ЗАСІДАННЯ П’ЯТДЕСЯТ ВОСЬМЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
24 грудня 2008 року, 10:00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запросіть депутатів, народних депутатів до сесійної зали.
Доброго ранку, шановні народні депутати, запрошенні та гості Верховної Ради. Прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.
10:01:14
Зареєструвалися в сесійній залі 396 народних депутатів. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.
Шановні колеги, дозвольте надати інформацію про результати роботи Верховної Ради України на пленарних засіданнях 23 грудня 2008 року. Розглянуто 8 питань порядку денного, з них: 5 законопроектів та 2 проекти постанов. За результатами розгляду прийнято 2 закони та 2 постанови. Три законопроекти прийнято за основу. Також відбулося представлення проекту Державного бюджету України на 2009 рік.
Шановні народні депутати, відповідно до статті 25 Регламенту у середу відводиться 30 хвилин для виступів народних депутатів з оголошенням заяв, з внесенням пропозицій, а також для повідомленьПрошу, шановні колеги, записатися до виступів. Відбувається запис.
Прошу висвітлити на табло прізвища народних депутатів, що записалися.
Народний депутат Шпенов, фракція Партії регіонів. Будь ласка.
10:02:42
ШПЕНОВ Д.Ю.
Добрый день! Передайте, пожалуйста, слово Попову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, народний депутат Попов, фракція Партії регіонів.
10:02:55
ПОПОВ О.П.
Уважаемые коллеги, прошел год с момента реализации правительством так называемой новой политике в сфере жилищно-коммунального хозяйства и я хочу сделать вывод о том, что результаты такой политики оказались катастрофическими. Примером тому является то, что сегодня население Украины практически ограблено инфляцией не может оплачивать за жилищно-коммунальные услуги. Бюджетные организации лишены такой возможности, потому что правительство обмануло, принимая бюджет 2008 года и недофинансировало органы местного самоуправления. Сегодня мы имеем реальные, огромные неплатежи по потребленным жилищно-коммунальным, большинство предприятий теплоэнергетики работает сегодня без лимитов на газ и в любое время могут быть отключены. Долги перед НАК катастрофически астрономически растут, убытки отрасли не были раньше огромное, задолженность по заработной плате увеличилась, вдумайтесь, в больше чем в 20 раз работникам жилищно-коммунальной сферы.
Отрасль, если подвести итог, находится сегодня, реально находится сегодня на грани банкротства. Имеют место сегодня попытки правительства утверждать, что в той ситуации якобы виновато местное самоуправление. Я хочу задать вопрос, при чем же здесь местное самоуправление если дефицит бюджета местного в 2008 году равен 8 миллиардам гривен.
Ни при чем здесь и, так называемый, мировой кризис, потому что наша украинская канализация никакого отношения к тенденциям мировой экономики не имела и иметь не будет. Ошибки, которые привели к такой ситуации – это вот эти два документа, которые были приняты, как Программа правительства «Украинский прорыв» и бюджет 2008 года.
Мы, фракция Партии регионов, неоднократно говорили о том, какие меры нужно предпринять, чтоб нормализовать ситуацию. Однако это не было исправлено. И я хочу сказать, что вот в двух новый документах, которые поступили от правительства – это бюджет следующего года и программа на следующий год. Это ответ на вопрос, почему жилищно-коммунальное хозяйство прекратит подачу населению Украины жизненно важных коммунальных услуг: тепло и воды, если не в Рождественские праздники, то, как минимум, в период окончания зимы, то есть, еще не завершив отопительный сезон.
На прошлой неделе оппозиционное правительство выдвинуло требование к правительству в отношении решения проблем ЖКХ…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити думку.
ПОПОВ О.П. Спасибо.
Но если нас не слушают, то, пожалуйста, среди вас есть бывшие губернаторы, есть меры городов, я обращаюсь к правящей коалиции, ну подскажите своему правительству, что впереди нас ждет действительно катастрофа, если мы не исправим все то, что негативно влияет на развитие жилищно-коммунальной сферы. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.
Народний депутат Унгурян, фракція „Блоку Тимошенко”.
10:06:34
УНГУРЯН П.Я.
Прошу передати слово народному депутату Ляшку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Ляшко, будь ласка.
10:06:45
ЛЯШКО О.В.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги, я хочу звернути вашу увагу на те, що поки ми з вами без діємо в розгляді питання про відповідальність Національного банку за стан справ на валютному ринку, за гривнею, Національний банк і його нинішнє керівництво продовжує нищення гривні.
Докази? Будь ласка. Позавчора Національний банк вийшов з пропозицією купівлі долара на ринку по 8 гривень 30 копійок, коли біржа відкрилася із курсом 7,20. Учора вони вже продавали долар по 8 гривень. Тобто, зрозуміло, що в збиток державі.
Позавчора на правлінні Національного банку перший заступник голови Національного банку Шаповалов знову запропонував виділити як рефінансування банку „Надра” 2,5 мільярди гривень. Яким чином, що це за банк „Надра”? І яким чином вони розпоряджалися коштами, які Національний банк їм надав в порядку рефінансування раніше.
За інформацією, яка отримана нами, банк „Надра”, за яким стоїть відомий підприємець Фірташ, отримав від Національного банку у непрозорий спосіб 7 мільярдів 100 мільйонів гривень. Як же вони розпорядилися? З них лише 100 мільйонів гривень пішло на погашення заборгованості перед фізичними особами. Інші гроші були конвертовані в валюту, придбано 900 мільйонів доларів. У жовтні місяці придбали 900 мільйонів доларів за курсом 5,50 копійок за долар, у грудні продали за курсом 10 гривень 50 копійок. Заробили 4,5 мільярди гривень на рівному місці за рахунок державних коштів. Приватний банк заробив майже 5 мільярдів гривень. Національний банк, не зважаючи на це пропонує знову дати їм ще 2,5 мільярди гривень. І все це залишається без відповіді.
Ми вважаємо, що потрібно негайно, зважаючи на ситуацію, вимагати відставки Стельмаха і його першого заступника Шаповалова, які продовжують вчиняти незаконні, тіньові, такі, що мають ознаки корупції і корупційні оборутки з державними коштами.
Шановний Володимире Михайловичу, фракція "Блоку Юлії Тимошенко" звертається до вас з пропозицією буквально в п’ятницю першим питанням поставити розгляд інформації Тимчасової слідчої комісії. Ми засідали, чотири засідання за три дні. Є попередні звіти і тимчасова слідча комісія готова вийти з цим звітом. Ми пропонуємо негайно, звертаємося до Президента внести до Верховної Ради пропозицію про відставку Стельмаха і Шаповала. Інакше відсутність пропозицій про відставку цих діячів свідчитиме про причетність, безпосередню причетність Президента до валютних махінацій, до обвалу гривні, до знецінення заощаджень мільйонів громадян України і до заробляння мільярдів гривень деякими бізнесменами, які відомі всій країні. І керівництво…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Черпіцький, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".
10:10:01
ЧЕРПІЦЬКИЙ О.З.
Слово прошу передати Володимиру Бондаренку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко. Будь ласка.
10:10:16
БОНДАРЕНКО В.Д.
Володимир Бондаренко, "Блок Юлії Тимошенко".
Шановні друзі, ми поступово почали забувати одну відому програму, яка називається „10 кроків назустріч людям”. Але про неї нагадав вірний друг і соратник нашого президента Леонід Черновецький. Він зробив ці кроки в такому порядку. Підняв ціни на хліб майже вдвічі, при тому що зерно надзвичайно подешевшало. Потім він підняв у декілька разів ціни на проїзд, не дивлячись на те, що ціни на пальне знижуються. При цьому рентабельність діяльності окремих комунальних підприємств, яка мала триматися майже на нулю, складає майже 20 відсотків, а 300 з лишнім мільйонів гривень в метрополітені зараховані до тих витрат, які входять в тариф незаконно, як це свідчить рішення Антимонопольного комітету. Після цього почалися вибрики з комунальними платежами, де він почав ділити людей на одних і других, підприємства також ділити на декілька сортів і вводити тариф на опалення, який перевищує в 10 разів допустимі норми. При цьому різко погіршилися комунальні послуги, зокрема не опалюються цілі райони Києва, а ліфти не працюють уже майже в кожному другому будинку. При цьому вводяться нові тарифи.
Хотів би сказати, що нововведенням є сьогодні і система цинічного хабарництва, корупції, яка сьогодні заведена у Київській міській владі і вона набуває офіційного характеру. Черновецький оголосив про те, що за доступ до його тіла та тіл його родичів треба платити, при цьому ці суми складають від 100 тисяч доларів і менше, в залежності від статусу. Ну, зокрема, син, який завідує тендерами, очевидно, менше. Брат, вірніше чоловік сестри дружини, який завідує майном, очевидно, також менше. Зять, який сидить на земельних питаннях, мабуть також менше. Кума, яка соціальну програму в Києві всю контролює, в тому числі медицину і освіту, також, мабуть, менше. Але це занадто високі суми. І, на жаль, оце все, ця вакханалія, чиниться в Києві, її не помічають ні великі борці з корупцією, прокурор України Медведько, ні всі інші. Зокрема не помічають, що йде порушення Конституції в даному випадку, коли громадянин не може потрапити до мера, порушення Закону про місцеве самоврядування, порушення Закону про статус депутатів, сільських, селищних і міських голів. Все це йде мимо. Чому? Тому що є патрон, який все це знає, бачить. Коли у нього не вистачає часу, бо він весь час на екранах бореться з урядом, обливає брудом абсолютно не заслужено як прем'єра, так і представників нашої фракції, а у себе під носом те, що твориться в місті Києві, він не помічає.
Враховуючи ці обставини, я хотів би сказати, що сьогодні я звертаюсь прямо до Президента України: зверніть увагу на Київ! Тут чиниться те, що дає імпульси для всієї України: суцільна корупція, суцільне хабарництво, суцільна неповага до законів України і до громадян. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Камчатний, фракція „Блоку Тимошенко”. Передає Олійнику? Будь ласка.
10:13:12
КАМЧАТНИЙ В.Г.
Камчатний, Харківська область, „Блок Юлії Тимошенко”.
Прошу передати слово товаришу по фракції Святославу Олійнику.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Святослав Олійник.
10:13:31
ОЛІЙНИК С.В.
Шановні колеги, вчора в черговий інформаційний день серед інших фантазій, які почула вся країна з вуст Голови держави, решта багато бруду було вилито на політичних опонентів, все ж таки була інформація, яка, не дивлячись на те, що божу людину важко в чомусь переконати, потребує додаткових коментарів, і мова йде в першу чергу про частину, якою Президент намагався перенести відповідальність за корупційний факт, викритий і пов'язаний із суддею Зваричем.
Хочу довести до вашого відома, що до корупційного сходження Ігоря Зварича саме безпосереднє відношення мав Президент України і його адміністрація. Це саме указом Президента Зварича було призначено на посади голови адміністративного апеляційного суду, причому всупереч позиції органів суддівського самоврядування. Двічі його представляли і тільки з другого разу вдалося призначити. В подальшому саме указом Президента Ющенка, високо відзначивши високі заслуги цього діяча, йому було присвоєно звання „Заслуженого юриста України”. Очевидно, відзначено було високі професійні якості.
І кожен з цих указів президента є фактом безпосереднього зв’язку між Віктором Ющенком і Ігорем Зваричем. Цілком логічним є і подальший зв’язок цих оригінальних осіб, де ключова роль Петра Олійника у вчиненні цього злочину, який на сьогоднішній день займає посаду заступника голови Секретаріату Президента та є його представником у Верховній Раді.
Хочу черговий раз відзначити роль правоохоронних органів і судової системи, яким вдалося виявити корупційні діяння подібного масштабу, які корінням ведуть безпосередньо до голови держави і підкреслити, що саме в судах загальної юрисдикції були отримані всі необхідні санкції на проведення оперативно-розшукових заходів. Саме судова система миттєво відреагувала на цей ганебний факт, прийняла рішення про звільнення Ігоря Зварича з посади та спрямувала подання на його арешт.
І останнє, щоб бути об’єктивним і до самого Ігоря Зварича, треба подякувати йому за те, що завдяки його коментарям стала зрозуміла все ж таки логіка дій президентської влади за останні роки. Дійсно, можна впевнено сказати, „ці руки нічого не крали, вони посівали і колядували”.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Потапов передає право на виступ колезі Турчинову… Турманову, перепрошую, фракція блоку… Партії регіонів. Будь ласка.
10:16:10
ТУРМАНОВ В.І.
Уважаемые коллеги! У меня вот два документа. Вчера тот бюджет, который презентовал Кабинет Министров, который вы вчера рассматривали, и вот еще один документ – презентация бюджета 2009 года, только 16 сентября. Я хочу зачитать.
Премьер-министр заявила «вугільну галузь робимо ключовою”. 16 сентября презентация шла бюджета на 2009 год. Юлия Тимошенко отметила, что помимо увеличения поступлений реализации угольной продукции правительство также намерено в следующем году увеличить государственную поддержку финансирования угольной отрасли вдвое – 14,8 миллиарда гривен. Но в том бюджете было 7,5 миллиардов пенсий шахтерам, включенных в бюджет отрасли.
Вчера предоставили бюджет. Ну мы ж не могли ознакомиться с этим бюджетом, потому что давали уже… Премьер-министр докладывала. Я опять рассказываю. Цифра по отрасли 5 миллиардов 760 миллионов. В этой цифре 4 миллиарда 75 миллионов – пенсии шахтерам. У нас министерство чем должно заниматься? Добывать уголь, реализовывать уголь. Но пенсионными делами занимается пенсионный фонд. За 17 лет независимости такого еще никогда в бюджете никто не вносил. И как бы вчера на меня не обиделась Премьер-министр, я вчера говорил цифрами. Сегодня можно их проверить. Мы только по себестоимости в этом году потратили 4,7 миллиарда гривен. Нам дают на следующий год 750 миллионов. На развитие, техническое перевооружение будущая отрасль, о чем говорит все время Премьер-министр, вообще ноль заложено средств. О чем мы говорим сегодня? О какой отрасли? 2 сентября вот здесь спектакль разыгрывали, мы принимали с вами Закон о престижности шахтерского труда, пригласили заслуженных шахтеров сюда. Но спектакль устроили. А сегодня выделяют такой бюджет! Выделение этого бюджета хоронит полностью закон о престиже шахтерского труда. С этой трибуны мои коллеги выступали. Только ленивый не говорил о том, о шахтерах, о престиже шахтерского труда, но на самом деле сегодня мы лучше… получаем обратный результат.
Я хочу еще раз заявить. Сколько министр финансов Пинзеник в правительстве, он просто уничтожает угольную отрасль. И сегодня это доказать тому… бюджет, который предоставляет правительство на следующий год, это уничтожение угольной отрасли. Нас хотят вернуть в 90-е годы, когда зарплата выплачивалась у нас мешком муки и мешком сахара. Не будет этого! Шахтеры этого не позволят! Поэтому надо бюджет пересмотреть….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити виступ. Все у вас, да? Роман Зварич передає право на виступ В’ячеславу Кириленку, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона" , будь ласка.
10:19:38
КИРИЛЕНКО В.А.
В’ячеслав Кириленко.
Шановні колеги, понад усе я хочу привітати українську громадськість із 71-тою річницею від дня народження В’ячеслава Максимовича Чорновола. І для всіх тих, хто шанував цю людину і шанує Україну, це привід ще раз згадати його життєвий шлях, боротьбу за Україну і вклонитися його пам’яті.
Зараз від імені депутатів, які утворили депутатську групу „За Україну”, мене уповноважено зачитати заяву.
Заява депутатської групи „За Україну”. „Глибока моральна, політична і економічна криза, яка все більше охоплює Україну, вимагає від нас нової якості дій. Очевидно, що світові процеси є лише однією із передумов обвалу української економіки. Найбільша відповідальність за економічну кризу в Україні і повна відповідальність за політичний розбрат та моральний занепад лежить на українських політиках. Безвідповідальність, брехливість і жадібність політиків давно перейшли всі розумні межі. Практично всі політичні сили та інститути влади засвідчили свою нездатність адекватно відповісти на внутрішні і зовнішні загрози. Доки країна падає в прірву, вожді і вождики, партії і партійки гризуться за ресурси, вплив та короткочасну популярність.
Особливо небезпечними і цинічними є дії двох найбільших сил, представлених у Верховній Раді. Кожна із цих сил стурбована лише одним – очолити коаліцію і уряд і потім зберегти саму себе при владі за будь-яку ціну. Попри свій показний антагонізм, обидві ці сили є за своєю суттю однаковими. Їй байдуже майбутнє країни, бо вони заклопотані лише майбутнім своїх вождів.
Через корупцію та відповідальність Україна змарнувала унікальний шанс на модернізацію і системні реформи, які вона отримала після Майдану. Саме тому зараз усі, кому свобода і добробут кожного українця дорожчі за посади, рейтинги і бездумне збагачення, мають об’єднати свої зусилля, об’єднатися, щоб боротися не проти, а – за: за власну країну та її людей. Ми робимо сьогодні крок до такого об’єднання і заявляємо про створення депутатської групи „За Україну”. Україна для нас – це не державний апарат, не депутати і урядовці, а мільйони людей, які щодня власним розумом і власними руками будують і розвивають країну. Наша мета – системні зміни, які давно назріли. Ми будемо діяти не як представники фракцій, партій чи коаліції, а будемо діяти виключно як представники народу, який довірив нам у теперішньому антиукраїнському парламенті відстоювати українські інтереси. У цьому бачимо наш головний обов’язок. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат Каплієнко, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".
10:22:51
КАПЛІЄНКО В.В.
Дякую за слово, „Блок Юлії Тимошенко”, прошу передати слово члену демократичної коаліції Борису Тарасюку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Борис Тарасюк, будь ласка.
10:23:09
ТАРАСЮК Б.І.
Борис Тарасюк, Народний Рух України, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".
Сьогодні, 24 грудня виповнюється 71 рік від дня народження героя України, засновника і багаторічного лідера Народного Руху Вячеслава Чорновола.
Вячеслав Чорновіл один з головних організаторів в Україні національно-демократичного руху шестидесятників. З ім’ям Чорновола назавжди пов’язаний Народний Рух України. Масова організація, яка привела країну до відновлення незалежності. Лише виплекана і ретельно підтримувана комуністичними функціонерами інерція пасивності та страх тодішньої еліти перед рішучими і сміливими кроками вперед стали на заваді Вячеславу Максимовичу стати президентом України. Народний Рух України вкотре вимагає від влади нарешті назвати імена замовників злодійського вбивства засновника і багаторічного лідера НРУ, Героя України, народного депутата Вячеслава Чорновола. Вбивство Вячеслава Чорновола 25 березня 99-го року на трасі Бориспіль-Золотоноша досі покрито мороком інформаційного табу. Є всі підстави вважати в умовах інформаційної війни, розв’язаної проти України, знищення найкращих синів нашого народу буде подаватися антиукраїнськими ЗМІ як нещасні випадки та прикрі помилки, що має на меті ослабити націю та убезпечити вбивць від покарання.
Рух вимагає від влади забезпечення всебічного і повного розкриття усіх обставин вбивства В’ячеслава Чорновола. Після перемоги помаранчевої революції, після поновлення незаконно закритого слідства у справі про загибель нашого лідера у нас з’явилася надія на об’єктивне розслідування його вбивства. Проте, через бездіяльність Генеральної прокуратури ця справа так і лишається нерозкритою. Можливо, у чиновників є підстави ховати правду від народу.
Попри все ми переконані, що розкриття таємниці смерті В’ячеслава Чорновола має бути справою честі для Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України. Народ повинен нарешті, дізнатися імена замовників та виконавців цього злочину.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Кириленко, фракція Блоку Тимошенко. Будь ласка.
Андрій Кожем’якін буде виступати замість Кириленка. Будь ласка.
10:25:44
КОЖЕМ’ЯКІН А.А.
Шановний Голово, колеги, шановні виборці! Сьогоднішній тиждень роботи у Верховній Раді України надзвичайно відповідальний. У ці дні ми здаємо іспит на зрілість: чи зможе Верховна Рада створити повноцінну робочу законодавчу базу, щоб країна жила і розвивалася у наступному році, чи ми здатні тільки на те, щоб влаштовувати масштабні політичні шоу.
Фракція „Блоку Юлії Тимошенко” закликає колег по парламенту забути за популізм, свої особисті рейтинги, не думати про майбутні вибори, а працювати над тим, що за ці кілька днів, що залишилися у цьому році, створити законодавчу базу для захисту вітчизняної економіки в умовах світової кризи, законодавчо закріпити можливості для її розвитку, забезпечити добробут громадян та озброїти уряд необхідним інструментарієм для боротьби з кризовим явищем.
Перше і найголовніше завдання, яке ми повинні виконати перед народом України, - це у цьому році прийняти Закон про Державний бюджет на 2009 рік.
Протягом останніх трьох місяців через об’єктивні чинники суттєво погіршилася фінансово-економічна ситуація в Україні. Відповідно наступний рік не буде легким. Перед нашою державою постане ще більше серйозних викликів. І те, як буде жити Україна у наступному році, залежатиме від головного фінансового документу.
Тому ми повинні підійти надзвичайно серйозно і виважено до того, щоб правильно сформувати бюджет. А це можливо здійснити лише через консолідовану співпрацю тут у залі. Не потрібно вже зараз лякати громадян тим, що закладено у проекті бюджету. Є зауваження - будь ласка, працюйте над ними, вносьте свої пропозиції щодо поповнення бюджету і будемо його приймати.
Бюджет на 2009 рік ми повинні прийняти ще в цьому році. Лише за цією умовою уряд зможе ефективно і без зайвої трати часу втілювати в життя ті положення, які ми з вами опрацюємо і приймемо.
Друге, що ми зобов’язані зробити, це прийняти закони, які забезпечать дохідну частину Держбюджету на 2009 рік.
Окрім того, що урядові законопроекти, подані до Верховної Ради, будуть працювати на бюджет 2009 року, вони дадуть можливість посилити економічну активність, підтримати реальний сектор економіки, збережуть робочі місця.
І останнє, третє завдання, яке сьогодні зобов’язана виконати Верховна Рада, це забезпечити злагоджену та узгоджену роботу Національного банку України з усіма гілками влади. НБУ зобов’язаний встановити курсову стабільність в державі, проводити чітку, прозору і головне зрозумілу грошово-кредитну політику, забезпечити стабільні кредитні ставки для реального сектору економіки. Адже те, що сьогодні відбувається з національною валютою, це штучні процеси, які не пов’язані з об’єктивним станом економіки України та світовою фінансовою економічною кризою. Головною причиною безпрецедентних темпів падіння гривні є неефективна, непрозора і позбавлена системного підходу діяльність Національного банку України. Тому ми повинні в п’ятницю заслухати звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, дати адекватну оцінку діям НБУ і вжити негайних заходів для виправлення ситуації, яка на сьогодні склалася в грошово-кредитній і валютній курсовій політиці. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Мостіпан, Фракція „Блоку Тимошенко”, будь ласка.
10:28:51
МОСТІПАН У.М.
Передаю слово депутату Кармазіну.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін.
10:29:05
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін Партія захисників Вітчизни „Наша Україна-Народна Самооборона”.
Шановні народні депутати, шановний український народе! Я вчора із здивуванням почув, що виявляється Верховна Рада не працює, з вуст Президента. То я хочу сказати, що Верховна Рада працює і більше того, я хочу нагадати, що в нас за Конституцією є гарант Конституції. І тому я хочу звернутися зараз до гаранта Конституції, до Президента України Віктора Андрійовича Ющенка.
Шановний Вікторе Андрійовичу Ющенко, я звертаюсь до вас як до гаранта Конституції, тому що у відповідності до пункту 12-1 статті 85 Конституції до повноважень Верховної Ради України належить призначення на посаду і звільнення з посади за поданням Президента України голови Служби безпеки України. Тобто, як гласить основний закон, призначає голову Служби безпеки Верховна Рада України та, яка успішно працює.
Другого вересня при поіменному голосуванні про проект постанови про призначення Наливайченка головою Служби безпеки, проект номер 1260 за основному і в цілому за проголосувало нуль народних депутатів.
Таким чином сьогодні очолює цю структуру уже два роки всупереч Закону про тимчасове виконання обов’язків посадових осіб, яких призначає на посаду за згодою Верховної Ради України Президент України або Верховна Рада України за поданням Президента України, відповідно до якої у разі звільнення, відставки особи, яку призначає на посаду за згодою Верховної Ради Президент України або особа, яку призначає на посаду Верховна Рада України за поданням президента обов’язки звільненої особи тимчасово, але не більше одного місяця, наголошую вам, виконує перший заступник, у разі його відсутності, заступник. В цьому законі конституційно легітимною особою визначається тільки та особа, яка згідно Конституцією призначена на посаду.
Тому, саме можливо тому, що Служба безпеки очолюється не професіоналами, саме через те і сталися ті речі в Національному банку. Тому я просив би Комісію по розслідуванню діяльності Національного банку підняття курсу долара штучного і пониження курсу національної одиниці гривні поставити також доповіді Комітету з питань фінансового моніторингу, тобто фінансової розвідки і Служби безпеки України, яка не хоче охороняти державні інтереси України в даному випадку. І в цей же час маса професіоналів звільняється, служба переведена в режим ручного управління, нам треба повернутися до прийняття Закону про Службу безпеки України і зовсім передивитися його. Точно так же як, я звертаюся до Комітету з питань банків і банківської діяльності, я звертаюсь до Комітету з питань бюджету, фінансів, нам треба внести зміни до Закону про банки, про Національний банк, тому що те, що відбувається у Національному банку, не може далі відбуватися у державі. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іваненко, фракція „Блоку Тимошенко”, останній виступ. Є?
А, Миколі Томенко, будь ласка.
10:32:17
ІВАНЕНКО В.Г.
Прошу передати слово Томенку.
10:32:39
ТОМЕНКО М.В.
Шановні колеги, я хотів би звернуть увагу на те, що після того, як парламент почав працювати, на жаль, риторика критики на адресу парламенту синхронізувалася з кількох сторін. І вчора, ви знаєте, що Президент України Віктор Ющенко дав обширну, підсумкову прес-конференцію. І що здивувало, що за змістом, за характером звинувачень і на адресу депутатів і парламенту це дуже нагадує і ті голоси, які ми чуємо і у сесійній залі.
От якщо би системно сказати, що ми вчора чули на підсумковій прес-конференції Президента України, я би сказав таким чином, що Віктор Ющенко вчора виступав, як християнський проповідник, генеральний прокурор Януковича. Як християнський проповідник, він виступав цікаво, але довго; як генеральний прокурор виступав гостро, але бездоказово; а як соратник Віктора Януковича виступав переконливо і дуже переконливо.
Тому є проблема пов’язана з тим, що ми хотіли б у Віктору Ющенко бачити Президента, який в цей непростий час взагалі тут, у сесійній залі, був би і переконував, що країна не може піти у Новий рік без бюджета. Якщо Президент вважає, що уряд подав безвідповідальний бюджет, він повинен подати відповідальні пропозиції до бюджету. Якщо Віктор Ющенко вважає, що є там загрозив економічній, соціальній сфері, будь ласка, сюди представника і працюйте разом у бюджетному комітеті.
Я абсолютно переконаний, що попри політичну риторику, яка звучала вчора в залі під час представлення бюджету, всі громадяни України, як каже Віктор Ющенко, патріоти розуміють, що ввійти в наступний рік без бюджету – це зробити антинародну, злочинну дію.
Я не розумію моралізаторських розмов про те, що поганий бюджет – це погано, хоча би тому, що з січня місяця ніхто не може показати, в який спосіб діяти Пенсійному фонду і забезпечити пенсії, заробітні плати на тому рівні, який сьогодні є.
Тому позиція нашої політичної команди проста: в Верховній раді України сьогодні центр ухвалення рішення стосовно головного документу країни – бюджету. Саме тут повинні збиратися всі відповідальні політики, саме туди повинні надходити правильні економічні і фахові пропозиції, бо іншого шляху у нас немає. Тому я переконаний, що якщо не 25-го, чи 26-го, то 30-го або 31-го у парламенті буде ухвалений бюджет. І всякі спроби віднести, перенести, перенести це в інший центр прийняття рішення – це спроби неправильні і хибні.
Тому ще раз закликаю вас, друзі, в верховній Раді працювати і з гордістю завершити цей рік і ухвалити основний економічний закон України.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, час, відведений для виступів народних депутатів з заявами, повідомленнями та пропозиціями завершено. Я прошу секретаріат підготувати відповідні доручення за результатами тих пропозицій, які прозвучали у виступах народних депутатів України.
Щодо наполягання, які були озвучені відносно заслуховування звіту Тимчасової комісії, слідчої комісії щодо Національного банку України, шановні колеги, ми на Погоджувальній раді домовилися, що коли буде готова доповідати відповідна комісія, коли в них буде матеріал, ми тоді визначимо день і час заслуховування цього питання.
Але разом з тим, я хочу поінформувати, що відповідно до рекомендацій і рішення Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України визначено щотижня заслуховуємо, відповідно до пропозиції комітету, звіти тих комісій, які завершили свою роботу. Тому я пропоную поступити таким чином. Якщо матеріали від комісій надійдуть, ми тоді проведемо засідання Погоджувальної ради і узгодимо це питання відповідно до тих рішень, які є, і відповідно до рішення й рекомендації нашого регламентного комітету. Немає заперечень? Тоді переходимо до розгляду питань за розкладом на середу 24 грудня.
Шановні колеги, ми вчора приймали рішення щодо розгляду законопроектів за скороченою процедурою. Але я розумію так, що нове пленарне засідання, треба це питання знову розглянути. Тому прошу уваги. Я ставлю на голосування пропозицію щодо розгляду законопроектів, визначених розкладом на середу 24 грудня за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
10:38:14
За – 211
Рішення прийнято.
По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 1, "Блок Юлії Тимошенко" – 155, "Наша Україна – Народна Самооборона" – 35, фракція комуністів – 0, "Блок Литвина" – 20.
Оголошується до розгляду проект Закону „Про внесення змін до статті 3 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, реєстраційний №3189, доповідач – заступник міністра фінансів Денис Олександрович Фудашкін, співдоповідачем виступатиме Голова Комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Наталя Юріївна Королівська. Прошу.
ФУДАШКІН Д.О.
Доброго дня, шановні народні депутати, на ваш розгляд представляється законопроект „Про внесення змін до статті 3 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, який стосується зміни ставок за патенти за нафтопродукти. Ці ставки не змінювалися з 98 року. Фактично 10 років ставки по патенту не переглядалися. Тому уряд пропонує внести зміни в цей законопроект, передбачивши застосування граничної ставки, вилки ставок від 300 до 2000 гривень на кожний наливний пістолет. Конкретну ставку податку встановлюють безпосередньо місцеві ради, це дозволить збільшити доходи місцевих рад майже на 700 млн., які будуть використані для будівництва місцевих доріг.
Єдине що: проект потребує коригування по даті введення, бо він подавався в вересні-місяці, і передбачалось застосування його з першого січня 2010 року. Але в умовах кризи, яка існує, ми пропонуємо, щоб цей закон набрав чинності з першого січня 2009 року. Фактично це незначне підвищення, бо мінімальна ставка на день буде складати 10 гривень, а це майже два літри бензину. Максимальна, якщо високоприбуткова заправка, буде складати 66 гривень, це менше, ніж каністра бензину.
Хочу зазначити, що цей податок зменшує податок на прибуток, так як сума, сплачена за патентами, зменшує суму, підлягаючу сплаті податку на прибуток. Таким чином, це дуже суттєвий додатковий доход для місцевих бюджетів, який буде використаний на будівництво доріг. Дякую. Прошу підтримати його в першому читанні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, сідайте.
Наталія Королевська, голова комітету.
10:40:55
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги-депутати! Сегодня мы рассматриваем достаточно сложные законопроекты, и мы должны прекрасно понимать, что наполнение бюджета в период кризиса – это компромисс власти и бизнеса. Именно сейчас, в период кризиса, мы должны понимать, что значит - платить налоги и какая большая значимость поступления налогов для бюджета, и в первую очередь для местных бюджетов, которые сегодня должны обеспечить вовремя выплату заработных плат учителей, врачей, решить все те проблемы жилищно-коммунального хозяйства, которые накапливались 17 годами бесхозяйственности, и которые сегодня, во время кризиса, как никогда остро поднимаются.
И сейчас мы должны рассмотреть законопроект достаточно непопулярный, но в то же самое время высокорентабельные, а сегодня уже можно сказать спекулятивные виды бизнеса, которые могут поделиться частью своей прибыли с местными бюджетами, должны это сделать.
Проект Закона Украины о внесении изменений в статью 3 Закона Украины „О патентовании некоторых видов предпринимательской деятельности”, номер 3189, повышает ставки торгового патента на осуществление торговли нефтепродуктами и сжатым газом. Новая плата устанавливается в пределах от 300 до 2000 гривен на каждый наливной пистолет на автозаправочной станции за календарный месяц.
Мы знаем, что за последние месяцы, когда цены на нефтепродукты и на нефть существенно упали, упали в несколько раз, цены на бензин в нашей стране держаться постоянными. И это показывает то, что, к сожалению, у нас да, не работает Антимонопольный комитет, потому что руководство Антимонопольного комитета ходит в гости, а не на работу, являясь исполняющим обязанности.
Во-вторых, мы также должны понимать, что автозаправки у нас сконцентрированы и все сети с одними нефтетрейдерами и нефтепереработчиками и являясь сегодня достаточно высоколиквидными. Данный законопроект даст возможность сконцентрировать 700 миллионов гривен в бюджете. Поэтому сейчас умение и воля принимать непопулярные меры, которые позволят защитить…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. … которые сегодня дадут возможность защитить пенсионеров и малозащищенных социально людей, сегодня, как никогда, нуждаются в нашей поддержке. Поэтому мы должны сегодня проявить политическую волю для того, чтобы достигнуть экономических целей, экономической стабильности в нашей стране в 2009 году.
Комитет Верховной Рады рассмотрел данный законопроект и предлагает принять его за основу.
Большое спасибо за внимание.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Шановні колеги, є потреба обмінятися думками. Прошу записатися, два – за, два - проти.
На табло, будь ласка, прізвища народних депутатів, що записалися.
Володимир Бондаренко, наступним буде виступати Микола Дмитрович Катеринчук.
10:43:57
БОНДАРЕНКО В.Д.
Шановні колеги, ми з вами другий день розглядаємо конче потрібні закони. Безумовно, у першому варіанті, який виноситься сьогодні, може бути маса зауважень до того чи іншого документу. Але маємо на увазі, що чим довше ми затримаємо їх у варіанті отакому, коли просто поговоримо і не зможемо внести ніяких пропозицій, чи краще поговорити у другому читанні, коли ми будемо конкретні пропозиції розглядати.
Тому я вношу пропозицію: якомога менше висловлювати тих чи інших думок, краще їх висловити письмово, подати до відповідних комітетів – і ми швидше будемо рухатися вперед.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Катеринчук Микола Дмитрович, мікрофон, будь ласка.
10:44:42
КАТЕРИНЧУК М.Д.
Шановні народні депутати! Європейська партія України, фракція „Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановні народні депутати, дуже важливий законопроект – про патентування деяких видів підприємницької діяльності, - принаймні він хоч на якусь частину зможе зменшити навантаження на місцеві бюджети, хоч і в зазначених напрямках фінансування місцевих доріг ці гроші, напевно, не підуть, вони підуть скоріше всього на виплату боргів по заробітній платні і по пенсіях.
Крім того, я думаю, що це своєчасна міра, тому що насправді сьогодні є позитивна щодо росту цін на нафтопродукти. Я думаю, що ми зможемо в цій невеличкій частині саме дати можливість місцевій владі вирішити свої нагальні проблеми.
Тому фракція пропонує підтримати цей законопроект і перейти до голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Попов, фракція Регіонів.
10:45:41
ПОПОВ О.П.
Уважаемые коллеги, когда госпожа Королевская говорит о том, что увеличение такого налогов приведет к тому, что мы улучшим ситуацию в жилищно-коммунальной сфере и в других очень важных социальных сферах экономики нашей страны, это полный абсурд. Я совсем недавно – полчаса назад – об этом говорил. Но сам законопроект – он вносит очень серьезную угрозу для тех заправочных станций, которые находятся на территории населенных пунктов, особенно сельской местности. Одно дело – в 7 раз поднять стоимость патента в городе Киеве в центре, к примеру, или областном центре, а другое дело – в селе. Ну неужели непонятно, что это неправильный подход? Конечно, за такой подход голосовать нельзя.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення законопроекту завершено. Мікрофон Королевської. Комітет, будь ласка.
10:46:40
КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю.
Уважаемые коллеги, уважаемые народные депутаты! Мы прекрасно должны с вами понимать, что да, законопроект требует уточнения. Но сегодня мы, как никогда, должны понимать необходимость наполнения местных бюджетов для выплаты заработных плат, пенсий, для ремонта жилищно-коммунального хозяйства, которое 17 лет гробили, а сейчас в период кризиса уряд Тимошенко должен сделать все возможное, чтобы это восстановить. Поэтому давайте проявим политическую волю. Да, несовершенны экономические решения. Но нам необходимо их принимать для того, чтобы сформировать бюджет, для того, чтобы дать все социальные гарантии людям. Для того, чтобы обеспечить полностью выплату пенсий. Давайте прекратим разводить популизм в зале. И я призываю всех проголосовать за данный законопроект. Спасибо большое.
До второго чтения он будет доработан и учтены будут все необходимые поправки, для того, чтобы и местные советы имели возможность дифференцированно подходить к данному патенту. Ждем ваших поправок в комитете. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати! Комітет пропонує прийняти законопроект за основу. Я ставлю на голосування пропозицію про прийняття за основу законопроекту, реєстраційний номер 3189, про внесення змін до статті 3 Закону України про патентування деяких видів підприємницької діяльності. Прошу голосувати.
10:48:22
За – 219
Не прийнято.
По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 0, "Блок Юлії Тимошенко" – 154, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 45, фракція комуністів – 0, „Блок Литвина” – 0.
Я ставлю на голосування про направлення на повторне перше читання. Прошу голосувати.
10:48:56
За – 224
Не прийнято
По фракціях? Будь ласка. Партія регіонів – 0, "Блок Юлії Тимошенко" – 154, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 50, комуністи – 0, „Блок Литвина” – 20.
Оголошується до розгляду проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо податку з власників транспортних засобів. Реєстраційний номер 3404.
Доповідач – заступник міністра Денис Олександрович Фудашкін. Співдоповідач – голова Комітету з питань податкової та митної політики Сергій Анатолійович Терьохін.
ФУДАШКІН Д.О.
Шановні народні депутати, вашему вниманию представляется законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо податку з власників транспортних засобів).
Хочу відзначити, що останній раз податок з власників транспортних засобів змінювався в 2000 році, коли заробітна плата мінімальна складала 90 гривень.
Даним законопроектом пропонується підвищити ставку податку в три рази. За таких умов підвищення на автомобілі з об’ємом двигуна 1000 літрів ставка податку на рік буде складати 120 гривень (на сьогоднішній день це 40 гривень). На автомобілі свыше 1,5 тисячі літрів ставку податку на рік буде складати 225 гривень. На автомобілі понад 3,5 тисячі літрів ставка податку буде складати понад 4 тисячі 200 гривень на рік. Це дорогі автомобілі, які треба обкладати цим податком більш суттєво.
Це також суттєво збільшить доходи місцевих бюджетів. Всі доходи використовуються для фінансування будівництва місцевих доріг. І я дуже прошу вас в умовах кризи підтримати підвищення ставки податку, даби місцеві бюджети могли б підтримати будівництво доріг, які створюють додаткові робочі місця. Дякую за увагу.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сідайте, будь ласка.
Костянтин Анатолійович Бондарєв, будь ласка.
10:51:15
БОНДАРЄВ К.А.
Шановний Голово, шановні депутати! Сьогодні ми розглядаємо поданий Кабміном проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо податку з власників транспортних засобів). Доповідач суть законодавчих пропозицій вже виголосив. Тому коротко щодо пропозицій комітету.
Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики на своєму засіданні 22 грудня 2008 року розглянув питання. за висновком Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради України за результатами розгляду у першому читанні законопроект можна буде прийнятий за основу з урахуванням висловлених зауважень та пропозицій.
Комітет зазначає наступне. Пунктом 3 розділу 1 законопроекту вносяться зміни до Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”.
Пунктом 2 цього пункту передбачені зміни до статті 4 зазначеного закону, яка регулює питання надання пільг щодо цього податку. У разі прийняття цієї норми будуть практично скасовані пільги по сплаті цього податку для інвалідів, чорнобильців, ветеранів війни, дітей-інвалідів та інших соціально малозахищених верств населення.
Також законопроектом пропонується осіб, які згідно з законодавством є платниками фіксованого сільськогосподарського податку виключити із переліку осіб, які звільняються від сплати цього податку за трактори та вантажні автомобілі.
Слід також зазначити, що це не узгоджується із приписами частини другої та третьої статті 22 Конституції України. Про такі випадки, а саме звуження змісту та обсягу прав і свобод людини, громадянина офіційне тлумачення було надано Конституційним Судом України у рішенні від 22 вересня 2005 року за номером 5РП 2005. Згідно з ним конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або при внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.
БОНДАРЄВ К.А. Таким чином ці законодавчі новели необхідно вилучити.
Подані до законопроекту документи не містять жодного з розрахунків та обґрунтувань щодо доцільності збільшення ставок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів саме в три рази. До того ж відсутні розрахунки щодо соціально-економічного впливу прийняття такої пропозиції, зокрема на зростання цін на товари та послуги, оскільки, безумовно, додаткові витрати на сплату податкового податку суб’єкти господарювання включимо до складу валових витрат.
Крім того, прийняття зазначеного законопроекту може призвести до ряду негативних наслідків, зокрема, це призведе до зменшення обсягів і продажу транспортних засобів, збільшенню витрат підприємств та, як наслідок, зменшенню надходжень до Державного бюджету по іншим податковим зборам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Костянтин Анатолійович, завершуйте, будь ласка.
БОНДАРЄВ К.А. Враховуючи наведене, комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України цей законопроект відхилити. Проект відповідної Постанови Верховної Ради України вам, шановні колеги, роздана. Прошу підтримати пропозицію комітету. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Пропозиція комітету – відхилити проект. Прошу, будь ласка, записуємося на обговорення. Народний депутат Павловський, будь ласка.
10:54:57
ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.
Андрій Павловський, "Блок Юлії Тимошенко".
Шановні колеги, я пропоную в першому читанні підтримати цей законопроект. Ми можемо його допрацювати. Тим більше, я хочу сказати, що за декілька місяців до цього я подавав подібний законопроект, але з значно м’якшими там пропозиціями щодо підвищення ставки транспортного збору і пропоную піднімати цей збір тільки на дорогі автомобілі преміум-класу з великими об`ємами двигунів – більше, ніж 3,5 літра. Те ж саме з дорогими яхтами, літаками і таке інше.
Думаю, що ми можемо доопрацювати цей законопроект і, враховуючи те, що такий законопроект… закони, вірніше, діють вже в Китаї, в Росії, в інших країнах. І, в першу чергу, він спрямований на те, щоби підштовхнути наших виробників виробляти автомобілі з малопотужними двигунами, що буде і діяти зараз в умовах кризи і на економію палива, і з точки зору екологічних вимог. Це теж, я думаю, буде їх стимулювати. Тому пропоную підтримати даний законопроект в першому читанні з урахуванням правок, які запропонують депутати, а також мого законопроекту. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Кармазін.
10:56:31
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна - Народна Самооборона".
Шановні народні депутати! На сьогоднішній день у нас стоїть завдання, всі піклуються про місцеве самоврядування. Як вирішити це питання? Як змінити ситуацію по бюджету? Вчора доповідав Прем'єр, сьогодні чуємо різні коментарі і бачимо різні дії. Перший закон поки що відхилили, закон, який давав можливість місцевій владі отримати додаткове фінансування, оце піклуємося про децентралізація податку, оце турбуємося про місцеве самоврядування. Серйозно, якщо зараз, якщо зараз ми також будемо так відноситися, я хотів би, щоб ви подивилися з цієї точки зору, з точки зору того, що йде на місце.
Ітак. Нам треба зараз підтримати ті галузі, які найбільш страждають від фінансової кризи, нам треба і пропонується цим законом перевести податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів із складу загальнодержавних податків і зборів до складу місцевих податків і зборів, надавши органам місцевого самоврядування право встановлювати до визначених законом ставок податку підвищувальні коефіцієнти. Погано це чи добре.
На мій погляд, це надзвичайно добре, це дасть можливість вижити якось тим містам, селам і селищам, дасть можливість. І я переконаний, що і цей закон попри те, що йде збільшення ставки, але воно потрібне, тому що не переглядалося багато років і попередній закон треба приймати, тому що вони несуть на собі зменшення навантаження для міст, втратить трошки центральний бюджет, нічого, нам треба міняти співвідношення на користь місцевих бюджетів, щоб довести хоча би 50 до 50, зараз же все навпаки і правильно в даному випадку напрямок дії руху. Я підтримую цей законопроект і прошу його проголосувати, хоча в ньому є і недоліки.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сулковський Павло Гнатович.
10:58:40
СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.
Шановні народні депутати, в черговий раз ми сьогодні на ранковому засіданні переконались (тільки ж перший проект закону – зразу ж провалений), просто затримка часу, затягується час, непростий час для України. Як такої коаліції немає, це обман черговий українського народу.
Вчора в черговий раз Юлія Тимошенко обманює Україну, народ України бюджет на 2009 рік, треба прямо сказати, антинародний. Бюджет на 2008 рік практично не прийнятий, де вона обіцяла, що буде прийняті в березні зміни і доповнення. І в ручному режимі Юлія Тимошенко розбазарює практично бюджет. Це злочин.
Вчора Юлія Тимошенко сказала, що пільговики, пільги треба знімати з чиновників. Так уряд у 2003 і 2004, уряд Януковича, мав можливість підняти чиновникам зарплату. Але він не підняв ні народним депутатам, ні урядовцям і не дав піднімати Адміністрації Президента. І народні депутати з урядовцями мали 4-5 гривень. Тільки Юлія Тимошенко сіла в крісло Прем’єра в 2005 році, вона ж зразу заробітну плату урядовцям зробила по 20 тисяч, собі – 30, Ющенку, Президенту, - 50 тисяч! І тоді тільки через півроку Ющенко, Президент, і Юлія Тимошенко спровокували Литвина, який погодився підняти і народним депутатам до 14 тисяч 500. І сьогодні верещить, що треба знімати пільги! Так хто підняв пільги у 2005 році? До яких пір можна брехати і обманювати український народ?! Тому комуністи, от, показали приклад по першому сьогодні голосуванню. Якщо не підставляють плече помаранчевим…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Цибенко Петро Степанович.
11:00:52
ЦИБЕНКО П.С.
Дякую. Фракція комуністів, перший заступник Голови Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Петро Цибенко. Шановні колеги, сьогодні в порядку денному є низка законопроектів, поданих Кабінетом Міністрів України, які наочно представляють те, якою ціною має заплатити народ України за оту ефимерну, ефимерне благополуччя, яке вчора малювала Прем’єр-міністр з цієї трибуни. І отой законопроект, який ми зараз розглядаємо, ще одне тому підтвердження. А мова йде про внесення змін до закону про податок з власників транспортних засобів. Про що йде мова. Мова йде про те, що збільшується цей податок не на 3 відсотки, не на 30, а в 3 рази. Тобто на 300 відсотків за рахунок людей, за рахунок власників транспортних засобів, це перше.
Другий недолік цього документу, хоча перелік пільгових категорій залишається ніби-то той самий, але це ілюзія, оскільки через зменшення об’єму двигуна значна кількість пільгових категорій з цієї пільги позбавляється. Але ніхто не скасовував статтю 22 Конституції, яка забороняє при прийнятті нових актів, або внесення змін до чинного законодавства, звужувати обсяг гарантій прав і свобод людини і громадянина - це неприпустимо.
І насамкінець ще одне, ця влада, ця уряд, ну, просто мріє висадити з автомобіля придбаного ще за часів радянської влади ветерана, пенсіонера, інваліда. І тому фракція комуністів не буде голосувати за цей законопроект.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення проекту закону завершилося, я ставлю на голосування проект закону про прийняття в першому читанні проекту закону 3404 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо податку з власників транспортних засобів. Прошу визначатися.
11:03:27
За – 224
Рішення не прийнято. Законопроект відхилено.
Наступний проект номер 3423. (Ш у м у з а л і) По фракція, будь ласка, покажіть.
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, на превеликий жаль, комітет прийняв рішення: відхилити. Треба в комітеті було працювати з цього приводу. Так, 224, на превеликий жаль, рішення не прийнято.
(Ш у м у з а л і) Що?
ІЗ ЗАЛУ . На повторне перше...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, прошу підготуватися на голосування. На повторне перше читання – законопроект 3404 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо податків з власників транспортних засобів”. Прошу голосувати на повторне перше.
11:04:42
За – 227
Рішення прийнято.
Оголошується до розгляду проект Закону (реєстраційний №3423) „Про внесення змін до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ставок рентної плати за природний газ”. Доповідач – заступник міністра фінансів Денис Олександрович Фудашкін. Від комітету буде виступати Деркач Микола Іванович, але він на засіданні комітету. Тобто робоча група комітету працює. Тому, будь ласка, визначтеся, хто від комітету буде. Будь ласка.
ФУДАШКІН Д.О.
Шановні народні депутати, даним законопроектом пропонується внести деякі зміни відносно встановлення ставки рентної плати за газ, який використовується не для потреб населення. Тобто це підвищення стосується виключно газу, який використовується не для потреб населення. Так, проектом пропонується ставку ренти з 200 гривень збільшити до 300 гривень по видобутку газу, який залягає на глибині до 1000 метрів, і по видобутку газу, який залягає на глибині понад 5000 тисяч метрів, застосування ставки підвищення відповідно зі 100 гривень до 200 гривень. Також одночасно пропонується передбачити можливість застосування корегуючого коефіцієнта, який буде залежати від зміни вартості газу на кордоні України. Такий самий порядок на сьогоднішній день діє відносно рентної плати за нафту. Крім того, даним законопроектом пропонується ввести корегуючий коефіцієнт для платежів за користування надрами в розмірі 1,43, що дасть можливість в совокупності по зміні цього закону збільшити доходи державного бюджету майже на 1 мільярд.
Я прошу підтримати цей закон в першому читанні, він буде доопрацьований в комітеті. Ми підтримуємо деякі позиції відносно заміни рентних платежів з фіксованої плати на відсоткову ставку, що буде більш коректно відображати коливання цін, які існують на сьогоднішній день по надрам. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Від комітету, будь ласка. І Микола Мартиненко тоді від комітету. Будь ласка, будь ласка, будь ласка, будь ласка. Ви, а потім Микола Мартиненко.
11:07:50
КИРИЛЬЧУК Є.І.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати! До Комітету з питань бюджету надійшов на розгляд проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ставок рентної плати за природний газ, поданий Кабінетом Міністрів за номером 3423. На жаль, зазначений законопроект на засіданні комітету не розглядався, але мені доручено проінформувати.
Законопроект передбачає збільшення ставки рентної плати за природний газ, який реалізується або використовується не для потреб населення – з 200 гривень до 300 гривень, а також зі 100 гривень до 200 гривень з покладів, що залягають на глибині понад п'ять тисяч метрів, та запровадження коригуючого коефіцієнту до цієї ставки. Також пропонується у 2009 році здійснити індексацію на коефіцієнт 1,439 всіх базових нормативів платежів за використання надрами для видобування корисних копалин, які встановлені в абсолютних показниках та нормативів зборів за спеціальне водокористування.
За розрахунками Мінфіну, які надійшли в пояснювальній записці до законопроекту, додаткові надходження до Державного та місцевих бюджетів від запровадження цього законопроекту становитимуть близько одного мільярда гривень.
За висновками Головного науково-експерного управління Апарату Верховної Ради України закон потребує деяких уточнень. Через те пропоную для остаточного збалансування показників Державного бюджету по даному законопроекту підтримати даний закон в першому читанні.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Мартиненко Микола Володимирович. Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.
11:09:47
МАРТИНЕНКО М.В.
Дякую, Володимир Михайлович.
Шановні колеги, я вже виступав з цього питання стосовно даного законопроекту, мав неодноразові консультації з Міністерством фінансів.
Принципова позиція комітету заключається в наступному: підтримуючи алгоритм прив’язки до ціни імпортного газу на кордоні Росія-Україна, якщо він збільшиться – рента збільшиться, прив’язуючись до курсової різниці, тому що ми приймали, якщо ви пам’ятаєте, норми по ренті 100 і 200 гривень за тисячу кубометрів газу не далі, як влітку цього року.
І в цих умовах, коли реальний сектор економіки потребує інвестицій, які, не превеликий жаль, ми не бачимо, щоб вони йшли у нас дуже широким потоком, в тому числі, в газовидобуванні, то ми не маємо права підняти … змінити ці цифра – 100 і 200. Але враховуючи те, що помінявся курс долару до гривні, це реально пропорційно збільшити, якщо ціна газу буде, наприклад, на кордоні України-Росії 250, а сьогодні вона, наприклад, 179,5, теж треба пропорційно збільшити, це абсолютно нормальні речі. Але ми виступаємо категорично проти зміни цифр 100 і 200 ренти до 5 тисяч метрів на відповідну цифру 200 і 300.
Тому пропозиція яка? Проголосувати все-таки у першому читанні з розумінням того, що голосування у другому читанні не буде, якщо ми не змінимо ці норми. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу записатися, шановні колеги, для обговорення законопроекту.
Так, на табло прізвища народних депутатів. Прошу показати.
Сергій Осика, фракція "Блок Юлії Тимошенко".
11:11:35
ОСИКА С.Г.
Спасибі, Володимир Михайлович.
Що б я хотів сказати?
Що цей законопроект ми будемо підтримувати у першому читанні, і я маю надію, що ми його приймемо у першому читанні і тому саме для другого читання я б хотів би сказати наступне, що в ньому вкралася прикра економічна помилка, тому що тут нафтовий скраплений газ прирівнюється до природного газу.
Я хочу нагадати, що нафтовий газ отримується в процесі переробки нафти і є за всіма ознаками товаром, а не природним ресурсом, тому ніде не встановлюються рента на товар. Тому я думаю, що для другого читання цей 5-й і 6-й абзац цього ще законопроекту відповідні слова про нафтовий газ попутний треба винімати. І взагалі ще подумати про ринок скрапленого газу, бо на сьогодні ми відстаємо і від Словаччини, і від Білорусії… в общем-то фактично він не в дуже добрих, так сказать, економічних умовах є, і ми багато втрачаємо, зжигаючи його просто в мазуті.
Дякую. А закон підтримати для першого читання треба.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Жебрівський, будь ласка. Фракція "Наша Україна - Народна Самооборона". Потім Михайло Чечетов.
11:12:56
ЖЕБРІВСЬКИЙ П.І.
Шановні колеги, насправді цей закон передбачає перед собою, під собою алгоритм визначення рентної плати. Ми уже в цьому році прийняли такий алгоритм по нафті. В чому суть проблеми? Завжди, коли приймається Закон про бюджет і затверджуються рентні платежі, ідуть, перепрошую, постійні домовленості. і якщо є колеги, які, відповідають, що на їхніх територіях, чи у їхніх власностей є нафтові свердловини чи газові свердловини, вони бігають з урядом домовляються і постійні торги в переддень бюджета йде яка буде рента, рентна плата на газ, на нафту, на інші речі. І через це для того, щоб такого ручного управління, і таку корупційну систему прибрати в тому числі і з стін парламенту, нам потрібно визначити алгоритм. Через це, якщо ми раз і назавжди сьогоднішнім законом визначимо цей алгоритм, тоді поменшає корупції і в уряді, і в у Верховній Раді.
Я думаю, що, безумовно, базові цифри треба буде - так, як казав Микола Мартиненко, - переглянути, з яких стартувати. Але без визначення такого алгоритму дальше працювати – це неправильно, це, скажімо так, ми тоді працюємо не як законотворці, а залишаємо інструмент, в тому числі тиску на деяких колег, любого уряду: цього, іншого уряду – на депутатів, які мають відношення до цього бізнесу або територіях яких цей бізнес є. Сьогодні не передбачається збільшення податкового тиску – сьогодні передбачається визначення, яким чином ми будемо це робити.
Через це, шановні колеги, я закликаю вас усіх проголосувати в першому читанні. На другому читанні ми поправимо, в тому числі і базові цифри, з яких будуть стартувати визначення по цьому алгоритму, і подивимося по скрапленому газу. Але те, що цей законопроект не передбачає додаткового податкового тиску…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів.
11:15:22
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати! Цим законопроектом пропонується з 1 січня 2009 року збільшити рентну плату за природний газ, який не реалізується для потреб населення, з 200 до 300 гривень за тисячу кубічних метрів видобутого природного газу та зі 100 до 200 гривень за тисячу кубічних метрів видобутого природного газу з покладів, що повністю залягають на глибині понад 5 тисяч метрів та запровадити застосування коригуючого коефіцієнту до цих ставок рентної плати.
Крім того, пропонується у 2009 році застосувати коефіцієнт 1,439 до базових нормативів платежів за користування надрами для видобування корисних копалин та нормативів збору за спеціальне водокористування в частині використання поверхневих та підземних вод, які визначені Законом України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (номер 309-6) від 3 червня 2008 року.
У законопроекті передбачається, що у кожному податковому звітному періоді до визначеної ставки рентної плати за природний газ буде застосовуватися коригуючий коефіцієнт. Його величину, далі ключові слова, обчислюватиме Міністерство фінансів України. Вважаю, що такий спосіб фактично створює передумови для встановлення ставок рентних платежів органами виконавчої влади, що не узгоджується з вимогами пункту першого частини другої статті 92 Конституції України. Тобто цей закон протирічить головному документу країни – Конституції України.
Фракція Партії регіонів пропонує не підтримувати законопроект, який вступає всупереч з Конституцією країни. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, розгляд законопроекту завершено. Прошу підготуватися до голосування.
Вноситься на голосування пропозиція про прийняття за основу проекту Закону, реєстраційний номер 3423, про внесення змін до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (щодо ставок рентної плати за природний газ). Прошу голосувати.
11:18:06
За – 230
Рішення прийнято.
Шановні колеги, зараз ми переходимо до розгляду пакету законопроектів, які потребують, перше, включення у порядок денний, бо вони не були включені у порядок денний сесії. І, друге, якщо вони будуть включені у порядок денний кожен законопроект, я буду ставити ще на одне голосування про їх розгляд без відповідних рішень комітетів. Якщо Верховна Рада визначиться, тоді будемо приймати, ні – будемо далі продовжувати працювати.
Я ставлю на голосування про включення до розгляду проекту Закону (3504) про внесення змін до Закону України „Про ставки акцизного збору на деякі транспортні засоби та кузови до них”. Прошу голосувати.
11:19:11
За – 219
Рішення не підтримано.
Ставлю на голосування, прошу уваги, про включення до порядку денного проекту Закону про внесення змін до деяких Законів України щодо ставок акцизного збору на бензин та дизельне пальне, реєстраційний номер 3505. Прошу голосувати.
11:19:47
За – 235
Законопроект включено до порядку денного.
Тепер я ставлю на голосування про розгляд його без рішення комітету. Прошу голосувати 3505.
11:20:14
За – 229
Рішення прийнято.
Доповідач – заступник міністра Фудашків Денис Олександрович. Співдоповідач - голова …
Будь ласка, мікрофон Смітюх, поки йде Фудашкін.
ФУДАШКІН Д.О.
Шановні народні депутати, цим законопроектом передбачається підвищення…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Одну хвилиночку, Смітюх, народний депутат виступить, а потім ви будете говорити. Будь ласка.
11:20:32
СМІТЮХ Г.Є.
Володимире Михайловичу, дякую за то, зо ви надали на кінець-то слово.
Володимире Михайловичу, не можна ж так протягувати ці законопроекти, які тільки я вчора вам говорив про це питання. Вчора до Верховної Ради були внесені ці законопроекти, які зараз будуть по скороченій, швидкими темпами прийматися тут, у Верховній Раді.
На жодному комітеті вони не були розглянуті. Жодного комітета висновків немає. Розглянути їх практично не доцільно і не можливо, тому що вони суперечать, як діючому Регламенту, так і Конституції. Чому ви як головуючий порушуєте Регламент роботи Верховної Ради, і чому ви ставите, наполягаєте на таких законопроектах, які не мають першочергового значення? Вони з собою несуть тільки одне – збільшення навантаження на простого громадянина, не більше того, а принципово питання не рішається.
Коли у всьому світі сьогодні рішається питання про зменшення податку, то ці законопроекти збільшують податки навантаження на простого громадянина.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дозвольте я ще раз поясню вам логіку дій.
Коли було внесено проект бюджету, ми вчора обговорювали, що він внесений з порушенням всіх термінів, рівно як і те, що Верховна Рада не розглядала відповідні законопроекти, і був запропонований пакет законів для того, щоб поповнити доходну частину бюджету. І ми просили і пропонували, на Погоджувальній раді про це йшлося, щоб комітети у вівторок, у понеділок хто міг провели розгляд цього питання. Ні. Тоді буде ставитися на голосування без розгляду. Якщо Верховна Рада України підтримає, будемо розглядати. Ті законопроекти, які Верховна Рада не підтримає розглядати, вони розглядатися не будуть. Ось така ситуація.
Будь ласка, Денис Олександрович Фудашкін.
ФУДАШКІН Д.О.
Шановні народні депутати, законопроект передбачає підвищення ставок акцизного збору на нафтопродукти. Ставки акцизного збору не переглядалися 5 років. За цей період частка акцизного збору в ціні нафтопродуктів зменшилась майже 2,8 разів. Законопроектом пропонується підвищити ставки акцизного збору на 50 євро. Всім відомо, що на сьогоднішній день ціна на нафту зменшилась майже в п’ять разів. Але відповідного зменшення ціни нафтопродуктів не відбувається. Це пов’язано з деякою монополізацією цього ринку.
У зв’язку з цим пропонується цей надприбуток вилучити за рахунок акцизного збору, що не призведе до підвищення вартості. Це дозволить залучити до Дорожнього фонду майже 4 мільярда гривень, за рахунок яких буде профінансовано будівництво доріг, що дозволить суттєво збільшити кількість робочих місць на будівництво доріг, в чому дуже потребує на сьогоднішній день держава.
Дякую за увагу. Прошу підтримати в першому читанні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, прошу записуватися на розгляд, на обговорення, точніше, законопроекту.
На табло , будь ласка, прізвища народних депутатів, що записалися.
Юрій Кармазін.
11:24:14
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна-Народна оборона".
Шановні народні депутати, зараз ми всі в пошуках де знайти кошти для бюджету. Тому для того, щоб фінансувати будівництво автомобільних доріг і, щоб вони були в нас нормальні, не тільки по підготовці Євро-2012, я вважаю, що взагалі мають бути нормальні дороги.
Ну, по-перше, звідти не треба відкотів робити, це я звертаюсь до Служби автомобільних доріг, до Міністерства транспорту, бо практика відкотів знову десь повертається, щоб вона була зупинена.
По-друге, треба, щоб наблизили ми ці ставки акцизного збору до рівня хоча би країн, які знаходяться з нами поруч. Я подивився, ставки акцизного збору, акцизного податку в ЄС – 273 євро за тисячу кілограм і в Україні – 60 євро. Це співставно чи ні? І подивіться ціни, які сьогодні існують на пальне, коли в усьому світі вони понизились в чотири рази, а в нас вони понизились аж на 50 копійок і то, це не стосується міста Києва, бо в Києві найвищі ціни на пальне.
Тому те, що пропонується законопроектом підняти до 110 євро, це все одно буде в 2,6 рази менше, це я Мінфіну кажу, ніж в Європі. Тобто все одно нам треба до європейських, з нас кругом беруть європейські ціни. Чому ми лобіюємо ці речі!?
Тому, я думаю, що треба піднімати ці ставки, вони приведуть до наповнення державного бюджету. Але я просив би народних депутатів, за якими стоять лобістські структури пов’язані з паливом подивитися по-державному на ці речі, а по-державному – це значить забезпечити сьогодні бюджет наповненням. Прошу проголосувати за підтримку цього законопроекту. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Алла Александровська, фракція комуністів.
11:26:30
АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.
Уважаемые коллеги, в истории ничего нет нового и все повторяется, и, к сожалению, неоднократно.
В сентябре 1917 года Владимир Ильич Ленин написал работу, которая называется «Грядущая катастрофа и как с ней бороться». И в этой работе, рекомендую вам ее почитать, совершенно четко дается характеристика того момента, а это момент был краха экономики, момент голода, момент безработицы, момент разрушения народного хозяйства и уничтожения населения. И подумайте, что происходит сегодня в Украине.
И в этой работе Ленин говорил, что самая главная цель и самая главная мера предотвращения катастрофы – это контроль, надзор, учет, регулирование со стороны государства, установление правильного распределения ресурсов и сбережение народных сил. Устранение всякого, всякой лишней траты сил и их экономия.
Что делает правительство, что оно предлагает? Когда-то уже было сказано, что народу необходимо затянуть потуже пояса. И все законопроекты, которые нам предложены, они направлены именно на это. И позор тем депутатам, которые в этом зале поддерживают именно эти меры.
Вместо того, чтобы заставить поделиться прибылью, мы сегодня перекладываем тяжесть экономической катастрофы на народ. Всем же понятно, что без экономических расчетов и обоснований тех мер, которые предлагает правительство, тяжесть повышения акцизов в частности на бензин, на дизтопливо и так далее ляжет на конечную цену продукта и не только в сфере автотранспорта. Это ляжет составляющей на цену любого товара, любой услуги, любого продукта.
Кто за это будет платить? Тот народ, которому вы заморозили заработную плату, тот народ, которому вы не хотите повышать минимальную заработную плату. И те, кто проголосуют за такой бюджет, в котором именно эти меры заложены, будет предателем нашего народа.
Фракция коммунистов не будет поддерживать подобные меры, эти меры являются убийственными для Украины, потому что нам нужно сохранить трудовые резервы. У нас в условиях демографического кризиса, нам нужно сохранить тех людей, которые еще умеют работать…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ярослав Сухий передає право на виступ Василю Кисельову, фракція Партії регіонів. Будь ласка, Василь Олексійович.
11:28:54
КИСЕЛЬОВ В.О.
Уважаемые соотечественники, вчера с этой трибуны премьер-министр Украины Тимошенко цинично оболгала и соврала народу Украины. Дело в том, что, заявив, что повышение акцизов на топливо не повлечет за собой повышение цен. Я вам говорю официально, что есть заключение специалистов, что цена топлива на минимум 45 копеек будет повышена в случае повышения акцизов на ГСМ. Более того, уважаемые друзья, я хочу обратить внимание на то, что сказал нам сейчас заместитель министра. Он молодой министр, он даже не подумал, что он сказал, что цена одного барреля нефти летом была 146 долларов, сегодня она 54, то есть в три раза ниже. Вопрос: почему как минимум в два раза не уменьшились на сегодня цены на дизтопливо и на бензин? Поэтому 4 миллиарда долларов, гривен, которые собирается Тимошенко получить в бюджет, она планирует собрать с народа Украины, с каждой украинской семьи. Это факт, и те, кто проголосует за этот закон, возьмут на себя большой грех. Фракция Партии регионов голосовать за этот закон не будет.
И еще одно. Я хочу спросить, напомнить всем вам. Год назад Тимошенко с этой трибуны кричала, что 20 миллиардов кубов газа, которые добывает Украина сегодня, полностью хватит на покрытие потребностей ЖКХ и населения. И летом в два с половиной раза подняла цену на газ для населения. Это что такое? У меня вопрос: до каких пор наш народ-мученик будет терпеть этого президента, этого премьер-министра? И то что они его до сих пор терпят, наверное, вина и народа в том числе. Я считаю, что правительство должно пойти в отставку, а президент, виновный за то, что твориться в стране, - следом за ним. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення проекту закону, реєстраційний №3505 завершено. Я ставлю на голосування, прошу уваги, про прийняття за основу проекту Закону, реєстраційний №3505 «Про внесення змін до деяких законів України щодо ставок акцизного збору на бензин та дизельне пальне». Прошу голосувати - за основу.
11:31:25
За – 234
Рішення прийнято.
Ставиться на голосування пропозиція про включення до порядку денного проекту Закону про внесення змін до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” (щодо виплат з розподіленого прибутку при наявності фінансового посередника), реєстраційний номер 3518. Прошу голосувати.
11:32:00
За – 205
Законопроект не включено до порядку денного.
Ставиться на голосування пропозиція про включення до порядку денного проекту Закону (реєстраційний номер 3517) про внесення змін до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” (щодо врахування при оподаткуванні витрат на частину некомпенсованих валютних коштів). Прошу голосувати.
11:32:41
За – 234
Рішення прийнято.
Тепер прошу уваги! Я ставлю наступне на голосування – про розгляд законопроекту без заключення комітету (реєстраційний номер 3517). Прошу голосувати.
11:33:08
За – 235
Рішення прийнято.
Доповідач – заступник міністра фінансів Денис Олександрович Фудашкін. Будь ласка.
ФУДАШКІН Д.О. Шановні народні депутати, даним законопроектом пропонується врегулювати питання, яке пов'язано з реструктуризацією кредитів між банками і зайомниками. На сьогоднішній день склалася проблема, при якій в зв'язку зі зміною курсу відповідні курсові різниці до курсу Національного банку включаться у банку відповідно до доходів, а у позичальника відповідно до витрат. Це унеможливлює проведення переговорів між клієнтами банків по фіксації курсу, по зменшенню курсу і розподілу ризиків між клієнтом і банком, бо в будь-якому випадку відображення таких курсових різниць відбувається безпосередньо по курсу Національного банку. Даним законопроектом пропонується тимчасово надати дозвіл курсові різниці рахувати не по курсу Національного банку, а за курсом, який встановлений за домовленістю сторін – клієнта і банку – з відповідним коригуванням в доходах і витратах. Це дозволить банкам іти на переговори з клієнтами і домовлятися про більш ліберальні умови погашення кредитів.
Крім того, пропонується даним законопроектом формування резервів банків здійснювати за методологією Національного банку, бо відповідно до нашого податкового законодавства по закону про оподаткування прибутків підприємств, у нас на сьогодні існує дві паралельних системи: одна – методологія Національного банку по формуванню резервів, інша методологія, яка встановлюється в Законі „Про оподаткування прибутку підприємств”.
Даним законопроектом пропонується прийняти методологію Національного банку як регулятора по формуванню …….. і на рік встановлювати 100 відсотків резервів, сформованих за методологією Національного банку відносити на витрати. З наступних років передбачається встановлення коригуючого коефіцієнту зменшення 0,8.
Я прошу вас підтримати цей законопроект. Він підтримується Асоціацією українських банків, багатьма банками, так як відкриває можливість…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Прошу, шановні колеги, записатися на виступи.
Ксенія Ляпіна, фракція "Наша Україна-Народна Самооборона", будь ласка, мікрофон.
11:36:03
ЛЯПІНА К.М.
Дякую, шановні колеги.
Хочу звернути увагу, що за моєю оцінкою це – єдиний позитивний законопроект, який, дійсно, сприяє налагодженню економічних процесів в державі, який сьогодні подав уряд. Він не несе за собою додаткове навантаження. Більше того, він дозволяє нарешті банкам вільно створювати резерви і відносити їх на свої витрати. Він не обмежує банки у можливості реструктуризації взаємних заборгованостей. Вважаю, що це дійсно потребує сьогодні підтримки. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Олексій Плотніков, фракція Партії регіонів. Михайло Чечетов.
Ну будь ласка, Михайло Чечетов.
11:36:48
ПЛОТНІКОВ О.В. Хто? Та я виступлю давайте.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну будь ласка, прошу.
11:37:00
ПЛОТНІКОВ О.В.
Шановний Голово! Шановні народні депутати! Я вважаю, що це треба відхилити цей законопроект. По-перше, дійсно там є і певні позитиви, я не хочу це замовчувати. Дійсно, уточнюється механізм формування та віднесення на витрати страхового резерву, є речі, але немає запровадження, немає механізму запровадження нового порядку перерахунку податкового обліку вартості іноземної валюти. Тобто це є абсолютно широке поле для різного роду зловживань.
Крім цього, тимчасові зміни механізму оподаткування доходів банку та їх клієнтів по операціям з нарахуванням процентів по кредитам це знову ж таки це ті можливості, які дають банкам певне поле для того, щоб здійснювати навіть жорсткіші заходи проти своїх клієнтів. Тобто враховуючи те, що громадяни не захищені цим законом, враховуючи вразливість ситуації в державі, я пропоную його відхилити. Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Михайло Чечетов.
11:38:03
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів. Шановний Володимире Михайловичу! Шановні колеги! Пропозиція щодо застосування запропонованого механізму погашення банківських кредитів з 1 жовтня 2008 року не повною мірою узгоджується з вимогами частини 1 статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. До того ж у поданих до проекту документах відсутня обгрунтованість щодо запропонованого терміну дії законодавчої норми, а саме з 1 жовтня 2008 року до 1 квітня 2009 року. Звертаю увагу на те, що запропонована редакція дозволяю банкам на свій розсуд встановлювати пом`якшені умови повернення кредитів для одних кредиторів і залишати жорсткі умови для інших. Вважаю доцільним встановити загальний порядок повернення проблемних кредитів, наприклад рішення Національного банку.
На нашу думку, оскільки відповідно до статті 7 Закону України „Про Національний банк України” до функцій Національного банку України належить встановлення для банків правил проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку і звітності, захисту інформації, коштів та майна, та здійснення банківського регулювання на нагляду, то в зв’язку з застосуванням нового порядку погашення банківських кредитів, запропонованого проектом, було б доцільним отримати відповідний висновок НБУ щодо таких законодавчих пропозицій.
Позиція фракції Партії регіонів – не підтримувати законопроект, який суперечить Конституції. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення завершено законопроекту 3517.
Ставиться на голосування пропозиція про прийняття за основу проекту Закону (реєстраційний номер 3517) про внесення змін до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” (щодо врахування при оподаткуванні витрат на частину некомпенсованих валютних коштів). Прошу голосувати.
11:40:19
За – 219
Рішення не прийнято.
Я ставлю на голосування: на повторне перше читання. Реєстраційний номер 3517. Прошу голосувати. На повторне перше читання, прошу голосувати.
11:40:43
За – 223
Рішення не прийнято.
Оголошується… Ні, не оголошується до розгляду. Шановні колеги, прошу уваги! Наступний законопроект (реєстраційний номер 3532) – це проект Закону про місцеві податки і збори. Я ставлю на голосування про включення проекту цього закону до порядку денного. Прошу голосувати. Проект Закону про місцеві податки і збори. Прошу голосувати.
11:41:25
За – 226
Прийнято.
До порядку денного включено. Тепер ставиться на голосування друга пропозиція. Про розгляд законопроекту без заключення комітету. Прошу голосувати.
11:41:51
За – 231
Прийнято.
Шановні колеги, до доповіді запрошується Перший віце-прем’єр-міністр України Турчинов Олександр Валентинович. Будь ласка.
ТУРЧИНОВ О.В.
Шановний Голова Верховної Ради, шановні народні депутати! Я сподіваюсь, що коли всі присутні в залі розберуться щодо сенсу цього закону, то, безумовно, незалежно від політичної орієнтації всі фракції цей законопроект підтримають. Чому. Тому що він скерований на спрощення системи оподаткування. Він не дає до державного бюджету ні копійки, навпаки, ми отримуємо з вами деякі зменшення податкових надходжень. Но в складних умовах ми повинні з вами зменшити навантаження на платників податків, з одного боку. З іншого боку, в Україні сьогодні найбільша кількість податків, ніж у всіх європейських країнах. І саме тому друга мета закону – зменшити кількість податків, які адмініструються в Україні. Ну, і, безумовно, спростити адміністрування податків.
З метою спрощення та оптимізації системи оподаткування, створення умов для зміцнення фінансової бази місцевих органів влади, скорочення витрат як держави, так і, що важливо, платників податків на адміністрування та сплату податків, законопроектом вносяться наступні зміни.
Перше. Скасовуються 5 загальнодержавних податків. Зокрема, податок на промисєл, фіксований податок для фізичних осіб і зайняття підприємницькою діяльністю, гербовий збір, збір до фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, збір до державного інноваційного фонду. А також скорочується 10 місцевих податків. Зокрема: комунальний податок, збір за видачу дозволів на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг, збір за право використання місцевої символіки, збір з власників собак, збір за видачу ордерів на квартиру, збір за участь у бігах на іподромі, збір за виграш на бігах на іподромі, збір з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі та іподромі, збір на право проведення кіно- та телезйомок, збір за проведення місцевого аукціону, конкурсу, розпродажу лотереї.
У той же час, шановні…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити виступ. Будь ласка.
ТУРЧИНОВ О.В. У той же час ми чітко структуруємо як державні, так і місцеві податки.
Я хочу сказати представникам курортних наших регіонів. У цьому проекті ми, дійсно, скасовуємо курортний збір. У той же час ми вводимо єдиний для всієї території України туристичний збір, ставку якого ви зможете на місцевому рівні встановлювати в залежності від місцевих умов. Тобто і курортні регіони нічого не втратять, а тільки виграють від прийняття цього закону. Ну і в першу чергу, безумовно, виграють платники податків, виграє податкова адміністрація, які можуть скасувати і функції, і задачі по адмініструванню не ефективних, але ж складних в адмініструванні податків.
Дякую і прошу підтримати цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам, Олександре Валентиновичу.
Шановні колеги, прошу записатися два „за”, два „проти”. На табло прізвища народних депутатів.
Володимир Бондаренко, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Наступним буде виступати Кожара.
11:45:42
БОНДАРЕНКО В.Д.
Шановні друзі, із доповіді Олександра Валентиновича всі ми зрозуміли, що уряд сьогодні в умовах кризи міняє все-таки політику фінансування місцевих бюджетів і знаходить реальні джерела. Зокрема, мова йде про те, що сьогодні в курортних місцевостях України, зокрема, в Криму, в Карпатах, є місцеві ради, які позбавлені можливості фінансувати окремі програми на свої території. Зокрема, в Карпатах це Східниця там, Трускавець і інші, те саме в Криму.
Сьогодні у зв’язку з тим, що місцевим радам надається право встановлювати цей вид податку і регулювати його в залежності від потреб – це серйозна допомога місцевим бюджетам, місцевому самоврядуванню. Тому я хотів би звернутися до всіх фракцій незалежно від політичного спрямування підтримати цей законопроект, інакше ми знову будемо мати звідти знизу тільки критику, а не реальне розв’язання місцевих проблем.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Леонід Кожара, фракція Партії регіонів.
11:46:43
КОЖАРА Л.О.
Прошу передати слово Сулковському Павлу Гнатовичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Сулковський мікрофон, будь ласка.
11:46:50
СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.
Дякую. Ви знаєте всі ці проекти закону, які проходять практично другу неділя в парламенті, як послухаєш, вони ніби потрібні до формування бюджету нв 2009 рік. А якщо ми подивимося, розберемось, то ці всі проекти практично вони не настільки принесуть користь Україні, вони практично не збалансують бюджет цього року, вони розбалансують бюджет на цей рік. І тому фракція Партії регіонів ніколи не буде підтримувати ось такі популістські непотрібні проекти закону, які практично на словах ніби прекрасні, а вони будуть наносити шкоду Україні, народу України.
І користуючись нагодою сьогодні, якраз на трибуні був віце-прем’єр, Володимире Михайловичу, я користуючись нагодою хотів би задати запитання. Буквально уряд по стихії ось в цьому році виділяв кошти на підтримку сільгоспвиробників. 20 мільйонів розікрали чиновники на Рівненщині, я звернувся, пане Турчинов, до Юлії Тимошенко, а ви відписали мені відповідь, що будете, доручите КРУ. Ну ви не доручили КРУ. Тобто покриваєте оцей злочин і так далі.
І на завершення. Володимире Михайловичу. 65 мільйонів в цьому році виділялось на Рівненщину безпроцентних кредитів. І ви думаєте, з них 45 мільйонів узяло одне господарство в Гощанському районі імені Воловікова, яким опікується Благодирь Юрій, ваш партієць, Володимир Михайлович, і бютовець Богуцький. Можете собі уявити. Решту фермери на Рівненщині ні копійки не отримали цього…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Степанович Цибенко, фракція комуністів.
11:48:55
ЦИБЕНКО П.С.
Дякую. Фракція комуністів, Петро Цибенко.
Шановні колеги, ми з вами дуже добре знаємо про те, що будь-які зміни до податкового законодавства, особливо ті, які впливають на державний бюджет України мають прийматися до 15 серпня. Це, по-перше. По-друге, цим законом порушуються вимоги Бюджетного кодексу.
Ще одне, про що я хотів сказати. Комітет, який до речі очолює представник коаліції не розглядав це питання.
Володимир Михайлович, я думаю, що нам треба переходити до наступного етапу, коли народним депутатам України проекти законів не будуть роздаватись взагалі, все рівно будуть голосувати представники коаліції. Але у такий спосіб, ми хоча б зекономили папір і дітям пішло б на зошити. А якщо говорити про той пакет документів, які сьогодні розглядаються, то я хотів би, щоб усі розуміли, особливо розуміли наші виборці, мова йде про те як за рахунок трудящих в черговий раз збалансувати бюджет, обібрати до нитки найбільше знедолену частину населення і таким чином допомогти тій частині населення України, які відносяться до найбільш заможних громадян України.
Фракція Компартії України за цей документ голосувати не буде.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Чечетов, будь ласка, Партія регіонів.
11:50:48
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Шановний Володимире Михайловичу! Шановні народні депутати! Перше. Подані до проекту документи не містять економічних обгрунтувань та розрахунків щодо доцільності та переваг встановлення розмірів ставок податків саме на запропонованому проектом рівні.
Друге. Відповідно до частини першої статі 10 проекту туристичний збір визначено необов’язковим про те, що до інших податків та зборів, які визначені цим проектом ніщо не визначено щодо обов’язковості або необов’язковості їх встановлення.
Третє. У поданих до проекту документах відсутні обгрунтування доцільності збільшення в десять разів ставок рекламного збору.
Четверте. У поданих до проекту документах відсутні обгрунтування доцільності внесення поданим проектом змін до Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (щодо порядку погашення заборгованості померлої або без вісті відсутньої фізичної особи та фізичної особи – підприємця), які за своїм змістом не пов’язані з проектом Закону про місцеві податки і збори.
Зауважимо, що пунктом восьмим статті 85 Регламенту Верховної Ради України передбачено, що тільки, якщо для реалізації положень поданого законопроекту після його прийняття необхідні зміни до інших законів, такі зміни мають викладатися у розділі „Перехідні положення” цього законопроекту.
П’яте. Вважаємо положення про те, що цей закон набирає чинності одночасно з набранням чинності Закону України про податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, безпідставним.
Шосте. Зауважимо, що подані до проекту документи не містять порівняльної таблиці, як це вимагає пункт шостий статті 86 Регламенту Верховної Ради України.
Кількість зауважень до цього законопроекту не дає підстави і змоги Партії регіонів проголосувати у першому читанні. Пропонуємо відхилити цей законопроект. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати, обговорення законопроекту завершено. Прошу підготуватись до голосування. Перед голосуванням я хочу ще раз сказати, що всі виступаючі і критичні зауваження, які звучали, вони мають під собою логіку, і вони правильні, оскільки до 15 серпня треба приймати відповідні рішення. Але бюджетний процес фактично зірвано. Це перше.
І друге. Я хочу ще раз нагадати, що з 2000 року, коли приймається бюджет України, тоді у пакеті голосуються, взагалі не обговорюються законопроекти, і кількість їх складала з 2000 року, нагадую ще раз, 10, а у 2008 – майже півтори сотні. Тобто все йшло по наростаючій. Зараз принаймні треба повертатись назад і хоча б обговорити, про що йде мова. Але я розумію, що ми перебуваємо у відповідному цейтноті – маємо прийняти спільне рішення.
Шановні колеги, вноситься на голосування проект Закону про місцеві податки і збори (реєстраційний номер 3532) для прийняття за основу. Прошу голосувати.
11:53:56
За – 235
Рішення прийнято.
Шановні колеги, в нас таких є 4 законопроекти, то… що їх треба включати в розклад, у порядок денний і також визначатися щодо їх розгляду. Тому якщо ви не заперечуєте, я зараз поставлю на голосування, якщо буде прийнято рішення - після перерви ми продовжимо роботу, якщо ні – будемо розглядати наступні законопроекти. Немає заперечень?
Тоді прошу уваги, я ставлю на голосування проект зак… про включення до порядку денного проекту Закону про податок на нерухоме майно (нерухомість), відміннє від земельної ділянки (реєстраційний номер 3533) про включення до порядку денного. Прошу голосувати.
11:54:53
За – 209
Не включено в порядок денний. Зараз проголосуємо. А потім з мотивів. Дозвольте я, одну хвилину.
Шановні колеги, ставиться на голосування проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення (реєстраційний номер 3521) для включення до порядку денного. Прошу голосувати.
11:55:32
За – 219
Не включений в порядок денний законопроект.
Ставлю на голосування наступний, тут два законопроекти. Я буду ставити… По черзі треба ставити їх, да? (Ш у м у з а л і)
Шановні колеги, зараз я буду ставити на включення до порядку денного два законопроекти, оскільки альтернатива, голосування буде одне. Реєстраційні номери 3489, 3489-1 – це проекти Закону про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення. Прошу голосувати.
11:56:32
За – 393
Рішення прийнято.
Наступне, шановні колеги, ставиться на голосування пропозиція про включення до порядку денного проекту Закону (реєстраційний №3522) про фінансові санкції за незаконне використання земельних ділянок. Про включення до порядку денного. Прошу голосувати.
11:57:09
За – 190
Рішення не прийнято.
Таким чином, шановні колеги, зараз, одну хвилиночку, Перший віце-прем’єр Олександр Турчинов. Я бачу. Зараз ми обміняємося думками.
ТУРЧИНОВ О.В.
Шановні колеги, я звертаюся до всіх народних депутатів, ви не підтримали включення до порядку денного і розгляд дуже важливого пенсійного законопроекту. При чому, я знаю, що багато депутатів були дезінформовано щодо змісту цього закону і тому не проголосували. Тому що підходили зараз до ложі уряду депутати і говорили, що в цьому законі є обмеження або працюючих пенсіонерів, або продовження військовослужбовців до 55 років. Це неправда. Всі ці питання відсутні в цьому законі. Вони всі виключені.
Цей закон, я ще раз хочу пояснити, він стосується сплати до Пенсійного фонду дрібних підприємців і підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування, які ні копійки не платять до Пенсійного фонду. І в нас не вистачає коштів платити нормальним пенсіонерам. І саме тому я прошу, Володимире Михайловичу, переголосувати це питання, тому що це принципова позиція щодо балансування Пенсійного фонду. І ті, хто не голосує за цей закон, будуть відповідати, коли пенсіонери недоотримають пенсії. Прошу включити ще раз і проголосувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, перед тим як поставити це питання на розгляд, запишіться, будь ласка. П’ять хвилин. Прошу записатися, обмінятися думками, а потім ми будемо рухатися далі. Іде запис. Будь ласка, на табло прізвища народних депутатів покажіть.
Народний депутат Скубенко, будь ласка.
11:58:59
СКУБЕНКО В.П.
Я прошу передать слово народному депутату Бондаренко.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондаренко. Володимир Дмитрович, так? Фракція „Блоку Тимошенко”, будь ласка.
11:59:09
БОНДАРЕНКО В.Д.
Шановні друзі, я хотів би, щоб не тільки ми, бо ми більше розуміємо в цій залі, а і ті, хто сьогодні отримує пенсії, зрозуміли, що цей законопроект стосувався дуже цікавої проблеми, яка сьогодні виникла в Україні – мережевий маркетинг, тобто продаж величезної кількості товарів, який здійснюється сьогодні через ринки в основному крупними торговими фірмами, які розбили свою діяльність на дрібний нібито бізнес. І от, захищаючи сьогодні тих, хто торгує на спрощеній системі оподаткування, вони не вносять до Пенсійного фонду жодної копійки. Ну, в цих умовах, коли треба дійсно трошки всім подумати: а що будуть робити пенсіонери, звідки для них найдуться гроші? Треба ділитися.
Тому я закликаю навіть тих, хто відстоює сьогодні інтереси цієї категорії людей, усвідомити: без цього сьогодні не виживе система забезпечення пенсіонерів тими копійками, які…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Бевз, фракція комуністів.
12:00:10
БЕВЗ В.А.
Дякую, Володимир Михайлович.
Шановні колеги, один польський сатирик Хенрик Ягодзинський колись казав так: „Що таке економічна криза? – Це забрати у всіх і роздати кожному”. Приблизно за таким принципом сьогодні планує і формує бюджет нашої країни на дев'ятий рік уряд. Я хочу сказати про те, що Закон 3520 чи законопроект 3521 суттєво погіршує пенсійне забезпечення майже шести мільйонів наших пенсіонерів. А тому голосувати за цей законопроект не можна. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Куликов (Бондар передає право на виступ) фракція "Наша Україна – Народна Самооборона”.
Картка, мабуть, не там, подивіться. Ну, будь ласка, з трибуни тоді. Швидше буде, ніж…
12:01:30
КУЛИКОВ К.Б.
Ми проголосували проти законопроекту 3519, тому що він значно погіршував умови пенсійного забезпечення працівників правоохоронних органів. Але ми були введені в оману, тому що закон 3521 зовсім інший, там немає граничного віку для пенсіонерів правоохоронних органів – 45 років. І тому якщо ці правки знімаються, ми можемо казати, що цей закон повинно повернути на голосування ще раз. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Стоян, фракція Партії регіонів.
12:01:53
СТОЯН О.М.
Прошу передати слово Петру Цибенку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Степанович Цибенко.
12:01:58
ЦИБЕНКО П.С.
Дякую. Фракція комуністів, перший заступник голови Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Петро Цибенко.
Шановні колеги, шановні громадяни України! Я не знаю, чи свідомо, чи випадково, але перший віце-Прем'єр ввів в оману зал, бо те, про що він говорив, стосується зовсім іншого закону.
А що стосується цього закону, я хотів би сказати, що після його прийняття, в разі його прийняття безробіття на селі стане тотальним, бо ті, хто на сьогодні ще мав роботу на селі, вони її мали лише тому, що платники єдиного сільгоспподатку мали певну пільгу по відрахуванню до Пенсійного фонду.
І другий аргумент. Ви знаєте, той закон мав би сенс лише в одному випадку: якби кошти, які економляться, кошти Пенсійного фонду, ми направили на підвищення пенсій громадянам України. Сьогодні 10 мільйонів громадян України мають пенсії від 500 до 1000, але цього не…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Корж, фракція "Блок Юлії Тимошенко".
12:03:05
КОРЖ В.Т.
Прошу передати слово Сергію Соболєву.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Соболєв, будь ласка. Сергій Соболєв.
12:03:13
СОБОЛЄВ С.В.
Дякую. Шановні колеги, на мій погляд, ми зараз чітко повинні визначитися, яким чином наповнюється Пенсійний фонд. Чи далі в Пенсійний фонд держава змушена перераховувати достатні кошти, які, фактично, сплачуються точно так же іншими пенсіонерами працюючими для того, щоб можна було втримати позицію по Пенсійному фонду, чи ми, дійсно, підійдемо, виходячи з позицій соціальної справедливості, коли всі, хто отримує пенсію, фактично враховує нарахування безпосередньо в Пенсійний фонд. І депутатський, і урядовий законопроект в даній ситуації дають відповідь на це запитання. Тому ми підтримуємо урядовий законопроект, пропонуємо за нього проголосувати, а депутатські позиції врахувати при доопрацюванні на другому читанні. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Зварич.
12:04:10
ЗВАРИЧ Р.М.
Шановні колеги, я, власне, хотів звернути увагу на деякі обставини, які… по яким ми приймаємо рішення тут у Верховній Раді і не зрозуміло як взагалі до цих рішень ставитися.
Звертаю вашу увагу, що ми прийняли в першому читанні законопроект 3532, який в прикінцевих положеннях набрання чинності якого напряму пов`язаний із набранням чинності наступного законопроекту, який Верховна Рада України відмовляється розглядати, тобто абсолютно незрозуміла логіка прийняття наших спільних рішень.
Я би також хотів звернути увагу народних депутатів, що потрібно вводити податок на нерухомість. Але так як це пропонує уряд, мені видається, також вплинуло на рішення Верховної Ради. От для прикладу. Пропонується реєстр нерухомості. Яким чином він формується, хто його має бути упорядником уряд не дає відповіді на ці питання. Тому, висновок, потрібно доопрацювати ці якраз законопроекти. Я, власне, звертаюся….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, відносно зауваження Романа Михайловича Зварича. Він має логіку, але очевидно при підготовці до другого читання треба, щоб комітет врахував, що неприйняті деякі закони. Тому, шановні колеги… тому, шановні колеги, час - ми обмінялись думками – вичерпаний. Тому на пропозицію, яка тут прозвучала, і в тому числі від уряду, я поставлю на голосування про повернення до розгляду питання про включення до порядку денного проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення (реєстраційний номер 3521). Прошу голосувати.
12:06:15
За – 212
Рішення не підтримано.
Шановні колеги, оголошується перерва до 12 годин 37 хвилин.
Наступний будемо розглядати законопроект про внесення змін до деяких законів України про зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення, реєстраційні номери: 3489, 3489-1.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ
ГОЛОВУЮЧИЙ. … Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення. Доповідає – народний депутат України Ярослав Михайлович Сухий. Будь ласка. Всі законопроекти проголосовано розглядати по скороченій процедурі.
12:37:40
СУХИЙ Я.М.
Шановні колеги, за прогнозом в наступному році правом на соціальний захист від безробіття скористається більше 3 мільйонів наших громадян. Я хочу вам нагадати: така ситуація була в кінці 90-х років. І народні депутати третього, особливо четвертого скликання, пригадають: ми працювали над створенням загальнообов’язкових державних фондів соціального страхування. Ми їх запровадили, завдяки тому ситуація була врятована. І в безробітті, і нещасні випадки на виробництві, регресники, і тимчасова втрата працездатності, і піднявся Пенсійний фонд.
Законопроект, який я вам доповідаю від групи народних депутатів – це народні депутати України – члени профільного Комітету з питань соціальної політики Сочка, Павловський, Унгурян, В’язівський, Стоян, Сухий, Шевчук, Хара. Цей законопроект виник і необхідність його прийняття після проведення нами наради в комітеті з керівниками правлінь цих фондів і з виконавчими дирекціями цих фондів, коли ми домовилися, що, якщо ми врятуємо фонд по боротьбі з безробіттям, якщо ми врятуємо від дискваліфікації висококваліфіковану робочу силу, ми врятуємо і Україну, і ліквідуємо всі наслідки світової фінансової кризи, які на собі зараз несе наша господарка.
Що пропонується законопроектом. Надавати допомогу по частковому безробіттю тим працівникам, які вимушено перебувають у відпустках. Такі працівники будуть отримувати на рівні прожиткового мінімуму оплату праці.
Друге. Для попередження безробіття будуть здійснюватися профілактичні заходи. Ще одне: якщо робітник вивільняється для того, щоб він на заводі чи на фабриці працював не на його робочому місці, а, наприклад, на ремонтних, відновлювальних роботах, по господарству, то йому також фонд тимчасової втрати працездатності буде фінансувати і оплату праці.
Слідуюче. До речі, якщо ми забезпечимо фінансування матеріальної допомоги людям, які тимчасово не працюють, ми дамо змогу 220 тисяч приблизно кваліфікованих працівників…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте думку.
СУХИЙ Я.М. Шановні колеги, законопроектом пропонується ще більш жорсткі умови для отримання допомоги по безробіттю, ну, і найголовніше я на кінці повинен сказати, за нарадою і за висновками в фонді інших було домовлено: роботодавець буде менше платити в фонд по тимчасовій втраті працездатності – 0,1, і по нещасних випадках на виробництві – 0,1. Ці кошти підуть на допомогу фонду по тимчасовій втраті працездатності. Ніякого додаткового навантаження на фонд оплати праці він не несе. Я пропоную притримати перший законопроект і поставити його на голосування. Він був внесений першим від групи народних депутатів України. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Для представлення альтернативного законопроекту я запрошую до слова Людмилу Леонтіївну Денісову, міністра праці та соціальної політики України.
ДЕНІСОВА Л.Л.
Шановний головуючий, шановні народні депутати! Тільки що народний депутат Сухий Ярослав Михайлович прєдставіл депутатський законопроект. Ми його підтримуємо. Підтримуємо ті норми, які стосуються підтримки зайнятості населення. Це субсидована тимчасова зайнятість, надання допомоги по частковому безробіттю. Рішення щодо окремих галузей для підприємств для запровадження цієї норми буде приймати Кабінет Міністрів України. В першу чергу це буде стосуватися металургійної, хімічної, переробної промисловості та будівництва. Буде фінансування витрат роботодавця на професійну перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників. Для громадян ми гарантуємо виплати допомоги по безробіттю як застрахованим, так і незастрахованими особам. В законопроекті ми розширюємо критерії підходящої роботи, включивши до визначення підходящої роботи участі безробітного в загальнодержавних громадських роботах. За визначенням МОП, безробітний – це той, хто шукає і готовий приступити до роботи. Загальнодержавна оплачувана громадська робота, підходяща робота з гідними умовами праці, заробітною платою, яка найбільше відповідатиме кваліфікації фахівця. Безробітному буде запропоновано вибір. Це не буде в примусовому порядку. Загальнодержавні громадські роботи будуть запроваджені на об’єктах державного значєнія з метою будівництва та реконструкції, модернізації спортивної, транспортної, медичної, туристичної та телекомунікаційної інфраструктур, об’єктах, пов’язаних з підготовкою до проведення в Україні фінальної частини Чемпіонату Європи по футболу 2012.
У проекті Державного бюджету на 2009 рік передбачені кошти на підтримку реального сектору економіки. Частина цих коштів буде обов’язково піде на організацію цих робіт.
Ми передбачаємо покриття дефіциту, який виникне у Фонді соціального страхування на випадок безробіття за перерозподіл…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка, думку.
ДЕНІСОВА Л.Л. ... Сухим по 0,1 відсотка з тимчасового фонду і з нещасного. Але наш законопроект відрізняється тим, що у депутатському передбачається запропонувати розширення бази сплати внесків за рахунок військовослужбовців. Передбачено, що у разі звільнення працівника по пункту першому статті 31 допомога по безробіттю призначається на 91 день і пропонується додатково навантаження на 0,1 відсотка на працівників і на 0,1 відсотка на роботодавців. Тому пропоную підтримати урядовий законопроект. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Співдоповідь від комітету Олег Борисович Шевчук, будь ласка.
12:43:49
ШЕВЧУК О.Б.
Доброго дня, шановні колеги! Дійсно, в зал пропонується два законопроекти. Один депутатський, який підписали майже всі члени комітету, від усіх фракцій: „Нашої України” і БЮТ, Партії регіонів, і урядовий, який з’явився в комітеті трошки пізніше, тому, на жаль, ми в понеділок тільки перший раз його побачили і не встигли підготувати позитивний висновок з цього питання, і немає відповідних висновків в управлінь секретаріату Верховної Ради. Тому склалася така ситуація, що маємо сього два законопроекти.
І, дійсно, міністр проінформувала про те, що є така різниця у тому, що є додаткове навантаження, про яке Ярослав Михайлович, на жаль, не сказав, 0,1 на фонд заробітної плати, який буде сплачувати роботодавець, і 0,1, яка буде додатково нараховуватися і утриматися із заробітної платні. Тобто ця єдина річ, яка відрізняє у питаннях додаткового навантаження, тому що, дійсно, за погодженням фондів, тому що на нараді, яка була у комітеті, фонд від тимчасової втрати працездатності і фонд від нещасних випадків вони погодилися про те, що сьогодні найбільш складна ситуація саме у фонді безробіття і найбільше навантаження отримає саме цей фонд. І вони погодили, представники цих фондів, тому що були як правило, голови правлінь і виконавчі директори цих фондів, що вони готові скоротити свою видаткову частину для того, щоб перерахувати у випадку прийняття закону ці 0,1 від тимчасової втрати працездатності і 0,1 від нещасних випадків.
Ми прогнозуємо, про те, що на виплату допомоги по безробіттю різниця дефіциту якраз буде складати приблизно мільярд двісті-мільярд п’ятсот мільйонів гривень і тому, саме цих грошей буде вистачати для того, щоб покрити цей дефіцит. І так само на те, що будуть влаштовані приблизно понад чотириста тисяч людей на громадські роботи, організовано отримають можливість виконати ці роботи і отримати платню.
Тому обидва законопроекти мають рацію. Обидва законопроекти можуть розглядатися і ми пропонуємо залу визначитися...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Борисович, я прошу, будь ласка, завершити думку.
ШЕВЧУК О.Б. Дякую за підтримку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я мабуть виконаю тоді вашу роботу і скажу, що законопроект 3489 комітет пропонує прийняти за основу.
Прошу, будь ласка, записуємося на обговорення.
Народний депутат Бурлаков, будь ласка.
12:46:40
БУРЛАКОВ П.М.
Прошу передать слово Стояну.
12:46:45
СТОЯН О.М.
Шановні колеги, я хочу привернути увагу до того законопроекту, про який доповідав Сухий і співдоповідав наш колега Шевчук Олег Борисович. Чому? Тому що це закон, який фактично підготували представники всіх фракцій, він більш конкретний. Причому хочу привернути увагу для всіх і для телеглядачів, що у цій кризовій ситуації наш комітет соціальний, правління фондів, знайшли порозуміння у якому сенсі? Сьогодні мільйони людей будуть безробітні і Фонд по безробіттю не зможе всім виплачувати допомогу по безробіттю. Як вирішити питання? Було два шляхи.
Перший шлях – це можна було би безумовно збільшити, скажемо, навантаження на роботодавців, на людину праці відрахуванням в соціальні фонди.
І другий шлях – перерозподілити кошти. Це завжди, знаєте так, ну болісний шлях перерозподіл, бо кожний фонд вважає, що в нього не хватає коштів, але ми провели дуже серйозну дискусію в нашому комітеті, дуже серйозні, скажемо, обрахування зробили і прийшли до висновку, що можна, дійсно, на 0,1 зменшити або віддати відрахування, які були на двох інших фондах: по нещасних випадках, по тимчасовій непрацездатності, – і перекинути у фонд по безробіттю. Тобто ми фактично виконали державну функцію, бо в умовах, коли така криза і мільйони людей стають безробітними, держава в першу чергу повинна була б розробити програму зайнятості. Держава повинна була би закласти в бюджет додаткове фінансування з Державного бюджету Фонду зайнятості з тим, щоби люди, які стали безробітними були соціально захищенні. Але ми це зробили.
Колега Шевчук сказав, що там іде ще 0,01 відсотка із людини працюючої, із підприємця. Повірте мені, це невелика сума і її можна буде відраховувати. Тому я просив би, щоби ми зараз прийняли за основу наш законопроект, а те позитивне, що є в урядовому ми можемо врахувати у другому читанні. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Павловський
12:48:50
ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.
Шановні колеги, обидва законопроекта нагальні і актуальні зараз. І, дійсно, передбачають заходи щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості в нашій країні. Вони багато в чому перекликаються. Урядовий єдине, що ширше він передбачає організацію і підтримку громадських робіт, що теж актуально.
Тому „Блок Юлії Тимошенко” пропонує взяти за основу, підтримати урядовий варіант і запровадити всі корисні новели з депутатського законопроекту в урядовий. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Чечетова, будь ласка.
12:49:46
ЧЕЧЕТОВ М.В.
Уважаемый Александр Владимирович! Уважаемые народные депутаты! Два законопроекта и, если абстрагироваться от корпоративных интересов, то действительно лучше если есть законопроект Хары и надо его принимать за основу. Я хочу, что-то позитивное можно взять с урядового. Ноя хочу акцентировать внимание на зауваженнях до урядового законопреокту, який не потрібно буде переносити у законопроект Хари, який ми приймемо у першому читанні.
З огляду на фінансову економічну кризу недостатньо обґрунтованим в урядовому законопроекті виглядає пропозиція, що надання за рахунок коштів фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, соціальних послуг, пошук роботи, перенавчання та підвищення кваліфікації працюючим особам, які досягли пенсійного віку та отримають пенсію.
Вважаю неприйнятною пропозицію, що міститься в урядовому законопроекті в прикінцевих положеннях щодо призупинення до 2010 року дії норми закону про зайнятість населення щодо гарантії зайнятості працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і нездатні на рівних конкурувати на ринку парці, це жінкам з дітьми, молоді, інвалідам.
Слід зазначити, що не всі передбачені урядовим законопроектом положення можуть бути безпосередньо віднесені до антикризових заходів, це зокрема стосується заміни термінів „учбові центри” на термін „навчальні заклади Державної служби зайнятості”, а також виключення із видів соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням матеріальної допомоги безробітному та членам його сім’ї.
Урядовий законопроект не відповідає вимогам статті 27 Бюджетного кодексу України, оскільки його реалізація потребуватиме залучення додаткових коштів державного бюджету, водночас відсутні пропозиції щодо джерел покриття відповідних видатків.
Партія регіонів пропонує прийняти за основу в першому читанні законопроект Хари і доповнити позитивними моментами урядового за виключенням того, що я сказав, да. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Цибенко Петро Степанович, будь ласка.
12:51:54
ЦИБЕНКО П.С.
Дякую. Фракція комуністів, Петро Цибенко.
Шановні колеги! Шановні громадяни України! Хотів би сказати, що цей документ, мабуть, один із найбільш актуальних і тих документів, які є сьогодні на часі.
Ви знаєте, я на протязі попереднього місяця дуже активно і ретельно досліджував як зростає процес збільшення безробітних в Україні. І хочу навести такі цифри на підтримання тези про те, що ці процеси набувають обвального характеру. Скажімо, якщо у першій декаді листопада місяця за отриманням статусу безробітного до центру зайнятості звернулося 72 тисячі, тобто у середньому 7,2 за день по всій Україні, у другій декаді 95 тисяч, тобто 9,5 за день, то у третій декаді уже 117 тисяч, тобто у середньому 12 тисяч на день громадян України звернулися за отриманням статусу безробітного. І це лише відкрите, офіційне безробіття. А якщо до цього додати ще приховане безробіття у вигляді вимушених відпусток, скороченого робочого дня, скороченого робочого тижня і так далі, то справді це підтверджує, що ця біда набуває такого вселенського характеру.
Тому справді цей документ обов’язково треба підтримувати, бо за цим наповнення всіх бюджетів, у тому числі соціальних бюджетів, бюджету Пенсійного фонду, страхових фондів і так далі і тому подібне.
Фракція Компартії України уважно вивчила обидва проекти законів, які подаються, вони обидва заслуговують на увагу, але ми вважаємо, що законопроект, підготовлений народними депутатами України, є більш ретельно виписаним, йому передували зустрічі з фахівцями, роботодавцями, представниками фондів відповідних страхових, і ми вважаємо, що саме цей документ треба приймати за основу з врахуванням при підготовці до другого читання позитивних моментів урядового законопроекту. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Народний депутат Сушкевич, будь ласка.
12:54:09
СУШКЕВИЧ В.М.
Дякую, Олександр Володимирович.
Шановні колеги, я хотів би з мотивів голосування сказати і звернути вашу увагу, особливо увагу профільного комітету. Я вас дуже прошу, не чіпайте інвалідів, у тому числі в урядовому законопроекті.
Є стаття 5, яка називається: „Додаткові гарантії зайнятості для окремих категорій населення”. І там є інваліди, які не досягли пенсійного віку. Я дуже прошу, сьогодні працевлаштувати інваліда дуже важко, а знищити його на працевлаштуванні дуже легко.
Я прошу, не убирайте гарантії в законодавстві по працевлаштуванню інвалідів, які є сьогодні. Якщо убираєте статтю 5, подивіться, що ви убираєте, це перше. Тому я прошу профільний комітет у другому читанні зверніть увагу і поновите все те, що торкається працевлаштування інвалідів.
І друге, те, що торкається Пенсійного фонду - доступність до бази Пенсійного фонду може бути тільки для персоніфікованих осіб, тобто власне пенсіонерів. Допускається в депутатському законопроекті доступність не тільки самих персоніфікованих осіб, тих пенсіонерів, а й інших. Це порушення законодавства пенсійного. Я прошу звернути також на це увагу. А в цілому обидва законопроекти схожі і вони просто, я думаю, у другому читанні повинні бути доопрацьовані з урахуванням зауважень. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Обговорення завершено, я ставлю на голосування проект закону… З процедури? (Ш у м у з а л і)
Запишіться, будь ласка, з процедури. Герман Ганна Миколаївна, будь ласка.
12:56:02
ГЕРМАН Г.М.
Шановні колеги, я хотіла би звернути особливу увагу на одну пропозицію, яка міститься у законопроекті поданий Кабінетом Міністрів. Я розумію, що Кабінет Міністрів незабаром втратить роботу і їх добре було б послати на громадські роботи, але ці люди на громадські роботи не підуть, бо вони мають добре захищений бізнес. Натомість на громадські роботи пропонують послати сотні тисяч вчителів, лікарів, наукових працівників, які через них втратили сьогодні роботу. Я вважаю, що це злочинна пропозиція. Цим людям, ці люди втратили роботу через непрофесійні дії, популістські дії нинішнього уряду. Їх треба страховими методами забезпечувати від втрати роботи, а їм пропонують вулиці підмітати. Я думаю, хай Кабінет Міністрів сам іде вулиці підмітати. Бо вони на Майдані нам всім обіцяли, що буде 5 мільйонів додаткових робочих місць, а на березень вже прогнозують…
Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН
ГОЛОВУЮЧИЙ. Адам Мартинюк, фракція комуністів. Будь ласка.
12:57:14
МАРТИНЮК А.І. Дякую.
Мартинюк, фракція комуністів.
Шановні колеги, дуже шкода, що немає права інтелектуальної власності на законопроекти. Ми колись з вами намагалися це зробити. Подивіться, будь ласка, два законопроекти, вони списані один в одного. Один до одного, коми навіть однаково поставлені. Ясно, хто в кого списав. Уряд подав пізніше, значить уряд списав у народних депутатів. Ну, хоча б пояснювальну записку написали вже по-іншому, а так помилки і ті ж допущені однакові. Це одне.
Друге. Я вам нагадую, Олександре Володимировичу, бо ви вели це засідання, розгляд цього питання. Двісті одинадцять народних депутатів виявили бажання працювати за скороченою процедурою, тому, будь ласка, не порушуйте процедури скороченого обговорення. Від кожної фракції може виступити лише один, і тільки ті, хто записався. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Шкіль, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".
12:58:17
ШКІЛЬ А.В.
Дякую. Володимире Михайловичу, ну, по першому, звичайно я також хочу нагадати, що скорочена процедура – це скорочена процедура. Давайте рухатися, бо нам треба прийняти багато законів. Але, тим не менше, коли конкретно щодо цього закону, то мене звичайно здивувала інформація попередньої виступаючої, може вона країни сплутала, бо якби в сусідній країні є сотні тисяч вчителів і сотні тисяч лікарів, добре що ми не почули, що в нас є мільярди лікарів і мільярди вчителів. Тому, вибираючи гострі вирази, треба пам’ятати, що математика й арифметика викладалася в середній школі, і треба подивитися дуже уважно, в якій кількості в нас хто є і яким чином займається. Це по першому. А по другому, дуже добре обговорювати, пропонувати і нічого не підтримувати, практично жодного соціального законопроекту Партія регіонів не підтримала, хоча й ініціативи створює, поправки вносить, але чемно не голосує. Тому, властиво, тут само за себе все говорить. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат В’язівський, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".
12:59:20
В’ЯЗІВСЬКИЙ В.М.
Володимир В’язівський, "Наша Україна - Народна Самооборона".
Ми на комітеті дуже достеменно підходили до кожного абзацу, який напрацьовували. Я тішусь з того, що наш законопроект був настільки узгоджений з усіма сторонами: і роботодавцями, і профспілками, і нашим Комітетом соціальної політики і праці, що саме наш законопроект ліг в основу законопроекту урядового. Тому, напевно, буде цілком справедливо, якщо ми законопроект, який запропонував профільний комітет Верховної Ради, приймемо за основу, а ті пропозиції, які пропонує уряд, будемо враховувати у другому читанні.
Більше того, в нашому законопроекті визначено чітко законодавчі норми, якими передбачено, який фонд скільки буде сплачувати і на яку користь перерозподіляємо внутрішньо між ними за спільною домовленістю профспілок, роботодавців і цих фондів, перерозподіл тих коштів. Ми всього-на-всього перерозподіляємо кошти на користь фонду зайнятості, бо там найскладніша ситуація. Тому хотілось би, щоб цей законопроект і був підтриманий у Верховній…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дякую, час вичерпаний.
Відповідно до обговорення я ставлю першим на голосування про прийняття за основу депутатський законопроект (реєстраційний номер 3489) – проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення. Прошу голосувати.
13:01:09
За – 256
Рішення прийнято. (О п л е с к и)
По фракціях? Будь ласка. Партія регіонів – 175, „Блок Юлії Тимошенко” – 5, "Наша Україна – Народна Самооборона” – 30, фракція комуністів – 27, „Блок Литвина” – 19.
Оголошується до розгляду проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо перегляду санкцій та визначення повноважень з регулювання відносин у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Доповідач – член Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сергій Олексійович Бірюк. Співдоповідачем буде виступати голова Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Рябека Олександр Григорович.
БІРЮК С.О.
Я перепрошую, я зараз виконую обов'язки, поки Балюк відсутній. Ну, перша особа на даний час – до нового року, коли є питання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доповідайте, будь ласка.
БІРЮК С.О. Шановні народні депутати, на ваш розгляд виноситься законопроект, який містить, найголовніше, чітку градацію санкцій за порушення у сфері відмивання коштів, бо в діючому законопроекті від нуля до тисячі неоподаткованих мінімумів. Тут чітка градація випадків і чітка градація, скільки буде санкція – від 500 неоподаткованих мінімумів. А також за повторне порушення.
Але цей законопроект був внесений Кабінетом Міністрів весною, у квітні місяці, а уже у вересні Кабінет Міністрів і відповідний комітет Верховної Ради внесли законопроект в новій редакції … питання запобігання та протидії легалізації відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, 3062, і 25 вересня він був прийнятий у першому читанні.
Тому, дійсно, комітет і комісія, і Кабінет Міністрів погодився з тим, щоб даний законопроект можна зняти з обговорення. Але ми прохали б тільки одне: не відноситися до нього, як такими, що втратили актуальність, а такими, що треба врахувати при доопрацюванні законопроекту 3062, бо там також немає чіткої градації і немає за повторність підвищення санкцій, бо ті, хто зловживають і не дають, особливо, в даних вимогах, вони можуть легкими штрафами відділюватися від того, що вони не надають інформацію своєчасно або зовсім не надають щодо фінансового моніторингу.
Дякую за увагу і прошу підтримати нашу пропозицію, щоб рахували ці положення.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам, сідайте, будь ласка.
Олександр Григорович Рябека, голова підкомітету Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. Будь ласка.
13:04:03
РЯБЕКА О.Г.
Шановний Голово, шановні колеги! Комітетом як головним ще 10 липня поточного року розглянуто цей законопроект, і прийнято було рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти його за основу. Але ж із зазначенням того, що треба внести саме за відповідальність доповнення до законів статей 7, 8, 11 Закону України „Про фінансові послуги та державне врегулювання ринків фінансових послуг” та статті 17 Закону „Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Але ж, як доповідав колега, Кабінетом Міністрів 19 серпня 2008 року подано на розгляд Верховній Раді закон під номером 3062, який ми з вами 25 вересня прийняли за основу. До другого читання він опрацьовується Комітетом з питань фінансів та банківської діяльності. Нами відповідні пропозиції, які проговорив колега з Державної комісії з цінних паперів направлені туди для опрацювання і врахування.
На минулому тижні парламентом прийнято за основу проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо відповідальності за порушення на ринку цінних паперів за номером 2614, який передбачає також внесення змін до статті 8 Закону України „Про державне врегулювання ринку цінних паперів в Україні”.ці зміни унеможливлюють розгляд законопроекту, який ми доповідали, 2410. Таким чином, у зв`язку з прийнятим парламентом 25 вересня та 16 грудня законопроектами розгляд законопроекту України про внесення змін до деяких законів України щодо перегляду санкцій та визначення повноважень з регулювання відносин у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом за номером 2410 у запропонованій редакції втрачено актуальність і….
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.
РЯБЕКА О.Г. … рішенням від 17 грудня пропонує зняти його з розгляду і просимо вас підтримати це рішення. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, прошу записуватись. Два – за, два – проти. Враховуючи зауваження, будуть виступати… мати можливість тільки ті, хто записалися. Два – за, два – проти. Будь ласка.
Прошу на табло показати. Ганна Герман, будь ласка, мікрофон. Юрій Кармазін.
13:06:50
ГЕРМАН Г.М.
Сухому, будь ласка, слово передайте.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Михайлович Сухий, фракція Партії регіонів.
Є Ярослав Михайлович? Є. Будь ласка.
13:06:53
СУХИЙ Я.М.
Шановні колеги, я думаю, ми до цього питання повертаємося не перший раз. І я думаю, що ми ще обов’язково з вами будемо повертатися до законодавчих актів, які в тій чи іншій мірі визначають конкретику прожиткового мінімуму. А в даному випадку я хочу сказати про те, що в повному аспекті питань, які ми розглядаємо, звичайно, потрібно шукати соціальний аспект. Соціальне питання полягає в тому, що ми, звичайно, повинні – про це доповідач вірно сказав – посилювати кримінальну відповідальність, адміністративну відповідальність за ті речі, які зараз мають в нас навколо Києва і Київської області. Я думаю, що всі фракції повинні в тій чи іншій мірі долучитися до розробки законодавчих актів, які би унормовували всі аспекти, котрі ми сьогодні будемо розглядати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін, „Наша Україна – Народна Самооборона”.
13:08:05
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, „Наша Україна – Народна Самооборона”.
Шановні народні депутати, в тому випадку, який зараз, безумовно, треба і без обговорення ставити питання на зняття законопроекту, оскільки іншим законопроектом урегульовані ці норми. Мене хвилюють інші ситуації, які сьогодні сталися, які пов’язані з тим якраз, що протидія запобіганню і протидія цим доходам, які одержані злочинним шляхом, ми сьогодні не проголосували з вами і підвищення акцизів, тобто проголосували проти, будемо говорити так, декілька фракцій: це і „регіонали”, це і комуністи не проголосували за акцизи, не проголосували по землях, по неправомірно забраних землях, - це все пов’язано саме з тим, що стосується того, що одержано злочинним шляхом.
Тому я закликаю всі фракції до того, щоб ми дивилися ці законопроекти ще з цієї точки зору. І, можливо, якісь непорозуміння – вони були влаштовані до того.
І інші законопроекти, тип законопроектів, які ми зараз голосували. От депутатський законопроект. Проголосували зараз, підтримали, кабмінівський відхилили. Да, є у них схожість. Але те, що депутатський погіршив становище військовослужбовців, те, що депутатський ставить питання з роботодавців 0,1 відсоток, а це 300 мільйонів. Те, що з працедавців забрали, і з тих, хто працює, також 300 мільйонів, тобто ціна вже буде мінус 600 мільйонів, про це ніхто не говоре. Для чого приймати законопроект, який погіршує стан, причом, серйозно, і про це ніхто не звітує.
Тому, шановні друзі, я за те, щоб цей законопроект, пояснюю, зняти з розгляду. Але щоб дуже серйозно ми відносили до всіх законопроектів, які стосуються доходів, одержаних злочинним шляхом.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, розгляд проекту Закону про внесення до деяких законів України щодо перегляду санкцій та визначення повноважень з врегулювання відносин у сфері запобігання та протидії легалізації, відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, завершено. Я ставлю на голосування. Прошу підготуватися до голосування.
Що, що? Будь ласка, голова комітету Калєтнік, будь ласка.
13:10:50
КАЛЄТНІК І.Г.
Шановний Володимир Михайлович, пропозиція комітету була саме в цьому, що після того, як був прийнятий за основу проект закону 3062 і 2614, тому ми розглянули повторно на засіданні комітету з пропозицією щодо того, щоб його зняти з розгляду і відхилити. І це узгоджена позиція з Фондом цінних паперів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Але, разом з тим, я повинен поставити на голосування про прийняття його за основу. Якщо Верховна Рада України не підтримає, тоді автоматично він буде знятий з розгляду. Така процедура. Тому, шановні колеги, прошу уваги. Вноситься на голосування пропозиція про прийняття за основу проекту закону, реєстраційний номер 2410, про внесення змін до деяких законів України щодо перегляду санкцій та визначення повноважень в врегулювання відносин у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Прошу голосувати.
13:12:09
За – 51
Рішення не прийнято. Законопроект відхилено.
По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 1, „Блок Юлії Тимошенко” – 0, „"Наша Україна - Народна самооборона" – 31, фракція комуністів – 0, „Блок Литвина” – 19. При цьому я хочу сказати, що моя картка не працює. Перевірте, чому не працює моя картка.
Будь ласка. Адам Мартинюк, я сказав, з мотивів.
13:12:55
МАРТИНЮК А.І.
Дякую, Владимир Михайлович.
Я хочу пояснити для тих, хто зараз слідкує за роботою Верховної Ради. Щоб не склалося у вас, шановні виборці, помилкове враження, що мовляв майже одностайно Верховна Рада не хоче підтримувати законопроектів, пов’язаних з боротьбою проти корупції. Ні.
Я ще раз звертаю вашу увагу і на те, що говорили доповідачі, і від комісії, і від комітету, те, що говорив голова профільного комітету. Оскільки цей законопроект, я звертаю увагу, за номером 2410, а ми вже прийняли у першому читанні законопроекти за номерами 2614 і 3062, то вони були новіші і свіжіші, і відповідно вони поглинули те, що пропонувалося у цьому законопроекті.
Тобто народні депутати виступають не проти корупції, а, на превеликий жаль, у силу певної бюрократичної тяганини цей законопроект тільки дійшов сьогодні до розгляду. Він уже застарів морально, а ті законопроекти два, які прийняті у першому читанні, кращі, ми їх підтримаємо у другому…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я прошу, шановні колеги, це роз’яснення взяти до уваги.
Оголошується до розгляду проект Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з прийняттям Закону України „Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів”. Реєстраційний номер 2436. Доповідач – міністр охорони навколишнього природного середовища – Георгій Георгійович Філіпчук. Співдоповідачем виступатиме голова комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Анатолій Іванович Семинога. Будь ласка.
ФІЛІПЧУК Г.Г.
Дякую, Володимир Михайлович.
Шановні депутати, ситуація, яка склалася після 1966 року, коли почали офіційно застосовувати трансгенні технології у сфері поводження із генетично модифікованими організмами зумовлює необхідність удосконалення нормативно-правової бази. У зв’язку із цим важливим є припинення окремих позицій нормативних актів, але ще більше, приведення у дію, приведення у дію сьогодні законів України, які б відповідали головному закону, базовому закону про державну систему біобезпеки при створенні, випробовуванні, транспортуванні та використання генетично-модифікованої продукції.
Пропонується внести зміни до наступних законі України: про охорону навколишнього природного середовища, про тваринний світ, про рослинний світ, про екологічну експертизу, а також про ліцензування певних видів господарської діяльності. Що це нам дає? Це дає нам сьогодні на рівні центральних і відповідальних органів влади уповноважених здійснювати більш ефективний контроль, посилюючи їхню компетенцію.
Друге, це визначаються заходи щодо охорони довкілля, щодо охорони безпеки людини при поводженні з продуктами біотехнологій.
Третє, це встановлення відповідальності за порушення природоохоронних вимог при поводженні із даною продукцією.
Наступне, це включення на кінець об’єктів до екологічної експертизи, те, що не було зроблено практично з 1966 року від коли почали офіційно застосовуватися ці продукти.
І накінець, ми вважаємо, що дуже важливим є внесення...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити думку.
ФІЛІПЧУК Г.Г. Інженерної діяльності, яка сьогодні працює у замкнутій системі, що підлягає ліцензуванню.
Таким чином, прийняття цього
законопроекту дасть нам можливість посилити відповідальність і посилити безпеку за здоров’ям і життям людини, посилити безпеку з точки зору охорони навколишнього природного середовища.
Дякую за увагу і прошу підтримати цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Георгій Георгійовичу.
Співдоповідь перший заступник голови Комітету з питань екологічної політики природокористуванням та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Микола Харитонович Шершун.
Будь ласка, Микола Харитонович.
13:17:42
ШЕРШУН М.Х.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати України! Проект Закону України про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з прийняттям Закону України „Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів”.
За висновками Кабміну та Комітету з питань бюджету реалізація зазначеної мети не потребує додаткових бюджетних та інших матеріальних витрат.
Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України вважає за можливе прийняти законопроект за основу.
Комітет пропонує Верховній Раді України прийняти проект Закону України про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з прийняттям Закону України „Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів” за основу з подальшим доопрацюванням комітетом.
Дякую за увагу і прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Миколо Харитоновичу, дякую.
Шановні колеги, є потреба обговорити? Запишіться, будь ласка. Так, прошу прізвища народних депутатів вивести на табло.
Народний депутат Карпук фракція „Наша Україна – Народна Самооборона”.
13:19:17
КАРПУК В.Г.
Володимир Карпук народний депутат „Наша Україна-Народна Самооборона”.
Фракція „Нашої України” підтримує цей законопроект, який регулює внесення змін до ряду законопроектів відповідного основного закону прийнятого 31 травня 2007 року за номером 1103.
Разом з тим, звертаємо увагу на те, що в Україні застосовується велика кількість, в тому числі і харчових продуктів без вказівки вмісту в них генетично модифікованих продуктів. І внесення змін про те, що використання штампів різних мікроорганізмів проводиться тільки після того, коли проводиться комплексне обстеження, клінічні обстеження на людях і вивчення в зовнішньому середовищі.
Тому постійний контроль за застосуванням генетично-модифікованих продуктів є надзвичайно актуальним в Україні і прийняття цього закону дозволить вирішувати частково ці проблеми. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".
13:20:24
БОНДАРЕНКО В.Д.
"Блок Юлії Тимошенко" також буде підтримувати цей законопроект, особливо важливо, щоб він якомога швидше набрав чинності у зв’язку з тим, що в умовах кризи можуть виникнути ситуації, при котрих деяка частина населення України не буде звертати увагу на сьогодні ще недосліджену сферу, зокрема, вплив генетично модифікованих і трансгенних різних продуктів на здоров’я людей.
Сьогодні з’являється інформація про те, що в Україну завозиться різними шляхами така продукція, більш того, іноді це завозяться сімена рослин, які, а також деякі види тварин, які були підготовлені для того, щоб використовувати їх для товарного виробництва. Тому очевидно треба уряду передбачити і можливість контролю за вже завезеними продуктами, за їх репродукцією в Україні, бо якраз репродукція генетично модифікованих рослин і тварин може привести до їх мутації і особливо тяжких наслідків для населення. Тому треба підтримати цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, фракція "Блоку Литвина".
13:21:31
ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.
Дякую, Володимир Михайлович.
Шановні колеги, отут було сказано, що подекуди в Україну завозиться продукція з генномодифікованими організмами. Та це масовий характер, в Україну масово завозиться продукція генномодифікована при тому, що ніхто на сьогоднішній день не знає чим це закінчиться для здоров’я населення, до людської популяції.
Зрозуміло, що цей законопроект носить такий достатньо технологічний або технічний характер і він вносить зміни до ряду інших законів. Але я хотів би поставити питання перед представниками уряду: „А що відбувається у плані маркування тих товарів, які продаються в українських магазинах”. Чому свого часу було прийнято рішення про обов’язкове маркування, щоб люди знали, де є продукти, перш за все, продовольчої сфери ГМО, а де це чисті екологічні продукти. Таке рішення урядом свого часу було прийнято, але потім, очевидно, під впливом лобістів, які використовують ГМО для своїх надходжень, для своїх надприбутків, знищуючи населення України і, головне, наступні покоління, відмінили цю постанову Кабінету Міністрів.
Я прошу представників уряду, якщо це буде проголосовано у першому читанні, запропонувати пропозиції, щоб таке було неприпустимо. В країнах Європейського союзу є окремі полки у магазинах, де люди знають – тут продукція з ГМО, вона дешевша, і людина може вибирати: купити екологічно чисту, перш за все, продовольчу продукцію чи отруювати себе і отруювати наступні покоління.
Тому я дуже прошу, щоб Міністерство екології навколишнього середовища, яке безпосередньо зацікавлене, очевидне, у чистому навколишньому середовищі, у розвитку нормальному людської популяції в Україні, було ініціатором, провайдером таких змін, щоб люди знали, що вони споживають. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, розгляд законопроекту завершено. Вноситься на голосування пропозиція комітету про прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з прийняттям Закону України „Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично-модифікованих організмів”, реєстраційний номер 2436. Прошу голосувати.
13:24:11
За – 413
Рішення прийнято.
Оголошується до розгляду проект Закону про внесення змін до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (щодо погашення боргів перед Пенсійним фондом). Доповідач – перший заступник міністра праці та соціальної політики Розенко, співдоповідачем буде виступати голова Комітету в справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Валерій Михайлович Сушкевич.
РОЗЕНКО П.В.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати, завдяки прийнятим останнім часом змінам до відповідного пенсійного законодавства вдалося реалізувати кроки щодо підвищення розмірів пенсій. Забезпечено своєчасна і в повному обсязі виплата пенсій, річний план надходжень до Пенсійного фонду виконується і в 2008 році буде виконано.
Проте суттєвою є і заборгованість із сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. Зокрема, сума заборгованості економічно активних платників станом на 1 грудня 2008 року складає біля 450 мільйонів гривень, з яких 360 мільйонів гривень – це страхові внески та 94 мільйони гривень страхові і штрафні санкції. Власне для стимулювання погашення страхувальниками заборгованості перед пенсійним фондом України урядом подається проект відповідного закону України.
В законопроекті пропонується зокрема зменшити розмір фінансових санкцій, що застосовуються запорошення строків і сплати страхових внесків. Так за несплату, або несвоєчасну сплату страхових внесків передбачається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
На сьогоднішній день такі санкції складають від до 50 відсотків, в залежності від строку затримки платежу. Одночасно пропонується за бажанням платників розстрочити штрафи та пеню, які були нараховані за несплату, або несвоєчасну сплату страхових внесків, строком на 60 календарних місяців із відстроченням першого платежу на 120 календарних днів.
Шановні народні депутати, профільні комітети та Головне науково-експертне управління Верховної Ради України вважають, що…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.
РОЗЕНКО П.В. Да, дякую.
У першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу, тому просимо вас підтримати зазначений законопроект і прийняти його за основу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Валерій Михайлович Сушкевич. Мікрофон ввімкніть.
13:27:11
СУШКЕВИЧ В.М.
Дякую, Володимире Михайловичу. Шановні колеги, я вже доповідав на засіданні Погоджувальної ради відносно того, що цей законопроект повинен бути прийнятий, ну, ще, як кажуть, з початку осені. І реально цей законопроект виводить з тіні ту заборгованість, ті платежі по заборгованості, які сьогодні існують і які вже сьогодні накопичили. Практично реально зменшення з 20-ти, 50-ти відсотків до 10 відсотків від заборгованих до Пенсійного фонду сум внесків. Якраз за рахунок виходу з тіні дають можливість дати зрушення по цих боргах. Тому профільний комітет, Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів, інвалідів просить терміново прийняти цей законопроект і реально дати можливість вирішити питання заборгованості Пенсійного фонду. Дякую. Прошу прийняти.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, є потреба обговорювати його? Будь ласка, запишіться. Прошу вивести на табло прізвища народних депутатів, які записалися.
Народний депутат Ландік. Мікрофон, будь ласка.
13:28:29
ЛАНДІК В.І.
Спасибо. Я хотел бы, может быть, даже дополнить это ваше изменение, потому что в нас получается в данный момент пенсионные начисления эти все идут в одну сторону, идут только Пенсионному фонду. Вот смотрите, если предприятие не крупное, которое там, как вы говорите, олигархи не скупили, а акционировалось трудовым коллективом с привлечением инвестора, там, как правило, имеются долги по Пенсионному фонду, НДС и так далее. Так согласно законодательства нашего, согласно статьи 106, пункта 5 все эти деньги, даже если текуще платит предприятие в Пенсионный фонд, они засчитываются в долги. От я даже могу вам прочитать статью 106, пункт 5, как тут написано: „У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансової санкції”. То есть, никогда в жизни никто вам не зачтет поточные. А на поточные не заплаченные – сразу же пеня, штрафные санкции, и Пенсионный фонд у нас может всю жизнь жить за счет пени, которую накладывают на те предприятия, которые просто физически не могут платить туда и туда.
Поэтому я и предлагаю в законе изменить эту норму, дописавши: „…та фінансові санкції тільки за згоди страхувальника”. Тогда это поможет. А то, что вы сейчас куда-то уменьшаете, что-то добавляете... Не может предприятие платить только борги, а на это будете насчитывать. Так невозможно, это не есть социальная справедливость, это, можно сказать, жирует на этом полностью Пенсионный фонд. Так нельзя! Надо только с согласия предпр...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ну це, очевидно, вже при підготовці до другого читання її можна внести, цю правку.
Володимир Яворівський, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.
13:30:46
ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.
Я не хочу наживати собі недруга, через те прошу передати слово моєму сусідові Юрію Сербіну.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Сербін, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.
13:30:57
СЕРБІН Ю.С.
Шановні колеги, ми зараз наблюдаємо, що зменшились значно поступлення до Пенсійного фонду. Але не тільки через те, що підприємства не можуть сплачувати, а через те, що вони вже на це питання махнули рукою, бо неможливо і сплачувати пеню, неможливо сплачувати і поточні платежі, бо вони не зараховуються.
І я цілком підтримую колегу Ландіка, що такі поправки потрібно внести, але тільки в другому читанні, бо основа закону здорова, ми повинні зняти зашморг з підприємств і реально наповнити Пенсійний фонд. Тому наша фракція буде підтримувати цей закон, а в другому читанні можна його уточнити. Пропоную залу і прошу, щоб підтримати цей закон.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Заєць, будь ласка.
13:31:50
ЗАЄЦЬ І.О.
Іван Заєць, Українська народна партія, фракція "Наша Україна – Народна Самооборона”.
Зрозуміло, що в умовах кризи потрібно міняти правила гри і в економіці, і стосовно Пенсійного фонду. І давайте відверто скажемо, що заборгованість у півмільярда гривень перед Пенсійним фондом обумовлена кількома причинами. Одна з причин – те, що не було належного нагляду, і інша причина полягає у тому, що підприємства могли опинитися і опинялися у скрутному становищі.
Сьогодні треба сказати, що дуже багато невиплат заробітної плати там чи непроплати постачальникам є з-за того, що немає ніякого державного контролю. Давайте відверто скажемо: якби був порядок елементарний сьогодні наведений, то ми цю кризу зменшили б сьогодні у два рази.
Тому тут, у цьому законопроекті, пропонується пом’якшення для підприємств штрафних санкцій. Якщо раніше у нас була шкала від 10 до 50 відсотків відповідно до затримки платежу, то сьогодні пропонується штраф у 10 відсотків, а пеня залишається. Для чого пеня залишається? Для того ж, щоб не було знову ж такої спокуси, що давайте не будемо платити, а там Верховна Рада потім візьме да спише нам ці всі заборгованості, і на цьому буде кінець.
Тому давайте думати про те, чи варто так робити, чи у другому читанні ослабити і цю норму, тобто нарахування пені за кожен прострочений день непоступлень до Пенсійного фонду.
Але у першому читанні цей законопроект треба обов’язково приймати, бо ми повинні думати не тільки про підприємство, ми повинні думати і про пенсіонерів, ми повинні думати і про тих людей, які віддали своє життя, творячи цю державу, які віддали своє здоров’я на своїх робочих місцях. Отже, наша мудрість полягає у тому, щоб знайти оцей баланс між інтересами підприємства і інтересами громадянина, в даному випадку, пенсіонера.
Тому…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Адам Іванович Мартинюк, фракція комуністів.
13:34:01
МАРТИНЮК А.І. Дякую.
Мартинюк, фракція комуністів.
Шановні колеги! На першій погляд, дійсно, ніби нема про що сперечатися: вносить Міністерство соціальної праці законопроект, на „ура” треба підтримувати.
Але давайте вдумаємося, що вони пропонують. Я не можу зрозуміти, як у тих умовах, коли не наповнений Пенсійний фонд, коли ми постійно говоримо й уряд, будь-який урядовець, який виступає, криком кричить, що немає чим платити пенсії. І це не просто крик. Дуже добре, що у нас хватило мужності і сміливості (на жаль, не у всіх фракцій) не підтримати і не розглядати включення до законопроекту 3521, де було чорним по білому написано: „протягом 2009 року не переглядати ніякого пенсійного забезпечення”, як було воно в цьому році, так нехай і залишається. Мова йде про наповнення Пенсійного фонду. Для того, щоб наповнити Пенсійний фонд, ті, хто не платять внесків, зараз встановлена шкала 10, 20 і 50 відсотків. Пенсійний фонд не справляється з роботою, не може забрати цих внесків, то пропонують давайте залишим тільки 10 відсотків штрафу. А де гарантія, що й цих 10 відсотків штрафу заберуть? Потім скажуть взагалі ніякого штрафу не платити.
Тому я, шановні колеги, вас закликаю не голосувати за цей законопроект, бо він буде працювати не на користь Пенсійного фонду, бо він буде працювати не на наповнення Пенсійного фонду, а він буде працювати на зменшення надходжень до Пенсійного фонду. Ми цим самим дамо сигнал тим, хто має платити що можна не платити, бо 10 відсотків – це не 50, а потім і цих 10 відсотків і спишуть добрі народні депутати чи Міністерство соціальної праці, і в кінечному результаті це все відіб`ється на рядовому пенсіонері. Тому ще раз наголошую, Міністерство соціальної праці внесло шкідливий для пенсіонерів законопроект. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення завершено. Від уряду щось є з цього приводу чи ні? Від уряду, кажу… Немає?
Шановні колеги, вноситься на голосування пропозиція комітету про прийняття за основу з тим, щоб його істотно допрацювати з урахуванням зауважень, які щойно прозвучали, при підготовці до другого читання. Тому ставиться на голосування пропозиція про прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо погашення боргів перед Пенсійним фондом. Реєстраційний номер проекту 2315. прошу голосувати.
13:37:03
За – 236
Рішення прийнято.
Оголошується до розгляду проект Закону (реєстраційний номер 2401) про доповнення статті 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Доповідач – перший заступник міністра праці та соціальної політики Розенко. Співдоповідачем буде виступати голова комітету Валерій Михайлович Сушкевич.
РОЗЕНКО П.В.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати! Проект закону України відповідно розроблений урядом з метою вдосконалення механізму здійснення контролю з боку установ банків за сплату страхувальниками у повному обсязі відповідних сум страхових внесків. Останнім часом, на жаль, почастішали випадки порушення комерційними банками відповідних нормативних актів, і зокрема Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, щодо здійснення саме цими комерційними банками контролю за сплатою страхувальниками відповідних сум страхових внесків.
Назву лише декілька цифр. Зокрема тільки по частині банків, які перевірені органами Пенсійного фонду в 2007-2008-му роках, виявлено майже 900 фактів порушень чинного законодавства. Відповідно сума несплачених страхових внесків склала біля 90 мільйонів гривень. Така ситуація і невизначеність норм чинного законодавства спричиняє погіршення справді дисципліни сплати страхових внесків.
Тому проектом закону України пропонується уточнити положення частини 20… статті 20 зазначеного закону. І передбачається, зокрема, що установи банків приймають від страхувальника платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу коштів для видачі заробітних плат лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків.
Тому, зважаючи на те, що Комітет Верховної Ради України у справах ветеранів, пенсіонерів та інвалідів у своєму рішенні підтримав наш законопроект. Він грунтовно опрацьований. Пропонуємо за результатами розгляду цей законопроект прийняти у першому…
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте думку.
РОЗЕНКО П.В. Є прохання прийняти цей законопроект за основу та в цілому.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Валерій Михайлович Сушкевич.
13:39:56
СУШКЕВИЧ В.М.
Дякую. Шановні колеги, цей законопроект абсолютно кореспондується з законопроектом 2315. Мова йде про те, що сьогодні пропонується законом взяти більш жорсткий контроль за дисципліною платежів юридичних осіб до Пенсійного фонду. Причому платежі ці будуть кореспондуватися, платежі до Пенсійного фонду пропонується кореспондувати з усіма платежами, в тому числі через банки заробітної плати. Таким чином удосконалюється існуючий механізм, значить, платежів шляхом правового підключення до цього процесу правління Пенсійного фонду, Національного банку і Міністерства праці і соціальної політики, яке відповідним положенням буде контролювати виплату через будь-які банки, в яких юридичні особи отримують платежі, саме платежі до Пенсійного фонду. Ця підконтрольність дасть можливість все-таки мінімізувати уникнення менших, ніж передбачено законодавством, платежів до Пенсійного фонду від юридичних осіб, які є, значить, які надають роботу нашим громадянам. Я вважаю, що цей законопроект дійсно може бути прийнятий як в цілому, як за основу, так і в цілому. І він також дуже терміновий, тому що він реально підключає підконтрольність Національного банку, правління Пенсійного фонду і Мінпраці до того, щоб ці платежі здійснювались всіма юридичними особами відповідно до законодавства України. Прошу прийняти як за основу, так і в цілому. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Записуємось на обговорення.
Кармазін Юрій Анатолійович.
13:42:16
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна - Народна Самооборона".
Народ хоче побачити Ахметова, який проголосував зараз, записався.
Шановні народні депутати, ми перед цим розглядали Закон про внесення змін до Закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (щодо погашення боргів). І зараз ми розглядаємо Закон про внесення змін до Закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Це до чого говорю? Це до того говорю, шановні керівники держави нашої, що ви ставите питання, і тут питання тільки в одному реченні. Його треба прийняти. Його треба прийняти, питань немає. Але ми могли зробити це в одному законі і не ставити, двічі не витрачати наш час.
Мова йде тільки про те, що у статті 20, яка називається „Обчислення та сплата страхових внесків” добавляється тільки півречення: „у порядку, визначеному управлінням Пенсійного фонду за погодженням з Нацбанком та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики”. Хіба ми не могли внести зміни до статті 20 у попередньому законі чи у попередніх, коли ми розглядали? Могли.
Тому я загальне зауваження хочу сказати уряду і всім урядовим установам. Шановні, будь ласка, економте час Верховної Ради України. А для цього подавайте законопроекти, які, дійсно, є законопроекти, а не, як казав колись Райкин, что-там в носу.
Тому приймати його потрібно. Приймати його треба відразу у двох читаннях. Де дай Боже, ще трати час на півречення цього, яке я вам навів дослівно і ще, а ми обгрунтовуємо його більше, ніж воно потребує взагалі часу.
І, очевидно, що нам треба буде повернутися до тих законів, які, дійсно, сьогодні наповнюють бюджет, у тому числі Пенсійний фонд. І ми зараз, я думаю, що замість Ахметова хай уже скаже може Катеринчук як Європейська партія, бо записаний наступний Ахметов. Так що спасибі вам, дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, народний депутат Ахметов Рінат Леонідович відсутній у залі, тому обговорення завершено.
Я ставлю на голосування про прийняття у першому читанні проекту закону про доповнення до статті 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (№ 2401). Прошу визначатися.
13:44:55
За – 249
Рішення прийнято.
Пропозиція профільного комітету є про прийнятят цього проекту закону в цілому. Є заперечення у народних депутатів України проти прийняття цього проекту закону в цілому? Є Заперечення, у кого заперечення? Ні? Заперечень немає.
Я ставлю на голосування про прийняття у цілому проекту закону № 2401 про доповнення статті 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
13:45:48
За – 254
Рішення прийнято.
Переходимо до наступного питання порядку денного. Законопроект № 2408 про внесеня змін до Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” (щодо призначення допомоги). Доповідає перший заступник міністра соціальної політики Павло Розенко, будь ласка.
РОЗЕНКО П.В.
Дякую, Олександре Володимировичу.
Шановні народні депутати, у даному законопроекті уряд пропонує уточнити порядок призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та умови, за яких вона має бути право призначена. Зокрема, пропонується розширити перелік і включити до складу сімей, які враховуються при призначенні допомоги дітей, які навчаються за денною формою навчання не лише у професійно-технічних і вищих навчальних закладах першого-четвертого рівня акредитації, але і у загальноосвітніх навчальних закладах після досягнення ними 18-річного віку.
Крім того, законопроектом конкретизовані обставини, при яких державна соціальна допомога не призначається. Зокрема, якщо працездатний член сім’ї не працює і не перебуває на обліку в центрі зайнятості, не навчається. Але в зв’язку з цим передбачено надання права комісіям при місцевих органах виконавчої влади в окремих випадках приймати рішення про надання допомоги особам, які не працюють, у разі, якщо в їх сім’ях є троє і більше дітей, або у складі сім’ї є інвалід, а також, якщо сім’я не отримує будь-яких джерел для існування в результаті тривалої хвороби одного або кількох членів сім’ї.
Одночасно цим законопроектом пропонується посилити відповідальність особи за подання неправдивих відомостей, яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги.
У зв’язку з тим, шановні народні депутати, що Комітет з питань соціальної політики і праці та Комітету в справах пенсіонерів, ветеранів та інвалід, а також Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради дало позитивний висновок щодо цього законопроекту, є прохання до вас велике, щоби цей законопроект сьогодні був проголосований за основу та в цілому. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Стоян Олександр Миколайович.
13:48:37
СТОЯН О.М.
Шановні народні депутати, мова іде про внесення змін до Закону „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”. Хочу дати вам таку справ очку невелику.
Сьогодні у нас таких сімей малозабезпечених, багатодітних малозабезпечених в державі 142 тисячі. І середня допомога, якщо брати в середньому, складає десь 758 гривень. Що ми пропонуємо? Що, вірніше, пропонує уряд, а комітет підтримує. Уточнити обставини відмови. Бо буває, що відмовляють багатодітній сім’ї, малозабезпеченій, відмовляють в допомозі нині діючий закон. Ми пропонуємо, щоб більш чітко виписати, які обставини спонукають до відмови такої допомоги.
По-друге, як уже сказав доповідач, розширити норму, що порядок призначення державної соціальної допомоги може бути не тільки тим, хто вчиться в професійно-технічних навчальних закладах I-IV рівня акредитації, а і в загальноосвітніх школах. І дуже важливо те, що передбачаємо також, що якщо є троє або більше дітей виховується в сім’ї, або є, скажемо, там інвалід, то також вони повинні мати ну допомогу по, матеріальне забезпечення. Тобто цей закон дійсно покращує ситуацію багатодітних малозабезпечених сімей.
Хочу зазначити, що позитивний висновок Головного управління, позитивний висновок Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів, вони підтримують пропозицію цю, також є записка від представників всеукраїнських профспілок та їх об’єднань, тобто тристоронні комісії, які також підтримують цей законопроект і наш комітет пропонує взяти за основу, але якщо ви погодитись, то можна було б прийняти і в цілому. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Записуємося на обговорення. Народний депутат Кармазін.
13:50:38
КАРМАЗІН Ю.А.
Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна-Народна Самооборона".
Шановні народні депутати, це дійсно потрібний закон, я погоджуюся зараз з виступаючим від комітету, що такий закон потрібен і він вирішує багато питань, які зараз стоять, зокрема, і ті ініціативи, які були по тому, щоб у нас підвищували?? якось і народжуваність і покращувалася догляд за дітьми, бо в статтю 7 ми, по-перше, міняємо її назву взагалі, вона тепер називається умова, за яким Державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата, значить.
А, по-друге, тут добавляються додаткові гарантії для людей в тому випадку, коли є в сім’ї інвалід або у малозабезпеченій багатодітній сім’ї виховується троє або більше дітей віком до 18 років, якщо ці діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, але не довше, ніж до досягнення ним 23 років. І також неможливості отримання будь-яких джерел для існування, пов’язане з тривалою хворобою одного або кількох членів сім’ї. Рішення про призначення такої соціальної допомоги приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
І тому єдине, що тут є, що може бути зменшена державна соціальна допомога у тому випадку, коли подано недостовірні відомості або приховані якісь відомості.
Я вважаю, що закон абсолютно добре доопрацьований з юридичної точки зору, зміни, і вони можуть бути прийняті, як у першому читанні, так і в цілому. Тобто ми можемо поставити, якщо не буде заперечень. Я просто не бачу, куди тут вносити більше зміни. Дякую вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Яворівський.
13:52:43
ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.
Володимир Яворівський, „Блок Юлії Тимошенко”, місто Кіровоград.
Шановні колеги, шановні виборці, зовні і формально цей законопроект є, я б сказав, уточнюючим. Він лишень уточнює деякі деталі. Це цілком природна законодавча практика, коли приймається закон, потім життя вносить в нього певні якісь корективи і певні вимоги, якісь певні уточнення і тому подібне. Саме таким виглядає і цей законопроект. Він є дуже вчасним і потрібним через те, що саме у період, звичайно, кризи і збідніння нашого народу, так скажемо, він все-таки ту верству найбільш, так би мовити, відкриту, та, яка найбільше потерпає від цих всіх обставин, тобто багатодітні сім’ї, він, точніше, дає можливість їм все-таки у таких умовах вижити – це суть цього законопроекту.
Загалом-то справді він гуманний, тому що як би там не було, яка б криза не була, а народ, нація мусить думати про своє продовження, про демографічні проблеми, які є, і він теж спрямований на це. Через те „Блок Юлії Тимошенко” дасть навіть більше голосів, ніж він має за цей законопроект.
А я дуже прошу Михайла Чечетова, мого колегу, підняти руку вертикально, а не горизонтально під час того, коли ми будемо голосувати за цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Сулковський.
13:54:12
СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.
Шановні колеги, фракція Партії регіонів буде підтримувати цей проект закону і хотів би, користуючись нагодою до присутнього заступника міністра звернутися з таким питанням. Я в „Різному”, в п’ятницю може ви і чули, був присутній міністр, в четвер, я також нагадував, що тільки в Ракітнівському районі Рівненської області я побував в тих селах (я там народився) і зустрівся з людьми. Ви думаєте, що? Тільки Старосільська і Вежінська сільські ради (там чотири села в цих двох сільських радах) тільки в цих сільських радах на протязі останніх 2-3 років, такого навіть при Кучмі не було, на протязі 2-3 років подали всі документи ті матері, які народили п’ятеро, десятеро, п’ятнадцятеро діток, до сьогоднішнього дня в адміністрації президента, в вашому міністерстві вже на головах сидять працівники штати, штатів. І не можуть видати посвідчення мати-героїня.
Це є злочин, я вважаю. Ющенко їде по Україні, закликає, що він зігріє любов’ю дитину. Та де ж совість кінець-кінцем в цих чиновниках? Чому ви не видасте цих посвідчень? Вона не отримує, ця мама, яка народила десятеро і більше діток, вона не може отримати на сьогоднішній день 6 тисяч одноразової допомоги.
Можете собі представити, та мати, яка п’ятеро народила і вже давним давно, 2-3 роки має це посвідчення, а ця, що 15 діток народила не може за три останніх років отримати це посвідчення. То як це, як ви звертаєте увагу на майбутнє нашої України?
Це злочин і я вважаю, що ці помаранчеві просто знущаються з народу України, просто знущаються. І чим раніше ви уйдете, не будете позорити Україну…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення завершено.
Я ставлю на голосування про прийняття у першому читанні проекту Закону 2408 „Про внесення змін до Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”.
Прошу голосувати.
13:56:52
За – 390
Рішення прийнято.
Представник профільного комітету вносив пропозицію про прийняття в цілому. Є заперечення? Немає заперечень ні в кого? Я ставлю на голосування про прийняття в цілому проекту Закону №2408 про внесення змін до Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”. Прошу визначатися.
13:57:33
За – 397
Рішення прийнято.
Продовжую на 15 хвилин. (Ш у м у з а л і). Засідання комітетів. Так, починається засідання комітетів.
Шановні колеги, в зв’язку з цим, це правильно, нам необхідно доопрацювати дуже багато питань на завтрашній день і на п’ятницю. Таким чином ми на сьогодні розгляд питань, запланованих на ранкове пленарне засідання, завершили. Ранкове пленарне засідання оголошую закритим. Завтра зустрічаємося о 10-ій годині ранку.