ЗАСІДАННЯ ДВАДЦЯТЬ П’ЯТЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
9 жовтня 2008 року, 16:00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України ЯЦЕНЮК А.П.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу реєструватися, колеги.
16:03:14
В залі зареєструвалося 376 народних депутатів України. Вечірнє пленарне засідання Верховної Ради України оголошується відкритим.
Шановні колеги, щойно завершилося засідання керівників фракцій – це фактично Погоджувальна рада, яка приймала рішення про те, що український парламент буде розглядати. Я вам скажу відверто, що та атмосфера, яка царює на засіданнях Погоджувальної ради, в десять разів гірша ніж та, яка була при часи блокування по НАТО, там не НАТО і так далі. У нас така історія складається, ми не зійтись по-людськи не вміємо, ні розійтись не вміємо по-людськи. Треба так наплювати один другому в душу, щоб вже потім не віталися один з другим.
Що стосується питань, які пропонується розглядатися на сьогоднішньому пленарному засіданні Верховної Ради України.
Перше. Я ще раз повертаюсь до законопроекту про вибори народних депутатів України. Я робив все для того, щоб цих виборів не було. І коаліцію ліпили і все ліпили, але так відбулося, як очікувалося.
Що стосується Закону про вибори, то вони передбачають наступне. Там є низка питань технічного характеру, які би унеможливили різні тлумачення законодавства про вибори і унеможливили зловживання з даного питання. Це законопроект 3186. Цей законопроект був внесений Лукаш Оленою Леонідівною, і за рішенням Погоджувальної ради, де три фракції – за, одна фракція утрималась, одна фракція проти, - даний законопроект мною зараз буде виноситися на розгляд як такий, що повинен бути прийнятий парламентом задля законодавчого забезпечення виборчого процесу.
Друге. Зараз буде реєструватися законопроект про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет”. Щойно я його бачив, зараз приймають рішення депутати, хто його зареєструє. Тому що зрозуміло, тут ще ж питання, хто на себе буде брати відповідальність. Хоча відповідальність на себе буде брати український парламент. До того моменту, доки буде зареєстрований цей законопроект, якщо ми розпочнемо розгляд Закону про вибори, 3186, то тоді ми будемо розглядати Закону України про внесення змін до Закону України про Державний бюджет.
Я вас інформую про е, що Центральна виборча комісія офіційно надіслала мені пропозиції відповідно до 49 статті, які передбачають загальний обсяг фінансування, необхідний для проведення позачергових парламентських виборів. ЦВК визначило таку суму в розмірі 417 мільйонів гривень. При цьому треба зазначити, що є ще борг у розмірі 14 мільйонів гривень за попередні вибори місцеві. І у нас рішенням Верховної Ради України призначено 138 позачергових виборів в селах, селищах і містах, які також потребують близько 16 мільйонів. Тому якщо ми будемо розглядати цей законопроект, то було би доцільно розглянути цей законопроект з урахуванням попередніх боргів і необхідного фінансування на проведення дострокових виборів в містах, селищах і інших адміністративно-територіальних одиницях.
Тому, шановні колеги, для того щоб ці закони були прийняті і вони були прийняті легітимно, щоб не було дискусії, тому що сьогодні існує правова дискусія на предмет того, коли припиняються повноваження Верховної Ради України: чи вони припиняються з моменту опублікування указу Президента України, чи вони припиняються з моменту обрання нового складу Верховної Ради України. Це так звані суперечності в статті 90-й Конституції України. Є подання до Конституційного Суду на предмет офіційного тлумачення цієї позиції. Я на себе не візьму відповідальність офіційно тлумачити Конституцію, тим більше що я на це і права не маю.
Тому, щоб була юридична бездоганність, я пропонував би вам сьогодні на підставі рішення керівників фракцій піти наступним порядком денним. Перше: проголосувати про формування розкладу з двох питань. Перше: внесення змін до Закону України про вибори. І друге: внесення змін до Закону України про Державний бюджет України.
Друге. У зв’язку з тим, що завтра буде опублікований, вірогідно, Указ Президента про дострокове припинення повноважень, і щоб не попасти в правову колізію, нам треба розглянути цих два законопроекти без рішення комітету. Для того, щоб розглянути два законопроекти без рішення комітету необхідно, щоби в залі було 226 голосів, які б підтримали позицію щодо розгляду законопроекту і його допуску без рішення комітету.
Після цього розглядається законопроект в першому читанні. Для того, щоб перейти до законопроекту в другому читанні знову треба ставити процедурне рішення на голосування – 226 – і тоді розглядати в другому читанні. І після цього, всі в поля, на вибори.
Є інші варіанти розвитку подій, ну, побачимо. Да, добре, спокійно, спокійно. Будь ласка, по одній хвилині від фракцій, запишіться, виступити, щоб и всі висловилися. Ще раз запис повторіть, тому що одна фракція не записалася.
Виступає тільки чотири фракції. "Блок Юлії Тимошенко", Білорус Олег Григорович, Кириленко Іван Григорович.
16:09:10
КИРИЛЕНКО І.Г.
Шановні колеги, шановний Голово, шановні виборці! Ми категорично протестуємо проти такого підходу: ламати через коліно, - і ми зразу ж закликаємо усіх, і журналістів, всіх подивитися, яка коаліція антинародна тут сформується після цього голосування, кому страшенно печуть вибори, а не ситуація в країні і загрози зовнішні, які сьогодні для країни є. Це перше.
Друге, якщо вже так ставити питання – через коліно, ми наполягаємо категорично: зміни до бюджету на 2008 рік, захистити шахтарів, пенсіонерів, вчителів, лікарів. Ми категорично наполягаємо бюджет 2009, там на 30 відсотків збільшення соціальних виплат народу. Ми категорично наполягаємо аграрні питання, поставити точно по такі процедурі.
Шановні колеги, у нас величезні борги перед народом, нас не буде тут 7 місяців у цьому залі. Хто прийде потім на ці руїни? Категорично: 2 місяці вибори, 2 місяці - суди, пересуди, підрахунки, місяць - коаліції і 2 місяці – уряд. Хто потім буде правити всім цим? Давайте сьогодні будемо працювати до самого кінця, але приймемо те, що народу потрібно, а потім – нам. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. В’ячеслав Кириленко, "Наша Україна - Народна Самооборона”.
16:10:19
Шановні колеги, в нас є велике прохання до тих, хто сповідує подвійні стандарти, перестати їх сповідувати. (Ш у м у з а л і) Подвійні стандарти полягають у тому, що є одна фракція, яка минулого року дуже кричала, що треба вибори. Але вона тоді була в опозиції. І тепер є ця ж сама фракція, але тепер при владі. І вона дуже кричить, що виборів не треба. А я думаю, що зараз навіть і трибуну буде блокувати, так не хоче йти до людей.
То ми закликаємо цю фракцію, якій зараз погано, до речі, їм знову погано, бо вони не люблять слухати правди, не звикли, я закликаю цю фракцію не саботувати рішення, яке уже прийнято. Проголосувати законопроекти: зміни до виборів і зміни до бюджету, - і йти до людей. І не триматися за крісло і за власні портфелі по півроку, як це робив на минулих виборах лідер Партія регіонів Янукович. Дякую. (Ш у м у з а л і)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Перестенко. Симоненко.
16:11:25
СИМОНЕНКО П.М.
Уважаемые коллеги, уважаемые избиратели! До чего приводит нахождение у власти националистов, мы сегодня все являемся с вами ярчайшими свидетелями. Ибо в прошлом году эта же самая коалиция, только одна фракция организовала досрочные выборы, сегодня та же самая коалиция, только теперь другая фракция организовывает эти досрочные выборы.
Авантюра Ющенко с досрочными выборами накладывается сегодня на уже очевидные по своей трагедии последствия мирового финансового кризиса и могут обернуться для Украины и нашего народа трагедией, которую еще трудно даже предположить. Поэтому очевидным является и то, что предложение фракции коммунистов сегодня заслуживает особого внимания: надо немедленно приступить к процедуре импичмента Президента, немедленно принимать решение о его отставке, немедленно сегодня принимать решение! (Ш у м у з а л і) Запретить ему управлять страной! Поэтому, вот, только такие решения дают возможность сегодня вернуть... (Ш у м у з а л і)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
16:12:37
СИМОНЕНКО П.М. Только это решение даст возможность восстановить управляемость в стране, только это решение даст возможность сегодня и правительству, если на это не пойдут, да и нам сегодня подумать о радикальных мерах по стабилизации всей ситуации у нас в стране, потому что весь мир сегодня борется с последствиями этой трагедии. Только у нас в Украине благодаря тому, что во власти находятся националисты, разворачивается трагедия, которая бедой обернется для 46 миллионов. Палец о палец не ударяют для того, чтобы меры предпринять для стабилизации ситуации в стране.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярощук. Єфремов.
16:13:17
ЄФРЕМОВ О.С.
Уважаемый Арсений Петрович, уважаемые коллеги, уважаемые теле и радиослушатели! Я думаю, что человек оценивается в экстремальных ситуациях. И о том, как он ведет себя в период, когда он побеждает, и о том, как он ведет себя в период, когда он проигрывает, проявляется его настоящее качество.
Не Партия регионов виновник той ситуации, которая сложилась сегодня в государстве, не Партия регионов сегодня привела к развалу коалиции оранжево-сердечных. Поэтому, уважаемые наши коллеги, найдите в себе мужество и скажите о том, что вы проиграли и с достоинством пройдите следующую ступень и докажите обществу о том, что вы не паникуете в самый трудный момент.
И еще один момент. Мы не можем поддерживать то, что сказал один уважаемый человек в нашем государстве, когда посчитал, сколько одна секунда воруется в Кабинете Министров. Если кто-то пытается сохранить сегодня на этом кресле и каждую секунду…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.
16:14:28
ЄФРЕМОВ О.С. И каждую секунду получать эти доходы, то Партия регионов никогда их не считала, но верит тем людям, которые это говорят. Но поддерживать это мы не будем. Значительно меньше потребуется средств для того, чтобы провести досрочные выборы и получить честных и порядочных правителей, чем поддерживать ту ситуацию, которая есть сегодня. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Всім дається на завершення, не залежно від тексту хто який виголошує.
Шановні колеги, є наступна пропозиція. Ще раз, якщо не знаєш що робить – поступай по закону. Було засідання погоджувальної ради. Думаю, що мало для кого новина про те, що є указ про припинення повноважень. І точно не новина те, що коаліції уже дуже давно немає. Тому, для того щоби виконати засідання Погоджувальної ради, я повинен поставити на голосування декілька питань.
Перше питання, яке я ставлю на голосування, про включення до порядку денного та розгляд без рішення комітету законопроекту №3186. Це законопроект, внесений Лукаш Оленою Леонідівною. Законопроект „Про внесення змін до Закону України „Про вибори народних депутатів України”. Колеги, всі почули? 3186, колеги, прошу голосувати за включення до порядку денного.
16:16:03
За – 228.
Рішення прийнято. Шановні колеги, прошу показати по фракціях. Регіони – 168, БЮТ – 0, "Наша Україна" – 40, комуністи – 0, "Блок Литвина" – 20.
Шановні колеги, я запрошую на трибуну Лукаш Олену Леонідівну.
(Ш у м у з а л і).
З мотивів? Добре, добре. Олено Леонідівно, вибачте, колеги хочуть висловитися. Можна, що ви з місця будете? З місця? Добре, будете з місця. (Ш у м у з а л і).
Мотиви закінчилися, Петре Миколайовичу. Зараз тільки фізичні засоби залишилися.
Шановні колеги! От тепер ми перейшли у нормальний формат роботи, я вам хочу сказати. Все по-старому. Парламент робочий, значить, буде порядок.
Шановні колеги, у зв’язку з тим, що заблокована, з мотивів, тепер будете вже виступати за межами парламенту. У зв’язку з тим, що парламент заблокований, як завжди, оголошую поки що про перерву, а якщо ця перерва не завершиться, то закриємо сьогоднішнє засідання.(Ш у м у з а л і).
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дорогі друзі. Шановні колеги, я думаю, що ситуація абсолютно зрозуміла: якщо у нас немає законодавства, то у нас немає виборів. Все ж дуже просто.
З огляду на це... Правильно, я кажу і про бюджет, і про всі закони, і про виборче законодавство, тобто це загальне комплексне питання. Можна проводити вибори без законодавства, але тоді вони будуть явно неконституційними і визнані такими всіма судовими інстанціями. Саме задля цього і планувалося, щоби розглянути сьогодні як бюджетний пакет, так і пакет, що стосувався виборчого закону. Але, як ми бачимо, це рішення не приймається, тому знову треба повертатися до вірогідного політичного консенсусу на предмет проведення дострокових парламентських виборів.
Я думаю, що моя пропозиція буде наступна. Навряд чи ми можемо це вирішити виключно на рівні керівників фракцій. Для того, щоби вирішити питання прийняття внутрішнього законодавства і вирішення законним шляхом питання щодо проведення дострокових виборів, треба залучити всі політичні сили, все керівництво держави і поставити крапку в цьому питанні, тому що сторінка перегорнута, а нова сторінка так і не відкрита.
Я пропоную наступним чином. Керівникам фракцій зайти до мене, щоби ми зрозуміли яким чином ми завтра будемо працювати з вами і кому будемо дзвонити, і з ким вести перемовини на предмет продовження завершення роботи Верховної Ради України.
Ранкове, а точніше вже вечірнє пленарне засідання оголошую закритим, колеги. До завтра, до наступних зустрічей.