ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

4 червня 2024 року, 12 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:02:53

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою всі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватись прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до  забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву у пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України –  Ольги Валеріївни Саладухи, "Слуга народу". Давайте привітаємо. (Оплески) Сергія Петровича Лабазюка, "За майбутнє". Вітаємо! (Оплески) А також Ігоря Федоровича Молотка, також партія "За майбутнє". Вітаємо! (Оплески) Вітаємо іменинників і бажаємо міцного здоров'я, наснаги та нових здобутків в ім'я України!

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати, триває 832-й день широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти нашої держави. Російська держава-окупант продовжує систематично завдавати терористичних ударів по мирних селах і містах України, особливо жорстоко і цинічно обстрілюючи місто-герой Харків і населені пункти Харківської області. Та найболісніше, що під час віроломних обстрілів гинуть найбезневинніші – наші діти. Сьогодні ми вшановуємо пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. Цей день нам вчергове нагадує, що рашистське зло, з яким ми боремося, прагне знищити все українське, не лише нашу державність і культуру, а і наших дітей.

Наші захисники та захисниці відважно та твердо тримають бойові позиції, героїчно відбиваючі постійні навали ворога. Вічна шана, вічна слава нашим воїнам. На превеликий жаль, у цій жорсткій боротьбі ми втрачаємо наших героїв. 29 травня 2024 року під час ротації на харківському напрямку всього за кілька днів до свого 26-го дня народження трагічно загинула відома українська громадська діячка, журналістка, парамедик батальйону "Госпітальєри", справжня героїня, людина великого серця Ірина Цибух, відома як "Чека". Вона була яскравим прикладом мужності, патріотизму та самопожертви.

Шановні колеги, я прошу хвилиною мовчання вшанувати світлу пам'ять усіх захисників та захисниць, які віддали свої життя за Україну, мирних громадян та всіх дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Вічна пам'ять.

(Хвилина мовчання)

Дякую. Прошу сідати.

Шановні народні депутати, на Погоджувальній раді ми домовилися, перед початком розгляду питань порядку денного надати час по 3 хвилини для виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп. Тому я прошу представників фракцій та груп записатися на виступ. Прошу, колеги, записуємося.

Слово надається народному депутату Рущишину Ярославу Івановичу, фракція політичної партії "Голос". Будь ласка, Костенко.

 

12:09:22

КОСТЕНКО Р.В.

Доброго дня, шановні колеги. Шановні колеги, хотів би підняти зараз дуже актуальне питання, яке зараз, мабуть, актуальне для всієї нашої країни і яке, на жаль, не вирішується у повній мірі, в тому числі і Кабінетом Міністрів, урядом, який був нами призначений. І зараз питання, я думаю, що ми маємо взяти його на контроль і ми маємо це питання з вами довести до логічного закінчення, це питання бронювання, бронювання у всій сфері нашої економіки і, зокрема, це енергетичний сектор. А саме головне, де зараз є проблематика, - це питання бронювання людей в оборонно-промисловому комплексі. І це зараз дуже важливо. Зараз проблематика в тому, що люди, які виконують державні контракти, оборонні замовляння для держави, йдучи у військкомат оновлювати дані, після того як ми прийняли закон, більше звідти не повертаються. І мої звернення до різних відповідальних міністерств зараз поки не вирішили ці питання.

Ми вчора на комітеті це питання обговорювали, знаю, що це питання було, обговорювалось на Погоджувальній, але станом на зараз це питання не вирішено і кожну годину працівники з найкритичніших напрямків оборонно-промислового комплексу, і не тільки, йдуть, попадають до лав Збройних Сил, і в нас ці отросли можуть завтра залишитись без ключових людей, які роблять снаряди, дрони і іншу техніку для того, щоб наші захисники там, на передньому краю, її отримували. Це важливе питання. Вчора був в комітеті напрацьований законопроект і нам потрібно до нього повернутися. Якщо сьогодні-завтра уряд не вирішить це питання, то ми втратимо декілька тисяч працівників, які зараз працюють на оборонно-промисловий комплекс. Це дуже серйозне питання, яким ми не маємо нехтувати. Це перше питання, колеги, і дуже основне.

Друге. Ми маємо розробити механізм, який зараз дозволить, який зараз відсутній, це щодо повернення з Збройних Сил людей, які з початку повномасштабного вторгнення були призвані і вміють робити речі, зокрема,  і в оборонно-промисловому комплексі, які не можуть робити інші. Це і вибухівка, і ракетобудування, і інші напрямки, які зараз служать, а можуть бути повернуті. Механізму немає, його потрібно розробити.

Це є критично важливе питання, яке ми маємо підняти. Тому, колеги, маємо включитись всі і випрацювати основні напрямки нашої роботи в напрямку бронювання. 

Дякую. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, Соболєв Сергій Владиславович, фракція  "Батьківщина".

 

12:12:37

СОБОЛЄВ С.В.

Шановні колеги, Соболєв, фракція "Батьківщина". Я хотів би загострити увагу на питанні, яке, на мій погляд, зараз є одним з найболючіших, це дія Закону про внесення змін до Закону про мобілізацію.

Десятки нарад, спроби негайно виправити ті недолугості, які, на жаль, є в законі, спроби внести зміни в постанови Кабінету Міністрів, відомств. Ми розуміємо, що 60 діб, із яких вже пройшло фактично пів місяця, і залишається можливість внесення змін протягом півтора місяці, нічого не змінили. Бо є декілька категорій наших громадян.

Перше. Категорія від 18 до 25 років, які згідно з нашим законом не підлягають мобілізації, окрім  коли ці люди особисто проявили таке бажання. Фактично ця норма не діє і ця норма представляє загрозу до того, що фактично порушується закон, ухвалений нами. Бо практика виконання закону є така, що спочатку така особа доставляється в ТЦК, вона може бути мобілізована, а потім з'ясовується, що вона не мала таких повноважень, ТЦК, для цих дій.

Друга категорія – це бронювання осіб, перш за все військово-промислового комплексу, і бронювання всіх інших осіб, які представляють стратегічні галузі економіки.

Саме тому фахівці "Батьківщини" підготували законопроект, який ми умисно не реєстрували. Ми звернулися під час Погоджувальної ради до представників всіх фракцій підтримати цей законопроект, який би регулював ці дві норми: молодь 18-25 і всі заброньовані особи. Ми чекаємо до завтра і сподіваємося, що ця позиція буде підтримана. Ми готові сприйняти інші пропозиції, але тягнути з цим не можна. 60 діб пройдуть дуже швидко. Відіграти назад неможливо буде. Саме тому завтра всі, хто є бажаючі, просимо ознайомитись з законопроектом, внести його і в терміновому порядку розглянути, щоб не дати можливість змінювати наш закон (за який, до речі, фракція "Батьківщина" саме тому і не голосувала, розуміючи наслідки) постановами Кабінету міністрів або відомств.

Тому велике прохання терміново розглянути це питання. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Бакунець Павло Андрійович, група "Довіра".

 

12:15:44

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановні колеги, звичайно, що війна – це багато несправедливості, і люди щоразу більше відчувають цю несправедливість на різних рівнях. І особливо в час війни потрібно робити посилену роботу і політиків, нас разом з вами, особливо наших урядовців про те, аби приймати державні далеко непопулярні для людей рішення, які дуже потрібні для нашої перемоги. І головне – це комунікувати про ці рішення з суспільством, добре комунікувати. Бо сьогодні є дві важливі речі – це ротація для найвідважніших українців, для наших військовослужбовців, і звичайно, це економіка, економічне бронювання, економіка, яка утримує наших військовослужбовців.

І що потрібно нам робити насамперед? Однозначно, що це міжнародна  зброя, техніка, боєприпаси. Це однозначно навчені, підкреслюю, добре навчені, забезпечені і вмотивовані військові для того, аби фронт тримався і обороняв країну. І це однозначно фінансовий ресурс на забезпечення, власне, всього фронту, всієї української армії.  Ми маємо тут два шляхи. Один шлях, яким, на жаль, ми можемо покотитися,  це лише збільшення податків для бізнесу, який і так офіційно  працює, це лише  забирання кадрів різних, інженерів, фопів і інших важливих працівників різних підприємств і тим заганяння економіки в тінь, відтак держава лише буде втрачати. А, звичайно, що мотивації фронту також можуть зменшуватися. Тому нам потрібно тут бути креативними, креативними, як наші Збройні Сили. Нам, напевно, потрібно буде якийсь робити крок для бронювання, певний термін бронювання, економічного бронювання. Бо не можуть усі, хто офіційно чесно працює, платить податки, підприємства за них платять офіційні податки, фопи, які працюють, власне , ще й переживати за те, чи йому йти завтра в тінь, чи п працювати, чи як воно все буде. Тому з цієї трибуни я закликаю уряд до кращої комунікації з суспільством.

Особливо хочу також наголосити на цій ситуації, що наші з вами працівники різних служб, особливо наголошу на наших пожежниках, Службі надзвичайних ситуацій. Вони навчалися працювати з водою, з  рукавом, вони й так виконують важку роботу і, напевно, відправляти ще  частину з них на різні фронти є далеко не…

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

12:18:54

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Будь ласка, "Платформа за життя та мир", Папієв. Будь ласка, Михайло Миколайович.  

 

12:18:57

ПАПІЄВ М.М.

Дякую. Шановні колеги, шановні громадяни України, які будуть дивитися по телеканалу "Рада" Верховну Раду України і засідання Верховної Ради України, шановні колеги, нам сьогодні треба зосередитись усім над головним питанням – це підтримка Збройних Сил України і підтримка перемоги. І при цьому всьому нам, Верховній Раді України, треба як найвищому законодавчому органу сьогодні вимагати від уряду забезпечення діяльності, забезпечення економічного зростання і соціального спокою в державі. Нам сьогодні необхідно вказати уряду, щоб вони брали приклад з Президента України, подивились, як він активно  працює сьогодні над міжнародною політикою, над Формулою миру України. Нам треба підтримати ці ініціативи і вимагати діяльності від уряду, в інтересах України, в інтересах перемоги, в інтересах українського народу.

Шановні колеги, от я зараз, коли в Чернівцях був, то до мене почали звертатися люди і казати, Михайло Миколайович, що там за звернення було заступника Міністра соціальної політики про те, що пенсії в українців не буде, що українцям треба працювати і працювати до смерті, і всякі інші оці  негативи. Я кажу людям, заспокойтеся, це ворожі ІПСО, це провокація, такого не може бути, Україна – це соціальна держава, держава гарантує українцям забезпечення пенсіями, заробітними платами, пенсії будуть зростати, Президент України як гарант конституційних прав та свобод громадян постійно контролювати буде це. Але для себе взяв і почав дивитися інформаційне поле і засоби масової інформації. І виявляється, що перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак таки в ефірі Еспресо.TV заявила, що сьогодні ситуація погіршується, демографічна ситуація погана, українцям треба сьогодні зосередитись на тому, щоб працювати до смерті.

Шановні колеги, вона хоч Конституцію України читала? Стаття 3, що держава відповідальна перед громадянами. Стаття 22, що при внесенні змін  до існуючих законів і прийнятті нових мають бути тільки покращувати соціальні і правові гарантії громадян. Стаття 46 про гарантії соціального страхування.

Шановні колеги, я би просив цей час, щоб  урядовці якось, перш ніж вийти до людей, думали, що сьогодні і так багато негативу у людей, і достатньо такий моральний стан тяжкий, війна, підвищення тарифів, і сьогодні ще виходить урядовиця і починає розказувати людям про те, що у них не буде пенсій. Шановні колеги, схаменіться, соціальний спокій в державі –  це надважливо, і нам треба працювати над тим, щоби приймати закони по...

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Порошенко, фракція "Європейська солідарність".

 

12:22:10

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні колеги! Дорогий український народе! Завтра в цій Верховній Раді по чутках будуть голосуватися вкрай важливі кадрові рішення. Але депутати станом на зараз жодної уяви не мають, за кого вони будуть голосувати. Це дуже яскрава демонстрація порушення Конституції в частині функцій парламенту при парламентсько-президентській республіці. Бо саме депутати несуть відповідальність за якість кадрової політики. А в нас одні йдуть без звіту, а інші приходять без бачення, і слухняна частина Ради мовчки голосує за це все.

Хочу наголосити, що ми зараз маємо продемонструвати інший підхід. В парламенті і в країні має бути створена коаліція національної єдності, має бути розподілена відповідальність. І впевнений в тому, що ми нарешті маємо прийняти відповідальні рішення, бо у вірність політики не вірять уже навіть глядачі єдиного антиконституційного марафону.

Ніколи такого не було, а от і знову, як казав один відомий російський політик. Ми докотилися до того, що вперше з 2014 року в країні з'явилися темники і про це заявили журналісти. Знову у нас з'явилися, або вони існували з 2019 року, кандидати, яким було заборонено доступ до всіх телеканалів. Були виключені з  ефіру абсолютно незаконно, без рішення суду три телевізійні канали, а кошти державного бюджету використовуються для владних телеграм-каналів, які проводять інформаційну політику на кшталт "славянского мальчика", дискредитуючи. І дуже важливо прізвища, там був Порошенко, депутати "Європейської солідарності", депутати інших опозиційних фракцій, Залужний, а сьогодні вже з'явився Сирський і військове керівництво. Моя вимога: зупиніться і не робіть кроки, які підривають довіру до найбільш шанованої частини суспільства – Збройних Сил України!

Україна переможе. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Гнатенко Валерій Сергійович, група "Відновлення України".

 

12:25:19

ГНАТЕНКО В.С.

Шановний пане Голово, дорогі колеги! Ситуація в українській енергетиці лишається вкрай складною. Після кожного обстрілу ми втрачаємо генерацію, і, безперечно, треба її відновлювати. Загалом за весняні обстріли нашої енергетики виведено з ладу близько 8 гігават потужностей, переважно маневрової генерації, а також наявні пошкодження систем розподілу. Швидко владнати ситуацію в енергетиці об'єктивно не вийде. Натомість потрібно зробити наголос на швидкій енергетичній децентралізації, а також зробити доступнішими для людей прилади автономного живлення як податковими пільгами, так і безвідсотковими кредитами. Також якнайшвидше потрібно впровадити справедливі графіки обмеження електроенергії, а не такі, як на сьогодні працюють.

З 1 червня в Україні зріс тариф на електроенергію для населення на 63 відсотки. Це вагоме одномоментне підняття, яке багатьом може виявитися не під силу. По-перше, необхідно провести ревізію ефективності житлово-комунальних субсидій. Парламент на цей рік виділив на відповідні цілі майже 50 мільярдів гривень. Уряд має сказати, чи вистачає цих коштів, чи отримують допомогу всі, хто її потребує сьогодні.

Шановні колеги, Україна опинилася в ситуації, коли майже третина наших співгромадян є бідними. Згідно з критеріями Світового банку 9 мільйонів наших мешканців не можуть звести кінці з кінцями. Це потребує активної ролі держави у питанні соціальної підтримки.

Друге питання – це електроопалення. В багатьох громадах по документах існує централізоване теплопостачання. На практиці відповідна інфраструктура знищена і люди змушені грітися виключно електроприладами. Натомість платіжки приходять по повній. З цього питання ми від нашої групи готуємо звернення до уряду. Потрібно розробити спрощену процедуру адаптованого тарифу для такої критерії населення. Це потрібно робити влітку,  але, як завжди, ми це робимо взимку. Вірю, що держава запропонує шляхи виходу із цієї ситуації, і люди заслуговують на нашу підтримку.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Скороход Анна Костянтинівна, "Партія "За майбутнє".

 

12:27:46

СКОРОХОД А.К.

Шановні колеги, я думаю, всі знають про 12 бригаду спеціального призначення "Азов" Національної гвардії України. Вона не потребує реклами, і вона є на сьогоднішній день не просто бойовим підрозділом, який виконує найскладніші завдання на фронті, а символом української армії, фортецею і показом стійкості і незламності українського духу.

На сьогоднішній час, констатуючи, що з 24 лютого 2022 року по 20 травня 2022 року "Азов" героїчно обороняв Маріуполь і металургійний комбінат "Азовсталь", враховуючи, що 82 дні, 82 з 86 оборони, бійці "Азову" були в повному оточенні і перетворивши металургійний комбінат "Азовсталь" на героїчну фортецю, міцнішу за саму сталь, на символ національного спротиву, за яким, затамувавши подих, спостерігав весь світ. Я думаю, всі знають імена цих хлопців, яких ми чекали і досі чекаємо з полону. Але чи знаєте ви, що, виходячи виключно з наративів російської пропаганди, законодавством Сполучених Штатів Америки дотепер забороняється надавати бригаді "Азов" будь-яку допомогу, через що 12 бригада спеціального призначення "Азов" Національної гвардії України й надалі безпідставно стикається з винятками щодо неї у питаннях постачання сучасної західної зброї та не має змоги відправити своїх бійців на провідні військові навчання? Констатуючи, що сам факт існування винятків і заборон у законодавстві США щодо бригади "Азов" не лише не дає змоги бригаді ефективно виконувати поставлені бойові завдання, а є ударом по обороноздатності України в цілому, я пропоную нам спільно звернутися до Конгресу Сполучених Штатів Америки та переглянути ці рішення, які були прийняті, і виключити, попросити виключити згадування про 12 бригаду спеціального призначення "Азов" НГУ в Законі в США про консолідовані асигнування, зняти будь-які обмеження щодо неї в законодавстві США, скасувати будь-які обмеження на надання зброї, фінансування, обладнання та іншої допомоги, а також проведення навчань для "Азову".

Шановні колеги, сьогодні до кінця дня кожному з вас буде запропоновано долучитися до вказаної постанови, проекту постанови, а також щоб ми разом змінили це і звернулись…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається Перебийносу, але він передає Пушкаренку. Правильно?

Будь ласка, Пушкаренко.

 

12:31:03

ПУШКАРЕНКО А.М.

Дякую, Руслане Олексійовичу. Шановні колеги, дорогий український народ! Уже 15-16 червня відбудеться Глобальний саміт миру І, власне, це та ініціатива, з якою Україна сьогодні виходить до світу у питанні майбутнього справедливого миру для України.

Сьогодні ні світові лідери, ні дипломати, ні політики – ніхто не має права знехтувати тими зусиллями, які щосекунди вже понад десять років, і особливо останні більше двох років широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, агресії Російської Федерації проти нашої держави несуть наші Збройні Сили, наші захисники і захисниці. Ніхто не має права знехтувати їхніми жертвами і зусиллями.

Тому Україна виступила, Президент Зеленський з Формулою миру в листопаді 22-го року до G20, в якій ми виклали наше українське бачення кроків до завершення війни, до справедливого завершення війни в Україні. І, власне, сьогодні ми нічого не просимо і не вимагаємо, крім того, що є міжнародним правом, Статутом ООН, резолюції Генеральної Асамблеї ООН, міжнародних конвенцій. Сьогодні ми вимагаємо повернення дії міжнародного права в Україну. І тому Глобальний саміт миру, який відбудеться в Швейцарії, вже сьогодні підтвердило 106 держав світу з усіх континентів, держави Європейського Союзу, держави Глобального півдня, Сполучені Штати Америки візьмуть участь у Глобальному саміті миру, який ініціює Україна.

Ніхто сьогодні не має права нам нав'язувати своє бачення, як завершиться війна, тому що ми платимо найдорожче, ми платимо життями, нашими людьми, українцями. І сьогодні Росія намагається зірвати Глобальний саміт миру, дискредитуючи, вмовляючи країни не їхати, або ті держави, які визначились, переконати понизити рівень представництва. Я хочу зазначити, що з 106 країн, які підтвердили на цю хвилину свою участь, дві третини держав будуть на рівні лідерів, президентів, прем'єрів.

Ми провели зустрічі з акредитованими дипломатами в Україні. Андрій Єрмак провів чотири зустріч по всьому світу з радниками з нацбезпеки, зовнішньої політики, світових лідерів. Президент докладає максимум зусиль. На міжпарламентському рівні кожний з нас сьогодні, використовуючи свої групи дружби і інші можливості, комунікує, щоб максимальна кількість держав постала поряд з нами і підтримала українську Формулу миру як шлях, як набір механізмів до повернення дії міжнародного права і справедливості в Україну.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям слава!

Шановні колеги, ще від президії 3 хвилини, Олена Костівна і потім переходимо до роботи, хоча є ще одна заява з перервою із заміною на виступ. Я бачу, да.

 

12:34:18

КОНДРАТЮК О.К.

Можна хвилинку увагу, шановні колеги? Ірина Цибух ("Чека"), яка загинула на Харківщині, найбільше мріяла про дітей. Сьогодні світлу пам'ять, яку ми вшановуємо в честь Ірини Цибух ("Чеки"), ми також вшановуємо День пам'яті дітей – жертв агресії Росії.

В усьому світі сьогодні Міжнародний день безневинних дітей, які загинули під час конфліктів. Загиблих українських дітей – 550, поранених – 1 тисяча 366, постраждалих від сексуального насильства – 15, викрадених, незаконно депортованих і переміщених – понад 19 тисяч. Це лише офіційні цифри. Ви можете собі уявити, скільки реально є ще фактів злочинів проти наших дітей, безневинно вбитих на окупованих територіях.

Минулого тижня ще один парламент прийняв спеціальну резолюцію про засудження викрадених і вивезених наших дітей, це парламент Молдови. Після мого звернення парламентарі прийняли відповідну резолюцію, за що ми їм сильно вдячні.

New York Times вчора опублікував величезне розслідування про те як росіяни викрадали діток з херсонського дитячого будинку. Журналісти провели неймовірну роботу, вони абсолютно вислідили весь ланцюжок, як здійснювалися ці злочини. Більшість цих дітей мають уже російські документи, деякі усиновлені російськими сім'ями. Співробітники, співзасновники New York Times однозначно трактують цей кейс як воєнний злочин.

Наше Головне управління розвідки запустило сайт з переліком підсанкційних осіб. Окремий розділ у ньому про злочинців, дотичних до незаконно переміщених дітей. У цьому розділі нині 216 російських чиновників та інших осіб, але таких чиновників і таких російських службовців є набагато більше.

За нашим Кримінальним кодексом злочини щодо викрадення і переміщення дітей трактуються за статтею 438 – порушення законів і звичаїв війни. Ця стаття має дуже широкий спектр, застосунок і не містить прямого стосунку щодо злочинів проти дітей. Я переконана, що наші діти заслуговують на те, щоб усі злочини проти них під час війни розслідувалися за окремою статтею Кримінального кодексу, яка би чітко трактувала всі міжнародні конвенції і протоколи. Національне законодавство мусить містити всі необхідні статті, щоб Міжнародний кримінальний суд у своєму розслідуванні спирався на солідний масив порушення в Україні таких справ і щоб Генеральна Асамблея ООН могла розробити юридичний механізм повернення наших дітей, який би враховував не лише факт викрадення або вивезення, депортації, а і факти перешкоджання їх ідентифікації, факти незаконного утримування, затримання, репатріацій і так далі, і так далі. Ми повинні зробити зараз цю домашню роботу і напрацювати весь спектр законів, який би полегшив роботу нашим партнерам.

Дякую. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава! Дякуємо.

Шановні колеги, перед тим, як перейти до нашої роботи, прийшла заява з перервою із заміною на виступ, підписана двома фракціями – "Європейська солідарність" і "Голос". Будь ласка, 3 хвилини.

 

12:37:51

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, ми з Іриною Фріз тільки повернулися з Харкова, і це місто, безумовно, вражає своєю стійкістю. Серед інших підприємств, які ми відвідали, була і легендарна друкарня "Фактор-Друк", яка тримає насправді 40 відсотків української типографії. Ось у що перетворені дитяча, доросла українська література, книжки, які у прямому ефірі Скабєєва й інші пропагандисти називали "законной военной целью", говорили, що там дрони створюються. Власне путінська Росія проводить деіндустріалізацію міста, знищуючи успішні підприємства.

Окрім іншого, ми були і на великому переробному підприємстві "М'ясний", яке називається, де також рашисти нанесли збитки, знищивши підприємство, де працює більше 2 тисяч харків'ян, нанісши збитки більше 500 мільйонів гривень

І власне про що ми хочемо говорити з вами, колеги? Перше. На жаль, ці підприємства, які сплачують сотні мільйонів гривень податків щороку, не отримують жодної копійки страхової виплати, тому що Харків знаходиться у гетто економічному червоної зони. І ми звертаємося до профільного комітету парламентського, давайте придумаємо, як допомогти харківському бізнесу. Можливо, забрати податок на прибуток для того, аби їм допомогти.

І друге. Колеги, я хочу звернутися з іншою ініціативою. От у цій друкарні нам розказали дуже щемливу історію. Там серед семи загиблих працювала жінка, її звали Тетяна, і вона підгодовувала кішку, цю кішку звали Маруська, і от в час, коли відбувся вибух, ця пані Тетяна, вона стояла на верстаті і друкувала книжку дитячу про допомогу тваринам. І коли її знайшли, знайшли і цю кішку, яка кричала, тому що вона шукала свою господиню, яка загинула. І от колектив цієї типографії, цієї друкарні пропонує нам, парламенту, підтримати таку ініціативу: разом звернутися до головпошти і запропонувати Укрпошті створити марку на честь і загиблих харків'ян, і тих тварин, які сьогодні так само страждають від цих... агресії такої. Я думаю, що це була би дуже символічна дія, про яку нам варто говорити і в Україні, і в світі, нагадуючи щодня, що Росія чинить в Харкові, в інших українських містах культурний геноцид, економічний геноцид, проводячи деіндустріалізацію України для того, аби знищити наші потужності, і ключове, вбачаючи українців. Росія має бути покарана. Хочу підтримати слова колеги Олени  Кондратюк, ми маємо об'єднатися навколо того, аби покарати кожного росіянина, причетного до вбивств, зґвалтувань, мародерства і знищення України. Давайте об'єднаємось навколо цього.

Дякую.   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, час для виступів вичерпано, переходимо до питань порядку денного. Шановні депутати, відповідно до 28 статті Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую:  необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно до завершення голосування, тобто до появи результатів на табло.

Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Будь ласка, прошу голосувати.

 

12:41:37

За-245

Проти – 10, 5 – утрималось. Різнобарв'я і палітра демократії.

Шановні колеги, Железняк, будь ласка. Що у вас? Ви по цьому…

 

12:41:54

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, я впевнений, що ви можете навіть передбачити моє запитання. Вчора бачив представників БЕБ, дуже турбуюсь, що вони досі не дійшли до нашого засідання. Хотів би дізнатися, як ситуація. Тому що, справді, звільняться, вони кожний тиждень, в принципі, змінюються, щоб ми розуміли, когось ми нарешті викличемо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, да, дивіться, я думаю, що на Погоджувальній раді я попрошу підняти це питання і визначити день, це може бути, наприклад, п'ятниця, з тим, щоб виконати доручення Верховної Ради. Дякую.

Будь ласка, Разумков. Що у вас з процедури?

 

12:42:31

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Руслане Олексійовичу. Буквально декілька днів тому знову заблокували Постанову 8312 – це про повернення виплат нашим захисникам. Це було зроблено профільним комітетом.

Руслане Олексійовичу, ви як Голова Верховної Ради добре знаєте Регламент і знаєте, що не пізніше, як через два дні після голосування, така постанова може бути внесена до Верховної Ради і зареєстрована. Скажіть, будь ласка, як відбулося так, що більше ніж через рік аналогічна постанова постанові Цабаля була зареєстрована в стінах Верховної Ради?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, наскільки я поінформований, 31.05 членами Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки було внесено проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради про прийняття в цілому як закону відповідного проекту. До проекту постанови долучено подання комітету, в якому вони, використовуючи Регламент, про який ви говорите, посилаючись на статтю 48, вказали, що дане питання втратило актуальність.

Головний комітет, який супроводжує опрацювання цього... підготовку законопроекту, підписання даного рішення, а також повноважний вносити проект про скасування рішення Верховної Ради через, зокрема, втрату його актуальності або з інших причин.

І що саме інтересне. Можливість внесення такого проекту Постанови про скасування рішення комітетом також передбачено шаблоном 1.6 Положення про порядок роботи з документами, який затверджений розпорядженням Голови Верховної Ради у 21-му році, підписаний тодішнім Головою Верховної Ради Разумковим.

Дякую. Я дав вам відповідь.

Будь ласка, Гончаренко.

 

12:44:16

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановний пане Голово, шановні колеги, поки тут всі не слухають і всім весело, не весело сьогодні працівникам ДСНС, тому що...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексію Олексійовичу, я перепрошую, ви попросили з процедури. І я прошу вас з процедури, і я роблю вам перше зауваження.

Будь ласка.

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. Запросити у Верховну Раду міністра внутрішніх справ України, щоб він дав відповідь на питання, що відбувається по бронювання співробітників ДСНС, що за незаконні розпорядження надходять, якими примушують співробітників переводитись в поліцію, переводитись в бригади. Як ми збираємось жити в країні без рятувальників і пожежників?

Тому прошу поставити на голосування Верховної Ради питання про запрошення у Верховну Раду міністра внутрішніх справ України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 6 стаття Регламенту. Єдине, що нам треба навести якусь ясність в цій статті. Тому я одразу прошу регламентний комітет дати нам роз'яснення про порядок застосування статті 6, тому що там частина третя говорить про те, що таким рішенням, які виносяться в зал, повинно передувати відповідне рішення комітету. Я просто хочу зрозуміти, наскільки правильно ми рухаємося. Але я ставлю поки вашу пропозицію. Ставлю пропозицію Гончаренка викликати міністра внутрішніх справ.

Прошу голосувати.

 

12:45:54

За-165

Рішення прийнято.

Прошу відповідне запрошення організувати Апаратом. По фракціях покажіть, будь ласка.

Дякую.

Рухаємось далі, шановні колеги. Вельмишановні колеги, заходимо в  законопроект 9432. Шановні друзі, я перепрошую, я себе вже не чую. Це що таке? Ну, будь ласка, давайте ми вже переходимо до роботи. Ми завершили вступну частину з  виступу і окреслення важливих політичних позицій. Тепер прийшов час попрацювати. Переходимо до законопроекту 9432: проект Закону про застосування англійської мови в Україні.

Я запрошую на трибуну заступника голови комітету, голову підкомітету Євгенію Михайлівну Кравчук. Ми попередньо на Погоджувальній раді домовилися про такий розгляд питань: 3 хвилини –  виступ В'ятровича, і потім буде 2 поправки одразу, 3 поправки почергово. Я бачу. Разумков буде виступати, так? Пару поправок, 3 поправки будете ставити. Три хвилини, так? Добре, 3 хвилини – Разумков. Разумков. Далі Юлія Володимирівна – 7 хвилин. Власенко – до 5 хвилин, Кучеренко – до 3 хвилин і чотири поправки ставить, Крулько – до 3 хвилин, Совсун – до 2 хвилин і голосуємо. Отакий порядок. Добре, шановні колеги?

Будь ласка, я пропоную почати з першої, як ми і називали, В'ятрович Володимир Михайлович, будь ласка.

 

12:47:31

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Доброго дня, шановні колеги! Я дуже втішений, що цей законопроект нарешті потрапив до зали в порядку денному і ми його розглядаємо, попри те, що я не готовий голосувати, не готовий підтримувати цей законопроект.

Чому втішений? Тому що мене бентежило, що десь протягом року після того, коли ми розглянули цей законопроект в першому читанні, а потім в другому читанні, на жаль, відбувалися досить дивні дії довкола цього законопроекту, коли вже після  рішення комітету намагалися вносити якісь зміни, ми, на жаль, були свідками тиску в тому числі на народних депутатів з приводу цього законопроекту.

Дуже дивна, і я вважаю, шкідлива і небезпечна норма, яку намагалися повернути в цей законопроект, стосувалася скасування українського кінодубляжу. Ця ідея, можливість скасування українського кінодубляжу, викликала велике обурення в українській культурній спільноті, і врешті-решт нам вдалося відстояти первісне рішення комітету, яке передбачає, що не буде містити цей законопроект жодних норм, які можуть бути загрозою для українського кінодубляжу. Але, разом з тим, я вважаю, що все одно цей законопроект досі містить цілу низку моментів, які не дозволяють його ухвалювати і не є достатніми для того, щоб ми голосували за нього, тим паче в контексті європейської інтеграції, як намагаються представити цей законопроект.

Тому я вважаю, що добре, що ми врешті сьогодні, зараз розглянемо його і визначимося з цим законопроектом. І хотів би звернути ваш увагу на низку важливих правок, які я буду ставити на врахування в цьому законопроекті, які, на жаль, не знайшли підтримки на комітеті, і після цього пропонував би проголосувати за кожну з цих  правок.

Отож, Руслан Володимирович, правки 2-а і 3-я… Руслан Олексійович, перепрошую, правки 2-а і 3-я. Назву закону я пропоную викласти в такій редакції: "Про застосування англійської мови в Україні та сприяння вивченню іноземних мов".

Шановні колеги, хочу подякувати всім членам  гуманітарного комітету за спільну фахову роботу, яка дозволила істотно вдосконалити цей законопроект. Водночас комітет не підтримав деякі поправки, які мають концептуальний характер і на врахуванні яких я наполягаю, бо йдеться про принципові речі, які стосуються нашої національної гідності і нашої європейської інтеграції. Навіть якщо вони не будуть підтримані зараз, то парламент рано чи пізно, я впевнений, повернеться до цього питання. Бо насправді в жодній не англомовній державі Європейського Союзу немає закону, спеціального закону про англійську мову. Такі закони характерні лише для деяких колишніх британських колоній в Азії...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Володимир Михайлович, я почергово ставлю поправку 2 і 3, а потім ви ще по хвилині будете мати... Володимир Михайлович, включіть, будь ласка,  мікрофон В'ятровичу.

 

12:50:49

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Ще хвилину обґрунтування 2 і 3 правки, тоді проголосуємо 2 і 3, і ще наступних три правки. Дякую. Ще хвилину, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  дайте одну, ми домовлялись, 3 хвилини. Будь ласка,  дайте ще одну хвилину.

 

12:51:01

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Отже, високий рівень володіння і застосування англійської мови в Європі досягається аж ніяк не через ухвалення спеціальних законів. І якщо вже більшість вирішила ухвалювати такий спеціальний закон, ми пропонуємо принаймні згадати в його назві і деяких нормах проекту інші іноземні мови. Тобто щоб закон називався "Про застосування англійської мови в Україні та сприянню вивченню іноземних мов". Це пом'якшить виразну суперечність проекту курсу на європейську інтеграцію… курсу України на інтеграцію до Європейського Союзу. Бо в Європейському Союзі всі мови держав-членів мають рівний правовий статус, а ключовою засадою  мовної політики є реалізація гасла "Єдність у різноманітті".

Прошу підтримати правки 2 і 3.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Позиція комітету, будь ласка,  Євгенія Михайлівна.

 

12:51:49

КРАВЧУК Є.М.

Шановні колеги, комітет відхилив ці правки, тому що це змінює  саму філософію законопроекту, який подав Президент України Володимир Зеленський. І так, це законопроект про застосування англійської мови.

І я би хотіла відповісти колезі пану В'ятровичу, чому це не суперечить європейській інтеграції, навпаки, це буде дуже корисно для європейської інтеграції.     

Усі скринінги зараз проходять англійською мовою, переговори будуть вестися англійською мовою і потім, коли ми проведемо ці переговори англійською мовою, українська мова стане офіційною мовою Європейського Союзу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я ставлю поправку номер 2 авторства В'ятровича. Комітетом відхилена. Аргументи сторін ви почули. Прошу голосувати.

 

12:52:51

За-94

Рішення не прийнято.

Ставлю поправку номер 3 Володимира В'ятровича. Комітетом відхилена. Аргументи сторін ви чули. Прошу голосувати.

 

12:53:12

За-100

Рішення не прийнято. Поправка залишається відхиленою.

Будь ласка, Володимир Михайлович, далі ми домовлялися: три по одній хвилині. Тільки називайте номер поправки, щоб я міг знаходити їх. Будь ласка.

 

12:53:23

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Дякую. 15 правка. Пропоную вилучити статтю номер 1, яка не має змістовного навантаження, окрім згадки про особливий статус англійської мови. Однак надання англійській чи будь-якій іншій мові, окрім державної, виняткового статусу, на мою думку, суперечить принципам і практиці мовної політики європейських держав.

Ми зробили європейський, а не якийсь африканський вибір, і не маємо записувати в закон формулювання, які насправді не притаманні для нормальної незалежної європейської держави. А вивченню чи застосуванню англійської мови, вилучення цієї статті з законопроекту жодним чином не завадить. Прошу підтримати поправку номер 15.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету коротко.

 

12:54:13

КРАВЧУК Є.М.

Комітет проти вилучення, тому що ми хочемо підкреслити, що англійська мова – це наш квиток в цивілізований світ для нашого бізнесу, для наших українців і для успіху держави.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ставлю 15 поправку авторства В'ятровича і колег. Комітетом відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Позиції сторін ви почули. Прошу голосувати.

 

12:54:40

За-103

Рішення не прийнято.

Наступна, номер, Володимир Михайлович, який.

 

12:54:45

В’ЯТРОВИЧ В.М.

90-а, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

В'ЯТРОВИЧ В.М.  Колеги, яка наша мета з цим законопроектом? Щоб більше людей знали англійську мову чи щоб більше людей не знали жодних інших іноземних мов? Брак фахівців, які володіють саме французькою мовою, є в Україні ще гострішою проблемою, ніж брак фахівців англійської мови. Тому слід відмовитися від змін, які вилучають із законодавства про державну службу вимогу володіння французькою мовою як альтернативу вимозі володіння англійською. І навпаки. Я переконаний, що ми маємо заохочувати знання французької мови, як і загалом інших різних іноземних мов. Це теж надзвичайно важливо в контексті нашої європейської інтеграції.

Дякую і прошу підтримати правку номер 90.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.  

 

12:55:31

КРАВЧУК Є.М.

Пане В'ятрович, мсьє В'ятрович, звичайно, ми відхилили цю правку, тому що французька, при всій повазі (вислів французькою мовою) Але…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, українською.

 

КРАВЧУК Є.М. Я переходжу на українську. Але не можна повністю замінити мови міжнародного використання французьку на англійську. Тому англійська має бути необхідною мовою, а всі інші мови, звичайно, ми маємо заохочувати: французьку, німецьку, польську, всі інші.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 90 поправка авторства В'ятровича і колег комітетом відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Позицію сторін, в тому числі і французькою мовою, ви почули. Прошу голосувати.

 

12:56:27

За-91

Рішення не прийнято.

Володимир Михайлович, завершальна поправка. Номер?

 

12:56:32

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Поправка номер 148. Увага! Серйозна, вже практична поправка, не теоретична. Колеги, якщо ви не підтримаєте цю поправку, Україна візьме на себе зобов'язання надавати екстрену медичну допомогу англійською мовою будь-якому іноземцю, який не володіє українською. Вдумайтесь, якими можуть бути наслідки такої норми в умовах, коли і так неможливо знайти працівників на швидку допомогу, а тим паче кваліфікованих медиків. Тепер ще додаткова вимога буде англійської мови.

Ми змусимо всіх працівників швидкої допомоги вільно володіти англійською мовою? Чи змусимо іноземців чекати швидку годинами, допоки не знайдуть  англомовну бригаду, щоб не порушувати цей закон. Я вважаю, що це небезпечний абсурд, якого немає ніде в світі і який насправді тільки пошкодить ситуації в Україні.

Прошу підтримати мою поправку номер 148.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.

 

12:57:25

КРАВЧУК Є.М.

Це, звісно, не абсурд, це вимога часу, тому що людина-іноземець, якщо потрапить, не дай бог, в екстрену допомогу, має порозумітись хоча б базово, це не синхронний переклад, якщо вони мають алергію на щось, мають повідомити про якесь хронічне захворювання. Ця норма вступає в силу через 4 роки після закінчення воєнного стану. А наші лікарі вчать латину в університетах, зможуть вивчити, хоча б частково, для порозуміння, англійську.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 148 поправка авторства В'ятровича, комітетом відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Ставлю пропозицію автора по 148 поправці. Прошу голосувати.

 

12:58:16

За-94

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, від "Європейської солідарності" все. Будь ласка, Разумков. Далі будемо по черзі. Будь ласка, Дмитро Олександрович, 3 хвилини.

 

12:58:29

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, у мене буде правка на підтвердження, тому краще "Батьківщина", а потім мені, якщо ви не заперечуєте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Правка на підтвердження в кінці буде.

        

РАЗУМКОВ Д.О. Я просто по ній виступлю – і одразу поставлю. Тому, якщо можна, краще "Батьківщина".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді, будь ласка, "Батьківщина". Будь ласка, Юлія Володимирівна, до 7 хвилин. Будь ласка.

 

12:58:56

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, ми зараз говоримо про Закон про застосування англійської мови в Україні. Ну, я хочу, щоб ви просто зрозуміли, що це не закон про застосування англійської мови в Україні. Це законопроект про другу, англійську, державну мову в нашій державі, це друга державна мова. Для того, щоб приймати такі рішення, потрібно як мінімум після війни запитати у людей на референдумі, чи готові вони мати другу державну мову англійську.

Я думаю, що ми ледве-ледве, ще не вийшли з попереднього рабства, ми ще до кінця всією Україною не вивчили рідну українську мову, в нас іще хтось говорить на суржику, хтось ні. І зараз нам говорять, що в Україні мусить бути друга державна англійська мова без будь-якої поради з українським суспільством.

Друге, про що я хочу сказати, це права і свободи людей, це право людини вільно розвиватися, працювати в своїй рідній державі. І от уявіть собі, фінансист, економіст, прокурор, військовий, який бездоганно володіє українською мовою, рідною державною українською мовою, який є бездоганним фахівцем у своїй галузі, який абсолютно володіє тими порядними, чесними якостями, які потрібні країні, – но він не зможе зайняти жодну посаду, якщо він не володіє англійською в українській державі. Це що?

І немає значення, коли цей закон увійде в законну силу, він увійде через 5 чи через 10 років. Важливо, що українські еліти, в тому числі й політичні, не позбулися ганебного комплексу меншовартості, коли все українське їм щось не йде в горло, їм потрібно постійно чимось заміщувати, комусь служити, комусь прислужувати. Да навчіться поважати українське все: нашу гідність, нашу мову, нашу історію!

І хочу сказати, що це великий обман, що для того, щоб потрапити в Європейський Союз, всі українці мусять говорити англійською мовою. По-перше, в Європейському Союзі 24  офіційні мови. І коли Україна вступить в Європейський Союз, а я переконана, що це відбудеться, в Європейському Союзі буде 25 мов, в тому числі українська. І скажіть,  будь ласка, чи не буде нашою гордістю, враховуючи, що на всіх площадках Європейського Союзу є сьогодні переклад на 24 мови, а буде, коли Україна вступить, на 25, чи не великою нашою гордістю буде розмовляти в Європейському Союзі українською мовою, тому що ми привнесемо в Європу все українське, все, чим ми пишаємося.

І скажіть, будь ласка, чи знаєте ви, що є протокольні три мови в Європейському Союзі, а не одна? Англійська, німецька і французька. Да, я поважаю мову Шекспіра, це прекрасна мова, але нам треба ще поважати мову Вольтера, мову Ґете, нам треба говорити тоді на всіх трьох мовах. То про що цей закон, поясніть мені. 

Я хочу звернутися зараз до нашого залу. Дорогі друзі, те, що я вам сказала, це очевидні речі. В жодній країні світу, почуйте, немає подібного законопроекту і подібного закону.  В жодній країні Європи немає  подібного закону, тому що кожна нація себе поважає. Тому що кожна нація цінить те, що з історією, з богом у нас з вами є. І коли зараз ми ідемо всупереч всьому і робимо з України якісь незрозумілі мікси, то чого ми варті, якщо ми не можемо захистити своє?

І останнє, що я хочу сказати. У нас з вами є Конституція України. Стільки раз, скільки її вже розтоптали в цьому залі, наша команда вже збилася з рахунку. Ми вже не знаємо, чесно кажучи, це сотня, 200, 300 разів –  скільки?

І черговий раз зараз ви попираєте Конституцію, якщо проголосуєте за цей закон, тому що це порушує права людей жити в Україні, розмовляти українською мовою, займати в Україні всі посади, якщо ти володієш рідною мовою, і служити Україні, її національним інтересам, захищати права і свободи людей.

Куди ви тягнете Україну? Що ви з України робите, поясніть, будь ласка. Давайте раз і назавжди позбавимося будь-якого рабства, будь-якого – східного, західного, з космосу, з-під землі, давайте навчимося бути українцями раз і назавжди.

І я вірю, що в цьому залі знайдеться достатня кількість людей, які утримаються від цього голосування і ще раз ствердять наше право на державність, на суверенітет, на наші національні символи, і ми покажемо, що з нами не треба розмовляти як з васалами, з нами треба розмовляти як з великою нацією. Утримайтеся і не голосуйте за цей закон. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Слово надається… Шановні колеги, далі Власенко –  до 5 хвилин, Кучеренко – до 3 хвилин, Крулько – до 3 хвилин, Мазурашу – до 3 хвилин. Завершає Разумков – до 3 хвилин і ставить одну поправку на підтвердження, правильно, і потім голосуємо за законопроект в цілому.

Будь ласка, Власенко, до 5 хвилин.

 

13:06:16

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановний пане Голово. Шановні колеги, чи треба вивчати іноземні мови? Беззаперечно. Чим більше мов знає людина, тим більш вона освічена, тим більше вона має можливості комунікувати, доносити свою позицію, відстоювати свою позицію без перекладача в прямій комунікації зі своїм співрозмовником. Звичайно, що треба впроваджувати державницькі програми, державні програми по навчанню якнайбільшої кількості іноземних мов для наших дітей, для громадян України будь-якого віку за їх бажанням. Але, шановні колеги, цей закон не про це. До речі, можна і треба впроваджувати інтернаціональні іноземні мови в аеропортах, можливо, в оголошеннях у громадському транспорті, для того щоб ті люди, які відвідують нашу країну, почували себе зрозуміло і легко у нашій країні. Але знову ж таки цей закон не про це. Здебільшого цей закон про те, що люди, які займають певні посади, як критерії зайняття цих посад повинні знати англійську мову. Ну у мене перше питання, чому не французьку, чому не німецьку, з одного боку. А з другого боку, поясніть мені, навіщо прокурору районної прокуратури знати англійську мову. Йому треба знати Кримінальний і Кримінальний процесуальний кодекс в першу чергу. Тому що ми вже бачили, ми вже бачили, що відбувається, коли замість фахових людей беруть англомовних неуків, які не знають ані Кримінального кодексу, ані Кримінального процесуального, але добре говорять англійською мовою. Це сьогодні відбувається в Україні. А скажіть, будь ласка, а чому всі чиновник категорії "А" повинні, тобто це топчиновники,  повинні знати англійську мову і це повинно бути умовою їхньої роботи? Звичайно, якщо твої посадові обов'язки передбачають міжнародне співробітництво, звичайно, бажано, щоб ти знав іноземну мову, але, пробачте, ми вже мали прем'єр-міністра англомовного, який на самокаті катався по Кабміну, вже його ніхто не пам'ятає, такий був Гончарук, я нагадаю його прізвище. Де ця людина? Ми хочемо мати країну гончаруків? Чи ми хочемо мати країну англомовних прокурорів, які нічого не розуміють у кримінальному праві і кримінальному процесі?

Тому я ще раз підкреслюю, абсолютно очевидно, що треба вчити мову, треба її знати, чим більше мов знає чиновник, тим краще, але це не може бути ні з точки зору логіки, ні з точки зору здорового глузду, бути критерієм обов'язковим для прийняття на роботу. І я погоджуюся з тим, що це абсолютно не грає ролі через скільки років після прийняття цього закону та чи інша норма набуде чинності, це протирічить українській Конституції, тому що неможлива дискримінація за будь-якими ознаками, в тому числі і за ознакою знання або незнання іноземної мови. Неможлива така дискримінація за українською Конституцією. Громадянин України зобов'язаний володіти одною мовою, державною мовою України – українською мовою. Все інше він не зобов'язаний, він може для власного саморозвитку це знати, він може для власного саморозвитку це вивчати, але він не може бути зобов'язаний законом знати цю мову. На жаль, жодна поправка "Батьківщини", яка була скерована саме на те, щоб привести норми цього закону у відповідність до Конституції, для того, щоб звузити кількість посад, на яких вимагається знання іноземної мови, і запровадити таке знання, як додатковий критерій при оцінці, при рівності всіх інших критеріїв. На жаль, всі ці поправки не були враховані.

Я розумію, що зал не налаштований підтримувати логічні, зрозумілі поправки, а, на жаль, налаштований  голосувати за популістичну абракадабру, яка не має нічого спільного з нормальним законотворенням і державотворенням. Я дуже боюсь, що цей закон в момент, коли всі його норми набудуть чинність, повністю розбалансує державну службу, повністю розбалансує органи прокуратури і правоохоронної системи.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Кучеренку Олексію Юрійовичу, 3 хвилини і потім 32-а, 187-а, 201-а і 206-а без обговорення, ставимо і голосуємо. Правильно? Будь ласка, Олексій Юрійович. Я дам потім.

 

13:11:31

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Я продовжу ті розумні думки, які тільки що лунали з уст наших колег. І хочу сказати одне, по-перше, пояснити, чому я сам особисто, враховуючи мій досвід, не буду підтримувати цей законопроект. По-перше, сама назва про застосування англійської мови. Вибачте, ми євроінтегруємося, ми ідемо в Євросоюз, а, до речі, Великобританія не є сьогодні членом Євросоюзу, там домінують, по суті ролі ведучих грають інші країни, Німеччина, Франція. До речі, спробуйте з англійською мовою чудовою пожити трошки чи у Франції, чи в Італії, в інших країнах, ви побачите, як це важкувато, просто важкувато.

Тепер по-друге. Головний критерій для мене, безумовно, не в тому, що хтось проти виступає вивчення мов. Безумовно, ми всі просто мріємо, щоб наші діти, самі ми, наші рідні знали англійську мову і були нормальними громадянами об'єднаної Європи. І повірте мені, вони і самі це зрозуміли. Бо наші діти краще від нас розуміють, що їх вартість на ринку труда залежить від їх знання англійської мови чи інших. І вони це розуміють краще за нас і вони роблять це.

А тепер я звертаю вашу увагу, куди вдарить цей законопроект. Це по державному апарату, це по тому, чого ви, шановні наші англомовні, молоді, юні лідери, які прийшли на гаслах таких чудових у 19-му році, не розумієте до сих пір. Державний апарат знаходиться в катастрофічному стані, ви його добиваєте своїми міністрами, заступниками міністрів, "самокатчиками", цими іншими особами англомовними, які по суті створили англійську як головний критерій зайняття посади.

Ваша логіка така: людина, яка знає англійську, розбереться в енергетиці, комуналці, в каналізації і так далі. А моя логіка абсолютно інша: людина, яка розібралася фахово в тому чи іншому секторі економіки і хоче зростати далі, вона забезпечить свій належний рівень англійської та інших мов, щоб розвиватися. Ви сьогодні по суті забороняєте і вводите цей мовний ценз для людей, які останні могікани, які знають, що таке написати документ у міністерстві, що таке випустити постанову чи наказ. Та у вас вже не лишилося, на жаль, у міністерствах, не у вас, а у нас в Україні, таких людей. Побережіть їх! Тому не голосуйте, не треба поки підтримувати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Юрійович, ви наполягаєте на цих поправках ставити, так?

Шановні колеги, я ставлю 32 поправку Кучеренка. Комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

13:15:01

За-79

Рішення не прийнято. Поправка залишається відхиленою.

187 поправка авторства Кучеренка. Комітетом відхилена.  Прошу голосувати.

 

13:15:27

За-87

Рішення не прийнято. Поправка залишається відхиленою.

201 поправка авторства Кучеренка. Комітетом відхилена. Прошу голосувати, 201-а.

 

13:15:50

За-87

Рішення не прийнято. Поправка залишається відхиленою.

І 206 поправка авторства Кучеренка. Також комітетом відхилена. Автор наполягає на її врахуванні. Ставлю її на голосування. 206 поправка. Прошу голосувати.

 

13:16:15

За-84

Рішення не прийнято.

Дякую, шановні колеги.

Йдемо далі. Далі у нас, ще раз нагадую: Крулько – 3 хвилини. Совсун – 2 хвилини. Мазурашу – 3 хвилини, Разумков – 3 хвилини, одна поправка на врахування, і голосуємо за законопроект в цілому.

Будь ласка, Крулько, потім по списку. Будь ласка.

 

13:16:35

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Я би хотів звернутися до колег, а у нас сесійна зала на 80 відсотків – нові депутати. Так-от в минулому скликанні, шановні колеги, послухайте, ми боролися в цій сесійній залі за те, щоб дубляж в кінотеатрах був українською мовою. Нам розповідали про те, що люди перестануть в кінотеатри ходити, що українською мовою неможливо дивитися фільми, які зняті в Голівуді, чи ще там десь, нам багато розказували байок. І ми дуже складно, але прийняли рішення, і дубляж сьогодні ми маємо українською мовою, більше людей пішли в кінотеатри. Актори  наші, які почали озвучувати дубляж, отримали роботу, українською мовою вони отримали роботу і почали заробляти хоч якісь кошти, і ця професія стала престижною.

Зараз ми намагаємося фактично перекреслити дубляж українською мовою. Друзі, українська мова в Україні була упослідженою впродовж століть, Росія як імперія, а потім Советский Союз знищували системно українську мову. І тільки зараз ми маємо перші паростки, коли наша національна мова відроджується.

Безумовно, що ми всі, рухаючись в Європейський Союз, маємо вивчати і англійську мову, і не тільки, але і французьку, і німецьку мову, і в принципі, бути освіченою  нацією, це обов'язок кожної людини, яка  хоче бути конкурентоспроможною у світі. Але ж давайте не будемо ми упосліджувати в своїй національній державі нашу мову, яка так багато років була під гоніннями. Ну, не робімо цих речей, коли ми змушуємо, при вступі на роботу  всіх виключно здавати іспит з іноземної мови, але тільки англійської, коли ми змушуємо тих, хто йдуть сьогодні докторами наук чи кандидатами наук, докторами філософії, раніше мали здавати іспит з іноземної мови, а зараз тільки з англійської. Скажіть, будь ласка, а чи немає галузей науки, де потрібно іншу іноземну мову знати для того, щоб бути фахівцем в цій галузі? Чому ми не даємо можливість, щоби люди вивчали різноманіття різних мов світу? І таким чином наша нація стане  тільки багатшою і  більш  успішною.

Тому наша фракція, безумовно, виступає за те, щоби країна була освіченою і англійська мова вивчалася, ми за це двома руками. Але ми проти того, щоби за рахунок вивчення інших мов страждала національна українська  мова, за яку віддавали життя українці впродовж багатьох століть і за яку дотепер на сході росіяни вбивають і розстрілюють, тільки за те, що ти українець і розмовляєш...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Позиція комітету, коротко по цьому виступу.

 

13:19:45

КРАВЧУК Є.М.

Шановні колеги, знаєте, у мене таке враження, що всі аргументи ніби і хочемо, ніби і можемо, бо ми розумні, але лінуємося. Ні, треба вчити англійську і треба вчити іноземні, і, звичайно, треба знати українську, як рідну. Але я хочу підкреслити, що прозвучала маніпуляція з приводу дубляжу. Жодна норма цього закону  тому варіанті, який пропонує комітет, не торкається дубляжу в кінотеатрах, це маніпуляція. Залишається квота 90 відсотків і допустима квота 10 відсотків для фільмів іншими мовами, крім російської. Тому, будь ласка, не ведіться на ці маніпуляції і будьте відкритими до інвестицій в себе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Совсун, потім – Мазурашу, потім – Разумков. Будь ласка.

 

13:20:33

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". Шановні колеги, звичайно, що сама ідея є дуже правильною і фракція "Голос" буде голосувати за цей законопроект. Мені видається дивним чути зараз маніпуляції про те, що прийняття цього законопроекту загрожуватиме мовним правам українців.

Ви знаєте, моєму синові, який навчається в школі тут в Києві, загрожує не знання англійської мови, його україномовності, його україномовності загрожує те, що більшість його однокласників продовжує на перервах говорити російською мовою.

Мені, людині, яка зростала в російськомовному Харкові, в україномовній родині, загрожувала російська  мова і моїм мовним  правам загрожувала російська мова, аж ніяк не англійська мова. Натомість англійська мова –  це те, що дає можливості реалізовувати свій потенціал в сучасному світі. І мені видається, що саме ця була мотивація розробки цього законопроекту.

Я не скажу, що  цей законопроект ідеальний, я згідна з тим, що норма, наприклад, про те, що всі прокурори зобов'язані знати англійську мову, є, відверто кажучи, перебільшенням і абсолютно незрозуміло, яким чином вона буде реалізовуватися на практиці. Те саме стосується працівників податкових чи митних органів. Разом з тим, я дуже втішена, що комітет таки врахував поправки, які пропонувала я, які стосуються освіти, зокрема, що стосується керівників закладів вищої освіти, щодо керівників наукових установ. Тому що, вибачте, не можна керувати сучасним університетом, не володіючи англійською мовою. Я дуже сподіваюся, що ці поправки призведуть до того, що в нас кардинально оновиться склад ректорського корпусу, і це насправді піде на користь українській системі вищої освіти, і не тільки.

Тому, звичайно, що, так, є в законопроекті потенціал для покращення, зокрема, щодо якості перевірки, якості тесту. Мені не очевидно, чому поправки, які стосуються саме якості тестових завдань, не були враховані. Але разом з тим давайте називати речі своїми іменами, українській мові загрожує... 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, йдемо далі. Далі Мазурашу, до 3 хвилин. Будь ласка.

 

13:22:45

МАЗУРАШУ Г.Г.

Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203-й округ. Я вивчав в школі тодішню державну мову російську, вивчав у технікумі, в університеті теперішні офіційні мови Євросоюзу румунську, німецьку, французьку. Але народився, виріс і живу на території сучасної України і українська мова для мене є найближчою і найріднішою, і найзручнішою.

Я не сприймаю цю законодавчу ініціативу і намагання запровадити англійську мову як обов'язкову в Україні. Ну, можна було би ще сприйняти, якби це відбувалося, наприклад, дзеркально. Якщо би, наприклад, у Великій Британії або у Сполучених Штатах Америки, або ще десь в країнах з англійською мовою державною  запроваджували би українську мову на таких законодавчих нормах, які сьогодні ми намагаємося тут проштовхнути через парламент для англійської мови. Я би ще міг сприймати, якби ми пропонували підхід як в Швейцарії, де є чотири державні мови, які представляють великі мовні групи цієї країни. Але намагатися нав'язати українцям англійську мову як обов'язкову – це, вибачте, ганебний наїзд на українську ідентичність, на український народ, на мою думку.

Але цей законопроект поданий Президентом Зеленським, базовим виборцем якого я є. І я дуже ретельно проговорив це питання з нашими з Володимиром Олександровичем виборцями на 203 окрузі. І відповідально заявляю, що наша з моїми та Володимира Олександровича виборцями позиція проти цієї законодавчої ініціативи. Не можна нав'язувати знання англійської мови і підміняти цим фаховість в державних структурах.

Я вам можу сказати, шановні колеги, які впливають на кадрові питання в нашій країні. Я можу запропонувати вам помічницю, Заслуженого юриста України, яка вчила німецьку мову, яка не може навіть податися на жодну посаду високу через те, що там стоїть умова мови Ради Європи, англійська і французька, а німецька не входить, наприклад. Я пропонував замінити по тексту англійську мова на офіційні мови Євросоюзу, тому що ми прагнемо до Євросоюзу. Це не було прийнято. Тому я пропоную голосувати або жовтою, або червоною, отакий вибір я пропоную в даному разі, і не ганьбити нашу країну такими законодавчими ініціативами, і не давати Володимиру Олександровичу робити такі помилки, як цей законопроект, який він вніс в парламент.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, зараз завершальний виступ до 3 хвилин Разумков Дмитро Олександрович і він буде ставити одну поправку на підтвердження, і після цього ми голосуємо. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, займіть свої місця.

Прошу.

 

13:26:10

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, ну, ви послухали про користь англійської мови і недолугість цього законопроекту. Давайте поговоримо трошки про інакше, про гроші. Ви сьогодні плануєте підіймати акцизи, акцизи, які будуть бити по кожному в цій державі, тому що акцизи на паливо призведуть до того, що буде зростати не лише паливо, вартість цього палива, а і зростати кожна продукція в цій державі.

Ви не хочете проголосувати і зняти Постанову Цабаля, для того щоб обмежити максимальні зарплати для державної служби на рівні 67 тисяч. Ви хочете збільшити податки для бізнесу, не дивлячись на те, що Прем'єр клятвено отут клявся, що піднімати податки до кінця війни не буде. Три-чотири відсотки додати до ПДВ, п'ять відсотків військового збору, прибрати ФОПів – і в принципі знищити економіку, тому що плануєте доїти дохлу корову, яку самі загнали.

Паралельно з цим ви робите все для того, щоб допомогти тютюновій галузі, зменшуючи вартість акцизу для окремо взятих товарів. Ви фактично знищуєте сьогодні бізнес, коли мобілізуєте всіх, хто працює в білу, всіх. Я не кажу, що не треба проводити мобілізацію, але вона має бути логічною.

Ви зменшуєте можливість наповнення державного бюджету. Вам всім написали сьогодні, яка дірка по бюджету для забезпечення української армії. А де бюджетний комітет, де податковий комітет, які тут так само клялись, на цій трибуні, і розповідали, що гроші в бюджеті на 2024 рік для українських захисників є? А де ті брехуни, які розповідали, що в законопроекті про мобілізацію додаткових видатків державного бюджету не треба вводити? Нуль написано, нуль.

Чому я зараз кажу, коли розглядається цей законопроект? Тому що цей законопроект на фоні повного знищення економіки, дірок в бюджеті, корупції і всіх інших проблем, здебільшого про які ви знаєте – а якщо не знаєте, то я вам про це розповім, - він допомагає окремо взятим галузям, в даному випадку кінотеатрам. Замість того, щоб підтримувати українського кіновиробника, ви даєте змогу іноземцям транслювати свої фільми в українських кінотеатрах без дубляжу і сплачувати з державного бюджету компенсацію за порожні місця. Скажіть мені, будь ласка, ви за яку економіку: України, чи за економіку Сполучених Штатів, Великої Британії, або якихось інших держав? Якщо ви за Україну, то не голосуйте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорювати цей законопроект. Я прошу народних депутатів… Репліка. Цабаль, будь ласка. (Шум у залі)

 Добре, зараз репліка Цабаля, а потім – 336-у, да.

 

13:29:24

ЦАБАЛЬ В.В.

Шановні колеги, давайте подорослішаємо. Не можна одночасно  виступати за зменшення тарифів і збільшення фінансування армії, за збільшення пенсій і проти збільшення податків. Колеги, ці дві речі, ці три речі несумісні, давайте навчимося рахувати, давайте весь політичний дискурс перенесемо в іншу площину щодо того, як використовувати гроші. Але коли, вибачте, є проблема з базовою математикою, давайте це робити, давайте подорослішаємо. Як, наприклад, Швейцарія, коли в них винесли на референдум питання щодо зменшення податків, і люди не проголосували за це, розуміючи, що державі, що є напрямки, на які ці податки потрібні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, Дмитро Олександрович просто не встиг у цей час сказати, що він хоче поставити на підтвердження 336-у. Я правильно говорю, Дмитро Олександрович?

Шановні колеги, 336 поправка, вона комітетом врахована. Я даю слово комітету, щоб він пояснив важливість цієї поправки, і дальше ми маємо проголосувати і прийняти, чи ми її підтверджуємо. Будь ласка, народні депутати, займіть свої місця.

Будь ласка, Євгенія Михайлівна.

 

13:30:45

КРАВЧУК Є.М.

Колеги, увага, я хочу розказати, про що ця поправка, щоб не було маніпуляцій і двозначності. Це не скасовує український дубляж, не міняється квота, яка вже є для кінотеатрів. Вона так і є: 90 відсотків українською і 10 відсотків мовою оригіналу того фільму, який показують. Все, що ми робимо, це доручаємо Кабміну розробити механізм компенсації для того, щоб ці кінотеатри, які не є благодійними організаціями, просто не збанкрутіли, якщо вони будуть показувати в межах квоти фільм англійською мовою і, наприклад, студенти могли піти і почути свого улюбленого актора мовою оригіналу, все. А коли це буде зроблено, буде казати Кабмін.

Дякую. Підтримайте "за"!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ви почули. 336 поправка авторства Потураєва і колег. Вона комітетом врахована. Народний депутат Разумков просить поставити це рішення на підтвердження. Важлива поправка.

Шановні колеги, я ставлю 336 поправку на підтвердження. Позицію комітету ви почули, вони просять, щоб поправка залишилася врахованою.

Прошу народних депутатів голосувати. 

 

13:32:12

За-226

Рішення прийнято. 

По фракціях покажіть.

Переходимо до голосування за закон в цілому. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про застосування англійської мови в Україні (реєстраційний номер 9432).

Готові голосувати? Шановні колеги, прошу народних депутатів  голосувати.

 

13:32:53

За-236

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Мотовиловець з процедури, будь ласка. По фракціях покажіть. Мотовиловець з процедури, включіть.

 

13:33:03

МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.

Друзі, я прошу змінити порядок розгляду порядку денного. Ми провели консультації з усіма фракціями щодо Закону 10370. Я прошу звернутися до голови комітету Мережка Олександра Олександровича зібратися завтра і поправити Закон 10370 до першого читання і перейти до голосування постанови ТСК 11289. Прошу виключити 10370 і поставити 11289.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 11289, так?

Шановні колеги, пропозицію зрозуміли: змінити розгляд питань порядку денного, замість 10370 – 11289. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

13:34:14

За-313

Рішення прийнято.

Шановні колеги, зараз 11289, зараз я її знайду.

Шановні колеги, 11289 ми можемо без обговорення? Шановні  колеги, без обговорення. Шановні колеги…

Шановні колеги, тоді переходимо до проекту Постанови про зміни у складі Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань використання коштів державного бюджету України, спрямованих на облаштування фортифікаційних споруд та інженерних загороджень на лінії зіткнення, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів та засобів радіоелектронної боротьби для військових частин і підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань (реєстраційний номер 11289).

Шановні колеги, можемо без обговорення? Будь ласка, Артур Володимирович. І підемо далі, ми сьогодні так… Будь ласка, Артур Володимирович.

Добре. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:36:08

За-264

Рішення прийнято.

Шановні колеги, два – за, два – проти тоді. Давайте,  два – за, два – проти. Прошу записатися. Записуйтеся ті фракції і групи, які хочуть виступити.

Будь ласка, Швачко Антон Олексійович.

 

13:36:43

ШВАЧКО А.О.

Задорожньому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кому? Задорожній, будь ласка. Задорожній.

 

13:37:09

ЗАДОРОЖНІЙ М.М.

Доброго дня, шановні колеги, шановна президіє, шановні українці. Минулого тижня, два тижні тому була створена Тимчасова спеціальна комісія по фортифікаціях і дронах, це я так скорочено скажу, бо назва досить довга. Є дійсно запит суспільства, запит військових і запит всіх фракцій і груп. Сьогоднішня зміна персонального складу, постанови, викликана бажанням деяких народних депутатів і депутатських груп замінити, відкликати своїх представників, ну і відповідно зайти у ТСК ті, хто бажають. Робота вже розпочата, вже певні організаційні питання проводяться, проводяться  консультації в областях прикордонних, зокрема минулого тижня відвідав Сумщину в рамках роботи в окрузі і зокрема пересвідчився у стані виконання завдань по будівництву фортифікацій.

Прошу, колеги, підтримати дану постанову, щоб наша комісія змогла вже повноцінно запрацювати і щоб були представлені всі бажаючі від депутатських фракцій і груп і ми могли якісно відпрацювати той запит суспільства, який стоїть перед нами.

Дякую за увагу. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, Ар'єр Володимир Ігорович, фракція "Європейська солідарність".

 

13:38:33

АР’ЄВ В.І.

Прошу передати слово Ірині Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ірина Геращенко.

 

13:38:42

ГЕРАЩЕНКО І.В.

"Європейська солідарність" вітає заміну представника ОПЗЖ на Дмитра Разумкова. Але ми проти оцих полумір, коли в ТСК залишаються інші представники забороненої партії. Це перше.

Друге. Ми, як ви знаєте, була та політична сила, яка пів року вимагала створення ТСК. Тільки що повернулися з Харківщини, катастрофічні там проблеми з фортифікаційними спорудами, дійсно тільки почали їх копати. Але абсолютно багато запитань і у військових, і у цивільних, за якими критеріями їх будують, як там ці роботи виконуються. І ми побачили, купа, купа абсолютно забитих, грошей, заритих у землю, коли ВОПи зариті посеред вулиці населених пунктів незрозуміло чому, коли валяються ці "зуби дракона", кришаться незрозуміло чому. І ми сподіваємося, що ТСК, а від "Європейської солідарності" туди входить військовий Михайло Бондар, дадуть відповіді на всі ці питання.

Але я хочу нагадати інші обіцянки монобільшості і президії. Ми говорили про те, що цього пленарного тижня винесуть на сесію законопроект про заборону московських попів. Де цей законопроект? Вибачте, будь ласка, ми вже зібрали, фракція "Європейська солідарність" дала всі 27 голосів на те, аби цей законопроект негайно зайшов до зали. Ми закликаємо всіх колег з усіх фракцій, хто  усвідомлює ризики від ефесбешної структури в Україні, безпекові ризики, поставити ці підписи, аби негайно законопроект про заборону московських попів стояв в порядку денному. І дуже сподіваємося на активну роботу ТСК, не в Києві, а в регіонах потрібно вивчати, як сьогодні ці фортифікації будуються, хто винен за те, що було втрачено час і хто на цьому намив собі руки.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Цабаль Володимир Володимирович, фракція "Голос". Одну секундочку. Репліка? Згадали ваше прізвище? Бо я просто... Згадали, да?

Будь ласка, Разумков, потім  Цабаль.

 

13:40:56

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, я хочу подякувати кожному депутату, який проголосував за створення цієї ТСК. Це не політика, це життя людей, тому що коли сьогодні розкрадаються гроші на фортифікаціях і дронах – це відповідальність всіх, всіх, хто голосував за цей бюджет, хто виділяв ці кошти, хто має контролювати, куди вони пішли. Це питання, яке стоїть перед усім парламентом і не лише перед парламентом. І відповіді перед нашими захисниками, які сьогодні говорять, що фортифікацій на харківському напрямку не було, – це так само наша з вами відповідальність. Тому я дякую всім депутатам і всім фракціям, які знайшли в собі сили проголосувати за це, створення цієї ТСК. І я впевнений, що вона все покаже, хто де крав. І як весна прийде, і те, що...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цабаль Володимир Володимирович, фракція "Голос". Після цього Кириленко передає слово Цимбалюку, і голосуємо.

Будь ласка, Володимире Володимировичу.

 

13:42:09

ЦАБАЛЬ В.В.

Шановні колеги, фракція "Голос" підтримує цю постанову, підтримує ті зміни, які нею пропонуються. І в той же час я хочу зробити великий наголос, що наше скликання несе велику відповідальність, щоб залишити для майбутніх скликань формат і механізми роботи ТСК. Ми нарешті навчилися працювати з цим інструментом. Я нагадаю, що ми спочатку нашої каденції прийняли новий закон, який дав значні повноваження тимчасовим слідчим і спеціальним комісіям. Спочатку ми самі не до кінця розуміли, як з цим працювати. Але зараз виглядає так, що є дуже багато ефективних комісій, і слідчих, і спеціальних. І я дуже радий, що ми навчилися і що наступні скликання будуть цим користуватися.

Також я хочу дуже попросити всіх колег, давайте слідувати духу і логіці оновлення законодавства по комісіям. А логіка в тому, що всі комісії мають бути незаангажовані, незалежні і аполітичні і в основному бути інструментом, де опозиція має великий вплив на прийняття рішень. Тому, колеги, підтримаємо цю постанову і не забуваємо, для чого комісії існують.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина". Після цього голосуємо, колеги.

 

13:43:41

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Дякую, шановний пане Голово, президія, колеги. Фракція "Батьківщина" буде підтримувати проект постанови щодо заміни деяких членів ТСК. Насправді тимчасова спеціальна, а, на жаль, не слідча комісія, розпочала свою роботу. Поки що запитань більше, ніж відповідей. Але всі ми маємо розуміти, що і ціна питання, і політична відповідальність є надзвичайно висока. Тут потрібно більше конкретних речей, ніж голослівних заяв. Тому що питання межує з національною безпекою і обороною, але і українському суспільству в цілому, і, зокрема, військовим, ми маємо дати відповідь, чому, коли і з якою якістю були збудовані фортифікаційні споруди, чи відповідають вони ГОСТам і стандартам і хто несе відповідальність за ті прорахунки, які, на жаль, за попередніми даними вже були.

Через те я бажаю всім колегам ефективної, плідної праці. Тут не політика, тут справді висока відповідальність за ті процеси, які відбуваються в цьому напрямку. Честь і хвала нашим Збройним Силам України, які не дивлячись на будь-які виклики, вони виконують своє бойове завдання. А наше завдання – об'єднати зусилля і вже зробити велику річ, що не встигли, негайно надолужити, хто, вибачте, допустив зловживання, правоохоронці мають рішуче дати професійну оцінку. Приступаємо до другого етапу вже в оновленому складі. А всім іншим депутатам бажаю долучатися, якщо є конкретні інформації і пропозиції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання. Переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію, будь ласка, займіть місця. Я ставлю пропозицію… Шановні колеги, тут треба 226 голосів, займіть, будь ласка, місця.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про зміни у складі Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань використання коштів державного бюджету України, спрямованих на облаштування фортифікаційних споруд  та інженерних загороджень на лінії зіткнення, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів та засобів радіоелектронної боротьби для військових частин і підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань (реєстраційний номер 11289).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:46:52

За-297

Рішення прийнято.

Дякуємо, рухаємося далі. Наступний законопроект 6227 – це проект Закону про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року

Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.   

 

13:47:25

За-236

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, є необхідність обговорювати?  Два – за,  два – проти, одразу?  Давайте, два – за,   два – проти  і рухаємося. Прошу фракції і групи записатися: два – за,  два – проти.           

Будь ласка, Бондаренко Олег Володимирович, фракція "Слуга народу". Будь ласка.  

 

13:48:01

БОНДАРЕНКО О.В.

Доброго дня, шановні колеги! Загальнодержавна програма розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року – це вже існуючий документ, який уряд запропонував оновити, оновити на період до 2030 року. Метою прийняття  цього  документа є необхідність розвитку і як мінерально-сировинної бази, так і розвитку геологічного вивчення надр нашої країни, так і можливості для створення інвестиційного потенціалу надр нашої країни.

Я хотів би нагадати, що цей законопроект, він є одним із індикаторів виконання Україною програми Ukraine Facility, пакету допомоги Євросоюзу на 50 мільярдів євро для підтримки відновлення, реконструкції  та модернізації України. Я впевнений, що до цього законопроекту буде подаватися достатньо велика кількість пропозицій.

Комітет підтримав цей законопроект до першого читання. Ми зобов'язуємося його якісно доопрацювати до другого читання з урахуванням актуальності цих питань. Я прошу його підтримати.

Дякую.      

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Ар'єв Володимир Ігорович, фракція "Європейська солідарність".

 

13:49:22

АР’ЄВ В.І.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Олексій Гончаренко.

 

13:49:30

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Шановні  друзі, ми витрачаємо час ні на що. Це абсолютно пуста декларативна програма, яку вперше приймали в 2021 році. Ви послухайте тільки розділи, там підземні води та лікувальні грязі. Це ми зараз про що з вами говоримо? В момент, коли в державі мільйони людей сидять без світла, це про мінеральну сировинну базу. В момент, коли надзвичайно підвищуються тарифи на електроенергію, в момент, коли на розгляд Верховної Ради виноситься питання про суттєве збільшення акцизу на пальне. Та це ж катастрофа для нашої енергетики! Це ж катастрофа для всієї економіки, ми ж маємо з вами це розуміти, в яку спіраль ми заганяємо економіку. Що зроблено для цього? Яка програма нашого уряду щодо того, щоб  українці мали світло у своїх домівках і бажано не за всі гроші світу?  Ми нічого про це не знаємо.

Подивіться, у нас сьогодні знову не працює пільгове, просто ми беремо пошлины, ми беремо податки за ввезення енергетичного обладнання. Схаменіться! Сьогодні момент, коли треба дати можливість всім, хто може встановлювати сонячні електростанції, будь-які інші прилади, які дозволять забезпечити себе, свою родину, які податки на це. Ми ж  бачимо до чого ми рухаємося, ще зими немає. Поки що немає зими.

Я вимагаю від уряду, комплексну програму, як ми переживемо цю зиму, як ми будемо мати світло, як нам завтра не скажуть, а давайте ще в два рази піднімемо тариф, бо нам знову не вистачає. Ну так не може бути, просто люди цього не витягнуть і не витримають, це треба розуміти. І ось про це треба говорити негайно, зараз, приймати рішення, а не про лікувальні грязі.  Ганьба уряду!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Цимбалюку Михайлу Михайловичу, фракція "Батьківщина".

 

13:51:34

ЦИМБАЛЮК М.М.

Прошу передати слово профі з цього питання Кучеренку Олексію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олексій Юрійович Кучеренко, будь ласка.

 

13:51:44

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, безумовно, це такий собі ніякий технічний, з одного боку, законопроект про те, що ви оновлюєте якусь там свою Державну цільову програму 2021 року, яку ви прийняли, так само, як і інші. Але мені здається, що перед тим, як щось робити, треба проаналізувати: а чи були виконані за цей рік хоч якісь елементи цієї... за цей час елементи цієї програми. Якщо виконані –  чим допомогти. Якщо не виконані –  що не так? Може, програма не така, може, урядовці не такі, може, хтось заважає, якісь вороги або інше, розумієте. І тому, мені здається, перед тим, як такі речі приймати,  треба аналіз робити. Ви цього, на жаль, не зробили, і тому в нас є сумніви стосовно підтримки.

Тепер далі. Я уважно читаю зауваження науково-експертного управління, це дуже фахові речі. Ну вони ж пишуть вам чітко, що якщо такі програми, то мають бути визначені джерела фінансування. Там пишеться про те, що необхідно до 6 мільярдів гривень взяти. Де ви їх візьмете, в кого, в який спосіб? І саме тому це настільки сирий і прохідний документ, що нам просто ну не хочеться, чесно вам скажу, брати на себе відповідальність, за нього голосуючи.

І останнє. Найкраще, що ви могли би зробити, урядовці, представники "слуг народу",  це негайно відновити ліцензію на видобуток газу та нафти на підприємстві вже державному "Укрнафта буріння". Бо завдяки бездіяльності Держгеонадра і відповідних структур, Укрнафти і міністерства ви втратили, держава втратила цю ліцензію, і ми втрачаємо сьогодні до мільярда кубів газу щорічно і десятки мільярдів гривень недополучених в бюджет.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ. Вельможний Сергій Анатолійович, група "Довіра". І після цього голосуємо, колеги.

 

13:53:54

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Даний законопроект фінансово не забезпечений та потребує доопрацювання, оскільки за експертним висновком Мінфіну додаткова потреба коштів на реалізацію програми в умовах 2022 року становить 580 мільйонів гривень. Відповідно реалізація потребує внесення змін до держбюджету. Тому до другого читання необхідно доопрацювати. У першому читанні депутатська група "Довіра" буде підтримувати даний законопроект. Але вирішення стратегічних питань, подальше удосконалення законодавства в частині геологічного вивчення надр важливе. Але є більш важливі речі.

Ми щойно з Олександром Суховим повернулися з Запоріжжя, де зустрічалися з дітками-переселенцями з Луганщини. Десятки тисяч мешканців Луганщини, які внаслідок війни були вимушені покинути власні домівки та залишатися ні з чим, потребують максимальної підтримки держави. Нам потрібно втримати дітей ВПО в Україні, щоб вони мріяли розвивати нашу державу та розвиватися в ній, а не шукати кращої долі за кордоном. У наших руках зробити так, щоб молоді українці хотіли залишатися вдома.

Дякую. Сергій Вельможний. Луганщина.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, займайте свої місця, переходимо до прийняття рішення. Я перепрошую, Бурміч ще, да? Поки всі збираються, Бурміч Анатолій Петрович, будь ласка.          

 

13:55:31

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги, група "Відновлення України" буде підтримувати цей корисний законопроект. Чому? Тому що ця програма передбачає, що залучення нових інвестицій, своєчасних і високотехнологічних, де ми на своїй території збільшимо видобуток корисних копалин, які так необхідні сьогодні.

Фінансування – задавали питання. Саме під цю програму, якщо вона буде прийнята, буде фінансування, інвестиції будуть, інвестиційне. Воно вже сьогодні йде. Ви, мабуть, сьогодні читали, що передбачається розкупорити 30 скважин для збільшення видобутку нафти, і так по всім напрямкам. Просто залучаються нові технології, нові наукові розробки, для того щоб збільшувати видобуток корисних копалин у нас в Україні, якими Україна дуже багата, але не можемо видобувати.

Тому законопроект корисний. Підтримуємо. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення. Я прошу зайняти місце, переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін  до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року (реєстраційний номер 6227).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:57:13

За-249

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях.

Наступний законопроект – 9549: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:57:46

За-224

Рішення прийнято.

Будь ласка, запрошую заступника міністра з питань цифрової трансформації України  Дубинського Георгія Петровича. Будь ласка, Георгій Петрович.

 

13:58:11

ДУБИНСЬКИЙ Г.П.

Шановні народні депутати України, пропоную до вашої уваги проект Закону Украини про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури, зареєстрований за номером 9549. Кабінетом Міністрів України встановлені цілі уряду щодо необхідності покриття 95 відсотків населення якісним мобільним зв'язком. Додатково оператори електронних комунікацій готові інвестувати в розвиток зв'язку та мають ліцензійні зобов'язання щодо покриття автошляхів та сільської місцевості, але процес гальмують довгі бюрократичні процедури. Наша мета – їх пришвидшити та сприяти побудові нових мереж.

Також після повномасштабного вторгнення Росії новим викликом для сфери електронних комунікацій стало відновлення зруйнованих мереж. Після деокупації населених пунктів руйнування інфраструктури електронних комунікацій становить до ста відсотків, тому для повернення зв'язку українцям там необхідно будувати нові мережі у короткі стислі терміни.

Враховуючи вищевикладене, Мінцифри розробило проект закону з метою спрощення процедури отримання прав на користування земельними ділянками виключно для будівництва мереж електронних комунікацій. Для цього проектом закону пропонується скоротити існуючі строки відведення земельних ділянок комунальної та державної власності в середньому з 6-и до 3-х місяців. Використовувати земельний сервітут, обмежене право користування чужою земельною ділянкою, для будівництва на земельних ділянках веж мобільного зв'язку, як це передбачено в Законі України "Про електронні комунікації". Дозволити на рівні закону встановлення тимчасових технічних засобів і споруд електронних комунікацій, прибравши в такий спосіб ризик їх демонтажу.

Реалізація цього закону дозволить зменшити цифровий розрив в сільській місцевості відповідно до Директиви ЄС "2030 Digital Compass: the European way for Digital Decade". Це також дозволить пришвидшити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається заступнику голови Комітету з питань аграрної та земельної політики Чернявському Степану Миколайовичу, будь ласка.

 

14:00:30

ЧЕРНЯВСЬКИЙ С.М.

Шановні колеги, на ваш розгляд внесено законопроект, реєстраційний номер 9549, який розроблено з метою сприяння отриманню якісного мобільного зв'язку в сільській місцевості через скорочення часу на оформлення прав користування земельними ділянками.

Народними депутатами України членами комітету відзначено, що результатом реалізації законопроекту має бути збільшення покриття зв'язком четвертого покоління та мобільним високошвидкісним інтернетом по всій Україні, зокрема на автошляхах та селах, що є дуже затребуваним в нинішній час. Також в умовах війни прийняття законопроекту сприятиме пришвидшенню відновлення зв'язку на деокупованих територіях.

Комітет з питань аграрної та земельної політики на своєму засіданні 25 травня 24-го року підтримав законопроект 9549 та рекомендував Верховній Раді України прийняти його за основу з доопрацюванням положень відповідно частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Прошу підтримати рішення комітету. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу записатися: два – за і два – проти, для обговорення цього законопроекту. Фракції і групи прошу записатись.

Слово надається народному депутату Задорожному Андрію Вікторовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

14:02:15

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Доброго дня, шановні колеги! Я прошу передати слово Олександру Ковальчуку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, передайте.

 

14:02:27

КОВАЛЬЧУК О.В.

Шановні колеги, Олександр Ковальчук, "Слуга народу", Рівненщина.

Про що цей законопроект? А перед тим хочу сказати, що буквально впевнений в тому, що ми більшістю в цьому залі сьогодні підтримаємо законопроект до першого читання і надамо можливість відповідним органам,  структурам і організаціям врешті-решт забезпечити Україну, українців, українських громадян якісним зв'язком.

В роботі нашого комітету податкового ми часто чули про те, що встановлення електронних реєстраторів, так званих РРО, неможливо, тому що немає зв'язку на селі. І хочу вам сказати, що це правда, дуже часто в сільській місцевості немає якісного зв'язку для того, щоб працювати, звітувати і належно надавати послугу по друкуванню звичайного чеку в магазині. Але і не будемо забувати про те, що ми, подорожуючи дорогами України, ми, українці, я маю на увазі, наші військові, наші волонтери, ми, народні депутати, всі пересічні громадяни стикаємося дуже часто з відсутністю будь-якого зв'язку, не те, щоб якісного чи неякісного, а будь-якого зв'язку, подорожуючи основними магістралями країни.

Тому звертаюсь до своїх колег, до всіх народних депутатів в цьому залі підтримати цей законопроект і дати можливість всім відповідним органам забезпечити українців зв'язком.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович.

Євтушок Сергій Миколайович.

 

14:04:09

ЄВТУШОК С.М.

Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, одразу хочу сказати, що зв'язок потрібно надавати в усі населені пункти і покривати всю територію України. І даним законопроектом передбачається внесення змін аж до низки законів України, якими визначається спрощення процедури отримання в користування земельних ділянок для встановлення електрокомунікаційних різних приборів для встановлення такого зв'язку.

Але разом з тим дивимося на законодавство, на Конституцію України, дивимося на інші закони України: Земельний кодекс України, "Про доступ до публічної інформації", Закон України про місцеве самоврядування, там чітко прописано, що і як по процедурі повинно надаватися.

Разом з тим введення таких речей може мати негативні наслідки для нашого природоохоронного та природного фонду. Ми можемо чітко розуміти, що той, хто буде користуватися при наданні цього сервітуту для доступу для цих електрокомунікаційних мереж, буде порушувати права іншої людини. І знову ж таки тут порушення Конституції, тому що ці землі, власником яких є інша людина, будуть втрачати свою цінність. Будуть втрачати свою цінність, тому що згідно законів сервітут – це право на обмежене користування платно або безоплатно чужою земельною ділянкою.

І ось у мене в руках також висновок Асоціації міст України, який аж на трьох аркушах, прописали чітко порушення всіх норм Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Тут і про повноваження секретарів, тут і про делеговані повноваження, і ряд інших строкових повноважень, які відносяться до органів місцевого самоврядування, до їх виконавчих комітетів. Не голосуємо цей закон!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність". Гончаренко Олексій Олексійович.

 

14:06:24

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, ми продовжуємо розглядати, це важливо насправді, зв'язок важливий, ніхто з цим не сперечається. Там є питання і до цього законопроекту, Асоціація міст України проти, а нам вже нарешті час почати хоч трішки слухати місцеве самоврядування, бо ми тільки нищимо його, нищимо, забираємо, забираємо, забираємо.

Але, друзі, у мене ще раз питання. Ми збираємося тут, у Верховній Раді, приймати рішення на те, щоб врятувати країну від енергетичного колапсу? Ми збираємося приймати рішення? Ми збираємось? Ми хочемо полегшити виділення землі під станції, добре. А що до того, щоб полегшити завезення сюди енергетичного обладнання негайно, зараз, терміново? Нуль має бути ставка, нуль. Що все треба везти, що тільки можна сюди везти. Ми збираємося про це говорити? Ми збираємося говорити про те, що коли сьогодні відключають світло, то відключать в тому числі профіцитні станції? Бо вже сьогодні є такі станції, такі місцевості, які віддають більше електроенергії. Так що ж це за божевілля? Коли ми їх відключаємо, ми не зменшуємо навантаження на систему, а, навпаки, збільшуємо. У нас ніхто цим не займається.

Що ми робимо реально для розвитку альтернативної енергетики? Бо слово "зелений" тариф і "зелена" енергетика вже таке ругатєльне у нас, бо люди вже чують це і реагують абсолютно інакше. Що ми робимо для альтернативної енергетики, яку роками ми ігнорували, яка якраз може дати нам можливість вирішити ці питання? І відповідь: нічого.

Я хочу ще попросити Голову Верховної Ради, шановний пане Голово, ми проголосували за те, щоб сюди викликати міністра внутрішніх справ Клименка, чи є вже інформація, коли він тут з'явиться відповісти і по ДСНС, що там відбувається, незаконні накази, відсутність бронювання, по Нацгвардії, те, що полоненим, які були у Нацгвардії, сьогодні не дають звільнитися, коли прийде сюди Клименко?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексію Олексійовичу, ми ж тільки підготували. Я веду засідання, я не міг ще фізично підписати. Ні, у нас офіційне ж спілкування з людиною. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення. Але 1 хвилина з процедури, Бужанський Максим Аркадійович. Максиме Аркадійовичу, я прошу з процедури. Будь ласка, Максиме Аркадійовичу.

 

14:08:50

БУЖАНСЬКИЙ М.А.

Шановний пане спікере, якщо наша Верховна Рада перетворилася на центр спортивних розваг та відпочинку, скажіть це нам, будь ласка, і в першу чергу заступнику міністра цифрової трансформації Дубинському, що він може приходити в майці, вже не в футболці, а в майці та в шльопках, знаєте, як в Олі Полякової, шльопали шльопки, як то кажучи. А якщо ні, то наступного разу, будь ласка, не допускайте його до виступу. Є певні критерії одягу для візиту у Верховну Раду – вищий законодавчий орган країни. І ми тут не збираємо тих, хто цього не розуміє. Не може працювати так як слід, нехай приходить заступник.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Максиме Аркадійовичу, я навіть не знаю, що вам сказати, але я попрошу Апарат, тому що це вже другий раз піднімається це питання, підготувати від мене лист на Прем'єр-міністра України з вимогою забезпечити необхідний дрес-код для осіб, які приходять до Верховної Ради представляти закон, якщо тільки законом не передбачена інша форма одягу. Дякую. Колеги, будь ласка, це підготуйте.

А тепер переходимо до закону, до прийняття рішення. Шановні колеги, готові?  Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури (реєстраційний номер 9549).

Готові голосувати? Шановні колеги, готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:11:05

За-233

Рішення прийнято.

Рухаємось далі, шановні колеги. Наступний законопроект 10393 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері забезпечення енергетичної ефективності. Це друге читання. Ми домовились таким чином, що буде тільки 5 хвилин виступ Кучеренко і виступ від фракції "Голос", можливо, і голосуємо.

Я запрошую Геруса Андрія Михайловича зайняти своє місце за трибуною. Я прошу народних депутатів не розходьтесь, тому що буквально, я думаю, за хвилин 5 ми маємо потенціал голосувати.

Будь ласка, слово надається... Де Герус? Будь ласка, 5 хвилин, Кучеренко.

 

14:11:56

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Пане Голово, я не можу, якщо голови комітету немає, який представляє, це якось... мене навіть сумнів бере, робею,  робею. Ну, якщо ви наполягаєте, я тоді з вашого дозволу...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Нам приємно вас буде послухати, Олексій Юрійович. Будь ласка.

 

КУЧЕРЕНКО О.Ю. Дякую, пане Голово. Дякую.

Шановні колеги, дивіться, в принципі, взагалі енергоефективність, енергозбереження і все розумне, корисне, адекватне, що робиться в цьому напрямку, це має стати національним пріоритетом України вже давно, давно. Не тільки в нескінчених там конференціях, там презентаціях абсолютно пустих, які там ні до чого, зазвичай не призводять, пілотних проєктах якихось, а воно стало би ідеологією нашого життя, мало би стати, воно мало би бути реалізованим у відповідних державних програмах, державних пріоритетах, державній підтримці. Ми мусимо жити цим, особливо на фоні того, що зараз реально відбувається в енергетиці країни.

Тепер далі. По цьому законопроекту немає суттєвих зауважень, оскільки по суті тут абсолютно правильні, але з великим запізненням робляться і пропонується зробити певні речі. Для мене в першу чергу важливо, що з'являються муніципальні енергетичні плани. Це ключовий документ розвитку будь-якого муніципалітету, без якого він взагалі не може отримати бюджетної підтримки, не може зрозуміти, як рухатися далі, от як саме буде розвиватися енергетика, теплозабезпечення кожного населеного пункту і міста, починаючи з Києва і закінчуючи невеличким населеним пунктом. Це вводиться, але, на жаль, знов-таки констатую, з величезним запізненням. І у нас дуже багато міст обласного значення не мають до сих пір цих муніципальних планів, але звикли ходити і казати, ну давайте нам гроші, дайте нам беззворотну підтримку, ми кудись витратимо, ми щось таке корисне відкриємо, щоб приїхати ленточку відкрити, якусь станцію одну на лікарні поставимо і будемо фоткатися навколо неї. Та ні, друзі, вибачте, цього недостатньо.

І я тут в присутності шановного голови комітету, мого колеги Андрія Михайловича Геруса, в присутності виконуючого обов'язки міністра пана Шкуракова, до якого я з повагою відношусь, просто задаю питання. Колеги, ми, Верховна Рада України, змінами до Закону про енергоефективність два з половиною роки тому доручили уряду негайно за три місяці розробити три державні програми. Державна програма енергомодернізації житлового фонду. Щоб зрозуміти, як же ми будемо утеплювати наші будинки, будівлі і зменшувати там зайві втрати. Виконання – 0,0. Друга державна програма –  енергомодернізація підприємств теплокомунальної енергетики. Це там, де витрачаються величезні обсяги газу, теплоносія, де втрати в мережах, де старі котли і так далі. Зрозуміло, що тут має держава чітко взяти пріоритет і спрямовувати цей процес. Як ви думаєте, є виконання, з'явилася ця програма? Ні. 0,0. Третя державна програма –  це державна програма модернізації, енергомодернізації по підприємствах водопостачання та каналізації. Ви не уявляєте собі, скільки зайвої електроенергії качають старі насоси водоканалів. Ви не уявляєте собі, які там втрати, витрати, крадіжки, невідомо куди витрачаються мільйони тонн ресурсу, після цього йде бажання підвищити тариф. Але є зв'язані питання. А де ж державна програма енергомодернізації водоканалів? Виконання – 0,0. Ну, вибачте, друзі, ми можемо приймати нескінченно такі закони, модернізувати, щось додавати, якщо не буде виконавської дисципліни в уряді, ніколи нічого  не буде. Ви можете знати не тільки англійську мову, ви можете ще французьку, іспанську, португальську мову знати. Ну, якщо ви не будете знати, як це робити, як реально виконувати державні завдання, то вибачте, результат буде таким,  яким він є на сьогодні.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, від "Голосу" хто? Буде хтось доповідати ще? Не буде.

Шановні колеги, будь ласка, прошу народних депутатів зайняти свої місця, переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення, будь ласка, народні депутати, займіть свої місця.

Андрій Михайлович, поки народні депутати займають свої місця, давайте, одна хвилина, скажіть відповідь на питання, які зауваження були задані вам, а ми поки готуємося до голосування.

Будь ласка, Андрій Михайлович.

 

14:17:31

ГЕРУС А.М.

Я згоден з Олексієм Юрійовичем, що нам потрібно покращувати співпрацю з урядом і нам потрібно покращувати, мабуть, парламентський контроль того, як виконуються ті закони, які ми сьогодні тут приймаємо. Тому що дійсно є програми, які ми прийняли, і дуже часто ми в своїх законах доручаємо прийняти якесь вторинне законодавство, прийняти постанови і прийняти  підзаконні акти і, на жаль, дуже часто або строки порушуються, або взагалі такі нормативні акти не приймаються. Тому тут дійсно над цим треба працювати, і там, де можна, ми виписуємо прямі норми закону, щоб вони відразу працювали, а там, де це неможливо виписати, то потрібно займатися парламентським контролем і дійсно мати тісний діалог, мати комунікацію з міністерствами і з урядом. Тому це наша задача і в комітеті  це один із наших пріоритетів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері забезпечення енергетичної ефективності (реєстраційний номер 10393).

Готові голосувати, шановні колеги? Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:19:07

За-272

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Шановні колеги, наступні закони, це 11090 і альтернативні до нього: 11090-1, 11090-2, 11090-3, 11090-4. Я ставлю пропозицію включити до порядку денного ці законопроекти.

Шановні колеги, прошу народних депутатів голосувати включення до порядку денного зазначених законопроектів. Прошу голосувати.

 

14:19:49

За-231

Рішення прийнято. 

По фракціях покажіть.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути ці законопроекти за скороченою процедурою.  Прошу голосувати.

 

14:20:12

За-219

Рішення прийнято. 

Будь ласка,  я запрошую до доповіді по закону першого заступника міністра фінансів України Улютіна Дениса Валерійовича. Будь ласка, Денис Валерійович.

 

14:20:33

УЛЮТІН Д.В.

Шановний Руслане Олексійовичу, шановні народні депутати! Вашій  увазі пропонується проект Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби. Зокрема, законопроект розроблений з метою приведення його до Директиви ЄС і проектом акта пропонується:

Перше. Визначення з 01.07.2024 року ставки акцизного податку на тютюнові вироби у євро для уникнення впливу інфляції.

Друге. Це щорічне підвищення ставок акцизного податку на тютюн, виражені в іноземній валюті, впродовж 2025-2028 року для того, щоби досягти мінімальний рівень, який є в країнах ЄС, зокрема 90 євро за тисячу штук сигарет. Впровадження механізму розрахунку сум податкових  зобов'язань з акцизного податку з тютюнових виробів.

Прошу підтримати. Даний законопроект є одним із законопроектів наших програмних документів з міжнародними партнерами.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я запрошую до слова для доповіді по альтернативному законопроекту народного депутата Петруняка Євгена Васильовича. Будь ласка, Євгене.

 

14:21:53

ПЕТРУНЯК Є.В.

Колеги, прошу вашої уваги. Дивіться, рівень цинізму в цьому законопроекті просто зашкалює. Я в загальному підтримую і завжди підтримував ідею підняття акцизу на тютюнові вироби, особливо в даний період, в період війни, про що навіть свідчить мій альтернативний законопроект. Але цей законопроект основний – це просто ну ні в які рамки не влазить.

В той час, коли в нас в державі є війна, ми боремося за кожну копійку до держаного бюджету, коли військове ПДФО забрали в місцевих громад, коли комунальні платежі ростуть, коли мобілізація знекровила український бізнес, коли податки будуть підвищуватися, коли ростуть акцизи на всі види підакцизних товарів, раптом Кабінет Міністрів вирішив знизити акцизи на ТВЕН, це тютюновмісні вироби електричного нагрівання. Це як пояснити? Мінус 20 мільярдів в бюджеті для чого? Поясніть мені.

І тепер найцікавіше, в чиїх інтересах відбуваються ці всі процеси? Ці всі процеси відбуваються в інтересах іноземних компаній, оскільки український виробник не виробляє такі вироби електричного нагрівання тютюнові. Фаворитом на ринку ТВЕНів є, безумовно, компанія "Філіп Морріс Україна".

В мене є лист Служби зовнішньої розвідки України. Я вам зачитаю просто перший абзац: "За результатами опрацювання вашого запиту повідомляємо, що за наявними даними компанія "Philip Morris International" є одним з найбільших платників податків до російського бюджету, з якого потім фінансується російська армія".

Ви розумієте, в чому справа? Вони після 24 лютого 2022 року не просто не вийшли з російського ринку, вони продовжують там працювати, нарощують виробництво і платять якомога більше податків до російського бюджету, за які кошти потім вбиваються наші діти, вбиваються наші...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається автору альтернативного законопроекту, народному депутату України Кривошеєву Ігорю Сергійовичу. Будь ласка, Ігор Сергійович.

 

14:24:12

КРИВОШЕЄВ І.С.

Шановні колеги, тема підвищення податків – це тема обороноздатності. Це очевидно, тому що ми фінансуємо українське військо виключно з грошей платників податків. Але якщо нам потрібно більше грошей на армію, це не означає, що вийде просто підвищити податки, тому що так економіка не працює. Є єдиний спосіб збирати більше податків: платники податків мають більше заробляти. Саме так це працює. Чим більше заробляє бізнес, тим більше ми збираємо податків. Для того щоб бізнес заробляв, ми з вами маємо дати бізнесу чіткі правила гри, ми мажмо зробити так, щоб бізнес не "кошмарили" правоохоронці, ми маємо дати бізнесу справедливе економічне бронювання для ключових співробітників. Саме тоді ми станемо збирати більше податків і у нас буде більше грошей на армію.

Щодо конкретно цього законопроекту – підвищення акцизів на тютюнові вироби. Абсолютно вірно, що він нам потрібен, це є приведення у відповідність законодавства до директиви ЄС, але справді там є, що правити, є, що доопрацьовувати. Але нам потрібно це питання опрацьовувати в комплексі. І про це не потрібно забувати.

Друзі, я закликаю більше законопроектів, які стосуються саме концепції підвищення зборів, податків в Україні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається авторці альтернативного законопроекту, народний депутатці України, Булах Ладі Валентинівні. Будь ласка, Ладо Валентинівно.

 

14:25:46

БУЛАХ Л.В.

Колеги, вітаю. Не буду тут переконувати, який законопроект кращий, почну з найголовнішого. У мене до вас усіх один меседж: підтримайте законопроект комітету фінансів. Зараз завдання одне, щоб не пройшов ні один законопроект, ні мій, ні інших моїх колег, ні урядовий. А яка ціль? Щоб просто не збільшувати акцизи на тютюнові вироби. Я вам обіцяє з свого боку, представляючи Комітет здоров'я, що ми разом з моїми колегами, з Данилом Олександровичем до другого читання доопрацюємо цей законопроект, де будуть всі акцизи однакові, і наша країна, і наш парламент продовжать політику однакових   акцизних зборів і на ТВЕНи, і на сигарети, і на сигарили, і на інші тютюнові вироби, які вживають наші покупці. Але на сьогодні завдання в нас одне: консолідоване рішення парламенту підтримати в першому читанні на даному етапі законопроект Комітету фінансів.

Дякую. І сподіваюсь на вашу підтримку, її вистачить в залі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народній депутатці України Южаніній Ніні Петрівні, авторці завершального альтернативного законопроекту.

 

14:27:12

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні українці, я не хотіла, щоб ви слугувалися просто закликами політичними. Насправді цей проект закону треба розглядати, але потрібна була робота в комітеті і сюди представити доопрацьований проект закону. Наші зобов'язання про існування мінімально акцизної ставки на цигарки в сумі 90 євро мали запрацювати з 1 січня 2025 року, так було передбачено Податковим кодексом. Девальвація національної валюти призвела до зростання курсу на 30 відсотків, а ставки залишилися на тому ж самому місці.

Отже, для того, щоб забезпечити відповідність, в альтернативному проекті закону я запропонувала поступове збільшення з кроком в 15 відсотків, з тим щоб за рік на всі тютюнові вироби запрацювала ставка 90 євро, починаючи з 1 січня 2026 року, а не з 1 січня 2028-го, як чомусь запропонував уряд. Де розум? Де пояснення, економічні обґрунтування цьому всьому?

Наступне. Зберегти ставку акцизного податку на тютюномісткі вироби для електричного нагрівання, для ТВЕНів І, будь ласка, не слугуйтеся тієї брехнею, що говорять, що на ТВЕНи ставка не зменшується. Вона залишається на рівні, який є на сьогодні, з поступовим однаковим зменшенням… збільшенням по урядовому проекту закону з 1 січня… ой, з 1 липня 2024 року, а потім на всі тютюнові вироби ставка буде зростати до 90 євро і буде працювати як 90 євро по урядовому проекту з 2028 року, а на ТВЕНи – 72 євро. А тепер зверніть увагу на фінальні цифри: мій проект закону дає в бюджет 69,5 мільярда гривень, з них 43 мільярди вже в 26-му році, а урядовий – 28,8, з них 13,8 мільярда лише в 28-му році. То хто дбає про наповнення державного бюджету? Все, що зараз…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається голові Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцеву Данилу Олександровичу, будь ласка.

 

14:29:28

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, дивіться, як багато різноманітної критики ми тільки що чули щодо урядового законопроекту: і ставки не такі, і те не таке, й інше не таке. Дивіться, але всі ці питання, це ж питання до другого читання. І відсоток, і ставка, і все інше – це те, що ми розглядаємо в кожному проекті до другого читання.

А звідки ж така критика і звідки 5 законопроектів альтернативних зараз? Бо основним завданням тютюнового ринку є те, аби взагалі ніякий закон не пройшов сьогодні через залу і взагалі не було жодного підвищення акцизів. Бо ми переводимо акцизні ставки в євро, переводимо акцизні ставки в євро і це нас звільняє від необхідності індексації цих ставок щорічно. І дійсно ми урівнюємо ці ставки зі ставками Європейського Союзу, і на це спрямований цей законопроект у першу чергу. А якими будуть ці ставки, ми з вами вирішимо до другого читання, коли ми будемо говорити.

Але якщо ми з вами не приймемо його за основу, ми з вами зрадимо армію, яка розраховує на ці гроші, ми зрадимо з вами державу, яка розраховує на ці гроші. Ми з вами не зберемо ті податки, не акумулюємо ті резерви, які вкрай необхідні сьогодні нам для перемоги, які вкрай необхідні нам для того, аби встояти.

Тому я прошу всіх дуже відповідально поставитися до голосування. Дуже прошу всіх, аби ми прийняли з вами вірне рішення і нам не було би соромно, що в угоду тютюнових виробників будь-яких – і вітчизняних або іноземних тютюнових виробників – ми "збиваємо" те рішення, яке є вкрай важливим і яке відповідає нашим міжнародним зобов'язанням.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Данило Олександрович, а від комітету я хотів би попросити, від комітету що ви скажете?

 

ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Комітет просить підтримати за основу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка.

Шановні колеги, я дуже прошу. Та не репетуйте, я зараз скажу. Я дуже прошу всіх, хто доповідає від комітету, доповідати від комітету. Якщо у вас інша позиція, для цього є голоси від фракцій і груп. І не потрібно це робити. Це не має ні партійної, ні фракційної, ніякої належності. Має бути так, як говорить Регламент, шановні колеги.

З процедури, будь ласка, Герасимов. Але я, надаючи слово з  процедури, хочу сказати, що ви повинні говорити тільки з процедури. Якщо ні, я зроблю зауваження, а потім позбавлю слова.

Будь ласка, Герасимов.

 

14:32:04

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслане Олексійовичу, знаєте, є така штука: в свинячий голос... Тому що якщо людина будь-яка, ні зі "Слуги народу",  починає замість рішення комітету говори власну думку, ви виключаєте мікрофон. Тут ви дослухали і після того зробили зауваження. Руслан Олексійович, будь ласка, не застосовуйте подвійні стандарти. Ми досі не знаємо рішення комітету, не знаємо його, тому що воно не було об'явлено з трибуни. А була власна думка, вибачте, пана Данила.

Тому в мене прохання, як мінімум під час виступу від фракції "Слуга народу" рішення комітету нам оголосити. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ще раз повторюю, я зробив зауваження. Те, що я не відреагував, я просто спілкувався з іншим народним депутатом, точно так, як ви підходите сюди, я з вами спілкуюся. Все, досить. Не робіть на цьому політику. Робіть гроші для української армії, друзі.

Будь ласка, переходимо до обговорення: два – за і два – проти. Я прошу народних депутатів  від фракцій і груп записатися. Прошу записатися.

Будь ласка, Піпа Наталія Романівна, фракція політичної партії "Голос", будь ласка.

 

14:33:32

ПІПА Н.Р.

Прошу передати Саші Устіновій.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександра Юріївна Устінова, будь ласка.

 

14:33:44

УСТІНОВА О.Ю.

Шановні колеги, те, що ви зараз бачите в цій сесійній залі, окрім як дуже дорогим лобізмом  важко назвати. Повірте мені, що зараз вам будуть розказувати, що один законопроект трошки не так написаний, там не дописано, а там треба ще трохи дописати і переробити, і все це робиться заради одного: щоб зараз зекономити гроші тютюновим компаніям на акцизах, тому що зараз будуть валити всі законопроекти, і закінчиться тим, що нам доведеться це перереєстровувати і ще раз іти по колу.

Ви знаєте, я займалася боротьбою з тютюном з 2006 року і я вам можу сказати, що все життя так робили тютюнові компанії. Коли ми розказували, що нам треба заборонити куріння в громадських місцях, нам казали, що закриються всі ресторани, а тепер я думаю, що вам подобається ходити там, де не курять. Коли ми говорили, що потрібно зробити попереджувальні знаки і страшні картинки, нам розказували, що тютюнова індустрія помре і забере звідси свої заводи. Знаєте що, вони до чортиків заробляють тут грошей і вкладають сюди далі гроші.

Тому, будь ласка, нам зараз потрібні гроші на армію. Я дуже вас прошу, я як опозиція, підтримайте основний законопроект або законопроект Лади Булах, але ми не маємо права зараз провалити те, що дасть додаткові гроші  на армію, де ми шукаємо по всьому світу. І як ми будемо пояснювати нашим партнерам, що ми не хочемо підвищувати акцизи і податки на тютюн, і ми ходимо до них з протягнутими руками?

Тому я дуже прошу, я до другого точно буду подавати читання правки про те, щоб вирівняти ТВЕНи, вони зараз не зменшуються, вони просто лишаються на тому самому рівні і це треба буде виправляти, але я вас дуже прошу підтримати зараз, щоб показати, що ми все ж таки готові забирати гроші в тютюнових компаній, а не слухати їх, тому що деякі люди тут, які взяли гроші, в залі, точно будуть бігати вам і розказувати, що все не так однозначно.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Гринчук Оксані Анатоліївні, фракція політичної партії "Слуга народу". Я так розумію, Гетманцев, да? Тепер можете від фракції, Данило Олександрович, але не забудьте сказати рішення комітету.

 

14:35:53

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Спеціально для опозиції я повторю, повторю, Петро Володимирович, бо я говорив це рішення. Комітет вирішив підтримати цей законопроект за основу з подальшим доопрацюванням до другого читання і прошу залу також його підтримати.

А тепер політично. А тепер політично. Мені здається, що соромно підтримувати тютюнових виробників на користь тютюнових виробників проти держави в мирний час, а у війну це ганьба, а у війну це ганьба – "збивати" законопроект про підвищення акцизів, посилаючись на те, що там не така ставочка, так внесіть правки до другого читання. Розповідати, що там знижуються акцизи, хоча це брехня, жоден акциз в цьому законопроекті не знижується, це забирати в армії ті мільярди, які ми цим законопроектом передбачаємо.

Дивіться, друзі мої любі, є моменти, якими можна спекулювати, а є моменти, якими не можна спекулювати. 700 мільярдів потребує наша армія зараз додаткових грошей і ми по копійках збираємо їх, по копійках збираємо їх. І тютюн – це найперше, де треба брати ці гроші, найперше, де їх треба  брати. А щодо того, якими будуть ставки, так вносьте правки, будемо, як завжди, на нашому комітеті відкрито, неупереджено, вислуховуючи всіх, будемо розглядати ці питання. Я переконаний, що ми знайдемо компроміс, як завжди його знаходили. Але зробити так, аби він не був проголосований  сьогодні, це ганьба, ганьба для всієї Верховної Ради, ганьба для всієї Верховної Ради і велика радість для наших ворогів.

Дякую. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Івченку Вадиму Євгеновичу, фракція "Батьківщина". Сергій Владиславович Соболєв, будь ласка.

 

14:37:55

СОБОЛЄВ С.В.

Соболєв, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, якщо ви дійсно хочете допомогти армії, хочете підняти акцизи, тільки дійсно підняти акцизи, а не гратися з окремими виробниками, фактично дотуючи їх, замість того, щоб брати акциз з них, тоді проголосуйте за законопроект, за який буде голосувати фракція "Батьківщина", із значком 4. Це єдиний законопроект, який дозволяє уникнути будь-яких процедур грати з кодами, грати з тим, що одним піднімають, іншими не піднімають. І це питання вирішується завжди на першому читанні. Не вводьте парламент в оману, саме на першому читанні приймається рішення, єдина ставка чи ні. Згадайте, скільки ми боролися за те, щоб була єдина ставка для ТВЕНів і для загальних цигарок, і після того, як ми перемогли мафію, тепер нам підсовують законопроект, в якому знову ця ставка стає різною.

Друге питання – це моральне питання. Для кого ми піднімаємо цей акциз? Для того, хто сидить в тому числі і в окопі. Він не палить там ТВЕНи, йому ніколи там рідину розливати. Для кого ви це робите? Для тих, хто сидять в гарних кабінетах в тиші. Я кинув палити в 6 років, це жарт, але це і правда. Тому я прошу підтримати законопроект з номером чотири, тому що це законопроект, який дає реальні доходи в бюджет. А, Міністерство фінансів, я звертаюсь до вас, скільки вам коштував ваш законопроект? Це є головне. А у кого є питання щодо грошей, подайте заяви в НАЗК і все стане ясно. Тому значок чотири, за це голосуємо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кіт Андрій Богданович, депутатська група "Довіра". Після цього ще  Герасимов – 1 хвилини і голосуємо. Прошу народних депутатів запросити до зали.

 

14:40:02

КІТ А.Б.

Шановні колеги, Кіт Андрій, депутатська група "Довіра", Стрийщина.  Маємо дуже добру сьогодні ідею і дуже добру ініціативу, яка зводиться до того, що треба підняти акцизи на тютюн. І всі чотири законопроекти насправді нам це пропонують. Але, як завжди, в такий складний час маємо дуже складну дилему між словами війна, справедливість і гроші. І дуже складно сказати, чи ми знаходимо справедливість там, де знижуємо податки на товар, який є для... призначений для заможних українців, а підвищуємо його там, який призначений для простих українців і солдат.

Дуже тяжко говорити про справедливість тоді, коли, дійсно, добрий виробник справно платить великі податки і в країні-агресорі, і в Україні, тому що війна і  справедливість – це речі, які би я не хотів вживати разом. Але дуже би хотів, щоб ми разом вжили дві речі – війна і гроші, тому що це зараз ми говоримо не про справедливість, а про гроші. Для того, щоб були гроші, потрібно, щоб акциз на тютюн, акциз на ТВЕНи, адвалор, адвалорне мито, про яке в цьому законопроекті нічого не говориться, були збалансовані і точно відображались так, як це є в європейських країнах, наприклад, Польщі чи, наприклад, Латвії. Тому найкраще рішення – зараз відправити цей законопроект на доопрацювання, із тих чотирьох зробити один справедливий комітетський законопроект, який буде дійсно про гроші для нашої армії і для нашої перемоги.

Слава Україні!.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Герасимов Артур Володимирович, одна хвилина, шановні колеги, і потім ще одна... Хто буде? І "Відновлення України" буде ще одна хвилина і голосуємо.

 

14:42:14

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, у нас тут сидить перший заступник міністра фінансів, він може підтвердити, грошей на армію катастрофічно не вистачає.

Пункт номер два. Ключові роки для нашої оборони 24-й, 25-й, 26-й.

Пункт номер три. Законопроект Южаніної з позначкою 4 за ці три роки дає нам 69,5 мільярда гривень. Законопроект уряду – 600 мільйонів. Просто порівняйте – в 11 разів.

І одразу скажу, той, хто буде голосувати за законопроект уряду, краде в українських Збройних Сил 69 мільярдів гривень, і не тільки краде, а одночасно підтримує кампанію, яка підтримує російську армію. Просто подумайте, як голосувати. Єдиний, який дає гроші за ці три роки, – це четвертий Южаніної. На жаль, урядовий робить навпаки.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від "Відродження", хто? Мороз. Будь ласка, Мороз. І після цього голосуємо. Займіть свої місця. Будь ласка, Мороз.

 

14:43:15

МОРОЗ В.В.

Група "Відновлення України" буде голосувати за комітетський законопроект. Але я хочу звернутися, тут і Міністерство фінансів сидить, і до пана Гетманцева, якщо ми збираємо людям, нашим військовим кошти на лінії фронту для наших хлопців, давайте звернемо увагу, для кого вигідно не голосувати за цей законопроект. По-перше, це контрабандисти. Так? Так. По-друге, ця контрабанда в Донецькій та частині Луганської області процвітає вже два роки із забороною на алкоголь. Фурами туди завозиться алкоголь, фурами завозиться туди табак контрабандою, і всі над цим жирують, а ми збираємо копійки для наших пацанів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цих  законопроектів,  я зараз буду ставити їх на голосування. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця, тому що може так статися, що від кожного голосу буде залежати наповненість українського бюджету. Я прошу не ходити, не бігати, займіть свої місця і зробіть спокійно своє волевиявлення. Будь ласка, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби (реєстраційний номер  законопроекту 11090).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:45:19

За-249

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка. Рішення прийнято.

Рухаємося далі. Наступний законопроект 11256: проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку. І альтернативні до нього 11256-1, 11256-2.

Я ставлю пропозицію включити ці питання до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:45:59

За-248

Рішення прийнято. 

Я ставлю пропозицію розглянути  це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

14:46:19

За-230

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова першого заступника міністра фінансів України Улютіна Дениса Валерійович, будь ласка.

 

14:46:34

УЛЮТІН Д.В.

Я дуже вдячний шановним народним депутатам за те, що підтримали попередній законопроект по акцизах на тютюн. Це дійсно дуже важливо, зокрема і з точки зору приведення  до європейського  законодавства, і з точки зору саме збору податків, які йдуть в повному обсязі на підтримку сил безпеки і оборони.

Це зараз пропонується наступний законопроект, він також подавався з метою приведення до європейського законодавства. В ньому, зокрема, пропонується привести розміри ставок акцизного податку на пальне з урахуванням їх мінімального рівня, передбаченого Директивою Ради ЄС, і запровадити такі ставки з 01.01.2028, щорічне збільшення ставок з 1 липня 2024 по 31 грудня 2027 включно, протягом чотирьох років. Також визначення терміну "проміжні продукти" для директив, для збору на алкогольні напої, а також зрівняти розміри ставок акцизного податку на проміжні продукти. І крім того, визначити термін "середньозважена розрізна ціна продажі сигарет" відповідно також до директив Ради ЄС. Зокрема, цей законопроект пропонує щомісячне надходження близько 3 мільярдів гривень, виходячи із поточної оцінки. 

Прошу підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Сідайте, будь ласка.

Шановні колеги, по альтернативних законопроектах ми говорили, що Устенко не буде доповідати. Гриб буде доповідати по своєму законопроекту? Будь ласка, Гриб Вікторія Олександрівна. Після цього Гетманцев, після цього: два – за, два – проти.

І, шановні колеги, я вимушений відлучитися, я передаю Олександру Сергійовичу подальше ведення. Дякую.

 

14:48:34

ГРИБ В.О.

Шановні колеги, я так розумію, сьогодні зал налаштований приймати всі законопроекти урядові і в цьому немає нічого, можливо, і поганого. Але коли ми чуємо від пана Улютіна, що це наші  зобов'язання до вступу в Європейський Союз, тому що стандарти Європейського Союзу якраз нам говорять про те, що нам необхідно приводити наше законодавство в те, як робиться в Європейському Союзі, то тут він трошки лукавить.  Коли мова йде про пальне та дизель, я маю на увазі бензин та дизель, то він абсолютно правий, і в цьому законопроекті ми застосовуємо мінімальні ставки. Але мова йде про LPG, про скраплений газ, то там трошки по-іншому. Чомусь ми вирішили зробити ці ставки в чотири рази більше, чим в Європейському Союзі.

То давайте подумаємо, от мій законопроект альтернативний, він  відрізняється тільки тим, що я пропоную зробити також на мінімальному рівні підвищення акцизу на LPG, на скраплений газ. То прошу вас  проголосувати саме за альтернативний законопроект. Але якщо це не вийде, тому що я бачу, не дуже багато людей прислухаються сьогодні, то прошу тут, звертаюся до пана Данила, будь ласка, врахуйте цю правку, якщо буде прийнято перший законопроект, врахуйте її, і нехай тоді вже комітет проголосує за підтвердження цієї правки.

Дякую, колеги.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

14:50:24

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Будь ласка, від комітету для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцев Данило Олександрович.

 

14:50:32

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую. І одразу почну з рішення комітету. Комітет рекомендував  зазначений законопроект ухвалити за основу з доопрацюванням його до другого читання. І прошу залу підтримати  комітет в цьому рішенні, бо законопроект дійсно важливий. По-перше, дійсно це виконання наших євроінтеграційних зобов'язань, приведення ставок на паливо у відповідність до тих ставок, які є в ЄС, поступове приведення у відповідність. І друге, це виправлення тієї помилки, яка була допущена ще за далеких часів Януковича, так звана правка Курченка, яка робить акциз на скраплений газ значно меншим ніж акцизи на бензин, хоча і ті самі автомобілі, вони їздять по тим самим дорогам. Тому, безперечно, коли ми з вами для армії шукаємо резерви, то якраз у припиненні, у ліквідації отакого роду пільг, солодких "шкурнячків" і лежить отримання бюджетом, отримання армією додаткових коштів.

Прийняття зазначеного законопроекту принесе бюджету 2,7 мільярда гривень щомісяця і це тільки в 2024 році, бо відповідно до передбаченого законопроектом графіку в наступному році ці відрахування будуть більшими.

Тому я прошу залу підтримати зазначений законопроект і давайте разом попрацюємо до другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти. Будь ласка, "Голос". Железняк Ярослав Іванович? Будь ласка, Железняк Ярослав Іванович.

 

14:52:51

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, я і наша фракція будемо голосувати за цей законопроект. Але тут є декілька моментів, які би я хотів уточнити. Перше: це справді є європейським зобов'язанням, є директива, по якій ми маємо дотримуватися цих ставок і бажано це зробити поступово, а не як ми всі любимо в останню мить.

Для розуміння: в середньому зміна літру в рік вартості буде на півтори гривні. Якщо ви подивитесь на стелу або динаміку цін на стелі заправок, ви зрозумієте, що така зміна відбувається майже кожні два місяці залежно просто банально від цін на нафту. Тому не сильно вплине тут акциз, напевно, навіть водіїв, але точно вплине на державний бюджет в бік збільшення.

Єдина проблема в цьому законопроекті – це питання газу. Я тут не погоджуся з головою комітету, тому що, пробачте, там була зовсім інша історія. Зі ставки 70 євро чомусь уряд в останню мить запропонував ставку 170 євро. І відповідь на це запитання, незалежно від того, як ви відноситесь до газу, вона дуже проста: тому що ця пропозиція була внесена від Укрнафти, а конкретніше – від заступника Офісу Президента пана Шурми. Я не говорю, що ви маєте не голосувати за це рішення. Просто для того, щоб країна знала своїх героїв і не говорили, що ви, парламентарі, або навіть уряд підвищив ціни на газ, ні, це питання, за яке відповідає конкретна людина, вона має ім'я, і це ім'я – Ростислав Шурма.

Тому, шановні колеги, я закликаю вас голосувати за цей законопроект в першому читанні, а по питанню газу, я думаю, що у нас будуть ще точитися достатні гострі дискусії до другого читання в комітеті.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, "Слуга народу", Горбенко Руслан.

 

14:54:47

ГОРБЕНКО Р.О.

Прошу передати слово Олексію Мовчану.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Мовчан, будь ласка.

 

14:54:57

МОВЧАН О.В.

Шановні колеги, окрім того, що цей законопроект є євроінтеграційним поступом України, він ще і виправляє справедливість на ринку палива в Україні. Те, що сказав голова профільного комітету, дуже важливо. 2012 року уряд Януковича разом із Сергієм Курченком протягнули в п'ять разів знижену ставку акцизного податку для скрапленого газу порівняно із бензином. Бензин і скраплений газ – це взаємозамінні продукти. Тобто люди, українці, з 2012 року почали переставати користуватися бензином на користь скрапленого газу. Але суть у тому, що українські нафтопереробні заводи не виробляють так багато скрапленого газу, як українці споживали. А звідки ж брався цей скраплений газ, і береться зараз, спитаєте ви? Шановні колеги, скраплений газ досі їде з Російської Федерації, тому що тільки Російська Федерація виробляє його в такому обсязі. І тоді Курченко в інтересах Кремля протягнув цю поправку.

Шановні колеги, зараз ми маємо виправити справедливість, і ми маємо перестати купувати пальне у Російської Федерації, тому що це агресор, тому що це країна-терорист. Якщо подивитися на систему виробництва скрапленого газу, то з 1 тонни переробленої нафти може бути всього 5 відсотків скрапленого газу, при цьому більша частина продукції – це або дизель, або саме бензин.

Шановні колеги, якщо ми хочемо відновити виробництво і нафтопереробку в Україні, ми маємо вирівняти ставки акцизних податків для різного типу пального для того, щоб українці перестали споживати російський скраплений газ і купували український бензин і дизель.

Шановні колеги, прошу підтримати цей законопроект…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, "Відновлення України", Славицька.

 

14:57:07

СЛАВИЦЬКА А.К.

Прошу передати слово Бурмічу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Бурміч, будь ласка.

 

14:57:17

БУРМІЧ А.П.

Шановна президія, шановні колеги, звичайно, цей законопроект потрібен. Ми сьогодні дивимось, що і попередні, збираємо гроші по крихті, тому що і розриви в бюджеті ми знаємо, які, і хто його знає, будуть давати нам гроші, чи не будуть давати, а кредитів і боргів дуже багато. Тому, звичайно, ми будемо підтримувати цей законопроект.

Але я хотів сказати ще й інше. От попередній мій колега Володимир Мороз уже нагадував нам, мабуть, в десятий раз. Чому ми там підвищуємо акцизи на якісь там, на горілку, на тютюнові вироби, а Донецька область так і не хоче платити акцизи у державний бюджет, ну не хоче, і все. І Кабінет Міністрів, і Міністерство фінансів, і всі дивляться і плескають у долоні.

Друге. Звичайно, повторюю знову ж таки, ми будемо підтримувати цей законопроект, тому що гроші потрібні, але коли ми звернемо увагу на заробітні плати у державних підприємствах? Чому сьогодні під час війни, коли немає чим фінансувати напрямки, які не тільки в армії, а взагалі, і пенсії, і субсидії, і таке інше, – чому сьогодні в державних підприємствах заробітні плати по пів мільйона, по два мільйони і більше? Коли це буде звернута увага на це все, на цю всю справу і покладено край? Чи ми не бачимо це? Хочу звернути на цей предмет несправедливості увагу і представників Кабінету Міністрів, і керівництва відповідного комітету. Збирати гроші, то треба збирати і перш за все не давати розбазарювати той бюджет, який є. А вони сьогодні навіть перевіряючих туди не допускають. Прошу звернути увагу.

А цей законопроект ми підтримуємо. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина",  будь ласка, Крулько Іван Іванович.

 

14:59:31

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, от зверніть увагу, як називається законопроект: про наближення законодавства України до законодавства ЄС в частині акцизного податку. Начебто це адаптація законодавства. Але я би хотів, щоб ми професійно розглядали кожен законопроект і дивилися, що  ж там написано. От, наприклад, гармонізація з Директивою ЄС №92/83 про гармонізацію структур акцизних зборів на спирт та алкогольні напої. Уряд пропонує підвищити акциз на натуральні вина 8,42 гривні за літр до 12,23 гривні за літр.

Так от я вам хочу сказати,  що це абсолютно неправда, що ми  гармонізуємо українське законодавство з цією директивою. Чому? Тому що Європейський Союз не вимагає взагалі на сухі натуральні вина встановлення акцизів. І я вам можу навести країни такі як Німеччина, Іспанія, Португалія, Греція, Румунія, де нульова ставка акцизу на сухі вина. Бо кожна країна бореться за ринки, популяризує свою культуру в такий спосіб.

Скажіть, ми дурніші за них? Чому ми це робимо і вбиваємо нашого маленького виробника, який вкладає труд величезний, щоб виробити цей продукт і показати Україну в світі?

Або ще одна директриса, яка передбачає реструктуризацію системи співтовариства щодо оподаткування енергопродуктів та  електроенергії. Для України, коли ми підписували Угоду про асоціацію, вимога була поступово підвищувати  акцизи. Але коли зараз на бензин на 13 відсотків, дизпаливо на 17 відсотків, скраплений газ на 45 відсотків! Скажіть, будь ласка, як ми можемо робити це, якщо це стосується кожного українця, який змушений буде зараз не мати можливості заправити власну автівку. Про кого ми зараз думаємо? А український бізнес? Скільки буде коштувати хліб, який треба буде довезти до села для…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Ніна Петрівна Южаніна, будь ласка.

 

15:01:53

ЮЖАНІНА Н.П.

Колеги, цей проект, по-перше, про втрату конкурентних переваг українських товарів як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку, тому що вони стануть дорожчими. Це про збільшення інфляції, це про зменшення купівельної спроможності, це про збільшення на 40 відсотків витрат понад (Нерозбірливо) тисяч домогосподарств, які використовують в балоні газ.

Якщо ви говорите про ресурси 2,6 мільярда гривень, то в четвертому проекті Закону по підвищенню акцизів на тютюн 8,5 мільярда. Пан Улютін, ви маєте визнати тут, і зараз Україна вся має почути, що ви зараз стріляєте вже собі не в ноги, а в голову. Це контрольний вистріл в голову, бо економіка не витримає підвищення, бо в нас ціна пального закладена в кожному-кожному товарі, який зараз є в Україні, бо ми імпортуємо більше ніж навіть виробляємо.

Тому абсолютно очевидно, якщо ви не підтримуєте ті ресурсні проекти, які потрібні, то це ви шкодите спільно, уряд і ті, хто буде голосувати, всій економіці України. Отямтеся, будь ласка, не нажимайте цю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Займіть, будь ласка, свої місця. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку. Прошу голосувати. 11256.

 

15:03:57

За-212

Рішення не прийнято.

По фракціях.

Да, переходимо до голосування за … (Шум у залі) Ми переходимо до голосування за альтернативні законопроекти. Зачекайте хвилинку, будь ласка.

Колеги, ми весь час голосували наступним чином: ми проходили всі позиції по основному… (Шум у залі) Да. Ні, Артуре Володимировичу. Підніміть стенограму по всіх законах, де були альтернативні. Зараз я запропоную рішення інші по цьому законопроекту, по основному, якщо вони не будуть підтримані, ми перейдемо до альтернативного. Стенограму підніміть, Іване Івановичу, ми так точно робили.

З процедури,  Гетманцев, будь ласка. Гетманцев, з процедури.

 

15:05:42

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, шановні колеги, я пропоную, зараз ми проголосуємо за повторне перше читання, потім для повернення автору, провалимо ці два рішення і після цього підтримаємо альтернативний. Дуже прошу всіх підтримати альтернативний.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Саме так я і пропоную рухатись.

Ставлю на голосування пропозицію про направлення на повторне перше читання.

З процедури, Крулько, будь ласка.

 

15:06:18

КРУЛЬКО І.І.

Шановний пане головуючий, я хотів би нагадати, що Регламент Верховної Ради передбачає, що якщо жоден із законопроектів, основного і альтернативних, не будуть проголосовані за основу, тоді всі законопроекти, і основний, і альтернативний, можуть бути відправлені на повторне перше читання або відправлені суб'єкту законодавчої ініціативи, або відхилені. Саме в такому порядку потрібно розглядати законопроекти.

Я прошу, щоб ми розглянули альтернативний, у випадку його непідтримки можна тоді буде піти по тій процедурі, яку ви пропонуєте, тобто відправити на повторне перше читання. І це буде відповідати Регламенту Верховної Ради. Я би хотів, щоб ми його дотримувалися.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Артур Володимирович, будь ласка.

 

15:07:11

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, з урахуванням досвіду, що коїться у Верховній Раді і в комітетах, ми звертаємося з пропозицією до всіх колег не підтримувати також і альтернативний законопроект для того, щоб питання підняття акцизу без урахування...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це не з процедури, вимкніть мікрофон, будь ласка, Герасимову. Дякую.

Сергій Віталійович Кальченко. Цікавить ваша думка щодо цієї процедури. Будь ласка.

 

15:07:35

КАЛЬЧЕНКО С.В.

На моє переконання, виходячи з положень Регламенту, зараз треба ставити на голосування пропозицію щодо направлення законопроекту на повторне перше читання. Або якщо це рішення не буде прийнято – на повернення суб'єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання. Якщо це не буде прийнято, він буде вважатися відхиленим і тоді до наступного альтернативного. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Саме так ми і рухаємось. Ставлю на голосування пропозицію направлення на повторне перше читання законопроект за реєстраційним номером 11256: проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку. Прошу голосувати.

 

15:08:32

За-45

Рішення не прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію повернути суб'єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання законопроект за реєстраційним номером  11256: проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку. Прошу голосувати.

 

15:09:05

За-21

Рішення не прийнято.

Ставлю на  голосування пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій  комітету... (Шум у залі) Чекайте, законопроект  11256 відхилений вважається.  Тепер переходимо  до розгляду  і голосування за законопроект  11256-1. (Шум у залі)

 Ставлю на  голосування пропозицію прийняти за основу законопроект  з реєстраційним номером 11256-1. Прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету  та  з доопрацюванням положень відповідно до частини  першої статті  116  проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо адаптації положень законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку на пальне.  Прошу голосувати.

 

15:10:11

За-218

Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Ставлю  на голосування пропозицію направити на повторне  перше читання законопроект  з реєстраційним номером 11256-1: проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо адаптації положень законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку на пальне.

Прошу  голосувати. Прийняти за основу з...  На повторне перше читання.

 

15:10:52

За-192

Рішення не прийнято.

І ставлю на голосування пропозицію повернути суб'єкту   законодавчої  ініціативи на доопрацювання  законопроект  з реєстраційним номером 11256-1: проект Закону  про внесення змін до Податкового кодексу України щодо адаптації положень законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку на пальне. Прошу голосувати.

 

15:11:28

За-190

Рішення не прийнято. Законопроект вважається відхиленим.

І в нас лишається ще третій альтернативний законопроект. Давайте спробуємо врятувати його.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект з реєстраційним номером 11256-2, прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116, проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку. Прошу голосувати. Авторства Гриб Вікторії Олександрівни.

 

15:12:20

За-227

Рішення прийнято. Закон ухвалено за основу.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Будь ласка. З процедури, Сергій Володимирович Власенко, будь ласка.

 

15:12:36

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую. Шановний пане головуючий, під час голосування за законопроект 11256-2 ви оголосили, що за рішенням комітету із застосуванням статті 116. Але наскільки я розумію, такого рішення комітету не було. Бо комітет пропонував за основу проголосувати перший законопроект і там вони рекомендували 116-у.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Можливо. Переходимо до наступного питання порядку денного.

З процедури, Герасимов, будь ласка.

 

15:13:13

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Олександр Сергійович, шановні колеги, я хочу підтримати Сергія Володимировича Власенка, бо під час оголошення цього законопроекту, на жаль, Олександр Сергійович, ви ввели зал в оману. Тому прошу зараз правильно анонсувати цей законопроект і поставити його ще раз на голосування згідно Регламенту.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович, у Верховній Раді дев'ятого скликання на відміну від попередніх восьми скликань повторно голосування не відбуваються. Будь ласка. Ви маєте інструментарій боротьби з головуючим відповідно до Регламенту, жалоби там і так далі.

Дмитро Олександрович Разумков, будь ласка.

 

15:13:50

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Олександр Сергійович, дійсно, переголосовувати його не можна і не треба, але просто щоб не відбулося так, як зазвичай відбувається в цьому комітеті, що вони напхають те, що вони хочуть.

Оскільки не було поставлено рішення комітету, згідно 116 статті, то мають рухатися виключно в тих предметах регулювання, які були зазначені в альтернативному, без додавання, як завжди, якихось власних хотєлок, бажань і тому подібного.

Будь ласка, це зазначте під стенограму як головуючий, що не ставилося під 116 статтю. Будь ласка. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Дмитро Олександрович. Мені треба ознайомитися з висновком комітету.    

Переходимо до наступного питання пункту порядку денного. Законопроект з реєстраційним номером 11093: проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про правовий статус осіб зниклих безвісти, за особливих обставин".

Пропоную включити це питання до порядку денного сесії.

 

15:15:01

За-238

Рішення прийнято.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

15:15:21

За-226

Рішення прийнято. 

Пропоную записатися: два – за,  два – проти, відразу. Будь ласка, запишіться: два – за,  два – проти.    

Федієнко, "Слуга народу", будь ласка. 

 

15:15:49

ФЕДІЄНКО О.П.

Прошу передати слово Миколі Задорожному.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Задорожний, будь ласка. Андрій Задорожний.

 

15:16:02

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Доброго дня, шановні колеги! Прошу підтримати цей законопроект, оскільки він є важливий з токи зору все ж таки легалізації фактичної процедури пошуку безвісти зниклих за особливих обставин. Тому що на сьогоднішній день Уповноважений з цих питань фактично не може здійснювати пошук, оскільки він цивільна особа. Тому треба все ж таки дозволити це робити спеціалізованим групам Генерального штабу, саме тому що це відбувається зазвичай за лінією розмежування. Тому прошу підтримати законопроект коротесенький, дуже важливий, для того, щоб розблокувати цю процедуру.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", будь ласка, Іонова Марія Миколаївна.

 

15:17:04

ІОНОВА М.М.

Шановні колеги, буду говорити дуже швидко, тому що все ж таки дане питання є дуже чутливим і  надзвичайно важливим для нашої країни, як для родин, так і для військових, і цивільних полонених. І ми будемо наполягати,  наша фракція "Європейська солідарність", щоб все ж таки до другого читання були зміни і ми виправили те, що зараз є в тексті. Тому що наразі в тексті омбудсмен не зможе гарантувати права близьких родичів і членів  сім'ї осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Тобто він не зможе забезпечити надання інформації і про стан пошуку їх рідних, тобто ми, в принципі, забираємо у нього ці повноваження.

Другий проект закону передбачає те, що Уповноваженого будуть… його повноваження будуть передані органам, визначеним Кабінетом Міністрів України, а також Генеральному штабу Збройних Сил України, тобто замість об'єднаного оперативного штабу. Ми вважаємо, що така заміна вона може призвести до плутанини у відповідальності і як би недостатньої координації між різними державними органами.

Також цей законопроект містить положення, які за своєю суттю є дуже тимчасовими і розрахованими на період воєнного стану протягом одного року з дня його припинення або скасування. Тобто ми не можемо до основного тексту закону згідно правил законодавчої техніки розташовувати… ми мали би розташувати ці зміни в перехідних положеннях законопроекту.

І останнє. Все ж таки те, що законопроект покладає на Кабінет Міністрів повноваження визначати органи, які є відповідальними за дане питання на період воєнного часу протягом одного року. Я би наполягала на тому, що ми дуже маємо бути відповідальними перед родинами зниклих безвісти і чітко їм... вони мають чітко знати хто буде відповідати на їх питання і яка інституція буде мати всі повноваження і буде відповідальна за це. Це не те питання, де ми маємо право на помилку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Сергій Володимирович Власенко, "Батьківщина".

Хтось буде ще з тих, хто не записувався? Тоді запросіть депутатів до зали, будь ласка. Будемо голосувати скоро.

 

15:19:17

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане головуючий. Шановні колеги, ми змушені висловити концептуальне зауваження до цього законопроекту.

Що пропонується цим законопроектом? Цим законопроектом пропонується у Уповноваженого, який займається зниклими безвісти, відібрати базові повноваження, передати їх Міністерству оборони та іншим органам, але інституцію Уповноваженого залишити, тобто він залишається, по суті, без повноважень на весь період війни і ще два роки після війни.

На наш погляд, це є абсолютно неприпустимим. Плюс, про що вже говорилося, така конструкція абсолютно розмиває можливість родичів зниклих безвісти спілкуватися, бо це буде такий бюрократичний футбол. Бо одна інституція буде відповідати за одну частину повноважень, друга інституція – за другу частину повноважень по розшуку, третя інституція – за третю частину повноважень.

Наша пропозиція, яку ми викладемо в поправках до другого читання, буде трошечки іншою. Ми запропонуємо для цього Уповноваженого, для єдиної цивільної особи зробити виключення, щоб він міг виїжджати в зону бойових і виконувати ті повноваження, які на нього покладені законом, для того, щоб залишилася конструкція, абсолютно нормально коли є одна особа, є Уповноважений, який може комунікувати з родичами загиблих, координує діяльність інших органів для того, щоб ця робота була максимально ефективною.

Тому, на жаль, в першому читанні ми не можемо підтримати цей законопроект. А в другому читанні ми внесемо відповідні поправки і будемо на них наполягати для того, щоб вони були прийняті в залі, бо вони логічні, зрозумілі. Ми маємо інституцію, яка працює, яка виконує свої повноваження і яка комунікує із родичами осіб, загиблих безвісти.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до голосування, шановні колеги. Займіть, будь ласка, свої місця. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект за реєстраційним номером 11093: проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Прошу голосувати.

 

15:21:56

За-248

Рішення прийнято.

Далі переходимо до наступного пункту питань порядку денного: це законопроект з повторним розглядом з пропозиціями Президента. Шановні народні депутати, до вашого розгляду пропонуються пропозиції Президента України до Закону України про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань (реєстраційний номер 7731). Відповідні матеріали вам були надані.

Відповідно до частини другої статті 134 Регламенту Верховної Ради України пропонується такий порядок розгляду:  доповідь Представника Президента України у Верховній Раді України – до 2 хвилин, відповідь доповідача на запитання народних депутатів – до 6 хвилин, співдоповідь від головного комітету – до 2 хвилин, відповіді співдоповідача на запитання народних депутатів – до 6 хвилин (надається до 1 хвилини на запитання, до 1 хвилини на відповідь), прийняття рішення. Отже переходимо до розгляду питання.  

З процедури? Да, будь ласка, Артур Володимирович Герасимов з процедури.

 

15:23:06

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Олександр Сергійович, згідно статті 134 Регламенту парламентом може бути прийняте процедурне рішення про обговорення. Прошу вас поставити це на голосування і прийняти рішення. Дякую щиро.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, за пропозицією народного депутата  Артура Володимировича Герасимова ставлю на голосування пропозицію процедурним рішенням відповідно до частини четвертої статті 134 Регламенту провести обговорення пропозицій Президента до даного законопроекту. Нагадую, це рішення, яке потребує 150 голосів. Прошу голосувати. 

 

15:23:54

За-120

На жаль, Артур Володимирович, ваша пропозиція не знайшла шанувальників, прихильників і прихильниць.

Шановні колеги, переходимо до розгляду питання. До слова для доповіді запрошується представниця Президента України у Верховній Раді України Галина Олегівна Михайлюк. Будь ласка, 2 хвилини.

 

15:24:15

МИХАЙЛЮК Г.О.

Шановний пане головуючий, шановні колеги, Президент України підтримує необхідність забезпечення захисту підприємств, установ і організацій як складової національної безпеки України. Саме це є головною метою даного закону. Однак глава держави звертає увагу на необхідності безумовного дотримання конституційного принципу верховенства права, і у зв'язку з цим пропонує виключити із закону положення, якими працівник зобов'язується інформувати про наявність зв'язків з фізичними особами, місце постійного проживання, реєстрація і перебування яких знаходиться на території держави-агресора або на тимчасово окупованій території України. При цьому за невиконання такої вимоги закон пропонує наділити роботодавця правом розірвати трудовий договір з працівником.

Президент вважає, що використане в законі формулювання "зв'язки з фізичними особами" не має правового визначення і не дає суб'єктам відповідних правовідносин чітко і однозначно розуміти зазначені вимоги і відповідно змісту інформації, яку потрібно надати.

Також, на думку Президента, закон не містить завершеного алгоритму реалізації зазначених норм. Працівник може не володіти інформацією про інших осіб, а роботодавець ситуативно і суб'єктивно реагувати на наявність чи відсутність інформації.

Також Президент України пропонує упередити правову колізію – і виключити із закону норму про можливість розірвання трудового договору з підстав набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено за вчинення злочину проти основ національної безпеки України, при наявності згоди профспілкової організації, членом якої є працівник.

Прошу підтримати пропозиції Президента України. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, прошу народних депутатів записатися на запитання до доповідачки. До однієї хвилини на запитання, до однієї  хвилини на відповідь, будь ласка,  6 хвилини загалом.

Будь ласка, Дануца Олександр Анатолійович, "Слуга народу".

 

15:26:29

ДАНУЦА О.А.

Прошу підтримати пропозиції Президента, які озвучила представниця Президента України у Верховній Раді Галина Михайлюк, і переходити до голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Пані Галина, будете щось коментувати?

 

15:26:50

МИХАЙЛЮК Г.О.

Щиро дякую за підтримку. Колеги, прошу підтримати дані пропозиції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, ці 6 хвилин нам треба все одно якось провести разом, тому як би…

Наступні питання. Штепа, будь ласка, Сергій Сергійович, "Слуга народу".

 

15:27:00

ШТЕПА С.С.

Доброго дня. У мене наступне питання: після ухвалення законопроекту, його підписання Президентом, після того, як він набере чинність, в який термін всі ці норми почнуть діяти?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, відповідь.

 

15:27:17

МИХАЙЛЮК Г.О.

Колеги, безпосередньо якщо ми подолаємо дане вето, то, звичайно, дуже важливо, щоб не було безпідставного звільнення, яке є порушенням конституційного права. І закон набирає чинності через 3 місяці після його прийняття, опублікування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Микиша Дмитро Сергійович, "Слуга народу".

 

15:27:45

МИКИША Д.С.

Прошу передати слово Разумкову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Разумков.

 

15:27:52

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. А скажіть, будь ласка, ті, хто голосував за цей законопроект, вони самі думати вміють, за що вони голосують?

Ви як представник Президента, наскільки мені відомо, також за нього голосувати. Вам в Раді всі розповідали, що ця норма, яку заветував Президент, а в даному випадку зробив правильно, вона антиконституційна, вона неправильна. Але тим не менше ви тисли зелену. Сьогодні ви виступаєте з трибуни і кажете: вона погана, Президент визначив і сказав, що вона погана.

Коли була правда: коли ви за це голосували і натискали зелену, чи сьогодні, коли ви переконуєте, що Президент правий і заветував правильно цей законопроект? Я до вас звертаюсь і як до представника Президента, і як до народного депутата.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Галина Олегівна.

 

15:28:39

МИХАЙЛЮК Г.О.

Так, Президент України у своїх пропозиціях чітко формулював свою позицію та застереження і перш за все як гарант Конституції України і глава держави наголошує, що Україна є правовою державою і допускати вільного тлумачення тих чи інших норм закону є неприпустимим.

Українське законодавство побудоване на нормах збалансованості і в питаннях встановлення зобов'язань та відповідальності сторін. Тому, враховуючи те, що запропонований закон не визначає повноважень роботодавця щодо отриманої від працівника інформації із зазначеного питання, але лише надає йому таке право, крім того, в цьому законі не надається чітке розуміння, в який спосіб та в які строки відповідні роботодавці мають надати інформацію, Президент наголосив, що з метою виявлення колабораційної діяльності та іншої діяльності, що загрожує національної безпеки, притягнення до відповідальності у нас діють відповідні правоохоронні органи, ціла система державних органів, на яких законом покладено обов'язок збирання, перевірки і правової оцінки…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Власенко Сергій Володимирович, "Батьківщина".

 

15:29:48

ВЛАСЕНКО С.В.

Шановна пані Представник Президента, фракція "Батьківщина"  одноголосно не голосувала за цей законопроект саме із-за тої норми, яку Президент прибрав із цього законопроекту. Ми вас попереджали, вас, монобільшість, попереджали про незаконність цієї норми, неконституційність цієї норми. До речі, так само попереджали, як і по багатьох інших законах, і по Закону, пам'ятаєте, "Про Вищу раду правосуддя", коли ви її заблокували на  3 роки, Вищу кваліфікаційну комісію, яку ви заблокували на 4 роки. Ми вас кожен раз попереджаємо, ви кожен раз, перепрошую, стукаєтеся знову в ті двері, і ми витрачаємо час Президента під час війни на очевидні ветування.

Скажіть, будь ласка, шановна  пані Представник Президента, що іще повинна зробити опозиція, щоб ви зрозуміли  і щоб ви не витрачали час Президента на очевидні вета, які були зрозумілі від самого початку?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Галина Олегівна.

 

15:30:54

МИХАЙЛЮК Г.О. 

Я ще раз хочу наголосити і це було зазначено в доповіді, що Президент цілком і повністю підтримує необхідність в забезпечення безпеки і стійкості підприємств, але всі механізми, які пропонуються законодавцем, мають бути сформульовані в правовому полі доволі чітко.

Даний закон не визначає чіткості норм з приводу того, яка саме інформація має бути надана. Крім того, даний закон не визначає, що ця норма не сприяє виявленню зв'язків між роботодавцем і працівниками, колаборантами і  ворогами з декількох причин. Якщо людина винна, вона намагається максимально приховати це, і це зазначається в інформації, і є питання чи дана інформація буде надана роботодавцю працівником. Плюс, як вже зазначалося, можлива недопустимість інформації для людини та законодавчо визначена компетенція відповідних правоохоронних органів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Сергій Володимирович, ви ж як досвідчений юрист, практикуючий адвокат знаєте, що відповідь не завжди буде.

Будь ласка, Іонова Марія Миколаївна. Це останнє питання, напевно, буде.

 

15:32:12

ІОНОВА М.М.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Олексійович Гончаренко.

 

15:32:17

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Я хочу нагадати всім глядачам, яким вночі покажуть цю Верховну Раду, власне, про що йде мова. Мова йде про цей божевільний закон, який проголосували "слуги народу", як завжди, з підтримкою там пару голосів з ОПЗЖ,  з "Голосу" ще, протягли безумний закон, безумний про те, що людина має при прийнятті на роботу повідомити про свої зв'язки з кимось, хто живе на території держави-агресора чи на окупованій території. Які зв'язки: родинні, сексуальні, приятельські – незрозуміло взагалі які.

Повний сталінізм, якась Північна Корея. Людина має сама на себе щось написати і там згадувати – це божевілля. Про це казали. Наша фракція не дала жодного голосу за це божевілля. Протягли, але далі почався суспільний розголос і тільки тому зараз ви змушені це виправити. Не голосуйте більше таку ганьбу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Отже, дякуємо, Галино Олегівно, за вашу доповідь і відповіді на питання. Для співдоповіді слово надається голові Комітету з питань соціальної політики, захисту прав ветеранів Галині Миколаївні Третьяковій, 2 хвилини, будь ласка.

 

15:33:43

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Колеги, комітет розглянув на своєму засіданні правки Президента і погодився з аргументами, наведеними главою держави. Власне, ми не заперечуємо можливості комітетом прийняття цього законопроекту під час повторного розгляду закону з пропозиціями Президента України. Ми зараз це будемо голосувати. Водночас комітет 20 травня прийняв рішення про врахування усіх пропозицій Президента, тут дві правки до Закону України про внесення змін до Кодексу законів України про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань, і рекомендував Верховній Раді України прийняти цей закон в цілому з урахуванням пропозицій Президента України.

Водночас хочу наголосити від комітету, що мова йде про чіткість норм і мова йде про те, що роботодавці у критичній інфраструктурі сьогодні несуть відповідальність за те, щоб на роботі, за майно і за життя людей, які працюють на цих підприємствах, щоб там не працювали ті, хто наводять ракети на наші об'єкти критичної інфраструктури. Цей законопроект надзвичайно важливий для підприємств критичної інфраструктури. Тому не потрібно маніпулювати тут правами людей. Мова йде про те, що є права роботодавця захищати життя інших працівників, які працюють на підприємствах критичної інфраструктури, які виробляють продукцію для захисту нашої країни.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запросіть депутатів до зали, бо скоро будемо переходити до голосування.

Галино Миколаївно, не тікайте, ще ж питання до вас. Колеги, або якщо немає питань до співдоповідача, можемо переходити до голосування, да? Є питання? Будуть? У Дмитра Олександровича є. Ну тоді записуємося на питання до співдоповідачки Галини Миколаївни Третьякової, голови комітету.

Да, візьміть таблицю, будь ласка. Шість хвилин. Ті самі правила: хвилина – на питання, хвилина – на відповідь.

Будь ласка, "Європейська солідарність", Саврасов Максим Віталійович.

 

15:35:51

САВРАСОВ М.В.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка.

 

15:35:58

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Дякую. Насправді хочеться почути і шановну пані Третьякову, яка теж голосувала за цю божевільну норму. І хочеться почути, як можна було це таке додуматись, просувати цю ідею, що люди мають на себе писати, повідомляти, з якими людьми контакт вони мають на окупованій території чи на території держави-агресора. Ви теж, на жаль, за це голосували. Хочеться почути вашу якусь думку, як взагалі стало можливим.

Друге питання. Взагалі там же іде мова про те, що прибирається захист людей, працівників. Це неправильно. Ми сьогодні бачимо відповідну історію в ДСНС, коли просто керівники ДСНС говорять, якщо ти не пишеш рапорт "добровільно" начебто (в лапках) на переведення в поліцію, а далі в бойову бригаду, ми тебе звільняємо. Так, може, нам треба захищати людей, а не збільшувати можливості так от просто викинути їх волюнтариські.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Галина Миколаївна.

 

15:37:06

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Дякую. Друге питання не стосується взагалі цього законопроекту. По першому питання хочу сказати, що цим законопроектом впроваджена норма Конвенції 158 щодо того, що у роботодавця є право встановлювати на підприємстві правила поведінки. Нагадаю вам, пане, про те, що у нас сьогодні діє есересерівська норма про те, що роботодавець може встановлювати тільки трудовий розпорядок на підприємстві. Це означає прийти на восьму чи на дев'яту годину, перерва з години до другої години. Законопроект встановлює абсолютно європейську норму всіх країн, які підписали і ратифікували Конвенцію 158, про те, що роботодавець особливо на критичній інфраструктурі може встановити правила прийому на роботу. Це не дискримінує осіб. І правка, яка була, була зазначена зокрема. Президент виписав це також більш чітко для того, щоб ці зв'язки, які були не дуже зрозумілі для тих, хто не працює з трудовим правом, і більш чітку норму нам потрібно...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Микиша Дмитро Сергійович, "Слуга народу".

 

15:38:15

МИКИША Д.С.

Дмитру Олександровичу Разумкову передайте, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Разумков Дмитро Олександрович.

 

15:38:20

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Я, чесно, здивований, що зараз опозиція буде Президента захищати, а працівники монобільшості його називають маніпулятором. Президент чесно заніс правки і зміни, за які ви проголосували. При чому вам вся Рада казала, це сміття, за це голосувати не можна. І ви зараз сперечаєтесь, знову кажете, що це маніпуляція. Жодної маніпуляції, коли вся опозиція вам казала, що це неправильно, за це голосувати не можна, не було. Про це сказав Президент вам так само, і все рівно монобільшість буде сперечатися, доповідаючи про те, що тут хтось маніпулює. Спочатку ви розповідали, що маніпулює монобільшість, зараз, що маніпулює Президент. Можливо, просто треба визначитись і визнати свою помилку і наступного разу прислуховуватись і її не робити.

Дякую.

 

15:39:14

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Дякую. Це не питання. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дануца Олександр Анатолійович, "Слуга народу".

 

15:39:20

ДАНУЦА О.А.

Шановні колеги, власне, парламентські процедури і передбачають те, що ми, якщо зробили помилку, якщо виявилась якась неузгодженість або будь-що інше, то парламентські процедури для того і створені, щоб це можна було виправити, щоб це можна було доопрацювати, коли ми кажемо про друге читання, наприклад. Коли ми кажемо про вето, то теж ця процедура вона якраз застосовується з цією ціллю. Тому вкотре пропоную підтримати пропозиції Президента, які озвучила пані Михайлюк, і рішення комітету, яке озвучила пані Третьякова.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Галино Миколаївно.

 

15:40:03

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Дякую, пане Олександре.

Це абсолютно правильно, це не перше так зване вето, бо це ж на вето схоже так достатньо відносно, але це правки Президента, які потрібно врахувати, і тут нічого страшного нема. Для того і існують всі гілки влади, для того, щоб була чіткість в законі в трактовці всіх гілок влади.

Дякую, пане Олександре.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Бондар Михайло Леонтійович.

 

15:40:28

БОНДАР М.Л.

Будь ласка, передайте слово Гончаренку Олексію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Олексійович Гончаренко.

 

15:40:34

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. По-перше, це новина, так зване вето – це нове формулювання, тим більше все-таки від пропрезидентської партії так зване вето звучить трішки дивно. Але давайте все-таки по суті. І я поставив два питання, пані Галина каже: не відноситься до закону. До закону напряму не відноситься, але ж ви голова Комітету з питань соціальної політики. І питання до вас.

Сьогодні в ДСНС відбувається порушення законодавства, коли людей примушують писати так звані добровільні рапорти. Вони не хочуть їх писати, але їх змушують під загрозою звільнення. Я хотів би від вас як голови Комітету з питань соціальної політики Верховної Ради України почути, чи прийнятно погрожувати людям звільненням і під цією… в будь–якій організації, неважливо, приватній, державній, і на цій підставі вимагати у них заяву чи рапорт?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Галина Миколаївна.

 

15:41:41

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Дякую. Дякую, пан Олексій. Я відповім, хоча це не стосується напряму цього закону. Звісно, ні, не можна погрожувати і не можна вимагати рапорт або заяву на звільнення. КЗпП наш дає чітко підстави, коли людина може звільнятися сама, коли роботодавець їх може звільнювати. Якщо на людину тиснуть, і це стосується мобінгу, то наша колега Гришина Юлія підготувала і вже прийнятий діючий законопроект щодо того, яка є процедура мобінгу. Людина може звернутися із скаргою до Державної служби праці, і вони мають прийняти в тому числі і адміністративні дії для того, щоб покарати такого роботодавця, або звернутися до суду, тому що це чітко мобінг – вимагання звільнити робітника через тиск на робочому місці.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо. Час на питання вичерпано.

Галина Миколаївна, дякуємо вам.

Обговорення питання завершено. Шановні колеги, переходимо до голосування пропозицій, запропонованих Президентом України. Президентом внесено дві пропозиції. Шановні народні депутати, прошу підготуватись до голосування.

Шановні колеги, ставлю на голосування пропозицію номер один. Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:43:30

За-258

Пропозиція прийнята.

Ставлю на голосування пропозицію номер два. Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:43:54

За-257

Рішення прийнято. 

Отже, всі пропозиції Президента прийняті.

Переходимо до голосування за закон в цілому. Відповідно до статті 135 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування питання про повторне прийняття в цілому з урахуванням пропозицій Президента України Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та  деяких інших питань (реєстраційний номер 7731). Прошу голосувати.

 

15:44:37

За-241

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому з пропозиціями  Президента.

Переходимо до наступного питання  порядку денного. Законопроект за реєстраційним номером 3356-д – це друге читання.

Дмитро Олександрович Разумков – 3 хвилини і можемо голосувати. Правильно я розумію? Тоді, будь ласка, не розходьтеся, зараз 3 хвилини Разумков і будемо голосувати.

 

15:45:06

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, ви дуже сьогодні круто проголосували підняття акцизів і на табачку, нібито на табачку, подивимося, як ви будете   голосувати в другому, коли дійсно буде пропонуватися підняття акцизу для всього, а не так, як ви пропонуєте, вивести зручні для вас компанії поза це регулювання, а комусь підняти. Ви добре проголосували за підняття акцизу на паливо. А скажіть мені, будь ласка, щось в залі я сьогодні не почув щодо підняття тарифів для населення. Вам нагадати, що на початку травня 2022 року ви всі проголосували за мораторій на тарифи для населення, їх підняття? Щось я не почув жодної заяви щодо того, що в 1,6 разу ви підняли, ваш уряд підняв тарифи на електрику вдруге, вдруге. Було 1 гривня 68,  а стало 4,32. Ми про справедливість? А скажіть мені, будь ласка,  окей, я думаю, що багато в цій залі мали платити і більше, і відверто народні депутати можуть це робити.

А скажіть, будь ласка, чому не вистачило ні совісті, ні розуму проводити градацію: для малозахищених верств населення залишити те, що є, для тих, хто трошки побагатше, виставити інший тариф, а для багатих, хто споживає по декілька тисяч, виставити ринковий тариф. Чи ми так не живемо, ми не можемо працювати так, щоб це було справедливо? Не живе за цим принципом уряд?

Наступне запитання щодо уряду. А скажіть, будь ласка,  Прем'єр і міністр енергетики, вони взагалі в адекваті? Минула "година запитань до Уряду", стоїть тут на моєму місці міністр енергетики, каже, ми в минулому році підняли тарифи і це нам якось допомогло. Виступає Прем'єр, каже,  ми прийняли Закон про мораторій на тарифи, тарифи не збільшувались. Розбіжність в одну хвилину. В одну хвилину. Вони взагалі розуміють, що держава за ними стоїть?

Наступне питання. А скажіть, будь ласка, а що за тими грошима, які пішли нібито на укріплення енергетики, на яку ви по третьому колу збираєте з людей гроші? Де ці мільярди ділись? Пішов Кубраков, зараз підете Найєма  і все, пішло до землі, як вода в пісок?  За це хтось буде відповідати? Це ваші міністри, шановні колеги з монобільшості.

Наступне питання. А що буде з тим, що ви зараз підприємства ховаєте? Тому що ви кажете, ми не будемо вас вимикати, лише коли ви 80 відсотків будете закуповувати самостійно, імпортувати з-за кордону і лише 20 вам буде давати держава. Це знищення і держави, і бізнесу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Переходимо до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками  законопроект з реєстраційним номером 3356-д: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту. Прошу голосувати.

 

15:48:47

За-235

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Наступний законопроект реєстраційний номер 11161: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України" щодо компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Пропоную включити це питання до порядку денного сесії.

 

15:49:44

За-254

Рішення прийнято.

Пропоную розглянути це питання  за скороченою процедурою.

 

15:50:04

За-218

Рішення прийнято.

Для доповіді від авторів запрошується Артур Володимирович Герасимов. Будь ласка.

 

15:50:21

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, це Маріуполь, це Бахмут, це Авдіївка. Цей законопроект про відновлення справедливості. Бо на відміну від жителів звільнених територій Київщини, Херсонщини, Харківщини внутрішньо переміщені особи із зони активних бойових дій чи тимчасово окупованих регіонів, на жаль, не можуть сьогодні реально отримати  компенсації за зруйноване житло.

Наш законопроект разом з вами, бо його підписали більше 20 народних депутатів, ліквідує прогалини в законодавстві. Зараз, щоб отримати компенсацію за пошкоджене чи зруйноване майно, жителі того ж Маріуполя, Бахмута, Соледара, Авдіївки чи Часового Яру спочатку мають надати фотодокази, а експертна комісія має потім фізично оглянути це майно. Зрозуміло, що це неможливо зробити там, де ідуть активні бойові дії, або в тимчасово окупованих регіонах.

Ми пропонуємо дуже прості зміни до цієї процедури. Перше: все майно на окупованих територіях та у зоні активних бойових дій прирівняти до зруйнованого. Друге: скасувати необхідність надання фотофіксації пошкоджень та фізичний огляд об'єкту. Після отримання компенсації об'єкт нерухомості переходить у власність держави. Це дозволить допомогти людям, які покинули домівки через війну, дозволить зберегти їх в Україні.

Я хотів би щиро подякувати Комітету з питань економічного розвитку за одноголосну підтримку цього законопроекту. Хотів би особисто подякувати нашому юридичному і науково-експертному управлінню за оцінку цього законопроекту. І звертаюся до кожного, підтримайте його в першому читанні і ми розпочнемо реальну дискусію відносно цієї проблеми.

Щиро вам дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Андрійович Наталуха. Будь ласка.

 

15:52:30

НАТАЛУХА Д.А.

Доброго дня, колеги. Це дуже важкий законопроект насправді. Важкий він передусім тому, що незрозуміло, яке рішення має бути правильним. Та пропозиція, яку запропонували автори, вона насправді може бути однією з відповідей на питання: що робити з тим майном, яке залишилося на території, тимчасово непідконтрольній Україні? Але при цьому цим людям теж потрібно за щось жити і їхнє це майно – це, напевно, єдиний актив, який у них лишився. І тому цей законопроект частково відповідає на запитання того, що робити.

З іншої сторони, ми теж розуміємо, що є певні ризики у такому підході. І вони абсолютно справедливо враховані і в позиції ГНЕУ, і в коментарях різних наших колег. Але це правда, що дискусію потрібно розпочати, бо це питання важке, і без дискусії ми не знайдемо правильну відповідь на нього.

Ми говорили з колективом авторів, що, можливо, ми розширимо строк подачі поправок до другого читання. Але, на нашу думку, підтримати його в першому читанні варто, це справді законопроект, який достатньо дискусійний, але на часі і дуже сильно болить дуже великій кількості нашого населення.

Тому комітет висловився за позицію підтримати його за основу в першому читанні. Ми так само зазначили необхідність врахування 116 статті Регламенту і підтримуємо пропозицію прийняти цей проект закону за основу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

"Слуга народу", будь ласка, Кострійчук.

 

15:54:38

КОСТРІЙЧУК С.В.

Прошу передати слово Максиму Ткаченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Максим Ткаченко, будь ласка.

 

15:54:45

ТКАЧЕНКО М.М.

Колеги, дякую за можливість підтримати цей законопроект. І я хочу зараз звернутися до усієї зали, до колег з монобільшості, до нашої фракції. Дійсно, не так часто представники опозиції виступають з трибуни, тому що була це опозиція, але в даному випадку це, дійсно, дуже потужний і важливий для великої кількості наших українців законопроект.

Тому я прошу підтримати цей законопроект. Я дякую авторам. Я дякую комітету. Дмитро Наталуха, дякую вам за підтримку всього того, що пов'язане, на жаль, з тимчасово окупованими територіями. І мова йде не про два роки, не про півтора року, а саме про роки з 2014, 2015, 2016-го років. І це буде дуже потужний сигнал нашим людям – українцям, які залишаються, велика кількість, більшість з них залишається в країні, безумовно, чекає на повернення додому. І це дуже важливий поштовх від нас, від влади цим людям. Велика дяка. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

"Європейська солідарність", Олексій Олексійович Гончаренко. Будь ласка.

 

15:56:09

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко, співавтор цього законопроекту, а також президент Комітету з питань міграції, біженців та переміщених осіб Парламентської асамблеї Ради Європи. І саме як президент Комітету ПАРЄ я хочу звернутися до вас зараз. Тут не має бути політики, тут нема фракцій, тут нема партій, тут треба всім проголосувати "за", тому що в Україні є мільйони людей, мільйони людей, які зараз не мають навіть надії, навіть надії не мають.

Тому що сьогодні відбувається велика несправедливість, коли, дуже добре, що є програма "єВідновлення" і для тих, чиє житло зруйновано в Києві, в Одесі, в них є можливість отримати підтримку. Але є люди з Маріуполя, Бахмута, Сєвєродонецька, в яких немає навіть надії сьогодні, бо їм ніхто навіть нічого не обіцяє. В них було майно, вони втратили все, вони втратили все, і ви знаєте цих людей, ви їх зустрічаєте на вулицях. Не може бути такого, що вони не приходять у ваші приймальні. Кожен раз будь-яка зустріч на окрузі, це неважливо, я з Бахмута, я  з Маріуполя, і що нам робити, як нам жити? Нам нема де жити, ми не можемо оплатити це, забирають ще підтримку ВПО і так далі, і так далі, і так далі. І цей закон нарешті може дати цим людям надію на те, що те, що вони втратили, буде їм компенсовано, може, хоча б частково, але зараз, тоді, коли їм це потрібно.

Тому, друзі, я звертаюсь до вас, у червні місяці ми будемо розглядати в ПАРЄ величезну доповідь по українським біженцям і ми будемо вимагати, щоби весь світ допомагав українським біженцям. Але й Україна має допомагати ВПО, і Україна має зробити свою роботу. Тож, будь ласка, всі голосуємо "за".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Совсун Інна Романівна, будь ласка.

Ярослав Іванович Железняк.

 

15:58:31

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Цей законопроект точно треба приймати. Як ви знаєте, я з міста Маріуполя і якраз, напевно, та сама ситуація, коли я не знаю, що з нашим будинком: чи він стоїть досі чи ні? Але точно знаю, що багато снарядів прилітало, будинок моєї сестри повністю зруйновано. Багато місць, які нагадували мені дитинство, стерті з обличчя землі, в тому числі і, на жаль, місце, де я навчався.

Мені постійно дзвонять  люди з Маріуполя, так як знають, що я звідти родом, і питають про компенсацію за житло. На це я відповідаю дві речі: перша – у нас немає механізму, друга – немає грошей.

Цей законопроект не вирішує другу проблему. Колеги, я думаю, що доставши калькулятор, ви порахуєте, скільки потрібно грошей. А знаючи розрив в бюджеті, ви зрозумієте, чи є така можливість чи ні. Але уряд їх шукає, і якраз на такі речі можна знаходити міжнародну підтримку. І сьогодні, якщо ви подивитесь засідання уряду, була сформована відповідна делегація для перемовин з партнерами.

А друга – це механізм, це як встановити, що ваша житло було зруйновано. Ви справді не зробите зараз  фотографії ані в Маріуполі, ані в інших досі окупованих містах, чи зруйнований будинок, чи ні. І якраз цю проблему законопроект вирішує. Тому, звичайно, я закликаю як людина, як маріуполець, як народний депутат голосувати за цей законопроект. І дякую авторам, що звернули увагу на цю проблему.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Ярослав Іванович.

Будь ласка,  "Батьківщина", Соболєв Сергій Владиславович. І потім будемо переходити до голосування, колеги. А, там ще Герасимов з процедури буде, да.  

 

16:00:27

СОБОЛЄВ С.В.

Шановні колеги, Соболєв, фракція "Батьківщина". Це дійсно питання сотень населених пунктів, розкиданих по всій тимчасово окупованій території. Ми розуміємо, що це мільйони людей, мільйони родин, які втратили в своєму житті все. І які можливості повернення цього майна, в якому стані воно там знаходиться, не дай боже, ми пішли б по бюрократичних процедурах, вимагаючи від цих сімей, від цих родин збирати якісь довідки.

Цей законопроект дозволяє по достатньо спрощеній процедурі встановити факт і далі рухатися, бо коли до нас як до народних депутатів звертаються сотні і сотні, тисячі громадян з окупованого Бердянська, Мелітополя, Маріуполя, багатьох інших міст і містечок Херсонської, Запорізької і інших областей України, тієї ж автономії Крим, ми чудово розуміємо, що єдиний спосіб просити допомогу у наших міжнародних партнерів, коли ми самі щось робимо. Бо якщо буде заявлено, що держава нічим не допомагає, у вас немає законопроекту, який би це регулював, і саме тому, дійсно, Парламентська асамблея Ради Європи зробила все можливе для того, щоб встановити реєстр втраченого майна. Вони пройшли достатньо серйозні юридичні процедури і від нас тепер буде залежати, наскільки ми як представники української держави так само проявимо гуманізм і будемо не рахувати копійку, чи вистачить її, чи ні, а будемо принципове ухвалювати рішення.

Тому фракція "Батьківщина" підтримує це, це, дійсно, захист для мільйонів наших співгромадян.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Всі бажаючі виступили? Від "слуги" одна хвилина Фріс. Можна від "слуги", бо "слуги" не було. Будь ласка, Фріс тоді – одна хвилина і Герасимов з процедури.

 

16:02:39

ФРІС І.П.

Шановні колеги, я хочу звернути вашу увагу на те, що цей законопроект стосується виключно того майна, яке зареєстроване у відповідному реєстрі, на яке оформлене право власності. Це ключова норма, враховуючи те, що обов'язково при зверненні таких осіб, які зараз звертаються стосовно знищеного або пошкодженого майна в Україні, оформлення і підтвердження права власності на таке майно є первинною умовою отримання і реєстрації в такому реєстрі. Тому і на це майно і по цій процедурі це стосується виключно оформленого в праві власності майна.

Але ми не вирішуємо, на жаль, поки що ту проблему, зараз ми над нею працюємо, коли майно не зареєстровано або втрачені документи, які встановлюють право власності. З цим нам ще треба буде пропрацювати. Але в цій редакції цей законопроект це, на жаль, поки що не вирішує, хоча в загальному його треба підтримувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ігор Павлович.

І, Герасимов з процедури. Тут важливе, дійсно, з процедури повідомлення.

 

16:03:43

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Олександр Сергійович, звертаюся до вас з проханням після голосування успішного, я сподіваюся, за цей законопроект поставити на голосування продовження до чотирьох тижнів терміну внесення пропозицій народними депутатами до другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович, це можна тільки наполовину зробити по Регламенту, тобто це буде 21 день, не чотири тижні, буде три тижні. Да, добре.

Шановні колеги, якщо всі бажаючі висловилися, тоді переходимо до голосування. Запросіть депутатів до зали.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно частини першої статті 116 Регламенту законопроект з реєстраційним номером 11161: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України" щодо компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Прошу голосувати.

 

16:05:12

За-255

Рішення прийнято.

Пропоную продовжити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки для другого читання даного законопроекту. Прошу голосувати.

 

16:05:35

За-244

Рішення прийнято.

Шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Не всі питання ми розглянули, але непогано попрацювали. Дякую усім за плідну роботу.

Оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку. Економно ставтесь до електроенергії. Разом до перемоги. Слава Україні! 

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку