ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

22 травня 2024 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:14:08

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ріж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватись прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитись до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву у пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні визначний день, саме 22 травня Тараса Григоровича Шевченка за його заповітом перепоховали на рідній українській землі, на Чернечій горі в місті Каневі. "Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая". Ці слова великі, як і вся творчість нашого великого Кобзаря, щодня нагадують нам про непохитність та незламність українського духу і у період таких надскладних випробувань надихають нас на боротьбу, на нашу свободу і незалежність.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією я пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

 (Лунає Державний Гімн України)

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Слава Україні!

 

10:17:13

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям Слава!

Шановні народні депутати, минає вже 27-й місяць, 819-й день, як Україна чинить рішучий опір повномасштабній збройній агресії Російської Федерації. Упродовж цих довгих днів наші воїни, добровольці, медики, рятувальники, волонтери та всі громадяни довели, що Україна завдяки прагненню до свободи і справедливості здатна протистояти будь-яким труднощам. Кожен із нас, кожен українець є частиною цієї  великої боротьби. Кожен  день опору означає ще один крок до нашої перемоги.

Шановні друзі, я прошу хвилиною мовчання вшанувати світлу пам'ять наших захисників і захисниць, які віддали життя за мирну і квітучу українську державу. Вшануймо також пам'ять всіх жертв російської агресії.

(Хвилина мовчання)

Дякую. Прошу сідати.

Шановні колеги, я, якщо дозволите, також хочу коротко дуже поінформувати про результати Погоджувальної ради. Ми сьогодні на Погоджувальній раді прийняли… погодилися з однією заявою. Я коротко тільки скажу деякі речі. Що на Погоджувальній раді ми заявили, що усвідомлюємо, що блокування трибуни та інші форми непарламентської діяльності, які не мають на меті забезпечення законодавчої роботи і суперечать Регламенту Верховної Ради України. Друге, що ми закликаємо дотримуватися принципів, закладених на зустрічах у форматі "Діалогів Жана Моне". Третє, що ми категорично засуджуємо будь-які дії, які перешкоджають виконанню функцій Верховної Ради України, визначених Конституцією України, особливо у період повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України. Четверте, визнаємо необхідність подальшої консолідації задля прийняття важливих рішень, необхідних для перемоги та відновлення України. І п'яте, прагнемо і надалі підтримувати згуртованість та єдність, а також утримуватися від будь-яких дій, які дестабілізують діяльність Верховної Ради України.

Ця заява була проголосована сьогодні на Погоджувальній раді. Проголосували всі фракції, крім однієї. Дякую, шановні колеги, за розуміння і дякую за консолідацію і здатність працювати на майбутнє нашої держави.

Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадую, що необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно, до завершення голосування, тобто до появи результатів на табло.

Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати.

 

10:20:53

За-195

Проти – 3, утримались – 6, не голосували – 106. Прекрасно, все, як завжди.

Шановні колеги, рухаємося далі. Я ще раз звертаюся до всіх колег із закликом неухильно дотримуватися безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.

Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. І переходимо до законопроекту 8316: проект Закону про внесення зміни до статті 8 Закону України "Про критичну інфраструктуру"…  (Шум у залі) "Алло" будете кричати в трубку. Ми вже зайшли в закон.

Проект Закону про внесення змін до статті 8 Закону України "Про критичну інфраструктуру" (щодо врегулювання спорів, предметом яких є право власності держави на об'єкти критичної інфраструктури, що перебувають у державній власності). 

Будь ласка, переходимо до… 3 хвилини – виступ Цимбалюка. Будь ласка,  Цимбалюк Михайло Михайлович.

Я прошу Федієнка зайняти своє місце.

 

10:22:09

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане  Голово, президія, шановні колеги! Законопроектом 8316 пропонується внесення зміни до статті 8 Закону України "Про критичну інфраструктуру" (щодо врегулювання спорів, предметом яких є право власності держави на об'єкти критичної інфраструктури, що перебувають у державній власності). 

Насправді пропонується передбачити, що спори, предметом яких є право власності держави на об'єкти критичної інфраструктури, що перебувають у державній власності або здійснює відновлення платоспроможності таких об'єктів, або визнання їх банкрутом, не підлягатимуть судовому розгляду в період дії воєнного стану та протягом двох років з дня припинення чи  скасування.

Насправді річ потрібна на загал, але застереження наше полягає в тому, що об'єкти критичної інфраструктури в проекті закону, говориться тільки про державну форму власності. На нашу думку, не потрібно робити різниці, бо в такому разі ми будемо порушувати Конституцію України. Це може стосуватися об'єктів критичної інфраструктури різних форм власності, згідно Конституції України всі об'єкти і суб'єкти мають рівний доступ і підлягають єдиному законодавчому врегулюванню.

Через те ми подавали правки, які стосувалися, що ці вимоги, які пропонує законодавець, мають стосуватися об'єктів критичної інфраструктури різних форм власності, в тому числі і державної, і комунальної та інших, які сьогодні існують в державі, тому що об'єкти критичної інфраструктури, не в усіх у них є частка держави. У даному випадку пропонується тільки відношення цього законодавства чи змін до законодавства, статті 8 Закону України "Про критичну інфраструктуру" тільки об'єктів, які мають частку держави.

Прошу врахувати цю позицію і переходити до голосування. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, 3 хвилини виступ –  Соболєв Сергій Владиславович.

 

10:25:04

СОБОЛЄВ С.В.

Шановні колеги! Фракція "Батьківщина" має єдине застереження до цього  законопроекту. Я хотів би, щоб доповідач на трибуні це послухав, бо це перегукується з попереднім виступом. Ми вважаємо, що законопроект, без сумніву, має право на життя і повинен бути як можна швидше підготовлений і ухвалений. Але скажіть, будь ласка, в чому логіка, якщо ми захищаємо підприємства критичної інфраструктури, чим відрізняються підприємства критичної інфраструктури, які знаходяться в державній формі власності, від будь-якої іншої форми власності?  Якщо ми приймаємо і ухвалюємо таке рішення, ми забороняємо на період воєнного стану фактично банкротити ці підприємства, через фейкові, вибачте, судові рішення давати можливість впливати на найсерйознішу господарську діяльність, яка стосується саме господарської діяльності на підприємствах критичної інфраструктури. Чому підійшли виключно тільки до державних підприємств? Чим відрізняються, наприклад, корпоративного сектору, приватного сектору підприємства критичної інфраструктури, якщо так само, наприклад, почнуть їх банкрутувати? Як держава в цих умовах зможе фактично забезпечити виконання ключових функцій, в тому числі і приватним сектором, корпоративним сектором?

Тому в мене велике прохання, або нам треба негайно вийти із цієї ситуації, готувати окремий законопроект, який би врегулював у тому числі і ці питання, бо якщо зупиниться приватна енергетика, якщо зупиняться приватні підприємства, які виробляють зброю, якщо не дай боже призупиняться приватні підприємства, які забезпечують ремонт військової техніки, чим це буде відрізнятися від зупинки державних підприємств? Тому в мене велике прохання, щоб це прокоментував доповідач. І який ви бачите вихід із цієї ситуації, це буде залежати від нашого голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, попросили прокоментувати.

Олександр Павлович.

 

10:27:36

ФЕДІЄНКО О.П.

Комітет багато консультувався як з органами центральної влади, так з регулятором, так із зацікавленими відповідними державними установами і було прийнято рішення  залишити суто державні підприємства, які визначені об'єктами критичної інфраструктури.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, я нагадую, ми знаходимося в законопроекті 8316.

Будь ласка, 3 хвилини від "ЄС". Хто виступає? Хто? Фріз, будь ласка.

 

10:28:15

ФРІЗ І.В.

Шановні колеги, я закликаю вас уважно подивитись цей законопроект до другого читання, тому що під ідеєю та метою, яка закладалася в нього щодо захисту підприємств критичної інфраструктури, наразі ми маємо законопроект, який, увага, не відповідає Конституції України, порушує наше зобов'язання перед партнерами, в тому числі порушуючи Угоду про асоціацію, порушує Конвенцію про захист прав людини  і основоположних свобод. Крім того, він не відповідає вітчизняному антикорупційному законодавству.

Я хочу наголосити, що цей законопроект вносить правову невизначеність та хибні  норми, які будуть трактуватися кожним на власний розсуд, хто має владу. Цим законопроектом пропонується ввести заборону на можливість забезпечення позову під час дії воєнного стану та два роки після того. Ніхто не навів жодної конкретної аргументації щодо цих термінів, чому саме два роки після завершення дії воєнного стану ще будуть продовжувати діяти ці норми цього хибного законопроекту.

Крім того, цей законопроект зупиняє вчинення виконавчих дій та заходів примусових виконання рішень щодо господарських товариств-боржників, які є операторами критичної інфраструктури.

Крім того, цей законопроект пропонує заборонити відкриття процедури банкрутства щодо таких підприємств. Цей законопроект надає дискрецію повноважень Нацкомісії з питань цінних паперів та фондового ринку, адже вона тепер своїм рішенням буде банкрутити підприємства тощо. Цей законопроект, який було внесено вже до другого читання, насправді узаконює свавілля керівництвом ДПКІ відкриття можливості та загнати державні підприємства в борги, та довести інфраструктуру підприємств до неналежного стану. Він забезпечує посадовців можливостями на власний розсуд розподіляти кошти за наявності грошової винагородити від підрядників замість принципу виконання рішень.

Цей законопроект може призвести до того, що будуть страждати представники малого і середнього бізнесу, які працюють з суб'єктами критичної інфраструктури, адже, не отримуючи вчасно за розрахунок, вони будуть просто банкрутами.

Я наголошую, що фракція "Європейської солідарності" не буде підтримувати цей антиконституційний, корупційний та абсолютно хибний за своїми нормами законопроект, тому що ми вважаємо, що врегулювання тої позиції, про яку говорилось на комітеті, зокрема щодо окремих підприємств, потрібно робити окремим законопроектом, а не ухвалювати цей…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Голос". Не буде виступати. Бо в мене була інформація, що ніби планував.

Добре. Будь ласка, 4 хвилини Разумков замість своїх поправок. Потім Дмитро Олександрович поставить три поправки на підтвердження. І голосуємо законопроект в цілому.

Разумков, 4 хвилини, будь ласка.

 

10:31:41

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Колеги, ми сьогодні розглядаємо законопроект, який фактично доб'є все те, що ще поки що залишилось в державі. Про що мова? Якщо ви проголосуєте за 8316, ви вводите анархію, ви вводите те, що будь-яке підприємство в цій державі можна буде забрати у будь-кого і фактично назавжди. Тому що історія про те, що забирається на воєнний час і потім ще два роки, це, знаєте, розкрасти, розібрати, розірвати, закопати, а потім вам сказати, що нічого не залишилось.

Ви сьогодні не можете наповнювати бюджет, тому що бізнес постійно "кошмарять" представники правоохоронних органів, в першу чергу БЕБ, в першу чергу податкова, ДБР. І ви хочете ще створити додатковий механізм, як цьому бізнесу закрутити гайки повністю, а просто закопати. Ви не розумієте, що ви сьогодні пиляєте той сук, на якому всі сидите, що завтра бізнес поїде. Він вже їде з цієї держави, виводить кошти, виводить людей, робить все для того, щоб збудувати своє майбутнє за межами нашої держави. Зараз, поки триває війна. Як тільки з'явиться можливість, вони взагалі зберуться і поїдуть з країни. І не треба буде розповідати про патріотизм, тому що патріотизм має бути для всіх. Коли ви приймаєте закони, які дозволяють забрати підприємство, віддати до Міністерства оборони, непрофільне міністерство, чому до Міністерства оборони? А там є фахівці, які мають право і кваліфікацію цим керуватись? Ні. А взагалі це їх функція? Ні. А ви розширюєте їм штат? Ні. Тобто ви фактично створюєте механізм, який дозволить так само, як і на багатьох інших напрямках, сьогодні красти або створювати величезні корупційні ризики для бізнесу, для нашої з вами держави.

Про це поки що мовчать, ну як, публічно не говорять наші міжнародні партнери, але по факту ви порушуєте закон, ви порушуєте міжнародні норми, ви порушуєте Конституцію. Ви порушуєте все вкотре. Потім, коли ви будете йти й казати, що ми хочемо бути частиною Європейського Союзу, вам скажуть, що ви маєте відповідати тим нормам, по яких живе Європейський Союз. Там немає законів, які дозволяють забрати свавільно будь-яке майно і потім не повертати довгий проміжок часу, навіть після того, як війна завершиться.

Чому два роки? Чому не місяць, чому взагалі не ввести паралельне керування і управління цими процесами? Чому не вибудувати нормальні відносини між владою та бізнесом? А тому що знову хочуть, щоб гроші йшли не в бюджет, а на дорогу на Вовчанськ, на дорогу в інших містах, які сьогодні поки що знову окуповані ворогом. Тому що не хочуть виділяти гроші на фортифікації, тому що краще просто списати і кинути пірамідки під дорогою. Це сором про це говорити сьогодні і сором, коли представники Офісу Президента розповідають, що це ІПСО. Ви знаєте, це не ІПСО, про це говорять наші з вами захисники, які на відміну від нас, сидять на першій лінії оборони, якої, на жаль, немає ні в теплих кабінетах, ні в теплій залі Верховної Ради України, ні зі світлом, а в невикопаних окопах без укріплень, без мінних полів і без того, що має захистити їх життя і захистити нашу з вами державу.

Так не можна робити, не голосуйте за цей закон, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кучеренко? Будь ласка, Кучеренко, що у вас? Бо ми просто говорили з колегами вашими. Включіть мікрофон Кучеренку, потім я передам ще Разумкову поставити три поправки. Будь ласка.

 

10:35:47

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Пане Голово, в мене там десяток правок. Я прошу одну хвилину, я не буду займати час, але спочатку…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, будь ласка, спочатку, Олексій Юрійович. Будь ласка, Олексій Юрійович.

 

10:36:06

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

І знімаю всі свої правки.

Шановні колеги, я просто на простому прикладі хочу пояснити, як це відбувається на практиці, от те, що хочуть вкласти в цей законопроект. Рік тому держава забрала у негідників таке дуже успішне підприємство, яке займалося нафто- і газовидобутком, це Укрнафтобуріння. Воно видобувало 0,6 мільярда кубів газу – 600 мільйонів, це дуже потужний обсяг. Його забрали влітку, зупинили з 1 грудня минулого року, забравши ліцензію, припинивши бездарним рішенням відповідно Укрдержгеонадра і пасивністю керуючої компанії "Укрнадра". В результаті нам сьогодні на вистачає катастрофічно газу, ми будемо вимушені закуповувати його по імпорту в величезних обсягах. А ми втратили реально до 1 мільярда видобутку, і підприємство зараз стоїть, і податки не платяться. От конкретний наслідок таких дій і таких…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Разумков, 54-а, якщо не помиляюсь, 55-а і 89-а. Правильно? Будь ласка, починайте з 54-ї.

Одну секундочку. Шановні колеги, зараз вже будуть ставитися три поправки на підтвердження, я прошу зайняти свої місця, будемо голосувати. І потім голосуємо закон в цілому. Прошу, шановні колеги.

Будь ласка, Разумков.

 

10:37:33

РАЗУМКОВ Д.О.

54 правка. Правка доручає Міністерству оборони управляти усіма вилученими об'єктами критичної інфраструктури, незалежно від профілю таких об'єктів. Ця правка передбачає, що ви будете на атомну станцію, наприклад, призначати людину, яка добре розбирається в метеликах, так само і за Міністерством оборони.

Скажіть, будь ласка, автори правок, чи є там фахівці? Якщо так, то про що тільки що розповідали колеги з інших фракцій, коли забирали підприємство, зупиняли, банкротили і фактично виводили з економіки України, фактично зменшуючи наповнення бюджету і фактично знекровлюючи українську армію.

Поясніть, будь ласка, хто за це персонально буде нести відповідальність? Автор правки готов за це нести персональну відповідальність і ті, хто за це проголосують?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Павлович.

 

10:38:36

ФЕДІЄНКО О.П.

54 правка – це комітетська правка, вона врахована комітетом. Тому прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займіть місця.

54 правка авторства Завітневича і колег, комітетом вона врахована. Народний депутат Разумков просить поставити це рішення на підтвердження. Я ставлю 54 поправку  на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:39:19

За-231

Рішення прийнято.

По фракціях.

Будь ласка, 55 поправка, Разумков.

 

10:39:26

РАЗУМКОВ Д.О.

Аналогічна правка. Колеги, я не почув, хто буде нести відповідальність за те, що не буде наповнюватись бюджет, за те, що ви знищите український бізнес, за те, що наші військові після таких ваших дій не будуть отримувати утримання, не будуть отримувати снаряди, не будуть отримувати можливість захистити себе і всю Україну. Я хочу почути.

Питань немає, якщо я помиляюся, окей, назвіть мені персонально, хто несе відповідальність за цей закон. Автор правки Завітневич, Федієнко, міністр оборони, президент держави, прем'єр – хто? Хто буде нести відповідальність, якщо після прийняття цього закону економіка України буде падати, корупція буде зростати, міжнародна підтримка, дивлячись на все це, буде падати? Персонально. Все, мене більше нічого не цікавить. Я просто хочу зрозуміти, хто буде за це відповідати, одна, дві, п'ять осіб, але конкретно.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, позиція комітету по 55 поправці.

 

 

10:40:29

ФЕДІЄНКО О.П.

Друзі, 55 правка не стосується взагалі питань постачання зброї. Вона... Це комітетська правка, вона врахована, тому прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 55 поправка авторства Завітневича і колег. Вона комітетом врахована. Народний депутат Разумков просить поставити це рішення на підтвердження. Я ставлю 55 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:41:04

За-235

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

І завершальна поправка 89-а, якщо не помиляюсь. Так? Будь ласка,  Дмитро Олександрович.

 

10:41:12

РАЗУМКОВ Д.О.

Правильно. Дякую. Шановні колеги, правка  забороняє вчиняти виконавчі дії та заходи примусу виконання рішень стосовно державних підприємств критичної інфраструктури. Тобто що відбувається? У вас забрали підприємство по беспределу, як завжди.  

Після цього пішли до суду, виграли суд, і виконавча служба нічого не зможе зробити з цим рішенням суду. Повернути вам підприємство не зможуть, не зможуть нічого зробити з тим, щоб жити по Конституції і закону. Я розумію, що у нас Конституція на паузі, але в Європі, в Штатах вона не на паузі, вони все дивляться і розуміють, до чого це йде. Це фактично легітимізація узурпування власності, крадіжка власності і створення ще одних корупційних схем. Дивіться, каденція завершиться, підете працювати в бізнес і так само може відбудеться з вашими підприємствами, і ні до кого, ні до суду, ні до Конституції ви не достучитесь.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Позиція комітету по 89 поправці.

 

10:42:20

ФЕДІЄНКО О.П.

Друзі, 89 правка комітетом підтримана. Тому прошу врахувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 89 поправка авторства Федієнка, вона комітетом врахована редакційно. Народний депутат Разумков просить поставити це рішення комітету на підтвердження.

Я ставлю 89 поправку в тій редакції, в якій вона врахована комітетом, на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:42:54

За-228

Рішення прийнято.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в повторному другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення зміни до статті 8 Закону України "Про критичну інфраструктуру" (щодо врегулювання спорів, предметом яких є право власності держави на об’єкти критичної інфраструктури, що перебувають у державній власності) (реєстраційний номер 8316). Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:43:43

За-227

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Покажіть по фракціях.

Шановні колеги, надійшла заява від двох фракцій, від двох груп, "За майбутнє" і "Відновлення України",  надати перерву із заміною на виступ. Правильно я розумію? З наданням слова Юрію Анатолійовичу Бойку. Будь ласка.

 

10:44:17

БОЙКО Ю.А.

Шановний пане спікер, шановні народні депутати, вчора ми були свідками, коли агресивна меншість цього залу створювала тиск на більшість для прийняття власних політичних рішень. (Шум у залі) Спочатку це була провокація в приймальні спікера, потім було незаконне захоплення президії парламенту, яке в сьогоднішній ситуації є абсолютно неприпустимим. Як тільки є тиск на людей і на парламент – це є неприпустима річ. І тому наша група відкликає кандидатуру представника в так звану ТСК по фортифікації, тому що це просто політичний піар, без пошуку правди.

А тим, хто кричить з того кута, я вважаю, що вам треба давно вже поміняти гасла. Ви завжди кричали гасло: поверніть Липецьку фабрику нам, її власнику. А чому ви зараз поміняли? Вам потрібна стабільність, тому приймайте рішення про стабільність, продовжуючи це гасло: поверніть Липецьку фабрику. Це у вас краще виходить.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, надійшло ще одне звернення від двох фракцій, "ЄС" і  "Батьківщина", також дати їм слово. Слово надається Соболєву Сергію Владиславовичу.

 

10:46:03

СОБОЛЄВ С.В.

Шановні колеги, я вважаю, що те, що вчора відбувалося в парламенті і продовження цієї ситуації сьогодні, коли ОПЗЖ пробує далі провокувати і колоти парламент замість того, щоб об'єднувати всі патріотичні сили.

Я вважаю, нам треба відверто накінець-то поговорити, як нам вийти з цієї критичної ситуації.

Да, сьогодні Погоджувальна рада зранку визначилася, що блокування – це є загрозою в тому числі і для державності України. Але я в своєму виступі чітко сказав, що нам треба розібратися, чому відбувалося блокування і як це взагалі стало можливим. На мій погляд, це стало можливим тільки тому, що роки, які ми з вами провели в цьому парламенті, на наших неофіційних спілкуваннях на Діалогах Моне, де ключове питання – це поваги один до одного, поваги до опозиції, поваги до більшості, це саме те, що нехтувалося, на жаль, досить часто в цій сесійній залі і не лише в цій сесійній залі.

Я вважаю, що нам треба відверто накінець-то, можливо, на закритому засіданні, можливо, навіть на відкритому засіданні сказати, що те, що зробив Янукович, коли одразу після приходу до влади викинув цілий розділ з Регламенту, який регулював, яким чином формується більшість і які у неї права і обов'язки, яким чином формується опозиція, яким чином надаються права опозиції бути представленими головами комітетів, включаючи бюджетний, контрольні комітети,  без цього ми не зможемо рухатися далі. І саме тому ми всі разом, наші іноземні партнери чітко заявили про те, що не вирішивши це питання, ми не підемо далі. А далі стаються речі, які вже є взагалі неприйнятними. Коли відверті образи за статевою ознакою, сексизм прозвучав вчора, я розумію, в плані емоцій, пане Голово, але це неприпустимо, бо це є в наших головах. Бо права жінки так само, як і права чоловіка, ми захищали і будемо захищати завжди.

І тому в мене велике прохання. Для нас це повинно, для всіх, стати єдиним уроком. І, наприклад, та Іра, яка зараз стоїть біля мене, і всі інші, хто тут є, повинні розуміти, всі разом ми, що ми є тут політики незалежно від статі, незалежно від того, які ми законопроекти вносимо, і гідність, і повага це повинна бути…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект 11092 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи початкової загальновійськової підготовки. Ми домовлялися таким чином, що буде 2 хвилини виступ. З місця, будь ласка. Ні, у нас доповідач тут. Ірина Володимирівна, у нас доповідач за трибуною.

Будь ласка,  2 хвилини і після цього голосуємо.

 

10:49:55

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую. Шановні українки, у 2007 році, коли я вперше зайшла до парламенту, я усвідомлювала, що ми стоїмо на плечах видатних жінок – Слави Стецько, тисяч українок, які з початку ХХ сторіччя зробили великий внесок в розбудову українського гендерного руху, українського жіночого руху. Ви знаєте, тоді тут було лише 8 відсотків жінок, їх сприймали достатньо ритуально, це правда, зі смішками отак-от. Але я пишаюся тією великою роботою, яку разом з колежанками ми зробили для того, аби в українських органах влади жінок стало більше. І я хочу сказати, що в цій залі, переконана, у багатьох  з вас є мами, доньки, сестри, дружини, і знаєте, наша боротьба за те, аби жодна з них на своїй роботі ніколи не почула в спину "ти дівчинка", щоби їх оцінювали за їх професійними якостями.

Я була першою віцеспікеркою українського парламенту, яка без охорони їздила в окуповану Горлівку, бо не боялася ні виборців, ні колег. І, власне, хочу сказати, що і зараз не треба боятися жінок і не треба їх принижувати. Разом з вами чоловіки і жінки, ми створюємо Україну, одну велику європейську сильну державу, в якій мають шанувати людину за її професійними якостями, за тим, що вона робить для країни. І насправді, безумовно, кар'єра будь-якого спікера в європейському парламенті після таких сексистських випадів закінчилась би, але не в Україні, тільки тому, що ми це толеруємо.

Друзі, ми не повинні це толерувати. Знаєте, в наступному парламенті жінок має бути 50 відсотків. Ми все для цього зробимо і нікому не дамо жодного шансу сексизмом, гендерними стереотипами це зупинити, друзі. Не дамо сексизму і гендерним стереотипам зупинити рух жінок до влади. Все буде Україна, друзі! Дякуємо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, перед тим, як ми перейдемо до голосування, я хотів би одразу декілька інформаційних речей.

Вчора, справді, прозвучали від мене слова, які пов'язані з статевою приналежністю. Я вчора вибачився за ці слова і підтверджую це сьогодні. Але я просто хочу, щоб ми всі розуміли, що передувало цьому. Передувало цьому просто наклепницькі звинувачення і хамські образи, обзвичаючи Голову Верховної Ради хамлом. Я вважаю, що ні в одній європейській країні це також недопустимо. 

Третє. Я знайшов у собі мужності, вибачився і сказав, що це неприпустимо. Але я хочу, щоб так само людина, яка образила народну депутатку Василевську-Смаглюк, яка була тут, встала і вибачилася. І тоді це буде по-європейському. Тому що політик професійний повинен ставитись з повагою один до одного.

Шановні колеги, і я ще раз закликаю кожного з вас, давайте далі будувати парламентаризм на єдності, на об'єднанні і на нашій спільній перемозі. Дякую вам за увагу. Слава Україні!

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Героям Слава!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний… ми зараз у законопроекті 11092.

Будь ласка, що у вас? А, Разумков, ще мав поставити якусь поправку. Будь ласка, Дмитро Олександрович, що у вас?

 

10:53:47

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз, одну секундочку.

Будь ласка, Дмитро Разумков 5 хвилин хоче замість своїх поправок. Будь ласка.

 

10:54:45

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, це насправді непоганий закон, тут є правильні речі, є тут прогалини і я буду просити зал підтримати дві наші правки, які їх виправлять, і автори з ними погоджуються, наскільки мені відомо. Але це продовження того, що не було закладено в Законі про мобілізацію, - про демобілізацію, про ротацію, про інші речі. На жаль, сьогодні автори цього законопроекту мають виправляти ті помилки і ті недолугості, які були закладені в Закон про мобілізацію. Ми багато з вами говорили про те, що там немає демобілізації, про те, що немає ротації, до яких наслідків він приведе.

В залі багато людей, які працювали над цим законом, з різних фракцій, в тому числі з монобільшості, треба віддати належне. І комітет працював, я про це теж казав. Там, де добре, треба казати добре. Але в ніч перед голосуванням повністю знесли все. І зараз цей закон порожній, з великою кількістю помилок, неузгодженостей. І те, що створює проблеми і для вас, і для людей, і для армії, і для всіх в цій державі, і тих навіть, хто знаходиться поза нею. Ви пам'ятаєте, як незаконно заблокували консульські послуги, поза законом, як сьогодні працює так званий "Резерв+".

Хай мене поправлять або скажуть, що це неправда, що він написаний на базі програми для шкільного щоденника "Мрія" і що там можна відстежувати дані, геодані всіх, хто буде зареєстрований. Дай боже, щоб це було не так, але айтішники говорять інше.

Скажіть, будь ласка, чи правда, що JetBrains, компанія, яка також б'ється в цій програмі, є російською компанією і мала там три офіси в Російській Федерації і заснована трьома росіянами? Чи це правда, чи ні?

А що у нас відбувалося, коли розглядали цей законопроект з будівництвом фортифікацій? Дороги під Вовчанськом будували замість ліній оборони? Я розумію, що легше всього назвати наших захисників іпсошниками, розповідаючи, що коли вони говорять, що немає першої лінії оборони, а іноді не лише першої, то це все брехня і російські наративи.  Не брехня, на жаль, і не російські наративи. І багато хто в цій залі, хто там був, це бачив, і в тому числі з владної фракції. І пошепки, погано, що пошепки, але про це говорить.

А що у нас відбувається сьогодні з тими даними, які проходять через ЦНАП і ТЦК? Ви знаєте, що там є помилки? Я знаю, що багато хто вже на особистому досвіді може це побачити, що він не працює так, як обіцяли. Якщо він не працює на початку, то сподіватися, що далі він буде працювати краще, не можна. Тому що ці реєстри мають бути бездоганними, а не так, як це відбувається, що сьогодні людину прогнали, показали, що в нього все гаразд, а через три години з'являється, що він в розшуку. Ви як хочете, щоб люди вам повірили? Ви як хочете таким чином наповнити ряди Збройних Сил України? Ніяк. Тому що якщо людину один раз обманути, а тут вже не один раз, а десять, десять, двадцять п'ять, сто, то сподіватися на те, що вона буде вірити вам далі, точно не доводиться.

Ви всі пам'ятаєте, як обіцяли, що не будуть блокувати рахунки. А зараз будуть блокувати рахунки? Після того, як будуть накладати штрафи, кількість яких не зрозуміла, можуть заблокувати рахунок? Можуть. А скажіть, будь ласка, чесно людям, а зможуть забирати їх майно. Зможуть. Зможуть забирати і квартири, і машини, і інше так само, через виконавчу службу. Це правда? Чи я кажу неправду? Правда, і ви це теж знаєте. Але ви, коли приймали цей закон, про це людям забували сказати, в тому числі і депутатам, які за це голосували, розповідаючи, що ні, так працювати не буде.

А що в нас відбувається зараз з енергетикою? Я так і не почув звіту Найєма, якого сюди викликали в зал. А що з нашими об'єктами критичної інфраструктури? А чому так сталося, що так захищали, на мільярди гривень, що сьогодні говорите, що будуть піднімати тарифи до 4,5-6 гривень? За це хто буде нести відповідальність? І не брешіть людям, ви добре знаєте, не гірше за мене, що відновити інфраструктуру за тарифи, їх підняття, не вийде. Треба казати правду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу Веніславського зайняти своє місце, тому що Разумков буде ще ставити дві поправки.

Будь ласка, Дмитро Разумков, дві поправки, які ви ставите.

 

11:00:10

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, з початку, якщо можна, дайте час, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. Номер поправки?

 

11:00:22

РАЗУМКОВ Д.О.

Зараз, одну секундочку. Поправка номер 11.

Шановні колеги, у нас з вами прописано так, що та гарна історія з навчанням, з патріотичним навчанням, яка є в цьому законі, віддає на откуп Кабінету Міністрів України історію про те, що потім своїми постановами, своїми рішеннями вони можуть її прирівняти до базової військової служби, або базової військової підготовки. Да, цього немає в законі, ми вчора говорили з авторами, але навіть вони погоджуються, що, при всій повазі, але віри цьому Кабміну немає.

Тому ми і пропонуємо правкою номер 11 фактично чітко визначити, що прирівняння на рівні рішень Кабінету Міністрів відбутися не може. І якщо дитина в 16 років пройшла, або в 17 років, пройшла таку освіту, вона не зможе бути прирівняна до того, хто пройшов базову військову службу або базову військову підготовку. Тому прошу підтримати цю правку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 11 поправці.

 

11:01:29

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Комітет на своєму засіданні цю поправку відхилив у зв'язку з тим, про що говорив за великим рахунком Дмитро Олександрович. У Законі України, який ми ухвалили, який удосконалює питання проведення мобілізації, мобілізаційної підготовки, введено термін "базова військова служба" і "базова військова підготовка". Початкова військова підготовка, на що спрямований цей законопроект, це зовсім інше правове регулювання і зовсім інша термінологія.

Тому тут я не бачу жодних загроз і комітет цю поправку рекомендує відхилити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 11 поправка, вона комітетом відхилена. Це правка народного депутата Разумкова і колег. Водночас він просить поставити цю поправку на врахування. Позицію комітету ви почули. Ставлю поправку номер 11 на врахування, прошу голосувати.

 

11:02:36

За-89

Рішення не прийнято.

Яка наступна поправка, Дмитро Олександрович? Це завершальна ваша, так?

 

11:02:39

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, немає сенсу тоді голосувати, тому що…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.

Шановні колеги, тоді переходимо до прийняття, до голосування за закон в цілому. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи початкової загальновійськової підготовки (реєстраційний номер законопроекту 11092).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:03:30

За-297

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

З процедури? Зараз, секундочку. Шановні колеги, я просто хочу ще раз трошки звернути всіх нас до Регламенту, що відповідно до вимог Регламенту народний депутат України при наданні йому слова для виступу з процедури повинен виступати тільки з цього питання, про це говорить стаття 36 і 52 Регламенту. Якщо народний депутат виступає не з тих питань, по яких йому надано слово, головуючий на пленарному засіданні попереджає його про це, а в разі подальшого порушення вимог Регламенту позбавляє його слова. Частина п'ята статті 52 Регламенту. Це всім зрозуміло?

Будь ласка, Федина з процедури.

 

11:04:12

ФЕДИНА С.Р.

Сьогодні на початку засідання Голова зачитав лист, який підписали всі голови фракцій, крім "Європейської солідарності", в якому засудили блокування трибуни з вимогою ставити на голосування питання про дрони, фортифікації і заборону московської церкви. Як дивно, що ні в кого з голів фракцій згідно з процедурою…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я перепрошую, що у вас з процедури? Я попереджаю, що я прошу з процедури, будь ласка. Продовжіть з процедури. Продовжіть з процедури. Я зробив перше зауваження. Будь ласка.

 

ФЕДИНА С.Р.  Дивно, що у вас всіх немає запитань до ОПЗЖ, які тут промосковські видять, але у вас є питання...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У мене питання є до всіх. Будь ласка.

 

ФЕДИНА С.Р. …щодо дронів, щодо фортифікацій і щодо заборони московської церкви. Так ви заборонили і засудили не "Європейську солідарність" і блокування, ви засудили право українців на захист, право українців на життя! І чесно я вам скажу, що це ганьба, що ви такі речі продукуєте! Ганьба вам! Це хамство і це безпардонність!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ганьба – це прикриватися гарними і правильними слоганами, маючи в своєму ряді колишніх попів московського патріархату. Дякую. 

Ідемо далі. Железняк з процедури, будь ласка.

 

11:05:32

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане головуючий, у мене питання з процедури наступне. Вчора питали про те, що парламент має запросити очільника БЕБу. Не знаю, хто зараз очолює на цьому тижні, вони змінюються дуже часто, але в будь-якому разі очільника на цьому тижні БЕБу. І домовлялися, що на Погоджувальній раді визначать, коли це буде. Є якась інформація чи ні? Тому що наш представник на  Погоджувальній раді не знає, там обговорювалось чи ні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У нас Погоджувальна рада буде декілька днів. Я думаю, що в один з найближчих днів ми обов'язково запросимо.

Але, колеги,  я ще раз прошу дуже уважно слідкувати, тому що стаття 6, про яку ми всі говоримо, вона визначає лише наше право запросити, але форму участі не визначає. Тому давайте теж на Погоджувальній раді проведемо дискусію з приводу цього, але лист пішов. Це те, про що я інформував.

Наступний законопроект  11150 – це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин.

Шановні колеги, ми домовились без обговорення. Тому я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин (реєстраційний номер 11150).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:07:21

За-243

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Наступний законопроект 11282. Це проект Постанови про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань використання коштів державного бюджету України спрямованих на облаштування фортифікаційних споруд та інженерних загороджень на лінії зіткнення, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів для військових частин та підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань (реєстраційний номер 11282).

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:08:19

За-227

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова народного депутата Задорожнього Миколу Миколайовича. Після нього Кальченко, потім: два – за, два – проти, колеги. Задорожній, будь ласка. Микола Миколайович, прошу.

 

11:08:57

ЗАДОРОЖНІЙ М.М.

Доброго дня, шановні колеги, шановна президія, шановні українці! Є суспільством задані питання стосовно ситуації з фортифікаційними спорудами, з постачанням безпілотних літальних систем в наше військо, більшість із нас спілкуються з військовими, є друзі, знайомі, рідні, хто зараз захищають нас на фронті, і, я вважаю, що є необхідність надати відповіді на ті питання. Досить багато маніпуляцій. Цілком ймовірно, що є певні порушення. І, напевно, нам потрібно з цим розібратися.

Прошу підтримати проект постанови і спільно попрацюємо над тими питаннями, які необхідно вирішити даною тимчасовою спеціальною комісією.

Дякую за увагу. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, я запрошую до слова голову Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченка Сергія Віталійовича.

Будь ласка, Сергій Віталійович.

 

11:10:06

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановна президія, шановні народні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні сьогодні зранку розглянув проект Постанови  реєстраційний номер 11282 про утворення відповідної тимчасової спеціальної комісії. Під час розгляду проекту постанови членами комітету було запропоновано внести зміни до назви пункту 1, підпунктів 1 та 2 пункту 2 проекту постанови, доповнивши їх після слів "безпілотних літальних апаратів" словами "та засобів радіоелектронної боротьби". Ця пропозиція отримала схвалення усіх членів комітету, які представляють, як я нагадаю, три парламентські фракції і дві депутатські групи.

Отже, у підсумку розгляду цього питання проекту Постанови 11282 регламентний комітет ухвалив висновок і прийняв рішення  рекомендувати парламенту відповідно до положень статті 20, 138 Регламенту Верховної Ради розглянути цей проект постанови з урахуванням пропозицій щодо назви пункту 1, підпунктів 1 і 2 пункту 2 проекту постанови, які викладені у висновку комітету, і визначатися шляхом голосування щодо цього проекту постанови.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, шановні колеги.

Будь ласка, я прошу фракції і групи записатися: два – за,  два – проти для обговорення цієї постанови. Будь ласка, записуйтеся, колеги.

Будь ласка слово надається Бобровській Соломії Анатоліївні, фракція "Голос".

 

11:11:51

БОБРОВСЬКА С.А.

Соломія Бобровська, фракція  "Голос". Ви знаєте, дивлячись на тему ТСК нової, щойно утвореної, от у мене враження, схрестили роги і копита. Бо дві теми максимально масштабні, дуже потрібні, надзвичайно актуальні і ті, власне, які дуже мало хто пояснює суспільству.

Мені видається, що цей хаос, який відбувається сьогодні, зокрема на Харківщині, і в тому числі з контрінформаційними діями, які абсолютно відсутні з нашої сторони,  в першу чергу з приводу фортифікацій і розуміння, які лінії оборони, хто і як  мав будувати, вони призводять до дуже нехороших настроїв у суспільстві. І це означає, що наша когнітивна  безпека як держави, вона доволі слабка на відміну, до речі, від  нашого ворога.

А тема фортифікацій мала звучати і мала бути артикульована і пояснена, і показана ще з моменту виходу, відходу, перемоги українських військ і відходу від рубежів північних кордонів, південних кордонів, адміністративних меж областей і так далі. Те, що ми бачили, те що відбувається особливо на нульовій чи першій лінії, це, звичайно, речі і питання, які мали ставитися, зокрема, на Ставці і, зокрема, не в травні, квітні, березні місяці. Як на мене, це ганебні речі. І коли ми стрибаємо з таких двох широких тем фортифікацій і дронів…  І з приводу  дронів. Скільки можна чути питання про те, скільки волонтери мають виготовляти і купляти за свої кошти, чи це будуть FPV, чи це будуть розвідувальні, чи це будуть ударні БПЛА? Мені здається, що якщо Мінцифри чи Міністерство оборони не спроможне дати відповідь на питання, то, можливо, є шанс у депутатів розібратися у двох загальних темах, які Президент мав би вирішити ще, напевно, у 2022 році.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Федієнку Олександру Павловичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

11:14:06

ФЕДІЄНКО О.П.

Я прошу передати слово Кальченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Віталійович Кальченко.

 

11:14:13

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановні народні депутати, враховуючи те, що цей проект постанови внесений керівниками всіх парламентських фракцій і більшості депутатських груп, я думаю, що парламенту слід підтримати цю ініціативу і прийняти цей проект в цілому з урахуванням пропозицій комітету.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергію Віталійовичу.

Будь ласка, слово надається народному депутату Морозу Володимиру Вікторовичу, депутатська група "Відновлення України".

 

11:14:46

МОРОЗ В.В.

Передайте, будь ласка, Бурмічу Анатолію Петровичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Петрович Бурміч, будь ласка.

 

11:14:51

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні депутати, у нас сьогодні багато дуже створено слідчих комісій. Я наведу вам приклад. От є, ще працює сьогодні комісія Ганни Скороход по тих розкраданнях і корупції, які існують в армії. Ми сьогодні напрацювали… там представники всіх фракцій і груп є, і ми напрацювали, і виявили те, що крадуть і снаряди, іншу зброю, амуніцію, харчі, фінанси, зарплату, крадуть все і далі крадуть.

Ми напрацювали висновки, що та система сьогодні контролю, яка існує в армії, а також система контролю за бюджетними коштами в державі, вона неефективна. Чому? Тому що зруйнована ефективна система. Ми напрацювали пропозиції про те, що розкрадання в армії прирівняти до зради. Зразу до цього підключиться Служба безпеки України з агентурою і все буде ліквідовано, негативні наслідки на стадії профілактики. Також ми пропонуємо створити, відновити роботу військової прокуратури, яка буде вчасно реагувати на ці негативи, які є в державі і в армії. Ми також знаємо і ми були свідками ліквідації контрольно-ревізійного управління, яке повинно було контролювати за використанням коштів. Ось ці три питання нам треба відновити, щоб вона працювали в державі. Сьогодні ці питання, які виносяться на цю комісію слідчу, можна дослідити в рамках тимчасової слідчої комісії Анни Скороход. Вже все напрацьовано, давайте працювати і не тратити час  на лишні комісії.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка,  слово надається народному депутату Соколову Михайлу Володимировичу, фракція політичної партії "Батьківщина", Всеукраїнське об'єднання. Будь ласка.

 

11:17:01

СОКОЛОВ М.В.

Шановні колеги, я прошу передати слово колезі по фракції пану Євтушку Сергію Миколайовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Євтушок  Сергій Миколайович, фракція  "Батьківщина". Будь ласка.

 

11:17:22

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Дякую, пане Михайло, за передане слово.

Шановні колеги, дуже добре, що в такому форматі консенсусом всіма керівниками фракцій, включаючи "Батьківщину", а саме Сергія Соболєва, було напрацьовано проект Постанови про утворення тимчасової спеціальної комісії, яка дасть можливість зрозуміти, чи були зловживання, можливі зловживання по спорудах, фортифікаціях по всій  лінії, де у нас є не тільки зона бойових дій, а в тому числі і по кордону. Тому я закликаю всіх членів такої комісії об'їхати максимум всі кордони. А саме, я можу сказати, Волинь, там 200 з чимось кілометрів кордону з Білоруссю, там теж будувались фортифікаційні споруди, Рівненщина – 213, Житомирщина, Київщина і все інше. Об'їхати і зрозуміти, в якому стані не тільки в зоні бойових дій на передньому краю війни фортифікації, але і тут.

А також, шановні колеги, з такої прекрасної практики, в такому консенсусі я закликаю всіх керівників фракцій підписати ще один проект Постанови про  утворення тимчасової спеціальної комісії по можливим зловживанням  направленого ресурсу, там десятки мільярдів, які були направлені на споруди, які мають захищати нашу енергетичну систему, наші генеруючі, наші інші мережі від ракетних або шахедних обстрілів, чи, можливо, дійсно нам потрібно було все ж таки виділяти гроші не на захист від шахедів, а створювати протиракетну систему, закуповувати протиракети. Ще раз повторюю, шановні керівники фракцій, це нагальне питання, там витрачено мільярди українських грошей. Досліджуємо і зупиняємо розкрадіїв.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу народних депутатів запросити до зали, зараз ще раз один виступ. Фракція "ЄС", будь ласка, Порошенко. І після цього голосуємо.

 

11:19:39

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні колеги, абсолютно очевидно, що питання захисту України від московської церкви, питання перевірки ефективності будівництва фортифікаційних споруд і питання закупівлі БПЛА мали б об'єднати наш парламент. Замість цього пів року проект постанови пилився і не виносився до зали. За ці пів року сотні українських воїнів, які не мали відповідних укріплень, загинули. І від того, що хтось краде, це навіть не просто питання корупції, це питання життя українських цивільних, українських воїнів і захисту нашої території. Вчора ми змусили спільно з вами парламент поставити це питання сьогодні. І я хочу нагадати, що боягузтво, байдужість, недієздатність Верховної Ради веде…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, час завершився, я буду ставити питання, переходимо до прийняття рішення. Єдине, що я хочу ще раз нагадати, що це нова постанова, а не та, про яку говорять, просто, щоб ви не помилися, за що ми голосуємо. Будь ласка, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань використання коштів державного бюджету України, спрямованих на облаштування фортифікаційних споруд та інженерних загороджень на лінії зіткнення, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів для військових частин та підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Реєстраційний номер проекту Постанови 11282. Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:22:12

За-277

Рішення прийнято.

Наступний законопроект  10265 – це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм європейського законодавства з питань роумінгу.

10265, ми домовились без обговорення, тому я ставлю  пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм європейського законодавства з питань роумінгу. Реєстраційний номер 10265. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:23:02

За-275

Рішення прийнято.

Шановні колеги, наступний ми теж домовилися без обговорення, це повторний розгляд пропозицій Президента України. Тому до вашого розгляду пропонуються пропозиції Президента України до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вирішення нагальних питань у сфері охорони здоров'я та соціальній сфері". Реєстраційний номер 10094.  

Президентом України до зазначеного закону внесено одну пропозицію, відповідні матеріали вам були надані. На Погоджувальній раді ми домовились розглянути це питання без обговорення, тому переходимо до голосування пропозицій, запропонованих Президентом України.

Ставиться на голосування пропозиція Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:23:59

За-265

Рішення прийнято.

Шановні народні депутати, пропозицію Президента України прийнято. Переходимо до голосування  закону в цілому.

Відповідно до статті 135 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування питання про повторне прийняття в цілому з урахуванням пропозицій Президента України Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вирішення нагальних питань у сфері охорони здоров'я та соціальній сфері (реєстраційний номер 10094). Прошу народних депутатів голосувати.      

 

11:24:39

За-278

Рішення прийнято. Дякую. Закон прийнятий в цілому з урахуванням пропозицій Президента України.

Рухаємося далі. Наступний законопроект також ми домовилися без обговорення – це проект Закону про хміль та хмелепродукти (9234), альтернативні до нього. Тому, шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про хміль та хмелепродукти (реєстраційний номер 9234-д). Прошу народних депутатів голосувати.  

 

11:25:28

За-298

Рішення прийнято.

Рухаємося далі, шановні колеги. Наступний законопроект теж без обговорення за основу –  це 9283: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності у сфері охорони життя та пошуку і рятування людей на морі. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону реєстраційний номер 9283. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:26:09

За-267

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Йдемо далі.

Наступний законопроект теж ми домовились без обговорення. Це законопроект 11251. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення діяльності Українського інституту книги з підтримки розповсюджувачів видавничої продукції та надання державної допомоги на придбання книг.

Шановні колеги, я поставлю включення до порядку денного, визначити його невідкладним, скоротити строки. Потім я дам зачитати рішення комітету, тому що воно має бути під стенограму. І тоді голосуємо за основу і в цілому.

Я ставлю пропозицію включити до порядку денного проект Закону 11251. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:27:02

За-293

Рішення прийнято.

Ставлю пропозицію визначити законопроект як невідкладний та скоротити строки внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:27:28

За-297

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою у розумінні того, що надати слово для зачитання висновку комітету. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:27:50

За-249

Рішення прийнято.

Євгенія Михайлівна зачитає текст, і одразу після цього ми голосуємо за основу і в цілому. Будь ласка.

 

11:28:02

КРАВЧУК Є.М.

Колеги, дуже важливий законопроект, запустимо нарешті сертифікати в Дії, для того щоб уточнити по категорії. Висновок комітету такий.

У своєму висновку Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендує доопрацювати пункт 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення", зокрема у пункті 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" законопроекту після слів "починаючи з 1 липня 2024 року" додати нове речення такого змісту: "Така допомога надається громадянам України, які, починаючи з 1 січня 2024 року, досягли 18-річного віку".

Прошу підтримати законопроект, як і у висновку комітету, за основу і в цілому з урахуванням пропозицій комітету.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Євгенія Михайлівна.

Всі все зрозуміли, що було на комітету, які пропозиції є. Тому почергово ставлю пропозиції.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення діяльності Українського інституту книги з підтримки розповсюджувачів видавничої продукції та надання державної допомоги на придбання книг (реєстраційний номер 11251). Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:29:27

За-302

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення діяльності Українського інституту книги з підтримки розповсюджувачів видавничої продукції та надання державної допомоги на придбання книг (реєстраційний номер 11251). Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:30:04

За-299

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. Дякую, колеги.

Рухаємося далі. Наступний 9219, теж без обговорення. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю та зайнятість населення. Це 9219.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу законопроект 9219. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:30:52

За-250

Рішення прийнято.

Рухаємося далі. Наступний законопроект 10195, це повторне друге читання. Ми домовлялись таким чином: 10 поправок або виступ від фракції "Батьківщина" і 2 поправки від фракції "ЄС", правильно? І буде одна поправка Дирдіна, так? І буде ще Разумкова. Я пам'ятаю. Так, і 3 хвилини замість всіх своїх поправок Кривошеєв.

Будь ласка, я думаю, давайте почнемо тоді з Кривошеєва. 3 хвилини, будь ласка, Ігорю Сергійовичу.

 

11:31:33

КРИВОШЕЄВ І.С.

Шановні колеги, я буду ставити на врахування лише одну свою поправку і хочу пояснити аргументацію. Корупційний схематоз під час війни не має права набрати в цьому залі жодної зеленої кнопки. Абсолютно жодної.  І те, що комендантська година потрібна – це зрозуміло всім. Більше того, комендантська година вже більше двох років ефективно виконує свою функцію, і жодних проблем із комендантською годиною немає, і з виконанням її функцій. Тож навіщо вводити зараз якісь незрозумілі штрафи і незрозуміло кому потрібні?

Спробую пояснити. Насправді, чим займалася поліція в нічну зміну  до введення комендантської години? Переважно вони виловлювали п'яних водіїв для офіційного, іноді неофіційного покарання. Зараз поліція під час нічної зміни просто працює за одну зарплату. І вводити зараз якісь штрафи для того, щоб формувати ось цей, так би мовити, чорний потік, потреби не бачу жодної. Тому що, повторююся, комендантська година ефективно виконує свою функцію вже понад два роки.

Якщо повернутися до скандального матеріалу журналіста Ткача, який, по суті, і підняв цю тему, що можна було зробити за висновок від цього розслідування. Ми побачили, що справді працюють заклади, це неприпустимо і відповідальність для суб'єктів господарювання під час комендантської години має бути обов'язково. Але я хочу нагадати, що також в цьому розслідувані було абсолютно зрозуміло, що поліція цей процес "кришує", це було видно абсолютно неозброєним оком. І я хочу наголосити, що після розслідування Ткача жодних кадрових висновків в київській поліції не було зроблено. Тобто поліція нам пропонує вводити штрафи, але якоїсь еволюції кадрової і висновків щодо тих проблем, які є всередині поліції, ми не бачимо вже протягом більше ніж пів року.

Тож, колеги, я пропоную правкою номер 6 своєю просто прибрати з цього законопроекту відповідальність для фізичних осіб, тому що саме це несе основний корупційний ризик. Тоді цей законопроект можна буде голосувати в цілому і він буде справді корисним. Прошу поставити правку номер 6.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз, секундочку. Яка позиція комітету, будь ласка,  скажіть по 6 поправці.

 

11:34:17

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, по 6 поправці комітет вирішив відхилити цю поправку, тому що повинна бути відповідальність як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб. Дійсно, міри, пов'язані з комендантською годиною, важливі і тому повинна бути і відповідальність. Вона повинна бути і для фізичних, і для юридичних осіб, тому комітет відхилив поправку колеги  Кривошеєва. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, зрозуміло, 6 поправка колеги Кривошеєва. Вона комітетом відхилена, водночас народний депутат вважає, що вона повинна бути врахована. Я ставлю 6 поправку, позицію комітету ви почули. Прошу голосувати.

 

11:35:04

За-116

Рішення не прийнято.

Далі, будь ласка, у нас одна поправка від Дирдіна. Після цього будемо іти там... Цимбалюк буде 2 хвилини.

Будь ласка, Дирдін, ваша поправка.

 

11:35:18

ДИРДІН М.Є.

Шановні колеги, поправка 110. Про що іде поправка, мова? Я прошу доповнити таким словом: "порушення комендантської години, заборона перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень не більше як на 30 хвилин з моменту її початку тягне за собою усне попередження". Це пропозиція була до попереднього спікера про те, щоб унормувати права громадян і правоохоронних органів, не дати зловживати правоохоронним органам саме цей час, проміжок щодо протягом 30 хвилин, коли у людей реально не вистачає часу або добігти додому, або поставити машину на  стоянку, або ще інше питання. Це не пов'язано саме із повітряними тривогами, це саме щодо врегулювання цих певних повноважень і прав між громадянами і правоохоронними органами. Я прошу цю правку підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, позиція комітету по 110 поправці.

 

11:36:25

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, комітет цю правку відхилив. Чому, поясню. Тому що комітет вважає, що незалежно від часу ті особи, які прямують до укриттів у зв'язку з повітряною тривогою, у зв'язку з наданням медичної, домедичної допомоги, супроводження поранених або важкохворих людей, здійснення заходів з евакуації населення, рятування майна, а також у випадках, пов'язаних із загрозою життю або здоров'ю громадян, не тільки протягом 30 хвилин, а протягом всієї комендантської години не повинні нести відповідальність. Тому комітет відхилив поправку шановного колеги Дирдіна, який пропонує виключити відповідальність протягом лише 30 хвилин. Тому прохання підтримати рішення комітету.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Максим Євгенович, ви наполягаєте поставити?

Я ставлю 110 поправку авторства Дирдіна. Вона комітетом відхилена. Водночас автор вважає, що вона повинна бути врахована. Позицію комітету ви почули. Прошу голосувати.

 

11:37:36

За-117

Рішення не прийнято.

Дякую. Йдемо далі.  Будь ласка, фракція "ЄС", хто у вас? Гончаренко, у вас дві поправки. Одна поправка Гончаренка і одна…  Дві в Гончаренка.

Будь ласка, Гончаренко. Я ж питаю, одна Гончаренка і одна…

 

11:37:55

ГОНЧАРЕНКО О.О.

У мене одна поправка. Шановні друзі, поправка дуже проста, я закликаю всіх її підтримати. Вона абсолютно логічна. Чомусь вона врахована тільки частково, я прошу врахувати її повністю.

Поправка номер 104. Що не будуть штрафувати за порушення комендантської години осіб, які прямують до/або з укриття під час повітряної тривоги, супроводжують поранених, важкохворих людей або тварин, здійснюють заходи з евакуації населення або рятування майна, надають медичну, домедичну допомогу, потребують допомоги медичної, прямують до вузлів громадського транспорту, що підтверджується проїзними документами, і є перевізниками-волонтерами, що здійснюють доставку гуманітарних вантажів та для військових, перебувають в стані крайньої необхідності.

Друзі, це логічна правка, підтримайте її повністю. Дійсно, не треба створювати корупцію і чергове штрафування, і атаки на просто громадян, які за необхідності можуть опинитися на вулиці під час  комендантської години.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Олексійович, я перепрошую, я не почув номер поправки. 104.

Будь ласка, позиція комітету.

 

11:39:13

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, ця правка врахована частково, а фактично вона викладена в трошки іншій редакції, яка відповідає меті закону, тому прохання залишити і підтримати рішення комітету. Тільки що я цю поправку зачитував відповідно по позиції нашого колеги Дирдіна, тому прохання  залишити її врахованою частково.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги, 

І так, 104 поправка Гончаренка, вона комітетом врахована частково.  Водночас народний депутат просить врахувати її повністю. Я ставлю пропозицію народного депутата, але позицію комітету ви почули. Прошу народних депутатів голосувати, 104 поправка.

 

11:40:02

За-88

Рішення не прийнято. Поправка залишається врахованою частково, Олексій Олексійович.

Будь ласка, Сюмар далі. А, Федина, да, будь ласка, перепрошую.

 

11:40:15

ФЕДИНА С.Р.

Ви мене щось сьогодні постійно не бачите.

Поправка номер 81. Подібний текст, як в Олексія Гончаренка. Я хотіла би наголосити, колеги, прочитайте, ідеться про те, що врахувавши частково, комітет позбавив права людей доставляти тяжкопоранених або хворих тварин у ветклініки. Комітет позбавив права волонтерів їхати в критично необхідний час, щоби доставляти допомогу на передову. Так само йдеться про те, що комітет позбавляє права людей добратися до того чи іншого транспорту, а ви знаєте, що поїзди ходять так само і по ночах, і людина якось має право добратися елементарно на вокзал. 

Тут правка 81, будь ласка, проголосуйте, щоб вона була врахована повністю. Там прописані найважливіші моменти, які дозволять людям у потребі, у крайній потребі, вийти на вулицю під час комендантської години. Це захистить їхні права і зменшить кількість проблем. Я дуже прошу підтримати цю правку в цілому так, як вона є.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вас добре бачу, в мене просто поганий зір. Але будемо працювати і над цим.

Будь ласка, 81 поправка. Будь ласка, позиція… Але це поправка Вацак. Це поправка Вацак. 81-а, так? Вацак – автор. Вацак, не ви. Відповідно до Регламенту, я хочу нагадати… Не знаю. Ось 81 поправка – це поправка Вацака.

Шановні колеги, ми зараз розглядаємо повторне друге читання, я нагадаю, а ви відкрили таблицю першого другого читання. Я прошу все-таки більше сконцентруватися і енергетики направляти на законотворчу діяльність. Ні, чекайте, не можна з процедури, тому що людина відкрила не ту таблицю, не до того читання..

Що у вас з процедури? Артур Володимирович, єдине, що я прошу, зважте, що це тільки з процедури. Будь ласка.

 

11:42:51

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, в мене велике прохання, чи взагалі не коментувати народних депутатів, чи коментувати представників монобільшості так само, як ви коментуєте представників опозиції.

Щиро вам дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, я абсолютно не коментую, я відповідаю за ефективність процесу. І коли людина відкрила не ту таблицю, то я просто хочу взнати, який номер.

102-а, я вже зрозумів. 102-а. 102-а, будь ласка.

Шановні колеги, 102 поправка авторства Федини, вона врахована частково.  Позиція комітету з приводу цієї поправки.

 

11:43:32

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, комітет врахував цю поправку частково і виклав в такій редакції: "Положення статті 210.2 не застосовуються до частини першої, другої у випадку прямування осіб до/з укриттів захисної споруди цивільного захисту у зв'язку з повітряною тривогою, у випадку надання медичної, домедичної допомоги або супроводження поранених, важкохворих людей, здійснення заходів з евакуації населення або рятування майна, і в інших випадках, пов'язаних із загрозою життю або здоров'ю громадян". Тобто комітет виклав її в іншій редакції, фактично те, про що і каже шановний народний депутат. Тому врахував її частково.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, 102 поправка народної депутатки Федини. Вона врахована частково. Народна депутатка просить поставити на повне врахування. Я ставлю 102 поправку, позицію комітету ви теж почули. Прошу голосувати.

 

11:44:40

За-65

Рішення не прийнято.

Будь ласка, далі, 3 хвилини – Разумков, 2 хвилини –  Цимбалюк і  3 хвилини –  Мазурашу, і голосуємо. Я правильно розумію?

3 хвилини – Разумков, будь ласка.

 

11:44:55

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, а я взагалі не розумію, навіщо ми розглядаємо сьогодні цей законопроект, чи буде працювати бізнес в комендантську годину, чи не буде – ви це питання вже вирішили. У нас сьогодні немає енергетики і нічого працювати по ночах не буде. Хто не знає, світла вночі немає,  немає світла –  немає працюючого бізнесу, ніхто нікуди не гуляє, кафе, ресторани всі закриті.

Правильно казали ті, хто виступав до мене, що якось працювалась ж протягом понад два роки комендантська година і зараз буде працювати. Те, що ви створюєте додаткові механізми для корупції і для потенційного наповнення недержавних бюджетів, це факт.

Але давайте все ж таки повернемося до енергетики.  

Скажіть мені, будь ласка, зараз йдуть розмови про те, що треба піднімати плату за енергетику, зараз мова йде про те, що може і 6 гривень буде. Я розумію, що потім скажуть, ні, шість ми вам не дали, дали чотири з половиною, ви маєте всі радіти. Але всі розуміють, до чого це  призведе, що це буде криза неплатежів? Тому що за половину платіжки ніхто платити не буде. А  якщо ви будете присилати ту суму, яку людина не зможе заплатити, вона не заплатить взагалі.

Друге запитання. Ви піднімаєте плату на електроенергію для бізнесу. Ви розумієте, що бізнес і так ледве дихає, плюс ви його загнали за Можай БЕБом,  ДБРом, податковою? Це ж реалії, ви ж всі по вулицях ходити, я сподіваюсь, з людьми спілкуєтесь, і знаєте, що про це все думають. Ви думаєте, він далі буде працювати? Ні. Він закриється, він позвільняє людей, він піде в тінь, у вас не буде наповнення бюджету. І це не наш з вами бюджет, без нас якось можна прожити,  без образ. А без армії, яка не буде отримувати зарплати, не буде отримувати дрони, які в тому числі фінансує бізнес, в тому числі купує "броніки", в тому числі купує EcoFlow, купує генератори і багато іншого. Ви в них забираєте ці кошти.

Ви прикриваєтесь тим, що це буде відновлення енергетики. А скажіть мені, будь ласка, яким чином ви закумулюєте одразу такі шалені суми, які втратили завдяки недолугій роботі уряду, і після того ви, як витратили мільярди гривень на нібито укриття, як ви плануєте зібрати одномоментно ці суми для того, щоб направити їх на відновлення критичної інфраструктури, енергетичної інфраструктури? Ніяк. Це не можна зробити за рахунок людей або підняття тарифів для бізнесу. Не можна. Кажіть людям правду. Ви просто хочете не виконати вчергове свою обіцянку про те, що не будете піднімати тарифи під час воєнного стану. Щонайменш це буде чесно. Вас за це не будуть поважати вкотре, але це буде чесно по відношенню до людей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається  Георгію Мазурашу –  3 хвилини, потім Цимбалюк Михайло Михайлович – 2 хвилини.

І голосуємо, шановні колеги.

Будь ласка, Мазурашу Георгій Георгійович.

 

11:48:34

МАЗУРАШУ Г.Г.

Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203 округ. Я підписував цей проект Закону, одразу зазначивши, що пропоную диференційовано підходити до можливих штрафів за порушення комендантської години. І оскільки в принципі не була врахована моя позиція, то я не збираюся голосувати за це вже після того, як ми раз уже провалювали цей законопроект, і іншим не раджу.

Я не розумію, яку ціль ми переслідуємо, тому що  справді, як зазначив колега, в принципі під час комендантської години у нас мінімально громадяни рухаються, не треба недооцінювати українців, вони всі в переважній більшості свідомі і розуміють відповідальність і потребу дотримуватися тих норм, які встановлені на прохання військових.

Якщо мова йде про, наприклад, поповнення бюджету за рахунок штрафів, то я тут згоден з Дмитром Олександровичем Разумковим, що тут більше напевно буде корупційних ризиків, більше будуть поповнюватися чиїсь кишені ніж державний бюджет. А якщо говорити про поповнення  бюджету, то, вибачте, майже всі зустрічі останнім часом з виборцями, з представниками бізнесу зводяться до того, що вони просять нас  допомогти  бронювати людей, тому що просто немає кому працювати.

І я не розумію, чи це ми настільки тримаємо голову в піску, ми робимо вигляд, що не розуміємо, що справа оборони це не лише захист Вітчизни зі зброєю в руках, хоча це найважливіше зараз і найважче, найнебезпечніше. І респект і вдячність вкотре всім нашим співгромадянам, які саме це роблять, тримають оборону, стримують агресора і допомагають навіть іноді звільняти території окуповані, тимчасово окуповані. Але це і робота економіки, тому що відомо, що наші партнери не надають нам допомогу на утримання армії, на сектор оборони і безпеки. Нам це треба самим заробляти, тому треба допомагати бізнесу, бізнес може допомогти збільшити спроможність і армії, і наших громадян допомагати підтримувати армію, що це дуже важливо. Навіть у нас є центри зайнятості і на одній зустрічі там розказували, які є механізми від держави підтримки бізнесу, а з іншого боку зазначають, що немає кому просто працювати. Тобто ми однією рукою даємо можливість ніби розвивати економіку, а іншою рукою, руками ТЦК, безбашених тецекашників ми вбиваємо економіку. І це чисто робота на ворогів. Нам треба бути прямішими, чеснішими зі своїми громадянами і реально єднати навколо справи оборони, а не вбивати економіку, заважаючи насправді армії виконувати свою важливу місію. Прошу всіх утриматися…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І завершальний виступ, будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, і після цього ми голосуємо. Дві хвилини, Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка.  

 

11:51:48

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане Голово, шановні колеги! Якщо існує комендантська година, тоді однозначно має бути і відповідальність за її порушення. Але чи цей законопроект вирішує цю проблему? Однозначно ні.

Заради справедливості до другого читання нам вдалося зменшити суму штрафу за порушення режиму комендантської години 1700 – 3400 для фізичних осіб. Але, шановні, коли мова йде про об'єкти критичної інфраструктури і підприємств, які там працюють, про бізнес, за порушення режиму, саме нічного режиму, комендантської години, до 51 тисячі штрафу. Шановні колеги, це такі ми створюємо умови для роботи бізнесу? І найнебезпечніше: за порушення світломаскування підприємствами. Вибачте, у нас що Друга світова війна, що зверху видно, хто світло включив? Шановні колеги, про що йде мова? Це не те, що називається "ми підтримуємо бізнес і даємо можливість працювати об'єктам інфраструктури", що вони знову мають іти до органів місцевої влади і просити ці пропуски, окремі дозволи. От саме там буде корупційна складова.

Як би не хотілось нам підтримати, бо насправді сьогодні ті, хто стоїть сьогодні на блокпостах, це правоохоронці, в тому числі Нацпол, честь і хвала тим людям і іншим структурам. Але цей закон їм не допоможе. Через те давайте ми його відхилимо, не підтримуючи, і підготуємо спільно закон, який буде підтримувати і громадян України, і бізнес, і тих, хто сьогодні захищають нашу державу. Не голосуємо. Фракція "Батьківщина" утримується.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, відповідь комітету, можна узагальнено.

 

11:53:56

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, дійсно, це повторне друге читання. І, як правильно зазначив колега, ми багато чого врахували, зробили певні висновки, суттєво зменшили штрафи. Але, вірно колега каже, відповідальність повинна бути.  Тому в мене прохання від всього комітету підтримати цей законопроект.

Стосовно здійснення депутатами своїх повноважень, нагадаю, що ми здійснюємо свої повноваження безперервно. Це означає, що 24/7.

Шановні колеги, прохання підтримати законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу зайняти свої місця. Справді, це, як сказав Сергій Костянтинович, це повторне друге читання, від цього залежить доля цього законопроекту. Тому прошу віднестися до цього дуже відповідально. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти у повторному другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів щодо встановлення адміністративної відповідальності за порушення вимог або невиконання деяких заходів правового режиму воєнного стану (реєстраційний номер закону 10195).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:55:33

За-190

Рішення не прийнято.

Покажіть, будь ласка, по фракціях. Секундочку.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію направити цей законопроект на повторне друге, шановні колеги, для того, щоб колеги могли доопрацювати. Будь ласка, давайте підтримаємо.

Я ставлю пропозицію відправити на ще одне повторне друге читання законопроект 10195. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:56:28

За-216

Рішення не прийнято. Закон вважається відхиленим.

Дякую, колеги. Дуже би хотілось, щоб наші колеги своєчасно приходили і не втрачали законопроекти, шанси для них.

Йдемо далі. Наступний законопроект 8329 – це проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція).

Ми домовлялися, у нас буде 2 хвилини виступ Олени… Не будете, да? Буде 2 хвилини – виступ від фракції "ЄС" і виступ від фракції "Голос", правильно, колеги, і голосуємо, замість їхніх поправок.

Будь ласка, від "ЄС" хто буде виступати? Ніхто не буде?

Іванна Орестівна, будь ласка.

 

11:57:23

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Колеги, звичайно, я рада, що ми ніби просуваємо подальшу інституціоналізацію протидії домашньому насильству, але я хотіла би звернути увагу колег, що висновок наш Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу дав наступний: що це законопроект все ж потребує доопрацювання з метою забезпечення повного врахування Стамбульської конвенції, Директиви 2006/54/ЄС і дотримання принципу правової визначеності. Тому мені прикро, що ми не спромоглися доопрацювати цей законопроект до реального повного врахування європейських правил у цьому підході.

Одночасно я також хотіла би скористатися цією можливістю, щоби сказати, що не тільки на словах і в законах, і в деклараціях потрібно боротися за рівні права чоловіків і жінок. Нам потрібно нарешті відмовитися від печерного сексизму і від упереджень щодо коментування тих чи інших представниць жінок-депутаток, представниць опозиційної фракції. Знаєте, з такими підходами і з постійними гендерними стереотипами, які продовжують жити не тільки в українському суспільстві, а в українському парламенті, до Європейського Союзу не беруть. Тому, звичайно, це буде поступом вперед, цей законопроект.

Але мені прикро констатувати, що нам доведеться ще  раз і ще раз повертатися до розгляду нових змін до  цього закону в майбутньому для того, щоб повністю відповідати законодавству Європейського Союзу.

Дякую.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

11:59:07

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іванно Орестівно.

Можемо переходити до голосування? Тоді переходимо до голосування, шановні колеги, прошу приготуватися.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція) (реєстраційний номер законопроекту 8329). Прошу голосувати.

 

11:59:51

За-252

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Прошу по фракціях показати.

Переходимо до наступного питання порядку денного. Законопроект з реєстраційний номером 11168: проект Закону про внесення зміни до частини першої статті 14 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність". Пропоную включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

12:00:32

За-266

Рішення прийнято.

Ми домовлялись без обговорення, тому переходимо до голосування. Пропоную прийняти за основу проект Закону з реєстраційний номером 11168: проект Закону про внесення зміни до частини першої статті 14 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність". Прошу голосувати.

 

12:01:03

За-277

Рішення прийнято.

Переходимо до наступного питання порядку денного. Законопроект за реєстраційним номером 10420:  проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо проведення освідування та експертизи, укладення угоди про примирення та кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення, вибачте, у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція).

Пропоную включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

12:01:54

За-265

Рішення прийнято.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

12:02:14

За-233

Рішення прийнято.

Переходимо до обговорення. Для доповіді запрошується від авторів Інна Романівна Совсун. Будь ласка.

 

12:02:34

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". Про що цей законопроект? На сьогодні у випадку, якщо жінка чи чоловік, чи дитина стали жертвою сексуального насильства, то заяву треба подавати саме від цієї людини. Якщо немає заяви про цей злочин, навіть якщо ви бачите, якщо ви стаєте свідком зґвалтування, то цю заяву поліція не може прийняти до розгляду просто від свідка. На жаль, це створює дуже багато тиску на жертву, коли постійно доводиться стикатися з історіями, де до жінок, які найчастіше є жертвами насильства, приходять поліцейські, родичі ґвалтівника і кажуть заберіть заяву і ми якось домовимось. І в результаті ґвалтівники не несуть належного покарання. Те саме стосується домашнього насильства. Якщо ви будете бачити, що в сусідній квартирі чоловік б'є, до нестями б'є свою дружину  або жінка б'є свого чоловіка, заява від вас не буде прийнята, тому що необхідно, щоб заяву подавала безпосередньо постраждала сторона.

Власне, Стамбульська конвенція вказує на те, що це все одно є злочини проти всього суспільства і тому їх треба розслідувати без заяви від постраждалої сторони, якщо є свідки, які можуть довести, що це відбувається. І, власне, цей законопроект про це, про те, що якщо ви будете ставати свідками домашнього насильства, якщо ви  будете чути, що щось не те відбувається в квартирі сусідів, щоб поліція вимушена була прийняти від вас заяву і почати розслідування цієї справи.

Я не думаю, що це політичне питання. Це питання про банальну людяність в стосунках між людьми і про визнання того, що ми повинні підтримувати будь-яку постраждалу сторону по максимуму. Тому я дуже сподіваюсь на підтримку цього законопроекту в залі. І дуже дякую всьому комітету правоохоронної діяльності, який активно включився в доопрацювання цього законопроекту і його підготовки до першого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

Від комітету Іонушас, потім: два – за, два – проти.

Зараз від комітету Іонушас, потім: два – за, два – проти.

 

12:05:17

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 22 квітня 2024 року розглянув цей законопроект. Комітет погодився з позицією шановного автора, я також є співавтором цього законопроекту. Проблематика, пов'язана з домашнім насильством, повинна бути врегульована відповідно до міжнародно-правових наших договорів. Тому прохання в першому читанні підтримати, доопрацюємо разом із вами до другого читання.

Дякую, шановні колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Будь  ласка, два – за, два – проти. У нас там… Чи нам по-новому треба записатися?

А, записано.

Будь ласка, Мамка Григорій Миколайович, "Платформа за життя та мир".

 

12:06:00

МАМКА Г.М.

Шановні народні депутати, хочу звернути увагу, що у нас законодавство, воно не в повній мірі все-таки корельовано або співставлено з європейським законодавством.

В Україні існує інститут приватного обвинувачення. Що це означає? Цей інститут розказує про те, що якщо відносно тебе трапилося насильство, ти звертаєшся з заявою і береш крім обов'язків і прав ще й зобов'язання на себе пройти дослідження, приймати участь в слідчих діях, одночасні  допити,  все інше. Ну от ви уявіть, якщо це зараз так працює, а якщо свідок, людина, яка стала свідком, яка дуже  близько до співучасника, пише заяву, що Петро зґвалтував там таку-то, таку-то жінку. Жінка не хоче звертатися. Свідок пише заяву, і жінка не проходить судово-медичних досліджень, не приймає участь в слідчих діях і у всьому іншому. Питання, що робити слідчому, який вніс кримінальне провадження щодо розслідування?

Ця історія, вона має (нерозбірливо) характер для Кримінально-процесуального кодексу. Ви уявляєте, цим законом кажуть, що якщо внесено відомості, зверніть увагу, всі відомості вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань, то особа вже потерпіла. В мене питання, а чому ж по крадіжкам, якщо пишеться заява, то особа автоматично не стає  потерпілою? Чому в цьому випадку пам'ятка про потерпілого не вручається?

Дивіться, повинні бути механізми, які системні підходи, і повинні бути зрозумілі для всіх громадян. Ну неможливо пів кодексу працювати по  одній  історії, а пів кодексу по іншій. Шановні народні депутати, робіть якісні законопроекти, щоб могли пояснити, для чого…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Будь ласка, "Голос", Інна Совсун.  Совсун включіть, будь ласка.  

 

12:08:18

СОВСУН І.Р.

Шановні колеги, я хочу ще раз нагадати, що більше року тому в цьому залі ми проголосували Стамбульську конвенцію. Я впевнена, що всі депутати голосували це свідомо і, розуміючи, що вони роблять, слідуючи власним переконанням, в тому числі пан Мамка, який щойно виступав. Я впевнена, що жодного тиску по голосуванню за "стамбулку" не було.

"Стамбулка" напряму передбачає, що справи щодо зґвалтування відкриваються в порядку публічного обвинувачення. Саме так це працює в усіх розвинених країнах, до яких ми прагнемо долучитися в тому числі офіційно. Тому це так має працювати у нас і немає жодних причин, аби у нас це працювало інакше ніж працює у Європі.

Ще раз, давайте не політизувати питання щодо боротьби з такими страшними злочинами як сексуальне насильство і домашнє насильство. Підтримаємо цей законопроект, доопрацюємо до другого читання і зробимо все можливе, аби постраждалі від цих страшних злочинів мали належний ступінь захисту від держави та суспільства.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Репліка Мамка Григорій Миколайович.

 

12:09:31

МАМКА Г.М.

Шановні народні депутати, пролунала репліка, моє прізвище, акцентували і нагадали за моє голосування за Стамбульську конвенцію. Хочу нагадати, процедура голосування, ратифікація любої конвенції передбачає унормування законодавства на території України, потім ратифікація. Дана ратифікація отримала унікальність в залі, вона проголосована із застереженнями. Ми не тільки, Україна, це зробили, ще дуже велика кількість держав ратифікувала в такому вигляді, як ми прийняли відповідне рішення.

Домашнє насильство є система тих норм, які регулюють щодо притягнення до відповідальності. І Стамбульська конвенція зовсім, абсолютно, 100 відсотків його не регулює, регулює наше законодавство. І нам необхідно приймати закони, які змінюють, наші закони для боротьби з цим явищем, а не…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо, Григорій Миколайович.

Будь ласка, "Європейська солідарність" Бондар.

 

12:10:41

БОНДАР М.Л.

Прошу передати Ірині Никорак.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Никорак.

Сергій Костянтинович, можете звільнити місце, будь ласка.

 

12:10:57

НИКОРАК І.П.

Ірина Никорак, фракція "Європейська солідарність". Шановні колеги, насправді цей законопроект впроваджує відповідні зміни у зв'язку з ратифікацією Стамбульської конвенції, що є важливим кроком у  напрямку захисту прав жінок в Україні. Документ містить комплексні заходи, спрямовані на запобігання насильству, захист постраждалих та покарання винних.

Тема надзвичайно важлива та актуальна. Але сьогодні я звертаюсь до вас з не менш важливим питанням протидії сексуальному насильству, зокрема в секторі безпеки та оборони. Це питання, яке, на жаль, залишається актуальним в усьому світі, і наше завдання не тільки визнати його існування, але і ефективно боротися з ним. Йдеться не лише про загальну безпеку військовослужбовців та військовослужбовиць, але і гідність та права людей, які служать в армії. Відповідна петиція до Президента із закликом до рішучих дій щодо протидії сексуальним домаганням підкреслює, що ця проблема існує.

Українська армія сьогодні має один із найбільших показників чисельності жінок. Жінки йдуть служити добровільно, і наш обов'язок захистити їх від будь-яких проявів насильства, поки вони захищають нас. Тому ми мусимо на майбутнє розробити детальний алгоритм ідентифікації таких випадків, порядок реагування, розслідування і відповідних службових перевірок.

Фракція "Європейської солідарності" буде підтримувати даний законопроект в першому читанні. Я прошу долучитися всіх колег до підписання відповідної петиції.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

І від "Слуги народу" Бакумов Олександр Сергійович, будь ласка,  одна хвилина.

 

12:12:46

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, я закликаю вас підтримати вказаний законопроект, він є слушний і на часі. В ньому розширюється перелік випадків, в яких сторона кримінального провадження має право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит в судовому засіданні, під час судового засідання. В ньому закріплюється механізм забезпечення проведення освідування та/або судово-медичної експертизи за клопотанням потерпілого його представника або законного представника.

Шановні колеги, у нас у вказаному законопроекті виключається з переліку статей провадження, за яким відбувається у формі приватного обвинувачення. Зокрема, за 126-ю – це домашнє насильство, 134-а –  примушування до аборту або стерилізації, примушування до шлюбу, зґвалтування, сексуальне насильство, примушення до  вступу у статевий зв'язок. Ці всі склади злочинів становляться, у справах будуть публічного обвинувачення, не потребуватимуть конкретно заяви потерпілої особи.

Він є на часі, він спрямований також на захист наших малолітніх, неповнолітніх і недієздатних осіб. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до голосування.

Шановні колеги, ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону за реєстраційним номером  10420  про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо проведення освідування та експертизи, укладення угоди про примирення та кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція).

Так як ви просили не коментувати депутатів, я залишу без коментаря цей момент.

Переходимо до голосування. Прошу голосувати за основу.

 

12:14:58

За-258

Рішення прийнято.

Переходимо до наступного питання порядку денного. Без обговорення ми домовлялися. Законопроект 9362 та альтернативний. Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запровадження відповідальності за незабезпечення належного функціонування захисних споруд цивільного захисту під час воєнного стану. Пропоную переходити до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію  прийняти за основу законопроект з реєстраційним номером 9362-1:  проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо запровадження відповідальності за порушення вимог щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту. Прошу голосувати.

 

12:15:58

За-265

Рішення прийнято.

Наступне питання порядку денного. Проект Закону за реєстраційним номером 10255: проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за використання публічних коштів посадовими особами розпорядниками та одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, підприємств державного та комунального сектора економіки. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

12:16:40

За-248

Рішення прийнято.

Для доповіді запрошується від авторів Шинкаренко Іван Анатолійович. Будь ласка.

 

12:16:58

ШИНКАРЕНКО І.А.

Шановні колеги, шановні президія! Отже, в Україні на сьогоднішній день існує понад 100 тисяч державних підприємств. З цих 100 тисяч державних та комунальних підприємств лише 20 відсотків зареєстровані на єдиному порталі фінансової звітності. Із цих 20 відсотків в абсолютних цифрах лише 5 тисяч підприємств надає цю інформацію в повному обсязі. Тобто що ми маємо на сьогодні? Державні та комунальні підприємства абсолютно не є прозорими, не звітують про те, як вони витрачають державні кошти, кошти наших українців.

Більше того, на сьогоднішній день за контролем над цим є орган (увага!) – Офіс Омбудсмана з прав людини. Це невелика команда юристів, котра має слідкувати за діяльністю 100 тисяч підприємств. Цим законопроектом ми пропонуємо передати цю функцію контролю Державній аудитслужбі. Це великий штат – понад 3 тисячі людей, офіси по всій  країні, і вони щороку здійснюють більше півтори тисячі перевірок державних підприємств. Вони просто включать додатковим пунктом контроль за виконанням цього зобов'язання.

Цим законопроектом ми також унормовуємо питання адміністративної відповідальності за несвоєчасне або неповне оприлюднення недостовірної інформації про використання публічних коштів.

Дякую. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Від комітету, будь ласка, Сергій Костянтинович Іонушас. Від комітету.

 

12:18:57

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, комітет на своєму засіданні підтримав законопроект про внесення змін до Кодексу про адмінправопорушення щодо посилення відповідальності за використання публічних коштів посадовими особами, підтримав за основу. Прохання підтримати в залі. Разом доопрацюємо до другого читання.

Дякую, шановні колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

Никорак, будь ласка, "Європейська солідарність".

 

12:19:41

НИКОРАК І.П.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.

 

12:19:51

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі! Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Ми приймаємо правильне рішення: треба чиновників, якщо вони не повідомляють, як використовують гроші публічні, штрафувати, і не тільки штрафувати. Тому тут питань нема. В мене, друзі, абсолютно інше питання.

Окей, когось там, дрібних чиновників будемо штрафувати, а кого ми будемо карати за той бардак, який в країні? Коли ми бачимо фортифікації не збудовані. Да, добре, ми створили Тимчасову спеціальну комісію, хоч привернули до цього увагу, але є питання: де ті гроші, які були на це направлені, мільярди, мільярди? Чому нам зараз розповідають ці балачки: ви знаєте, в "сірій" зоні неможливо побудувати фортифікації, розумієте. А як вони збудували "лінію Суровікіна" за пів року? Чому ми не можемо за півтора року збудувати, в чому проблема? Де гроші і як це має контролюватися – важливе питання? Важливе. А що в нас відбувається з бронюванням? Ми збираємося на це дати відповідь? Повний бардак в країні: зупиняються підприємства, тисячі, десятки тисяч людей прямо зараз звільняються з роботи, щоб десь сховатися. Ми поклали ці зобов'язання на підприємства, то вони тепер просто зупиняються. Ви думали чимось тут, коли казали, не приймайте в такому вигляді, подумайте про закон? Ні, не треба, давайте, і поприймали те, що сьогодні нищить. А далі бачимо, кого бронюють: букмекерські контори, Glovo, цирк, розведення верблюдів. То ви кого розводите? Ми вам не верблюди, так не треба нас розводити, бо всі бачать, що відбувається, економіка летить в тартарари.

Тож давайте схаменіться, займіться тим, чим треба займатися, і тоді буде результат, тільки тоді.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Неклюдов Владлен Михайлович.

Бакумов, будь ласка.

 

12:22:05

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Олександр Сергійович. Передаю слово...

 

12:22:12

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, право на інформацію нам гарантовано нашим Основним Законом, статтею 34 Конституції України. Правом на доступ до публічної інформації ми з вами як громадяни України, як українське суспільство також наділені і, безумовно, ми маємо право на таку інформацію. Дуже багато суб'єктів органів державної влади, підприємств, установ, організацій, органів місцевого самоврядування не надають українському суспільству, українському народу доступ до інформації, яка йому належить за законом. Це в тому числі інформація, яка стосується використання публічних коштів.

Тому вказаним законопроектом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, у тому числі і встановити відповідальність за неоприлюднення, несвоєчасне оприлюднення інформації, а також оприлюднення недостовірної, неточної чи неповної інформації, яка належить до опублікування про відкритість використання публічних коштів. Таким чином вказана законодавча ініціатива зробить більш відкритою політику держави, більш відкритою діяльність органів державної влади  і місцевого  самоврядування. Прошу вас підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, "Голос", хто? Юрчишин.

 

12:23:34

ЮРЧИШИН Я.Р.

Шановні колеги, законопроект точно потрібен, звісно він потребує доопрацювання до другого читання і суттєвого  доопрацювання. Але тут головний аспект, про який ми зараз говоримо, це ефективність діяльності  наших аудиторських органів. І це стосується не лише ДАСУ, а і Рахункової палати.

Звісно ми можемо багато чого додавати, ми можемо більше підсвітлювати, але це не змінить суті проблеми. До моменту, поки не відбудеться повноцінної реформи аудиторських органів, органів контролю,  про що вже прямим текстом нам пишуть наші і міжнародні партнери, не кажучи вже про Міжнародний валютний фонд чи європейські спільноти. Так? От. До того часу ми будемо приймати змушені такі клаптикові рішення.

Звісно, за цей і в першому читанні ми будемо голосувати, але доопрацювати його треба буде добряче.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кучеренко, будь ласка, Олексій Юрійович.

 

12:24:46

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, я вам зараз спокійно хочу пояснити і дати цікаву інформацію, як це  насправді відбувається, бо, безумовно, немає сумнівів, що доступ до механізмів і до процедур витрати публічних фінансів – це є головна ознака демократії і це те, це банальна хвороба давня в Україні.

Але я вам на практиці поясню, як я намагався з'ясувати, а куди ж витрачають кошти тарифні наші енергетичні компанії, монопольні і немонопольні: Нафтогаз, Укргазвидобування, Укренерго, Київтеплоенерго, Центренерго, Оператор ГТС  і так далі, і тому подібне. 

Як ви знаєте, ці державні підприємства, фінансові плани яких затверджуються урядом. І саме фінансовий план і його дотримання і дають відповідь на те, куди ідуть кошти. Я інформую вас, що згідно Закону про фінансовий контроль саме Держаудитслужба має повноваження повної перевірки фінансової в господарській діяльності кожного підприємства. І тільки після аналізу цього аудиту стає зрозуміло кошти споживачів витрачені правильно чи неправильно. Як ви думаєте, чи можемо ми з вами отримати доступ до цих держаудитів? На жаль, ні, бо як тільки вони з'являються на сайті Держаудиту, достатньо фахові документи, вони одразу приховують, бо правоохоронні органи десятками відкривають карні справи, закривають цю інформацію на роки. Яскравий приклад Київтеплоенерго. Я хотів дослідити тарифи на тепло, вісім структур закрили доступ до аудиту прокуратури, НАБУ, дабу і так далі. Тому ми підтримуємо, але будемо доопрацьовувати цей закон.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування? Тоді переходимо до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону за реєстраційним номером 10255: про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за використання публічних коштів посадовими особами розпорядниками та одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, підприємств державного та комунального сектора економіки. Прошу голосувати.

 

12:27:39

За-286

Рішення прийнято.

Не розходьтеся, наступний законопроект без обговорення. Це переходимо до розгляду законопроекту за реєстраційним номером 10274: проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України для виправлення недоліків технічного характеру.

Пропонується прийняти цей законопроект за основу. Прошу голосувати.

 

12:28:13

За-268

Рішення прийнято.

Рішення комітету в цілому було. Проти... Окей. Проти дві... по фракціях як мінімум одна.

Наступне питання порядку денного законопроект за реєстраційним номером 11068: проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна. Пропоную включити це питання до порядку денного сесії.

 

12:28:54

За-255

Рішення прийнято.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

12:29:14

За-245

Рішення прийнято.

Для доповіді від авторів запрошується Максим Васильович Павлюк. Будь ласка.

 

12:29:28

ПАВЛЮК М.В.

Шановні колеги, сьогодні вчинення крадіжки в умовах воєнного стану одразу кваліфікується за частиною четвертою статті 185 Кримінального кодексу України, за що передбачено покарання у виді реального позбавлення волі від 5 до 8 років. З 1 січня 2024 року викрадення чужого майна є кримінально караним діянням, якщо  його вартість становитиме більше ніж 302 гривні 80 копійок.

Статистичні дані правоохоронних органів вказують, що у 2023 році зареєстровано більше 82 тисяч кримінальних проваджень за фактами вчинення крадіжки, з яких до суду скеровано більше половини. Про необхідність перегляду цього питання свідчать і наявні рішення у Єдиному реєстрі судових рішень. До прикладу, вирок Мукачівського міськрайонного суду: особа, діючи умисно, шляхом вільного доступу таємно викрав одну пляшку віскі вартістю більше 596 гривень. Обвинувачений визнаний винуватим у вчиненні злочину та призначено покарання, пов'язане з позбавленням волі. Ще приклад з Рівного, де особа, перебуваючи на законних підставах у торговому залі магазину, скориставшись відсутністю спостереження за ним  з боку працівників магазину, таємно викрала із торгових полиць товарно-матеріальні цінності, а саме підгузки Huggies вартістю 356 гривень. Його визнано винним у  вчиненні злочину та призначено покарання у виді 3 років 6 місяців позбавлення волі.

Шановні колеги, закликаю підтримати даний законопроект і підтримати ініціативу, щоб збільшити суму, яка буде кримінально караною і встановити її на рівні 4 тисяч 542 гривень. Поруч з цим, на думку деяких колег в комітеті, цю цифру до другого читання варто дещо знизити.

Шановні колеги, прошу підтримати даний законопроект у першому читанні та долучитись до опрацювання та удосконалення його норм до другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Від авторів Іонушас... Від комітету, вибачте, Іонушас Сергій Костянтинович.

 

12:31:43

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, Комітетом з питань правоохоронної діяльності підготовлений до розгляду в першому читанні проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адмінправопорушення щодо посилення відповідальності за дрібне викрадання чужого майна.

Даний законопроект підготовлений у тому числі членами Комітету з питань правоохоронної діяльності, відповідно до цього законопроекту пропонується внести зміни до 51-ї Кодексу України про адмінправопорушення. А також доповнюється примітка, згідно з якою викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо його вартість не перевищує 0,5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, 757 гривень.

Комітет підтримав цей законопроект за основу. Прохання, колеги, підтримати в залі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Запишіться, будь ласка, два – за,  два – проти.      

Вельможний, будь ласка, "Довіра".

 

12:32:50

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра".

Дуже зручний і слушний законопроект, ми будемо підтримувати його, але є зауваження.

Доцільним було б викласти диспозицію статті 51 КУпАП у такій редакції: "Дрібне привласнення, розтрата чужого майна або дрібне заволодіння чужим майном шляхом крадіжки і шахрайства". Прошу це доопрацювати до другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Неклюдов, будь ласка, Владлен Михайлович.

 

12:33:24

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Олександр Сергійович. Шановні колеги, я думаю, що ця ініціатива мого і вашого колеги Максима Павлюка, він людина дуже скромна, але працьовита, і думаю, що ідея, вона правильна, оскільки головна ідея – це розгрузити і розвантажити велику кількість компетентних органів, які розслідують злочини або інші кримінальні правопорушення, і зробити так, щоб ту силу і ті кошти, які держава платить, і ті сили, які в них є, щоб вони спрямовували на більш тяжкі кримінальні правопорушення. І від цього буде залежати ефективна реалізація завдань, які поставлені і закріплені в Кримінально-процесуальному кодексі України, зокрема, у статті 2 КПК, де чітко зазначено, що головне завдання Кримінально-процесуального кодексу – це захист держави, суспільства і громадян від кримінальних правопорушень. Але час іде, і, дійсно, там за, як казав Павлюк, 350 гривень, 400, 500 реєструвати кримінальне правопорушення, і є випадки, коли особи отримують покарання у вигляді позбавлення волі, я думаю, це не відповідає умовам сьогодення.

Я думаю, що, дійсно, там мій колега Сергій Вельможний пропонував, є пропозиції, є зауваження серед колег, які під час комітету зауважили про те, що для певної категорії громадян сума ця буде значною і буде мати більшу шкоду ніж там якимсь олігархам чи категорії громадян, які заможні.

Але в цілому, я думаю, що треба підтримати і до другого читання доопрацювати той варіант, який допоможе перш за все ефективно працювати компетентним органам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

"Батьківщина", будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

12:35:44

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний головуючий, шановні колеги! Ми вітаємо ініціативу наших колег щодо змін до Кодексу України про адмінправопорушення щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення. Але насправді і бажання розвантажити слідчі підрозділи, які сьогодні однозначно перенавантажені, як ніколи, особливо це Національної поліції, недосконалість роботи дізнання, і в разі ухвалення саме до них перейдуть ці  кримінальні провадження. Вибачте мені, сьогодні 302 гривні – це вже кримінальне правопорушення, в результаті якого наступає карна відповідальність. Однозначно, потрібно піднімати нижню межу. Але 4 тисячі 542 гривні, те, що пропонують автори, це, на нашу думку, занадто високе. Бо дрібні крадіжки, наприклад, як мобільного телефону у сільській чи навіть міській місцевості буде експертиза давати 3 тисячі, 4 тисячі. Все, тоді виглядає, що це вже не карна відповідальність. І навіть підвищення штрафів за таке правопорушення, воно нічого не дасть. Бо ті особи, які скоюють такі кримінальні правопорушення, вони скажуть, що не мають грошей і все. Тобто це один ризик, який потрібно усувати до другого читання.

І наступне. Коли вводиться такий термін, як дрібне викрадення чужого  майна у значному розмірі, поки що ми не бачили таке в техніці написання законопроектів юридичного спрямування.

Фракція  "Батьківщина" не може  підтримати такий законопроект в першому читанні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Артур Володимирович Герасимов.

Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка,  "Європейська солідарність".  І будемо переходити до голосування.

 

12:38:01

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Друзі, от ми тільки що почули, за що в Україні саджають, я хочу, щоб ви почули: за вкрадений підгузник вартістю 400 гривень – 3 роки 6 місяців в'язниці, за вкрадену пляшку віскі – щось теж 3 роки, а за яйця по 17 гривень –  стоячи аплодисменти, і все гаразд. А за вкрадені мільярди, так, колеги, вже тут, вже тут знову з нами, тільки потрапили в СІЗО по справах НАБУ, 85 тисяч доларів пакет під столом – нормально все, йди назад у Верховну Раду, навіть у СІЗО ходити не треба. За крадіжки на мільйони, на мільярди –  ордени, за вкрадений підгузник – 3 роки в'язниці. Ми де живемо взагалі? Що ми робимо? Хтось може це пояснити, як ми до такого докотилися?

Коли сьогодні країну розкрадають навіть під час війни, навіть під час війни ми чуємо ці справи жахливі, як у Міністерстві оборони колосальні, колосальні зловживання викрадення –  мільярди у Міністерстві оборони, а ми шукаємо того, хто вкрав підгузник. Так хто тоді ми тут? Ми європейська країна чи ми наслєдніки Йосипа Віссаріоновича і Закону про колосок? Так не може бути, так не має бути. Закон має бити тих, хто реально краде, нищити тих, хто краде, а не повертати їх у Верховну Раду, як тут вже сидить з десяток наших колег, які живуть за принципом "украв, випив – в НАБУ, і назад в сесійну залу". Так не має бути.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування, колеги.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 проект Закону з реєстраційним номером 11068 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна. Прошу голосувати.

 

12:40:35

За-265

Рішення прийнято.

Наступне питання порядку денного. Проект Закону з реєстраційним номером 10236 про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконну діяльність у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів під час дії воєнного стану. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

12:41:14

За-242

Рішення прийнято.

Від авторів для доповіді запрошується Неклюдов Владлен Михайлович. Будь ласка.

 

12:41:27

НЕКЛЮДОВ В.М.

Я від авторів. Шановні колеги! Владлен Неклюдов, фракція "Слуга народу".

Ситуація, яка склалась у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, вона загрозлива для країни. Це всі знають. Необхідні для  виготовлення  психотропних  речовин,  наприклад,  як мефедрон  і альфа-PVP, вони надходять з країн Європи і з інших країн, заходять як легально до нас, так і поза митним контролем. Потім, після синтезу у нас в Україні, вони розповсюджуються як в Україні, так і йдуть вже на так званий імпорт до країн ЄС, Туреччини, Казахстану, Мексики, навіть Росії. І у випадку неналежної нашої реакції на ці ганебні явища буде розповсюджена наркоманія як серед цивільного населення, так і серед, на жаль, наших воїнів. Це реально велика проблема, це ті психотропні речовини, які називають як сіль, вони дуже схожі на сіль і заходять до нас нібито там під виглядом солі для прийняття ванн.

Постійне вживання цих наркотичних психотропних речовин, воно призводить до втрати репродуктивної функції, воно призводить до суїцидального стану, тобто людина буде схильна латентно до вчинення суїцидів, і ми читаємо постійно про це в засобах масової інформації, що цей воїн скоїв самогубство. Є самогубства і серед цивільного населення, в тому числі серед підлітків.

Тому я дуже б просив вас підтримати цей законопроект в першому читанні, він дуже важливий. Там вводиться, до речі, і норма кримінальної вже відповідальності для компетентних органів за…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Від комітету, будь ласка, співдоповідач Сергій Костянтинович Іонушас.

 

12:43:42

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, дійсно проблема, яка вирішується цим законопроектом, досить актуальна, тому комітет на своєму засіданні підтримав цей законопроект за основу. Прохання підтримати і в залі.

Дякую, шановні колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до обговорення. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти. "Європейська солідарність", будь ласка. Гончаренко? Климпуш-Цинцадзе. А, Гончаренко. Будь ласка, Олексій Олексійович.  

 

12:44:25

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

12:44:40

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Шановні друзі, чи треба посилювати кримінальну відповідальність за розповсюдження наркотиків? Однозначно так. Але я би хотів все-таки звернути вашу увагу на більш глобальне питання: що ми всі сьогодні розглядаємо? Сьогодні з'являється новина, ось зараз говорить вся країна, з'являється новина, що в росіян вже дронів в 10 раз більше, ніж у нас. Це говорять наші військові. Наші військові. І зараз ця новина всюди. По-перше, хочеться почути, чи це є правда, і, напевно, про це ми маємо говорити і тут має бути міністр оборони, і ми маємо це обговорювати. Ми про це з вами не говоримо. І ми не говоримо, а що же буде зроблено, щоб було не так.

Ми вже все забрали. Нам казали: заберемо гроші у місцевого самоврядування – будуть дрони. Де? Гроші забрали у місцевого самоврядування. Де дрони? Нам казали, це буде бюджет, будуть дрони. Де дрони? Нам багато чого казали, а далі продовжують волонтери забезпечувати фронт дронами. Так має бути? Ні. А що роблять народні депутати? Знову вся країна обговорює, як народні депутати внесли закон про податок на бездітність. Божевілля! Божевілля! Нащо це робити? Вносять, вся країна на вуха стає, після цього відкликають. Це як називається? Це прямий шлях до бездітності – це те, як це називається. Нащо це робиться? Нащо вносити ідіотські законопроекти, потім їх відкликати, потім… Нащо збурювати людей? Давайте займемося тим, що реально потрібно. А потрібно нам: дрони, фортифікації. Це потрібно, над цим треба працювати. Нарешті схаменіться!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Слуга народу", Заремський.

 

12:46:41

ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.

Прохання передати слово Неклюдову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Неклюдов Владлен Михайлович, будь ласка.

 

12:46:50

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую. Шановні колеги, ну, дійсно, емоційний виступ нашого колеги Олексія Гончаренка. Але я хочу сказати, що тут не справа про бездітність, тут інший законопроект. Бо бездітність, дійсно, це проблема, яка потребує обговорення, але не на цьому майданчику.

Тут справа йде про те, що певні статті: 311, 320,  – ми піднімаємо їх і перетягуємо через критерії, які визначені статтею 12, до тяжких злочинів. Щоб розуміли ті, хто це робить, оцю соль реалізовує, в тому числі нашим військовим на фронті, що це призводить до катастрофічних наслідків. Я вже казав про те, що це створює у них суїцидальні схильності, скоюються суїциди. Ми не розуміємо, чому це відбувається. Бо цей мефедрон і альфа-PVP, вони можуть створити такі умови, коли людина попадає в стан ейфорії, все в нього в кольорових красках, все гаразд. Але це на певний час, і непередбачувані можуть бути наслідки. Нам потрібно реагувати і зробити все, що від нас залежить.

Я розумію про те, що досить складно буде довести, наприклад, причинно-слідчий зв'язок, який ми закладаємо там у 365-й з позначкою 4, вводиться кримінальна відповідальність для уповноважених осіб правоохоронних органів, інших посадових визначених осіб уповноважених за те, що вони не припиняють, не припиняють ці кримінальні правопорушення. Поняття неприпинення, воно визначено вже в статті 426, тобто це не новела, але прийняття цього законопроекту і введення цієї статті в розрізі назв Особливої частини, він зробить важливий (нерозбірливо), він буде виконувати роль превентивних функцій. Вони будуть уже боятися наживатися на цій біді і на цьому горі.

Я прошу підтримати законопроект, він важливий крок назустріч вжиття…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  "Батьківщина", Цимбалюк Михайло Михайлович. І будемо переходити до голосування.

 

12:49:03

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний головуючий, шановні колеги, немає ні в кого, я думаю, сумніву, що потрібно посилювати кримінальну відповідальність за незаконний обіг, за використання, за вживання наркотичних речовин і прекурсорів. Це проблема не сьогоднішнього дня, але, на жаль, під час дії воєнного стану вона як ніколи стала актуальною, і про це колеги говорили.

Фракція "Батьківщина" принципово підтримує посилення і внесення змін до статей 311, 320 Кримінального кодексу України. А до другого читання ми повинні удосконалити цей законопроект таким чином, щоби він діяв профілактично, бо попереду в нас ще нові виклики, бо з ухваленням Закону про канабіс, ми розуміємо, що попереду можуть бути ті виклики, які ще сьогодні українське суспільство не відчуває. Україна, на жаль, є транзитною державою незаконного обігу наркотиків, і це тема не сьогоднішнього дня і не сьогоднішнього року. Це останнє десятиліття спецпідрозділи Національної поліції, Служби безпеки виявляють такі незаконні канали.

І я впевнений, що цей законопроект ще стане одним кроком для підтримки і роботи правоохоронних органів, і профілактичною дією для тих, хто займається незаконним обігом і розповсюдженням.

Але ще раз  підкреслюю, це тема комплексна, ми маємо говорити і про те, як застерегти і лікувати тих людей, які вже стали жертвами наркотичного незаконного споживання. Але я думаю, що тема це вже наступних законопроектів. Голосуємо за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону з реєстраційним номером 10236 про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконну діяльність у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів під час дії воєнного стану. Прошу голосувати.

 

12:51:45

За-269

Рішення прийнято.

Наступний законопроект з реєстраційним номером 10190, переходимо до його розгляду. Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за електронно-комунікаційне шахрайство.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

12:52:17

За-232

Рішення прийнято.

Будь ласка, від авторів Олександр Сергійович Бакумов.

 

12:52:26

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, електронно-комунікаційне шахрайство, кол-центри і  іже з ними. От скажіть мені, як реагувати на бездіяльність? Як нам з вами чинити опір усвідомленій не протидії злочинності? Тисячі ошуканих людей, десятки тисяч ошуканих людей. Залученість у злочинний бізнес неповнолітніх та дітей. Скажіть мені, будь ласка, величезні об'єми злочинних коштів, які освоюються на злочинних руках, з яких ніхто не платить податки, залученість до цього процесу тисяч і тисяч людей, а відповідальності нуль. За крадіжку в 302 гривні кримінальна відповідальність, за шахрайство з мільйонами грошей відповідальність нуль, вироків нуль, нічого. Як ви думаєте, хто в цьому винен? Український парламент, мені кажуть правоохоронці, бо ми з вами якось не так врегулювали статтю 190 Кримінального кодексу.

Тому вказаною законодавчою пропозицією, ініціативою ми просимо вас її підтримати. Пропонується криміналізувати електронно-комунікаційне шахрайство, зробити цей склад злочину не з матеріальним складом, де потрібно доводити відповідні... доводити, що є особа потерпіла, доводити, що настали суспільно небезпечні наслідки,  а робити формальний склад злочину, за яким передбачено, що будь-яке протиправне збирання, зберігання, обробка і використання персональних даних, яка містить банківську таємницю, у тому числі індивідуальну облікову інформацію, реквізити платіжного інструменту, з метою заволодіння майном шляхом обману або зловживання довірою є кримінально караним. Прошу вас підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Від комітету, будь ласка, Сергій Костянтинович Іонушас, голова комітету.

 

12:54:36

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, шановні головуючі, на сьогоднішній день шахрайство та інша незаконна діяльність у сфері ринків фінансових услуг досить актуальна проблема для нашої держави. Зокрема ідеться про так звані фінансові піраміди, шахрайські кол-центри, схеми із залучення та навчання третіх осіб з метою їх участі в незаконній діяльності у зазначеній сфері набуває якості професійного системно організованого характеру. Потрібно це припинити. Шахрайські кол-центри переїхали з місць позбавлення волі до комфортних офісів бізнес-центрів. Українцям дзвонять молоді та освічені так звані офісні працівники, які вміло переконують своїх співрозмовників віддати їм гроші.

З огляду на невтішну статистику розкриття вказаних злочинів Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 21 грудня 23-го року розглянув проект за реєстраційним номером 10190, поданий народними депутатами   Павлюком, Бакумовим, Куницьким та іншими нашими колегами з Комітету питань правоохоронної діяльності, та рекомендував прийняти за основу. Прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до обговорення. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

Цабаль Володимир Володимирович, будь ласка, "Голос".

 

12:56:11

ЦАБАЛЬ В.В.

Прошу передати слово Ярославу Івановичу Железняку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович Железняк, будь ласка.

 

12:56:18

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Враховуючи, що трибуна занята, тоді буду з місця виступати. Шановні колеги, ми, звичайно, як фракція проголосуємо за це рішення, але давайте говорите відверто. Кожен кол-центр "кришується" правоохоронцями тут і зараз. Правда ж, не секрет, що ліквідований давно, але існуючий департамент економіки в СБУ, "кришує" кол-центри і паралельно ділить це поле, назвемо так, з ДБР, із кіберполіцією. І всі про це чудово знають, і все прекрасно розуміють. Тому ще раз, ми можемо прописати найкращі норми в Кримінальному кодексі, але поки правоохоронці будуть на цьому живитися і сприймати в тому числі такі сфери, як кол-центри, нелегальний гральний бізнес, нелегальний тютюн і навіть наркотики як свою сферу впливу не з точки зору боротьби, а з точки зору "кришування", нічого не зміниться.

Тому дуже-дуже хотілось би, щоб паралельно з цими змінами профільний комітет запросив всіх цих правоохоронців і спитав, а як так, що на записах, коли викривали ці кол-центри, були конкретні суми, які йдуть на СБУ і на інші департаменти? Хто за це відповідає? Хто поніс за це відповідальність? Чому, розуміючи, де це все знаходиться, у нас немає жодної міжнародної співпраці по цьому? Розслідування на Bloomberg і ВВС подивіться, як це працює в світі, і тоді воно буде більш зрозуміліше.

Тому ще раз, за закон ми, звичайно, проголосуємо, але проблеми треба шукати не в законі, на жаль, а в конкретних людях, які незрозуміло чому займають свої посади, а потім ми дізнаємося про їх безліч квартир в Jack House і таке інше.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Батьківщина", Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

12:58:18

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк,  "Батьківщина". Я спробую з місця, бо трибуна зайнята доповідачем. Я погоджуюся з паном колегою Бакумовим, який фахово представляючи законопроект, чітко перелічив ті проблеми, які існують сьогодні протидії і діяльності правоохоронних органів, які розслідують ці статті щодо електронного шахрайства, щодо внесення змін до Кримінального кодексу і внесення окремої статті 190 зі значком 1. І після того, звичайно, у разі вступу в дію цих норм ми будемо мати моральне і юридичне право вимагати від правоохоронців ефективної діяльності протидії незаконних оборудок в кол-центрах, в інших  методах шахрайства. І не слід забувати, колеги, що там, де відбуваються такі масові зловживання або незаконна діяльність, там є також і юридичне прикриття. Я погоджуюся, що працюють і колишні правоохоронці, які знаються в законах, і ми як Верховна Рада маємо створити законні перепони такій діяльності.

Однозначно, версія  першого читання є недосконала,  але я думаю, ми спільними зусиллями до другого читання допрацюємо. І важливо, що і правоохоронний комітет, і в цілому Верховна Рада реагує на ті виклики, які існують перед правоохоронною системою. Голосуємо – за. Є за що їх критикувати, але треба їм спочатку створити умови ефективної діяльності.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Воронько, "Відновлення України". Олег Євгенійович.

Будь ласка, Дмитрук Артем.

 

13:00:40

ДМИТРУК А.Г.

Шановні колеги, шановний пане Голово, дорогі українці! Сьогодні ми розглядаємо проект Закону, який здатний покласти край такому ганебному явищу в нашій державі, як шахрайські кол-центри, на системному рівні. Документ розроблений профільною ТСК та підтриманий правоохоронним комітетом Верховної Ради України.

Лише уявіть, за 6 місяців діяльності тимчасової слідчої комісії були виявлені сотні шахрайських кол-центрів по всій країні, були проведені рейди в таких містах, як Одеса, Київ, Львів, Харків, Дніпро та інших містах. Завдячуючи цьому, сотні мільйонів громадян України не постраждали від дій шахраїв.

Ми пропонуємо до Кримінального кодексу додати статті про електронно-комунікаційне шахрайство. Буде створена… створення такої шахрайської організації буде каратися від 5 до 12 років, управління цими шахрайськими кол-центрами, а також залучення до таких шахрайських кол-центрів. Ці ОПГ, шахрайські кол-центри шахрайським способом крадуть гроші у мільйонів громадян України, крадуть гроші у наших військових та волонтерів. Прямо зараз, сьогодні у центрі Києва у кожному бізнес-центрі працюють такі шахрайські кол-центри, в них працюють сотні людей і обкрадають громадян України.

Я наведу конкретні приклади. Прямо зараз бізнес-центр "Гулівер", 9-й поверх – більше 100 осіб, бізнес-центр "Сапфір", 9-й поверх – 150 шахраїв працює. Шахрайські кол-центри знаходяться біля райвідділків поліції, і поліція не працює.

Я закликаю колег підтримати цей законопроект та покласти край в нашій державі цьому ганебному явищу. Дякую за увагу.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

13:02:46

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Софія Романівна Федина.

 

13:02:50

ФЕДИНА С.Р.

Прошу передати слово моєму колезі Володимиру Ар'єву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ар'єв.

 

13:03:01

АР’ЄВ В.І.

На третьому році повномасштабної війни ми не займаємося законопроектами, зокрема безпеки і захисту України від ефесбешно-релігійних організацій, ми не займаємося питаннями демобілізації, які у військових стоять дуже гостро. Зате ми розглядаємо законопроект, який насправді не дає абсолютно ніякої відповіді, як вирішити заявлене питання і запобігти шахрайству. Бо, по-перше, передусім вже є в законодавстві відповідні статті, які дозволяють відповідним чином кваліфікувати злочини. Друге. Виписаний законопроект дуже погано і навіть визначення такого типу шахрайства, воно внесе лише хаос у правовизначення злочинів. Тобто його треба переписувати, і про це говорять юристи дуже багатьох міністерств і установ. Але ми не займаємося знову ж таки вирішенням кореня цієї проблеми. Давайте подивимося на злочини, зокрема із кредитними карками, скімінг та іншими формами викрадання.

А знаєте, в чому проблема? Проблема не в тому, що немає кваліфікації в Кримінальному кодексі, а в тому, що немає покарання за використання транзитних кредитних карток, які просто злочинці орендують у людей, на яких вони оформлюють, у пенсіонерів, у інших осіб.  Якщо немає покарання за використання цієї картки, то тоді не буде і вирішення цієї проблеми. А ми зараз займаємося, вибачте, профанацією, офіс простих рішень, але тут простих рішень не буде.          

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  одна хвилина – Бакумов. І після цього голосуємо, шановні колеги.

 

13:05:15

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, я не погоджуюсь із думкою попереднього виступаючого. Український парламент приділяє питанням національної безпеки і оборони багато свого часу і суттєву його частину. Правопорядок є базовим елементом національної безпеки і оборони. Якщо ми не забезпечимо правопорядок, ми не зможемо забезпечити нормальний лад в інших суспільних відповідних процесах.

Тому цей законопроект саме направлений для того, щоб забезпечити цей правопорядок. Я погоджуюся із колегою Ярославом Железняком з приводу того, що правоохоронці долучені до цього процесу, що вони впливають на цей процес, але ж вони нам дорікають, що в них законодавство не таке. Так от правоохоронний комітет зробив їм таке законодавство, яке допоможе їм з цим боротися. А якщо вони потім не будуть нам надавати відповідь на ці питання, тоді пропоную перейти вже до кадрових рішень.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, Микола Тищенко з процедури. Але, Миколо, я і вам зачитую, перед тим, як включити, що по питаннях процедури ви можете виступати тільки з питання, з якого надано слово, тобто з процедури (про це говорить 36-а і 52-а Регламенту). Якщо виступаєте не з тих питань, я вам спочатку роблю попередження, потім позбавляю слова відповідно до частини 5 статті 52 Регламенту.

Будь ласка, Микола Тищенко з процедури.

 

13:06:38

ТИЩЕНКО М.М.

Вітаю! По-перше… Микола Тищенко, народний депутат. По-перше, закон на часі. Повірте, що сьогодні в цій галузі в ботофермах і кол-центрах працює понад 100 тисяч…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Миколо Миколайовичу, з процедури. Я вам роблю зауваження.

 

ТИЩЕНКО М.М. Законопроект сьогодні, як ніколи, вирішує питання, пов'язані з роботою правоохоронців,  ми надамо їм можливість працювати на всі 100 відсотків…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Миколо Миколайовичу, зрозуміло. Все-таки давайте з  процедури. Дякую. Виключіть мікрофон. Дякую.

Будь ласка, Ярослав Железняк теж з процедури. Так? Ярославе Івановичу, я теж вас попереджує, що відповідно до статті 36 і 52 ви маєте виступати тільки з процедури. Ні – частина п'ята 52-ї, я роблю зауваження, після цього позбавляю слова.

Будь ласка, Железняк.

 

 13:07:21

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Дякую, пане Голово. Але в мене не з процедури, в мене репліка, мне просто згадували.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я перепрошую, репліка, тоді репліка.

 

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Згадували, але я не буду... Дивіться, ще раз, що треба вносити такі зміни, я тут погоджуюсь з колегою Бакумовим, так, треба, і ми за них проголосуємо. Колеги, але давайте говорити відверто, є багато вже статей по відмиванню грошей, по ухиленню від сплати податків, по шахрайству, які зараз конкретні правоохоронці застосовують до тих же кол-центрів, те, що називається, "кришуючи" їх. Тому проблема комплексна, м'яко говорячи. В тому числі і з картками, які зараз це окремий законопроект буде закривати, і таке інше. І я дуже би хотів, що раз проблема потребує рішення  законом, так само розглянути кадрове питання. Наприклад, я давно не чув звіти голів правоохоронних органів, в тому числі і прокурора, який має його зробити по закону. Давайте запросимо його і розглянемо. І це тоді  вирішення проблеми.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ярославе Івановичу. 

Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за електронно-комунікаційне шахрайство. Реєстраційний номер 10190.

Шановні колеги, готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:09:05

За-267

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях, будь ласка, шановні колеги.

Будь ласка, шановні колеги, надійшла заява від двох фракцій, перерва з заміною на виступ.

Слово надається народній депутатці Скороход. Будь ласка, Анна Костянтинівна. Будь ласка.  

 

13:09:26

СКОРОХОД А.К.

Шановні колеги, ганьба і безпрецедентний тиск на Тимчасову слідчу комісію по захисту прав військовослужбовців здійснюється зі сторони львівської мафії. За підтримки криміналітету на прізвисько "Морда" пана Ломаковича, кума і радника мера Львова Садового, якому після засідання ТСК була видана підозра за розтрату 47 мільйонів гривень, ними вчиняється тиск на нашу комісію. Вони на чолі з Садовим, а також об'єднавшись з керівником академії Сухопутних військ Ткачуком, цю інформацію ми на сьогоднішній день ще  перевіряємо, скаржаться Президенту на нашу роботу.

ТСК на сьогоднішній день опрацювала  понад 3 тисячі звернень. Купа зауважень, купа порушень, які нами виявлені, були направлені командуванню для вирішення. Жодних дій не вчиняється. Все, що робиться, це політичні розправи. Замість того, щоб вирішувати проблемні питання, над людьми просто вчиняють розправи! Замість того, щоб захистити права курсантів, цій мафії легше просто курсантів вбивати. Ми цього ніколи не допустимо. Я впевнена, наш Верховний головнокомандувач – Президент ніколи цього не допустить. Тільки він може захистити, дійсно захистити права військовослужбовців.       

Ми звертаємося до Президента України, ми звертаємося до пана нашого голови парламенту пана Стефанчука, будь ласка, захистіть роботу нашої комісії, захистіть наших членів. Мені особисто приходять погрози. Я не знаю, як можна взагалі так вчиняти, ще й у воюючій країні. Захистіть курсанта Поповича, над яким зараз просто вчиняється політична розправа.

І ми повертаємося до проблематики того, що нам потрібно повертати повну військову юстицію. Нам потрібно повертати військову прокуратуру, військові суди, військову поліцію, бо в нас є в армії кругова порука. І допоки ми не будемо захищати своїх військовослужбовців, допоки в нас будуть вчиняти все, що тільки можна, щоб тільки розправлятися над тими, хто хоч якось намагається внести зміни, ми, вибачаюсь, колеги, будемо товктись на місці. Наша армія потребує оновлення і наша армія потребує захисту прав військовослужбовців.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, давайте ми зрозуміємо усі: тимчасові слідчі, тимчасові спеціальні комісії – це дуже потужний інструментарій парламенту, і ніхто і ніколи не має права вчиняти на ці парламентські органи ніякого тиску, інакше це повинно отримати відповідну реакцію правоохоронних органів. І я як голова парламенту про це вам заявляю. Будь ласка, якщо ці факти є, давайте зробимо все для того, щоб ніхто і ніколи не тиснув на ці інституції нашого парламенту. Дякую. Тим паче, що ми неодноразово зустрічалися вже і з Анною Костянтинівною, і з іншими. Деякі питання ми проговорили, по нових фактах давайте ми переговоримо, і готові рухатися далі.

10311. Шановні колеги, це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Національну гвардію України" щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Національної гвардії України.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:13:41

За-225

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова народного депутата Павлюка Максима Васильовича для представлення цього законопроекту. Після цього, Сергій Костянтинович, ви від комітету. І далі: два – за, два – проти.

Будь ласка, Максим Васильович.

 

13:13:54

ПАВЛЮК М.В.

Шановні колеги, виходячи з переліку завдань, що покладені нині на Національну гвардію України як на військове формування з правоохоронними функціями, виконання правоохоронних функцій військовослужбовцями Національної гвардії України завжди, щоденно пов'язані із взаємодією з людьми і правопорушниками.

Аналіз переліку загроз і викликів, які на сьогоднішній день впливають на безпекове середовище в Україні, дає підстави дійти висновку, що положення Закону України "Про Національну гвардію України" потребує внесення змін, направлених на законодавче вдосконалення питань застосування військовослужбовцями Національної гвардії України заходів примусу до правопорушників.

Аналогічні зміни до Закону України "Про Державну прикордонну службу України" ми внесли ще у листопаді 2021 року, і які наразі діють. Тому з метою однотипного підходу до застосування заходів примусу, фізичного впливу, спеціальних засобів, зброї, озброєння та бойової техніки, а також озброєння повітряних суден військовослужбовцями Національної гвардії України, законопроектом пропонується практично нова редакція розділу V "Застосування заходів примусу військовослужбовцями Національної гвардії України".

Шановні колеги, прошу підтримати даний законопроект у першому читанні та разом доопрацювати до другого читання. Давайте допоможемо нашим військовослужбовцям ефективно виконувати свої завдання щодня під час патрулювання і під час охорони нашої безпеки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Максим Васильович.

Будь ласка, слово надається голові Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушасу Сергію Костянтиновичу, будь ласка.

 

13:15:31

ІОНУШАС С.К.

Шановний головуючий, шановні колеги, Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 13 лютого 24-го року розглянув законопроект про внесення змін до Закону України "Про Національну гвардію України" щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Національної гвардії України. Шановні колеги, метою цього законопроекту є правове врегулювання питань, що пов'язане із застосуванням військовослужбовцями Національної гвардії заходів примусу, а саме: виконання ними своєї  правоохоронної функції.

Тому, шановні колеги, Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти цей законопроект за основу. Разом доопрацюємо його до другого читання з вами. Прохання – підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Костянтинович.

Прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього законопроекту. Прошу, колеги. Дивіться, ми домовлялися, подивимося, якщо нікого не буде. Друзі, для цього є Погоджувальна рада, шановні колеги, там представники всіх фракцій і груп і вони заявляють про своє бажання.

Будь ласка, Штепа Сергій Сергійович, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

13:16:37

ШТЕПА С.С.

Прошу передати слово Бакумову Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Бакумов, будь ласка, Олександр Сергійович.

 

13:16:50

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, вказаний законопроект покликаний посилити правоохоронну функцію Національної гвардії України. Зрозуміло, що ці посадові особи, вони є військовослужбовцями і разом з іншими силами оборони зараз захищають нас, захищають український народ від збройної агресії ворога.

Однак паралельно і цьому завданню у Національної гвардії є визначальна й основна функція, основна її в умовах мирного часу – це забезпечення правопорядку в наших містах, селах і селищах. Для того, щоб ефективно використовувати цю функцію, необхідне відповідно законне і правильне застосування заходів впливу Національною гвардією, військовослужбовцями. Вони приведені у вказаному законопроекті за аналогією в переважній своїй більшості, як і Національної поліції. Це унормовує їх діяльність і оці заходи впливу відповідно стають законними.

Я вас прошу підтримати в першому читанні, якщо в нас будуть дійсно дискусійні моменти, ми до другого читання по правках і поправками комітету дійдемо до консенсусу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Сергійовичу.

Слово надається народному депутату Вельможному Сергію Анатолійовичу, депутатська група "Довіра", будь ласка.

 

13:17:59

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, депутатська група "Довіра", Луганщина. Депутатська  група "Довіра" буде підтримувати даний законопроект, тому як саме на законодавчому рівні визначається порядок застосування заходів примусу. Дякую колегам за законодавчу ініціативу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Сергій Владиславович Соболєв, фракція "Батьківщина".  Я розумію, передає Михайлу Михайловичу Цимбалюку.

Будь ласка, Михайло Михайлович.

 

13:18:34

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина".  Шановний пане Голово, шановні колеги, Національна гвардія України – це бойові підрозділи, це бригади, які сьогодні охороняють нашу державу на рубежах, і це справді в них служать бойові чоловіки і жінки. Але крім основної функції, яка сьогодні виконується під час дії воєнного стану, Національна гвардія використовується при охороні громадського порядку. Хто стикався з цією ситуацією, той добре знає, що Національна гвардія  завжди несла службу і виконувала добросовісно свої обов'язки. Крім цього, вони охороняють особливо важливі об'єкти критичної інфраструктури, де інколи приходиться  затримувати правопорушників.

Для приведення у відповідність діючого законодавства автори розробили ці зміни. Потрібно проголосувати за, доопрацювати до другого читання і таким чином підтримати ще один серйозний бойовий підрозділ – Національну гвардію  України, яка в системі і сьогодні воєнного стану і в мирний час входить в систему правоохоронної діяльності по охороні громадського порядку.

Я хотів би, користуючись нагодою, щиро подякувати всьому особовому складу Національної гвардії  України за їхню бойову роботу. І вічна пам'ять і слава тим, які, на жаль, загинули, захищаючи нашу державу. Голосуємо за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Федина Софія Романівна, фракція "Європейська солідарність".

 

13:20:18

ФЕДИНА С.Р.

Шановні колеги, я розумію, що зараз всі гарно дякують Нацгвардії і співають оди, але просто ви, більшість з вас, читали ці всі правки, цей весь законопроект? Тому що якщо подивитися на текст, там основний акцент ідеться на те, щоб розширити і надати максимум повноважень для застосування різноманітних, зокрема силових, засобів протидії людям, зокрема громадськості, зокрема мітингам, зокрема людям, які протестують за ті чи інші речі.

І у мене, чесно кажучи, наразі після того всього опрацювання складається враження, що влада настільки боїться реакції людей на ті речі, які зараз абсолютно дикі відбуваються, зокрема із репресивними різними віяннями, що просто хочуть дати повноваження Нацгвардії зупиняти будь-які прояви, вияви протесту, щоб мати можливість агресивно розганяти в силовому режимі мітинги, протести, людський вияв непокори замість того, щоб комунікувати з людьми.

 І також, користуючись нагодою, товариство, я дуже хочу нагадати, що 24 числа, в п'ятницю, об 11:40 буде в Кропивницькому районному суді відбуватися чергове судилище над Романом Червінським. Якраз його справа є показовою в тому контексті, що усі силовики не просто перевищують свої повноваження, що вони роблять абсолютно все, щоб знищити можливості  дотримання закону і щоб репресувати людину, яка багато років свого життя віддала на захист української держави. А репресувати тільки тому, що Роман Червінський посмів говорити правду і посмів захищати Україну від офісних павуків.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, перед тим, як перейти... Не будете, да? А, потім з процедури. Добре, да-да. Я перепрошую.

Шановні колеги, тоді, будь ласка, приготуйтеся до голосування. Колеги, Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Національну гвардію України" щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Національної гвардії України (реєстраційний номер 10311).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:23:15

За-243

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка. Прекрасно.

Шановні колеги, йдемо далі. Наступний законопроект ми домовилися без обговорення, тому я одразу, я прошу, займіть місця. Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо оперативності кримінального провадження  з дотримання міжнародних стандартів та принципу верховенства права (реєстраційний номер 11039).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати, це включення до порядку денного. Включення до порядку денного.

 

13:24:01

За-212

Законопроект не включений до порядку денного.

Рухаємося далі. Наступний законопроект 9092 і альтернативні до нього 9092-1, 9092-2, 9092-3. Це проект Закону про внесення змін до статті 265-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо заборони тимчасового затримання транспортних засобів інспекторами з паркування під час дії правового режиму воєнного або надзвичайного стану.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 

 

13:24:46

За-228

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, з доповідачів хтось буде доповідати, колеги? Давайте, два – за,  два – проти. Прошу колег записатися: два – за,  два – проти. Запишіться, будь ласка, два – за,  два – проти, колеги.       

Будь ласка, слово надається народному депутату Хлапуку Максиму Миколайовичу, фракція політичної партії "Голос".

 

13:25:23

ХЛАПУК М.М.

Прошу передати слово Ярославу Железняку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ярослав Іванович Железняк.

 

13:25:29

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, тут законопроектом піднімається питання евакуації, і ми до нього можемо по-різному відноситися, потрібно чи не потрібно, але я, напевно, можу тут розповісти про досвід, який є в столиці.

Я би хотів звернути увагу, коли евакуюються машини, як далі розприділяється ця платіжка за те, щоб забрати автомобіль. Якщо хтось подивиться в деталі, то більшість цієї суми, умовно, 1 тисяча 800 гривень іде на приватну структуру. І це стає достатньо дивним не тільки з точки зору ефективності принципів застосування евакуації при паркуванні, тому що це стає бізнесом, а і наповнення комунального бюджету. Тому при всіх рівних я особисто за те, щоб підтримати таку заборону. Тому що, мені здається, при всіх можливостях, які ми, до речі, як парламент і попереднє скликання дали щодо питань евакуації, питання фінансування і залученості, і прозорості залученості бізнесу до сфери евакуації, воно викликає, м'яко говорячи, як і політичні, так і, мені здається, прямі антикорупційні питання.

Тому я особисто буду голосувати за цей законопроект, розуміючи якраз те, що, можливо, саме це стане стимулом багатьом очільникам міст якось не тримати водіїв за дурнів і все ж таки налагодити прозорий механізм, при якому евакуація щонайменш наповнює комунальний бюджет, а не кармани конкретних і наближених до них бізнесменів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Пушкаренко Арсеній Михайлович, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

 13:27:20

ПУШКАРЕНКО А.М.

Іонушасу, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іонушас Сергій Костянтинович. Сергій Костянтинович, вам слово передається по цьому законопроекту.

 

13:27:28

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, тема надзвичайно актуальна, вона пов'язана дійсно з тим, що під час дії правового режиму воєнного або надзвичайного стану іноді є досить суттєва необхідність нашим громадянам використовувати наші транспортні засоби в умовах в тому числі воєнного і надзвичайного стану. Але іноді вони не можуть це зробити, тому що ці транспортні засобі евакуйовані. Тому Комітет з питань правоохоронної діяльності розглянув декілька законопроектів, вважає цю тему актуальною. Прохання підтримати за основу. Разом доопрацюємо до другого читання.

Дякую, шановні колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, слово надається Кириленку Івану Григоровичу, фракція  "Батьківщина".

 

13:28:22

КИРИЛЕНКО І.Г.

Дякую. Прошу передати слово Цимбалюку Михайлу Михайловичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка.

 

13:28:28

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане Голово, шановні колеги, ми підтримуємо як фракція  позицію авторів законопроекту. Всі ми живемо, на жаль, в умовах воєнного стану, і те, що відбувається інколи з незаконним вилученням або просто з роботою парковок, забиранням транспортних засобів з вулиць, розміщення їх на окремих майданчиках, викликає у людей додатковий стрес. Особливо у тих  людей, які є внутрішньо переміщеними, які покидають нажиті місця, які, на жаль, сьогодні тимчасово окуповує ворог. Через те, на певний супротив органів місцевої влади сьогодні потрібно реагувати шляхом ухвалення цього законопроекту, де буде чітко сказано, що тільки в умовах воєнного і особливого стану будуть діяти ці норми щодо заборони паркувальникам вилучати транспортний засіб і доставляти їх у місця тимчасового зберігання. Всі повноваження, як і згідно чинного законодавства, належать Національній  поліції, окремим підрозділам. І в разі необхідності або за зверненням громадян вони чітко можуть встановити, чий автомобіль, кому він належить і чому він знаходиться в тому чи іншому забороненому місці.

Просимо підтримати цей законопроект, і до другого читання фракція  "Батьківщина" буде готовити, як завжди, професійні правки. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка,  Герасимов Артур Володимирович, потім ще одна хвилина – Скороход Анна Костянтинівна, і переходимо до голосування.

Будь ласка, Герасимов.

 

13:30:23

ГЕРАСИМОВ А.В.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко.

 

13:30:39

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Шановні друзі, ви знаєте, з одного боку, дійсно, є багато безпорядку на парковках, ми розуміємо, що із евакуацією є величезні проблеми, ніхто з цим не сперечається. Але просте питання: а що ми хочемо зробити, що нам пропонують? Почитайте, будь ласка, законопроект. Нам пропонують забрати ці повноваження безпосередньо вміст і віддати це Національній поліції.

У мене питання номер один. Чи це прибере бардак, корупцію, проблеми? Ну, вибачте, але Національній поліції ще треба розібратися зі своїми проблемами. І, на жаль, ми з вами знаємо, що і там є корупція, і там є бардак. Я не кажу, да, у нас наші герої поліцейські є, які захищають Батьківщину, але є різні люди там, м'яко кажучи. Тому, напевно, нам треба системно вирішувати питання, а не передавати корупцію з одних рук в інші.

Друге питання. Скажіть, будь ласка, а що наші Національній поліції немає чим займатися сьогодні? Оце просте питання, що, поліції немає чим займатися в державі, треба займатися евакуацією? Чого? Чого, поясніть мені. Да, там пояснення в тексті, що, дивіться, під час тривоги, люди мають терміново кинути машину і… Так, давайте, давайте приймемо закон, що під час тривоги не можна евакуювати і там якийсь час, пів години після. Причому тут одне до одного? Чого ми хочемо взяти віддати це Національній поліції, забрати вміст, нічого не покращиться, поліція замість того, щоб ловити злочинців, буде займатися тепер ще й цим, тільки створимо більше корупції і ще більше бардаку.

Тому, колеги, прошу не голосувати за це, це абсолютно неправильний підхід.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги і завершальне слово – Скороход Анна Костянтинівна. І після цього, шановні колеги, голосуємо, прошу народних депутатів зайняти свої місця.

 

13:32:48

СКОРОХОД А.К.

Шановні колеги, я як один із авторів альтернативних законів прошу підтримати цей законопроект. Всі ми знаємо, що у нас існує мафія по паркуванню і всі ми знаємо, що в тих, в кого забирають машини на паркувальні майданчики,  з  3 - 3,5 тисяч гривень до державного бюджету йде 170. А це все звичайна мафія, яка заробляє на цьому гроші, на фопчиках, на орендованих транспортних засобах-евакуаторах, які існують деякий час, потім їх закривають, відкриваються нові. Це кругова порука і мафія по великих містах. Її треба припиняти.

Прошу підтримати даний законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, прошу зайняти місця. Переходимо до голосування за законопроект.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повноважень інспекторів з паркування у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Реєстраційний номер   9092-3.

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:34:31

За-234

Рішення прийнято. Вітаю, колеги.

Шановні колеги, Бакумов з процедури, і потім без обговорення у нас ще звіт голосуємо. Без обговорення було. Давайте з обговоренням.

Будь ласка, спочатку Бакумов. Але, Олександре Сергійовичу, як і всіх інших, я вимушений попередити, що ви маєте говорити тільки з питань процедури – 36-а, 52-а Регламенту. Якщо ви не будете це говорити, я спочатку роблю попередження, потім позбавляю слова відповідно до частини п'ятої статті 52 Регламенту.

Будь ласка.  

 

13:35:02

БАКУМОВ О.С.

Дякую, шановний головуючий. Шановні колеги, під час сьогоднішнього  пленарного засідання членами тимчасової слідчої комісії було наголошено на серйозних моментах правопорушень у лавах Збройних Сил України та інших військових формувань. В Комітеті правоохоронної діяльності знаходиться чотири законопроекти щодо військової юстиції, зокрема воєнної поліції… військової поліції. Я прошу колег, давайте дамо доручення профільному комітету підготувати чотири проекти – 6569, 6569-1, 6570 і 6570 з позначкою 1 на розгляд Верховній Раді на пленарному засіданні. Це посилить захист наших військовослужбовців і посилить правопорядок у Збройних Силах.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ви просите, щоб я поставив надання доручення.

Шановні колеги, все зрозуміло, є пропозиція вельмишановного Олександра Сергійовича, я ставлю її… Ну, вона була, мені здається, чудово озвучена, про те, щоб доручити комітету взяти на опрацювання і провести комітет по законопроектах 6569, 6569-1, 6570, 6570-1 або підготувати доопрацьований проект. Це все стосується військової юстиції.

Я ставлю цю пропозицію, шановні колеги, на голосування. Сподіваюсь також на підтримку зали. Прошу голосувати, шановні колеги.

 

13:36:45

За-247

Рішення прийнято.

Прошу Апарат оформити відповідне рішення за результатами цього доручення.

Шановні колеги, переходимо в наступний, це завершальний на сьогодні: проект Постанови про звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих порушень законодавства України при здійсненні публічних закупівель під час дії воєнного стану за шість місяців діяльності (реєстраційний номер 10455).

У мене було написано "без обговорення". Ви бажаєте з обговоренням? З обговоренням. Тоді пропоную… Скорочена процедура там автоматично, так? Там автоматично відповідно Регламенту скорочена процедура. Тому я запрошую… Секундочку, перепрошую! Я вибачаюсь, давайте проголосуємо розгляд цього питання за скороченою процедурою все-таки.

Прошу, шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:37:57

За-206

Рішення прийнято.

Будь ласка, слово надається голові тимчасової слідчої комісії Цабалю Володимиру Володимировичу. Прошу, будь ласка, Володимир Володимирович. Да, від автора і від комітету, будь ласка, 4 хвилини.

 

13:38:12

ЦАБАЛЬ В.В.

Шановні колеги, всі ми пам'ятаємо, як минулого року значний суспільний резонанс викликали повідомлення про численні порушення при здійсненні закупівель під час воєнного стану. Всі ми пам'ятаємо здійснення закупівель на стадіони, на барабани, на бруківку, на ремонт дороги – там, де цього не треба робити, - і на багато інших причин.

Минулого року після цього резонансу була створена наша Тимчасова слідча комісія, яка для мене є яскравим прикладом, як різні політичні сили можуть працювати разом проти ворога, проти внутрішнього ворога, який краде під час воєнного стану.

В нашій комісії злагоджено працювали представники всіх фракцій. Це і "Слуги народу", "Голосу", "Європейської солідарності", "Батьківщини", а також представники всіх депутатських груп.

В рамках нашої роботи було проведено більш ніж 10 засідань, де ми розглянули більше ста випадків закупівель, які потенційно були здійснені з порушеннями. З них 12 було запрошено на самі засідання комісії.

Спектр нашої роботи не обмежувався тільки тими закупівлями, які я назвав. Ми дивились і на закупівлі під час відновлення, і на закупівлі енергетики, і на закупівлі медобладнання, і на закупівлі по будівництву стадіонів, і так далі, і так далі.

Також додатково ми провели ґрунтовну роботу по тому, щоб проаналізувати системно, наскільки система інституцій по моніторингу справляється з моніторингом і контролем закупівель. В результаті нашої роботи було прийнято три ключові висновки, крім того, що ми по кожному кейсу, який ми розглядали, дали окремі рекомендації. Значить, ці висновки наступні.

Перше. Для усунення проблем, що виникають під час здійснення публічних закупівель в умовах воєнного стану, необхідно повернути основне правове регулювання публічних закупівель на рівень закону та встановити обмежений перелік норм, що підлягатимуть застосуванню під час дії воєнного стану. Я просто нагадаю, що коли ми вводили воєнний стан, ми передали більшість повноважень по контролю закупівель уряду на рівень постанов. Я закликаю всіх нас вернутись на рівень закону. Десятки людей, багато років було потрачено для того, щоб розробити один з найпередовіших законів по публічних закупівлях. Давайте вернемося до цього.

Друге. Результати опрацювання проблемних аспектів здійснення публічних закупівель свідчить про інституційну слабкість, часто недостатній рівень незалежності, упередженість, вибірковість дій державних органів фінансового контролю за публічними закупівлями. Те саме стосується правоохоронних органів, які часто здійснюють розслідування порушень законодавства у сфері публічних закупівель.

І третій висновок наступний. Правове регулювання здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану потребує вдосконалення, зокрема в частині встановлення вимог до формування очікуваної вартості замовником, напрацювання ефективної автоматичної системи ризик-індикаторів, повної і обов'язкової публікації кошторисів у машинозчитувальному форматі та встановлення інших запобіжників.

Ці три напрямки – це ті напрямки, над якими наша комісія буде продовжувати працювати зі всіма зацікавленими сторонами. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Володимир Володимирович. Сідайте, будь ласка.

Шановні колеги, прошу записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту Постанови щодо звіту тимчасової слідчої комісії. Будь ласка, запишіться.

Будь ласка, Ярослав Іванович Рущишин, фракція "Голос".

 

13:42:49

РУЩИШИН Я.І.

Прошу Железняку передати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ярослав Іванович Железняк.

 

13:42:54

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, я розумію, що це останнє питання і в нашому поряду денному,  і не так цікаво, але я вам дуже раджу прочитати звіт саме цієї тимчасової слідчої комісії по закупівлям. І я думаю, що хоч один раз кожен з вас мав дати відповідь своїм друзям, знайомим, виборцям, опонентам, як відбуваються під час війни деякі дуже дивні закупівлі.

І в звіті цієї  тимчасової слідчої комісії окрім випадків, які є прикрими і дивними, типу барабанів і закінчуючи розслідування закупівель в Енергоатомі, є дуже важлива частина – це рекомендація, що ми як народні депутати маємо зробити, щоб покращити ситуацію в державних закупівлях. І,  на жаль, мало колег чули виступ Володимира Цабаля, але він дуже правильний зробив заклик. Під час початку повномасштабної війни ми як народні депутати свідомо передали багато рішень по закупівлям на дискрецію уряду і дуже часто уряд не справляється з цією дискрецією. Дуже часто саме це є причиною барабанів, конкурсів мистецтв, по яким закуповуються телеканали, і інших дуже дивних закупівель.

І саме тому вже після двох років повномасштабної війни ми маємо повернутися до повноцінного функціонування Закону "Про публічні закупівлі".  Чому? Ви знайдете відповідь в цьому проміжному звіті. Тому звичайно ми його підтримуємо. І я ще раз закликаю колег, справді,  знайдіть 5 хвилин і почитайте висновки, вони дуже корисні будуть вам хоча б для дискусії на рівні професійному, чому у нас є проблеми  з закупівлями.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ярослав Іванович.

Будь ласка, В'ятрович Володимир Михайлович, фракція "Європейська солідарність".

 

13:45:04

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу передати слово Ар'єву Володимиру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Ігорович Ар'єв.

 

13:45:16

АР’ЄВ В.І.

Комісія попрацювала, дійсно, плідно і підняті питання, зокрема дуже ґрунтовне дослідження неймовірної корупції на рівні мародерства в Енергоатомі, – це було дуже важливим моментом під час роботи. Проте ми часто фокусувалися на більш таких регіональних деталях в той час, як у нас є дуже багато приводів для того, щоб говорити про абсолютно непотрібні розтрати грошей під час дії  воєнного стану. Наприклад, чому 370 мільйонів гривень виділяється на будівництво, на реконструкцію моста на трасі Вовчанськ – Харків в той час, як цей напрям є одним з найбільш небезпечних для прориву на місто Харків. Так само у Сумській області Держагентство з питань відновлення проводить реконструкцію моста, який реконструйований в двох смугах, на те, щоб реконструювати його на чотири смуги, так само на танковому небезпечному направленні.

І тому коли ми бачимо такі речі, коли ми бачимо про те, що виділяються мільйони гривень на невідоме ТОВ "Кінокіт", яке захопило за невідомими схемами телеканал "Рада" і виробляє контент абсолютно непотрібний на сьогоднішній день, коли ми бачимо просто ці всі витрати, точніше розтрати, то їх треба далі дуже серйозно досліджувати. Я сподіваюся, що так зване велике будівництво під час війни стане нарешті знову питанням для нашої тимчасової слідчої комісії, а особливо питання, дуже серйозне питання і претензії є до державного агентства з питань аудиту, вони будуть висловлені.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євтушок Сергій Миколайович.

 

13:47:31

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Я одразу хочу подякувати голові комісії тимчасової Володимиру Цабалю за об'єктивність, за  практичне вивчення тих матеріалів по тим кейсам, які нам надходили для розгляду комісії. А також хочу подякувати всім представникам силових структур, інших органів, Антимонопольного комітету, котрі об'єктивно бачили проблеми по тим кейсам і об'єктивно намагалися їх або зупинити, або направляти на розгляд в силові структури.

Шановні колеги крім Енергоатома і інших там будівництв, де, на нашу думку, було реально завищено ціни на виконання робіт, на закупівлю матеріалів для будівництва, ми також звернули увагу на закупівлю великого медичного обладнання. Я зараз хочу звернутися до всіх силових структур, адже протягом всіх місяців з початку повномасштабного вторгнення і станом на сьогодні закуповується медичне обладнання в рази дорожче ніж воно є на ринку. Я зараз не говорю про Державне підприємство "Медичні закупівлі", але приведу приклад. Саме це підприємство лінійний прискорювач закуповує за 34 мільйони, але мафія медична станом на сьогодні розігрує тендер в Дніпрі, до речі, де закуповує такий самий прибор для лікування онкохворих за 93 мільйони гривень. Ми зараз запитуємо, де брати гроші на дрони, де брати гроші на засоби радіоелектронної боротьби, так ось вам пряма відповідь: брати гроші там, де їх крадуть. Зупинимо корупцію, тоді в нашій країні буде можливість і забезпечувати Збройні Сили України, і купувати належне обладнання.

Голосуємо звіт і продовжуємо працювати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, слово надається народному депутату Козирю Сергію В'ячеславовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

13:49:40

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Олександру Ковальчуку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Володимирович Ковальчук. Будь ласка.

 

13:49:54

КОВАЛЬЧУК О.В.

Олександр Ковальчук, Рівненщина. Шановний пане Голово, колеги, ви знаєте, робота в складі цієї тимчасової слідчої комісії, більше того, з початку її створення, було насправді випробуванням, але час пройшов дуже швидко, тому що робота була налагоджена професійно. І незалежно від того, що цю тимчасову слідчу комісію очолили і ініціювали представники опозиції, незалежно від того, що більшість в складі тимчасової слідчої комісії була у монобільшості, нам вдалося досягти конкретних результатів, про які щойно говорили з цієї  трибуни мої шановні колеги.

Від себе я хочу додати про сферу енергоспоживання, закупівель енергетики. Нам вдалося дослідити, розслідувати і передати в  правоохоронні органи, центральні органи виконавчої влади конкретні схеми зловживань різними представниками місцевих органів самоврядування, представників центральних органів виконавчої влади, керівників державних підприємств і так далі. Ми побачили зловживання, яке говорить про те, що на 30-40 відсотків енергетика, електроенергія закуповується дорожче від ринкової ціни. Наша інформація і наші заклики були почуті Міністерством економіки, уряд підтримав рішення, які унеможливлюють на сьогоднішній день  використання однієї схеми, проте з'явилася інша.

Я хочу з цієї трибуни звернутися до громадянського суспільства і закликати кожного, хто має доступ до публічної інформації, а це всі громадяни України, і до комп'ютера, потратити трохи часу і прослідкувати, а що саме купують ваші громади за гроші ваших громад, і ви будете здивовані, наскільки дорого і неефективно витрачаються ваші кошти. Це надзвичайно важливо бути  залученому кожному українцю.

Голосуємо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення, переходимо до прийняття рішення, і я прошу приготуватися.

Я ставлю на голосування для прийняття в цілому проект  Постанови (реєстраційний номер 10455) про звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих порушень законодавства України при здійсненні публічних закупівель під час дії воєнного стану за шість місяців діяльності. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:52:45

За-236

Рішення прийнято. Звіт прийнятий.

По фракціях включіть. Дякую, шановні колеги.

Розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за результативну роботу. Зараз я оголошую перерву у нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку.

Продовжуємо працювати на перемогу. І Слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку