ЗАСІДАННЯ  ТРИДЦЯТЬ ВОСЬМЕ 

Сесійний зал Верховної Ради України

11 листопада  2008 року, 10:00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України А.П.ЯЦЕНЮК

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добрий ранок, шановні колеги, прошу реєструватися.

10:03:08

В залі зареєстровано 432 народних депутати України, ранкове пленарне засідання Верховної Ради України  оголошую відкритим.

Шановні колеги,  прошу записуватися на виступи від фракцій.

Володимир Литвин. Олег Зарубінський.

 

10:04:14

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Шановний Голово, шановні колеги народні депутати, події, які розгортаються сьогодні в Україні,  остаточно засвідчили,  що владний табір виявився неспроможним зустріти з готовністю системно реалізувати ті заходи, спочатку виробити, а потім реалізувати ті заходи, які треба реалізовувати і виробляти в нинішній час. Постійні посилання на те, що виною всьому є фінансова економічна криза в світі, є частина правди, точніше, маленька частина правди.

Є гарна фраза, що з двох напівправд можна зробити одну велику брехню. В нас складається враження, що до того і йде. Давайте відверто скажемо, для того щоб знати, як боротися з цією кризою системною, на жаль, яка утворилася в Україні внаслідок внутрішньої і соціальної, і економічної політики, треба спочатку з'ясувати, а що власне на сьогоднішній день представляє українська економіка? Спорадичні, абсолютно несистемні законодавчі ініціативи суб'єктів законодавчої ініціативи не можуть призвести до вирішення питань.

Окремі законопроекти, які подаються урядом, окремими депутатами, які не є в сукупності, які не створюють між собою баланс в плані подолання системної економічної кризи, є ніщо у порівнянні із тим, що роблять інші країни, щоб подолати кризу, яка там набагато менша. Бо в нас, я ще раз хочу наголосити на цьому, відбулося тільки нашарування фінансово-економічних проблем міжнародного середовища, міжнародного рівня на те, до чого доробилася Україна.              

Більше того, я хотів би висловити таку фразу, вона, можливо, не сподобається, але вона правильно кваліфікує те, що відбулося. Це треба було докотитися до такого життя, це треба було довести країну до ручки, щоб дати можливість на таких умовах ввійти в Україну Міжнародному валютному фонду! Якщо хтось хоче сказати, що це входження є заслуга України, давайте чесно скажемо – ні, тому що Україна співпрацює зараз з МВФ по системі „стенд-бай”, системі, до якої не хочуть залучатися більшість інших країн співпраці з МВФ, бо існує інша система, яка не передбачає жорстких вимог з боку Міжнародного валютного фонду до внутрішньої політики України, до бюджетної політики, до цінової політики, до тарифної політики. Система стенд-бай, яку в нас рекламують, і всі хочуть зараз, перші особи в державі, зробити це в заслугу, що ми пішли на неї, насправді означає надзвичайно жорсткі вимоги, починаючи від обовязкового погодження бюджету українського, нашого, внутрішнього бюджету, до видатків цього бюджету, погодження тарифі на житлово-комунальні послуги, погодження ціни на газ для споживачів – для фізичних осіб. І є інформація, на жаль, навіть погодження питань, повязаних з ринком землі сільськогосподарського призначення.

Тому в таких умовах надзвичайної гостроти набуває питання забезпечення мінімальних стандартів людям в такій складній ситуації. Фракція „Блоку Литвина”, наші колеги, цілий ряд наших колег зробили так, щоб із так званого антикризового закону (в нього інша назва) були вилучені ті речі, які дадуть можливість уряду з 1 грудня 2008 року відповідно до чинного бюджету не підвищувати мінімальну зарплату, а з 1 січня 2009 року не доводити мінімальну зарплату – вдумайтесь, шановні колеги, - навіть до біологічного прожиткового рівня, який і так втричі зменшений навмисно.

Тому всі речі, які відбуваються навколо законопроекту, точніше навколо закону, ми вважаємо принциповими. І ми наполягаємо, щоб сьогодні, і просимо, щоб сьогодні був поставлений в порядок денний і проголосований наш законопроект 3342, який передбачає повернення тексту закону до того, що, власне, насправді проголосували депутати. Бо в моменті після цього голосування і тим, що є сьогодні… законом, є дуже серйозна різниця. Просимо нас в цьому підтримати, а точніше, підтримати простих людей. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Боднар.  Іван Кириленко.

 

10:09:40

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний Голово, колеги, шановні наші виборці, перші дні листопада стали во істину десятьма днями, що таки вразили світ. Без перебільшення, і не зважаючи на кризу мільярдна міжнародна аудиторія з величезною увагою спостерігала над кількамісячними президентськими перегонами на заокеанському континенті.

Можна по різному відноситися до багатогранних особливостей американського суспільства, але давайте скажімо відверто, маємо повчальний зразок і урок майже досконалого, цивілізованого суспільства, де в основі повага до закону, коректне ставлення до опонента, висока політична культура, якій чужі брудні технології, дикі образи, войовнича риторика, брутальний цинізм.

І головне навіть не в тому, як у них у приходять до влади нові і яскраві особистості, а як ідуть з неї досвідчені політики. Ще не підрахували голоси, а конкуруючий претенденти, а з ними їхні партії, штаби та й вся Америка простягнули один одному руки і обєднали зусилля в боротьбі з економічними лихом заради майбутнього, народу і держави, імя якій  - Сполучені Штати Америки.

Дійсно, Буші і Форди, Клінтони і Обами приходять і уходять, а залишається Америка і  фундаментальне питання у них не в тому, що вона тобі дала, а що ти для неї зробив. А хіба не аналогічно повели себе в нелегкі часи владні мужі Польщі і Словаччини, пострадянської Балтії і Балкан? Тут теж в роки випробувань і влада, і опозиція покинули барикади, стали поруч, потиснули руки, отримали кредит довіри народу і зробили свій остаточний  вибір. І де сьогодні вони, а де ми?

За останні пять років маленька Словаччина, по суті дві наші Волині, отримала понад 25 мільярдів доларів інвестицій, майже стільки, скільки Україна. Як кажуть, коментарі зайві. А нема інвестицій, нема і розвитку, заморожені реформи, як і вчора і позавчора маємо саму енергозатратну економіку в світі, велику купу інших проблем.

Який вихід пропонується сьогодні опонентами? Знову на щит підіймається лозунг: „Даєш дострокові вибори!” Воістину пророчі слова в народній пісні: „Від надаремних мрій тьмяніє розум мій”.  А ще кілька днів тому неймовірними зусиллями, як кажуть, на грані фолу ми разом рятували парламент і країну, бо прийняли, непевно, найдоленосніший закон року. Не відбудься це дійство – через кілька тижнів від держави з гордим імям „Україна” залишилася б лише назва. Хто не вірить, послухайте на дозвіллі людей, які дуже добре знаються на фінансах та банківській справі.

А якщо за великим рахунком, країні повинні не вибори, а вибір. Численні галасливі виборчі кампанії за 17 років так і не дали результату, бо країна і її влада так і не зробили свого вирішального вибору: то ЄЕП, то ЄС, то ЄврАзЕС, то НАТО. Тому і дивляться на нас як на диваків і не поспішають особливо підтримувати.

Урок і висновок тут для всіх нас один: не з воза, колеги, пропонуйте сходити сьогодні команді, а з барикад злазьте та разом давайте будемо тягнути цього важкого плуга. Нині, як ніколи, потрібні розкриті дружні обійми поруч, а не стиснуті кулаки та скрегочучі зуби навпроти. Досить безплідні протистояння, які знекровлюють націю, змушують еліту працювати не на створення, а на руйнацію.

На минулому тижні ми прийняли важливий закон, але це – лише початок. Міжнародна допомога рятує банківську систему, частково стабілізує гривню, підрихтовує платіжний баланс. Але головне завдання зараз – оживити економіку. В безодню, як і всі, впали майже миттєво, віддряпувати доведеться довго. І за кожен щабель наверх потрібні надзусилля, і, як правило, нові закони. Не допустити масового безробіття, за будь-яку ціну стимулювати експорт, розумно організувати імпорт, терміново і, по суті, заново сформувати внутрішній ринок – це далеко не  повний перелік невідкладних завдань, які вирішувати уряду і, безумовно, разом з парламентом.

Чи є відповідь на ці болючі проблеми у законопроектах, запропонованих на цей тиждень? Безумовно, є, але всі виклики і ризики передбачити одномоментно неможливо. І це свідчить лише про одне: законодавчий орган повинен у цей період працювати як хороший годинник. На цьому тижні, розглянувши пропозиції уряду та підтримавши їх, ми дамо обнадійливий сигнал селянам, металургам, будівельникам. На наступному… енергетикам, транспортникам. І давайте обійдемося в цей період без надокучливих повчань та пошуків винної невістки, бо в нас теж память хороша. Два роки в цьому залі, коли ситуація була набагато сприятливіша, вже ставилося питання про вирівнювання соціальних стандартів. І якою була відповідь? Пригадуєте той красномовний жест? Зараз ці поважні політики говорять зовсім протилежне. Так що ж за цей час принципово помінялося: точка зрения или место сидения?

Безперспективність взаємних звинувачень і підозр сьогодні очевидна. Відповідально заявляємо: в цей складний час це не наша політика. Сподіваємося, що у цю хвилину нас не лише слухають, але й чують. Дай то, Боже, нам усім розуму і дякую за увагу!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  В’ячеслав Кириленко.

 

10:14:44

КИРИЛЕНКО В.А.

В’ячеслав Кириленко, "Наша Україна – Народна Самооборона" .

Шановні колеги, минулого тижня ми ухвалили важливий антикризовий закон, але який понад усе повинен слугувати захисту банківської системи і понад усе вкладників, які вклали свої зароблені кошти в українську банківську систему. Але на черзі прийняття інших законопроектів. І ми, як і обіцяли минулого тижня, внесли на розгляд парламенту соціальний антикризовий законопроект, який передбачає низку абсолютно простих рішень, але які необхідно прийняти.

Відразу зауважу, що „Наша Україна” готова відмовитися від одноосібного авторства і пропонувати колегам з інших депутатських фракцій, щоб ми внесли спільний законопроект, який би був би підтриманий більшою частиною депутатського корпусу.

У чому суть питання? По-перше, ми пропонуємо мораторій на збільшення видатків органів влади на весь 2009 рік. І це повинно стосуватися, по-перше, неможливості збільшення штатного розпису в усіх установах державної влади і місцевого самоврядування, а також в органах соціального страхування. По-друге, цей мораторій повинен передбачати мораторій на збільшення всіх видатків органів влади, окрім, звичайно, зарплати і сплати комунальних послуг. І, по-третє, цей мораторій повинен забороняти капітальне будівництво, придбання автомобілів і інші непотрібні витрати для всіх органів державної влади без винятку, для всіх органів місцевого самоврядування, для всіх підприємств державної і комунальної форм власності, і для всіх установ соціального страхування.

Окремо ми звертаємо увагу на соцстрах. Шановні колеги,  ми забуваємо, коли шукаємо якийсь мільйон, другий для того, щоб допомогти простим людям, що сукупний бюджет лише трьох фондів соціального страхування без Пенсійного фонду – понад 16 мільярдів гривень. І часто-густо ці гроші використовуються як завгодно, бо фонди соцстраху перебувають далеко поза фокусом суспільної уваги.

Скажіть, будь ласка, чим повинен займатися зараз Фонд безробіття? Саморекламою чи фінансуванням безробітних, яких стає дедалі більше? Зрозуміло, що другим. Тому ми вносимо пропозиції до чотирьох соціальних законів. Перше. Ми повинні забезпечити допомогу по частковому безробіттю. Ці статті в базовому Законі „Про зайнятість”, точніше „Про страхування на випадок безробіття”, не діють. А величезна кількість людей зараз змушено звільняються у вимушену відпустку, або зайняті дві, три, чотири години. Особливо це стосується металургійних підприємств, хімічних, машинобудівних. Тому наш законопроект пропонує розблокувати дію трьох статей базового закону і забезпечити допомогу по тимчасовому безробіттю. І це дві третини від тарифного окладу, і така допомога може виплачуватися. Але не більше ніж півроку.

По-друге, всі говорять про громадські роботи. Але ми знаємо, що місцеві бюджети порожні і громадські роботи фінансувати не можуть, а підприємства зараз не мають обігових коштів і тому розмови про громадські роботи для тимчасово безробітних можуть лишитися лише розмовами. Тому ми пропонуємо внести зміни до Закону „Про зайнятість” і дозволити в цьому році фінансування з окремих програм Державного бюджету громадських робіт. І це понад усе будівництво доріг, залізниць, мостів, інфраструктури, прибирання міст і селищ та інші роботи.

По-третє, у нас є проблема з єдиною тарифною сіткою. І, до речі, велика проблема. Ми в три етапи її ввели. І це спільна заслуга всіх політичних сил і всіх чотирьох останніх урядів. Зараз уряд своєю постановою заморозив ставку працівника першого розряду на рівні 545 гривень. А ця ставка має бути не менше ніж мінімальна заробітна плата. Таким чином, ми зобов’язані в законі встановити, що тарифна ставка працівника першого розряду не може бути меншою ніж мінімальна заробітна плата. І третє. Ми не можемо зменшувати не тільки реальні зарплати, але й реальні пенсії. Тому що ігри з тарифною ставкою, які тепер розпочав уряд у зв’язку з постановою 939, яку він прийняв, це одне, а те, що з наступного року може зменшитись коефіцієнт страхового стажу для пенсіонерів. Це друге.

Якщо ми внесемо зміни до базового Пенсійного закону, то реальна пенсія з 2009 року для 14 мільйонів українських пенсіонерів може зменшитись. І це поправка до  четвертого соціального законопроекту, який ми вносимо. Повторюю: "Наша Україна – Народна Самооборона" готова поступитися авторством, але ми просимо зал і голову парламенту невідкладно прийняти цей законопроект, бо з першого січня наступного…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.

 

КИРИЛЕНКО В.А. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Симоненко Петро Миколайович.

 

10:20:03

СИМОНЕНКО П.М.

Симоненко, фракція комуністів.

Шановні виборці! Так званні антикризові заходи, які тиждень тому були проголосовані уламками помаранчевої коаліції, задовольняють виключно інтереси багатіїв, в першу чергу інтереси банківського  капіталу та МВФ. Ні більше – ні менше.

А реальний сектор економіки: люди, залишилися наодинці з величезними проблемами. Ми з вами зараз є свідками, як зупиняються підприємства у Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській та інших областях. Україна втрачає ринки збуту, скорочується робочий тиждень та заробітні плати, людей відправляють у вимушені, не оплачувані відпустки, різко зростає безробіття, знецінюються вклади, зростають ціни і тарифи.

Ви повинні зрозуміти, що при владі знаходяться представники потужних фінансово-політичних угрупувань та олігархів, тому так званий другий антикризовий пакет, який зараз, на разі, планується розглянути в парламенті, як і перший, жодним чином не сприятиме розв’язанню ваших болючих проблем, які накопичуються в умовах кризи. Він спрямований на те, щоб головний тягар цієї кризи перекласти на ваші плечі – плечі простих робітників, службовців, пенсіонерів.

З самого початку ми, комуністи, запропонували низку конкретних економічно обґрунтованих пропозицій реалізація, яких дозволила б значно пом’якшити кризовий удар, не допустити масових звільнень та зупинки підприємств.

Ми вважаємо і  вважали, що без посилення ролі держави в управлінні економікою, без відповідних державних механізмів, які б змушували олігархів враховувати суспільні, загальнонаціональні інтереси, кризу буде подолати неможливо.

По-перше, ми запропонували і переконані, треба негайно прийняти закон про націоналізацію, це нормальний правовий механізм, яким будь-яка держава захищає суспільні інтереси від продажу залишків власності за безцінь в умовах кризи. Енергетика, військово-промисловий комплекс, машинобудування, хімія, металургія, транспортний зв'язок – це стратегічні галузі, які забезпечують безпеку держави, є головними джерелами наповнення державного та місцевих бюджетів.

По-друге, де-факто заробітна плата та соціальні виплати на 2009 рік заморожені, а ціни і тарифи зростають. Тому треба негайно прийняти закон про мораторій на підвищення у 2009 році цін і тарифів та замороження її на рівні до 1 листопада 2008 року.

По-третє, ми пропонуємо заборонити звільнення робітників металургійної та інших експертно-орієнтованих підприємств, та підприємств стратегічних галузей. А у разі зупинки таких, заробітна плата повинна виплачуватися за рахунок мільярдних накопичень їхніх власників. На весь світ хизувалися повідомляючи про те, що ви за останніх три роки мільярди награбували у народу України. Якщо ж такі суспільні вимоги не виконуються, то на власність олігарха необхідно накладати арешт.

Також ми пропонуємо законодавчо заборонити на підприємствах стратегічних галузей неоплачувані відпустки та скорочення заробітної плати у зв’язку із скороченням робочого тижня. За це в умовах кризи також має бути запроваджена кримінальна відповідальність.

Українські металургійні та інші магнати стільки награбували та повивозили за кордон, що повинні зараз повернути ці кошти в економіку України і спрямувати на забезпечення соціальних гарантій працівників та на розвиток, і модернізацію виробництва. А то, наприклад, пан Коломойський закриває свої заводи в Стаханові, Запорожжі, Нікополі, звільняє людей. А за кордоном у Румунії, у Болгарії і в Сполучених Штатах Америки заводи ці працюють, бо там держава заявила наступне, якщо ви, пан Коломойський, будете скорочувати, ми заберемо у вас підприємства.

Я хочу зараз особисто звернутися до вас, шановні пенсіонери, ви маєте знати, що скорочення робочих місць, безоплатні відпустки, зменшення заробітної плати, призведе вже ближчим часом до неможливості наповнення Пенсійного фонду і як наслідок виплати вам пенсії. І це вже буде другий удар по ваших сім’ям.

По-четверте, якщо власники стратегічних підприємств не спроможні  виконувати соціальні зобов’язання  перед своїми працівниками, то контрольний пакет акцій такого підприємства має  відійти державі або колективу робітників, тобто „прихватизував”, нажився -  відповідай!

Шановні виборці! Час  показав, що ця влада, влада помаранчевих та олігархів,  не спроможна і не бажає виконувати свої обов’язки і працювати в інтересах суспільства. Свідченням цьому є нинішній, майже нульовий рівень    довіри до Президента і його політичних прибічників.

Тому, ми закликаємо робітників і всіх, кому боляче за Україну, готуватися до всеукраїнського політичного страйку. Якщо влада не здатна захистити  людей, якщо держава відстоює інтереси тільки купки мільярдерів,  я переконаний, народ повинен таку владу змінити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олександр Стоян.  Олександр Єфремов, да? Партія регіонів.

 

10:25:24

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Арсений Петрович, уважаемые коллеги, журналисты, избиратели! Вы знаете, моему удивлению нет  предела. Все рассказывают о том, что в стране идет кризис, а руководитель фракции, которая сформировала правительство, которая имеет Премьер-министра,  рассказывают о том, как надо гордится американским строем и как правильно делают все в Америке. При этом ничего не говоря, что вчера состоялось заседание Кабинета Министров, на котором мы ожидали, что будут рассмотрены антикризовые законодательства и сегодня мы в зале Верховного Совета не имеем ни одного законопроекта от правительства, которое бы действительно отражало то, что  думает, на сегодняшний день правительство по изменению ситуации, которая есть в экономике нашего государства.

При этом, мы все чаще и чаще раньше слышали, сейчас как то поубавляется тон, что правительство делает все грамотно, профессионально и мы преодолели все проблемы, которые есть в нашем государстве.

На самом же деле, по анализу  довольно уважаемого в Европе и в мире аналитического издания «Deutsche Welle» (Германия), Украина,  на сегодня, находится на почетном третьем  месте по уровню бедности среди европейских государств. Нас на сегодняшний день опережает в этом «славном» (в кавычках) вопросах только Молдавия и Албания. Если мы еще немножко так поруководим профессионально в нашем государстве, я думаю, у нас есть все шансы при этом правительстве вырваться вперед.

Теперь что касается вопросов, которые связаны с Международным валютным фондом. Другие страны берут заимствования внешние для того, чтобы профессионально распорядиться тем, что есть у себя в государстве и создать подушку безопасности. То, что делается в нашем государстве, мне напоминает плохую семью, которая сбегала у соседей заняла денег, а потом радуется, что все проблемы в этой семье решила и забывает при этом, что необходимо эти деньги отдавать, а в данном случае, еще платить по ним проценты и защитить себя еще от того, что по структуре МВФ эти деньги цепочкой через два дня придя в наше государство, не ушли в иностранные банки, которым задолжали наши корпорации.

Поэтому мне хотелось бы обратиться с просьбой к нашим уважаемым представителям власти, представителям коалиции, все-таки представить свои антикризисные меры по выводу страны из той ситуации, куда ввергли, а большинство вопросов, которые сегодня есть в нашем государстве, они касаются непрофессиональной работы, прежде всего, правительства в государстве, а не привнесенных из вне экономических проблем. Если у вас не хватает достаточно возможностей, профессионализма и еще каких-то качеств для того, чтобы подготовить данное решение, мы со своей стороны, имея пакет, который готовы внести на рассмотрение, приглашаем вас для рассмотрения данных законопроектов, и я думаю, наши специалисты в ближайший день-два отработают в полном объеме данный пакет документов. Но при этом хотелось бы обратить внимание на первоочередные вопросы, которые бы правительство не сбрасывало со своих проблем на проблемы регионов и проблемы людей. Когда сегодня в ноябре месяце фактически за две недели до начала зимы у нас пять миллионов граждан еще живут в холодных квартирах, то, наверное, правительство должно дать ответ, почему это происходит, а не гордится с экранов телевидения о том, что сегодня целым городам не дается газ, потому что в силу каких-то причин они не смогли рассчитаться с компанией за тот газ, который потребили ранее.

И второй вопрос. То государство, которое – гордятся здесь представители власти – Соединенные Штаты Америки, прежде всего, заботятся и защищают своих граждан. И о кризисе там говорят верхушки, а в низах этот кризис люди чувствуют только в финансовых учреждениях и то – ситуация правительства поправляется. Вы же на сегодняшний день все проблемы, которые есть в больной голове власти пытаетесь перенести на здоровую голову людей, которые живут в нашем государстве.

И последнее. Вы знаете, ту поправку, которую мы приняли и которую все отстаивали, чтобы вы понимали, что может произойти, там не просто записано, что мы повышаем на уровень инфляции, там записано, что мы повышаем на разницу, которая есть в этом уровне, а завтра может сложиться ситуация, в связи с нехваткой средств у людей в государстве мы можем наблюдать падение покупательского спроса и дефляцию и тогда поэтому законопроекту...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.

 

ЄФРЕМОВ О.С. Наши доблестные представители Министерства финансов пересчитают минимальную заработную плату не в сторону увеличения, а в сторону уменьшения. И это, Арсений Петрович, основное, что беспокоит на сегодняшний день Партию регионов и почему мы не голосовали за тот сумозабродный законопроект, который вы всеми силами попытались протянуть здесь в зале Верховного Совета.

И последнее. Уважаемые коллеги, вы знаете, сколько б мы не говорили о всех вещах, которые происходят в нашем государстве любой человек, если он нормальный, любой организации, они, прежде всего, смотрят на себе, и пытается начинать наводить порядок с себя. У нас уже два месяца лежит заявление спикера парламента по поводу освобождения его от занимаемой должности. Учитывая обращение ко мне как к руководителю комитета вчера после Погоджувальной ради я говорю о том, что комитет рассмотрел данное решение и мы готовы для того, чтобы этот вопрос рассматривать в зале.

Партия регионов предлагает рассмотреть этот вопрос с рассмотрения постановления о порядке голосования. И для того, чтобы не затягивать саму процедуру, провести голосование карточками в зале и сегодня. Если, Арсений Петрович, вы действительно написали это заявление и нет никаких подспудных камней, то у вас нет основания для того, чтобы отказать залу поставить на рассмотрение данный вопрос. Если же там что-то другое заложено, и вы будете затягивать данную норму, то мы просили бы тогда дать определиться на совете фракции, когда этот вопрос вынести в зал и поставить точку зрения, прежде всего в наших взаимоотношениях здесь, внутри зала. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, дозвольте повернутися тільки до короткого коментаря з приводу так званого антикризового закону. Вчора у нас не зовсім гідна дискусія була на Погоджувальній раді. Мова йде в правовому тлумаченні цієї статті. Якщо є пропозиція щодо перегляду цієї статті, будь ласка, будем ставити її переглядати. Але ще раз наполягаю на тому, що норма щодо введення мораторію не включена і за це всі боролися. Норма щодо обмеження також не включена. Включена норма, яка проголосована, яка передбачає обов’язок уряду проіндексувати мінімальну заробітну платню та прожитковий мінімум на рівень нижче... не нижче інфляції. Одначе, якщо є дискусія, з дискусії треба нормально виходити. Включим до порядку денного і розберемся, хто правий, хто не правий.

Що стосується питання про задоволення заяви Голови Верховної Ради України. Відповідно до статті 76 вимог Регламенту Верховної Ради України, воно потребує включення до порядку денного. Я ставлю на голосування питання про включення до порядку денного питання про задоволення заяви Голови Верховної Ради України про відкликання. Відповідно до вимог Регламенту. Прошу голосувати.

 

10:33:52

За-220

Прошу показати по фракціям: Партія регіонів – 170, БЮТ – 1, „Наша Україна – Народна Самооборона” – 2 (дякую колеги), комуністи – 27, „Блок Литвина” – 20. Рішення не підтримано.

Переходимо до розгляду питань порядку денного. Шановні колеги, пропонується розглянути питання, це для того, щоб не було дискусії.  Хтось там за щось тримається -  приймайте рішення.  Я сказав, що я встану з крісла в будь-який момент.  А якщо мова іде про політичні інсинуації, щоби обезглавити парламент, а потім піти на дострокові вибори, то ця модель зрозуміла. Маєте  нового керівника парламенту – ставте в будь-який момент, але не хороніть законодавчий орган!

Шановні колеги,  тепер, що стосується  засідання Верховної Ради сьогодні. Перше питання, яке вчора ставив Василь Георгійович Хара – законопроект 3330, постанова про визнання такої, що втратила чинність.  Це стосується парламентських слухань. Нема заперечень щодо розгляду її? Ми будемо голосувати, визначитеся. 0980, 0978, 0922,  0923, 0880 – це законопроекти в другому читанні.

Далі, колеги. У нас є пакет законодавства, який може розглядатися як елементи боротьби з фінансовою кризою. Вчора уряд розглянув законопроекти і вони повинні надійти до парламенту сьогодні. Якщо вони сьогодні надійдуть, на середу ми  поставимо комітети і після цього в четвер ми зможемо їх розглядати, якщо буде рішення комітетів. Але, відповідно до Конституції я поставив законопроекти президентські і урядові, і пропоную, і прошу вас,  підтримати їх. Прошу поглянути.

 0861 ми винесли за шпальти, я підкреслюю, це той законопроект, який стосується вето Президента про викуп земельних ділянок приватної власності для суспільних потреб. Але 1365, 1366,  далі законопроекти; 2448,  2474, 2614, 3011, 3065, 2609 і 3107. Також я пропоную включити законопроект, я номер не пригадую, який внесений „Блоком Литвина” стосовно 5-ї поправки.  Я просто його зараз не пригадую номер. Так.

Уряд пропонував 3281. Я прошу з мотивів по формуванню розкладу записатися 5 хвилин від фракцій, від фракцій прошу. А потім якщо не вистачить, тоді від народних депутатів. 

Фракція комуністів. Хто буде від фракції комуністів виступати? Александровська, будь ласка.

 

10:36:57

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Александровская, фракция коммунистов, город Харьков.

Арсений Петрович, вынуждена в очередной раз  делать вам замечание по поводу нарушения вами Регламента. Вы поставили на голосование вопрос об удовлетворении вашего заявления. Но на самом деле нам роздан проект постановления Верховной Рады Украины, который зарегистрирован под номером   3351…

 

ІЗ ЗАЛУ.   (Не чути).

 

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Я прошу работников аппарата  не мешать работе сессии.

Так вот, нам роздан на руки проект Постановления под регистрационным номером 3351 «Про відкликання Голови Верховної Ради України”. И вы должны были поставить на голосование о внесении в повестку дня именно этого проекта постановления, а не какого-то  мифического, о котором вы тут сказали.

Поэтому я требую и настаиваю поставить на  голосование о внесении в повестку дня проекта Постановления за номером 3351 „Про відкликання Голови Верховної Ради України” .

И, пожалуйста, не лишайте…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ганна Герман.

 

10:38:09

ГЕРМАН Г.М.

Арсенію Петровичу, я повинна вам сказати, що, не зважаючи на те, що  ви не належите до найсильнішої фракції у парламенті, ви зробили сьогодні другий  досить сильний крок. Перший крок ви зробили, коли ви подали цю заяву, дотримавшись коаліційної угоди; сьогодні ви поставили відважно на голосування питання про включення до порядку денного. Я вважаю, що це гідний крок  і достойний наслідування. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Володимир Литвин.

 

10:38:39

ЛИТВИН В.М.

Шановні колеги, відносно  розкладу засідань. Я хочу нагадати, що на Погоджувальній раді ми пропонували, просили і наполягали  включити  першим до розгляду питання 3342. І, Арсенію Петровичу, я ще раз прошу вас, ми   домовилися, і ви фактично визнали, що неправомірно ви  включили у закон непроголосовану норму. Тому наше прохання і наполягання – поставити першим на розгляд законопроект 3342 щодо вилучення норми, яку Верховна Рада України не голосувала. І ми б дуже просили не нехтувати позицією нашої фракції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін.

 

10:39:28

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Прошу передати слово голові Європейської партії, Миколі Катеринчуку. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Катеринчук.

 

10:39:38

КАТЕРИНЧУК М.Д.

Шановний Арсеній Петровичу, фракція підтримує вашу пропозицію щодо включення в порядок денний.

Разом з тим, ми хотіли би запропонувати вам виключити законопроект 1365, тому що він не пройшов ще всі відповідні комітети, тільки три пройшов із восьми розписаних, і там несе, раз, з техніко-економічним обґрунтуванням. Замість нього ми просили би, пропонували би включити законопроект номер 2215 – це Податковий кодекс України, який дозволить в існуючій ситуації створити необхідні умови для поменшання податкового навантаження на підприємства. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чудновський. Іван Кириленко.

 

10:40:23

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний Арсеній Петровичу, шановні колеги! Ми в основному підтримуємо той порядок дня, який запропонований Головуючим, який, в принципі, погоджений керівниками фракцій на спеціальній нараді у Голови Верховної Ради.

Арсенію Петровичу, ще раз хочу нагадати, що ми піднімали питання кадрове сьогодні стосовно Фонду державного майна. Є висновки профільної комісії, вона ще відбулася влітку, є подання уряду від 14 січня, всі документи є, можна у відповідності до процедури, яка є, можна поставити це питання і розглянути.

Також пропонуємо, я не почув, ви сказали чи ні, уряд пропонує і фракція пропонує розглянути законопроект, який дозволяє наповнити бюджет в цей складний  час – це акцизний збір на окремі види продукції. Дякую. Порядок дня сьогодні підтримуємо і запрошуємо всіх до конструктивної роботи.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. 

Шановні колеги, ще раз хотів би зазначити, що закон мною підписаний той, який поданий головним комітетом на підпис, і ніяких там махлювань не було. 3342 включається, в тому числі і 3342, так як ви наполягаєте.

Тепер, що стосується 2215, його треба окремо винести, у нас його просто навіть немає готового по Податковому кодексу. Тому у мене пропозиція така: на наступний, якщо ми побачимо, що комітетом внесено, то я просто пропонував би, щоби комітет розглянув. Після цього ми його внесемо на розгляд парламентської зали.

Що стосується питання по постанові Лукянова, я поставив на голосування те, що сказав Олександр Єфремов як голова регламентного комітету. Є рішення регламентного комітету – я зараз ще раз… Хай рішення тільки дадуть, я негайно поставлю другий раз на голосування постанову Лукянова. Тільки треба б ж рішення регламентного комітету. Немає проблем. Було б рішення – я б зараз другий раз ставив.

Шановні колеги, я пропоную… 1365… Тепер, колеги, по Семенюк. Я пропоную включити в порядок денний, а визначимо, коли будемо розглядати, після того, коли її запросимо, бо там треба звіт. Хорошо? Визначимо порядок після того, коли запросимо.

Колеги, приймається такий підхід? Ще раз повторити? Хорошо.

3342 – перший ви хочете поставити. Колеги, 3342 – перший. Голосуємо за 3342 – перше питання порядку денного. Це скасування… Товариші, тишина! Законопроект 33… Его еще не дали? Значить, тоді будемо розглядати тоді, коли його роздадуть в зал. Розданий? Розданий.

Колеги, увага! Ставлю на голосування питання…

Розданий розклад на руки? Колеги, у кого немає розкладу? Немає розкладу? Я пропоную тоді так, щоб знали, за що голосуємо, бо потім будемо знову казати, що не чули, за що голосували. 30 хвилин перерва. Я роздам вам усім розклад. І ми підемо за розкладом, який затверджений, щойно оголошений. Дякую.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Товариші, продовжуємо засідання. Я вам роздав розклад, я прошу... ((Ш у м  у  з а л і)  Ще не роздали?  Ну, ще 3 хвилини тоді зачекаємо, добре? Я прошу, щоби всім роздали розклад, ще 3 хвилини зачекаємо.

 

ПІСЛЯ ПАУЗИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, до 10 хвилин  і буде готовий тираж. Тому я прошу ще 10 хвилин перерви технічної. ……….

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги-начальство, можна починати? Починаю. Я прошу, прочитали розклад, запишіться, в кого є питання по розкладу і після цього будемо голосувати. Прошу зробити запис, у кого є пропозиції до розкладу, прошу зробити запис, що там враховано, що  не враховано.

Білорус Олег.

 

11:24:46

БІЛОРУС О.Г.

У мене питання таке, там вчора на Погоджувальній раді в проекті порядку денного були ратифікаційні закони, їх було небагато, всього лише два, але це наші міжнародні зобовязання. Сьогодні раптом їх немає. Комітет працює, виробляє ратифікаційні рекомендації і ми просимо сьогодні включити два законопроекти: по Бангладеш і по Кіпру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доповідаю, Олег Григорович, у нас середа – ратифікаційний день. Якщо встигнемо, то сьогодні розглянемо, якщо ні – завтра буде включено. Вони не включаються до порядку денного, вони в автоматі голосуються.

Будь ласка,  Ігор Федорович Шаров.

 

11:25:34

ШАРОВ І.Ф.

Шановний Арсене Петровичу, прошу обєднати наші два виступи і передати  слово Олегу Зарубінському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, будь ласка.

 

11:25:48

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Олег Зарубінський, „Блок Литвина”.

Шановні колеги, ми вдячні, що законопроект 3342 включений до порядку денного, вважаємо, що це вже сам є факт позитивний, бо законопроект спрямований на те, щоб усунути можливості вдарити по кишеням десяткам мільйонів людей, не піднявши їм  мінімальну зарплату до рівня прожиткового мінімуму, що має відбутися відповідно до чинного законодавства з 1 січня 2009 року. І більше того, щоб не було такого що з 1 грудня 2008 року не була піднята мінімальна зарплата з 545 до 605 гривень, на 60 гривень. Це та ж, також має відбутися, оскільки в бюджеті на 2008 рік, який є чинним, передбачена така  норма. Таким чином, не йдеться про якісь нові видатки, про якийсь популізм і таке інше. Йдеться про виконання того, що вже є частиною українського законодавства, і це є дуже важливим.

Крім того, я думаю, що коли ми проголосуємо за цей закон, ми усунемо деякі неприємні речі, які стосуються порушення конституційних норм там, де категорично заборонено звужувати соціальні права, звужувати соціальні гарантії українських громадян.

І ще одне питання, шановні колеги, у порядку денному є такий підрозділ „Для включення до порядку денного та прийняття рішення”. Оскільки всі ці законопроекти, які записані, ми маємо зараз включати у порядок денний, я прошу такий заголовок чорним шрифтом на четвертій сторінці „Для включення до порядку денного та прийняття рішення” вилучити, бо ми все включаємо до порядку денного.  Дуже дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Терьохін.

 

11:27:49

ТЕРЬОХІН С.А.

Власне, дуже коротке зауваження по першому закону. Написано, що Терьохін відповідальний. Воно двусмисленно так звучить. Давайте напишемо краще „не винуватий” або, по крайній  мірі, „безвідповідальний”

Я хотів би передати слово Кириленку Івану Григоровичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Кириленко.

 

11:28:14

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний Арсеній Петрович, я ще раз наполягаю від імені фракції і від імені уряду поставити на  сьогоднішній день законопроект, який наповнює сьогодні державний бюджет, який, дійсно, сьогодні у тих умовах, що кожна копійка дорога. Це – питання акцизного збору на деякі види продукції. Номер законопроекту я називав на Погоджувальній раді. Прошу звернути на це увагу.

І порядок голосування за включення до порядку денного. Арсеній Петрович, ну, кадрові питання ставляться завжди першими, а вони поставлені останніми. Це трошки, мабуть, не зовсім коректно по відношенню до Регламенту. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Симоненко, і завершуємо.

 

11:28:55

СИМОНЕНКО П.М.

Симоненко, фракція комуністів.

Шановні колеги, я хотів би привернути вашу увагу до того факту, що в даному порядку денному, практично, жодного питання, яке має відношення до подолання кризи, немає. Таким чином, намагаються нам запропонувати на розгляд проекти якісь, вони, може, так скажемо, в інших би умовах і мали сенс розглядатися сьогодні, але мова йде про те, що в державі криза. Тисячами сьогодні звільняються люди з роботи, зупиняються підприємства. Сьогодні порушується бюджетна дисципліна і бюджетний порядок. Завтра не буде чим фінансувати працю тих же вчителів і лікарів. Проблема пенсійного забезпечення, проблема наповнення Фонду зайнятості. Вони тисячами звільняються, становляться на облік Фонду зайнятості, а грошей то немає, бо немає тих заходів, які б забезпечили підтримку підприємств, які повинні сьогодні працювати.

Тому Фракція комуністів здивована і вкотре ще раз заявляємо, що так працювати не можна. Уряд і Президент...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, я просив би, щоб ще слово „Наша Україна” взяла і Микола Володимирович Томенко, ті, хто не встигли висловитися. В’ячеслав Кириленко і Микола Томенко.

 

11:30:15

КИРИЛЕНКО В.А.

В’ячеслав Кириленко, "Наша Україна - Народна Самооборона" .

Шановний Арсенію Петровичу,  шановні колеги! Законопроект, який зараз пропонується, 3342 – це, звичайно, добре.

Але ми вносимо, я і мої колеги, законопроект, який скерований на розв’язання соціальних питань і понад усе – питання безробіття, 3344. І цей законопроект треба приймати зараз, до кінця цього року, бо з 1 січня буде пізно. Бо якщо ми його не приймемо, буде удар по пенсіях, удар по зарплатах. Ми не зможемо забезпечувати часткове безробіття грошима фонду, і ми не зможемо прийняти у бюджеті наступного року через кошти центрального бюджету фінансування громадських робіт.

Тому я ще раз звертаюся до колег і до вас, пане Голово, щоб ви поставили цей законопроект 3344 зараз на голосування до включення у порядок денний. Нехай ми його потім розглянемо, але щоб він був уключений.

І ще раз наголошую на тому, що ми можемо відмовитися від авторства на користь інших фракцій і внести разом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Микола Томенко.

 

11:31:28

ТОМЕНКО М.В.

Шановні колеги, сьогодні вранці на Погоджувальній раді ми поверталися до цього питання. І я пропонував би, Арсенію Петровичу,  поставити це питання до порядку денного. Я маю на увазі, що парламент зобов’язаний відреагувати на ці телевізійні шоу, які ми бачимо другий тиждень в Україні стосовно народних депутатів, які є системними і злочинцями. Я думаю, що коли виконуючий обов’язки голови Служби безпеки робить такі заяви, він повинен відповідати за такі заяви. І якщо ці заяви не підтверджені відповідними рішеннями судів чи прокуратури, ми повинні адекватно і, я би сказав, жорстко реагувати на таке хамство, яке має місце. Моя пропозиція, оскільки Регламент, глава 35, чітко передбачає процедуру розгляду питання щодо притягнення до кримінальної відповідальності народних депутатів, це виключне право Генеральної прокуратури і Генерального прокурора. Отже завтра невідкладно заслухати інформацію Генерального прокурора. Чи Генеральна прокуратура має докази, як це передбачено, стосовно протиправних чи інших дій народних депутатів. В разі якщо Генеральний прокурор нам доповість, що бодай по відношенню до одного народного депутата містяться такі докази, ми невідкладно повинні почати  процедуру розгляду зняття депутатської недоторканності. В разі якщо такого немає, ми повинні відреагувати належним чином, передовсім на цю активну телевізійну діяльність  виконуючого обов’язки голови Служби безпеки України. Отже, моя пропозиція – завтра інформація Генерального прокурора і в залежності від змісту інформації, очевидно, нам треба було б запросити виконуючого обов’язки  голови Служби безпеки України. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Колеги, я короткий коментар по законопроектах 3142. Іване Григоровичу, він комітет пройшов? Пройшов. Тепер законопроект 3344, який В’ячеслав Анатолійович наполягає, і 3342, вони комітети не пройшли. Регламент. Тому я поставлю на голосування про розгляд даного законопроекту без рішення комітету. Правильно? Правильно. Так як ми поступали.

Тепер щодо Генеральної прокуратури. Я поставлю питання на голосування про інформацію Генерального прокурора. Ну, це фактично, ми звертаємося  з проханням до Генерального прокурора України, щоб він прийшов до Верховної Ради і надав інформацію з приводу зняття депутатської недоторканності і притягнення до кримінальної відповідальності окремих народних депутатів України, якщо така інформація є.

І щодо кадрового питання по Валентині Семенюк. Регламент передбачає необхідність присутності, і я чітко кажу присутності голови Фонду державного майна, тому у мене пропозиція така: я поставлю на голосування про включення до порядку денного питання про звільнення голови Фонду державного майна і в залежності від того, якщо сьогодні прибуде голова Фонду майна, ми сьогодні розглянемо питання, якщо завтра, то тоді завтра розглянемо питання. Якщо її не буде, то тоді будемо розглядати без неї. Зрозуміло?

Колеги! Перше поставлю два питання: перше – по Генеральній прокуратурі. Запросити на завтрашнє пленарне засідання Верховної Ради  України Генерального прокурора України з проханням надати інформацію щодо діяльності окремих народних депутатів та хід розслідування кримінальних справ, в яких задіяні народні депутати України. З таким проханням, якщо така інформація є. Прошу голосувати.

 

11:35:19

За-412

Я повідомлю Генерального прокурора і запрошу його на завтрашнє пленарне засідання.

Друге питання ставлю – про включення до порядку денного Постанови про звільнення Валентини Семенюк з посади голови Фонду держмайна і розгляд цього питання сьогодні, якщо вона прибуде, і завтра, якщо її не буде,  зрозуміло? Прошу голосувати.

 

11:35:54

За-230

Питання включено.

Колеги! Наступний законопроект, про включення, я ставлю два питання про включення до порядку денного: 3342 – включення до порядку денного – пункт номер один, пункт номер два, розгляд даного питання без рішення комітету. Так само 3344. Я зараз буду казати.

І так 3342, законопроект. Олег Зарубінський, про включення до порядку денного.

 

11:36:38

За-219

Рішення не прийнято. Законопроект не включений до порядку денного. По фракціям покажіть.

Наступний законопроект 3344. Я після розкладу дам слово. В’ячеслав Анатолійович Кириленко, будь ласка. Зараз я завершу формування і буде перерва.

 

11:37:02

КИРИЛЕНКО В.А.

В’ячеслав Кириленко, „Наша Україна – Народна Самооборона”.

Шановні колеги, я хотів би, щоб це законопроект не був продуктом лише „Нашої України” чи моїм особисто, а хотів би, щоб над ним працювали всі політичні сили і щоб він пройшов комітети, і потім був внесений до залу. Тому зараз я готовий, щоб ми не голосували без розгляду комітетів і просив би, навіть, щоб спеціалісти з соціальної політики, які є у кожній фракції, у „Блоку Литвина” і в БЮТ, і в Партії регіонів, і звичайно у нас, зробили своє авторство і внесли максимум у четвер цей законопроект, бо він про безробіття, про громадські роботи, тарифна сітка, Пенсійний фонд. Ми не будемо робити з цього якийсь політичний продукт, давайте зробимо лише професійний продукт.

Тому я прошу вашого доручення профільним комітетам, щоб не пізніше середи, законопроект був розглянутий і внесений у четвер в зал, і ми прийняли консолідоване рішення усім парламентом. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я пропоную наступним чином. В’ячеслав Анатолійович, як ви закеруєте, в мене така пропозиція. Варіант перший, включити до порядку денного, але за умови внесення комітетом або розглянути це питання, коли буде вже рішення комітету.

Перший варіант, колеги, увага. Перший чи другий? Хлопці, треба, щоб голоси були. Другий. Я прошу тоді так, я бачу, що є питання по голосам, якщо завтра домовимось, тоді завтра внесемо. В’ячеслав Анатолійович, я бачу, що можемо пролетіти, а не хотілося б. Зараз я завершу формування, сядьте, депутат Лук’янов. Зараз, півсекунди.

Наступний законопроект, колеги. Постанова 3333, депутат Хара вніс, голосуємо за включення.

 

11:38:56

За-360

Тепер друге читання 0980. Воропаєв.

Колеги,  Воропаєва законопроект голосуйте, будь ласка.

 

11:39:15

За-226

Не встигли?

„За” – 226, рішення прийнято, все нормально, все встигли.

0978. Костусєва законопроект. Це друге читання. Це законопроекти, які стосуються посилення конкуренції, вони безпосередньо стосуються фінансової кризи. Колеги, голосуємо!

 

11:39:50

За-369

Олександр Сергійович, це вам відповідь на законопроекти, які внесені, законопроекти вносяться фракцією „Партії регіонів”, а ви казали, що немає ваших законопроектів.

2223 – урядовий законопроект, Гриневецький Сергій Рафаїлович вніс.

 

11:40:22

За-223

Не підтриманий.

0880 – також Гриневецького законопроект, але це друге читання. Якщо пригадуєте, це стосується Держслужби спецзв’язку. Там  зміни до закону по підпорядкуванню.

Прошу голосувати.

 

11:40:49

За-246

Є така справа. 246.

Тепер наступний законопроект 1365 – проект Закону про ринковий нагляд. Це президентський законопроект.  Колеги! Це спрощення  процедур у малому і середньому бізнесі.

Прошу голосувати.

 

11:41:14

За-50

Ну не підтримано, нічого страшного, наступного разу підтримаємо.

Наступний законопроект 1366 - це проект Закону про внесення змін до деяких законів України,  це про розміщення малих архітектурних форм. Прошу голосувати.

Нічого страшного, це нормальне явище: підтримує парламент щось, щось – не підтримує.

 

11:41:38

За – 57

Не підтримано.

Наступний законопроект 2448 і 2474, там альтернат є Ярослава Сухого, треба Ярослава Михайловича підтримати, щоб розглянути його. Це внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту багатодітних сімей. Колеги, багатодітні сім’ї, голосуємо. 

 

11:42:10

За-433

Дякую. 433.

Наступний законопроект 2614, це відповідальність за порушення на ринку цінних паперів. Це до речі, те, що спровокувало у тому числі, і фінансову кризу світову, а, точніше, відсутності цієї відповідальності. У нас доповідає Володимир Романович законопроект 2614, прошу голосувати. Колеги, увага, голосуємо.

 

11:42:40

За-223

Рішення не прийнято.

Наступний законопроект 3011, це проект закону про внесення деяких змін до законодавства щодо протидії, протиправне поглинання. Умовно кажу, по-простому, рейдерство. Це законопроект, який бореться з рейдерством. Прошу 3011 голосуємо. Колеги, сконцентруйтесь, будь ласка.  Я звертаюся до всіх народних депутатів, сконцентруйтесь на предмет голосування. 

 

11:43:11

За-219

Рішення не прийнято.

Наступний законопроект 3065 про внесення змін до деяких Законів України щодо інвестиційної діяльності, прошу голосувати. Також питання інвестицій.

 

11:43:36

За-221

Складається враження, що умисно валимо урядові законопроекти.

2609, Закон України про внесення змін до Кодексу про адмінправопорушення, прошу голосувати.

 

11:44:01

За-220

Так і далі законопроект, внесений  „Блоком Литвина”, це 3107. Прошу голосувати.

 

11:44:26

За-290

За – 288. Порядок денний сформований, колеги.

Сідайте, Лук’янов, сідайте. Тут же не Майдан, Лук’янов, це ж не Майдан, ми вже це пройшли.

Шановні колеги, значить, „Блок Литвина”, а чий це другий підпис від фракції? Олександр Єфремов внесли пропозицію щодо тридцяти хвилинної перерви. Я думаю, що якраз тоді зберемося у 12.30 вже після повної перерви. Прошу. Да, ви заспокойтеся! Треба бути спокійнішим, тоді ми досягнемо результату. Спокійно, Лук’янов.  

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шшановні колеги, будь ласка, після перерви яка з фракцій хоче висловитися. Було дві фракції: "Блок Литвина" і Партія регіонів. Будь ласка, Олександр Єфремов.

Хто буде висловлюватись? Литвин? Литвин.

 

12:33:45

ЛИТВИН В.М.

Шановні народні депутати! Ви знаєте, що в п’ятницю був проголосований Закон про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України. Після того, як закон був проголосований, свавільно, цілком очевидно, що з освячення Голови Верховної Ради України, туди було внесено положення, яке Верховна Рада абсолютно не підтримала,  з приводу того, що мінімальна заробітна плата підвищується на рівень інфляції. Але при цьому хотів би наголосити, що це над того рівня, який буде офіційно установлено. Якщо на 2007 рік наша влада виконає запопадливо вказівку Міжнародного валютного фонду, рівень інфляції буде встановлений на рівні 17 відсотків. Все, що вище 17 відсотків, буде виключно індексуватись заробітній платі. Тому ми, шановні колеги, запропонували привести закон, який був прийнятий Верховною Радою, у відповідність з тим голосуванням, яке було здійснено Верховною Радою України. І не треба тут шукати зачіпок про те, що Верховна Рада голосувала. Рішення Верховної Ради не було підтримане. І те, що Голова Верховної Ради ставлячи на голосування запропонував ту норму, начебто вона погоджена, яку Верховна Рада відхилила, яку підтримало лише 193 депутатів, це є свідченням того, що було здійснено службовий підлог. І про це треба визнати. І Верховній Раді повернутись, і привести закон у відповідність з результатами голосування.

Я при цьому, шановні колеги, наголошую, щоб ми не йшли на повідку у Міжнародного валютного фонду і щоб наша влада не намагалася сподобатись. Я оце вам хочу показати, я переконаний, що кожен з вас, це тільки ті запитання, які були отриманні в Могилів-Подільському на зустрічі з людьми. Вони питають, як за цю мінімальну заробітну плату прожити, коли, щоб пролікувати ОРЗ (гостре респіраторне захворювання) треба як мінімум викласти 350 гривень.

Чому, шановні колеги,  ми відмовилися включити це питання для того, щоб Верховна Рада України привела закон, який вона проголосувала у відповідність. Ми що остаточно хочемо здискредитувати Верховну Раду України? Ми ж абсолютно цього не хочемо! Але я переконаний, що ми повинні зробити все, щоб проблеми кризи не вирішувалися за рахунок людей.

Я просив би,  шановні колеги,  повернутися до розгляду цього питання і проголосувати його у тому вигляді, у якому був він прийнятий Верховною Радою України. В іншому випадку ми залишаємо за собою право не голосувати за законопроекти, які вносить Президент України і уряд. Побачимо, як ви будете приймати рішення, якщо ви не хочете почути людей і виправити фальшування. І Верховна Рада не зможе працювати і не буде працювати, якщо будуть такі дії, по суті справи, які межують, м’яко кажучи,  із службовим злочином. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто ще хоче? Олександр Єфремов, будь ласка.

 

12:37:04

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Арсений Петрович,  уважаемые коллеги.

Мы, безусловно, поддержали и если будет у вас поставлен вопрос на переголосование то, что предлагает Владимир Михайлович, мы также поддерживаем то, чтобы этот вопрос был проголосован так, как он намечался первоначально, когда его сессионный зал отклонил. И мы также считаем, что норма, которая проголосована, она улучшает жизнь людей в нашем государстве, что на сегодняшний момент просто недопустимо.

Но есть второй вопрос, который мы сегодня поднимали и который, как мне кажется, мы поспешно его решили, поэтому мы тоже попросили взять перерыв для того, чтобы обсудить данный вопрос. Мы знаем какая тяжесть сегодня лежит на плечах спикера парламента, в какой ситуации он каждый день работает. И вполнее естественно, что человек, находясь с такой тяжестью, написал заявление с просьбой освободить его от занимаемой должности.  И зал в силу ряду причин сегодня, но прежде всего, с коалицией не проголосовал за поддержку  данного заявления.

Учитывая то, что вопрос на голосование был поставлен поспешно, и многие депутаты не успели подойти к своему рабочему месту, а у некоторых не сработали карточки, что у нас часто бывало, и есть заявления по этому вопросу, Арсений Петрович. И учитывая то, что ваша карточка  почему-то не сработала – вы написали заявление, а тем не менее за него не проголосовали, - то мы просили бы вернуться к этому еще раз и поставить вопрос о включении  в повестку дня рассмотрение заявления спикера парламента. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, хочете висловитися? 5 хвилин, прошу записатися на виступи. Але перед записом на виступи я коротко прокоментую.

Шановні колеги, перше питання – про якісь незрозумілі фальсифікації і друге  питання – про  звільнення  Голови Верховної Ради України, -  це зв’язані питання. Треба знайти будь-який привід і це  правильно. Ще раз наголошую,  жодних змін у тексті закону  не було, мораторій на обмеження зарплати не був проголосований, мораторій на зменшення соціальних виплат не був проголосований, обмеження також не було проголосоване. Було те, що у тексті стенограми: уряд  зобов’язаний індексувати заробітну платню і мінімальний прожитковий мінімум щонайменше на рівень інфляції. Всі інші  питання у бюджеті-2009. Тому не потрібно цих інсинуацій, вже все зрозуміло, і то воно давно зрозуміло, що точиться тільки одна річ – боротьба за владу. Але це все  гарно припорошується любов’ю до народу.

 Іван Степанович Плющ, будь ласка.

 

12:39:44

ПЛЮЩ І.С.

Шановний Арсенію Петровичу, шановні народні депутати, мені дуже важко визначитися, як буть у такій ситуації. Я шаную Арсенія Петровича як молодого, здібного політика і не можу для себе прийняти рішення. Ви  що, робили заяву, що ви хочете уйти? Чи ви не хочете уйти?  Як мені буть?

   

ГОЛОВУЮЧИЙ. Василь Хара.

Іван Степанович, у мене буде зустрічне запитання: так ви хочете  прийти чи не хочете прийти? То вас не зрозумієш.

Будь ласка, Хара – колега. Василь Григорович, будь ласка.

 

12:41:28

ХАРА В.Г.

40 секунд, уважаемый Арсений Петрович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добавимо.

 

ХАРА В.Г. Уважаемые коллеги  и уважаемый Арсений Петрович! Мы вчера на Согласительном совете обсуждали этот вопрос. Вообще это вопрос чести и совести, я вам хочу сказать. Я, как и все мои члены фракции – Партии регионов, утверждаем, что данная норма не набрала определенное количество голосов, и она должна была быть изъята.

Я напомню вам, Арсений Петрович, то, что говорил вчера. Вы сами предложили вариант, что по каждому пункту, который принят комитетом и не принят, Верховная Рада голосует. Этот пункт пятый не набрал нужного количества голосов. Вы перед его голосованием очередным...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.

 

ХАРА В.Г. …сделали перерыв и ушли к себе советоваться. Насколько я знаю, на совещании никто не поддержал этот пятый пункт и, значит, его там не должно было быть. Но, тем не менее, вы при постановке на голосование в самом конце сказали, что поддерживается пятый пункт, и с пятым пунктом голосуем в целом за закон. Это является подлогом. Это одно.

И второе. Я обращаюсь к «Блоку Юлии Тимошенко». Вы вспомните, пожалуйста, выступление Премьер-министра, которая поклялась народу, что она даст по рукам всем тем, кто позарится на заработную плату трудящихся. А как же понимать, что вы не голосуете сегодня исправить закон и ликвидировать фальсификацию, которая сделана руководством парламента. Поэтому я предлагаю поставить его еще раз на голосование и подумать о совести, о достоинстве и о тех избирателях, к которым мы постоянно апеллируем: говорим одно, а делаем другое.

Арсений Петрович, я прошу поставить на голосование, чтобы мы выяснили, кто есть кто в очередной раз в парламенте. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський.

 

12:42:37

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Шановний Арсеній Петрович, відверто кажучи, дуже важко вести дискусію, чесну дискусію, тому що ви весь час коментуєте виступи народних депутатів. Це категорично заборонено Регламентом. Ви не маєте права коментувати мій виступ в тому числі і виступи інших. Дотримуйтесь Регламенту.

Друге. Явна натяжка є, що є прямий зв'язок між тим, що ми хочемо відновити чесний  і справжній текст закону з тими речами, які стосуються задоволення вашої ж заяви, до речі. Чому? Тому що вже на наступний день після цього голосування, коли в нас виникли підозри, так як ви ставили це на голосування вже в суботу, „Блок Литвина” виступив із заявою, де застерігав не вдаватися до маніпуляцій, не вдаватися до фальшування. Не треба це звязувати.

І останній, дуже простий момент, і мені здається, що він знімає дискусію. Народним депутатам був розданий остаточний результат цього закону, точніше, вибачте, варіант цього закону, де ось чорним по білому написано, пятий пункт: „Не погоджено”. Ми відкриваємо стенограму…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Цибенко. Дайте ще Зарубінському. Спокійніше, Олег, ви спокійніше. Воно все добре. Ще дайте йому завершити.

 

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. Я теж вам бажаю бути дуже спокійним, все буде гаразд, не хвилюйтеся.

Так ось, я хочу сказати, що головуючий каже, в мене є: „19.40. Так, всі підтримали поправку номер 5”. Ви памятаєте це? І в нас вже в тексті написано: „Поправка 5 не погоджена”. Про що мова йде? Немає предмета дискусії.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Цибенко.

 

12:43:49

ЦИБЕНКО П.С.

Дякую. Фракція комуністів, Петро Цибенко.

Шановні колеги, на превеликий жаль, сьогодні в Україні фальсифікація стає, якщо хочете, візитною карточкою України. Днями засоби масової інформації повідомили про те, що було виявлено фальшивий документ про освіту в Ірані – і людина негайно подала у відставку. Тут, в Україні, відбулася фальсифікація на найвищому рівні. Ключову роль зіграв спікер парламенту. Фактично, Арсенію Петровичу, ви особисто залізли в карман до кожної людини щомісяця на 200 гривень. Бо те, що було проголосовано, абсолютно неадекватно тому, що виявилося в кінцевому документі. Ви не могли одноособово, ви перекреслюєте те рішення, яке було прийнято Верховною Радою раніше і підписане Президентом, тобто рішення про запровадження мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму. Отже, колеги, я пропоную переголосувати цей документ – і підтримати і відставку...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Блок  Юлії Тимошенко", Іван Кириленко.

 

12:45:35

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний Арсеній Петрович, шановні колеги, дуже прикро слухати ту дискусію, яка зараз відбувається. Півдня пройшло, а ми ще жодного рішення не прийняли. Стосовно першого питання, повірте. Все буде зрозуміло, коли буде подано бюджет на 2009 рік, коли будуть обраховані можливості економіки, можливості надходжень. Після тих преференцій, які будуть дані галузям, щоб вони потихеньку виходили з кризи, ми будемо бачити, що ми маємо і тоді буде все зрозуміло, бо жодний закон ще не скасований, який унеможливлює те, за що ми  говоримо.

Але головне друге питання, воно полягає в тому, щоб зробити тут переворот і в кінці кінців похоронити Верховну Раду. Ясно, що  сьогодні звільнення Арсенія Петровича і необрання, бо нема голосів, необрання Голови Верховної Ради  - це паралізує остаточно роботу, це знову питання за дострокові вибори.  Вони не будуть вже в цьому році, це значить, наступного року пів мільярду - на парламентські і наступного ж року  - що найменше пів мільярду на президентські.

Друзі, ми що-небудь прораховуємо, ми за щось думаємо? Та коли ж це безуміє закінчиться? Да, давайте почнемо працювати нарешті, друзі!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я змучився повторювати одне і те саме, у мене є тільки одне щастя, що всі засідання Верховної Ради записуються на аудіо і на відео.

Поправка 128-ма, про яку ви всі говорите, вона і не була включена. Тому що вона  передбачала обмеження заробітної платні на індекс, який визначався урядом, о це ключова відмінність. А та поправка, за яку ви всі проголосували, передбачала необхідність обовязкової індексації на індекс інфляції. Тому  це дискусія, яка немає нічого економічного, а тільки політичне. І 219 голосів, які щойно були на табло щодо непідтримки змін до 5-ї статті є яскравим цьому свідченням.

Але Партія регіонів вимагає знову поставити питання на переголосування щодо 35-ї відставки Яценюка? Підтримується це питання. Іван Степанович, вам відповідь на ваше запитання, крім мого коментарю наступна: "Блок  Юлії Тимошенко"  і "Наша Україна" звернулися з чітким проханням: якщо в цей момент не буде підтримана заява, відкличте свою заяву, Арсен Петрович. Будемо розглядати.

Я ставлю питання на повернення до включення до порядку денного питання про звільнення Голови Верховної Ради за власною заявою відповідно до Регламенту.

 

12:48:14

За-229

Тепер, шановні колеги, питання… Прошу по фракціям: Партія регіонів – 174, БЮТ – 1, "Наша Україна-Народна Самооборона" – 8, комуністи – 27, „Блок Литвина” – 19.

Тепер ставлю на голосування питання про включення до порядку денного питання про переобрання, точніше, про звільнення Голови Верховної  Ради. Голосуємо. І голосуємо виключно бюлетенями, як Регламентом передбачено. Весь ЕЦ голосує? Прошу голосувати.

 

12:49:00

За-229

Рішення прийнято. Я прошу Лічильну комісію готувати бюлетені, і будемо голосувати. Єфремову слово.

 

12:49:19

ЄФРЕМОВ О.С.

Спасибо, Арсений Петрович. Вы поступили, действительно как честный и порядочный человек, поставив этот вопрос на голосование. Но у нас, если вы знаете, а вы знаете об этом, зарегистрировано постановление о голосовании по данному вопросу. И мы просили бы вас для того, чтобы довести этот вопрос до логического завершения, поставить на голосование данное постановление. Если депутаты в зале согласно этого постановления изменять форму голосования, значит, так оно и будет, если нет, тогда мы будем голосовать бюллетенями. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Постанова роздана? Є ця постанова на руках?

 (Ш у м  у  з а л і) Що це... Немає? Постанову роздайте в зал і...

 Спокійно! Немає у цієї частини. 10 хвилин зачекайте, зараз роздадуть, все буде добре. Зараз роздамо постанову і будемо голосувати. 10 хвилин на множення постанови. (Ш у м  у  з а л і)

Ну, немає у правої частини залу, ну, що ви!

Це постанова про зміну способу голосування, колеги. Правильно? Номер постанови, Єфремову мікрофон. Чого ви не ту постанову витягуєте? 3351. Спочатку розмножте, роздайте. Що ж ви показуєте постанову, якої немає. Зараз проголосуємо. (П а у з а)

Шановні колеги-регіонали, не спішіться жити. Зараз постанова буде роздана. Олександре Сергійовичу, ми працюємо майже як в Донецьку: сказал – сделал. Я сказав, що поставив. Поставив. Проголосували. Зараз отримаєте постанову, змінимо спосіб голосування і переголосуєте, заспокойтеся.

Шановні колеги, доки розмножується постанова, це ще хвилин 10, але все рівно є заява двох фракіій на перерву, якраз доки розмножимо постанову. Тому о 13.30 з гаком збираємося. Беремо перерву. Це БЮТ і „Наша Україна”.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу заспокоїтись. Я почну з того, що ви можете бути переконані, що  сьогодні відбудеться процедура  голосування. Всі заспокойтеся, так як  передбачено по законодавству, всі проявлять себе. Зараз  виступи від фракцій, а далі я оголошу процедуру голосування. Будь ласка. Від тих фракцій, які просили виступити.

 

13:32:57

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановні і глибокошановні колеги! Не переживайте, біля трибуни вишикувалися  депутати в черзі за бюлетенями, не переживайте, це на п’ять хвилин. Тому хочу вас попросити заспокоїтись, шабашу не буде, буде те, що передбачено Регламентом. Регламентом ми чітко обирали Голову  Верховної Ради  бюлетенями, тому шикуйтесь в чергу за бюлетенями, отримаємо бюлетені, проголосуємо і потім легітимно результат з цієї трибуни голова Лічильної комісії проголосить.

Якщо у вас є коаліція, друзі, оголосіть її тут, це буде ще  простіше і елементарніше. Якщо таке є, будь ласка. Якщо ні, шикуйтесь в черзі за бюлетенями, друзі, і будемо голосувати точно так по Регламенту, як  книжка пише і як ми обирали Голову  Верховної Ради.

Дякуємо і давайте приступати до процедури.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В’ячеслав Кириленко з місця.  Друга заява фракцій.

 

13:34:05

КИРИЛЕНКО В.А.

В’ячеслав Кириленко, "Наша Україна - Народна Самооборона".

Шановні колеги і  шановні виборці, на жаль, у нас не буває в парламенті жодного дня без подій. Тільки що зранку ми говорили, що уряд готує антикризові законопроекти, опозиція готується активно сперечатися з урядом по суті антикризових законопроектів. Наша фракція підготувала соціальний антикризовий законопроект. Ми сподівалися, що саме в такому, хоча би відносно спокійно відносному річищі буде йти робота у парламенті, бодай на цьому тижні. Однак наші сподівання виявилися марними, оскільки знову є бажання дестабілізувати ситуацію у парламенті. Ми з цим не згодні. Тому „Наша Україна” відставки спікера Яценюка не підтримує. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олександр Єфремов, будь ласка.

 

13:34:59

ЄФРЕМОВ О.С.

Вы знаете, уважаемые коллеги, ничего в истории не меняется, всегда явное становится тайным. И когда Арсений Петрович писал заявление, то мы верили в то, что это идет от чистого сердца и от души, а когда сегодня он держится за свое рабочее место, то мы видим реально, где у нас коалиция, где у нас стыкуются интересы и кто сегодня защищает от фракции БЮТ спикера нашего парламента.

При этом, Арсений Петрович, я позволю вам напомнить, что у нас зарегистрировано постановление по форме голосования, мы просили бы поставить его на голосование в зале, это первое.

Второе. Я позволю себе напомнить, что ваши заместители и первый, и просто заместитель избирались at-hoc по процедуре голосования, мы голосовали карточками в зале. Поэтому ничего здесь страшного нет. И если вы, действительно, написали заявление и хотите оставить это место, то пожалуйста не устраивайте этот цирк, а разблокируйте работу Верховного Совета и голосование в зале покажет результаты те, которые есть на лицо и покажет, есть ли коалиция, нет ли коалиции, кто в какой коалиции.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я з великим задоволенням хотів би поставити цю постанову, але ви бачите, що її поставити неможливо. І вимоги, які стосуються голосування, нагадую, Партія регіонів вимагала голосування за призначення прем’єра руками. Голосували руками? Голосували. Партія регіонів вимагала голосувати бюлетеня, голосувала бюлетенями, голосували.

Третє питання, для того, щоб розблокувати роботу Верховної Ради, беремо Регламент, я пропоную сьогодні провести процедуру голосування. Будь ласка, Микола Харитонович Шершун, голова лічильної комісії, вам слово. Починаємо процедуру голосування.

Микола Харитонович, будь ласка, з місця. Тишина! Зараз проголосуємо, на це ви потратите максимум годину, що ви переживаєте, країна повинна бачити своїх героїв. З місця слово Шершуну.

 

13:36:57

ШЕРШУН М.Х.

Шановні колеги, я прошу заспокоїтись і вислухати. Шановні колеги, я думаю, що в цій ситуації, яка склалася, Верховна Рада повинна визначитися і прийняти рішення, а вже Лічильна   комісія буде виконувати свої обов’язки. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Микола Харитонович.  Сергій Соболєв, будь ласка, і Олександр Єфремов.

 

13:37:38

СОБОЛЄВ С.В.

Сергій Соболєв, „Блок Юлії Тимошенко”.

Мені здається, що  всім вже очевидно, що по команді Президента України так званий „Єдиний  Центр” на гроші Ахметова  накінець то зміг  доскребти необхідних сім голосів. Ще вкравши дві карточки Бута і Рибакова, вони  пробують створити переворот в державі.

Перше, що зробіть: віддайте  картки Бута і Рибкова, які ви вкрали.

По-друге, покажіть, скільки у вас голосів є в залі. Спосіб голосування встановлений Регламентом. 

Тому оголошуйте процедуру голосування,  Арсеній Петрович. Відмовляється  Голова Лічильної комісії її проводити, знімайте це питання з голосування, у нас є багато питань, які стосуються антикризових заходів і рухаємося  по них. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги! Ну послухайте дуже уважно!  Я ж вас прошу, давайте проведемо процедуру голосування по-людськи!  Підемо, так як ви голосували за  призначення, а точніше не голосували, проголосуємо і закриємо тему.  Ну навіщо ви „гоните хвилю”?!  Все ж по закону! Ну ви ж самі кричите: „Все тільки по Регламенту!”.  Ну вас не зрозумієш! У вас на один день - тридцять п’ять п’ятниць!

Єфремов і Симоненко хочуть перерву. Давайте перерву ще одну, 30 хвилин, а тоді в чотири години збираємося.

Колеги, ще раз кажу, дві фракції  знов захотіли перерву. Ранкове закриваємо...  30 хвилин, до  четвертої години, да, до 16-ої години, відкриваємо вечірнє.

Давайте ж проголосуємо, я ж вас прошу, але по-людськи, щоб не билися.

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку