ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

5 червня 2024 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:10:34

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати України, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати, вже 28-й місяць триває цинічна жорстока повномасштабна збройна агресія Російської Федерації проти України. Ворог щоденно тероризує мирне населення, вдаючись до усіх можливих засобів, включаючи масове вчинення злочину екоциду. Сьогодні, у Всесвітній день охорони навколишнього середовища, ми окремо наголошуємо на злочинах, які російська держава-окупант свідомо коїть проти природи. Російська агресія вже призвела до руйнування промислової інфраструктури України, забруднення ґрунтів та водних ресурсів, знищення лісів і дикої природи. Ці злочини мають довготривалі наслідки для екосистеми та здоров'я людей. Майже рік тому агресор підірвав греблю Каховської ГЕС, масштаб наслідків цього катастрофічного злочину донині важко оцінити як у часі, так і за розмірами. Такі злочини не мають строку давності, тому всі винні обов'язково будуть притягнуті до відповідальності. Ми обов'язково вистоїмо, тому що боронимо нашу землю, наш дім, нашу Україну, все відбудуємо і відновимо.

Шановні колеги, я прошу хвилиною мовчання вшанувати світлу пам'ять наших  захисників і захисниць, які пожертвували своїм життям за мирну суверенну та незалежну українську державу, а також усіх жертв російської агресії.

 (Хвилина мовчання)

Дякую. Прошу, сідайте.

Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного я попрошу провести сигнальне голосування. Я нагадую, необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелено кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно до звершення голосування, тобто до появи результатів на табло.

Шановні колеги, я прошу вас усіх взяти участь у сигнальному голосуванні. Колеги, прошу голосувати за сигнальне голосування.

 

10:16:21

За-180

Проти – 4, утримались – 4, не голосували – 116. Ходять по залу ще більше.

Шановні колеги, я прошу зайняти місця. Я ще раз нагадую, ще раз звертаюся до всіх колег із закликом неухильно дотримуватися безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.

Перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. Але почнемо з того, що надійшла заява від двох фракцій, "Довіра" і "За майбутнє", –  перерва з заміною на виступ.

І я запрошую до слова – народний депутат Кіт Андрій Богданович. Будь ласка, Андрій Богданович.

 

10:17:17

КІТ А.Б.

Шановні колеги! Андрій Кіт, депутатська група "Довіра", Стрийщина.

Насамперед хочу подякувати Тарасу Батенку і групі "За майбутнє", бо це все є, ми однакові мажоритарники, бо тема сьогоднішнього виступу буде  мобілізація, і ніхто краще її не відчуває, як люди, які є безпосередньо на місцях.

Ми зробили правильне політичне рішення, коли прийняли Закон про мобілізацію, але, на  жаль, Міністерство оборони і Кабінет Міністрів не почув народних депутатів стосовно тих вимог, які мали б бути там присутні для того, щоб ця мобілізація відповідала духу українського народу, національної свідомості, а не перетворювалася на позорище для чужих масмедіа. Я не буду коментувати сьогодні вчорашню заяву Байдена і деякі пости Washington Post, які говорять про те, що наша мобілізація, м'яко кажучи, йде не таким чином, як має бути.

Ми, наша група пропонувала на самому початку альтернативний законопроект, де потім просила включити це в базовий законопроект, навчальні центри при військових частинах, які могли б сформовані бути за допомогою ТЦК, і чітко пропонувала контрактні умови для військовослужбовців, які йдуть у Збройні Сили України, з стимуляцією таких контрактних умов.

Українець є розумна людина. Українець повинен розуміти свою зону відповідальності. Ніхто з українців, вже зараз я це можу стверджувати, не готовий виконувати свій військовий обов'язок від зараз і невідомо до коли. Ми повинні розуміти, що служба в армії у військовий час повинна бути строковою, вона повинна бути контрактною. Ніхто не може ставити себе на випробовування в такий час, не розуміючи, коли має бути його закінчення. Я вважаю, що ми повинні повернутися до Закону про мобілізацію і внести ті зміни, які дозволять нам реально не розколювати громадянське суспільство та військових, а навпаки зблизити військових та громадянське суспільство шляхом створення навчальних центрів разом з військовими частинами.

Вважаю, що це єдиний шлях, який дасть нам провести ефективну мобілізацію. Вірю в те, що наш парламент зможе доопрацювати Закон про мобілізацію і зможе зробити його таким, який буде відповідати суті і думкам українського народу.

Дякую всім. І слава Україні!       

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям слава! Дякую.

Шановні колеги, я прошу зайняти місця. Перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. Переходимо до розгляду цих питань. Починаємо з першого.

Проект Закону про ратифікацію Конвенції Ради Європи про спільне кінематографічне виробництво (переглянутої) (реєстраційний номер 0236). Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Будь ласка, давайте проголосуємо за скорочену процедуру. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:21:18

За-201

Рішення прийнято.

Шановні колеги, ми домовились: два – за, два – проти, одразу. Да? Будь ласка, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти на обговорення цього проекту Закону про ратифікацію.

Слово надається Климпуш-Цинцадзе Іванні Орестівні, фракція "Європейська солідарність", будь ласка.

 

10:22:11

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Вітаю, колеги! Очевидно, що "Європейська солідарність" буде  підтримувати цей... цю ратифікацію і приєднання нас до цієї конвенції, і буде розраховувати на те, що ми зможемо дійсно діяти спільно в кіновиробництві з іншими країнами Європи. Але хотіла би зазначити наступне, що реалізація цього проекту закону буде здійснюватися в межах  видатків, які передбачені Державному агентству України з питань кіно на відповідний рік з бюджету України. Але хочу звернути увагу на те. що нам не тільки треба ухвалювати закони, а треба дивитися на те, хто конкретно їх буде реалізовувати. І ми з вами пам'ятаємо, що з 2014 до 2019 року реально українська кіноіндустрія, вона серйозно посилилася і вона звільнена з московських пут, московських продюсерів, вона почала ставати реальним культурним явищем європейського масштабу. Але сьогодні, коли ми говоримо про професійне кіно і про мистецтво, то ми бачимо, що про міжнародну співпрацю досить складно говорити через те, що Держкіно очолює така собі пані Марина Кудерчук, яка, цитую: "Абсолютно некомпетентна в кіно, навіть на елементарному рівні, не знається на кінематографі ані локальному, ані світовому, до того ж вона абсолютно не володіє жодною мовою – хтось там приймав Закон про англійську, – ані англійською, а навіть, здається, що і українською". Це слова директорки Талліннського міжнародного кінофестивалю (назва естонською мовою) Тііни Локк. І це означає, що це приговор нашій кіноіндустрії на сьогодні. І ми знаємо, що представники нашої української кіноіндустрії взагалі закликали ті 590 мільйонів гривень, які виділені на цей рік, передати з Держкіно на Збройні Сили, через те що вони не вірять, що це агентство на сьогодні спроможне…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату України Яременку Богдану Васильовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

10:24:26

ЯРЕМЕНКО Б.В.

Прошу передати слово Євгенії Кравчук.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євгенія Михайлівна Кравчук, будь ласка.

 

10:24:41

КРАВЧУК Є.М.

Шановні колеги, цю ратифікацію ми давно очікували в залі, і нарешті ми зможемо за неї проголосувати. Чому це важливо? Тому що ми маємо мати голос культури українського кіно за кордоном також. Один із таких варіантів – це копродукція, копродакшн (спільне виробництво). Власне, якраз ця ратифікація дозволить нашому Державному агентству з питань кіно проводити, співфінансувати фільми, які будуть виготовлятися із іншими країнами: з країнами Ради Європи, з країнами Європейського Союзу. Чому це важливо? Тому що ми бачимо, що Росія використовує всі важелі, не тільки ракети летять в нас, але летить пропаганда, летять всі ці брехливі сюжети, брехливі фільми, і ми маємо відповідати.

Дійсно, додаткового бюджетного фінансування не буде потребувати ця ратифікація, уже кошти закладені в бюджет Держкіно. І ще один хороший приклад копродукції, який вже працює і який працює після нашого з вами  голосування, це коли ми підтримали Закон "Про медіа" і, наприклад, суспільний мовник отримав можливість робити копродакшн і зараз вони розпочинають свої перші проекти із суспільними мовниками країн-членів Ради Європи.

Тому я прошу підтримати цю ратифікацію, підтримати українську культуру і підтримати українське кіно, яке вийде на міжнародний ринок. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бурміч Анатолій Петрович, депутатська група "Відновлення України".

 

10:26:25

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги, ми всі дуже добре знаємо роль кінематографа у суспільстві. Кажуть, що Сполучені Штати керують світом, але Голівуд керує Сполученими Штатами.

У нас сьогодні є хороша база для створення хорошого кіно. Я хочу вам розказати, що наш колега Вадим Столар і його однойменний фонд профінансував створення і випуск книжки "Історія сильних". Там 67 історій наших громадян, які були в полоні, які воювали, які були на окупованих територіях. Це історія України, вона вже пишеться. Так ось потрібно ці сценарії, ці історії зафільмувати і показати всім громадянам не тільки в Україні, а й за кордоном. Історія пишеться, історію треба знімати вже сьогодні.

Тому, звичайно, група "Відновлення України" буде підтримувати цю позитивну пропозицію. Ми – за. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Євтушку Сергію Миколайовичу, фракція "Батьківщина".

Наливайченко, так я розумію? Шановні колеги, готуємося, тому що після цього голосуємо. Будь ласка, пане Валентин.

 

10:27:51

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове, дорогі наші захисники!

Фракція "Батьківщина"  закликає не просто проголосувати за  спільне виробництво кінематографії з Європейським Союзом, але ми закликаємо, щоб такі наші талановиті продукти і команди, які створили "20 днів у Маріуполі", які донесли світові правду про злочини агресора на нашій землі проти наших людей, отримали нарешті підтримку від держави.

Уряд має бути, не порожніми ложі ми маємо сьогодні бачити, а уряд має прийти і сказати, скільки виділяється на документальне кіно про злочини Росії, скільки виділяється тут і зараз з бюджету для фінансування всього кінематографічного продукту України  про наших героїв на передовій.

Ми хочемо і вимагаємо, щоб саме Захисники і Захисниці були на наших екранах і в нашому кіно. Досить нам кіно про щось інше, нам набридло бачити пики корупціонерів з влади замість того, щоб бачити наших героїв. Ми закликаємо до того, щоб ратифікація означала нарешті державну дію і державну підтримку захисту держави.

І ще одне. Фракція "Батьківщина"  вважає, ратифікація цієї конвенції – це і привід поновити зусилля по створенню міжнародного трибуналу. Тому що саме документалістика це збір доказів на весь світ, для всього світу, але для Гааги, для  міжнародного трибуналу, де ми наполягаємо і обов'язково доб'ємося притягнення до відповідальності міжнародних злочинців: і режиму Путіна, і його військового командування. І всі ті докази, які збираються і будуть зібрані нашими кінематографістами, обов'язково… 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу вас зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з  необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Конвенції Ради Європи про спільне кінематографічне виробництво (переглянутої). Реєстраційний номер проекту Закону 0236.

Готові голосувати, шановні колеги? Готові? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

10:30:57

За-288

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Закон прийнятий в цілому.

Гончаренко, будь ласка.

 

10:31:10

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановний пане Голово, будь ласка, повідомте щодо запрошення міністра внутрішніх справ Клименка. Ми вчора його запросили, щоб він дав інформацію щодо мобілізації ДСНС, щодо тих там речей, які відбуваються, примушення до підписання рапортів і щодо броні для працівників ДСНС, і окремо по Нацгвардії питання, коли командування Нацгвардії відмовляє в звільненні тим, хто пройшов полон. Тому питання, коли міністр внутрішніх справ вже з'явиться у Верховній Раді, щоб дати нам відповіді на ці питання?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Відповідне запрошення вчора було направлено. Сьогодні на Погоджувальній раді я поінформував про його дату присутності на Погоджувальній раді в закритому режимі і потім Погоджувальна рада вирішить, коли він буде в залі. Тому спочатку ми зустрінемося… А? Дивіться, я не можу анонсувати, я не порушую законодавство. З Погоджувальної ради у вас два представники сьогодні були, переговоріть з ними. Добре? Дякую, шановні колеги.

Йдемо далі. 0266 – це проект Закону про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Великого Герцогства Люксембург про технічне та фінансове співробітництво (0266).

Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

10:32:41

За-240

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, ми домовлялися: два – за, два – проти, одразу. Запишіться від фракцій і груп: два – за, два – проти.

Будь ласка, Гевко Володимир Леонідович, фракція "Слуга народу".

 

10:33:08

ГЕВКО В.Л.

Шановні колеги, я попрошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Браво.

Федина Софія Романівна, фракція "Європейська солідарність".

 

10:33:37

ФЕДИНА С.Р.

"Європейська солідарність", звісно, що буде підтримувати цей законопроект, тому що отримання Україною будь-якої фінансової і матеріально-технічної допомоги – це зараз критично важливо. Але в контексті того, що ми розглядаємо зокрема питання дипломатичних відносин, я хотіла би підняти питання якості нашої дипломатії і того, що відбувається зокрема з поданням законопроекту про особливості дипломатичної служби, який сьогодні буде розглядатися у цьому залі. Давайте чесно, ніяка дипломатія не витримає і ніяка дипломатія не буде ефективною, якщо нею буде керувати одна особа з Офісу Президента, а зокрема пан Єрмак. Ніяка дипломатія не буде ефективною, якщо найкращих послів, консулів буде відсторонено від їхньої роботи і понад два роки не будуть залучатися до переговорного процесу, зокрема як Валерій Чалий, коли ці люди мають купу різних контактів і можливостей домовлятися на неформальному рівні.

Зокрема зараз пропонується в законопроекті, який буде сьогодні розглядатися, взагалі маразматична позиція, коли буде цензура зовнішньополітичної діяльності. Якщо Офісу Президента буде здаватися, що хтось там не так щось сказав, людину будуть притягати до відповідальності. Я перепрошую, ви щось не те скажете, вас будуть тягати по судах. Якщо активісти щось не так скажуть на думку Офісу Президента, їх тягатимуть по судах. Замість того, щоб залучати увесь можливий потенціал до переговорного процесу, щоб захищати інтереси української держави, в результаті Офіс Президента надумав вашими кнопками, вашим голосуванням пресувати абсолютно всіх. Це задля того, щоб Україна програла? Я перепрошую, вже їздили делегації офісні в Америку і привозили щоразу гірші результати. Ми маємо повний провал по двопалатній підтримці Америки, ми маємо провал по переговорах з Європейським Союзом. І замість того, щоб діяти фахово, знову і знову проявляються ініціативи, які будуть гробити українську дипломатію і українські інтереси. Думайте!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Власенку Сергію Володимировичу, фракція "Батьківщина".

 

10:35:41

ВЛАСЕНКО С.В.

Прошу передати слово Валентину Наливайченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валентин Наливайченко, будь ласка.

 

10:35:51

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове! Валентин Наливайченко, фракція "Батьківщина". Ратифікація цієї угоди з країною Люксембург, яка є, нагадую, співзасновником Європейського Союзу, важливо, символічно, але й змістовно. Дозвольте вам нагадати, що ми будемо вимагати від уряду України після ратифікації цієї угоди, щоб конкретні технічні програми для захисту нашого банківського сектору за найкращими ноу-хау, які є у великому Герцогстві Люксембург, опинилися в розпорядженні української банківської системи. Маю на увазі захист баз даних, хмарні послуги, збереження всієї інформації, особливо під час війни, особливо захищаючи наших громадян і дані про наших вкладників.

Посилення безпеки банківської системи України – це і є те, що спонукає нас, і ми закликаємо весь парламент для ратифікації цієї угоди, захистити громадян України за найкращими стандартами банківської сфери, а вони є і в Люксембурзі, можна і треба під час війни.

Дякуємо. Закликаємо голосувати "за". Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання. Я прошу народних депутатів приготуватися до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Великого Герцогства Люксембург про технічне та фінансове співробітництво. Реєстраційний номер Постанови 0266.

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:38:00

За-282

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Наступний законопроект 0258: проект Закону про ратифікацію Конвенції між Урядом України та Урядом Японії про усунення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи та запобігання податковим ухиленням і уникненням та Протоколу до неї.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою.  Будь ласка, прошу голосувати.

 

10:38:37

За-245

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова першого заступника міністра фінансів України Улютіна Дениса Валерійовича.

Будь ласка, Денис Валерійович.

 

10:38:53

УЛЮТІН Д.В.

Шановний Руслан Олексійович, шановні народні депутати, проект закону підготовлено з метою завершення внутрішньодержавних процедур, необхідних для надання чинності Конвенції між Урядом України та Урядом Японії про усунення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи та запобігання податковим ухиленням і уникненням з Протоколом до неї, які були підписані 19 лютого 2024 року в місті Токіо.

Станом на сьогодні у відносинах між Україною і Японією діє радянсько-японська Конвенція про уникнення подвійного оподаткування. Укладення українсько-японської Конвенції є важливим кроком для розвитку українсько-японських економічних відносин та співробітництва у податковій сфері. Крім того, у конвенції визначаються методи усунення договірними державами подвійного оподаткування, встановлюються домовленості  щодо обміну інформацією та проведення процедур взаємного узгодження. Суб'єктами виконання конвенції та протоколу є Міністерство фінансів України та Державна податкова служба України, і закон не потребує бюджетного фінансування.  Прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошу до слова голову Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександра Олександровича Мережка.

Будь ласка, Олександр Олександрович.

 

10:40:14

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні колеги, Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 8 травня 2024 року розглянув внесений Кабінетом Міністрів України проект Закону України про ратифікацію Конвенції між Урядом України та Урядом Японії про усунення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи та запобігання податковим ухиленням  і уникненням та Протоколу до неї і ухвалив  рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти згаданий проект закону за основу  та в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок.

Прийняття проекту закону спрямоване на завершення внутрішніх державних процедур, необхідних для набрання чинності вказаною конвенцією, якою визначаються методи усунення договірними державами подвійного оподаткування, встановлюються домовленості щодо обміну податкової інформації між податковими органами України і Японії, та проведення процедури взаємного узгодження, що здійснюється компетентними органами у разі, якщо резидент однієї з договірних держав вважає, що в результаті дій однієї чи обох договірних держав він піддається, чи піддаватиметься, оподаткуванню, яке не відповідає положенням цієї конвенції.

Комітет Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу повідомляє, що положення законопроекту є такими, що регулюються національним законодавством країн-членів Європейського Союзу та не підпадають під дію міжнародно-правових зобов'язань України у сфері європейської інтеграції.

Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення Комітету  з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та прийняти проект Закону України про ратифікацію Конвенції між Урядом України та Урядом Японії про усунення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи та запобігання податковим ухиленням і уникненням та Протоколу до  неї за основу та в цілому з урахуванням  техніко-юридичних правок.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Олександрович.

Шановні колеги, я прошу  фракції і  групи записатися: два – за,  два – проти, для обговорення цього проекту.      

Будь ласка, Іонова Марія Миколаївна, фракція політичної партії "Європейська солідарність". 

 

10:42:38

ІОНОВА М.М.

Я прошу передати слово Южаніній Ніні Петрівні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ніна Петрівна Южаніна, будь ласка.

 

10:42:53

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні українці, якраз саме час поговорити, що таке усунення подвійного оподаткування. Це означає, що громадяни України, які отримують доходи за межами України, доходи, які не оподатковуються там, в результаті отаких ратифікованих угод, прийнятих парламентом, мають платити податки тут, в Україні, для цього був прийнятий закон. І, на жаль, як же ви цинічно поступаєте, таке враження, що нібито в країні профіцитний бюджет, що вже закінчилась війна або перестали стріляти, що вже все настільки добре, що ви звільнили від штрафів, а це означає від  оподаткування, доходи українців, про які мали звітуватися вперше в цьому році за 2022-2023 рік, вперше, це мільярди гривень, які не надійдуть в бюджет.

Мені здається, що цей Закон 10168-2, який з 17 травня знаходиться на підписанні у Президента, якщо він підпише без зауважень і не поверне його в парламент, це буде означати, що він є співучасником економічного злочину, так точно, як і Міністерство фінансів, яке недбало пішло на шляху популізму, підігрування. Я взагалі не розумію, як ви робите такі кроки, невже ви думаєте, що не буде за це відповідальності. Так точно, як  відповідальності і у вас, народні депутати. Щоби ви більше не говорили, що це ви прийняли закон, який оподатковує тільки доходи, отримані з контрольованих іноземних  компаній. Нічого ви не прийняли. Ви під час війни і страшного дефіциту бюджету допустили ненадходження в бюджет мільярдів гривень. Зате вчора дуже добре голосували, заплутавшись, про підняття акцизного податку на пальне. Таких кроків не може робити парламент, нас за це засуджують, але ви не чуєте людей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Тимошенко Юлія Володимирівна, фракція  "Батьківщина".

Немиря Григорій Михайлович, будь ласка. І потім ще Копиленко від фракції "Слуга народу", одна хвилина. Щось не записалось, так, Олександр Любимович? Після Немирі.

Будь ласка, Григорій Михайлович.

 

10:45:10

НЕМИРЯ Г.М.

Григорій Немиря, фракція  "Батьківщини". Фракція "Батьківщини" буде підтримувати ратифікацію Конвенції між урядами Японії і України про усунення подвійного   оподаткування. Взагалі дивно, що така стандартна річ, як Угода про усунення подвійного оподаткування, у нас не було підписано до останнього часу. Це більш-менш стандартні угоди, які мають інші країни, і Україна має мати з іншими країнами. Я хочу нагадати, що у 2009 році було здійснено офіційний візит прем'єр-міністра Тимошенко з урядовою делегацією до Японією, де ми, зокрема, обговорювали і почали готувати таку угоду. Пройшло 14... 15 років і лише зараз ця угода підготовлена до ратифікації.

Тому, очевидно, це треба робити. Більше того, не було б щастя, так нещастя допомогли, лише війна спонукала Україну знову пильно подивитися до того, що може дати Японія і що може дати співпраця України з Японією не лише в економічному, як це сприймалося, контексті, але, що найбільш важливо, в безпековому контексті. Хочу нагадати, що Японія зараз оновлює договір про оборону і безпекову угоду зі Сполученими Штатами Америки. І якраз війна Росії проти України спонукала уряд Японії це робити пришвидшеними темпами.

Тому я закликаю колег підтримати ратифікацію Конвенції між Японією і Україною про усунення подвійного оподаткування. І, до речі, хочу нагадати, зауважити, що незважаючи на те, що Японія має угоду зі Сполученими Штатами Америки про оборону і безпеку і там знаходяться військові бази Сполучених Штатів, англійська мова не має особливого статусу в Японії, там є державна японська мова.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Копиленко Олександр Любимовим, фракція "Слуга народу". І після цього голосуємо, шановні колеги.

 

10:47:23

КОПИЛЕНКО О.Л.

Шановна президія, шановні колеги! Мій попередник, точніше, невдале слово, мій колега дуже слушно звернув увагу на важливість Японії для реалізації наших і внутрішніх, і зовнішніх зусиль. З другого боку, це абсолютно стала практика, коли у відносинах з нашими партнерами ухвалюються подібні закони. Ну і, нарешті, певною мірою це і реалізація нашого курсу на дерадянізацію українського законодавства, оскільки в цій сфері ми і досі користуємося радянським законом ще 86-го року.

Тому прошу підтримати, шановні колеги, цей законопроект. Спасибі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, готуємося до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Конвенції між Урядом України та Урядом Японії про усунення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи та запобігання податковим ухиленням і уникненням та Протоколу до неї (реєстраційний номер проекту закону 0258).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

10:48:57

За-298

Рішення прийнято.

Наступний законопроект 0265. Це проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля (0265).

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

10:49:30

За-251

Рішення прийнято.

Будь ласка, я запрошую до слова міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Стрільця Руслана Олександровича. Будь ласка.

 

10:49:49

СТРІЛЕЦЬ Р.О.

Шановний пане Голово Верховної Ради, шановні народні депутати! На ваш розгляд виноситься проект Закону України про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля. Законопроект внесений Президентом України Володимиром Зеленським. І хочу наголосити, що на наше прохання після початку повномасштабного вторгнення відповідний фонд від донорів, його структура була змінена. На сьогоднішній день ми маємо 18 країн-вкладників, зокрема Сполучені Штати Америки, Великобританія, Німеччина, Франція, Канада, Норвегія, Саудівська Аравія, Італія та інші країни. На рахунку фонду вже знаходиться 14 мільйонів євро внесків, але після ратифікації цієї угоди, після вашого схвалення цього закону цей рахунок одразу буде збільшений мінімум вдвічі.

Ми плануємо використання цих коштів на відновлення втраченого обладнання під час окупації Чорнобильської атомної станції російськими загарбниками, покращення умова для співробітників, які сьогодні працюють в нелегких умовах, придбання необхідної протипожежної техніки для того, щоб забезпечити збереження цінних екосистем. Це дозволить в повному обсязі відновити роботи державних підприємств та запобігти потенційним втратам.

Одночасно на засідання асамблеї восени 23-го року оголошено, що будуть оформлені додаткові внески від додаткових країн. ЄБРР надаватиме фінансування та гарантії основи з ресурсів зазначеного рахунку для фінансування або співфінансування реалізації. Прийняття закону забезпечить виконання необхідних процедур, необхідних для набрання чинності Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку щодо діяльності відповідного рахунку.

Шановні народні депутати, прошу підтримати. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

До слова запрошується голова Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Олександрович Мережко, будь ласка.

 

10:51:55

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні колеги, Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 8 травня 2024 року розглянув внесений Президентом України проект Закону України про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля й ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти згаданий проект закону за основу та в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок.

Ратифікація угоди дозволить створити механізм для управління діяльністю Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля та надання грантів Україні для реалізації проектів, спрямованих, зокрема, на відновлення безпечних умов на майданчику ЧАЕС та у межах Чорнобильської зони відчуження, шкоди яким було завдано внаслідок вторгнення збройних сил Російської Федерації.

У пояснювальній записці до проекту закону за підписом міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця реалізація проекту акта передбачає, що гранти з ресурсів Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля  будуть доповнюватися ресурсами України на всіх етапах реалізації відповідних проектів.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України не заперечує щодо можливості ратифікації даної угоди. Комітет Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування підтримує прийняття вказаного законопроекту.

Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та прийняти проект Закону України про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля за основу та в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, прошу фракції і групи записатися: два – за  і два – проти, для обговорення цього проекту, і після цього голосуємо.

Слово надається народному депутату Стернійчуку Валерію Олександровичу, фракція політичної партії "Слуга народу".  

 

10:54:20

СТЕРНІЙЧУК В.О.

Прошу передати слово Василевській-Смаглюк Ользі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ольга Василевська-Смаглюк, будь ласка.

 

10:54:34

ВАСИЛЕВСЬКА-СМАГЛЮК О.М.

Шановні колеги, я як депутатка, обрана по 96-му округу, в який входить зона відчуження і Чорнобильська атомна електростанція, закликаю вас проголосувати за ратифікацію цієї угоди.

Я нагадаю вам, що за 35 днів окупації Чорнобильської станції та самої зони відчуження було розграбовано, вкрадено і знищено майна на 1,5 мільярда гривень. Окрім цього нагадаю, що ще 85 наших нацгвардійців, які охороняли Чорнобильську станцію, досі перебувають в полоні і переживають надлюдські катування окупанта.

Ратифікація угоди дозволить створити механізм для управління діяльністю Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля та надання грантів Україні для реалізації проєктів, спрямованих, зокрема, на відновлення безпечних умов праці на майданчику ЧАЕС. Я нагадаю, що було зруйновано мости, було знищено автотранспортну техніку, було знищено пожежну станцію, дуже важливу для охорони Чорнобильської атомної електростанції і всієї зони відчуження, було розграбовано і знищено сотні автомобілів, тисячі одиниць комп'ютерної техніки, яка потребує відновлення для безпечної роботи Чорнобильської атомної електростанції.

Ця угода не потребує додаткових коштів від уряду України, якщо у нашого уряду не буде такої можливості, але інші країни допоможуть нам відновити Чорнобильську атомну електростанцію і забезпечити гідні умови праці для її працівників.

Я дякую Президенту України, що ініціював ратифікацію цієї угоди в станах нашого парламенту. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Іоновій Марії Миколаївні, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

10:56:35

ІОНОВА М.М.

Шановні колеги, зрозуміло, що внаслідок збройної агресії Російської Федерації її війська завдали значної шкоди інфраструктурі ядерних установок в Україні і дійсно спричинили ризик серйозних ядерних або радіаційних аварій. І винні росіяни, і вони будуть за це нести відповідальність. І даний законопроект, дана ратифікація, дійсно, вона надає можливість отримати фінансування на грантовій основі з ресурсів рахунку для фінансування проєктів, які будуть спрямовані на відновлення безпечних умов в зоні ЧАЕС та на Чорнобильській АЕС.

"Європейська солідарність" підтримує це рішення, і ми вважаємо, що реалізація саме цього проекту буде корисною для України. Але давайте теж не забувати про те, що… і робити висновки після повномасштабного вторгнення, коли, на жаль, дана територія не була захищена належним рівнем, і яка зараз там фортифікація, на якому рівні інженерна розвідка працювала, на якому рівні фортифікації, на якому рівні захищеність радіоелектронної боротьби.

Не буде жодна угода працювати, поки ми не зробимо якісні фортифікації. Ви знаєте, що 31 травня з полону російського повернувся поліцейський Роман Горілик, який якраз був дуже мужнім героєм і він охороняв цю Чорнобильську станцію. Ви бачили, в якому стані він повернувся. Тому давайте не допускати, щоб наші герої і ті, хто зараз, Нацгвардія, поліція охороняють, щоб вони все ж таки були захищені і на належному рівні ці фортифікації були зроблені, щоб наші герої, ми їх не повертали в тому вигляді, в якому вони зараз.

Тому прошу... дійсно, ми будемо це підтримувати, але важливу увагу звернути на якість фортифікацій. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Кириленку. Він передає Євтушку Сергію Миколайовичу, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, і після цього голосуємо.

 

10:58:38

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина", Рівненщина. Шановні колеги, фракція "Батьківщина" буде підтримувати ратифікацію рамкової угоди. І я одразу хочу нагадати ті сумні події 2022 року, що саме через Чорнобильську зону заходили "орки" для того, щоб окупувати нашу країну, Київ. Саме там були викопані їхні різні фортифікаційні споруди, саме там вони зберігали свою зброю, саме тудою вони заходили задля того, щоб атакувати столицю України. І наше з вами завдання – вчергове привернути увагу світового товариства, що саме в тій Чорнобильській зоні було використано локацію окупантом для просування своїх планів недобрих.

А разом з тим хочу одразу привернути увагу, шановні колеги, що, як і всі попередні влади, я маю на увазі попереднє скликання, виконавчу владу уряду, так і нинішню, відбувається поступовий наступ на права чорнобильців, тих людей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Знімаються з них пільги, знімаються всі зони і території, які передбачали певні пільги на лікування, на забезпечення паливними матеріалами, не вивчивши жодного разу, що відбувається в тих територіях, не пройшовши будь-який скринінг, чи  хворіють на онкозахворювання в тих областях люди більше ніж в інших.

Тому, шановні колеги, ми завжди повинні пам'ятати і розуміти, що Чорнобильська катастрофа – це дуже жахливе горе, яке принесло дуже серйозні наслідки, і люди онкологічно хворіють зараз. Наше з вами завдання їх підтримувати, давати можливість лікувати. Голосуємо постанову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, за... Арешонков Володимир Юрійович, будь ласка.

 

11:00:50

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Депутатська група "Довіра" буде голосувати, безперечно, за підтримку даного законопроекту. І хочу сказати, що питання вкрай важливе. Чорнобильська в цілому тема, тема створення безпекового середовища на території Чорнобильської атомної станції і на прилеглих територіях, повинна перебувати постійно в полі зору уряду.

І я хочу продовжити тему, яку попередній мій колега говорив. Є рішення Верховного Суду України, місяць йому. Прошу дуже уважно подивитися, його зміст стосується соціальних прав і гарантій громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Суд визнав: перше – держава повинна виконувати свої зобов'язання і платити людям, які постраждали від аварії на ЧАЕС; і друге – ми при формуванні бюджету на наступний рік не повинні повторити ті помилки, які були в цьому році...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту закону. Прошу приготуватися до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля (реєстраційний номер 0265).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:02:44

За-311

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Наступний законопроект 10370: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про дипломатичну службу" щодо вдосконалення проходження дипломатичної служби.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:03:14

За-249

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова міністра закордонних справ України Дмитра Івановича Кулебу.  Будь ласка, Дмитро Іванович.

 

11:03:35

КУЛЕБА Д.І.

Шановний пане Голово, шановні пані та панове народні депутати, дякую вам за розгляд цього важливого законопроекту. На тлі російської агресії спільними зусиллями усі, хто залучений до зовнішньополітичної діяльності, до дипломатії, і в уряді, і в парламенті працюють для того, щоб забезпечити гідну підтримку світу і надання усієї необхідної Україні допомоги. Я вдячний всім народним депутатам, які беруть активну участь в цій діяльності.

Законопроект, який представлений на ваш розгляд, направлений на те, щоб зробити дипломатичну службу України ще більш дієвою та ефективною з огляду на завдання, які перед нею стоять. Цей законопроект це не просто набір норм – це нове озброєння для наших дипломатів, інструмент підвищення їхньої ефективності. Він передбачає низку новел. Зокрема, посилення правил проходження дипломатичної служби; оновлення підходу до відбору працівників, дипломатів; запровадження нового напрямку дипломатії – кібердипломатії; гарантування трудового захисту для працівників інших органів, які повертаються із довготермінового відрядження. А також створення горизонтальної ротації для того, щоб зробити дипломатію більш гнучкою.

Законопроект є законодавчою ініціативою Президента України. І просимо Верховну Раду підтримати його в першому читанні. МЗС готове конструктивно, у співпраці з усіма зацікавленими сторонами підготувати законопроект до другого читання.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Дмитро Іванович. Дякую вам.

Будь ласка, до слова запрошую голову Комітету з питань  зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександра Олександровича Мережка. Будь ласка, Олександр Олександрович.

 

11:05:34

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні колеги, Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 29 травня 2024 року розглянув внесений Президентом України проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про дипломатичну службу" щодо вдосконалення проходження дипломатичної служби. Сьогодні також відбулося засідання комітету, на якому ми розглянули і прийняли нову редакцію частини першої статті 7… пункт 15 частини першої  статті 7 цього законопроекту.

Відповідно до пояснювальної записки за підписом міністра закордонних справ України реалізація законопроекту не впливає на показники бюджету та не потребує виділення додаткових коштів з державного чи місцевого бюджетів.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку  висловило ряд зауважень до запропонованого законопроекту.

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування та Комітет Верховної  Ради України з питань цифрової трансформації у своїх висновках, висловлюючи низку зауважень та підтримуючи зауваження Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України  до цього законопроекту, рекомендували за  наслідками розгляду в першому читанні прийняти його за основу з наступним доопрацюванням під час підготовки до другого читання з урахуванням висловлених  зауважень.

Національне агентство України з питань державної служби, Служба безпеки України, Міністерство фінансів України та Національне агентство з питань запобігання корупції висловили ряд зауважень, які слід доопрацювати на стадії підготовки законопроекту до другого читання.

За результатами розгляду комітет, всебічно обговоривши питання та беручи до уваги висловлені зауваження, ухвалив рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 1 частини першої  статті 114 Регламенту Верховної Ради України запропонований законопроект за наслідками розгляду…  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Олександрович.

Шановні колеги, прошу фракції і групи записатися на обговорення цього важливого законопроекту. Прошу записуватись, колеги: два – за, два – проти.

Будь ласка, слово надається Синютці Олегу Михайловичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

11:08:19

СИНЮТКА О.М.

Прошу передати слово Ірині Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна. Ви записалися за цей законопроект, хочу нагадати. Будь ласка.

 

11:08:28

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Я точно за серйозну і професійну зовнішню політику. І ми маємо професійний, фаховий і якісний Закон "Про дипломатичну службу". Що там треба змінити дійсно, так це посилити контролюючу функцію парламенту, аби профільний комітет мав право, як це, наприклад, є в Сполучених Штатах Америки і інших демократичних країнах, мати контролюючу функцію щодо призначення послів і мати такі зустрічі перед призначенням послів.

Це, що ми зараз розглядаємо, це про якість законодавства, яке приходить з уряду. Коли на другий день після розгляду "Європейська солідарність" вказала на недолугі норми цього законопроекту і комітет був вимушений зібратися знову, аби переглянути. Але недолугість там залишається.

Друзі, що є в цьому законопроекті? Внесення державним органом виконавчої влади в разі порушення єдності зовнішньополітичного курсу держави, невиконання або неналежного виконання міжнародних  зобов'язань України обов'язкових для розгляду подань про усунення порушень та внесення в разі потреби пропозицій Президентові або Кабінету Міністрів  щодо вжиття необхідних заходів.

Вибачте, будь ласка,  пане міністр, шановні колеги,  ми зараз з вами не художній твір приймаємо, не белетристику. Скажіть мені, будь ласка,  тут же багато юристів, що таке з юридичної точки зору зовнішньополітична єдність, як це розшифровується? Якщо би мова йшла, такий закон був в Німеччині, де канцлер Шольц і досі проти надання Україні Taurus, а його міністри, які представляють  коаліцію, але з інших партій за Taurus для України і це публічно озвучують, от в Німеччині, аби отака бздура існувала, то це було би порушення зовнішньополітичної єдності, ви розумієте.

Тому насправді ми пропонуємо утриматися по цьому законопроекту, повернути його на доопрацювання і вилучити звідти норми, які не відповідають: перше...  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Неклюдов Владлен Михайлович, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

11:10:38

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Руслан Олексійович. Я прошу передати слово нашому академіку, глашатаю зміцнення нашої міжнародної діяльності пану Копиленку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Любимовим, будь ласка, академік Копиленко.

 

11:10:57

КОПИЛЕНКО О.Л.

Шановна президія! Шановний Владлене, спасибі тобі за такі добрі слова. Шановні колеги, я не буду оригінальним, якщо скажу, що це вкрай важливий законопроект, ми давно на нього чекали. Він, до речі, пройшов ретельне не тільки внутрішньо комітетське обговорення, а й громадське, зокрема до цього була причетна і наша Асоціація зовнішньої політики з  найдосвідченішими дипломатами, які відкрили другий дипломатичний фронт на підтримку нашої держави.

Справді, у цьому законопроекті є дискусійні сюжети, ми це обговорювали і на комітеті, і сьогодні, це нормальна парламентська практика, коли ми ще раз і ще раз звертаємося до тих питань, які мають важливе значення для  майбутнього цього закону.

Справді, є предмет для обговорення, про це сказала Ірина Володимирівна. Але з урахуванням того, що ця норма за будь-яких умов залишиться у другому читанні, але може бути видозмінена, може бути удосконалена, може бути змінено формулювання, єдність курсу, інші питання, але  вона залишиться все одно на друге читання. Тому я думаю, що цьому закону треба дати  зелене світло, підтримати його, ну і йти далі вже в процесі підготовки до другого читання.

Я хотів би, до речі, на закінчення підкреслити і нашу конструктивну співпрацю з Міністерством закордонних справ. Так що тут в цілому йдеться про наші спільні і, я сподіваюсь, плідні зусилля.

Спасибі, друзі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Любимович.

Слово надається народному депутату Немирі Григорію Михайловичу, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".

 

11:13:06

НЕМИРЯ Г.М.

Григорій Немиря, фракція "Батьківщина". Колеги, я хочу, щоб всі чітко зрозуміли, які зміни відбулися після сьогоднішнього засідання Комітету у закордонних справах.

У першопочатковій редакції йшлося про те, що МЗС, посольства, до речі, також, могли б вносити державним органам - тобто державні органи – це і Кабінет Міністрів, - Верховній Раді, судовим органам, органам державної безпеки, місцевим державним адміністраціям подання щодо порушення єдності зовнішньополітичного курсу, ну, і далі по тексту. Це було очевидне і явне перевищення повноважень, і взагалі конституційна велика проблема, коли МЗС зазіхало б на такі повноваження.

Тому сьогодні на засіданні комітету це було виправлено, і зараз формула, за яку я вас закликаю проголосувати, обмежується лише центральними органами виконавчої влади. Тут нема вже парламенту, і це правильно, тому що це парламент має здійснювати контрольну функцію, а не МЗС здійснювати контроль за парламентом.

По-друге, що я хочу сказати, і хочу звернути на це увагу. Подивіться, є висновок Національної агенції з запобігання корупції, де чорним по білому написано, що якщо залишити абзац в тому вигляді, в якому він є, то це створює серйозні корупціогенні ризики. Ну, не можна так підставляти Президента України, коли йдеться про визначення і велику дискрецію, що є дотриманням, а що є неналежним дотриманням міжнародних зобов'язань України, що є порушенням, а що не є порушенням єдності зовнішньополітичного курсу.

Тому фракція "Батьківщина" буде підтримувати в першому читанні за основу, але закликає всіх доопрацювати його до другого читання. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Арешонков Володимир Юрійович, група "Довіра". Шановні колеги, після цього голосуємо.

 

11:15:15

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Безперечно, закон надзвичайно важливий. Ми всі усвідомлюємо і розуміємо значення сьогодні важливості удосконалення питань, які пов'язані із зовнішньоекономічною політикою, із зовнішньою політикою, питання організації ефективної дипломатичної служби, її підрозділів.

Тому в цілому прийняття законопроекту сприймається нами надзвичайно позитивно і ми будемо голосувати за нього в першому читанні. Але я хотів би звернути увагу на окремі положення. Подивіться, скажімо, в частині виконання консульських функцій органами дипломатичної служби передбачається, що за рішеннями МЗС виконання окремих функцій за кордоном може бути доручено нештатним почесним консулам України. Водночас такий підхід суперечить факультативному характеру інституту почесних консульських посадових осіб, який передбачається Віденською конвенцією.

Давайте ми, якщо будемо приймати якісь норми, шукати можливості, щоб вони не були суперечливими до норм міжнародного права. Тому давайте до другого читання поправимо цю норму.

Також, скажімо, викликає питання запровадження, розширення, точніше, функцій органів дипломатичної служби в частині передачі дипканалами спеціальної пошти, інформації і таке інше. Я хочу нагадати, в нас існує усталена практика: працює фельд'єгерська служба, служба спеціального зв'язку, де ці питання напрацьовані, де офіційні особи, які супроводжують, мають право користуватися зброєю для захисту і так далі. Це все врегульовано. Не проглядається поки що питання ефективності нової як би новели.

Тому давайте до другого читання попрацюємо над цим законопроектом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, від "Голосу", я бачу, Клименко Юлія. Будь ласка, одна хвилина.

 

11:17:30

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Шановні колеги, я звертаю увагу нашого шановного міністра і МЗС про те, що Україна втрачає свої позиції на міжнародній арені. Ваша політика, чесно кажучи, незрозуміла міжнародна призвела до того, що Україна тепер ізольована від світу. В багатьох посольствах немає послів, в багатьох посольствах немає консулів в той час, як ви погодилися на те, що… і ви видаєте дивні накази, коли забороняєте консулам видавати документи громадянам України.

Шановний пане міністр і шановне міністерство, перегляньте, будь ласка, свою політику, тому що це закінчиться тим, що у нас ми дійсно будемо ізольовані, один на один з росіянами.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів приготуватись до голосування. Шановні колеги, приготуйтесь до голосування.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про дипломатичну службу" щодо вдосконалення проходження дипломатичної служби (реєстраційний номер 10370).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів  голосувати.

 

11:19:26

За-281

Рішення прийнято.

Шановні колеги, перед тим, як перейти до наступного, є... А, по фракціях покажіть, будь ласка. Видно єдність.

Перед тим, як перейти до наступного питання, 3 хвилини, Тістик Ростислав Ярославович. Тому що надійшла заява від фракцій про перерву із заміною на виступ,  фракція "Слуга народу" і фракція "Батьківщина".

Будь ласка, Тістик.

 

11:19:56

ТІСТИК Р.Я.

Шановний пане Голово, колеги, український народе! Сьогодні говоритиму не лише як народний депутат, а як людина, яка з перших днів війни йде поруч зі 125-ю бригадою ТрО з Львівщини, яка станом на сьогодні в складі Сухопутних військ. Яскраві пресрелізи ДБР, заголовки новин представили суспільству бригаду як головного винуватця прориву фронту на харківському напрямку. Бійці та командири бригади не мають змоги писати довгі пресрелізи в теплих кабінетах чи говорити з суспільством з цієї високої трибуни, тому говоритиму від їх імені, тих воїнів, тих, хто сьогодні далі тримає фронт в окопах, тих безлічі загиблих та зниклих безвісти бійців після артилерійських снарядів та авіабомб, біля сотні поранених під час стримування істотно переважаючих сил ворога 10-11 травня 24-го року на кордоні Харківщини.

З перших днів вторгнення бригада сформована з більшості простих українців, не кадрових військових. Більше того, гідно тримала позиції на Донеччині, Луганщині та Харківщині, пройшла горнило важких боїв. Це ті, на чиїх плечах лежить найважчий тягар – тягар війни. На сьогодні в бригаді п'ять Героїв України, 101-го воїна нагороджено державними нагородами, 1 тисячу 209 воїнів нагороджено відомчими нагородами.

В перші дні російського наступу на Харківщину 24-го року ДБР вже призначило винних за прорив фронту. Десятого травня розпочався наступ, а 11-го ДБР порушує кримінальне провадження та з'являються яскраві заголовки про те, що саме 125-а бригада залишила позиції. Чи справедливо це? Чи заслуговують рідні та близькі тих, хто віддав своє життя в цих важких боях, на такі заяви? Я впевнений, що ні.

Не буду оцінювати якість розслідування чи заяви, говоритиму лише фактами, які має знати країна.

Факт перший. Бригада отримала втричі більше кілометрів фронту від нормативу, від Трав'янського водосховища до Сіверського Донця.

Факт другий. Підрозділи бригади були далеко не повністю укомплектовані, хоча перед цим понесли важкі втрати під Бахмутом і Кремінною.

Факт третій. Чотири стрілецьких батальйони без важкого озброєння, практично без важкої техніки.

Факт четвертий. Фортифікації першої лінії оборони будувалися лише силами бригади та місцевих громад і підприємців, мінні загородження теж лише власними силами і то в дуже обмеженій кількості. Про фортифікації багато говорять загалом зараз, з цього приводу ми вже створили ТСК, тому сподіваюся, будуть відповіді згодом.

Факт п'ятий. Неодноразові рапорти командування бригади з проханням підсилити перший ешелон оборони, інформування про підготовку наступу і безліч інших фактів, які свідчать про ігнорування проблем на цій ділянці фронту. Водночас в перший день початку російського наступу безліч підрозділів бригади стояли на смерть, вони герої, вони тримали фронт, вони билися і вони гинули.

Ми вимагаємо справедливості. Не можуть правоохоронці дискредитувати Збройні Сили України перед суспільством. Вимагаємо чесного розслідування, вимагаємо дотримуватися презумпції невинуватості. У часи великої війни не місце і не час бігати за сенсаціями та заголовками.

Слава усім героям! Слава Україні! (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

З процедури, да, Олексій Олексійович? Дивіться, я дам з процедури, але я попереджую, що відповідно до Регламенту ви маєте говорити виключно з процедури. Якщо ви будете говорити не з процедури, я роблю перше зауваження, потім позбавляю вас слова.

Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко.

 

11:23:16

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановні друзі, і я звертаюсь в першу чергу до всіх тих, хто зараз вийшов до трибуни. Ви підняли дуже важливе питання, шановні колеги, по 125 бригаді. Дякую вам за це. Але давайте, що ми тут... Ми сказали, від цього зараз нічого не змінилося ж, правда? Я пропоную зараз всім нам відповідно до статті 6 Регламенту Україну пункту 3 викликати негайно, вимагати присутності тут голови ДБР. І давайте йому поставимо це питання, яке ви ставите, чому так, чому 10-го числа і одразу 11-го винні. Але так, щоб він прийшов, а не так, щоб нам сказали, що він прийде колись на Погоджувальну раду. Ви якщо реально хочете допомогти хлопцям зі 125 бригади, будь ласка, друзі, давайте покажемо, що у Верховній Раді є хоч щось, що заважає нам танцювати. Або якщо у нас тут немає цього, то і сидіти тут немає сенсу. Будь ласка, прошу поставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Єдине я, дозвольте, уточню, мабуть, не голови ДБР, а Директора ДБР, тому що голови ДБР немає за законодавством. Да, ми б викликали особу, якої не існує.

Добре, шановні колеги, ставлю пропозицію Гончаренка на голосування. Прошу голосувати.

 

11:24:57

За-120

Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Шановні колеги, рухаємося далі. Рухаємося далі. (Шум у залі) Що ж ви кричите постійно, ну, друзі.

Ярославе Івановичу Железняк, теж з процедури? Те саме говорю вам – тільки з процедури. Якщо ні – попередження, потім позбавляю слова. Будь ласка, Ярослав Іванович Железняк.

 

11:25:23

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, ви довше витрачаєте час на ці попередження, ніж на суть цього питання.

Я хочу спитати з процедури. Дивіться, колеги, ми в різні часи викликали голову СБУ, голову Міністерства інфраструктури і регіонів, якого звільнили, і голову відновлення, керівника БЕБ (нерозбірливо), хто там зараз його очолює на цьому тижні, і вчора міністра внутрішніх справ. Цей ряд ми можемо продовжувати. Це ненормально, що ми чуємо постійно, що Погоджувальна рада викличе. Я вам скажу як свідок, як викликалися урядовці в минулому скликанні, вони мали бути тут через годину. Коли Луценко не прибув через годину, був скандал.

Колеги, нам треба визначитися, ми парламент, чи місце, об яке можна витирати ноги. Якщо друге, окей, просто скажіть, ми не будемо витрачати на це час більше. Або скажіть, коли вони прибудуть з доповіддю у Верховну Раду України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я відповім, якщо можна, а тоді дам з процедури. А –  ми парламент, якщо ви не знаєте. Б – я мушу це повторювати усім, роз'яснюючи Регламент, тому що я по два рази в день говорю про те, щоб не поширювати інформацію, але все рівно ви її ширите кожного дня безпідставно з порушенням постанови. Саме тому я вимушений роз'яснювати вам кожного дня, тому що я думаю, можливо, ви не зрозуміли положення цього.

І останнє. Безперечно, ви абсолютно праві: всі органи повинні негайно реагувати на виклики парламенту. І одразу ми шлемо відповідні запрошення їм. Я думаю, що в п'ятницю ви побачите перших тих, хто мав бути, а далі ми...

Будь ласка, з процедури Бужанський.

 

11:27:17

БУЖАНСЬКИЙ М.А.

Пане Ярославе, стосовно витирати ноги і чи парламент ми. Не потрібно бігати в іноземне посольство і скаржитися на українську владу. Не потрібно намагатися вплинути на українську владу, вписуючи якісь там пункти в меморандум МВФ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Секундочку, Максим Аркадійович, з процедури. Максим Аркадійович, з процедури. (Шум у залі)  Дякую. Дякую.

Шановні колеги, все, ніякої репліки. Пан Ярослав, що це означає,  репліка? Я переконаний, що всі, хто має ім'я Ярослав, зараз почнуть просити репліку. Все, друзі, йдемо далі.

Законопроект 11228 – це проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, інших законодавчих актів України щодо врегулювання питань протидії розвідувально-підривній діяльності спеціальних служб іноземних держав.

Я ставлю пропозицію включити це питання до порядку денного сесії.

 

11:28:29

За-241

Рішення прийнято.

Будь ласка, шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:28:53

За-226

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергія Костянтиновича Іонушаса. Я так розумію, і від авторів, і від комітету. До 4 хвилин, будь ласка.

 

11:29:15

ІОНУШАС С.К.

Шановний пане Голово, шановні колеги, Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 30 травня розглянув проект Закону про внесення змін до Кримінального і Кримінального процесуального кодексів України, інших законодавчих актів щодо врегулювання питань протидії розвідувально-підривній діяльності спеціальних служб іноземних держав. Розроблення проекту зумовлено необхідністю встановлення юридичних механізмів виконання контррозвідувальними підрозділами спеціальних завдань в інтересах забезпечення національної безпеки і оборони. 

Шановні колеги, для досягнення вказаної мети у законопроекті пропонується внесення змін до Кримінального і Кримінального процесуального кодексів, які дозволяють ефективно нашим контррозвідникам і розвідникам працювати і виконувати спеціальні контррозвідувальні завдання.

Шановні колеги, реалізація цього проекту надасть можливість нашим спеціальним підрозділам належним чином стояти і боронити нашу державу відповідним чином.

Шановні колеги, даний законопроект підтримується Службою безпеки України, Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України, Службою зовнішньої розвідки, Управлінням державної охорони і Державною прикордонною службою.

Шановні колеги, прохання цей законопроект підтримати. Ми всі розуміємо, що наші контррозвідники і розвідники боронять нашу державу, цей законопроект надає їм механізм робити це ефективно.

Дякую за підтримку              

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, я прошу записатися: два – за,  два – проти.

Сергій Костянтинович, все, можете йти з трибуни.

Будь ласка, шановні колеги, запишіться: два – за,  два – проти,  для того, щоб обговорити цей законопроект.

Будь ласка, слово надається народному депутату Неклюдову Владлену Михайловичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

11:31:15

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую. Дякую, Руслан Олексійович. Хотів виступати, але побачив такий вельмишановний жест від свого колеги.

Олександру Сергійовичу Бакумову...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я розумію, що Олександр Сергійович, да, будь ласка.

 

НЕКЛЮДОВ В.М. Нашому доктору, да, да.

 

11:31:32

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, надзвичайно важливий законопроект, він давно вже мав бути ухвалений українським парламентом, він стосується захисту наших правоохоронних органів і спеціальних органів, їх працівників.

Кого саме? Тих, які здійснюють розвідувальну і контррозвідувальну діяльність. Це головний орган спеціальний – це Служба безпеки України, а також два інших органи, які здійснюють таку діяльність, – це Державна прикордонна служба України та Державне управління охорони. Саме виконання завдань, спеціальних завдань, які здійснюються в рамках розвідувальної  і контррозвідувальної функції, іноді містять у собі склад кримінального правопорушення. І таким чином для того, щоб ці військовослужбовці, ці працівники повною мірою виконували свої функції, але не підпадали під дію кримінального закону, нам необхідно ухвалити рішення і внести зміни до Кримінального кодексу України, яким передбачити, що не є кримінальним правопорушенням, а це відповідно виконання оцими правоохоронними органами і їх представниками розвідувального і контррозвідувального завдання. Зрозуміло, що це завдання воно акцептоване, воно погоджено, воно зафіксовано, яким чином воно робиться, ким, в який спосіб, в яких межах, а тому процедура контролю є.

Є певні зауваження до цього законопроекту, також і у мене вони є. Вони стосуються  прозорості і доступності судових рішень щодо вільного доступу до реєстру судових рішень. Друге питання стосується доказової бази, що оці матеріали розвідувальної і контррозвідувальної діяльності можуть бути використані під час досудового розслідування. Мені здається, це дуже дискусійно, але ми це зробимо до другого читання. 

Дуже потрібний закон. Підтримайте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо, Олександр Сергійович.

Слово надається народній депутатці Фріз Ірині Василівні, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

11:33:45

ФРІЗ І.В.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Олексій Олексійович Гончаренко.

 

11:33:53

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Друзі, в мене до вас одне аграрне питання. В цієї Верховної Ради є яйця чи немає? От я питаю у вас, у нас тут є яйця чи немає їх. Скільки це буде тривати? Подивіться, у що ми з вами перетворилися, повне ігнорування. Ця Верховна Рада беззмістовна, ми викликаємо сюди когось – вони просто не приходять. Нам говорять, та вони прийдуть колись, кудись на Погоджувальну раду. Верховна Рада викликала чиновника сюди. Де вони? Чому вони не приходять? Як так може бути? Як може бути, коли ми з вами проголосували закон, ви проголосували за цей закон мобілізаційний, тепер ви ходите соромитеся, ми не думали, ми не бачили –  наголосували цю дурню. Але навіть в цьому законі прямо сказано "утримання дітей", наш уряд придумав "всиновлення дітей" і тисячі людей – до побачення, відстрочки немає, знущаємося. Написали "догляд за інвалідами", вони придумали "постійний догляд". І людей по колу корупційному вперед...

Ми ніхто, ви розумієте, нуль, нуль. Тому що наші закони не виконуються, наші виклики не виконуються. Нащо ми тут сидимо? Це просто купка цапів-відбувайлів, які просто тут сидять. Проголосували: ті, хто пройшов полон, мають право на звільнення. А Нацгвардія каже: ні, фіг вам. Проголосували: ДСНС має бути стовідсотково заброньовано. А вони кажуть: ні, нічого цього не буде. Так нащо ми потрібні? Нащо наша Верховна Рада існує?

Просто це такий собі громовідвід, щоб коли погано в країні, хто винний? Ви, ми, це депутати-подонки винні. А ми ні на що навіть вплинути не можемо. Ну невже вам самім за себе не соромно бути в такій ролі, дожити до такого віку і бути такою ганьбою?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Бурмічу Анатолію Петровичу, депутатська група "Відновлення України".

 

11:36:07

БУРМІЧ А.П.

Шановна президія, шановні колеги! Зараз ми розглядаємо дуже цікавий законопроект, дуже цікаву ініціативу. Ми всі добре розуміємо роль спецслужб у суспільстві, а тим більше під час війни, і роль контррозвідки.

Колись іще в 2020 році я з колегами подавали законопроект по реформі Службі безпеки України, де передбачалися окремі посилення, ті, які... до яких ми сьогодні приходимо і сьогодні розглядаємо, але, на жаль, законопроект був знятий. Але, і хвала богу, що ми її не реформували, Службу безпеки, тому що її б сьогодні просто не було б.

Що в цьому законопроекті? В законопроекті пропонується органам контррозвідки звільняти від відповідальності співробітників або тих людей, які приймають участь у спеціальних операціях, які, на перший погляд, підпадають під кримінальну відповідальність. Це діє така... така дія закону майже у всіх серйозних країнах і в серйозних спецслужбах діє.

Але на що нам треба тут звернути увагу? На запобіжники, щоб не було корупції, тому що може так статися, що всі корупціонери і злодії вистрояться з чемоданами біля контррозвідки і будувати купувати ці довідки і висновки. А тому обов'язково до другого читання треба закласти правки, які будуть гарантувати доступ судді-розслідувача до тих матеріалів, які підтверджують, що дійсно ця людина, чи агент, чи хто звільняється з-під відповідальності, дійсно був задіяний на користь національної безпеки.

Тому в першому читанні група "Відновлення України" підтримує, а до другого читання…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Кабаченку Володимиру Вікторовичу, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". Не все так просто. Сергій Володимирович Власенко, будь ласка.

 

11:38:24

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановний пане Голово. "Батьківщина" вважає, що діяльність з протидії розвідувально-підривній діяльності спеціальних служб іноземних держав є одним із найважливіших напрямків роботи української держави під час збройної агресії Російської Федерації. І ми тут повністю підтримуємо Службу безпеки України, яка займається цим, абсолютно надважливим напрямком боротьби з ворогом. При цьому я щиро радий, що колеги, які розпочали дискусію навколо цього закону, напевно, вперше за великий проміжок часу перестали говорити гаслами і почали говорити практично і професійно.

Давайте скажемо чесно, закон дуже важливий, але закон складний, закон потребує дискусії по певних питаннях, ну, зокрема, щодо питання збільшення строків НСРД по кримінальних провадженнях, пов'язаних із терористичною діяльністю і з державними злочинами. Закон потребує дискусії по низці інших положень, але ми абсолютно об'єктивно зможемо ці дискусії провести на етапі підготовки законопроекту до другого читання. Я би лише хотів, щоб ця дискусія продовжувалась, так само як і це обговорення, в рамках професійного обговорення, а не політичних гасел, що давайте зробимо все, давайте зробимо все.

Так, ми повинні зробити все, але ми повинні зробити це співмірно, так, щоб Служба безпеки мала всі необхідні повноваження, але при цьому не мала можливості зловживати і порушувати права громадян України.

Ми за збалансований підхід і за надання Службі безпеки можливостей здійснювати професійну діяльність по протидії розвідувально-підривній діяльності спеціальних служб іноземних держав, і в першому читанні голосуємо "за".

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, інших законодавчих актів України щодо врегулювання питань протидії розвідувально-підривній діяльності спеціальних служб іноземних держав (реєстраційний номер 11228-1).

Готові голосувати? Я ставлю пропозицію голосувати. Прошу, голосуємо за основу, прийняти за основу.

 

11:41:21

За-268

Рішення прийнято.

Колеги, з процедури – Андрій Вікторович. Андрій Вікторович Мотовиловець.

 

11:41:36

МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.

Друзі, я хочу винести на голосування з процедури питання по Закону 9589, 9570. Це важливі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 65.

 

МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В. 6570, Військову поліцію. Вони важливі, але нам потрібно більше часу для консультацій. Ми хочемо поставити питання змінити порядок розгляду, ці закони не голосувати, а перейти до Закону 5705.

Я дуже прошу залу підтримувати цю пропозицію і ці два закони не голосувати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, тепер я… законопроекти 6569 і альтернативні до нього, включаючи дешку, 6570 і альтернативний до нього, включаючи дешку, є пропозиція зараз зняти з порядку денного.

І я ставлю цю пропозицію Андрія Вікторовича Мотовиловця на голосування. І після цього перейти одразу до наступного Закону 5705.

Прошу голосувати за цю пропозицію, шановні колеги.

 

11:42:49

За-278

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.  І переходимо до законопроекту 5705. Це проект   Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження електронних квитків на автомобільному та міському електричному транспорті, це друге читання. Ми домовлялись так: 3 хвилини –  Бондарєв від "Батьківщини" виступає... Разумков ще буде, да? Разумков і голосуємо. Я запрошую Негулевського. 3 хвилини – Бондарєв. А Разумков зараз скаже, скільки. Добре.  

Будь ласка, Бондарєв, 3 хвилини. Негулевський, займіть своє місце, Ігор Петрович.

 

11:43:24

НЕГУЛЕВСЬКИЙ І.П.

Шановний Руслане Олексійовичу, шановні народні депутати, Комітетом  з питань транспорту та інфраструктури підготволено до розгляду Верховною Радою в другому читанні  проект  Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження електронних квитків на автомобільному та міському електричному транспорті (реєстраційний номер 5705), поданий Кабінетом Міністрів  України.

Проектом передбачається визначити електронний квиток наряду з паперовим підставою для укладення договору перевезення пасажира та багажу. Покласти на інфраструктуру…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ігорю Петровичу, а що ви робите? Секундочку,  зупиніться. Тут 3 хвилини виступ тільки Бондарєва і до 4 хвилин – Разумков. Все, і голосуємо. Не треба.

Да,  Бондарєв – до  3 хвилин. Будь ласка.

 

11:44:24

БОНДАРЄВ К.А.

Дякую,  шановні друзі. Шановні друзі, знову закон, який обмежує повноваження органів місцевого  самоврядування. Знову-таки профільне міністерство буде вирішувати, який саме квиток і яку інформацію він повинен в собі містити. Чому? Ну чому за рахунок органів місцевого  самоврядування, за їх кошти будуть здійснені певні повноваження у вигляді перевезень громадян, а який квиток, повинні давати свої дозволи відповідні нові профільне міністерство, не кажучи взагалі про те, яке саме міністерство. Давайте ми подивимося, це саме те міністерство, в якому працює Мустафа Найєм до сьогодення, з якого тільки що звільнили Кубракова. А за що їх звільнили? Ми вже чули виступ Кубракова тут і його звіт про… як використовувалися кошти, шалені кошти, десятки мільярдів, на зведення фортифікацій.

Ви хочете надати в цю кормушку ще їжі для цих людей, які розграбовують державний бюджет? Тоді спочатку давайте з'ясуємо, а скільки ще там буде працювати і грабувати бюджет той же Мустафа Найєм. Ви голосували за те, щоби прибрати недоторканність з депутатів, але ж в нас, як з'ясовується, є нова недоторканність, у Мустафи Найєма є нова недоторканність чомусь, тому що в державі зросли нові інструменти надання недоторканності певним особам.

Так само в це міністерство ви хочете надати нові повноваження, які будуть цими повноваженнями грабувати місцеві бюджети. Хто буде грабувати, ми вже з вами знаємо, але ж чому ми з вами знову будемо голосувати за те, щоби цим людям дати нову можливість для пограбування місцевих бюджетів? І тут вже не про бруківку чи не про якісь там скамейки в парках, які органи місцевого самоврядування, чи барабани, да, вам розповідали, купують по десятому разу, тут інша мета, тут вже мета сказати, що там в тому квитку повинно бути.

Уявіть собі, 69 територіальних громад на Київщині будуть їхати в міністерство для того, щоб їм затвердили квиток. Це дуристика, за це не можна голосувати, і "Батьківщина" за це не буде голосувати. І я всіх вас прошу прочитати хоча б назву цього закону і не підтримувати його.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,  Дмитро Олександрович, до 4 хвилин. Потім Ігор Петрович – одна хвилина відповідні на зауваження, які були, і голосуємо.

Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

11:47:32

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Руслан Олексійович.

Шановні колеги, я не буду казати про електронні квитки, тому що так як сьогодні рухається держава, завтра ці квитки будуть купувати всі і їхати з цієї держави, хто зможе, при піднятті тарифів, при збільшенні податків, при зростанні акцизу на паливо і багатьом іншим речам. Я хочу сказати декілька слів по тому законопроекту, за який ви проголосували дві хвилини тому. І там не лише про тероризм, там є правильні речі, але, на жаль, за останній час влада добре навчилася писати справи і фабрикувати справи по тим, хто говорить правду і не боїться називати речі своїми іменами.

Сказали військові про те, що немає фортифікацій на харківському напрямку, сьогодні виступали тут багато колег, в залі стояла і вийшла, і не побоялася це сказати. Що їм сказали? Що вони зрадники і на наступний день отримали 111-у. Сказав бізнес, що їх "кошмарить" БЕБ, ДБР і податкова. Що відбулось? Отримали карну справу, приклад Мазепи я приводити не буду. І це не єдиний приклад, про який ми можемо сьогодні говорити. Сказала людина, що не так відбувається мобілізація, як це прописано в законі і як це має відповідати здоровому глузду і Конституції, вийшов Центр протидії дезінформації, сказав це російське ІПСО, вони працюють на ворога. Хоча це чиста правда і відео тому пряме підтвердження, розповідати, що воно пишеться десь там, візьміть подивіться, ви ж по місту Києву ходите, бачите, де це знято. Чи так ви дожилися, що у нас ДРГ вже відеофільми і серіали знімає в центрі столиці держави, яка веде війну. Ні? Правда, не так. І дарма ви сьогодні в цій залі здебільшого мовчите, дарма, тому що тут немає зради, тут немає тих, хто працює проти країни, але тут є ті, хто не буде мовчати про владну корупцію, про те, що розкрадається бюджет, про те, що знищується економіка нашої держави. Не там ви намагаєтесь знайти ворогів, не там створюється кумовство, не там створюються схеми, не там відпускаються вороги на ззовні і обмінюються, і не там знищується все те, що сьогодні боронить наша з вами армія. Не тут хочуть вічно знаходитись у владних кабінетах. Не тут!

І повірте мені, якщо ви думаєте, що коли ви мовчите, ця доля вас омине, ви глибоко помиляєтесь. Так що не намагайтеся вліпити 111-у і тероризм, за який ви тільки що проголосували, всім тим, хто не боїться говорити правду і дійсно робить все для того, щоб наша держава перемогла, працює на це і вдень, і вночі, а не знімає відео і розповідає, як треба жити. Дуже часто це просто картинка, а не суть, за яку ми з вами боремося.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, одна хвилина – Ігор Петрович, відповіді на ті запитання по цьому законопроекту, які ви почули, якщо ви їх почули. Будь ласка. І голосуємо.

 

11:51:22

НЕГУЛЕВСЬКИЙ І.П.

Дякую, шановний Руслане Олексійовичу.

Тут все просто: проектом передбачається визначити електронний квиток, на ряду з паперовим,  підставою для укладення договору перевезення пасажира та багажу та покласти на Мінінфраструктури повноваження щодо затвердження форми обов'язкових реквізитів та відомостей, які має містити проїзний документ.

Все. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ігорю Петровичу.

Шановні колеги, всі почули всі сторони. Переходимо до голосування за законопроект. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, будь ласка, підготуйтеся до голосування

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження електронних квитків на автомобільному та міському електричному транспорті (реєстраційний номер 5705).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:52:37

За-256

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.

Наступний законопроект, це теж, це перше читання, 9593. Це проект Закону про внесення змін до статті 115 Закону України "Про електронні комунікації" (щодо сприяння у забезпеченні сталого функціонування електронних комунікаційних мереж та надання електронних комунікаційних послуг, а також заборони демонтажу електронних комунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану).

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:53:24

За-224

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова народного депутата України Федієнка Олександра Павловича. Будь ласка, Олександр Павлович, 2 хвилини.

 

11:53:38

ФЕДІЄНКО О.П.

Шановні колеги, доброго дня! Я думаю, що кожен з вас вже стикнувся з тим, що окрім того, що зникає електроживлення через те, що ворог руйнує нашу енергетичну систему, у нас, на жаль, зникає і зв'язок. Вже багато хто підходив до мене в парламенті і казав: дивись, друже, що робити, зникає зв'язок, ми не можемо комунікувати, бізнес, який залишився, не може працювати. Із цим треба щось робити.

Але при цьому, на жаль, ще й інша проблематика. Проблематика полягає у тому, що на прифронтових територіях і на деяких інших територіях деякі володільці різноманітних інфраструктурних мереж руйнують, знищують мережі операторів зв'язку. Ну так буває, коли їхав трактор і щось пошкодив, або збило опори, або впало дерево, або від прилетівшої бомби виявилась вирва. Тому є законопроект 9593, яким пропонується на час, дуже короткий законопроект, друзі мої, яким пропонується на час дії військового стану… перепрошую, запровадити механізм щодо доповнення статті 115 Закону України "Про електронні комунікації" та заборонити демонтаж електронних комунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, окрім як за рішенням постачальника електронних комунікацій і послуг,  чи за рішенням суду.

Також вносяться доповнення в цю статтю, згідно яких державні органи, органи місцевого самоврядування надають допомогу в ліквідації пошкоджених електронних комунікації і сприяють усуненню пошкоджень в умовах надзвичайного та воєнного стану. Прийняття цього законопроекту принаймні допоможе стабілізувати функціонування електронно-комунікаційних мереж. Такі приклади співпраці вже  є в містах Краматорськ, Слов'янськ, інших містах.

Друзі мої, прошу підтримати цей законопроект, це перше читання, сподіваюсь на ваше розуміння.

Дякую. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям  Слава!

Слово надається заступнику  голови комітету,  голові підкомітету з питань цифрової трансформації Штепі Сергію Сергійовичу.

Будь ласка, Сергій Сергійович.

   

11:55:39

ШТЕПА С.С.

Доброго дня, шановні колеги, шановний головуючий! Законопроект реєстраційний номер 9593  має на меті недопущення демонтажу електронних комунікаційних мереж чи їх частин в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, окрім як за рішенням постачальника електронних комунікаційних мереж або за рішенням суду. Вважаємо, що прийняття законопроекту дозволить забезпечити стабільність, якість зв'язку, а це  є дуже-дуже важливим, особливо в умовах повномасштабного вторгнення.

На жаль, вже під час повномасштабного вторгнення неодноразово фіксувалися випадки втручання в мережу і демонтажу окремих  її складових частин. Це  могло спричинити зниження якості зв'язку або  навіть взагалі відсутність мобільного зв'язку на тих чи інших територіях.

Наприклад, в 2023 році  в липні в Сумській області представники обленерго демонтували базові станції мобільних операторів, які знаходилися на  їх опорах, і через це тимчасово декілька десятків тисяч людей не мали доступу до зв'язку взагалі. Подібні ситуації також фіксувалися в 2022 році в Чернігівській області і в деяких інших регіонах. І саме з метою недопущення таких ситуацій пропонується, щоб демонтаж відбувався лише за рішенням або самого постачальника послуг, або за рішенням суду.

Комітет рекомендує Верховній Раді України цей законопроект за результатами  розгляду в першому читанні прийняти за основу з дорученням Комітету з питань цифрової трансформації доопрацювати законопроект з урахуванням пропозицій і поправок суб'єктів права законодавчої ініціативи, висловлених у висновку Комітету з питань цифрової трансформації 19 жовтня 2023 року, відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради  України і внести його на розгляд Верховної Ради України в другому читанні.

Дякую. Прошу підтримати. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Сергій Сергійович.

Шановні колеги, переходимо до обговорення цього законопроекту. Прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для висловлення своїх позицій, будь ласка.

Слово надається народному депутату Швачку Антону Олексійовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".   

 

11:57:57

ШВАЧКО А.О.

Федієнку передайте слово, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Федієнко Олександр Павлович, будь ласка.

 

11:58:08

ФЕДІЄНКО О.П.

Друзі, я звертаюсь до вас з проханням ще раз звернути увагу на ту проблематику, яка є, і підтримати вказаний законопроект. Друзі, зараз зв'язківцям, як і енергетикам, як і іншим установам, які визначені критично важливими, не вистачає відповідних фахівців. Вони, на жаль, мобілізуються і йдуть захищати нашу країну. І коли руйнуються мережі, не вистачає просто персоналу для того, щоб відновлювати ці мережі. Руйнуються мережі не окупантами, а руйнуються мережі саме безпосередньо іншими нашими, на жаль, інфраструктурними операторами.

Друзі, прошу підтримати цей законопроект, бо дійсно персоналу у зв'язківців не вистачає, вони постійно займаються тим, що розвозять генератори, замінюють акумулятори на базових станціях, для того, щоб у вас, друзі, нашого суспільства, у військових постійно  був зв'язок.

Хочу нагадати, що в Києві вчора практично не було понад 12 годин зв'язку, 12. Зникли всі існуючі оператори, які могли підтримати цю мережу, але більша частина операторів все ж таки в регіонах існувала, друзі мої. Дякую зв'язківцям. Дякую енергетикам, що тримають ці мережі. І давайте друзі підтримаємо цей законопроект і підтримаємо наших зв'язківців.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кубів Степан Іванович, фракція "Європейська солідарність".

 

11:59:32

КУБІВ С.І.

Пане Голово, прошу надати слово Ар'єву Володимиру. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Ігорович Ар'єв, будь ласка.

 

11:59:42

АР’ЄВ В.І.

Так вже сталося, що прості рішення створюють складні проблеми. Цей законопроект не враховує дуже важливу одну річ, що демонтаж цих мереж можливий для зведення фортифікацій і, якщо це є потреба, інженерних військ або інженерних підрозділів Збройних Сил України. Тому без доповнення цього законопроекту, що так само може брати участь в рішенні про демонтаж, наприклад, Генеральний штаб України, цей законопроект може створити суттєві перешкоди для деяких завдань, які сьогодні стоять перед Збройними Силами України.

Але ви ж самі розумієте, що для того, щоб мати електронні комунікації, потрібно, щоб було світло. А світла сьогодні по всій країні немає. До речі, у Верховній Раді, в Кабінеті Міністрів, в Офісі Президента світло є, ілюмінація в коридорах, якщо вийдете, зараз навіть вдень, коли можна було би, в принципі, вимкнути. Ну, я розумію, що не дуже багато і витрачається на це електроенергії, але коли люди сидять без світла, можна принаймні і нам бути скромнішими, а не сидіти в ілюмінації.

І найголовніше, що ще я хочу сказати, що... про що зараз люди говорять, про те, що фраза: "зелений тариф" заграла новими фарбами. А новими фарбами вона заграла в тому числі через те, що всі кошти підуть в Енергоатом України, принаймні більшість цих коштів, які будуть використані під підняття тарифів. А в Енергоатомі сьогодні досі є величезні корупційні дірки, які не закриті і які встановила в тому числі Тимчасова слідча комісія. Але Державна аудиторська служба нічого не бачить, інші служби не бачать. Оце ганьба.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Соколов Михайло Володимирович, фракція "Батьківщина".

 

12:01:47

СОКОЛОВ М.В.

Прошу передати слово колезі по фракції "Батьківщина" Кучеренку Олексію Юрійовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Юрійович Кучеренко, будь ласка.

 

12:02:00

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Дякую. Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, ну, по-перше, до автора, який... одного з авторів, який представляв авторський колектив, пана Федієнка Олександра, я хочу сказати, що я особисто з повагою до вас відношусь, ви професійна людина. Ви, якщо казати відверто, абсолютно адекватний галузевий лобіст – в хорошому розумінні цього слова, ви лобіюєте інтереси цілої галузі, а це інтереси України, –  і я завжди з задоволенням слухаю, дослуховуюсь, опоную вам інколи, але я вважаю, що саме такі фахівці мають працювати над законами, технократи, в цій ситуації. Це такий комплімент на майбутнє.

Тепер друге. Стосовно цього законопроекту. Ви знаєте, у нас у фракції є не те що традиція, є принциповий момент і процедура підготовки будь-якого голосування і будь-якого рішення. В нас дуже потужна експертна рада, де ми залучаємо фахівців з усіх галузей і дуже фахово, об'єктивно намагаємося розглянути той чи інший законопроект.

І ось я можу сказати, пане Федієнко, що по вашому законопроекту таке зауваження у нас експертної ради: "Законопроект не несе особливої шкоди, його можна підтримати у першому читанні". Ну, власне кажучи, це вже плюс, і ми підтримуємо ваш законопроект. Але я, чесно кажучи, хочу звернути увагу залу, що, дійсно, це біда, коли кожний законопроект, який, на жаль, багато, як мінімум, які виносяться в зал, саме розглядається в концепті: несе він шкоду чи ні.

Тому ми підтримуємо цей законопроект. Зауваження, які тут були висловлені, слушні. А від себе особисто і від багатьох споживачів прохання: забезпечте, будь ласка, максимально безперебійне електроживлення під час відключень світла своїх станцій, максимально, чим завгодно, яким завгодно джерелом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олексій Юрійович, ви назвали Федієнка, я мушу дати право на репліку, я перепрошую.

Будь ласка, коротко, Олександр.

 

12:04:12

ФЕДІЄНКО О.П.

Дуже коротко. Олексій Юрійович, дякую за приємні слова, дякую за підтримку. Але все ж таки хочу звернути увагу, що я не лобіюю тут галузь - я лобіюю саме те, щоб у нашого суспільства, у наших військових, у нашого народу був постійно зв'язок. І тут я з вами погоджуюсь, що якщо ми зараз операторам дамо захист, то оператори повинні захистити не тільки мережі, а й безперебійну роботу цих мереж, для того щоб незалежно, є електрика чи немає, наше суспільство мало доступ до інформації.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Вельможний Сергій Анатолійович, група "Довіра".

 

12:04:49

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Шановні колеги, прошу вас звернути увагу, що положення щодо заборони демонтажу мереж без рішення постачальника не узгоджується з визначеними законом правами власника мереж на такий демонтаж. Норми проекту щодо сприяння постачальником електронних комунікаційних мереж або послуг мають декларативний характер, оскільки не визначено механізми та способи такого сприяння. Також ГНЕУ висловлює зауваження до цього законопроекту.

Прошу авторів законопроекту звернути на це увагу, доопрацювати даний законопроект до другого читання. А депутатська група "Довіра" буде підтримувати даний законопроект у першому читанні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми обговорили цей законопроект. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до статті 115 Закону України "Про електронні комунікації" (щодо сприяння у забезпеченні сталого функціонування електронних комунікаційних мереж та надання електронних комунікаційних послуг, а також заборони демонтажу електронних комунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану) (реєстраційний номер 9593).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:06:43

За-248

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Рухаємося далі. Наступний 10273: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Національної системи конфіденційного зв’язку та Національної електронної комунікаційної мережі.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою і прошу голосувати.

 

12:07:14

За-221

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова Голову Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України Мироненка Юрія Миколайовича, до 2 хвилин, будь ласка. Представлення закону.

 

12:07:43

МИРОНЕНКО Ю.М.

Доброго дня, шановні народні депутати, шановний Голово. Про прийняття проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Національної системи конфіденційного зв’язку та Національної електронної комунікаційної мережі. Мета – приведення до норм чинного законодавства. Законопроектом пропонується внести зміни до законів України "Про Національну систему конфіденційного зв’язку" і "Про основні засади забезпечення кібербезпеки України".

Проектом визначається новий склад Національної системи конфіденційного зв’язку та вводяться такі терміни: "спеціальна електронна мережа" та "спеціальна інформаційно-комунікаційна мережа", для розмежування зазначених термінів "система" і "мережа", чіткого розмежування їх відмінностей, призначення та складу.

Також "оператор Національної системи конфіденційного зв’язку" для визначення критерію юридична особа, яка має право надавати  послуги Національної системи конфіденційного зв’язку.

Також "централізована система міжвідомчого взаємообміну", "захищений шлюз", "з'єднання системи оперативного керування засобами захисту інформації". Це все необхідно для нормативного врегулювання змін в організаційно-технічній структурі, яке відбувається в зв'язку з запровадженням новітніх технологій та врегулювання питання організації міжвідомчого обміну інформацією з  обмеженим доступом, крім інформації, що становить державну таємницю.

І також "послуги конфіденційного зв’язку", де потрібно чітко визначити види послуги, яку надають оператори.

І також "користувачі Національної системи конфіденційного зв’язку" для визначення переліку суб'єктів, яким надаються ці послуги. Ну і замість терміна "Національна телекомунікаційна мережа" вводиться термін "Національна електронна комунікаційна мережа" та його визначення.

Прошу …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається для співдоповіді заступнику голови комітету, голові підкомітету Штепі Сергію Сергійовичу. Будь ласка. Сідайте на місце.

 

12:10:00

ШТЕПА С.С.

Доброго дня, шановний головуючий, шановні колеги. Комітет Верховної Ради України з питань цифрової трансформації розглянув на своєму засіданні 20 грудня 2023 року (протокол №113) проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Національної системи конфіденційного зв’язку та Національної електронної комунікаційної мережі (реєстраційний номер 10273), поданий 20 листопада 2023 року Кабінетом Міністрів України.

Прийняття цього законопроекту надасть змогу розв'язати проблеми подальшого зв'язку та функціонування Національної системи конфіденційного зв’язку та законодавчого забезпечення функціонування Національної електронної комунікаційної мережі, а також привести вимоги законодавства в цих сферах у відповідність до змін, що відбулися в законодавстві у сфері електронних комунікацій та новітніх технологій.

Комітет ухвалив таке рішення: рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України, реєстраційний номер 10273, за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу. Прошу підтримати.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я  прошу записатися фракції і групи: два – за, два – проти.

Будь ласка, Ватрас Володимир Антонович, фракція "Слуга народу". Будь ласка.

 

12:11:30

ВАТРАС В.А.

Прошу передати слово Олександру Павловичу Федієнку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.

Будь ласка, Олександр Павлович Федієнко.

 

12:11:38

ФЕДІЄНКО О.П.

Друзі мої, доброго дня ще раз. Хочу звернутись до вас підтримати законопроект 10273. Якщо дуже коротко, про що це йде мова? Маємо величезну купу якихось державних органів, державних інституцій, якихось військових формувань, які поєднані між собою відповідно Національною системою конфіденційного зв'язку. Ця система повинна відповідати відповідним критеріям, стандартам, бути сталою і працювати. Так, але для того, щоб все ж таки ця система працювала надалі, на законодавчому рівні нам потрібно внести туди відповідні зміни щодо відповідної взаємодії. Тому пропонується в цьому законопроекті удосконалити поняття апарату, унормувати порядок роботи зазначеної системи.

Ще раз хочу наголосити, друзі мої, що ця система може працювати незалежно від того, чи працюють оператори в країні, чи є електроживлення в країні. Держспецзв'язок безпосередньо наполегливо, я не побоюсь цього слова, героїчно тримає цю мережу. І я сподіваюсь, що незалежно від тих катаклізмів і тих катастроф, на жаль, які є енергетичні в нашій країні, наші урядові організації, наші військові завжди будуть на зв'язку.   

Дякую. Прошу ще раз підтримати законопроект 10273.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Фріз Ірина Василівна, фракція "Європейська солідарність". Будь ласка, Володимир Ігорович Ар'єв. Будь ласка.

 

12:13:00

ФРІЗ І.В.

Прошу передати слово  Володимиру Ар'єву.

 

12:13:09

АР’ЄВ В.І.

Це технічний законопроект, його варто прийняти, але варто звернути увагу на інші проблеми, які стосуються конфіденційного зв'язку і взагалі будь-яких видів зв'язку, державного, який є на сьогоднішній день. Скажіть, будь ласка, у кого в цій залі є пристрої китайського виробництва? Я думаю, що у більшості є все ж таки пристрої американського виробництва. Але дуже багато вузлів, технологічних вузлів в телекомунікаціях, в тому числі і в державних установах, встановлені виробництва Китайської Республіки. Ми з паном Мироненком на засіданні комітету вже про це говорили і це є дійсно великою проблемою, причому це є проблема не тільки для України, це є проблема для всіх європейських країн і експерти піднімають її дуже серйозно. Тому що на сьогоднішній день витоки із пристроїв можливі і це може стати особливою проблемою для країни, яка веде боротьбу із державою, що має цілком дружні зв'язки з Китайською Народною Республікою. На це треба зважати.

Другий момент. Кібербезпека для нас дуже важлива і зокрема такі додатки, як "Резерв+" , які транспортують дані від військовозобов'язаних і до бази даних Оберіг, вони так само мають бути захищені належним чином. Я не знаю, яким чином дали сертифікат КСЗІ для цього додатку, який почав розроблятися за 37 днів до його старту. Тобто наскільки я знаю, наскільки нам вчора на комітеті сказали, систему безпеки досі тестують. Це як? Тобто питань зараз дуже багато. Цей законопроект ми підтримуємо, але я дуже прошу звернути увагу на питання кібербезпеки, які сьогодні стоять особливо нагально.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Абдуллін Олександр Рафкатович. А, передає. Будь ласка, Кабаченко.

 

12:15:24

КАБАЧЕНКО В.В.

Володимир Кабаченко, фракція "Батьківщина". Перш за все хочу подякувати автору цього законопроекту за те, що нарешті ми прийшли до того, що державне хмарне сховище має бути створено в Україні, що всі реєстри, всі персональні дані українців мають зберігатися в Україні, а не поза межами України, як це функціонує станом на зараз.

Основний плюс цього законопроекту – це сама ідея. А основний мінус цього законопроекту – це те, як ця ідея виписана в цьому законопроекті. Нам всім слід відноситися до цього законопроекту як до рамкового, тому що в цьому законопроекті відсутні будь-які інструкції і деталі щодо майбутнього впровадження цього законопроекту в життя.

Створення саме державної хмари як державного сховища даних надзвичайно важливе для національної безпеки, особливо в умовах війни, оскільки не можна допустити розповзання даних по приватних конторах та витоків важливих для держави даних, особливо в умовах, коли за українськими інформаційними ресурсами буквально постійно полюють.

Головним зауваженням до даного законопроекту є його рамковість. Він містить необхідні засадничі поняття, але не містить жодної норми, яка б стосувалася безпосередньо створення та функціонування централізованої системи міжвідомчого взаємообміну.

Тому фракція "Батьківщина" підтримує в першому читанні цей законопроект. Ми голосуємо за, але будемо готувати комплексні правки до другого читання задля того, щоб на другому читанні ми вже прийняли з вами не рамковий законопроект, а повністю сформований і комплексний законопроект.

Дуже дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Будь ласка, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні друзі, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Національної системи конфіденційного зв’язку та Національної електронної комунікаційної мережі (реєстраційний номер 10273).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:18:14

За-263

Рішення прийнято.

Наступний законопроект. Рішення прийнято. Наступний законопроект 9478 – це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та зарахування до стажу державної служби часу роботи на деяких посадах у військових адміністраціях.

(Шум у залі) А я буду, коли наступний раз ставити.

Я ставлю пропозицію розглянути за скороченою процедурою.

 

12:19:11

За-209

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую до слова Голову Національного агентства України з питань державної служби Наталію Олександрівну Алюшину. Будь ласка, Наталія Олександрівна.

 

12:19:36

АЛЮШИНА Н.О.

Шановні народні депутати! Шановний Руслане Олексійовичу! Я хочу сказати, що нам критично потрібен для державної служби цей законопроект. І зараз я просто вас закликаю, ті, хто знаходяться на територіях, обласні військові адміністрації, обласні адміністрації населених пунктів, зараз ці люди, їм не зараховується стаж державної служби, вони не мають рангів. Я зараз просто хочу, якщо по скороченій, то дуже коротко.

Цей порядок, цей законопроект дозволить нам впорядкувати питання присвоєння рангів державним службовцям, зокрема тим, хто зараз проходить військову службу.

Друге. Звісно, що це забезпечить нам і справедливість зарахування до стажу державної служби певних періодів, те, що їм наразі не зараховується до стажу державної служби.

Ці зміни  пропонується внести законопроектом про державну службу, нам це дозволить і зараховувати стаж, нам це дозволить присвоювати їм ранги, і це дозволить їм впорядкувати саме питання. Кадрові служби благають, державні службовці звертаються, вони всі зараз звертаються до нас із запитами, хто ми є.

Шановні народні депутати, я дуже прошу підтримати наш урядовий законопроект 9478. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Чорного Дмитра Сергійовича.

Будь ласка,  Дмитро Сергійович.

 

12:21:15

ЧОРНИЙ Д.С.

Шановний Голово, шановні колеги, комітет розглянув на своєму засіданні 5 вересня 2023 року поданий Кабінетом Міністрів України законопроект за реєстраційним номером 9478 про внесення змін до Закону "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та зарахування до стажу державної служби часу роботи на деяких посадах у військових адміністраціях.

Підтримуючи необхідність впорядкування питань присвоєння рангів державним службовцям, зокрема, тим, які проходять військову службу, а також зарахування до стажу державної служби часу роботи на деяких посадах у військових адміністраціях комітет ухвалив рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 1 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України за наслідками розгляду в першому читанні прийняти законопроект за реєстраційним номером  9478 за основу.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Дмитро Сергійович.

Шановні колеги, я прошу народних депутатів від фракцій і груп записатися: два – за, два – проти, на виступи і представлення позицій відповідних фракцій і груп. Будь ласка, прошу записатися.

Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

12:22:45

ЮЖАНІНА Н.П.

Прошу передати слово Гончаренку Олексію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко.

 

12:23:03

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Говорили, балакали, потім сіли і заплакали – класика. Поки ми тут з вами засідаємо і типу щось розглядаємо, до речі, цей законопроект, там є правильні речі, але чому не до всіх однаковий підхід? Має бути абсолютно до всіх однаковий підхід.

Але, друзі, маю для вас новину. Кабінет Міністрів України прямо зараз приймає порядок бронювання на підприємствах, в органах державної влади і прямо там пише: ДСНС – 50 відсотків бронювання, крапка. Все, все те, що ми з вами говорили тут, когось викликали, приймали закон, де такого не сказано, не сказано, в черговий раз на все це поклали і йде абсолютно все інакше. Прямо під час засідання Верховної Ради, нащо тягнути, куди приходити, кого питати? Нащо слухати петиції, які люди підіймають питання? Все це не має ніякого значення.

Далі там взагалі дуже цікавий порядок, як це все вручну будуть формуватися переліки цих підприємств. І зараз ми з вами побачимо, друзі, попереду багато новин: про Фавбет, про розведення верблюдів, які підприємства будуть туди потрапляти. Хто там далі? Укрцирк. От ми зараз будемо все дивитися, коли замість того, щоб були заброньовані критично важливі працівники, коли замість того, щоб були заброньовані рятівники, пожежники, коли замість них будуть бронювати: кум, сват, брат, –  за бабло, за корупцію, Укрцирк і так далі. І будемо мати ми з вами повний укрцирк. І так нашу економіку доб'ють. І це відбувається прямо зараз. Ніхто навіть не хоче до нас прийти і щось розказати, пояснити, бо а нащо, нащо ми такі?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Крулько Іван Іванович, фракція "Батьківщина". Будь ласка. Євтушок Сергій Миколайович, будь ласка.

 

12:25:15

ЄВТУШОК С.М.

Дякую, пане Голово. Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина".

Дійсно, шановні колеги, даний законопроект покликаний для того, щоб впорядкувати ці всі питання, які стосуються присвоєння чергових рангів, можливо, відповідно до тих воєнних або спеціальних звань тих людей, котрі, перебуваючи на державній службі, пішли служити в Збройні Сили України. А також це стосується посадових осіб органів місцевого самоврядування, дипломатичної служби.

Тому фракція "Батьківщина" на своєму засіданні розглянула це питання. І одразу хочу сказати, що ми будемо підтримувати даний законопроект в першому читанні, підтримуємо основний комітет, який пропонує також це зробити. Але, разом з тим, хочу сказати, що є і певні недоліки, які ми спільно зможемо виправити до другого читання.

Я також хочу сказати, якщо мова йде про посадових осіб органів місцевого самоврядування, і те, що зараз, коли розганяється російське ІПСО, говорять про те, що, мовляв, депутати різних рівнів ховаються за спинами громадян України, не служать, не боронять свою неньку Україну, абсолютне ІПСО, абсолютна неправда. Тому що лише депутатів місцевих рад – представників "Батьківщини" перебувають на лінії бойового зіткнення  більше ста депутатів. Саме тому ми і говоримо про те, що це є російське ІПСО. Представники і інших політичних сил також беруть участь, воюють, захищають нашу країну. Давайте не будемо дивитися на ці різні російські ІПСО, захищаємо нашу країну. А даним законопроектом даємо можливість присвоювати ранги відповідно до посадових… своїх різних посад і державним службовцям, і посадовим особам органів місцевого самоврядування і дипломатам. Голосуємо в першому читанні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Вельможний Сергій Анатолійович, група "Довіра".

 

12:27:19

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Можливо, я зараз озвучу непопулярну думку, однак існує проблема. Державні службовці, працівники оборонно-промислового комплексу, критичної інфраструктури та багатьох інших надзвичайно важливих галузей залишилися незахищеними. Чому?

Після набрання чинності законопроекту про зміни умов мобілізації, тобто з 18 травня, Кабмін мав би ухвалити новий порядок бронювання працівників. Однак уже минуло понад два тижні, а його немає. Виробники оборонно-промислового комплексу зверталися до КМУ з  відкритим листом. Ми також вбачаємо в цьому проблему: всі ті, хто після 18 травня приходять на роботу, можуть бути призвані. Безумовно, наразі найбільш важливим є захист Вітчизни, однак захист може бути і в розробці нового озброєння, яке збереже життя тисячам солдатів. Це велика проблема, про яку намагаються не говорити, однак вона існує.

По суті законопроекту, проект може бути підтриманий, оскільки спрямований на впорядкування питань присвоєння рангів державним службовцям, зокрема тим, які проходять військову службу, а також працюють у військових адміністраціях.

Тому депутатська група "Довіра" буде підтримувати його в першому читанні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дирдін Максим Євгенович, фракція "Слуга народу", і після цього переходимо до голосування. Прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, Максим Євгенович.

 

12:28:44

ДИРДІН М.Є.

Прошу слово передати Олександру Бакумову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Сергійович Бакумов.

 

12:28:58

БАКУМОВ О.С.

Дякую. Шановні колеги, прошу вас підтримати вказаний законопроект. Він є важливим, він пов'язаний із захистом прав наших військовослужбовців. Тому що у Збройних Силах України та інших військових формуваннях на сьогоднішній день проходить багато осіб військову службу з числа працівників, які знаходились на державній службі, а також на службі в органах місцевого самоврядування.

З урахуванням того, що збройна агресія триває і це військове протистояння продовжується, здійснюється ротація, подекуди здійснюється демобілізація, чи відповідно за станом здоров'я ці особи повертаються до цивільного життя, – у нас виникає питання у співвідношенні дійсно рангів і військових звань, оскільки ці особи отримували відповідно військові звання і просувались по військовій службі. Саме для того, щоб здійснити порівняння і надати певний ранг в цивільному житті необхідне і ухвалення цього законопроекту.

Друга категорія – це військові адміністрації. Ми знаємо, на Харківщині, Донеччині, Луганщині багато осіб призначені керівниками місцевих адміністрацій, військових адміністрацій. В населених пунктів обласних їхнє перебування на посаді не зараховується до стажу ані державної служби ані служби в органах місцевого самоврядування. Зрозуміло, що це є несправедливим, що це є невиправданим і неправильним.  І тут Верховна Рада має розглядати це питання шляхом підтримання цього законопроекту.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів приготуватись до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та зарахування до стажу державної служби часу роботи на деяких посадах у військових адміністраціях (реєстраційний номер 9478).

Всі почули назву, номер, да? Добре. Шановні колеги, прошу голосувати. Голосуємо прийняти за основу 9478. Прошу голосувати.

 

12:31:41

За-259

Рішення прийнято.

Рухаємося далі. 10284, це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання участі державних органів та органів місцевого самоврядування в реалізації програм та проектів міжнародної технічної допомоги та транскордонного співробітництва.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:32:16

За-211

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую голову підкомітету Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Безгіна Віталія Юрійовича. Оскільки від авторів і від комітету, до 4 хвилин, будь ласка.

 

12:32:35

БЕЗГІН В.Ю.

Доброго дня, шановна президія, шановні колеги! Насправді проблема, яку ми хочемо вирішити цим законопроектом, вона, власне, пішла з нашого спілкування з місцевим самоврядуванням. Вочевидь є проблема, ми вимагаємо в тому числі від органів місцевого самоврядування і паралельно від місцевих державних адміністрацій, щоб вони працювали з європейськими фондами, брали участь у програмах, залучали міжнародні кошти, але постає логічне питання, чи є можливість в органів місцевого самоврядування і місцевих державних адміністрацій винаймати професіоналів, які володіють іноземними мовами, розуміють, що таке проєкти, на зарплатню в 15-17 тисяч гривень. Вочевидь, що це не так.

Цей законопроект пропонує дуже просту річ, він пропонує дозволити органам місцевого самоврядування і МДА доплачувати таким фахівцям-міжнародникам у разі того, якщо вони залучили кошти міжнародної технічної підтримки, доплачувати їм і стимулювати їх. Тобто фактично доплачувати не за кошти українських платників податків, а за кошти платників податків міжнародних, іноземних, що робить ситуацію вкрай позитивною.

Однак є нюанс, ми його розуміємо, нам між читаннями треба синхронізувати даний законопроект з реформою оплати праці і, в принципі, реформою державної служби, тому що є інший законопроект, який регулює оплату праці там, це 8222. Зараз між ними є різночитання і ми розуміємо, що під час підготовки до другого читання ми маємо це врахувати.

Саме тому комітет наш, коли розглядав даний законопроект 20 травня 2024 року, вирішив рекомендувати парламенту прийняти законопроект за основу з наступним доопрацюванням відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України саме для того, щоб ми могли доопрацювати його разом з Національним агентством з питань державної служби і нашими європейськими партнерами.

Дякую. Прошу підтримати за основу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Віталій Юрійович.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення.

Павленко Ростислав Миколайович, фракція "Європейська солідарність", будь ласка.

 

12:34:55

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Дякую.

Прошу передати слово Софії Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Софія Романівна Федина, будь ласка.

 

12:35:10

ФЕДИНА С.Р.

"Європейська солідарність" буде підтримувати даний законопроект у першому читанні, тому що насправді до другого читання варто було би ще дуже багато чого доробити, зокрема починаючи із узгодження термінології і відповідності іншим законодавчим актам. Тому що без цього всього законопроект не буде дієвим. Але я би хотіла також підняти питання того, що якщо ми хочемо, щоб наше місцеве самоврядування активно працювало з міжнародними структурами, отримувало гранти, реалізовувало міжнародні проєкти, то для початку треба розблокувати можливість місцевим депутатам їздити за кордон і укладати ці всі угоди. Тому що ці всі заборони, які зараз є на виїзд за кордон депутатам місцевих рад, зрештою так як і депутатам Верховної Ради, - це все антиконституційно, це ненормально. І якщо ми хочемо, щоб була ефективна робота на рівні місцевого самоврядування і на рівні місцевих ініціатив, то як мінімум люди мають можливість... мусять мати можливість  безпосередньо комунікувати зі своїми закордонними колегами. Це перше.

Друге питання, яке так само стосується місцевого самоврядування. А ви не помітили, що за останні п'ять років у нас, по суті, іде зачистка місцевого самоврядування і максимальний тиск на нього? Що я вже мовчу так само про кошти, які забираються від місцевого самоврядування, а потім самі собі це все вирішуєте. До речі, друзі, а ви знаєте, скільки грошей пішло із забраного місцевого самоврядування ПДФО на дрони, на РЕБи і на все решта? До речі, вам про це ніхто не зможе відзвітуватись, ні Держспецзв'язок, ні Мінцифра, тому що немає нормальної інформації. А я вам скажу, що мало того, що дронів закуплено критично мало, так закуплені ще такі дрони і передані на передову, що половина з них не злітає. Тому коли ми говоримо про забезпечення роботи місцевого самоврядування, то найбільшу загрозу становить центральна влада, яка це самоврядування і його можливості зачищає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Заремський Максим Валентинович, фракція політичної партії "Слуга народу".

Аліксійчук, будь ласка.

 

12:37:25

АЛІКСІЙЧУК О.В.

Доброго дня, колеги! Статистика підписання міжнародних угод нашими представниками органів місцевого самоврядування, на щастя, зростає, і це не може не радувати. На щастя, в них немає перепони виїзду за кордон, якщо це оформляється відрядження, якщо є запрошення від муніципалітету або регіону будь-якої країни Європейського Союзу. І на щастя, наші органи місцевого самоврядування користуються такою можливістю. На щастя, ми як Верховна Рада проголосували законопроект 9450, який дає широкі можливості для кожної громади в кожному регіоні України брати участь і підписувати угоди з міжнародними партнерами, брати участь в європейських фондах, брати участь в європейських програмах.

10284 – це можливість для місцевого самоврядування дати більшу оплату праці за ефективну роботу своїх менеджерів, менеджерів, які будуть писати проєкти, менеджерів, які будуть знаходити партнерів, менеджерів, які будуть створювати програми в органах місцевого самоврядування. Тому що сьогодні Європейський Союз, зокрема і через програми Іnterreg відкрив нам такі можливості, через програми  Іnterreg, які ми з вами ратифікували, за що теж кожному з вас окреме дякую.

Тому, колеги, друзі, важливий законопроект для широких можливостей органів місцевого самоврядування, важливий законопроект, щоб дати можливість утримувати тих фахівців проєктного менеджменту, який сьогодні є в громадах, або громади можуть залучити, в громадах.

Підтримуємо місцеве самоврядування, підтримуємо законопроект 10284. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Вельможний Сергій Анатолійович,група "Довіра".

 

12:39:21

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вальможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Проект закону може бути підтриманий, оскільки його прийняття буде стимулювати органи державної влади та органи місцевого самоврядування до участі в реалізації програм та проєктів міжнародної технічної допомоги та транскордонного співробітництва, а також дозволить збільшити заробітну плату державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування.

Але звертаю авторів законопроекту, що Мінфін висловлює зауваження, оскільки встановлення додаткової виплати державному службовцю за виконання основних обов'язків не узгоджується з підходами щодо оплати праці державних службовців. Тому потрібно доопрацювати до другого читання.

У першому читані депутатська група "Довіра" буде підтримувати даний законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Соколов, фракція "Батьківщина", Михайло Володимирович. Михайло Михайлович Цимбалюк, чи ні? Будь ласка.

 

12:40:17

СОКОЛОВ М.В.

Доброго дня, колеги! Чи чути мене, да?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чутно, так.

 

СОКОЛОВ М.В.

"Батьківщина" не може підтримати цей законопроект, бо зазначений законопроект юридично недосконалий, підлягає відхиленню, оскільки суперечить Конституції України та не узгоджується з іншими законами України. Держава вже забезпечує достатній рівень оплати праці  державних службовців та професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Не відповідають пункту 12 частини першої статті 69 Бюджетного кодексу України при встановленні особливостей формування фонду оплати праці державних службовців та розмежування коштів місцевих бюджетів та коштів, які надходять до місцевого бюджету в рамках міжнародних програм допомоги і грантів Європейського Союзу, урядів або юридичних і фізичних осіб.

Порушення частини другої статті 19 Конституції України та водночас статті 10 та 24 Закону "Про захист персональних даних", які стосуються питань використання персональних даних та забезпечення закону і захисту персональних даних працівників, які зобов'язані не допускати розголошення у будь-який спосіб персональних даних, що їм було довірено або які стали відомі у зв'язку з виконанням професійних та службових обов'язків.

Цей законопроект суперечить вимогам антикорупційного законодавства щодо декларування отриманої працівниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування грошової винагороди. Та найголовніше, це легітимізація цілеспрямованого зовнішнього незаконного впливу  на органи державної влади та місцевого самоврядування з метою стимулювання прийняття важливих рішень для врахування інтересів виключно іноземних…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту.

Ірина Мирославівна ще, так, Констанкевич. Будь ласка, одна хвилина для обговорення. І після цього ми голосуємо за цей законопроект.

Будь ласка, Констанкевич.

  

12:42:35

КОНСТАНКЕВИЧ І.М.

Група "За майбутнє" буде підтримувати даний  законопроект, оскільки ми вважаємо, що усі норми даного законопроекту є прогресивними і вони є вкрай важливими, і актуальними в контексті відбудови і відновлення України в поствоєнний період.

Ми бачимо, як зараз в умовах війни формується прогресивне місцеве самоврядування, яке, залучаючи донорську допомогу, допомогу наших міжнародних партнерів, є ефективним, гнучким і мобільним. Тому з огляду на те, що вітчизняне  законодавство є недосконалим, ми його мусимо врегулювати, ми мусимо його осучаснити, і це буде зроблено за умови, якщо ми підтримаємо цей законопроект в першому читанні. До другого читання будуть окремі норми удосконалені, але зараз його потрібно підтримати, що ми і зробимо.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію прийняти  за основу з доопрацюванням положень відповідно до  частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання участі державних органів та органів місцевого самоврядування в реалізації програм та проектів міжнародної технічної допомоги та транскордонного співробітництва (реєстраційний номер законопроекту 10284).           

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. 

 

12:44:16

За-259

Рішення прийнято. 

Шановні колеги і завершальний законопроект на сьогодні 11143. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану. Це друге читання. Ми домовились з колегами, про такий порядок розгляду: "Європейська солідарність", Ірина Василівна Фріз – 3 хвилини і ставить дві поправки, після цього 5 хвилин – виступ Дмитра Разумкова, потім Цимбалюк – 3 хвилини і потім Разумков ще один виступ – 5 хвилин, він на ці два по п'ять міняє свої 20 поправок. Домовились, колеги? І після цього голосуємо за цей законопроект. Це друге читання, це дуже важливо, прошу не розходитись.

Будь ласка, це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку ведення військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану (11143).

Будь ласка, Ірина Василівна Фріз – 3 хвилини, а потім дві поправки,  тільки скажіть номери їх, щоб я записав.

 

12:45:14

ФРІЗ І.В.

Дякую дуже, пане Голово. Я буду ставити на підтвердження правки номер 110 та 169.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Одну секундочку, ви будете на підтвердження чи на врахування?

 

12:45:39

ФРІЗ І.В.

На врахування, вибачте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  На врахування. Це ваші поправки?

 

ФРІЗ І.В. Це мої правки, я їх буду ставити на врахування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  дайте 3 хвилини.

 

ФРІЗ І.В.

Шановні колеги, я прошу вашої уваги, тому що ми зараз розглядаємо законопроект, який є суттєво важливим для того, щоб наші захисники та захисниці мали можливість отримувати більш покращений сервіс від держави. На жаль, ми бачимо ситуацію, коли знову ж таки мета законопроекту обтяжена значними, знаєте, правовими невизначеностями та техніко-юридичною нелогічністю.

Є в законопроекті норми, які, на жаль, чомусь залишились, хоча вони є абсолютно тотожними до норм, які вже є в чинному законодавстві. Тому таке обтяження цього законопроекту цими нормами, з моєї точки зору, є абсолютно логічним, але менше з тим. Тобто якщо ми хочемо в новому законопроекті дублювати те, що вже є чинним, хай це  буде на совісті авторів.

З іншого боку, є певні норми, які, з моєї точки зору, звужують права наших захисників і захисниць щодо отримання статусу учасника бойових дій. Це стосується в частности того, що якщо раніше це все було плюс-мінус централізовано, то зараз воно вже буде за різними цифровими системами надаватися, що, з моєї точки зору, може ускладнювати процеси отримання статусу учасника бойових дій, а не полегшувати його і тим більше спрощувати.

Саме тому я прошу вашої уваги і цього буде стосуватися 110 правка. Я прошу виключити з законопроекту в другому читанні додаткову статтю 6 прим.1, яка, з моєї точки зору, звужує можливості отримання статусу учасника бойових дій для захисників та захисниць.

Крім того, шановні колеги, я прошу вашої уваги, правка 169 стосується того, що ми з вами все ж таки маємо залишатися правовою державою, в якій діє правовий принцип презумпція невинуватості. Правка 169 говорить про те, що неможливо включати до реєстрів інформацію про особу, яка знаходиться під слідчими діями. Тобто вона ще не має рішення суду щодо її винуватості, але цю інформацію для чогось хочуть вже збирати.

Шановні колеги, я прошу поставити правку 169 на підтвердження... на врахування і підтримати її, тому що ми з вами маємо залишатися правовою державою. І таку інформацію, яка суперечить чинному законодавству і здоровому глузду, не має збирати Міністерство оборони.

Саме тому я прошу...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, коротко відповідь комітету по поправках: 110 і 169. Я почергово їх ставлю і рухаємося далі. Будь ласка.

 

12:48:56

ФЕДІЄНКО О.П.

Шановні колеги, шановні колеги, правка 110 відхилена. Але я хочу нагадати, що в порівняльній таблиці у висновках сказано, що правка 110, це підпункт 2 пункту 5 проекту викладено в новій редакції правки 109 та 119-й, друзі.

А правка 169 відхилена, але положення викладені в новій редакції правки номер 171. Те, про що казала колега, і навіщо це військовим, наполягала, щоб це було, ми кажемо про те, коли мова йде про військовозобов'язаних, і для того, щоб розуміти, чи мобілізувати їх, чи не мобілізувати, щоб не сталося того випадку, коли ми мобілізуємо людину, вона знаходиться під слідством, вона мобілізована, а далі наступає вирок суду, засудження – і її потрібно тоді, умовно кажучи, демобілізувати зі Збройних Сил України. Тому це теж запобіжник, на якому наполягали наші військові.

Дякую. Прошу підтримати… відхилити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, поправка 110 авторства Фріз, комітетом відхилена. Водночас автор наполягає на врахуванні своєї поправки. Позицію комітету ви почули. Ставлю 110 поправку на голосування.

 

12:50:23

За-88

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 169, цієї ж авторки, Фріз. Вона комітетом відхилена, авторка наполягає на її врахуванні. Комітет свою думку сказав. Прошу голосувати. 169 поправка.

 

12:50:51

За-87

Рішення не прийнято.

Далі, будь ласка, колеги, 5 хвилин Разумков. Будь ласка.

 

12:51:01

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, Руслан Олексійович, у нас багато гарних законопроектів… ну, законопроектів поганих, а назви в них гарні. І це один з них. Якщо ви почитаєте, по назві все добре, все правильно, знову ми рухаємося до цифрових держав, до якихось реєстрів. Ми вже настворювали, вірніше, не ми – ви вже настворювали різні реєстри. Наприклад, "Резерв+", який мав би працювати, але чомусь не працює. Після того, як була широкомасштабна реклама про те, який він буде добрий, як можна там оновити дані і після цього нікуди не ходити, вийшла заява Міністерства оборони, ТЦК тощо про те, що в будь-якому випадку ви підете.

Після того, як розповідали про те, що жодних повісток через "Резерв+" не буде, сказали, що будуть запрошувати на комісії. Я зараз не говорю, добре чи погано, це вам зможуть розповісти виборці на округах, в принципі, люди, поспілкувавшись з ними, піти на вулицю. Я думаю, що це корисно депутатам інколи поспілкуватися з людьми, думаю, що найближчим часом це стане ще й трошки небезпечно, але дуже корисно.

Але не можна людям так брехати в очі і постійно. Коли програма "Резерв+" написана на базі шкільного щоденника, я все намагаюся, щоб мене поправили і дали відповідь, що це неправда. Я кожного разу, коли виступаю з цієї трибуни, прошу, скажіть, що я помиляюсь, ця інформація не відповідає дійсності, це помилка, це написана за два місяці класна програма, яка працює на державу, яку такі класні умільці змогли написати там менше ніж за два місяці. Жодного разу ні міністр цифрової трансформації, ні профільне Міністерство оборони, ні профільні зами жодного разу не сказали, що це брехня або це помилка.

Наступне. Зараз у нас з'являється інформація, що Дія збирає данні і про геолокації тощо. Не знаю, правда чи неправда, також хочу почути позицію міністерства, чи відповідає це дійсності. Люди мають розуміти, як "великий брат", як казали керівники монобільшості, за ними буде слідкувати. Тому що сьогодні це вже не просто спостереження, а це наслідки, які несуть дуже часто загрозу.

Сьогодні ви зняли з порядку денного законопроект про воєнну поліцію або Військову поліцію. Це ви створюєте додатковий каральний орган під гарною назвою. Якщо хочете будувати систему юстиції, то це має бути поліція, прокуратура і суди, а не ще один орган, який буде "кошмарити" не лише військових, а й цивільних. І саме тому сьогодні цей законопроект був знятий, тому що ви б не назбирали на нього голоси.

Ви хочете заборонити іншим законами показувати рішення судів по тому, до кого і як прийшло ТЦК, які рішення відбулися, хто визнаний винним навіть не знаючи про те, що він визнаний винним. І зараз такі законопроекти розглядаються в комітетах. Ви про це також не говорите. Вийдіть і скажіть людям, щоб вони знали, на що вони будуть розраховувати.

А щоб не так відбулося, як було з "два-три тижні". Пам'ятаєте всі? Два-три тижні, розпаковуйте валізи, війни не буде, не треба підірвати мости, все буде добре. А потім наступ ранок 24.02 і все сталося трошки інакше, аніж ви обіцяли людям.

Я ще декілька слів хотів би сказати про те, що незабаром будуть введені штрафи і ви людей за вашим законом будете штрафувати. І тут є перелік того, що не буде підпадати під штрафи. Це останній телефон. Але якщо немає світла так, як є сьогодні, то і телефон не буде потрібен. Тримісячний запас води, їжі, палива або грошей на їх придбання. Грошей не буде – не буде ні  їжі, ні палива, нічого. А навіть якщо ви щось купите, не будете мати де зберігати, бо не буде електроенергії і не буде працювати холодильник. Сільськогосподарський інвентар, худоба – це дійсно ми з вами йдемо до режиму натурального господарства. Стілець, ліжко. Хай би вони залишились тим, хто це прописав такі норми. Посуд, постільна білизна, засоби гігієни, одяг, взуття і дитячі речі. Добре, що дітей хоч залишили в спокої. Ліки, медичні засоби. Не буде  ні ліків, ні медичних засобів.  І 160 тисяч, якщо буде більше штраф, то заберуть  і майно. Повірте, так і буде.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина", до 3 хвилин.

 

12:56:34

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні колеги, Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". 

Насправді цей законопроект дуже довго розглядався, до другого читання на нашу думку, що було  багато чого удосконалено, хоча ризики залишилися. Для нас важливо, що вдалося все-таки удосконалити, на нашу думку, систему отримання статусу учасника бойових дій, що все-таки переведено це в електронну систему, але все-таки покладається велика відповідальність на керівників, на командирів підрозділів, які зобов'язані, і важливо, що вказано термін, протягом п'яти днів, внести дані про участь в бойових діях військовослужбовця. І це є дуже важливо, бо зникне проблема та, що в результаті бойових дій знищуються певні документи і тоді люди місяцями, а інколи роками відстоюють статус учасника бойових дій, збираючи документи, які не завжди можна відновити. Фахівці знають, що мова йде про журнал бойових дій. Через те це насправді цей законопроект в разі схвалення в другому читанні, він удосконалить цю систему.

Наступне. Дуже важливо – це зберігання даних військовослужбовців. Важливо, щоб, якщо мова йде про хмарні послуги в одній із держав-партнерів, щоб це, ці дані захищалися українським законодавством і щоби, звичайно, Служба безпеки України в межах своїх компетенцій перевіряла, де передбачається зберігати такі дані наших військовослужбовців і всіх військовозобов'язаних, розуміючи ризики проникнення до важливої бази даних.

Також розширюється перелік відомостей, що обробляються в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Так, є певні застереження, але, шановні колеги, нам потрібно звернути увагу на те, як працює Кабінет Міністрів, бо, схвалюючи позитивні закони, Верховна Рада і Президент їх підписує, Кабінет Міністрів, на нашу думку, інколи зловживає, коли готує підзаконні нормативні акти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Разумков ще 5 хвилин і потім ще 3 хвилини Гончаренко, і голосуємо. Разумков, Гончаренко і голосуємо. Ще 1 хвилина – Федієнко дасть відповіді на питання і голосуємо.

Будь ласка, Разумков.

 

12:59:55

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги... Шановні колеги, я хотів би вам зазначити, що незабаром вам треба буде голосувати за підняття податків, вам, це буде ваша відповідальність. І я сподіваюся, що розуму і здорового глузду вам вистачить цього не робити. І я зараз спробую пояснити чому.

По-перше, вам всім обіцяли в цій залі, коли приймали бюджет, що гроші на військових, на всіх в бюджеті на 24-й рік є. Тут стояла пані Роксолана Підласа, там сидів міністр фінансів. І коли я задавав питання, ви гарантуєте особисто, що гроші на зарплати, на зброю в цьому бюджеті є, відповідь була так. Всі це пам'ятають? А зараз вам будуть  натягати  на голову підвищення податків. Але давайте про інакше. Сьогодні розповідають: немає варіантів, щоб податки не підняти. А може, спочатку треба перестати красти, заробляти на митниці, скільки щомісяця знімається з митниці, скільки знімається з податкової, з інших силових відомств, які непогано себе почувають і працюють як в останній день, "працюють" (в лапках).

Друге. Сьогодні ви хочете підняти податок для ФОПів до 5 відсотків, тобто більше ніж в три рази. Я маю на увазі військовий податок. А ще хочете підняти ПДВ. І спеціалісти, великі "спеціалісти" (в лапках) розповідають, що це дасть десь 120 мільярдів кожен з них. А коли, це не є секретом, це вже в усіх телеграм-каналах написали, мова іде про 700 мільярдів гривень, то ви не вирішите питання в 240 і навіть в 300 не вирішите. Коли ви однією рукою зменшуєте податок на тютюн для одних і підвищуєте для інших, коли ви хочете збільшити акциз на паливо, і це призведе до того, що прибутків і податків в українського бізнесу буде менше, людей будуть звільняти.

А давайте повернемося до того, що ви проголосували вже, і вам також обіцяли, що це на армію. ПДФО. Ви забрали все ПДФО у місцевої влади і сказали: давайте ми віддамо це на озброєння. І коли наша команда "Розумної політики" пропонувала, щоб гроші пішли в окремі два фонди: на зарплати захисникам 50 відсотків і 50 відсотків на озброєння, уряд сказав: ні, нас так не влаштовує, ми хочемо в один котел, тому що з нього хлібати легше. І зараз у них грошей ні для армії на озброєння, ні для виплат. Куди гроші пішли? Давайте подивимось. Забрали ж навіть більше, ніж було перед війною, забрали не лише від військових частин, а забрали в ДСНС, забрали від поліції. Куди поділи ці кошти?

Наступне. Ситуація, коли ви сьогодні, навіть інформаційно... не ви, це робить уряд, але відповідати знову доведеться депутатам, тому що все, що відбувається в цій державі сьогодні, крайні депутати, навіть коли це жодного відношення до депутатів не має.

Чергова геніальна ідея про обмеження транзакцій в 100 тисяч і в 30 разів на місяць. Скажіть, будь ласка, а як має працювати сьогодні бізнес, коли завдяки діям уряду в них немає електрики? Вони як мають сплачувати один одному, коли навіть не працюють термінали сьогодні? Перерахування буде на картки. І це правда, це, мабуть, навіть порушення закону в якійсь мірі. Але в мене питання, це їх вина чи уряду, який не зміг зробити так, щоб у них була можливість працювати і сплачувати ці податки? Чи хто інший?

Наступне. Паралельно ви розповідаєте про те, що в нас немає грошей, на армію немає грошей. Виступає віцепрем'єр Свириденко і розповідає про те, що буде впроваджувати 45 мільярдів гривень на кешбек. По-перше, я хочу подивитися (на українські товари), як це їй погодять міжнародні партнери, надінуть на голову, а друге, як це корелюється з тим, що немає чим забезпечувати армію. Так само, як і компенсація квитків, за які ви вчора проголосували, окремим кінотеатрам, які точно будуть пов'язані з владою.

Ви знаєте, дивлячись на все це, що відбувається, я пригадую старий мультфільм радянський, пам'ятаєте, Чиполіно. Ситуація нагадує таке: останнім часу доходи нашої влади зменшились після того, як було введено податок на повітря, ви стали менше дихати. Шановні друзі, головне, щоб це залишилось лише мультфільмом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я просто нагадаю, що ми в розгляді Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану (11143).

І ще завершальний акорд, я сподіваюсь, що по цьому закону, Олексій Олексійович.  Гончаренко Олексій Олексійович.

 

13:05:21

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Звичайно, по цьому закону, про військовослужбовців, про те, що нам необхідно.

У мене тільки перше питання. А де Міноборони? Де Міноборони? Ну вже немає Прем'єра, до нас він не ходе, тільки з нами заспівати, як з хором Верьовки, коли тут якісь іноземні гості. До речі, вибачаюсь перед хором Верьовки, вони, звичайно, кращі. Я думаю, до них члени уряду ходять з більшим бажанням ніж до нас.

Немає вже міністра оборони. Ну він взагалі суперзанята людина, його ніхто не бачить, тільки іноді на якихось фото, може, дуже законспірований, не знаю. Ну хоча б заступники. Там є заступники. Ну можна хоча б прислати було у Верховну Раду заступника міністра оборони на розгляд питання про військовослужбовців. Ганьба!

Я хочу нагадати вам, ми прийняли тут купу рішень, які ніхто не виконує. Військовослужбовці. Ви провалили встановлення термінів служби, забрали це з закону мобілізаційного в останній вечір, прибрали будь-які терміни служби, не дали жодного права на демобілізацію, але сказали тоді: Міністерству оборони доручити підготувати новий законопроект. Де він? Де законопроект про терміни служби? Де законопроект про демобілізацію? Чи їм виходити звідти тільки 200-ми та 300-ми важкими? Ну так не може бути. І це не зроблено, взагалі  не зроблено.

Ротації. Було сказано: ротації, буде окремий законопроект про ротації, він прийде у Верховну Раду. Де він? Де законопроект про ротації військових? Немає.

70  тисяч, ми з вами доручили тим, хто на нулі-нулі, додати 70 тисяч, 11 квітня проголосували. 12 квітня уряд прийняв відповідну постанову. Ви знаєте, скільки людей отримали сьогодні, станом на 5 червня, 70 тисяч? Нуль! Ніхто! В МВС наказ навіть не зареєстрований до цих пір, він ще навіть не існує, наказ МВС. В Міноборони є наказ, але є повний бардак в частинах, бо наш Кабінет Міністрів і Міноборони придумали, що ці 70 тисяч треба платити не як сотку, по днях, 10 днів був на нулі –  третину від 100 тисяч отримав. Ні, вони придумали, що треба нарахувати 30 днів, тобто в червні 10, наприклад, в травні 10, і коли в липні  буде ще 10, тоді тобі 70 тисяч дадуть. І зараз сотні людей по  всій країні в бойових частинах сидять і рахують галочки, коли 70 днів нарахують, проклинаючи нас всіх. І правильно роблять. Ганьба!

   

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення нарешті.

А, будь ласка, Олександр Павлович, одна хвилина. Якщо ви з цих виступів почули якісь питання по закону, я буду вдячний, якщо ви відповісте на них.  

 

13:08:41

ФЕДІЄНКО О.П.

Шановні колеги, ми багато з вами кажемо про паперову армію і багато хто з вас буває на фронті, і військові кажуть про паперову армію. Багато тих, хто так і не отримав статус учасника бойових дій, кажуть про величезну бюрократичну машину, офлайнову машину. Друзі мої, сьогодні історичний день, сьогодні кожен з вас може  долучитися до того, щоб дати ще один крок оцифрувати наші Збройні Сили України, прибрати ту бюрократію, яка там є, прибрати, можливо, корупцію, яка там є, ввести відповідні терміни відповідальності, подання.

Тому, друзі мої, ще раз звертаюся до вас  з проханням підтримати цей законопроект, оцифрувати нашу армію і дати змогу нашим хлопцям отримати автоматично статус учасника бойових дій. А міністри оборони нехай працює в кабінетах, їм тут, на мій погляд, зараз не місце.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, шановні колеги.

Будь ласка, я прошу приготуватися до голосування. Переходимо до прийняття рішення, шановні колеги.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку ведення військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану, реєстраційний номер законопроекту 11143.

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:10:30

За-263

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.

Шановні народні депутати, перелік питань, який сьогодні був узгоджений Погоджувальною радою, він практично пройдений.

Дякую всім за плідну роботу. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку.

Разом переможемо. І слава Україні!     

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку