ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

19 червня 2024 року, 10 година

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

10:09:06

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Запросіть депутатів до залу, будь ласка, будемо розпочинати.

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою всі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви в пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватись прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитись до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, в разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Сьогодні день народження у нашої колеги народної депутатки України Вікторії Олександрівни Гриб. Привітаємо колегу. Вікторія Олександрівна, бажаємо вам міцного здоров'я, наснаги та нових здобутків на благо України.

Шановні колеги, сьогодні ми відзначаємо дуже важливе професійне свято – День фермера. Фермери – це люди, які пов'язали своє життя з безцінним даром природи – з землею. Щоденно, незважаючи на безперервні рашистські обстріли, ризик натрапити на міни, інші воєнні випробовування, фермери роблять свою справу, щоб забезпечити мільйони людей необхідними продуктами. Ми вдячні нашим фермерам за працю, що дарує нам якісну та натуральну українську продукцію навіть у надскладні часи, коли Україна долає воєнні виклики. Зі святом вас, колеги, з Днем фермера.

Колеги, також сьогодні Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту. Відповідно до норм міжнародного права сексуальне насильство, пов'язане зі збройною агресією РФ проти України, кваліфікується як воєнний злочин, злочин проти людяності та катування. Запевняємо, що за ці та інші злочини, скоєні рашистськими загарбниками, невідворотно настане відповідальність.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Понад два роки Україна перебуває в умовах широкомасштабної збройної агресії з боку Російської Федерації. Держава-терорист продовжує проводити геноцидну політику щодо України та українського народу, намагаючись знищити нашу державність, національну ідентичність, мову, культуру, традиції, демократичний устрій. Проте історія свідчить, що народ, який бореться за свою свободу, неможливо перемогти. Український народ та його героїчна армія доводять це щодня, рішуче даючи відсіч рашистським загарбникам на всіх фронтах.

Прошу хвилиною мовчання вшанувати світлу пам'ять захисників та захисниць, які віддали своє життя за Україну, її суверенітет та незалежність, а також мирних громадян, які загинули внаслідок російської агресії. Вічна пам'ять.

(Хвилина мовчання) 

Дякую. Прошу сідати.

Шановні колеги, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую, необхідно одночасно, утримуючи сенсорну кнопку та зелену кнопку "За", до появи результатів голосування на табло. Прошу взяти участь в сигнальному голосуванні.

 

10:18:27

За-155

Проти – 4, утримались – 2.

Будь ласка, Геращенко з процедури і будемо переходити до першого питання.

 

10:18:38

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, президент Парламентської асамблеї Ради Європи вже готує відповідне звернення щодо того, що суд западный окружной країни-агресора засудив нашого колегу Олексія Гончаренка на 10 років, умовно там, в'язниці за його екстремізм і за зрозумілу патріотичну проукраїнську позицію. І ми вважаємо, що Верховна Рада України так само має відреагувати на це, і чекаємо тут реакції і керівництва парламенту, і колег. Це перше.

І друге. Нагадуємо, що ми викликали Генерального прокурора  з питань дуже важливих, незаконного збагачення його підлеглих. Але так само наша фракція звернулася до Генпрокурора з питанням взяти під особистий контроль скарги журналістів, зокрема Укрінформу, на цензуру, і такі питання завжди є в центрі уваги саме генеральних прокурорів, в зоні особистої уваги. Але…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте завершити Геращенко, будь ласка.

 

10:19:52

ГЕРАЩЕНКО І.В.

І ми просимо... ми отримали дику дуже відповідь, коли Генеральний прокурор відповів, що за територіальною підсудністю справа передається в київську прокуратуру. Я хочу нагадати, що питання перешкоджання журналістській діяльності – це завжди особлива увага Генерального прокурора і його відповідальність.

І ми просимо в контексті того, що до зали прибуде Генеральний прокурор, ми запросили його, колеги, так само звернутися до прокурора з вимогою, аби він надав нам інформацію щодо того, як Генеральна прокуратура сьогодні розглядає питання темників, цензури в Укрінформі.

Прошу поставити це питання на голосування. Дуже дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ірини Володимирівна Геращенко, як вона її і сформулювала. Прошу голосувати. 

 

10:21:07

За-91

Рішення не прийнято.

По фракціях, будь ласка.

Переходимо до розгляду питань  порядку денного. Шановні колеги, переходимо до розгляду питань: 0254, 0257 та 0277.

Ставлю на голосування пропозицію про об'єднання обговорення та розгляд за скороченою процедурою законопроектів: 0254 – проект Закону про ратифікацію Угоди  між Кабінетом Міністрів України та Урядом Литовської Республіки про право членів сімей працівників дипломатичних представництв і консульських установ здійснювати оплачувану діяльність; 0257 – проект Закону про  ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Радою Міністрів Республіки Албанія про здійснення оплачуваної діяльності членами сімей співробітників дипломатичних представництв та консульських установ; і 0277 –  проект Закону про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про здійснення оплачуваної діяльності членами сімей співробітників дипломатичних представництв та консульських установ в одне обговорення за скороченою процедурою.

Прошу голосувати.

 

10:22:27

За-189

Рішення прийнято.

Переходимо до обговорення. Давайте, два – за, два – проти, запишемося.

А є представник МЗС? А, будь ласка, представте тоді. Всі три? Збільшіть тоді пані міністру до 3 хвилин.

Для доповіді по трьом питанням запрошується заступниця міністра закордонних справ України Боровець Ірина Геннадіївна. Збільшіть до 3 хвилин, будь ласка.

 

10:23:23

БОРОВЕЦЬ І.Г.

Доброго дня, шановні депутати! Продовжувати? Добре.

Я хочу представити вам сьогодні три проекти Закону про ратифікацію угод між Кабінетом Міністрів України та урядом трьох країн. Типовий закон, майже ідентичний, про право членів сімей працівників дипломатичних представництв та консульських установ здійснювати оплачувану діяльність.

Почнемо з Угоди з Урядом Литовської Республіки. Метою угоди, яку було підписано наприкінці минулого року, є встановлення на постійній та взаємній основі правових підстав для реалізації членами сімей працівників дипломатичних представництв і консульських установ права здійснювати оплачувану діяльність.  Реалізація такої угоди не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з державного бюджету. І таким чином ратифікація угоди та набрання нею чинності дозволить створити на постійній та взаємній основі, реалізовувати членами сімей співробітників дипломатичних представництв та консульських установ України в Литовській Республіці права на працю, забезпечити підвищення рівня своєї кваліфікації та подальший професійний розвиток. Також хочу сказати, що на сьогодні 22 угоди подібні підписані, 17 з них в дії.

Переходжу до наступної угоди. Подібну угоду ми хочемо ратифікувати з Радою Міністрів Республіки Албанія. Я не знаю, чи варто проговорити те саме, оскільки угода фактично, предмет угоди такий самий, можу тільки сказати, що документ цей було погоджено без зауважень всіма причетними міністерствами. Мета угоди така сама: створення правових засад для працевлаштування членів сімей дипломатичного та іншого персоналу дипломатичних представництв і консульських установ направляючої держави.

Так само угода не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з державного бюджету і відповідно ратифікація угоди та набрання нею чинності дозволить створити на постійній взаємній основі можливості для реалізації права на працю сімей дипломатів.

І тоді одразу можу перейти до законопроекту 0277 про ратифікацію подібно ї Угоди з Урядом Словацької Республіки. Так само хочу сказати, що реалізація угоди не потребує додаткових матеріальних, інших витрат з державного бюджету. Ми її нещодавно підписали, буквально в квітні. Словацька сторона в установленому порядку поінформувала про виконання внутрішніх державних процедур з набуття чинності угоди зі свого боку.

Отже, прошу підтримати.            

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Дякуємо, Ірино Геннадіївно. Дякуємо.

У нас тут два комітети. Тому я, напевно, спочатку запрошу один комітет, потім другий. Для співдоповідей від комітетів запрошується перший заступник голови Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Галайчук Вадим Сергійович і потім для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Мережко Олександр Олександрович. По 2 хвилин, будь ласка. 

 

10:26:44

ГАЛАЙЧУК В.С.

Шановні колеги, ці законопроекти по ратифікації, як уже доповіла представниця МЗС, нам дозволять завершити ті процедури, які необхідні для того, аби сім'ї наших дипломатів у цих відповідних країнах могли отримати можливість працювати, можливість підвищувати свою кваліфікацію, тобто будуть захищені їх трудові й соціальні права. Комітет на відповідному засіданні 13 березня, розглянувши ці законопроекти, рекомендував Верховній Раді прийняти за основу та в цілому. Тому велике прохання підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Олександр Олександрович Мережко, будь ласка.

 

10:27:31

МЕРЕЖКО О.О.

Шановний пане голово, шановні колеги, Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 20 травня 2024 року розглянув проект Закону України про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів та Радою Міністрів Республіки Албанія про здійснення оплачуваної діяльності членами сімей співробітників дипломатичних представництв та консульських установ і ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України прийняти проект закону України за основу та в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок.

Прийняття проекту закону дозволить завершити всі внутрішньодержавні процедури, необхідні для набрання чинності угодою, що дозволить встановити на взаємній і постійній основі правові підстави для реалізації членами сімей працівників дипломатичних представництв і консульських установ право здійснювати оплачувану діяльність, а також сприятиме створенню сприятливих умов для розвитку та зміцнення українсько-албанських відносин на основі принципу взаємності та паритетності.

Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва – та прийняти проект Закону України про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів та Радою Міністрів Республіки Албанія про здійснення оплачуваної діяльності членами сімей співробітників дипломатичних представництв та консульських установ за основу та в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до обговорення. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

"Слуга народу", будь ласка, Ватрас.

 

10:29:31

ВАТРАС В.А.

Прошу передати слово Богдану Яременку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Богдан Васильович Яременко, будь ласка.

 

10:29:41

ЯРЕМЕНКО Б.В.

Доброго дня. Дякую. Шановні колеги, мова йде про дуже маленьку нішеву групу членів родин дипломатів: й іноземних дипломатів, які працюють в Україні, і українських дипломатів, які працюють за кордоном. Ви знаєте, що кожна держава намагається захищати свій ринок праці, відтак працевлаштування іноземців складний, як правило, бюрократичний адміністративний процес. І змінити це найлегше, коли мова заходить про членів сімей дипломатів, уклавши двосторонні угоди. От ми сьогодні маємо справу із такими спробами захистити права невеликої групи наших громадян, надавши відповідні права і невеликій групі іноземних громадян. Ми захищаємо права наших громадян на реалізацію себе, право на працю.

Я від імені колег по Міністерству закордонних справ і їх сімей прошу вас підтримати відповідні законопроекти. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

"Батьківщина", Наливайченко, будь ласка, Валентин.

 

10:31:00

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове, дорогі наші захисники! Сьогоднішньою хай і короткою, але важливою ратифікацією фракція "Батьківщина" підтримає, як я думаю, весь наш український парламент, наших дипломатів, членів сімей. І не тільки дипломатів, ми за те, щоб наші працівники посольства в Литовській Республіці, і технічний персонал, і наші прикордонники, всі члени сімей наших працівників отримали право на працю, можливість заробляти гроші, утримувати сім'ї і жити гідно, гідно представляти Україну. Право заробляти на проживання, тим більше за таких обмежених зарплат, які поки що, на жаль, Україна тримає для української дипломатії та працівників посольств, надає можливість нашим сім'ям, тим більше в Європейському Союзі, тим більше в країні-союзниці Литовській Республіці жити і працювати гідно.

Це правильний крок, ми підтримуємо, щоб Міністерство закордонних справ України більше таких угод укладало, а парламент буде їх ратифікувати. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І героям слава!

"Європейська солідарність". Іванно Орестівно, будь ласка, Климпуш-Цинцадзе.

 

10:32:29

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановні колеги, ми з вами насправді розглядаємо три подібні ратифікації: і щодо Литовської Республіки, і щодо Албанії, і щодо Словаччини. І це добре, що Міністерство закордонних справ працює над тим, щоб максимально створити комфортні умови для роботи нашим дипломатам і дати можливість членам їх сімей і дипломатичним представникам нашим, і консульським працівникам, їхнім родинам працювати в країнах перебування.

І ми очевидно як "Європейська солідарність" будемо підтримувати усі три ратифікації, сподіваюся, що МЗС далі продовжує цю роботу і буде укладати аналогічні угоди і з іншими країнами, і не лише на європейському континенті.

Але одночасно, колеги, я хотіла би зауважити, що ми недостатньо в цій залі і недостатньо розглядаємо питання, які потребують нашої нагальної уваги, і недостатньо бачимо або взагалі не бачимо жодних ініціатив від Кабінету Міністрів щодо того, як посилити нашу консульську і дипломатичну службу. Ми знаємо з вами, що мільйони і мільйони українських громадян, на жаль, змушені були залишити країну і знаходяться за кордоном, разом з тим спроможностей нашої консульської служби для забезпечення їх інтересів катастрофічно не вистачає.

Тому я хотіла би звернутися і до Міністерства закордонних справ, і до уряду з тим, щоб вони подали свої пропозиції щодо того, як посилити і розширити консульську службу України  для того, щоб ми могли надавати всі послуги українським громадянам, а не робити такі обмеження, як сьогодні пропонує і уряд, і МЗС щодо ненадання окремих консульських послуг громадянам України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Довіра", Арешонков.

Запросіть депутатів до зали, будемо переходити до голосування.

 

10:34:31

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане голово, шановні колеги, безперечно, депутатська група "Довіра", як і інші, я переконаний, фракції і групи підтримає ці питання, які зараз розглядаються. Вони важливі. Я хочу сказати, що ми, мається на увазі Верховна Рада, завжди в усі часи своєї роботи з надзвичайно великою повагою відносилася до наших друзів, партнерів і створення умов для роботи консульств і посольств є надзвичайно важливим.

Шановні колеги, ми маємо відмітити за останній час достатньо серйозні позитивні досягнення, які були на дипломатичному фронті, відмічаємо і саміт миру, і берлінську конференцію по відновленню, і багато інших заходів.

Але водночас я хочу сказати наступне. Чи достатній сьогодні дипломатичний фронт, чи задіяна максимальна кількість тих, хто може на міжнародному рівні піднімати важливі для України питання? І в цьому контексті, шановні колеги депутати, я звертаюся до вас, чи не пора нам поставити питання про відміну ганебної заборони виїзду народних депутатів за межі України?

Скажіть мені, будь ласка, ви в залі всі, хто хоче долучитися, внести свій позитивний внесок в справу перемоги України, невже вам не буває дискомфортно, м'яке таке слово буду вживати? Це ж неможливо, подивіться, ми визначаємо, що за гроші міжнародних партнерів в організації різного роду заходів вони готові запрошувати велику кількість політиків з України: і провладних, і тих, хто в опозиції – всіх, сьогодні всім…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будуть ще, хто не виступав? Можемо переходити до голосування. Колеги, переходимо до голосування по кожній ратифікації почергово.

Ставлю на голосування прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 0254 – проект Закону про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Литовської Республіки про право членів сімей працівників дипломатичних представництв і консульських установ здійснювати оплачувану діяльність. Прошу голосувати.

 

10:37:32

За-271

Рішення прийнято. Законопроект ухвалено в цілому.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 0257: проект Закону про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Радою Міністрів Республіки Албанія про здійснення оплачуваної діяльності членами сімей співробітників дипломатичних представництв та консульських установ. Прошу голосувати.

 

10:38:13

За-274

Рішення прийнято. Законопроект ухвалено в цілому.

І ставлю на голосування законопроект за реєстраційним номером 0277: проект Закону про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про здійснення оплачуваної діяльності членами сімей співробітників дипломатичних представництв та консульських установ. Прошу голосувати. Прийняти за основу та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками.

 

10:38:52

За-279

Рішення прийнято. Законопроект ухвалено в цілому.

Переходимо до наступного питання порядку денного. Законопроект за реєстраційним номером 0269: проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною та Королівством Нідерланди про обмін та взаємну охорону інформації з обмеженим доступом.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

10:39:25

За-247

Рішення прийнято.

Ми домовлялися: два – за, два – проти. Запишіться, будь ласка, одразу.

Будь ласка, Богдан Васильович Яременко, "Слуга народу".

 

10:39:56

ЯРЕМЕНКО Б.В.

Дякую. Шановні колеги, ми з вами бачили, скільки зусиль українська дипломатія витрачає зараз на проведення великих, глобальних заходів, покликаних  привернути більшу увагу до нашої країни, до проблем війни і миру, забезпечити нас міжнародною підтримкою. Але угода, яка сьогодні винесена на ратифікацію, свідчить про те, що, крім великих, глобальних проєктів, в Міністерстві закордонних справ і в української дипломатії є, відбувається чітка  структурна системна робота над створенням механізму забезпечення дружніх, союзницьких відносин з іноземними державами. Про що ідеться? Ця угода регламентує, яким чином Україна і Нідерланди захищатимуть секрети одна одної. Ми розуміємо і знаємо з вами, що Нідерланди - країна, яка одна з найбільш активних учасників коаліції, що надає військово-технічну допомогу Україні, передає озброєння.

Звичайно, українські Збройні Сили діляться великою кількістю інформації щодо сучасних бойових дій, щодо тактик, які вживає наш ворог, і так далі. Тобто між нашими державами постійно відбувається великий обмін інформацією, яка носить таємний чи закритий характер. Відтак ми повинні домовитися, хто, які відомства в якому обсязі можуть володіти цією інформацією, як можуть розпоряджатися, хто несе яку відповідальність за дотримання цих таємниць. Це потрібна хороша робоча угода. Я прошу, колеги, вас її підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, "Європейська солідарність", Ар'єв Володимир. Будь ласка.

 

10:41:53

АР’ЄВ В.І.

Угода потрібна і ми її маємо всі підтримати. Навіть дивно, що Нідерланди підписали цю таку угоду з Україною після того випадку, коли Офіс Президента віддав ключового свідка у питанні розслідування збиття малайзійського лайнера МН-17 не нідерландському суду, а Російській Федерації. Але я сьогодні хочу звернути вашу увагу і зробити акцент на іншому. Кожен із депутатів голосує завжди старанно за ратифікацію угод. А яке ставлення зараз до народних депутатів щодо їхньої міжнародної діяльності, щодо кожного із вас? Ще ніколи не було, щоб статус народного депутата був таким приниженим у Верховній Раді і заборони на особисту міжнародну діяльність, яка не оплачується з бюджету, а оплачується самим народним депутатом чи стороною, яка його запрошує, були фактично в руках лише керівництва Верховної Ради. Сьогодні керівництво Верховної Ради як колишній другий відділ КДБ СРСР: кого хочу – пускаю, кого хочу – не випускаю. Але ж ми йдемо не в СРСР і в руський мір, але ми хочемо йти в Європу. І європейська спільнота, вже нам Європейський парламент чітко сказав про те, що не можуть бути обмеження для міжнародної діяльності і вільного пересування народних депутатів. Проте незаконні і свавільні обмеження встановлені Кабміном, незаконні свавільні обмеження встановлені Головою Верховної Ради Стефанчуком досі діють. І це ганьба!

А за ратифікацію все одно треба голосувати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина", Валентин Олександрович Наливайченко. І будемо переходити до голосування, колеги. Запросіть депутатів вкотре до залу.

 

10:44:03

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Дякую, шановний пане головуючий.

Пані та панове, фракція "Батьківщина", Валентин Наливайченко. Ця угода насправді є фаховою, вона є типовою. Виконавець головний цієї угоди є Служба безпеки України, але ми дуже радіємо тому, що Міністерство оборони і Генеральний штаб України отримують можливості від наших  нідерландських партнерів отримувати не тільки зброю, не тільки F-16 і універсальні винищувачі, але все, що необхідно для того, щоб далі навчати українських пілотів керувати і використовувати це озброєння. Це раз.

Друге. Ремонт цього озброєння, тобто наш оборонпром теж отримає технічну та іншу документацію, навіть ту, що охороняється в Європейському Союзі і в НАТО під грифом "Секретно" або "Надзвичайно секретно". Це теж дуже добрий і правильний крок і посилює Збройні Сили України.

І третє. Ми виступаємо за те професійно, щоб під час війни посилити Генштаб і ЗСУ, передавши військову контррозвідку в розпорядження і в підпорядкування Міністерства оборони. Вважаємо, що український міністр оборони має бути захищений від військових спецслужб країни-агресора. А так можна і треба зробити в парламенті, передавши військову контррозвідку в Збройні Сили України.

Стаємо сильнішими і йдемо до перемоги. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 0269: проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною та Королівством Нідерланди про обмін та взаємну охорону інформації з обмеженим доступом. Прошу голосувати.

 

10:46:20

За-283

Рішення прийнято. Законопроект ухвалено в цілому.

З процедури, Артур Володимирович Герасимов, будь ласка. Тільки з процедури, Артур Володимирович.

 

10:46:30

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Олександр Сергійович, шановні колеги, шановні українці! Всьому є предел, як то кажуть, да. Питання в тому, що останні трансформації з таблицею по законопроекту 10439 по БЕБ відбувалися сьогодні вночі. Що там – ніхто не знає. Що там – ніхто не встиг вивчити. Тому у мене велике прохання сприйняти цю інформацію і як мінімум згідно статей Регламенту сьогодні це питання не розглядати. Тому що, вибачте, це тотальна неповага до народних депутатів, коли вночі вносяться зміни, а вранці це вже вставляється в порядок денний, коли друге читання, підкреслюю, люди не встигають вивчити таблицю. А що з таблицями відбувається, ми всі прекрасно знаємо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо за ваше важливе зауваження.

Буймістер з процедури, будь ласка.

 

10:47:33

БУЙМІСТЕР Л.А.

Дякую. Шановні колеги, ми на минулому пленарному тижні зняли  з розгляду законопроект 6569-д про Військову поліцію більшістю голосів. Сьогодні я бачу, що цей законопроект повернувся до порядку денного.

Я хочу нагадати, якщо з процедури, а не по суті, то голосувалося цією залою доручення розглянути комітету усі наявні законопроекти про створення органів воєнної юстиції і після цього виносити комітетські до зали.    

Тому я зараз попрошу, оскільки  три законопроекти не були розглянуті профільним комітетом, про що я їм писала звернення, щоб вони все ж таки розглянули ці законопроекти, і тоді вже виносили до зали або цей, або доопрацьований законопроект. Бо те, що зараз виноситься до зали, панове, це ганьба і п'ятитисячна агентура ДБР, за яку відповідати буде Міністерство  оборони.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Так, Ярослав Іванович Железняк. Ні, далі?

Ви що, поставите на голосування? Ага, добре, Людмила  Буймістер пропонує зняти з розгляду сьогодні законопроекти про Військову поліцію. Це, я так розумію, 6569 і супутні, і альтернативні: 6569-1, 6569-д і 6570, 6570-1, 6570-д. Правильно?

Ставлю на голосування пропозицію Людмили Буймістер, як вона її озвучила. Прошу голосувати.

 

10:49:35

За-76

Рішення не прийнято.

Законопроекти лишаються в порядку денному.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Олексій Олексійович Гончаренко з процедури, будь ласка.

 

10:49:51

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую, шановний пане головуючий. Питання наступне. Верховна Рада України голосувала викликати у Верховну Раду міністра внутрішніх справ Клименка. Хочеться все-таки почути, коли він тут з'явиться. Тому що питання ДСНС не вирішено і ми не розуміємо, які рішення прийняті. У Верховній Раді є мій законопроект про стовідсоткове бронювання ДСНС, він також не виноситься. Ми не розуміємо, що там відбувається, це суперважлива тема. І тому хочеться побачити міністра внутрішніх справ Клименка.

Друге питання, вчора ми викликали Генерального прокурора. Його заступник купляє собі і своїй дівчині "порше", будинки, ще щось незрозуміле відбувається, ніхто його не відстороняє, все тихо, ша. Так не може бути, якщо ми реально на щось претендуємо на якусь країну демократичну, яка бореться з корупцією. Ми викликали його, хочеться почути, коли Генеральний прокурор прибуде на виклик Верховної Ради сюди, щоби дати нам пояснення щодо дій своїй підлеглих.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Олексій Олексійович.

Рухаємося далі. Переходимо до розгляду наступного питання, реєстраційний номер 10132. Проект Закону про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

10:51:39

За-237

Рішення прийнято.

Для доповіді запрошуються від авторів Бардіна Марина Олегівна, будь ласка.

 

10:51:56

БАРДІНА М.О.

Доброго дня, колеги! Перш за все хочу подякувати всім, завдяки кому цей законопроект сьогодні винесений до зали, і ми маємо можливість підтримати всіх людей, хто постраждали від сексуального насильства під час війни, хто постраждали  від насильства, вчиненого нашим ворогом. Сьогодні, у Міжнародний день протидії СНПК, дуже важливо, що Україна заявить про свою  готовність і запропонує механізм допомоги таким людям.

Про наш законопроект згадується в щорічному звіті Генсека ООН як про такий, що є дієвим механізмом у напрямку допомоги постраждалим. Я з цієї трибуни вкотре хочу звернутися до людей, які пережили сексуальне насильство, вчинене ворогом, і сказати, що вина і відповідальність винятково на кривднику, лише людина, яка вчинила цей злочин, винна в тому, що сталося.

Я хочу підтримати таких людей і сказати, щоби вони вірили в правосуддя. Генеральна прокуратура України, Національна поліція сьогодні роблять все можливе, щоби таких людей притягнути до відповідальності. І перші справи вже скеровані до суду. Дякую правоохоронному органу за цю роботу.

Я хочу звернутися до всіх, хто працювали над таким складним законопроектом і розробляли цей механізм, а це в першу чергу постраждалі  особи, це юристи-міжнародники, це уряд, це міжнародні організації. Країни в світі, які пройшли через збройні конфлікти, витратили близько 15 років для того, щоби запропонувати механізм допомоги постраждалим. Ми ж маємо рухатися швидше. Ми вже напрацювали цю модель. Ми маємо готову роботу до  другого читання.

Тому я сьогодні прошу вас всіх підтримати, проголосувати в першому читанні і закликаю всіх допрацювати його до другого читання. І дякую колежанкам за підтримку, яка є в  цьому залі в роботі над законопроектом.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Для співдоповіді запрошується заступниця голови комітету, голова підкомітету Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Неллі Іллівна Яковлєва.

 

10:54:11

ЯКОВЛЄВА Н.І.

Доброго дня, шановні колеги! Хочу зазначити, що законопроект під реєстраційним номером 10132 – це фактично черговий  крок  послідовний у політиці держави щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов'язаному з конфліктом.

Питання, на врегулювання яких спрямовано законопроект, є дійсно чутливим і потребує  дуже виважених підходів.

Шановні колеги, після того, як була деокупована Київщина, наше суспільство було обурено власне тими воєнними злочинами, які здійснювала Російська Федерація, у тому числі і злочинами сексуального насильства, пов'язані з конфліктом. Проте ми з вами як парламент досі на законодавчому рівні не врегулювали це питання і не визначили статус осіб, постраждалих від конфлікту.

Маю зазначити, що у процесі опрацювання законопроекту комітет отримав висновки від усіх суб'єктів, діяльність яких пов'язана з відповідною сферою правового регулювання. У даному контексті важливо зазначити, що закон підтримується як Уповноваженим Верховної Ради з питань прав людини, так і урядовою Уповноваженою з питань ґендерної політики.

Також звертаю вашу увагу на те, що Міністерство соціальної політики України, яке відповідно до положень законопроекту буде відігравати ключову роль в його реалізації, відповідно надало пропозиції, які необхідно буде врахувати у процесі підготовки законопроекту до другого читання. Хочу зазначити, що ідея цього законопроекту підтримується усіма членами нашого комітету.

Враховуючи вищезазначене, Комітет з питань прав людини пропонує рекомендувати Верховній Раді України законопроект під реєстраційним номером 10132 від 9 жовтня 2023 року, поданий народним депутатом Бардіною Мариною Олегівною та іншими, за наслідками розгляду розглянути в першому читанні та прийняти за основу. Прошу підтримати, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

Будь ласка, "Слуга народу" Чорний Дмитро Сергійович. 

 

10:56:45

ЧОРНИЙ Д.С.

Прошу передати слово Галині Михайлюк.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Галина Михайлюк, будь ласка.

 

10:56:52

МИХАЙЛЮК Г.О.

Колеги, ми в своєму ТСК з розслідування злочинів, пов'язаних з сексуальним насильством, напрацювали цей законопроект. Він є дуже виваженим і своєчасним. Дуже прошу його сьогодні підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо  вам.

Ар'єв Володимир Ігорович, будь ласка, "Європейська солідарність". Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка.

 

10:57:22

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, війна, яку Російська Федерація розв'язала проти України в 2014 році, стала цим стартом страшних воєнних злочинів проти України. Як людина, яка займалася свого часу звільненням заручників, я можу свідчити про те, що більшість заручників, звільнених нами, вони були жертвами катувань або зґвалтувань. І мова йде як про чоловіків, так і про жінок, як про військових, так і про цивільних. І в мене завжди був шок, чому ці страшні факти, коли звільнені люди, з катуваннями, свідчили про це, вони довгі роки не лягали в міжнародні звіти. Ми добивалися навіть того, аби усвідомити, що для того, аби ці факти стали уже офіційним фактажем міжнародних звітів, потрібно було нашій прокуратурі так само прийняти відповідний протокол для оприлюднення цих страшних злочинів. І, як ми знаємо, сексуальні злочини в зоні конфлікту – це ті злочини, які не мають терміну давності.

Тому Російській Федерації, путінському режиму ми маємо сказати, що кожен такий злочин, а як говорить Генеральна прокуратура, уявіть собі, що жертвами цих злочинів були люди – діти від 4 років, і чоловіки, і жінки до 80 років, – от всі причетні до цих злочинів мають понести найсуворіше покарання за українським і міжнародним законодавством. І наша з вами задача, аби ці факти були оприлюднені на всіх міжнародних майданчиках.

Сьогоднішній законопроект – він про справедливість. Тому що очевидно, що жертви цих страшних злочинів так само мають отримати репарації, але важливим етапом також є – і тут ми будемо задавати ці питання і Генеральній прокуратурі, - є розслідування кожного факту насильства і встановлення причетних, оцих воєнних злочинців, до цих злочинів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Інші фракції і групи? Ні? А, Валентин Олександрович Наливайченко, 1 хвилина, від "Батьківщини". І будемо переходити голосувати.

 

10:59:47

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове, фракція "Батьківщина" рішуче і однозначно підтримує ухвалення цього законопроекту. Ми розуміємо, що захистити наших громадян, особливо тих, хто беззахисно став жертвою сексуального  насильства агресора, окупантів на нашій землі, означає на нашій землі найголовніше: повернути справедливість кожному і кожній українцю й українці.

Я також хотів би від фракції "Батьківщина" подякувати міжфракційному об'єднанню "Рівні можливості". Ви робите фантастичну роботу, сучасну і надзвичайно важливу для українського суспільства демократичного, і щоб в демократичному суспільстві була надія і гарантія справедливості. Ми також дякуємо пані Олені Кондратюк за лідерство в цьому об'єднанні і в усіх цих питаннях.

Підтримаємо, голосуємо за. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Переходимо до голосування, колеги, займіть свої місця, будь ласка. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект з реєстраційним номером 10132 – проект Закону про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації. Прошу голосувати.

 

11:01:27

За-292

Рішення прийнято.

Переходимо до наступного пункту питання порядку денного. Законопроекти з реєстраційними номерами 6569, 6569-1, 6569-д: проект Закону про Державне бюро військової юстиції, про Військову поліцію, про Військову поліцію. Але пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

11:02:07

За-236

Рішення прийнято.

Від авторів – Олександр Дануца. Будь  ласка, Олександр Анатолійович.

 

11:02:21

ДАНУЦА О.А.

Шановні колеги,  не займу багато вашого часу. Розуміючи актуальність питання створення військової юстиції, в 2021 році ми ініціювали розробку законопроекту з цього приводу і уже в січні 2022 року, до повномасштабного вторгнення, мною були зареєстровані законопроекти 6569 про Державне бюро військової юстиції та законопроект 6570 про внесення змін до Кодексу України про адмінправопорушення та Кримінального процесуального кодексу України  в зв'язку з прийняттям Закону України про Державне бюро військової юстиції.

Зараз в умовах війни з Російською Федерацією питання створення нового правоохоронного органу  юстиції є необхідним кроком у напрямку вирішення невідкладних проблем та вимог, що виникають в зв'язку із зростанням військових злочинів та необхідністю ефективного запобігання, виявленням, припиненням, розкриттям та розслідування цих правопорушень.

 Не вдаючись в подробиці, хочу сказати, що Комітетом з питань правоохоронної діяльності була проведена колосальна робота і на міжнародному рівні вивчено досвід багатьох країн з приводу створення органів військової юстиції, за що я дякую всім людям причетним в комітеті до цього. Була створена робоча група і робоча група серйозно опрацювала це питання.

Тому я дуже вас прошу підтримати не мій законопроект 6569, а доопрацьований законопроект 6569-д і законопроект сателітний 6570-д. Це важливо для нашої армії, це важливо для сьогодення.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Від комітету – Сергій Костянтинович Іонушас, будь ласка, співдоповідач.

 

11:04:30

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, я хочу звернути вашу увагу наглядно на одну річ.

Ці законопроекти для військових, про військових і стосовно військових. Я сьогодні недарма вдягнув цей костюм для того, щоб показати вам наглядно, що повноваження Військової поліції не будуть розповсюджуватись на цивільних, з одного боку, з іншого боку ми розуміємо, не тільки тут в Україні, а як і казав Олександр Дануца, в усьому світі, на жаль, військові, коли це стосується правопорядку, вони відносяться до цивільних як до піджаків, тому нам потрібна Військова поліція для того, щоб дотримувати правопорядок, для того, щоб підсилити сили безпеки і оборони, для того, щоб зміцнити нашу армію, наші Збройні Сили.

Комітет з питань правоохоронної діяльності попрацював більше року над цим законопроектом. До робочої групи входили багато спеціалістів, багато експертів, в тому числі експерти, які працювали великий час як в Україні, так і за кордоном стосовно військової юстиції.

Шановні колеги, це зміцнить нашу оборону, це зміцнить нашу армію, це зміцнить наші Збройні Сили України. Це один із шляхів до нашої швидкої перемоги. Будь ласка, прошу підтримати в першому читанні. Дякую шановним колегам, дякую всім авторам, які працювали над цим законопроектом. Дякую комітету з питань національної безпеки і розвідки. Дякую нашим колегам за те, що долучилися до роботи. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Федина Софія Романівна, "Європейська солідарність".

 

11:06:44

ФЕДИНА С.Р.

Я перепрошую, колеги, який хороший законопроект? Та ви сказилися елементарно! Це цей законопроект, він по суті передбачає репресії і затикання рота військовослужбовцям. Немає військової юстиції, і замість того, щоб пропонувати комплекс, щоб почати з того, щоб усе було разом – військовий прокурор, військові суди і далі військова поліція, ви починаєте з того, що хочете зробити військовий ДБР, який буде кошмарити військовослужбовців.

Слідства нема, не буде слідства, буде тільки дізнання. Навіщо це? Щоб була оперативність. Буде право проникнення без жодних санкцій суду у приміщення, буде право захоплення автомобілів, призначати керівника буде Президент. Це неконституційно як мінімум. І так виглядає, що ваш рідний товаріщ Татаров за санкцією Офісу вирішив взятися за кошмарення військовослужбовців, щоб заборонити їм говорити правду, ретранслювати те, що є на передовій, і якщо, не дай бог, хтось буде домовлятися з московською федерацією, щоб заткнути військовим рота і зупинити їх. І один з ініціаторів, натхненників цього законопроекту наголосив, що це буде гібридний орган. Я перепрошую, яким боком гібридний? Тим, що він буде неконституційний, тим, що буде порушувати права військовослужбовців і не буде мати нічого спільного з охороною права як такого. Люди, ну то схаменіться! Ви тут напрацьовували, не будемо заглиблюватися у деталі, кажуть попередні доповідачі, так якраз бог у деталях і диявол у деталях. Ви тут такого напхали, що по суті це буде удар по армії. Зупиніться! Дронів немає, фортифікацій немає, забезпечення нормального немає, мобілізація по суті вами всіма зірвана, а ви ще хочете зараз ударити по військових. Ганьба! Ми проти цього законопроекту.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

11:08:47

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Штепа Сергій Сергійович, фракція "Слуга народу".

 

11:08:50

ШТЕПА С.С.

Прошу передати слово Бакумову Олександру.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Бакумов, будь ласка.

 

11:09:00

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, повернемося до адекватної парламентської дискусії. Гегель казав, що істина народжується в єресі, а помирає упередженням. Тому давайте повернемося до істини. Військова поліція, вона створюється на базі Військової служби правопорядку, вона комплектується військовослужбовцями Збройних Сил України. Розширюємо повноваження військовослужбовцям Збройних Сил України. Саме військовослужбовці Збройних Сил України мають забезпечити правопорядок у Збройних Силах України та Державній спеціалізованій службі транспорту. Жодним чином цей законопроект не покликаний створити якийсь зовнішній правоохоронний орган, це буде правоохоронний орган у складі Міністерства оборони. Цей правоохоронний орган не може реалізовувати свої функції до цивільних осіб, більше того, навіть до військовозобов'язаних, які йдуть по вулицях, виконують свою роботу. Цей орган  покликаний забезпечувати правопорядок серед фізичних осіб, які проходять військову службу за контрактом або за мобілізацією. А правопорядок в армії – це безпека наших солдат і офіцерів, це їх внутрішня безпека, яку вони мають забезпечувати самостійно.

Тому ми пропонуємо підтримати вказаний законопроект, надати додаткові функції у вигляді права здійснювати оперативно-розшукову діяльність у вигляді надати право зупиняти автотранспортні засоби, військові автотранспортні засоби, водіями яких є військовослужбовці. Ми не надаємо функцію досудового розслідування, а надаємо виключне право виконання окремих слідчих дій за письмовим дорученням прокурора, детектива чи слідчого. Шановні колеги, настав час, рухаємось, підтримаємо цей проект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович. Шановні колеги, я тільки прошу скорочувати наші виступи, бо зараз буде гість.

Будь ласка, Михайло Михайлович. Та не репетуйте вже, послухайте! Будь ласка.

 

11:11:10

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане Голово, шановні колеги, фракція "Батьківщина" за систему реформування військової юстиції. Ми говоримо про те, що повинна бути прокуратура військова однозначно, повинні бути військові служби правопорядку і однозначно військові суди. Тільки ця система забезпечить безпеку у військах. На сьогодні служба правопорядку, яка існує, не справилася із завданням, і це об'єктивна реальність, є їхні повноваження і є кількість військовослужбовців. Потрібно наводити порядок серед військових, і про це каже не тільки військове керівництво, про це кажуть і підлеглі, бо тільки дисципліна – це один із аспектів стратегії нашої   перемоги.

Те, що нам запропонували, не найкращий варіант. Але сьогодні ми проти того, що якщо Військовій поліції дати оперативно-розшукову, іншу функцію, а не дати їм слідство, залишити в ДБР, це теж половинчасте рішення. Але ДБР, яке сьогодні, вибачте, без погонів приїжджає в зону бойових дій, вони теж не мають права проводити там будь-які оперативно-розшукові заходи.

Через те пропозиція, на нашу думку, така. Підтримати те, що напрацював комітет, а до другого читання зробити збалансований законопроект, який вирішить проблему. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Арешонков Володимир Юрійович, група "Довіра", і після цього голосуємо. Шановні колеги, а далі у нас гість. 

Будь ласка, Володимир Юрійович.

 

11:12:50

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Безперечно, опоненти цього законопроекту говорять, в принципі, правильно і логічно, що треба, коли ми ставимо питання про військову юстицію, водночас говорити і про введення військової прокуратури, військових судів, це абсолютно логічно. Те, що працювало колись і працювало достатньо ефективно, і повинно працювати. Але перші кроки потрібно робити. І Комітет профільний з питань правоохоронної діяльності доволі активно, рік ми вже опрацьовуємо ці питання. Ми визначились з тим, що запровадження Військової поліції буде ефективним кроком на шляху наведення порядку в армії. А той, хто не знає до кінця чи не хоче визнати того, що є багато, на жаль, явищ, багато фактів порушення і закону, і порушення порядку в армійських підрозділах і так далі, прошу, будь ласка, приходьте сьогодні на засідання тимчасової слідчої комісії, послухайте про це все, і тоді, можливо, це вас переконає в доцільності і пришвидшенні провадження Військової поліції.

Депутатська група "Довіра" буде голосувати за даний законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, шановні колеги.

Ми завершили обговорення цього законопроекту. Давайте, може, по наступному, очікує спікер.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про Військову поліцію (реєстраційний номер 6569-д).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:14:59

За-247

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. По фракціях покажіть.

Шановні колеги, крім цього, є пропозиція продовжити наполовину строки подачі пропозицій, поправок для підготовки до другого читання. Я ставлю пропозицію продовжити наполовину строки подачі пропозицій. Прошу голосувати.

 

11:15:35

За-254

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Шановні народні депутати України, я прошу залишатися на своїх місцях. Сьогодні маємо честь приймати у Верховній Раді України високоповажного гостя, відданого друга України Маршалка Сейму Республіки Польща пана Шимона Головню разом з делегацією. Прошу привітати. (Оплески)

Шановні колеги, я думаю, що виражу спільну думку, що ми щиро вдячні Польщі за всеохоплюючу допомогу у першу чергу за надання військової підтримки. Польща є нашим ключовим союзником і партнером. Під час повномасштабного вторгнення Росії стратегічне партнерство України і Республіки Польща максимально посилилось, незважаючи на неодноразові спроби Кремля його підірвати. Висловлюємо слова вдячності Сейму Республіки Польща за ухвалення багатьох важливих законів та постанов, які спрямовані на підтримку України у боротьбі з російською агресією.

Від імені Верховної Ради України хотів би наголосити на готовності    і надалі розвивати та зміцнювати міжпарламентський діалог між нашими державами.

Окремо хотів би висловити вдячність польському народу за надання допомоги нашим громадянам, які внаслідок російської агресії проти України знайшли тимчасовий прихисток у дружній Польщі. Сердечно дякую вам та усім нашим польським друзям за те, що ви разом з нами. Рухаємося далі до спільної перемоги.

Шановні колеги, до слова на трибуну Верховної Ради України запрошується Маршалок Сейму Республіки Польща пан Шимон Головня.

Пане Маршалку, вам слово. (Оплески)

 

11:17:58

ШИМОН ГОЛОВНЯ.

Дякую. Шановний пане Голово, шановна президіє! Шановні депутати, дорогі друзі! (Оплески) Я хотів би висловити своє задоволення від зустрічі з парламентською родиною в такому поважному складі. І від того, що маю можливість звернутися до вас українською, а потім і польською мовами. (Оплески)

Минулого року Голова Стефанчук у такий спосіб звернувся до польського парламенту, а Польща високо цінує жести сердечності з боку своїх сусідів і з радістю їх підтримує.

Звернення, що лунають з трибуни парламенту – символ демократії та  свободи, мають особливе значення. Сьогодні я стою перед вами як представник президії Сейму перший з часу повномасштабної російської агресії проти України. Для мене велика честь і велика якомога повніше та чіткіше висвітлити питання, що хвилюють нас протягом двох років. Щоб не повторювати високих слів, перейти до суті, до тих питань, що сьогодні є принциповими для наших країн. (Оплески)

(Синхронний переклад)

Вибачте за мою українську мову, але я намагатимуся говорити краще.

Шановні пані та панове! Це для мене велика честь бути в Києві вперше. Я почав цей візит від покладення квітів, вшанування героїв вашого народу. Це дуже велике пережиття дивитися в обличчя цих молодих людей і старших осіб, яких життя було завершено  брутальним чином, через одну людину. Не хочеться вірити, що щось таке могло б мати місце на нашому континенті в Європі після всього цього досвіду, яке мало покоління наших батьків і наших дідів, але таке сталося.

І ми говорили сьогодні з Головою Стефанчуком про це. Як дуже потрібна офензива, не лише мілітарний наступ, бо ми тут не військо, в парламентах маємо інше завдання, але наступ нараці, яка протиставиться наративові зла, наративові агресії, наративові ненависті. Ми мусимо перемогти їхнє оповідання нашим оповіданням. Бо наше оповідання – це наратив про добро, про пошану, про любов, про співпрацю. Це різновид боротьби, яка сьогодні перед нами, це боротьба любові і ненависті, це є боротьба добра зі злом.

Шукаючи провідників у цій боротьбі, мене надихнули дві постаті, які я хочу згадати в цьому місті, це Єжи Ґедройць та Юрій Лавриненко. По-перше, тому що їхня діяльність є надзвичайним прикладом польсько-української співпраці, що виходить за межі кордонів держав і режимів, співпраці у важкі часи, яка служила великим ідеям, співпраці, яка набула дуже конкретного виміру.

Єжи Ґедройць, як добре знаєте, все своє життя був прихильником випрацювання формули коекзистенції наших двох народів, спочатку в реаліях Другої Речі Посполитої, а потім шукаючи діалогу після  трагедії Другої світової війни. Він товаришував з багатьма українськими письменниками, громадськими діячами та політиками, публікував їхні твори у виданнях еміграційного Літературного інституту у Франції. Саме він одного разу звернувся до Юрія Лавриненка з пропозицією укласти збірку творів українських письменників, художників, творчість яких була викреслена з історії в цілях радянського наративу. У 1959 році вийшло друком видання обсягом майже тисяча сторінок, яке залишається одним із найважливіших джерел знань про період Українського національного відродження.

Я згадую цей історичний факт не тому що це важливий приклад нашої співпраці, але і з іншої причини. І дуже це символічно, коли дивимося на нинішні події, бо ця антологія мала дуже знаменитий заголовок: "Розстріляне відродження". Вона була символом, який мав угонорувати будівництво українського народу, який ставив на незалежність від російського окупанта. Але це відродження було розстріляне НКВС, розстріляне відродження. Чи не набуває цей термін сьогодні промовистого символізму?

З початку року на українські міста випало майже 10 тисяч бомб, воєнні біженці, діти, насильно депортовані до Росії і примусово вивезені в Росію, жертви цивільного населення, які є інструментами воєнного терору. Чи вони не є ще одним поколінням українських націєтворців, яке свідомо знищується в ім'я єдиної Росії? Чи це не є ще одне "розстріляне відродження"? Саме так Польща сприймає трагедію, що спіткала Україну. І так само, як і за часів Єжи Ґедройця, вона не потурає деспотичному російському режимові, що вбиває український дух. Не потурає тому, щоб він топтав людські життя, суверенітет держави, щоб вирішував, який народ має право існувати, а який – ні.

Такі трагедії вже відбувалися в нашому регіоні і наші країни пережили їх дуже болісно. Тому сьогодні Польща, як і Україна, не має жодних ілюзій і вона робить все, щоб зупинити цей кошмар.

Нещодавно польський Сейм отримав звернення від Верховної Ради у зв'язку з роковинами геноциду кримських татар у 1944 році. Я думаю, що такі виступи, як цей, є дуже гарною можливістю заявити про свою позицію. Депортація кримських татар у 1944 році є злочином згідно з міжнародним правом і має бути визнана злочином проти людяності. Це вираз нашої символічної підтримки тамтешній спільноті, яка зазнала величезних кривд від Росії протягом усієї своєї історії. На жаль, ці кривди і надалі актуальні, вони досі тривають в тимчасово окупованому Криму та Севастополі.

Польський Сейм повністю підтримує територіальну цілісність України, та всі зусилля спрямовані на деокупацію та реінтеграцію Кримського півострова. Ми залишаємося повністю відданими підняттю цих питань на міжнародному рівні, зокрема у форматі міжнародної Кримської платформи на парламентському рівні, в якому я незабаром буду брати участь в Латвії.

Ми не схвалюємо, пані та панове, жодних дій проти прав людини, жодних спроб поставити під сумнів існування народів чи геноцидних імперських практик. Ми не схвалюємо розстрілу "Українського відродження", який охоплює і Кримський півострів.

Шановні пані та панове, важкий досвід російського імперіалізму боляче випробовував нашу державність, але водночас забезпечував в нас міцний фундамент для побудови спільного погляду на міжнародні справи. Співпраця в оборонній війні проти більшовиків 1919-1920 років, в цій війні загинули також члени моєї родини, чи співпраця політична під час "Осені народів", спрямована на незалежність від впливу Москви, є частиною історії, яка дуже чітко ставить Польщу та Україну на один бік.

Гляньмо на те, що сталося в найновішій історії. Після розпаду Радянського Союзу Польща була першою країною, яка визнала незалежність і територіальну цілісність України в межах кордонів 1991 року, тобто без будь-яких територіальних претензій. І всі наступні польські уряди послідовно підтримували її незалежність.

Польща стояла пліч-о-пліч з Україною під час Помаранчевої революції та Революції Гідності. Я пам'ятаю, з яким переживанням я, будучи ще журналістом, ще молодою людиною дивився на інформацію з Києва. Я навіть тоді не думав інакше, ніж молитися за вас, вболівати за вас, включати телевізор з надією, що вам вдасться, що ви зможете. Ми знаходимося в цьому самому місці Європи, історії, ми в тому самому процесі, не можемо бути ближче до себе, ніж ми є нині.

Шановні пані та панове, я досконало пам'ятаю, що я відчував, що ми відчували в Польщі, коли спалахнула повномасштабна війна Росії проти України. Ми були на вокзалах, ми були на вулицях, ми були на пунктах перетину кордону, де ми приймали біженців, які втікали від російських ворогів. Я до кінця життя буду пам'ятати ці обличчя, цих матерів, цих дітей. Я пам'ятаю цей дух солідарности, який викликала в нас ця трагедія, ще раз, у таких великих масштабах. Я не вмію знайти слів. Я сам мав нагоду прийняти в себе одну українську сім'ю з неповносправною хворою дитиною. Я не міг собі навіть уявити, щоб чув я, якби я був на їхньому місці. (Оплески)

Я ваші оплески сприймаю як подяку для всіх цих польок і поляків, які зробили в цьому набагато більше, ніж я і моя сім’я. Їх  було багато, і ми цього не забудемо, і це буде між нами завжди – цей момент сердечності, зближення, взаємопідтримки у всіх можливих ситуаціях.

20 мільйонів біженців воєнних, які перетнули кордон. Ми кожного дня відчуваємо їх побоювання щодо батьків, чоловіків, синів і онуків, які залишилися в країні, щоб боротися з агресором. Більше того, ми за нашу тверду позицію проти триваючого конфлікту стаємо об'єктом російської державної диверсії і гібридних дій. Ми до того не мали такого масштабу гібридних атак за участю диверсантів, інформаційних технологій, з використанням… використання людей, які використовують як зброю, я маю на увазі ситуацію на польсько-білоруському  кордоні.

Ми про це розмовляли з паном Головою з Русланом, з головами Балтійських країн на саміті, який був організований в Білостоці  минулого тижня. І ми дійшли до одного рівня – ми не дозволимо Кремлю перемогти: і ні в війні, і навіть в наших серцях не дамо себе поділити, перестрашити. Ми не допустимо до ситуації, коли хтось буде нав'язувати нам, що маємо відчувати, думати, як маємо себе вести і чи маємо посміхатися чи плакати. Самі будемо про це вирішувати так, як хочемо. (Оплески)

Саме тому, всупереч усім негативним наративам, які підтримуються і  знегоджують не лише нас, але у світі подивіться, що робиться, щоб не підтримувати Україну, які намагаються пересунути цю тему, які хочуть призвичаїти нас до того, що в Україні є війна, ми на це ніколи не дозволимо щоб до того призвичаїтися. Польща завжди буде стояти пліч-об-пліч з Україною в цій боротьбі. Ви  можете бути в цьому впевнені, нічого в цій справі не змінилося і не зміниться. Так, маємо, звичайно, певні проблеми, різного роду технічні непорозуміння, які дозрілість нашого політичного класу має вирішувати. Але ми погодимося, що найважливішою справою є шлях до миру в цій частині Європи, а він веде, і ми не маємо тому жодного сумніву, через членство України в Європейському Союзі, через членство України в НАТО. Ми як Польща зробимо все, щоб це сталося якнайшвидше, стало фактом.

Ми не дозволимо розстріляти ще одне українське відродження, 1 липня 22-го року стало історичним днем для України та поворотним моментом у дискусії про її європейське майбуття. І що найголовніше, він став чітким орієнтиром для всієї міжнародної спільноти, цей момент, коли до залу парламенту внесено прапор Європейського Союзу і поставлено за президією, не можна було більш маніфестувати шлях, яким Україна має йти, а який Польща вже пройшла і знаємо, що це не завжди легкий шлях.

Натомість на цій дорозі треба мати друзів, треба мати тих, які допомагають підготуватися до вступу до Європейського Союзу. Ми про це розмовляли сьогодні з Русланом, про те як ми можемо вам допомогти в цьому, щоб цей процес проходив швидше, ефективніше на рівні самоврядування, на рівні центральної влади, бо це дуже складний процес, який держава долає. Але ми подолаємо цей шлях.

Незабаром саміт НАТО у Вашингтоні. Ми домовилися з головами балтійських парламентів і з Русланом, що будемо намагатися знайти нагоду для спільної дії, щоб наш голос був відчутний, щоб Україна мала своїх речників у вигляді цієї платформи, яку ми створили з Балтійськими країнами. І надіюся, коли нас є четверо, п'ятеро, шестеро, нас буде ще краще чути, наш голос буде відчутний. А Руслан як випробуваний друг у цьому гроні є абсолютно першим.  (Оплески)

Шановні пані та панове,  на кінець про два парадокси. По-перше, подивіться, скільки зла сталося на наших очах за останні роки. Людина є єдиною істотою під сонцем, яка вміє зі зла зробити добро, це єдина така машина, до якої вкладають зло, а виходить добро. Це лише від нашого рішення залежить, чи на зло, яке ми отримуємо, відповімо злом, чи переставимо внутрішні показники і відповімо добром. Ця трагедія, ця жахлива криза, ця злочинна людиноненависницька війна, розпочата Путіним, вона може, якщо так вирішимо, принести також добрі плоди у наступних поколіннях. Хоча ми б хотіли, щоб це сталося без цих жертв, без цієї всієї трагедії, яку бачимо, але ми можемо вийти і піти вперед. Ми можемо ще глибше інтегруватися. Ми можемо ще ближче бути до себе, познайомитися з собою, зустрітися, побудувати разом прекрасні речі.

Благаю вас, щоб ми пам'ятали, що перемога на фронті є ключовою і найважливішою. А так само важливою є ця перемога у нашої нарації, в тому, що наш наратив буде сильніший від його, від їх наративу, що наратив про любов, співпрацю, про добро, віддавання життя за батьківщину, в любові за батьківщину, щодо близьких – це залишиться в історії. Я вам це і гарантую, що за 50, за 100 років завдяки вашій героїчній поставі – про це будуть читати, діти будуть читати в підручниках, про це будемо згадувати і розказувати наступним поколінням, а не про цих злочинців, а не про тих, які намагалися підпалити нашу домівку. Добро переможе. Добро переможе, бо ви показали, якою неймовірною силою воно може бути.

І кожна жертва, понесена тут, на українській землі, вона це говорить і показує. Вона показує не лише силу смерті, вона показує силу любові, вона показує силу життя. І це один парадокс. А другий, що коли подивимося, подивитися на політиків, на їхні дії, там є напруга між тим, що певні речі, і ми це знаємо, треба робити швидко, щоб були ефективними. Але політичні процеси займають часу, дуже багато часу. Не може нам забракнути терпеливості, і це ви добре знаєте, і ми також це добре знаємо. Якщо тільки терпеливо, стійко, крок за кроком будемо робити те, що повинні робити, то переможемо. Не даймо себе знеохотити, не даймо собі сказати, якщо тепер не вдалося, якась зустріч не дала таких результатів, як повинна дати, щось не спрацювало, була якась суперечка, не даймо собі сказати, що це кінець. Цей шлях ще трішки триватиме, але переможемо, якщо будемо стояти пліч-о-пліч, якщо вистачить нам терпеливості і віри в те, що  надія і життя набагато сильніші від смерті. "Наша дума, наша пісня не вмре, не загине… От де, люде, наша слава, слава України!"  (Оплески)

Дуже дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, ще раз подякуємо нашому вельмишановному гостю – Маршалку Сейму Республіки Польща пану Шимону Головні за участь у пленарному засіданні та за підтримку України.  (Вислів іноземною мовою) (Оплески)

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

11:44:38

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, давайте ще раз подякуємо пану маршалку за його надихаючі слова. (Оплески) І подякуємо Республіці Польща за всю підтримку, яку вони робили, роблять і, я впевнений, будуть робити для України. Ну, а нам своє робити, як-то кажуть.

Переходимо до наступного питання порядку денного. Железняк Ярослав Іванович, будь ласка, з процедури.

 

11:45:09

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане головуючий, я не хотів піднімати це питання до гостей, але зараз 11:45. Пане Корнієнку, я до вас звертаюсь, тому що у мене буде питання. Вчора ми великою кількістю голосів, більше ніж потрібно, викликали пана Костіна сьогодні на 12-у годину. По процедурі він має бути тут о 12-й годині. У мене є відчуття з інформації з Погоджувальної ради, що офіційно парламент надсилав таке запрошення, і зараз це умовно буде неявка пана прокурора, який  призначається парламентом, для того, щоб дати просту відповідь: чи бачить він проблеми зі своїм заступником? Більш того, сьогодні ми дізналися... вчора, пробачте, що НАБУ вже розслідує незаконне збагачення пана Вербицького і тим більше у нас питань до пана прокурора: чи було відсторонено, чи ні? 

Тому я хочу, щоб ви просто офіційно повідомили, що зробив парламент, і ми зафіксували, що Генпрокурор не явився на виклик парламенту.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, Ярослав Іванович, я теж був на цій Погоджувальній, можу вам повідомити, це відкрита інформація: Голова Верховної Ради озвучив і Апарат підтвердив технічно, що вони надіслали цей лист пану Генеральному прокурору ще вчора відразу після... протягом кількох годин після прийняття парламентом даного рішення в тому формулюванні, яке ми ставили на голосування по вашій пропозиції. Тому як би така у мене  інформація: запрошення надано. Дякую. Я не є   Генеральний прокурор і я не можу сказати буде він, чи ні. І навіть юридичної освіти не маю.

Будь ласка, наступний законопроект теж про Військову поліцію. З процедури, Дмитро Олександрович?

Да, будь ласка, Дмитро Олександрович Разумков з процедури.

 

11:47:04

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Олександр Сергійович, в продовження запитання колеги. Чи надходила офіційна відповідь з Генеральної прокуратури від прокурора Генерального або від його заступника, якщо хтось виконує обов'язки, чому на вимогу парламенту він не з'явився? І що ви як зараз виконуючий обов'язки Голови Верховної Ради будете після цього робити?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Олександрович, я зараз не виконую обов'язки Голови Верховної Ради, я головуючий на засіданні, тобто тут ми можемо говорити тільки про те, що в залі відбувається. Ми поцікавимося, чи надходили будь-які відповіді від Генеральної прокуратури, наразі у мене такої інформації немає.

Законопроекти 6570, 6570-1, 6570-д. Проект Закону про внесення змін до кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального процесуального кодексу України у зв'язку з прийняттям  Закону України "Про Державне бюро військової юстиції" та альтернативні.

Переходимо до розгляду. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

11:48:21

За-158

Рішення прийнято. 

Для доповіді запрошується народний депутат України Дануца Олександр Анатолійович від авторів.

 

11:48:41

ДАНУЦА О.А.

Шановні колеги, найперше хочу подякувати вам за той важливий крок, який ви зробили, проголосувавши за основний законопроект 6569, це великий крок в цьому поступі.

Хочу виправити свою злочинну халатність, тому що я згадав лише свій власний комітет і не згадав Комітет з питань національної безпеки, який теж значно долучився до підтримки, розробки цього законопроекту.

Хотів би окремо сказати про деякі маніпуляції, які звучали з цієї трибуни, всі ті страшилки, які особливо по відношенню до цивільних осіб хочуть приписати майбутній Військовій поліції, це все неправда і брехня.

Тепер ще одна важлива річ, особливо для тих, хто знову ж з цієї трибуни говорив деякі речі про побудову системи військової юстиції. Не дасть збрехати шановний колега Андрій Кожем'якін, що у 2018 році був подібний законопроект про систему військової юстиції. І якби у 2018 році цей законопроект був прийнятий, то ми б уже в 2022 році зустріли військового агресора з побудованою системою військової юстиції. Але, на жаль, це не було зроблено. Тому сьогодні цю помилку ми маємо виправити.

І прошу вас підтримати законопроект сателітний 6970-д, підтримати обов'язково. Чому? Тому що на війні закон має бути в погонах.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

11:50:33

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергія Костянтиновича Іонушаса. Позиція комітету, яка? Потім два – за, два – проти і голосуємо.

 

11:50:42

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, комітет працював над цим сателітним законопроектом досить великий час. Ми внормували його таким чином, що він надає тільки те, що потрібно Військовій поліції. Виходячи з підтримки основного законопроекту, я лише вам дуже коротко наведу приклад.

Шановні колеги, вносяться зміни до статті 122.2, це невиконання водіями вимог про зупинку. Водії тільки військових транспортних засобів будуть зупинятися Військовою поліцією. Тобто, ще раз, колеги, Військова поліція – це не про цивільних, це для військових, про військових для нашої армії, для зміцнення оборони нашої армії, для швидкої перемоги. Саме цей законопроект технічний і надає необхідні повноваження Військовій поліції здійснювати свою діяльність згідно з прийнятого основного.

Прохання підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу фракції і групи для обговорення цього законопроекту записатися:  два – за, два – проти. Прошу записатися.

Будь ласка, слово надається Кострійчуку Сергію Володимировичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

11:52:09

КОСТРІЙЧУК С.В.

Прошу передати слово Бакумову Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Бакумов, будь ласка.

 

11:52:19

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, дякую за підтримку основного законопроекту про військову поліцію. Цей законопроект є похідним, сателітним і пов'язаний із внесенням змін до Кодексу України про адмінправопорушення, відповідно Кримінально-процесуального кодексу України. Це покликано для того, щоб забезпечити ефективну діяльність в майбутньому створеної реформованої служби правопорядку і створеної Військової поліції.

Я хочу ще раз підтвердити тези, що вказаними змінами ми вносимо зміни до КУпАП, якими надаємо повноваження притягувати до адмінвідповідальності саме військовослужбовців за порушення правил дорожнього руху, наприклад, коли він відповідно керує військовим автотранспортним засобом, тому що це безпека на дорозі, це може бути перевезення боєприпасів, озброєння, військової техніки. Хто на ці виклики має реагувати? Хто має припиняти правопорушення? Хто має суспільству гарантувати безпеку і правопорядок? В даному випадку це мають зробити військовослужбовці Збройних Сил, які проходять службу в лавах військової поліції, і це логічно.

Ще раз акцентую увагу, що військовослужбовці не можуть безпідставно заходити в якісь квартири без ухвали суду, робити обшуки, це брехня, чиста брехня і маніпуляція. У нас є конституційна норма, яка каже, що з метою врятування життя чи майна будь-який поліцейський може зайти до приміщення для того, щоб врятувати людину, можливо, під завалами і так далі. Якщо ця норма  викликає якийсь спір, ну, можемо її прибрати. Але чи може вона взагалі підривати дискусію і підривати майбутнє законопроекту для того, щоб відповідно існування цієї Військової поліції відбулось. Тому, шановні колеги, прошу підтримати цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Володимир Михайлович В'ятрович, "Європейська солідарність".

 

11:54:25

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу передати Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гончаренко Олексій Олексійович.

 

11:54:33

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Шановні друзі, ми зараз з вами розглядаємо насправді дуже важливий законопроект, який буде мати дуже серйозні наслідки. Чи є у нас сьогодні проблеми, які мали би вирішувати в тому числі і серед військовослужбовців? Та безумовно вони є. І чи є у нас необхідність створити систему військової юстиції? Очевидно, вона є. Але те, що зараз робиться, не є створенням системи, підкреслюю три рази слово "системи" військової юстиції.

Ви хочете створити один орган – Військову поліцію. А далі що? А хто буде вести слідство? А що з прокуратурою? А що, саме головне, з судом? Якщо створювати систему, має бути система, і голосувати це треба разом, в пакеті: Військова поліція, Військова прокуратура, військові суди. Все інше – це чергове створення ще одного органу.

От я вирішив подивитись, скільки в Україні правоохоронних органів. Ну, суди не рахуємо. Поїхали: Офіс Генерального прокурора – раз, Спеціалізована антикорупційна прокуратура – два, поліція – три, СБУ – чотири, НАБУ – п'ять, НАЗК – шість, Національне агентство з розшуку менеджменту активів АРМА – сім, Військова служба правопорядку Збройних Сил – вісім, митниця – дев'ять, Бюро економічної безпеки – десять, Державна аудиторська служба, екологічна інспекція, судова охорона – що завгодно. Органів багато, результату – нуль. Повна імпотенція правоохоронної системи. Повна! А замість цього ви хочете створити ще один орган, де будуть все ще сидіти ваші хлопці і купляти собі і своїм дівчинам "порше" і маєтки, і навіть не приходити і відповідати за те, що вони роблять. Це ганьба!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Євтушок Сергій Миколайович, фракція "Батьківщина". Я так розумію, передає Михайлу Михайловичу Цимбалюку. Будь ласка.

 

11:56:45

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Даний законопроект є похідний від попереднього, і, справді, він вносить зміни до Кримінально-процесуального, до Кодексу про адміністративні правопорушення.

Насправді я б сказав, що на основі служби правопорядку створюється, справді, новий правоохоронний орган, і дуже важливо, щоб в положенні було чітко написано, хто має право проходити там службу. Це є надзвичайно важливо, щоб не всі, хто сьогодні є в службі правопорядку, мали можливість автоматично туди переходити, а тільки в процесі переатестації. Наступне: що військовослужбовцями Військової поліції можуть бути тільки ті, які пройшли службу в Збройних Силах України і інших військових формуваннях, і мають статус учасника бойових дій, і це є надзвичайно важливо.

І наступне. Мені видається, що в ідеалі було б на першому етапі дати їм право – те, що передбачає основний законопроект, - в плані оперативно-розшукової діяльності і інших службових функцій, а слідство на перехідний період… перехідний період тільки залишити в ДБР. І встановити в перехідних положеннях чіткі терміни, коли слідство все-таки буде передано до новоствореної структури. І тоді, за логікою, мабуть, авторів, це буде структурований правоохоронний орган з усіма оперативними, технічними і слідчими можливостями. На перехідний період нехай ДБР проводить слідство, але на майбутнє однозначно треба його передавати цій новоствореній структурі, тобто правоохоронному органу – Військова поліція.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бурміч Анатолій Петрович, депутатська група "Відновлення України". Будь ласка, Анатолій Петрович. Я перепрошую, що не дав хвилину, треба було за нашим колегою, але зараз у вас дві хвилини. Будь ласка, Анатолій Петрович.

 

11:58:59

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги, звичайно, дуже шкода, що не дали мені навіть із цих поважних причин, які ми бачили, не дали хвилину. Чому?

Тому що я хотів сказати кілька слів про те, що наша група чому не підтримувала той законопроект. Всі ми знаємо, що відбувається сьогодні в армії, і те, що сьогодні хочуть замінити Військову службу правопорядку на іншу структуру – поліцію, воно нічого не змінить. Чому? Тому що вона буде підпорядковуватись тому самому, тій же самій людині – міністру оборони. Він і сьогодні керує Військовою службою правопорядку, і що, щось змінилось? Ні. Там є теж департамент по боротьбі з корупцією. Щось змінилось? Ні. І це ми створимо, і воно не буде працювати.

Ми їм хочемо дати навіть ще оперативно-розшукову діяльність. А що, сьогодні буде виконувати військова контррозвідка, де повністю в армії є агентура, є військова агентура? Чому вони?.. Вони вже не будуть працювати, вони сьогодні почули, не будуть працювати, а ці ще не будуть працювати. У нас випадає великий-великий проміжок часу про те, що взагалі нічого там не буде.

А тому ми не підтримували той законопроект, і цей теж підтримувати не будемо, тому що це переставляння, як в одному закладі ліжок, а треба міняти персонал. Нічого не дає. Треба посилювати роботу прокуратури, треба посилювати роботу військової контррозвідки, тоді, може, щось і буде.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Я прошу шановних депутатів зайняти свої місця. Переходимо до прийняття рішення.

Шановні колеги, я спочатку буду ставити пропозицію за основу, а потім продовження строків, так, як це рекомендував комітет. Зрозуміли, так? Почергово будемо ставити. Будь ласка, займіть місця, шановні колеги.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження діяльності Військової поліції (реєстраційний номер 6570-д).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів  голосувати.

 

12:02:25

За-248

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях.

Я ставлю пропозицію продовжити на половину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання. Продовжити, розумієте?  Прошу народних депутатів  голосувати.

 

12:02:55

За-264

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

З процедури? Зараз. Дивіться, три людини з процедури. Тоді Бурміч, після цього Железняк, після цього Гончаренко. Шановні колеги, тільки я попереджаю, має бути  з процедури. Не з процедури – перше зауваження і потім позбавляю слова.

Будь ласка, Бурміч.

 

12:03:20

БУРМІЧ А.П.

Шановні колеги, шановний Голово, ви недавно бачили, як депутат Безугла під час війни здійснювала пропаганду агресора: вона виставила флаг  Російської Федерації на трибуні Верховної Ради. Прошу з цього приводу провести розслідування відповідне регламентному комітету і зробити відповідні висновки. Це вперше, це вперше під час війни здійснюється пропаганда символіки агресора.

Дякую за увагу. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я, на жаль, не бачив, бо ми тут спілкувалися.

Репліка Безуглій, будь ласка, згадали її прізвище. Будь ласка, Безугла.

 

12:04:06

БЕЗУГЛА М.В.

Коли виступав колега, який представник екс ОПЗЖ і не підтримував Військову поліцію, в силу того, як він вів себе у всіх робочих групах, проштовхуючи проросійські наративи, я показала біля нього прапор тієї держави, наративи якої він і пропагує і наративи якої він використовує. От і все. Ні – ОПЗЖ в Верховній Раді.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дивіться, я прошу кожного з вас, давайте не перетворювати парламент в казна-що, давайте будемо спокійно до всього ставитися. Я, на жаль, не бачив цього інциденту, бо я спілкувався з колегами, якщо в цьому є порушення, нехай регламентний комітет реагує, але що я…

Будь ласка, ми говорили, Железняк, після цього Гончаренко. Будь ласка, з процедури. Аналогічно і до вас прошу з процедури.

 

12:04:59

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, на часах зараз 12:05. Ми викликали пана Костіна на 12-у годину, за це проголосувала значна більшість народних депутатів, більше ніж наш зараз склад. Я від вашого заступника почув, що ви відправили запрошення пану Костіну прибути в парламент сьогодні на 12-у годину, і відповіді ми не отримали, немає жодної підстави у Костіна офіційно зараз не бути тут. Але ми його не бачимо разом в його чорній піжамі чи що там він намагається одягати як військовий.

Враховуючи, що зараз було проігноровано ваше звернення як Голови парламенту, я прошу ініціювати згідно зі статтею 351 Кримінального кодексу України притягнення до відповідальності Генерального прокурора за ігнорування законних вимог українського парламенту і зробити все можливе, щоб він тут був, можливо, вже на питання навіть не по незаконному збагаченню свого заступника, а щодо його відставки.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Як я і повідомляв, як правильно повідомив Олександр Сергійович, вчора я направив рішення, процедурне рішення парламенту для інформації до Генерального прокурора. Наскільки в мене інформація є, Генерального прокурора немає зараз. Я дякую.

Будь ласка, Гончаренко. І, шановні колеги, будемо рухатися далі. Будь ласка.

 

12:06:18

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, я абсолютно підіймаю те саме питання. Де Генеральний прокурор України? Він був викликаний, він знає час, він знаходиться в Україні. За добу можна дібратися з будь-якої частини України і виступити перед парламентом і пояснити, його помічники і заступники купляють собі "порше", маєтки і це все на очах у всього світу. І ми сидимо тут. Ми викликали його, він має бути тут. Якщо його зараз немає, я звертаюся  до тих більше ніж 200 депутатів, які вчора голосували за те, щоб його викликати, він витер об нас ноги прямо зараз і не тільки об нас, але й об всіх наших виборців, бо ми тут не самі сидимо, а представляємо людей. Тоді давайте збирати підписи за відставку Генерального прокурора  негайно. Ставте свої підписи і геть такого прокурора.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я перепрошую, буквально от увійшов лист від Генерального прокурора. У мене тільки в електронному вигляді. Я розішлю на всіх народних депутатів, щоб ви мали ознайомитися. Ще раз кажу, у мене просто, тільки що Олександр Сергійович передав, що воно увійшло. Я не можу вам його озвучити, я просто вам перешлю його.

Шановні колеги, дякую. Рухаємося далі.

Ярослав Іванович. З процедури – Железняк. Що у вас ще?

 

12:07:53

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, дивіться, ще раз, ми, здається, тут всі на одній стороні, ми хочемо, щоб рішення парламенту виконувалися, особливо тими людьми, на призначення яких ми даємо згоду.

Щодо листа, я прошу зараз вас або вашого шановного заступника дати нам інформацію по двох речах. Перше, о котрій прийшов лист від пана Костіна? Це дуже важливо. Це буде далі у тому числі і в кримінальній справі щодо нього. Друге, яка причина того, що ми зараз спілкуємося з вами, а не задаємо запитання пану Костіну, яким чином його заступник, який відповідає за економіку, а давайте говорити відверто, за всі схеми в економіці, накупив собі маєтків у Конча-Заспі і своїм близьким особам. Тому просто дайте нам відповідь публічно на це запитання. Я думаю, що і медіа, які зараз спостерігають, їм буде дуже цікаво почути, як так сталося, що пан Костін тут не прийшов і сказав: він відсторонений, а намагається таким чином сховатися від народних депутатів. От і все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ще раз підкреслюю, я цю інформацію отримав тільки що від Олександра Сергійовича. По завершенню засідання, тому що у нас робота зараз у пленарному, я поінформую кожного з вас, я перешлю цей лист, ви побачите, коли він увійшов. 

Шановні колеги... Геращенко, будь ласка, теж. Друзі, я прошу з процедури тільки.

Будь ласка, Ірина Володимирівна. 

 

12:09:13

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, я ще раз хочу подякувати всім, хто підтримав виклик Генерального прокурора до Верховної Ради України, я нагадаю, що підставою для цього стало саме журналістське розслідування. Це журналістське розслідування, правда, вийшло не в марафоні, але за фактом цензури, за фактом втручання в роботу журналістів Генеральна прокуратура і пан Костін не порушили кримінальної справи, хоча питання перешкоджання журналістській діяльності завжди знаходиться під особистим контролем саме Генерального прокурора. І на наш запит ми отримали відповідь, що запит цей переслали в Київську прокуратуру. Друзі, це ненормально.

І тому ми ще раз звертаємося до колег проголосувати за те, аби викликати Генерального прокурора із питання справ втручання в роботу журналістів, перешкоджання журналістській діяльності і необхідності тут правової реакції саме Генеральної прокуратури на ці ганебні випадки. Абсолютно. За це має відповідати Генеральна прокуратура.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю пропозицію Геращенко на голосування, так як вона сказала, я не можу нічого цензурувати. Ставлю пропозицію Геращенко, прошу голосувати.

 

12:10:48

За-121

Рішення не прийнято.

Шановні колеги... По фракціях. Наступний законопроект 8427 – це проект Закону про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про антидопінгову діяльність у спорті" щодо уточнення вимог до осіб, які входять до складу Наглядової ради Національного антидопінгового центру.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:11:27

За-237

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова голову Комітету з питань молоді і спорту Кожем'якіна Андрія Анатолійовича. Андрію Анатолійовичу, ви як і від авторів, і від комітету – до 4 хвилин, будь ласка.

 

12:11:43

КОЖЕМ’ЯКІН А.А.

Дякую. По двох законопроектах?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Одразу по двох. Так.

 

КОЖЕМ'ЯКІН А.А. Дякую.

Колеги, до вашої уваги проект Закону України про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про антидопінгову діяльність у спорті" щодо уточнення вимог до осіб, які входять до складу Наглядової ради Національного антидопінгового центру.

Дуже така складна назва, але мета цього законопроекту наступна. Це забезпечити можливість почесним керівникам спортивних федерацій, які не мають повноважень щодо управління цієї федерації, входити до складу Наглядової ради Національного антидопінгового центру. Ми пропонуємо внести зміни до частини п'ятої статті 6 Закону "Про антидопінгову діяльність у спорті" і уточнити, що членом Наглядової ради Національного антидопінгового центру може бути призначена особа, яка займає посаду почесного керівника в спортивній федерації та немає повноважень щодо управління федераціями. Ці зміни ми погодили з Всесвітньою антидопінговою федерацією. І, в принципі, ВАДА, як вона називається, ВАДА – Всесвітнє антидопінгове агентство, вони погодили без зауважень. Тому я прошу підтримати цей законопроект номер 8427.

Наступний законопроект 8428. Це законопроект теж, який внесли всі члени Комітету з питань молоді і спорту. І він звучить таким чином: "Про фізичну культуру і спорт" щодо внесення змін до статті 52 цього закону і уточнення вимог до осіб, які призначаються членами Наглядової ради Національної лабораторії антидопінгового контролю.

Метою законопроекту є забезпечення можливості почесним… Те ж саме формулювання, що і в попередньому законопроекті, можливість почесним керівникам спортивних федерацій, які не мають повноважень щодо управління федераціями, входити до складу Наглядової ради Національної лабораторії антидопінгового контролю. У нас, до речі, багато депутатів народних, які сьогодні очолюють, є почесними президентами, віцепрезидентами федерацій спортивних, але вони не можуть до цих змін входити якраз... ставати членами Наглядової ради Національної лабораторії антидопінгового контролю або Національного антидопінгового центру. Але у них є достатній спортивний і життєвий досвід, тому було б бажано, щоб вони входили до цих організацій.

Тому прошу підтримати ці зміни. Це технічні закони, майже технічні, вони мають таку технічну складову. І я хотів би просити, Руслан Олексійович, розглянути їх в першому читанні, потім прийняти за основу і в цілому.

Також я хотів би сказати, закінчуючи свій виступ, що, на жаль, у нас ще дуже багато законопроектів, Руслан Олексійович, стоїть в черзі. Якщо можна, подивіться, будь ласка, ще, зробіть нам таку скидку, як сьогодні, хоча це дві технічні скидки такі, да, на такі проекти, які не являються сьогодні головними. У нас є достатньо багато законопроектів, яких чекають українські ветерани, воїні, які сьогодні приймають участь у створенні в Україні адаптивного спорту. І ми повинні внести це поняття в Закон "Про фізичну культуру і спорт" для того, щоб хлопці, які воювали, втратили кінцівки, які мають інвалідність і обмежені можливості, вони приймали би участь в адаптивному спорті, який чітко закріплює свою суб'єктність в законі.

Дякую, Руслан Олексійович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам, Андрію Анатолійовичу. Дякуємо.

Безперечно, ми те, що говорили, у нас будуть монодні, в тому числі і вашого комітету. Ви готуйте необхідні законопроекти, ми будемо їх ставити, як стоять сьогодні цих два законопроекти.

Будь ласка, шановні колеги, я прошу записатись: два – за, два – проти, для обговорення відразу цих двох, бо ми будемо ставити один, після цього другий без обговорення.

Будь ласка, Ар'єв Володимир Ігорович, "Європейська солідарність".

 

12:16:28

АР’ЄВ В.І.

Прошу передати слово Миколі Величковичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Микола Величкович. До трибуни, пане Миколо, будь ласка.

 

12:16:43

ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Справді, питання спорту в умовах навіть війни зараз надзвичайно важливе. Ми бачимо, як деякі країни, які є агресорами, які своїх спортсменів пічкали різними забороненими препаратами і за що їх позбавляли права бути на олімпіадах та міжнародних спортивних аренах. Тому для нас дуже важливо, щоби антидопінговий центр і антидопінгова лабораторія були акредитовані і запустилися в повній мірі в Україні. 

"Європейська солідарність" буде підтримувати цей законопроект, ми розуміємо, наскільки це важливо для українського спорту і для України, і для того, щоб Україна себе показала з позитивної сторони, навіть в умовах війни, на спортивних аренах. "Європейська солідарність" буде підтримувати і ми будемо голосувати за основу. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається народному депутату Божкову Олександру Валерійовичу, фракція політичної партії "Слуга народу". Будь ласка. 

 

12:17:44

БОЖКОВ О.В.

Прошу передати слово Мазурашу Георгію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Георгій Георгійович Мазурашу.

 

12:17:49

МАЗУРАШУ Г.Г.

Георгій Мазурашу, "Слуга народу", Комітет молоді і спорту.

Колеги, це, як і сказав наш голова Андрій Кожем'якін, більше технічні законопроекти і, справді, не має бути ніяких перепон для того, щоби досвідчені люди, досвідчені у спорті, могли виконувати такі функції в цих наглядових радах. Звісно, що я прошу вас підтримати ці законопроекти, які будуть зараз два поспіль ставитися на голосування.  І також прошу по можливості підтримувати взагалі вітчизняний спорт, наших спортсменів, тому що вони теж виконують дуже важливу місію своїми успіхами або навіть виступами на міжнародній арені, вони розширюють майданчик для того, щоби доносити у тому числі позитивні меседжі з України про те, що ми дуже успішна нація, країна і також наші спортсмени користуються  майданчиками міжнародними для того, щоб доносити правду про те, що робиться у нас, те, що витворяють в Україні рашисти, рашистська агресія, і спортсмени дуже чутливі до того, як суспільство реагує на них. Тому  що іноді, ви знаєте, навіть після болючої поразки збірної України з футболу трішечки захейтили їх, але треба так, як ми віримо в Збройні Сили України, яким дякуємо за те, що вони боронять нашу державу, так само треба вірити і в наших спортсменів. І це буде примножувати їхні сили, натхнення, і будуть перемоги і надалі, як до тепер будуть, і у футболі в тому числі. Так що вболіваємо разом і слава ЗСУ, і слава українським спортсменам.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Євтушок Сергій Миколайович, фракція  "Батьківщина".

 

12:20:01

ЄВТУШОК С.М.

Позицію фракції "Батьківщина" представить президент Федерації біатлону України Іван Крулько. Прошу передати слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іван Іванович, з низкою інших регалій, крім народного обранця. Будь ласка.

 

12:20:17

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, по-перше, я хотів би нагадати, що російський агресор використовує спорт і спортсменів як пропаганду для того, щоб обґрунтовувати свою війну проти України.  І тому наше завдання, всіх депутатів, які можуть на спортивному фронті захищати інтереси України, не допускати Росії і Білорусі до участі у змаганнях, виключати росіян і білорусів з міжнародних федерацій. Це треба робити, це частина нашої війни, яку потрібно здійснювати і потрібно там перемагати. Це перше.

Друге. Я хотів би звернутися до керівництва Верховної Ради. Давайте припинимо практику, коли законопроекти, які стосуються спорту, розглядаються у парламенті за залишковим принципом. Це ті законопроекти, які об'єднують парламент, яких чекають мільйони українців, які залучені сьогодні до спорту. Тому я просив би, щоб ті законопроекти, які готує Комітет з питань молоді і спорту, а вони професійні, виносилися вчасно у сесійну залу і голосувалися.

Третє. Ми будемо  підтримувати цей законопроект  і хочу сказати, що Україна показує завжди високі стандарти у питанні боротьби з допінгом. І наш антидопінговий центр сертифікований і працює.

Тому ці два законопроекти є технічними, вони є абсолютно обґрунтованими невеликими, і це дає можливість сьогодні реалізувати рішення комітету і проголосувати їх за основу і в цілому. Тому я просив би щоби ці законопроекти були проголосовані в залі за основу і в цілому. Таким чином ми б продемонстрували підтримку українському спорту, підтримку українським спортсменам напередодні Олімпійських ігор, які пройдуть у Парижі. А також у свою чергу давайте підтримаємо і будемо вірити в Збірну України з футболу, яка буде 21-го числа захищати українські інтереси.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, переходимо до голосування. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця.

Пропозиція по першому законопроекту – за основу і в цілому, від комітету була, але на Погоджувальній раді деякі фракції сказали, що тільки за основу. Чи підтверджуєте це рішення? Андрій Вікторович! 8427, комітет: за основу і в цілому. Ви кажете, що тільки за основу. Шановні колеги, фракція просить, тільки за основу ці законопроекти.

Друзі, дивіться, ну, ми ж... (Шум у залі) Я ставлю так, як була домовленість. Все. Друзі, давайте без скандалів.

І так, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про антидопінгову діяльність у спорті" щодо уточнення вимог до осіб, які входять до складу Наглядової ради Національного антидопінгового центру (реєстраційний номер законопроекту 8427).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:23:38

За-302

Рішення прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект, ми домовилися, без обговорення. Тому я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень, відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України, проект Закону про внесення зміни до статті 52 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" щодо уточнення вимог до осіб, які призначаються членами наглядової ради Національної лабораторії антидопінгового контролю (реєстраційний номер законопроекту 8428). Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:24:25

За-297

Рішення прийнято.

Шановні колеги, є пропозиція по цих двох прийнятих за основу законопроектів скоротити строки підготовки до другого читання, подання пропозицій і поправок. Я ставлю цю пропозицію по законопроектах 8427, 8428 скоротити строки підготовки пропозицій і поправок для підготовки до другого читання. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:25:04

За-266

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Наступний законопроект 8432. Проект Закону … (Шум у залі)

Ярослав Іванович Железняк.

 

12:25:19

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, я буду намагатися, щоб це було останнє сьогодні питання з цього приводу. Це виключно тому, що я хочу захистити наш парламентаризм. Я в нього ще вірю. Скажіть, будь ласка, я відкрив лист відповіді пана Костіна. Він говорить, що розпочато службове розслідування, НАБУ, НАЗК перевіряє його, цього корумпованого заступника. А далі пише: "З урахуванням вищезгаданих обставин видається доцільним відкласти обговорення Верховної Ради цієї ситуації до отримання результатів службового розслідування".

Чому я підняв це питання? Скажіть мені, будь ласка, а у вашому зверненні, де ми говоримо: "Пане Костін, ви маєте бути тут на 12-у годину", - ви питали думку Генпрокурора, доцільно чи недоцільно це має бути? Чи це було без дискреції? Тому що я хочу зрозуміти: це пан генпрокурор вирішив собою підмінити парламент чи була допущена помилка при запрошенні його на сьогоднішнє засідання на 12:00? Все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Під час запрошення я просто передав процедурне рішення парламенту. Ніяких інших речей в запрошенні не було, тому що я не маю права від свого імені додавати чи забирати з рішення, яке прийняв парламент. Дякую. (Шум у залі)

Микола Миколайович Тищенко - з процедури, так? Будь ласка, давайте.

 

12:26:40

ТИЩЕНКО М.М.        

Я не розумію, а чому саме зараз, в такий складний час для держави, ми нападаємо на Генпрокурора, пан Железняк? А що, в нас тільки один заступник в країні? А ми не бачимо, як працює Національна поліція? Бездіяльність повна, ботоферми продовжують працювати. Ми не бачимо, що в галузі в лісовій, про яку ви взагалі не згадуєте?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Миколайович, я вимушений попросити вас з процедури. Будь ласка.

 

ТИЩЕНКО М.М. Тому я хочу сказати, що це штучне створення конфлікту на сміх нашому ворогу – Росії. І сьогодні атакувати Генпрокурора, в такий складний час, це ганьба, пан Железняк! Ганьба саме вам!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Виключіть, будь ласка, мікрофон. (Шум у залі)

Ну, репліка, друзі. Железняка згадали, репліка. Ну, що я зроблю, шановні колеги? Железняк Ярослав Іванович. Хоча ви обіцяли, що це крайнє. Але хіба я можу зупинити людей? Будь ласка.

 

12:27:40

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Якщо можна, знову почати мій час, тому що ви зайняли.

Шановний пане попередній виступаючий, я не хочу вас розчаровувати, але людей, яких ви тільки що перераховували, які теж пов'язані з корупцією, ви за них просто теж голосували. Тому, якщо ви хочете їх викликати, я не заперечую. За ліс, я так розумію, треба викликати Шурму.

Тепер я пояснюю, в чому проблема з Генпрокурором. Проблема в його заступнику, у якого спочатку знайшли майно в Конча-Заспі, яке він не може пояснити. Потім знайшли майно в Одесі, яке він не може пояснити. А потім у його дівчини знайшли і маєток, і майно, яке вона не може пояснити. І це питання, яке полягає в людині, яка відповідає за економічні злочини, які, в тому числі, ви тільки що зазначали.

Тому я дуже раджу вивчити спочатку, що було в попередніх серіях, а потім обов'язково брати ще раз питання з процедури. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

З мотивів не може бути, бо ми ще ні за що не голосуємо, Микола Миколайович! Микола, я прошу, ви спробували з процедури, у вас не дуже вдалось. Я ж перебив вас, Микола Миколайович, ну я вас прошу.

Переходимо до наступного законопроекту 5432. Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:29:36

За-212

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова народну депутатку Підласу Роксолану Андріївну, будь ласка.

 

12:29:58

ПІДЛАСА Р.А.

Шановні колеги, доброго дня. Я сьогодні буду дуже лаконічна, тому що цей законопроект є супровідним чи сателітним, як у нас кажуть, до законопроекту 5431. Я нагадаю, що це закон, який Верховна Рада ухвалила і який вже набув чинності, про підсилення Антимонопольного комітету і про реформування роботи Антимонопольного комітету. Ми його ухвалили, він був дуже високо оцінений нашими партнерами, зокрема в тому числі американським урядом.

Для того, щоби він повноцінно запрацював, ми маємо внести зміни в Кодекс про адміністративні правопорушення. Я прошу вас сьогодні це зробити. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова автора альтернативного законопроекту Буймістер Людмилу Анатоліївну. Немає, добре.

Я запрошую до слова голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушаса Сергія Костянтиновича. Будь ласка, Сергій Костянтинович.

 

12:31:04

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, цей законопроект є сателітний до основного законопроекту, як зазначила автор нашого законопроекту. Він поданий народними депутатами: Підласою Роксоланою Андріївною, Наталухою Дмитром Андрійовичем, Кісєлем Юрієм Григоровичем, Лічман Ганною Василівною, нашим Першим віцеспікером Корнієнком Олександром Сергійовичем, Давидом Георгійовичем Арахамією, Шуляк Оленою Олексіївною, Безгіном Віталієм Юрійовичем, Приходьком Борисом Вікторовичем, Мотовиловцем Андрієм Вікторовичем, Мовчаном Олексієм Васильовичем і Забуранною Лесею Валентинівною.

Цей законопроект є технічним до основного законопроекту і приводить норми Кодексу України про адмінправопорушення у відповідність до  основного законопроекту. Комітет його підтримав та рекомендує Верховній Раді прийняти за основу. Прохання підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Колеги, прошу два – за, два – проти, будь ласка, по цьому законопроекту, і будемо голосувати. Прошу записатися фракції: два – за і два – проти.

Будь ласка, слово надається народному депутату Воронову Володимиру Анатолійовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

12:32:19

ВОРОНОВ В.А.

Прошу передати слово Бакумову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Бакумов, будь ласка.

 

12:32:36

БАКУМОВ О.С.

Дякую. Шановні колеги, закликаю вас підтримати вказаний законопроект, він спрямований на те, щоб внормувати положення Кодексу України про адмінправопорушення.

Дивіться, ну не може бути так, щоб кодекс містив відповідальність за дії, які не заборонені. Тобто наявна ціла низка статей в КУпАП, які не мають нічого спільного із правовим регулюванням у сфері захисту економічної конкуренції. Таким чином вони фактично існують штучно, відповідальності немає. Вказаним законопроектом ми приводимо у відповідність Кодекс України про адмінправопорушення, у відповідність із законами інфраструктурними, які регулюють цю галузь і цю сферу. Тому відповідно прошу вас підтримати цей законопроект.

Ну, а можна сказати, ми в цьому році будемо святкувати 40 років нашому КупАП, який не має нічого спільного з сучасними правовідносинами: ні з порядком фіксації, ні з порядком оформлення адміністративних матеріалів, ні з порядком розгляду, ні з порядком притягнення до адміністративної відповідальності. Тому я закликаю Верховну Раду дев'ятого скликання, давайте ухвалимо новий Кодекс про адмінправопорушення, а правоохоронний комітет цим позаймається. Підтримайте.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, далі Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна. Потім –  Ярослав Іванович Железняк і голосуємо.

Іванна Орестівна, будь ласка

 

12:34:01

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Прошу передати слово Артуру Герасимову, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович Герасимов, будь ласка.

 

12:34:12

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, я зараз повторю три рази, щоб просто навіть той, хто не слухає, просто уважно послухав, про що цей законопроект і чому його не можна підтримувати. Цей законопроект, увага, про значне, я б сказав катастрофічне, підвищення штрафів для підприємств України за незначні порушення. Тобто ми Антимонопольному комітету видаємо права за затримку на один день якогось звіту, за якісь дрібні речі впулювати штраф по 200, по 300 тисяч гривень. Ви думаєте, сьогодні підприємства очікують цього, ті, які ще жевріють в Україні і ведуть свою діяльність? Мені здається, що ні.

Другий момент. Ми з вами знаємо, що соціальна відповідальність бізнесу, давайте так, переважної частини бізнесу, що б ми не говорили, дійсно, дуже велика. Ще раз підкреслюю, про що цей законопроект? Цей законопроект про значне підвищення штрафів для бізнесу в Україні за незначні порушення. Це категорично не те, що сьогодні потрібно.

Тому я просто от ще раз хочу звернутися персонально до кожного, особливо до мажоритарників, ви їздите на свої округи, ви зустрічаєтеся з представниками малого, середнього, великого бізнесу, ви бачите як важко сьогодні їм працювати і тому я не лізу в дебри, я не буду сильно пояснювати. Ще раз, це прошу не підтримувати. Чому? Тому що, повторюю ще раз, хто ще не дослухав чи говорив, цей законопроект про значне, дуже велике підвищення штрафів за незначні порушення.

Закликаю всіх розумних людей не голосувати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Железняк Ярослав Іванович, фракція "Голос".

 

12:36:12

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, за багаточисельними зверненнями колег і для підвищення настрою прошу передати слово Миколі Тищенку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви можете тільки в межах своєї фракції, Ярослав Іванович.

 

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Ні, я можу будь-якому народному депутату.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хіба що ви взяли Миколу Миколайовича в свою фракцію, але я ще цього не зачитав. Я можу передати фракції "Голос" тільки. Ярославе, ну ви ж знаєте правила. Це все весело, але ви правила знаєте.

Будь ласка, Ярослав Іванович.

 

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, якщо ви голосували за антимонопольну реформу, то напевно можете підтримувати цей законопроект. Я особисто вважаю, що це одна із проблем, яку ми тоді зробили. Але стосовно цього законопроекту, напевно його, раз вже проголосований попередній по антимонопольній, треба прийняти.

І, звичайно, у дуже негативному контексті я тут згадую все ж таки колегу Миколу Тищенка. Бачу, в нього нестримне бажання виступити, даю йому цю можливість – підняти настрій українському парламенту і глядачам, хто дивиться зараз це засідання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, шановні колеги.

Тищенко має право на  репліку, шановні колеги. Будь ласка, Микола Миколайович. Микола Миколайович, право на репліку. І потім голосуємо. Будь ласка.

 

12:37:17

ТИЩЕНКО М.М.

Дякую пану Железняку, що він сьогодні виконує, підміняє роботу спікера і надає тому чи іншому народному депутату вельмишановному, що він так гарно працює. Але зараз, мені здається, я припускаю, і цю інформацію будемо перевіряти. От тільки що зателефонували на нашу електронну приймальню мої виборці з мого округу, що ви виконуєте замовлення Російської Федерації, а це вже порушення статті закону 111, держрадою попахує, пан Железняк. На кого ви працюєте? На державу Україна, три рази можу повторити ваше прізвище, пан Железняк, чи на народ України? Так ось, якщо ви виконуєте штучне замовлення, встаньте, признайтеся та складіть мандат.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, за правилами Регламенту, репліка на репліку не дається, шановні колеги, на жаль.

Дякую.

Переходимо до прийняття рішення. Прошу народних депутатів зайняти свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції (реєстраційний номер 5432). 

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:39:04

За-198

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію відправити на повторне перше читання законопроект 5432. Готові голосувати? Будь ласка, займіть місця, ми голосуємо.

Я прошу голосувати.

 

12:39:38

За-208

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію направити суб'єкту законодавчої ініціативи для доопрацювання законопроект 5432. Прошу голосувати.

 

12:40:04

За-207

Рішення не прийнято.

Ну що, у нас є альтернативний, спробуємо альтернативний. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції (реєстраційний номер 5432-1). Прошу голосувати.

 

12:40:36

За-195

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію відправити цей законопроект 5432-1 на повторне перше читання. Шановні колеги, прошу голосувати.

 

12:41:01

За-200

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію відправити суб'єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання законопроект 5432-1. Прошу голосувати.

 

12:41:24

За-196 

Відповідно до Регламенту законопроекти вважаються відхиленими.

Дякую, колеги. Рухаємося дальше. Наступний законопроект 11232 – це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до прядку денного сесії. Будь ласка, прошу голосувати, тут треба 226 голосів. Прошу голосувати.

 

12:42:04

За-237

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:42:24

За-230

Рішення прийнято.

Будь ласка, я запрошую до слова голову Комітету з питань цифрової трансформації Крячка Михайла Валерійовича як від авторів, так і від комітету. Будь ласка.

 

12:42:40

КРЯЧКО М.В.

Наш законопроект 11232 спростить дозвільну процедуру оцінки відповідності та сертифікації засобів електронної ідентифікації, що дозволить застосовувати відкриті європейські підходи шляхом публікації переліку зазначених засобів. Також він покращить умови страхування відповідальності кваліфікованих надавачів перед користувачами. Буде чітко визначено клас страхування відповідно до вимог Закону України "Про страхування". І головне, цей закон забезпечить довготривале збереження юридичної сили документів у разі припинення діяльності кваліфікованого надавача, що дасть можливість перевірити документ та його цілісність, навіть якщо надавач припинить свою діяльність.

За результатами обговорення комітет ухвалив рекомендувати Верховній Раді України Закон реєстраційний номер 11232 прийняти за основу. А також звертається до Голови Верховної Ради України з пропозицією оголосити відповідно до частини першої статті 116 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" про необхідність доопрацювання його положень відповідно до зазначеної статті Регламенту.

Дякую, колеги. Прошу підтримати.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

12:44:01

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти, на обговорення.

"Європейська солідарність", Іванна Орестівна.

 

12:44:23

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Прошу передати слово Володимиру Ар'єву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Ар'єв.

 

12:44:41

АР’ЄВ В.І.

Добре, що ми дбаємо про довірчі послуги, але недобре, що ми забуваємо подбати про дуже один важливий компонент нашого цифрового життя, який викликає у багатьох громадян України сьогодні, особливо тих, які є військовозобов'язані, недовіру, – це додаток "Резерв+", який був розроблений Міністерством оборони, точніше на замовлення Міністерства оборони, а точніше, якщо зараз бути зовсім точним, то Міністерство оборони так і не замовляло цей додаток.

Ми на засіданні Комітету з питань цифрової трансформації заслуховували заступницю міністра оборони, і перше, що ми з'ясували, що невідомо хто розміщував цей додаток, саме розробку цього додатку невідомо хто, хто володіє на сьогодні першими кодами. А це додаток, який має доступ до великого реєстру військовослужбовців під назвою "Оберіг". Мало того, цей додаток був розроблений за 37 днів від початку того контракту, який був заключений, і тестування проходить навіть... тестування на безпеку проходить протягом використання цього додатку. Ось це інформація, яку ми на сьогоднішній день маємо.

І коли сьогодні дуже багато хто із військовослужбовців нарікають на те, що цей додаток часто не дає можливості оновити дані і їм доводиться іти фізично в ТЦК, то це сьогодні питання дуже серйозне, яке має ставити парламент перед Міністерством оборони щодо зміни нормативно-правової бази або продовження терміну оновлення даних військовослужбовців, щоб їх не штрафували по закінченню 60 днів через те, що вони фізично не встигли це зробити. Оце я вважаю сьогодні дуже важливим моментом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Слуга народу", Валентина Короленко-Усова.

 

12:46:47

КОРОЛЕНКО-УСОВА В.Ю.

Добрий день. Прошу передати слово Сергію Сергійовичу Штепі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Штепа, будь ласка, Сергій.

 

12:47:00

ШТЕПА С.С.

Шановні колеги, в такій високотехнологічній галузі, як електронні довірчі послуги, відставання навіть на декілька кроків може бути катастрофічним. Катастрофічним з точки зору якості сервісу, катастрофічним з точки зору безпеки і якості надання інформації. І водночас в Україні на сьогодні відсутній орган, який би оцінював відповідність засобів кваліфікованого електронного підпису під час надання таких послуг, і це може загальмувати всі позитивні процеси, які були започатковані нами як Верховною Радою в цій сфері.

Тому запровадження перехідного періоду з метою забезпечення  безперервної роботи надавачів довірчих послуг до утворення відповідного органу з оцінкою відповідності, воно потребує невідкладного нормативно-правового регулювання, яке ми, власне, і здійснюємо цим законопроектом.

Тому я дуже прошу проголосувати вас за. Впевнений, що всі, як і кожен українець, користуєтеся електронними публічними послугами, ви розумієте, чому це  сьогодні особливо важливо, саме в період повномасштабного вторгнення, коли ми не завжди можемо користуватися послугами офлайн.

Дякую і прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина", Кабаченко, і будемо переходити до голосування. 

 

12:48:15

КАБАЧЕНКО В.В.

Володимир Кабаченко, фракція  "Батьківщина". Щодо законопроекту 11232. Даний законопроект  покликаний замінити численні дублюючі один одного реєстри відкритих ключів на один загальний реєстр, тобто зробити цей реєстр централізованим, що є абсолютно позитивною стороною цього законопроекту. За одним виключенням, що цей законопроект, він абсолютно класний і необхідний, якщо б ми його приймали в мирному часі.

Цей законопроект абсолютно неможливо  приймати під час військового стану, тому що щойно ми з вами проголосували законопроект 10272, який мав би бути базою для законопроекту, який голосуємо ми з вами сьогодні. Головна новація цього законопроекту полягає в тому, що вона підвищує вимоги до систем електронної ідентифікації, які використовуються в електронних сервісах місцевих органів влади, які працюють із державними даними. Раніше вони мали право використовувати або свою власну систему інформаційної безпеки, або якусь іншу на договірній основі. Тепер це право прибирається і встановлюється вимога використовувати систему із середнім або високим рівнем довіри.

Дві причини, чому фракція "Батьківщина" сьогодні не підтримує цей законопроект у першому читанні. Перша причина. Якщо послуга буде  надаватись посередником, а не напряму, для цього посередника так само має застосовуватись критерії середнього або високого рівня довіри. І друга причина, вона пов'язана із корупцією і полягає в тому, що треба в підготовці законопроекту до другого читання прибрати пряму корупційну норму щодо оплати приєднання інформаційних систем до ресурсів електронної ідентифікації і розробити чітку методологію, яким чином ця оплата буде встановлюватись.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування, колеги. Займіть, будь ласка, свої місця.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 законопроект за реєстраційним номером 11232: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг. Прошу голосувати.

 

12:51:07

За-220

Рішення не прийнято.

Так, колеги, пропоную спрямувати цей законопроект на повторне перше читання, реєстраційний номер 11232. Прошу голосувати.

 

12:51:44

За-228

Рішення прийнято.

По фракціях. Законопроект спрямовано на повторне перше читання.

Наступний законопроект за реєстраційним номером 6004-д (друге читання). Пан Бондаренко, будь ласка, займіть трибуну.

У нас звертався Євтушок Сергій з правками. Да? І я так розумію, можемо далі голосувати. Ще в нас був виступ Ірини Володимирівни Геращенко. Ірина Володимирівна, ви будете виступати? Будете, да? Тоді, будь ласка, давайте зараз... А ви правки ставити будете?

Тоді давайте, зараз виступ Ірини Володимирівни, а потім ви з правками і будемо переходити до голосування. Будь ласка, Ірина Володимирівна Геращенко, 3 хвилини.

 

12:52:34

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую. Шановні колеги, цей законопроект екологічний чекає свого розгляду в другому читанні вже більше року, і, очевидно, що війна загострила екологічні проблеми в Україні. Але тепер ми маємо ну так подвійну проблему.

Перше. Традиційно питання довкілля, питання екології є чутливими для українських громад. Але традиційно так само влада звертає на захист довкілля мінімальну увагу. Тепер же у нас є і проблеми дуже серйозні з нашою промисловістю і в законодавстві, і під час гармонізації українського законодавства до директив Європейського Союзу ми маємо не лише виконати ці нормативи, але і знаходити, дуже важливо, цей баланс щодо підтримки українського виробництва, підприємництва і захисту екології.

В наших поправках, які я разом із колегами підготувала до цього законопроекту, ми в першу чергу звертали увагу профільного комітету на гармонізацію української термінології до директив Європейського Союзу,  а також на дуже важливі деталі: це посилення контролю за виконавчою владою як в центрі, так і в регіонах, щодо моніторингу забруднень, щодо контролю громадських організацій за екологічними програмами, за довкіллям. І тут дуже важливі є і громадські обговорення в контексті Єдиного державного реєстру, інтегрування цих довкільних дозволів. Насправді аби тут не було корупційних і лобістських викликів.

І, власне ми, наша політична сила буде підтримувати цей законопроект в другому читанні, ми в першому його підтримували. Ми дякуємо комітету, який частково наші поправки врахував.

Але, колеги, от хочемо звернути вашу увагу, що дуже часто під правильними гаслами, в тому числі під правильною ідеєю захисту довкілля і екології, протягуються законопроекти, де є дуже багато корупційних, лобістських норм. От як вчора, знаєте, законопроект про підтримку рибопереробної галузі приймається, але при цьому туди закладаються норми щодо можливості такої абсолютно безвідповідальної забудови прибережних смуг і таке інше.

От ми закликаємо колег, коли мова іде про гармонізацію українського законодавства до європейських директив, насправді аби сутність так само відповідала змісту. І це дуже важливо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, і Євтушок Сергій, будь ласка, 2 хвилини, 2 правки. У вас на врахування чи на підтвердження? На підтвердження. Ви номери тоді скажіть. 

 

12:55:32

ЄВТУШОК С.М.

Дякую, Олександр Сергійович. Прошу поставити на підтвердження дві правки – 265 і 269, якими встановлюється, що фінансування заходів з впровадження операторами установок найкращих доступних технологій та методів управління здійснюється суб'єктами господарювання за рахунок власних коштів, державної допомоги і міжнародної технічної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством. При цьому редакція першого читання такими джерелами прямо називає державний та місцеві бюджети, а також пільгові та безвідсоткові кредити і позики, державні гранти та субсидії, що було правками виключно до другого читання. Європейська Бізнес Асоціація – я зараз маю в руках якраз їхній аналіз, їхнє звернення –  наголошує, що у даному питанні має бути застосований підхід країн Європейського Союзу, коли держава бере активну участь в фінансуванні, адже впровадження високих, найкращих, доступних технологій має загальносуспільний інтерес. Представники бізнесу мають перестороги, що на практиці підприємства не зможуть використати державну чи міжнародну технічну допомогу, адже, по-перше, Закон "Про державну допомогу суб'єктам господарювання" називає обмежене коло отримувачів такої допомоги; і, по-друге, отримувачем міжнародної технічної допомоги формально є держава, а не суб'єкти господарювання.

Тому, шановні колеги, звертаюсь до вас: коли головуючий поставить дані правки на голосування, не підтримувати з огляду на висновок бізнес-асоціацій та наших експертів.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Не ставимо, да, я так зрозумів? Добре.

Тоді переходимо до голосування, колеги. Займіть, будь ласка, свої місця. Пане Сергію…

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками законопроект за реєстраційним номером 6004-д: проект Закону про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Прошу голосувати.

 

12:58:30

За-225

Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Пропоную відправити законопроект на повторне друге читання 6004-д: проект Закону про забезпечення конституційних прав на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Прошу голосувати.

 

12:59:12

За-217

Рішення не прийнято.

(Шум у залі)  Колеги, в нас ще є третє читання, але ми так не робили ніколи. Що? Що не пікало? А, в Олени Шуляк вчора згорів взагалі наш пристрій для голосування, це реалії.

З процедури  Сергій Соболєв, будь ласка.

 

13:00:17

СОБОЛЄВ С.В.

Соболєв, "Батьківщина". Дійсно, на третє читання можна перенести, але конкретні статті, які ви переносите на третє читання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Для цього треба рішення комітету, напевно, да?

 

СОБОЛЄВ С.В. Тому це, на жаль, треба рішення комітету, й іншого варіанта немає. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто з процедури? Я не розумію так.

Князевич, будь ласка, Руслан Князевич.

 

13:00:52

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Сергій Владиславович, в принципі, все сказав про третє читання. Тільки можна добавити, що мова йде про те, що третє читання потрібно буде в тому випадку, якщо комітет відповідно запропонує. І потім треба буде спочатку прийняти друге читання і відповідно деякі статті або розділи, відповідно і потім тільки його голосувати в цілому, а не навпаки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я, наскільки розумію, ми можемо прийняти в другому читанні, але не в цілому, не в цілому.

Разумков з процедури.

 

13:01:23

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, ви частково праві, на жаль, частково ні. Для того, щоб з'явилося третє читання, треба щоб було проголосовано в другому. А далі депутати без комітету можуть наполягати про третє читання. Тому для цього не треба рішення комітету. Має бути друге читання прийнято, потім прийнято правки і вже після цього може розглядатися третє читання. Розглядається, якщо не помиляюсь, по розділах там. Тому тут жодної позиції ні комітету не потрібно, а сьогодні ми не можемо заходити в третє читання, оскільки було провалено друге, якщо я не помиляюсь. Да? Да.

Все. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Була провалена пропозиція в другому та в цілому. (Шум у залі) Це взаємовиключаючі, ви вважаєте? Але ми не визначили щодо спрямування на третє читання, тому ми не можемо вважати відхиленим відповідно до статті 123. Ми не визначились з одного з питань. (Шум у залі) Ну ми так не ставимо. (Шум у залі)  Чесно кажучи, щодо третього  читання ми ніколи так не робили, я не впевнений… Починати?

Дивіться, колеги, я зачитаю вам статтю 123 Регламенту, щоб ми з вами спільно її послухали зараз уважно.

За результатами розгляду законопроекту в другому читанні Верховна Рада приймає рішення про:

Перше. Прийняття законопроекту в другому читанні та доручення головному комітету підготувати його до третього читання. Я цю пропозицію це не ставив на голосування.

Друге. Відхилення законопроекту. Ця пропозиція не ставилась на голосування.

Третє. Прийняття законопроекту в другому читанні та в цілому. Ця пропозиція ставилась і ми її провалили.

І прийняття в другому повторному, це четвертий пункт. Ми її теж провалили.

І п'яте. Повернення комітету на доопрацювання.

Тому відповідно пропозицію номер один ми ще не ставили…

Ні. Пропозицію номер один про третє читання ми ще не ставили, тому… В другому та в цілому ми ставили, ми її провалили, а про третє ми не ставили, ми можемо ставити про третє. Можемо? (Шум у залі)

 Можна керівників фракцій і груп сюди підійти, будь ласка.

Тимошенко, з процедури. І, керівники фракцій і груп, зберіться, будь ласка, тут.

 

13:05:01

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановний Олександре Сергійовичу, подивіться сюди. Я думаю, що якщо ви зараз започатковуєте взагалі таку новелу – голосувати без другого читання третє, то я пропоную далі вже без першого голосувати друге. Це, в принципі, одне і те саме. Я просто думаю, що можна, в принципі, і без першого, і без другого зразу голосувати третє – головне ноу-хау.

Я вас прошу, залиште цей закон в спокої, його після провалу другого читання голосувати далі не можна. Можна тільки ще повернути тому, хто його зареєстрував. Я прошу, не робіть цього, це поламає всі процедури парламентські раз і назавжди.

 

13:06:43

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, законопроект 6004-д вважається таким, що відхилений. І є домовленість Погоджувальної ради про подальші дії.

Разумков, з процедури, будь ласка.

 

13:06:49

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, не займатися підтасовкою. Що таке третє читання? До третього читання законопроекту, який готується головним комітетом, вносяться лише поправки щодо внесення виправлень, уточнень тощо, прийнятих у другому читанні законопроекту, без змін його змісту. Тобто лише після прийняття у другому читанні може бути третє, без будь-яких голосувань. Що ви робите? Ви тоді взагалі можете в зал не  виносити, просто занести це у законопроект, потім підписує Президент, вам так буде зручніше, я вам просто раджу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Олександрович, хочу сказати, що в третьому теж зала голосує. Да. Тобто в третьому теж треба проголосувати. Після третього треба в цілому проголосувати. Да. Це зала робить все одно. Тобто не вийде кудись його нести.

Колеги, я пропоную далі рухатися. Ми з цим законом розібралися.

Ярослав Іванович, знову про Генеральну прокуратуру? Ні? Щось новеньке?

З процедури, Железняк.

 

13:07:55

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, ну я насправді хотів сказати вам дякую за те, що ви прийняли зараз єдине правильне рішення, яке дотримується тих стандартів і традицій, і прецедентів, які були в парламенті. І це єдиний був правильний вихід з ситуації. Я дуже вболіваю за цей законопроект. На жаль, він є, я так розумію, у міжнародних вимогах. Тут є міністр екології. Я дуже сподіваюся, що ми швидко дійдемо до того, що ми його приймемо. Але стосовно процедури було прийнято і вами, і представниками фракції єдине правильне рішення, що зараз цей законопроект відхилений, а далі, я сподіваюся, що ми будемо рухатися під новим номером швидко з цією ініціативою. Все. Все, що я хотів вам сказати. Жодного слова про Костіна і прокуратуру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ярослав Іванович.

Я хотів би принагідно ще звернути увагу, що коли ми проголосували і нам не вистачило одного голосу, відкрилися двері і забігло з п'яток представників монобільшості, я не буду казати прізвища. Не буду я казати прізвища. Але, колеги, це про нашу дисципліну і про те, що в потрібний момент треба все-таки повертатися в залу і здійснити свій обов'язок парламентський, волевиявлення.

Шановні колеги, до мене звернулись представники фракцій і груп спільним листом щодо законопроекту 11074 про політичні партії, про внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні" щодо  удосконалення порядку звітування політичних партій щодо того, що зараз нам до нього перейти, Погоджувальна не приймали це рішення, але є узгоджена позиція представників фракцій і груп.

З процедури –  Дмитро Олександрович Разумков. Будь ласка.

 

13:09:40

РАЗУМКОВ Д.О.

Олександр Сергійович, така процедура дійсно застосовувалася в тому випадку, коли ніхто з народних депутатів не заперечував. В даному випадку я заперечую. Лист від керівництва фракцій – це добре, це політична позиція. Якщо всі колеги були "за", окей, в даному випадку ні. Будь ласка, вносьте через Погоджувальну, будемо його розглядати завтра, жодних питань немає.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це правда, коли були заперечення у народних депутатів, ми не йшли по такій процедурі. Колеги, ми зараз витратимо пів години на обговорення процедури.

Юрчишин, Крулько, будь ласка. З процедури, Юрчишин.

 

13:10:23

ЮРЧИШИН Я.Р.

Наша фракція не підписувала дане подання і тому ми не розуміємо, чому... Тому перепрошую, неготовий.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це правда. Я вибачаюсь. Я вибачаюсь, да. Я вгледівся, я вибачаюсь.

Іван Іванович, це неспортивна поведінка, вибачте. Ви хоч спортивна людина, але...  Це питання знято.

З процедури – Іван Іванович.

 

13:10:50

КРУЛЬКО І.І.

Я хотів би, шановні колеги, просто сказати, що цей законопроект, який стосується звітування політичних партій на тих територіях, де ведуться бойові дії, де окуповані наші території, де неможливо зібрати звіти. І заради того, виключно із-за того, що комусь хочеться просто, щоб політичні партії мали можливість дати звіти, це зараз блокується питання. Тому я…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це не з процедури вже, Іван Іванович. Виключіть мікрофон, будь ласка.  Дякую.

Шановні колеги, законопроект за реєстраційним номером 11026, це друге читання, проект Закону про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах.

У нас буде буквально одна правка Демченка, і переходимо до голосування.

Максим Євгенович, можна вас на трибуну? Демченко, будь ласка. Номер правки скажіть.

 

13:11:51

ДЕМЧЕНКО С.О.

12 правка. Колеги, 12 правка стосується питання, щоб відносити до малозначних справ, тобто розглядати в спрощеному порядку справи, які пов'язані зі зменшенням розміру аліментів. Задля чого це робиться? Задля того, щоб швидко розглянути справу, швидко зменшити аліменти. Задля чого це робиться? Щоб не оскаржувати відповідні рішення судів, не оскаржувати рішення щодо зменшення розміру аліментів. Задля кого це робиться? Задля тієї особи, яка сплачує аліменти. Але не задля дітей, які отримують чи на утримання яких сплачуються ці аліменти.

Колеги, відповідно до висновку ГНЕУ критично оцінюється ця ситуація щодо цієї правки і заперечення щодо того, що при прийнятті цієї правки будуть порушені права дітей. Будь ласка, не підтримуйте цю правку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Правка номер 12 народних депутатів Дирдіна, Павліша. Комітетом вона врахована частково.

Позиція комітету, будь ласка. Демченко пропонує поставити її на  підтвердження.

 

13:13:05

ДИРДІН М.Є.

Шановні колеги, я хотів би звернути увагу, що на підкомітеті і на комітеті… на підкомітеті ми обговорювали ці питання. І на комітеті так само було обговорення цього питання. Це були пропозиції від суддів про те, що у нас в діючому законодавстві є про збільшення, але немає про зменшення. Коли на комітеті ми обговорювали цю пропозицію, ці правки, від народного депутата Сергія Демченка не звучали, як на мою пам'ять, як я пам'ятаю, пропозиції щось про інше.

При обговоренні цієї позиції були враховані і рішення Конституційного Суду України, і пропозиції суддів Верховного Суду, а тому я прошу цю правку підтримати в тій редакції як пропонується комітетом.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Переходимо до...

Демченко, репліка.

 

13:14:09

ДЕМЧЕНКО С.О.

Колеги, використаю репліку ще раз, зазначивши, що в даному випадку йде про спрощений порядок розгляду справ, пов'язаних зі зменшенням розміру аліментів для дітей. Ваша дитина отримує утримання за рахунок аліментів. Невже вона не має право розглянути свій спір, щоб її захистити в повному обсязі відповідно до чинних норм з можливістю оскарження, з можливістю... присутністю в засіданні відповідного судового провадження. Колеги, питання захисту дітей. Давайте все-таки спрощені процедури застосовувати, але не на дітях це використовувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію народного... Що? На підтвердження. Я зараз все скажу.

Правка номер 12 народного депутата Дирдіна та Павліша. Комітетом врахована частково. Народний депутат Демченко пропонує підтвердити таке рішення. Я ставлю на голосування в тій редакції, в якій комітет її врахував частково. Прошу голосувати.  

 

13:15:34

За-233

Рішення прийнято. Правка лишається врахованою частково.

Переходимо до голосування, колеги. Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону за реєстраційним номером 11026: проект Закону про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах. Прошу голосувати.

 

13:16:16

За-296

Рішення прийнято. 

По фракціях.

З процедури, Разумков Дмитро Олександрович.

 

13:16:27

РАЗУМКОВ Д.О.

Олександр Сергійович, у нас  зараз в залі відбувається дійсно процедурна атипічна поведінка, тому що дотримується Регламент, дотримуються норми. І ми часто з вами є по різні боки, але в даному випадку в зв'язку з дотриманням  процедури Регламенту я хотів би вам подякувати за роботу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

(Шум у залі) Іван Іванович, я не встиг оцінити, наскільки це було не з процедури.

11283 наступний законопроект: про внесення змін до статті 155.

Дивіться, у нас вчора навіть була ситуація, коли я некоректно  Ірину Володимирівну перервав, а вона просто не дійшла до процедурної пропозиції своєї. Я, до речі, приношу вибачення. Немає її? Тому тут питання, коли саме переривати, воно теж дуже таке дискусійне.

Проект Закону про внесення  змін до статті 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо організації роботи судів (реєстраційний номер 11283). 

Пропонується включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати.  

 

13:17:57

За-273

Рішення прийнято. 

Пропонується розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

13:18:17

За-245

Рішення прийнято. 

Два – за,  два – проти, колеги? Артур Володимирович, будь ласка.

Для доповіді запрошується від авторів народний депутат України Маслов Денис Вячеславович.     

 

13:18:39

МАСЛОВ Д.В.

Колеги, прохання не розходитись, я дуже швидко. Законопроект дуже простий. У нас в деяких судах, це здебільшого прифронтові суди, немає суддів, жодного, немає керівника апарату, бо всі судді переведені для роботи в іншу місцевість. Там необхідно підписувати документи з кваліфікованим чи електронним підписом, звітні документи в податкову, в казну документи і так далі. Ми намагались вирішити це питання, щоб в адміністративному порядку, з податковою, з усіма – ні, не вирішується. Для цього просто потрібен закон, щоб уповноважити, щоб Державна судова адміністрація могла уповноважувати людину в такий суд, де немає жодного судді для підпису цих документів, звітних, там кадрових, в казну і так далі. Як тільки хтось повертається в цей суд з суддів, він зразу, припиняються повноваження такої особи. Все, це дуже важливо для прифронтових судів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Від комітету Павло Павліш, заступник голови Комітету з питань правової політики.

 

13:19:48

ПАВЛІШ П.В.

Шановні колеги, Комітет з питань правової політики на своєму засіданні рекомендував підтримати даний законопроект, і просимо його підтримати, і прийняти за основу.

Даний законопроект, як вже нам повідомив голова комітету і автор даного законопроекту, один із авторів, він дійсно важливий і він викликаний якраз сьогоденням, і тими умовами, які спричинені на прифронтових і на окупованих територіях в судовій системі. Даний законопроект потрібен для того, щоб будівлі судів, самі технічні приміщення могли зберегтися, і коли буде відповідати безпекова ситуація нормам, то можна було ці суди вже запускати і ці функції вже перейдуть до голів або заступників голів судів.

Прошу підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Два – за, два – проти, запишіться, будь ласка.

Будь ласка, Козир Сергій В'ячеславович, "Слуга народу".

 

13:21:13

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Денису Маслову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Денис Маслов, будь ласка.

 

13:21:20

МАСЛОВ Д.В.

Колеги, колеги, прошу повернутися до зали і підтримати даний законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Європейська солідарність", Саврасов Максим.

 

13:21:38

САВРАСОВ М.В.

Добрий день. Прошу передати слово Руслану Петровичу Князевичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Руслан Петрович Князевич.

 

13:21:46

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Дуже дякую за слово. Тут є побоювання іншого характеру. Чи не станеться так, що ми хочемо вирішити питання, а насправді ускладнимо його вирішення, оскільки я дуже сумніваюся, що судді будуть бажати повертатися в такі суди, якщо вони будуть розуміти, що там питання вже вирішено, що є уповноважена особа, яка має відповідні повноваження здійснювати відповідні відносини з органами влади і місцевого самоврядування.

Якщо такої особи немає, то тоді є стимул для того, щоб хоч один суддя з'явився в цьому суді і відповідно здійснював такі повноваження. Якщо така особа буде, то який сенс їм повертатися? Перше.

Друге. Я не розумію, скільки таких судів? Давайте ми зрозуміємо для себе, де ці суди, що це за суди. Чому два роки і три місяці  ми про це нічого не говорили? Два з половиною роки майже вже пройшло, тільки ми тепер про це говоримо. А що відбувалося із цими судами два з половиною роки, яка там ситуація? Якщо там є фізична загроза будівлям, якщо там іде мова про це, то як там може працювати уповноважена   особа? Я сумніваюся, що там взагалі хтось може працювати.

Тому тут поки що питань більше, ніж відповідей. І якщо інститут переведення зіграв з нами поганий жарт, то треба, може, переглянути цей інститут переведення? Тому що ми ж так пишалися, влада, тим, що цей  інститут дав можливість зберегти правосуддя в більшій частині судів України, а тепер виявляється, що всі судді переводяться масово і нікому працювати.

То, може, навпаки треба встановити якісь квоти для можливого  переведення, щоб хоча б одна особа залишалася? Хто допустив таке, що з суду всі перевелися в інший суд допомогти тому іншому суду працювати і унеможливити працю свого суду?

Я, чесно кажучи, відверто поки не готовий і наша фракція не буде голосувати в першому читанні. А якщо в другому читанні якимось ситуація проясниться – тоді ми будемо вирішувати по мірі відповідно  прийняття рішень комітету.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Цимбалюк Михайло Михайлович, "Батьківщина".

 

13:23:36

ЦИМБАЛЮК М.М.

Соболєву передайте слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Соболєв Сергій Владиславович, будь ласка.

 

13:23:49

СОБОЛЄВ С.В.

Соболєв, "Батьківщина". Без сумніву ці питання, які щойно оголосив мій колега, є дуже важливими. Але давайте дамо відповідь, чому у нас така кількість судів залишилась з вакансіями. На жаль, парламентська більшість ухвалювала рішення, які фактично зупинили призначення суддів, конкурси, і ми тепер далі розхльобуємо цю страшну ситуацію.

Але, виходячи з конкретного законопроекту, ми не можемо на сьогоднішній день залишити ні Запорізьку, ні Херсонську, ні Донецьку, ні Луганську області в ситуації, коли не здійснюється судочинство. Поки ми будемо шукати винуватих, наші громадяни, мільйони наших громадян не зможуть знайти захист в судах. Саме тому наша фракція буде голосувати "за". Без сумніву на друге читання ті оголошені проблемні питання ми подамо як пропозиції. І тому прохання підтримати цей законопроект і проголосувати в першому читанні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

"Довіра", Вельможний.

 

13:24:56

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Дякуємо авторам даного законопроекту за законодавчу ініціативу. Проект закону може бути підтриманий за основу, оскільки дозволить здійснювати адміністративну роботу в судах, в яких немає суддів. Тому депутатська група "Довіра" буде голосувати "за". Прошу колег підтримати даний законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Всі висловились? Можемо переходити до голосування? Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект за реєстраційним номером 11283 – проект Закону про внесення змін до статті 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо організації роботи судів. Прошу голосувати.

 

13:26:06

За-262

Рішення прийнято.

Наступні законопроекти: 11280 та альтернативний. Проект Закону про внесення змін до статті 21-1 Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" щодо передачі в управління культурних цінностей. Та 11280-1: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" щодо особливостей управління культурними цінностями та іншими активами.

Пропоную включити ці питання до порядку денного сесії.

 

13:26:58

За-250

Рішення прийнято.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

13:27:16

За-224

Рішення прийнято.

А для доповіді по основному запрошується Олександр Михайлович Ткаченко. Будь ласка, 2 хвилини. Пане Ткаченко, ви є?

Тоді для доповіді по альтернативному запрошується голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Олегівна Радіна. І від комітету відразу, 4 хвилини.

 

13:28:00

РАДІНА А.О.

Доброго дня, шановні колеги. Дуже прошу вашої уваги. І дуже прошу не розходитися.

Цей законопроект про захист культурних цінностей. Цей законопроект про те, щоб об'єкти мистецтва, які мають культурну цінність і які арештовані в кримінальному провадженні, потрапляли туди, куди їм місце: в музей.

Чому це важливо зараз, колеги? Тому що по чинному законодавству арештовані в кримінальному провадженні, наприклад, картини або статуї, їх можна продати, за яку ціну пощастить; вони можуть лежати в непристосованому приміщенні покриватися цвіллю, мокнути, руйнуватися і за це ніхто не буде відповідати. З ними можна зробити все, що завгодно, окрім передати їх в музей.

Відповідно, колеги, законопроект з реєстраційним номером 11280 з позначкою 1, пропоную зробити дві дуже прості речі. Заборону на продаж культурних цінностей до фінального вироку суду або до закриття справи, або до зняття арешту, якщо йдеться про активи арештовані в кримінальному провадженні, і, колеги, передачу на зберігання таких культурних цінностей в музей.

Дуже прошу, колеги, це підтримати. Від імені комітету, колеги, повідомляю, що Комітет з питань антикорупційної політики на своєму засіданні розглянув законопроекти з реєстраційними номерами 11280 і 11280-1. І рекомендував Верховній Раді України: законопроект 11280 відхилити, законопроект 11280-1 за результатами розгляду в першому читанні ухвалити за основу і в цілому з техніко-юридичними пропозиціями і пропозиціями комітету.

Дякую дуже, колеги. Дуже прошу підтримати захист культурних цінностей. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Будь ласка, "Слуга народу", Яковлєва Неллі Іллівна.

 

13:30:07

ЯКОВЛЄВА Н.І.

Прошу передати слово Галині Янченко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Добре. Янченко.

 

13:30:31

ЯНЧЕНКО Г.І.

Колеги! Колеги, насправді я закликаю вас підтримати даний законопроект, однак хочу звернути вашу увагу, що кожен раз, коли ми в цьому залі розглядаємо будь-який законопроект або іншу ініціативу, яка стосується АРМА, ми говоримо про проблеми. Проблеми-проблеми і ще раз проблеми – це вже стало синонімом АРМА.

Навіть доповідачка голова антикорупційного комітету, коли з цієї трибуни розповідала нам суть законопроекту, власне, доповідала про те, наскільки неефективно відбувається управління активів АРМА, вона говорила про те, що активи, які туди потрапляють, покриваються мохом, цвіллю, неналежно управляються.

На сьогоднішній день я хочу звернути вашу увагу, що нам знову… що ми  з вами витратили дуже багато часу і зусиль для того, щоб спробувати реформувати АРМА. Ми прийняли законопроект, яким заборонили АРМА  продавати активи до вироку суду. Але, тим не менше, зараз на сьогоднішній день ми знову стикаємося з ситуацією, коли АРМА використовує вже іншу корупційну схему для того, щоб віджимати бізнес, віджимати активи у бізнесу і фактично передавати їх підконтрольним компаніям або людям.

Тому я звертаю вашу увагу і пропоную об'єднати наші зусилля для того, щоб внести зміни до законопроекту про АРМА. Хоча даний законопроект прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Батьківщина", Волинець.

Іван Іванович Крулько, будь ласка.

 

13:32:08

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, безумовно, що цей законопроект треба підтримати. Не можна продавати культурні цінності, їх треба передавати в управління, а потім повертати музеям.

Але я вам хочу нагадати, із питань управління треба бути дуже обережним, тому що в новітній історії України були випадки, як, наприклад, був такий міністр освіти зрадник Табачник, московська підстілка.  Так от він що робив? Брав у музеїв в управління картини, які нібито висіли в Міністерстві освіти, а потім повертав у музеї підробки. Це ж всі знають, це було. Нагадаю вам ситуацію з "Градобанком", в яких була унікальна колекція картин, які конфіскували і вони висіли в Нацбанку. Коли прийшлося музеям повертати картини, виявилося половина підробок. І це у нас було.

Тому я би хотів сказати, що коли передається в управління, то теж треба, щоб був розроблений механізм, щоб ці картини, культурні цінності поверталися в тому вигляді, в якому вони були передані, щоб це були оригінали, а не підробки.  І щоб Україна не втрачала свої культурні цінності через те, що хтось хотів мати оригінали у своїх приватних колекціях і просто їх нагло крав у держави. Ось.

Але за цей законопроект ми будемо голосувати за.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Артур Володимирович Герасимов.

Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка.

 

13:33:51

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Друзі, ми зараз з вами говоримо про АРМА – Агентство по розшуку майна, набутого незаконним шляхом, і використання цього майна. Я хочу вам нагадати, попереднє керівництво АРМА було взято на хабарі, після цього там було замінене керівництво. Після цього керівником АРМА стала жінка, якось так сталося в її житті, що вона декілька разів міняла прізвище, ніколи не була в правоохоронних органах, взагалі нічого про це,  якась дуже дивна жінка, але так сталося. Там посли G7, якось там щось їм не подобалося, але це теж нормально, мало ли кому в нас що там не подобається. До побачення.

Було це якраз рік тому. Вона приступила до своїх обов'язків 30 червня минулого року. Я прошу нас всіх і зараз звертаюся до головуючого, пане Олександре, я дуже прошу вас, щоб ми знову не ставили питання тут в Верховній Раді про виклики, бо це вже перетворюється в якусь ганьбу, давайте запросимо на річницю роботи пані Думи як Голови АРМА, то, будь ласка, хай вона прийде сюди і розповість, що ж зроблено АРМА з багатосотмільярдними, я повторюю, ті, хто думають, що найбільше державного чи якогось майна в керуванні Фонду державного майна України, глибоко помиляються. В АРМА вже майна на сотні мільярдів гривень.

Хочеться почути, що з цього набула держава, що з цього набули якісь чиновники, я думаю, що ми почуємо ще з наступних розслідувань НАБУ, це ми, я думаю, ще почуємо з вами. А от хочеться почути, що з цього набула держава Україна, держава Україна, державний бюджет український. Давайте викликати сюди АРМА і заслуховувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Олексій Олексійович.

І у нас "Відновлення України", Наталія Ігорівна Приходько.

 

13:36:01

ПРИХОДЬКО Н.І.

Прошу передати слово Бурмічу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бурміч.

 

13:36:06

БУРМІЧ А.П.

Шановний головуючий, шановні колеги, антикорупційний комітет кілька днів тому дуже уважно розглядав цей законопроект і, звичайно, у присутності керівників АРМА. Він дуже потрібний, цей законопроект.

І не буду повторювати, що говорили попередники і голова комітету. Хочу відзначити один важливий механізм, що цей законопроект передбачає обов'язкову експертизу. Коли культурні цінності потрапляють до АРМА, вони будуть перевірятися експертами Міністерства культури і буде видно, де є копія, де підробка, де, можливо, взагалі якась цінність, яка не є цінністю і не є культурною цінністю. Відповідно до цього будуть прийматися рішення, що з цими предметами робити далі: чи у музей, чи на продажу, чи ще кудись. А тому законопроект потрібен, він все враховує, саме ці моменти. І наша група "Відновлення України" підтримує пропозицію голови комітету про прийняття і ухвалення законопроекту у першому читанні і в цілому.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Немає більше бажаючих висловитись? Тоді переходимо до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект з реєстраційним номером 11280-1: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" щодо особливостей управління культурними цінностями та іншими активами. Прошу голосувати.

 

13:38:33

За-251

Рішення прийнято.

Пропозиція комітету: в цілому. Ви проти. Добре.

Наступний законопроект номер 11044: проект Закону про внесення змін до статті 16 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу.

Пропоную включити це питання до порядку денного сесії.

 

13:39:10

За-232

Рішення прийнято.

Я пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

13:39:29

За-216

Рішення прийнято.

Для доповіді від авторів запрошується народна депутатка України Гришина Юлія Миколаївна. Будь ласка.

 

13:39:43

ГРИШИНА Ю.М.

Шановні колеги, шановні українці! Мобінг є дуже небезпечним явищем, який полягає в порушенні прав людини безпосередньо в трудових відносинах, яке проявляється шляхом психологічного, економічного тиску задля приниження людини, задля доведення її до звільнення і так далі. На робочому місці від мобінгу і в Україні, і в усьому світі потерпають і чоловіки, і жінки, і досвідчені працівники, і молоді працівники. Це відбувається і в державному секторі, і в приватному. І ми з вами разом в листопаді 2022 року прийняли законопроект, який присвячений запобіганню мобінгу, встановленню за нього відповідальності. Але, на жаль, з початком повномасштабного вторгнення велика кількість сталася трагічних подій в нашій країні, які впливали, почали суттєвим чином впливати на трудові відносини в країні, і ми з вами прийняли Закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". І цей закон передбачає заборону на проведення позапланових заходів державного нагляду у сфері праці. Внаслідок цього закон, який ми прийняли, про запобігання мобінгу у нас на сьогодні не працює. Ми отримуємо величезну кількість звернень від освітнього омбудсмена, від Державної служби з питань праці про масові порушення прав працівників внаслідок вчинення мобінгу на робочих місцях. Тому вам запропоновано законопроект, який підтримано всіма фракціями на комітеті. Ми разом його з вами створили цей законопроект. Я прошу його підтримати, про те, щоб дозволити перевірки на робочих місцях і захистити наших українців від мобінгу в трудових відносинах.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Миколо Миколайовичу, тут немає зараз з процедури можливості дати вам слово.

Будь ласка, Галина Миколаївна від комітету. Голова Комітету з питань соціальної політики захисту прав ветеранів Третьякова Галина Миколаївна.

 

13:42:04

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Дякую. Шановний головуючий, шановні народні депутати, комітет на своєму засіданні прийняв рішення підтримати цей законопроект і рекомендувати Верховній Раді прийняти його за основу.

Водночас у нас було одне застереження, яке було сказано Уповноваженим з прав людини. Законопроект каже про відновлення перевірок у разі, якщо є скарга щодо мобінгу. Таких скарг вже декілька сотень, вже перевалює за половину тисяч. Водночас Уповноважений з прав людини просить на друге читання врахувати ще одне проблемне питання, а саме відновлення перевірок щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тому я прошу народних депутатів бути уважними до цього законопроекту і підключитися також податковому комітету пану Гетманцеву.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

"Слуга народу", Божков, будь ласка.

 

13:43:19

БОЖКОВ О.В.

Прошу передати слово Юлії Гришиній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Гришина.

 

13:43:26

ГРИШИНА Ю.М.

Друзі, я дуже коротко. Я просто хочу подякувати всім фракціям за те, що ми разом напрацювали цей законопроект. Ми єдині з вами  в питанні захисту трудових прав наших працівників, в питанні захисту наших працівників від переслідувань і різноманітних видів тиску. Тому прошу підтримати цей законопроект і скоріше переходити до голосування, оскільки тут у нас є спільна позиція всього залу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  "Європейська солідарність", Степан Іванович Кубів.

 

13:44:04

КУБІВ С.І.

Шановний пане Олександре, слово прошу передати Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка.

 

13:44:20

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Друзі, мобінг – це насправді величезна проблема. Я хочу звернути вашу увагу, а ми знаємо, де прямо зараз відбувається мобінг в нашій державі і по відношенню до кого, по відношенню до тих, хто нас з вами, друзі, рятує, в прямому сенсі цього слова – до рятувальників і пожежників. Тому що прямо зараз в структурах ДСНС відбувається тиск на співробітників, яких примушують... В кожній пожежній частині спустили план, скільки людей вона має віддати на мобілізацію. Примушують людей писати заяви типу добровільно. Це і є мобінг. Скорочують просто окремі цілі черговості для того, щоб вони вже чергували не добу через три, а добу через дві для того, щоб звільнити, вивільнити –  і знов-таки на мобілізацію. Нищать прямо зараз ДСНС.

Після того, як тут, у Верховній Раді, вдалося підняти це питання, те, що уряд тільки дав бронювання до 50 відсотків, начебто з'явилося рішення міністра внутрішніх справ разом з міністром оборони, начебто, бо його ще ніхто чомусь цього документа не бачив, але начебто воно є про бронювання співробітників ДСНС 90 відсотків, а співробітників оперативних підрозділів, власне, рятувальників, пожежників, хіміків, інженерів  на 100 відсотків. Але де це рішення, його ніхто не бачив.  Міністра внутрішніх справ  немає, він так і не дійшов до Верховної Ради, десь загубився між  своїм міністерством і Верховною Радою і не пояснив, що відбувається. І прямо зараз відбувається мобінг і нищення в ДСНС. 

Тому я звертаюся до вас, давайте разом зупинимо це, давайте разом врятуємо рятувальників.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Железняк Ярослав Іванович.

Кому? Рущишину? Юрчишину.

Будь ласка, Юрчишин. А Рущишин, будь ласка. Вибачте.

 

13:46:44

РУЩИШИН Я.І.

Шановна доповідачко, не є загальна згода в залі з цього приводу, і я наведу аргументи, чому.

Сьогодні дуже популярний прокурор, заступник прокурора, який наживається і нажився на українцях. На кому він нажився? На українському підприємництві, створивши йому такі умови, де він може на цьому заробляти. Чи маємо ми якісь перестороги чи інструменти для підприємництва, щоб захиститися від цього? Немає.

Інші правоохоронні органи також наживаються. Підприємець не має можливості захиститися проти цього. Ми для цього ніби зробили мораторій на перевірки, оскільки підприємець сьогодні, наша економіка несе навантаження війни і вони повинні бути пріоритезовані в сьогоднішніх умовах, в тому числі в умовах праці. Чи має можливість  захистити себе людина, котра найнялася до цього підприємця, проти мобінгу в тому числі і  інших? Має, ми жодних мораторіїв на захист цих людей не встановлювали, тобто вони можуть аж до звільнення і переходу до його конкурента.

А ви знаєте, яка у нас зараз проблема з  вакансіями в наших підприємців? Це дуже легко робиться. Тобто ми, якщо хочемо знівелювати добру ідею мораторію на перевірки і ми тільки-тільки протягнули руку нашому підприємництву, ми нівелюємо це шляхом творення виключень, попри  те все, що є категорично проти мобінгу. Але я б хотів, щоб ми  відносилися до цього системно. Якщо ми сказали, що мораторій, то мораторій, нехай підприємництво відживе, стане на ноги, і після перемоги, я вважаю, треба буде відновлювати процедури судові   поновлення прав громадян, в тому числі в частині відносин працевлаштування. Ми категорично проти цього законопроекту, оскільки підприємець повинен бути звільнений від тиску чиновництва, в тому числі за скаргою громадян.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Цимбалюк Михайло Михайлович.

 

13:48:49

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Насамперед хочу подякувати авторам цього важливого, на нашу думку, законопроекту, який все-таки є продовженням тих законодавчих ініціатив, які сьогодні вже працюють в нашій державі у сфері захисту від мобінгу. Але погоджуся з колегами, які виступали до мене. Тут що дуже важливо, тут дуже важливо знайти той запобіжник, щоби контролюючі органи не могли зловживати цим правом і не відкривати знову можливість додатково здійснювати перевірки всіх тих, хто сьогодні працює.

Заради справедливості слід сказати, що повного мораторію на перевірки не існує і сьогодні правоохоронні контролюючі органи можуть здійснювати і здійснюють перевірки. Через те до другого читання наше завдання виписати норму таким чином, щоби дозволяти здійснювати перевірку самого факту наявності мобінгу, який буде вказано згідно заяви. Бо в іншому разі це буде ще одним тиском на тих людей, які сьогодні створюють додану вартість і сплачують ті кошти, якими сьогодні держава фінансує сектор безпеки і оборони. І нині потрібно оберігати тих всіх, хто працює і сплачує податки, і створювати умови, щоб вивести з тіні тих, хто сьогодні, і думати, чому ж вони працюють все-таки і не сплачують податки.

Через те ми в першому читанні підтримуємо цей законопроект, а в другому читанні будемо його доопрацьовувати, щоби все-таки не дозволити ще додатково тиснути на бізнес.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування, шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект за реєстраційним номер 11044: проект Закону про внесення змін до статті 16 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу. Прошу голосувати.

 

13:51:36

За-228

Рішення прийнято.

Зараз, секундочку. Шановні колеги, розгляд питань порядку денного  на сьогодні завершено. Дякую всім за плідну роботу.

Оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.

Економте електроенергію. Разом до перемоги. Слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку