ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

6 червня 2024 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:11:56

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

У разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України: Юлії Олександрівни Світличної, позафракційна, та Євгена Геннадійовича Яковенка, "Відновлення України". (Оплески) Вітаємо іменинників, бажаємо міцного здоров'я, енергії і здобутків на благо України.

Шановні народні депутати, сьогодні ми відзначаємо ще одне дуже важливе професійне свято – це День журналіста. Ця професія в усі часи є надзвичайно актуальною і необхідною, але саме зараз у воєнний час вона набула особливої ваги. Щоденно віддані своїй справі журналісти об'єктивно та неупереджено забезпечують висвітлення інформації про боротьбу України проти держави агресора не лише для мільйонів наших співвітчизників, але й для всієї світової спільноти. Завдяки їм світ знає про масштабні злочини Російської держави-агресора та про відважну боротьбу України за справедливість і незалежність. Ця інформація надзвичайно потужна зброя, яка наближає нашу перемогу.

Давайте від імені Верховної Ради України висловимо глибоку вдячність всім журналістам за їхню наполегливу працю, за те, що, часто ризикуючи здоров'ям і життям, доносять правду до кожного куточка планети. Колеги, привітаємо журналістів оплесками з їхнім професійним святом. (Оплески)

Шановні колеги, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати, триває 834-а доба рішучого спротиву української держави в повномасштабній збройній навалі Російської Федерації. Ворог безперервно обстрілює цивільну інфраструктуру наших міст і сіл, намагаючись позбавити українців звичних благ сучасної цивілізації. Наші захисники і захисниці відважно і професійно стримують постійні атаки російських військ. Завдяки їх мужності і самовідданості українці зберігають своє життя, свободу, цінності та право самостійно обирати свій шлях.

Вшануймо пам'ять героїв, полеглих за незалежність України та її мирне майбутнє, а також невинних жертв серед дітей і мирних мешканців. Згадаймо та вшануймо пам'ять усіх журналістів, які загинули під час виконання професійних обов'язків.

 (Хвилина мовчання)

Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань я пропоную провести сигнальне голосування.

Нагадую, що необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За", та утримуючи ці дві кнопки одночасно до завершення голосування, тобто до появи результатів табло. Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні.

 

10:18:22

За-183

Проти – 4, 1 – утримався, не голосували – 21.

Традиція,  Железняк, будь ласка, Ярослав Іванович.

 

10:18:34

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, перше традиційне запитання, ви знаєте, про БЕБ, думаю, не треба далі витрачати час.

Але у мене є і друге серйозне запитання. Ми буквально наступним питанням голосуємо звернення по саміту миру, і це, безперечно, важливо, і, безперечно, ми це підтримуємо. Але це звернення ми в тому числі адресуємо до парламентарів. Так ось, у мене достатньо просте і одночасно дуже складне в наші часи запитання. А можна оголосити, а хто буде представляти парламент України на цьому саміті? Тобто як формується делегація, хто входить в його склад і взагалі чи буде така делегація? Тому якось дивно, що ми від парламенту звертаємося, а самого парламенту України там не буде, окрім, напевно, президії, я сподіваюся, парламенту, Верховної Ради України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 Я відповім вам. Це саміт, який об'єднує держави, представляється на рівні голів держав, а саме, акцентується як саміт голів держав. І тому зрозуміло, що  парламентського напрямку на  цьому саміті не буду. Але я не виключаю, що, як і під час Кримської платформи, можу бути створений парламентський трек саміту миру, і ми будемо проводити свій парламентський трек, можливо, якщо в цьому буде необхідність, і там будемо вже збирати представників парламентів.

До речі, хочу нагадати, що цього року 23-24 жовтня буде вже Третій Парламентський саміт Кримської  платформи, на який ми запрошуємо наших колег. І хочу нагадати, що він ніяк не дисонує з тим, що цього  року буде четвертий саміт голів держав. Тобто це два паралельних треки, я думаю, що ми обов'язково його будемо засновувати.

А по кількості держав і представників держав, які будуть запрошені, за останньою інформацією, яку озвучив Президент України Володимир Зеленський, здається, вже 106 країн... Чи 107? 107 вже країн будуть брати участь на рівні, ну, переважна більшість на рівні  голів держав. Я сподіваюся, я відповів  на ваше питання. Добре. Дякую.

Будь ласка, Власенко, з процедури, будь ласка.

 

10:20:45

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую.  Шановний Руслан Олексійович, на столах у народних депутатів перебувають матеріали, які без вихідних даних, незрозуміло в якій  кількості роздруковані. Незважаючи на те, що я повністю погоджуюся із змістом того, що там написано, але, пане Голово, це порушення Регламенту. Я би просив забезпечити, щоби в подальшому такі речі у нас не повторювалися. А кошти, які витрачені на дуже гарну поліграфію, можна було би витратити на інші більш корисні на сьогоднішній день цілі. А свою позицію викладати під час виступів народних депутатів. Ще раз прошу вас звернути на це увагу і забезпечити, щоб в подальшому такого у нас не було.

Дякую, пане Голово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Володимирович.

Ви абсолютно праві, тому що Регламент Верховної Ради забороняє проносити до зали будь-які інші речі, які не мають нічого спільного з діяльністю, яка повинна здійснюватися відповідно до Регламенту, в тому числі і роздруковані матеріали. Тим паче, що матеріали, які не мають вихідних даних і викладають як дуже дорого надрукована позиція. Я абсолютно погоджуюсь.

Я прошу Апарат Верховної Ради, прошу управління Державної охорони в подальшому забезпечити те, щоб такі речі попадали до залу виключно в межах і в обсязі, передбачених Регламентом Верховної Ради України. Дякую.

Будь ласка, з процедури Артур Володимирович. Що у вас? Я дав Герасимову. Хто? Климпуш-Цинцадзе.

Будь ласка, Іванна Орестівна.

 

10:22:17

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Я щось не пам'ятаю, пане Голово, щоб колеги висловлювали незадоволення, коли ми тут отримували томи про Велике будівництво, які заносили до залу. Я не пам'ятаю, щоб колеги висловлювали незадоволення, коли на столах були розкладені матеріали по Стамбульській конвенції. Я не пам'ятаю, щоб колеги висловлювали незадоволення, коли були розкладені газети  з  "Дзеркала тижня" із очима матерів наших військовослужбовців. Ви не робили жодних взагалі зауважень і ви не вважали, що це є порушення Регламенту. Тому прошу припинити маніпуляції своїх колег і вас так само. І вважаю, що будь-яка аргументація стосовно законопроектів того чи іншого може бути зроблена і дозволена вона є за Регламентом. Це друкована  продукція, нічого Регламент не порушений.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я одразу… Ні, давайте, можна, я відповім, Олексію Олексійовичу?  Якщо ви дозволите. Я відповім вам дуже просто. Коли роздавалися ті матеріали, я не пам'ятаю, що я сидів на цьому місці. Це раз.

Друге. Якщо це було, я не пам'ятаю, щоб хтось у залі піднімав питання, як сьогодні це підняв Сергій Володимирович. Це два.

Третє, будь-яка продукція повинна заноситися в зал відповідно до Регламенту. І це основний аргумент, я думаю, який ми будемо притримуватися.

Будь ласка, Олексій Олексійович. Я дам з процедури.

 

10:23:51

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановний пане Голово, я  дозволю собі нагадати вам, коли ви вже були Головою Верховної Ради, до речі, тоді ви були Першим заступником, це теж дуже поважна і висока посада, а коли ви вже були Головою Верховної Ради, пан Микола Тищенко роздавав тут от такі томи, це дуже було смішно, як він бореться за ліси. Так бореться за ліси, що там десь один ліс був зрубаний, щоб надрукувати от такі томи, які тут роздавали цього його ТСК, начебто звіт. І не було абсолютно жодних питань, ніхто не обурювався, це був не отакий, не на чотири сторіночки папірець, а це був цілий том отакий про ліси і Миколу Тищенка. Але все було добре.  

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Олексій Олексійович, я вам одразу… Артур Володимирович, дивіться, вам або не треба відповіді, або ми переходимо. Але я дам відповідь і ми переходимо. Будь ласка. (Шум у залі) Одну секундочку, я дам відповідь спочатку, а потім ви будете кричати. Добре? Дякую.

Що стосується питань, які пов'язані з тим, хто коли роздавав. Я не знаю, коли хто роздавав, Микола Миколайович, але у мене на столі цього не було. Сьогодні це у мене на столі є. Домовились? Давайте так: я принаймні прошу в залі дотримуватися того, що передбачено Регламентом.

Я даю право на репліку Миколі Тищенку, його було згадано. Право на репліку має бути, а потім я передаю далі. Будь ласка, Микола Тищенко.

Карточку вставте, Миколо Миколайовичу, інакше не буде працювати. Будь ласка.

Будь ласка, Тищенку включіть мікрофон. Пише, що ваш мікрофон не ввімкнено, перевірте наявність картки. Є? Ні, з трибуні – ні, пересядьте, ну не працює ваша картка. Давайте, одна хвилина. Не працює картка у Миколи Миколайовича.         

 

10:26:19

ТИЩЕНКО М.М.

Дякую. Вельмишановний зал, ви ж пам'ятаєте, скільки ми в ТСК Нацресурс казали про проблеми у лісі. І ви сьогодні бачите, що так, все підтверджено. Рік тому я вам про це казав. Були опоненти, були незадоволені, хтось казав, що ми там щось десь якісь хабарі беремо, це все було брехня. Сьогодні ми бачимо, що ДП "Ліси України" створили незалежний орган, державу в державі. Іде незаконна порубка і нещодавно ми навіть скасували законопроект, де вони хотіли робити незаконну порубку, не гектар, як зараз, щодо лісу, а 10 гектарів. Ми з вами це зупинили.

Ще раз нагадую, що якщо ми як один, як одна команда всією державою не будемо захищати наші українські надра, до речі, про це сказав Президент, що є стратегія, що ми можемо зробити бюджет України…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Гузь. Потім Герасимов, і на сьогодні все. Будь ласка, Гузь Ігор. (Шум у залі)

 Микола Миколайович, ваш вже мікрофон виключений, вас нечутно.

 

10:27:32

ГУЗЬ І.В.

Шановні друзі, пане Руслане, я хочу по процедурі і по суті. Я просив би вас в цій ситуації не перегибать. Чому? Тому що народний депутат має повне право поінформувати своїх колег. Так було і так повинно бути. І якщо хтось вважає за потрібне роздати якісь матеріали за чи проти будь-якого законопроекту, це нормально. І я вам хочу сказати, що якщо служба охорони буде будь-якому депутату в цьому залі не давати занести будь-який такий матеріал, я особисто буду перший, хто допоможе будь-кому, і прошу звертатися. Не перетворюйте парламент на концтабір. Ми депутати, і ми маємо право донести в межах чинного законодавства свою позицію в друкованій продукції в цьому залі. Тому так повинно бути.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Пане Ігорю, якщо дозволите, давайте емоції прикрутимо, а подивимося, що говорить Регламент, добре?

98-а: що будь-які інформаційні матеріали заносяться за висновком комітету. І в контексті зі статтею 28: за дорученням Голови Верховної Ради. Давайте так, ми можемо багато що говорити, давайте просто не будемо перегибать, як ви це сказали. Перегинати – українською, так? Давайте не будемо перегинати, а будемо рухатися в межах Регламенту.

Герасимов. І на цьому все. Будь ласка.

 

10:29:09

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, по-перше, не перетворюйте Верховну Раду України на Державную думу Російської Федерації. Це перше.

Друге. Стаття 51 Регламенту, вивчайте матчастину. Народним депутатам забороняється заносити до залу засідань та використовувати під час пленарного засідання гучномовці та інші предмети, увага, які не мають на меті забезпечення законодавчої діяльності. А тепер увага, подивіться, будь ласка, на матеріали, які сьогодні рознесені. Що на них ключове? 10372 – номер законопроекту і пояснення, чому і яка аргументація, чому за нього не можна голосувати.

Тому, Руслан Олексійович, не маніпулюйте, стаття 51 Регламенту Верховної Ради України дозволяє народному депутату занести будь-яку інформацію, яка дозволяє пояснити колегам свою позицію і аргументи на захист своєї позиції. Ми – Україна, а не Росія!

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми це всі знаємо, але крім цієї статті Регламенту є ще частина третя 99-ї, давайте будемо разом їх читати. Друзі, все, крапка, рухаємося далі, я дуже радий.

Шановні колеги, перелік питань, ще раз звертаюся до колег із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої робот.

Шановні народні депутати, перелік питань, який був попередньо погоджений Погоджувальною радою, вам надано. Але перед тим, я перепрошую, перед тим, як перейти, в нас є заява від двох фракцій – "Довіра" і "Батьківщина", правильно? Перерва із заміною на виступ.

Будь ласка, народний депутат Кожем'якін. Будь ласка.

 

10:31:01

КОЖЕМ’ЯКІН А.А.

Дякую, Руслан Олексійович. Народний депутат Кожем'якін, фракція "Батьківщина". До речі, з історії парламентаризму, хочу сказати, що якраз ті заборони, про які зараз тут говорили, у Регламент були внесені тоді, коли ми тут відстоювали демократичні принципи, боролися з режимом Януковича. І тоді нам заборонили носити і гучномовці, і навіть димові шашки, коли ми за Харківські угоди тут у залі боролись, так, дійсно і все інше. Ну, треба якось це переглядати і вносити зміни. Це раз.

Друге. Руслан Олексійович, я коротко хотів би сказати наступне. Я вийшов з приводу звернення до мене як до голови Комітету з питань молоді і спорту, як хтось не знає, в Верховній Раді представника із трьох комітетів опозиційних фракцій, який очолює комітет, це раз. Після того, як до мене звернулись спортсмени і звертаються керівники Міністерства молоді, Національного олімпійського комітету і говорять: "Андрій Анатолійович, дивіться, Євро зараз починається, ми всі вболіваємо, спортивна подія. Олімпійські ігри – готуємось. Де проекти, де закони в порядку денному  комітету?"

 За п'ять місяців ні одного закону не включено в порядок денний. Навіщо таке приниження комітетів, голів комітетів,  по яким є закон України, які внесені до Регламенту? Чому я повинен принижуватись і просити керівників правлячої фракції, інших фракцій для того, щоб внести проект, розглянути від комітету? Це не Кожем'якін його придумав! Це придумали всі члени комітету. Я розумію, що із семи членів комітету сьогодні із фракції "Слуга народу" працюють двоє, тобто комітет вважається майже опозиційний. Ну це не дає вам можливості принижувати членів комітету і комітет сам як такий.

Тому я хотів би попросити, або ми, Руслане Олексійовичу, повертаємось до, ми ж повернулись в залу, так, ми сьогодні працюємо з 10 години три рази на тиждень. Я вимагаю повернутись до Погоджувальної ради як такої, коли запрошують всіх голів комітетів і я можу демократично внести пропозицію щодо проекту, який сьогодні комітет прийняв  рішення  і вніс до порядку денного. А не так, що якийсь, вибачте, заступник голови фракції, керуючий, повинен мені казати: вас немає в списку, ми вас не запрошуємо. Я голова комітету. Це конституційна норма і конституційна посада. Тому я прошу нас поважати і поважати спорт і молодь в цій країні.

Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду.

Шановні колеги, перше питання – це проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей на підтримку Глобального саміту миру (реєстраційний номер 11320).

Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця, ми маємо проголосувати за внесення до порядку денного. Шановні колеги, я ставлю пропозицію включити це питання до порядку денного сесії.

Готові голосувати? Я попрошу народних депутатів зайняти свої місця, друзі. Я ставлю пропозицію включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

10:35:19

За-289

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

10:35:40

За-240

Рішення прийнято.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

10:35:47

ГОЛОВУЮЧИЙ. Для доповіді від авторів запрошується народний депутат України, Голова Верховної Ради України Руслан Олексійович Стефанчук.

 

10:35:59

СТЕФАНЧУК Р.О.

Шановні колеги, вашій увазі пропонується для розгляду проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей на підтримку Глобального саміту миру. Проект постанови… Насамперед я хочу подякувати усім представникам фракцій і груп, які підписали його, керівництву фракцій і груп, і керівництву парламенту, які долучилися до його розробки і підписання.

По-друге, основною метою, яка сьогодні ставиться перед самітом миру, – це наблизити Україну до справедливого і сталого миру. І ви знаєте, що сьогодні вже це питання ставилося. Більше ста країн на рівні лідерів держав вже проголосили про своє прагнення бути на цьому саміті миру, говорити про Україну.

Шановні колеги, я думаю, що дуже важлива в цьому питанні є і позиція українського парламенту. Тому що ми працюємо тут не три рази на день, я хочу нагадати, що ми працюємо тут безперервно з 24.02. Я дякую кожному з вас, хто весь цей час працює задля України, задля нашої перемоги для тих, хто приймає рішення і тих, хто знає і цінує своє високе звання представника українського народу.

Сьогодні ми маємо проголосувати за це звернення, тому що це консолідована позиція парламенту до інших парламентів і урядів, яка вимагає сьогодні бути на боці України. Багато хто нам говорить, що треба домовлятися з кимось. Ми домовлялися і в 18-му, і в 32-му, і в 44-му, і в 94-му роках і в результаті Україна отримала найбільшу війну на європейській території. Сьогодні час говорити тільки тоді, коли за тобою будуть стояти сильні країни, їх буде багато і вони будуть цінити ці цінності і принципи, за які кожний українець і українка кладе найцінніше, що у них є, – це своє життя і здоров'я.

Давайте підтримаємо, підтримаємо саміт миру, підтримаємо Україну на ньому. Дякую. І слава Україні! (Оплески) 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям слава! Дякуємо.

Для співдоповіді запрошується голова комітету Олександр Олександрович Мережко. Будь ласка.

 

10:38:13

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні колеги, Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 5 червня 2024 року розглянув внесений народними депутатами України Русланом Олексійовичем Стефанчуком та іншими проект Постанови Верховної Ради України про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей на підтримку Глобального саміту миру.

Метою проекту постанови є прийняття звернення Верховної Ради України із закликом до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей сприяти участі лідерів держав, запрошених взяти участь у Глобальному саміті миру, який відбудеться 15-16 червня 2024 року у Бюргенштоці (Швейцарія), продемонструвавши таким чином свою відповідальну позицію, прагнення до відновлення справедливого миру і поваги до Статуту Організації Об'єднаних Націй та готовність протидіяти деструктивним діям Російської Федерації, що спрямовані на розкол міжнародної спільноти.

Здійснення запропонованих проектом постанови заходів стане важливим етапом в консолідації зусиль міжнародної спільноти, спрямованих на відновлення поваги до норм міжнародного права, захист принципів територіальної цілісності та суверенітету держав, які зіткнулися з серйозними викликами через неспровокованою російською агресією проти України, відновлення справедливого миру не лише для України, а й для всього світу, що є одним із завдань Глобального саміту миру.

Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та прийняти  проект Постанови  Верховної Ради України про звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей на підтримку Глобального саміту миру за основу і в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок.

Дякую за увагу.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:40:15

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Олександровичу.

Шановні колеги, я прошу записатися фракції і групі: 2 – за, 2 – проти для обговорення цього питання. Будь ласка, шановні колеги.

 Слово надається народному депутату Осадчуку Андрію Петровичу, фракція Політичної партії "Голос".

 

10:40:46

ОСАДЧУК А.П.

Будь ласка, передайте слово Ярославу Железняку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович Железняк, будь ласка.

 

10:41:02

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Добрий день, шановні колеги! Я не буду довго тут розповідати пафосні слова, чому нам потрібен мир і чому нам потрібна перемога. Як людина з Маріуполя, я думаю, що маю точно на це право, але впевнений, що і ви розумієте.

Безумовно, ми підтримуємо це звернення. Безумовно, хочеться побажати успіху і Україні, і всьому демократичному світу для того, щоб на теренах Швейцарії ми почали той примус агресора до і відведення своїх військ, і звільнення наших територій, і щоб ніколи більше в цивілізованому світі не повторилася війна. І, безумовно, ми будемо голосувати за цю постанову, бажаючи побачити там якомога більше країн.

Але пане Голово, я задав своє питання про парламент не просто так. Шановні колеги, при всіх рівних парламент має там бути. І не треба мені розповідати як народному депутату, який трошки розуміє, як працює демократія в інших країнах, що там не буде парламенту. Багато країн там будуть представлені на рівні уряду, в яких урядовець, міністр є одночасно парламентарем. І це правда. І тому я не претендую на участь в цій делегації, я навіть не скажу, що у нас є претенденти від фракції, але парламент має там бути.

Тому, шановні колеги, коли ми голосуємо постанову про звернення до урядів і парламентів світу, давайте хоча б самі не робити дурниць і не говорити про те, що це непарламентський трек. Ні, нам там потрібно. Ще раз, це прерогатива Голови парламенту обрати, хто там буде, як там буде, це не питання дискусії зараз в залі. Але точно не треба принижувати роль парламенту в парламентсько-президентській республіці.

Дякую. За постанову, звичайно, голосуємо "за".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мезенцева Марія Сергіївна, фракція "Слуга народу", будь ласка.

 

10:43:00

МЕЗЕНЦЕВА М.С.

Доброго ранку, шановні колеги. Сьогодні дуже важливу постанову голосуємо. І для того, щоб зняти всі питання, ми зараз технічно пояснимо, що це означає. Ще в січні 23-го року ООН 143 голосами підтримали план миру Президента Зеленського. В 2022-2023 роках парламентські асамблеї НАТО, ОБСЄ, ПАРЄ підтримали план миру Президента Зеленського. По багатьом з цих пунктів уже створені робочі групи, уже створені спеціальні комісії як щодо повернення всіх цивільних, військовополонених, викрадених дітей, створений реєстр збитків і компенсацій, він знаходиться в застосунку "Дія", на який уже подано більше тисячі заявок українців. Ми працюємо по плану миру щодня. Це і спецтрибунал, і екоцид, і відновлення нашої територіальної цілісності способом підтримки сил оборони. Тому це вже зроблено і ми  даємо пас урядам цих держав. Ось що це означає.

 

10:44:08

ПУШКАРЕНКО А.М.

Друзі, іде мова про те, що сьогодні Україна, запропонувавши свій план миру, Формулу миру Президента Володимира Зеленського,   це йде мова про те, що ми виходимо із своїм планом... І не треба зараз кричати, ми виходимо із своїм мирним планом, тому що війна у нас в державі, гинуть наші люди, і ні одна столиця світу не повинна нам сьогодні нав'язувати своє квазібачення врегулювання. Тому як би Росія сьогодні не намагалася залякати, шантажувати держави, зриваючи саміт миру, він відбудеться, понад 100 країн світу приймуть участь. Сьогодні Президент протягом останнього тижня, Бельгія, Іспанія, Катар, Сінгапур, перебуває з високими візитами для того, щоб максимально консолідувати світ навколо України і навколо справедливого миру. Ми не можемо сьогодні знехтувати життями наших захисників і захисниць. В Україні повинен бути справедливий мир, оснований на міжнародному праві.

Дякую. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я дуже прошу на майбутнє, це стосується вчити Регламент у тому числі і тим, хто виступає з трибуни. Надається представнику одному – одному. Шановні колеги, домовились? (Шум у залі)  Все, друзі, будь ласка, далі.

Мамка Григорій Миколайович. Передає, я так розумію, Михайлу Михайловичу.

 

10:45:35

ПАПІЄВ М.М.

Дякую. Шановні народні депутати України, шановні громадяни України! Дуже важлива постанова, яку треба нам підтримувати. І наша депутатська група буде голосувати. І закликаємо весь парламент, усі політичні фракції, політичні партії, депутатські групи об'єднатися і щоб ми виглядали в підтримці саміту миру як єдине ціле, як єдине ціле українського парламенту, як об'єднаний український народ, який об'єднався навколо ініціатив Президента України Володимира Зеленського стосовно саміту миру.

Шановні колеги, але при цьому всьому я дуже просив би президію Верховної Ради України також активізувати і парламентську дипломатію, ми про це говорили на Діалогах Моне. Тобто нам необхідно сьогодні, підтримуючи саміт миру і постанову цю, паралельно звернутися до парламентів світу з тим, щоб на осінь ми організували вже зустріч представників парламентів інших країн, які б підтримали на рівні парламентської дипломатії Формулу мира Володимира Зеленського. Я закликаю всіх голосувати, і давайте підтримаємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Софія Романівна Федина, фракція "Європейська солідарність".

 

10:46:51

ФЕДИНА С.Р.

Прошу передати слово моїй колезі Ірині Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Геращенко Ірина Володимирівна.

 

10:47:02

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, наша команда має досвід важких переговорів щодо миру. І тому ми бажаємо всім учасникам успіху. Але хочемо звернути увагу на наступне. В порядку денному саміту миру визначається три питання, і там немає ані слова про мир, це ядерна безпека. І дуже тривожні зараз інформації ідуть із медіа, що навіть з підсумкового документа намагаються вилучити пункт про необхідність деокупації Запорізької АЕС. Який може бути мир, якщо Запорізька АЕС залишиться окупованою?

Друге питання. Це продовольча безпека. Але очевидно, що продовольча безпека так само неможлива без деокупації. І третій, звичайно, дуже важливий пункт, і ми усвідомлюємо принциповість цих переговорів, бо ми мали успіх в таких мирних переговорах, це звільнення всіх українських заручників і повернення українських дітей.

І абсолютно праві колеги, коли вони говорять про те, що парламент має бути долучений до Глобального саміту миру, тому що парламент повинен і знати про деталі цих переговорів, і на всіх рівнях допомагати в цих глобальних питаннях, аби вони були вирішені.

Ну, і ключове. Що таке для Україні дійсно справедливий мир? Для  нашої команди ця формула незмінна 10 років – це членство України в ЄС і НАТО. І якщо у червні ми, дай боже, будемо мати позитивний сигнал щодо встановлення переговорної рамки щодо членства України в ЄС, поки що ми не маємо позитивних сигналів щодо підготовки Вашингтонського саміту НАТО, і будемо відверті, ми і втратили час як країна, коли боялися і в цьому залі вимовити слово НАТО, і зараз повинні активніше працювати з нашими, в першу чергу німецькими і американськими партнерами. А для цього потрібно не блокувати міжпарламентський діалог, а навпаки, долучити до нього всіх, хто має в цих країнах…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні  колеги, дякую.

Ми завершили обговорення. Прошу зайняти свої місця, переходимо до прийняття рішення.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей на підтримку Глобального саміту миру (реєстраційний номер  11320).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

10:49:56

За-318

Рішення прийнято. 

Покажіть по фракціях, будь ласка. Дякую, шановні колеги.

Рухаємося далі. 0276: проект Закону про  ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility. 

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:50:36

За-285

Рішення прийнято. 

Я запрошую до слова заступника міністра економіки України Соболева Олексія Дмитровича. Будь ласка,  Олексій Дмитрович.

 

10:51:02

СОБОЛЕВ О.Д.

Шановний пане Голово! Шановні народні депутати України! На ваш розгляд вноситься проект Закону України про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Євросоюзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility. Законопроект розроблено з метою здійснення внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності Рамковою угодою між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Євросоюзу для України, вчиненої 21 травня 2024 року в місті Києві та місті Брюсселі. 

Відповідно до цієї рамкової угоди Україна зобов'язується забезпечити високий рівень прозорості та контролю використання коштів, наданих Європейським Союзом, та захист його фінансових інтересів, в тому числі запровадження системи управління та контролю, регулярне звітування та дотримання санкційних вимог ЄС, боротьбу з корупцією.

Рамкова угода передбачає тісну взаємодію між органами державної влади України та Європейською комісією, Європейським бюро боротьби з шахрайством (ОЛАФ) та Європейським судом аудиторів, що сприятиме європейській інтеграції в Україні.

Рамкова угода також передбачає створення аудиторської ради, до складу якої увійдуть професійні аудитори, експерти з фінансового контролю, а також антикорупційні експерти, що забезпечать комплексний підхід до контролю за використанням коштів ЄС.

Рамкова угода набирає чинності з дати отримання комісією офіційного листа-повідомлення від України, переданого дипломатичними каналами. І ратифікація рамкової угоди дозволить встановити принципи сталого фінансового співробітництва між Україною та ЄС в рамках інструменту Ukraine Facility, включаючи необхідні механізми контролю та аудиту витрат даного інструменту розміром 50 мільярдів євро до 2027 року, за умови успішного виконання Плану України, а також створить правові підстави для залучення безумовного фінансування від ЄС обсягом 1,9 мільярдів євро вже цього місяця.

Шановні народні депутати, прошу підтримати. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, займіть своє місце.

Я запрошую до слова голову Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Климпуш-Цинцадзе Іванну Орестівну.

 

10:53:31

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановні колеги, відповідно до статті 197 Регламенту Верховної Ради, Комітету з питань інтеграції України до ЄС розглянув, внесений Президентом України, проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility (реєстраційний номер 0276 від 04.06.2024). І незважаючи на те, що він внесений був щойно позавчора, комітет учора на своєму засіданні розглянув його.

Ми знаємо, що законопроект розроблений з метою виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності Рамковою угодою між Україною та Європейським Союзом цієї Рамкової угоди. І ця ратифікація нам дозволить встановити принципи сталого фінансового співробітництва між Україною та ЄС в рамках інструменту  Ukraine Facility, які включають необхідні механізми контролю та аудиту витрат даного інструменту розміром 50 мільярдів євро до 2027 року за умови успішного виконання Плану України, а також створить правові підстави для залучення безумовного фінансування  ЄС обсягом 1,9 мільярда євро.

Комітет з  питань інтеграції України до Європейського Союзу після всебічного обговорення питання ухвалив рішення  внести законопроект на розгляд Верховної Ради України та рекомендувати його прийняти за основу і в цілому. Комітет  також  ухвалив рішення щодо  додаткового контролю за виконанням Плану України щоквартально.

Запрошуємо вас всіх, колеги, долучатися до цього контролю на платформі нашого комітету.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.

Я прошу записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту закону.

Будь ласка, слово надається народному, народній депутатці, перепрошую, Лис Олені Георгіївні, фракція Політичної партії "Слуга народу".

Будь ласка.

 

10:55:59

ЛИС О.Г.

Прошу передати слово Наталусі Дмитру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Андрійович Наталуха, будь ласка.

 

10:56:06

НАТАЛУХА Д.А.

Дякую. Дякую, шановні колеги. Я дуже прошу вас підтримати цей проект закону.

Проект Закону 0276 надзвичайно важливий інструмент Ukraine Facility, розроблений відповідно до виконання Плану України, над яким працював і наш Комітет економічного розвитку, і інші колеги з парламенту з інших комітетів разом з Міністерством економіки.

Вже було сказано про можливість отримання доступу до  50 мільярдів євро до 2027 року. Надзвичайно важливе  положення того, що це розблокує нам і 1,9 мільярда євро безумовних грошей незалежно від реалізації тих чи інших програмних позицій плану України, що так само дасть можливість підтримати економіку в ці буремні часи. Ми говоримо про так званий другий стовп, який дозволить нам і простимулювати малий і середній бізнес, і забезпечити стабільність існуючих підприємств, здійснити певну експансію українського експорту, а також запровадити такий механізм, як Аудиторська палата, яка буде моніторити ефективність і прозорість використання цих європейських коштів тут, в Україні.

Тому Комітет з питань економічного розвитку так само вчора позачергово розглянув цей проект закону і колегіально одноголосно прийняв рішення безумовно підтримати це, до чого я і запрошую весь наш зал. Дуже прошу вашої підтримки, колеги.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Осадчуку. Він передає народному депутату Железняку. Будь ласка.

 

10:57:45

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, в цій залі ми рідко говоримо слова вдячності певним приємним виключенням з уряду, а саме конкретним урядовцям. Тому з цієї трибуни я в першу чергу хочу подякувати Олексію Соболеву – заступнику Міністра економіки, який разом з командою витягнув цей план. Це було важко, це було довго, але, тим не менше, ще рік тому план від Європейського Союзу на 50 мільярдів євро звучало як диво. Зараз це стало реальністю. Нагадаю, що це найбільший і найвагоміший фінансовий внесок зараз в усю систему фінансову нашої країни. В цьому році ми отримаємо 16 мільярдів, в наступному році, дай бог, 12,5 мільярда, в 2026-му – 7,5 мільярда… 7,2, пробачте, і в останній 27-28-й рік – 2,5 мільярда євро.

Але незважаючи на те, що в даному випадку уряд і пан Олексій зробили чудову роботу, ще багато для того, щоб отримати гроші і допомогу від Європейського Союзу, стоїть як завдання перед парламентом.  

Для розуміння, тільки на цей рік згідно Ukraine Facility Plan нам треба буде прийняти 14 рішень, які лежать на плечах парламенту. Це закони, які є в першому читанні, в другому читанні. Але це все має бути вчасно, тому що головування Угорщини, скажімо так, не дуже нам допомагає.

І перший дедлайн, з чим я всіх вітаю, буде Бюро економічної безпеки. Але давайте сьогодні приймемо, ратифікуємо цю ратифікацію, і відповідно отримаємо 1,89 мільярда євро як поки що безумовне фінансування. За всі інші 8 мільярдів треба буде робити реформи.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Южаніній Ніні Петрівні, фракція "Європейська солідарність". Порошенко Петро Олексійович.

 

10:59:54

ЮЖАНІНА Н.П.

Прошу передати слово Петру Олексійовичу Порошенку.

 

11:00:02

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні народні депутати, дорогі українці! Якщо починати зі слів подяки, то в першу чергу треба подякувати нашим європейським партнерам за підтримку Україну, бо ця підтримка має для нас стратегічне і визначальне значення.

Сьогоднішнє голосування по Рамковій угоді щодо механізму підтримки – це радше не про дипломатичні успіхи влади. Це не успіх Порошенка чи Зеленського. Це не успіх попередньої чи діючої Верховної Ради. Це шана і повага жертвам України в Бучі, в Бородянці, в Ізюмі, в Маріуполі. Це та ціна, яку Україна заплатила і платить за високу честь бути членом Європейського Союзу і, сподіваюсь, членом НАТО.

Ми маємо бути відвертими перед собою: Україна бере на себе велику відповідальність. І тут вже завдання Верховної Ради – реалізувати і імплементувати 69 реформ, 10 інвестиційних проектів і 146 показників бенчмарків, які ми маємо зробити за дуже короткий термін. І оце вже завдання нашої влади. А в нинішніх складних умовах ми маємо особливо пам'ятати і про ті червоні лінії, які Європейський Союз чітко зазначив для української влади. Це повне дотримання демократичних цінностей і уникнення будь-який проявів ерозії демократії в нашій державі, це про дієву демократію і багатопартійний плюралізм, у тому числі у Верховній Раді, це про боротьбу з корупцією, це про відсутність темників, свободу ЗМІ і це про те, що ми маємо нарешті бути європейською…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Цимбалюку Михайлу Михайловичу.

 

11:02:15

ЦИМБАЛЮК М.М.

Прошу передати слово Валентину Наливайченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Наливайченко, будь ласка, Валентин Олександрович.

 

11:02:26

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове, дорогі наші захисники! Сьогодні день, коли український парламент обов'язково ратифікує спеціальні механізми фінансування від Європейського Союзу нам, Україні. І тут немає жодних сумнівів щодо того, що ця угода потрібна, а гроші, які виділяють наші європейські партнери, підуть на три мети: перша – відбудова України, друга – відновлення України і третя – модернізація нашої країни.

Тому дякувати треба, ясно, що європейським партнерам, але я присвятив би всю цю подію нашим захисникам і захисницям. Саме завдяки Збройним Силам України Україна: а) тримається, б) йде в Європейський Союз, причому гідно і за підтримки європейських партнерів.

Фракція "Батьківщина" наполягає на тому, щоб одразу по-партнерськи парламент узяв на контроль кожну дію за цією угодою, кожне фінансування, кожний кредит, кожну інвестицію, щоб вона напряму потрапляла в українську енергетику на відбудову, щоб гроші від європейських партнерів напряму потрапляли в український бюджет для пенсій, зарплат для виживання країни.

Ще одне є дуже важливо. Ми закликаємо уряд прямо зараз, сьогодні, і не кажіть, що ми не казали, створити дієві механізми антикорупційного упередження, щоб не розкрадалося жодне євро європейської допомоги. Дійте зараз, створіть антикорупційні механізми, ми вам в цьому допоможемо. Ратифікація цієї угоди означає, що ми починаємо діяти, нас починають підтримувати фінансами і час все  це спрямовувати на відбудову України.

Слава Україні! 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава! 

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів  зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з  необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility (реєстраційний номер 0276).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 

 

11:05:32

За-320

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях. Дякую, колеги.

Шановні колеги, наступний законопроект 11144. Це проект Закону про внесення змін до деяких Законів України щодо виконання Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України завдань, пов’язаних із забезпеченням безпілотними системами, засобами радіоелектронної боротьби та пасивної протидії технічним розвідкам.

Я запрошую Олександра Михайловича Завітневича. Дякую, ви вже є.

Ми домовились таким чином: 3 хвилини – Федина, 3 хвилини – виступ від "Батьківщини", 3 хвилини – виступ Клименко, 3 хвилини – Буймістер. Разумков ще буде, да? Добре. Разумков і голосуємо. У вас виступ, Дмитро Олександрович? Я ж сказав, да, да.

Добре.  Тоді починаємо 3 хвилини, Федина, будь ласка.

 

11:06:31

ФЕДИНА С.Р.

Шановні колеги, я хотіла би привернути увагу вашу до самого питання забезпечення РЕБами на передовій. Насправді ситуація зараз є критичною і безпосередньо чи не кожен підрозділ, я не вже не кажу про бригаду чи батальйон, а безпосередньо підрозділ, починаючи від взводу, просять про різного типу РЕБи, просять, щоби вони були забезпечені.

І насправді з того, що я спостерігаю, переважна більшість РЕБів поставляється саме волонтерами і волонтери їх розробляють. На жаль, я не бачу централізованої роботи з боку держави, щоби були закриті усі необхідні поставки. А я хотіла би нагадати, що не так давно, ви точно бачили це в новинах, була ситуація, коли міг бути прорив у Часовому Яру і саме РЕБи забезпечили те, що там цього прориву не сталося.

До речі, хотіла би нагадати, який саме це РЕБ, а це засіб радіоелектронної боротьби, комплекс цілий, який називається "Ай-Петрі", який був розроблений безпосередньо за ініціативи Петра Порошенка, який вклав 150 мільйонів гривень у цю розробку. Я промовчу про різні етапи блокування, промовчу про те, як це комусь наверху не подобалося, але наголошу, що цей особливий РЕБ "Ай-Петрі", за ним стоїть зараз черга із різних батальйонів, бригад, підрозділів, тому що цей безпосередній РЕБ, він закриває територію у приблизно 20 кілометрів. РЕБ "Ай-Петрі", він дає можливість нейтралізовувати "ланцети", "зали", дає можливість нейтралізовувати ефпівішки у великій кількості, і зараз треба якомога більше масштабувати цей проект.

Тому, перше, мені би дуже хотілося, щоби від держави зараз пішла робота в тому, щоби було зроблено стільки екземплярів цього РЕБу "Ай-Петрі", скільки є потрібно для забезпечення усієї передової, тому що він вже показав свою ефективність. І тут не питання в прізвищах, тут питання в тому, що він зараз є найефективніший, який взагалі є присутній в Україні.

Другий важливий момент – це так само, щоб ми мали повне розуміння, а куди поділися кошти, які виділялися на дрони, на БПЛА, які забрали з місцевих бюджетів, які передали Держспецзв'язку, які передали Мінстратегпрому, а насправді ми не бачимо всього того, що є потрібно безпосередньо на передовій. За різними даними, від 50 до 90 відсотків засобів, які передає держава, не злітають або не працюють і їх військовослужбовці мають перепаювати. І я вважаю, що з Мінцифрою, Держспецзв'язком вони мали би налагодити хоча б мінімальну співпрацю  з військовослужбовцями і волонтерами, які точно знають необхідні ТТХ і щоб були забезпечені на передовій ті речі, які там є критично необхідні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 3 хвилини від "Батьківщини", хто? Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка, 3 хвилини.

 

11:09:47

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, насправді цей законопроект вистражданий не тільки в Комітеті з питань національної безпеки, оборони і розвідки, а й серед військових, серед представників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України. І сьогодні ТСК, яку створила Верховна Рада, одним із завдань має все-таки розібратися, а скільки потрібно сьогодні Силам безпеки і оборони безпілотних літальних апаратів, як їх удосконалити і перевірити наскільки держава створює умови для того, щоб була система виробництва, закупівлі, розподілення цих сил і засобів для того, щоб підрозділи могли отримувати вчасно якісний продукт.

До другого читання цей законопроект однозначно удосконалений і ним виконується декілька завдань. Перше. Державна служба спецзв'язку та захисту інформації, вона на сьогоднішній день вже інша структура, і підрозділи мають обов'язок під час особливого режиму воєнного стану захищати нашу державу, використовувати і вогнепальну табельну зброю, і всі спецзасоби. До цього нормативними документами це заборонялося робити службі.

Наступне. Це сьогодні служба, яка професійно має повноваження і закуповувати, і розподіляти ці засоби спецзв'язку, засоби РЕБ тощо. І боєприпаси в тому числі, які використовують безпілотними системами та їх складовими частинами. Ще раз підкреслюю, дуже важливо, що вчора комітет ще раз провів своє позачергове засідання, зняв ті всі проблеми, які не давали можливості ухвалювати цей законопроект. І, на нашу думку, він стане більш збалансованим. І ця служба буде мати можливість більш ефективно працювати і якісно забезпечувати підрозділи Збройних Сил України і інших військових формувань безпілотними системами, а також ефективно створювати спільно з оборонпромом структуру, яка буде сьогодні в державі, підкреслюю, в державі продовжувати розвивати свою промисловість для виробництва цієї галузі, в тому числі боєприпасів, які використовують безпілотними системами.

"Батьківщина" голосуватиме "за". І просимо колег підтримати цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Слово надається, 3 хвилини, Юлія Клименко, будь ласка.

 

11:12:51

КЛИМЕНКО Ю.Л. Шановні колеги, я перш за все хотіла сказати, що національна безпека і оборона не полягає тільки в закупівлі зброї. Національна безпека і оборона починається з того, що у нас немає російської пропаганди, російської музики, російської церкви і всього іншого.

Тому, шановні колеги, звертаюся перш за все до "Слуг народу", які роблять вигляд, що це до них не відноситься, і що оборона, розповідаючи різні аргументи, відмовляється від того, виносити Закон про заборону російської церкви до другого читання. У вас є шанс і можливість підписати підписні листи для винесення другого читання у вашого колеги пана Аліксійчука, будь ласка, підійдіть і зробіть це до того, як ви будете розповідати, як ви обороняєте країну, і різні аргументи, що ви нейтральні і не церковні люди. Мова не про церкву, мова про те, що це є частина нашої оборони, нашого життя, наших дітей, пропаганди російської і використання релігії в гібридних цілях.

Тепер переходимо до цього закону. Шановні колеги, будь ласка, так само як в головах наведіть порядок з релігійними питаннями у ваших головах в незалежності від того, з якого ви регіону, не прирікайте своїх дітей на третю і четверту фазу війни. Будь ласка, наведіть порядок з оборонними закупівлями. В країні є єдина, в принципі, повинна бути єдина агенція, яка закуповує зброю, яка підпорядковується Міністерству оборони, яку ви ж і створили, - агентство оборонних закупівель. Чому у нас... Більше того, ваш Президент, наш Президент пан Зеленський сказав, що за закупівлю, наприклад, безпілотників і  FPV, і дронів-камікадзе відповідає Міністерство оборони і Міністерство стратегічних галузей.  Тому якщо ви вважаєте, що це так, то чому цей закон про те, що ми даємо додаткові бюджети, додаткові повноваження і абсолютно, м'яко кажучи, неконтрольовану закупівлю Держспецзв'язку, яке взагалі не є, по великому рахунку, ні міністерством, а є центральним органом виконавчої влади?

Тому визначте, будь ласка, всі, як ви закуповуєте зброю, бо з таким бардаком, який є і існує в закупівлі зброї, ми довго так не протримаємося. Ми, безумовно, підтримуємо цей закон на період воєнного стану, увага, на період воєнного стану. Але ми точно не готові до того, що в країні будуть закуповувати зброю всі, причому Міністерство оборони закуповує по правилах із кодифікацією, а Мінцифра разом з Держспецзв'язку закуповують все підряд, коли плата ініціації взрывается в руках у наших солдат. Тому давайте ви все-таки наведіть порядок, щоб були б одні правила...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, 3 хвилини – Буймістер, до 3 хвилин. Будь ласка.

 

11:16:15

БУЙМІСТЕР Л.А.

Вітаю, колеги. Людмила Буймістер. Колеги, я коли побачила першу версію цього законопроекту, чесно кажучи, вона мене налякала. Я не знаю, де вона народилася, але мене налякали дві речі: ті, про які вже говорили колеги, а саме можливість контролювати  закупівлі, що сьогодні з великими потугами намагається робити антикорупційна рада при Міністерстві оборони. Нагадаю, що антикорупційної ради при Міністерстві трансформації у нас немає. На жаль, комітет, хоч і усунув дуже багато інших проблемних моментів у цьому законопроекті, але комітетською правкою, на жаль, ця громадська антикорупційна рада при Міністерстві цифрової трансформації чи то при ДССЗЗІ створена не була. Відповідно ясно, що у всіх виникає дуже логічне побоювання, а навіщо ми надаємо бюджети і повноваження по закупівлям боєприпасів і дронів ДССЗЗІ, якщо у нас немає механізму контролю, чи не робиться це спеціально. Я дуже сподіваюся, що ні. І це питання буде врегульовано. Тому дуже сподіваюся, що в тому числі і профільний комітет, і голова профільного комітету будуть підтримувати створення громадської ради при Міністерстві цифрової трансформації.

Друге питання. Про що сьогодні теж вже коротко говорили. Вибачте, але за два тижні протестувати ту чи іншу технологію просто неможливо в різних бойових умовах. І тому, дійсно, у нас є дуже багато технологій, які сьогодні виходять на ринок, але які сьогодні не пройшли ані за кордоном, ані у нас цю систему тестування. І відповідно, як казала пані Юлія, у нас плати ініціації вибухають у руках у військових. У нас навіть західні технології, ми їх переробляємо і покращуємо для того, щоб вони виконували завдання. Я вже мовчу про наших нових виробників. Тут система тестування і система проходження випробовувань повинна бути залізобетонною, тому що безпека кожного нашого захисника –  це наша безпека з вами.

І третє, панове. Коли я побачила, що планувалося до першого читання бойове застосування підрозділів ДССЗЗІ, ну, це вже, вибачте, це повний розвал системи управління і єдиноначалля у військах, якої, на жаль, у нас досі немає. І тут навіть не важливо прізвище головнокомандувача. Президент України оголосив, що призначив заступником голови Головнокомандувача Збройних Сил відповідального за безпілотні системи пана Сухаревського.

Я хочу звернутися до пана Завітневича. Пане голово, викличіть, будь ласка, начальника Генерального штабу і Главкома на комітет і давайте з'ясуємо, які проблеми по підзаконці є у командування військ БПЛА, тому що вони існують. І тоді паралельно з проблемою ДССЗЗІ будемо вирішувати і проблеми Генерального штабу, і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі дивіться, шановні колеги, Разумков – 5 хвилин, Микиша – 5 хвилин. Потім Разумков ставить ще дві поправки на врахування. Разумков – 5 хвилин, Івченко – 2 хвилини.  І іще одна поправка Разумкова буде в кінці на підтвердження, і голосуємо.

Будь ласка, 5 хвилин.

 

11:19:44

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, я вас вітаю, ми майже виконали одну з передвиборчих обіцянок. Ми систему не зламали, ми її поламали, тому що сьогодні у нас відбувається наступним чином: ви сьогодні передаєте повноваження тим, хто в цьому нічого не розуміє, нічого не знає і себе дискредитував. Я хотів би нагадати вам, що керівництво ДССЗЗІ, яке вже було, отримало підозри і було заарештовано НАБУ. Про суму ви добре самі знаєте.

Скажіть, будь ласка, як кажуть, яких вам ще реформ не вистачає, щоб сьогодні більше не передавати їм гроші, не передавати їм не властиві для них функції? Ви призначаєте структуру, яка не знає, що робити в сфері оборонних закупівель. Скажіть, будь ласка, навіщо вам Міністерство оборони? Тоді його розженіть. Зекономте державні кошти. Нехай цим займається, я не знаю, передайте Міністерству охорони здоров'я, розвитку громад та територій. Чому не їм? Чому ви передаєте величезне питання національної безпеки структурі, яка не може цим займатися? У них немає на це фахівців. У них немає на це штату. У них немає нічого. Є лише бажання передати Міністерству цифрової трансформації, тому що це зручно. Тому що сьогодні цей віцепрем'єр  найбільш подобається в Офісі Президента. А якщо завтра буде інший, кому будете передавати?

Поясніть мені логіку правок, які були враховані, на жаль, були враховані комітетом. Навіщо передавати бойову техніку ДССЗЗІ? Про це казали сьогодні і колеги, вони де будуть воювати? Вже в Нафтогаз ви попередавали свого часу сім броньованих автомобілів, які їздили по Полтавщині. В чому логіка таких бюджетних витрати?

Наступне питання. У вас займаються всі всім і потім знайти крайнього неможливо. Система фортифікацій. Дякую, що ми створили з вами відповідну комісію, я думаю, що вона накопає і видасть багато цікавого для українського народу, але нецікавого для тих, хто на цьому непогано заробляє. Одні займаються одним, інші іншим, крайніх немає, фортифікацій немає, дронів немає. Всі із вас їздять і спілкуються із захисниками. Скажіть, будь ласка,  скільки вони отримують від держави щомісячно по дронах? Максимум, що я чув, це 20 відсотків, мінімум – 5, все інше це за власні кошти, це за кошти волонтерів, це за кошти бійців або бригад. Це ви вважаєте правильне і ефективне використання державного ресурсу? А де тоді ДССЗЗІ? Давайте, хай вони прийдуть і будуть розповідати, куди пішли ці кошти, хто контролює ці видатки, куди і навіщо вони закопують сьогодні мільярди гривень.

У нас є Міністерство стратегічної промисловості, вони займаються своїм, Міністерство оборони –  своїм, Міністерство цифрової трансформації має займатися трансформацією цифри, а не закупівлею дронів і всього іншого. Тому давайте завершувати з цією історією, і хай належні структури цим займається і Міністерство оборони.

Мені повз виступом розповідають, Міністерство оборони, там велика корупція, тому передаємо на Міністерство цифрової трансформації. Так може боротися з корупцією в різних міністерствах, а не передавати тим, хто цим не має займатись? Ви так скоро будете призначати лікарів директорами атомних станцій, а директорів атомних станцій відправляти вчити в школу і так ефективно  використовувати той людський капітал, який поки що залишився в державі.

Тому давайте завершувати з цим безладом і повертатися до системної роботи, призначати фахових людей на відповідні посади, а не працювати за принципом "це наш і йому можна все". Тому що принцип "своїм – все, ворогам – закон" не має існувати в цій  державі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Микиша, до 5 хвилин.

 

11:24:29

МИКИША Д.С.

Дякую. Дмитро Микиша, "Розумна політика", 181-й округ, Харківщина.

Колеги, я вам зараз поясню, що це за законопроект, що він в собі... що в ньому закладено і до чого це може призвести. Найголовніше, цей законопроект створює фактичну монополію в закупівлях безпілотних літальних апаратів. Державна служба спецзв'язку і так це робить зараз. А цей законопроект говорить про те, що воно буде робити не тільки для Збройних Сил України, воно буде робити це для СБУ, воно буде це робити для ГУР, воно буде це робити для Нацгвардії, прикордонників і так ділі.

Чи є в цьому логіка? Ну, можливо, напевно, є. Але давайте подивимося що насправді відбувається. В мене питання якраз до Держспецзв'язку. Де 40  мільярдів, які ми виділяли в лютому минулого року? Де ці кошти? Вони були  якраз направлені на закупівлю відповідних безпілотників. Я вам скажу, пройшло вже майже півтора  року, ми їздимо до хлопців, і вони нам кажуть, що ми досі не бачили жодного безпілотника від нашої держави, жодного.

Колеги, а давайте тепер я вам наведу приклад, що буде, які будуть наслідки цього. Якщо буде така сама ситуація і до інших підрозділів сил безпеки і оборони, і сектору безпеки і оборони загалом, то це буде... ми будемо втрачати землі, ми  будемо втрачати населені пункти і, найголовніше, ми будемо втрачати  людей, цивільних людей, і наших хлопців та дівчат, які боронять нашу державу. Бо якраз ці безпілотники могли  стримувати ворога, бити його, і він був би зосереджений на цьому. Але цього не відбувається подекуди. Ці безпілотники били ворога і він би не міг просуватися на моїй Харківщині. Так само, як би вони не могли просуватися, якби були фортифікаційні споруди, яких також немає. Першої лінії не існує.

Більш того,  наші хлопці і дівчата цими безпілотниками били б ворога і не давали б йому можливості задумуватися про те, щоб бити нашу енергетику, енергетику всієї країни, в першу чергу знову Харкова та області, бо якраз що зараз відбувається з енергетикою зараз на Харківщині. Фактично система, енергетична система не вивезе той обсяг абонентів, який зараз існує.

Я звертаюсь до всіх харків'ян. Люди, вам треба готуватись до того, що зима, осінньо-зимовий період буде холодний. І, на жаль, держава і представники місцевого самоврядування в тому числі фізично не зможуть це зробити. Вам треба готуватися до цього, думати про те, як буде, як ви перенесете цю осінь і зиму 24-25-го року.

Я також звертаюсь до Міністерства енергетики та Кабінету Міністрів, до Харківської обласної військової адміністрації, до Харківської міської ради. Так, вам буде складно, але це не значить, що вам не треба нічого робити і сидіти, склавши руки. Бо багато людей не зможуть виїхати, вони опиняться у холодній пастці. Це надважливо. Держава повинна це забезпечити. Органи місцевого самоврядування мають розробляти програми, що робити з людьми, як їм допомогти, як їм зробити так, щоб люди не замерзали осінь-зиму, осінньо-зимовий період 24-25-го року. Нам конче як державі необхідно готувати житло для людей, яких необхідно вже подекуди переселяти, тим паче, ті категорії людей, які не захищені. Вони не зможуть самі себе забезпечити, комфортні умови, щоб пережити цю зиму.

У нас зараз є ще час. Ми маємо підготуватися всі разом. Ми маємо це зробити. І повинні це робити, бо буде дуже важко, дуже. І якраз ось такі наслідки можуть призвести начебто, начебто монополізацію, ну треба ж розумно, щоб на місці одна служба закуповувала, а іншим передавала. Але ось до таких глобальних наслідків може призвести вже зараз фактично погано працююча служба, яка не поставляє і не надає безпілотники нашим військовим. Колеги, цей законопроект "Розумна політика" підтримувати не буде і прошу вас також утриматись.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Далі, будь ласка, Разумков Дмитро Олександрович. Дві поправки ваших. Називайте номер спочатку. Потім Івченко буде.

 

11:29:24

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Руслан Олексійович. На врахування правка номер 9. Це правка якраз про те, що я говорив, коли виступав з трибуни. Навіщо ми передаємо техніку Держспецзв'язку, скажіть, будь ласка? В чому логіка передачі цієї техніки? Сьогодні техніки не вистачає на фронті. Ви всі спілкуєтесь з захисниками, знаєте, що там є дефіцит. То поясність, навіщо ми сьогодні забираємо частину цієї техніки і відаємо Держспецзв'язку? Я цієї логіки не розумію, тому прошу підтримати правку номер 9, вона не була підтримана комітетом.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, Олександр Михайлович.

 

11:30:18

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Дякую. Шановні колеги, правку відхилено. В фінальному варіанті тексту закону ніяке додаткове озброєння, техніка не передається ДССЗЗІ, лише дрони і боєприпаси до дронів, ми навіть уточнили, і РЕБ тільки тактичного рівня. Ні про яку техніку не йдеться.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви наполягаєте, Дмитро Олександрович, на цій поправці? Разумков, будь ласка, включіть. Наполягаєте, так?

9 поправка авторства Разумкова і колег, вона комітетом відхилена, позиції сторін ви почули. Прошу голосувати. 9 поправка, прошу.

 

11:31:11

За-53

Рішення не прийнято.

Наступна поправка. Номер поправки спочатку, Дмитро Олександрович.

 

11:31:16

РАЗУМКОВ Д.О.

232-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

РАЗУМКОВ Д.О. Норма в редакції проекту надає досить широкі повноваження Держспецзв'язку у сфері оборони та містить ризики втручання або суміщення повноважень і компетенції Міністерства оборони. Наприклад, діяльність, пов'язана з забезпеченням…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Олександрович, 232-а врахована.       

 

РАЗУМКОВ Д.О. 232-а у мене не врахована стоїть.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Врахована вона. У мене написано – врахована.

 

РАЗУМКОВ Д.О. Тоді не наполягаю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Спасибі.

Будь ласка, 2 хвилини Івченко. Після цього, шановні колеги, дивіться: 2 хвилини Івченко, потім 5 хвилин Разумков, він буде ставити одну поправку на підтвердження, і потім голосуємо за законопроект в цілому. Тому прошу народних депутатів вже займати свої місця.

Вадим Євгенович, будь ласка.

 

11:32:03

ІВЧЕНКО В.Є.

Вадим Івченко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, декілька коментів, те, що я почув.

Перше. ДССЗЗІ закуповує для Нацгвардії, СБУ, прикордонників. Всі структури підтримали відповідний законопроект. ДССЗЗІ відпрацювало відповідний законопроект з Агенцією оборонних закупівель, двічі ми збиралися, і двічі Міністерство оборони разом з Генеральним штабом підтримало законопроект. Ми убрали повністю політику, яку має проводити Міністерство оборони, і залишили це в Міністерстві оборони.

В чому головна суть цього законопроекту? Ми, колеги, на війні. Ми маємо дати маневреність з закупівлі дронів, окопних РЕБів, збросів. Цю маневреність може виконати не Міністерство оборони і Агенція оборонних закупівель. Тому що для того, щоб протестувати, сертифікувати і зробити технічну документацію відповідного снаряду або збросу, потрібно 8-9 місяців. Хто проходив, той знає. Якщо ми будемо у війні так діяти, то ця бюрократія не дасть можливості нам швидко і маневрено закуповувати нові речі, які пропонуються нам по всьому світу. А сьогодні мінні поля, нам пропонують американці інноваційні речі: касетні міни, які безпосередньо будуть вбивати або, точніше, попадати на російську техніку. А для цього потрібно сертифікувати відповідно в Міністерстві оборони, якщо ми говоримо про бюрократію.

Тому, колеги, важливо, я розумію те, що говориться про корупцію і так далі, хай займаються правоохоронні органи. Давайте підтримаємо, це тільки на воєнний час.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Разумков, 5 хвилин. І потім ви будете ставити одну поправку на підтвердження. Я прошу народних депутатів уже займати свої місця.

 

11:34:24

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, в нас цього тижня багато законів про нібито безпеку. Нібито, тому що ви їх голосуєте, незрозуміло навіщо. То ви розповідаєте про економічну безпеку і знищуєте економіку, піднімаючи податки, піднімаючи акцизи на паливо. То ви піднімаєте акцизи на одну продукцію, на іншу – зменшуєте. То ви готуєтесь до того, що будете підіймати податки для всієї держави і фактично вб'єте економіку, тому що не можна постійно доїти мертву корову – те, чим сьогодні займається уряд, і, на жаль, ви їм в цьому допомагаєте, приймаючи такі закони.

Сьогодні ви будете голосувати за передачу повноважень Держспецзв'язку, додаткових повноважень Держспецзв'язку, яких у них не має бути. Вони іншим займаються, вони зв'язок – зв'язок, не закупівля дронів, не організація цих процесів. Але знаєте, у нас безпека – це не лише про фронт, це не лише про економіку, це і про людей. Я вчора про це говорив, про те, що у вас усе, що не вкладається в ту парадигму, яку ви самі собі намалювали або вам намалювали, то це в нас ІПСО.

Ми з вами дійшли до того, що стаття Financial Times має ознаки ІПСО в інтересах Росії. Це заявка Міністерства енергетики, в Міністерстві енергетики України заявили, що стаття Financial Times під назвою "Росія знищила більше половини енергетики України" має ознаки інформаційно-психологічних операцій, носить маніпулятивний характер та просуває наративи ворога. Що буде наступним кроком?

Я пам'ятаю, напередодні війни в кулуарах Верховної Ради лунали гасла про те, що New York Times гірше ніж Russia Today, в цих самих кулуарах розповідали, що між математикою і  патріотизмом треба вибрати математику в торгівлі з Росією. Розумієте?

А що буде наступним кроком в нашій міжнародній безпеці? Ви скажете, що американські партнери, коли вони говорять правду і критикують те, що тут відбувається, в тому числі і корупцію, це теж російське ІПСО? Чи як? Що просто може бути кожного дня новим дном, яке пробиває сьогоднішній уряд? Після таких заяв треба викликати міністра і послухати, чи це правда, чи це неправда.

Якщо це ІПСО, то хай пояснить, чому у половини країни немає світла по 10 годин, по 12 годин вже на добу, влітку. Що буде зимою? Це ж ІПСО, брешуть. У людей є світло кожного дня по 24 години на день, правда? Це ж брехня. Це  російське ІПСО, що світла немає, енергетику не захистили і вона майже вся втрачена. Вся балансуюча енергетика втрачена. Це не є секретом. Тут виступає міністр, про це стоїть доповідає, і там сидить прем'єр про це говорить, а потім пишуть: це ІПСО. А що наступним буде ІПСО?

Коли ми розповідали, що в Законі про мобілізацію, я і мої колеги з "Розумної політики", розповідали, що в Законі про мобілізацію лежала норма про те, що можна буде при окремих умовах мобілізувати тих, кому 18 років. Тут всі ходили і розповідали, це ІПСО.  Потім знайшли і побачили, що це правда, і прибрали. Тут треба подякувати і комітету, який до цього дослухався. І прибрали це.

Але що зараз  відбувається? Почали лунали заяви про 17 років, те, що треба повертатися з-за кордону і ставати на облік. Ви щиро вірите, що таким чином ви зробите, що люди приїдуть і стануть на цей облік? Ну хто в це щиро вірить? Або це що? Вже наше ІПСО для того, щоб відсікти тих людей, які там залишились? Відсікти і ту молодь, яка виїхала? Виїхала на законних підставах, їм було на той момент по 15-16 років. Ви не розумієте, що таким чином вони просто не повернуться до держави ні зараз, ні після завершення війни і не будуть її відновлювати? А вже зараз будуть робити все для того,  щоб залишитись там. І разом з ними залишаться їх родини, майбутні родини або їх батьки, які виїхали. А якщо тут залишився і несе службу в Збройних Силах України батько, він також поїде до своєї родини за кордон з цієї країни. І з ким ви будете її після цього відбудовувати? На які кошти? На кошти того бізнесу, який ви знищите? З тими людьми, які виїдуть за кордон? Таке враження, що ви просто хочете отримати територію, а не державу. Так не можна.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Яка поправка, ви будете ставити, Дмитро Олександрович? Добре. Займіть, будь ласка, місце.

Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. Поки ви займаєте, я дам можливість Олександру Михайловичу відповісти на всі питання, які прозвучали у розлогих відповідях, які нагадували дебати, як каже Галина Миколаївна. Я дам Олександру Михайловичу можливість, одну хвилину, відповісти. Я прошу народних депутатів зайняти місця. Після цього ще Дмитро Разумков поставить одну поправку на підтвердження і будемо голосувати.

Будь ласка, Олександр Михайлович.

 

11:40:06

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Дякую, шановні колеги, хто долучався до роботи над цим законопроектом вкрай важливим. Але хочу ще повторити важливі речі, щоб весь зал це розумів. Зараз, дійсно, є ця необхідність, щоб непрофільні, не їх це справа, я підтримую також, але цьому є необхідність. Закупівлю ДССЗЗІ проводить виключно за листами Міністерства оборони, підтвердження Генерального штабу. Як тільки від Міністерства оборони надійде лист, що все, дякуємо, в нас є ці спроможності, повірте, на наступний день це буде відмінено і всі закупівлі будуть відбуватися через Агенцію оборонних закупівель, яку ми з вами проголосували ще в 19-му році.

І, будь ласка, я прошу, колеги, не потрібно у ваших висловлюваннях говорити про наших військових, щось вони вміють чи не вміють, це всі військові формування, вони всі долучаються до відсічі збройної агресії, абсолютно всі, навіть зв'язківці і ребівці. Тому прошу підтримати цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Михайлович.

Разумков, номер поправки і обґрунтування. Потім відповідь, голосування.

 

11:41:11

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, правка номер 6, вона передбачає, що під час дії воєнного стану ДССЗЗІ у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, має право здійснювати закупівлю безпілотних систем, засобів радіоелектронної боротьби, боєприпасів тощо для Збройних Сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Служби безпеки України, Національної поліції тощо. Я не розумію логіку, чому ми все це передаємо одній структурі. Кожна з цих… По-перше, цим має займатися відповідний орган і Держспецзв'язок до цього не має жодного відношення (я зараз запитую не у вас), не має жодного відношення, а по-друге, кожна з них справиться з цим.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, відповідь комітету по 6 поправці.

 

11:42:06

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Колеги, ще раз, закупівлю боєприпасів чи дронів, чого завгодно можуть робити всі наші військові формування. У нас 16 замовників. ДССЗЗІ, я зачитую цю правку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, здійснювати закупівлі безпілотних систем, засоби радіоелектронної боротьби, боєприпасів, які використовуються з безпілотними системами, та їх складових. Не має тут нічого зайвого, тільки те, про що ми з вами говорили вже попередні 20 хвилин. Прошу залишити правку, враховану редакційно.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, 6 поправка, вона врахована редакційно. Це авторства Завітневича і членів комітету. Народний депутат Разумков просить це рішення поставити на підтвердження. Комітет просить, щоб це рішення так і залишилося враховане редакційно. Тому я ставлю 6 поправку в редакції, в якій вона врахована комітетом, на підтвердження. Комітет просить підтримати це рішення. Прошу голосувати.

 

11:43:24

За-287

Рішення прийнято.

Шановні колеги, переходимо до прийняття закону в цілому. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких Законів України щодо виконання Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України завдань, пов’язаних із забезпеченням безпілотними системами, засобами радіоелектронної боротьби та пасивної протидії технічним розвідкам. Реєстраційний номер 11144.

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:44:15

За-275

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.

Наступний законопроект, будь ласка, не розходьтеся, там тільки 3 хвилини буде виступати Кириленко і голосуємо.

Я запрошую Бабака Сергія Віталійовича. Це проект Закону про дошкільну освіту (8030), це друге читання.

Михайло Михайлович, 3 хвилини і голосуємо. Будь ласка, я прошу не розходитися.

Сергію Віталійовичу, ви тут. Михайло Михайлович, ви там.

Будь ласка, Михайло Михайлович. Ой, Кириленко Іван Григорович. Я перепрошую. Іван Григорович. Я перепрошую

 

11:44:47

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний пане Голово, дякую вам за надану можливість. 

Я б слово не брав, якби не подивився на результати першого читання – 237 голосів. Трошки якось, можливо, або мої колеги парламентарі не зрозуміли, або трошки, може, поверхнево чи зневажливо віднеслись, бо дошкільна освіта, здавалося б. Але я хочу зараз подякувати від імені фракції розробнику, ініціатору, натхненнику цього закону, моєму колезі Володимиру Воронову, а також на трибуні голова комітету Верховної Ради, який долучився і дуже багато вніс у цей закон і поправок, і розумних думок. І ми отримали сучасний європейський закон, який відповідає Угоді про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, запроваджує сучасні засади формування системи дошкільної освіти, реалізації права на якісну дошкільну освіту, механізмів та джерел фінансування дошкільної освіти, охоплення дошкільною освітою та додатковою увагою держави дітей від самого народження, підкреслюю, забезпечення автономії закладу дошкільної освіти, академічної свободи педагогів, розвитку закладів дошкільної освіти усіх форм власності, підвищення якості дошкільної освіти.

Законопроект спрямований на удосконалення функціонування системи дошкільної освіти, виходячи із вимог концепції "Нова українська школа" та Закону України "Про освіту". Тобто мова йде про те, що ми послідовно продовжуємо те, що почали наші попередники… попереднього скликання. Друзі, я... 237 голосів, якось трошки, вибачте, оторопь берет. Я прошу всіх підтримати цей сучасний закон і подякувати авторам.

 Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, Іван Григорович. Як завжди, дуже влучно. Спасибі вам.

Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Справді, надзвичайно важливий закон, тому що формування починається ще до школи. Тому я ставлю пропозицію, шановні колеги, прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про дошкільну освіту (реєстраційний номер 8030).

Готові голосувати? Шановні колеги, прошу вас проголосувати.

 

11:47:32

За-299

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.

Наступний законопроект 10392: проект Закону про академічну доброчесність. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:48:02

За-235

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань освіти, науки та інновацій Юлію Миколаївну Гришину. Вона буде і від авторів, і від комітету – до 4 хвилин.

Будь ласка, Юлія Миколаївна.

 

11:48:17

ГРИШИНА Ю.М.

Шановні колеги, шановні українці! Академічна доброчесність є надважливою передумовою впровадження якісної освітньої та наукової діяльності, здобуття якісної освіти, забезпечення довіри до результатів навчання та наукових досягнень і взагалі формування поваги до честі та гідності людини. Сформована у закладах освіти культура академічної доброчесності здобувачів освіти майже завжди стає фундаментом цілком доброчесної поведінки випускників закладів освіти в їх і професійному, і особистому житті. Тому цілеспрямоване формування високої академічної культури та відповідної ціннісної платформи здобувачів освіти має бути чи не головним завданням всієї системи освіти.

Цей законопроект дозволить сформувати єдину позицію законодавця з питань академічної доброчесності та усунути наявну неузгодженість, яка на сьогодні в нас є в українському законодавстві. Окрім того, в цьому законопроекті закладено основний принцип академічної доброчесності: пріоритет забезпечення дотримання академічної доброчесності здобувачів освіти методами навчання, виховання, стимулювання і заохочення, а не методом запровадження відповідальності.

Разом із тим у разі виявлення порушення факту академічної доброчесності притягнення до академічної відповідальності відбудеться виключно за діяння, що порушували вимоги та заборони, визначені на момент їх вчинення. І це важливо. Законопроектом запроваджуються такі види порушень академічної відповідальності, як відчуження авторства та приписування авторства, що зможе зупинити поширення практики написання наукових робіт на замовлення та рекламування відповідних послуг.

Ми отримали велику кількість позитивних висновків на цей законопроект. Друзі, за цим законопроектом стоїть робота великої кількості людей, науковців, представників найкращих шкіл наукових України, представників центральних органів виконавчої влади. Декілька років ми разом з вами створювали цей законопроект. І сьогодні я прошу кожного з вас його підтримати. Комітет з питань освіти, науки  та інновацій одноголосно рекомендував Верховній Раді України прийняти законопроект за основу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юліє Миколаївно.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього законопроекту. Будь ласка.

Рущишин Ярослав Іванович, фракція політичної партії "Голос", будь ласка.

 

11:51:35

РУЩИШИН Я.І.

Прошу передати  Наталії Піпі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Наталія Романівна Піпа, будь ласка.

 

11:51:52

ПІПА Н.Р.

Доброго дня, шановні колеги, дорогі українці! Над цим законопроектом насправді працювалося дуже давно. Одна з перших авторів, хто подавав цей законопроект, була моя колега з фракції Інна Совсун. Дякую цьому колективу і, зокрема, спікеру Верховної Ради, що ми нарешті розглядаємо цей законопроект.

Дуже шкода, що в нас в країні є потреба його розглядати. Адже до цього часу, що таке академічна доброчесність/недоброчесність у нас не було врегульовано в законодавстві. І ми знаємо кричущий випадок, коли було доведено, що наукова робота була написана іншою особою, але суд не міг притягнути цю людину до відповідальності, тому що, власне, у нас не існує законодавчого поля. Шкода, що ці речі не є в академічному середовищі і науковому само собою зрозумілі, що роботи мають бути написані власноруч. І це також є крок і шлях, щоб академічну доброчесність виробляти ще зі школи, а дехто тут навіть каже, що з дитячого садка. Ми тільки голосували за дошкілля. Коли красти чужу інтелектуальну власність – це крадіжка. Списувати – це є крадіжка. І, власне, країна, яка може формулювати власні ідеї, власні наукові розробки, та країна має шанси перемогти. Тому я розглядаю академічну доброчесність в дуже широкому значенні цього слова. І я дуже вірю, що… Ми і тут мали прецеденти народних депутатів, які намагалися купити наукові праці і наукові ступені. Цей законопроект дасть можливість, і я вірю, що ми всі його проголосуємо і в другому читанні, і буде дієвий механізм, щоб ми самі писали свої наукові праці, захищали і створювали ідеї у світі, які у нас світ буде заглядати, а не ми списувати в когось.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям Слава!

Будь ласка, Степан Іванович Кубів, фракція "Європейська солідарність".

 

11:53:57

КУБІВ С.І.

Пане Голово, прошу передати слово В'ятровичу Володимиру. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Михайлович В'ятрович, будь ласка.

 

11:54:11

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Перманентна криза освіти і науки, в якій Україна перебуває вже протягом десятиліть, є однією з ключових проблем для нашого національного розвитку. Без її вирішення ми не маємо жодних шансів стати успішною і заможною країною.

Маємо чесно визнати, що за незначними винятками українська наука і вища освіта перебувають на маргінесі світового розвитку. Наші наукові звання і ступені, статуси наших університетів і наукових установ девальвовані. Система просякнута імітацією, формалізмом, численними симулякрами, які лише ззовні нагадують інституції і явища справжньої науки. Академічна недоброчесність, яка, мов іржа, роз'їдає освіту і науку, існує в таких жахливих масштабах і має такий руйнівний вплив на все, тому що ми як держава і як суспільство, і академічна спільнота толеруємо її, починаючи ще з вкоріненої ще з радянських часів звички списувати в школі, до масового плагіату псевдонауки, роздачі наукових звань і ступенів людям, які не мають жодного стосунку до науки.

Законопроект  про академічну доброчесність є спробою розірвати  це порочне коло, зробити нульову толерантність до академічної недоброчесності є одним із наріжних каменів вищої освіти.

Чи є цей законопроект самодостатнім? Напевно, ні. Для очищення  авгієвих стаєнь нашої науки потрібно буде зробити ще багато кроків, в тому числі і правових кроків. Але без впровадження реальної, а не декларативної академічної доброчесності, ми не зрушимо з місця. Чи є цей законопроект ідеальним? Напевно, теж  ні, але в основі своїй він правильний і заслуговує на підтримку. Недоліки цього проекту, згадані в експертних висновках, цілком можна буде доопрацювати в другому читанні. Закликаю підтримати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Кабаченко Володимир... Кириленко Іван Григорович. Будь ласка,  Іван Григорович.

 

11:56:09

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний пане Голово, хочу вам перш за все подякувати за те, що цей закон є, за те, що ви  автор цього закону. І все-таки хочу  сказати, що  душу і серце в нього вклала Гришина Юлія Миколаївна. І я дякую сердечно вам за цю величезну роботу, що навіть перезрівший закон, а ви добилися, що він  таки в нас є.

Друзі, нам справді потрібна висока культура академічної доброчесності в усіх закладах освіти і наукових установах, утвердження цінності академічної доброчесності як в академічному середовищі, так і в суспільстві загалом. І всі ми розуміємо про що іде мова, за це вже було сказано.

У нас є багато законів, як і регулюють ці проблеми, але потрібен єдиний системний закон про академічну доброчесність, який запроваджує в академічну сферу позитивні європейські практики подолання різних проявів академічної недоброчесності та сприяє формуванню культури усього суспільства, відповідно до європейських цінностей.

Давайте іще раз скажемо п'ять головних позицій, які в цьому законі є в разі ухвалення, що буде. Перше – підвищується якість освітнього процесу та наукової діяльності, збільшується довіра до результатів навчання та наукових результатів наших вчених, раз.

Забезпечується правова визначеність у питанні змісту академічної доброчесності – два.

Визначаються основні принципи і основні правила академічної доброчесності, яких мають дотримуватися усі учасники освітнього процесу на всіх  рівнях освіти і всі вчені під час провадження наукової діяльності – три.

Визначається зміст та основні види порушень академічної доброчесності, зміст та основні питання академічної відповідальності, у тому числі основні види санкцій за такі порушення.

І нарешті останнє, врегульовуються основні процедури реагування на порушення академічної доброчесності, особливості притягнення до академічної відповідальності  керівників закладів освіти,  наукових установ.

Друзі, прекрасний закон. Ми голосуємо за  безпрецедентний закон, такого в Європі нема. Я вас поздравляю із цим.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Арешонков Володимир Юрійович, група "Довіра". І після цього, колеги, будемо голосувати.

 

11:58:19

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Депутатська група "Довіра" абсолютно погоджується з тезою про те, що закон надзвичайно важливий, який буде сприяти підняттю на більш високий рівень якості роботи системи  вищої освіти України. Безперечно, давно  потрібно приймати було закон, який поставить перепони на шляху плагіату, недоброчесності, академічних і творчих крадіжок і так далі. Це все принижує нашу українську науку.

Але я хотів би сказати, що даний законопроект надзвичайно тісно пов'язаний з системою інших, які потрібно терміново приймати. Дивіться, сьогодні ми будемо розглядати законопроект про самоврядну структуру, яка створюється в медичній галузі. Шановні колеги, надзвичайно важливо провести роботу по створенню освітянських спільнот самоврядних, асоціацій в системі вищої освіти, в системі загальної середньої освіти. Ми повинні говорити про створення середовища довіри один до одного: педагогів, науково-педагогічних працівників і держави по відношенню до педагогів. А це все посилення ролі самоврядування і створення умов, коли ми довіряємо один одному в цій роботі.

Тому я вітаю комітет, що сьогодні в порядку денному цілий ряд законопроектів, які говорять про посилення самоврядування і в студентській спільноті, ми сьогодні говоримо про законопроект, який встановлює доброчесність академічну і підвищує статус і роль науково-педагогічних і педагогічних працівників.

Тому група "Довіра" буде голосувати за дані законопроекти. Вони…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні друзі, ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про академічну доброчесність (реєстраційний номер 10392).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:01:11

За-304

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.

З процедури? Мотовиловець. Що у вас, Андрій Вікторович?

 

12:01:22

МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.

Друзі, я хочу винести пропозицію перейти до законів 10372, 10388. Вони стосуються самоврядування сфери охорони здоров'я. Дякую. Прошу цю пропозицію поставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ви почули пропозицію Мотовиловця? Змінити розгляд  питань порядку денного і перейти зараз до розгляду питань  10372, 10372-1 і пов'язаний з ними 10388.

Ставлю цю пропозицію на голосування. Прошу голосувати.

 

12:02:13

За-248

Рішення прийнято.

Шановні колеги, тоді я ставлю пропозицію про об'єднання обговорення і розгляд за скороченою процедурою законопроектів 10372, 10372-1 і 10388. Тобто буде одне обговорення на всі ці закони.

Прошу голосувати.

 

12:02:49

За-242

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую до слова Міністра охорони здоров'я України Ляшка Віктора Кириловича. Будь ласка, Вікторе Кириловичу.

Голосували! Ви погано чули, ми проголосували про об'єднання обговорення та розгляд за скороченою процедурою. Я перепрошую, тут у мене все чітко, дякую.

 

12:03:14

ЛЯШКО В.К.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати! На ваш розгляд вноситься проект Закону України про самоврядування в сфері охорони здоров’я. В більшості країн Європейського Союзу медичні працівники долучені до вирішення питань, пов'язаних з їхньою професією, в Україні ж і досі вони вирішуються, на жаль, чиновниками. Нам потрібні зміни і ми на шляху їх впровадження.

Наша мета – повністю розірвати зв'язок з радянськими традиціями в цій сфері, адаптувати законодавство України до законодавства Європейського Союзу і наблизити права і свободи українських медиків до європейських. Саме медичні працівники мають вирішувати питання, пов'язані з їхньою професією. Тому сьогодні важливо закріпити на законодавчому рівні статус самоврядних організацій і створити правові підстави для делегування лікарям, медсестрам, а також іншим медичним працівникам об'єднаних у  самоврядні організації окремих функцій, які на сьогодні здійснюються органами державної влади.

Впровадження моделі самоврядування у сфері охорони здоров'я є важливою складовою ефективності системи охорони здоров'я України. Планується створити п'ять палат.  Перша – лікарі сімейної медицини. Лікарі‑спеціалісти. Стоматологи. Сестри медичні і брати медичні. І фармацевти. Безумовно, це буде тривалий процес, тому спершу будуть долучені професійні групи, що найбільш до цього  готові, - стоматологи і фармацевти.

Також законопроект врегульовує питання допуску до професійної діяльності шляхом впровадження відповідних свідоцтв і створення реєстру людських ресурсів. Модель самоврядування, яку ми запропонували у законопроекті, побудована з урахуванням міжнародного досвіду. Тому прошу підтримати у першому читанні проект Закону України про самоврядування в сфері охорони здоров'я.

Дуже дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова народну депутатку України Климпуш-Цинцадзе Іванну Орестівну, авторку альтернативного законопроекту. Після цього буде виступ авторки пов'язаного законопроекту Савчук Оксани Василівни.

Будь ласка, поки Іванна Орестівна.

 

12:05:28

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Дякую. Шановні колеги, ми пропонуємо депутатам підтримати законопроект,  що радикально відрізняється від того, що запропонував уряд. Тому що той, що запропонував уряд, це є калька законопроекту 2445-д, що вже ви розглядали в цій залі і що вже відхилили кілька років тому.

Наш проект закону не є одним із доопрацьованих варіантів того, що вже розглядалося в цій сесійній залі, це принципово інший документ. Ми пропонуємо підхід, який заснований на консультаціях з медичною спільнотою, із самими медиками, для яких розрахований цей законопроект. По-перше, ми говоримо про добровільність участі лікаря в системі самоврядування. По-друге, в жодному разі жодних повноважень для самоврядних організацій щодо можливості позбавляти медиків права на професію чи запровадження іншого роду позасудових покарань, як це пропонує урядовий законопроект. Це має залишитися, на нашу думку, компетенцією виключно держави.

Наш законопроект не передбачає створення якоїсь нової єдиної організації, до якої мали би всі вступити, оскільки це викликає запитання щодо конституційності такого примусу. Натомість ми пропонуємо законодавчий механізм, що дозволяє чисельним вже існуючим конкуруючим між собою професійним товариствам медиків отримати спеціальний статус самоврядної медичної організації і разом з державою далі отримати повноваження від держави і виконувати виключно функції в рамках професійного розвитку лікарів.

Ми вважаємо, що наш законопроект демонструє разючу відмінність від підходів урядових і передбачає добровільність, щирість залучення медиків до цих організацій, можливість існування різних організацій, свободу вибору і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я запрошую до слова авторку пов'язаного законопроекту народну депутатку України Савчук Оксану Василівну. Будь ласка, Оксано Василівно.

 

12:07:49

САВЧУК О.В.

Шановні колеги, я хочу сьогодні представити для вас, і маю таку честь, законопроект 10388 про лікарське самоврядування. Я хочу звернути вашу увагу на те, що саме даний законопроект є законопроектом, який, дійсно, дорівнює слову "самоврядування". Це не фейкове самоврядування, яке є в кабмінівському законопроекті, це є самоврядування лікарів, яке формується не зверху вниз, як нам пропонується у кабмінівському варіанті, а яке формується знизу вверх, тому воно і називається лікарське самоврядування.

Законопроект побудований на досвіді більшості країн Європи і саме європейські лікарі сьогодні показують приклад того як вони можуть об'єднуватися. За його основу покладено досвід Німеччини і схожий законопроект, який сьогодні діє у Польщі. Над законопроектом працювали, аналізували і висловлювали схвалення самоврядні лікарські організації Німеччини та Польщі спільно з українськими фахівцями з лікарського товариства. Вдумайтеся, лікарське товариство у нас вже має 114 років і воно категорично проти законопроекту від Кабміну щодо лікарського самоврядування.

Ми також отримали підтримку від поважних лікарських об'єднань країн Євросоюзу: Постійного комітету лікарів Європи у Брюсселі та ZEVA, об'єднання лікарських палат країн Центральної та Східної Європи. Я сьогодні прошу у першу чергу дозволити лікарям мати справжнє реальне самоврядування, а не те, яке буде під контролем влади, яке буде під контролем міністерства. І жоден лікар не буде мати в першу чергу відчуття того, що йому дійсно дають право вибору, право приймати рішення. В першу чергу я вас дуже закликаю, щоб ми голосували ті законопроекти, які не нашкодять. Кажуть, ми чекали цей закон більше 20 років...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я запрошую від комітету заступника голови комітету Дубнова Артема Васильовича для доповіді рішення комітету по цих законопроектах усіх. Будь ласка.

 

12:10:15

ДУБНОВ А.В.

Доброго дня, шановні колеги. Комітет 3 травня 24-го року розглянув урядовий проект Закону України про самоврядування в сфері охорони здоров’я в Україні (номер 10372), альтернативний депутатський законопроект 10372-1, а також Закон 10388. На думку комітету, принципам професійної автономії медичних працівників найбільше відповідає модель, запропонована саме урядовим законопроектом. Також комітетом спільно з громадськістю було напрацьовано додаткові пропозиції до законопроекту. Серед ключового запроваджується поняття лікарської помилки та страхування цивільно-правової відповідальності представників медичних та фармацевтичних професій. Ті пропозиції викладені у висновку комітету та у відповідному проекті  постанови Верховної Ради України до першого читання.

 Враховуючи зазначене, комітет рекомендує Верховній  Раді України за результатами розгляду в першому читанні прийняти урядовий законопроект 10372 за основу з врахуванням пропозицій комітету, викладених у висновку. Відповідно... та необхідного внесення змін інших структурних частин та законодавчих актів, які не були предметом розгляду в першому читанні відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Альтернативний проект 10372-1 відхилити.

Проект Закону України 10378 відхилити.

Також враховуючи, що це новий та системний законопроект, який потребує глибокого доопрацювання, є пропозиція збільшити наполовину, тобто до 21 дня, строки подання пропозицій і поправок до законопроекту 10372 до другого читання відповідно до частини другої статті 116 Регламенту.

Колеги, прошу підтримати. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я прошу фракції і групи записатися для обговорення цих законопроектів.

Будь ласка, Герус Андрій Михайлович, фракція "Слуга народу".

 

12:12:35

ГЕРУС А.М.

Прошу передати слово Михайлу Радуцькому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Радуцький.

 

12:12:44

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Дякую. Колеги, буквально декілька слів. Цей закон раз і назавжди закінчить, ми сподіваємося, закінчить рабство наших лікарів, наших медичних працівників перед місцевою владою, перед Міністерством охорони здоров'я, перед так званими авторитетами від медицини. Тому в мене велике прохання. Друзі, підтримати в першому читанні, до другого читання, особливо це я запрошую авторів альтернативного законопроекту, долучитися до поправок, там, дійсно, є що поправляти, і до другого читання підготувати цей закон, щоб закінчити в Україні рабство наших лікарів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність".

 

12:13:33

ЮЖАНІНА Н.П.

Прошу передати слово Іванні Климпуш-Цинцадзе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іванна Орестівна, будь ласка.

 

12:13:44

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Знову ж таки, колеги, законопроект 10372 ви вже розглядали, тільки за номером 2445-д, і ви його червоними кнопками відправили з цієї сесійної зали.

Наразі в цьому законопроекті все те саме, трохи підрихтоване, трохи прикрашене. І цей законопроект МОЗ тричі виносив на обговорення громадськості, і тричі отримував шквал негативної критики від самих медиків. Ми як фракція отримали цілі копії, цілі стоси копій листів, які були направлені на МОЗ від медиків. І повірте, колеги, в більшості випадків це розгромні відгуки.

І зрозумівши, що позитивної реакції від медичної спільноти не буде, уряд все рівно вирішив внести цей законопроект. Тепер бачимо ж в ньому ті самі новели. Єдина організація, статут якої потім пропишуть якісь невідомі люди, абсолютно неконституційна обов'язковість вступу до неї всіх медичних працівників, лікарів, медсестер і фармацевтів, які додатково ще і будуть платити внески, щоб утримувати цих нових чиновників, і знову ж таки спроби наділити цю організацію, що виводиться, виводиться з-під контролю держави, квазідержавними повноваженнями, включно аж до права позасудового позбавлення медиків і фармацевтів права на професію.

Колеги, цей законопроект не має права на ухвалення в цій залі, якщо ми дбаємо про тих медиків, які ще недавно ризикували своїм здоров'ям і життям, щоб рятувати українців від COVID, зараз ризикують своїм здоров'ям і життям, щоб врятувати наших військових і наших поранених цивільних. Колеги, вони не можуть сьогодні вийти до Верховної Ради і висловити своє бачення і своє ставлення до цього законопроекту. Підтримайте медиків, не голосуйте за цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Цимбалюку Михайлу Михайловичу, фракція "Батьківщина".

 

12:15:49

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". З медиком ми народжуємось на цей світ, і завдяки його фаховості залежить довговічність нашого життя. Я сьогодні буду казати від пацієнтів. Насправді, шановні колеги, держава гарантує якісну освіту. Медик навчається 5, 6, 7 років і після того отримує свідоцтво від держави на здійснення професійної діяльності. Законопроектом, який нам пропонує вчергове уряд, пропонується створити п'ять палат, громадська ніби організація, але тих  п'ять палат будуть видавати посвідчення медику різної кваліфікації. Якщо не видали посвідчення, вони, увага, позбавляють його права на професію. Знайдіть мені цю статтю в Конституції.

Наступне. Так, в Європі є практика, і в нас тут колеги говорили, і на Галичині, і в інших територіях, є лікарські товариства, яким сто і більше років, але, увага, добровільно, на добровільній засаді.

   Друге. Ця палата буде казати, якщо ви маєте претензію і хочете подати якусь там петицію, увага, кількість голосів не менше 30 відсотків Верхньої там Палати, кількості. До Президента менше петиція ніж до Верхньої Палати.

Наступне, колеги. Внески однозначно щорічно. Якщо скарга, то ми не маємо як пацієнти права подавати в державні органи, а треба подавати куди – в палату.

Шановні колеги, є два альтернативних законопроекти. На нашу думку, ми радилися з фахівцями, Валерій Дубіль і інші колеги нашої фракції, не можна голосувати за урядові. Ми підтримуємо альтернативні.

Дякую. І слава тим медикам, які сьогодні на передовій і тут в тилу рятують життя українців.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Устінова Олександра Юріївна, фракція "Голос".

Будь ласка,  передайте. Стефанишина, будь ласка. 

 

12:18:36

СТЕФАНИШИНА О.А.

Шановні колеги, дійсно, цей законопроект викликає багато дискусій в залі, як він і викликав кілька років тому. І дійсно багато фракцій, в тому числі і наша, не підтримували текст законопроекту про самоврядування в першому його варіанті. Але я насправді дуже вдячна членам нашого комітету і Міністерству охорони здоров'я, тому що першу версію тексту законопроекту, який був поданий до Верховної Ради, було доопрацьовано нашим комітетом, тобто сьогодні ми голосуємо його покращену версію.

Цей законопроект дійсно змінює статус лікаря і розкріпачує його в нашій країні. Запропоновані зміни дають наступне. Значно спроститься та прискориться процес відкриття медичних практик. Цей процес позбавиться корупційних ризиків, запуститься процес суттєвого оновлення державних вимог до медичних закладів. Також, звичайно, ми опрацюємо питання лікарської помилки. Тобто з одного боку – ми дамо можливість лікарю вільно обирати місце роботи, об'єднуватися в палати. З іншого боку – ми дамо можливість пацієнтам, ну, більшого захисту.

Чи ідеальний текст цього законопроекту? Ні. І я думаю, що всі автори сьогодні, які виступали тут, хочуть одного, для того, щоб лікар міг ефективно працювати в країні, а пацієнт отримував якісні медичні послуги. Я думаю, що ми всі разом можемо сісти між першим і другим читанням, доопрацювати текст законопроекту 10372 і зробити його таким, який буде реально працювати на лікаря і пацієнта. Тому ми в цьому читанні будемо, за умови, що ми його доопрацюємо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, ще одна хвилина, Арешонков, фракція... група "Довіра". А ще буде... Ще буде, да, будь ласка, Михайло Михайлович ще потім. Михайло Михайлович буде.

 

12:20:43

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Ті, хто говорить про те, що сьогодні наші лікарі, наші освітяни перебувають в умовах, коли вони можуть вільно приймати якісь рішення, що на них не тисне той величезний перелік нормативних, адміністративних якихось речей, ну, ви знаєте, я хочу сказати, що якраз пошук шляхів цієї золотої середини між вимогами держави, і нормативними приписами, і вільною діяльністю педагогів, медиків при прийнятті рішень – оцей здоровий баланс має бути віднайдений при прийнятті даних законопроектів. По своїй суті прийняття цього законопроекту надзвичайно важливе і потрібне. Але давайте доопрацюємо варіант, який задовольнить всіх.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Папієв. І після цього голосуємо, шановні колеги. Будь ласка, запросіть народних депутатів.

 

12:21:46

ПАПІЄВ М.М.

Дякую.

Шановні колеги, ну, дуже дискусійний законопроект. Але наша депутатська група прийняла рішення підтримати його в першому читанні з суттєвим доопрацюванням на друге читання. Ми підтримуємо самоврядність, професійні товариства, але дуже хотілося би, щоб це не стало черговою ширмою для різного роду так званих енгеошків, грантоїдів, різних товариств доброчесності і інших всяких речей. Нам треба, щоб без зовнішнього впливу саме лікарі внутрішньо об'єдналися в цю самоврядну організацію і які би врегульовували самостійно свої питання, без грантоїдських оцих втручань і інших речей.

Тому ми голосуємо в першому читанні з суттєвим доопрацюванням на друге читання, і подаємо свої відповідні правки, з тим щоб цей закон працював в першу чергу на пацієнтів, на покращення закладів охорони здоров'я і покращення якості…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Всіх цих законопроектів. Будь ласка, я прошу народних депутатів приготуватися, тому що ми будемо голосувати мінімум декілька разів, тому що у нас пов'язані законопроекти. Будь ласка, займіть свої місця. Починаємо з першого голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради проект Закону про місцеве… перепрошую, проект Закону про самоврядування в сфері охорони здоров’я в Україні (реєстраційний номер 10372). Ще раз, проект Закону про самоврядування в сфері охорони здоров’я в Україні (10372).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:24:04

За-232

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Відповідно альтернативний законопроект вважається відхиленим. Але в нас є пов'язаний, по пов'язаному ми також маємо проголосувати. Рішення комітету – відхилити цей законопроект, тут теж треба набрати позитивну кількість голосів.

Тому я ставлю пропозицію, ставлю на голосування проект Постанови номер 10388/П, підготовлений головним комітетом, про відхилення проекту Закону України про лікарське самоврядування (реєстраційний номер 10388). Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:24:56

За-223

Рішення не прийнято.

Я ставлю наступні тоді, я ставлю пропозицію прийняти цей законопроект 10388 за основу тоді. Прошу голосувати. Зараз будемо рухатися тоді, якщо ви не хотіли відхилити, будемо рухатися до природного відхилення. Прошу голосувати.

 

12:25:29

За-63

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію відправити його на повторне перше читання. Прошу голосувати.

 

12:25:50

За-54

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію відправити суб'єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання. Прошу голосувати.

 

12:26:10

За-69

Рішення не прийнято.

Законопроект вважається відхиленим природним шляхом.

Так,  шановні колеги, секундочку. Шановні колеги, будь ласка, Дубнов з процедури.

 

12:26:35

ДУБНОВ А.В.

Шановний пане головуючий, шановні колеги, я прошу збільшити наполовину строки подання пропозицій і поправок до законопроекту, який ми тільки що прийняли, 10372, до другого читання, щоб було більше часу опрацювати з колегами цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, зрозуміла пропозиція: збільшити час підготовки законопроекту до другого читання і час на подаяння  поправок і пропозицій. Це щодо Закону, прийнятого тільки що за основу,  10372. 

Я ставлю цю пропозицію на голосування, прошу голосувати.

 

12:27:23

За-285

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.  Рухаємося далі. Наступний законопроект – це  проект Закону 9600. Ми домовилися таким чином: 5 хвилин – виступ Гончаренка, 3 хвилини – виступ Кириленка і голосуємо.

Будь ласка, Гончаренко – до 5 хвилин. Будь ласка, Олексій Олексійович. Це законопроект, ще раз, 9600: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти, друге читання. Будь ласка.

 

12:28:00

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, безумовно, для нас дуже важливо сьогодні приймати рішення і на підтримку наших закладів вищої освіти, бо очевидно, в яких вони складних умовах і зберегти якось науку – це все важливі речі. Але дуже шкода, що головними речами в нашій державі ми не займаємось. Зараз закінчується черговий сесійний тиждень і на цьому сесійному тижні знову немає Закону про встановлення термінів служби, немає. Ті закони,  які є у Верховній Раді, подані, наприклад, мною, не підходять незрозуміло чому, а ті закони, які нам обіцяв уряд, що внесе, як завжди, нам збрехали, нема цих законопроектів. Нема законопроекту про ротацію, нема. Теж нам обіцяли, теж є в Раді законопроекти щодо цього, але, напевно, це неважлива тема, щоб була ротація, щоб могли хоч трішки відпочити наші військові, щоб було.. дійсно, мінялися на позиціях. Нема, цього теж, друзі, в нас немає.

Чого ще в нас немає? Немає в нас рішення по збільшенню дитячих виплат, 860 гривень на місяць, будь ласка, тримайте на дитину до трьох років. Що можна зробити на ці кошти? Як можна цю дитину виховати? Як її можна утримувати? Нема, нема закону, неважлива тема. Демографічна біда в державі, катастрофа демографічна в державі, катастрофа. В 90-му році в Україні народилося мільйон дітей, в минулому році 187 тисяч. Скоро нам не буде кого представляти, скоро нам не буде в цих закладах вищої освіти, які ми зараз з вами обговорюємо, не буде кому вчитися. Але ми не вирішуємо ніяк це питання, ми ним не займаємося, бо куди, не до того, нема цього питання.

Далі. Подивіться, що відбувається. Навіть ті рішення, які ми з вами прийняли, просто ігноруються. Закон України, який ви голосували, його не можна було голосувати в  такому вигляді, про мобілізацію так званий, але навіть в ньому сказано, бронь для ДСНС, ДСНС заброньовано. Що робить уряд? Вже вчора, наплювавши на все, на протести, петиції, приймає постанову, в якій бронювання до 50 відсотків тільки в ДСНС, до 50 відсотків. І вже ДСНС, працівники рядові кажуть, ми знаємо, як це буде, зараз керівництво отримає бронь, а хто буде рятувати, хто буде тушити пожежі – а це нікому не цікаво. І це питання ми так і не розглядаємо. І міністра внутрішніх справ, якого Верховна Рада викликала сюди у вівторок, сьогодні четвер, він третю добу не може дійти до Верховної Ради. В чому проблема? Нам говорять, в п'ятницю на Погоджувальну раду. А при чому тут Погоджувальна рада? Верховна Рада його викликала у Верховну Раду на засідання, а не на засідання Погоджувальної ради. Такого я щось не бачив в Регламенті Верховної Ради, таких викликів. А просто плюють і нічого не відбувається. І отак крок за кроком.

Подивіться, що відбувається по Закону про мобілізацію, про який я уже згадав. Сказано: утримання, батьки, які утримують трьох та більше неповнолітніх дітей. Що сказав наш уряд? Всиновлення, будь ласка, тільки всиновлення. А при чому тут всиновлення до утримання? Це абсолютно різні речі. Закон каже про догляд за інвалідами ІІ групи, Кабмін каже про постійний догляд. Це абсолютно різні речі. То ми з вами тут навіть коли щось проголосували, то це абсолютно викривлюється, а більшість питань тут навіть не голосується, вони нікому не потрібні. Але всі ці питання, які я тільки що перелічив, суперважливі для мільйонів українців. То чому ж ми не розглядаємо їх? Де вони? Де рішення уряду про зняття всіх мит і податків за ввезення енергетичного обладнання в Україну? Пів країни сидить без світла. Де це рішення, яке, очевидно, треба, має бути? Немає. Ми з вами не вирішуємо жодної реальної проблеми, яка є в Україні. Це катастрофа. Це катастрофа парламенту як інституції, парламентаризму. Так не має бути.

І на  кінець. Сьогодні дійсно День журналіста, але, знаєте, як виглядало це для мене цинічно, як тут стоячи вітали журналістів, яких тут немає. Якщо б, може, тут були журналісти, як це було всю незалежну Україну, то й вели б себе тут по-іншому депутати.    

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, далі 3 хвилини Кириленко Іван Григорович і голосуємо. Прошу народних депутатів запросити до зали.

 

12:33:15

КИРИЛЕНКО І.Г.

Дякую, пане Голово. Кириленко, "Батьківщина". Шановні друзі, маємо глибокий змістовний закон. Що в ньому головне? Головне визначеність, а саме: максимальне навчальне навантаження на одну ставку науково-педагогічного працівника не може перевищувати 30 відсотків робочого часу, а педагогічного працівника – 60 відсотків робочого часу на навчальний рік. Крім того, для науково-педагогічного працівника на навчальний рік не менше 30 відсотків робочого часу має становити наукова робота. Все чітко прописано.

Далі. При визначенні науково-педагогічного стажу працівників закладів вищої освіти, які мають науковий ступінь та/або вчене звання, час роботи на посадах педагогічних працівників закладів вищої освіти зараховується до стажу науково-педагогічної роботи. А при визначені педагогічного стажу працівників закладів вищої освіти час роботи на посадах науково-педагогічних працівників у закладах вищої освіти зараховується педагогічним працівникам як стаж педагогічної роботи.

Це прекрасно. Але є одне але. В Європейському Союзі, безумовно, основна наука в університетах, і це правда. І ми хочемо, щоб була основна наука в університетах, але загальна ситуація, яка складається з науковими дослідженнями у сфері вищої освіти сьогодні плачевна. Міністерство освіти і науки на сьогодні не має  тематичного плану наукових досліджень і не має відповідно базового фінансування своєї науки. Воно в 10 разів менше від того, що заплановано в базовому законі. Такого немає ніде в світі. Отже, як наслідок з понад 100 тисяч науково-педагогічних працівників вищої освіти лише близько 20 тисяч з них проводять наукові дослідження. Немає ні базового фінансування, ні, звичайно, не відповідної матеріальної бази.

Отже, реально близько 80 відсотків науково-педагогічних працівників ризикують бути переведені в педагогічні працівники. За даними, озвученими Міністерством освіти, передбачається переведення близько 10 тисяч науково-педагогічного працівників до педагогічних, але ж під загрозою 80 всі тисяч, друзі. Відсутні критерії, за якими буде відбуватися це переведення, що створює правовий суб'єктивізм і напругу в багатьох колективах тисяч і тисяч людей. На превеликий жаль, нам доведеться після того, як цей закон буде ухвалений, я думаю, що зал підтримає, але доведеться потім вносити в нього зміни, бо на цей період небажано зараз піднімати і так ситуацію, накал в суспільстві, він і так сьогодні у нас непростий, непроста ситуація. Ми утримаємося. Ми не зможемо підтримувати цей закон поки що.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Я би хотів Бабака тут бачити, Сергія Віталійовича. Сергій Віталійович, ви щось хочете ще, тут прозвучали питання по цьому. Ну, якщо потрібно, до однієї хвилини. Не хочете, да?

Одна хвилина від голови комітету, який дасть короткі відповіді на питання, які прозвучали. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Будь ласка, Сергій Віталійович.

 

12:36:37

БАБАК С.В.

Шановні колеги, це насправді акценти, можливо, розставлені виступаючими попередніми трішки неправильно. Найголовніша ідея цього закону – це дати можливість практикам викладати в університеті. Зараз практик, який не має наукового ступеня, на жаль, не може читати лекції в університетах, і університети від цього страждають, тому що це спонукає цих самих практиків захищати фейкові дисертації для того, щоб викладати студентам. І цим законом ми дозволяємо до 30 відсотків освітньої програми викладати справжнім практикам для того, щоб наші діти мали сучасні, практичні знання. Тому, колеги, я дуже прошу підтримати цей проект закону.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Переходимо до прийняття рішення, колеги.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти (реєстраційний номер 9600).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:38:16

За-254

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Наступний законопроект 6393-д. Ми домовлялися, що всі знімуть поправки.

Наталія Романівна... Наталія Романівна, може, ми без обговорення зразу голоснем його, така воля хороша в залі? 2 хвилини вам? Давайте, 2 хвилини – Наталія Романівна і голосуємо. Вона доповідач.

Будь ласка,  Наталія Романівна.

 

12:38:55

ПІПА Н.Р.

Шановні колеги, дорогі українці! Дякую, насправді, ми над цим законопроектом працювали більш як три з половиною роки. Він важливий і цінний тим, ми протидіємо булінгу і розширюємо сферу застосування не лише з освіти, а табори, садки і так далі, тобто щоб наші діти були де захищені. Але я хочу говорити про ширший булінг – це не проблема кривдник і жертва, це проблема взаємодії групи, це те, що ми загально маємо міняти. І те, що сьогодні працюється над ментальним здоров'я багато в країні, психічним здоров'я і протидії булінгу, це питання не покарати винних перш за все, а це питання, як не допустити булінгу. Бо кожен, хто мовчить, кожен, хто не звертає уваги, кожен, хто не діє, є, сприяє булінгу, і відповідно це те, що нам треба змінювати.

Дякую і освітньому омбудсмену, який працював, і Комітету з соціальної політики, і Міністерству молоді і спорту, тому що ми загально виробили цю практику і ці теми, і далі звертаємося до правоохоронного комітету, бо ми будемо з вами далі працювати над змінами в адміністративний кодекс і притягнення до відповідальності, щоб булери не могли, наприклад, поновлюватися на посадах, що зараз відбувається.

Адже те, як наші діти пройдуть школу, дуже важливо, і інші заклади, якими вони будуть громадянами, як вони будуть відчувати своє місце у світі, як вони будуть діяти. Дякую всім, хто над цим працював, над нами (нерозбірливо), але основне, і це звернення до Міністерства освіти, розробити методи превенції булінгу, щоб кожен вчитель знав, як діяти, щоб кожна дитина, батьки розуміли, як діяти, щоб булінгу не було.

Дякую за працю. Дякую за підтримку цього законопроекту, і в нас ще далі багато роботи. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми (реєстраційний номер 6393-д).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:41:22

За-279

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Шановні колеги, не розходьтеся. Наступний законопроект без обговорення. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про деякі питання реалізації у 2024 році Постанови Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України найкращим учасникам зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти" (реєстраційний номер 11227).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:42:10

За-289

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.

Будь ласка, Гришина з процедури.

 

12:42:20

ГРИШИНА Ю.М.

Колеги, я дуже прошу підтримати пропозицію підняти зараз в порядку денному законопроект 10279  про розширення прав органів студентського самоврядування. Будь ласка, прошу підтримати, колеги.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Юлія Миколаївна, я правильно формулюю: ваша пропозиція змінити розгляд питань порядку денного і перейти зараз до розгляду питання 10279: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо розширення прав органів студентського самоврядування та забезпечення прав здобувачів вищої освіти?

Я ставлю цю пропозицію на голосування. Прошу голосувати.

 

12:43:14

За-258

Рішення прийнято.

Артур Володимирович, а давайте ми пройдемо цей законопроект, це 10 хвилин, і тоді ми... дві цих перерви. Добре?

Тоді, шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:43:42

За-225

Рішення прийнято.

Будь ласка, я запрошую до слова Юлію Миколаївну Гришину. І від авторів, і від комітету. Будь ласка, Юлія Миколаївна.

 

12:43:57

ГРИШИНА Ю.М.

Колеги, вам на розгляд представлено законопроект, який присвячено питанням розширення прав органів студентського самоврядування і збільшення прав наших здобувачів вищої освіти.

Друзі, цей законопроект… У нас сьогодні взагалі в країні мільйон студентів, і це наша українська молодь, активна, патріотична. Але, не дивлячись на це, в нас норми, які регулюють питання студентського самоврядування і наших студентів, не оновлювалися вже більше 10 років. І унікальність цього законопроекту є в тому, що самі студенти виступили ініціаторами цього законопроекту, і фактично самі студенти більш ніж півтора роки працювали над цим законопроектом, об'єднавши і народних депутатів, і представників центральних органів виконавчої влади, і експертів, внаслідок чого ми маємо унікальний законопроект, який фактично одноголосно підтримано і в комітеті, який підтримують всі фракції. І я кожному з вас дякую за те, що ви працювали разом з нами, і, впевнена, зараз проголосуєте за підтримку цього законопроекту.

Важливо зазначити зараз, що співавторами цього законопроекту виступили національні студентські організації з дев'яти країн Європи. Це перше.

Друге, на що я хочу звернути вашу увагу, це на те, що Європейський союз студентів, що об'єднує більше 20 мільйонів студентів з більш ніж 40 країн світу, вперше в своїй історії ухвалив резолюцію на підтримку цього законопроекту.

Якщо коротко, то цим законопроектом ми наділяємо рівними можливостями студентів державних і приватних закладів освіти, ми надаємо більш ширший перелік прав нашим студентам, самоврядним структурам, збільшимо представництво здобувачів освіти в органах управління університетами і багато інших норм. Але загалом можна сказати, що ми приводимо діючі норми до найкращих європейських практик.

Ми отримали велику кількість позитивних висновків на цей законопроект. Колеги, я дуже прошу зараз ще раз продемонструвати нашій молоді, нашому студентству підтримку держави, підтримку парламенту. І я хочу подякувати Експертній раді студентів за роботу, всім експертам, всім студентам, хто долучався до роботи над цим законопроектом.

Друзі, дякую і прошу підтримати, ще раз дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Прошу фракції і групи записатися для обговорення цього законопроекту: два – за, два – проти.

Будь ласка, Павленко Ростислав Миколайович, фракція "Європейська солідарність".

 

12:47:08

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Прошу передати слово Ірині Никорак.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, пані Ірина.

 

12:47:19

НИКОРАК І.П.

Никорак Ірина, фракція "Європейська солідарність". Шановний пане Голово, шановні колеги, дорогі українці! Даний законопроект є надзвичайно важливим і стосується кожного з нас, адже мова йде про нашу молодь.

Сьогодні в Україні існує понад 100 органів студентського самоврядування, які представляють інтереси 400 тисяч студентів. Ці органи є потужним інструментом, який дозволяє студентам впливати на процеси, що відбуваються в їхніх навчальних закладах. Студентське самоврядування – це не просто формальність чи організація, яка існує на папері, це жива динамічна структура, яка є голосом студентів, їхнім представником і захисником їх прав та інтересів. Це проактивна молодь, яка вже зараз показує свою здатність впливати на важливі процеси в університетах і в майбутньому буде відігравати важливу роль у розвитку нашої країни.

Таким чином ми надамо студентам  більше можливостей для самореалізації,  що лише сприятиме створенню більш відкритої та прозорої системи управління. Однією із ключових пропозицій цього законопроекту є розширення впливу студентів на призначення керівників факультетів, зокрема директорів і деканів. І це надає студентам реальну можливість брати участь у прийнятті найважливіших рішень.

Є певні неузгодженості, над якими потрібно буде доопрацювати в цьому законопроекті до другого читання, але фракція "Європейської  солідарності" буде підтримувати  і голосувати за. Дякую і закликаю всіх колег також підтримати.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Федієнко Олександр Павлович, фракція "Слуга народу".

 

12:49:05

ФЕДІЄНКО О.П.

Прошу передати слово Роману Грищуку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Роман Павлович.

 

12:49:25

ГРИЩУК Р.П.

Шановні друзі, цей законопроект не стільки про студентське самоврядування, цей законопроект про тих, хто буде через 5, 10, 15 років сидіти замість вас в цьому залі. Тому що саме в студентському  самоврядуванні і формуються лідери, які потім беруть на себе відповідальність. Зокрема, я знаю, багато людей із вас пройшли студентське самоврядування, в президії є люди, які були в студентському  самоврядуванні.

Студенти завжди відігравали ключову рушійну роль в історії України. Вони виходили на мітинги проти зрадника Дмитра Табачника. Вони організовували Революцію на граніті, брали  участь в Помаранчевій революції, в Революції Гідності. І зараз велика кількість студентів захищає Україну в лавах Збройних Сил України.

Цей законопроект розширює повноваження органів студентського  самоврядування, дозволяє їм краще і більше впливати на заклади освіти, де вони навчаються. Проте надважливо запевнити, студентське самоврядування повинно бути незалежним. Не мають ректори, адміністрація впливати на органи студентського  самоврядування. Студрада, профком – це не просто департаменти якісь, якими мають керувати ректори. Це повноцінні незалежні  органи, які управляються свідомими людьми для захисту інтересів студентів. І це надважливо!

До другого читання потрібно доопрацювати законопроект в тому числі в питанні фінансування. Щоб фінансування органів студентського  самоврядування було теж незалежне і не залежало від головного бухгалтера університету, а залежало тільки від волі студентів. Підтримуємо цей законопроект і підтримаємо незалежне студентство України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Кириленко Іван Григорович, фракція "Батьківщина". Після цього ще Олександр Сергійович Корнієнко від… А, Арешонков, потім Олександр Сергійович Корнієнко від президії як член студентського самоврядування колишній і голосуємо.

Будь ласка, Іван Григорович.

 

12:51:12

КИРИЛЕНКО І.Г.

Дякую, пане Голово. Кириленко, "Батьківщина". Шановні друзі, зроблена величезна робота, величезна, на чолі з Юлією Миколаївною Гришиною, їй треба подякувати за це. Все сказано, що в цьому законі є, які розширяються права, що дається додатково в Законі "Про вищу освіту" – все це правильно.

Але дух цього закону, давайте вдумаємося в одну велику проблему, яка існує в Україні. На превеликий жаль, за всі 30 років незалежності ми не створили систему підготовки кадрів управління в країні, починаючи від середньої ланки на виробництві і закінчуючи державною службою в органах місцевого самоврядування, на найвищих посадах в міністерствах і відомствах. Дуже багато приходить до управління випадкових людей і це не їх вина, це наша вина, що ми не створили за ці роки систему підготовки кадрів усіх рівнів. Маленький штрих, але він важливий.

Самоврядування, підвищення прав студента приймати участь в управлінні свого любимого колективу альма-матері – це ці навики, з чого починається. Ми будемо випускати в життя людей, які вже знають, а що таке управляти в колективі, що таке впливати на прийняття рішень, де твій голос буде врахований, де ти прислухаєшся до якогось голосу, причому з усіх сторін життя своєї рідної альма-матері.

Є застереження, трошки побоюється і ректорський актив, а раптом щось десь якось. Друзі, боятися вовків – в ліс не ходити. Учити треба людей, молоде покоління, управляти, особливо в повоєнний час відновлення України ми на цих людей спиратися будемо. Юлія Миколаївна, респект, спасибі за закон. За голосуємо!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Арешонков Володимир Юрійович. Потім Корнієнко Олександр Сергійович і голосуємо.

 

12:53:13

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги, сьогодні справжній такий феєрверк самоврядування.

Я дякую всім комітетам, які підготували законопроекти, які пов'язані з посиленням ролі самоврядних структур в системі освіти і науки, це дуже важливо. І я зараз звертаюсь до вас, шановні керівники комітету, я звертаюсь до Міністерства освіти і науки України підготувати законопроект аналогічний тому, який ми розглядаємо сьогодні по медицині, про створення самоврядних структур в системі освіти і науки, загальноосвітні школи, створення справжніх гільдій асоціацій педагогів за напрямками, за спеціальностями. Це дуже важливо, цього вимагають самі педагоги, науковці. Тому давайте разом створимо умови для справжнього розвитку самоврядних структур.

Дякую. Голосуємо за даний законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка,  слово надається Першому заступнику Голови Верховної Ради України Корнієнку Олександру Сергійовичу. Будь ласка.

 

12:54:24

КОРНІЄНКО О.С.

Шановні колеги, я знаю, що більшість з нас в цьому залі точно були студентами і велика частина з нас була активними діячами органів студентського самоврядування, є голови точно студентських рад. Я знаю, Дмитро Кисилевський, наприклад, Роман Грищук, як виявилося, Олена Костівна була керівницею самоврядування свого факультету, так само я був заступником голови студентської ради свого вузу. І я хочу сказати, що студенти завжди в історії України були дуже важливою рушійною силою, починаючи з Революції на граніті, наприклад, всі майдани організовували, перші кроки, студенти, Революцію Гідності, помаранчевий майдан. Зараз студенти так само гинуть на фронті за Україну, віддаючи своє життя.

 І я думаю, такими законами ми маємо все робити для того, щоб українська вища освіта була дуже привабливою для українських студентів і кількість українських студентів збільшувалась, наша освіта ставала якісніша і зокрема завдяки тому, що студентське самоврядування буде давати їм можливості для більш всебічного розвитку реалізації своїх лідерських якостей, реального управління та автономії вузів, і, звичайно, цього неповторного студентського духу, який дуже класно проявляється саме в таких реальних викликах, які є в органах студентського самоврядування.  Тому дуже дякую всім, хто підписував. Дуже дякую всім, хто буде підтримувати. Давайте до другого читання зробимо цей закон ідеальним.

І принагідно хочу в рамках, ви знаєте, такої політичної спадковості подякувати фракції "Батьківщина" і особисто Юлії Володимирівні Тимошенко за реформу студентського врядування 2007 року, це було 17 років назад, я був співавтором закону. І ми маємо розуміти завжди, що всі реформи в Україні мають мати тяглість і передаватися з однієї влади в іншу, і тоді наша держава буде ставати сильнішою.

Дякую всім. І давайте голосувати за цей закон.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Сергійовичу.

Переходимо до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з врахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо розширення прав органів студентського самоврядування та забезпечення прав здобувачів вищої освіти (реєстраційний номер 10279).

Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:57:03

За-267

Рішення прийнято.

Шановні колеги, є заява двох фракцій із перервою з заміною на виступ. Я запрошую до слова Южаніну Ніну Петрівну, 3 хвилини. Будь ласка. І після цього далі працюємо.

 

12:57:32

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, шановна президія, сьогодні я звертаюсь виключно до вас. Вчора у нас була можливість така і ми зустрілися з бізнесом Харківщини, побачили втомлені і вимучені обличчя, очі, які не спали місяцями, але ці представники середнього бізнесу формулювали питання виважено, без злоби, з очікуванням на вирішення їх питань. Якщо послухати всіх людей, я знаю, що і представники інших фракцій мали зустрічі, але нічого не змінюється в політиці нашої держави. Ми зараз з вами в залі обговорюємо проекти, зміни до законів, які працюють в мирний час, а кожного дня мали би розпочинати з того, що потрібно оперативно робити у зв'язку з різкою зміною ситуації на території України, пов'язаної з війною. Тому що якщо взяти Харківщину, якщо взяти Херсонщину, Запоріжжя, то ситуація кардинально відрізняється від тої, що була навіть пів року тому.

І в чому вона полягає? Ви знаєте, один єдиний висновок можна зробити. Держава не ризикує підтримувати бізнес в зоні ризику. Чи правильно це чи ні? Чи це є державницькою політикою? Я впевнена, що ні. І я зараз вам поясню чому. Тому що, наприклад, в державному бюджеті на 2024 рік в той же фонд підтримки підприємництва закладено десятки мільярдів гривень, але всі вони не стосуються підтримки бізнесу на цих територіях. Якщо ви скажете про кредитування за спрощеною системою і більш легкою для бізнесу "5-7-9", то і ця програма не стосується підприємств, які працюють на цій території. Якщо ви скажете про Експортно-кредитну агенцію, яка зараз має можливості кредитувати, надавати гарантії під кредитування, інвестиційні кредитування, то вони також не передбачені для цієї території.

Так а що залишається робити бізнесу, який там працює? Ви скажете, релокація. Ні. Там мають працювати підприємства, які забезпечують життєдіяльність регіону. Чому ми нічого не робимо для цього? Скажіть, будь ласка, там же навіть статус працівників, вони не мають статусу ВПО, тобто ніякої допомоги від держави. І тоді роботодавець задля збереження свого трудового колективу звертається до нас – допоможіть. Але в нас жодна структура не працює над цим. Справді, це завдання уряду. Але вони не справляються з завданням. 

Тому я закликаю вас…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Рухаємось далі. Вельмишановні колеги, давайте домовимося так: порядок робочий є, порядок денний є, давайте перестанемо оце дьоргати закони. У нас є порядок денний, який погоджений, і рухаємося по ньому.

Шановні колеги, наступний законопроект. Я хочу вас попросити, можемо ваш законопроект без обговорення, Артур Володимирович? Там премія молодим вченим. Добре.

11275: проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України про премії Верховної Ради України молодим вченим щодо процедури присудження премії.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою, 11275.

 

13:01:36

За-209

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, давайте одразу: два – за, два – проти. Два – за, два – проти, запишіться тільки ті фракції, які хочуть  обговорювати.

Грищук Роман, будь ласка, фракція "Слуга народу".

Грищук Роман Павлович.    

 

13:02:03

ГРИЩУК Р.П.

Друзі, підтримаємо молодих вчених, голосуємо "за". Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Буду вдячний всім наступним, якщо будуть так само.

Піпа Наталія Романівна, фракція "Голос".

 

13:02:13

ПІПА Н.Р.

Фракція "Голос" буде підтримувати цю постанову, адже тепер визначення і процедуру надання премії молодим вченим ми передаємо Національному фонду досліджень України, який вже показав результативно в тому, як він працює з науковими розробками, як він підходить до вибору  робіт молодих вчених, які варті премії і взагалі до того, що  характеризує про якість української науки і те, як можливо її розвивати і змінювати згідно того, як це відбувається в сучасному світі. 

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Івченко Вадим Євгенович, фракція  "Батьківщина".

Іван Григорович Кириленко, будь ласка.

 

13:03:01

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний пане Голово, шановні колеги, попередня виступаюча правильно зазначила про те, що головна суть цієї постанови полягає в тому, що ми передаємо від комітету Верховної Ради, хочу підкреслити, що ми передаємо повноваження здійснювати конкурсний відбір. Цим займалися депутати комітету, це було гонорово, в нас працювала робоча група. Але ми дуже демократичний і ліберальний комітет і ми, тільки почав працювати Національний фонд досліджень, ми передаємо тим, хто повинен цим займатися професійно. Закликаю інші комітети демократизувати свою діяльність.

Дякую Сергію Віталійовичу Бабаку за те, що він ініціатор передачі функцій, які не властиві комітету, а властиві тому, хто цим займається. Давайте голосувати за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, і завершальне слово – Федина Софія Романівна. І після цього голосуємо, шановні колеги.

 

13:04:00

ФЕДИНА С.Р.

Тут ідеться про проект Постанови про присудження Премії Верховної Ради України молодим вченим і людям, які це заслужили. Але скажіть, будь ласка, який приклад подає Верховна Рада молодим людям, молодим вченим, тим, хто сьогодні працює на благо української держави, якщо навіть голова освітнього комітету, так само, як і голови багатьох інших комітетів не підписують списки, збір підписів щодо винесення законопроекту до зали про заборону московської церкви? Молодь вимагає цього законопроекту, але, ну, на жаль, головам комітетів, зокрема, освітнього, на це все начхати.

Далі, наступне питання. Який приклад подаємо молоді, якщо у Верховній Раді до сих пір сидить ОПЗЖ – ті люди, які були... які прийшли до Верховної Ради від заборонених партій? Партії заборонені, а всі їхні приспішники, вони всі дружно сидять у Верховній Раді і розказують як жити. Як молодь має на це все реагувати?

А тепер скажіть, будь ласка, про яку якість ми можемо говорити для молодих вчених, який приклад показувати, якщо... ми хочемо, щоб вони писали добрі роботи, вони добре вчилися, щоб молодь була якісною, якщо депутати розробляють такі законопроекти, що соромно елементарно їх виносити на розгляд порядку денного, як наприклад, про лікарське самоврядування, як ви називаєте, а насправді це про лікарське рабство.

І останнє, щойно Ніна Петрівна доповідала про критичну ситуацію з підприємствами на Харківщині, так депутати навіть не збиралися слухати, а частина з них, перепрошую, задом стояли до трибуни і взагалі це була неповага як до доповідача, так і до тої страшної проблеми, яка зараз існує на передовій. І от коли ми приймаємо оці постанови про Премію Верховної Ради, Верховна Рада як мінімум має бути достойною молоді, яка сьогодні захищає українську державу. А зараз насправді про достойність говорити важко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я ставлю пропозицію. Будь ласка, приготуйтеся до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України молодим ученим" щодо процедури присудження Премії. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:06:45

За-253

Рішення прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект – 10293. Це проект Закону про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров'я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:07:20

За-214

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова міністра охорони… Чи два – за, два – проти, може? Ні? Добре. Міністр охорони здоров'я України Ляшко Віктор Кирилович, будь ласка.

 

13:07:43

ЛЯШКО В.К.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати, на ваш розгляд вноситься проект Закону України про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров'я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників, а також фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності. Даний законопроект розроблений на виконання Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки.

Ми всі знаємо, що непоодинокі випадки, коли виробники, дистриб'ютори лікарських засобів, а також представники фармацевтичних компаній налагоджують зв'язки з медичними чи фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції. Часто фармацевтичні компанії підкріплюють це роздачею сувенірної чи брендової продукції, подарунками, преміями тощо. Це все впливає або може впливати на якість лікування, об'єктивність призначення тих чи інших ліків лікарем або порад, які дає фармацевт в аптеці.

Тому, керуючись інтересами пацієнта, уряд розробив законопроект, який спрямований на заборону проявів такої співпраці. Сьогодні він пропонується на розгляд вам, шановні народні депутати. Він визначає чіткий перелік дій, які впливають на об'єктивність й ефективність роботи лікаря і фармацевта з метою недопущення призначення ліків під впливом прямих чи непрямих фінансових стимулів.

Тому, шановні народні депутати, прошу підтримати представлений законопроект, який розроблений на користь українських пацієнтів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Запрошую до слова голову Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Борисовича Радуцького, будь ласка.

 

13:09:21

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Колеги, комітет 18 грудня розглянув урядовий законопроект, реєстраційний номер 10293. Міністерством охорони здоров'я цей законопроект був розроблений на виконання Державної антикорупційної програми на 23-25-ті роки. Запропоновані зміни спрямовані на удосконалення етичних засад, яких мають дотримуватись медичні, фармацевтичні працівники та фахівці з реабілітації під час призначення та відпуску лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів реабілітації. Положення законопроекту узгоджується зі статтею 94 Директиви 2001/83/ЄС про Кодекс Співтовариства щодо лікарських засобів, призначених для застосування людиною.

Комітет з питань антикорупційної політики у своєму висновку зазначив, що законопроект відповідає вимогам антикорупційного законодавства. ГНЕУ Апарату Верховної Ради України висловило до законопроекту низку зауважень, які точно можуть бути враховані при підготовці до другого читання.

Комітет ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні прийняти законопроект 10293 за основу з урахуванням необхідності внесення змін до інших структурних частин законів або інших законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Колеги, прошу підтримати рішення комітету і дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайло Борисович.

Шановні колеги, рухаємось далі. Два – за, два – проти, прошу записатися для обговорення цього законопроекту.

Будь ласка, Федієнко Олександр Павлович, фракція "Слуга народу".

 

13:11:22

ФЕДІЄНКО О.П.

Прошу передати слово пану Радуцькому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Борисович, будь ласка.

 

13:11:29

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Колеги, дуже прошу підтримати цей законопроект. Давайте заощаджувати час, бо у нас наступні є два закони, які дадуть можливість знизити найвищі ціна в Європі на сьогоднішній день в наших аптечних мережах, що стосуються ліків, які купують громадяни України в аптечних мережах. Тому я дуже прошу заощаджувати час і підтримати цей закон.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, В'ятрович Володимир Михайлович, фракція "Європейська солідарність".

 

13:11:57

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу надати слово Олексію Гончаренко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.

 

13:12:07

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Друзі, важливий законопроект, однозначно треба голосувати. До речі, я хочу подякувати, це, мені здається, один із небагатьох міністрів, які ще до нас ходять. Ну є якась повага до Верховної Ради хоча б в цього міністра – це  реально важливо.

Але, друзі, я хотів би процитувати вам цей законопроект, деякі частини з нього. Значить, ми говоримо і  ми вимагаємо від медичних фармацевтичних працівників дотримуватися принципу чесності та неупередженості у всіх своїх професійних взаємодіях, в тому числі прямо або опосередковано пов'язаних із проведенням засобів і заходів рекламних і так далі. Не використовувати свої повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості в особистих інтересах і не отримувати від них особисту вигоду і так далі.

Я підписуюсь під кожним словом. А як це виглядає, коли за це голосує Верховна Рада, в якій сидить десяток людей, які вже пройшли СІЗО, яких брали з пакетами доларів, хабарів, в яких записи тут, і вони говорять, вимагають від медиків не використовувати свої повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості в особистих інтересах і не отримувати від цього особисту вигоду. А я бачу цих людей, які зараз тут ходять, здається, деякі з них в спортивному одязі, таке відчуття, що вони вже готові в СІЗО повернутися будь-якої миті, вони вже такі підготовлені, знаєте. Але поки вони в сесійній залі і в них все гаразд, все гаразд. Затримали – відкупився, в Раду. Затримали – відкупився, в Раду. Оце сьогодні гасло, під яким працює наша Верховна Рада. То судді хто, хто сьогодні так вчить як працювати медикам? Ганьба.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Папієв Михайло Миколайович, депутатська група "Платформа за життя і мир".

 

13:14:14

ПАПІЄВ М.М.

Дякую. Шановні народні депутати України, декілька стислих тез. Перша теза. Це присутність міністра під час розгляду урядового законопроекту має стати нормою Верховної Ради України, так завжди було. Я вдячний міністру, що він показує сьогодні уряду приклад як треба діяти.

Друге питання. Я звертаюся до міністерства і Кабінету Міністрів, щоб вони більш якісно готували законопроекти, тому що наша вимушеність використовувати 116 статтю Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" з тим, щоб ми під час доопрацювання до другого читання могли внести ті норми, яких не було в першому читанні, говорить про те, що не дуже якісні законопроекти, якщо там так навіть скромно сказати, подає уряд до Верховної Ради України.

І третя теза. Я звертаюся до президії Верховної Ради України. Давайте оці зміни порядку розгляду питань порядку денного зробимо таким виключенням, тому що те, що відбулося сьогодні, говорить про те, що формально зроблено дуже правильно – внесли пропозицію, проголосували і змінили. Але це підтверджує неякісну роботу так званої Погоджувальної ради або того органу, який сьогодні формує порядок денний, щоб вони могли оці групи по інтересах якось і "рішал" різного роду збалансовувати до розгляду питань порядку денного і щоб ми йшли без оцих переміщень.

Дякую. Прошу підтримати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури –  Герасимов. Що у вас?

 

13:15:53

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, хочу звернути вашу увагу, і, шановні народні депутати, що Погоджувальна рада не формує порядок денний, його формують комітети і голови комітетів. Погоджувальна рада  затверджує, просто невелика кларификация.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, готуємось до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про  внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності (реєстраційний номер 10293).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:17:03

За-250

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Рухаємось далі. Наступний законопроект 11172 – це  проект Закону про внесення змін до Закону "Про лікарські засоби" (щодо маркування лікарських засобів).

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного. Прошу голосувати. Шановні колеги, не розходьтеся, тут треба 226 голосів. Включення до порядку денного. Ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії законопроект 11172. Прошу голосувати.

 

13:17:43

За-258

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:18:04

За-226

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова голову комітету... Чи можемо два – за, два – проти? 

Голова комітету, Михайле Борисовичу, вас хоче слухати зала. Будь ласка.

 

13:18:17

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Шановні колеги, законопроект номер 11172 спрямований на гармонізацію вимог національного законодавства щодо маркування лікарських засобів до вимог статті 62 Директиви ЄС 2001/83/ЄС, а саме: введення заборони на використання у маркуванні ліків будь-яких елементів рекламного характеру. Це питання є актуальним для України, адже трапляються непоодинокі випадки нанесення на ліки некоректної рекламної інформації, що містить необґрунтовані твердження щодо їх переваг. Наприклад, щодо виняткової якості лікарського засобу та його ціни, швидкого ефекту, лідерства лікарського засобі на фармринку і таке інше. Це вводить в оману споживачів та суперечить правилам чесної конкуренції.

Законопроектом пропонується  заборонити нанесення на упаковку лікарських засобів будь-якої інформації рекламного характеру, заборонити оптову і роздрібну торгівлю та імпорт ліків, маркування яких матиме інформацію ту, що не передбачена законодавством. У випадку нанесення такої інформації МОЗ матиме право тимчасово зупиняти дію реєстраційного посвідчення на лікарський засіб до приведення його маркування у відповідності до вимог закону. Це не розповсюджується на гуманітарну допомогу.

Законопроект підтримується Міністерством охорони здоров'я.

За висновком Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу він не суперечить міжнародно-правовим зобов'язанням України у сфері європейської інтеграції.

Враховуючи викладене, комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні прийняти законопроект 11172 за основу з врахуванням необхідності внесення змін до інших структурних частин законів та/або законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні за 116 статтею Регламенту.

Колеги, дуже прошу підтримати. Це буде великий вплив на вартість ліків в аптеках.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього законопроекту.

Будь ласка, Рущишин Ярослав Іванович, фракція "Голос".

 

13:20:38

РУЩИШИН Я.І.

Прошу передати Ользі Стефанишиній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Ольга Стефанишина.

 

13:20:45

СТЕФАНИШИНА О.А.

Колеги, пропоную не гаяти час, голосувати за і переходити до наступного дуже важливого проекту закону.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прекрасна пропозиція.

Будь ласка, Лаба Михайло Михайлович, фракція "Слуга народу".

 

13:20:56

ЛАБА М.М.

Дійсно, потрібно напрацювати ці норми регуляції цін на ліки в наших аптеках сьогодні, тим більше завезених з-за закордону, є такі максимальні перекоси цінової політики. Прошу підтримати даний законопроект і перейти до голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність".

 

13:21:17

ЮЖАНІНА Н.П.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.

 

13:21:37

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Це важливий законопроект, він необхідний, в тому числі і з питань безпеки, тому щоб люди знали реально ліки, що це і як.

Але, друзі, сьогодні над країною нависла інша небезпека. Це небезпека того, що якщо буде знищено кадрове ядро ДСНС, то хто буде рятувати Україну, хто буде тушити пожежі, хто буде рятувати після російських обстрілів – хто буде це робити? ДСНС це не просто робота, на яку можна прийшов сьогодні і завтра тушиш пожежу, все легко. Та ні, там все непросто, це досвід, це знання, це навички, які набуваються роками. І якщо ми сьогодні втратимо це ядро, то ми його довго ще не здобудемо. А, на жаль, потреба колосальна.

Тож щоб це не були пусті розмови, бо всі хотіли, я дивлюсь, плювати на Верховну Ряду, наш уряд плює на Верховну Раду, ми не можемо дочекатися тут міністра внутрішніх справ, я розумію, якщо і прийде, нічого це вже не змінить, вони вже прийняли постанову, я зараз готую проект закону щодо того, щоб чітко в законі написати: стовідсоткове бронювання ДСНС. Я закликаю всіх вас, тих, хто це підтримує, будь ласка, в цій сесійній залі підійдіть, скажіть і я запрошу вас стати співавторами, і давайте разом, це не політичне питання, разом його вирішимо. Будь ласка, я запрошую вас, просто дайте знати, що ви готові стати співавтором, підписати і давайте разом дотиснемо це питання. Якщо уряд не вміє читати закони, то отакими літерами напишемо: сто відсотків бронювання, бо пожежники і рятувальники потрібні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Цимбалюку Михайлу Михайловичу, фракція  "Батьківщина".  Будь ласка. 

 

13:23:38

ЦИМБАЛЮК М.М.

Фракція  "Батьківщина" підтримує даний законопроект щодо заборони розміщення реклами на упаковках лікарських засобів. Є певні зауваження ГНЕУ, їх можна доопрацювати до другого читання. Голосуємо "за".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, приготуйтесь до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої, статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби" (щодо маркування лікарських засобів), реєстраційний номер законопроекту 11172.

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:24:51

За-257

Рішення прийнято. 

Будь ласка, Устінова, що у вас? Зараз включать вас, будь ласка. 

 

13:25:00

УСТІНОВА О.Ю.

Колеги, я дуже прошу вас не розходитись, тому що цей законопроект, який ми зараз будемо голосувати, це реально зниження ліків для людей. І я вас прошу підтримати це і не розходитись зараз із залу, це критично.

Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, законопроект 11173, це проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо паралельного імпорту лікарських засобів).

Я ставлю пропозицію включити це питання  до порядку денного сесії. Будь ласка, прошу голосувати, за включення до порядку денного сесії.

 

13:25:44

За-251

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:26:04

За-219

Рішення прийнято.

Шановні колеги, запрошую до слова голову підкомітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування  Стефанишину Ольгу Анатоліївну, будь ласка. Ви і від комітету, і від авторів, тому до чотирьох хвилин.

Шановні колеги, вас попросили не розходитися. Я думаю, що є в нас потенціал посидіти і завершити сьогоднішню нашу роботу законотворців. Будь ласка.

 

13:26:29

СТЕФАНИШИНА О.А.

Так, тому що це дуже важливо і я дуже прошу послухати те, що я буду зараз говорити, колеги. Тому що я думаю, що кожен із вас ходить сьогодні в аптеку, і я думаю, що кожен із вас розуміє, що він там як в ювелірному магазині. Тому що ціни на ліки в українських аптеках є дуже високими і не просто високими, вони є в два, в три, в чотири рази вище, ніж ліки в Брюсселі, у Варшаві, в Парижі. Я особисто вам зізнаюся, я, коли маю можливість, вожу своїй подрузі, яка має хронічну хворобу, ліки з Варшави. Ці ліки коштують в чотири рази дешевше там, тобто одна таблетка в Україні коштує 40 гривень, там вона коштує 10. За місяць вона має витратити 2 тисячі 400 гривень тут і 600 гривень там.

Я знаю людей тут в залі, які при мені в Брюсселі купували ліки для себе, тому що вони там дешевші. Та сама упаковка, той самий виробник, той самий колір і так далі, да, але ті самі ліки в нас в Україні чому вони такі дорогі? Одна із причин: тому що в Україні досі не діє такий механізм, який називається паралельний імпорт. Цей механізм 20 років діє в Європі і допомагає сьогодні країнам Європи знижувати ціни на ліки для людей.

Чому для України це важливо, я думаю, пояснювати не треба. Але, колеги, в нас кожна четверта людина сьогодні знаходиться за межею бідності, люди не можуть собі дозволити їздити в Париж і так далі і купувати ліки там. Вони не можуть дозволити купити ліки тут.

Я ще хочу сказати, що рік тому ми вже цю норму з вами ухвалили, але в законі зазначено, що вона буде діяти через 30 місяців після закінчення воєнного стану. Тобто Верховна Рада вже давно за, але мій закон спрямований на те, щоб вже з 1 січня 2025 року це в нас запрацювало для державних закупівель ліків. Це буде перший крок. Я сподіваюся, що і для аптек це запрацює, можливо, навіть ми змінимо це до другого читання. Але я дуже прошу сьогодні підтримати цей законопроект, не розходитись, дуже мало в нас людей уже в залі, але закон важливий для людей.

Тому хочу прочитати, що: "Враховуючи викладене, Комітет з питань здоров'я нації на своєму засіданні 3 травня 2024 року рекомендував Верховній Раді України прийняти проект Закону України реєстраційний номер 11173 за основу з урахуванням необхідності внесення змін до інших структурних частин законів та/або інших законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні, відповідно до частини першої статті 116 Регламенту". Тобто наш комітет підтримав цей проект закону, і дуже прошу вас всіх теж підтримати.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, два – за, два – проти, запишіться фракції і групи, ті фракції, які хочуть обговорювати. Будь ласка, колеги.

Будь ласка, слово надається народній депутатці Никорак Ірині Петрівні, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

13:29:47

НИКОРАК І.П.

Дякую. Прошу передати слово Володимиру Ар'єву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Ігорович Ар'єв.

 

13:30:06

АР’ЄВ В.І.

Маємо однозначно проголосувати за цей законопроект, тому що саме цей законопроект зробить дуже сильний удар по чиновничо-фармацевтичній мафії, яка сьогодні часто створює штучні перешкоди для того, щоб конкурентоздатні ліки опинялися в аптеках за іншою ціною. Тобто на сьогоднішній день є монопольне право у певних фірм, які між собою створюють умови, таку собі згоду для того, щоб завозити все по тих цінах, які сьогодні ми бачимо в наших аптеках.

І це дійсно важливий крок. Я мушу сказати, що дійсно тоді буде можливість завозити в Україну ліки, які в 3, в 4 рази дешевші і мають той самий склад, і в тому числі зареєстровані, підкреслюю, зареєстровані в Україні, та сама діюча речовина.

Але в нас, крім паралельного імпорту ліків є ще проблема паралельної релігійної організації, яка існує в паралельному з нами, з вами світі. І це є ефесбешний патріархат, який чомусь ми не розглядаємо. Шановні колеги, друге читання чекає давно. У нас в залі є збір підписів для того, щоб можна було цей законопроект нарешті поставити у другому читанні. Підпишіться! Але найголовніше: чому більшість голів комітетів, на Погоджувальній раді вони продовжують життя ефесбешного патріархату, який створює для, в тому числі безпосередньо біля лінії зіткнення прямі проблеми для української армії.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цабаль Володимир Володимирович. фракція політичної партії "Голос".

 

13:32:17

ЦАБАЛЬ В.В.

Шановні колеги, в нашій країні середній дохід людини в 5-10 разів менший, ніж в більшості європейських країн. Але за певні групи товарів ми платимо значно більше, і це один з цих прикладів. Таких прикладів дуже багато.

По цьому конкретному прикладу в мене тільки одне питання: чому ми раніше цього не зробили? Тому, колеги, не будемо тратити часу, давайте голосувати "за" і по інших напрямках теж дивитися, як ми зможемо здешевити товари.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Мамка Григорій Миколайович, фракція, група "Платформа за життя та мир".

 

13:32:54

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, шановні народні депутати, хочу звернути уваги, що в нас законодавчо вже врегульовано паралельний імпорт, просто він там через деякий період часу після війни. Цей законопроект каже про те, що він повинен врегульований бути значно  раніше під час воєнного стану.

Але дивіться, така історія, коли виникають такі речі як паралельний імпорт це каже про одне, що держава щось недопрацьовує в світлій схемі завозу лікарських засобів, їх розповсюдження через логістичні і  представниками, хто мають і  наділені правом цим займатися, і держава дає ліцензії. Щось ми тут недопрацьовуємо. У зв'язку з цим ми вводимо паралельний імпорт.

Але в цій ситуації є трошки інші ризики. Ну наприклад,  можна в залі проголосувати, може і буде вирішено авторами законопроекту, перелік  медикаментів, які критично важливі, щоб ми за них проголосували, що їх привозили в Україну.

Другий критерій – фальсифікація лікарських засобів. Ну уявіть собі, якщо зараз у нас плюс-мінус є з кого запитати щодо фальсифікації, офіційно  отримані документи і все інше, а ми матимемо перспективу шукати ту особу якусь тільки по документам. Коли закінчимо з фальсифікатом, можемо шукати документи по продажам щодо оборудки коштів, але без самих лікарських засобів.

Тут є, шановні колеги, великі ризики і до другого читання необхідно все-таки доопрацювати і визначитися. Якщо нам препарати, то давайте  голосувати за їх назву. Якщо нам необхідно щось покерувати з тією схемою, що є в державі, то давайте керувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кривошеєв Ігор Сергійович, фракція "Слуга народу".

Шановні колеги, після цього голосуємо. Будь ласка, займіть свої місця.

 

13:35:02

КРИВОШЕЄВ І.С.

Пане Голово, пропоную  переходити до голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. Дуже важливий законопроект. Дуже важливий. І я хочу побачити, що всі на своїх місцях. Щоб у нас не було спринтерів в залі Верховної Ради. Займіть  свої місця.

Будь ласка, колеги, я сталю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо паралельного імпорту лікарських засобів), реєстраційний номер законопроекту 11173.

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:36:12

За-255

Рішення прийнято.

Дякую, шановні колеги. Рухаємося далі.

Наступний законопроект 9601 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо дебюрократизації діяльності центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:36:50

За-211

Рішення прийнято.

Сергій Віталійович Бабак, будь ласка. Ви і від авторів, і від комітету, до чотирьох хвилин, але я думаю, що ви вкладетеся швидше.

 

13:37:03

БАБАК С.В.

Доброго дня, шановні колеги. Це достатньо простий законопроект, він на виконання Державної антикорупційної програми і передає повноваження ліцензування закладів вищої освіти від Міністерства освіти і науки до Державної служби якості освіти. Також він позбавляє Міністерство освіти невластивого йому права затверджувати професорів – це право передається університетам і закладам вищої освіти. Тепер заклади вищої освіти, маючи вимоги до доцентів і професорів, будуть присвоювати ці вчені звання самостійно. Ось і все, про що це законопроект.

Тому дуже прошу підтримати. Комітет своїм рішенням запропонував, рекомендував Верховній Раді прийняти цей проект закону за основу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, переходимо до обговорення. Чи можемо без обговорення? Два – за, два – проти, записуються ті фракції і групи, які хочуть обговорювати.

Будь ласка, слово надається Саврасову Максиму Віталійовичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

13:38:13

САВРАСОВ М.В.

Прошу передати слово Ніні Петрівні Южаніній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Южаніна Ніна Петрівна, будь ласка.

 

13:38:30

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, те, що відбувалося тут, біля трибуни, під час мого звернення до вас, насправді заслуговує на засудження. Я думаю, що ті, хто тут боролися один з одним за щось, усвідомлюють, що в той час, коли говориться про біду людей, які поряд з нами і  яких ми не чуємо, ви мали би звернути на це увагу. І не тільки звернути, а прийняти якесь рішення, всім зараз зібратися і прийняти рішення, що нам робити з людьми і підприємствами, які працюють в регіонах, де ідуть бойові дії або які знаходяться в червоній зоні і позбавлені всіх пільгових програм, які діють в Україні. А для кого тоді пільгові ці програми, скажіть, будь ласка? Для релокованих підприємств і тільки для тих людей, які мають статус ВПО? А ті, хто там залишаються працювати і мають єдиний дохід тільки від роботодавця, як їм далі існувати? Як їм жити, як зберегти життєдіяльність міста, міст, містечок маленьких? Те, що люди до нас звертаються, значить у них ще є надія на те, що ми можемо допомагати, а ми отак байдуже відносимося до всіх проблем. 

Тому я закликаю голів комітетів, які відповідальні за економічний стан в Україні, за підтримку і можливості діяльності бізнесу в Україні, терміново організувати робочі групи, якщо з цим не справляється уряд, і надати можливості обговорити з Національним банком, з банківською системою взагалі, які напрацювали критерії ризику так, що жоден бізнес з червоної зони, з помаранчевої зони не може отримати жодної підтримки. До речі, в Центральній частині України кредити "5-7-9" нав'язують банки, просять прийдіть і візьміть, бо там, бачите, є ліміти, які треба вибрати. А що робити тим людям, які залишилися працювати там і не мають жодної можливості? Я закликаю вас, ми будемо голосувати за даний проект закону, але я закликаю повернутись до теми, з якою я зверталась до вас, і прийняти рішення...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Федієнко Олександр Павлович, фракція політичної партії "Слуга народу" Будь ласка.

 

13:40:39

ФЕДІЄНКО О.П.

Колеги, по законопроекту 9601 пропозиція має логіку. Давайте переходити до голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вельможний Сергій Анатолійович, група "Довіра". Будь ласка.

 

13:41:01

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Дебюрократизація – слово нове і багатообіцяюче. Ми не з чуток знаємо, що там, де багато бюрократії, там завжди панувала корупція. То ж вітаємо такий підхід і акцентуємо увагу на тому, що значна кількість чиновників отримує неспіврозмірну заробітну плату. Мій колега Олександр Сухов направляв на Комітет з питань місцевого самоврядування лист із пропозицією розробити законопроект щодо обмеження максимального розміру заробітних плат не лише державним службовцям, службовцям місцевого самоврядування, а і ще й керівникам державних підприємств наглядових рад.

Коли мінімальна пенсія становить 2500 гривень, а топменеджер державної компанії отримує в місяць мільйон або ж 400 мінімальних пенсій, виникають питання. За один місяць керівник отримує мінімальну пенсію за 33 роки. Така соціальна прірва не є прийнятною.

Тому ми підтримуємо даний законопроект у першому читанні. Депутатська група "Довіра" голосує "за".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Лозинський Роман Михайлович, фракція "Голос".

 

13:42:15

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Колеги, прошу голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу всіх зайняти свої місця, в тому числі і тих, хто просив по попередніх законах залишатися в залі. Будь ласка, сідаємо, сідаємо, сідаємо. Нема чого, проголосували їх закон і вже розбігаються. Сідайте на свої місця. Працюємо, друзі. Працюємо! (Шум у залі) З того боку. Поки не піде білий дим.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію, шановні друзі, прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо дебюрократизації діяльності центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки (реєстраційний номер 9601).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:43:25

За-237

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Рухаємось далі. Наступний законопроект 10218 – це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо питань дослідницької інфраструктури та підтримки молодих вчених.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:43:58

За-208

Рішення прийнято.

Шановні колеги, у нас написано було з обговоренням. Артур Володимирович, тоді давайте хоча б два – за, два – проти. Добре? Давайте, два – за, два – проти. Записуються ті фракції, які бажають. Я прошу не розходитись. Я думаю, що таких фракцій буде небагато. Будь ласка. Залишилося три законопроекти. Будь ласка, записуйтесь. І один в кінці без обговорення, якщо Сергій Володимирович дозволить.

Будь ласка, Веніславський Федір Володимирович.

 

13:44:35

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Прошу передати слово народному депутату Бабаку Сергію Віталійовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Віталійович.

 

13:44:42

БАБАК С.В.

Шановні колеги, це дуже позитивний законопроект, який зробить справді дуже добрі справи для нашого наукового середовища і для розвитку науки в Україні. Він насправді про дослідницьку інфраструктуру і про молодих вчених. Давайте підтримаємо цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Федина Софія Романівна, фракція "Європейська солідарність", будь ласка.

 

13:45:00

ФЕДИНА С.Р.

Прошу передати слово моєму колезі Ростиславу Павленку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ростислав Миколайович Павленко, будь ласка.

 

13:45:17

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Шановні колеги, це важливий законопроект, як і абсолютна більшість проектів сьогодні, які стосуються освіти, науки, які стосуються охорони здоров'я, цей особливо важливий щодо підтримки молодих вчених, підготовки зміни для нашої науки. І тому ми самі будемо голосувати і всіх закликаємо це зробити. Але, друзі, щодо науки загалом, є набагато менш приємні речі, щодо яких нам треба приймати рішення, треба було вже вчора, але вже як є.

По-перше, щодо, власне, наукових розробок. Сьогоднішній день почався з того, що ми передавали повноваження, які притаманні Міністерству оборони, іншому міністерству, говорячи, що, мовляв, багато бюрократії між розробками і впровадженням у військах. То тут треба не передавати функції один одному, а виписати процедури таким чином, щоби від ідеї і до реалізації, до вбитих загарбників проходило якнайменше часу, якнайменше зусиль. Тому над цим треба було би працювати.

Друге. Зрозуміло, яка у нас ситуація в енергетиці. І тут питання не тільки в розробках, які могли би дозволити вирішити це питання хоча би частково, хоча би спростити ситуацію, то вже зараз ми мали би розглядати, які саме конкретні рішення щодо зменшення мит, щодо нульової ставки мит, щодо спрощення процедури, іншого для того, щоби енергетика була готова не те, що до зими, а хоча би до літа.

І третє. Дуже важливо, щоби розробки, які робить приватний сектор, масштабувалися і підтримувалися державою, не чинився опір, а підтримувалися будь-які нові ідеї.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Лозинський Роман Михайлович, фракція "Голос".

 

13:47:16

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Колеги, прошу голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Блискуче!

Вельможний Сергій Анатолійович.

 

13:47:25

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Підтримка молодих вчених є важливим елементом розвитку нашої  держави. В Україні рекордно скорочується кількість науковців, і це не може не турбувати. Корінь проблеми також в тому, що молоді люди, які зараз закінчують школи, здебільшого намагаються вступити у виші Європи. Безумовно, в першу чергу це відбувається через безпекову ситуацію, однак є й інша сторона. Всі війни закінчуються і нам потрібні світлі голови, щоб відбудовувати державу, створювати нове суспільство. Тому я вважаю, що підтримка не лише вчених, а і представників  активного студентства  є запорукою нашого майбутнього та важливим завданням для законотворчої діяльності. Тому депутатська група "Довіра" голосує "за".

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, завершили обговорення. Прошу зайняти місця, переходимо до прийняття рішення.

Колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо питань дослідницької інфраструктури та підтримки молодих вчених (реєстраційний номер 10218).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 

 

13:48:52

За-231

Рішення прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект 11159. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Будь ласка, друзі, дуже мало людей працює, займіть свої місця. Голосуйте, будь ласка.

Ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії законопроект 11159. Прошу голосувати.

 

13:49:36

За-242

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

13:49:56

За-211

Рішення прийнято.

Будь ласка, шановні колеги, два – за, два – проти. Записуємося: два – за, два – проти, ті фракції, які хочуть.

Синютка, будь ласка, фракція "Європейська солідарність".

 

13:50:21

СИНЮТКА О.М.

Прошу передати слово Софії Романівні  Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Софія  Федина, будь ласка.

 

13:50:38

ФЕДИНА С.Р.

"Європейська солідарність" однозначно буде підтримувати підтримку волонтерства серед здобувачів освіти. І я при нагоді хочу подякувати рідному університету імені Івана Франка у Львові за те, що ще з 2014 року – бо, так, уже 10 років йде війна з московською федерацією, - активно підтримують усі волонтерські ініціативи своїх студентів і викладачів. Але якщо ми говоримо про виховання гідної молоді і дати їм можливість бути гідними громадянами, ми так само маємо захищати правду і справедливість у нашій державі. У ці хвилини в Кропивницькому відбувається судилище над героєм, над розвідником Романом Червінським – людиною, який багато років віддав свого життя задля того, щоб рятувати Україну, захищати її інтереси і боронити від московської навали. І саме тому, що він засвідчив про зрив спецоперації про затримання вагнерівців з боку Офісу Президента, зокрема Єрмака, його зараз судять в поза будь-який правовий спосіб.

Вчора відбувся нарешті вперше за цілий рік допит його безпосереднього командира. Червінському закидають і звинувачують, що він діяв без відповідних розпоряджень і без відповідних директив. Командир це вчора повністю спростував. Була повна вертикаль погоджень на чолі з Валерієм Залужним, Головнокомандувачем в той час. Все відбувалося згідно з розпорядженнями. Так скажіть мені, будь ласка, чому відбувається судилище? Чому ховають суд від адвокатів? Чому не допускають до Червінського адвокатів і медиків? Чому Червінського тримають в підвальній камері без нормального харчування і без нормальної можливості вийти на свіже повітря?

Верховна Рада, якщо хоче будувати нормальне майбутнє для своєї молоді, має захищати правду і справедливість. І сьогодні час захистити Романа Червінського.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Неклюдову Владлену Михайловичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

13:52:43

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Руслан Олексійович. Хочу передати слово глашатаю волонтерського студентського руху, захиснику молоді і розвитку пану Грищуку Роману.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Грищук Роман Павлович, будь ласка.

 

13:52:59

ГРИЩУК Р.П.

Друзі,  Україна  – це країна волонтерів, ми розуміємо, що з 2014 року саме волонтерський рух став основою опору російській навалі. Зараз волонтери розбирають завали, допомагають армії, підтримують внутрішньо переміщених осіб. Кожен із вас спілкується з волонтерами, підтримує волонтерів. Волонтерство – це добровільне безкоштовне виділення свого вільного часу для суспільно корисної потреби. І це має бути не просто правилом гарного тону для свідомого громадянина, це має бути звичкою для кожного українця, а звички формуються в школі.

І якраз цей законопроект про розвиток волонтерства ще в закладах освіти, про те, щоб діти знали, що таке волонтерство, розуміли перевали волонтерства і добровільно могли спробувати поволонтерити. Тому що, коли дитина виходить за бульбашку школи волонтерити, вона отримує нові знання, нові знайомства і найважливіше – вона приносить користь суспільству. І цей досвід волонтерства, перше – ми маємо визнавати. Друге – він має впливати на подальшу кар'єру дитини, в тому числі в закладах вищої освіти.

Я дуже прошу підтримати цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Немиря Григорій Михайлович, фракція "Батьківщина".

 

13:54:05

НЕМИРЯ Г.М.

Іван Григорович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Григорович, будь ласка. Кириленко Іван Григорович.

 

13:54:13

КИРИЛЕНКО І.Г.

Дякую, пане Голово. Шановні колеги, нам треба подякувати одному з наймолодших депутатів у нашому парламенті Роману Грищуку за цей закон. Друзі, молодець, просто привернути увагу до того, що відеопосібники історії, немає масштабів такого волонтерського руху в жодній країні світу, як Україна. Які ми все-таки патріоти і скільки серед нас молодих людей таких патріотів! Треба цим законом підкреслити, що ми знаємо їх, ми цінуємо їх і ми будемо їм вдячні.

Волонтерських рух справді тримає на своїх плечах неймовірне навантаження, яке сьогодні лягло на Збройні Сили, на тимчасово переміщених осіб і так далі. Тому за цей закон, де внормовується, підкреслюється значення, є правове регулювання, щоб це зараховувалося десь і до стажу практики і так далі.

Однозначно голосуємо "за", друзі, і дякуємо Роману.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Железняк Ярослав Іванович, і голосуємо, шановні колеги. Будь ласка, займіть свої місця.

Будь ласка, Ярослав Іванович.

 

13:55:20

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Для виголошення чергової красномовної змістовної, але одночасно надихаючої промови, прошу передати слово Роману Лозинському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Лозинський, будь ласка.

 

13:55:32

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Колеги, я закликаю вас повернутись до зали і зайняти місця, і підготуватись до  голосування.

Цей Закон про волонтерство – це один, напевно, з найважливіших законопроектів, який наше скликання парламенту проголосує. Хтось може ще цього не розуміти, але в нашій країні, що таке волонтерство, відчули усі. Це те, на чому ми опираємося, і те, на чому ми стоїмо.

Але для нашого народу волонтерство було традицією, було знаком якості ще з початку ХХ століття. З 1912 року, зокрема, одна з найбільших організацій України скаутська організація "Пласт" в своїх основах з моменту заснування в 1912 році другим обов'язком головним всіх пластунів зазначила допомагати іншим. Допомагати іншим –  це те, що відрізнятиме нас від всіх інших країн. Допомагати безкорисно. Допомагати, тому що ми віримо в спільну дію.

Шановні колеги, голосуємо, розвиток волонтерства серед молоді надзвичайно важливо. До 2022 року в скандинавських країнах близько 80 відсотків за статисткою волонтерили, в Україні –  25. Зараз в Україні, я переконаний, 100 відсотків волонтерять. Давайте ми це закріпимо. Це має бути стандартом якості. Однозначно за. Дякуємо Роману Грищуку і колегам за колосальну роботу. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Будь ласка,  займіть свої місця. Я ставлю пропозицію, шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти (реєстраційний номер 11159).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів  проголосувати. 

 

13:57:38

За-250

Рішення прийнято. 

Покажіть по фракціях. Дякую, колеги.

Шановні колеги, законопроект наступний 10424, це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо встановлення цільових показників діяльності керівників наукових установ, визначення стратегій і перспективних напрямів діяльності наукових установ.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:58:17

За-237

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію… Шановні колеги, дивіться, ми домовлялися, що це буде без обговорення, але тільки фракція "Батьківщина" просить… Що? Без, да? Я можу ставити на голосування?

Шановні колеги, я ставлю на голосування прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо встановлення цільових показників діяльності керівників наукових установ, визначення стратегій і перспективних напрямів діяльності наукових установ (реєстраційний номер 10424). Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:59:08

За-233

Рішення прийнято.

Шановні колеги, надійшла заява від двох фракцій, перерва з заміною на виступ, але я запрошую до виступу народну депутатку Овчинникову, і після цього ми зробимо вже перерву. Будь ласка, я прошу залишатися в залі, дуже важливий виступ по екології. Будь ласка.

 

13:59:27

ОВЧИННИКОВА Ю.Ю.

Шановні колеги, ми сьогодні в цьому залі не згадали, що сьогодні роковини трагедії на Каховській ГЕС. Я впевнена, що більшість з вас об'єдналася і рятувала людей, тварин щодня. Об'єдналася вся міжнародна спільнота, тому що, дійсно, це цинічний екоцид, який змінив взагалі геополітичний ландшафт і зміни на міжнародному рівні.

Дійсно, підрив Каховської ГЕС рашистською навалою призвів до катастрофічних змін: десятки людей загинули, тисячі, десятки тварин загинули, але щодня ми намагаємося боротися з цим. І в результаті було затоплено більше 600 тисяч за площею гектарів території.

Що відбувається далі? Укренерго повідомило, що для того, щоб відбудувати Каховську ГЕС, потрібно після деокупації від шести до семи років. Це величезний період, але ми маємо з вами бути разом об'єднані і прийняти збалансоване євроінтеграційне рішення. Ліквідація затоплення, дійсно, потребує від нас спільної синергії. Сьогодні ми звертаємо увагу також на восьмий пункт  Формули мири Президента – це екобезпека і протидія екоциду. Екологічний договір, Environmental Compact – це продукт, який дозволяє... і інструмент запровадити восьмий пункт екологічної безпеки. Це наша з вами відповідальність, кодифікувати екоцид на міжнародному рівні, внести відповідні зміни в законодавство.

Сьогодні ми звертаємося до всіх парламентарів, всі ми можемо об'єднатися парламентською дипломатією, група дружби в парламентських делегацій, більшість з вас, це робить – просуває теми екологічної безпеки, захищає наше довкілля, захищає право людей на чисте і безпечне довкілля. Ми дякуємо керівництву Верховної Ради, ми дякуємо Парламентській асамблеї Ради Європи, НАТО, ОБСЄ, міжнародному парламентському союзу за те, що ви просуваєте це питання, яке для нас надважливе. Ми маємо внести екоцид в міжнародне право, кодифікувати і визнати як окремий вид злочину в Міжнародному кримінальну суді в Римському статуті.

Шановні колеги, давайте об'єднуватись навколо теми екології. Ворог знищує наше середовище існування і саме від нас з вами залежать наші наступні дії, яким чином ми збережемо наше середовище існування, ми збережемо нашу Україну, ми об'єднаємося і спільно переможемо обов'язково. Колеги, слава Україні! Переможемо та розквітнемо.

Дякую. (Оплески)

 

14:02:26

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую усім за плідну роботу.

Зараз я оголошую перерву у нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку.

Продовжуємо працювати на перемогу. І слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку