ЗАСІДАННЯ П’ЯТДЕСЯТ П’ЯТЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

19 грудня  2008 року, 10:00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати, запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу, шановні колеги, підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.

10:01:04

Зареєструвалось в сесійній залі 405 народних депутатів, ранкове засідання Верховної Ради  України оголошую відкритим.

Шановні народні депутати! Дозвольте всіх від вашого імені привітати зі святом Святого Миколая. Побажати всім, насамперед дітям, підліткам здоров’я, щастя, віри і перемог. Водночас запропонувати, шановні колеги, що зараз в Українському домі відбувається виставка дитячої літератури, які видають українські видавництва, можна там цю літературу придбати і водночас передати її для дитячих будинків. Я  просив би під час перерви це зробити.

Дозвольте також від вашого імені привітати з днем народження  народного депутата України Миколу Олеговича Шмідта. І побажати йому всіляких гараздів. (О п л е с к и).

Шановні народні депутати! Надаю вам інформацію про результати роботи Верховної Ради України на пленарних засіданнях 18 грудня 2008 року. Розглянуто 13 питань порядку денного, з них шість законопроектів, а також 82 проекти постанов. За результатами розгляду прийнято шість законів та 79 постанов. Розгляд шести законопроектів перенесено.

Шановні народні депутати! Відповідно до статті 25 Регламенту у п’ятницю відводиться 30 хвилин для оголошення запитів. Дозвольте оголосити депутатські запити, що надійшли. Надішли запити народних депутатів України:

Василя Грицака до Президента України  про вірогідність існування в вищих щаблях державної влади України злочинної групи, діяльність якої спрямована на нанесення значних збитків Державному бюджету України шляхом лобіювання контрабанди марок акцизного збору для горілчаних та тютюнових виробів та введення нею в оману Президента України та членів РНБО України при прийнятті рішення РНБО України "Про заходи щодо удосконалення державного контролю у сфері виготовлення бланків цінних паперів і документів суворої звітності, розроблення та виробництва голографічних захисних елементів, документів і деяких видів товарів" від 07 листопада 2008 року та Указу Президента України від 18 листопада 2008 року № 1054-38 Т/2008, наслідком чого стане нанесення значних збитків Державному бюджету України.

Ставлю на голосування про підтримку запиту.

 

10:04:25

За-313

Запит підтримано.

Ставлю на голосування про направлення запиту до Президента України.

 

10:04:46

За-323

Рішення прийнято.

Олега Шевчука до Президента України  щодо неправомірності видання Указу № 523 від 9 червня 2008 року "Про внесення змін до Указу Президента України від 29 грудня 2005 року № 1871 "Про розвиток соціального діалогу в Україні". Ставлю на голосування про підтримку запиту.

 

10:05:24

За-328

Запит підтримано.

Ставлю на голосування про направлення запиту до Президента України.

 

10:05:44

За-325

Рішення прийнято.

Оксани Білозір до Голови Верховної Ради України щодо з'ясування причин протидії розгляду Верховною Радою України проекту Закону України "Про державне регулювання діяльності з проведення азартних ігор" наслідком чого є безконтрольне поширення грального бізнесу, виникнення у громадян України залежності від гри.

Валентина Матвєєва до Прем'єр-міністра України щодо формального розгляду депутатського звернення стосовно фінансування невідкладних потреб міста Щорса Чернігівської області.

Григорія Смітюха до Прем'єр-міністра України стосовно інформації щодо умов надання Україні кредитного траншу Міжнародного валютного фонду.

Едуарда Прутніка Першого віце-прем'єр-міністра України, міністра аграрної політики України, міністра праці та соціальної політики України, Голови Фонду державного майна України, Голови Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт"), Генерального директора Чернігівського обласного державного об'єднання спиртової промисловості стосовно перевірки фактів, викладених у зверненні трудового колективу державного підприємства "Крисківський  спиртовий завод" Коропського району Чернігівської області, та вжиття відповідних заходів.

Олега Зарубінського до Прем'єр-міністра України  щодо економічної неефективності та невідповідності національним інтересам України існуючого механізму експорту вітчизняної електроенергії.

Павла Сулковського до Прем'єр-міністра України  щодо розкрадання коштів Державного бюджету України посадовими особами Рівненської обласної державної адміністрації, виділених на часткову компенсацію втрат сільськогосподарських підприємств, що зазнали збитків внаслідок стихії та притягнення до відповідальності винних осіб.

Сергія Ківалова до Прем'єр-міністра України щодо забезпечення фінансування Одеського національного академічного театру опери та балету.

Групи народних депутатів (Комар, Маньковський та інші) до Прем'єр-міністра України  щодо оплати праці  працівників бюджетної сфери.

Групи народних депутатів (Комар, Маньковський та інші) до Прем'єр-міністра України щодо забезпечення населення України теплом та гарячим водопостачанням.

Василя Грицака до виконуючого обов'язки Голови Служби безпеки України, Генерального прокурора України про вірогідність існування в РНБО України злочинної групи, діяльність якої спрямована на нанесення значних збитків Державному бюджету України шляхом лобіювання контрабанди  марок акцизного збору для горілчаних та тютюнових виробів.

Василя Грицака до Голови Ради національної безпеки і оборони про вірогідність існування в вищих щаблях державної влади  злочинної групи, діяльність якої спрямована на нанесення значних збитків державному бюджету України шляхом лобіювання контрабанди марок акцизного збору для горілчаних та тютюнових виробів та введення в оману Президента України та членів РНБО при прийнятті рішення РНБО України "Про заходи щодо удосконалення державного контролю у сфері виготовлення бланків цінних паперів і документів суворої звітності, розроблення та виробництва голографічних захисних елементів, документів і деяких видів товарів" від 07 листопада цього року та Указу Президента від 18 листопада 2008 року № 1054-38 Т/2008, наслідком чого стане нанесення значних збитків державному бюджету.

Шановні колеги! Я хотів би звернути увагу на те, що Голова Ради національної безпеки і оборони, і Президент України. Відповідно ми вже проголосували до Президента депутатський запит, тому, очевидно, немає потреби посилати, направляти два примірники депутатського запиту. Я просив би секретаріат  це враховувати.

Геннадія Задирка до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, голови Ради суддів України, Генерального прокурора України  щодо грубого порушення гарантованих Конституцією України прав громадянина Павла Тетерятникова, зокрема права на правосуддя, права на житло, права на справедливе відшкодування завданих збитків.

Григорія Смітюха  до Голови Національного банку України стосовно інформації щодо надання комерційним банкам фінансової допомоги за рахунок кредитного траншу Міжнародного валютного фонду.

Едуарда Прутніка до міністра транспорту та зв'язку України, міністра палива та енергетики України, заступника міністра транспорту та зв'язку України-директора Державного департаменту з питань зв'язку, голови правління ВАТ "Укртелеком", голови Національної комісії з питань регулювання зв'язку України, начальника Державного підприємства "Український державний центр радіочастот" стосовно вжиття заходів для поновлення проводового радіомовлення та перевірки фактів щодо знищення більш ніж 200 радіоточок мережі проводового радіомовлення під час заміни опор електромережі у Коропському районі Чернігівської області.

Євгена Добряка до Голови Державної митної служби України  щодо порушення чинного законодавства України на Ягорлицькій митниці.

Миколи Янковського до виконуючого обов'язки Голови Служби безпеки України, Міністра внутрішніх справ України  щодо неправомірних дій Товариства з обмеженою відповідальністю "КУА"Ай-Кю - Технолоджі" міста Києва.

Миколи Янковського до глови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України  щодо надання відповіді на депутатське звернення згідно чинного законодавства.

Олега Зарубінського до мністра аграрної політики України щодо відсутності реальних державних програм розвитку аграрної галузі та практичних важелів протидії загрозам, що повстають перед українським сільським виробником.

Олександра Шепелева до міністра з питань житлово-комунального господарства України щодо перевірки обґрунтованості збільшення квартирної плати у місті Києві.

Олександра Шепелева до міністра праці та соціальної політики України  щодо запобігання зростання рівня безробіття в західних областях.

Степана Курпіля до міністра юстиції України щодо невиконання судового рішення та протиправної бездіяльності працівників Другого відділу Державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції.

Юрія Кармазіна до міністра охорони здоров'я України, Генерального прокурора України  щодо перевірки фактів службового підроблення, грубого порушення законодавства України про освіту та про вищу освіту ректором Буковинського державного медичного університету Васильом Пішаком, що виразилось в порушенні останнім порядку ведення господарської діяльності і призводить до дезорганізації науково-навчального процесу університету, вжиття відповідних заходів реагування та притягнення винних осіб до відповідальності.

Юрія Литвина до міністра внутрішніх справ України, Генерального прокурораа України щодо втручання керівників міліції в господарську діяльність Акціонерного товариства закритого типу "Автотранспортне підприємство "Поступ".

Владислава Каськіва до Генерального прокурора  щодо можливого зловживання службовим становищем керівництвом Мельнице-Подільського обласного комунального дитячого будинку-інтернату Тернопільської області.

Юрія Кармазіна до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, голови ГоловКРУ, голови Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики, Генерального прокурора України  щодо перевірки фактів, опублікованих в ЗМІ, відносно можливого грубого порушення конституційних прав громадян України на таємницю телефонних розмов та конфіденційну інформацію, прав споживачів, які користуються мобільним та стільниковим зв'язком, зловживання службовим становищем окремих посадових осіб Служби безпеки України і особисто Валентином Наливайченком стосовно використання ними прослуховуючих пристроїв всупереч інтересам служби, нецільового використання бюджетних коштів на придбання вказаної техніки, що призводить до невиправданого зменшення заробітної плати рядовим працівникам СБУ, можливої контрабанди при ввезенні через кордон названих комплексів, вжиття відповідних заходів реагування та притягнення винних осіб до відповідальності.

Володимира Бондаренка до Генерального прокурора, Київського міського голови щодо недопущення знищення підрозділів протизсувних підземних робіт у місті Києві.

Володимира Бондаренка до Генерального прокурора щодо приховування органами прокуратури та Головним управлінням МВС України в місті Києві фактів грубого порушення фінансово-господарської дисципліни керівництвом Акціонерної енергопостачальної компанії "Київенерго", що виразилось в нецільовому використанні понад 24 мільйонів гривень, які передбачались для впровадження будинкових приладів обліку теплової енергії та гарячого водопостачання.

Володимира Пилипенка до Генерального прокурора щодо відсторонення в рамках порушеної кримінальної справи за посередництво в дачі хабара Представника Президента України у Верховній Раді України Петра Олійника.

  Григорія Омельченка до Генерального прокурора щодо подання Генеральної прокуратури України, підтриманого та внесеного до Верховної Ради України головою Верховного Суду України, про надання згоди на затримання та арешт (взяття під варту) судді Львівського апеляційного адміністративного суду Ігора Зварича.

Григорія Омельченка до Генерального прокурора щодо подання Генерального прокурора до Верховної Ради України про надання згоди на арешт народного депутата України Богдана Губського та мотивів відкликання цього подання.

Катерини Ващук до Генерального прокурора України щодо рейдерського захоплення підприємств, порушення прав і матеріальних інтересів Людмили Дмитрієвої і Сергія Сека та сфабрикування проти них кримінальної справи.

Кирила Куликова до Генерального прокурора щодо порушення кримінальної справи стосовно Київського міського голови та заступника  Київського міського голови – секретаря Київської міської ради – Олеся Довгого, в діях яких є ознаки злочину, за що відповідно до частини другої статті 351 Кримінального кодексу України  передбачена кримінальна відповідальність.

Оксани Білозір до Генерального прокурора про вжиття заходів щодо притягнення до кримінальної відповідальності Сергія Швеця, депутата Київської обласної ради, засновника приватного підприємства "Галичинабуд", яке не виконало договірні зобов'язання перед інвесторами у житлове будівництво за адресою: м. Київ, вул. Лаврухіна, 4,8.

 Степана Курпіля до Генерального прокурора щодо законності порушення провадження у справі про банкрутство Волинського Державного лісогосподарського об'єднання "Волиньліс".

Андрія Павловського до Голови Київської міської державної адміністрації  щодо необґрунтованості підвищення тарифів на перевезення пасажирів у міському пасажирському транспорті у місті Києві.

Ірини Белоусової до прокурора Миколаївської області  щодо перевірки законності забудови прибудинкової території по вулиці Червоних Майовщиків у місті Миколаєві.

Таким чином всі  депутатські запити, які надійшли і належним чином були оформлені,  виголошено.

Шановні народні депутати, переходимо до розгляду питань за розкладом на 19 грудня 2008 року.

Оголошується до розгляду Звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань з'ясування обставин та встановлення фактів поставки до Грузії української військової техніки з порушенням законодавства України та норм міжнародного права. Доповідає  голова  тимчасової слідчої комісії Коновалюк Валерій  Ілліч.  Будь ласка.

Одну хвилиночку. З процедури цього питання, 5 хвилин,   розгляду цього питання. Запишіться, будь ласка,  у вас буде можливість. П’ять хвилин з процедури розгляду цього питання. Будь ласка, Анатолій Гриценко, фракція "Наша Україна-Народна Самооборона". Так, Олександр Стоян, фракція Партії регіонів.

 

10:18:14

СТОЯН О.М.

Прошу передати слово Єфремову, Єфремову слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Єфремов, мікрофон, будь ласка. Олександр Сергійович Єфремов, мікрофон ввімкніть, будь ласка. Там карточку перевірте. Не спрацьовує. Олександр Сергійович, там може сюди тоді.

 

10:18:18

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Владимир Михайлович! Уважаемые коллеги! Учитывая объемность материала, которое сегодня может представить комиссия, которая рассматривала данный вопрос и значимость самого вопроса, а также факты, которые будут представлены, мы бы вас очень просили дать докладчику по этому вопросу не 10 минут как определенно Регламентом, а дать 20 минут. И, Владимир Михайлович, если будет доброе согласие всего зала, я прошу поддержать этот вопрос и поставить на голосование.  Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Храпов, фракції комуністів. Алексєєв буде, да? Будь ласка, мікрофон Алексєєва. Мікрофон Алексєєва ввімкніть, будь ласка. Ну картки перевірте, може не та картка. Ну, будь ласка, з трибуни тоді скажіть. Я прошу…! Шановні колеги, тимчасово тут завис комп’ютер від нашої такої плідної роботи, так що з трибуни, будь ласка.

 

10:20:21

АЛЕКСЄЄВ І.В.

Уважаемые коллеги, учитывая важность вопроса я поддерживаю коллегу Ефремова, который будет сегодня заслушиваться и, кто уже ознакомился с тем проектом постановления, который предлагает специальная следственная комиссия по этому очень важному вопросу для авторитета международного государства и в целом для развития страны. Прошу поддержать, если в результате будет ваша воля, в результате заслушивания доклада председателя комиссии возникнет вопрос об ответственности должностных лиц, в частности министра обороны Еханурова, поддержать внесение сегодня в повестку дня проекта постановления о выражении недоверия и снятия с должности министра обороны.

Спасибо за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Єфремов знову вже…

Мікрофон, будь ласка, ввімкніть Єфремову.

 

10:20:48

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Владимир Михайлович! Уважаемые коллеги! Спасибо большое. Только, что зарегистрирован проект постановления потому вопросу, который говорил наш коллега Алексеев поэтому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

10:21:03

ЄФРЕМОВ О.С.

Наша фракция также поддерживает рассмотрение данного вопроса, если комиссия докажет действительную вину Министерства обороны и его руководителя по данному факту.  Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів.

 

10:21:21

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Владимир Михайлович! Уважаемые коллеги! Мы сегодня рассматриваем серьезный  вопрос, поскольку речь идет и об участии наших представителей Вооруженных сил у боевых действиях в Осетии на стороне Грузии, и о том, что оружие продавалась по непонятным ценам и не понятно, где на сегодня находятся деньги от продажи оружия. И мы должны, поскольку этот вопрос уже приобрел огромный общественный резонанс, мы должны рассмотреть очень серьезно, фундаментально, как минимум 20 минут, ни 5, ни 10, а как минимум 20 минут, а то и полчаса дать для выступления с показом кинофильма, чтобы общество, люди, депутаты увидели и узнали правду. И мы могли  объективно решение принять по результатам рассмотрения. Не скомкать сегодняшнее рассмотрение этой  волнующей для общества проблемы.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Кирилович Кінах, фракція Партії регіонів.

 

10:22:23

КІНАХ А.К.

Дякую.  Шановні народні депутати! Шановні громадяни! Звіт Тимчасової слідчої комісії з питань постачання зброї в регіон грузино-осетинського конфлікту зачіпає дуже велику кількість питань, починаючи з національної безпеки нашої держави, виконання Конституції і законодавства і міжнародного авторитету. Тому фракція Партії регіонів закликає в ході звіту розглянути це питання як питання великого державного значення, незалежно від політичного кольору тої чи іншої фракції, включаючи завдання підсилення парламентського контролю і ми дуже би хотіли дізнатися, чому в ложі уряду відсутні головні особи, які відповідають за цю ділянку роботи у тому числі, міністр оборони Єхануров. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Сухий, фракція Партії регіонів.   

 

10:23:31

СУХИЙ Я.М.

Володимир Михайлович, справа у тому, до довідка, якщо хтось її читав, ми мали б можливість ознайомитися раніше і сьогодні якщо її читати, вона просто жахає. Якщо цю довідку не дай боже, опублікувати у засобах масової інформації чи дати на руки людям, може скластися страшне враження щодо нашого Президента і, взагалі, всієї системи обороноздатності нашої України. Ми багато говоримо про українську армію, ми говоримо про перехід на якусь контрактну основу, ви подивіться, коли наше озброєння, найсучасніше, найновіше озброєння роздавалося за безцінь – це звичайнісінький кримінальний злочин. Тому я підтримую, можливо пропозицію, можливо ви би звернулися чи за вашим дорученням хтось, чому дійсно немає у сесійній залі урядовців, які відповідають. Я цього чоловіка, який там, він, по-моєму, старший прапорщик, хто він там? Три зірочки таких... Я його не бачу здалека, хто він такий. Погано, що тільки він тут присутній.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, час вичерпано, я прошу всіх не наполягати більше. Пропозиції, які щойно були обговорені, вони зводилися до такого. Перше – це відійти від Регламенту і встановити – я прошу уваги! – і  встановити як пропонує,  і пропонували виступаючі, а також як пропонує голова Тимчасової слідчої комісії для доповіді голові ТСК – до 20 хвилин, для відповідей на запитання – до 20 хвилин, для виступів представників депутатських фракцій – до 15 хвилин, для обговорення і прийняття рішень – до 3 хвилин. Тому я ставлю на голосування пропозицію про те, щоб ми відступили від Регламенту і прийняли запропоновану комісією процедуру тобто  час розгляду питань.

Ще раз нагадую: для доповіді  - до 20 хвилин, відповіді на запитання – до 20 хвилин, для виступів представників депутатських фракцій – до 15 хвилин, обговорення і прийняття рішень до 3 хвилин.

Прошу, будь ласка, голосуйте.

 

10:26:14

За-266

Рішення прийнято.

Щодо другого питання про запрошення представників центральних органів виконавчої влади, які мають до цього відношення, була скерована відповідна пропозиція до Кабінету Міністрів від комісії тимчасової, зараз присутній при розгляді цього питання Воробйов Геннадій Борисович перший заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України.    Водночас, враховуючи ваші пропозиції, зараз передано запрошення і виконуючому обов’язки Голови Служби безпеки, а також міністру оборони взяти участь у розгляді цього питання. Тому у  нас є всі підстави розпочати його розгляд.

Слово для доповіді має голова Тимчасової слідчої комісії Валерій Коновалюк. Будь ласка.

 

10:27:10

КОНОВАЛЮК В.І.

Шановні народні депутати, шановний Володимире Михайловичу, шановні громадяни України, виборці! Я переконаний, що сьогодні настав день, коли  ми мусимо говорити правду. Я вважаю, що для  Тимчасової слідчої комісії, яка була  створена за дорученням Верховної Ради, ми зробили все, не зважаючи на шалений тиск, на те, що це дуже небезпечне питання, але ми дізналися в якому стані сьогодні перебуває експорт озброєння, що насправді відбувалось останні роки, коли Україна постачала для Грузії озброєння і військову техніку, яким чином сформувалась система корупції зловживань під підкриттям даху Президента України і Секретаріату Президента України, яким чином держава понесла величезні збитки державного бюджету і ту шкоду, яка була нанесена національним інтересам України, національній безпеці.

Я хочу зразу почати наш виступ, доповідь з того, щоб ми  продемонстрували, як використовувалась українське озброєння під час конфлікту в Південній Осетії. Ми уникнемо будь-якої політизації, тому що це є свідчення особисто записані на відеопристрої телефонів грузинських солдат, які чітко фіксують, як використовувалось це озброєння проти мирного населення і російських миротворців.

Ми мусимо звернути вашу увагу виключно на те, що під час цього конфлікту, а Україна була найбільшим постачальником виключно останні роки наступальної зброї, загинули мирні люди, загинули російські миротворці. Тому я прошу, будь ласка, включіть і, щоб ми... я буду коментувати все інше, щоб ми побачили, як використовувалися танки, артилерійські системи, як використовувалися реактивні снаряди М-21 залповому огню „Град”, щоб ви зрозуміли, як використовувалась стрілецька зброя. Я переконаний, що немає жодного супроводу аудіо для того, щоб не виникало жодного сумніву, що хтось намагається займатись пропагандою, а нам повинно тільки правда, тільки істина.

Слідча комісія, яка була створена під час тих подій в парламенті 2 вересня, вона мала за мету дійсно розібратися в ситуації, знайти те, що, дійсно, порушувало не тільки чисельні українські закони, а я переконаний, що це головне питання, але Україна як член ОБСЄ, держава, яка підписала  угоду про адаптацію Договору про звичайні Збройні сили в Європі мусила утриматись від постачання зброї, яка перевищує  потреби оборони Грузії. Ми мусили розуміти, що це може спричинити військовий конфлікт, що це може спричинити загибель мирного населення і мати загрозу безпеки для інших держав. Тому посилання чисельних посадовців, що це є в межах військово-технічного співробітництва з Грузією, в межах документів і міжнародних актів правових, які дозволяли постачати зброю, цього сьогодні недостатньо. Ми говоримо про те, що грузинська армія була забезпечена стрілецькою зброєю, яку фактично постачала Україна. Ви бачили залпи по Цхінвалу реактивних снарядів, які також 40 тисяч штук поставила Україна. Ви бачили важку бронетехніку, яка використовувалась проти мирного населення 9 серпня в Цхінвалі і БТР-80, яких в Україні обміль, постачався як надлишкове майно і таке інше. Ви знаєте, я переконаний, що для нас є не тільки можливість це засвідчити, але і донести цю правду, достатньо гірку правду до українських громадян і світової спільноти.

Ми переконані тим, що в діяльності посадових осіб, які керували на той час Міністерством оборони України, Укрспецекспортом, Службою безпеки України, певні були порушення з точки зору тієї шкоди, яка була нанесена Національній безпеки нашої держави. Ми мусимо сьогодні сказати про те, що під час цього конфлікту була створена достатньо складна політична ситуація. Ми сьогодні зруйнували технічне співробітництво з Російською Федерацією, ми сьогодні з’ясували для себе, що Україну, як державу, могли втягнути в криваві політичні авантюри. Ми не усвідомлюємо ту небезпеку, яка дійсно тоді нависла над нашою Україною, але це буде по порядку.

Я хочу наголосити, що наша слідча комісія схвалювала рішення одноголосно. Ви бачите проект постанови і матеріали, які підписані всіма членами комісії. Ми дійсно розбиралися у всіх питаннях, уникаючи будь-якої політизації, ми провели вісім засідань, ми були присутні і було виїзне засідання в Цхінвал, в Південну Осетію, ми були фактично в Лозовій, де вибухнув 61 армійський арсенал. Тому для нас, я переконаний, це є свідчення того, що Україна штовхнула до цієї агресії, на жаль,  грузинську сторону, що ми, постачаючи цю зброю, фактично не усвідомлювали яким чином це відбувається з точки зору наших національних інтересів. Тому під псевдопатріотичну риторику і демократичну риторику ми, питається одна частина просто сховати конкретні злочини і уникнути відповідальності.

Мене не дивує, що сьогодні відсутній міністр оборони Єхануров, виконуючий обов’язки Служби безпеки України Наливайченко, тому що вони фактично ігнорували кожне запрошення на засідання комісії. Ми, знаєте, ми штовхнулись з таким шаленим супротивом, що було дуже важко фактично вести розслідування, отримувати певні відповіді на ті питання, які ми задавали цим посадовцям.

Комісія направила 34 запити, а отримала тільки 12 відповідей. І тому і ми змушені були коментувати і доносити до громадськості ті речі, які для нас є стовідсоткові, ті факти, докази, які сьогодні звинувачують конкретних вищих посадовців в тих противоправних діях, які дійсно привели таких шалених наслідків.

Я хочу вам сказати про те, що система експорту озброєння фактично ґрунтувалась виключно за рахунок того, що це відбувалось під грифом „таємно”, що це мало певний дах президентського оточення і збитки, які отримала держава – ви тільки вдумайтесь! – що за 4 роки України поставила зброї, в цілому експорт здійснила на суму 2,5 мільярди доларів, а, до речі, до бюджету державного дійшло за 4 роки 200 мільйонів доларів. Я все це покажу, конкретні схемі як відмивались гроші, що робили конкретні посадовці, які приймали рішення для того, щоб зруйнувати національну безпеку і Збройні сили в Україні і яким чином це проплачувалось і, які хабарі отримували конкретні посадовці.

Ви знаєте, для мене є переважна частина того, що ми ставили за мету не тільки розібратися в порушеннях, але показати, що нам потрібна сучасна система державного контролю за експортом озброєння. Ми мусимо сьогодні зрозуміти, що держава потребує виключно тих питань і я хочу, щоб надали наступний слайд, які стосуються забезпечення Збройних сил конкретною військовою технікою. Оце, повірте мені, в розумінні Міністерства оборони є надлишкове озброєння. Оцього озброєння сьогодні не вистачає у наших військових частинах. Оце  озброєння, я можу вам сказати,  рахунок і приблизний рівень цін, що стрілецьку зброю – це автомати, кулемети, це гвинтівки снайперські віддавали  середньою  ціною по договору комісії  за 547 гривень; БТР сучасний стоїв 7 тисяч доларів; танк Т-72 по договору комісії стоїв 44 тисячі доларів і так далі.

Ми мусимо  сьогодні звернути увагу на те,  що сьогодні вся  ситуація з постачанням зброї  зводилась у тому, що Грузія готувалась до військової агресії.

Прошу наступний слайд. 28 червня судном „Євгенія Н” із міста Миколаїв у Батумі було направлено судно з боєприпасами, осколочно-фугасними вистрілами у величезному обсязі. Вам будь-який фахівець-експерт скаже, що це  виключно для підготовки наступальної операції.

Прошу інший слайд. Те, чого  більш цього дуже хвилюється  діючий Президент Ющенко. Це є документ, який свідчить про конкретний склад злочину, коли з баєвого чергування знімали два дивізіони Бук-М1. Я прошу показати  оцей  дивізіон, цю установку, яка є на сьогоднішній день найбільш сучасний засіб протиповітряної оборони в Україні, яка фактично  за безцінь була передана Грузії, а інший дивізіон пішов на  те, щоб доукомплектувати  на Балаклавському ремонтному  механічному   заводі.

В знаєте, цей документ, на який фактично був накладений гриф „таємно”, „цілком таємно”,  фактично  свідчить не те, що  Україна не визнала постачання, воно зафіксоване у реєстрах Організації Об’єднаний Націй, воно зафіксовано в інших  міжнародних контрольних організаціях, які фіксують  постачання зброї. Виключно гриф „таємно” використовувався задля того, щоб сховати протиправну діяльність Президента, міністра оборони Гриценка і керівника „Укрспецекспорту” Бондарчука. До речі, у них вистачило здорового глузду написати у листі на ім’я Ющенка  те,  що „зняття дивізіону з бойового чергування нанесе величезну шкоду, тому що він прикриває державні об’єкти”. І це, я переконаний, налякало більш всього, і я хочу показати цей лист „Укрспецекспорту”, який передбачає, що ця жахлива ситуація може виникнути, і Україна буде мати певні проблеми з національною безпекою.

Ви знаєте, я переконаний, що цинізм складається в тому, що на протязі декількох років з „Рособоронекспортом” обговорювалось питання надання Україні певної документації запасних частин, технології, і на українських підприємствах забезпечити модернізацію цього комплексу. Я можу сказати по рахунку цін: Грузія отримала цей комплекс за 28 млн. доларів – втричі менше, ніж світова ціна. Досі Грузія не розрахувалась з Україною в повному обсязі за цей комплекс. А що ми маємо остаточно? Ми маємо те, що 223-й зенітно-ракетний полк три роки знаходиться в небоєздатному стані. Три роки! Вдумайтесь про це!

Тому от ця документація, яку нам надали, і ви бачите в документах, які ми розповсюджували, що переписка з „Рособоронекспортом” тривала тоді, коли вже було схвалено це злочинне рішення. 11 грудня направили лист „Укрспецекспорту” для того, щоб забезпечити з Росією модернізацію і подальший продаж цих комплексів, частину Пакистану, і за рахунок тих сотень мільйонів доларів забезпечити модернізацію залишкового озброєння.

Ви знаєте, прикро те, що для нас це є фактом і свідченням антидержавницької позиції. Я переконаний, що відповідні органи, Генеральна прокуратура дасть цьому не тільки відповідь, але і конкретні висновки.

Скажіть, будь ласка, яким чином сьогодні використовувався „Укрспецекспортом”… Будь ласка, наступний слайд. Ви бачите, по кількості наших дивізіонів, їх стану боєздатності і те, що Україна залишиться через три роки, вдумайтесь, через три роки взагалі без прикриття, повітряного прикриття, і ми будемо мати серйозну проблему, серйозну проблему, тому що на те, щоб переозброїти і замістити цей комплекс, нам потрібно буде не менше півмільярда доларів.

Але питання в іншому: як розподілялись гроші? Це найбільш цікаво. Будь ласка, наступний слайд. Міністерство оборони фактично провадило з „Укрспецекспортом” чітку схему, як відмивати надлишкове, скажемо так, забезпечення тієї ціна, яка була отримана в результаті продажу. Вдумайтесь! Міністерство оборони передає, продає Балаклійському державному підприємству Міністерства оборони цей комплекс за 37 мільйонів доларів на відкритих торгах на Київській агропромисловій біржі. Потім ці гроші, щоб зафіксувати і що… ми остаточно продали його за 144. Були направлені на підприємства, а Укрспецекспорт створив чисельну кількість підприємств в большей частині ефективних, які фактично були транзитери, і кожне підприємство, яке даже не мало, ліцензію на той, чи інший вид діяльності фактично залишала собі 40 відсотків от оборутки. Ми виявили достатню кількість фіктивних підприємств, які фактично були створені виключно для того, щоб забезпечити певні фінансові оборутки та вимивати певні державні гроші. Суми фірми, будь ласка, на цій схемі все є і все виглядає дуже чітко.

Я хотів би сказати… в документах, будь ласка, зверніть увагу на те, що Міністерство оборони Грузії, отримавши від України техніку, дійсно не розрахувалась в повному обсязі. А що фактично було між… в стосунках між Ющенко і Саакашвілі? Чому сьогодні ми отримали ситуацію,  яка дійсно визначає яким чином розворовувалось державне майно. І коли ми надали запит в Міністерство оборони Грузії, фактично ми не отримали жодної відповіді. Ми намагались здійснити поїздку не тільки в Цхинвал, але і в Тбілісі, але на наші чисельні запити до МЗС Грузії, МЗС України ми отримували тільки негативну відповідь і оцінку. Тому я хочу наголосити, що є чітке українське законодавство, яке визначає правовий режим відчужднення майна Збройних сил; є законодавство, яке визначає  про міждународ… державний контроль за  передачею… міжнародної передачі товарів військового призначення та подвійного використання; є Закон про боротьбу з корупцією; є Закон про СБУ; є закони про зовнішню розвідку і таке інше. Все це грубо порушувалось, і ми стали не тільки свідками того, що держава втратила величезну суму – і  прошу інший слайд – але і понесла  достатньо серйозні збитки стосовно національної безпеки і оборони.

Оця схема, яку фактично створила Укрспецекспорт для того, щоб залишити Міністерство оборони тільки на ці операції  без 80 мільйонів гривень. А скажіть, будь ласка, коли тривають розмови і  Єхануров виступає, каже, що в армії немає чим годувати солдатів. Я вважаю, що   рівень моральний цих людей, їх посадова діяльність викликають не тільки подив, а те, що вони казали ще не так давно на виборчій кампанії.

Я хотів би вам звернути увагу дуже цікавого документу. (Інший, будь ласка, лист) Державне казнечейство України , яке фактично надає справку і відомості про те, скільки грошей зараховується до Державного бюджету. Дуже цікаво, що Державне казначейство визначає: „У звязку з цим …в Державному казначействі України відсутня інформація щодо надходження коштів від продажу продукції військового та спеціального призначення до Грузії протягом 2004-2008 року”.

Фактично ми маємо, знаєте, створену корупційну систему, яка залишила державу. І на цьому графіку, на цій таблиці ви бачите, що за 4 роки Україна отримала в бюджет тільки мільярд гривень - це 200 мільйонів доларів, - а зброї було продано на 2 з половиною мільярди доларів. Тому давайте скажемо відверто, наскільки  сьогодні морально казати про зобовязання держави перед власним народом, перед тими людьми, які сьогодні отримують мізерну платню заробітну, пенсію.

Будь ласка, інший слайд. Ми шукали інші підтвердження особистих корупційних діянь Віктора Ющенка. І, ви знаєте, нас здивувало, що, наприклад, в схемі, яку „Укрспецекспорт” застосував відносно літака „ІЛ-76”. Я хочу сказати моїм колегам справа, що в Україні залишилось декілька таких літаків, які можуть піднятись в повітря. І, насамперед, коли віддається за 5 мільйонів гривень літак, літак віддається за 5 мільйонів гривень „Укрспецекспорту”. „Укрспецекспорт” начебто проводить доопрацювання цього літака ще на 5 мільйонів гривень, а потім за 30 мільйонів гривень віддається китайській фірмі „Чіна …………” За 30 мільйонів гривень. І ті 30 мільйонів йдуть (будь ласка, на інший слайд) на два броньованих мерседеси в минулому році, на яких зараз їздить Президент України Віктор Ющенко.

Ви знаєте, порівняти літак „ІЛ-76” і два броньованих мерседеси дуже важко, тому що вкрадено десь приблизно, по моїм поглядам, мільйонів 20 гривень. Ви знаєте, можливо, це та сума, якою б вистачило розрахуватись з сомалійськими піратами та звільнити наших громадян – 17 громадян України, які в полоні, до речі, вже 3 місяці на очах всього світу по той бездіяльності влади і так далі. Ви знаєте… Інший слайд, будь ласка.

(Ш у м   у   з а л і)

Ви знаєте, ми також звернули увагу на те, що у Президента України зявилися два броньованих джипи сріблястого кольору - лендровери. Це було три роки тому, журналісти мене засвідчили, що Президент неодноразово на них виїжджав. І в нас є повна інформація стосовно того, що ці джипи були отримані в плані розрахунків за постачання зброї до Грузії.

Я ще раз хочу нагадати 6-ту статтю закону про правовий режим майна в Збройних Силах, де все майно, яке продається, зброя, вона мусить повертатися до державного бюджету і на рахунки Міністерства оборони стосовно кошторису. Тому в мене виникає питання до вас, до тих людей, які сьогодні намагаються прикривати цю злочинну діяльність. Скажіть, будь ласка: а скільки  повинна мати Україна грошей, щоб на все це вистачало, щоб ми сьогодні забезпечували ті соціально-економічні наслідки, які сьогодні хвилюють кожного громадянина?

Ви знаєте от ця установка, вона дуже важлива була для України. І три роки цілий підрозділ, фактично, є небоєздатним. За це не поніс ніхто відповідальності. І коли на день Незалежності - 24 серпня ми бачимо такий помпезний парад на Хрещатику, де 30 відсотків техніки взагалі небоєздатні, де літаки, які летіли над Хрещатиком мають навігації і не можуть приймати участь жодної хвилини в сучасному бою, ви знаєте, для нас це дуже дивно.

Тому я хочу наголосити останнє, що ми, дійсно, відчували тиск, ми побачили, що за цим скоєно не тільки посадові злочини і та корупція, яка нанесла державі величезну шкоду, а ми побачили, в якому стані знаходиться українське суспільство. Ми побачили, як сьогодні використовуються спецслужби, як сьогодні чиниться тиск на комісію, іде прослуховування, іде стеження за депутатами. Ми не хочемо сьогодні бути, знаєте, відверто останньою інстанцією, но вирок цій владі, цьому злочинному режиму ми мусимо сьогодні дати.

Україна опинилася не вперше в…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

КОНОВАЛЮК В.І. Україна залишилась, опинилася не вперше в цих оружейних скандалах. І повірте мені, що в нас є перша можливість не тільки назвати конкретні прізвища і сказати, що скоїли ці посадовці, але й притягнути до відповідальності.

Тому я з цієї трибуни і на вашу адресу, і на адресу Віктора Ющенка, я... перевернут, тут скажуть, що я націлен на Секретаріат Президента, що відповідальності не уникнути.

І ми звертаємося до всіх народних депутатів усвідомити той стан, в якому сьогодні опинилася Україна, скільки ми втратили як держава і які наслідки ще нас чекають. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, доповідь завершено. Ми маємо 20 хвилин на запитання і відповіді. Прошу записатися народних депутатів на запитання. Прошу на табло висвітлити прізвища.

Народний депутат Мироненко, фракція Партії регіонів.

 

10:48:25

МИРОНЕНКО М.І. Прошу Чечетову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Василь… Кому передає? Ні, Чечетов. Будь ласка.

 

10:48:33

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Валерий Ильич! Буквально с первых дней, когда правящая клика Саакашвили развязала грязную военную  агрессию против мирного свободолюбивого народа Южной Осетии, в средствах массовой информации и зарубежных и отечественных, стала муссироваться информация об участии украинских военных в боевых действиях на стороне Грузии, причем назывались и рода войск, и фамилии.

Естественно, что наш правящий режим все это начал опровергать. Но мы же знаем, что нашей помаранчевой власти надо верить  с точностью до наоборот. Мы целый год слышали из уст власти победные реляции, что у нас все хорошо, все прекрасно, пока с головой нас не накрыл глубочайший финансовый кризис.

Так воевали наши военнослужащие на стороне Грузии? Да или нет? И кто принимал решение об участии наших военнослужащих в боевых действиях на стороне Грузии против…

 

КОНОВАЛЮК В.І. Спасибо, Михаил Васильевич.

Вы знаете, для нас как для комиссии это был самый тяжелый момент в расследовании, и мы понимали, что это вызовет колоссальный политический резонанс. Но мы убеждены, что это не носило массового характера, хотя отдельные военные специалисты, безусловно, принимали участие в военном конфликте, граждане Украины.

Мы получили все данные, все списки и знаем, чем предметно они там занимались.

Самое главное, что власть, которая отрицала это с первой минуты, фактически пыталась также прикрыть факты того, что украинцы, граждане Украины находились во время конфликта в Грузии. Они были эвакуированы только 14 августа транспортным самолетом Министерства по чрезвычайным ситуациям.

Поэтому данные эти мы все передаем Генеральной прокуратуре, потому что люди напуганы, люди дали сразу же подписку о неразглашении. И я уверен, что объективное следствие четко покажет, кто, с какой миссией там находился. Но то, что это противоречит законодательству, в том числе украинскому и имеет определенную норму в Уголовно-процессуальном кодексе, это факт. Я уверен, что это будет хорошим уроком для всех тех, кто…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте можливість завершити відповідь.

 

КОНОВАЛЮК В.І. Пытается на этих авантюрах фактически построить политику, которая сегодня категорически осуждается украинским народом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Святослав Піскун, фракція Партії регіонів.

 

10:50:58

ПІСКУН С.М.

Уважаемый Валерий Ильич, ответьте мне, пожалуйста, на такой вопрос. Обращались ли вы, и когда было ваше обращение, к Генеральному прокурору Украины, к военному прокурору по тем недостаткам, которые были вами выявлены? И какой ответ вам дали прокуроры по этому вопросу, возбуждены ли уголовные дела?

И у меня лично сложилось впечатление, что не освобождают заложников на «Фаине», ждут, когда пираты взорвут корабль, потонет это оружие, которое там находится, и концы упадут в воду. Ответьте, пожалуйста, мне на эти вопросы.

 

КОНОВАЛЮК В.І. Мы с первого дня активно сотрудничали с военной прокуратурой. Выезд в Лозовую привел к результатам, поскольку мы выявили о том, что в день пожара возникновения грузились машины компании «Укринмаш», это дочернее подразделение «Укрспецэкспорта». И понимаем, что номенклатура боеприпасов, которая хранилась на этом арсенале, она фактически составляет основу для ведения боевых действий, для того вооружения, которое ранее поставляла Украина. Поэтому все сказки о том, что на 700 метров огонь каким-то образом перелетел, я думаю, что не вызывает подтверждение ни у кого, не только у юристов, но даже и у членов комиссии и простых граждан.

Я думаю, что Генеральная прокуратура, которая получит неопровержимые факты и доказательства, вынуждена будет дать этому правовую оценку. В проекте постановления мы также просим Генеральную прокуратуру дать правовую оценку Еханурову, Наливайченко, Богатыревой, Бондарчуку, поскольку они с первого дня игнорировали расследование парламентской комиссии. С первого дня они занимались исключительно провокациями и информационными диверсиями. Но  это, знаете, не главное. Главное то, что  сейчас этот отчет звучит в парламентском зале и…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

КОНОВАЛЮК В.І. И свидетелями этой преступной деятельности высших должностных лиц Украины является весь украинский народ.

Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Мовчан, фракція "Блоку Юлії Тимошенко".

 

10:52:58

МОВЧАН П.М.

Павло Мовчан, "Блок Юлії Тимошенко". Шановний доповідачу, послухавши вас і подивившись слайди, я прийшов до висновку, що це Грузія окупувала Росію і дійшла, і зупинилася за чотири кілометри від Москви. У зв’язку з цим у мене виникає запитання. Йдеться не про технічний монтаж, з якого нічого не зрозуміло, окрім одного, що це робили вони. А хто провокував, і як починалася бійня, ви добре це знаєте. У зв’язку з цим у мене виникає запитання про той цинізм, з яким ви сьогодні доповідаєте, по суті, антидержавну справу, розголошуєте її на весь світ. На мій погляд, те, що ви робите, є ні чим іншим як підтвердженням тих чуток, які розповсюджені і в пресі, і всюди, що ви безпосередньо пов’язані з ФСБ. Дайте мені відповідь, чи це так, чи ні?

 

КОНОВАЛЮК В.І. Ви знаєте, я вам хочу відповісти щирою українською мовою. Ви спочатку створення комісії проігнорували, ви фактично відкликали представника фракції. Це перше. Це той доказ того ставлення до  розслідування, яке почала комісія. Ви мусите любою ціною прикрити діяльність Ющенка і оточення Президента України, для того щоб заховати, скажемо, справжнє обличчя цього злочинного режиму. Вам скажу відверто, що президент Саакашвілі парламентській комісії дав свідчення того, що дійсно Грузія розпочала цю агресію. Ми не ставимо і не даємо політичних оцінок, ми показали вам, як використовувалася зброя, яку постачала Україна, скільки людей загинуло від цього. А вам байдуже. Ви знаєте, морально, моральність стосується того, що шість року тому був сфальшований так званий скандал по постачанню „Кольчуг” в Ірак. Ви хотіли зруйнувати ситуацію в Україні, привести  Ющенка до влади ще у 2002 році. Фактично світова спільнота за зверненням Ющенка, який фактично звернувся до всіх країн зупинила, заморозила фінансову допомогу, ми припинили євроінтеграційний процес.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте закінчити відповідь.

 

КОНОВАЛЮК В.І. ... але Україна ніяких „Кольчуг” в Ірак не постачала. І ні у вас, ні у Ющенка,ні у всіх тих, хто займався цією провокацією не вистачило совісті вибачитись перед українським народом і Україною. Тому давайте так, ви все, ви показали власне обличчя і нам цього достатньо, що всі бачать, як ви зараз вигороджуєте і захищаєте тих людей, які сьогодні скоїли і нанесли серйозну шкоду національній безпеці, національним інтересам України. А ФСБ, ви спочатку розшифруйте це поняття і скажете мені…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Сулковський. Шановні колеги! Прошу уваги. Оскільки багато запитань,  я просив би формулювати і відповіді і питання в межах однієї хвилини. Будь ласка, Павло Сулковський.

 

10:55:54

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.

Пану Кисельову, передати слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, народний депутат  Кисельов, мікрофон увімкніть.

 

10:56:19

КИСЕЛЬОВ В.О.

Уважаемый Валерий Ильич! У меня к вам два вопроса. Вопрос первый. Комиссия установила, что с боевого дежурства по команде лично Президента Украины был снят зенитно-ракетный комплекс «БУК М-1». Это наглядный пример подрыва обороноспособности страны. Не считаете ли вы лично и члены комиссии, что за это должен нести ответственность персонально Верховный главнокомандующий Президент Ющенко. Это один вопрос.

И второй вопрос. Учитывая, что комиссия дала здесь в докладе данные, где за четыре года было продано оружия на  2,5 миллиарда, а поступило только 200 миллионов. Почему вы не ставите вопрос заслушать здесь «Укрспецэкспорт» и спросить у них, почему они продолжают продавать оружие, вернее отдавать оружие Грузии, в то время когда они не рассчитались за то, что они получили ранее.

 

КОНОВАЛЮК В.І. Спасибо. Хочу сказать одно, что именно по указаниям Президента Украины Ющенко делалось все для того, чтобы повлиять на расследование нашей следственной комиссии. Вы знаете в любой демократической стране, в нормальном государстве европейском подобные факты, даже частичка этих фактов, привели бы к добровольной отставке этих должностных лиц. Но человек, который имеет сегодня 4 процента рейтинга доверия в стране, который фактически довел страну до банкротства, до отчаянья людей, граждан страны, сегодня делает все, чтобы сохранить власть и  тем самым избежать  ответственности. Поэтому я убежден, что огромные средства, которые потеряла Украина, – это конкретные доказательства коррупционной деятельности конкретных лиц. И как бы их сегодня не выгораживали, я уверен, что позиция нашей фракции и народных депутатов должна касаться одного – привлечения к ответственности.

 Я не исключаю, что по этим материалам (этого достаточно для того, чтобы начать процедуру импичмента Президента Ющенко), создать следственную специальную комиссию, которая действительно сможет привлечь к ответственности тех людей, которые сегодня используют должностные полномочия и блокируют расследование. Фактически выполняют конкретный заказ …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народній депутат Олійник, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

10:58:31

ОЛІЙНИК В.С.

Прошу передати слово колезі Прокопчуку Юрію Володимировичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Прокопчук, мікрофон.

 

10:58:40

ПРОКОПЧУК Ю.В.

Шановний доповідачу, шановні колеги, ну я хотів би тут поставити деякі, як-то кажуть, моменти. Ми дуже акцентуємо на тому, що заборонена торгівля зброєю і таке інше. Значить ця стаття дає прибуток дуже багатьом країнам. І хоч у цьому лідери є: Сполученні Штати, Германія, Росія і таке інше, - не заборонено проводити торгівлю зброєю. Але я повністю погоджуюсь з тим, що зі знаттям комплексу „БУК” у Стрию підірвана обороноздатність нашої держави. Це дійсно є так.

І тому, от в мене питання наступне. На фоні того, що відбувалося. За цим стоять  люди. З бойового складу були видведені „БУКи”, які розміщенні в Стрию, а що ж стало з особовим складом? Як вони забезпеченні житлом? Чи вони розраховані? Ось таке питання. Тому що дійсно, проводячи парад і  тратячи на це шалені  кошти…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити питання.

 

10:59:45

ПРОКОПЧУК Ю.В. … ми маємо сьогодні невиплату, уже перші невиплати,  у Збройних силах. І тому, безперечно, даючи оцінку цим діянням,  я  хочу  сказати, що ми будемо наполягати, при тому ті кадрові військові, які є, у тому числі  і в нашій фракції, щоб, дійсно, розслідування було завершено і мало якийсь певний результат, тому що інакше ми  просто будемо  мати дірки  усіх ППО нашої країни, вже не русти, а цілої ескадрилії, полки будуть літати над  Україною, і їх ніхто не буде бачити.

Дякую.

 

КОНОВАЛЮК В.І.  Дякую вам за  запитання.

Ви знаєте, я  хочу сказати, що військово-промисловий комплекс України  сьогодні доведений до зубожіння. І фактично завод  Малишева, всесвітньо відоме підприємство на грані банкрутства. Південний машинобудівний завод фактично  сьогодні на грані зупинки і таке інше.  Ми мусимо сьогодні  забезпечити  реалізацію справжнього військово-технічного співробітництва і займатися якісним сучасним озброєнням, перш за все для того, щоб забезпечувати власні  Збройні сили. За ці чотири  роки, але ми, знаєте, стикнулися із тим, що під час розслідування бачимо чисельні  зловживання у Збройних силах, махінації з землею, військовим майном, з використанням  бюджетних грошей. До речі, ваші депутати з ваших фракцій  направили запит  у Генеральну прокуратуру стосовно  закупівлі величезного обсягу горючо-паливних, мастильних матеріалів для Збройних сил по завищеній ціні. Держава втратила на цій оборутці  56 мільйонів гривень. І це робилося під контролем і дахом Євханурова.

Тому питань дуже багато. Я переконаний, що у цьому підрозділі, у  цій частинці в строю людей просто скоротили…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ірина Геращенко, фракція „Наша Україна-Народна Самооборона”.

Юрій Кармазін, фракція „Наша Україна-Народна Самооборона”.

 

11:01:47

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни,  „Наша Україна-Народна Самооборона”.

Шановний доповідачу,  мені  безперечно, дуже сумно від того, що я  почув. Але я хочу задати вам два конкретних питання.

Перше. Я почув  дуже багато оціночних суджень, що, мабуть, непотрібно було  в звіті комісії. Але  чи не здається вам, що комісія трошки  вийшла за межі тої задачі, яка була поставлена, бо була поставлена задача встановлення фактів порушення законодавства і норм міжнародного права, тобто по пунктам.

І друге. Як вам  здається, що ще таємного у нас залишилось у державі  після цих матеріалів, про які ви зараз сказали про всі схеми поставок і все інше, крім, можливо,  білизни чи кольору білизни керівництва  держави? Що ще таємного у нас залишається, адже на всі військовій таємниці поставлений хрест?  Скажіть мені, будь ласка,  підходи до таємниці.

 

КОНОВАЛЮК В.І. Ви знаєте, шановний депутате,  колір білизни вам краще знати, ви   частіше зустрічаєтесь з Президентом, ніж ми. Це перше.

По друге. Я розумію, що вам  це  неприємно чути, тому що це є прямі факти злочинної діяльності вищих посадових осіб.

Ми намагались, знаєте, розслідування вести достатньо  толерантно, коректно. Але коли 9  жовтня Президент підписував указ про розпуск Верховної Ради, тобіш, щоб  зупинити  також і  нашої комісії, коли    фактично  на жодне засідання не з’явився ні Єхануров, ні  Наливайченко, ні інші  посадовці, які мусили фактично співпрацювати  з комісією, надавати певну інформацію.

Що нам робити, коли ми бачимо, яким чином сьогодні  відбувається ситуація в Україні?  Тому я переконаний, що, ви знаєте, злочинні дії сьогодні фактично характеризують той стан, в якому  опинилася Україна. Я переконаний, що ця справа, вона  буде  доведена до кінця. І  Україна не постраждає, як держава і  наше суспільство від того, що ми  скажемо  конкретні речі відносно конкретних  посадових осіб.

Я вас перепрошую, коли я кажу, що порушені, грубо порушені  декілька десятків українських  законів у тому числі …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, оскільки це питання складне і чутливе, я дуже прошу вас, давайте будем толерантні і  у питаннях, і у відповідях. Я прошу вас.

Наступне запитання, народний депутат Турманов, фракція Партії регіонів.

 

11:04:27

ТУРМАНОВ В.І.

Прошу передать слово Смитюху.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, мікрофон колеги Смітюха.

 

11:04:33

СМІТЮХ Г.Є.

Смитюх, Партия регионов.

Шановний Валерій Ілліч, у мене два питання. Як ви у своїй доповіді сказали жахливі  принципові факти, що стосуються національної безпеки  і оборони України, тим більше зловживання, які  ви озвучили зі сторони відомств, які займаються безпосередньо  або опікуються безпосередньо цією тематикою. Але в зв'язку з тим, що ви сказали, що комісія розглянула матеріали, в принципі, і взяла до уваги за чотири роки, то, як нам відомо, що з четвертого лютого 2005 року по 19 грудня 2007 року Міністерство оборони очолював наш колега Гриценко Анатолій Степанович. Скажіть, будь ласка, перше питання: чи Гриценко Анатолій Степанович був присутній хоча би раз на комісії, чи давав він пояснення, які підпадають в його сферу діяльності в цей час чи ні? І друге питання: якщо ракетний комплекс був знятий з чергування, то, скажіть будь ласка, хто давав команду безпосередньо зняти команду з чергування, і чи це було при Єханурові, чи це було при…

 

КОНОВАЛЮК В.І. Я демонстрував конкретні документи. От розпорядження Єханурова, першим пунктом в якому є, воно також викликало певний супротив діючої влади, це  розпорядження від 13 січня 2006 року. Перший пункт: Міноборони організувати до першого лютого виведення з бойового складу Повітряних сил Збройних сил України одного дивізіону ЗРК „БУК-М1”. Хоча були виведені два дивізіони, для того щоб один був розукомплектований і на заводі в Балаклії створити сучасний дивізіон боєздатний для того, щоб віддати Грузії.

Ви знаєте, я був здивований, коли на запрошення не відгукнувся і голова Комітету з національної безпеки і оборони Гриценко, тим більше, тут є на кожному документі його підписи. І ми розуміємо, що основне постачання зброї, сучасної зброї відбувалось в ті часи, коли він фактично був міністром оборони. Тому мені прикро, коли, знаєте, окремі посадовці замість того, щоб нести відповідальність, сьогодні виключно розмовляють і розмірковують на те, яку створити політичну партію? Я можу порадити і Гриценку і іншим: створіть партію…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Алексєєв, фракція комуністів. Я ще раз прошу, шановні колеги, давайте будемо говорити про речі, а не про конкретних осіб.  

 

11:06:55

АЛЕКСЄЄВ І.В.

Дякую, Володимир Михайлович.

Шановний Валерій Ілліч, сьогодні на черзі у Збройних силах України стоять 51 тис. 800 сімей офіцерів та прапорщиків. Ви озвучили в докладі цифру, навели цифру – 2,5 млрд. ціна продажу і поступлення на рахунки Державного бюджету  200 мільйонів. Різниця 2 мільярда 300 мільйонів доларів. На ці гроші, підрахував я зараз, можна було б побудувати  ціною середньо тисячу доларів за квадратний метр 38 тисяч квартир площею 60 квадратних метрів. Прокоментуйте, будь ласка.

 

КОНОВАЛЮК В.І. Дякую вам за запитання, но коментарі тут зайві, тому що ми розуміємо, якщо була б інша політика в державі, якщо б ці посадовці дбали не про власну кишеню, ні про власні амбіції, а розуміли, що сьогодні стан  Збройних сил достатньо складний – дуже великий обсяг соціальних проблем і взагалі сьогодні армія деморалізована в Україні.   Вони намагались виключно за дуже стислий термін  перетворити армію под стандарти НАТО, зруйнувати все, що можна, і таким чином забезпечити, знаєте, рішення політичне стосовно вступу до НАТО таким шляхом, що Україну нема кому захищати, треба НАТО з їх можливостями і захистом.

Я переконаний, що для нас є головним питанням те, щоб припинити ці зловживання, які відбуваються і сьогодні. І знаєте, от поруч 300 метрів від Верховної Ради є Центральний будинок офіцерів, це, знаєте, поняття, символ для багатьох військовослужбовців. Так там величезна ділянка землі найбільш коштовна в Києві, вона фактично була обміняна на 19 квартир, це зробив Гриценко. Не на 119, а на 19! Яким зиском він керувався, мені важко сказати як і тим, коли передавалась віськово-транспортна….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте, будь ласка, завершити.

 

КОНОВАЛЮК В.І. … коли передавалась військово-транспортна авіація за безцінь в оренду.  Коли ми сьогодні маємо літаки, вертольоти, які обслуговують певні операції ООН в Африці і не маємо орендної плати, яку могла б дати Україні понад 100 нових вертольотів і таке інше. І тому я переконаний, що оці дії злочинні, вони сьогодні і свідчать той стан, в якому опинився наш український народ.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Останнє запитання. Міщенко.

 

11:09:27

МІЩЕНКО С.Г. Дякую.  Прошу передати  слово Писаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мікрофон Писаренка ввімкніть.

 

11:09:31

ПИСАРЕНКО В.В.

Дякую. Шановні колеги, я хотів би розставити акценти, тобто не потрібно говорити чи потрібно продавати зброю чи  не потрібно. Потрібно! Якщо на неї є попит, то зброю потрібно продавати. Дійсно, питання в тому куди гроші витрачати і які гроші ми будемо отримувати за зброю. 

Ну, це, дійсно, не справа, коли за літак ми отримуємо два „мерседеси” для Президента. Це, дійсно, не справа, що служба безпеки України і Міністерство оборони не беруть участь у роботі комісії. І, ви знаєте, от з цього приводу у мене до вас таке запитання: чому ви такі форми обрали в своєму звіті, що ви навіть не наполягаєте на відповідальності керівника Служби безпеки України або міністра оборони, якщо там є факти? Ну, до речі, там не так багато ще фактів. Я бажаю, щоб ваша комісія все ж таки дійшла до суті цього питання. Але, дійсно, вже те, що є в цьому звіті, воно ставить багато запитань до самої нашої зали: чому сьогодні Верховна Рада не реагує на такі злочинні формування всередині влади, як наприклад, сьогодні склалася в Службі безпеки України. І тому…

 

КОНОВАЛЮК В.І. Я з вами цілком згодний, з тим, що ми мусимо сьогодні дати політичну оцінку і притягнути до відповідальності конкретних посадових осіб. Ми намагалися внести, знаєте, більше нейтральний проект постанови, розуміючи, що фракції у виступах будуть наполягати на внесенні додаткових змін. Я переконаний, і вам відповідально скажу, що особисто я буду наполягати, щоб сьогодні Верховна Рада відправила у відставку Єханурова і висловила йому недовіру. Я буду наполягати, щоб ми вирішили питання зі Службою безпеки України, яка перетворилась виключно сьогодні в засіб політичної боротьби і обслуговування окремих дільців з оточення Президента Ющенка. Я буду наполягати, щоб ми з вами не тільки проголосували цю постанову, але і визнали, що сьогодні треба розбиратись із ситуацією навколо судна „Фаїна”, щоб ми продовжили діяльність нашої слідчої комісії і фактично висловили позицію стосовно створення спеціальної слідчої комісії, схвалення закону і подолання вето. Це потрібно для країни. Я переконаний, що і фракція „Блоку Юлії Тимошенко” в цьому нас підтримає.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, не дивлячись на те, що дуже багато є бажаючих поставити питання, час вичерпано. Тому я прошу, Валерій Ілліч, сідайте, будь ласка. (О п л е с к и) Да, да, зброю не забудьте.

Шановні колеги, тепер у нас виступи представників депутатських фракцій. Будь ласка, мікрофон голови регламентного комітету. Ми ж затвердили регламент.

 

11:12:22

ЄФРЕМОВ О.С.

Володимир Михайлович, я понимаю, мы не нарушаем совершенно Регламент. Но логично, наверно, после этого выступления послушать  выступление Министерства обороны, потому что, наверно, у него свои могут быть аргументы в этом плане.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, оскільки ми вже регламент затвердили і є пропозиція, треба її проголосувати тоді. Інакше я не можу  поставити.

Тому я ставлю на голосування пропозицію про те, щоб заслухати пояснення першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України  Геннадія Петровича Воробйова. І поставити питання, якщо в вас виникнуть. Будь ласка, прошу голосувати, іде голосування.

 

11:13:15

За-386

Прошу вас, Геннадій Петрович. Скільки хвилин вам потрібно?

 (Ш у м   у   з а л і)

Шановні колеги, прошу уваги, для доповіді перший заступник начальника Генерального штабу просить 5 хвилин. Десять хвилин на запитання достатньо? (Ш у м   у   з а л і)

Шановні колеги, шановні колеги, давайте так, я прошу вас. Відповідно ж до Регламенту, 5 хвилин – на доповідь і 10 – на запитання. Ну, на… це співдоповідь, ми ж не можемо одночасно поставити. Будь ласка.

Так я ж о це хочу сказати…

 

ВОРОБЙОВ Г.П. 

Дозвольте?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, будь ласка.

 

ВОРОБЙОВ Г.П.  Шановні товариші, народні депутати України! На початку свого виступу я хотів би акцентувати, що Збройні Сили роблять все для того, щоб забезпечити захист суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості нашої держави.

Що стосується підтримання рівня  боєготовності Збройних Сил, хотів би сказати слідуюче, що згідно Державної програми розвитку Збройних Сил на 2006-2011 рік визначено певний бойовий склад Збройних Сил відповідно озброєння і техніки, який повинен залишитися на кінець 2011 року. Решта озброєння, техніки і майна передано у 2006 році відповідним департаментом Міністерства оборони України для подальшого  рішення по ним.

Що стосується техніки і озброєння, яке було відповідно реалізовано до Грузії, я хотів би сказати, що ця реалізація абсолютно не вплинула на бойову готовність Збройних Сил, тому що по техніці зенітно-ракетних військ я хотів би сказати, визначена певна кількість дивізіонів, тобто зенітно-ракетних комплексів, яка повинна бути на кінець 2011 року.

На  даний час ми маємо значно  більше у бойовому складі тих дивізіонів, і відповідно, підрозділів, які зараз виконують завдання у мирний час щодо прикриття важливих обєктів і в особливий період готові прикрити ті чи інші зєднання, частини при виконанні завдань.

Що стосується дивізіону, про який  говорили і який розташований в Стрию, хотів би визначити, що у 2006 році технічний стан дивізіону був такий, що відпрацював свій термін експлуатації, і у 2006 році він був  переданий для ремонту на  Балаклійський завод.

Щодо виводу його з бойового складу, хотів би зазначити, що є основою і підставою для виводу є рішення Кабінету  Міністрів, яке було. І відповідно, він був виведений з бойового складу. Але це не призвело до зниження бойової готовності зєднань і частин Збройний Сил.

Що ж стосується участі військовослужбовців Збройних Сил у конфлікті, я хочу зазначити, що військовослужбовці у конфлікті участі не приймали. Під час конфлікту хотів би довести, що відповідно плану довгострокового співробітництва Міністерства оборони України і Міністерства оборони Грузії на 2008 рік, яке було підписано 16 листопада 2007 року згідно із заходами міжнародного співробітництва, 15 військовослужбовців Збройних Сил відбули до центру гірської підготовки 27 липня і проходили курс в програмі „Партнерство заради миру гірської підготовки” . 

Як тільки виник конфлікт у зв’язку з початку бойових дій, навчальний процес було припинено, і за першої можливості представники Збройних Сил України 10 серпня літаком спеціальним із заступником міністра закордонних справ убули на Україну. Такий же курс вони проходили і взимку, тобто курс вкладає два періоди – зимовий і літній.  Доповідь закінчено.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, доповідь закінчено. Прошу записатися на запитання. Запис відбувається. Прошу на табло показати.

Народний депутат Парубій, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".

 

11:18:10

ПАРУБІЙ А.В.

Шановний пане Воробйов, перед нами ми чули, як виступав представник від Партії регіонів, який фактично виконував функцію пропагандиста-агітатора з метою очорнення української держави, української влади і української армії.

Я хочу сказати, що у цій доповіді ми почули дуже багато інформації, яка носить виключно антиукраїнський характер, поскільки, як відомо, що зброя, яка постачалася українською державою, постачалася в багато держав світу. При тому постачалася не тільки в Грузію, а постачалася також і в Російську Федерацію. Мотори до літаків, до підводних човнів виготовлені в Україні. На жаль, комісія, яку очолював Коновалюк, ні слова не говорила про постачання зброї Україною в Російську Федерацію, яка, власне, і виступала агресором і учасником конфлікту.

Чи можете ви відповісти, чи українська держава на тому ж рівні і постачала зброю, і постачає зброю в Російську Федерацію, і чи так само, як і в Грузію, це є на законних підставах?

Я дякую.

 

ВОРОБЙОВ Г.П. Я дякую за запитання. шановні народні депутати,  Збройні сили згідно свого функціонального призначення і завдань не займаються постачанням зброї, реалізації і утилізації. Тому це не компетенція генерального штабу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Іваненко, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

11:19:38

ІВАНЕНКО В.Г.

Прошу передати слово народному депутату Писаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мікрофон Писаренка.

 

11:19:47

ПИСАРЕНКО В.В.

У мене до вас запитання. От ви сьогодні прийшли нам доповідати з такої важливої теми, а говорите, що ви не можете відповідати на ці запитання. У мене тоді запитання до Голови Верховної Ради також. Чому тут сьогодні в нас немає керівника Генштабу, чому сьогодні тут немає міністра оборони, які повинні сьогодні тут говорити по цих питаннях? Ми втрачаємо обороноздатність країни, до нас приходить людина, яка говорить, що я нічого не знаю. Про що ми тут говоримо?

Шановні колеги, нам потрібно підвищувати  повагу до парламенту. Що це таке, коли не приходять на звіти керівники відомств, по яких ми проводимо сьогодні бесіду? Скільки сьогодні ще військові будуть втрачати обороноздатність держави, до якої міри? До  того, поки якесь африканське плем’я  не прийде зі стрілами і луками і не захопить Україну? Скажіть, будь ласка, а яким чином оновлюються сьогодні взагалі Збройні Сили України?

Дякую.

 

ВОРОБЙОВ Г.П. Я дякую за запитання. Оновлення Збройних Сил України проходить згідно з виділеними на то коштами, тобто визначеними бюджетом, який, ну, недостатній для оновлення, для, по-перше, є декілька шляхів. Перший шлях – це утримання того, що є в боєздатному стані. Другий шлях – це продовження  ресурсу техніки, яка вислужила, техніки озброєння, яка вислужила свій термін експлуатації. І третій – це закупівля, придбання нового озброєння та техніки. Що стосується утримання техніки, це лежить і на відповідальності безпосередньо Збройних Сил, начальника Генерального Штабу, відповідних командуючих, командирів. Що стосується продовження ресурсу, воно проходить згідно з виділеними коштами. Безумовно вони недостатні для таких планів, які ми поставили перед собою щодо їх оновлення та продовження ресурсу. Закупівля практично обмежена, тому що виділені кошти не дозволяють те, що ми хотіли. Наприклад, за цей рік ми придбали…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте можливість завершити відповідь.

 

ВОРОБЙОВ Г.П. … всього 10 танків „Булат”, хоча бажання і ми хотіли мати до батальйону, щоб… в строй рота, батальйон, відповідно підрозділами.

Доповідь закінчено.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Грицак, фракція Партії регіонів.

 

11:22:14

ГРИЦАК В.М.

Прошу передати слово генералу армії Кузьмуку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Іванович Кузьмук, будь ласка ваш мікрофон.

 

11:22:23

КУЗЬМУК О.І.

Шановний Геннадію Петровичу! Я вкрай здивований вашою присутністю на трибуні Верховної Ради. Тому що ніякого відношення Генеральний штаб і ви як вище керівництво Збройними Силами, а не Міністерства оборони, не маєте до тих подій, які сьогодні розглядаються. Це питання Міністерства оборони.

Я визнаю, що моя ініціатива була створення  цивільного Міністерства оборони, але констатую, що ні держава, ні ті, хто працюють останні роки в Міністерстві оборони, до цього не доросли. Абсолютно. Тому і всі проблеми. Міністерство оборони розглядає розвиток Збройних Сил і обороноздатність держави лише, як…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Прошу уваги. Дайте можливість завершити думку.

 

КУЗЬМУК О.І. Вам питання як військовому: накопичення і насичення Грузії важкою зброєю: танками, артилерією підвищеної могутності, ядерна артилерія „Піон”, вертольотами боєвими, літаками, чи призвело це до непропорційного застосування сили проти Південної Осетії?

 

ВОРОБЙОВ Г.П. Я дякую за запитання. Шановні народні депутати,  любе збільшення озброєння і техніки, воно завжди впливає на пропорції між сторонами. Я можу так тільки відповісти, якщо ми добавляємо відповідне збільшення, воно відповідно і впливає на…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Давайте подякуємо, що прийшов перший заступник і стоїть перед Верховною Радою України, давайте не розпинати людину,  тим паче, що генерал армії Кузьмук Олександр Іванович сказав, що перший заступник начальника Генерального штабу не має до цього відношення. Але війн  прийшов і стоїть перед нами, і це честь йому робить таку.

Петро Степанович Цибенко, фракція комуністів. Будь ласка.

 

11:24:49

ЦИБЕНКО П.С.

Фракція комуністів, Петро Цибенко.

Шановний генерале, ми почуємо ще багато думок політиків, але мені важливо почути думку вашу і по можливості чесну думку, як офіцера і як генерала, чесні відповіді на два запитання. Як ви як перший заступник начальника Генерального штабу оцінюєте факт зняття з бойового чергування найсучаснішої бойової техніки, по можливості чесно? І друге запитання, скажіть, будь ласка, як ви будете дивитися в очі десяткам тисяч безквартирних офіцерів після того, як мій колега сказав, що за виручені кошти від продажу зброї можна було б побудувати 38 тисяч квартир по 60 квадратних метрів, тобто двокімнатних квартир, як ви будете дивитися їм в очі після цього? Дякую.

 

ВОРОБЙОВ Г.П. Я дякую за запитання.

Шановні народні депутати, щодо першого питання, питання щодо зняття з бойового чергування, я б розглядав в слідуючому порядку, у нас є певна циклічність несення бойового чергування всіма дивізіонами і бойовими, згідно ракетними комплексами, і відповідним чином вони в певний час несуть бойове чергування. З бойового чергування ніхто бойовий дивізіон не зніме, але в нас визначено державною програмою: мати на кінець 2011 року певну кількість дивізіонів, на шостий рік і навіть на 2008 рік, ми маємо зараз значно більший. Тому виведення з бойового складу того дивізіону, воно абсолютно не вплинуло на чергування і боєздатність.

Щодо другого питання я хотів би відповісти, що, безумовно, житлова проблема це болюча проблема Збройних Сил і ті гроші, які отримали за рахунок продажі, знову ж таки, ну не єх компетенція Збройних Сил, розумієте. Продаж і...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Питання ставить народний депутат Карпук, фракція "Наша Україна – Народна Самооборона" .

 

11:27:14

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук.

Шановний пане генерале! На відміну від членів Тимчасової слідчої комісії ми були у вересні в Грузії і бачили сліди застосування касетних бомб і розбиті будинки в місті Горі. І коли ми були на російському блокпосту, капітан армії Росії запитав нас: „Хто ви такі і чого ви сюди приїхали”? Ми сказали, що парламентарі з України. Він нам  відповів дослівно: „Зачем вам сюда ехать, скоро вы увидите у себя это».

Тому я питаю вас і говорю з відповідальністю, що обороноздатність нашої країни буде не на достатньому рівні, доки буде антиукраїнський парламент. Коли будуть тут розглядати ті питання, які спрямовані на те, щоб саме знищити обороноздатність нашої країни. Я питаю вас як військового генерала, скажіть, будь ласка, чи задовольняє вас фінансування Збройних Сил України менше ніж один відсоток  ВВП і звідти всі питання.

 

ВОРОБЙОВ Г.П. Я дуже дякую за запитання.

Шановні народні депутати! Безумовно, фінансування, яке на протязі  останніх років було і яке планується Збройним Силам, воно абсолютно не задовольняє. Воно дає можливість тільки утримувати Збройні Сили і забезпечувати щодо утримання, і на розвиток ми практично грошей не маємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, час для запитання вичерпано. Я прошу сідати.

 Прошу тепер, шановні колеги, записатися для  виступів представників від фракцій. Ми домовилися і проголосували, що до 15 хвилин. Тобто 15 хвилин йде запис.

Народний депутат Грицак,  фракція Партії регіонів. Право на виступ передає Анатолію Кириловичу Кінаху.

Шановні колеги, ми проголосували 15 хвилин на виступи, якщо будете наполягати, ми зможемо продовжити нашу роботу.

Іване Олександровичу, рішення Верховна Рада прийняла.

 

11:29:45

КІНАХ А.К.

Шановні народні депутати, шановні громадяни! Питання експорту спецтехніки і зброї є невід’ємною складовою національної безпеки України і міжнародного авторитету нашої держави. Тому його необхідно, безумовно, розглядати без емоційно-політичних звинувачень, тільки на високому державному, високопрофесійному системному рівні.

Система контролю за експортом спецтехніки і зброї була створена в Україні в середині 90-х років і відповідала на той час міжнародним стандартам. Але за останній період зв’язку з безпрецедентною руйнацією, політизацією інститутів влади в Україні, в тому числі таких, як Рада національної безпеки і оборони, Служба безпеки України, виникають величезні ризики і втрати Україною як міжнародного авторитету, так і фінансових результатів.

Необхідно відзначити, що сьогодні в світі загострюється проблема протиріччя між правом народу на самовизначення і територіальною цілісністю. І трагедії Косово, Абхазії, Південної Осетії підтверджують, наскільки серйозно світове співтовариство повинно шукати мирні шляхи виходу з ситуації. Але, зайнявши односторонню позицію заангажовану, заполітизовану, особисту, по відношенню до грузино-осетинських подій, Україна, на жаль, втратила шанс буди ефективними суб’єктом  формування  світової європейської колективної безпеки на засадах виконання міжнародних норм і , безумовно, мирними шляхами.

Дуже серйозно те, що обороноздатність країни отримала черговий нещадний удар. Сьогодні зірвані практично всі державні програми, починаючи з розвитку реформування Збройних сил, виготовлення спецтехніки, зброї. І те, що відбулося в питаннях постачання зброї до Грузії, зняття  з бойового чергування комплексу „БУК М-1”, це питання, яке повинно бути розглянуте, в тому числі, на рівні кримінальної відповідальності.     

Ми втратили на жаль, шанс задіяти чергові програми модернізації „БУК”, М-1.2, С-300, авіатехніка, зірвані програми будівництва корабля „Корвет” і багато інших. Виходячи із цього питання обороноздатності питання фінансових втрат однозначно мають найпринциповіші значення.

Фракція Партії регіонів закликає всі фракції, незалежно від політичного кольору, підтримати проект постанови, підготовлений Тимчасовою слідчою комісією і всі, незалежно від посад, повинні бути покарані.

Дякую за увагу.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Алексєєв Ігор Вікторович, будь ласка.

 

11:32:58

АЛЕКСЄЄВ І.В.

Дякую. Алексєєв, фракція комуністів, заступник голови комісії, пока еще полковник запаса.

Наведені факти, це по суті, у нормальній країні привід для початку процедури імпічменту Президента. Де позиція СБУ, Військової прокуратури, тому що по суті, наведені факти можна кваліфікувати як національну зраду. Я хочу, щоб ви задумалися, „Укрспецекспорт” державна структура і рішення з подібних злочинних авантюр неможливі без втручання чи рішень Головнокомандуючого країни. Виникає питання, хто кришує систему особистого збагачення верхівки України? Чи все ми знаємо стосовно постачання зброї до Грузії, адже озброєння Грузії носило відверто політичний та навіть геополітичний характер. Не виключаю, що озброєння Грузії супроводжувалося таємними, невідомими народу України протоколами та угодами, і зобов’язаннями певного характеру.

Другий  висновок. Сфера національної безпеки та оборони повинна перейти під жорсткий парламентський контроль. Сумнівні поставки в країни Азії та Африки, пов’язані з цим корупційні звинувачення на адресу відомих бізнесменів з України, політиків та кримінальних кіл, сьогоднішній скандал з „Фаїною” ще не завершений і пов’язаний з небезпекою для життя наших моряків і співвітчизників, все це вимагає того, щоб були переглянуті повноваження Президента і сфера національної  безпеки та оборони повинна повністю перейти під контроль парламенту. Комуністи вважають, що пост Президента як джерело внутрішніх та зовнішніх загроз взагалі необхідно ліквідувати, тому що результати 

Фрг__01727*001*039<11:34:39><ПіддубнякН.А.>

діяльності усіх трьох українських президентів наочно підтверджують цю принципову позицію Компартії.

Третій висновок. Зовнішня політика Ющенка провальна та небезпечна. Поставки високотехнологічних систем протиповітряної оборони, зокрема   БУК-1 та „Град” стали причиною руйнування співробітництва України та Російської Федерації у сфері ВПК. Саме з вини Ющенка як Головнокомандуючого і керівника РНБО Україна втратила шанс на модернізацію системи протиповітряної оборони, що могло б забезпечити  її обороноздатність як нейтральної держави.

Більше того, є серйозні підстави говорити про те, що пропаганда участі України в американській системі ПРО в Європі – це і є ціна, яку Ющенко сплатив за фактичну руйнацію оборонної системи країни  в 2005 – 2008 роках. Стверджую, що сумнівна американська парасолька за рахунок руйнації національних  Збройних Сил -  це злочин перед Україною і народом. 

І останнє. С 2005 года практически ключевым направлением политики Ющенко стало сближение с режимом Саакашвили. Причина очевидная - их сблизило не только кумовство или способ, которым они прорвались к власти, но и служба одному покровителю. Ющенко постоянно пытался накачать практическим смыслом абсолютно неэффективный ГУАМ. И это сомнительное объединение даже пытались трансформировать у военно-политический блок. Поэтому мы будем требовать выхода Украины из ГУАМ и денонсации всех соглашений в рамках …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Терещук Сергій Миколайович… Гриневецький Сергій Рафаїлович, будь ласка.

 

11:36:22

ГРИНЕВЕЦЬКИЙ С.Р.

Шановні колеги, перш за все я хотів би розпочати з того, що робота в комісії в якості секретаря дає мені всі підстави стверджувати, що квотний принцип формування влади, особливо політизація силових і правоохоронних структур призводить до  безвідповідальності, тотальної корупції і підводить до межі, за якою втрата державності.

Підтвердження цьому формально-бюрократичні відписки, поверхнева, а часом і брехливі матеріали, які надходили на адресу комісії. Але заради об’єктивності хочу відзначити і  фаховий підхід в деяких структурах такий, як ГоловКРУ  і Державне казначейство України. Я хотів би, щоб шановні колеги і телеглядачі, радіослухачі уважно послухали документ, який нам надійшов від  Державного казначейства України, як ми переймаємося  обороноздатністю нашої держави. Цитую.

„Відповідно до  Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік кошти від реалізації надлишкового  озброєння військової та спеціальної техніки, іншого майна Збройних сил України та інших утворених  згідно із законодавством  військових формувань  зараховуються на рахунки загального та спеціального фондів державного  бюджету, відкриті у Державному казначействі України.

Слід зазначити, що перерахування коштів від продажу продукції військового та спеціального призначення здійснювали: ДК „Укрспецекспорт”,  ДП „Укрінмаш”, ДП „Укроборонсервіс”, ДП „Прогрес” та інші підприємства.  Інформація, що міститься у платіжних дорученнях, відповідно до яких перераховуються зазначені кошти на рахунки державного бюджету, не дає змоги визначити, куди  та на які цілі були продано продукцію військового  та спеціального  призначення. При цьому  в полі  призначення платежу, платіжних доручень,  як правило, вказується  номер та дата угоди, відповідно до якої було здійснено перерахування коштів.

У зв'язку  з вище зазначеним у Державному казначействі України відсутня інформація щодо надходжень коштів від продажу продукції  військового та спеціального призначення до Грузії протягом  2004-2008 року”.

Шановні колеги,  мені здається, що тут головний ключ. А саме головне, ми  повинні  розуміти, що є Закон про правовий режим майна у Збройних силах України, стаття 6 називається „Відчуження військового майна”, де чітко виписано: „Кошти, одержані від реалізації військового майна, зараховуються до Державного бюджету України  та використовуються виключно на потреби оборони відповідно до кошторису Міністерства оборони України”.

От вам і всі відповіді. Дякую  за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Яворівський Володимир Олександрович.

 

11:39:35

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Мікрофон, будь ласка. Володимир Яворівський.

Я з радістю передаю слово генерал-полковнику, недавньому командуючому Сухопутними  військами  України Миколі Петрукові, БЮТ.

 

11:39:59

ПЕТРУК М.М.

Шановний головуючий, шановні народні депутати,  з самого початку, коли почала працювати комісія, я був на шляху того, щоб питання, які  розглядаються, і там, де ми повинні були провести розслідування,  щоб ці питання не політизувати, це-перше.

А друге, коли комісія працювала, у військових є принцип, поки робота комісії не завершилась, всього цього не оприлюднювати. Але  пішло по другому шляху, зрозуміло, тому і виникло питання, що комісія  повинна продовжити свою роботу.  І це є не правильно з самого початку роботи комісії. Ніхто мене не бачив перед камерами, коли йшло розслідування, і набагато б глибше воно пройшло, якби ми виконали оці принципи. Це перше.

Друге.  У питанні розслідування на перше б місце  я поставив  питання, і на що б ми повинні звернути увагу, і що б повинні звернути увагу правоохоронні органи – це те, що все-таки є злочин, є неправильне вилучення зенітно-ракетного дивізіону зі складу бойового Збройних Сил України. Тому, Геннадій Петрович,  ви злукавили, я вас поважаю як генерал-полковника, але я 41 рік прослужив в армії і не менше розбираюсь у цих ділах, це є.

Друге питання, яке потрібно поставити, яке потрібно поставити, послухайте. Аргументи? Це все абсолютно на поверхні, як військового. Якщо у мене є зенітно-ракетний дивізіон, то я його можу застосовувати або на бойовому чергуванні, або він може готуватися до бойового чергуванні і стояти у сховищах. ( Ш у м  у  з а л і)

 Друге питання. На що потрібно звернути увагу і де повинні  працювати правоохоронні органи? Це та техніка, яка вилучалась із Збройних сил України, друге питання, та техніка, яка вилучалась зі Збройних сил України, вона повинна була продаватись по тій ціні, яку вона заслуговує. Тому Збройні Сили у всі часи, я не кажу за техніку, яка продавалась Грузії, у всі часи Збройні сили получали від продажу техніки крихти, і тому Збройні Сили знаходяться в такому жалюгідному стані на цей час: і немає квартир, немає оновлення техніки, немає модернізації техніки і все таке інше.

Тому я ще раз нагадую, два питання: підрив бойової готовності протиповітряної оборони і продаж техніки, яка вилучалась з Збройних Сил. Остальне все можна відкинути. Дякую за увагу.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ольга Герасим'юк, фракція "Наша Україна – Народна Самооборона”. Анатолій Степанович Гриценко, будь ласка. Прошу уваги, шановні колеги!

 

11:43:08

ГРИЦЕНКО А.С.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги! Я просив би, Володимире Михайловичу, не обмежувати мені час, оскільки тричі згадувалось моє прізвище, і дати можливість для репліки також, щоб я потім не виходив. 

Шановні колеги, я розумію, що в цьому залі багато хто…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Степанович, я перепрошую! Шановні колеги, оскільки Анатолій Степанович і виступає як представник фракції, і водночас є головою комітету, то давайте п'ять хвилин, якщо нема заперечень. І прізвище згадувалось. Будь ласка.

 

11:43:33

ГРИЦЕНКО А.С. Дякую.  Я розумію, в цьому залі багато хто не любить Президента або Прем`єра, або конкретного міністра, але я хотів би, щоб ми зараз заспокоїлися і вникли в суть того чи іншого, щоб прийняти виважене рішення.

Я хочу зупинитися на шести моментах.

Перший – етичний момент. Я думаю, що це ганьба, коли в цій ложі зараз немає міністра оборони, голови СБУ, міністра закордонних справ, а посадили генерал-полковника. (О п л е с к и) Це – перше. Я думаю, що частину цієї ганьби повинен взяти на себе голова комісії, який через секретаріат їх навіть не запросив. Але навіть якби не запросили, вони повинні сидіти тут. Це – перше.

Друге. Я хотів би, ну скажем так, в делікатній формі сказати, що якби Партія регіонів на посаду голови комісії висунула тих людей, які тут виступали, зокрема Анатолій Кінах чи Олександр Кузьмук, не було б тієї клоунади і не було б приниження України  з цього вкрай делікатного і важливого питання.

Чому? От, прозвучало з трибуни, що Гриценко не являвся, не давав пояснень. Я засвідчую і підтвердять тут голова… заступник голови комісії і інші: жодного звернення до Гриценка з переліком питань, на які треба дати відповіді, не було. Мене запросили о 16-ій годині по факсу для ознайомлення із звітом, а я міг би дати відповіді на багато питань. Якщо будуть, я їх дам. Тобто голова комісії не звертався до мене, щоб дати пояснення.

Далі. Вкрай важливе питання. На превеликий жаль, висвічуються слайди з таємними документами. Я звертаю увагу Голови Верховної Ради! І голова комісії всупереч елементарній етиці, коли немає рішення комісії і звіту затвердженого, по всім каналам – українським, російським – дає коментарі з цих вкрай чутливих питань, які тільки на користь конкурентам. І не тільки російським на цьому чутливому ринку. Неприпустимо! Не припустимо цього робити!

Другий момент – законність. Я поважаю людей, які тут виступали, але злочину нема. Можна говорити про відповідальність, але Президент є Верховним головнокомандуючим Збройних Сил. Він сам затверджує стратегічний замисел застосування. Він визначає дислокацію військових частин. Він затверджує бойовий склад так, як він вважає і він особисто відповідає. 

Да, ви бачили документи, які висвічувались у тому числі за моїм підписом. Да, я доповідав особисто і усно, і письмово Президенту про те, що,  на мій погляд, як міністра оборони недоцільно було  постачати „БУК М-1”. Саме з питань боєздатності, і саме з питань ускладнення відносин  з Росією. Я цього не підтримував, але Президент – я  визнаю – він має право прийняти це рішення, і він несе за це відповідальність. І це не питання  порушення закону. Жодного закону  не було порушено. Єдине, на що  я наполіг, будучи міністром, щоб після того як я залишу пост, начальника Генштаба не посадили в тюрму, щоб уряд прийняв рішення про виведення з бойового складу. Чому уряд? Бо він має ці повноваження і, по-друге, саме уряд своєю постановою затверджує перелік об`єктів, які армія повинна захищати з повітря. Тому щоб уряд знав, виводячи з бойового складу „БУК М-1” відповідно які це матиме наслідки. Але, повторюю, порушення закону тут не було і рішення уряду абсолютно легітимне.

Що стосується інших порушень закону. Наш комітет за участю керівників Комітету з питань закордонних справ   і євроатлантичної інтеграції зібрався ще в середині серпня, коли ще були відпустки, але була війна. Я дякую депутатам, які приїхали. І саме тоді зразу заслухали і „Укрспецекспорт”, і Державну службу експортного контролю: що ми постачали за весь період, чи постачали всупереч закону, чи у відповідності до закону. І отримали після цього в письмовій формі, цей матеріал лежить в Першому відділі Апарату Верховної Ради, до відома трьох голів комітетів, де чітко показано повний перелік усього, що постачалося, за підписами людей, які відповідають, і так само абсолютно чітко визначено: жодного закону, жодного міжнародного договору Україна не порушила, постачаючи зброю до Грузії. Юридично жодного закону ми не порушили, жодного міжнародного договору. І ні Організація Обєднаних Націй, ні жодна з країн-партнерів не може нас дорікати, давайте чесно про це скажемо. (Ш у м  у  з а л і)

Наступне, третє питання: військовий аспект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу уваги!

 

ГРИЦЕНКО А.С. Голова комісії сказав, що наші військові брали участь, в тому числі в бойових обслугах і так далі. Це брехня, це неправда. І щойно генерал Воробйов доповів, і я ці дані перевіряв ще тоді, в серпні з уповноваженим представником заступника міністра закордонних справ Єлісеєвим. Були 15 осіб наших військовослужбовців, які згідно планів, затверджених рік тому, проходили планову підготовку, короткочасну, в центрі гірської підготовки, який був збудований на території Грузії країнами – партнерами НАТО, включаючи Росію, Білорусь і всіх інших. Це була планова, як тільки почалась війна – їх зразу вивели. Жодний військовий не брав участі в цьому.

Четверте питання: чи брали участь громадяни…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість… Шановні колеги, ви не заперечуєте, щоб продовжити виступ? Я прошу вас: дайте можливість завершити виступ.

Виступайте, будь ласка. Немає заперечень.

 

ГРИЦЕНКО А.С. Дякую. Чи брали участь цивільні. Ще на засіданні комітету в серпні ми почули, що ні. Тут наводяться певні прізвища і написано, що інформація перевіряється. Вона вже місяць перевіряється. І не буде тих даних, які показали росіяни чи цхінвальці з відео якихось своїх телефонів, підтверджених, давно вже можна було перевірити і через міністра внутрішніх справ, і через заступника, яким є комуніст, і так далі. Немає цих даних. Давайте на себе цього не брати.

І останнє: що стосується проекту рішення. В такому вигляді за цей проект рішення голосувати недоцільно. Але за нього треба голосувати попунктно і я тоді готовий  голосувати.

Пропозиція: пункт перший – звіт прийняти до відома, звернути увагу всіх, дотриматися закону – за, треба приймати. Друге, передати всі матеріали для розслідування в Генеральну прокуратуру – за. І особливо звернути увагу на економічні питання, які тут звучали. Тому що Міноборони до цього відношення немає. Я не знаю, куди пішли ці гроші, але якщо казначейство говорить, що не було ні копійки, то треба ці дані перевірити.

Третє, дати правову оцінку – за.

Четверте, пяте – проти, тому що комісія під таким головуванням нічого далі не зробить, тим більше з інших питань.

Шосте – за, опублікувати  в „Голосі України”.

І останнє – те, що стосується відповідальності міністра Єханурова, як тут говорили. Немає жодних підстав знімати за це Юрія Єханурова. Скажу більше, Юрія Єханурова є за що знімати за інше. І наше засідання комітету в середу закінчилося тим, що буде пропонуватися створення ТСК для того, щоб він відповів за те, що 16 наших вертольотів зараз  не в складі Сухопутних військ, а літають не зрозуміло де, і не зрозуміло, які завдання виконують. От за те можна знімати, а за це Єханурова знімати  не можна.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, шановні колеги, я прошу вас, давайте домовився так, поки що не керувати мною. Відповідно до Регламенту, має право на заключне слово. І я без вашої підказки знаю, що зробити.

Будь ласка, 3 хвилини заключне слово Коновалюку.

 

11:51:08

КОНОВАЛЮК В.І.

Уважаемые коллеги, ну, очевидно, остается только вспомнить Святое Писание и сказать, что праведность возвышает народ, а безнаказанность – бесчестие для народа. Вот бесчестие – это как раз тем людям, которые, понимая непосредственное свое участие, а Гриценко – соучастник всех этих преступных действий, и говорить о том, что никто не приглашал – это цинично. Мы, фактически, неоднократно приглашали, тем более секретарь следственной комиссии является первым заместителем главы Комитета по обороне и национальной безопасности, в котором Гриценко председательствует.

Поэтому, очевидно, вам сложно сейчас говорить о том, конкретными  теми злоупотреблениями, которые вы совершили. Вы знаете, мы помним три правительства, вы в составе были трех правительств, когда вы, фактически, каждый день отпускали комплименты в сторону Ющенко. Когда он только вас оставил без должности, вы, фактически, стали его основным критиком. Это, к сожалению, характеризует вас.

Вы знаете, когда, когда руководитель Министерства обороны принимает решение, подписывает вот этот документ. Тайна этого документа, поверьте мне, исключительно гриф лежит на том, что это уже противоправные действия. Гриценко его подписывает сознательно, осознанно (вот ваша подпись стоит). И вместо того, чтобы реагировать, выступать и говорить, что это нанесет колоссальный ущерб стране. Вторым документом, вот вы резолюцию делаете, вы подписываете документ на сотрудничество с «Рособоронэкспортом». Понимаете, сущность ваша в чем заключается? И такие вот люди, как вы, довели сегодня армию полностью до развала и разворовывания, деморализации Вооруженных Сил!

Вы своему Терещенко, заместителю, даете поручение, он же собирает должностных лиц, мы все телеграммы отследили, которые касались уже снятия с боевого дежурства двух комплексов ЗРК «БУК М-1» и много другого. Вы знаете, я, возглавляя эту комиссию, вынужден был колоссальные испытания пройти, отправить свою семью в безопасно место, отбивать те грязные упреки и обвинения, которые вы с молчаливого согласия, псевдодемократы, делали в мой адрес.

Но я вам хочу сказать одно, что правда одна, и ответственность вас не минет. Она не минет ответственность и Президента Украины, который реально нанес стране колоссальный ущерб, материальный и ущерб национальной безопасности и обороне.

И в конце я бы хотел отметить, что мы будем настаивать на включении в проект постановления, отдельным постановление проголосовать об ответственности и отставке министра Еханурова. И не вам сегодня давать оценку мне. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні депутати, заключне слово голова комісії зробив. Оскільки згадувалося прізвище народного депутата України, а я просив би, шановні колеги,  не звинувачувати один одного, ми всі колеги. Будете щось доведено офіційно, тоді будемо звинувачувати. Прошу вас, давайте толерантно.

Анатолій Гриценко. Мікрофон увімкніть, хвилина на репліку.

 

11:54:01

ГРИЦЕНКО А.С.

Дякую. Шановні колеги,  я не буду називати прізвищ. Але людина, яка щойно виступала, я просто наведу факти. Вона прослужила у Збройних Силах Радянського Союзу чотири роки. Почала з посади командира взводу і з неї звільнилася. Військові знають, хто прослужив більше двох років - абсолютно безперспективний.

Друге. З російської армії цю людину вигнали, вигнали наказом командуючого Сибірського воєнного округу за невідповідність моральним рисам офіцера російської армії. Я думаю, решту коментарів… І мені жаль, що Партія регіонів більш сильнішого голову не призначила на цю важливу комісію. Дякую. (О п л е с к и).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, заспокойтеся, я ще раз хочу сказати, шановні колеги, репліки на репліку не буває. Це буде безкінечно. Тому Олександр Кузьмук, він вас усіх зараз помирить, який знає всі військові проблеми. Одну хвилину й будемо голосувати.

 

11:55:00

КУЗЬМУК О.І.

Шановні колеги, дійсно я не хочу нікому відповідати, але дещо для всіх вас хотів би прояснити. Да, Верховний Головнокомандуючий приймає рішення, затверджує плани, які для нього розробляє Генеральний штаб, приймає рішення і несе відповідальність. Але тут я не бачу ніякої відповідальності. Знято два дивізіони з бойового чергування, які повинні були забезпечувати прикриття у воєнний час об’єктів хімічної промисловості та інші задачі, це не таємниця, а в мирний час забезпечувати прикриття від терористичних атак з повітря. Закрити їх нема чим. До чого це призводить? Декілька років тому ліквідували військові частини в Болграді, в Криму, а тепер їх знову поновлюють, витрачаючи величезні гроші. Так як можна тоді казати про відповідальність? Один рік викреслюємо, другий рік відновлюємо боєздатність. Нема приємствєнності…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, шановні колеги, обговорення цього непростого питання завершено. Переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, якщо зараз ставити на голосування й приймати одразу ці рішення, тут є багато уточнень, які необхідно внести у кожний пункт. Тому в мене така пропозиція. Для того щоб воно було правильно сформульовано, зараз юридичне управління подивилося і тут є правки такого правового, технічного характеру. Тому в мене така пропозиція – давайте ми зараз його приймемо за основу, якщо Верховна Рада  прийме, а потім по кожній позиції. Тут є, ну, наприклад, якщо ми затверджуємо звіт комісії, то немає  потреби їй продовжувати роботу, правильно? Очевидно це попередній звіт тоді комісії чи проміжний. Якщо ми пишемо „звернути увагу керівників державних органів”, то очевидно треба записати „відповідних органів державної влади”. Тобто це такі правки, які треба врахувати.

Тому якщо немає заперечень, я зараз ставлю на голосування пропозицію... По процедурі чого? Будь ласка запишіться, зараз давайте таким чином – продовжимо наше засідання до завершення роботи. Я маю... до перерви.

Друге. Я буду просити вас, шановні колеги, після завершення розгляду цього питання, щоб ми проголосували і за скороченою процедурою розглянули інші питання, там йдеться про новорічні свята, про дітей і таке інше. Тому зараз по процедурі, будь ласка, 5 хвилин достатньо? Запишіться, будь ласка.

Будь ласка, на табло прізвища. Лілія Григорович. Лілія Степанівна, будь ласка, мікрофон ваш.

 

11:58:11

ГРИГОРОВИЧ Л.С.

Шановний Володимир Михайлович! Шановні народні депутати! Ми сьогодні, здається, намагалися говорити про національну безпеку і її загрозу. Так от, ми сьогодні стали свідками, що найбільша загроза національній безпеці сьогодні стояла на цій трибуні в особі звільненого за недостатню моральність лейтенанта. В особі людини, яка захищає національні інтереси будь кого, тільки не України. В особі людини, яка користується паперчиками, пропрацьованих в конторах будь-яких, тільки не в Україні. І коли критична маса таких аморальних лейтенантиків, які вилетіли з одного гнізда, з одного університету, чи одного вузу в 93-му році, сягає критичної кількості в українському парламенті, оце є найбільша загроза національній безпеці.

Я закликаю всіх, хто носить паспорт України і посвідчення депутата Верховної Ради України відкинути піар цього аморального лейтенантика на догоду сусідній державі, а  працювати на українській національній…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Смітюх, фракція Партії регіонів.

 

11:59:23

СМІТЮХ Г.Є.

Прошу передати, Коновалюку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, народний депутат Коновалюк.

 

11:59:29

КОНОВАЛЮК В.І.

Уважаемые коллеги, я честно удивлен подобной низостью и мерзостью людей, которые еще пытаются представить себя такими псевдопатриотами Украины.

В  1991 году я служил в Западной группе войск и когда распался Союз, стоял вопрос просто – либо гражданство Украины, либо военная карьера в Российской Федерации, я выбрали гражданство Украины. И выбрал это гражданство не для того, чтобы смотреть на то, что происходит сегодня со страной, с тем невежеством и к чему вы привели государство. А бороться с теми преступлениями, которые совершаете вы и прикрываете вы их сегодня. Поэтому моя совесть офицерская чиста и поверьте мне, больше низости и грязи, которые высказываете вы, вместо того, чтобы дать себе оценку и своему Президенту, сегодня не исходят, вы пытаетесь просто избежать ответственности.

А я, Владимир Михайлович, хочу одного, чтобы мы рассмотрели проект постановления 3507 по Еханурову, это требования нашей фракции Партии регионов.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, фракція „Блоку Литвина”.

 

12:00:35

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Олег Зарубінський, „Блок Литвина”.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги, я не професійний військовий, хоча чесно пройшов строкову службу в лавах армії, але навіть я розумію, що очевидно такі речі, які були сьогодні сказані, мали б були сказані в закритому режимі. Не тому, що це мова йде про порушення якоїсь гласності, я, наприклад, почув і очевидно люди, які не є громадянами України, сьогодні почули, які об’єкти в Україні сьогодні не є захищеними, наприклад. Ну вдумайтесь, яка країна таке б допустила такі слухання, коли всі знають сьогодні, які об’єкти в Україні є незахищеними, в тому числі, і від терористичних атак.

Що стосується процедури, я хотів би підтримати і закликати підтримати Голову Верховної Ради, що ми сьогодні могли б проголосувати за основу з тим, щоб рішення було досконалим, щоб там не було якихось юридичних колізій і якихось контрреверсивних питань. Тому очевидно варто проголосувати сьогодні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Шкіль, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

12:01:46

ШКІЛЬ А.В.

Дякую. Я хотів би наголосити, по-перше, на тому, що давайте в цих наших виступах принаймні припинити, давайте припинемо ображати військових і українську армію. Тому що у нас всі вказівки, всі завдання перед армією і всі накази дає Головнокомандуючий. Армія виконує ці накази. А зробити винними я не знаю міністра чи заступника міністрів, це легко в цій ситуації. Якщо вони винні, хай ними займається відповідна військова прокуратура і ставить всі крапки над „і”.

Зараз у цій дискусії ми справді перейшли край. Ми почали ображати військові звання, ми почали ображати один одного, обзивати. Я не знаю,  лейтенантом -  це честь. І лейтенант, і капітан, і полковники, і генерали, якщо ці звання отримані за заслуги. Тому я хотів би на цьому наголосити.

Ми мусимо, шукаючи істину, не шукати причини для того, щоб образити цілу державу, цілу армію і самих себе. Тому  я закликаю всіх принаймні до толерантності.

Звичайно пропозиція була  б добра – попунктно голосувати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Юрій Кармазін, фракція "Наша Україна-Народна Самооборона".

 

12:03:02

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія Захисників Вітчизни "Наша Україна-Народна Самооборона" .

Шановні народні депутати! Шановний Володимире Михайловичу! Ми зараз є свідками того, що ми порушили режим таємності, коли таємна інформація оприлюднювалась на відкритому засіданні. Вона зараз надрукована у нас з вами, відкриті всі схеми, все. Наслідки непрофесійності керівництва Служби безпеки, керівництва Міноборони, ми будемо дуже довго ще потім ліквідовувати.

Але в мене пропозиція. У мене пропозиція припинити роботу слідчої комісії, указати, що звіт не в повній мірі відповідає Регламенту Верховної Ради і терміново повернутися до затвердження прийняття Закону про депутатські слідчі комісії. Все має бути за законом. Абсолютно все. І ті…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати!

Ми обмінялися думками щодо процедури розгляду питання. Я хочу сказати таке, я сприймаю зауваження, яке прозвучало від Анатолія Гриценка, від Юрія Кармазіна відносно матеріалів, але ті матеріали, які вам роздані (мені керівництво Апарату стверджувало), що вони не мають жодного грифу, їх можна подавати.  Те, що показували на слайдах, очевидно, всім нам треба розібратися, щоб у нас було рішення, яке б забезпечило дотримання державних інтересів і захисту державних таємниць. Я сказав вам.

Тепер, шановні колеги, така є пропозиція: прийняти проект постанови за основу, після того по кожному пункту ті правки, які я вам запропоную, а це не мої правки, а правки, які пропонує юридичне управління, проголосувати. Що підтримано – те буде підтримано, після того поставити на голосування в цілому.

Чому я пропоную прийняти сьогодні постанову? Бо інакше ми будемо принижувати країну і на наступний пленарний тиждень будемо знову обговорювати цю тему. Треба прийняти рішення, яке б було рішенням Верховної  Ради України.

З мотивів немає, шановні колеги, уже проголосували. Прошу уваги! Ми тільки що розглядали питання. Тому давайте ми завершимо якомога швидше розгляд цього питання.

Я ставлю на голосування про прийняття за основу проекту Постанови Верховної  Ради України, реєстраційний номер 3451. За основу.

 

12:06:10

За-261

Постанова прийнята.

По фракціях? Будь ласка. Прошу уваги.

Партія регіонів  - 172, "Блок Юлії Тимошенко" – 44, "Наша Україна-Народна Самооборона" – 0, комуністів – 26, „Блок Литвина” – 19.

Тепер, шановні колеги, відносно назви комісії. Прошу уваги…

(Ш у м  у  з а л і)

Шановні колеги, не звіт Тимчасової комісії, а про попередній звіт. Правильно? Тому я ставлю цю пропозицію на голосування. Назва постанови „Про попередній звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної  Ради України…”, і далі за текстом. Прошу голосувати.

 

12:07:01

За-250

Рішення прийнято.

Тепер далі. Перший пункт... По фракціях? Будь ласка. Партія регіонів – 174, Блок Тимошенко – 32, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 0, комуністів – 26, „Блок Литвина” – 18.

Тепер відповідно назви постанови. У першому пункті записати таке: „Попередній звіт тимчасової комісії” – і далі за текстом. А там, де йдеться „Звернути увагу керівників державних органів” записати у такий спосіб: „Звернути увагу керівників відповідних органів державної влади” – і далі за текстом.

Я ставлю на голосування ці поправки.

 

12:08:03

За-264

Рішення прийнято.

По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 172, Блок Тимошенко – 46, "Наша Україна - Народна Самооборона" – 1, комуністів – 26, „Блок Литвина” – 19.

У другому пункті „Тимчасовій слідчій комісії передати матеріали розслідування до Генеральної прокуратури України”, отут „їх вивчення та” пропоную вилучити, передають не для того, щоб ними дивилися, зрозуміло, для вивчення, „для відповідного реагування на них”.

Шановні колеги, Генеральна прокуратура керується виключно законодавством. Прошу голосувати другий пункт.

 

12:09:05

За-272

Рішення прийнято.

У третьому пункті, шановні колеги, треба просто РНБО, скорочення, розшифрувати і ТСК записати: тимчасова спеціальна комісія, як того вимагає техніка юридична.

Що?

Шановні колеги, зараз як ми ввійдемось, давайте пропозиції технічного характеру проголосуємо, бо зараз кожного пропозиції, ми ж нічого не дійдемо. З урахуванням цього, що, що? Я читаю: „Генеральній прокуратурі України дати правову оцінку діям міністра оборони України Єханурова, в. о. Голови Служби безпеки України Наливайченка, Секретаря Ради національної безпеки і оборони Богатирьової, генерального директора „Укрспецекспорту” Бондарчука, спрямованим на блокування та ігнорування Тимчасової спеціальної комісії, перешкоджання здійсненню покладених на неї функцій”. Отака пропозиція. Там тільки розшифрувати треба. Я ставлю  на голосування. Прошу визначатися.

 

12:10:25

За – 229

Рішення прийнято.

Шановні колеги, Верховна Рада України, давайте подивіться, яким складом затвердила цю комісію. Тому це звіт роботи, яку ми доручали зробити. Подобається він чи ні, а це значить, погано ми працюємо.

Шановні колеги, по фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 171, "Блок Юлії Тимошенко" –  31, "Наша Україна – Народна Самооборона" – 1, комуністи – 26, "Блок Литвина" – 0.

Шановні колеги, тепер щодо четвертого пункту. Так записувати четвертий пункт не можна. А саме, як це записано: „Враховуючи, що ситуація в кавказькому регіоні залишається напруженою, вибухонебезпечною, а також у відповідності до вимог законодавства про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання, вважати за необхідне тимчасово призупинити поставку військової техніки та озброєння до Грузії”. Ми не можемо давати оцінки того, що відбувається там. Тому, оскільки Верховна Рада  проголосувала за основу, і поважаючи рішення Верховної Ради, можна записати лише так, коректно: „Вважати за необхідне тимчасово призупинити поставку військової техніки та озброєння до Грузії” і далі „Кабінету Міністрів прийняти з цього приводу відповідне рішення”. І не більше того. Не більше того. (Ш у м   у  з а л і).

Будь ласка, запишіться, шановні колеги! Три хвилини, запишіться будь ласка, будь ласка на табло. Та не можна писати те, що запропоновано. Народний депутат Смітюх, фракція Партії регіонів.

 

12:12:14

СМІТЮХ Г.Є.

Прошу передати слово Кисельову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, мікрофон Кисельова.

 

12:12:20

КИСЕЛЬОВ В.О.

Я вважаю, що треба голосувати це питання, ставте на  голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Симоненко, фракція комуністів.

 

12:12:35

СИМОНЕНКО П.М.

Симоненко, фракція комуністів.

Я вважаю, що слід підтримати пропозицію, яку вніс сьогодні чи зараз, Володимир Михайлович і таким чином ми приймемо відповідальне рішення, що Україна як держава, яка поважає мир і  спокій в усьому мирі, яка сьогодні з повагою ставиться до всіх народів, ніколи не буде тією державою, з якої постачається  зброя, якою вбивають мирне населення.

Я вважаю, що ми повинні зробити певні висновки з того, що українською зброєю, яку продавав Ющенко і його посіпаки, вбивали пенсіонерів, людей похилого віку, вбивали матерів з дітьми, вночі з системи залпового вогню „Град”. Я вважаю, що така постановка питання, що треба призупинити постачання військової техніки і відповідне рішення остаточно повинен прийняти Кабінет Міністрів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Писаренко, фракція  "Блок Юлії Тимошенко".

 

12:13:38

ПИСАРЕНКО В.В.

Шановні колеги! За такою логікою нам потрібно тоді припинити постачання зброї до всіх країн, з якими торгує Україна сьогодні. Ви знаєте, давайте, поки у нас немає засвічених фактів і порушення не  встановлені відповідно до чинного законодавства, не будемо зупиняти сьогодні наші зовнішно-торгівельні відносини.

І фракція "Блоку Юлії Тимошенко" звичайно не підтримує те, що взагалі такий пункт існував, адже тим самим ми  порушуємо наші зовнішні зобов’язання перед іншими країнами. Тому давайте зараз не будемо говорити такі речі, які сьогодні звичайно не додадуть нашій країні іміджу на світовій арені. Тим більше, що Україна є не останньою на ринку продажу озброєнь. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, фракція „Блоку Литвина”.

 

12:14:26

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Шановні колеги, є два варіанти, або взагалі викинути цей пункт, або другий варіант, можливо, він такий який влаштує більшу частину залу, може полягати в тому, що запропонував Володимир Михайлович. Справа в тому, що предмет цієї постанови це не наша оцінка українським парламентом ситуація, яка є в кавказькому регіоні, вибухонебезпечна вона чи не вибухонебезпечна. Тому, якщо б зал погодився, можна було б дійсно проголосувати без першої диспозиції, зважаючи на що, а залишився тільки другу диспозицію. Або інший варіант, якщо взагалі викинути цей пункт. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Кендзьор, будь ласка.

 

12:15:11

КЕНДЗЬОР Я.М.

Я прошу передати слово, Володимир Михайловичу, Анатолію Гриценко, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Степанович Гриценко, будь ласка.

 

12:15:22

ГРИЦЕНКО А.С. Дякую.

Шановні колеги, давайте будемо послідовними, війна на Кавказі велась двома країнами, якщо до Грузії, то і до Росії заборонити, але це не відповідає нашим інтересам і це підриває імідж нашої держави. Тому пропозиція, вилучити пункт 4. Саакашвілі зробив вже для себе висновки і решта за нього зробили, так само як і Російська Федерація, але не будемо втрачати ні робочі місця, ні технології, ні підривати престиж взагалі свій в інших регіонах світу. Вилучити пункт 4, дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я хочу ще раз сказати, оскільки ми проголосували за основу і для того, щоб знайти якийсь вихід, була запропоноване таке компромісне формулювання. Але виступи колег Писаренко, Анатолія Гриценка, вони мають логіку. Тому відповідно до цих пропозицій, ми поставимо на голосування розгляд цього питання.

Таким чином, є пропозиція, що вважати за необхідне тимчасово призупинити поставку військової техніки та озброєння до Грузії, Кабінету Міністрів прийняти з цього приводу відповідне рішення. Воно може негативно позначитись щодо роботи і постачання, власне на підставі тих контрактів, які є і друге було, пропозиція вилучити взагалі цей пункт. Тому по мірі надходження цих пропозицій, я ставлю на голосування першу пропозицію, яка запропонована, 

Фрг__01727*001*056<12:16:50><ПузійЛ.Г.>

Фрг__01727*001*056<12:16:50><ПузійЛ.Г.>

комісію вважати за необхідне тимчасово призупинити поставку військової техніки та озброєння до Грузії. Кабінету Міністрів України  прийняти з цього приводу відповідне рішення.

Прошу, шановні колеги, визначитися шляхом голосування з урахуванням інтересів національних України. Будь ласка.

 

12:17:17

За-195

По фракціях, пропозиція не підтримана.

Партія регіонів – 169, "Блок Юлії Тимошенко" – 0, "Наша Україна-Народна Самооборона" – 0, фракція комуністів – 26, "Блок Литвина" – 0.

Я тепер ставлю на голосування другу пропозицію. Вилучити, що-що?

Шановні колеги! Одну хвилинку. Адам Іванович Мартинюк мені правильно підказує – прошу уваги! – що, якщо цей пункт не проголосований, він вилучається. Ні? Ні. Добре. Давайте.

Шановні колеги! Я прошу вас, не кричить всі разом. Для того, щоб прийняти бездоганне рішення я ставлю на голосування про вилучення цього пункту із проект постанови.

Прошу голосувати.

 

12:18:24

За-237

Рішення прийнято.

По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 1, "Блок Юлії Тимошенко" – 155, "Наша Україна-Народна Самооборона"   - 62, фракція комуністів – 0, "Блок Литвина" -19.

Тепер наступне питання. Це п’ята позиція. „Роботу Тимчасової слідчої комісії продовжити до червня 2009 року і доручити Тимчасовій спеціальній комісії розслідувати обставини, пов’язані з постачанням та транспортуванням військової техніки вантажним судном „Фаина”, захопленим сомалійськими піратами. Тут, шановні колеги, в цьому проекті який проголосували за основу розширюються повноваження комісії – це перша пропозиція.

Друга пропозиція прозвучала від Юрія Кармазіна взагалі цей пункт вилучити.

Фрг__01727*001*057<12:19:19><КононенкоН.М.>

Тому в порядку надходження пропозицій я буду ставити на голосування.

Ставиться на голосування першою пропозиція тимчасової спеціальної комісії. Це пункт п’ятий: „Роботу  Тимчасової слідчої комісії продовжити до червня 2009 року і доручити Тимчасовій спеціальній комісії розслідувати обставини, пов’язані з постачанням та транспортуванням військової техніки вантажним судном „Фаїна”, захопленим сомалійськими піратами”.

Прошу шляхом голосування визначитись.

 

12:20:04

За-199

Рішення не прийнято.

Шановні колеги! Ну воно автоматично, якщо вже пункт цей не  пройшов, так про що ми говоримо?

Далі. Шостий пункт: „Висновки Тимчасової слідчої комісії опублікувати у газеті „Голос України”.

Шановні колеги! Ну я прошу вас, ви заперечуєте, а ми ставимо все на голосування. Шановні колеги! Я прошу вас! Я ставлю на голосування цю пропозицію. Прошу шляхом голосування визначитись. Ми вже все обґрунтовували, давайте працювати далі.

 

12:20:57

За-199

Шановні колеги! Ще один пункт треба нам додати: „Ця Постанова  набирає чинності з дня її прийняття”. 

Прошу голосувати.

 

12:21:27

За-325

Шановні колеги! Давайте, щоб у нас не було двочитань, треба нам зараз проголосувати, ми ж не підтримали продовження роботи комісії. Нам треба проголосувати за те, щоб цей пункт скасувати. Ну мені тут підказують, давайте ми зараз поставимо на голосування про

Фрг__01727*001*058<12:21:48><РоманенкоТ.І.>

вилучення п’ятого пункту про продовження роботи комісії. Прошу голосувати.

 

12:22:06

За-231

Рішення прийнято.

Тепер я ставлю на голосування... Тепер я ставлю, шановні колеги, на голосування про прийняття у цілому із вилученням слів „попередній звіт”, оскільки не продовжили роботи. Тому ставиться на голосування пропозиція про прийняття проекту постанови у цілому як постанови (реєстраційний номер 3451) із вилученням слів „попередній звіт”, просто це ми вважати будемо звіт. Прошу голосувати. Шановні колеги, зараз ми заведемо у глухий кут, прошу голосувати.

 

12:22:54

За-282

Рішення прийнято. Розгляд питання завершено.

Шановні колеги, є прохання, можливо ми зараз проголосуємо за те, -  прошу уваги, не розходитися, – щоб ми не оголошували перерву, за скороченою процедурою розглянули ті питання, які є вкрай нагальними. Я ставлю на голосування цю пропозицію, щоб не оголошувати перерви і розглянути всі питання за скороченою процедурою і завершити їх розгляд на ранковому пленарному засіданні. Прошу голосувати.

 

12:23:39

За-244

Рішення прийнято.

Оголошується до розгляду проект Закону про посилення відповідальності за несвоєчасну виплату або безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших встановлених законом виплат. Доповідач: міністр праці та соціальної політики Людмила Леонтіївна Денисова.

 

ДЕНИСОВА Л.Л.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати,   на сьогодні в Україні, незважаючи на прийняття цілої низки законів стан соціального захисту працюючих, додержання норм положень трудового права не можна вважати задовільним. Тому результати перевірок проведених державними інспекторами праці свідчать, що майже 90 відсотків роботодавців порушують трудове законодавство. Найбільш порушень відбувається в сфері оплати праці.

За даними Держкомстату станом на 1 листопада 2008 року заборгованість виплати заробітної плати складала мільярд 44 мільйона гривень.

За дев’ять місяців поточного року державними інспекторами праці здійснено 311 перевірок підприємств і організацій щодо дотримання законодавства про працю.

По результатам приведених пробірок складено та передано до суду 22 тисячі 715 протоколів про порушення законодавства або 66 відсотків до перевірених підприємств.

До правоохоронних органів для притягнення винних до кримінальної відповідальності передано 5 тисяч 79 матеріалів перевірок. На 13 тисяч посадових осіб накладено 3 мільйона 800 тисяч гривень штрафів. Судами винесено 17,6 тисяч рішень про адміністративні стягнення. Проте, вжиті заходи не вплинули на покращення ситуації за дотриманням трудового законодавства, то як вони можуть вплинути коли державний інспектор може накладати штраф за невиконання законних вимог посадових осіб Держнаглядпраці в розмірі від 17 до 238 гривень, а суди можуть накладати штрафи за адміністративні порушення від…

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України О.В.ЛАВРИНОВИЧ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте, у нас скорочена процедура 2 хвилини.

 

ДЕНИСОВА Л.Л. Тисяча 700 гривень.

Тому на ваш розгляд пропонується цей законопроект, який підвищує розміри адміністративних штрафів та пом’якшує кримінальну відповідальність. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сідайте, будь ласка. Будь ласка, два – за, два – проти, записуємось. Народний депутат Бондаренко, будь ласка.

 

12:27:00

БОНДАРЕНКО В.Д.

Шановні друзі,  я хотів би попросити ухвалити в першому читанні цей документ. Він, можливо, зупинить ту агітаційну політику, яку проводить керівник одного віртуального уряду в Україні, обіцяючи привести в Київ через 90 днів тисячі людей. Хай він їх веде до приміщень, які сьогодні зайнятті і житлових, і не житлових, олігархами, що входять в цю фракцію, які уже вигнали на вулицю тисячу людей, не платять їм зарплати на своїх металургійних комбінатах і таке інше.

Я думаю, що треба зупинити цю вакханалію тиску на уряд олігархами, які вивезли за кордон в офшори мільярди і десятки мільярдів доларів, а сьогодні лякають уряд тим, що будуть тиснути на нього і вимагати виплати вже тепер з державного бюджету, тим людям, які у них донедавна  працювали. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Матвєєв, будь ласка.

 

12:27:56

МАТВЄЄВ В.Й.

Прошу передать Симоненку Петру.

 

12:27:59

СИМОНЕНКО П.М.

Уважаемые коллеги, я хотел бы предложить вашему вниманию следующий подход при рассмотрении данного законопроекта. По сути, если рассматривать его в отрыве от тех событий, которые происходят сегодня в Украине в условиях кризиса, фракция коммунистов проголосует в первом чтении, но он не разрешает те коренные противоречия, которые сегодня в  условиях кризиса, порождены этой  ситуацией. А главное противоречие – это, безусловно, между  трудом, который вкладывают наши простые труженики, и капиталом, который по сути дела сегодня ужесточает эксплуатацию в этих конкретных условиях.

 И эксплуатация усиливается тем, что: одних в неоплачиваемые отпуска отправляет; других просто выгоняют с работы; третьим, так скажем, обманным путем говорят: «Ты  подпиши сейчас заявление по собственному желанию», а его потом не поставят на учет в Фонде занятости; четвертым сегодня сокращают в два раза заработную плату. И все это перекладывается на плечи простых тружеников, в том числе на бюджетников через ту же самую систему формирование  государства и местного бюджета. Поэтому мы должны сегодня  понимать, что  в условиях кризиса надо принимать радикальные меры. В чем они должны состоять?

Первое. Выгоняют с работы рабочих сегодня и, очевидно, ведь, что необоснованно выгоняют, потому что государство отказалось от того, чтобы спросить собственников, почему ты выгоняешь с работы.  Надо принять решение, если выгоняют с работы рабочих, надо забрать это предприятия у собственника и вернуть его  в государственную собственность.

Далее. Мы говорим о том, что сегодня должны наводить порядок и государство должно  поддерживать прежде всего развитие производительных сил у  нас, а не  уничтожать  производительные силы. Значит мы  должны  сегодня в комплексе посмотреть роль банковской системы, а вернее принять меры  для того, чтобы  эту мафию в конце концов банковскую  поставить под  ответственность  перед законом и перед  интересами государства. Мы должны сегодня четко понимать, что  только тогда будут рабочие мечта  и зарплаты, когда мы сегодня откажемся от той программы, которая навязана Международным валютным фондом, Всемирной торговой организацией.

То есть фракция коммунистов еще раз  ваше внимание обращает на то, что надо в комплексе рассматривать условия кризиса, а это просто глаза замазывать…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Папієв  Михайло Миколайович.

 

12:30:33

ПАПІЄВ М.М.

Дякую. Шановні народні депутати України, це дуже важливий законопроект. І  я хотів би пояснити вам сутність цього законопроекту. Цим законопроектом    пропонується збільшити фінансові санкції за несвоєчасну виплату заробітної плати і в той же час пом’якшити кримінальну.  Для того, щоб ви могли порахувати, про які суми йдеться, то я хочу вам нагадати, що на сьогодні  неоподаткований мінімум доходів громадян складає  17 гривень. І зараз  я хочу привернути вашу увагу до  деяких прецедентів.

4 грудня  поточного року Прем'єр-міністром України  підписується телеграма в порушення норм всіх чинних діючих законів України, яка дозволяє виплачувати заробітну плату без  плати внесків до Пенсійного фонду, до інших фондів соціального страхування. У такий спосіб, у такий спосіб… сьогодні у нас і так дефіцит  пенсійного фонду складає 14 мільярдів гривень, наступного року очікується дефіцит  Пенсійного фонду  40 мільярдів гривень, а проблема  заганяється в середину.

Треба буде на друге читання обов’язково для того, щоб Прем`єр-міністр  не порушувала норми чинного законодавства  України, внести зміни до того, щоби тут, де пишеться „заробітна  плата”, ще було дописано і „відрахування  від  заробітної плати”.

І ще  одне. Сьогодні зростає заборгованість  по заробітній платі.  Наведу вам приклад. Дніпропетровська область: найбільшу заборгованість по заробітні платі має закрите акціонерне товариство з іноземними інвестиціями – промислово-фінансова „Єдині енергетичні системи”. Заборгованість по заробітній платі вже довгі роки складає 4 мільйони  971 тисяча.

Я звертаюсь до Прем`єр-міністр, як авторитета у цій сфері, щоби Прем`єр-міністр  вжила заходи  державного впливу для того, щоб корпорація  „Єдині енергетичні системи” на кінець-то погасила заборгованість по заробітній платі  і сплатила  внески до Пенсійного фонду для того, щоб  громадяни України своєчасно отримали пенсії. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення завершено. 

Я ставлю на голосування  про прийняття у першому читанні проекту Закону  номер 2473 про посилення відповідальності  за несвоєчасну виплату або безпідставну невиплату  заробітної плати, стипендій, пенсій чи  інших встановлених законом виплат. Прошу визначатися.

 

12:33:12

За-240

Рішення прийнято.

Шановні колеги, вранці, коли оголошувалися депутатські запити,  тут з технічних причин випав один запит, я з вашого дозволу його оголошу. Це запит народного депутата Сергія Кошина до Генерального прокурора України щодо незаконного будівництва цеху термічної обробки цинком металевих конструкцій товариством з обмеженою відповідальністю „Сарнинський завод високовольтних опор” Рівненської області.

Я прошу Апарат направити цей запит.

Переходимо до наступного питання порядку денного. Шановні колеги, у нас першим після звіту комісії  стоїть проект закону  про асоціацію органів місцевого самоврядування. Сьогодні голова Секретаріату Президента України надіслав  лист, в якому пише, що за дорученням  Президента України просимо вас перенести розгляд Верховною Радою України  зазначеного проекту закону  на наступний тиждень. Оскільки рішенням Верховної Ради цей проект закону включений до порядку денного, ми можемо його переносити тільки за волею сесійної зали. Я, з вашого дозволу, ставлю на голосування пропозицію чи прохання, висловлене від імені Президента главою Секретаріату, про перенесення розгляду цього питання на наступний пленарний тиждень. Порошу визначитись.

 

12:34:51

За-221

Рішення не прийнято.

Таким чином маємо розглядати цей проект закону. (Ш у м   у   з а л і) Що, не зрозуміли, про що мова йде? Будь ласка, ще раз повторюю, є прохання,  висловлене главою Секретаріату Президента України від імені Президента України про перенос з сьогоднішнього пленарного засідання на наступний тиждень проекту Закону про Асоціацію органів місцевого самоврядування. Я прошу, будь ласка, голосуємо про повернення до вирішення питання, яке ми зараз голосували.

 

12:35:51

За-249

Тепер я ставлю на голосування пропозицію про перенесення на наступний пленарний тиждень цього проекту закону. Прошу визначатися.

 

12:36:12

За-250

Рішення прийнято.

Таким чином, цей проект закону буде розглядатись на наступному пленарному тижні.

Оголошується до розгляду проект Закону, перепрошую, проект Постанови про впровадження мораторію на закриття загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості, номер 2227. Доповідає голова Комітету з питань науки і освіти Полохало Володимир Іванович, будь ласка.   

 

12:36:41

ПОЛОХАЛО В.І.

Шановні народні депутати! Дозволю собі нагадати, що народними депутатами України  Полохало, Литвиним, Горобець ще в березні був внесений проект Постанови Верховної Ради України про впровадження мораторію на закриття загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості, і проект не містить приписів нормативного характеру.

Комітет з питань науки розглядав на своєму засіданні відповідну постанову… проект постанови і одноголосно, одностайно, консенсусом, а в нашому комітеті представники 6-ти політичних партій, прийняв, розглянув цей законопроект і за основу, і в цілому.

І я хотів би сказати декілька буквально речей. Всім  добре відомо, що у нас сьогодні катастрофічна ситуація із функціонуванням в сільській місцевості загальноосвітніх шкіл. Я хочу сказати, що, починаючи з 2002 року - я звертаю увагу, шановні народні депутати, це теж проблема національної безпеки – було закрито 727 сільських шкіл або 90 відсотків від усіх, що були закриті в Україні. Кожен рік закривається 120 сільських шкіл. Зрозуміло, що прийняття цієї постанови зумовлено  необхідністю внесення коректив у плани реалізації державної політики щодо удосконалення системи загальної середньої освіти з урахуванням змін, що відбуваються в суспільстві. У нас відбувається різке природне скорочення населення, але разом з тим, наголошую… наголошую, що, на жаль, місцеві державні адміністрації і органи місцевого самоврядування замість організації цілеспрямованої системної роботи щодо забезпечення збалансованої політики в цьому напрямку, просто банально закривають школи. Є таке поняття „оптимізація”, і ця оптимізація означає, що заклади навчальні зариваються. Тому ця постанова (Литвина, Оробець і Полохала), яка мала….

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

М.В.ТОМЕНКО

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити Володимиру Івановичу.

 

ПОЛОХАЛО В.І. Першою  - завершую - ще в травні…

Я просив би всіх народних депутатів підтримати, це буде застереження проти такої несистемної політики. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Володимир Іванович. Шановні колеги, ми проголосували, що розглядаємо по скороченій процедурі і тому запишіться, будь ласка,  два – за, два – проти цієї постанови.

Володимир Іванович, дякую. На жаль, у вас немає можливості відповідати на запитання.

Є три в нас бажаючі. До слова запрошую Павловського.

 

12:39:26

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Прошу передати слово пану Кравчуку, „Блок Юлії Тимошенко”.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні друзі, вчіться натискувати кнопки. Кравчук, будь ласка.

 

12:39:39

КРАВЧУК В.П.

Василь Кравчук, „Блок Юлії Тимошенко”.

Ви знаєте, раніше оцінювали, як живе слово по таких показниках: яка врожайність в господарстві, скільки вироблено на гектар ріллі зернових, яке поголівя в тваринництві. Зараз по-іншому, на мою думку, треба підходити: чи живе село чи неживе. Тобто скільки учнів навчається в школі. Якщо є діти в школі в сільській – значить, село має перспективу, село має вид на дальший розвиток. Якщо немає учнів у школі – значить, і не буде села.

Тому зараз у звязку з економічною кризою все-таки в сільській місцевості легше пережити економічні та фінансові негаразди. І люди будуть повертатися в село, тому що там є завжди, була, є і буде робота, і там можна буде краще прожити в скрутний період фінансово-економічний.

Фракція „Блоку Юлії Тимошенко” буде підтримувати цей закон обовязково. І те, що ми зараз не допустимо закриття шкіл, дасть все-таки перспективу на те, що ми збережемо наше українське село. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

До слова запрошую Гордієнка, фракція комуністів.

 

12:41:09

ГОРДІЄНКО С.В.

Сергій Гордієнко, фракція Компартії України.

Шановні громадяни України і шановні колеги! Я хотів би привернути вашу увагу до того, що нинішня влада в Україні нічого не відкриває, а лише закриває. І тому депутати, народні депутати змушені ініціювати прийняття таких постанов, які забороняють закриття сільських шкіл. Я хотів би сказати всім громадянам України, що це все робиться не тому, що в Україні немає коштів, не тому, що Україна пережила якусь велику саме війну, а робиться ціленаправлено  лише з метою того, щоб зекономити кошти на абсолютно бездарні, нікому не потрібні ініціативи.

Я звертаю всіх  громадян України, що зокрема такими ініціативами дуже славиться славний Полтавський край. Всім відомо у нас  в Україні, що саме з ініціативи полтавського губернатора Осадчого та його поплічників виношується ідеї встановлення памятника Карлу ХІІ і Мазепі. Вартість того, що вони хочуть побудувати і просять виділити обласним бюджетом 1,7 мільйона гривень. У той же час обласною державною адміністрацією вноситься пропозиція, так званої, оптимізації мережі і закриття шкіл у районах, і пологових відділень в Оржицькому і Чорнухинському районі.

Навіть німецька окупаційна влада до такого не додумалася. Фракція Компартії України ніколи не буде саме підтримати цього, а буде голосувати за цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я просив би тут коректніше нам і толерантніше по відношенню до місцевої влади.

Карпук, "Наша Україна".

 

12:43:25

КАРПУК В.Г.

Володимир Карпук, "Наша Україна".

Я хочу зробити насамперед одну заувагу, що, на слова про те, що сьогоднішня влада закриває все і школи в тому числі. Попередня влада – радянська влада знищила тисячі українських сіл і оцей злочин, який досі не покараний. І тисячі сіл вважали неперспективними, вивозили людей, вивозили, руйнували будинки, то про це треба тоже згадувати, чим робити такі заяви.

А, однак, я хочу сказати, що просто запровадження мораторію на закриття шкіл, не вирішує цієї проблеми. Вона набагато ширша і набагато глибша. Коли в сільській школі вчиться 3-4-5 дітей, коли всі предмети викладає один вчитель, коли відсутні компютерні класи – це школа, яка не дає достатніх знань. І тому до цієї проблеми треба підходити більш виважено, розвязувати це питання разом із громадою, разом з місцевою владою. Тому що, якщо там  є, дійсно, кілька учнів, то така школа перспективи не має.

Але разом з тим треба подумати над тим, щоб такі школи не знищувати, щоб їх законсервовувати, тому що  демографічна ситуація в багатьох селах є позитивною. І тому треба повернутися до розгляду цього питання, але однозначно, просто приймати… накладати мораторій, впроваджувати мораторій на закриття шкіл не варто.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будемо підводити підсумки. Володимир Іванович Полохало. Будь ласка, як доповідачу хвилина.

 

12:45:11

ПОЛОХАЛО В.І.

Шановні колеги, я не встиг  в межах Регламенту сказати, що це ще було на початку року, тому там треба внести зміни. Три слова добавити. Замість „був розрахований на певні часові рамки до прийняття Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік”, я пропоную  у пункті першому тексту постанови слова „впровадити до прийняття закону України”, тобто впровадити до кінця 2009 року і прийняти постанову в цілому. Тому що тоді вона втрачає смисл. „Впровадити до кінця 2009 року”, і  прийняття постанови в цілому, для стенограми.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, була пропозиція всіх виступаючих  підтримати в цілому постанову.

Я єдиний момент скажу, тут були застереження стосовно категоричності постанови. Немає категоричності, ми пропонуємо лише внести зміни до Закону „Про освіту”, де зменшення граничної чисельності зменшити від пяти до трьох осіб. Тобто ми даємо завдання зараз Комітету Верховної  Ради внести зміни до такого закону, а сьогодні це – 5 осіб.

Хоча, скажу вам, я теж перевіряв не одну школу, і думаю, що нам, коли будемо приймати зміни до закону, повинні розуміти, що тут нам навіть не місцеве самоврядування, а головний нам порадник – це батьки. Батьки повинні приймати рішення, бо я перевіряв кілька таких сільських шкіл і був випадок, коли батьки були за закриття, оскільки  така мала кількість дітей залишилась в школі, що не реально  було організувати системне, нормальне навчання. Тому тут, коли будемо вносити зміни до Закону, очевидно зважимо на те, що і за рішенням місцевого самоврядування,   і за згодою  батьків.

Друга позиція, стосовно шкільного автобуса, те що Володимир Іванович  сказав. Я, принагідно, хотів би вітання губернаторам передати, яких тут згадували. У нас ці гроші, я аналізував цю ситуацію, по шкільних автобусах розділені приблизно п’ятдесят на п’ятдесят. П’ятдесят – це державна субвенція і п’ятдесят відсотків – це субвенції областям. Так от, я перевірив. Абсолютна більшість областей через обласні адміністрації ці кошти або на інші потреби витратила, або взагалі не розпочала організацію тендерів і закупки шкільних автобусів.

Тому надзвичайно важливо і я думаю нам треба і звернутися до Міністерства освіти і обласних адміністрацій, щоб ці кошти використовувались.

Тому, враховуючи те, що надійшли пропозицій Володимира  Івановича, давайте тоді проголосуємо за основу і послухаємо пропозиції, поправки.

Прошу підтримати Постанову Верховної Ради про впровадження мораторію на закриття загальноосвітніх навчальних закладів в сільській місцевості за основу. Прошу голосувати.

 

12:48:14

За-236

Рішення прийнято.

По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 2, „Блок Юлії Тимошенко” – 152, „Наша Україна” – 37, комуністів – 26, „Блок Литвина”  -19.

Будь ласка,   пропозиції.  Юрій Кармазин.

 

12:48:34

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазин партія Захисників Вітчизни, „Наша Україна – Народна Самооборона”.

Шановні народні депутати! Я звертаю вашу увагу, що в пункті   першому нам треба записати: „Вважати неприпустимим закриття загальноосвітніх навчальних закладів, через брак коштів на їх утримання. Впровадити до прийняття… „Впровадити”, а слова „до прийняття Закону „Про Державний бюджет”  вилучити  взагалі. „Впровадити мораторій на закриття загальноосвітніх шкіл”.

Тобто на коли ми ми мораторій, назавжди встановлюємо, це перше.

Друге. Другий пункт. Кабінету Міністрів України та Комітету Верховної Ради України з питань науки, освіти і так далі, а далі по тексту. І в кінці, подивіться що у нас запропоновано, у нас Кабінету Міністрів запропоновано внести відповідні зміни до законів, хоча вносить зміни тільки Верховна Рада. Тобто. Ми тоді пишемо: підготувати проекти відповідних змін. І вони можуть тільки  підготувати проекти, а ми з вами приймемо зміни. Тому тут просто помилка, яку треба виправити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрій Анатолійович, зрозуміла позиція. Я думаю, по другій позиції тут сумнівів немає, тому що  зрозуміло, що поки ми чекатимемо поки Кабінет Міністрів подасть, ми швидше внесемо зміни до закону. Тому дійсно треба цей пункт перенести і дати завдання нашому профільному комітету, щоб він це зробив.

І що стосується уточнення по бюджетному позиції, що Володимир Іванович Полохало казав і Юрій Анатолійович, звичайно, бо постанова готувалася набагато раніше.

Тому, шановні колеги, ми із цими двома застереженнями або правками я ставлю на голосування в цілому постанову про впровадження мораторію на закриття загальноосвітніх шкіл, сільські школи, прошу голосувати.

 

12:50:39

За-244

Прошу по фракціях. Партія регіонів – 1, „Блок Юлії Тимошенко” – 154, "Наша Україна" – 45, комуністів – 25, „Блок Литвина” – 19.

Яка процедура? Вже питання вирішено. Процедура, якщо з мотивів, будь ласка, з мотивів і... Пеклушенко з мотивів. Процедури вже немає. З мотивів голосування, можливо, Пеклушенко пояснить, чому Партія регіонів не голосувала, будь ласка.

 

12:51:05

ПЕКЛУШЕНКО О.М.

Уважаемые коллеги, уважаемые избиратели, наши оппоненты живут по принципу, если подвига нет, его нужно придумать. Это уже было, когда вы голосовали за невозможность приватизации трубы, кто и так ее невозможно было приватизировать. В чем проблема? Закрытие любой школы – это  крест на селе. Ни одну школу сельскую закрывать нельзя, проблема ни в том, что не существует вашего постановления, проблема в том, что не существует внимания вашего правительства и к этой проблеме в том числе.

Поэтому, мы считаем, что нужно не плодить пустые мифические постановления, нужны реальные деньги на социальную сферу и на образование в первую очередь!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я думаю, що оскільки Партія регіонів нас тут повністю підтримує, тільки вона не голосує, а ми приймаємо постанови і захищаємо ці школи.

Оголошую до розгляду Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків" (щодо вартості і строків придбання подарунків), законопроект номер 2295, доповідає народний депутат Сухий Ярослав Михайлович. Будь ласка.

 

12:52:37

СУХИЙ Я.М.

Шановні колеги, я дуже коротко. Народні депутати України зовсім не пам’ятають. Колись Голова Верховної Ради казав, Верховна Рада може все і в пісні співається „все могут короли”, і політики все можуть зробити, на щастя, ми не можемо відмінити Новий рік, Новий рік неминуче обов’язкове прийде, пам’ятаєте, ми з вами колись відміняли Декрет Кабінету Міністрів, в 2001 році в цьому залі ми прийняли закон, за яким звільняли від оподаткування кошти, які йдуть на придбання новорічних подарунків. Але з того часу змінилася ситуація і 17 гривень на подарунок за такі гроші уже ніхто нічого не купить.

Тому в цьому законопроекті пропонується прив’язати вартість дитячого подарунка до прожиткового мінімуму на працездатну особу, 8 процентів на прожитковий мінімум, це приблизно 51 гривня сьогодні, а дальше буде мінятися в залежності від прожиткового мінімуму. Одне зауваження для стенограми.

Шановні колеги, законопроект був написаний давно, ну він в силу різних обставин в залі не був розглянутий тоді коли було потрібно – „дорога ложка к обеду”, гроші за дитячі подарунки вже перерахували з тими платежами, які було би не потрібно. Але на слідуючий рік тому в прикінцевих положеннях пункт перший слід змінити: „цей закон набирає чинності з 1 січня 2009 року і діяти буде у 2009 на 2010 рік. Це, до речі, стосується і того законопроекту про прожитковий мінімум, що я вчора доповідав і хтось казав, що це тисячу процентів. Цей закон буде діяти з 15 серпня 2009 року на бюджет 2010 року, так само і цей законопроект. 

Тому я пропоную і прошу підтримати цей законопроект, який на слідуючий рік буде визначати на дитячий подарунок неоподаткування майже 51 гривня. Вартість цього законопроекту з бюджету, по підрахунках Міністерства фінансів, 96 мільйонів гривень, я не думаю, що це такі гривні

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Ярославе Михайловичу.

Шановні колеги, співдоповідач від  Комітету з питань податкової та митної політики Костянтин Бондарєв, будь ласка.

 

12:55:13

БОНДАРЄВ К.А.

Дякую. Шановні депутати, шановний головуючий, Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики на своєму засіданні ще 13 травня 2008 року розглянув проект Закону України про внесення змін до Закону України „Про звільнення від оподаткування грошей, кошти, які спрямовані на проведення новорічних-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків”. Щодо вартості і строків придбання подарунків – є реєстраційний номер, поданий народними депутатами України Харою, Сухим, Стояном.

Законопроект пропонує  збільшити вартість дитячого подарунку, який видається дитині на новорічне-різдвяне свято з 17 гривень до 8 відсотків від  прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня звітного податкового року.

Крім того, також ми підтримуємо пропозицію Сухого щодо продовження термінів дії цього закону. У ході обговорення народні депутати члени комітету зазначили, що  відповідно до висновку Міністерства фінансів  України загальна сума витрат державного бюджету при прийнятті зазначених змін буде складати 96,7 мільйонів гривень в порівнянні з 30,9 мільйонів гривень внаслідок пільгового оподаткування платників податку у 2007 році. Але прийняття зазначених норм сприятиме усуненню наслідків інфляційного впливу на вартість дитячого святкового подарунку.

Враховуючи вищезазначене, комітет одноголосно рекомендує Верховній Раді України  прийняти  проект Закону  України про внесення змін до Закону  України "Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків"  за основу та проголосувати і  в цілому   сьогодні же.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Шановні колеги,  от якби  добру волю ми проявили і не обговорювали це питання, оскільки я бачу, що є готовність Верховної Ради  проголосувати і в першому і в цілому. Немає заперечень.

Оскільки  ніхто не виказав  застережень, то  є пропозиція даний законопроект з уточненням, яке проголосив Ярослав Михайлович Сухий, що в „Прикінцевих положеннях” ми фіксуємо: „цей  закон набирає чинності з 1 січня 2009 року” - пропозиція проголосувати у першому, другому та в цілому. Прошу голосувати за.

 

12:57:47

За-367

Закон ухвалено в цілому. Будемо вважати, що Верховна Рада  у такий спосіб сьогодні привітала, особливо наших дітей  з днем Святого Миколая.

Оголошується до розгляду проект Постанови про звернення Верховної Ради України щодо Указу Президента України "Про призначення Дурдинця заступником Голови Служби безпеки України - начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю". Номер постанови 3486.

Доповідає: перший заступник голови Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Геннадійович Москаль. Будь ласка.

 

12:58:24

МОСКАЛЬ Г.Г.

Шановні колеги, Конституція проголошує Україну  демократично-правовою державою, в якій  визначається і діє принцип верховенства права. Президент України  на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов’язками до виконання  на території України. Судові рішення ухвалюються судами  іменем України і теж є обов’язковими до виконання на всій території України.

Згідно статті 19 Конституції України  органи  державної влади та їх посадові особи  зобов’язані діяти  лише на підставі і в межах повноважень   та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Президент України, який є гарантом дотримання Конституції України,  в черговий раз показав всьому суспільству повне її нехтування.  І це не одноразові випадки, коли Секретаріат Президента  не стає  на захист Конституції, а навпаки на її порушення.

Так, 19 жовтня 2007 року Президент видав указ номер 985, яким призначив Тиберія Дурдинця на посаду заступника голови Служби безпеки України, начальника Головного управління по боротьбі  з організованою злочинністю і корупцією.  Це рішення  він прийняв, грубо порушивши вимоги Закону України „Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю”. Зокрема, пунктом четвертим статті 10, підпунктом один статті  24 закону передбачено обов’язкове попереднє узгодження  з Комітетом  Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупції всіх кадрових рішень,  стосовно керівників  спец підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю.

Тричі: у  грудні 2007 року, у січні і вересні поточного року парламентський Комітет  по боротьбі з організованою злочинністю і корупції на своїх засіданнях   розглядав ситуацію, що склалася внаслідок цього…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте можливість завершити.

 

МОСКАЛЬ Г.Г. … президентського рішення. Ми зверталися неодноразово, у тому числі і Верховна Рада  приймала рішення звернутися до Президента 387  голосами. Однако рішення не прийнято.

Я прошу підтримати проект цієї постанови, він  підтриманий всім складом нашого комітету і Комітетом Швеця по законодавчому забезпеченню правоохоронної діяльності. Указ є незаконним і підлягає скасуванню.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Геннадію Геннадійовичу.  

Шановні колеги, голосуєм, немає потреби обговорювати? Я тоді ставлю на голосування  Постанови Верховної Ради про  звернення Верховної Ради України  щодо Указу Президента України  „Про призначення Дурдинця заступником  голови  Служби безпеки, начальником  Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю”.

І нашим радіослухачам хочу, щоб вони зрозуміли, про що йдеться. Текст постанови звучить таким чином: „Зважаючи на вимоги частини третьої статті 106 щодо підстав для видання Президентом України указів і частини п'ятої статті 124 Конституції України про обов'язкове виконання судових рішень, Верховна Рада України постановляє запропонувати Президенту України скасувати Указ від 19 жовтня 2007 року про призначення Тиберія Юрійовича Дурдинця заступником голови Служби безпеки України, начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю”. Прошу голосувати.

 

13:02:19

За-366

Рішення прийнято.

Я єдине, що скажу, що я думаю, що український парламент хотів сказати цим рішенням, що Служба безпеки України повинна захищати українських громадян і державу, а не прослуховувати політиків і займатися замовними справами.

Шановні колеги, ми успішно виконали порядок денний, як і це передбачалось практично рівно до 13 години. Згідно нашого рішення ми маємо годину на ”Різне” з 13-ої до 14-ої. Прошу записатися на виступи з трибуни Верховної Ради, будь ласка.

Запрошую до слова Алексєєва, фракція комуністів України. підготуватись Давиденку. 

 

13:03:32

АЛЕКСЄЄВ І.В.

Шановні колеги, шановні громадяни України! На прошлой неделе я, выступая с этой трибуны,  проинформировал о тех неблагодейных договоренностях, которые осуществляются в спайке Министерства иностранных дел Украины и Национального совета по телевидению и радиовещанию. Я говорил о письме министра иностранных дел в адрес председателя Национального совета по телевидению и радиовещанию господина Шевченко  относительно трансляции на телевизионных каналах Украины роликов о пропаганде «миролюбивого» (в кавычках) и пушистого блока НАТО в качестве социальной рекламы. Подчеркну, что письмо за номером 412/1852290 зашло в адрес Национального совета 27 ноября, а ответ из Национального совета в адрес министра иностранных дел вышел в этот же день за номером  412/1852290 без рассмотрения этого вопроса на заседании совета. Позиция абсолютного большинства Украины, которые не поддерживают вступление Украины в блок НАТО таким образом на загальнонациональных телеэкранах освещаться не будет. Хочу подчеркнуть, что в письме, которое было направлено в ответ на просьбу Министерства иностранных дел квалифицировать эти ролики как социальную рекламу, Национальный  совет дает  ответ: „Таким чином,  надані вами  відеоматеріали можуть розміщуватися в електронних засобах масової інформації як соціальний проект”.

Хочу подчеркнуть, что цены приблизительно все знают на  коммерческую рекламу на телевизионных каналах Украины на наиболее популярных и смотрибельных, это 1 секунда стоит приблизительно  500-600 долларов США, политическая реклама в период особенно избирательных кампаний и других политических акций на несколько порядков дороже. То есть получается, что за государственный счет квалифицируются такие видеоматериалы как социальный проект. Я еще раз хочу подчеркнуть, что социальной признается реклама, которая направлена на рекламу тех или иных товаров, или заходив, которые способствовали бы охране здоровья наших граждан, решению других социальных проблем, и это все квалифицируется как социальная реклама.

Я хотел бы обратиться с этой трибуны официально к тем руководителям, которые возглавляют государственные органы и по сути своими действиями нарушают закон, и мы направим от объединения  «АнтиНАТО» соответствующий запрос.

Спасибо за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  До слова запрошую народного депутата Івана Зайця.

Давиденко, народний депутат, передав йому можливість виступити. Враховуючи, що Іван Олександрович теж записаний, має можливість виступити до 6 хвилин. Будь ласка.

 

13:06:39

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць, Українська народна партія, фракція  „Наша Україна – Народна Самооборона”.

Шановні народні депутати, криза економічна поглиблюється, люди бідніють, втрачають роботу. Чому так відбувається? Я думаю, що на це є дві причини. Перша причина - те, що влада проглянула світову кризу, а друга причина – що вже своїми діями вона поглиблює цю кризу і створює умови для її розгортання. Справа в тому, що ми так і не виробили до сьогоднішнього дня комплексної системи заходів по подоланню кризи. Ми реалізуємо сьогодні лише поодинокі заходи, лише дуже маленькі заходи. І в результаті ми не можемо взяти і подолати цю кризу, особливо у фінансовому секторі. Те, що девольвована гривня до таких нечуваних висот, означає, що люди збідніли сьогодні у кілька разів, вони втрачають надію.

Які ж заходи потрібно було вжити нам, щоб зупинити цю кризу? Я нагадаю вам, що ми вже голосували за законопроект антикризовий за поданням Президента Віктора Ющенка, в якому пропонувалося обмежити використання резидентами валютної виручки шляхом запровадження її обовязкового продажу на міжвалютному ринку. Однак Верховна Рада тоді відкинула цю пропозицію пана Президента. І сьогодні очевидно, що не можна одними інтервенціями Національного банку знизити валютний курс. Сьогодні потрібно припинити витік валюти із України за кордон, а, з іншого боку, експортери повинні сьогодні продавати валюту, обертати її у гривню. Цього немає. Ми повинні це зробити.

Ми так само повинні скоротити час повернення валюти. У нас 180 днів за законодавством. Потрібно хоча б 90 днів. Цього так само не зроблено.

Ми повинні сьогодні прийняти рішення: коли Національний банк рефінансує комерційні банки за якоюсь там ставкою, так от, комерційні повинні давати  ці гроші на кредитування. Ну, хоча би в два рази…, не більше двох разів цієї ставки. У нас, знову ж таки, тут повна вакханалія. З однієї сторони Національний банк на рефінансування за плаваючими цими ставками, а з іншого боку комерційні банки ці кошти дають невідомо під який дуже  високі, дуже високу ставку. Це так само дуже велика біда. Тому що тут ми бачимо спекуляції.

Зрозуміло, що ці кошти сьогодні, які на рефінансування комерційні банки дає Національний банк, вони не використовуються у реальному секторі економіки. Нема сьогодні таких механізмів, які б примусили інвестувати їх на дуже конкретні програми. Тому і пішли ці кошти, або за кордон, або пішли ці кошти на купівлю валюти, тобто у спекулятивний ринок. Тому я  пропоную, щоб у нас був такий мегарегулятор, який одночасно, централізовано на державному рівні регулює всю діяльність не тільки комерційних банків, не тільки кредитних спілок, але і інших фінансових установ. Бо в нас сьогодні, фактично, Національний банк не здійснює такого комплексного управління і все це розповзається між багатьма, між багатьма структурами. І тому ліва рука не знає, що робить права рука.

Отже, нам потрібно понизити облікову ставку для рефінансування банків – це очевидні речі. У нас  дуже  великі проблема є із ліквідацією банків. Ми вже побачили, що банки ліквідуються тоді, коли вже не тільки втрачені власні кошти, але вже втрачені кошти клієнтів і вкладників. Тут можна говорити і про  низький рівень наглядовий. З іншого боку тут треба говорити і про те, що конкретно ніхто за цим процесом не спостерігає. Це так само для нас є завдання і ми маємо це завдання виконати.

Ще можна назвати кілька заходів, які прямо стукаються у двері. Ми повинні прийняти такі рішення, які б відігнали з ринку спекулянтів, тих, хто діє за фіктивними контрактами. І таких є дуже-дуже багато.

Тепер відносно залучення коштів з-за кордону. Давно вже говорили про те, що залучення кошти з-за кордону під споживчі кредити обовязково  обернеться тим… тієї кризою, яку ми будемо мати. Тому банки повинні залучати ці кошти з-за кордону не більше тих обсягів, якими вони володіють у середині самої країни. І ці кошти потрібно залучати знову ж таки як прямі інвестиції, а не  просто брати ці кошти.

Я думаю, що є ще проблема по тому, щоб все-таки витіснити долар із фінансового ринку. І тут потрібно, знову ж таки, вжити дуже багато заходів, щоб врешті-решт стабілізувалася гривня. Бо коли діють дві валюти у державі, це дві логіки поводження, це два сценарії розвитку, це клімат або основа для всяких зловживань.

Тому, шановні народні депутати, нам треба більш професійно підійти до цієї проблеми і розробити систему заходів, а не думати, що окремими заходами ми врятуємо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Гордієнко передає слово Калєтніку, фракція комуністів України. Прошу.

 

13:12:58

КАЛЄТНІК І.Г.

Ігор Калєтнік, фракція комуністів.

Шановні виборці, шановні колеги! Земля – це, мабуть, єдине, що залишилося нерозкраденим у нашій державі різними олігархічними кланами. Ні для кого не секрет, що на сьогоднішній день відбувається тотальний перерозподіл власності. Фабрики і заводи вже розкрадені. Залишився найбільш ласий шматок – земля, яку по праву називають національним багатством України.

Однак, не зважаючи на діючий  мораторій, спритні ділки та шахраї від влади за розчерком пера стають власниками десятків тисяч гектарів українських чорноземів. В той же час, більшість громадян не можуть скористатися своїм законним правом на  приватизацію землі.

Стандартна відповідь людині, що звернулася по десять соток для городництва,  одна: „Вільної землі немає”. Як правило, немає для чужих, а для своїх завжди знаходиться, і не по 10, а по 200 соток. Знаходиться для родичів міських і селищних голів, для СБУ і для прокуратури, районного і обласного керівництва.

Інша поширена схема – приватизація на підставних осіб. Наявні у мене документи свідчать, що сотні студентів стали мільйонерами, отримавши безоплатну золоту приміську землю. Що це –  щедрість чиновників чи турбота про молоде покоління? Насправді це 150 гривень в обмін на ксерокопію паспорту.

В Україні утворилася ціла армія землевласників, які про те, що на їх ім’я оформлювалися земельні ділянки, дізнаються лише від правоохоронців у справах про шахрайство. Зокрема, у листопаді минулого року розпорядженням голови Баришівської адміністрації 28 громадянам надано дозвіл на складання документів щодо отримання у власність ділянок площею 56 гектар. Хто ці щасливі власники? Жителі Баришівки? Ні. Села Морозівка, поблизу якого роздано землю? Також ні. Це жителі Львівської області, які від мене уперше дізналися про оформлення на їх ім’я земельних ділянок.

У Васильківському районі за безпосередньої участі районного керівництва на підставних осіб оформлено 81 ділянку площею по одному гектару кожна. У селі Білогородка Києво-Святошинського району Київської області на ім’я студентів Національного педагогічного університету Драгоманова виділено 26 земельних ділянок.

Незаконні оборудки з землею набули розмаху майже у всіх регіонах України, а особливо у Криму, Одеській та Київських областях. Так, лише за половину 2008 року в Одеській області незаконно передано в оренду і власність понад три тисячі гектар землі. Викликає щонайменше подив відсутність реакції прокуратури. Не дивно, що останнім часом ми стали свідками затримань за хабарі голови Партенітської сільської ради – п’ять мільйонів, голови Броварської адміністрації – 42 мільйона доларів. На черзі ще кілька голів адміністрацій Київської області. Викладені факти свідчать, що у нашій державі утворилися стійки організовані групи.

На завершення свого виступу звернутися хочу до правоохоронних органів і Президента з вимогою припинити безлад та розкладання національного багатства. Земля повинна належати народу України.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Народний депутат Пудов передає слово народному депутату Володимиру Яворівському.

Підготуватися Стешенку.

 

13:16:23

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні виборці України! Я уповноважений від "Блок Юлії Тимошенко" зачитати нашу заяву.

 „Дев’ятого грудня цього року у Верховної Ради України створено коаліцію. Період бездіяльності законодавчого органу закінчився, політичну і парламентську кризу подолано. Виявилося, на щастя цієї країни, що у парламенті незалежно від кольору партійних прапорів та ідеології є більшість депутатів, яким не байдужа  доля держави. Лише протягом одного сесійного дня Верховною Радою України було прийнято 102 акти, що значно перевищує кількість рішень, які були прийняті Верховною Радою протягом всього року.

На жаль, створення коаліції у Верховній Раді і початок її ефективної роботи викликає в окремих представників українського політикуму шалений супротив. І сьогодні всі громадяни України побачили, які політики справді  хочуть подолати глобальну біду, що нависла над нами у  зв’язку із світовою фінансовою кризою, а які спекулюють на лихові, на людському горі і радіють, що стає гірше, бо від цього у когось зросте рейтинг. Це підла блюзнірська позиція.

Опоненти коаліції та уряду намагаються обвинуватити БЮТ у надмірному форсуванні питання, наприклад, вступу до НАТО. У наших програмних документах, у Коаліційній угоді чітко записано, „вступ до НАТО – виключно за  наслідками народного волевиявлення”. Все. Крапка. Припиніть спекуляції.

Кидаючи безпідставні обвинувачення варто згадати, що лідери опозиційної фракції Віктор Янукович зовсім недавно заради  посади був готовий зректися будь-яких обіцянок перед виборцями, підписати будь-які зобов’язання. На відміну від вас, Вікторе Федоровичу, "Блок Юлії Тимошенко": а) не підписував Універсалів та меморандумів; б) не планував блискавично вскочити до НАТО, як ви планували зробити це вже  в першій половині 2008 року; в) не зрікся своїх виборців, не голосував, як фракція Партії регіонів, за відправлення наших хлопців до Іраку.

Шановна опозиція! Аналізуйте свої вчорашні дії і не рахуйте    кількість нашої коаліції. Рахуйте свої власні гріхи та помилки, бо  "Блок Юлії Тимошенко" має владу десять місяців, а ви мали десять років.

Сьогодні опозиція Віктора Януковича і Секретаріат глави держави об’єднані в одну, фактично, органічну команду. Команду, яка працює проти української держави, у цих людей ті ж самі фінансисти, піарщики і так ж стратегія, вони спільна родина об’єднана однією метою – за будь-яку ціну спалити уряд Тимошенко. Проте, вони палять рідну хату – українську державу. Ці дві сили несуть відповідальність за той хаос, який сьогодні коїться на фінансовому ринку, за ту катастрофу, яка відбулася з гривнею. За кілька днів ми публічно назвемо структури, банки і прізвища, які нажилися на фінансовій кризі та горі людей.

Сьогодні Секретаріат Президента, спільно з Партією регіонів, збурюють народ, прагнуть вивести на вулиці профспілки. Тобто роблять все, щоб додати до фінансової кризи громадське протистояння. З усією відповідальністю заявляємо, ми не дамо їм це зробити. Особливо виражає цинізм, недаве…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О. (Оскільки це офіційна заява). Особливо вражає цинізмом недавня заява голови партії „Наша Україна” Ющенка про необхідність покарання тих депутатів, які увійшли до коаліції. Ми не дамо влаштувати розправу над чесними політиками і порядними депутатами.

„Блок Юлії Тимошенко” гарантує, що жодний член коаліції не постраждає від авантюрних дій політиканів, які б високі посади вони не займали”.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошується Олександр Стешенко, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Підготуватися Володимиру Матвєєву, фракція комуністів.

 

13:20:07

СТЕШЕНКО О.М. Дякую.

Заява фракції „Блок Юлії Тимошенко”. Шановні співвітчизники, протягом останніх двох місяців в Україні відбувається цілеспрямована руйнація національної валюти нашої держави. На сьогодні довіру населення та суб’єктів економічної діяльності до національної валюти повністю зруйновано. Те що відбувається з гривнею це штучні процеси, які не пов’язані з об’єктивним станом економіки України та світовою економічною кризою. Головною причиною безпрецедентних темпів падіння гривні є не ефективна, не прозора та позбавлена системного підходу і здорового глузду діяльність Національного банку України та його керманича – Стельмаха. Саме Національний банк України під патронатом Президента та ще декількох банків, здійснює методичну, цілеспрямовану політику по тотальній дискредитації національної валюти з єдиною метою – замаскувати тіньові злочинні операції, які забезпечують надприбутки для обмеженого кола високо посадовців та їх посіпак. Створена ціла система побудови масштабних спекулятивних операцій з курсом гривні.

Керівництво Національного банку не цікавить реальний сектор економіки його проблеми, соціально-економічний стан працездатного населення України та стабільна підтримка соціально-незахищених верств населення.

Заручником цих масштабних спекулятивних операцій став і державний бюджет наступного року. Уряд не може скласти основний фінансовий документ країни від якого залежать доходи найбільш вразливих верств населення, життєзабезпечення всієї економіки країни.

Започаткована політика валютного курсу ставить під загрозу закупівлі природного газу через що Україні загрожує фактично енергетичний колапс. У цьому зв’язку відповідальність за можливі незворотні наслідки  для української економіки та тотальне зубожіння українського народу лягли у відповідності до Конституції на Президента та  Національний банк. Бо саме Національний банк України наділений надзвичайними повноваженнями якими не наділений жодний центральний банк країн світу.

Відповідно до норм Конституції України Національний банк визначає грошово-кредитну і валютно-курсову політику підзвітний фактично Президенту України. Водночас повністю ігнорує зауваження та пропозиції уряду та Верховної Ради України. Саме з цією метою фракція ініціювала створення Тимчасової спеціальної комісії з єдиною метою – дати відповідь громадянам України на всі ці болючі питання. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. До слова запрошую, Володимира Йосиповича Матвєєва, фракція Комуністів України. Підготуватися Кармазіну.

 

13:23:07

МАТВЄЄВ В.Й.

Дорогие избиратели! Дорогая Верховная Рада, которая осталась еще здесь! Я хотел бы поздравить жителей Украины и Верховную Раду с Днем Святого Николая! А в связи с тем, что в День Святого Николая детям положено дарить подарки, а Верховная Рада у нас иногда, как дитя малое себя ведет, то я хочу Верховной Раде подарить книгу, связанную с Днем Святого Николая называется книга так: «Город Святого Николая и его авианосцы».  (Примите, пожалуйста).

 

ІЗ ЗАЛУ. А нам?

 

МАТВЄЄВ В.Й. А вы не Верховная Рада – вы уже взрослые.

Ну, я еще хотел бы напомнить тем, кто немножко  помнит историю, о том, что 220 лет назад, в этот день, в приличный мороз (более 20 градусов) была взята  турецкая крепость «Очаков». И после этого на юге этой территории, которая сейчас  называется «сувереная Украина», за счет, сначала царского капитала, а затем за счет капитала нарождающегося  буржуазией, а затем за счет  труда  и национальных   богатств, перешедших в собственность народа, строилась мощь российского, а затем советского флота и на судостроительных   заводах.

Но о том, какая это была мощь, я просто хочу сказать, что в городе Николаеве существовал самый крупный в Европе судостроительный комплекс, который единственный в Европе мог строить  авианосные  корабли. И такой  авианесущий корабль  последний, который сегодня остался в России, он действует, называется «Адмирал Флота Советского Союза Кузнецов». К чему я это говорю?

Я вчера, вернее вчера николаевцы могли   стать свидетели о том, как Президент Украины, приехавши на судостроительный завод «Океан», где его правда четыре часа ждали журналисты и замерзли, как «цуцики»,  а дети, которых подготовили, чтобы они приветствовали его с национальными флажками, они тоже подзамерзли. 

Он сказал такую сентенцию, или, будем так говорить, откровенную глупость. Он сказал: «Судостроение  развивается стабильно». Вы знаете? Это, или подлая ложь, или незнание человеком, что он делает.

Связанно это с тем, что  судостроение в Украине «лежит», и «лежит   уже на смерть». При этом  виноват и сам  Президент. Потому что в его предвыборных обещаниях было сказано, что вернуть Черноморский судостроительный завод  в собственность государства, а он этого не выполнил.

И сегодня бывшие владельцы завода, один из которых сидит  в Сербии с тюрьме, должны не только  заработную плату, но должны около 70 миллионов гривен в Пенсионный фонд и в местный бюджет. И никто с них теперь  ничего не …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. До слова запрошую Юрія Кармазіна, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона". Підготуватися Юрію Гнаткевичу, фракція „Блоку Тимошенко”.

 

13:26:29

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Наша Україна - Народна Самооборона".

Шановні депутати, шановний український народе, я вітаю вас із Днем святого Миколая. Нехай цей святий принесе мир,  спокій і злагоду, і розум нашим керманичам. Особливо у зв’язку із тим питанням, яким я хочу звернутися, я хочу поставити вас до відома, що до того, що говорили, які зловживання відбуваються  в Україні із землею, не краще це і в Одеській області, там незаконно передано в оренду і власність тільки за цей рік понад три тисячі гектарів землі. Вся Одеса гудить, що з’явилася така собі пані Андрейко Олена, яка не ходить на роботу, підробляє документи, у робочий час перебуває за кордоном і їх кришує хтось дуже-дуже високий. Не знаю, кажуть, чи то із Секретаріату, чи з Кабінету Міністрів, я пропоную і звернувся із цим до Прем’єр-міністра України, звертаюсь до вновь призначеного керівника Держкомзему Колініча Олега Миколайовича з тим, щоб вони цю таємницю відкрили і зробили так, щоб були поновлені права людей, які незаконно там порушені. Нагадую, що ще два роки тому винесено рішення суду про те, що незаконно звільнена людина з цієї посади з Одеської філії Державного земельного кадастру України. Можливо не було того, що зараз відбувається в Одеській області.   

Хотів би звернути увагу також на зону культурного лиха, на надзвичайну ситуацію, яка сталася і відбувається у житті Києва як культурної столиці України. Ми дожилися вже до того, що відбувають надзвичайні збори громадськості „Україна – зона культурного лиха”, так тепер називається. І вони констатують, що з 1991 року по 2008 у Києві закрито сімдесят книжних магазинів. Що ж ми робимо? Коли у Лондоні ми маємо чотириста книгарень. У Києві немає і сорока. Яку ми націю робимо? Київ став другим після Львова містом в Україні, де вирішили увічнити пам’ять про знищення книгарень. Створили книгу пам’яті київських книгарень. 

Тому ми знаємо і про наміри міської влади продати театр „Дивний замок” у Святошино, театр „Колесо”, кінотеатр „Жовтень” на Подолі. Ну я хочу заявити, що і Партія захисників Вітчизни, і фракція „Наша Україна – Народна Самооборона”, розуміючи важливі започатковані громадськістю роботи по збереженню культурної інфраструктури в столиці, виступає за надання державної підтримки у справі подолання цієї катастрофічної ситуації і  виступає за контроль місцевої київської влади.    

 І звертаюсь з цієї високої трибуни до Леоніда Михайловича Черновецького. Пане Черновецький  Леоніде Михайловичу,  ви багато були в цій залі, я вас прошу згадати, що ви – культурна людина і дайте можливість людям бути культурними,  дайте можливість розвивати книжкові магазини і…

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Запрошую до слова Юрія  Гнаткевича, „Блок Юлії Тимошенко”.

Шановні колеги,  не шуміть, бо такий серйозний шум, велика кількість людей працює в парламенті.

Юрій Гнаткевич „Блок Тимошенко”, підготуватися Михайлу Чечетову Партія регіонів.

 

13:29:54

ГНАТКЕВИЧ Ю.В.

Шановні колеги, я хочу озвучити своє письмове звернення до Прем’єр-міністра.

„У місті Рівно існує Рівненський інститут Київського університету права. Цей інститут був заснований 12 років тому Дмитром Миколайовичем, підкреслюю, Миколайовичем Диновським, який і очолює його зараз. Він є  активним членом фракції БЮТ в Рівненський обласній раді і головою Комісії з питань самоврядування.

Протягом останнього року ректор Київського університету права Юрій Бошицький веде діяльність, спрямовану на ліквідацію філіалу свого університету в Рівному і усунення Диновського з посади директора. Це стає цілком очевидним з наявних фактів і документів. Бошицький переслідує дві мети. Перша – є політичною, адже він є родом із  Закарпаття  і  раніше любив хизуватися своїми тісними стосунками з Балогою. Друга – є бізнесовою, продати чи здати в оренду  приміщення філіалу в Рівному.

Нині конфлікт розпалюється саме навколо цього приміщення. Зараз воно юридично належить Рівненський обласній раді тоді, коли сам інститут підпорядкований Київському університету права, який у свою чергу формально підпорядкований Національній Академії Наук. Ректор Бошицький прагне перевести приміщення у власність університету, а  Диновський хоче зробити свій інститут юридичною особою і отримати свою правову та фінансову автономію.

Голова Рівненської обласної ради Олександр Данильчук та група народних депутатів від Рівненщини (Шершун, Сулковський, Прокопчук, Гнаткевич, Дончак, Кошин) звернулися до Патона з проханням реорганізувати  Рівненський  інститут у юридичну особу. Але це питання залишається не вирішеним, а відповіді на своє звернення ні Данильчук, ні народні депутати  так і не дочекалися. Зате директор Деновський дочекався того, що його заступників і бухгалтерів викликали до Києва до Юрія Бошицького і поставили конкретну задачу: знайти компромат, аби зняти Дмитра Диновського з займаної посади, а згодом і ліквідувати даний  заклад.

Я добре усвідомлюю значення того закладу, про який йдеться, для мого рідного краю Рівненщини. Я добре також  знаю Дмитра Диновського як  людину, як директора і як громадського діяча. Саме  тому я і  звернувся із проханням до Юлії Володимирівни реорганізувати Рівненський  інститут Київського  університету права у юридичну особу та зупинити ректора Бошицького у  його  боротьбі з рівненським філіалом університету права і повернути  спокій у його колектив”. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. До слова запрошую Михайла Чечетова, Партія регіонів. Підготуватися  Віктор Терен.

 

13:32:31

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Михаил Чечетов, Партия регионов.

Уважаемые избиратели, уходит в историю  2008 год. Помаранчевая власть, мало того, что проспала вхождение Украины в полосу тяжелейшего финансово-экономического кризиса, так она даже не среагировала еще весной на наше обращение и предупреждение о накатывающемся на нас мировом финансово-экономическом  кризисе.

Мышиная возня  и постоянная грызня  за власть внутри помаранчевой коалиции привела к ее развалу и полной потери управляемости государством. Поэтому для того, чтобы получить легитимную власть  и в кратчайшие сроки  восстановить управляемость страной, мы поддержали идею  пропустить политиков через чистилище народа и провести  7 декабря  этого года  досрочные  парламентские выборы. Мы были убеждены в том, что народ у на сне только терпеливый, но очень мудрый, поэтому третий раз на помаранчевые грабли он не наступит. Но полностью обанкротившаяся помаранчевая власть тоже  это понимала, что народ, дважды ею нагло обманутый, просто выметет ее на выборах всю помаранчевую братию на политическую свалку. И они, испугавшись своего народа, пошли  на очередной обман: отказавшись от выборов, быстро сварганили не конституционную коалицию, а  коммуна националистическое большинство.

Такой  гремучей  смеси объединения политических сил Украина еще не  знала, туда вошли коммунисты Симоненко,  социальные популисты Тимошенко, националисты Ющенко и и теперь они хотят вместе построить социально-популистский, националистический коммунизм в Украине. Естественно, что Партии регионов с этой коммуно-националистической группировкой не по пути. Мы  в их авантюрные планы  не верим.

Партия регионов, находясь в оппозиции,  будет жестко контролировать  власть. Как говорится: на то и щука в реке, чтобы карась не  спал. Мы этих помаранчевых  карасей заставим плыть в фарватере общегосударственных интересов.

Следующий год будет переломным и судьбоносным для Украины, поскольку украинский народ, как главный источник и носитель власти по  Конституции, сам сможет определить  свою  судьбу и судьбу  страны на будущих президентских выборах. Бросив избирательный бюллетень в урну для голосования,  одних политиков-популистов, брехунов и бездарей он отправит  в политическое небытие, а пальму   первенства и власть  вручит поистине народному Президенту Януковичу, который   вместе с Партией регионов, вместе с вами, дорогие   друзья, объединит страну  и консолидирует общество, выведет экономику из кризиса  и  обеспечит ей динамичный и  экономический  рост, и повышение на этой основе  социальных стандартов жизни людей, а также вернет всем  нам  долгожданную стабильность и спокойствие. Я верю,  нет, я глубоко убежден, что именно так и будет. 

В заключение я хочу поздравить  всех с наступающим Новым 2009 годом, пожелать всем здоровья, благополучия, веры, надежды и оптимизма. Мы вместе с вами защитим  и страну, и будущее наших детей и внуков от помаранчево-бело-сердечных  политических   авантюристов. Но пасаран,  он не пройдут никогда. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запрошую до слова Віктора Терена. Підготуватися Олегу Білорусу. Будь ласка.

 

13:35:31

ТАРАН В.В.

Віктор Терен, „Блок Юлії Тимошенко”.

Стосовно рівня культури попереднього виступаючого  я не буду говорити, але дуже цікаво те. що риторика пана  Чечетова абсолютно повторює риторику  Секретаріату Президента.  Писалося   все в одному місці.

Але я  хочу сказати про інше. Я хочу сказати те, на превеликий жаль, за Конституцією  уряд не  має повноважень ніяких, щоб впливати на обмінний курс гривні. Адже  сьогодні у всіх  на устах саме обвал національної валюти в Україні.

Я хочу ще раз  сказати для людей дуже чітко. Стабільність грошової одиниці є виключно компетенцією Національного банку України. Тоді чому ж все-таки  падає  гривня. Відповідь прочитується на задоволеному обличчі голови Національного банку, коли він – Герой України – в черговий раз повертається з Адміністрації Президента, де отримував консультації, і доки цей Герой України дійде від приміщення Адміністрації Президента до банку, гривня в черговий раз обвалиться. Тобто процес падіння гривні спланований, і все діється, як у відомому фільмі: „Шеф, будем действовать по вновь утвержденному плану”. По „вновь утвержденному плану” – боротьби з Юлією Тимошенко. Але давайте по суті.

З першого жовтня цього року Національний банк України проводить грошову емісію. Я хочу, люди, щоб ви знали: було надруковано більше 40 мільярдів гривень – пустих папірців. Ці гроші віддали окремим наближеним комерційним приватним банкам. І щоб це ви знали теж. Наприклад, більше семи мільярдів віддали банку „Надра”, який належить хазяїну „РосУкрЕнерго” Фірташу.

Далі. Отримавши кошти від Національного банку, що роблять приватні банки? А приватні банки за ці емісійні гроші, повторюю, за пусті надруковані папірці почали викупляти реальні долари в Україні. І тому попит на долари різко зріс, гривня продовжує знецінюватися. І ще далі. Викуплені долари перевозяться в оффшори, Україна залишається без валюти, тобто відбувається банальний безпрецедентний грабіж країни і населення. І хто стоїть за цією аферою? Звичайно ж, безпосередньо стоїть Національний банк.

Герой України Стельмах. Але зняти чи призначити голову Національного банку не може ні уряд, ні Верховна Рада, тому що за Конституцією це є виключним правом Президента. Але Президент подає чіткі сигнали – пана Стельмаха не чіпати. Іншими словами, Президент банально „кришує” Стельмаха. Отже, на кризі, на зубожінні людей іде грабунок країни і накопичення величезних коштів, які, повторюю, йдуть в оффшори і які, на мою думку, також накопичуються на майбутні президентські вибори.

І останнє. Там, може, ну, 10 секунд додасте. Вчора в парламенті створено спеціальну слідчу комісію, яка мусить розслідувати злочинні, на мою думку, дії Національного банку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

ТАРАН В.В. …ще один нюанс.                

Стає зрозумілим чому Президент так хотів нових парламентських виборів і так хоче, щоб не було коаліції, щоб не було парламенту, бо тоді не буде ніякого контролю, тоді можна здійснювати будь-які крадіжки, будь-які протиправні речі і ніхто слова не сказав би. На щастя парламент працює, і я хочу думати, що зусиллями саме українського парламенту буде покладено край знеціненню гривні і покладено край безпрецедентному грабунку українського народу. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До слова запрошую Олега Білоруса, фракція "Блок Юлії Тимошенко". Підготуватись Павловському.

Я перепрошую.  Юрій  Анатолійович, тоді після виступу Білоруса хвилину вам.

 

13:39:27

БІЛОРУС О.Г.

Шановні громадяни України! Нещодавно за ініціативою фракції БЮТ в „Голосі України” було опубліковано звернення Вселенського Патріарха до українського народу з нагоди сумної трагічної дати – 75-річчя Голодомору в Україні. І це чи не найвище міжнародне визнання тих жертв, які  поніс наш великий народ.

Сьогодні я хочу від імені фракції, від себе особисто ще раз поздоровить всіх громадян України з днем Святого Миколая і побажать їм радості життя, віри і надії.

Я хочу поздоровить всіх дітей України. Хочу, щоби їх було  більше в кожній сім`ї, в кожному селі, в кожному районі і в Україні. Всі ми мрієм про те, щоб Україна стала 100-мільйонною країною, тоді ніякі внутрішні чи зовнішні загрози нам не страшні. Буде молода, сильна, активна нація.

Шановні  громадяни! Сьогодні в Україні відзначають ще одне незвичайне свято – День української дипломатії. Як парламентський дипломат нині, як перший посол  України  в Сполучених   Штатах Америки, я звертаюсь до всіх працівників дипломатичного фронту з поздоровленням і з побажанням захищати святі національні інтереси України на міжнародній арені, захищати всіма доступними заходами, активно, сильно і результативно.

Ми закінчуємо складний високосний 2008 рік. Аналіз стану держави, оцінка перспектив в умовах тотальної світової кризи – сьогодні невідкладна задача керівників держави і парламенту. І я хотів би, щоб у 2009 році ми зосередилися на вирішенні найважливіших стратегічних питань, які визначать нову роль і місце нашої великої європейської держави. Це і міжнародна конкурентоспроможність, це і ресурс на незалежність, перш за все по газу і по нафті, це і необхідність налагодження фінансової системи і незалежності України від долара, бо тотальна доларизація нас погубить...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

БІЛОРУС О.Г. І нарешті це необхідність розробки засад внутрішньої і зовнішньої політики, тобто національної стратегії розвитку України до 2025 року. Вірю, що парламент разом з вами, виборцями, справиться з вирішенням цих величних задач. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Репліка Юрія Кармазіна, одна хвилина. Після нього Андрій Павловський. Будь ласка, Юрій Анатолійович.

 

13:43:06

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни.

Мені дуже жаль, що з цієї величезної партії, яка називається „Регіонів”, аж нікого немає в залі. Ви бачите, один сегмент, ну, один „регіонал” сидить в зоні відповідальності комуністів. А я кажу, що під оцими прапорами, які насправді є мильна бульбашка, як їх кандидат в Президенти. Да, коаліція взяла сьогодні на  себе відповідальність за стан справ в державі. Да, ця коаліція підготувала оцю програму „Україна через злагоду до гармонійного розвитку”, програма діяльності Кабінет Міністрів в кризовий і посткризовий період.

Да, це ми сьогодні зупиняємо розкрадання ваших „Укренерго”, розкрадання того, що пішло в банк „Надра”, того зубожіння, яке ви зараз несете через те, що кілька мільярдерів вивезли зараз все. Це ви проголосували проти того, щоб денонсувати угоду з Кіпром, щоб далі продовжувати відкачувати туди мільярди. Це ви не дали отримати за приватизацію 8 мільярдів, не давши змінити нам голову Держмайна.

Тому, шановні, я думаю, що лопнете ви, як мильна бульбашка і вся правда вийде на ружу. Спасибі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я хотів би звернути увагу. Що ми працюємо в режимі: різне і присутність депутатів необовязкова, і фракції делегували своїх народних депутатів, які висловлюють свої депутатські запити і свої пропозиції. Тому я знімаю тут критику на адресу фракцій. Це право фракцій делегувати сюди конкретних людей, які би представляли позицію фракції.

Андрій  Павловський, фракція "Блоку  Юлії Тимошенко". Підготуватися Сергію Храпову, фракція комуністів України.

 

13:44:57

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Доброго дня.

Андрій Павловський, "Блок  Юлії Тимошенко", місто Київ.

Я, користуючись парламентською трибуною, хочу звернутися до нашого Президента, до Генерального прокурора з питанням, яке хвилює мільйони наших громадян, з питанням щодо ситуації стосовно нашої національної валюти  - гривні і стосовно тієї недолугої, а я рахую, і злочинної політикою керівництва Національного банку.

Що діється? Національний банк роздав більше, ніж 40 мільярдів гривень комерційним банкам, які повинні були ці гроші надати в кредити реальному сектору економіки – промисловим підприємствам. Замість цього ці банки тупо кинулись купляти  долар, тим самим нижчачи нашу гривню.

І хто попереду з цих банків? Найбільшу суму – 7 мільярдів 100 мільйонів отримав банк „Надра”, який  до того за дешево, за 45 мільйонів, купив собі власник „РосУкрЕнерго” - пан Фірташ. Відчуйте різницю: купив за 45, отримав від Національного банку 7 мільярдів. Це що, за красиві гроші? Ні. Я думаю, що тут є корупційна основа і тому треба тут розбиратися прокуратурі. І це той  Фірташ, який є головним спонсором одночасно і Партії Регіонів, і Секретаріату Президента. Так от і подумайте, чому він отримав ці кошти.

А від інших банкірів чуємо, що щоб  отримати оцю допомогу, треба подавати в Національний банк керівництву хабарі – від 3 до 10 відсотків відкатів  від суми.

Хочу також звернути увагу, що ці дії валютних ділків, які наживаються на людській біді, призводять до того, що вони залазять в кармани нам усім, простим громадянам. І прийшов час жорстко дати по рукам оцим валютним спекулянтам. Треба діяти швидко, бистро і ефективно. Тоді треба мати можливість навести лад в цій системі.

І здавалось би, чому так стається? Тому що у цих спритних ділків є „криша” у Секретаріаті Президента, і пан Ющенко не дає навести лад з Національним банком. І що саме цікаве, що серед тих банків, які є наближені, більшість мають політичну кришу чи є власниками, які відносяться до Партії регіонів. То питається, що такі різні політичні  сили і людей обєднує? Що їх обєднує – ідеологія? Ні. Їх обєднує більше, ніж ідеологія, їх обєднує спільний родинний бізнес, починаючи від кримінальних оборудок „РосУкрЕнерго” , і закінчуючи шельфами нашого Чорного моря.

Треба схаменутися нашому Президенту, і якщо він ще залишається патріотом, треба вжити жорстких заходів, навести лад…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Слово надається Сергію Храпову, фракція комуністів. Підготуватися Святославу Олійнику.

 

13:48:14

ХРАПОВ С.А.

Уважаемые избиратели, уважаемые коллеги! Вот уже четыре года продолжается в нашей стране хаос и беспредел. Возглавляемая Президентом Ющенко оранжевая власть показывает полную недееспособность. В условиях мирового экономического кризиса наша страна вынуждена страдать вдвойне, ибо внешние проблемы наслаиваются на внутренний политический и экономический кризис. В таких условиях коллективный орган, защищающий права трудящихся, профсоюзы, не мог оставаться равнодушным і 18 декабря провел первый этап всеукраинской акции протеста. Во время митингов по всей Украине профсоюзные лидеры высказывали свое возмущение и протест бездействиям Президента Ющенко, Премьера Тимошенко и Верховной Рады Украины по преодолению экономического кризиса.

Людей труда интересовало то, до каких пор власть будет безучастно наблюдать за тем, как банкиры проявляя цинизм и лицемерие, наживаются на простом народе, постоянно играя на курсе валют и выданных кредитах. Сегодня учитель или врач, рабочий или инженер не могут чувствовать себя безопасно и быть спокойными за свое имущество, потому что в капиталистической системе, к сожалению, правит не закон, а деньги.

Поэтому на сегодня, только будучи вместе, только действуя по принципу один за все и все за одного, трудящиеся смогут заставить капиталистов либо поменять свое отношение к тем, кто создает своим трудом им миллиардное состояние, либо вернуть приватизированные предприятия в собственность народа.

Миллиардеры боятся профсоюзных активистов, тех людей, которые, будучи неподкупными, отстаивают интересы и права своих коллег. Ярким примером такого страха являются гонения на лидера профсоюза днепропетровского предприятия  «Днепропресс», депутата областного совета от фракции КПУ Алексея Символокова. Его пытаются уволить за то, что он дал пресс-конференцию, в которой четко и правдиво обрисовал ситуацию на своем предприятии. И это, несмотря на то, что профком завода согласия на увольнение не давал.

Уважаемые избиратели, сегодня только Коммунистическая партия Украины защищает интересы простых граждан.  К примеру, в начале декабря Петром Николаевичем Симоненко  и мной было направлено депутатское обращение на имя Генерального прокурора Украины по факту незаконных увольнений с предприятий Днепропетровской области. Коммунисты призывают всех граждан занимать активную позицию по защите своих прав и отстаивать их.

Спасибо за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

До слова запрошую Олійника Святослава, фракція БЮТ. Підготуватися Павлу Сулковському.

 

13:51:03

ОЛІЙНИК С.В.

Шановні громадяни України, Верховною Радою України сьогодні підтримано звернення до Президента України щодо негайного звільнення  заступника голови Служби безпеки України пана Дурдинця.

Хочу нагадати, що підставою до такого рішення стало пряме порушення Президентом  України статті 24 Закону України „Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю”. Таке порушення закону встановлено не  тільки Верховною Радою України, а і в судовому порядку.

Проте призначення всупереч вимогам закону Дурдинця є далеко не єдиним  порушенням   закону в діяльності цього  відомства. Вже майже два роки особа  з незрозумілими біографічними даними Валентин Наливайченко називає себе тимчасово виконуючим обов’язки голови Служби безпеки України. Конституцією України та законами чітко встановлена  процедура і порядок призначення голови Служби безпеки України. Ці вимоги закону недотримано, на протязі тривалого часу країна не має в законний спосіб призначеного  керівника СБУ.

На мій особистий запит громадянин Наливайченко офіційно повідомив, що його призначено тимчасово виконуючим обов’язки СБУ на  підставі статті 60 Статуту  Збройних  сил України. Відповідно до  тексту цієї норми командир військової частини і корабля, коли покидає межі гарнізону призначає старшого за званням офіцера. Отже маємо очевидний абсурд, коли голова Служби безпеки перетворюється на командира, а саме СБУ на корабель. Нічого дивного не має в тому, що таке очевидне нехтування законом призвело до системних, умисних порушень законодавства і самим цим органом, а діяльність фактично перетворена на фарс.

Абсурдні, наклепницькі звинувачення на адресу народних депутатів, перешкоджання роботі  парламентських слідчих комісій, тиск на бізнесменів та здирництво, на жаль,  це основні характеристики діяльності СБУ за останній період. Як стало відомо, внаслідок депутатської діяльності, зокрема з відповіді на запит депутата Кармазіна, пан Наливайченко тривалий час приховував  факт свого навчання в школі КДБ імені Андропова. Приховування цього факту набуло ознак службового підроблення, коли до Верховної Ради  України Наливайченком подана автобіографія, в якій дані про навчання в школі КДБ відсутні, а замість цього стидливо вказано тимчасово не працює. Виходячи з цієї інформації постає закономірне запитання, на кого насправді працює Валентин Наливайченко, в інтересах якої  держави здійснюється руйнація національної безпеки України та дискредитація державної влади.

Переконаний, відповідь  на це питання отримаємо найближчим часом, разом з юридичною оцінкою діяльності цього авантюриста. А поки що від імені народних депутатів хочу привітати пана Наливайченко з його професійним святом, яке він буде зараз відзначати – з днем ФСБ. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. До слова запрошується Павло Сулковський, оскільки народний депутат Мирний передав йому слово і він теж записаний на виступ, регламент 6 хвилин. Будь ласка.

 

13:54:06

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.

Дякую вам. Шановний головуючий! Шановні народні депутати! Шановні громадяни України! Павло Сулковський, фракція Партії регіонів, Рівненщина.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України за № 1010 від 27 липня 2008 року, для компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, внаслідок стихії на Рівненську область було виділено 20 мільйонів гривень. Мені стало відомо, що розподіл коштів у Рівненській області проведений з грубим порушенням законодавства. На мій запит у Верховній Раді України, Рахунковою Палатою України була проведена перевірка використання цих коштів. Результати перевірки підтвердили, що при розподілі бюджетних коштів дійсно не було забезпечено дотримання чинного законодавства. Внаслідок цього 40 сільгосппідприємствам не державної форми власності, розпорядженням голови Рівненської облдержадміністрації Мачука Віктора Йосиповича, який є головою партії „Наша Україна” на Рівненщині, виділено державні кошти, що призвело до втрат державного бюджету у сумі 19 мільйонів 564 тисячі, це говорить висновок Рахункової палати України. І це злочинне розпорядження погодили Матвійчик В.М. заступник міністра фінансів, Романюк С.А. перший заступник міністра економіки, Мельник С.І. заступник міністра аграрної політики, тридцять одним підприємством, що отримали часткову компенсацію збитків, є прибутковими останніми більше п’яти років. Перевірка правильності розрахунків збитків показала, що практично всі сільгосппідприємства надали необ’єктивні розрахунки отриманих збитків. Це свідчить про те, що урядовці замість того, щоб контролювати  та не допускати порушення закону, навпаки, зловживаючи владою сприяли отриманню бюджетних коштів нечистими на руку чиновникам області. І цих міністерств, міністрів усунули, а підставили заступників.

Вважаю, що такий підхід до контролю за використанням бюджетних коштів є не припустимим він наносить шкоди, як держави в цілому, так і дискредитує органи державної влади в очах громадян України. 

Наведу тільки два приклади. Господарство імені Воловікова Гощанського району, яким опікується перший заступник голови облдержадмістрації Юрій Благодир, є членом партії – Народної партії Литвина. Отримало 2,3 мільйонів це господарство допомоги. На господарство   "Наша Україна" – майже півмільйона гривень і ряд інших. За браком часу не можу всіх перерахувати. А господарства, які дійсно вкрай важких умовах вирощують, вони постійно живуть у тяжких умовах, вирощують урожаї в Західних районах області, не отримали жодної копійки – це такі райони як: Рокитнівський, Зарічненський, Дубровицький, Корецький, Сарнинський, Костопільський і ряд інших районів.

Зважаючи на вище викладене, я звертаюся до Генерального прокурора України провести розслідування та притягти до відповідальності винних у порушенні законодавства, та зловживанню владою посадовців. Це злочин, особливо тоді, коли Україна переживає надзвичайно фінансово-економічно тяжкі часи.

Фракція Партії регіонів вимагає від Президента України та Прем’єр-міністра України негайно, не чекаючи висновків остаточних Генеральної прокуратури, за висновками Рахункової палати України негайно звільнити від займаних посад: голову Рівненської обласної державної адміністрації – Матчука Віктора Йосиповича та його першого заступника – Благодира Юрія Анатолійовича. Цим чиновникам не місце бути у виконавчій владі. Ганьба!

Шановні громадяни України!  Друге болюче питання. До мене надходять постійно чисельні звернення  від матерів, які народили і виховують десятьох і більше дітей,  по питанню  присвоєння почесного звання „Мати-героїня України”. 

Нормативно-правова база з даного  питання повністю сформована в державі і ніяких  перешкод для присвоєння почесного звання мати-героїня матерям, які народили і виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей,  створюють  сприятливі умови для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування  високих і моральних якостей, не має. Але Президент України та міністерство України, я не можу звинувачувати напряму Президента, але це його команда, Секретаріат Президента  і Міністерство України в справах сім’ї, молоді і спорту знаходять якісь причини,  створюють волокиту  по присвоєнню цього почесного звання. Навіть на мої звернення, як народного депутата України,  я отримую тільки відписки про те, яким чином треба оформляти документи. Ось такий наведу один приклад.

 Сім’я Кузьмич Тамари Кирилівни, яка проживає в селі Вежиця Рокитнівського району Рівненської області, виховує із своїм чоловіком Кузьмичем Валерієм своїх десятеро діток і ще інвалідів дорослих восьмеро взяли, навіть з Києва трьох діток з батьком завезли під саму Білорусь і доглядають у цій сім’ї…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість закінчити.

 

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г. ... і я можу сьогодні, це просто геройські люди. Як народний депутат, допомагаю, як можу цій сім’ї. Одну тисячу в місяць відраховую на допомогу на утримання цих інвалідів (це 18 дітей! своїх 10 і 8 інвалідів ще взяли на своє утримання).

Матеріали ця жіночка про присвоєння почесного звання „мати-героїня” ще в сьомому році в минулому, з 2007 року, знаходяться в розгляді Секретаріату Президента. І ця  сім’я  не може до сьогодні отримати ці пільги одноразові, 6 тисяч, якби мала цю зірку. І до цієї сім’ї, зачитую, щоб почув все-таки і Секретаріат, і Міністерство сім’ї та молоді.

Старе село Рокітнівського району також, які мають десятеро діток, до сьогодні вже три-два роки мають здані документи: Ковалець Галина Іванівна, Ковалець Уляна Василівна, Павлович Надія Кузьмівна, Гребеневич Марія Федорівна, Лісовець Ольга Кирилівна, Сулковська Галина Макарівна, Лісовець Марія Федорівна, Крупіч Галина Олександрівна.

І село Дроздин, п’ять матерів: Крупіч Тетяна Кузьмівна, Лісовець Ніна Михайлівна, Пашкевич Любов Никифорівна, Огієвич Ганна Карпівна, Огієвич Ганна Анатоліївна. Це тільки ті, що до мене прийшли на прийом.

Тому я на завершення негайно звертаюся до Президента України, дати вказівку негайно на протязі декількох днів видати ці законні цим матерям, які пролили кров на десять і більше діток, і які тільки приносять користь Україні, і негайно видати ці по 6 тисяч їм одноразову допомогу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми вичерпали практично час нашої роботи. Я надаю слово Володимиру Каплієнку, фракція БЮТ і будемо завершувати.

   

14:02:25

КАПЛІЄНКО В.В.

Доброго дня, шановні колеги, доброго дня радіослухачі, телеглядачі! Ви знаєте, моє сьогоднішнє звернення мабуть направлено не до вас, а до мої колег по цеху, народних депутатів України, до представників органів державної автомобільної інспекції та їх управлінь.  Ви знаєте, ми прийняли Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху” місяць тому. За цей місяць, я вчора дивився „5 канал”, там браво рапортують про те, що держава отримала 109 мільйонів гривень додаткових надходжень за рахунок штрафів по тим чи іншим ДТП, але відкриваючи відповідні дані, інформацію про надходження до Державного бюджету України таких же грошей, що розміщено на сайті Державного казначейства України з’ясовується, що ця цифра значно менше, тобто сорок мільйонів гривень і питання відповідне, де шістдесят мільйонів гривень цей час блукають. Але, питання не в цьому.  

Мета цього законопроекту була в тому, щоб наповнити місцеві бюджети, Державний бюджет та й щонайменше зменшити кількість дорожньо-транспортних пригод.  Але, на превеликий жаль,  сьогодні, як я, я як автолюбитель констатую факт, що це привело до того, що значно збільшено рівень взяток на дорогах, тобто, на цей час інспектору ДАІ пропонують надати їм вже 50-60-70 гривень.

Друге. Це значно зменшена кількість ДТП, дійсно, надійшла, але ми маємо ще велику плутанину куди платити ці штрафи і фактично людей, які, тих автолюбителів, які отримали, отримують відповідні протоколи про скоєння злочину чи тої чи іншої пригоди, вони не знають куди платити штрафи.

Я хотів би вам довести, що на цей час органами Державного казначейства відкрито 11 тисяч 606 рахунків в усіх представництвах місцевої влади на рівні селищ, сіл, міст і таке інше. І, фактично, інспектор ДАІ, який зупиняє відповідного порушника, складаючи протокол не вказує відповідний рахунок куди йому сплачувати гроші. А цей порушник не знає куди йому сплачувати.

До чого це приводить? Це приводить до того, що людина не отримуючи відповідного пояснення, не сплачуючи гроші, але через рік зявившись   на техогляд чи щось таке інше, чи реєстрацію свого автомобіля, чи перереєстрацію фактично  зіткнеться з тим, що  в  нього, він машину цю буде вимушений продати для того, щоб заплатити ці штрафи. Я, ви знаєте, упускаю такі питання, як куди платити по місцю проживання, по місцю реєстрації авто, по місцю реєстрації управління ДАІ, по місцю порушення цього злочину або, наприклад, що робити з тими  громадянами, які не є громадянами України, куди їм сплачувати?

Тому є пропозиція. Пропозиція перша. Я думаю, що, перше. треба переглянути Закон „Про забезпечення безпеки дорожнього руху” , тому що він негайно потребує відповідних доопрацювань…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ми от бачимо, що  тому що... Будь ласка. 

 

КАПЛІЄНКО В.В. Що можна зробити сьогодні?  Я думаю, що негайно  управління ДАІ повинно розпочати не тільки  моніторинг, ну і облік штрафів, які нараховуються  нашим громадянам. Тому що фактично представники ДАІ виписуючи відповідні штрафи не кажуть куди платити, не ведуть моніторинг, не звертаються до органів виконавчої, відповідного стягнення цих грошей і фактично пускаються насамотік.

Друге. Негайно ДАІ  повинно розробити порядок про сплату відповідних  штрафів, або  ми з вами, колеги, повинні внести зміни до відповідного закону.

Далі. Штрафи повинні сплачуватися, на мій погляд,  у державний бюджет на єдиний казначейський рахунок, щоб  відійти  від тої  проблеми, яку ми  на цей час маємо у вигляді 11 тисяч 606 рахунків.

І останнє. Я думаю, що я буду відповідно подавати зміни до відповідних законів: ввести карну відповідальність за зволікання та зловживання при складанні правильного протоколу та отримання відповідних  взяток працівниками органів Державної автомобільної інспекції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будемо завершувати роботу сьогоднішнього засідання. Я хочу  передусім радіослухачам поінформувати про те, що  Верховна Рада  працює на наступному тижні. Тут деякі народні депутати вітали з Новим роком. Ще рано  з Новим роком вітати, ще цілий тиждень будемо працювати і достатньо багато завдань стоїть перед нами.

І  оскільки  неодноразово під час своїх виступів звертали увагу на  те, що Верховна Рада  відреагувала  на ситуацію  на валютному ринку і стосовно  Національного банку  рішенням  про створення спеціальної слідчої комісії, я переконаний, що наші колеги, які працюють у слідчій  комісії, і в вихідні дні працюватимуть, щоб ми були впевнені і гарантували зміну ситуації, яка сьогодні є, безконтрольно діє. От, на жаль, навіть Рада Національного банку не  може підтримати  інформацію, на яких умовах платилися кошти, відбувалася рекапіталізація банків, чому одні  отримали таку суму, інші – іншу?

Отже, на наступному тижні ми будемо розглядати це питання, розглядати низку інших соціально-економічних питань, низку  антикризових законопроектів для стабілізації соціально-економічної ситуації. Тому  хотів би вас у сьогоднішній  День Святого Миколая запевнити, що парламент активно буде працювати і наступного тижня.

Отже, 22 у понеділок  Погоджувальна рада обов'язки 11-ій годині, а  23 у вівторок о 10-ій годині відбудеться пленарне засідання Верховної Ради  України.

Оголошую про завершення роботи Верховної Ради і про закриття  засідання Верховної Ради України сьогодні. Всього доброго.  

Повернутись до публікацій

Версія для друку