ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

 Зал засідань Верховної Ради України

 8 травня  2024 року, 12 година

 Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:05:42

ГОЛОВУЮЧИЙ. Христос Воскрес! Вітаю всіх православних християн зі світлим святом Христового Воскресіння, і це свято символізує перемогу життя над смертю, світла над темрявою, добра над злом. Так було, так є і так буде завжди. Нехай з Великоднем в кожну домівку прийде надія, злагода і добро, і я зичу кожному з вас твердої й непохитної віри в нашу перемогу. Бажаю Божого благословення Україні й всьому українському народу.

Шановні колеги, традиційно, слава Україні!

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України Юлії Олександрівни Діденко, фракція "Слуга народу". Давайте привітаємо! (Оплески) А також у Володимира Вікторовича Крейденка, фракція "Слуга народу". Давайте привітаємо! (Оплески) Вітаємо іменинників, бажаємо міцного здоров'я, невичерпної наснаги та успіхів у всіх їхніх починаннях.

Шановні народні депутати України, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією я пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Слава Україні!

Героям слава!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Триває 805-а доба самовідданої боротьби українського народу за своє право на існування проти повномасштабної збройної агресії рашистських загарбників.

Сьогодні ми вшановуємо День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, яка стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства. Український народ зазнав у тій війні величезних втрат та водночас зробив величезний внесок у перемогу над нацизмом, який, на превеликий жаль, знову повернувся до Європи. Сьогодні ми протистоїмо рашизму, існування якого стало можливим передусім через безкарність злочинних дій російської тоталітарної держави.

Нині у XXI столітті в центрі європейського континенту, як і в часи Другої світової війни, люди потерпають і гинуть від постійних бомбардувань, обстрілів, терористичних атак з боку агресора, який, зневаживши норми міжнародного  права, вдається до варварського загарбання наших земель. І сьогодні у День перемоги над нацизмом держава-терорист здійснила чергову масовану атаку проти України.

Як і в часи Другої світової війни весь цивілізований світ має об'єднатися, щоб здобути перемогу над злочинним тоталітарним режимом,  заради миру і безпеки майбутніх поколінь.

Шановні колеги, давайте вшануємо хвилиною мовчання величний подвиг українського народу у боротьбі з нацизмом у Другій світовій війні і  вклонімося пам'яті воїнів, полеглих за суверенітет і незалежність України, а також усіх безвинних жертв нацистської та рашистської агресії.

(Хвилина мовчання)

Шановні народні депутати України, сьогодні мною підписане Розпорядження "Про деякі питання організації роботи журналістів у Верховній Раді України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану в Україні", відповідно до якого журналісти матимуть можливість висвітлювати діяльність єдиного законодавчого органу. І вже сьогодні в кулуарах третього поверху у Прес-центрі Верховної Ради України запрошено журналістів для висвітлення пленарного засідання Верховної Ради України. Разом з тим, враховуючи дію воєнного стану, представники медіа у своїй роботі дотримуються безпекових правил у Верховній Раді України щодо непоширення інформації стосовно перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи. Надалі журналісти, які будуть зацікавлені у висвітленні діяльності українського парламенту, повинні будуть пройти акредитацію.

Окрім цього, інформую вас, шановні колеги, що після оголошення перерви у триваючому пленарному засіданні віднині і надалі представники депутатських фракцій, депутатських груп, комітетів Верховної Ради України, народні депутати України матимуть можливість проводити брифінги у Прес-центрі Верховної Ради України в кулуарах третього поверху. Я дякую Апарату Верховної Ради України та Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова за здійснення відповідних заходів. Дякую, колеги.

Шановні народні депутати, на Погоджувальній раді ми домовилися перед початком розгляду питань порядку денного надати час по три хвилини для виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп. Я прошу, колеги, представників фракцій і груп записатися на виступи. Прошу, колеги.

Слово надається народній депутатці Приходько Наталії Ігорівні, депутатська група "Відновлення України". Будь ласка.

 

12:13:40

ПРИХОДЬКО Н.І.

Прошу передати слово Дмитруку Артему.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Артем Дмитрук.

 

12:13:57

ДМИТРУК А.Г.

Шановні колеги, шановний пане Голово, шановні українці! У ці дні ми вшановуємо пам'ять всіх тих, хто боровся з нацизмом у Другій світовій війні. Український народ поклав колосальну жертву на вівтар перемоги. До 10 мільйонів українців загинули. Немає родини, якої б не торкнулися події тієї війни, кожний шостий полеглий був українцем. Ми пам'ятаємо величезний внесок українського народу у перемогу у Другій світовій війні. Нині гасло, яке ми чули багато років, "Ніколи знову!", на жаль, втратило свою актуальність, на жаль, світ не зробив висновків і війна продовжується. Для перемоги замало одного героїзму, потрібні серйозні, сміливі дипломатичні рішення для того, щоб зупинити війну. Немає нічого гіршого за війну і це вже зрозуміло кожному. Ми втрачаємо нашу країну, ми втрачаємо нашу націю, тому нам потрібна перемога і мир. Вміння досягти миру – це найтяжче зараз, але найнеобхідніше. Тому ми з надією дивимося на Глобальний саміт миру у Швейцарії, це початок складного, але такого необхідного мирного процесу.

Вічна пам'ять ветеранам Другої світової війни та теперішньої війни! Шана всім військовослужбовцям, хто сьогодні боронить нашу країну. Україна вистоїть!

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Папієв Михайло Миколайович, "Платформа за життя та мир". Будь ласка.

 

12:15:53

ПАПІЄВ М.М. Дякую.

Шановні народні депутати України, шановні громадяни України, я от щойно приїхав з Чернівецької області і, спілкуючись з людьми,  я якраз і хотів почути від них, яка проблематика їх найбільше хвилює.

Перш за все, люди сьогодні бажають перемоги і готові зробити все для перемоги України, і все зробити для Збройних Сил України, і закликають Верховну Раду України ці питання ставити першочерговими.

Друге. І що цікаво? Громадяни України закликають Верховну Раду до єдності. В умовах війни не може іншого варіанту роботи Верховної Ради України, нас як представників народу, бо згідно з Конституцією України ми є представниками народу, показувати приклад єдності, показувати те, що нас об'єднує, не вдаватися у ці чвари стосовно політичних якихось питань, релігійних питань і інше – це все є ворожі ІПСО. І нам не треба вестися на ці питання. Нам треба сьогодні показати нашу єдність усіх політичних груп, усіх партій, усіх народних депутатів парламенту з тим, щоб ми об'єдналися задля України, задля перемоги і задля українського народу.

І от зараз я хотів би сказати вам, що коли дивишся і засоби масової інформації, і електронні засоби масової інформації, інтернет-канали і бачиш, що нагнітається ситуація 21 травня. Шановні колеги, не ведіться на ці ворожі ІПСО! Читайте Конституцію України – це Основний закон України, який є законом прямої дії.

Стаття 108 говорить прямо і чітко: Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України. Тобто це норма прямої дії. Інших норм в цій ситуації не застосовується. І треба нам зняти це питання з розгляду, нам треба сьогодні спільно підтримати мирні ініціативи Президента України Володимира Зеленського, і нам треба показати сьогодні, що Верховна Рада України може задля високої цілі об'єднатися і зробити все для перемоги, для українського народу для того, щоб ми жили в мирній, вільній, економічно сильній і соціально захищеній державі.

Дякую, шановні колеги, і давайте показувати приклад.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. Тарас Іванович Батенко передає Гузю Ігорю. Будь ласка.

 

12:18:38

ГУЗЬ І.В.

Слава Україні!

Ігор Гузь, депутатська група "За майбутнє", 19-й виборчий округ. Шановні друзі, сьогодні ми будемо розглядати один з важливих законопроектів про правовий статус іноземців, які воюють в Збройних Силах України та інших підрозділах сил оборони. Я дуже активно спілкуюся, сприяю і допомагаю одній  з найбільших формацій іноземців в Збройних Силах України – це білоруський полк імені Кастуся Калиновського. Це ті хлопці і дівчата, які в перші дні війни вирішили ставати на захист України, але з інтересами вільної Білорусі, тому що вони розуміють, що без вільної України не буде вільної Білорусі.

Разом з тим, постійно спілкуючись з особовим складом, з командним складом, я хочу сказати про те, що дійсно є дуже багато невирішених  стратегічних питань в першу чергу пов'язаних з громадянством і з можливістю їхнім сім'ям легально перебувати в нашій державі. На мою думку, ми маємо максимально спростити можливість набуття українського громадянства для будь-якого іноземця, який роками в Збройних Силах України доводить свою любов до нашої держави і готовність боротися за її інтерес, в тому числі і для білорусів. Звичайно, якщо це ідеться про білорусів, про росіян, немає жодних заперечень, аби, наприклад, контррозвідка проводила певні співбесіди і тому подібне, це нормальна історія, це нормальна практика. Але кожен білорус, який хоче сьогодні боронити українську державу і бути громадянином, має отримати спрощену процедуру громадянства. Те саме стосується посвідок на проживання в тому числі сім'ям цих хлопців і дівчат. Тому що зараз, на превеликий жаль, ситуація дуже забюрократизована, тобто сім кіл пекла проходять сім'ї для того, щоб легально проживати в Україні, для того, щоб підтримувати, власне, своїх чоловіків чи дружин в Збройних Силах України.

Тому, колеги, сьогоднішній законопроект, а я надіюся, що він буде прийнятий,  – це тільки перший крок. Але ми маємо зробити все можливе для того, щоб іноземці, які віддають сьогодні і багато з них життя за Україну, сьогодні в лавах ЗСУ знали, що Україна готова дати їм можливість бути громадянами нашої держави.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Слово надається народному депутату Осадчуку Андрію Петровичу. Я так розумію, передає Ярославу Романовичу. Будь ласка.

 

12:21:49

ЮРЧИШИН Я.Р.

Шановні колеги, готуючись до сьогоднішнього виступу, думав, що потрібно буде закликати, але зараз маю розкіш подякувати. Подякувати всім, хто з початку повномасштабного вторгнення шукав механізми, як ми можемо цивілізовано, із дотриманням вимог безпеки, повернути до кулуарів Верховної Ради наших журналістів, кореспондентів.

І звісно, на жаль, не всі зможуть повернутися. Такі визначні представники цього фаху, власне, парламентських кореспондентів, як Максим Левін, як Олексій Шахов, на жаль, ніколи не зможуть долучитися до висвітлення нашої з вами роботи. Але їх колеги вже сьогодні на третьому поверсі.

І я від свого імені хочу подякувати керівництву Верховної Ради, керівництву Апарату, профільним спеціальним службам, які, незважаючи на всі ускладнення безпекової ситуації у зв'язку з присутністю журналістів у парламенті, все-таки знайшли рішення, і поки що на даний момент від 20 до 30 представників цієї професії на всіх засіданнях будуть на третьому поверсі в кулуарах.

Дуже запрошую всіх колег, особливо керівників фракцій, керівників комітету, керівництво парламенту, а також всіх, хто мають інформацію, яка вартує того, щоб поділитися з суспільством, виходити до преси і показувати відкритість, яка і належиться демократичному парламенту України. Показово, що така подія відбувається в день, коли ми вшановуємо пам'ять загиблих у Другій світовій війні, але щонайголовніше в день, який відзначається День Європи по всьому світу.

І у зв'язку з цим хотів би згадати ще одну дату надзвичайно важливу, яка, на жаль, пройшла в українській інформаційній адженді, в українсько-інформаційному просторі недуже сильно, це століття з дня загибелі засновника українського самостійництва Миколи Міхновського. Людини, яка вклалася в розвиток українського війська тоді, коли його ще не було, яка трансформувала російську імперіалістичну армію в війська Української Народної Республіки. Людина, яка одна з перших  оголосила, що Україна має бути незалежною.

І хочу закінчити цитатою пана Миколи Міхновського: "Допоки хоч на одному клапті української території пануватиме чужинець, всі покоління українців ітимуть на війну". Пророчі слова. Дерусифікація, деколонізація, якою займався Міхновський, і зараз у нас на порядку денному…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, Бакунець Павло Андрійович, група "Довіра".

 

12:25:00

БАКУНЕЦЬ П.А.

Вітаю усіх нас в ці дні Великодні. Звичайно, що це вже десятий, я підкреслюю, рік війни і десятий рік, коли ми Великодні дні святкуємо в часі війни. Війна – це катастрофа. Про це сьогодні знає кожна українська родина і розуміє це дуже добре. І, на жаль, звичайно прикро, що радянська пропаганда зробила з цього великого горя ХХ століття свято і замість вшанування пам'яті мільйонів жертв, вони робили паради і феєрверки. 

Добре, що ми вже 10 років робимо День пам'яті, День вшанування. На жаль, це гасло "Ніколи знову", воно знецінене агресором і ми зову потерпаємо від цієї війни, яку робить Кремль проти українського народу. І щоб це гасло не лишилося пустим, ми закликаємо наших західних партнерів, усіх міжнародних партнерів, про допомогу.

І звичайно, що з допомогою наших партнерів, відважні Збройні Сили України і здобудуть перемогу для українського народу, а відтак буде будуватися, викристалізовуватися українська нація, бо це робота постійна, це  робота на щодень. Як каже український історик Ярослав Грицак, що це робота кожного дня і ми пройшли вже дуже багато щодо  модернізації української нації, потрібно ще цей останній кілометр, як зазначає науковець.

Проте, його дуже важко пройти, але ми віримо, що з допомогою західних партнерів також і підуть звичайно заклики щодо реформ від нас, реформ антикорупційної, судової, свободи слова і ми вітаємо сьогодні вже журналістів в стінах українського парламенту. І звичайно, що якщо ми пройдемо цей останній кілометр, Україна стане, як зазначає історик, власне центральноєвропейським тигром, бо маємо великий потенціал, дуже великий потенціал, так говорять наші сусіди.

Звичайно, ще раз підкреслю, війна – це катастрофа. Але якщо, на жаль, ми вже маємо війну, то давайте усі разом спробуємо модернізувати, викристалізувати нашу українську націю.

Бажаю всім нам віри, віри в перемогу, віри як в Воскресіння Христа.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям Слава!

Будь ласка, слово надається народному депутату України Павленку Ростиславу Миколайовичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

12:28:11

ПАВЛЕНКО Р.М. Прошу передати слово Артуру Герасимову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Артур Володимирович Герасимов.

 

12:28:34

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні українці, вже одинадцятий Великдень поспіль ми відзначали в умовах війни. І поки Гундяєв благословляє російських загарбників на вбивство українців, тут всередині України досі діє його православна ефесбешна філія. Очевидно, що влада банально боїться розглянути законопроект про заборону діяльності в Україні посіпак Кремля. Деякі депутати відчайдушно намагаються зірвати його розгляд, певно, таке завдання отримали або з Офісу Президента, або з Луб'янки. І їх не хвилює ні те, що промосковські попи забороняють відспівувати українських героїв, ані десятки викритих зрадників, які ховалися під рясами і допомагали окупантам.

Законопроект нарешті з'явився на офіційному сайті парламенті. "Європейська солідарність" вимагає невідкладно його розглянути, бо мова йде про національну безпеку.

Далі. Із 48 законопроектів порядку денного лише два подані Комітетом нацбезпеки і оборони, два із 48, і це у державі, яка переживає один з найскладніших періодів довготривалої війни, напередодні чергового наступу росіян, про який попереджають і розвідка, і військові.

Зараз мали б розглядати створення ТСК по фортифікаціям. Суспільство повинно знати чи будівництво фортифікації не перетворилося в другу серію великого крадівництва. Мали б розглядати умови щодо звільнення з військової служби. Наші воїни, які захищають Україну, і ті, хто прийде їм на зміну, мають точно знати її термін. Можна дискутувати 36 чи 48 місяців, але не перетворювати службу в ЗСУ на квиток в один кінець.

Ще більш важливо, запровадити обов'язкові ротації для тих підрозділів, які беруть участь в активних бойових діях. Нехай термін для ротації встановлює командування Збройних Сил. Але кожен військовий повинен отримати достатній час на відновлення, це аксіома, яку слід узаконити. Пріоритети парламенту разючість змінилися б на краще, якби суспільство бачило нашу роботу. Тому "Європейська солідарність" вкотре вимагає відкрити реальний, підкреслюю, реальний доступ журналістам і сюди в пленарну залу, і в кулуари, не 20-30, а всім справжнім журналістам.

Також вимагаємо відновити трансляцію засідань парламенту в зручний для виборців час. Українці на фронті б'ються за демократію, а не за цементування маленької диктатури.

Ще одна важлива ініціатива 11161 – відшкодування за зруйноване житло внутрішньо переміщеним особам із таких міст, як, наприклад, Маріуполь, Бахмут, Авдіївка. Наш законопроект надає реальний механізм отримання компенсації для людей з цих вщент зруйнованих міст, бо це справедливо.

І останнє. Зараз представники влади разом з правоохоронцями продовжують шалений тиск на бізнес, руйнуючи економіку. Законопроект нашої команди 10440-4 про захист бізнесу мають бути терміново проголосований.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату України Заремському Максиму Валентиновичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

12:31:44

ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.

Прохання передати слово Копиленко Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олександр Любимович Копиленко, будь ласка.

 

12:32:01

КОПИЛЕНКО О.Л.

Шановна президія, шановні колеги! Сьогодні у нас трагічна дата 80-ті роковини  депортації кримськотатарського народу. Ми добре про це знаємо, неодноразово зверталися до цієї дати, але, на жаль, вона не стала пам'ятною. Вона і зараз є суворою реальністю, оскільки, і нині кримськотатарський народ, який фактично перебуває під окупацією рашистів потерпає від їхнього свавілля і терору.

Саме тому на розгляд Верховної Ради подано проект звернення до всіх цивілізованих країн, до всього цивілізованого світу з вимогою ще раз привернути увагу до цього ганебного явища. Є для цього відповідні механізми. Це і Українська формула миру, це і Кримська платформа, це і інші  заходи, які активно реалізує наша держава.

Наша фракція "Слуга народу" рішуче засуджує сучасний терор проти кримськотатарського народу, щиро шанує світлу пам'ять тих, хто загинув від сталінського терору, і заявляє про те, що вживатиме всіх заходів для того, щоб законодавчо підтримувати справедливі вимоги кримськотатарського народу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Олександр Любимович.

Слово надається Юлії Володимирівні Тимошенко, фракція "Батьківщина". Після цього ще від президії виступить Олена Костівна і переходимо до розгляду питань порядку денного. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Будь ласка, Юлія Володимирівна.

 

12:34:01

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, я думаю, не для кого не секрет, як важко українці виживають зараз під час війни. У кожній родині трагедія, немає робити, бізнес репресується, люди ледве-ледве зводять кінці з кінцями. І тут якраз на Великодні свята така новина від офіційних органів влади, що тарифи на електроенергію будуть підвищені приблизно в півтора разу, і пояснюється це прекрасною (в лапках) такою "сентенцією", що просто тому, що просто тому, що ворог розбомбив наші електростанції, наші трансформаторні підстанції, наші енергооб'єкти треба просто поповнити якісь фінансові ресурси для того, щоб забезпечити генерацію. Ви розумієте, який це махровий і який це цинічний обман. В останнє засідання Верховної Ради були запитання до уряду, і розглядалося питання, що по різним оцінкам від 50 (це називалися в залі цифри) мільярдів до 300 мільярдів гривень витрачено на те, щоб за минулий рік захистити об'єкти інфраструктури енергетичної – не просто захистити, а не допустити, щоб ворог по ним наносив нищівні удари і отримував результат.

Жодної адекватної відповіді не отримано, куди ці гроші поділися і чому наші енергооб'єкти не захищені, але людям вже оголошують в півтора разу підвищення тарифів на електроенергію. Скажіть, будь ласка, так можна управляти країною, щоб навіть депутати не знали, скільки грошей було злито в 23-му році на захист енергетичної інфраструктури, і щоб ніхто не міг з уряду пояснити, скільки грошей і куди витратили?

Я можу вам сказати, що сьогодні атомної енергії вистачає багатократно більше, ніж те, що потрібно, щоб забезпечити громадян України електроенергією. Але Енергоатом обсіли посередники, які беруть за копійки атомну електроенергію, а продають потім утридорога. Так сьогодні під час війни заробляють на людях, і ще тепер, враховуючи, що 57 копійок – вартість атомної електроенергії, хочуть до приблизно 3,5–4 гривень підняти вартість електроенергії.

Наша команда наполягає припинити спекуляції з підвищенням електроенергії. По-друге, створити тимчасову слідчу комісію і розібратися, куди пішла кожна копійка на захист інфраструктури в 23-му році…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Олені Костівні Кондратюк, будь ласка.

 

12:37:21

КОНДРАТЮК О.К.

Шановні колеги, сьогодні ми вшановуємо пам'ять та згадку про роль українців у перемозі у Другій світовій війні. В кожної родини є своя історія війни і своя перемога, в кожної країни є своя історія Другої світової і перемога над фашизмом, нацизмом та тоталітаризмом.

Вчора в Москві відбулося дійство, яке  весь цивілізований світ мав би проігнорувати, – інавгурація тирана на черговий термін президентства. Однак цілих 6 країн Європи надіслали на цю інавгурацію своїх представників. За даними медіа це Франція, Угорщина, Словаччина, Греція, Мальта та Кіпр.

Що це означає? Це  означає, що всередині Великої сімки і всередині Європи немає єдності у ставленні до виборів Путіна, людина, яка безпосередньо відповідальна за повномасштабне вторгнення до України, відповідальна і за інший важкий воєнний злочин – за міжнародну депортацію викрадених українських дітей.

Я, чесно кажучи, знервована і розчарована цим, як можна бути присутнім на інавгурації людини, проти якої Міжнародний кримінальний суд відкрив ордер на арешт? Не кажучи вже про самі так звані "президентські вибори",  які є очевидно нелегітимними, оскільки проходили без вибору, з явним порушенням демократичних стандартів та проводилися незаконно на тимчасово окупованих територіях України. Звісно ця присутність демократичних країн на інавгурації грає на руку самому Путіну і ніби залишає шпаринку для переговорів з ними. 

Але що робити в цій ситуації нам? Продовжувати робити своє, переконувати і переконувати, що тільки єдність може подолати ворога і агресора. Ця єдність має бути всередині країни і на міжнародній арені. Наша зброя в дипломатії в  присутності на всіх великих міжнародних форумах. Зокрема я повернулася лише з форуму з Баку, який був присвячений мультикультурності і мультирелігійності. Звісно, що Україну там, слово про Україну, на жаль, мало звучало, але наш виступ був потужний і говорив про одне: Україна – мирна країна, вона має чіткий і зрозумілий мирний план. І для нас дуже важливо зараз організація Саміту миру, який відбудеться 15-16 червня в Швейцарії.

 Я прошу вас теж транслювати цю подію і однозначно протистояти зараз Росії в вимогах зірвати такий Саміт миру. Для нас дуже важливо зараз мати єдність в цьому питанні і особливо зараз, напередодні того, коли Росія поширює дезінформаційну політику по всій країні і по всіх країнах Європейського Союзу. Ми бачимо це навіть в рішеннях Європарламенту, в резолюції. Тому будьте уважні…   (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Олена Костівна. (Оплески)

Шановні колеги, час для виступів вичерпано, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця, ми переходимо до розгляду питань порядку денного.

Але перед тим як ми перейдемо, я пропоную відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань провести сигнальне голосування. Я нагадую, що необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно до завершення голосування, тобто до появи результатів на табло.

Шановні колеги, я прошу вас взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати.

 

12:41:28

За-265

265 – за, 6 – проти, 6 – утрималося. Демократія, вона така.

Шановні колеги, ще раз звертаюся до всіх колег із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.

Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. Переходимо до його розгляду. Я хочу нагадати, що ми знаходимося у розгляді питання 9387 – це проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України". Я хочу нагадати, ми пройшли всі поправки, які автори хотіли поставити на врахування, більше поправок немає. Переходимо до поправок, які автори будуть ставити на підтвердження.

В нас була домовленість така, сім хвилин – виступ від фракції "Батьківщина" і десять поправок вони ставлять, і три поправки від фракції ЄС, так? Гончаренко буде. Все вірно? І після цього будемо голосувати.

Будь ласка, я запрошую, Юлія Володимирівна, сім хвилин виступ, потім десять поправок ставимо ваших і потім передаємо слово Олексію Гончаренку.

 

12:43:01

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Дорогі друзі, справа йде про законопроект 9387. Я хочу нагадати вам про що цей законопроект. Попередніми законопроектами, які вже прийняті в цьому залі, вони вже стали законами, було визначено, що Фонд держмайна має право ліквідовувати, запам'ятайте слово, не приватизовувати, не відновлювати, не розвивати, а ліквідовувати промислові підприємства державної форми власності або там, де частка держави є визначальною, і, ліквідувавши, отримують певні гроші. Я думаю, для розвитку України, можливо. Та ні, для того, щоб отримати гроші від ліквідації промислових підприємств державної або там, де контрольний пакет державної власності, вони цим законом порушують по суті Бюджетний кодекс, саму логіку Бюджетного кодексу і створюють спеціальний фонд, в який вони будуть зараховувати гроші від того, що будуть трощити, ліквідовувати, зачищати індустріальну власність країни. І ті гроші, які вони виручать від продажу металобрухту, від продажу землі, якихось споруд, вони будуть наповнювати спеціальний фонд, який згідно цього закону може бути витрачений тільки на ліквідацію нових промислових підприємств.

Ви можете мені назвати хоч одну країну у світі, яка би, маючи більше 3 тисяч промислових площадок, оснащених, до яких підведені комунікації, які готові для того, щоб розпочати на них будь-який приватний бізнес, щоб ці площадки не приватизовувалися, якось оптимально не використовувалися, не направлялися на розвиток економіки, на імпортозаміщення, а просто ліквідовувалися як план? Розумієте, як план? Я хочу, щоб ви звернули увагу, що таке може відбуватися тільки в країнах, які поставили за мету не розвиток економіки, високотехнологічних галузей, а деіндустріалізацію країни.

І ось тут я розумію, що в цьому залі мало що кому цікаво, але  я хотіла б, щоб ви відкрили акаунт нашого Прем'єр-міністра (вашого Прем'єр-міністра, не нашого) пана Шмигаля, де він просто заявив, що після консультацій з Європейським банком реконструкції і розвитку, Європейським Союзом і невідомою якоюсь неконституційною структурою, яка називається Офіс реформ, для України визначена нова стратегія розвитку як (увага!) ресурсний центр Європи. Можна запитати, щоб нам хто-небудь розшифрував, яка тепер новітня стратегія України – бути чиїмось ресурсним центром. Це що, ноу-хау?! Ми що, хочемо собі долі якогось невизначеного, знаєте, маргінального сировинного придатку, де український народ буде опрацьовувати чиїсь національні інтереси, але не свої.

Україна не може бути чужим ресурсним центром. Україна мусить бути виключно своїм власним ресурсним центром для розвитку своєї економіки, свого статусу економічного і конкурентного у світі і в Європі. Це ресурсний центр, все, що нам дав Господь і що побудовано руками українців – це ресурсний центр українців, а не ресурсний центр якихось інших центрів впливу у світі.

І на жаль, оця сентенція, яку Прем'єр-міністр Шмигаль назвав стратегією, вона сьогодні реалізується через от такі законопроекти, які зараз будуть розглядатися і голосуватися, законопроект 9387.

Що відбувалося в останній сесійний день? В останній сесійний день останнім питанням поставили читання і голосування правок для цього закону, щоб залишити наші державні промислові площадки для розвитку економіки, а не для знищення. І знаєте, що відбувалося в цьому залі? В залі залишилося 10 депутатів, я на трибуні 11-а стояла. Головуючий ставив на голосування правки, розумні, нормальні, неспамові, логічні для України правки. Ви можете пояснити, як в залі, де знаходиться 10 депутатів, може набратися 226 голосів на підтримку нормальних, розумних правок? Неможливо. І тому Конституційний Суд  виніс рішення своє, що не можна ставити на голосування в залі будь-яке питання, яке потребує 226 голосів, якщо в залі немає 226. Ви розумієте, коли в залі 10 людей і ставляться правки на голосування, це топчеться не лише право кожного депутата проголосувати, це, по суті, розмазується парламентаризм і Конституція, це порушуються всі ази взагалі роботи будь-якого парламенту світу. І це відбувається у нас. І саме тому правки, які проголошувала наша команда до цього закону, навіть гіпотетично не могли набрати правильної кількості голосів, тому що в залі людей не було, пустий зал.

І тому наша команда буде подавати в Конституційний Суд звернення про неконституційність цього закону, тому що неконституційною була процедура. І, крім того, ми до кожного українця донесемо сьогодні інформацію, що такими законами проводиться стратегія деіндустріалізації країни, а не підняття країни як сильної, славної, самодостатньої і  рівної серед рівних держави. І ті, хто не втратив ще залишки совісті і хто ще не втратив залишки відповідальності перед своєю країною, не голосуйте за цей закон, тому що цим законом ви затверджуєте абсолютно хибну на 180 відсотків невірну стратегію розвитку країни. Ми будемо голосувати проти цього закону і вас закликаю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна, я єдине хочу уточнити, ви будете ставити поправки 4, 17, 31, 52, 56, 74, 86, 96 і 103, і 110? Добре, я їх ставлю почергово тоді.

Шановні колеги, будь ласка, приготуйтесь до голосування. Зараз я буду ставити почергово поправки, які комітетом були враховані. Водночас народна депутатка Тимошенко просить  таке рішення комітету поставити на підтвердження в залі. Тому я одразу почергово буду ставити ці поправки.

Шановні колеги, поправка номер 4. Це поправка авторства народного депутата Кузбита. Вона комітетом врахована. Тимошенко просить поставити таке рішення на підтвердження. Ставлю 4 поправку на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:51:09

За-244

Рішення прийнято.

Наступна поправка – поправка номер 17. Це поправка авторства народного депутата Струневича. Вона комітетом врахована. Народна депутатка Тимошенко просить поставити це рішення на підтвердження. Я ставлю 17 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.

 

12:51:40

За-251

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть.

Наступна поправка 31. Це поправка авторства народної депутатки Третьякової. Вона комітетом врахована. Тимошенко просить поставити це рішення на підтвердження. Ставлю 31 поправку на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:52:11

За-251

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Йдемо далі.

Наступна поправка 52. Це поправка авторства народного депутата Кузбита. Вона комітетом врахована. Я ставлю цю поправку на підтвердження за проханням народної депутатки Тимошенко Я прошу голосувати за 52 поправку.

 

12:52:42

За-257

Рішення прийнято.

Наступна поправка 56. Це поправка авторства знову ж таки народного депутата Кузбита. Вона комітетом врахована. Тимошенко просить поставити це рішення на підтвердження. Я ставлю 56 поправку на підтвердження.

Прошу голосувати.

 

12:53:16

За-250

Рішення прийнято.

Наступна поправка 74. Це поправка авторства народного депутата Крулька Івана Івановича, вона також врахована. Водночас Юлія Володимирівна хоче поставити цю поправку також на підтвердження. Ставлю 74 поправку.

Прошу голосувати.

 

12:53:51

За-258

Рішення прийнято. Поправка залишається врахованою.

Наступна поправка 86, авторства народного депутата Кузбита, вона також комітетом врахована. Тимошенко ставить цю поправку на підтвердження. Ставлю 86 поправку на підтвердження.

Прошу голосувати.

 

12:54:24

За-257

Рішення прийнято.

Наступна поправка. 96 поправка, авторства народного депутата Кузбита, також вона комітетом врахована. Тимошенко просить поставити її на підтвердження. Ставлю на підтвердження цю поправку номер 96.

Прошу голосувати.

 

12:54:55

За-251

Рішення прийнято.

Наступна поправка 103. Це поправка авторства також народного депутата Кузбита, вона комітетом врахована. Тимошенко також хоче поставити її на врахування. Ставлю 103 поправку на врахування. Прошу…  Ой, я перепрошую. На підтвердження. На підтвердження. Вона врахована. Ставлю 103 поправку на підтвердження.

Прошу голосувати.

 

12:55:34

За-254

Рішення прийнято. 

І завершальна поправка, яку Юлія Володимирівна ставить на підтвердження – це 110 поправка, теж авторства народного депутата Кузбита. Вона комітетом врахована. Тому ставлю 110 поправку на підтвердження. Прошу голосувати. 

 

12:56:05

За-247

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, у нас ще три поправки просить Гончаренко: 115-а, 126-а, 127-а. Будь ласка, Олексій Гончаренко.

 

12:56:16

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую.

Шановні друзі, це дуже важливі, я буду ставити одну з них на голосування – це поправка номер 126.

Мова йде про те, що цією поправкою ми знову грабуємо місцеве самоврядування. Ми забираємо 90 відсотків коштів, які сплачуються за оренду державної землі переданої і так далі. Да, нам говорять зараз, дивіться, там вже збільшилася оцінка, ну вірніше там і інший коефіцієнт і тепер ніхто нічого не втратить.

Але, насправді, місцеве самоврядування могло б здобути нарешті хоч щось і це  в селах і це в маленьких містечках, де це сьогодні дуже потрібно, дуже потрібно. Що ми робимо? Ми знову забираємо, ми знову грабуємо місцеве самоврядування.  

Я хочу нагадати, яка була тут епопея, коли забирали ПДФО. І що? Нам казали, заберемо ПДФО…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Позиція комітету.

Я так розумію, 126-ту, да,  ви? А, ви хочете 3 хвилини, але поставити одну? Бо ви мені цього не сказали, ви сказали три поправки.

Додайте ще 2 хвилини, дайте Гончаренку завершити і ми ставимо 126 поправку.

Будь ласка.       

 

12:57:38

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую.

Так от, я нагадую ще раз епопею, коли забирали ПДФО і казали, от зараз ми і буде так класно всім, будуть снаряди і все. І де? І де?!

Величезна кількість підрозділів, які раніше могли отримати допомогу з місцевого самоврядування, яке купляло їм те, що потрібно, машини, дрони, яке купляло екскаватори, яке купляло… допомагало в тому числі в будівництві фортифікацій. І де це? А де фортифікації? Де вони? Коли ми дізналися, на жаль, ми бачимо, як ворог просувається і там, де нам довелося відступити, ми ж всі не сліпі, і військові кажуть, а відступати нема куди, позаду нема цієї другої, третьої лінії. Так те, що могли військові будувати за допомогою місцевого самоврядування, сьогодні все це нищиться. І от зараз знову ми забираємо кошти у місцевого самоврядування під егідою, да, звичайно, підвищення обороноздатності. Але де воно?

Тому я категорично проти того, щоб ми грабували місцеве самоврядування. Те, що місцеве самоврядування не має витрачати кошти на бруківку, конечно, і на іншу дурню, конечно. Але, хто їм показує приклад, як не держава, яка витрачає кошти на національний телемарафон. Скільки ще це буде тривати? Чому у нас журналісти можуть бути на 3 поверсі? Чому вони не можуть бути на балконі? Чому далі люди можуть бачити трансляцію не на телеканалі "Рада", за який платяться дурні гроші з платниками податків, а тільки на моєму тіктоці і в ютубі, безкоштовно правда? Це ненормально.

Давайте нарешті дійсно витрачати гроші на оборону, припиняти грабувати місцеве самоврядування. Але визначити, що місцеве самоврядування також має приймати участь в захисті Батьківщини, що воно і робить, краще ніж центральна влада.

Дякую. 126 правку…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 126 поправці.

Шановні колеги, після цього голосуємо цю поправку і закон в цілому.

Будь ласка, Юрій.

 

12:59:51

КУЗБИТ Ю.М.

