ЗАСІДАННЯ  ДВАДЦЯТЬ ПЕРШЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

18 січня 2008 року, 10:00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України ЯЦЕНЮК А.П.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Всім доброго дня, шановні народні депутати України! Я прошу реєструватися.

 

10:00:33

За - 392, вибачте. 392 народних депутата України зареєстровані в   залі. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошується відкритим.

Шановні колеги! Відповідно до Регламенту сьогодні у нас йде оголошення запитів народних депутатів України, я дозволю їх собі оголосити.

Перший запит. Миколи Тимошенка до Прем’єр-міністра України щодо необхідності вирішення питання роздержавлення та розпаювання земель радгоспу „Більковецький” села Більківці Коростишівського району Житомирської області.

Другий запит нашого колеги Валерія Писаренка до голови Фонду державного майна України щодо неналежного розгляду депутатського звернення стосовно приватизації державного майна. Та до виконувача обов’язків голови Служби безпеки України, Генерального прокурора України щодо неналежного розгляду депутатського звернення стосовно порушення процедури  приватизації державного майна.

Запит народного депутата України Василя Деревляного до Державної податкової адміністрації України стосовно неналежного розгляду Державною податковою адміністрацією в Тернопільській області депутатських звернень щодо перевірки фінансово-господарської діяльності товариства індивідуальних забудовників „Добробут” та товариства з обмеженою відповідальністю „Ровекс”.

Миколи Комара до голови Державного комітету по водному господарству щодо виконання комплексної програми захисту сільських населених пунктів і ськогосподарських угідь від шкідливої дії вод на період до 2010 року та прогноз до 2020 року.

До міністра освіти і науки України щодо забезпечення шкільним автобусом навчального закладу міста Дзержинська Донецької області відповідно до програми „Шкільний  автобус”.

Та запит двох народних депутатів, а саме Павла Мовчана та Володимира Макеєнка до Генерального прокурора України щодо  необхідності збереження території заповідних заплав Кончі-Заспи у природному стані.

Шановні народні депутати! Я завершив оголошення запитів народних депутатів України. І хотів би вам повідомити, що вчора на ваш розгляд Погоджувальною радою була внесена пропозиція щодо перенесення виступів народних депутатів України, які відбуваються кожну першу і третю п’ятницю з 13 до 14 години на першу половину поточного дня, а саме на зараз. Сформатувати порядок виступів – 30 хвилин, по 3 хвилини таким чином можуть виступити близько 10 народних депутатів України. Це була пропозиція Погоджувальної ради.

 Колеги, я прошу уважно! Для того, щоб в нас не було ніяких заперечень з цього приводу, я просив би, колеги, проголосувати за пропозицію, висловлену Погоджувальною радою щодо перенесення виступів народних депутатів на першу половину дня, скорочення її до 30 хвилин і надання можливості всім по 3 хвилини виступити. Я ставлю питання на голосування. Прошу. Це суто технічна річ.

 

10:03:47

За - 298 народних депутатів України. Таким чином, ми прийняли рішення організаційне. Я прошу народних депутатів України записатися на виступи.

Колеги, розпочинаємо виступи народних депутатів України. Карпук Володимир Георгійович, „Блок „Наша Україна – Народна Самооборона”. Тарасюк Борис Іванович. Слово передається Борису Івановичу Тарасюку, виступи з трибуни. Будь ласка, Борис Іванович.

 

10:04:34

ТАРАСЮК Б.І.

Шановний пане Голово! Шановні народні депутати! Борис Тарасюк, Народний Рух України, фракція „Наша Україна” – Народна Самооборона”.

Я маю честь оголосити заяву фракції „Наша Україна” – Народна Самооборона” щодо заяв офіційних інституцій Російської Федерації. Останнім часом було оприлюднено заяви офіційних російських установ у зв’язку з так званими антиросійськими виявами в Україні та рішенням Конституційного Суду України про дублювання іноземних фільмів українською мовою.

Різкий, брутальний тон цих заяв неправдиві та безпідставні звинувачення, які в них висуваються викликають справедливе обурення в Україні. У чому ж звинувачують Україну.

На думку офіційної Москви кожна пам’ятна акція в сучасній Україні пов’язана з неупередженими оцінками і подіями нашої історії, вшануванням пам’яті загиблих у часи сталінського режиму внаслідок штучних голодоморів і політичних репресій, у боротьбі за незалежність нашої держави є виявом виявляється антиросійських та русофобських настроїв. Фактично Україну звинувачують у прагненні відродити історичну правду, зміцнити почуття національної гідності, яке викорінювалося протягом десятиріч примусової русифікації, забезпечити невід’ємне та природне право використовувати рідну мову в усіх сферах життя суспільства.

Не може не викликати обурення намагання російської сторони давати тенденційну в і неправдиву оцінку подіям, які мали місце на території України під час Другої світової війни, зокрема, діяльності Української повстанської армії, 65-річчя створення якої було відзначено вперше в Україні на державному рівні в жовтні минулого року згідно з указом Президента України. Особливо ганебним вважаємо той факт, що в офіційній заяві МЗС Росії містяться образливі висловлювання на адресу Героя України Романа Шухевича щодо актів вандалізму по відношенню до пам’ятників радянським воїнам-визволителям, про які йдеться в російській заяві, та як неодноразово наголошувалося в Україні, займають послідовну позицію щодо засудження будь-яких подібних проявів.

Водночас хотілося б нагадати МЗС Росії про непоодинокі факти варварського ставлення місцевих органів влади Росії до збереження пам’яток історії періоду Другої світової війни, зокрема, минулорічний демонтаж у підмосковному місті Апрелівка пам’ятника українському льотчикові, лейтенанту Василю Федоровичу Пойденку, який загинув захищаючи Москву у роки Другої світової війни та перенесення могили і зруйнування пам’ятника воїнам Великої Вітчизняної війни у підмосковних Хімки.

Нас турбують і спроби російського МЗС поставити під сумнів правомірність грунтованого на Конституції України і світовій практиці рішення Конституційного Суду України...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуєм. Уколов Віктор Олександрович, "Блок Юлії Тимошенко". Мені треба ……..

Володимир Бондаренко, будь ласка. Виступ з трибуни.

 

10:08:17

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, "Блок Юлії Тимошенко".

Шановні друзі! В документах Верховної Ради знаходяться дві, проекти двох постанов, які стосуються дотермінового переобрання мерів міста Харкова та Києва, а також Київської міської ради. Мова йде про те, що ми досить спокійно спостерігаєм уже досить тривалий час за тим, що робиться в Києві. Кожне сесійне засідання Київради, а вони проводяться практично щотижня, до рук приватних уже власників потрапляють іноді тисяча, а в один день три тисячі гектарів землі. Майно Києва практично уже розібрано непрозорим методом без аукціонів, без конкурсів. Те саме продовжується і нині.

Нещодавно рішенням Київради практично передано в приватні руки Аеропорт „Жуляни”. Раніше це стосувалось банку „Київ”, всього інформаційного комплекса Києва і таке інше. Ці проекти постанов передбачають створення спеціальної слідчої комісії, зокрема по Києву. На жаль, до цього часу ці проекти не розглянуті, зокрема в комітеті з регламенту. Вчора з цього питання прийняв рішення комітет з державного будівництва і самоврядування позитивне і рекомендував Верховній Раді розглянути це питання. Якщо там єсть якість дрібні недоречності, ми можемо це поправити. Але затягувати це, розв’язання цього питання, неможливо.

Тому я хотів би, щоби ви, пане Арсенію, дали доручення Комітету Верховної Ради з питань регламенту на терміновий розгляд цього питання. Тому що воно якось штучно затримується. Якщо Харків ми сьогодні будем розглядать, то невідомо і не зрозуміло чому не розглядається Київ. Ходять сьогодні небезпідставні розмови про те, що іде  шалене  лобіювання в  різних структурах, в тому числі в адміністрації Президента, в деяких структурах Верховної Ради того, щоби це питання взагалі замилити, якимось чином його не розглядати.

Я знаю, що в цьому залі є певні адвокати тої влади, яка сьогодні діє в Києві, але, не дивлячись на це, я хотів би сказати, що кияни, наші виборці, наші з вами всіх фракцій і груп, які є у Верховній Раді вимагають того, щоби дати їм можливість все-таки визначитися ще раз з вибором київської влади, яка зарекомендувала себе, як хижацька, як така, яка сьогодні розбазарює  добро громади, не піклуючись  про її благо в майбутньому.

Тому я ще раз прошу вас, повернутися до цього питання. Можливо, на наступну п’ятницю внести його на розгляд  Верховної Ради для того, щоб ми ухвалили  відповідне рішення. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Єфремов передає слово Кисельову Василю Олексійовичу, фракція Партії регіонів.

 

10:11:10

КИСЕЛЬОВ В.О.

Шановні колеги,  я прошу уваги! Учора річниця трагічної загибелі нашого колеги Кушнарьова Євгена Петровича. Я прошу вас хвилиною мовчання вшанувати його память.

(Х в и л и н а  м о в ч а н н я)

Прошу сідати.

Уважаемые соотечественники, сегодня в Брюсселе министр иностранных дел Украины положит на стол Генерального секретаря НАТО письмо, подписанное тремя высшими должностными лицами Украины: Президентом, Премьером-министром и Председателем Верховной Рады Украины, в котором Ющенко, Тимошенко, Яценюк просят поддержать Украину в ее стремлении о вступлении  в Североатлантический блок.

Хочу напомнить тем, кто привык передергивать факты, что осенью 2006 года Премьер-министр Украины Виктор Янукович отказался подписать такое письмо, о чем заявил в Штаб-квартире НАТО в Брюсселе. Понятно стремление Ющенко втянуть Украину в НАТО, поставив на территории Украины системы ПРО, направленные против России, что окончательно рассорит нас с Российской Федерацией.  

Понятно, чью волю выполняет Тимошенко, выдвинув, впервые задекларировав, что ее правительство будет тащить Украину в НАТО. И всемто отмены  с 1 января этого года очередного призыва наших ребят на срочную службу разыграли спектакль, что якобы Президент не дал ей выполнить это обещание.

Обращаясь к матерям,  хочу сказать то, что   уже говорил с этой трибуны однажды. После вступления Украины в НАТО наши ребята заменят американских солдат в Ираке и Афганистане. Хочу также напомнить,  что это не первая попытка без советов  с народом и без решения  Верховной Рады Украины  ввести войска НАТО  на территорию Украины, как это было в 2006 году в Феодосии.  Когда только благодаря тому, что встал народ, встали жители  города и депутаты, они были  с позором изгнаны  с территории Украины. Не случайно в Верховной Раде Украины  зарегестрирован проект, которым вояки ОУН-УПА приравниваются к ветеранам Великой Отечественной войны.

Обращаю внимание, что идет планомерное наступление на русский язык. Только сегодня я получил информацию из Крыма, что тестирование собираются проводить  в этом году на украинском языке. Нельзя  не видеть, что педалируется тема ненависти к России.

Фракция Партии регионов решительно заявляет: какие-либо действия по присоединению к плану действий по НАТО возможны только после проведения всеукраинского референдума, а не наоборот. В связи с этим мы обращаемся к Председателю Верховной Рады Украины Яценюку с требованием отозвать письмо, которое он подписал в Брюсселе.  И мы  будем добиваться этого всеми доступными парламентскими способами. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Шуфрич Нестор Іванович, фракція Партії регіонів.

 

10:14:21

ШУФРИЧ Н.І.

Шановний головуючий, шановні народні депутати!  15 січня, на жаль,  саме з прес-конференції і заяви американського сенатора пана Лугара громадяни Украины  дізналися про те, що Президентом, Прем’єр-міністром і, на жаль,  Головою нашої Верховної Ради України  було підписано лист на ім’я  Генерального секретаря НАТО щодо бажання України  приєднатися до Плану дій щодо  членства в НАТО.

Я зараз не буду зупинятися на тому ганебному факті, що Україна про це  дізналася  не з офіційних повідомлень керівників  держави, а з заяви американського сенатора. Не може не обурювати сам факт, що Голова Верховної Ради  від імені всіх нас з вами одноосібно підписав цей лист, не маючи ніякого рішення з цього питання. А спроба дати пояснення щодо такого безвідповідального кроку  з посиланням на прийняття постанови номер 223-4 від 21 листопада 2002 року та  відповідної статті 8 Закону „Про основи національної безпеки”, прийнятому у 2003 році, є безпідставними  та необгрунтованими.

У згаданій постанові взагалі не йдеться про НАТО, прошу уваги. В цій постанові йдеться про  День уряду та мінімізацію збитків  вій руйнівної дії  паводків і повеней. І до  чого тут НАТО та повноваження  Яценюка підписувати цей лист.

А у статті 8 відповідного закону, яка так часто використовується  натовськими агітаторами, говориться про можливість набуття членства євроатлантичних організаціях виключно при збереженні добросусідських відносин і стратегічного партнерства з Російською Федерацією, іншими  країнами  СНД, а також з іншими  державами світу. І сьогодні вже зрозуміло, що є неможливими цей аспект, як і неможливий сам вступ  в НАТО. Я зараз не буду говорити про  чисельні заяви офіційних осіб  російської держави, країн СНД та інших країн світу.

Хочу ще раз нагадати, що Віктор Федорович Янукович відверто і щиро сказав керівництву НАТО, що Україна не приєднається до ПДЧ, і він відмовився підписувати подібного листа. І ми не маємо права забути, що  не менш ніж 2/3 громадян  України категорично проти вступу у НАТО.

Шановні колеги, сьогодні Голова Верховної Ради України діє відповідно 88 статті Конституції та 73 статті Регламенту, який чітко опреділяє його повноваження.

Арсенію Петровичу, ви вийшли за межі своїх повноважень. Ми звертаємося до вас відкликати свій підпис, відкликати лист. В разі, якщо цього не буде зроблено, ми будемо вимагати підняти питання щодо відповідності вас займаній посаді...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Корж Віктор Петрович, фракція Партії регіонів.

Віктор Петрович! Товариші, я ж не можу здогадуватися, я, в принципі, майже вже здогадуюсь, що ви думаєте, але не так часто, як ви сподіваєтесь. У кого слово? Акімова, будь ласка. Слово Акімовій.

 

10:18:16

АКІМОВА І.М.

Уважаемый господин Яценюк, уважаемые коллеги! Я еще раз хочу обратить ваше внимание на то, что 11 числа, что произошло. Это произошло не от имени народа. Подпись Премьер-министра Тимошенко на документе, который был подписан кулуарно, подковерно, - это нарушение воли народа. Как мы должны оценивать этот шаг?

Во-первых, это - нарушение обещаний, которые были даны этим правительством и лично Юлией Владимировной в Универсале народного единства.

Во-вторых, это - нарушение обещаний и намерений, которые уже задекларированы в программе «Для политиков, а не для народа». Я напоминаю, что в четвертой части ясно в тексте написано: решение о вступлении в НАТО может быть принято только по результатам референдума.

В-третьих, это – нарушение всех обещаний, которые давались представителями коалиционного правительства о транспарантности, прозрачности и абсолютной открытости в работе.

Я хочу ваше внимание обратить на то, что мы уже сейчас видим, как выполняются обещания представителями коалиционного правительства. Не выполнено обещание о переводе на профессиональную армию с первого января. Это обещание было дано во время выборов. Оно даже не содержится в программе. Мы должны будем с вами рассмотреть вопросы, которые поставлены в программе «Для политиков...», «Для народа, а не для политиков», и я призываю вас не поддерживать эту программу.

То, что состоялось 11 января, - это акт политической безответственности. Голосование за программу дает коалиционному правительству индульгенцию на один год. Мы не можем давать эту индульгенцию представителям политической силы, которая не в состоянии нести политическую ответственность за свои обещания.

Мы против НАТО, мы против политической безответственности. И призываем вас поддержать наше мнение. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуєм. Слаута передає слово Шуфричу Нестору Івановичу. Шуфрич Нестор Іванович, будь ласка.

 

10:20:34

ШУФРИЧ Н.І.

Дякую.  Шановний головуючий, шановні колеги народні депутати! Я тільки що звернув вашу увагу, що в заяві Голови Верховної Ради України, в якій він пояснював свої дії щодо підписання цього славнозвісного і ганебного для України листа, він посилається на постанову 223-4 від 21 листопада 2002 року. Я віддаю Арсенію Петровичу і його заяву, і постанову, в якій йдеться про паводки, і нічого про НАТО тут нема. Можливо, це якась чергова прикра помилка, Арсеній Петрович, ваша. Тому що я памятаю, як ви ще нещодавно, будучи міністром закордонних справ, всю Україну переконували, що така країна, як Бельгія, ніколи не була членом НАТО, забувши при цьому, що Бельгія є засновником НАТО. Якщо ви так будете діяти далі, то де гарантія, що ви комусь не оголосите війну, посилаючись на постанову про затвердження календарного плану чергової сесії? Я передаю вам цей документ, вивчіть його, будь ласка.

Арсенію Петровичу, я хочу вам також нагадати, що згідно з частиною 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України. А повноваження Голови Верховної Ради України визначаються статтею 88 Конституції України і статтею 73 Регламенту Верховної Ради, які чітко визначають, що ви маєте право підписувати документи та акти, які прийняті Верховною Радою України та діяти за  дорученням Верховної Ради України. Отже повноважень на підписання даного листа ви не мали і не могли мати.

Арсенію Петровичу, ви сьогодні створили безпрецедентний для українського парламентаризму крок, коли одноосібно, від себе, узурпуючи волю всіх нас, підписали цього ганебного листа. Я звертаюсь до вас, як до відповідальної людини, якщо ви такою є, відкличте свій підпис, відкличте цей лист, забезпечте нормальний, спокій в країні своїми діями.

Якщо цього не буде, то, безумовно, розуміючи, що сьогодні в Верховній Раді, на жаль, є більшість, яка контролюється НАТО, ми залишаємо за собою право діяти адекватно ситуації як в парламенті, так і за його межами. Нас не зламають і нас не примусять сьогодні іти шляхом, який заперечує народ України! Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вязівський Володимир Михайлович, "Наша Україна - Народна Самооборона".

 

10:23:51

ЗВАРИЧ Р.М.

Шановні колеги, шановний Арсеній Петрович! Я зараз виступатиму  від коаліції депутатських фракції, коаліції демократичних сил і буду вносити офіційну позицію, пропозицію і будемо таки вимагати, Арсеній Петровичу,  щоб ви поставили її на голосування.

Про що йде мова? 6 грудня, я підкреслюю цю дату – 6 грудня – була зареєстро…, був зареєстрований проект Постанови про створення тимчасової слідчої комісії по Києву. Третя частина статті 88 Регламенту надає профільному комітету 30 днів для розгляду цієї, цього проекту Постанови. Частина третя статті 92-ї передбачає, що в випадку, якщо комітет у визначений частиною третьою статті 88 Регламенту термін не розглянув такого проекту, Верховна Рада України за ініціативою депутатів може включити питання до розгляду на пленарному засіданні за своєю ініціативою.

Тому, Арсенію Петровичу, нам не зрозуміла ситуація щодо розгляду цього питання Регламентним комітетом.

У зв'язку з тим, що Регламентний комітет порушив визначений частиною третьою статті 88 термін для розгляду цього питання, ми вносимо пропозицію про те, щоб сьогодні було внесена на розгляд Верховної  Ради України постанова за номером 1137, і просили б, щоб ви поставили таку пропозицію на голосування.  Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Князевич Руслан Петрович, "Наша Україна – Народна Самооборона" .

 

10:25:42

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Шановний Голово, шановні колеги! Користуючись нагодою, вітаю всіх із Щедрим вечором і Водохрещем.

Разом з тим я хотів би повідомити шановним колегам про те, що сьогодні завершено процес збору депутатських підписів під ініціюванням і внесенням законопроекту про внесення змін до Конституції України в частині внесення змін до статті 80-ї Конституції України, що стосується скасування депутатської недоторканості.

Тим самим депутати від фракцій блоку "Наша Україна – Народна Самооборона" за допомогою наших колег від фракції Блоку Юлії Тимошенко виконали взяте на себе зобовязання щодо ініціювання цього питання у Верховній  Раді.

Я вам нагадаю, що відповідно до  154-ї статті Конституції України саме третина депутатських голосів потрібна для того, щоб законопроект вважався внесеним до… для розгляду Верховною Радою України.

Зараз відбувається процес його реєстрації у апараті Верховної  Ради і ми переконані, що ще на цій сесії Верховна Рада України зобовязана виконати свої обіцянки перед виборцями, які давалися всіма без винятку народними депутатами України, що входили до всіх без винятків списки народних депутатів тих фракцій, які зараз представлені в парламенті. Не було жодної зустрічі з нашими виборцями в будь-якому куточку України, де це  питання не стояло б першим  порядку денного.

Я переконаний, що всі без винятку, обіцяли, що одразу після того, як вони набудуть повноваження депутатів, вони вдадуться саме до виконання цього свого   політичного зобовязання.  Тому нічого не перешкоджає зараз відповідно профільному Комітету з правової політики оперативно розглянути це питання, і ще на цій, першій сесії українського парламенту шостого скликання розглянути це питання, так як того вимагає Конституція, прийнявши його, попередньо схваливши 226 голосами. І одночасно відповідне рішення прийняти про те, щоб направити цей законопроект до Конституційного Суду для дачі експертного висновку. Це дасть нам можливість уже на наступній сесії парламенту більш ніж 300 голосами внести зміни до Конституції і покінчити з тим ганебним явищем, проти якого ми так активно начебто боремося уже впродовж останніх 10 років існування української Конституції.

Переконаний, що, нарешті, в українській державі мусить запанувати той правовий статус депутата, який є типовим для більшості європейських країн, коли не імунітет, а так званий парламентський ……мунітет, тобто невідповідність за політичні висловлювання і голосування у депутатському залі, є основною привілею депутатів.

Я переконаний, що до цього будуть також причетні голоси усіх інших фракцій, які активно під час виборчої кампанії педалювали цю тему. Як і разом з нами, я переконаний, що всі без винятку депутати у залі будуть голосувати за закон про внесення змін до статусу депутата у частині ліквідації депутатських пільг і привілеїв, адже ціла низка законопроектів уже зареєстрована у Верховній Раді. Я думаю, що ми вийдемо на узгоджений законопроект, і ще на цій сесії активно і одноголосно приймемо ті рішення, яких чекає давно українське суспільство. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Тулуб передає слово Александровській.

Ну, тільки що...

 

10:29:06

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Уважаемые коллеги! Я обращаюсь и к вам, и к Председателю Верховной Рады Украины Арсению Яценюку. Здесь уже в зале звучало, что всем нам стало известно на днях о совместном письме Президента Ющенко, Премьер-министра Тимошенко, Председателя Верховной Рады Арсения Яценюка, касающегося вопроса вступления Украины в НАТО. Самое интересно, что об этом общественности Украины стало известно после пресс-конференции конгрессмена из США Лугара.

Таким образом можно сделать вывод, что тайно, за спиной у народа эта  троица пытается проводить политику, которую народ Украины не поддерживает. Ведь известно, что абсолютное число опрошенных граждан Украины высказываются против вступления Украины в агрессивный блок НАТО. Не удивительно, что об этом письме официально не было заявлено этими должностными лицами. Понятно, они боятся гнева своего народа и поэтому тайно совершили это действие. Я напоминаю вам, всем присутствующим и тем, кто нас сегодня слушает и видит, что, баллотируясь на должность президента, Ющенко был вынужден учитывать настроения в обществе, и пообещал в процессе избирательной кампании вывести воинские формирования Украины из Ирана. А сегодня Президентом вопрос об участии украинских военных в акциях в Афганистане и Ираке ставится как вполне актуальный для Украины. Не может не возмущать и позиция Премьер-министра Тимошенко, и Председателя Верховной Рады Украины Арсения Яценюка. Первая предает интересы своих избирателей, которым обещала в этом вопросе занимать позицию, отвечающую интересам народа Украины. А Председателю Верховной Рады Украины Арсению Петровичу Яценюку следует напомнить о необходимости следования нормам законов и Регламента Верховной Рады Украины. Никто здесь в зале не уполномочивал его высказывать такую позицию  в качестве Председателя Верховной Рады Украины.

Арсений Петрович! Здесь, в зале, звучали уже эти предложения, и я категорически требую от вас, от имени фракции коммунистов в Верховной Раде Украины отозвать вашу подпись под этим письмом. Мы считаем, что в противном случае мы вправе ставить вопрос о выражении вам недоверия как Председателю Верховной Рады Украины. Мы требуем от вас непосредственно сейчас в этом зале, до рассмотрения каких-либо других вопросов, мы требуем сделать немедленно заявление  об отзыве вашей подписи. В противном случае, мы заявляем о том, что мы будем блокировать трибуну Верховной Рады, потому что считаем, что вы не вправе дальше вести заседание Верховной Рады Украины.

Спасибо за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бурлаков передає слово Сухому. 

 

10:32:04

СУХИЙ Я.М.

Шановні коллеги, правду кажуть, для того аби провалити якусь справу досить довести її до абсурду. Так сталося і з впорядкуванням деяких норм Закону «Про статус народного депутата» в частині надання депутатам можливості для реалізації своїх повноважень. Замість того, аби підтримати минулорічні  пропозиції коаліції національної єдності, котра законодавчо чітко визначила, що можна назвати пільгою, а що необхідною умовою  для роботи, тодішня опозиція, а нинішня більшість знову запопадливо заводить стару пошкрябану пластинку від Президента про депутатські привілеї та недоторканість.

Можна було б ці всі фальшиві пісеньки просто ігнорувати, якби… Якби вона не завдавали шкоди українському парламентаризму, Верховній Раді України, якби вони не завдавали шкоди авторитету кожному із 450 народних депутатів України, які присутні в цьому залі.

Якби ми не мали справу з напівбрехнею, напівправдою густо замішаною на популізмі та демагогії і на відволіканні пропрезидентською політичною силою від того, чого насправді чекають від нас люди, бо ми бачимо замість державної програми спорудження дешевого та доступного для молоді і для народу житла, примітивна метушня навколо службових квартир та кімнат, готелі для трохи більше ніж 100 народних депутатів.

Замість нормальних, навіть не європейських, а нормальних доріг, особливо на селі, доступного та безпечного транспорту для людей, намагання  будь-що позбавити депутата можливості виїхати на округ, використовувати  черговий транспорт аби добратися до вокзалу чи аеропорту.

Замість реформування системи охорони здоров’я, намагання позбавити депутатів і членів його сім’ї лікуватися в одній поліклініці, де, до речі, приписано понад 40 тисяч громадян. Позбавити можливість лікуватись у відомчому санаторії, що є в кожному заводі, в кожній фабриці, і великій  фірмі чи конторі.

Штучно розпалюючи почуття соціального злорадства, невеликої частини населення наші новоявлені „націонал-большивики”, поширюють побрехеньки про депутатські зарплати та премії, бо це ж простіше ніж наповнювати законодавчим змістом стратегію подолання бідності та концепцію реформування системи оплати праці, створити умови для росту частки зарплати у питомій вазі затрат на виробництво товарів і послуг.

Колеги! Ще в 2003 році Конституційний Суд України чітко визначив, що положення закону про статус є гарантією безперешкодного та  ефективного здійснення народним депутатом України своїх повноважень. До такого самого абсурду ми сьогодні доводимо співпрацю України з НАТО, наші „Руслани” перевозять натовські вантажі, але ніхто нікому не давав право говорити про те, що Україна намагається вступити і стати членом НАТО. Сьогодні тільки такі розмови завдають шкоди нашому військово-промисловому комплексу, б’ють по високих технологіях, заважають нам інтегруватися в систему європейської безпеки. Я думаю, що Арсеній Петрович прислухається до наших порад і відкличе свій підпис, і це буде мужній крок.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Щиро дякую.

Шановні колеги, шановні народні депутати України, у зв’язку з тим, що до мене дуже часто сьогодні зверталися, я не можу оминути цю тему. І з вашого дозволу, сухо і формально юридично її прокоментую. Голова Верховної Ради діяв, діятиме і буде діяти виключно у чіткій відповідності статтею 88 Конституції України, яка чітко зазначає, що Голова Верховної Ради України представляє Верховну Раду у зносинах з державними органами та міжнародними організаціями.

Пункт 2. Голова Верховної Ради не може підписувати жодних документів від імені Верховної Ради, які не схвалені Верховною Радою України в установленому законом порядку. Я хотів би всім нагадати, що Верховна Рада України у 2003 році проголосувала Закон України „Про основи Національної оборони”, який за статтею 6 та 8 визначає повноправне членство в альянсі.

І мене дивує позиція окремих народних депутатів, фракції, які голосували тоді, а я кажу про те, що фракція Соціал-демократична партія України, яка представлялась тоді Нестором Івановичем, не дала ні одного голосу проти. Фракція Партії регіонів, яка сьогодні, в тому числі, представляється Нестором Івановичем, також не дала ні одного голосу проти.

Тепер щодо постанови, постанови номер 233, прийнято у 2002 році, Нестор Іванович, як завжди, щось переплутав, чітко визначає в пункті 1.1 питання щодо членства в альянсі. Таким чином, я ще раз хочу зазначити, що Голова Верховної Ради діє у межах та у спосіб, визначений Конституцією, у тому випадку, якщо два закони і відповідна постанова будуть скасовані, Голова Верховної Ради негайно відкличе власний підпис. Більше того, я просив би, щоб ми базувалися виключно на положеннях листа. І навіть не дивлячись на те, що в жодному із законів не передбачена умова щодо референдуму, я був один з тих, який наполягав на включенні в лист саме посилання на всенародний референдум. Таким чином, відповідно до абзацу другого даного листа чітка задекларована політична воля двох партій, яка була прописана в Універсалі національної єдності, а саме Комуністичної партії і Партії регіонів щодо необхідності проведення референдуму.

З огляду на це, я не розумію предмет дискусії, який сьогодні відбувається. Навпаки, мною зроблено все, щоб узгодити політичні позиції як коаліції, так і опозиції, так і меншості, і відобразити інтереси всього українського суспільства.

І останнє. Питання щодо членства в НАТО сьогодні на порядку денному не стоїть, в першу чергу в НАТО. І дискутувати про те, що Україна стане членом НАТО сьогодні чи завтра, чи післязавтра не представляється можливим.

З огляду на вище викладене, немає жодних юридичних підстав для відкликання відповідного підпису. Голова Верховної виконав свій конституційний обов’язок, будуть інші нормативно-правові акти, я буду виконувати інші нормативно-правові акти. Дякую за увагу. (О п л е с к и)

Шановні колеги, якщо ганьба спікеру, що ви проти того, щоб народ України визначився щодо членства в НАТО на референдумі, немає проблем тоді. Тоді давайте так і скажемо народу, що виявляється не треба сьогодні референдуму по НАТО.

Шановні колеги, у нас... Репліку я вам не дам, тому що ваше прізвище я не називав, відповідно до Регламенту репліка дається тільки в тому випадку, коли прізвища. (Ш у м  у  з а л і)

Колеги, я просив би, послухайте уважно, давайте не дискутувати, якщо зараз робляться спроби дестабілізації роботи Верховної Ради під надуманими приводами – це одна історія. Якщо ми хочемо нормально працювати так як ми вчора працювали на Погоджувальній раді – це зовсім інша.

У мене зараз на столі заява двох фракцій про надання перерви. Що я хочу попросити. Я так розумію, що зараз після перерви будуть „старі пісні про головне”, значить, ми зайдемо в зал і трибуна…

Півхвилини, колеги! Значить, ми вчора на це на Погоджувальній раді не домовлялися, ви зараз кажете про необхідність перерви, ви наполягаєте на перерві, дві фракції?

 

ІЗ ЗАЛУ. Да!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Наполягаєте. Шановні колеги, відповідно до Регламенту я зобов’язаний оголосити 30 хвилинну перерву.

Дякую.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, час на перерву завершився, я прошу всіх займати місця.

 Шановні колеги, приступаємо до розгляду питань порядку денного, вчора узгоджених на погоджувальній раді Верховної Ради України. Перший законопроект, який у нас сьогодні розглядається, це - проект Постанови Верховної Ради України про створення Тимчасової слідчої комісії Верховної України з розслідування обставин щодо фактів порушення Конституції України, законів України міським головою Харкова Добкіним та секретарем Харківської міської ради Кернесом в системі тарифних, майнових, земельних, бюджетних та фінансових відносин при виконанні ними службових обов'язків (постанова номер 1155).

У зв'язку з тим, що до мене зараз звернулись… Та ви можете не кричать?! Я вам ще раз кажу, зараз я дам всім слово. У зв'язку з тим, що звернулась зараз Партія регіонів з приводу заяви, я зараз надаю слово після оголошеної перерви заяви, потім приступаємо до оголошеного проекту постанови. Я прошу народних депутатів України з лівого крила дотримуватися пункту 51-го Регламенту Верховної Ради України, а саме етики в залі. Голова Верховної Ради не глухий, він все чує, всім все дасть відповідно до Регламенту. Прошу, Олександр Сергійович.

 

11:11:08

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемые телезрители и радиослушатели, уважаемые коллеги! Совместное заявление Партии регионов и Коммунистической партии Украины. Перове и основное: подписание Ющенко, Тимошенко, Яценюком письма-обращения к руководству НАТО по сути означает начало процедуры вступления Украины в НАТО.

Нас возмущает, что украинский народ узнал об этом из уст сенатора Лугара. Это демонстрирует, что власть стала на авантюрный путь, боясь своего народа, кулуарно втроем за закрытыми дверями решает судьбу нашего государства. При этом ни парламент, ни правительство, ни какие-либо другие коллегиальные органы этот вопрос не рассматривали.

Опираясь на мнение абсолютного большинства граждан Украины, наших избирателей, мы требуем отзыва «письма трех». Мы обращаемся к руководству НАТО с тем, что «письмо трех» не выражает волю украинского народа, не является предметом политического консенсуса, а вносит дополнительное напряжение в украинское общество, что неминуемо приведет к ухудшению отношений Украины с Североатлантическим альянсом.

В связи с этим, фракциями Партии регионов и Коммунистической партии принято решение блокировать сегодня, 18 января, работу украинского парламента с требованием к подписантам: Ющенко, Тимошенко, Яценюку, – отозвать письмо о присоединении Украины к НАТО.

И второе. Обращаем также внимание Головы Верховной Рады, что при подписании письма вы вышли за рамки конституционных полномочий и требований Регламента Верховной Рады. В связи с этим мы просим вас отозвать вашу подпись под данным письмом. В противном случае мы будем действовать адекватно, исходя из законодательства нашего государства.

Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так що робимо, товариші? Не хочемо працювать? Знайшли привід для того, щоб не працювати? Це правильно, це правильно.

Я звертаюся з пропозицією до двох фракцій: Партія регіонів і Комуністична партія. Внести… Я думаю, що ми зразу скличемо комітет і швидко розглянемо це питання. Внести на розгляд: перше – зміни до Закону про Основи національної оборони України, де виключити статтю шосту і восьму, і внести зміни до Постанови Верховної Ради України, за яку, до речі, теж Нестор Іванович проголосував, від 2002 року 21 листопада в частині виключення пункту 1.1. Як тільки ми це ставимо в зал, голосуємо – негайно буде відкликано підпис. Якщо немає такого рішення, Голова Верховної Ради не має права порушувати Конституцію, повинен діяти у чіткій відповідності з українською Конституцією, українськими законами і відображати волю народних обранців, яка була виражена у 2002-му і 2003-му році. От весь сухий залишок.

Тому, шановні народні депутати, я прошу сідати. Давайте продовжимо засідання Верховної Ради, попрацюємо, будь ласка, по всім питанням порядку денного. Не будемо дискредитовувати авторитет українського парламенту. Що стосується всіх інших питань, зберемося на Погоджувальну раду, ще раз пройдетеся по всій юридичній диспозиції щодо підписання чи непідписання цього листа. Ще раз вам нагадую: питання про членство в альянсі сьогодні не стоїть. 

Є відображення, є підтвердження тільки того, що Верховна Рада  прийняла в своїх законодавчих актах, всього іншого нема. Тому я  прошу, якщо я нарушив повноваження, відповідно до Регламенту вносить постанову, 150 голосів, знімайте голову Верховної Ради, пункт другий, можете на мене подати в суд. Але я вам ще раз кажу, відповідно до Конституції  і тільки в її межах діє голова Верховної Ради, крапка. Я вам ще раз кажу, подавайте в суд. (Ш у м  у  з а л і).

Колеги! Я змушений, я змушений продовжити засідання Верховної Ради. У нас маса нормативно-правових і законодавчих актів. Я прошу сідайте, товариші, ну, сідайте. Олександр Сергійович, сідайте, ну, вже все, ну, поговорили. Ну, я зрозумів, що привід знайшли для того, щоб не працювати, ну, це не правильно, колеги, не правильно. Давайте сідати, ну,  на нас же вся країна дивиться. Ви що? Ну, що ми собі дозволяємо, товариші? Не можна так, треба бути, працювати потрібно, а не валяти, не хочу казати, що.

Будь ласка, з процедури записуємося на виступи, дорогі друзі. 5 хвилин на виступи, прошу на виступ з місця. Зварич Роман Михайлович, "Наша Україна - Народна Самооборона".

Я би просив і Партію регіонів, і  комуністів записатися,  щоб не тільки виступала права частина, хай і ліва виступає. Будь ласка, Роман Михайлович.

 

11:16:18

ЗВАРИЧ Р.М.

Прошу передати слово голові фракції Кириленко Вячеславу Анатолійовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кириленко В’ячеслав Анатолійович.

 

11:16:33

КИРИЛЕНКО В.А.

Вячеслав Кириленко, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".

Шановні колеги, шановні виборці, ми зараз з вами є свідками того, як Партія регіонів і інші фракції меншості знайшли привід заблокувати роботу парламенту. Я хочу нагадати виборцям, що вони заблокували парламент тоді, коли ми коаліційна більшість впритул наблизились  до: по-перше, скасування депутатської недоторканності, по-друге, скасування депутатських пільг.

Вони сьогодні виступили і проти скасування недоторканності, і роти скасування пільг. Всі люди повинні знати, що НАТО для них лише привід. Голова парламенту поставив підпис законно і тому має всі підстави зараз продовжити розгляд питань порядку денного, до чого ми вас, пане Арсенію, і закликаємо.

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Костенко Павло Іванович, "Блок Юлії Тимошенко".

 

11:17:31

КОСТЕНКО П.І.

Дякую.  Прошу передати слово моєму колезі народному депутату Писаренко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Писаренко, слово, будь ласка.

 

11:17:41

ПИСАРЕНКО В.В.

Дякую.  Шановна Партія регіонів, я хочу запитати, чому блокується сьогодні трибуна? Через те, що в 2003 році ви також підтримали законопроект про … закон про те, що в Україні є мета вступу до НАТО, про те, що ви підписали  у 2006 році Універсал національної єдності, у якому ви передбачили вступ до НАТО, за те, що уряд Януковича до цього виконував  план дій щодо вступу до НАТО.

Мені здається, що все ж таки блокування сьогодні відбувається не через НАТО,  а через те, що Партія регіонів, не хоче працювати на Україну, коли стоїть багато важливих питань для нашої країни, коли стоїть питання про відповідальність тих чиновників, які сьогодні були на посадах під час урядування Януковича.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Соболєв Сергій Владиславович, "Блок Юлії Тимошенко".

 

11:18:36

СОБОЛЄВ С.В.

Сергій Соболєв, "Блок Юлії Тимошенко".

Шановні колеги, зверніть увагу, хто зараз зібрався біля трибуни, хто робив заяви? Це ті люди, які за наполяганням Кучми у 2002 році, от пан Єфремов стоїть, губернатор пана Кучми, проголосували у повному складі за вступ до НАТО як перспективу в законі.

По-друге, подивіться, хто стоїть біля трибуни? Пан Шуфрич, представник Соціал-демократичної партії, яка у повному складі голосувала за введення військ в Ірак, разом, до речі, із фракцією Януковича.

Шановні, та майте хоч совість: це ви відправили нашу молодь в Ірак на розстріл, це ви голосували за введення військ безпосередньо в Ірак і за вступ в НАТО в перспективі. А тепер ви закидаєте нам перспективу, яку ви хочете скасувати в українського народу?

Так, саме на референдумі буде прийнято рішення стосовно перспективи вступу в НАТО, а зараз не блокуйте трибуну.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Білорус Олег Григорович, "Блок Юлії Тимошенко".

 

11:19:47

БІЛОРУС О.Г.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати! Сьогоднішнє збурення не має під собою жодних підстав. Якщо ми чесні перед нашим народом, то ми йому повинні сказати прямо. Якби всі ми разом взяті побажали сьогодні вступити в НАТО, ми отримали б відповідь: ні. Тільки через референдум НАТО може прийняти Україну. Тому не потрібно розігрувати бурю в стакані холодної війни. Ніхто нас в НАТО ні сьогодні, ні завтра ще не приймає.

Але ми повинні як відповідальні політики дбати про те, щоб Україна підготувалася до вступу в систему колективної безпеки. Бо без цього, не маючи ні демаркованих кордонів, ні інших атрибутів, ми беззахисні. І це не є добре для нашого народу.

Я пропоную...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Корж Віталій Терінтьович, „Блок Юлії Тимошенко”.

 

11:20:59

КОРЖ В.Т.

Прошу передати слово народному депутату України Яворівському Володимиру Олександровичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я не почув, кому передати слово. Але... Депутату Яворівському, будь ласка, слово.

 

11:21:13

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні українці виборці! Я від імені „Блоку Юлії Тимошенко” хочу звернутися, у першу чергу, до вас.

Ми дуже зацікавлені як справді демократична і моральна сила, ми зацікавлені у тому, щоб в Україні була сильна, сильна інтелектуально і сильно моральна опозиція.

Те, що вони сьогодні роблять, ця наша опозиція, зриваючи нормальну роботу Верховної Ради, у мене таке враження, що нам навіть боротися проти них не потрібно, вони самі проти себе борються.

Я хочу нагадати виборцям, коли Янукович, будучи Прем'єр-міністром поїхав і наговорив, на всю Європу наговорив про те, що Україна не готова і взагалі до НАТО вступати не буде. Я вас питаю, у кого він брав дозвіл і від чийого імені він говорив...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги,  час на виступи закінчений. Давайте де раз повернемося.

Товариші депутати, можна я ще раз все прокоментую? Якщо є бажання почути, я думаю, що тоді буде можливість почути, якщо нема… Ще раз, стаття 88 Конституції: „Голова Верховної Ради…

 

ІЗ ЗАЛУ. Арсенію Петровичу, ви порушили Конституцію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Не кричи, я тебе прошу, не кричи. (Ш у м  у  з а л і). Не бубни над головою.

 

ІЗ ЗАЛУ. Тому ми закриваємо засідання Верховної Ради з політичних мотивів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ще раз кажу, Голова Верховної Ради діє у межах та в спосіб, визначених Конституцією. (Ш у м  у  з а л і).

Ну, що ж ви за дикі люди такі, а?! Та заспокойтеся в кінці кінців.

 

ІЗ ЗАЛУ.  Ми закінчуємо це засідання.

 

ІЗ ЗАЛУ. Ми ж блокуємо трибуну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ви не хочете за Харків голосувати, чи що? Ви ж мені поясніть. Ну, як же ви заходите. Ви ще в квартиру до мене зайдіть. Ну що це таке? (Ш у м  у  з а л і).

 

ІЗ ЗАЛУ.  А блокуємо, тому що ми зробили заяву.

(Ш у м  у  з а л і)

ІЗ ЗАЛУ. Мы блокируем работу Верховного Совета. Потому что с политической точки зрения, объявляется… (Ш у м  у  з а л і). Мы настаиваем…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Лукьянов, я вас прошу, не стійте над душею. Над душею не стійте.

 

ІЗ ЗАЛУ. Давайте перерву обявляємо. (Ш у м  у  з а л і).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Давайте, товариші. Тихо, тихо. Зараз усе буде добре, товариші. Тишина.

Значить, я пропоную наступним чином. Ми зараз зберемося з керівниками фракцій. (Ш у м  у  з а л і).

Товариші, дайте сказати слово. Зараз зберемося з керівника фракцій. Колеги, я прошу тишини. Я прошу голів фракції піднятися на третій поверх. Зробимо правовий лікбез з приводу підписання відповідного листа. Якщо дійдемо до якоїсь згоди, дійдемо. Не дійдемо до згоди, значить будемо показувати на всю Україну, як  ми гарно працюємо. Я прошу керівників фракцій піднятися на третій поверх. Дякую.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. ...засідання у скороченому форматі Погоджувальної ради Верховної Ради України. Запропоновано виступити від фракцій по 3 хвилини. Я прошу записатися на виступ, а після цього будемо приймати рішення. Прошу провести запис на виступ з трибуни. Тільки чотири фракції чомусь записані. „Блок Литвина”  не записується? Зрозумів. 

Чудновський Віталій Олегович, „Блок Юлії Тимошенко”. Хто виступає від „Блоку Юлії Тимошенко”? Іван Григорович, ви виступаєте?

Кириленко Іван Григорович.

 

12:36:34

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний Арсенію Петровичу, шановні колеги, шановні виборці! Фракція має чітку позицію. Проблема на рівному місці, якої не існує. Ряд законів, які чітко визначили діяльність уряду, діяльність вищих органів державної влади в Україні, починаючи від  Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, інших структур, які повинні займатися цією темою, чітко  прописано в ряді законів, де немає норми відсилання  на якісь інші терміни і так далі, чітко прописано євроатлантична інтеграція і курс України  саме  до Європейського Союзу і так далі.

Тому підтверджені ці документи Універсалом, який підписано, в тому числі нашими колегами, які  знаходяться сьогодні зліва. Універсал відомо, тексти, все є. Ми вважаємо проблема на рівному місці для того, щоб заблокувати роботу, можливо, з приводів  тих, що  говорили наші колеги по коаліції.  Бо розглядається питання  вже найближчими годинами і про депутатську недоторканість, і про депутатські пільги, і багато дечого  іншого, що сьогодні являється резонансним для суспільства, більш необхідним, включаючи і програму діяльності уряду.

Тому наша позиція, фракції „Блоку Юлії Тимошенко”, підтримати все те, що підписано в Універсалі, в  тому числі  і паном Януковичем. Чотири  політичні сили, які знаходяться у цьому залі, голосували за ці законі, крім однієї політичної сили, голосували в 2002 і в 2003, і в 2004 році, крім однієї, я сказав,  Петро Миколайович, крім Компартії,  всі  інші голосували.  Я говорю це відверто так, як  є.

Тому, шановні колеги,  в цих документах є саме головне,  обов’язково  при прийнятті рішення остаточного буде всеукраїнський референдум. Ми на цьому стоїмо так, як і наші колеги по коаліції. Раніше  2017 року  цього, напевно, і не буде, бо єсть  інші конституційні чинники, які являються сьогодні пересторогою у цьому питанні.

Тому ми закликаємо наших колег зліва розблокувати роботу. У нас  занадто багато сьогодні  на черзі денній непрохідних законів і постанов, і розпочинати роботу. Підтвердити все те, що є у законах, можемо  спеціальної постановою, можемо не підтверджувати, але  нормативні документи діють, і підпис, який поставив Арсеній Петрович під документом трьох, абсолютно  законний. Така наша позиція.

Просимо розблокувати роботу і приступити  до конструктивної діяльності.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо Іване Григоровичу. Кириленко В’ячеслав Анатолійович, „Наша Україна – Народна Самооборона”.

 

12:39:22

КИРИЛЕНКО В.А.

В’ячеслав Кириленко „Наша Україна – Народна Самооборона”.

Шановні колеги, шановні виборці, на наше глибоке переконання Партія регіонів, комуністи заблокували сьогодні чітку і  розмірену  до того роботу Верховної Ради зовсім не з причин НАТО, вони це зробили тому, що парламент, який має демократичну більшість впритул підійшов до  розв’язання  ключових і резонансних питань: до скасування депутатської  недоторканності – раз, всі підписи сьогодні коаліції  забрані; до скасування  депутатських пільг і привілеїв – до,  до розгляду постанови про зловживання  Харківського міського голови, члена Партії регіонів – три; до розгляду питання   про  зловживання Київської міської влади – чотири. Ми на підході до розгляду питання  про недовіру Генеральному прокурору України, бо коаліцію не6 влаштовує  бездіяльність прокуратури по багатьох резонансних питаннях протягом останнього року. У цій ситуації, безумовно,  потрібен був привід, опозиція його знайшла – підписання  трьома вищими посадовими особами  країни листа щодо необхідності приєднання України до плану дій щодо членства НАТО. Ми стверджуємо: всі три посадових особи, в тому числі і керівник парламенту Арсеній Яценюк, підписали цей лист в межах своїх конституційних та законних повноважень. Ми шануємо при цьому іншу точку зору, наприклад колег із опозиції, які не так бачать необхідність НАТО, як це ми, бо просто ще не знають цієї теми або виконують чиєсь зовнішньополітичне  замовлення. Однак ми виходимо із того, що політична заява трьох керівників є сигналом для зовнішньополітичного співтовариства. Це не є зараз, станом на цей день і цю хвилину, уже приєднання до Північноатлантичного альянсу, але це - демонстрація всьому світові, що високі соціальні, економічні, гуманітарні, правові і військові стандарти НАТО будуть рано чи пізно втілені в Україні. Ми на цьому стоїмо і  в цьому суть політичної заяви трьох керівників держави.

Опозиція має право опонувати нашим поглядам. Будь ласка, опонуйте, будь ласка, вносьте зміни до законодавства, яке уже передбачає необхідність набуття Україною членства в НАТО. Будь ласка, вносьте постанови, які заперечують позицію трьох керівників держави, це ваше право, але не є вашим правом дестабілізувати роботу парламенту і блокувати той механізм, який нарешті свою роботу налагодив. Але якщо хочете це робити, робіть і далі. Президент легітимно обраний, керівник парламенту обраний, Прем`єр-міністр обраний, коаліційний уряд працює, Державний бюджет в інтересах народу прийнято. Якщо хочете блокувати, будь ласка, але це не знайде підтримку навіть у ваших виборців…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, В'ячеслав Анатолійович.

Олександр Сергійович, ви виступаєте? Будь ласка, Єфремов Олександр Сергійович, Партія регіонів.

 

12:42:48

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Председательствующий, уважаемые коллеги, уважаемые наши избиратели! Выступая два дня тому назад на этой трибуне, я постарался поднять отвлеченные вопросы и говорил о моральности и о моральности в политике. И вот сейчас, слушая опять выступление  с этой же трибуны других своих коллег, я удивляюсь. Если мы говорим об Универсале, то мы должны вспомнить о том, что Ющенко после подписания Универсала отозвал свою подпись. Насколько я понимаю, второй раз он не подписывал, и Универсала никакого нет, потому что другого совещания, заседания по этому вопросу не было.

Насколько я понимаю, и беру сегодняшний порядок ведения нашей сессии, то здесь нет ни одного закона, о котором говорят наши уважаемые оппоненты. Здесь набраны проекты законов, которые еще с прошлой сессии каким-то образом перешли сюда, для того чтобы заполнить порядок ведения сегодняшнего нашего сессионного заседания. А к предметной работе, к сожалению, коалиция, которая так гордится тем, что она ее создала, еще не приступила, и этот пакет законов просто не доработан.

Но мы говорим сегодня по другому вопросу. Не мы создавали прецедент разговора сегодня в этом зале о НАТО. Прецедент создан другой стороной. И мы говорим о том, что ни Конституция, ни Регламент Верховной Рады не предусматривают то, чтобы Голова Верховной Рады без согласования с депутатами ставил соответствующую подпись под документом, который не направлен в сторону главы какого-то государства. Вы можете внимательно ознакомиться с этим вопросом, прочитав 88 статью основного даже нашего документа. Но даже не в этом проблема.

Мы все гордимся в этом зале суверенитетом нашего государства. Так вот, если мы говорим о суверенитете нашего государства, то ставя свои подписи под вступлением в любой военный блок мы должны понимать, что мы отдаем часть этого суверенитета другой стороне. И это самая главная проблема, которая, наверно, должна нас сегодня волновать.

Я понимаю, что сегодня есть минимальное большинство. Я понимаю, что в минимальном большинстве есть радикалы, которые хотят узурпировать власть в этом зале. Но мы проходили это, и вряд ли получится построить нормальную работу в нашем государстве, не решив проблему консолидации этого зала и, в конечном итоге, консолидацию общества.

Поэтому мы поддержали предложение спикера парламента по поводу подписания и принятия в этом зале соответствующего постановления по проведению референдума. И только после референдума определение своей позиции на НАТО. На этих позициях нас делегировали стоять наши избиратели. И эти позиции мы будем отстаивать. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Матвєєв Валентин Григорович. Симоненко Петро Миколайович, комуністична партія України.

 

12:46:07

СИМОНЕНКО П.М.

Уважаемые радиослушатели, телезрители, уважаемые коллеги! Проблема гораздо сложнее, чем ее пытаются сегодня кое-кто из моих коллег представить с этой трибуны. В обществе 70 процентов граждан Украины против вступления Украины в НАТО.

И главный вопрос, который сегодня стоит на повестке дня – это вопрос суверенитета Украины, потому что, действительно, часть полномочий передается военно-политическому блоку, что представляет определенную угрозу. Но то, что произошло сегодня, имеется в виду письмо по вступлению, вернее, присоединение к программе вступления в НАТО, это свидетельствует о том, что в Украине заявили о узурпации власти.

Ющенко, Тимошенко, Яценюк заявили о том, что именно они узурпируют власть и таким образом по сути дела попирают волю нашего народа. Каковы последствия? Я здесь бы хотел, уважаемые  коллеги, чтобы мы задумались над этим: в Украине раскол общества. Мы, естественно, с вами сегодня можем уже сказать о том, что  этот акт подписания программы вступления в НАТО, этими деятелями, приведет к углублению этого раскола.

Мы с вами прекрасно понимаем, что это приведет и к серьезным угрозам с точки зрения территориального раскола Украины. И именно вы специально провоцируете это, раскалывая наше общество. Мы сегодня прекрасно понимаем, что это приведет к колоссальным экономическим последствиям, это, прежде всего, удар будет по экономике, по малому, среднему бизнесу: проблемы поставок нефти, газа, проблемы энергосистемы, проблема твелов, проблема захоронения отходов атомных электростанций.

Вы что забыли об этом? Или вы просто не понимаете, что такое страна и как ею надо управлять? Мы предупреждали, коммунисты, что да, действительно, после досрочных выборов и после выборов в Грузии, когда к власти придут именно эти политические силы «помаранчевые»,  Украину будут тянуть на налыгаче в НАТО.

Мы прекрасно понимаем, что капитал сегодня своей зависимостью, находясь в банках за рубежом, сегодня является продажным и продает национальные интересы, голосуя по указке Соединенных Штатов Америки за антинародную, антинациональную политику.

Мы сегодня прекрасно должны с вами понимать, что это будет иметь колоссальные геополитические последствия: это обострение отношений с Российской Федерацией, с Белоруссией, это размещение возможное на нашей территории  баз или систем противоракетной обороны, это угрозы, которые возможны от структур международного терроризма.

Но я хотел бы  еще об одном сегодня вас  проинформировать и напомнить, уважаемые коллеги: я считаю, что мы должны сегодня принять главное решение: потребовать от Президента издать непосредственно указ о проведении референдума в связи с тем, что он более года игнорирует мнение более четырех миллионов граждан, утвержденное решением ЦВК о необходимости проведения референдума по вступлению в НАТО. И я требую, чтобы Генеральная прокуратура привлекла к уголовной ответственности господина Ющенко за то, что он игнорирует волю нашего народа.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Петро Миколайович.

Шановні народні депутати, ми прийняли рішення наступне: у зв'язку з  тим, що немає зараз конструктивного підходу щодо форматування роботи Верховної  Ради, нам прийдеться, на превеликий жаль, не приймати жодних законів, на превеликий жаль, не йти по розкладу засідань Верховної  Ради, а, фактично, розійтися.

При цьому я ще раз хотів би зазначити, щоб не було просто кривотолків, ми дискутували це питання, немає підстави жодної юридичної говорити про те, що там той чи інший лист неправильно підписаний. Спочатку понаприймали законів, попідписували конституційною більшістю, визначили курс на євроінтеграцію, Голова Верховної  Ради підтвердив про те, що ці закони є, Голова Верховної Ради наполіг на тому, щоб був політичний консенсус, записати необхідність  проведення референдуму, а зараз починаються певного роду спекуляції. Але раз така політична позиція, будемо приходити до консенсусу протягом наступного тижня. Немає бажання працювати… Я розчарований, відверто кажучи, цим, глибоко вражений, і сподіваюся, що до наступної пятниці прийдемо до розуму і будемо розглядати законопроекти.

Тому всім дякую, засідання оголошується закритим. До наступної пятниці.

 

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку