ЗАСІДАННЯ СОРОК ШОСТЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
9 липня 2008 року, 10:00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України ЯЦЕНЮК А.П.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати України, прошу реєструватися у сесійній залі Верховної Ради України.
10:03:24
У залі зареєстровано 414 народних депутатів України. Ранкове пленарне засідання Верховної Ради України оголошується відкритим.
Шановні народні депутати України, зараз у нас розпочнеться засідання керівників фракцій. Я думаю, що це засідання буде тривати доволі тривалий час, не менше, ніж півтори-дві години. Сьогодні скорочений робочий день, фактично ми повинні до обіду розглянути якісь питання і розійтись. Навряд чи ми сьогодні вийдемо із спільною позицією. Якщо ми і вийдемо із спільною позицією, то з порядком денним виключно на завтрашній день, так як завтрашній день – повноцінний пленарний день.
Як ви дивитесь на те, щоб ви пішли працювати у комітети, а ми пішли працювати у залу. (Ш у м у з а л і) Підтримуєте? Дякую.
Шановні народні депутати, у тому випадку, якщо буде порядок денний погоджений, після… Колеги, увага! У тому випадку, якщо буде порядок денний погоджений після засідання керівників фракцій, то ми повернемося у сесійну залу.
Ще раз запитую, щоб потім не казали… (Ш у м у з а л і) Голосуємо? Хвилинку, це питання не голосується. Хочете голосувати, немає проблем. Ми пішли на засідання керівників фракцій – сидіть у залі, чекайте.
Дорогі друзі, тишина! Пане Тарас, ну… Колеги, сьогодні день народження Віктора Федоровича Януковича. Я прошу привітати Віктора Федоровича з днем народження. (О п л е с к и)
Колеги, я думаю, що на сьогоднішній день пленарне засідання Верховної Ради треба закрити. Завтра буде з погодженим порядком денним.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, на пропозицію керівників фракцій кожен керівник фракції хоче з місця, по 3 хвилини, висловити позицію після переговорного процесу. Почнемо з найбільшої фракції. Нічого, ми увімкнемо. Олександр Сергійович, сідайте на своє місце. Ввімкнемо мікрофон без картки? Ну, то карточок немає. Ну, давайте з трибуни. Можна… немає заперечень?
Давайте Олександр Сергійович, будь ласка.
ЄФРЕМОВ О.С. Уважаемые коллеги, уважаемые журналисты, уважаемые телезрители и радиослушатели! Мы долгий период совещались у Арсения Петровича в формате представителя от фракций. Позицию по-прежнему остаются несогласованны. Коалиция остается на своей точке зрения, что они настаивают в первоочередном порядке голосовать за бюджет и не видят другого формата голосования.
Мы со своей стороны предлагали рассмотреть отчет правительства и что, с нашей точки зрения, логично, определиться по тем проблемам, которые есть в государстве, затем на основании этого отчета уже рассматривать бюджет, внеся соответствующие изменения и дополнения к тому варианту, который представлен сегодня и имеется на руках у наших депутатов.
Учитывая то, что согласия нет, Партия регионов все-таки остается на своей позиции: мы считаем, что парламент должен работать, что мы должны рассматривать и у нас есть достаточный пакет законопроектов, которые могут быть рассмотрены и приняты на этой неделе.
И если наша позиция мешает коалиции принять соответствующее решение по бюджету, то мы не исключаем вариант, что мы можем такое право предоставить и мы не видим, почему сегодня блокируется трибуна. Если наше присутствие мешает в какой-то степени для того, чтобы принять государственный документ в качестве бюджета, мы готовы даже покинуть зал и предоставить право коалиции проголосовать за те законопроекты, которые вы считаете нужно проголосовать.
Если вы считаете, что мы должны принять участие в голосовании, то мы тогда просим поставить вопрос по отчету правительства и исходя из решения, которое будет принято по отчету правительства, мы готовы дальше принимать участие в рассмотрении всех вопросов, в том числе и бюджета.
Но принципиальным остается одно: мы не видим, почему блокируется сегодня Верховный Совет; мы не видим оснований для блокирования Верховного Совета, тем более в конце работы парламента. И мы считаем, что у нас есть возможности эффективно закончить работу парламента хотя бы на этой неделе, поэтому предлагаем свои услуги. Если вы нуждаетесь в нашем голосовании, присутствии, значит, мы просили бы поставить первоначально отчет правительства. Если нет – мы предоставляем право коалиции проголосовать за те документы, которые вы считаете нужным проголосовать, и обещаем вам, что ни в коем случае мешать вашему голосованию не будем. Спасибо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Григорович.
КИРИЛЕНКО І.Г. Шановні колеги, шановні виборці, шановні журналісти! Невеличка корекція до того, що сказав колега Єфремов: це не бюджет на 2008 рік, це зміни до Закону „Про Державний бюджет на 2008 рік”. І це документ уже не урядовий, а коли він переданий до Верховної Ради - це вже наш продукт, нашої роботи.
Тому сьогодні проект Закону „Про зміни до Державного бюджету на 2008 рік” розглядається у бюджетному комітеті. Це вкрай необхідна процедура. І ми дуже сподіваємося, що, зважаючи на те, що зміни до закону являються продуктом домовленості усіх політичних сил, які знаходяться у Верховній Раді, це закон, який повинен об’єднати зал. Для цього є представники у бюджетному комітеті всіх політичних сил. А у відкритому засідання комітету можуть приймати участь будь-хто із депутатського корпусу і не тільки, і громадськість – так завжди проходив бюджетний комітет.
Ми дуже наполягаємо і просимо: сконсолідовано попрацювати над цим документом, врахувати пропозиції регіональних структурних підрозділів держави, врахувати галузеві пропозиції, врахувати соціальні напрацювання всіх фракцій, які знаходяться у Верховній Раді. І ми хочемо, щоб це був не документ коаліції, не документ коаліції. Документ коаліції - це бюджет, а це зміни до бюджету. Ми б хотіли, щоб ми отримали у залі велику підтримку. Це сконсолідовує Верховну Раду як законодавчий орган. Враховуючи усі інтереси, які тут є, їх можна відобразити у проекті Державного бюджету і голосуванням у залі це підтвердити.
Ставити вимогу, - що ви залиштесь у залі коаліція і проголосуйте, - і ще раз продемонструвати, ми є чи немає. Ми іще раз говоримо, для цього є проста процедура: не приймається Верховною Радою, стаття 14 закону, надлишок коштів розподіляє уряд. Ми не хочемо цього. Ми хочемо прозоро, чесно, відверто у цьому залі проголосувати так, щоб влаштувало і політичні сили, і інтереси тих прошарків населення виборців, які ми в цьому залі представляємо.
Тому, дійсно… Ми, на жаль, не домовилися, не досягли домовленості. Ви бачите, є нюанси, які не дозволяють нам все-таки прийти до спільної мети. Тому ми залишаємося на своїх позиціях. Чітко по процедурі бюджетний комітет, ми його просимо, щоб він розглянув і перше читання, і друге читання і вніс до залу (це буде чи четвер вечір, чи п’ятниця ранок), вніс до залу єдину пропозицію проголосовану: проголосувати парламентом остаточне… перше і друге читання і остаточно зміни до бюджету. Будь ласка, після того ми готові розглядати будь-які закони, законопроекти, соціальні, економічні, політичні – ми готові розглядати.
Перша наша вимога: треба дати суспільству 30 мільярдів гривень, які зароблені економікою, які зароблені цим урядом. І цей уряд повинен їх розподілити і дати суспільству. А потім давайте займемося нашими політичними розборками. Треба хай працює економіка на цих 30 мільярдах.
І ще раз нагадую: третина іде на допомогу регіонам, підготовка до зими, державні централізовані капітальні вкладення ідуть туди, дотації, субвенції, малі міста - понад мільярд, ніколи такого не було, і багато дечого: дороги, підготовка до „Євро”, бюджет розвитку, суднобудування, літакобудування, космічна галузь, особливо аграрна галузь, особливо, яка вкрай потребує. У мене на руках і у вас десятки листів-звернень і громадських організацій, громадськості, регіонів, звернення, щоб підтримати цей бюджет, підтримати всім залом. І третина іде лише на соціальні наші виплати, зважаючи на тарифну сітку, яка запроваджується з 1 вересня, зважаючи на підвищення пенсії у півтора рази на кінець року проти цього року.
Шановні колеги, ми наполягаємо і просимо зал сконсолідувати зусилля, після бюджетного комітету проголосувати зміни до Закону „Про Державний бюджет на 2008 рік” і продовжити роботу стільки, скільки ми з вами домовимося для того, щоб і соціальні закони прийняти економічні, закони, які визначають проведення евро і так дальше. Поки ми на цій трибуні тільки ради того, щоб прийняти ту, що потрібно суспільству, а не політикам. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кириленко В’ячеслав Анатолійович.
ІЗ ЗАЛУ. Немає.
СИМОНЕНКО П.М. Уважаемые коллеги, я хотел предложить все-таки глубже проанализировать ситуацию, в которой мы оказались. И исходными для анализа должны быть оценки, которые необходимо просто признать для того, чтобы сделать правильные выводы.
Первое. Вся Украина сегодня является свидетелем того, что определенные (а я буду четко говорить) представители националистических политических сил в Украине обманули избирателей. Это первое.
Во-вторых, Верховный Совет превращен в заложника при разборках, которые сегодня осуществляются непосредственно в помаранчевой команде. Это второй исходный момент.
Третий. То, что идет жесточайшая борьба за власть и за собственность, и здесь избирателя интересы полностью отсутствуют. Именно из этого надо исходить , понимая то, что реально осуществляется в парламенте.
Что надо сделать? Первое. Для того, чтобы исключить далее развитие негативных тенденций и процессов не только в парламенте, а прежде всего в обществе, в Украине, надо, первое, помаранчевой команде подтвердить наличие голосов в коалиции достаточных для того, чтобы вы выполняли свои обязанности по Конституции.
Во-вторых. Мы должны понимать, что ответственность перед избирателями и готовность отвечать за организацию работы, и то, что сегодня представители помаранчевой команды, не имея никаких оснований, занимают государственные должности, а это полностью Кабинет Министров, местные органы власти, используют Государственный бюджет не по предназначению, вы, по сути дела, захватили власть, а не получили от избирателей, потому что вы обманным путем сегодня находитесь на этих должностях, и таким образом, таким образом вы узурпировали власть. Я считаю, что если вы не подтвердите сегодня наличие коалиции количеством голосов, вы должны уже нести уголовную ответственность за все то, что происходит по вашей вине у нас в стране.
Далее. Если мы говорим о том, что сегодня рассматривается в парламенте, и на что следовало бы обратить внимание, наша пария Коммунистическая категорически против той политики, которую навязали помарнчевая команда с 91-го года, и практической реализации этой политики. И мы готовы принять участие в рассмотрении резолюции недоверия. Но мы так же обращаемся к своим коллегам, и в том числе по Антикризисной коалиции, Партии регионов, сегодня понимать, что голосование по отставке Кабинета Министров – это правильный будет подход, потому что, если они сами не признают то, что коалиции нет, то практически, юридически мы должны это подтвердить именно после рассмотрения ответственности Кабинета Министров, и таким образом, таким образом мы, уважаемые коллеги из Партии регионов, должны понимать, что либо мы практически решаем вопрос о том, что власть полностью переходит к Ющенко, и таким образом негативные процессы, которые он реально сегодня осуществляет в стране, а это реабилитация фашистских пособников, это унижение нашего национального достоинства, это вопросы, которые связаны с НАТО, это обострение отношений славянских народов и многое другое это все будет ускоряться.
Поэтому мы должны четко заявить, и я обращаюсь к своим коллегам – Партии регионов, о том, кто будет, по сути дела, в условиях неспособности помаранчевой команды управлять страной будет брать ответственность на себя, то есть возможно ли создание новой коалиции. Я считаю, что это также должно быть предметом очень серьезного обсуждения и обговоров… договоренности. Поэтому, товарищи, мы понимаем еще и то, что с Партией регионов, к сожалению, у нас – у Компартии – нет возможности иметь 226 голосов создать эту коалицию. Также я как от имени Компартии заявляю, что никогда с нашистами-националистами Компартия создавать коалицию не будет. Это тоже та принципиальная политическая позиция, которую мы занимаем. Поэтому я обращаю внимание, что сегодня реально страна находится перед угрозой узурпации власти и установления националистической диктатуры Ющенко и его Секретариатом, и здесь надо правду говорить, сама коалиция (значительная часть или отдельные фракции) понимают в чем угроза сегодня Секретариата и Ющенка лично для страны также, как и для тех политических или финансово-политических сил, которые находятся в составе коалиции.
Я предлагаю сосредоточить наши усилия на том, чтобы по-настоящему победить ситуацию, которая сегодня сложилась реально в Украине и освободить народ от политических сил, которые проводят эксперимент над народом. Это как в известном литературном произведении – Змею Горынычу надо отрубить все головы. Для того, чтобы мы понимали, что только такой путь сегодня – отстранение от власти помаранчевой команды – даст возможность реально иметь позитивные результаты для страны.
Что надо сделать? Я глубоко убежден, и об этом неоднократно говорил, также как и была проблема у нас, когда мы создавали антикризисную коалицию. Я говорил и сегодня убежден, что надо продолжить политический процесс реформирования через создание новой редакции Конституции и завершить политическую реформу, которую начали, потому что эта ситуация сегодня , которая развивается в парламенте, ведь главную задачу ставит со стороны Секретариата по сути дела уничтожит результаты политической реформы 2004 года, это мы знаем. Не во всем нас поймут наши избиратели, потому что многие аспекты надо объяснять. Что вы затеяли, уважаемая помаранчевая команда? Либо вы просто не понимаете как вас используют, либо вы являет6есь очевидцами и непосредственными участниками, по сути дела, сегодня уничтожение системы демократии в стране.
Поэтому я предлагаю принять решение о создании специальной комиссии по выработке предложений в отношении Конституции, немедленно завершить переговоры о создании вот этой комиссии, наработать текст редакции – и выйти на разрешение этого, очень серьезного процесса – конфликтов интересов крупного капитала и олигархов в Верховной Раде, для того чтобы мы исключили использование Верховной Рады только в интересах крупного капитала. И, к сожалению, но сегодня забыл Верховный Совет о том, что есть избиратели и есть народ Украины. Здесь, по сути дела, пилится Украина окончательно и растаскивается, доворовывается то, что не доворовали. Спасибо.
ЛИТВИН В.М. Я хотів би, шановні колеги, звернутися до тих, хто нас слухає і дивиться, поінформувати про ті перемовини, які відбувалися на засіданні Погоджувальної ради за участю керівників фракцій, Голови Верховної Ради, для того щоб донести нашу позицію. Але перед цим я хотів би нагадати відомий факт: що нещодавно Верховний суд Італії прийняв рішення, яким дозволяє жінкам, заміжнім жінкам не говорити правду про свої позасімейні стосунки. Це мотивувалося тим, що потрібно зберегти сім’ї і зберегти честь жінки. Ну, зрозуміло, що там є мотивація для того, щоб говорити неправду, інакше кажучи, щоб брехати. А виникає питання: чому ми один одному брешемо? Чому у нас відбувається це у Верховній Раді? А відбувається через те у Верховній Раді, що один одного хочуть переграти, що йде жорстка політична боротьба за владу, але вона повинна вестись цивілізованими методами, вона повинна вестись в рамках Регламенту, принаймні тимчасового, Верховної Ради України.
Я хочу сказати, що вчора ми запропонували наше бачення того, що потрібно робити. Я розумію насмішки, які звучали, я розумію небажання сприймати, бо ми не хочемо думати на тривалу перспективу, бо сьогодні існує практика: взяти все і сьогодні, ні-ні, взяти зараз, бо невідомо, що буде завтра. Якщо це не сприймається, ми хотіли б почути, що пропонується навзаєм: а замість того, що ви проголосуєте нам за те рішення, ми будемо блокувати трибуну. Я скажу, шановні колеги, дивно виглядає постановка питання, коли блокується трибуна невідомо для чого. Для чого блокується трибуна, коли ми пропонуємо, нас мало, але ми пропонуємо, давайте розглядати ті закони, які ви запропонували, давайте? Чому ж ви не хочете їх розглядати?
А я скажу, що ви не хочете їх розглядати через те, що вам не потрібен бюджет. Ви не хочете їх розглядати через те, що ви не хочете голосувати за президентський законопроект про судоустрій. Ви нічого не хочете робити, тому заблокували трибуну. Це дивно, що влада сама себе блокує. Звучали на погоджувальній раді пропозиції: закрити Верховну Раду, мовляв, зберемося через 1,5 місяці, можливо, порозумнішаємо і тоді дійдемо до якогось знаменника.
Ні, ви прекрасно розумієте, що не дійдемо, а ці 1,5 місяці будуть використані для того, щоб довести, що Верховна Рада, а тут доводити не треба, що це зібрання абсолютно негідників, які не дбають про український народ, які виключно думають про себе.
Скажіть, будь ласка, якщо ви кажете, що ви блокуєте трибуну для того, щоб прийняти бюджет, сьогодні засідає бюджетний комітет, очевидно, він прийме своє рішення, очевидно, він прийме позитивне рішення. Давайте завтра перше питання розглядати зміни до бюджету. Будь ласка, розглядайте, але… (Ш у м у з а л і) Я прошу вас, ви знаєте чого мала собака гавкає на велику? Бо вона не знає, що вона мала. І дайте мені можливість сказати, я уважно всіх слухаю.
Так я хочу сказати, шановні колеги, навіщо ж тоді блокувати трибуну, якщо сьогодні можна було розглядати ті закони, які ви пропонували. Ми ж пропонували вам, давайте розглянемо закон про заробітну плату, давайте розглянемо закон про державний статус службовців, вчителів, медиків. Чому ж ви не підтримуєте? Чому ж ви не підтримуєте, що ми кажемо, що ми печемось про соціальні закони?
Ви хочете довести не свою правду, а свою правоту. І ми категорично проти. Да, ми не відіграємо тут вирішальну роль, але ми категорично проти того, щоб зачиняти і вішати замок на Верховну Раду. Треба пройти цей шлях і прийняти відповідні рішення.
Але я скажу для вас, коли внесені зміни до бюджету і ви порахуйте дохідну і видаткову частину бюджету, і різниця між ними – це дефіцит бюджету. Уряд записав там в документ 18 мільярдів, а коли ви віднімете, там 15 мільярдів.
Скажіть, будь ласка, це що підхід до формування документу? Це що Верховна Рада повинна виступати прикриттям? Ви і ми повинні виступати прикриттям? Хіба це повага до Верховної Ради? То, очевидно, треба сказати правду Верховній Раді, що ми це з березня місяця цей документ працювали, а зараз вам вкинули, заховали там певні суми, а потім ми будемо їх витрачати! Ви хоч читали цей документ? Ви хоч його дивилися? Якщо читали і дивилися, чому ж ви не зробили відповідні зауваження?
Тому ми пропонуємо такий спосіб: Верховну Раду не закривати… давайте або… будемо працювати. Сьогодні, я розумію, вже роботи не буде. Завтра розглядати бюджет. Не буде прийнято рішення – треба тоді вести розмову серйозну.
Я ще раз хочу сказати вам і всім, хто нас слухає і чує: ми не претендуємо на жодні посади, але ми кажемо, давайте визначимо, як буде розвиватися країна.
Ми запропонували, скажімо, щоб бюджет… Цей рік уже втрачений, щоб бюджет на наступний рік будувався на пріоритетній основі, щоб забули, що є вибори. Якщо не підходять такі пропозиції, дайте інші пропозиції.
До програми діяльності уряду. Ми відправили в Кабінет Міністрів наші пропозиції на шести сторінках. Жодної відповіді не отримали. Як же можна вести розмову про співпрацю, якщо не хочуть взагалі нічого говорити, а тільки метод тиску: ми будемо стояти на трибуні, поки ви не приймете бюджет. Я хочу сказати: давайте, підніміть всі бюджети країни, як за них голосували, і побачите, хто голосував, хто не голосував.
Тому сьогодні треба дати можливість, я переконаний, коаліція щоб працювала, не блокувала влада сама себе і щоб приймалися рішення, бо я переконаний, що це буде негативно справляти вплив на все суспільне наше життя.
І не треба займатися цією політичною і словесною облудою. Принаймні, ми відкриті для будь-якої розмови, для діалогу, принаймні, ми ніколи не блокували і не будемо блокувати трибуну. І ви припиніть цю практику.
Ми за те, щоб розглядати завтра бюджет. Будь ласка, якщо вам хтось заважає, то ми можемо почекати у вестибюлі. Якщо ви хочете, щоб нормальний був документ, давайте вилучимо з нього те, що вимагає Конституційний Суд. Внесення змін до законів, і давайте приймемо зміни до бюджету, а не зміни до законів, як це хочеться зробити для того, щоб ділити те, що є в країні, а не думати про те, як жити на виріст.
Дякую за увагу.
Ви прочитайте, візьміть бюджет.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Це геніальна пропозиція, да.
Шановні народні депутати України!. Перше, що стосується проекту Закону України про внесення змін до Закону України про Державний бюджет.
Я мав розмову з головою Бюджетного комітету і наполягаю на негайному розгляді в бюджетному комітеті даного законопроекту. У парламенту як єдиного законодавчого органу є всі засоби і можливості задля того, щоб врахувати інтереси всіх політичних сил і всіх регіонів при прийнятті цього бюджету. Зараз це вже не документ Кабінету Міністрів, зараз це документ Верховної Ради України. Перше, друге читання ми здатні проголосувати і таким чином забезпечити виконання, у тому числі і передвиборчих обіцянок. Є що ділити.
І таким чином давайте спробуємо як консолідуюча ідея поговорити і розглянути проект Закону про Держбюджет. Зрозуміло, що Партія регіонів не знімає свою позицію щодо резолюції недовіри уряду, але, я думаю, що на сьогоднішню ситуацію треба подивитися з дещо іншої сторони.
Я категоричний противник політичної демагогії. От, знаєте, вона вже певним чином надоїла і нам як парламентарям, і саме основне, що вона вже надоїла тим людям, які нас вибирали. Важливо те, що поки що ця політична криза, яка існує в українській політичній еліті, знаходиться в межах і в стінах українського парламенту, що вона не радикалізована, і ми не втягнули суспільство у цей дурний і безперспективний діалог.
Аналіз ситуації дуже простий: всі знаходяться у політичному паті. І до того моменту, доки ми не вийдемо з ситуації політичного пату, ця зала буде пуста, парламент буде деградувати, і будуть різного роду спекуляції, демагогії і все інше.
Тому те, що я зараз бачу, це скоріше за все перспективи роботи поточної сесії парламенту дуже і дуже туманні. З огляду на це я не буду зупиняти діалог і буду тепер окремо зустрічатися з кожним керівником фракції, з кожним політичним лідером задля того, щоб спробувати хоча би у більш-менш достойний спосіб завершити поточну сесію. Якщо це не вийде, то ми законсервуємо політичний пат і ситуацію на тривалий час і незрозуміло, як з неї виходити.
Так що будемо далі продовжувати політичні консультації до завтра до 10-ої години ранку.
Пленарне засідання Верховної Ради України оголошую закритим. Дякую.