Дякую, пане Голово. Шановні колеги, ми дійсно, відповідно до правки 126, 90 відсотків орендної плати… за оренду земель державної власності сільськогосподарського призначення перераховуємо до загального фонду державного бюджету і 10 відсотків до загального фонду місцевих бюджетів. Цей перерозподіл зумовлений наступним. Додаткових 3 мільярди в загальний фонд державного бюджету на зміцнення обороноздатності нашої держави. 10 відсотків, які залишаються в місцевих бюджетах, місцеві бюджети не будуть втрачати коштів, порівняно з тим, що вони мають зараз. Тому що згідно зі змінами, які були проведені  в Земельний кодекс встановлюється 12 відсотків орендної плати,  мінімальна плата за оренду державних земель сільськогосподарського призначення в порівнянні з тим, що було до цих змін, 0,2-0,4 відсотка. Тобто паритет буде збережений і місцеві бюджети нічого не втратять.

Тому, колеги, прошу підтримати цю правку –  додаткових 3 мільярди в рік в загальний фонд державного бюджету, це для нашої армії. Дякую. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, 126 поправка, авторства нашої колеги Підласої і інших колег, вона комітетом врахована, водночас народний депутат Гончаренко він ставить цю 126 поправку на підтвердження.

Шановні колеги, я ставлю 126 поправку, прошу  голосувати, колеги.

 

13:01:39

За-251

Рішення прийнято. 

Покажіть по фракціях.

Шановні колеги, переходимо до голосування в цілому. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України", реєстраційний номер законопроекту 9387. Готові голосувати?

Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:02:28

За-245

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Вітаю, колеги.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Вельмишановні колеги, на Погоджувальній раді ми домовилися про об'єднання обговорення наступних двох законопроектів 11234 і 11235, і розгляд їх за скороченою процедурою.

Тому я ставлю пропозицію про об'єднання обговорення законопроектів номер 11234 і 11235 та їх розгляд за скороченою процедурою.

Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:03:17

За-269

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Валерійовича Литвиненка.

Будь ласка, Олександр Валерійович.

 

13:03:36

ЛИТВИНЕНКО О.В.

Шановні пані та панове народні депутати! Російська агресія триває вже 805 день. На ваш розгляд пропонується питання затвердження указів Президента про продовження дії правового режиму воєнного та про продовження загальної мобілізації ще на 90 днів.

Винесення цих указів на ваш розгляд пов'язано з тим, що час дії попередніх продовжень правового режиму воєнного стану та загальної мобілізації спливає 13 травня 2024 року. Пропонується продовжити ці заходи ще на 90 днів.

Реалізація заходів воєнного стану, а також загальної мобілізації створить, продовжить умови для відбиття російської агресії.

Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую-дякую.

Шановні колеги, я запрошую голову Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Михайловича Завітневича. Яке рішення прийняв комітет по цих двох питаннях?

Будь ласка, Олександр Михайлович.

 

13:05:05

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановні колеги, відповідно до доручення Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні 7 травня 2024 року розглянув проект Закону України про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"  (реєстраційний номер 11234, від 06.05.2024), поданий Президентом України, та реєстраційний номер 11235 – затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" (реєстраційний номер 11235, від 06.05.2024). Комітет рекомендує Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні прийняти обидва законопроекти за основу і в цілому як закон, затвердивши рішення Президента України.

Дякую, колеги. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Михайлович.

Шановні колеги, я прошу записатися фракції і групи: два – за, два – проти для обговорення спільно цих двох законопроектів. І після цього ми голосуємо підряд їх обидва. Будь ласка, записуємося.

Будь ласка, народний депутат Юрчишин Ярослав Романович, фракція "Голос".

 

13:06:29

ЮРЧИШИН Я.Р.

Прошу передати слово Роману Костенку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Роман Костенко, Роман Васильович.

 

13:06:42

КОСТЕНКО Р.В.

Доброго дня, шановні колеги. Звичайно, що наша фракція буде підтримувати, я думаю, як і всі в залі, цей законопроект, який є, скажімо так, одним з основних зараз за ці періоди, поки ми засідаємо в парламенті і маємо постійно підтримувати і мобілізацію, яка зараз зайняла велику частину життя суспільства, і так само і воєнний стан, який по факту тримає все, що зараз відбувається.

Але, шановні колеги, якраз те, що ми голосуємо мобілізацію, – це питання, яке зараз найбільш наболіле в нашій державі. І законопроект, який ми прийняли для того, щоб мобілізація була, проходила і була справедливою, і всі тут, хто зараз знаходяться в залі як народні депутати, мають це контролювати. А тому до справедливої мобілізації для того, щоб люди йшли в армію захищати свою країну, ми маємо це робити не тільки примусом, не тільки підняттям штрафів, не тільки питаннями, які, скажемо так, здійснюють примус.

А основне питання і головне, те, що ми з вами робили, це має бути ще мотивація. Мотивація, яка була і закладена частково в Законі про мобілізацію, але основна частина, яку ми з вами підписали, це законопроект 11012, в якому прописані основні моменти мотивації. І я закликаю президію і комітет розглянути цей законопроект. Тому що людям ми маємо показати, що основне для нас це набирати в армію не всіх підряд, а вмотивованих людей, здорових і щоб вона проходила справедливо.

Слава Україні!  Будемо підтримувати. (Оплески)

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Фріз Ірині Василівні, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

Будь ласка, Княжицький Микола Леонідович.

 

13:08:45

ФРІЗ І.В.

Прошу передати слово Миколі.

 

13:08:54

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л.

Шановні колеги, агресія триває вже 10 років насправді і ми всі це пам'ятаємо.

Ви знаєте, щойно приїхав зі Львова, про що люди говорять в перукарні? Говорять про те, що хапають людей на вулицях, везуть на фронт, дають гранату і кидають на танк! А потім розбомбили цілий потяг і не знають, де ці люди. Люди ховаються по хатах. В кадрах показують тецекашників, які нібито когось десь хапають. Дійсно хапають і дійсно за це потрібно карати.

Але ж справа в іншому, подивіться, як ми змогли всі мобілізуватися, коли намагалися зробити все, щоб отримати американську допомогу: і влада, і опозиція, і Президент, і парламент, і уряд, і церкви, і релігійні організації, бо коли ми разом – у нас все виходить. А коли у нас намагається політична влада покласти відповідальність за мобілізацію лише на військову, коли одні думають, як сховатися, а інші думають закрити очі і цього не помітити, то ми маємо реальну катастрофу на фронті з браком людей.

Через те зараз час до об'єднання. Зараз час всім і Міністерству економіку порахувати, хто саме потрібен і на яких підприємствах? Тому  що обезкровлювати економіку теж не можна. Зараз час розказати по засобах масової інформації, що наші військові готуються в центрах підготовки, що вони не кидаються на танк з гранатою, що у нас сильна армія, що ми готові плечем до плеча захищати нашу країну. Але коли ми говоримо плечем до плеча, то плечем до плеча має стати і Президент, який має не просто звертатися і говорити про необхідні наступи, а закликати до мобілізації, і парламент. Всі ці смішочки, які ми бачимо на марафоні і на телеканалах, коли висміюються військові, що обурює все суспільство – це не сприяє мобілізації. Давайте подивимося чесно одне одному в очі, чесно будемо підтримувати мобілізацію, чесно будемо робити все для того, щоб разом перемогти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Соколову Михайлу Володимировичу, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".

Будь ласка, Вадим Євгенович Івченко.

 

13:11:15

ІВЧЕНКО В.Є.

Вадим Івченко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, однозначно "Батьківщина" підтримує відповідні законопроекти, але хочемо звернути увагу на наступне. Сьогодні голодний солдат, він не здатний виконувати свої функції на передовій. Велика проблема з харчуванням і постачанням відповідних продуктів до міст дислокації, 45 відсотків не вистачає. Дещо краща, звичайно, ситуація безпосередньо на передовій, але, колеги, пам'ятаєте ту шутку, коли вам табличку приклеить или прибить?

Коли займаються процесом реформ, від цього не має страждати український захисник. Колеги, хтось придумав, що потрібно розділити логістику з закупкою, але хто за це має відповідати, коли сьогодні не доїжджають харчі в пункти дислокації? Для мене особисто був маркер, коли мені дали запит від AZOV Support, Support AZOV, де вони попросили картоплю, часник і різні продукти харчування. І запитайте у колег з нашого Комітету безпеки, скільки до них зверталися і вже скільки ми допомагаємо як волонтери безпосередньо нашим солдатам. І це функція Міністерства оборони.

Якщо ми не будемо звертати увагу, якщо ми не будемо наказувати винних у цих провалах, колеги, чого очікувати від солдата, який має бути ситий? І це наша з вами функція, це наш з вами парламентський контроль. Давайте це підтримаємо. А у "годині запитань до Уряду", давайте підготуємося і запитаємо уряд про так звані реформи у системі харчування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, замість Колтуновича – Павленко Юрій. Будь ласка.

Шановні колеги, і після цього голосуємо. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

 

13:13:29

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановний пане Голово, шановні колеги, український народе! Ми як 24 лютого 22-го року, так і сьогодні підтримуємо відповідні проекти рішень, укази Президента про продовження воєнного стану і загальної мобілізації. У першу чергу ми висловлюємо вдячність і повагу кожному воїну, солдату і офіцеру, захиснику і захисниці, які протягом цих 805 днів ціною свого життя і здоров'я захищають незалежність нашої держави, захищають Україну. Разом з тим не менш актуальними за ці 805 днів залишаються проблеми, пов'язані із забезпеченням українського воїна, у першу чергу індивідуальними засобами захисту і наступу – боєкомплект. Грошове забезпечення, чехарда і постійні зміни з грошовим забезпеченням військовослужбовців не додають впевненості українському солдатові. Забезпечення харчуванням. Організація і управління військами, на жаль, багато залишилося радянського в управлінні і покаранні солдатів, які  виконують свої обов'язки. Навчання, підготовка тих, хто мобілізований, або постійна перепідготовка, виходячи з нових технологій, які застосовує проти нас ворог. Все це і сьогодні, через 805 днів, залишається актуальним. Також питання ветеранської політики, підтримки сімей, державної підтримки сімей загиблих українських воїнів. На жаль, немає чіткої стратегії, тактики і дій держави по підтримці кожного воїна, який в силу поранення повернувся до цивільного життя. Саме цього ми вимагаємо від складу Верховної Ради, вимагаємо від уряду чітких відповідей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення. Переходимо до прийняття рішень. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, я прошу народних депутатів приготуватися до голосування. Я ставлю почергово на голосування цих два питання, як ми домовилися.

Тому, шановні колеги, будь ласка, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" (реєстраційний номер 11234).

Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:16:41

За-339

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" (реєстраційний номер 11235).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:17:16

За-336

Рішення прийнято.

Закон і один і другий прийнятий в цілому. Дякую, колеги.

Будь ласка, Кривошеєв, у вас з процедури, ви підходили. Будь ласка.

 

13:17:29

КРИВОШЕЄВ І.С.

Шановні колеги, згідно статті 6 Регламенту Верховна Рада має право вимагати присутності в цій залі будь-якої посадової особи.

Минулого тижня стався черговий випадок, який обурив український бізнес-співтовариство – це обшуки в приміщеннях CEO Club. Я впевнений, що більшості колег про це відомо. І, як і в більшості подібних випадків тиску на бізнес, фігурував один і той самий орган – це Бюро економічної безпеки.

Оскільки кількість питань, які накопичились до Бюро економічної безпеки, уже, можна сказати, зашкалює, я прошу поставити на голосування питання запрошення керівника Бюро економічної безпеки до Верховної Ради України. Хай прийде прозвітується і відповість на запитання від колег, які справді накопичились. Прошу поставити на голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, пропозиція зрозуміла, я ставлю пропозицію колеги Кривошеєва на голосування. Прошу голосувати.

 

13:18:44

За-244

Рішення прийнято. Прошу Апарат підготувати необхідні документи для запрошення цієї особи. Дякую.

Колеги, ідемо далі. Наступний законопроект 11237. Це проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року.

Я ставлю пропозицію включити це питання до порядку денного сесії. Це я говорю про законопроект 11237. Прошу голосувати за включення цього законопроекту до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

13:19:36

За-321

За-2... 321, перепрошую. Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою, прошу голосувати.

 

13:19:58

За-265

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую до слова як доповідача народного депутата України, Героя України Мустафу Джемілєва. Будь ласка, Мустафа-ага. 

 

13:20:35

ДЖЕМІЛЄВ М.

Шановний пане Голово! Шановні народні депутати! Звернення Верховної Ради України до урядів і парламентів всіх країн світу, парламентських асамблей та міжнародних організацій у зв'язку з 80-річчям депортації і геноциду кримськотатарського народу має велике значення, як для України в цілому, так і для корінного народу Криму, який вже одинадцятий рік перебуває під жорсткою окупацією і піддається найбільш численним репресіям з боку окупантів.

Напевно, у світі не так багато країн, де люди радіють, коли на їхню землю прилітають і вибухають ракети і бомби. Це відбувається сьогодні в Криму, коли наші воїни обстрілюють розташовані на півострові військові бази, порти і аеродроми.  Бо це вселяє в них впевненість, що Україна не забула і ніколи не забуде Крим, і що жодних мирних переговорів з агресором за рахунок поступок йому Криму чи інших окупованих територій України не буде.

Вельми вагомим є і те, що в преамбулі заяви робиться посилання на Постанову Верховної Ради України від 20 березня 14-го року про гарантії прав корінного кримськотатарського народу, в якій, як відомо, йдеться про те, що відповідно до міжнародних норм і, зокрема, Декларації ООН про права корінних народів Україна гарантує захист та реалізацію невід'ємного права на самовизначення кримськотатарського народу в складі суверенної та незалежної Української держави. Це дає надію  на те, що в Криму після його деокупації нарешті...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Секундочку.

Шановні колеги, я ніколи цього не робив, я прошу вашого дозволу дати завершити Мустафі-ага цей виступ. Будь ласка, дайте час необмежений.

Будь ласка, Мустафа-ага.

 

ДЖЕМІЛЄВ М.

Це дає надію на те, що в Криму після його деокупації нарешті буде захищено невід'ємне право корінного народу, і що більше не буде свавілля шовіністично налаштованих чиновників нащадків переселених в Крим, після депортації кримських татар, росіян, які завжди розглядали Крим як частину якогось "руського міру" тобто російського світу. Вкрай важливим є те, що в заяві міститься заклик до парламенту всіх країн світу визнати депортацію кримськотатарського народу 1944 року геноцидом і висловлюється вдячність тим країнам, зокрема Латвії, Литві, Канаді, парламенти яких вже ухвалили таке рішення.

Я щиро вдячний всім главам фракцій нашого парламенту, які вже підписали цей проект звернення, і сподіваюсь, що це звернення буде прийнято якщо не одноголосно, то майже одноголосно. Наперед передаю вам вдячність своїх співвітчизників в окупованому Криму.  Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям слава! Дякуємо. Дякуємо, Мустафа-ага.

Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександра Олександровича Мережка.

Будь ласка, Олександр Олександрович.

 

13:24:26

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні колеги, з огляду на те, що 18 травня День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, Верховна Рада України вкотре має звернути увагу міжнародної спільноти на порушення прав кримських татар.

Так, відповідно до статті 93 Регламенту Верховної Ради України комітет на своєму засіданні розглянув проект Постанови  Верховної Ради України про Звернення Верховної Ради України до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року. За наслідками розгляду зазначеного законопроекту комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України включити згаданий проект Постанови Верховної Ради України до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання та прийняти його за основу і в цілому з врахуванням техніко-юридичних правок та пропозицій комітету.

А саме, по-перше, у абзаці 25 тексту проекту Звернення виключити слова, цитую: "Як держави-члена Організації Об'єднаних Націй та постійного члена Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй, що систематично не виконує своїх обов'язків".

По-друге, після абзацу 25 доповнити текст проекту Звернення новими абзацами у такій редакції, цитую: "Закликати держави світу приєднатися до чергової резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим  та місто Севастополь", підтримати запрошення України приєднатися до Північноатлантичного договору 1949 року на наступному ювілейному саміті НАТО,  який відбудеться у липні  2024 року і місті Вашингтон".

Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення комітету та прийняти запропонований проект Постанови Верховної Ради України за основу і в цілому і з врахуванням техніко-юридичних правок та пропозицій комітету.

Дякую за увагу.

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Олександрович.

Шановні колеги, я прошу представників фракцій і груп  записатися по 2 хвилини виступу з цього питання. Прошу записуватись.

Слово надається народному депутату України Задорожному Андрію Вікторовичу фракція політичної партії "Слуга народу". Передає, так, слово?

 

13:27:04

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Передає, передає, Пушкаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Пушкаренко Арсеній.

 

13:27:15

ПУШКАРЕНКО А.М.

Шановний пане Голово, шановні колеги, дорогий український народ. Дійсно, 18 травня велика  трагедія, 80 років з моменту депортації радянською владою кримськотатарського народу з їхньої території, з їхньої істинної території, з Криму. І це не просто геноцид – це особливий вид геноциду, коли     радянська влада зробила все, щоб цієї нації більше не існувало. І буквально за декілька днів всю націю фактично зібрали і депортували.

Сьогодні, звертаючись до урядів, парламентів, міжнародних організацій, світу, ми закликаємо визнати це так сьогодні, як і це відбувається з питанням Голодомору, геноцидом кримськотатарського народу. Адже пройшло 80 років, а злочини, непокарані злочини, Москви сьогодні чинить знову ж таки нинішнє керівництво Москви. На 10 річницю, вибачте, 10 років тому на 70 річницю почалася знову окупація Криму. Сьогодні ми бачимо як переслідуються кримські татари, як порушуються права людей, як знищуються або відбувається повторення тих подій, які були 80 років тому, тому сьогодні важливо це пам'ятати. І ми у нашому зверненні апелюємо до того, що повинна бути відновлена територіальна цілісність України, в тому числі разом з територією Криму, що Українська формула миру, де йде мова і повернення всіх наших заручників, всіх наших полонених, в тому числі кримських татар повинна бути імплементована і повинен бути міжнародний спеціальний трибунал за злочини Росії, які продовжуються і сьогодні. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям Слава!

Слово надається народному депутату Наливайченку Валентину Олександровичу, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"", будь ласка.

Крулько, я бачу, Іван Іванович. Будь ласка, Іван Іванович.

 

13:29:40

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Дуже символічно, що це звернення до парламентів світу, урядів, міжнародних організацій ми приймаємо саме сьогодні, в День перемоги над нацизмом. Всі тоталітарні режими діють однаково. Хто може їм створювати потенційну загрозу? Хто має іншу думку, ті підлягають тоталітарним режимом на знищення. Так само діяв тоталітарний комуністичний режим по відношенню до різних народів на території України.

 Кримські татари стали жертвами депортації і відповідно геноциду кримськотатарського народу з однієї причини, тому що вони хотіли жити вільно на власній землі. Вони хотіли мати власну думку і вони загрожували ідеям, які ніс комуністичний тоталітарний режим, про те, що не може бути жодних народностей, а має бути один советский громадянин.

Саме тому і українці були об'єктом для злочинів геноциду з боку кремлівського тоталітарного режиму. Але, що змінилося з того часу? А змінилося тільки те, що зараз путінський режим має іншу вивіску під назвою Росія, а насправді це продовження советских тоталітарних злочинів.

Тому, як ті хто вчиняли злочини проти кримських татар, проти українців, проти інших національностей так і нинішні путіністи мусять понести відповідальність за злочини геноциду, які вони здійснюють по відношенню до інших народів.

Україна мусить бути вільною і кримські татари будуть себе почувати вільними тільки в незалежній українській державі. І кримський народ буде жити разом з Україною у звільненому від російського тоталітарного ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Павленко Юрій Олексійович, "Платформа за життя і мир", будь ласка.

 

13:31:57

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановний пане Голово, шановні колеги, шановний український народе! Ми підтримуємо Звернення Верховної Ради України до парламентів світу, урядів, міжнародних організацій щодо визнання геноцидом тих дій, які вчинив комуністичний, радянський, російський режим проти кримськотатарського народу 80 років тому назад. Ми сьогодні висловлюємо солідарність з кримськотатарським народом.

На жаль, непокаране зло воно знову повернулося на наші землі. Нащадки тих, хто 80 років тому назад знущався над кримськотатарськими людьми сьогодні роблять злочини на наших теренах від Донбасу до Галичини, від Криму до Чернігівської, Сумської, Харківської областей скрізь сьогодні російські окупанти знущаються, вбивають, викрадають українських громадян і українських дітей. Саме тому ми повинні зробити все, щоб кожний злочин, вчинений на нашій землі окупантом, російським окупантом, був покараний.

Тому ми підтримуємо звернення до парламентів, і до міжнародних організацій, і урядів сьогодні стати пліч-о-пліч з українською державою з тим аби дати жорстку відсіч окупантам, з тим аби створити міжнародний спеціальний трибунал аби кожний поіменно, починаючи від Путіна і далі, був притягнутий до максимальної відповідальності, щоб зло це більше не повернулося не тільки на українські землі, а на землі будь-якої держави світу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ Федина Софія Романівна, після цього голосуємо. Я прошу… А ще буде 1 хвилина від "Голосу", так?

Будь ласка, Іонова. Передає Іоновій, перепрошую.

 

13:34:05

ІОНОВА М.М.

Шановний пане Голово, шановні депутати! Трагедія кримськотатарського народу вона не має строку давності і не має прощення. Тому що геноцид – це найстрашніший злочин, який може бути вчинений проти народу і він не може бути  виправданий жодним аргументом.

Режими, які вдаються до таких злочинних дій, вони заслуговують на найвищі покарання, і путінський режим дійсно він є наступником сталінського режиму, який нищив цілі народи, в тому числі кримськотатарський і український.

Сьогодні наші народи б'ються пліч-о-пліч з путінськими ордами не лише за Крим і Донбас, а за право жити вільно безпечно на своїй землі і, щоб знову ми не стали жертвою геноциду. Тисячі українців і тисячі кримських татар стали жертвами російського вторгнення в Україну, яке триває вже більше ніж десять років і ми маємо чітко зазначати терміни цієї російської агресії. Багато ще досі наших співвітчизників як кримських татар, українців знаходяться в полоні путінських катів.  

У 80-у річницю депортації з Криму кримських татар Верховна Рада, вона не лише вшановує пам'ять жертв цього страшного геноциду, а ми закликаємо світ стати пліч-о-пліч з українцями, кримськими татарами, іншими народами, які вільно живуть у нашій державі. І обов'язок держави вирішити всі політичні права кримськотатарського народу в повному обсязі.

Ми дійсно маємо закликати світ, щоб вони пам'ятали, і ми маємо бути вдячні, хто розуміє і підтримує Україну, але посилювати санкційну політику, гуманітарну допомогу і особливо в питанні звільнення наших громадян. Ми також маємо прийняти, щоб Захід прийняв стратегічні рішення Заходу щодо членства України в ЄС і НАТО.

І наостанок хотіла би сказати, що ми вдячні силам безпеки і оборони, те, що вони вже дистанційно визволяють Крим. Тому що міст, але і "міст диявола" Кримський міст має бути зруйнований.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, від "Голосу" хто ще буде? Юрчишин Ярослав Романович і після цього голосуємо. Прошу народних депутатів запросити до зали. Будь ласка, Ярослав Романович.

 

13:36:22

ЮРЧИШИН Я.Р.

Звісно, ми будемо підтримувати цю постанову. Але я окремо хотів би подякувати представникам кримськотатарського народу, які не замкнулися у своєму горі, яких не зламала трагедія. І зараз наші колеги Мустафа Джемілєв, Ахтем Чийгоз, Рефат Чубаров, Рустем Умєров, Таміла Ташева борються за те, щоби світ визнав геноциди і депортації не лише кримськотатарського населення і народу, а й інгушів, черкесів, чеченців. Тобто встановлюють відповідальність за злочини Росії стосовно інших корінних народів і тих народів, які, на жаль, досі не мають власної держави, хоча мають на це повні права. За це вам, колеги, величезна подяка.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання. Я прошу народних депутатів зайняти місця. Шановні колеги, будь ласка, займіть місця. Переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови  про Звернення Верховної Ради України до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року, реєстраційний номер проекту Постанови 11237.

Шановні колеги, готові голосувати? Я прошу народних депутатів  голосувати.

 

13:38:20

За-317

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях, будь ласка. Дякую, колеги. Прийнято в цілому.

Рухаємось далі, шановні колеги, наступний законопроект 11079-1, це друге читання. Це проект Закону про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів України та інших законів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі у обороні країни, захисті її незалежності та територіальній цілісності.

Шановні колеги, на Погоджувальній раді ми домовилися про наступне:  один виступ 5 хвилин – від фракцій "ЄС"; 7 хвилин із постановлення одної поправки на повне врахування – від фракції "Батьківщина". Далі 3 хвилини – виступ від народного депутата Мамки. 7 хвилин –  виступ від "За майбутнє" Скороход. 5 поправок – від фракції "Голос". І 23 поправка в кінці буде ставитися пані Радіною. І буде ще в Разумкова поправка, да? Добре. 

Шановні колеги, тоді переходимо до виступів. Починаємо з "ЄС", 5 хвилин – виступ від фракції "ЄС". Будь ласка. Хто буде? Артур Володимирович, будь ласка, 5 хвилин.

 

13:39:56

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслане Олексійовичу, шановні українці, шановні колеги!

Ви знаєте, в назві закону є дуже важливі слова "оборона країни". Але чи стосується цей законопроект оборони країни напряму? Знаєте, виникають великі сумніви. І, окрім цього, якщо ви говорите про оборону країни, якщо ви говорите про те, що нам необхідні люди зараз в окопах, то чому, чому ви не говорите про те, що має бути значно покращена ситуація з фортифікаціями. І коли парламент пропонує підставити плече, створивши тимчасову комісію щодо того, щоб ретельно подивитися ситуацію з фортифікаціями, допомогти тим, хто їх зараз будує, для того, щоб вони були збудовані краще, чомусь монобільшість і Офіс Президента категорично проти цього.

Що ви приховуєте з фортифікаціями? Мабуть, те, що їх часто немає і ми стикаємося дуже часто з ситуаціями, коли наші військові відходять на другу лінію оборони, якої фізично не існує. Про це треба говорити, коли ми говоримо про те чи потрібні нам люди в окопах. Звичайно, потрібні, але вони мають бути захищені.

Другий момент. Люди в окопи мають приходити тільки після того як вони навчені воювати, навчені. Представники "Європейської солідарності" відвідали навчальні центри, ми подивилися, які зусилля, дійсно, інструктори, 90 відсотків з яких пройшли фронт, сьогодні вкладають в те, щоб кожен мобілізований, кожен доброволець, кожен боєць, який туди прийшов, виходив звідти навченим.  Але знаєте, одна бойова граната на весь період навчання – це недостатньо. Для того, щоб люди розуміли, що вони навчені, ці моменти треба виправляти, ці моменти треба виправляти і тоді вони добровільно і з набагато більшою мотивацією підуть на передову.

Третій момент, який є надважливий – термін служби. Він має бути зрозумілим. Мобілізація до Збройних Сил України не може бути квитком в один кінець. Можна дискутувати про терміни, можна дискутувати про умови, але це має бути зрозуміла історія для кожного, хто сьогодні боронить державу, і для кожного, хто прийде їм на зміну. Ротації, бо це питання серйозно впливає на мотивацію. Не можна тримати людей постійно у бойових активних діях без ротації, без жодного відпочинку. Вони герої, вони це намагаються витримувати, але дуже багато гине саме через те, що немає ротацій. Це питання має бути узаконене і воно значно підвищить мотивацію тих, хто сьогодні має йти на передову.

І останній, але надважливий момент. Коли ми говоримо про мотивацію, ми говоримо також і про забезпечення, про забезпечення військових, а з цим, на жаль, є великі проблеми зараз, це коли вже, вибачте, йде третій рік повномасштабного вторгнення, і у нас є великі проблеми з цим. Чого вартує тільки ситуація, яка сьогодні відбувається з дронами. Ми всі пам'ятаємо, як забирали ПДФО у місцевих громад, причому ми розуміли і ми пояснювали у цій залі, що це ПДФО використовується якраз для того, щоб підтримувати військові частини, які розташовуються у цих громадах, чи представники, які служать у цих частинах, і вони родом з цих громад. Ніхто "Європейську солідарність" тоді не послухав, цей закон був проголосований. В результаті гроші забирали в Київ і досі не відомо, де вони. Тому що за цифрами дрони мають бути на фронті, як то кажуть, за паперами, але в реальному житті їх немає. І переважну більшість дронів постачають досі волонтери і благодійники.

І наостанок. Ви знаєте, коли ми обговорюємо такі важливі закони, присутність журналістів і обізнаність суспільства, це обов'язкові критерії таких обговорень. Що ми маємо? Нам сьогодні з пафосом об'явили, що журналісти вже повернулися у Верховну Раду. Ну, по-перше, вони десь там у закутках на третьому поверсі, вони не бачать цього засідання, вони його не бачать, вони не присутні на балконі, вони не бачать реальної поведінки народних депутатів, а вони мають бути тут, в залі, і ми будемо цього…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я хочу вам повідомити. Вони бачать, вони слідкують за трансляцією, яка іде на третьому поверсі. Вони слідкують за трансляцією, необов'язково бачити з балкону, можна бачити пряму трансляцію, яка іде звідси. Але на відміну від багатьох народних депутатів вони дотримуються законодавства і викладуть це через годину після завершення.

Дякую, шановні колеги, рухаємося далі.

Юліє Володимирівно, 7 хвилин ваших і потім ви будете 402-у поправку пропонувати на повне врахування.

Будь ласка, Юлія Володимирівна Тимошенко.

 

13:45:40

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, наша команда, наша фракція "Батьківщина" підтримує цей законопроект 11079-1. Ми будемо голосувати за. Але наша команда внесла, користуючись 116-ю статтею Регламенту, 402-у правку до цього законопроекту. Ця правка врахована частково. Ця правка складається з двох частин. І вони: ця правка і дві частини цієї правки базуються на досвіді роботи тимчасової слідчої комісії щодо надання допомоги пораненим військовим.

Я хотіла б щоб ви звернули на це увагу, тому що ви сидите в цьому залі завдяки тому, що здоров'я і життя наші воїни, герої і героїні кладуть сьогодні за Україну в Збройних Силах. І ми з вами кожен день згадуємо цих людей у цьому залі, ми кожен день дякуємо їм за їх героїчний вчинок, але як ми відносимося до них? Давайте подивимося.

От перша частина цієї правки, про яку я говорю, 402-а, яка сформована на базі мого досвіду роботи в тимчасовій слідчій комісії. Вона про те, що якщо є поранений військовий, то лікується він у будь-яких закладах охорони здоров'я, будь-якої форми власності: комунальні, ті які підпорядковуються армії, приватні – будь-які. Тому що ми  зобов'язані дати нашим героям і героїням найкращий ступень надання медичної допомоги. І що лікуються вона і реабілітуються до повного одужання, і здійснюється фінансування лікування за державний кошт. Скажіть, що тут не так. Можливо, ми в чомусь заплуталися, можливо, коли сотнями мільярдів гривень відмиваються гроші на закупівлях, можливо, краще їх витратити на лікування і реабілітацію наших військових. Або вони у нас не заслужили, якщо вони доліковуються в приватній лікарні, то щоб це було за державний кошт, там, де вони проходять реабілітацію, в тих центрах реабілітації, в які вони вірять. Якщо вони приватні, що, вони не заслужили у нас цього? От проста половина правки, яка, на жаль, неврахована, тому що сказали, що у нас немає грошей лікувати найкращим чином наших поранених, реабілітовувати найкращим чином. Хіба це можливо?

І я вас прошу, якщо ви підтримаєте цю правку в цілому, це буде дуже важливий елемент захисту наших військових. Не можна бути такими байдужими, не можна бачити в лікарнях по Україні, коли батьки на візках возять поранених хлопців і дівчат, і вони в приватних лікарнях лікуються за рахунок коштів родини. Чому так відбувається, поясніть. І тому я прошу цю правку підтримати в цілому, щоб ця частина теж була врахована. А друга частина цієї правки, яка врахована, це ми встановили, що в тих лікарнях комунальних, де лікуються наші поранені, їм за законом, за всіма нормативними документами потрібно п'ятиразове харчування, причому підвищеної калорійності.

Так-от, в пакеті НСЗУ, це Національний центр здоров'я України, ви розумієте, там, де виділяють кошти комунальним лікарням на лікування, на харчування, на добу, просто зараз вдумайтеся, закладено 39 гривень 70 копійок на добу. Скажіть, як можна пролікувати наших поранених бійців, п'ятиразове харчування підвищеної калорійності за 39 гривень 70 копійок?  Це ми, українці, таке віддали нашим пораненим героям. І тому друга частина правки, яку, я дякую пану Іонушасу, дякую в тому числі команді "Слуга народу", яка врахована. Це щоб гроші з Міністерства оборони на харчування, які передбачені для всіх військових в бюджеті, щоб вони рухалися за військовим пораненим і щоб у лікарні на повноцінне нормальне харчування гроші йшли з грошей Міноборони, які передбачені на харчування військових. Це правильна правка. Вона не потребує ніяких додаткових змін до бюджету. Вона повністю виправить ситуацію. І коли місяць прохарчувала комунальна лікарня наших поранених, вони виставляють рахунок по факту Міністерству оборону по нормативам, які затверджені Міністерством оборони для військового.

От ця друга частина правки вона врахована. І тому правка, яка складається з двох частин: повноцінне лікування і реабілітація за державний кошт, за кошти державного бюджету, не враховано, а харчування враховане. І тому ця правка в цілому врахована частково.

Я дуже прошу вас зараз, якщо ми дійсно ставимося з відкритим серцем, щиро, з повною віддачею як країна, як нація до лікування і реабілітації наших героїв, я прошу цю 402 правку, вона врахована частково, врахувати повністю. І тоді ми зможемо дійсно виконати обов'язок держави і обов'язок української нації перед нашими тяжкопораненими бійцями, перед нашими героями, героїнями, людьми, які всупереч всьому, в тому числі своїм власним страхам, пішли віддавати здоров'я, життя, битися за нашу рідну державу.

Якщо ми не підтримаємо цю правку в повному обсязі, це буде означати, що ми їх будемо лікувати за остаточним принципом: скільки виділили копійок, на те і лікуємо. Так не можна! Я думаю, нам треба віддати нашим воїнам належне. І я вірю в те, що цей парламент, який іноді приймає страшні речі те, що стосується військових, все-таки віддасть належне, шану і зробить те, що є моральним нашим обов'язком. Прошу проголосувати за врахування цієї правки в цілому.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юліє Володимирівно.

Шановні колеги, 402 поправка, вона врахована частково. Водночас Юлія Володимирівна тільки що пояснила свою позицію і просить поставити 402 поправку на повне врахування.

Шановні колеги, я ставлю 402 поправку на повне врахування. Це поправка авторства Тимошенко і колег.

Прошу голосувати.

 

13:53:12

За-123

Рішення не прийнято. Поправка залишається врахованою частково.

Далі у нас, шановні колеги, три хвилини виступ Григорія Миколайовича Мамки.

Будь ласка, Григорій Миколайович. Після цього – сім хвилин Скороход від "За майбутнє".

Будь ласка, Григорій Миколайович.

 

13:53:27

МАМКА Г.М.

Шановні народні депутати, все-таки хочу звернути увагу на ту роботу, яку повинні давати народні депутати, в тому числі і держава Україна. Це перше, про можливість. Можливість вибирати ту чи іншу роботу. Можливість внормувати ті чи інші правовідносини. Цей законопроект, який ми розглядаємо, він частково щось внормовує, не надає повного механізму, але нам дійсно необхідно його приймати. Про що я хотів би акцентувати увагу? Про те, що отаким законопроектом важливим, критично важливим необхідно все-таки говорити і ставити термін щодо інформування Верховної Ради про його виконання, про недоліки, які мішають його повністю виконати і все інше. На жаль, цього немає ні в законопроекті, ні в процедурах, ні в Регламенті.

А думка про те, що цей законопроект допоможе теоретично, нам би все-таки хотілось би побачити практичну дію закону. В чому полягає практика? Практика полягає в тому, щоб він був зрозумілий як для тих людей, хто буде виконувати, для громадян України, для тих осіб, які вже відбувають покарання. Декілька стадій в стадії судового досудового розгляду це внормовано. Внормовано, якщо людина  іде захищати  або призивається до Збройних Сил України, зупиняється судовий   розгляд справи до закінчення війни, потім він продовжується.

На даний час цей законопроект стосується тільки осіб, які уже відбувають покарання. Можна відбути покарання і умовно-достроково звільнитися і держава покладає, за порушення умовно-дострокового  звільнення, покарання, тобто  повернення назад, штрафи, нагляди і все інше.

Даний законопроект не несе жодного покарання за порушення умовно-дострокового відбування покарання, а він каже тільки якщо за умови підписання контракту, контракт датована дата, контрактів вічно не буває. І чи це не буде якоюсь черговою схемою про ухилення від відбування покарань, від ухилення від призову, від виконання умов контракту? Тут дуже багато  ризиків.

І моє прохання дуже просте, через місяць проаналізувати і дати ті зміни, щоб дієво працював закон і була можливість від держави виконувати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Григорій Миколайович.

Будь ласка, 7 хвилин Анна Костянтинівна Скороход. Будь ласка.

 

13:56:48

СКОРОХОД А.К.

Колеги, сама ідея мобілізації заключенных вона гарна, але вона в цьому законі не реалізована, це законопроект ні про що.

Скажіть, ми на сьогоднішній день всі з вами  спостерігаємо, як людей гребуть з вулиць, гребуть з підприємств, як то кажуть виконувати обов'язок. А виходить, що засуджена особа,  за цим законом, її питають, а чи хочеш ти, засуджений, укласти  контракт? Тобто всі люди лохи, а засуджені не лохи виходить? Як таке може бути? Як ми можемо питати в людей, які відбувають покарання про те, бажають вони піти в армію чи не бажають. Чому ми не питаємо про це пекаря, чому ми не питаємо про це вчителя, чому ми не питаємо аграрія, інших українців? Чому? Чому одним виконуються їхні законні права та інтереси, а про інших не виконуються? Чому  ми говоримо про те, що ми змушені порушувати конституційні права, права людини на період дії воєнного стану? Але це не стосується людей, які відбувають покарання. Чому в законі не враховані люди, які мають судимість? Тобто, якщо ти маєш судимість, тебе призвати не можуть, виключно за твоїм бажанням. Це якийсь такий дуже дивний підхід.

Тобто до всіх інших, якщо ти законослухняний громадянин ти лох, тебе призвуть, а якщо ти маєш судимість, то ти вже не лох. Тебе вже питають чи бажаєш ти бути призваним, чи не бажаєш ти бути призваним. Такий підхід до людей це… я не знаю як про це говорити, це ненормально.

Далі. Скажіть, чому у нас немає в цьому законі мотиваційної складової? Чому, якщо ти засуджений на 5 років, на 10 років, на 15 років, всіх урівнюють, у нас що контракт з армією – це акт гуманізму? Такого не може бути.

Колеги, має бути мотиваційна складова. Коли вона є, коли вона існує, то ми тоді зможемо призвати більше людей. Чому не враховують тих людей, які перебувають на пробації? Чому? Чому людям просто включають гімн, це їхнє відбування покарання, це нормально? Скажіть, будь ласка, чому інші мають йти воювати, а до певної категорії осіб… ми вже що, формуємо касту, касту добровольників? Я не знаю. Я не розумію, чому не були враховані ці всі поправки, які пропонувалися. На Тимчасовій слідчій комісії нами так само розглядалося це питання, воно вивчалося, досліджувалося, була повністю виписана процедура, ми повністю дослідили це питання, подали в законопроекті. Все відхилено. Я не знаю, я не розумію такого підходу, я не розумію підходу до простої людини.

Я не розумію, чому одні мають мати привілеї, а інші не мають. Також, колеги, я не можу зрозуміти, от взагалі, чи знаєте ви скільки на сьогоднішній день вчиняють мілкі злочини? А знаєте чому, тому що вони знають, що тоді вони не будуть мобілізовані до лав ЗСУ. І знаєте, що вони на це відповідають, поїдьте в прифронтові навіть міста, знаєте, що вони відповідають? З домовини виходу немає, а з тюрми є. Це нормально? На сьогоднішній день люди спеціально вчиняють мілкі злочини для того, щоб не бути призваними в армію. Не може бути добровільності по відношенню до цієї категорії осіб. Якщо громадянин України має обов'язок, то і засуджені, і ті, хто перебувають на пробації, і ті хто мають судимість, вони теж мають  обов'язок, а не питання добровільності, так не може бути. Бо в інакшому випадку ми просто спотворюємо відносини в суспільстві, у нас виокремлюється окрема каста.

Колеги, цей законопроект потрібно доопрацювати. Це дуже важливе питання, так, їх треба призивати, ми всі це розуміємо, але має бути виписана процедура. Не може бути такого, що особу звільняють, а далі за ним, можливо, когось  ще в два ряди, чи в три ряди виставлять охороняти, це не бойові одиниці. Є комбриги, є комбати, які кажуть: так, ми будемо забирати. У нас є купа звернень від засуджених, від тих хто зараз перебувають під слідством, будь ласка, дайте можливість мобілізуватися в армію, так, вони дійсно є. Але таким законом, це буде дуже мізерна частка, бо набагато більше людей, які спеціально, повторюся ще раз, спеціально вчиняють злочини для того, щоб не бути мобілізованими.

Підхід треба переглянути. Процедуру призиву треба переглянути. Тому що ми не можемо простих людей хапати з усюди, ви подивіться, що відбувається, в одній області, то в буси, то по домах, то по підприємствах, люди з хати бояться виходити, люди в жіночий одяг перевдягаються, щоб їх не схопили десь на вулиці, а тут ми засуджених питаємо, а чи не матимеш ти бажання, пане засуджений, піти мобілізуватися в армію, не мобілізуватися, а підписати контракт? Це якась знаєте така, я не знаю, якийсь мультик чи що. Як його назвати? Якась паралельна реальність, одним можна, одні повинні, а інших, вибачте, ми вас запитаємо.

Будь ласка, давайте притримуватися прав людини і громадянина по відношенню до всіх українців, а не виключно до засуджених. Законопроект треба доопрацювати. Прошу не підтримувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запрошую до слова…

Значить, далі в мене записано, фракція "Голос" буде ставити п'ять поправок. Хто буде? Юрчишин, будь ласка, тільки називайте спочатку номер. Гаразд?

 

14:03:29

ЮРЧИШИН Я.Р.

Так, дуже дякую. Ми все-таки сконцентрувалися на трьох правках:  20, 21, 22, щоб ви підготувалися, не на п'яти. І прошу включити спочатку, щоб я зміг представити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, спочатку. Ви по одній буде представляти чи..? По одній, будь ласка, 20 поправка. Фракція "Голос", Юрчишин, будь ласка.

 

14:03:48

ЮРЧИШИН Я.Р.

Колеги, дуже дякуємо комітету, що обмежили фактично перелік тих, хто вчинив вбивство, які будуть змогу, власне, користуватися цією можливістю. Але все ж таки залишилося ще умисне вбивство і нанесення тяжких ушкоджень, які призвели до вбивства. Я не розумію, як ми зможемо родичам, власне,  пояснити. Це невелика кількість, але дуже просимо все-таки залишити, зняти можливість для таких, власне, злочинців долучатися до наших Збройних Сил.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 20 поправці.

 

14:04:42

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, комітетом ця поправка відхилена. Сформований виключний перелік тих осіб, які будуть мати право на умовно-дострокове звільнення. Ця позиція погоджена з Міністерством оборони, з Генштабом, з Міністерством юстиції, з Міністерством внутрішніх справ. Недоцільно розширити перелік злочинів, за вчинення яких засуджена особа не підпадає під дію цього закону. Тому комітет відхилив.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 20 поправка авторства Устінової і Юрчишина. Вона комітетом відхилена, водночас автори просять поставити її на врахування.

Я ставлю 20 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

14:05:34

За-119

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 21. Вона врахована частково, але я так розумію, що Ярослав Романович буде наполягати на повному врахування. Будь ласка, Ярослав Романович Юрчишин.

 

14:05:45

ЮРЧИШИН Я.Р.

Шановні колеги, ця правка стосується можливості уникнути фактично покарання для людей, які були засуджені за статтями, які розглядає Вищий антикорупційний суд. Насправді таких людей є небагато, але до них є пильна увага. І тут сформована дуже така дивна, дивний підхід комітету, бо, наприклад, якщо це народний депутат, то він такою можливістю скористатися не може, а якщо, наприклад, це Ігор Валерійович Коломойський, в перспективі він зможе скористатися такою можливістю.

Тому пропозиція дуже проста за визначенням: розглядає справу Вищий антикорупційний суд, будь ласка, такі люди не мають можливості скористатися цією програмою. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 21 поправці, будь ласка.

 

14:06:37

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, дійсно ми врахували цю правку частково. Позиція комітету полягає в тому, що за особливо тяжкі корупційні кримінальні порушення дійсно не повинні особи мати умовно-дострокове звільнення. Однак ми пішли трошки ширше і додали до цього переліку тих осіб, які займали особливо відповідальне становище. Цей законопроект не про політику, не про колишніх топ-високопосадовців, а про те, щоб надати можливість захищати нашу державу тим, хто бажає.

Тому ми врахували її частково, погоджуючи частково з позицією пана Юрчишина.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 21 поправка авторства Юрчишина і колег. Вона врахована частково. Позицію обох сторін ви почули. Водночас автори наполягають на повному врахуванні цієї поправки.

Ставлю 21 поправку на голосування. Прошу голосувати.

 

14:07:44

За-173

Рішення не прийнято. Поправка залишається врахованою частково.

Будь ласка, 22 поправка, Устінова. Перепрошую, Юрчишин. Просто авторство Устінової і колег. Юрчишин як один із авторів, будь ласка.

 

14:07:55

ЮРЧИШИН Я.Р.

Так. Дякую дуже. Справді ці поправки ініціювала наша колега з профільного комітету Олександра Устінова. І дана правка пропонує не давати можливість постатейно випускати людей, які засуджені за великі корупційні злочини, зокрема, наприклад, "короля контрабанди" Альперіна. Пам'ятаєте? Гучне затримання, довго триває зараз процедура. Буквально, якщо ми приймемо закон в існуючому складі, він зможе одразу після вироку, наголошую, після вироку скористатися і піти служити. Куди служити? Напевно в якісь контрабандні війська.

Колеги, прошу власне підтримати нашу поправку і не дозволити таким людям виходити згідно цього закону. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.

 

14:08:45

ІОНУШАС С.К.

Фактично це дублююча правка. Позиція комітету "відхилено", ми вже проголосували з вами попередні поправки, позиція не змінилася. Фактично це дублююча правка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

22 поправка авторства Юрчишина і колег. Вона комітетом відхилена. Аргументацію обох сторін ви зрозуміли. Водночас автори просять поставити цю поправку на врахування. Ставлю 22 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

14:09:20

За-140

Рішення не прийнято.

Далі, будь ласка, колеги. Далі 23 поправка Радіної. І після цього три поправки Разумкова і 8 хвилин на виступ замість всіх своїх решта поправок. І після цього будемо голосувати. Зрозуміли, колеги, так?

Будь ласка, 23 поправка, Анастасія Олегівна, будь ласка, вона врахована частково.

 

14:09:36

РАДІНА А.О.

Шановні колеги, я не буду ставити поправку, оскільки вона, на жаль, не вбудується в таблицю, підготовлену комітетом. Але я дуже прошу мене почути. Чи цей законопроект потрібен для посилення фронту? Да. Чи всі норми цього законопроекту про посилення фронту? На жаль, ні, колеги.

В цьому законопроекті ми лишаємо шпаринки, по яких відповідальності можуть уникнути люди, наприклад, засуджені за хабар 690 тисяч гривень, або люди, які вимагали від бізнесу 50 тисяч доларів за умовний дах для правоохоронців. Виникає питання, і це питання нам ставлять люди, а чи точно ці люди не будуть сидіти у в'язниці, а підуть на передову? І ні, колеги, в людей виникають сумніви, ми підриваємо відчуття, ми підриваємо віру людей в справедливість. Люди думають, що ці люди, звільнені від відповідальності, використають свою здатність організовувати схеми і поїдуть охороняти корівник в Закарпатську область, колеги. Я думаю, що для цієї шпаринки ми маємо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ви не наполягаєте, Анастасія Олегівна? Дякую.

Шановні колеги, залишилися у нас поправки Разумкова Дмитра Олександровича. Дмитро Олександрович, а назвіть, будь ласка, ті поправки, які ви будете доповідати, а потім ми домовилися вісім хвилин ще замість решти поправок ваших.

Будь ласка, Разумков.

 

14:10:55

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Руслане Олексійовичу.

Правка номер 30, комітетом не врахована. Вона достатньо дивно виглядає, тому що залишається пропозиція застосувати умовно-дострокове звільнення для осіб, які вчинили вбивства однієї людини, ненародженої дитини, новонародженої дитини, вбивства, вчинені з особливою жорстокістю, та інші види кваліфікованого вбивства. І до них пропонується застосовувати умовно-дострокове звільнення. Я все розумію, але я чомусь дуже слабо вірю в те, що вони будуть захищати державу, а не вийдуть достроково, вийдуть нібито захищати державу і будуть тікати потім, і ми будемо знову ловити їх по всій державі, тому що такі речі навряд чи можна виправити навіть буцегарнею.

Я прошу колег підтримати нашу правку, правка номер 30.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 30 поправці. Будь ласка, Сергій Костянтинович.

 

14:12:01

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, даною поправкою передбачається, що не мають права отримати за скоєння умисного вбивства двох або більше людей, саме таким чином було і в першому читанні, і залишається зараз. Інші пропозиції комітет вважає за недоцільне, розширювати перелік злочинів, за вчинення яких особи не підпадатимуть під дію цього закону. Тому, колеги, комітет відхилив, ретельно вивчивши цю поправку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

30 поправка авторства Разумкова і колег. Вона комітетом відхилена. Автор просить поставити на врахування цю поправку. Позицію комітету ви почули. Прошу голосувати.

 

14:12:46

За-122

Рішення не прийнято.

Наступна, Дмитре Олександровичу, який номер?

 

14:12:51

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Руслане Олексійовичу. Наступна правка 41. Передбачається не застосовувати умовно-дострокове звільнення до осіб, які засуджені за вчинення найсерйозніших військових злочинів та злочинів проти людства. Я хотів би почути позицію комітету, чим вони керувалися, коли пропонують повернути або дати можливість людям піти на фронт, які вчинили злочини проти людства. Якщо вони з'являться там, це взагалі буде виглядати як диверсія. Це буде використовувати і ІПСО, і не зрозуміють наші міжнародні партнери, не зрозуміє і Організація Об'єднаних Націй, і Європейський суд з прав людини, і багато інших важливих інституцій, які сьогодні нас підтримують. Я розумію, що ми хочемо наповнити фронт людьми, в тому числі й завдяки цьому законопроекту, але це не означає, що ми маємо право піти шляхом тим, яким іде так звана Росія.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка, по 41 поправці.

 

14:13:58

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, у нас немає такий злочинів – проти людства, у нас є злочини проти людяності. Комітет відхилив цю правку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, позицію ви почули. 41 поправка Разумкова і колег, вона комітетом відхилена. Автори просять поставити це на врахування, цю поправку. Ставлю 41 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

14:14:28

За-112

Рішення не прийнято.

Наступна поправка, Дмитре Олександровичу, який номер?

 

14:14:33

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. 204-а. Шановні колеги, правка забороняє створювати штрафбати. Ви, якщо хочете залучити людей, щоб вони дійсно замість буцегарні пішли захищати Батьківщину, ви їм маєте дати можливість, те, що пропонувати наша команда "Розумної політики" дати можливість стати частиною тих підрозділів, в яких вони будуть корисні. Якщо ви будете створювати штрафбати, ви отримаєте так званий "Вагнер", але людей... Ну, ви ж не будете ставити заградотряди, ви отримаєте незрозумілі підрозділи, які не будуть виконувати жодну корисну функцію, окрім того, що їх треба буде охороняти на фронті, тобто знімати ще додаткових людей з захисту Батьківщини для того, щоб їх хтось і вдень, і вночі охороняв. Ми ж не Росія, ще раз повторюю. Ми не можемо йти таким шляхом. Плюс завтра це знову буде використовувати все ІПСО.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 204-ій поправці, будь ласка.

 

14:15:41

ІОНУШАС С.К.

Дякую, що нагадали, що ми не Росія.

Дійсно, ми не Росія, а тому ми прислуховуємося до позицій Міністерства оборони, Генерального штабу, це саме їх позиція – не додавати осіб, які отримують умовно-дострокове звільнення до загальних батальйонів.

Але хочу зазначити, що ми розуміємо, що по-різному можуть статися обставини, тому певним чином ми прописали можливість врегулювати окремі процедури Кабінету Міністрів України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, 204-а поправка авторства Разумкова і колег. Вона комітетом відхилена. Аргументи ви почули. Автори наполягають на врахуванні цієї поправки. Ставлю 204-у поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

14:16:35

За-111

Рішення не прийнято.

Дмитре Олександровичу, 8 хвилин, будь ласка, виступ. І після цього виступу, шановні колеги, ми голосуємо за законопроект в цілому. Будь ласка.

 

14:16:56

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, ми сьогодні з вами стикаємося вкотре з ситуацією, коли будь-яку нормальну ідею ми можемо перетворити в казна-що. Був законопроект, він був абсолютно поганий, але всі фракції, всі групи, всі команди, в тому числі команда "Розумної політики" подавали або правки або альтернативні законопроекти, які виконували ті функції, які просила армія, які просили спецпризначенці, які просили ГУР, які просили ті, хто дійсно потребує тих людей, які сьогодні знаходяться в місцях позбавлення волі. Що сьогодні приймаєте ви? Нас, можливо, потім покажуть в ефірі, тому я пряму назву говорити не буду, але це абсолютно не відповідає тим цілям, які закладалися в цей законопроект. Ви отримаєте по всім фронтам негатив. Ви отримаєте з боку ІПСО негатив, що ви створюєте український Вагнер і створюєте штрафбати, що, на жаль, тільки що підтвердив голова комітету і є в цьому законопроекті. Окремі процедури Кабміну щось хтось як – це ні про що, відповідати за це будете ви і вам будуть казати, що ми йдемо шляхом Росії, що допустити не можна ні всередині країни, ні на фоні нашої міжнародної підтримки, інакше вона буде падати.

По-друге, ми пропонували, щоб людина, яка знаходиться в місцях позбавлення волі, йшла служити в той підрозділ, в якому вона буде дійсно корисна, в якому вона принесе позитив і для підрозділу, і для держави, і завдяки своєму вчинку зменшить свій строк в місцях позбавлення волі. Що приймаєте ви? Ви приймаєте закон, який не буде працювати, який зменшить кількість людей, які будуть іти в Збройні Сили України.

Я потім хотів би, якщо можна, щоб була ремарка голови комітету, на яку кількість розраховують після прийняття цього закону, розраховують тих людей, які знаходяться в місцях позбавлення волі, що вони підуть служити в Збройні Сили України. І потім, через декілька місяців, порівняємо, що планувалось і що отримаємо. В кращому випадку, виходячи з вашого законопроекту, це буде 500 людей, дай боже, щоб я помилявся. Але якщо я не помиляюсь, то за це має потім хтось відповісти. Тут же залишаються добровільні норми, всі добре пам'ятають. А скажіть, будь ласка, багато людей піде в штрафбат? Багато з них піде туди, де їх не будуть цінувати? Ми ж зараз з вами не лише про  вбивць розмовляємо. Ми говоримо про велику кількість людей, які могли б захищати сьогодні Батьківщину, але цього не будуть робити, тому що будуть розуміти, що цей закон не дасть жодного позитиву ні для них, ні для армії, ні для країни. І це буде ваша відповідальність персонально у кожного, хто за це проголосує.

Я ще раз повторюю: багато правильних речей приходить до Верховної Ради, але потім вони перетворюються в абсолютний смітник. І це той самий приклад, про який ми сьогодні можемо говорити.

Я ще раз звертаюся, Руслане Олексійовичу, до вас і до голови комітету, щоб все ж таки він потім зазначив, скільки людей з цього законопроекту пропонують і планують мобілізувати до лав Збройних Сил України. Якщо це мова про декілька сотень, то взагалі не варто його було заносити. Взагалі! Це така сама ситуація, як ви приймали із Законом про мобілізацію. І коли я в залі запитував багатьох з тих, хто потім нажав зелену, ви казали: зараз приймемо, у нас все буде добре по мобілізації. Де мобілізація? Де мобілізація? Немає демобілізації, немає мобілізації, немає ротації, демотивований фронт, демотивовані військові. Поспілкуйтесь з ними. Поспілкуйтесь і почуйте, що вони думають про ті закони, які приймаються в цій залі, про нашу з вами роботу. Там дуже буде небагато цензурних висловів, але, можливо, іноді вони з'являться. Послухайте їх!

Коли мені розповідають про те, що ми маємо приймати закони, які корисні для армії, при всій повазі, Міністерство оборони – це не вся армія. І навіть при всій глибокій повазі до генералів, генерали – це теж не вся армія. Ми маємо чути всіх, хто воює сьогодні на фронті, хто знаходиться на нулі, на Авдіївському напрямку, на Куп'янському, під Роботине і під багатьма іншими дуже гарячими напрямками, де немає таких дискусій і баталій, які сьогодні тривають в залі, де половина знову не прийшла або не голосує. Не голосує за правки, які пропонувалися і нашою командою "Розумної політики" і колегами по парламенту. Я не розумію, чому за них не голосують. Іноді здається, що, без образ, ви навіть не читали їх, хоча там хороші, правильні речі, і за них треба було проголосувати для того, щоб цей закон працював, а інакше він працювати не буде. Так само як із штрафами, так само як із усім іншим, так само як із блокуванням консульських послуг, яке ішло всупереч закону, Конституції. Щось я не бачив заяви депутатів з профільного комітету, лише тільки наша колега виступала і говорила, що це порушення прав і свобод людини. Ми зараз не беремо моральний аспект. Ми беремо закон. Закони приймає Верховна Рада, не мораль. Якщо всі хочуть бути моралістами, нехай ідуть і займаються чимось іншим, філософією. А ви приймаєте закони. І жити треба по цим законам всій державі. А коли ви навіть не читаєте те, що ми приймаємо, то потім і вся держава живе саме за таким принципом, не читає і не слідує. Не рахується жодного наступного кроку, до чого призведуть ті чи інші події.

Ви розумієте, що ми відрізали людей, які залишились поза межами держави? Я розумію, що у нас вистачає депутатів, які вважають, що нехай складуть своє громадянство і займаються "чем ни попадя". Іноді було б непогано, щоб ці депутати склали свій мандат і пішли займатися "чем ни попадя". Ефективності було б там набагато більше з їх діяльності. Тому, колеги, за цей закон в тій редакції, яка сьогодні винесена в зал голосувати не можна. Треба швидко доопрацювати з урахуванням реальних потреб, реальних захисників і реальних командирів бригад і структур, які сьогодні стоять на нулі, а потім його прийняти швидко і якісно, і щоб він працював на державу, а не був прийнятий як і багато іншого в цій залі лише для галочки.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Я даю слово на відповідь для Іонушаса, і після цього голосуємо.

Будь ласка, Сергій Костянтинович.

 

14:24:46

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, дуже легко зазначати, що 100 людей, чи 150, не мають значення на фронті. І я вважаю і комітет таким чином вважає, що на фронті має значення кожна людина.

То давайте, шановні колеги, надамо українцям, які хочуть захищати нашу державу, таку можливість. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту і я прошу народних депутатів зайняти  свої місця. Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця, приготуйтеся до голосування.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів України та інших законів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності (реєстраційний номер законопроекту 11079-1).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:26:32

За-279

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому.

Дякую, колеги.

Шановні колеги, далі у нас  оголошення запитів народних депутатів, але, будь ласка, залишайтеся на місцях, тому що починаємо з голосування запитів до  Президента України.

Олена Костівна, будь ласка.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України КОНДРАТЮК О.К.

 

14:26:50

ГОЛОВУЮЧА.

Дякую.

Для оголошення на пленарному засіданні Верховної Ради України внесено 72 депутатські запити. З них: до Президента України – 7, до органів Верховної Ради України – 7, до Кабінету Міністрів – 19, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування – 35, до керівників підприємств, установ і організацій розташованих на території України, незалежно від їх підпорядкування і форм власності – 4.       

Так, шановні народні депутати, прошу приготуватися  до голосування.

Я ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України Юлії Овчинникової щодо присвоєння звання Герой України військовослужбовцю Збройних Сил України Гудаку Олегу Миколайовичу (посмертно). Прошу голосувати.

 

14:27:59

За-269

Рішення прийнято.

 Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Будь ласка, голосуємо.

 

14:28:24

За-272

Рішення прийнято.

Наступне. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України групи народних депутатів (Лариси Білозір, Роберта Горвата та інших, всього 14 депутатів) щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) Берілу Артему Степановичу.

Будь ласка, голосуємо.

 

14:29:03

За-273

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу, голосуємо.

 

14:29:28

За-279

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України групи народних депутатів (Анатолія Гунька та інших, всього 10 депутатів) щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) військовослужбовцю, старшому лейтенанту Мурадову Ельчину Тофіковичу.

Будь ласка,  голосуємо.

 

14:30:07

За-278

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

Будь ласка, голосуємо.

 

14:30:31

За-278

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту, попередню підтримку депутатського запиту до Президента України Артема Дмитрука щодо присвоєння звання Герой України підполковнику поліції Гостіщеву Олександру Євгеновичу (посмертно).

Прошу голосувати.

 

14:31:05

За-251

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

14:31:27

За-252

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку  депутатського запиту до Президента України групи народних депутатів (Олександра Корнієнка, Олени Кондратюк та інших. Всього 104 депутатів) про присвоєння звання Герой України (посмертно) офіцеру, дипломату, правнику Єніну Євгенію Володимировичу.

Прошу голосувати.

 

14:32:05

За-268

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

14:32:28

За-268

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України групи народних депутатів (Анатолія Драбовського, Марини Нікітіної та інших. Всього 24 депутатів) про присвоєння звання Герой України молодшому лейтенанту Збройних Сил України Ярмоленку Сергію Валерійовичу (посмертно).

Прошу голосувати.

 

14:33:05

За-273

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

14:33:28

За-270

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України  Павла Бакунця про присвоєння звання Герой України (посмертно) сержанту Данилу Олегу Івановичу.

 

14:34:01

За-267

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

14:34:24

За-267

Рішення прийнято. Це всі запити до Президента України.

Наступні запити народних депутатів.

Групи народних депутатів групи народних депутатів (Володимира Мороза, Артема Дмитрука та інших. Всього 12 депутатів) до Прем'єр-міністра України щодо продовження виплати соціальної допомоги деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб до кінця дії воєнного стану в Україні та внесення відповідних змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.

Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Прем'єр-міністра України щодо вжиття заходів для забезпечення фінансування місцевого бюджету

Олександра Ткаченка до Прем'єр-міністра України щодо вжиття заходів для збереження майна стратегічного підприємства.

Гео Лероса до генерального директора Акціонерного товариства "Укрпошта" щодо інформації про виплачену заробітну плату керівництву Акціонерного товариства "Укрпошта".

Євгенія Брагара до Київського міського голови щодо захисту прав ініціативної групи інвесторів Товариства з обмеженою відповідальністю житлового комплексу "Арт Парк".

Інни Совсун до Голови Верховної Ради України щодо надання інформації про службові відрядження за кордон народних депутатів та депутаток України.

Дмитра Разумкова до Голови Верховної Ради України щодо витрат на відрядження народних депутатів України у 2024 році.

Дмитра Разумкова до Голови Верховної Ради України щодо правових підстав віднесення інформації про службові відрядження народних депутатів України до інформації з обмеженим доступом.

Володимира Мороза до Прем'єр-міністра України щодо розробки та затвердження Порядку безоплатної передачі земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, у власність або постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку.

Володимира Мороза до тимчасово виконуючого обов’язки Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо відкриття доступу до Публічної кадастрової карти.

Олександра Юрченка…

Володимира Мороза до тимчасово виконуючого обов’язки Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо відкриття доступу до Публічної кадастрової карти.

Олександра Юрченка до Прем'єр-міністра України про надання інформації щодо діяльності робочої групи з підготовки пропозицій із проблемних питань, отримання, надання, оформлення та розподілу гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану і контролю за її цільовим використанням.

Олександра Юрченка до Прем'єр-міністра України щодо внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 року № 252 "Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану".

Олександра Юрченка до Прем'єр-міністра України щодо заборони освітлення зовнішньої реклами під час дії комендантської години та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067.

Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо перегляду Правил користування Київським метрополітеном стосовно дозволу на перевезення домашніх тварин.

Олександра Юрченка до Першого віце-прем'єр-міністра України - міністра економіки України щодо забезпечення державного замовлення за спеціалізацією 224.02 "Протезування-ортезування".

Групи  народних депутатів (Ірини Геращенко, Марії Іонової та інших. Всього 15 депутатів) до Голови Служби безпеки України щодо вжиття заходів реагування на тиск та погрози з боку громадянина США Роберта Амстердама на адресу народних депутатів України за результати їх голосувань у Верховній Раді України.

Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Марії Іонової та інших. Всього 14 депутатів) до Голови Верховної Ради України щодо вжиття заходів з належної організації роботи Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп), забезпечення прозорості та відкритості її роботи.

Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Марії Іонової та інших. Всього 15 депутатів) до тимчасово виконуючого обов’язки міністра культури та інформаційної політики України стосовно проблемних питань, пов’язаних із діяльністю державного телеканалу "FreeДом".

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів стосовно земельної ділянки та об’єкта нерухомості, що розташований за адресою: вулиця Незалежності, 2, місто Умань, Уманський район, Черкаська область.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання копій документів про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення, площею 0,0556 гектарів за адресою: вулиця Садова, 31, місто Умань, Уманський район Черкаська область.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання копій документів про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення шляхом викупу за адресою: вулиця Індустріальна, 38-Б, місто Умань, Черкаська область.

Богдана Торохтія до Голови Фонду державного майна України щодо окремих питань діяльності та організаційної структури Фонду державного майна України.

Богдана Торохтія до Голови Фонду державного майна України щодо питань діяльності Фонду державного майна України.

Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Державної митної служби України щодо організації доступу до Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України.

Богдана Торохтія до Голови Фонду державного майна України стосовно діяльності Фонду державного майна України.

Богдана Торохтія до Голови Фонду державного майна України щодо інвестиційної діяльності Фонду державного майна України.

Олександра Ковальова до Прем'єр-міністра України щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України з метою забезпечення права громадян на перерахунок розміру компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.

Олександра Ковальова до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо надання інформації про вжиті заходи Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини щодо захисту прав громадян України, які стали жертвами злочинів, та чиї права були порушені за кордоном.

Олександра Ковальова до міністра закордонних справ України щодо надання інформації про вжиті заходи Міністерством закордонних справ України щодо захисту прав громадян України, які стали жертвами злочинів, та чиї права були порушені за кордоном.

Олександра Ковальова до Прем'єр-міністра України щодо стану розробки Державної цільової соціальної програми відновлення та розбудови мережі гуртожитків для проживання здобувачів освіти закладів вищої освіти на 2022-2026 роки.

Олександра Ковальова до Віце-прем’єр-міністра України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій - міністра цифрової трансформації України щодо отримання послуги в порталі "Дія" стосовно інформації про обмеження права перетину державного кордону України громадянами України.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів стосовно діючих, закритих, реорганізованих дошкільних, позашкільних закладів освіти Уманської міської територіальної громади протягом 2022-2023 років.

Інни Совсун до виконувача обов'язків Голови Державної податкової служби України щодо надання інформації про податкових агентів, які у 2014-2015 роках сплачували податки та збори, зокрема податок на доходи фізичних осіб, за громадянина України Табачника Дмитра Володимировича.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів стосовно виділення коштів на утримання приміщень та території Уманського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Володимира Крейденка до Голови Державної інспекції архітектури та містобудування України, Київського міського голови щодо надання інформації про те чи надавались (отримувались) документи, що дають право на виконання підготовчих та/чи/або будівельних робіт на об'єкті з будівництва нежитлової будівлі за адресою: місто Київ, проспект Науки, 4, літера "Е".

Володимира Крейденка до голови Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації щодо надання копії акту готовності до експлуатації нежитлової будівлі за адресою: місто Київ, проспект Науки, 4, літера "Е", який було погоджено (затверджено) Голосіївською районною в місті Києві радою та/чи/або її виконавчими органами в період до 2011 року, а також - копій документів про присвоєння адреси (будівельної/поштової) нежитловій будівлі (об'єкту будівництва/нерухомому об'єкту) за вказаною адресою.

Володимира Крейденка до тимчасово виконуючого обов'язки директора комунального підприємства "Київблагоустрій", Київського міського голови щодо надання інформації про суб'єкта(ів) господарської діяльності яким(и) здійснено розміщення (встановлення) тимчасових споруд за адресою: місто Київ, проспект Науки, 4, літера "Е" та пов’язаних з цим копій документів.

Володимира Крейденка до Київського міського голови щодо надання інформації про видачу архітектурно-планувального завдання на проектування нежитлової будівлі та/чи/або містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки і присвоєння адреси (будівельної/поштової) нежитловій будівлі (об'єкту будівництва/нерухомому об'єкту) за адресою: місто Київ, проспект Науки, 4, літера "Е", присвоєння адреси нежитловій забудові та надання пов’язаних з цим копій документів.

Володимира Крейденка до Київського міського голови щодо надання інформації про передачу в оренду або у власність земельних ділянок для будівництва нежитлової будівлі (будівництва та обслуговування об’єктів торгівлі, або з іншим цільовим призначенням) за адресою: місто Київ, проспект Науки, 4, літера "Е", а також про підстави укладення договору оренди земельної ділянки від 07.06.2023 між Київською міською радою між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Кірамід-М", з наданням завіреними належним чином копіями документів земельної справи.

Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Генерального прокурора щодо порушення розумних строків здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Антоніни Славицької та Олександра Ткаченка до Прем'єр-міністра України щодо виплати грошового забезпечення військовослужбовцю.

Олександра Юрченка до начальника Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про державні закупівлі Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.

Олександра Юрченка до начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про державні закупівлі Комунального Підприємства "Сєвєродонецьке тролейбусне управління" Сєвєродонецької міської ради Луганської області.

Групи народних депутатів (Марії Іонової, Ірини Геращенко та інших. Всього 4 депутатів) до керівника Вінницької обласної прокуратури, начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області стосовно надання офіційної інформації щодо законності продажу земельної ділянки в селі Буша Ямпільської міської громади Могилів-Подільського району Вінницької області, що відбулася під час аукціону 26.03.2024 року на користь ТОВ "СІ-ЕВОЛЮШН".

Олександра Юрченка до директора Державного бюро розслідувань щодо питання удосконалення правового захисту військовослужбовців – іноземців.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів.

Антона Яценка до Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економіки України щодо надання інформації та копій документів стосовно осіб, заброньованих на період мобілізації та на воєнний час.

Антона Яценка до голови Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області щодо надання копій штатних розписів, а також типових штатних розписів (із зазначенням надбавок і доплат, а також вакантних посад) усіх виконавчих органів, структурних підрозділів та комунальних підприємств Паланської сільської ради, затверджених на: 2020, 2021, 2022, 2023 роки та 2024 рік.

Ольги Василевської-Смаглюк до начальника Житомирської обласної військової адміністрації про надання інформації, пов’язаної із здійсненням заходів, визначених Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.01.2024 № 37-р.

Григорія Мамки до Директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про надання інформації щодо процедури ліквідації АТ "Родовід Банк".

Ірини Геращенко та Артура Герасимова до Прем'єр-міністра України щодо надання офіційної інформації про обсяги бюджетних коштів, виділених у 2022-2023 роках на потреби захисту об’єктів енергетичної інфраструктури, та забезпечення державного контролю за їх цільовим використанням в умовах воєнного стану.

Ірини Геращенко та Артура Герасимова до Генерального директора Публічного акціонерного товариства "Центренерго" щодо надання офіційної інформації про обсяги коштів, виділених з Державного бюджету України у 2022-2023 роках на захист об’єктів енергетичної інфраструктури, та щодо їх цільового використання.

Групи народних депутатів (Галини Третьякової, Максима Павлюка та інших. Всього 12 депутатів) до Голови Верховної Ради України щодо надання інформації для підготовки змін до кошторису Верховної Ради України.

Михайла Цимбалюка до Прем'єр-міністра України щодо забезпечення бланками посвідчень, що підтверджують призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Сергія Власенка до Голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів щодо надання інформації.

Анни Скороход до Голови Верховної Ради України щодо нарахувань та виплат працівникам Апарату Верховної Ради України.

Анни Скороход до Головнокомандувача Збройних Сил України щодо призначення зустрічі.

Антона Яценка до Прем'єр-міністра України, Уманського міського голови щодо надання інформації та копії документів стосовно "Створення генерального плану розумного міста Умань" в рамках проекту "Умань Smart City", який триватиме з вересня 23-го по квітень 24-го року за участі корейських та українських експертів.

Групи народних депутатів (Павла Мельника, Геннадія Касая, Олександра Кабанова) до Генерального прокурора щодо активізації досудових розслідувань та здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.

Групи народних депутатів (Павла Мельника, Геннадія Касая, Олександра Кабанова) до начальника Токмацької міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області щодо інформування про обсяги заробітної плати, виплаченої працівникам Токмацької міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області.

І останній запит Павла Бакунця до Прем'єр-міністра України про необхідність проведення капітальної реконструкції прикордонного пункту пропуску "Краковець".

Це всі запити. Дуже дякую, хто уважно слухав.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

14:50:15

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, Олено Костівно. Ми слухали. Дякуємо, Олено Костівно.

Олександре Сергійовичу, коротке оголошення. І працюємо далі, шановні колеги.

 

14:50:26

КОРНІЄНКО О.С.

Звернулася наша колега Никорак Ірина щодо врахування голосу "за" щодо проекту Постанови про Звернення Верховної Ради України до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року (реєстраційний номер 11237).

Була присутня на робочому місця, не спрацювала картка номер 414.

Ваша заява зачитана під протокол, під стенограму. Дякую.

 

14:50:55

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект 10379. Це проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення.

Ми попередньо з колегами домовилися таким чином. Фракція ЄС і народний депутат Разумков міняють свої поправки на виступи. Фракція ЄС: буде 20 хвилин Гончаренко, 15 хвилин Артур Герасимов і 6 потім хвилин Разумков.  Далі є фракції, які будуть ставити свої поправки: це 19 поправок від фракції "Батьківщина", поправки від "Голосу" і 3 хвилини виступ "Відновлення", тобто ви підніметесь трошки... Не будете. Тоді знімаємо. Дякую вам.

Тоді в такому порядку: спочатку, як ми завжди робимо, виступи, а потім поправки на врахування. Проходимо поправки на врахування, завершуємо сьогоднішній день. …(Не чути) будемо ставити (Не чути) цей законопроект на голосування.

Ви теж будете ставити свої на врахування, так? Ще буде Мазурашу свої поправки.

Тоді починаємо. Шановні колеги, 20 хвилин замість всіх своїх правок народний депутат Гончаренко. Будь ласка.

 

14:52:13

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, Олексій Гончаренко, і зараз ми будемо говорити з вами про саме головне в країні – про мобілізацію і демобілізацію. Саме в такому має бути завжди і вони мають стояти поруч. Бо ми так і не вирішили з вами питання демобілізації військових. Це є ганьба. Це є колосальна проблема, яка залишилася. Це питання, яке ставлять десятки тисяч військових, як так може бути, що вхід є, а виходу немає? Це питання, яке ставлять сотні тисяч їхніх родичів, жінки, які виходять на вулиці з простим питанням, коли додому повернуться наші чоловіки, наші батьки, наші сини? Так не може бути, що служба безкінечна. Так не буває. Навіть ув'язнений знає свій термін ув'язнення. Українські військові не знають скільки їм служити. І це руйнує морально-психологічний стан в армії. Це нищить процес мобілізації.

Ви задумайтесь самі, кому ж цікаво, хто ж захоче іти, коли вони не знають скільки служити. Да, є патріоти України, які пішли тоді два роки тому врятували країну. Але давайте будемо відверті, не можуть всі люди бути однакові, і не може бути так, що всі підуть добровільно. Для багатьох людей дуже важливо знати умови: іду на скільки, яка зарплата, яка відпустка, що? І на це питання ми не даємо відповіді, не даємо. Вірніше, ми даємо відповідь, і ця відповідь є жахлива. Ця відповідь говорить: служити будеш вічно, служити будеш безперервно. Це ненормально. Так немає бути.

І якщо хтось думає, що тема демобілізації після того як ганебно в останню ніч з ключового закону вона була виключена, якщо хтось думає, що ця тема зникла, якщо хтось думає, що тепер можна це ігнорувати, ви глибоко помиляєтесь. Доведеться на це відповідати, доведеться. І Верховний Головнокомандувач Президент Зеленський нікуди не піде від цього питання. І народні депутати  України нікуди не підуть від цього питання – це питання  номер один, яке є сьогодні в  державі і ми зобов'язані з вами його вирішити.

Рано чи пізно, ми все одно встановимо терміни служби, я в цьому не сумніваюся. Але до того моменту, на жаль, ми нищимо моральний дух, ми проявляємо неповагу  до наших військових і це є абсолютно неприпустимо.

Друге. Ну скільки можна тільки батогом, ну знову  закон про батіг, підвищити штрафи і посилити. Ну дайте ж цим військовим права, дайте військовослужбовцям  повагу.

У Верховній Раді України лежить мій законопроект, який дає, окей, ви поки боїтеся навіть слова демобілізація, ви виключили його всюди, де могли виключити. Дайте людям хоч перепочити, ну дайте людям тоді, щоб вони хоч повернулися і побачили свої родини.

Я запропонував такий законопроект – це дати право військовим, за кожен відслужений рік служби, дати одноразову відпусту місяць. Тобто ті, хто служать вже 2 роки, мали би право зараз отримати 2 місяці відпустки, ті хто служить там   рік, півтора, 1 місяць. Тобто це одноразово, це не враховуючи 30 днів на рік, які має кожен військовий, але дайте зараз, щоби тим людям, які вже 2 роки служать, а деякі вже третій рік, дайте їм зараз ці 2 місяці.

Дайте їм повернутися до своїх родин, дайте їм владнати свої домашні справи і потім вони повернуться, вони повернуться на службу, але їхній моральний стан буде вже абсолютно іншим. Воюють не роботи, воюють живі люди і ці живі люди заслуговують на повагу,  ці живі люди заслуговують на те, щоб їхні права були враховані, щоби вони побачили своїх рідних, щоби їхні рідні побачили їх, це ми зобов'язані з вами робити.

Проста пропозиція, невже мені і цього доведеться добиватися, як минулого року ці 30 днів відпустки на рік, коли тут довелося блокувати парламент годинами.

Я дуже не хочу, щоб ми йшли таким шляхом. Тому почуйте, прошу шановного Голову Верховної Ради, Погоджувальну раду, будь ласка, виносьте цей законопроект. Дайте людям взяти ці відпустки, дайте людям перепочити, а потім все одно доведеться повертатися до питання демобілізації. Хоча б дайте їм сьогодні ту відпустку, яка дозволить їм видихнути і багато хто з них після цього вже з абсолютно іншим настроєм повернуться в зону бойових дій, це правда, і це наше завдання це зробити.

Наступне питання. Грошове забезпечення. Друзі, ми проголосували тоді цей закон і нам далі сказали, з нього виключили всі надбавки. Але далі Кабінет Міністрів прийняв постанову додати 70 тисяч. Де 70 тисяч додані? Просте питання, де вони? Сьогодні у нас 8 травня, закон цей приймався, постанова, це було 11-12 квітня постанова Кабміну. Скільки чекати ці 70? Це знову буде знущання як з цією тридцяткою, дали, забрали, Рада проголосувала, заблокували постановою Цабаля, цієї негідної, яка вже другий рік блокує повернення тридцятки, тепер прийняли рішення дати "сімдесятку". Де вона? Де 70 тисяч гривень? Де ця доплата, яку пообіцяли, кажуть тим, хто безпосередньо на нулі? Начебто от добилися, Рада доручила, Кабмін виконав і… І де воно? Просте питання, де воно?

Взагалі ми розглядаємо зараз цей закон, це надважливий закон. А в мене питання просте, я щось не розумію, а де представники Міністерства оборони, Кабінету Міністрів? Тільки що були, дай Боже, може повернуться. На такому законі важливому мав би бути точно міністр оборони. Де наш міністр оборони, я не розумію? Це що, неважливе питання? Чому їх нема? Хочеться почути відповідь на просте питання, коли з'являться наше Міністерство оборони, яке тільки що було. Де ті 70, які ми пообіцяли людям, де вони? Їх немає, коли буде вже все прийнято, скільки людям чекати на ці накази, скільки людям чекати на ці постанови? Люди не мають бути заручниками цього, якщо вже щось пообіцяли, додати 70 тисяч тим, хто безпосередньо на нулі-нулі, так давайте вже їх додамо. Давайте це зробимо, а не будемо знущатися.

Далі. Ротація. Теж хочу нагадати, в законопроекті про мобілізацію, який тут був ганебно прийнятий, який був замінений в останній день, який стільки викликав бурхливої реакції в суспільстві, в усіх, який нічого доброго не приніс, ми вже це з вами бачимо. Так тепер питання, там були ротації, їх в останню мить прибрали, ротації. І сказали: до питання ротації ми повернемося, питання ротацій вирішать військові, вирішить військове командування і Міністерство оборони. Я знову питаю, де Міністерство оборони? Що з ротаціями? Хто і коли нам відповість нам на це питання, коли вони будуть відбуватися на ці питання, коли вони будуть відбуватися ці ротації? Чи це знову було на словах? Прості  ж норми пропонували, після трьох місяців на нулі хоча б один місяць на відведення і відпочинок, відпочинок не у відпустці, а хоча б там на другій, третій лінії, чи на місці постійного дислокування навіть цього не зробили.

Ротацій немає, додаткових відпусток немає, грошове забезпечення, яке обіцяли повернути, немає. Що є? А є знущання з людей, яких зараз всіх визнають придатними, де зараз відправляють обмежено придатних на переобстеження і ми вже чуємо, як воно відбувається 95 відсотків придатні, придатні, придатні, придатні, придатні, всі придатні. Жахливі історії. Ви бачили, там відео,  як людину,  яку присилають, що вона придатна, він не може тримати склянку з водою в руці, йому кажуть придатний, кулеметник. Він не може тримати, вона отак от у нього. Що ми робимо, невже це і є посилення армії? Невже ми не можемо відпустити вже тих людей, які все, що могли, те віддали батьківщині. У  нас далі залишаються виведені поза штат, у нас далі залишаються люди, які не отримують де-факто нічого. Нічого не отримують, служачи сьогодні в Збройних Силах України, їх не відпускають, бо їх тепер визнають придатними ще, посад для них… Або  придатними під певні, там логістика, зв'язок, але посад цих немає. Немає цих посад у цій кількості, і все. Далі ці люди висять між небом і землею. Довго це буде тривати, скажіть мені? Ну, це ненормально, це неможливо.

Довго буде тривати цей бардак на кордоні? Ну, скільки це буде тривати оцей закритий кордон? Насправді напівзакритий, куди тільки підійди з грошима, маєш гроші, будь ласка, відкритий кордон. Не маєш грошей – закритий кордон.

Військові у відпустку виїхати, це ціла історія, там родина живе, наприклад, у Польщі, військовий воює, нарешті, отримав свою ту відпустку ці 15 днів і теж не може оформитись нормально виїхати.

Люди віку взагалі….ті, яких все одно не призвуть, чому ми не випускаємо цих людей? Чому ми не даємо можливість цим людям виїхати за кордон? Яких все одно ми не збираємося їх призивати. Чому ми тримаємо тих людей, в яких є всі законні підстави? Ну, я не розумію, ми створюємо дебільну систему, в якій головне – корупція, хтось на цьому шалено наживається, хтось далі знаходить трупи на березі Тиси. Це вже ви бачили ці репортажі з цієї Тиси, ну, це жах якийсь. Нащо це робиться? Що ми робимо? Ми чого добиваємося? Хтось боїться заїхати в свою країну, бо знає, що заїдеш – вже не виїдеш. І що далі? В чому сенс, чого ми добилися?

Тому, друзі, це прості зрозумілі питання, це ті питання, які ми маємо з вами вирішити, і просто підвищенням штрафів,  черговим батогом ми їх не вирішимо, ми маємо створювати підстави, ми маємо створювати повагу до військового та якщо б люди знали, що військовий отримує так, 20100 -  грошове забезпечення, плюс 100 тисяч бойових, плюс хто на нулі ще 70 – 190 тисяч гривень, якщо повний місяць або в розрахунку на дні по 6 тисяч гривень за такий день. Ну, люди скажуть: да, це реальна зарплата. А ще відпустка – да, нормально. А за відслужений календарний рік ще відпустка – нормально, і ротація, хоча б один місяць після трьох безпосередньо важкої фронтової роботи – окей.

І коли люди це побачать, так в нас не буде й проблеми. Да, хтось не хоче служити в будь-якому випадку, з ними тоді і можна боротися, але комусь давайте створимо ці умови, давайте ж ми це нарешті з вами зробимо. І ще раз і саме головне питання: і скільки так служити? Тим, хто готовий служити безкінечно – честь, респект, повага, дякуємо. Ті, хто втомилися, мають знати: я відслужив два роки, я чесно служив, я йду додому. Я відслужив 18 чи 36 місяців – ну, давайте хоч якийсь термін введемо – я іду додому. Я знаю, скільки я маю прослужити і після того вже я – вільна людина: хочу, йду додому, хочу, залишаюся.

Українці – не кріпаки, українці – козаки, вони хочуть свободи, вони хочуть знати, вони хочуть поваги, в цьому сенс і це має бути зроблено. І ми з вами цю тему не зможемо обійти. Ця тема обов'язково, її нам доведеться, доведеться обов'язково вирішувати.

Отой простий перелік питань, знову кажуть, що було Міністерство оборони. До речі, я теж бачив пані заступницю міністра і зараз я її не бачу. Не знаю, тут і депутатів я бачу, я вам скажу, зараз… 25, десь 30–35 депутатів присутні у Верховної Раді. Все вже, друзі, все, значить, втомилися? Перший робочий день у травні, 8 травня. Це скільки ми сьогодні відпрацювали? Три години, залишилось 35 депутатів, уряду немає, Президента немає. Ми вирішуємо якісь питання, що ми вирішуємо реально? Значить, це правильний підхід до нашої роботи? Друзі, це катастрофа, так, як зараз це відбувається, не має бути. Так, як зараз це відбувається, воно викликає неповагу в суспільства, воно викликає неповагу в тому числі і до тих рішень, які ми тут приймаємо. Ми демонструємо своїми діями, ми демонструємо своїми підходами насправді неповагу до військових. І це є дуже неправильно. Це є саме найгірше, що тільки ми можемо зробити.

Тому я закликаю Верховну Раду України повернутись до питання демобілізації. Встановлення чітких термінів служби – раз. Ротації – два. Відпустки. Тим, хто відслужив календарний рік під час повномасштабного вторгнення, хоча б один місяць додаткової відпустки, щоб вони владнали свої родинні справи.  Три. Чотири, уряд має виконати рішення, яке ми їм доручили, яке вони прийняли, а до сих пір нічого не зроблено! Про 70 тисяч. 70 тисяч мають бути з 1 квітня! Як було обіцяно. Сьогодні 8 травня. Коли буде прийнято рішення? Коли почнуть виплачувати гроші ці додаткові?

Ми маємо повернутися до питання доплат всім військовим. Не можете тридцятку? Ну сьогодні реально ми ж бачимо і ціни, і інфляцію, і все. Заморожена ставка 20 тисяч 100 гривень – ну це вже ні про що! Ні про що. Не можемо додати всім? Давайте додамо. "Не можемо всім додати 30", – нам говорять. Хоча знаходять гроші  на різноманітну дурню. Ну давайте додамо всім хоча би 15 тисяч гривень.  Давайте якось підвищимо заробітну плату  на грошове забезпечення наших військовослужбовців!

Без того, що ми розгорнемось обличчям до військових, без того, що ми почнемо поважати їхні права, без того, що ми створимо в державі ситуацію, коли сама шанована людина в державі – це військовий. Коли ми це з вами зробимо, мінімум 50 відсотків проблем з мобілізацією будуть зняті. Мінімум! Військовий буде знати, скільки служити. Військовий буде знати, скільки за це отримує. Військовий буде знати, що буде отримувати повагу. І тоді ми мінімум 50 відсотків проблеми вирішимо.

Тільки закручуванням гайок ми їх не вирішимо. А можемо врешті-решт призвести тільки до ще гірших наслідків.

Тож, друзі, повертаємося обличчям до військових. "Слава Україні! Героям слава!" – має перестати бути просто словами, а має це "героям слава" наповнитися конкретним змістом, повагою до військових, захистом їхніх прав і так переможемо.

Слава Збройним Силам України! Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Так, шановні колеги, будь ласка, далі Дмитро Олександрович Разумков, шість хвилин виступ. Після цього Цимбалюк – п'ять хвилин, Крулько –  три хвилини. І потім "Голос" і Мазурашу поправки. Правильно, колеги?

Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

15:10:18

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, я не буду ставити правки на врахування, немає де їх ставити, в залі немає народних депутатів. Я думаю, що близько, там, може, 30 депутатів є, дякую, колеги. Але насправді я дякую тим, хто залишилися в залі Верховної Ради.

Про закон можна довго говорити, але він такий самий неефективний як і Закон про мобілізацію, який прийняли. В ньому немає механізмів для боротьби з, дійсно, так званими ухилянтами, але немає абсолютно жодних реальних стимулів для того, щоб залучити додатковий людський капітал до лав Збройних Сил України.

Тут немає жодних позитивів, жодних преференцій, немає розуміння щодо демобілізації, яку виключили з Закону про мобілізацію, немає ротації, немає затвердженого грошового забезпечення, немає нічого. Немає того, що б, дійсно, могло дати можливість залучити людей до лав Збройних Сил України. Є безглузді речі, коли абсолютно незрозуміло як будуть працювати штрафи, вони… їх можна буде накладати кожного дня або через день, або це один штраф на весь проміжок часу і потім це віддається нібито на відкуп Кабміну. Кабмін нічого не пропише, а відповідальність це буде ваша, народних депутатів, які за це будуть голосувати. Так само як і питання, пов'язані із забезпеченням Збройних Сил України фінансово, так само, як і питань забезпечення сьогодні тих потреб, які стоять перед нашою армією. Закон не працює, ви поприймали багато неправильних рішень, рішень, пов'язаних, у тому числі і незаконних, про те, що відрізали людей, які знаходяться сьогодні за кордоном, позбавивши їх консульських послуг, і за це вся Рада буде розхльобувати і зараз, і після завершення воєнного стану, тому що люди не повернуться. З ким ви будете будувати державу?

А що з фортифікаціями? Ви сьогодні хочете набрати людей для захисту фронту і для підтримки фронту. А у мене запитання, а що ви робили 2 роки, де фортифікації, де укріплення, де ті лінії, друга, третя, четверта, на які у разі серйозного натиску ворога могли б відійти наші захисники? А їх немає. Їх немає, тому що гроші знову пішли, куди не зрозуміло. А куди вони пішли? Вони у вас пішли на Єдиний марафон, на Єдиний марафон, на газети, на фінансування партій, на фінансування партії монобільшості. І нормально всі за це голосували, всіх це влаштовувало. Коли представник Офісу Президента говорить, що телемарафон "Єдині новини" створений для того, щоб бути джерелом верифікованої інформації, а не фейків і намагання його дискредитувати є частиною інформаційної війни Росії проти України, шановні колеги, я хотів би нагадати, що це вже навіть не внутрішнє питання, це сказав Держдеп Сполучених Штатів Америки, однієї з ключових країн-партнерів для України. Це мені нагадує 22-23 лютого 22-го року, коли розповідали, що закордонні ЗМІ гірше, ніж Russia Today, що коли міжнародні партнери говорили, що буде повномасштабний наступ з боку Росії, розповідали, що це фейки і роздмухування брехні, розповідали про те, що розпаковували, так само представники Офісу Президента, рекомендували мешканцям Бучі, Гостомеля, Ірпеня, багатьох міст, які були захоплені в перші ж дні війни, рекомендували розпаковувати валізи. Їм повірили – розпакували валізи і назавжди багато хто з них залишилися там назавжди. Хто за це буде нести відповідальність?

Хто сьогодні буде нести відповідальність за ті закони, які виходять із зали Верховної Ради? Я і про політичну відповідальність, і відповідальність перед армією, відповідальність перед суспільством. Вони не будуть працювати, ви приймаєте сьогодні закони задля того, щоб їх просто прийняти. Просто прийняти, а не для того, щоб вони вирішили ті питання, які стоять перед українським народом у боротьбі з ворогом.

І насправді правда соромно, коли в залі знову немає народних депутатів. Вибачте, колеги, але сьогодні в залі залишилося дуже небагато, правда, народних депутатів. І це дивляться на фронті, це дивляться наші захисники. І повірте мені, вони це знають і бачать. І ставлення влади до них і законів, які пов'язані з ними, вони також бачать. І потім не в залі будете репліки кидати, а перед ними будете відповідати – подивитеся їм у вічі і подивимося, як сміливо тоді ви будете говорити.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ідемо далі.

Далі, Цимбалюк Михайло Михайлович, 5 хвилин виступу. Потім Крулько Іван Іванович, 2 хвилини виступу. І потім у нас ті, хто будуть ставити поправки, це фракція "Голос" і народний депутат Мазурашу зі своєю поправкою.

Ну, ви завершуєте, ставите поправку і далі ідемо по поправках.

Будь ласка.

 

15:16:37

ЦИМБАЛЮК М.М. Дякую.

Шановний пане Голово, шановна президія, шановні народні депутати, ті, хто нас дивиться  і чує, Михайло Цимбалюк, "Батьківщина".

Насамперед хочу висловити слова великої вдячності представникам Збройних Сил України і іншим військовим формуванням, які мужньо захищають нашу державу. Я хочу сьогодні нагадати про те, що ми постійно перед початком чергового засідання вшановуємо пам'ять загиблих за незалежність нашої держави. Вічна їм пам'ять і слава.

Що стосується законопроекту, який ми сьогодні обговорюємо. Виникає питання, чи потрібно посилювати відповідальність за невиконання вимог мобілізації і інших речей, що стосуються захисту держави? Однозначно так. Але те, що нам запропоновано до другого читання, заради об'єктивності варто сказати, що законопроект удосконалюється. Виключено багато дискусійних норм, в тому числі зменшено термін притягнення до адмінвідповідальності з трьох до одного року. Це теж позитивно. Насправді виключена кримінальність відповідальність, навколо якої було найбільше складнощів, теж виключено. Це насправді ті речі, про які треба об'єктивно говорити.

Тут дилема з двох сторін. З одного боку, військовослужбовці, які сьогодні захищають нашу державу, вони боляче сприймають ті речі, що стосуються ухилення від мобілізації або лояльного реагування правоохоронців за порушення норм військового обліку, мобілізації тощо.  З іншого боку, ті особи, які сьогодні працюють по захисту нашої держави на економічному фронті, що є не менш важливим, вони хочуть об'єктивного, реального і законного відношення представників територіальних центрів комплектування, правоохоронних органів тощо за порушення питань військового обліку, мобілізації тощо.

Те, що до другого читання залишились певні ризики в цьому законопроекті, однозначно так, бо накладати адміністративні стягнення без присутності особи, а ризик в законопроекті такий є, це теж ознаки правового нігілізму і такого допускати не можна. Бо насправді після вступу в силу змін до законодавства щодо військового обліку і мобілізації є ризик, що представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки будуть не вручати повістки, а їх виписувати, і назавжди особа буде ознайомлена, що вона отримала такий документ. І після цього вже представники територіального центру в разі неявки особи на вказаний час і дату будуть мати законне право складати адміністративні матеріали стосовно порушення правил військового обліку мобілізації і інших питань, що стосується захисту держави. Тут насправді є правовий нігілізм і є ризик, що ми знову... Ці особи матимуть право оскарження в судах і не тільки вітчизняних. І знову піде хвиля до Європейського суду з прав людини.

Через те прикро, що на засіданні комітету не вдалося відстояти правки, які рекомендувала фракція "Батьківщина". І закон, ще раз підкреслюю, є кращим, ніж проголосований в першому читанні, але гірший, ніж той, який міг бути, для того, щоб і забезпечити законну роботу в межах чинного законодавства представників ТЦК та СП, і, з іншого боку, захистити права людей.

Але на завершення хочу сказати, що все-таки оборона і захист своєї держави – це не тільки право, а й обов'язок кожного громадянина України. І сьогодні потрібно ухвалювати ті закони, які будуть слугувати реальній підтримці і поповненню Збройних Сил України новими людьми, які будуть якісно підготовлені і зможуть достойно захищати нашу державу.

Законопроект в цій редакція, на жаль, фракція "Батьківщина" не може підтримати. І прошу колег продовжувати роботу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайле Михайловичу.

Шановні колеги, далі Крулько Іван Іванович, фракція "Батьківщина", 2 хвилини виступ. І ви хочете поставити якусь поправку, правильно, Іване Івановичу? І після цього переходимо вже до поправок.

Будь ласка, Іване Івановичу.

 

15:21:55

КРУЛЬКО І.І.

Дякую, шановний пане Голово.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Хоч тут і небагато залишилося колег народних депутатів, але ті, які тут є я хочу задати одне питання. А яку мету мусить виконувати цей законопроект – підняття штрафів? А чи призведе підняття штрафів до того, що люди повально підуть до військкоматів оновлювати свої дані, будуть реагувати на повістки, будуть добровільно іти на фронт захищати Батьківщину? Чи вирішує цей законопроект саме цю функцію? Абсолютно не вирішує. Тому що як штрафи не піднімай, це жодним чином не вплине на те, що люди будуть ходити до військкоматів. Це раз.

Друге питання. Коли дуже високі штрафи, давайте теж бути чесними, це призводить до збільшення корупціогенних чинників. І ті люди, які ці штрафи накладають, вони дуже часто зловживають своєю владою, посадовими обов'язками проти громадян України. У нас що всі ТЦК, це святі люди, які з крилами ідуть мотивувати громадян України виконувати свій обов'язок по захисту Батьківщини? Та ні. Там є багато тих, які зловживають своїми повноваженнями, прямо зловживають і порушують права людей.

Тому я би хотів сказати іще один момент, не може Кодекс про адміністративні правопорушення, мета якого все-таки має виховний характер, щоб людина усвідомила свій проступок, а штрафи  встановлюються тут вищі ніж в Кримінальному кодексі за вчинення злочинів, там де санкція передбачає штрафи. На мою думку, це абсолютно необґрунтовані речі, не виконають… жоден з них не досягне мету, яка ставилася перед цим законопроектом. І більше того, ще створить додаткові можливості для зловживань і корупції з тим, що не хочеш платити високий штраф, заплати половину сюди. Ось це абсолютно неправильно. Тому ми як фракція це підтримати не можемо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Яка поправка, Іван Іванович? Ви якусь будете ставити, Іван Іванович? 34 поправка.

 

15:24:05

КРУЛЬКО І.І.

Прошу поставити 34 поправку на підтвердження.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. На врахування, Іван Іванович, на врахування.

Будь ласка, яка позиція комітету по 34 поправці авторства Крулька? 

 

15:24:19

ІОНУШАС С.К.

34-а, да?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, все вірно.

 

15:25:08

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, справа в тому, що комітет відхилив цю поправку, задля досягнення основної мети законопроекту існує необхідність внесення відповідних змін  до вказаних статей.  Справа в тому, що ми вносимо зміни в 210-у і 210-1, а народний депутат Крулько пропонує це виключити, тому правка відхилена.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Всі почули? 34 поправка… Це 34 поправка.

 

ІОНУШАС С.К. 210-а – це  порушення призовниками,  військовозобов'язаними, резервістами, правил військового обліку. 210-1 – це правка, яка стосується порушення мобілізації.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, друзі, я ставлю поправку номер 34 авторства Крулька Івана Івановича, яка комітетом відхилена, на врахування. Позицію комітету ви почули. Прошу голосувати.

 

15:25:40

За-21

Рішення не прийнято. На жаль.

Шановні колеги, рухаємося далі. Далі у нас Мазурашу, 5 хвилин. І потім 58-а, 91-а, 113-а і 516-а поправки. Все вірно? Будь ласка, Георгій Георгійович.

А потім "Голос", хто від "Голосу" буде? В мене просто немає списку. Нікого не буде, да? Тобто після Мазурашу, завершили поправки на врахування.

Будь ласка, Георгій Георгійович.     

 

15:26:11

МАЗУРАШУ Г.Г.

Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203-й округ.

В принципі ми розуміємо, що ставити правки на врахування практично немає сенсу, тому  що в  залі немає достатньо народних депутатів для прийняття рішення і результативного  голосування.

Але знаєте, на час початку повномасштабного вторгнення, через декілька днів після початку, у мене вже 5 громадських помічників пішли добровольцями. І їм і всім добровольцям, респект,  повага і вдячність. А на даний час семеро помічників, так чи інакше, пов'язані з силами оборони, хоча один з них  так і не може бути  оформленим. Тому що, на жаль, Президент не підписав ухвалений Радою законопроект щодо… який давав можливість на добровільній основі і після 60 років ставати на захист Вітчизни, але це деталі. І я до того, що я не можу не виступати з таких тем і в тому числі через те, що після поїздок на схід, після спілкування з військовими або після спілкування з ними під час там короткочасних відпусток, або там ротаційних якихось моментів. Я щоразу переконуюся, що позиція, яку тут в залі, в тому числі доносять, як позиція військових, а насправді це позиція військового керівництва, на жаль, достатньо совкового, і позиція реально тих військових, які реально тримають фронт, це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці, іноді вона просто діаметрально протилежна ця позиція.

І я вам скажу, що ставлення тих простих вояк, які в окопах, які там в штурмових бригадах і виконують інші бойові завдання до того, що ми робимо тут в контексті мобілізації, м'яко кажучи, критичне. Я не зустрічав ще жодного разу жодного воїна реального, який реально боронить Батьківщину зі зброєю в руках, який сказав би, що він хоче, підтримує і хотів би воювати з тими, яких ТЦК ловлять на вулиці і погрозами, і примусом заганяють в армію, жодного я не знайшов. Я не знаю, можливо, ви, колеги, хтось знайшов таку людину серед тих, які реально воюють, які це підтримують. Так, таке іноді висловлюють командири там, не знаю, бригади і вищі там на рівні Генштабу, напевно, це лише вітається загнати побільше. Вони бачать в людях лише якусь одиницю, кількість якусь.

Я не розумію, ми реально хочемо протистояти ефективно рашистській агресії чи ми хочемо під правильними гаслами насправді допомагати ворогам знищувати нашу Україну, знищувати український народ, а так виглядає. І в мене є великі сумніви, що в тих високих кабінетах, де насправді приймаються рішення, які потім протягуються і узаконюються через голосування у Верховній Раді, я сумніваюся, що там не розуміють цього, там же не тупі, вибачте, люди сидять. Точно вони розуміють, що вони шкодять тим, що вони нав'язують і через Раду протаскують в тому числі. Ту політику, яку веде військове керівництво, яке просто, вибачте, я іноді нашим колегам з профільного комітету звертаю увагу, тим більше адекватним, які можуть якось відреагувати. Коли,  наприклад, двічі доброволець каже, пише мені, що вони відчувають до себе ставлення як до рабів. Люди, ви розумієте наскільки це критична проблема? Людина, яка двічі, після 2014 року пішла добровольцем з пораненнями і після 24.02.2022 вже маючи трьох дітей, і можливість не мобілізуватися пішов добровольцем, він каже, що вони відчувають до себе ставлення від командирів як до рабів. І ці люди захищають вітчизну, ви розумієте, а через якийсь час ця ж людина публічно пише пост, що, якщо так справи підуть далі, то скоро будуть зникати офіцери. Зрозуміло, які натяки йдуть? Нам цього ще не вистачало, щоб такі якісь речі в Збройних Силах почалися. Хоча насправді десь там якісь негативні такі речі і є, просто там і не треба про це говорити.

Нам треба насправді армію підсилювати, а це  що, це підтримка цих же новітніх напрямів: безпілотники, ракетне виробництво, нам треба економіку підтримувати, не дати їй там ще злягти  більше, для того, щоб ми мали звідки її підтримувати. Ми цілий пласт волонтерський вбиваємо цим, тобто ми хочемо лише збільшенням штрафів все вирішувати? Це нічого не вирішує крім негативу. Волонтер теж відомий з центральної України натякнув прозоро, що  вони знайдуть як виїхати з країни, але нам це треба? Нам треба навпаки єднати країну навколо справ оборони, щоб кожен робив те, що під силу йому, а не ганятися за людьми і ламати їх через коліно, і ламати їхню волю, тому що український народ волелюбний.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Голосувати за ці поправки, так, Георгій Георгійович? Перевіримо електронний механізм у "Ради" чи працює ще, да?

Шановні колеги, 58 поправка, авторства Мазурашу. Комітетом відхилена. Ставлю цю  поправку на голосування.

Будь ласка,  прошу голосувати.

 

15:31:54

За-30

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 91, вона комітетом відхилена, авторства Мазурашу. Теж комітетом відхилена. Ставлю цю поправку на врахування.

91 поправка. Прошу голосувати.

 

15:32:20

За-30

Рішення не прийнято.

113 поправка авторства народного депутата Мазурашу. Комітетом відхилена, просить поставити на врахування.

Прошу голосувати.

 

15:32:43

За-32

Рішення не прийнято.

І 516 поправка авторства Мазурашу. Комітетом відхилена.

Прошу голосувати.

 

15:33:07

За-33

Рішення не прийнято.

Дякую. Георгій Георгійовичу, дякую вам за ваш виступ.

Шановні колеги, я хочу запитати, чи є ще хтось з колег, хто хоче сьогодні поставити поправки на врахування, свої поправки на врахування? Немає.

Тому, шановні колеги, ми домовилися, що правки на підтвердження і голосування за закон в цілому ми будемо розглядати вже … (Не чути)

Тому я хочу подякувати усім за результативну роботу. Розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Я нагадаю на необхідності непоширення інформації щодо його початку.

Продовжуємо працювати на перемогу. І Слава Україні!

Повернутись до публікацій

Версія для друку