ЗАСІДАННЯ  СІМДЕСЯТ  ДРУГЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

21  січня   2005 року, 10.00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України ЛИТВИН В.М.

 

ГОЛОВА. Доброго ранку, шановні народні депутати, запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу, шановні колеги, підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему "Рада".

10:04:56

В залі зареєстровано 413 народних депутатів, ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.

Шановні колеги, це є день народження народних депутатів України Іванова Сергія Анатолійовича і Парубка Омеляна Вікторовича. Давайте привітаємо їх, побажаємо всіляких гараздів.

Шановні колеги, оголошення прошу прослухати.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про статус народного депутата України" та пунктів 4.2.1, 4.2.2 Регламенту Верховної Ради України інформую про входження  Іштвана Гайдоша до депутатської фракції Соціалістичної партії України.

Відповідно до статті 4.2.2 Регламенту Верховної Ради України інформую про реєстрацію нової депутатської групи промисловців і підприємців “Воля народу" у складі 14 народних депутатів. Представляти групу уповноважені народні депутати України - Довгого Станіслава Олексійовича, Оніщука Миколу Васильовича, Буряка Сергія Васильовича, Гуреєва Василя Миколайовича, Кузьмука Олександра Івановича і Веретенникова Віктора Олександровича.

Шановні народні депутати, відповідно до статті  2.5.2 Регламенту у п'ятницю ми маємо 30 хвилин для виступів народних депутатів з внесенням пропозицій, оголошенням запитів, заяв, повідомлень. Прошу народних депутатів записатися на виступи, а я з вашого дозволу, оголошу депутатські запити, які надійшли.

Надійшли запити народних депутатів України. Список, будь ласка, висвітліть на табло народних депутатів, що записалися.

Надійшли запити народних депутатів України:

Володимира  БОНДАРЕНКА до виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра щодо фінансування житлових програм для чорнобильців.

Юрія КАРМАЗІНА до виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра, Генерального прокурора, голови Антимонопольного комітету, голови Головного контрольно-ревізійного управління, Секретаря Ради національної безпеки і оборони з приводу зловживань службовим становищем та нецільового використання посадовими особами і начальником Державного підприємства “Іллічівський морський торговельний порт” бюджетних коштів і частини прибутку підприємства, порушення конституційних прав членів трудового колективу, скасування наказів Міністерства транспорту про створення Державного об’єднання “Укрморпром”.

Володимира ЗУБАНОВА до виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра, голови Служби безпеки, Генерального прокурора щодо негайного припинення процесу штучного банкрутства відкритого акціонерного товариства “Силур” міста Харцизька Донецької області.

Миколи РУДЬКОВСЬКОГО до виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра, голови правління Пенсійного фонду щодо врегулювання конфліктної ситуації зі сплатою пенсійних внесків суб’єктами малого підприємства – платниками єдиного податку.

Анатолія ОРЖАХОВСЬКОГО до виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра, голови Херсонської обласної ради народних депутатів стосовно проблем завершення аварійно-відновлювальних робіт по реконструкції гуртожитку Бериславського педагогічного училища Херсонської області.

групи народних депутатів (КАРМАЗІН, ЗАЄЦЬ, ЗАГРЕВА) до виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра, голови Комітету з питань бюджету щодо забезпечення соціальної справедливості та припинення диспропорції пенсійного забезпечення пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил України, внутрішніх військ інших військових формувань та правоохоронних органів з урахуванням щомісячної надбавки за безперервну службу.

Юрія КАРМАЗІНА до виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра, голови Антимонопольного комітету щодо вжиття невідкладних заходів по забезпеченню інтересів держави  та іноземних інвесторів шляхом реалізації проекту будівництва 18-го причалу порту Юний та конституційного права товариства “Трансінвестсервіс” на підприємницьку діяльність.

Валерія ЛЕБЕДІВСЬКОГО до Кабінету Міністрів щодо порушень виборчих прав громадян України через недотримання норм чинного законодавства органами державної влади при здійсненні діловодства українською мовою.

Миколи ШЕРШУНА та Валерія САМОПЛАВСЬКОГО до Кабінету Міністрів, Комітету з питань бюджету щодо катастрофічного стану галузей охорони здоров’я, освіти та культури, який склався у Березнівському, Сарненському та Костопільському районах Рівненської області у зв’язку з недостатнім фінансуванням.

Миколи ПАВЛЮКА до Генерального прокурора, Голови податкової адміністрації стосовно наявності ознак ухилення від сплати податків у великих  розмірах структурними підрозділами і деякими підприємствами Міністерства транспорту та зв’язку.

Ігоря ШУРМИ до Генерального прокурора, Голови державної податкової адміністрації щодо перевірки достовірності інформації про несплату податків рядом підприємств Львівської області у 2002- 2004 роках.

Катерини САМОЙЛИК до Генерального прокурора щодо порушення вимог Закону України “Про господарські товариства”.

Групи народних депутатів (ШКІЛЬ, БАУЕР, СЛАБЕНКО, БАРТКІВ) до Генерального прокурора щодо зловживань службовим становищем посадовими особами Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області, прокуратури Дніпропетровської області при проведенні приватизації відкритого акціонерного товариства “Дніпропетровський Центральний ринок”.

Володимира ЯВОРІВСЬКОГО до Генерального прокурора щодо проведення повторного й об’єктивного розслідування кримінальної справи за фактом смерті 16-ти річної Мар’яни Рудкевич, яку посмертно прийнято в члени Національної спілки письменників України.

Богдана КОСТИНЮКА до Генерального прокурора щодо законності реформування Міністерства охорони здоров’я.

Петра СИМОНЕНКА до Генерального прокурора щодо перевірки фактів, наведених в публікації “Квартирний штиль на тлі “гучних угод” газетою “Народна Армія” від 11 січня 2005 року.

Юрія ЛУЦЕНКА до Генерального прокурора щодо фінансових зловживань з боку керівництва відкритого акціонерного товариства “Укртелеком”.

Романа ТКАЧА до Генерального прокурора щодо забезпечення конституційних прав потерпілої Гудзовської при розгляді кримінальної справи.

В’ячеслава АНІСІМОВА до Генерального прокурора щодо законності приватизації майна товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпродзержинськміськсвітло”.

Василя ОНОПЕНКА до Генерального   прокурора щодо порушення посадовими особами Міністерства оборони чинного законодавства України.

Сергія ШЕВЧУКА до Генерального прокурора щодо ситуації яка склалася навколо справи про банкрутство відкритого акціонерного товариства “Херсонський бавовняний комбінат”.

Анатолія ГРЯЗЄВА до Генерального прокурора щодо протиправних дій правоохоронних органів міста Севастополя по блокуванню діяльності Севастопольського рибоконсервного заводу.

Володимира ЯВОРІВСЬКОГО до Генерального прокурора щодо припинення провокаційної кампанії з політичних мотивів, організованої кримінальними структурами під прикриттям прокуратури та за участю колишнього прокурора Кіровоградської області проти гімназії імені Тараса Шевченка в місті Кіровоград.  

Степана ХМАРИ до Генерального прокурора щодо з’ясування причин систематичного невиконання співробітниками Чернігівського міськвідділу міліції своїх службових обов’язків та об’єктивного і всебічного розслідування актів вандалізму на могилі видатного українського письменника Михайла Коцюбинського в місті Чернігові.

Групи народних депутатів (СТОЙКО, ТКАЧ, МОЙСИК) до Генерального прокурора щодо реєстрації онкологічних препаратів Державним фармакологічним центром Міністерства охорони здоров’я України.

Миколи РУДЬКОВСЬКОГО до Генерального прокурора стосовно порушення законності, бездіяльності органів внутрішніх справ та спричинення збитків територіальній громаді міста Городня Чернігівської області.

Богдана КОСТИНЮКА до Генерального прокурора з приводу відновлення законності щодо трудового колективу “Вантажно-транспортного управління” Державного підприємства “Донецьквугілля” стосовно оренди цілісного майнового комплексу.

Григорія ОМЕЛЬЧЕНКА до Генерального прокурора щодо фактів використання бюджетних коштів на фінансування передвиборчої кампанії Віктора Януковича через оборонні підприємства “Укрспецекспорт”, “Укроборонсервіс”, “Укрінмаш”, страхові компанії “Лема” міста Харків та “Кредо-Класік” міста Києва.

Олександра МОРОЗОВА до міністра транспорту та зв’язку, Генерального прокурора, Голови Служби безпеки щодо використання кредитних коштів у розмірі 700 мільйон доларів США, отриманих двома траншами Державною адміністрацією залізничного транспорту України згідно договору від 18 жовтня 2004 року.   

Володимира ПУЗАКОВА до міністра праці та соціальної політики стосовно порушення Великосеверинською сільською радою Кодексу законів про працю.          Віктора РАЗВАДОВСЬКОГО до міністра освіти і науки щодо виділення комп’ютерного класу Привітівській та Тетірській  загальноосвітнім школам.

Лілії ГРИГОРОВИЧ до міністра освіти, Генерального прокурора щодо аморальної поведінки директора  Андріяшівської школи Роменського району Сумської області, зловживання службовими обов’язками та злочинною бездіяльністю з боку Роменського районного відділу освіти.

Віктора РАЗВАДОВСЬКОГО до міністра з питань надзвичайних ситуацій щодо будівництва загальноосвітньої школи в селі Лука Житомирського району Житомирської області за рахунок Чорнобильського фонду.

Олександра ПЕКЛУШЕНКА до міністра оборони щодо невиконання Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”.

Анатолія ОРЖАХОВСЬКОГО до міністра юстиції щодо виконання судових рішень по захисту інтересів громадян з проблем поновлення прав землекористувачів.

Дмитра РУДКОВСЬКОГО до виконуючого обов’язки першого заступника Міністра фінансів щодо незадовільної відповіді на депутатське звернення стосовно здійснення одноразових виплат до нарахованої пенсії за минулий час на виконання судових рішень.

Володимира ЗУБАНОВА до голови Комітету з питань бюджету щодо повернення до бюджету державних коштів, отриманих під гарантію уряду.

Володимира БОНДАРЕНКА до виконуючого обов’язки керівника Державного управління справами щодо приватизації будинків у “Пущі-Водиці” та “Кончі-Заспі”.

Юрія АРТЕМЕНКА до директора департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції щодо забезпечення виконання рішень господарських судів Запорізької, Дніпропетровської та Миколаївської областей стосовно повернення заборгованості Національною атомно-енергетичною компанією відкритому акціонерному товариству “Ерко+Запоріжжя”.

Ігоря ШУРМИ до виконуючого обов'язки Прем'єр-міністра, міністра юстиції України щодо правомірності наказу Міністерства охорони здоров'я України за номером  6к від 12.01.2005 року про затвердження та введення в дію штатного розпису Міністерства охорони здоров'я України.

Генеральному прокурору України від ЖОВТЯКА, ОСТАША, КОСІВА, БОНДАРЕНКА щодо незаконного відчуження  державного майна на користь ЗАТ авіакомпанії "Аеросвіт" на території аеропорту "Бориспіль".

Володимира ЯВОРІВСЬКОГО до Генерального прокурора щодо  тіньової приватизації та намагання знести Центральний "Сінний" ринок, проти чого рішуче виступають десятки тисяч жителів навколишніх мікрорайонів міста Києва.

Таким чином,  шановні колеги, виголошено 42  депутатських запити. По фракціям.

"Наша Україна" - 17, комуністів -  7 , Регіони України  - 3, СДПУ(о) - 2, Єдина Україна - 2, Трудова Україна - 1, Народна аграрна партія - 1, СПУ - 4, Блок Тимошенко - 3, НДП, промисловці і підприємці - 2. Всього - 42.

Шановні колеги! Дозвольте поінформувати вас  про результати роботи Верховної Ради  на пленарному засіданні 20 січня 2005 року. Розглянуто 35  питань порядку денного: 23 законопроекти, 13 проектів постанов. За результатами їх розгляду прийнято 7 законів, 6 законопроектів прийнято у першому читанні, 2 законопроекти направлено  на  доопрацювання, 3 законопроекти відхилено, знято з розгляду один законопроект, розгляд п'яти питань перенесено, прийнято 12 постанов.

Переходимо до  виступів, заяв, повідомлень від народних депутатів України. На табло, будь ласка.

Воюш, фракція Соціл-демократичної партії України. Підготуватися Анісімову.

 

10:17:49

ВОЮШ В.Д.

Добрый  день, уважаемые коллеги. Я бы хотел обратить ваше внимание на сегодняшнюю повестку дня, в которой до включення до порядку денного поставлены ряд важных вопросов, и в первую очередь вопрос об внесении " змін до Закону  України "Про Державний бюджет України на 2005 рік"  (щодо перерахунку пенсій військових пенсіонерів)". Я хотел бы особое внимание, чтобы вы подчеркнули к этому закону.

Мы, действительно, только что приняли бюджет и вносим сейчас к нему изменения. Зачем такая спешка?  Это необходимо потому, что в Закону о бюджете на 2005 год появилась 39 статья, которая привела к тому, что  Закон о бюджете сегодня противоречит Закону о пенсиях военнослужащим. В результате тот хороший закон, который мы с вами приняли в июне 2004 года, который  ликвидировал диспропорцию в пенсионном обеспечении военнослужащих, уволенных в запас в прошлые годы и пенсионном обеспечении военнослужащих, которые увольняются сейчас. А  эта диспропорция огромна, она приводит к тому, что сегодня старшие офицеры, уволенные ранее получают меньше чем прапорщик, уволенный сегодня. Эту диспропорцию мы попытались устранить тем Законом.  И определили совершенно четко: каким образом, какой будет механизм устранения этой  диспропорции. Однако,  39 Статья, которая появилась именно во втором, третьем чтении Закона о  бюджете, в Законе о бюджете на 2005 год. Она, как раз, внесла сумятицу в этот вопрос.

Я прошу вас, чтобы мы  за другими вопросами не забыли о том, что  этот вопрос сегодня самый важный. И его рассмотреть нужно как невідкладний для нас. Потому что  сегодня военные пенсионеры выступают с жалобами, обращениями, они сегодня приходят к военкоматам, где им совершенно другую пенсию уже начисляют,  на которую они рассчитывали. Поэтому, уважаемые коллеги, огромная просьба: именно этот Закон мы сегодня должны рассмотреть в  первом чтении и его принять.

И еще один Закон, который сегодня рассматривается и тоже для включения до порядку денного касаемо и бюджета. Это Закон о нулевой ставке ввозного мита для деяких товаров. Я бы  сказал так, что там, как раз,  совершенно противоположная вещь, там сегодня то, что  было предусмотрено в бюджете 2005 года, по поводу льгот для наших  шоколадных королей, значит,  сегодня хотят это дело все тихонько убрать. Я считаю, что этого делать не нужно. Мы  все знаем, кто у нас тут шоколадный заяц и кто хотел бы сегодня изменить ситуацию.

Давайте рассмотрим это в нормальном порядке, в нормальном режиме, когда  мы будем рассматривать изменение Закона о бюджете в общем плане. Спасибо.

 

ГОЛОВА.Так. Анісімов передає право на виступ Михайлу Родіонову. Підготуватися Пузакову, замість Новика. Будь ласка.

 

10:21:05

РОДІОНОВ М.К.

Родионов, Фракция коммунистов.

Уважаемые народные  депутаты, уважаемые радиослушатели, я, меня  просили выступить члены антикризисного Комитета Завода "Большевик" города Киева, с тем, чтобы я сказал об их проблемах  и назвал некоторых чиновников и народных депутатов, по их мнению, причастных к этим  проблемам. Суть проблемы заключается в том, что территория завода "Большевик" стала камнем преткновения, лакомым куском. И для того, чтобы территорией, как говорят, завладеть некоторые предприимчивые дельцы все делает для того, чтобы этого завода не было. Первенство тут, как ни странно,  принадлежит нашему Фонду государственного имущества. Пан Чечетов в 2004 году издает, назначает директора на предприятие, которое не подлежит приватизации, где записано в контракте приватизировать это предприятие. А свою позицию обозначает, что если оно будет в госсобственности, то оно будет доведено до банкротства.

Но более того, этот фонд не зависимо от того, деятели меняются, а политика остается. В 1997-2000 году это предприятие уже выводилось из числа неприватизируемых. Тогда председателем фонда был уважаемый ныне народный депутат Ехануров Юрий Иванович. И под видом поиска эффективного инвестора начались на заводе крупные события происходить. Вот результат этих событий: за три года уволилось 4000 человек, проданы цеха, продано помещение депо, гостиница, стадион, задолженность по зарплате выросла до 11 месяцев. В результате чего Верховная Рада, вы помните, вынуждена была опять его внести в список неприватизированных.

Но в конце этого года народный депутат Руденко, фракция Социал-демократической партии, вносит предложение снова его вывести из числа неприватизированных. И дело пошло, налоговая инспекция накладывает арест на имущество. Более того, там вдруг обнаружился интерес Аграрной партии, они называют  фамилию народного депутата Ващук Екатерину, которая тоже имеет какие-то интересы. На мой наивный вопрос, я говорю, как это может быть, потому что там ни сеять, ни пахать нельзя. Они сказали: "Михаил Кузьмич, Вы глубоко ошибаетесь. Самый большой урожай пытаются снять на асфальтированных площадках". А суть этих, как говорят, попыток - это продать уникальное оборудование по цене...

 

ГОЛОВА. Володимир Пузаков має слово замість Новака, фракція комуністів. Борис Ілліч Олійник наступним буде виступати.

 

10:24:31

ПУЗАКОВ В.Т.

Дякую. Володимир Пузаков, фракція Комуністичної партії України, Кіровоградщина. За останній місяць наш народ звик жити в режимі сенсацій, де майже кожного дня дарує мешканцям по декілька доленосних інформацій.

В Кіровоградській області вже намічена повна заміна кадрів, хоч ще не прийшли до влади нові. Основна вісь, на якій трималась помаранчова революція в області, вирішила, що перш за все з посади повинні піти всі керівники вищого чи середнього ешелону влади в області, які не підтримували і не голосували за Ющенка. Бо, за їх баченням, вони не мають морального права працювати і вирішувати проблеми області. По великому рахунку в області повинна відбутися дуже серйозна ротація кадрів, одним словом, освідомлені люди в столиці вже в курсі хто яку посаду займає в області, хто в якому міністерстві буде працювати.

Але люди вкрай стурбовані такими діями ще не зовсім нової влади і прохали нагадати нам, реформаторам в лапках, що їхні діяння в 99-му ще не забули, коли вони таким же способом діяли проти тих, хто не підтримував Кучму і по-особливому розправлялися з червоним поясом Кіровоградщини, зі своїми земляками.

Але ж люди побачили і ще другу сторону медалі. 8 січня - це день, який став для кіровоградців одним з самих пам'ятних - День визволення міста від фашистських загарбників. Цей день є світлою пам'яттю воїнам, які ціною свого життя захистили місто від ворога, проявили високий патріотизм та любов до рідної землі. І вина багатьох з них викарбовано на стелях і гранітних плитах меморіалу та фортечних волах.

В цей день сюди прийшли тисячі городян, ветерани, інтелігенція міста, школярі, щоб схилити голови перед пам'яттю загиблих. Але, на превеликий жаль, серед присутніх на меморіальному кладовищі не було ні жодного помаранчевого, які, б'ючи себе в груди, видають за великих "патріотів" народу.

Влучно сказав лікар однієї міської лікарні, бо тут гроші не дають і портфелі не роздають. От вам як нові реформатори насправді живуть сподіваннями народу. Люди побачили і ще, мабуть, більше побачать різницю і надто велику між словами і діями. І, як кажуть в народі, ще не вечір. Дякую.

 

ГОЛОВА. Борис Ілліч Олійник, будь ласка,  запрошується до виступу, підготуватися Анатолію Матвієнко.

 

10:27:37

ОЛІЙНИК Б.І.

Дякую. Шановні колеги! Нарешті, 1 січня 2003 року в українському ефірі з'явилася Державна телекомпанія "Культура", вже як повноцінна юридична особа. Про те, час виділений Нацтелекомпанією для трансляції культури з 11 до 12 ранку та обсяги мовлення, всього 1 година, якоюсь мірою, навіть принизили цю ідею. Звернення працівників каналу до Президента України та до віце-прем'єра Табачника не призвели до зміни ситуації.

Більше того, у зв'язку з тим, що Нацрада з питань телебачення і радіомовлення віддала перевагу у конкурсі на другий загальнонаціональний канал "УТ-2" комерційній телекомпанії "1+1", а не Державній телекомпанії "Культура".

З 11 жовтня ефір каналу "Культура" було переведено на 3 годину ночі Першого Національного каналу. Я розумію, що наша культура своїм сяйвом розжене пітьму. Але, шановні колеги, ну, серед ночі тільки ж ті, що не сплять, дивляться.

У листопаді минулого року ДТРК "Культура" отримала ліцензію на право мовлення на супутникову каналі обсягом 24 години на добу. Прекрасно. Визначений супутник покриває територію всієї Європи, Росії, до Уралу та Близький Схід з перспективою виходу, де нас особливо ждуть, на Америку та Канаду.

Для здійснення цієї многотрудної роботи потрібне відповідне фінансування та вирішення багатьох організаційних проблем. Найперше - розміщення працівників і технічних засобів телекомпанії. Вирішити цю проблему можна було б шляхом передачі з балансу студії на баланс ДТРК "Культура" окремої будівлі цеху обробки плівки, яка вже понад 10 літ не використовується за призначенням. Обладнання демонтоване і списано у зв'язку з його остаточною зношеністю.

Отже, доцільно реорганізувати його з державного підприємства у творчий підрозділ. Це дозволило б працевлаштувати технічних і творчих працівників студії, які сьогодні не отримують заробітної плати і запобігти подальшому розкраданню державного майна.

Ну, шановні колеги, свята святами, а все-таки про культуру треба дбати.  Многая вам лєта!

 

ГОЛОВА. Анатолій Сергійович Матвієнко, фракція блоку Юлії Тимошенко.

Підготуватися Мироненку.

 

10:30:48

МАТВІЄНКО А.С.

Матвієнко, Українська республіканська партія "Собор", блок Юлії Тимошенко.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги! Взяти слово мене примусив вчорашній конфлікт за участю Президента України з цинічною спробою привести до присяги як суддів Конституційного суду панів Стрижака та Коваленка.

Я не хочу характеризувати ні пана Стрижака, ні Коваленка, хай це буде на совісті, якщо в нього вона ще залишилася, пана Кучми. Але дія, яка вчора нам була продемонстрована, не може залишитися  без нашої з вами уваги і належної реакції.

Справа в тому, що в депутатів, дійсно, вчора не було виходу. І не зовсім правомірне блокування трибуни. І я хочу попросити вибачення у всіх депутатів і в телеглядачів. Але що робити в цій ситуації, коли в депутатів немає дуже багато відповідей на запитання по формальній стороні приведення до присяги? Як наприклад, легітимність рішення суддів, з'їзду суддів щодо кандидатури Стрижака. Друге - це трудова біографія пана Коваленка, який, виявляється, немає практично ніякої практики - і відразу у судді Конституційного Суду. Третє: порушена процедура, порядок здійснення контрсигнатури. Ви знаєте, цей документ має візувати Прем'єр, а не виконуючий обов'язки, і міністр юстиції, а не виконуючий обов'язки. Я вам хочу нагадати, що номером вісім указом був звільнений Прем'єр зі своєї посади. Номер дев'ять Указом Президента уряд пішов у відставку, а номером 16 лише був Указ про призначення Коваленка. В такий спосіб ця процедура була грубо порушена.

Ніхто не має відповіді на запитання відповідності призначення цих суддів статті 127 Конституції щодо несумісності. І таких проблем є чимало.

Володимире Михайловичу, я думаю, щоб вивести Верховну Раду із протистояння і не продовжувати справу цинізму, а зараз знову внесено це питання о 12 годині, я прошу вас особисто. Всім депутатам розданий законопроект за моєю ініціативою: Постанова Верховної Ради про порядок складання у Верховній Раді України присяги суддею Конституційного Суду. Це постанова за номером 6533. Володимире Михайловичу, поставте її на включення в порядок денний, і проголосуємо цю постанову. І вона зніме всі протиріччя, які виникали і можуть виникнути сьогодні. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВА. Я одразу, з вашого дозволу, відреагую і скажу. Шановні колеги, те, що передбачається у постанові, те, що ми передбачали, а ви хочете прийняти тепер: запропонуйте Верховній Раді постанову для майбутніх конституційних суддів. Попрацюєм по Регламенту, по процедурі щоб все було.

Так, будь ласка, Віктор Мироненко, фракція комуністів.  Анатолій Сергійович, там все по процедурі. Те, що ви пропонували, закладено в постанові.

 

10:34:02

МИРОНЕНКО В.А.

Прошу  передать слово Бойко.

 

ГОЛОВА. Хай комітет Регламентний розгляне.

 

МИРОНЕНКО В.А. Прошу  передать слово Бойко.

 

ГОЛОВА. Будь ласка, Бойко.

 

10:34:19

БОЙКО В.С.

Шановні пані і панове! Дорогие коллеги! Я вышел на эту трибуну, очень редко выхожу, но  меня возмутило вчерашнее  голосование по закону о пошлины на ввоз сырья. Я вообще честно вот хочу вам рассказать одну историю, как я попал сюда.

Я никогда не стремился быть... стать  народным депутатом. В принципе, меня уговорили. Но то, что я вижу здесь, меня до глубины души возмущает. Даже по фракции, в которой я являюсь ассоциированным членом.

Вчера принимаем на фракции решение голосовать, команду финансово-промышленная группа дает "не голосовать", и как следствие "улетаем".

Когда иду на фракцию "Наша Україна" и рассказываю: это ж позорище, когда мы руйнуем землю украинскую, вытягиваем полезные ископаемые, грузим на экспорт, а металлурги стоят без сырья! Вы гляньте в каком состоянии сегодня Кривбасс! Миллиардами деньги вывозятся за границу! Что мы думаем, как мы думаем о будущем поколении Украины?

Я прекрасно понимаю одну вещь, что вот здесь в Верховной Раде, когда посмотришь как делаются законы и получается так, что не власть для народа, а народ для этой власти, чтоб ее обслуживать.

Слушайте! Опомнитесь, дорогие народные депутаты! Я уверен, что здравый смысл победит, и мы начнем действительно работать для народа Украины. Мы живем в одной из самых богатых стран Европы, и когда мне говорят о том, что я какой-то магнат. Извините, пожалуйста,  я сегодня готов  снять с себя неприкосновенность, нет вопросов, если я где-то что-то своровал, но  своей работой еще раз показываю, какое богатое государство. За мной восемьдесят тысяч трудовой коллектив, который  нормально, честно служит, работает и нормально живет. Вы гляньте просто сколько в этой стране воров. В том числе  преступный закон, который мы  здесь в зале приняли по приватизации "Укррудпрома". Я писал докладную и Президенту, и правительству, что это ведет к созданию монополизма, которые  договорятся и будут лупить. Вы вдумайтесь, в декабре  месяце четыре завода, которые не имеют подхода к сырью, потеряли  170 тысяч тонн чугуна. Какой ущерб нанесен бюджету государства? Вы гляньте зарплату, которые работают  на этих шахтах. Я  уверен, что к этому закону на следующей сессии мы  вернемся и приймем его в интересах государства.

 

ГОЛОВА. Іван Сидорович Бокий, фракція Соціалістичної партії України. Підготуватися Волинцю.

 

10:37:42

БОКИЙ І.С.

Шановні колеги! Поки у нас ідуть політбої, ситуація на селі складається критична. Погода  сьогодні явно не сприяє хліборобам. Гірше те, що у спілку з погодою вступила і влада. Втім влада сьогодні фактично паралізована, і якби не селянська мудрість і терплячість, бозна що ми зараз із вами їли б. Треба терміново формувати уряд, який має взяти ситуацію на селі під свій контроль.

Я не буду, звичайно, повторювати загальновідомі речі, але ясно, що нам треба готуватися і до  складнощів з озиминою, і до наступу  бур'янів, і до пересіву, і  до того, що дефіцит вологи компенсувати відповідними агрозаходами. Потрібні гербіциди, а це  значить потрібні великі гроші. Потрібне підживлення, а це  знову-таки великі гроші. Весняна напруга буде неймовірна, а це значить, що треба готувати техніку.

На жаль, все  це  у такому  все іде, треба, треба, треба. Без допомоги держави, без її патронату,  із цими обсягами робіт село не справиться. Соціалісти вважають, що проблеми села повинні бути  найпершою турботою нового Уряду. Всі наші політичні битви не варті ..., якщо ми не зможемо село з тієї прірви, у яку його  кинула стара влада, із пазурів погоди, яка кинула  сьогодні зернове поле у небувале випробування. Тим часом ідуть сигнали, що  в деяких місцях уже готуються розправи з  мудрими господарями, яких стара влада  на лихо рекрутувала на вибори. Давайте діяти розумно. Збережемо і так не багатий кадровий потенціал села, угамуємо гарячі голови,  не чіпаймо таких господарів, як, наприклад, герої України - Олександр Коростошов і Тетяна ... з Котельви на Полтавщині та й десятки їхніх колег. Їхні знання і вміння мають  служити виходу України з кризи. Не биймося лобами, а творімо і будуємо. Бо село і так роздирають земельні пристрасті і злидні, які організувала влада. А ми сюди ще й мало не люстрацію підключаємо. Село підірвано, а ми ще й цю вибухівку кадрову підкладаємо. Ще раз кажу: село зараз у лещатах і погоди , до ... реформ. Не додаваймо нового дурислівства, давайте займатися конкретними ділами, допоможемо хліборобові стати на ..., на якій він одвічно був в Україні. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВА. Михайло Волинець, будь ласка. Так. Михайло Волинець, будь ласка.

 

10:40:34

ВОЛИНЕЦЬ М.Я.

Прошу передати слово народному депутату Білорусу.

 

ГОЛОВА. Будь ласка, Олег Білорус. Підготуватися Юрію Соломатіну.

 

10:40:47

БІЛОРУС О.Г.

Шановні народні депутати, шановні громадяни. Олег Білорус, партія "Батьківщина", блок Юлії Тимошенко.

Сьогодні вже в третій раз порядок денний Верховної Ради включається питання про прийняття присяги новопризначеними суддями Конституційного суду Стрижаком Закарпаття і  Коваленком Адміністрація Президента.

В третє ми говоримо про грубі порушення юридичних процедур призначення цих суддів Конституційного Суду. Сам факт призначення цих суддів в останні дні засідань Верховної Ради є  юридичним абсурдом. У нинішніх умовах лише новообраний Президент України Ющенко має право призначати  суддів Конституційного Суду. Колишній Президент втратив це право і повинен утриматися від форсованих силових дій і загроз в адресу Верховної Ради, як це він зробив учора у приймальні  Верховної Ради.

У світовій практиці в останні 100 днів керівники демократичних держав не роблять ніяких вищих призначень. На них  накладається ............, щоб не ускладнювати діяльність і прийняття рішень новим Президентом. Фракція Блоку Юлії Тимошенко пропонує зняти з порядку денного сьогодні це питання ще й тому, що  не варто нам ставити  у дуже незручне становище колишнього, ще діючого Президента,  запрошувати його сюди, тому що для нас це питання принципове, і ми не допустимо силової процедури прийняття присяги від цих так званих новопризначених суддів. Ми будемо блокувати трибуну. Дякую.

 

ГОЛОВА. Юрій Петрович Соломатін, фракція комуністів.

 

10:43:24

СОЛОМАТІН Ю.П.

Юрій Соломатін, фракція комуністів.

Шановні колеги, я хочу порушити тему зради у нашому суспільстві, але яка не є новою в історії людства. Згадаємо лише один  біблійний приклад про Іуду, найулюбленішого учня Христа, від котрого вчитель отримав останній  у своєму земному житті цілунок, навіть святі помиляються.

Цікавий букет зрадників з'явився після незаконної заборони діяльності КПРС в серпні 1991 року. Настав час класифікувати їх за певними ознаками.

Перша частина і найбільша колишніх членів КПРС рядових і керівних мовчки пішли у політичне небуття, таких справедливо в народі назвали колишніми.

Друга частина - серед них були і такі, які відверто стверджували про свою так звану вол.......вську позицію, тобто про навмисний вступ в КПРС з метою руйнування її зсередини. Таких навіть й іудами  назвати не можна, це відверті вороги, які вдали і підступно проникли до лав КПРС.

Третя частина, ті, які зрадили марксизму-ленінізму на принциповій основі, відійшли від нього, та проголосили про свою подальшу ідейну і теоретичну просунутість, створивши або вступивши в інші політичні партії. Таких було б доцільно назвати не колишніми членами КПРС, а вихрестами  від КПРС за відомим прикладом з історії стосунків іудеїв, котрі перейшли до християнства та отримали назву вихрестів і стали при тому лютішими ворогами та гонителями своїх колишніх єдиновірців.

Але серед останніх є і такі приховані вихрести, які в карколомні моменти історії зраджували КПРС начебто з критичних і ідейних міркувань, начебто з метою вдосконалення її теорії. Такі собі просунуті вперед, аж до єврокомунізму, готові критикувати і вдосконалювати не лише Маркса і Енгельса, Леніна, Сталіна та КПРС, а навіть і Іісуса Христа.

Саме з цієї точки зору найвидатнішими вихрестами від комунізму є як перший Президент незалежної України з його  сучасною приналежністю до СДПУ(о), так і другий, начебто позапартійний президент, батько капіталістичних реформ в Україні. До цієї когорти можна додати лідера Соцінтернівської партії в Україні разом з його видатним політичним Санчо Пансою - самозакоханим журналістом, з кінчику золотого пера котрого майже щодня капає антикомуністична отрута, - рицин, біологічна зброя, де діоксин разом взяті.

Всі вихрести від КПРС одним комуністичним миром мазані. Історія свідчить  ті, хто єдиножди зрадив стають найлютішими ворогами тих, з ким вони були поруч і кого зрадили.  Тому я звертаюся до моїх однодумців і однопартійців: "Тримаймося, побратими! Очистимося від вихрестів, тоді прийде і на нашу вулицю свято!". Дякую.

 

ГОЛОВА. Микола Томенко, фракція "Наша Україна". Останній виступаючий. Потім, у зв'язку з незадоволенням відповіддю Михайло Васильович Потебенько.

 

10:46:42

ТОМЕНКО М.В.

Шановні колеги! Я хотів би звернути вашу увагу на певні символічні речі, які впродовж останнього періоду виборчої компанії були, разом з нами були, з Україною і це те, що остаточна крапка, і завершення виборчої компанії в часі співпадає з 22 січням, днем, коли Українська Народна Республіка, Західна Українська Народна Республіка, коли громадяни Західної і Східної України вирішили об’єднатися в одну державу і сказати, що Єдина велика Україна - це те, що їх ніколи не роз'єднає. Так сталося, що під час виборчої компанії влада, яку представляли найвищі посадові особи фактично прямо і відверто будувала виборчу компанію на ідею - розкол України. І сталося протилежне, суспільство різних регіонів об'єдналося і не допустило цього розколу і те, що виборча компанія закінчує часами моментом акту Соборності чи акту Злуки, це таке найвище підтвердження того, що нікому не вдатися зіграти на почуттях релігійних, мовних громадян України, і нікому не вдатися, не вдасться, гратися з ідеєю сепаратизму, федералізму чи інших небезпечних для країни речей.

Друге. Я хотів би звернутися до киян і до тих громадян України, які будуть в Києві протягом 22-23 січня, і за просити їх, так як ми це і обіцяли, на народну громадську інавгурацію Віктора Ющенко і, яка відбудеться на Майдані Незалежності. Ви, з 12 години на Майдані Незалежності можете дивитися трансляцію присяги, яка буде відбуватися у Верховній Раді, а о 13.30 слухати виступ Віктора Ющенка. І, я вважаю, що це прикметно і теж символічно, що сьогодні діалог влади із суспільством повинен бути не через  кабінети або через закриті тут стіни Кабінету Міністрів, як це було донедавна, коли журналістів випихали з уряду, а на Майдані, де кожен громадянин може прийти і послухати свого Президента.

І насамкінець, я радію з того, що Віктор Янукович зробив заяву про те, що він буде працювати і готуватися до парламентських виборів як представник парламентської опозиції. Це принципова і мужня позиція.

Єдине, я хотів би порадити йому, що коли він почне писати план своєї опозиційної діяльності, щоб він більше не запрошував швейцарських чи російських заробітчан, які розповідали, як поставити тавро сатани на Ющенка, а звертався до українських фахівців, які пройшли досвід опозиції. І ми на безоплатній основі готові йому розказати, що таке парламентська опозиція.  Дякую.

 

ГОЛОВА. Потебенько Михайло Васильович, будь ласка.

 

10:49:50

ПОТЕБЕНЬКО М.О.

Шановні народні депутати!

20 січня і сьогодні по телеканалу "Інтер" було озвучено начебто мною, а також народним депутатом України Кармазіним і Губським вживаються заходи по захисту голови Козинської сільської ради Київської області від відповідальності за розбазарювання землі.

Відповідаючи за себе, категорично хочу заявити, що мною ніколи не вживалися подібні дії. В Козинківській раді я був лише 18 січня цього року і всього 5 хвилин для  оплату податку за землю в сумі 13 гривень, яка використовується з 1995 року під ділянку в садовому товаристві "................." та була виділена товариством моїй жінці, яка працювала помічником консультанта народного депутата.

Таким чином, випущений в ефір телеканалу "Інтер" пасквіль торкається моєї честі і гідності та являється ні чим іншим, як наклепом.

Тому я вимагаю від керівництва названого телеканалу в той же час і негайно офіційно спростувати озвучений текст та вибачитися переді мною за зроблену образу.

Крім того, винних у випуску неперевіреного оголошення через телеканал притягнути до дисциплінарної відповідальності. В противному разі залишаю за собою право вжити правові заходи по відшкодування нанесених мені моральних збитків та інше.

Що ж до розбазарювання землі на території Козинської сільської ради, то, як мені стало відомо, дані факти мають місце. І це робиться не лише  прилягаючих ділянок до річки Дніпра, а лісних масивів, котрі сотнями гектарів вирубуються, а на цих плантаціях зводяться багатоповерхові маєтки, і ніхто за це кримінальної відповідальності не несе. Навпаки, керівництво Київської обласної державної адміністрації та деякі керівники правоохоронних органів цьому сприяли. Лише за останній період Генеральною прокуратурою вжиті деякі заходи до припинення беззаконня з боку окремих правоохоронних органів щодо переслідування тих, хто протидіяв беззаконню, хоча винні у розбазарюванні землі до відповідальності не притягнені.

Виходячи з викладеного, прошу вважати дану заяву як депутатський запит до Генерального прокурора України та направити її по належності для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності осіб, винних в розбазарюванні землі і вирубці лісових масивів на території Козинської сільської ради та тих, хто протидіяв тому беззаконню, яке допускалося з названих питань. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВА. Дякую. Шановні колеги, час вичерпаний. (Ну, ви тільки що виступали. Ви кожен день будете виступати у зв'язку з невдоволенням відповіддю? Ні. Ну, ви тільки виступали. Не можна двічі виступати. Я прошу вас! Ну прошу вас!)

З мотивів Ващук, будь ласка. (Юрій Петрович, ну, не зловживайте, будь ласка, не потрібно! Ну, будь ласка, все! От в "Різному" виступите. Я не порушую ваше право. Навпаки, ви користуєтеся ним навіть дуже часто) Будь ласка, Ващук мікрофон з мотивів. (Ви ж виступали тільки що! Ну, двічі не можна!)

 

10:52:41

ВАЩУК К.Т.

Катерина Ващук, фракція Народної аграрної партії України.

Нещодавно виступаючий від фракції комуністів сказав, що наша фракція, і я особисто, мають інтерес до заводу "Більшовик". Дійсно, як і всі народні депутати, наша фракція категорично виступила проти приватизації цього підприємства, і зверталися до мене керівники цього підприємства. Ми прийняли жорстке рішення фракції: виступити категорично проти приватизації. Це можна перевірити нашим голосуванням у цій залі. І на цьому інтерес наш до цього заводу поки що закінчився.

Якщо у вас є таке прохання, ми дійсно вивчили питання роботи заводу "Більшовик" і доповімо про це в залі. Дякую.

 

ГОЛОВА. Шановні колеги, ще вимагають від мене одне оголошення зробити. Оголошення.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про статус народного депутата України" та статті 4.2.2 Регламенту Верховної Ради України інформую про вихід народного депутата України Франчука  Анатолія Романовича зі складу фракції Соціал-демократичної партії України (об'єднаної).

Оголошується до розгляду проект Закону про основні засади державної політики запобігання... А, одну хвилиночку. Дві фракції... Шановні колеги, все! Дві фракції - Соціал-демократичної партії (об'єднаної) та "Регіони України" - вимагають  перерву на півгодини. Але якщо ви готові виступити з заявою - будь ласка, три хвилини для оголошення заяви.

Шановні колеги, ну у нас же практика така є. Прошу.

 

10:54:33

ШУФРИЧ Н.І.

Дякую. Шановний головуючий!  Шановні співвітчизники! Шановні колеги народні депутати! Депутатська фракція Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) звертається з офіційною заявою до нової влади щодо припинення  жорсткого політичного  терору, який з нечуваним розмахом розгорнуто проти громадян України за те...

(Ш у м  у  з а л і)

Значить, ви погоджуєтеся, я так розумію.

...що вони проголосували чи відкрито  підтримали іншого кандидата в Президенти. Численні факти цькування, залякування і розправи над людьми стали, на жаль, страшною ознакою виборчої кампанії.

На революційному Майдані лунали промови про вільне життя для кожної людини, незалежно від її політичних поглядів, а поза Майданом панували гоніння і шельмування. Особливо потерпала від цього Західна Україна. У Львівський обком СДПУ(о)  постійно надходили повідомлення про дії прихильників ідей "Нашої України". Численні пікетування  помешкань членів партії, а надто секретарів райкомів та міськомів з настійливою вимогою вийти з партії, розпустити парторганізацій носили масовий системний, а отже, стверджуємо,  організований характер. Пікетування зазнали й ті голови райдержадміністрацій, які є позапартійними, але зайняли відмінну позицію. До цього часу під шаленим тиском перебуває  голова Кам’янобуської адміністрації Гловатська Стефанія Стефанівна, виборчий округ депутатів Тягнибока та Олійника. З особливим занепокоєнням сприймаються нами факти погроз  фізичної розправи над однопартійцями. З таким проявом нової демократії зіткнулися секретарі Городоцької, Дрогобицької  районної організації та Бориславської міської організації СДПУ(о). Мабуть, як  демократичні, суспільство має сприяти   і наступні факти. Оприлюднення на засіданні сесії Львівської  обласної ради звернення коаліції національно-демократичних сил  Львівщини із закликом до членів  СДПУ(о) залишити ряди партії і  розпустити фракції партій у рай- і  міськрадах, масова організації збору підписів за відкликання депутатів рад всіх рівнів обраних від СДПУ(о) і інші, на наш погляд, неприпустимі дії.  Але, як виявляється, все наведене було лише початком. Сьогодні політичний терор на Західній Україні розгортається з новою силою. Ми далекі від того, щоб проголошення Президентом пана Ющенка стало своєрідним сигналом для посилення тиску.

Вчора на прес-конференції заступник  голови СДПУ(о) уповноважений фракції СДПУ(О) у Верховній Раді  України Нестор Шуфрич заявив, що партія переходить  в опозицію. В той же день прокурором міста  Ужгорода санкціоновано обшук в його громадській депутатській  приймальні міста Ужгорода. В Генпрокуратурі створено слідчу групу, а відповідальним є заступник Генпрокурора Шокін. Навіть, не дочекавшись  інавгурації, нова влада розпочала в України політичні  репресії. Ми цього чекали і хочемо заявити...

 

Засідання веде МАРТИНЮК А.І.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Виступ заяв і оголошень закінчено, переходимо до  розгляду питань.

Слухається проект Закону  про  основні засади державної політики запобігання алкоголізму в Україні ( реєстраційний номер 3731).

Доповідає народний депутат Сятиня. Підготуватися він комітету Поліщуку. Будь ласка.

 

10:58:25

СЯТИНЯ М.Л.

Дякую.  Шановний Адаме Івановичу! Шановні народні депутати! Протягом останніх 13 років країна втратила майже 250 тисяч громадян. Рівень народжуваності впав до найменших показників у Європі. Зросла смертність людей працездатного віку. Однією з основних причин такого катастрофічного становища експертів всесвітної організації охорони здоров'я вважають алкоголізацію настелення. Динаміка цього явища набуває все більш загрозливих масштабів. Рівень смертності населення від отруєнь алкоголем за останні роки зріс майже у два рази і став перевищувати показники смертності від нещасних випадків, що пов'язані із транспортом.

За  визначенням тих же експертів стан здоров'я населення лише  на 10% визначається рівнем розвитку медицини, як науки, і станом медичної допомоги, а на 50 - способом життя. Треба визнати, що виробники алкогольних напоїв це швидко засвоїли. Вони свідомо штовхають молодих  людей до вживання алкогольних напоїв. Шляхом  масованої реклами молодого стилю життя, сексу та заздалегідь ці компанії намагаються закріпити у свідомості молодих людей, що алкоголь - це невід'ємна частина сучасного  стилю.

Шановні народні депутати, цим законопроектом пропонується визначити правові, організаційні та економічні умови для реалізації державної політики запобігання  алкоголізму.

Шановні народні депутати, хочу вас запевнити, що ніяких неправомірних, жорстких заходів, щодо боротьби з алкоголізмом проект не передбачає, у ньому приділено багато уваги профілактиці алкоголізму. Саме профілактика може зменшити чисельність алкоголіків у  найближчому майбутньому. Зокрема, у проекті передбачено заходи по профілактиці в школах. Акценти головним чином зроблені на вихованні, на поширенні інформації про шкідливість алкоголю, на захист неповнолітніх від негативного впливу продукції, на формування  загальної культури особистості, що сформована на підготовку молоді до свідомого  вибору здорового, тверезого способу життя. І я цілком погоджуюсь з пропозицією Комітету з питань охорони здоров'я, материнства т дитинства щодо необхідності доопрацювання деяких положень цього законопроекту. І зокрема, щодо  передбачення відповідальності за громадський порядок і підтримання безпеки, а також більш ефективних заходів, що спрямовані на недопущення управління транспортним засобом у нетверезому стані. Ці питання можна урегулювати при доопрацюванні та підготовці проекту до другого читання.

Шановні народні депутати,  я прошу вас підтримати даний законопроект у першому читанні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чи є запитання, шановні колеги? Будь ласка, запишіться. Будь ласка, 3 хвилини, Стретович. Підготуватися Оржаховському.

 

11:01:36

СТРЕТОВИЧ В.М.

Дякую. Володимир Стретович, Партія Християнсько-демократичний союз, "Наша Україна".

Шановний доповідачу, підтримуючи вашу ідею  про необхідність введення таких заходів в Україні, тому що нація спивається, а реклама, що не торгова марка, то все пропонує “М'ягкова” згадати.

Скажіть, будь ласка, чи не приведе ваш законопроект до тих новацій, до тих змін, які були у 1085 році, коли ми викорчовували виноградники по всьому Криму, коли у Могарачі пішов із життя відомий дослідник виноградарства Голодрига і інші  згубні наслідки для суспільства?

Дякую. Ми підтримуємо цей проект.

 

СЯТИНЯ М.Л. Дякую  за запитання. Шановний Володимир Миколайович,  я ще раз хочу вас запевнити і я вже повторяю, що хочу ще раз запевнити, що ніяких неправомірних   та жорстких заходів щодо  боротьби з алкоголізмом проект не передбачає. І те що було зроблено при правлінні Горбачова, воно не має ніякого відношення до цього законопроекту. Він тільки впорядковує правові норми вживання і запобігання, і профілактику тих заходів ведення способу, тверезого способу життя. І тому він ніяких жорстких мір не передбачає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Оржаховський.

 

11:03:00

ОРЖАХОВСЬКИЙ А.В.

Дякую, Адаме Івановичу. Анатолій Оржаховський, фракція Комуністичної партії України, Херсонщина.

Шановний доповідачу,  думаю, ви  добру справу зробили, піднімаючи проблему засад державної політики по запобіганню алкоголізму. Звичайно, це можна було  зробити і раніше, як би була воля попередньої влади. У  зв'язку з цим у мене до вас два запитання.

Перше. Чи не вважаєте ви , що запропонована вами програма може так і залишитися програмою, якщо не буде відповідних коштів і небажання волі вирішити ці судьбоносні питання для  держави.

І друге. Як ви вважаєте, хто має займатися лікування осіб, схильних до зловживання алкоголем, відкриті лікувальні заклади чи спеціалізовані заклади кримінально-виконавчої системи? Дякую.

 

СЯТИНЯ М.Л. Дякую вам за запитання. На перше запитання я повинен відповісти так, що закон не передбачає кількість фінансових витрат із державного бюджету. А виконання даного законопроекту виконавчою владою, я думаю, що воно не потребує якихось зусиль, а відповідно до цього, я думаю, що він буде виконуватись. І мало того, я хочу сказати, я прекрасно розумію, що інші законодавчі акти, дуже багато законодавчих актів, які в тій чи іншій мірі регулюють якимось чином ці проблеми. Але розпорошеність така не дає в повному обсязі виконувати відповідну проблему в Україні.

І що стосується того питання чи спеціалізовані, на мою думку, взагалі спеціалізація, як і в охороні здоров'я, повинна бути відмінена. А лікування або алкоголізм повинен лікуватись як і всі хвороби в Україні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кирило Поліщук.

 

11:05:05

ПОЛІЩУК К.А.

Кирило Поліщук, фракція регіонів, Християнсько-демократична партія України.

Шановний Михайло Лукич, перш за все хочу сказати, що я підтримую вашу законодавчу ініціативу і буду голосувати за прийняття вашого закону в першому читанні.

А питання таке. Скажіть будь ласка, чи існують подібні закони в інших країнах, направлені на боротьбу з алкоголізмом? Дякую.

 

СЯТИНЯ М.Л.  Дякую вам за запитання.

Шановний Кирил Ананійович, ми, звичайно, при підготовці цього законопроекту вивчали досвід інших країн і можу вам сказати, що у таких країнах як Естонія, Молдова, у багатьох штатах Сполучених Штатів Америки уже прийняті ці закони. У нашого сусіда - Росії є на регіональному рівні прийняті закони до цієї теми. І зараз вже підготовлений до прийняття відповідним законодавчим органом Російської Федерації загальнодержавний закон і він буде, я думаю, успішно прийнятий. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка.

 

СЯТИНЯ М.Л.  Дякую. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Від комітету, голова Комітету з питань охорони здоров'я, материнства та здоров'я Микола Єфремович Поліщук. Будь ласка.

 

11:06:25

ПОЛІЩУК М.Є.

Дякую. Шановний Адаме Івановичу! Шановні народні депутати! Я зразу хотів би почати з того чи існують законопроекти, закони в інших країнах?

В інших країнах є святе правило, що на робочих місцях ніхто ніколи не п'є, якщо випив, значить, він вже не буде працювати.

Метою законопроекту, внесено на розгляд Верховної Ради України, є: державне регулювання обігу в Україні алкогольної продукції такої як: спирт етиловий, спиртних напоїв, вина, пива, включаючи слабоалкогольні напої, міцності від 1,2 до 8,5 об'ємних одиниць; запобігання алкоголізму в Україні; захист здоров'я населення від шкідливих наслідків вживання алкогольної та слабоалкогольної продукції; формування здорового способу життя.

В положеннях запропоновано законопроекту визначити основні принципи і засади державної політики щодо запобігання алкоголізму в Україні. Встановлено обмеження продажу, вживання, рекламування алкогольної продукції, передбачені заходи, які необхідно вжити для підвищення рівня інформованості населення про негативні наслідки для здоров'я людини вживання алкогольних напоїв. Посилено правову відповідальність суб'єктів господарювання за порушення законодавства в сфері !!!алкогольної продукції. Так, зокрема, законопроектом  пропонується заборонити вживання алкогольних напоїв в закладах охорони здоров'я і культури, навчальних та освітньовиховних закладах, в закритих спортивних спорудах, ліфтах, таксофонах, приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування і інших державних установ.

Крім цього, забороняється  продаж спиртних напоїв, вина та пива особам до 18 років на територіях закладів освіти, культури, охорони здоров'я, з рук, лотків,  в ларьках, кіосках та павільйонах, на оптових продовольчих ринках, в місцях масового скупчення людей.

Роздрібну торгівлю алкогольних напоїв з вмістом більше 8,5 відсотків об'ємних одиниць дозволяється здійснювати лише після 10 години вечора і до 11 години ранку.

Водночас організації, що продають алкогольну продукцію міцністю більшою, пов'язані мати торгові приміщення оснащені сейфами, сигналізацією, касовими апаратами тощо.

Проаналізувавши внесений законопроект, комітет відзначає, що багато його положень, що стосуються термінології, встановлення обмежень щодо продажу, вживання, фінансового забезпечення освітньої діяльності, контролю за додержанням законодавства про рекламу, це не узгоджується із законами, які вже сьогодні прийняті.

Комітет, розглядаючи цей законопроект, вважав, що необхідно  його поправити на доопрацювання, але зважаючи на те, що багато положень вже після того, як законопроект розглядався в комітеті, були проведені, зараз ми рекомендуємо цей законопроект прийняти в першому читанні і доопрацювати його разом з  комітетом і автором.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.

Так, прошу висвітлити на екрані прізвища активних борців з алкоголем. Відведемо 15 хвилин. Будь ласка, Кармазін, за ним Яворівський.

 

11:09:56

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Солідарність", виборчий блок Віктора Ющенка "Наша Україна".

Шановні народні депутати!

Я сьогодні чув заяву Махайла Олексійовича Потебенька, яка стосувалася Козина. Так от, я хочу заявити телеканалу "Інтер" і всім, хто стоїть за олігархами, що проти нового, тобто тої голови селищної ради, яка пропрацювала шість місяців і потім піддалась переслідуванням за те, що не віддавала кланам по 300 гектарів землі, порушена кримінальна справа припинена за відсутністю складу злочинів.  І тому, шановні олігархи, якщо ви вживаєте прізвище "Кармазін", то спочатку думайте.

А володарям поки що, тим, хто володіє "Інтером", я раджу думати мозгами і готуватися до судового процесу, який ви, безперечно, програєте, як і програєте процес з приводу власності на телеканал "Інтер", який вами вкрадений і вам не належить. Це я заявляю володарям телеканалу "Інтер".

Що стосується цього законопроект, то я повинен його охарактеризувати з точки зору закону. Сьогодні поки що немає спеціального закону, яким би встановлювалися основні засади державної політики запобігання алкоголізму. Але ми з вами прийняли постанову про рекомендації парламентських слухань на тему: "Соціально-економічні проблеми ВІЛ-СНІДу, наркоманії та алкоголізму в Україні та шляхи їх розв'язання". На підставі цього документу Міністерством охорони здоров'я приймався відповідний наказ. Але ці рекомендації абсолютно в державі не виконані. Саме в зв'язку з цим я буду підтримувати зазначений законопроект, яким передбачається встановити обмеження щодо обігу алкогольної продукції і алкогольних напоїв. Передбачається заборона споживання їх в окремих місцях, низку положень містить, де звужується реклама алкогольних напоїв, якою зараз дуже-дуже вже переймаються наші телеканали, не якістю телепродукції, а саме цим.

Разом з тим, я хотів би зробити серйозні зауваження до цього проекту. Наприклад, стаття 11: "Випадки та порядок примусового лікування і примусової госпіталізації осіб, хворих на алкоголізм, встановлюються Кримінальним кодексом України". Це цитата.  Скажіть, будь ласка, це як можна розуміти? В країні ліквідовані лікувально-трудові профілакторії, які лікували від алкоголізму, а ви пропонуєте зразу в тюрму хворих людей! Ну це ж  безглуздя! Я пропоную вилучити явно безглузді речі.

І щодо безглуздя. Тут Нестор Шуфрич якраз говорив про те, що влада у нас. Влади ще в нас не було.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово має народний депутат Яворівський. Підготуватися Мироненку.

 

11:13:18

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Володимир Яворівський, Яворівщина, Жовківщина, Блок Віктора Ющенка.

Шановні колеги, тема, яку ми сьогодні обговорюємо, якщо не лукавити, то для нормальної людини, яка може випити чарку на хрестинах, на весіллі,  чи на поминках, або для людини, яка може випити чарку горілки за доброї оказії. Тема, яку ми обговорюємо - це  тема для якогось такого, знаєте, добродушного гумору. І не більше. Як сказав один дотепник: самогоноваріння - це партизанський рух алкоголіків. Очевидно, десь в такому ключі можна було говорити, скажімо, звертаючи увагу, коли вчора  до нас у гості прийшли  Президент і дуже жадібно пили воду, можна із  цього приводу там собі жартувати, тому що, ну, ніде в світі в країнах, де діє церква, де діє віра, де діє висока мораль, говорити про  якісь спецлікарні, говорити про якісь заборони. Ну, даруйте мені, ну, це  якісь феодальні абсолютно речі, феодальні підходи. Але, не ловіть мене на слові, я прекрасно розумію, скільки та ж сама чарка, про яку ми говоримо сьогодні, про  яку можна говорити з гумором, скільки вона принесла певних трагедій, скажімо і в оточенні, десь і в дальніх якихось підходах моєї родини, і багатьох людей.

Я тут хочу згадати, скажімо, геніального абсолютно фізика Смирнова, Льва Смирнова, комп'ютерщика, який випрацював перші комп'ютери разом з  Глушковим, який загинув, власне кажучи від чарки. Чи, скажімо, блискучого українського письменника, Григора Тютюнника, геніального абсолютно прозаїка.

Ми знаємо прекрасно масштаби цієї біди, але до  чого я веду? Нам пропонують законопроект, я хочу вам нагадати в 85-ому році ходив блискучий анекдот, коли Горбачов, повертаючись з Криму, заїздить в станицю до  своєї мами. І мама йому каже: "Молодец, ти Миша, вот, меняешь страну, но зачем ты пошел против народа? Зачем, ты, вот алкоголь запрещаешь?" Він хитає головою і каже:" Да, мать, приеду в Москву, соберу Аппарат и разберусь". А мама каже: "Видишь, уже и ты свой аппарат разобрал".

Через те, я ще раз кажу: я  ображений на авторів законопроекту, що вони абсолютно не убілили уваги нашому національному продукту самогону. Немає ні слова. А якщо покласти руку на серце, то це  смішний законопроект. Ви подивіться: де забороняють  вони пити автори? У закладах культури. А хто й п'є в закладах культури.

У транспорті, тобто в літаках під час перельоту вже не можна буде випити, на дитячих майданчиках. А якщо я ввечері з Жулинським буду його проводжати додому і пізно ввечері вип'ємо по 2 грами на дитячому майданчику вночі, в 3 години ночі! Також не можна? Через те, повірте мені, цей закон недосконалий.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Олександрович, письменникам все можна. Так, будь ласка, Мироненко. За ним Пузаков.

 

11:16:38

МИРОНЕНКО В.А.

5 избирательный округ, Крым, фракция Компартии Украины, Мироненко. Уважаемые народные депутаты! Уважаемые соотечественники! Уважаемый Адам Иванович! Моральная направленность и направленность на оздоровление народа, заложенные в законопроекте, заслуживают поддержки. Я лично благодарен авторам за работу в этом направлении, но законопроект требует доработки по следующим причинам. Во-первых, надо учесть замечания Научно-экспертного управления, их всего 8 этих замечаний. Ну в частности, указывает Научно-экспертное управление, что предложение о введении запрещения употребления алкогольных напитков в помещениях органов государственной власти местного самоуправления в общем-то ни к чему не приведет, ибо официально это международная практика сложилась, от которой мы не сможем просто отойти. Фуршеты и так далее предполагают именно  алкогольные напитки.

И реально конечно смотреть надо на принятие вот  заложенных, многих заложенных норм в этом законопроекте. Вместе с тем, сам законопроект очень полезен, все эти 8 замечаний вполне могут быть учтены авторами. Я единственное хотел бы по этому поводу выразить сомнение следующее. Законопроект не то что в полной мере, а даже в небольшой мере, боюсь, не будет работать, как не работают многие законы. Не законопроект, закон. Как и многие законы. Приведу лишь 2 ярких примера.

Первый пример.  2000 год. Правительство Ющенко приостанавливает уже принятые законы, касающиеся очень многих категорий населения.

Это пенсионеры, ветераны, участники Великой отечественной войны, учителя, врачи и так далее. Почему? Потому что на первое место были поставлены интересы олигархов, ибо их интересы затронуть нельзя, а наполнить Госбюджет без затрагивания интересов олигархов, крупных капиталистов, которые есть во всех фракциях  капиталистической направленности, как в "Нашей Украине", "Батькивщине", так и в "Центре", затронуть эти не получается.

Следующие правительство Кинаха. Что-то изменилось? Нет. Все та же оппозиция, все тот же капиталистический кур, все те же интересы олигархов на первом месте. Януковича правительство  точно также.

Ну, и  хотел второй пример привести. Когда  в период помаранчевой революции происходили явные нарушения закона тем же революционером помаранчевых, и  на это революционеры сами закрывали глаза, нарушали сами Конституцию, законы. И сейчас как они будут призывать к законности? Ведь своими действиями они  разрушали законность в государстве, которое, как говорят, они любят.

Кроме того, третье. Сейчас...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Пузаков, фракція комуністів. Підготуватися Гірнику.

 

11:19:56

ПУЗАКОВ В.Т.

Володимир Пузаков, фракція Комуністичної партії України, Кіровоградщина.

Протягом останніх 10 років в Україні спостерігається демографічна криза. За ці роки втрачено біля 5 мільйонів населення. Так протягом 5 місяці минулого року народилося 173 тисячі, померло 329 тисяч чоловік, зросла смертність людей працездатного віку. Однією з причин підвищеної смертності є і зловживання алкоголю. Рівень смертності від алкоголю збільшився в 2, 5 рази, що на 62 відсотка перевищує смертність  від нещасних випадків. В Україні поширено вживання низькосортних спиртних напоїв та зниження контролю за їх якістю, поширюється продаж низькосортного самогону та нехарчового спирту, що посилює ризик алкогольних отруєнь, сприяє швидкому поширенню алкогольного цирозу печінки.

Протягом минулого року від отруєння недоброякісними спиртними напоями  загинуло біля 3 тисяч осіб. Це страшне лихо для держави. Але з усього видно, що державна політика цьому сприяє. Давайте пригадаємо, скільки разів у цих  же стінах говорилося про заборону рекламування горілчаних виробів. Що від цього змінилося? Хіба що збільшено кількість біг-бордів, де рекламуються різні види  горілки, то з перцем, то Смирновська, Немирівська, М'ягков. А яка радість у людей, що появилася горілка "Так".

Державу не лякає і те, що серед молодих людей щорічно збільшується рівень смертності від алкоголю. Молодими скоюються тяжкі  злочини у стані сп'яніння. І взагалі всі трагедії і злочини скоюються людьми у стані алкоголю. Наприклад,  на дорогах України за добу було затримано 942 водії, які керували транспортом у нетверезому стані. Особливо сьогодні потрібно оживити роботу наркологічних служб. На державному рівні повинен бути контроль за стандартами безпеки алкогольної продукції і обов'язково заборонити  незаконне виробництво и продаж спиртних  в неустановленому місці.

Виходячи з вище сказаного, напрошується висновок: на  сьогодні  повністю відсутня об'єктивна інформація про алкоголь та наслідки його споживання. А з боку держави, поки не має протидії на поширення алкогольних напоїв. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Гірник Євген, "Наша Україна" фракція.

 

11:22:47

ГІРНИК Є.О.

Євген Гірник, фракція "Наша Україна".

Шановні  депутати,  тема досить актуальна і не хотілось би, щоб цей законопроект своєю долею нагадав ...........пам'ятні совдеповські часи, коли періодично проводилася подібна кампанія, оголошувався п'янству бій, який незмінно вигравав алкоголь при повному розумінні і сприянні самих поборників алкоголізму. Дуже побоююся, що така доля може чекати і розглядувану нині ініціативу. Тим більше, що якість її оформлення вимагає бажати кращого.

Викладу традиційно дві речі: приємну і не дуже. Приємною і, принаймні, нешкідливою складовою цього законопроекту є та обставина, що на відміну від Горбачова і Лігачова автори не пропонують вирубати всі виноградники і закрити всі заводи зі столітніми і більше традиціями вино-коньячного виробництва. І за це спасибі. І тема справді є актуальною, бо масштаби споювання нашої молоді, нашого села і, на жаль, нашого чиновництва стають справді загрозливими. І з цим треба щось робити.

Але давайте не путати функції законодавців і виконавчої влади, і влади взагалі, яка має почати сама з себе. За десятиріччя правління Кучми склалася парадоксальна ситуація, коли свят у році більше, ніж днів у році. І всі ці свята і дати якимось чином відзначаються, починаючи від днів народження. Не треба лукавити говорячи про державні установи, що там мають проводитися офіційні фуршети. Шановні, офіційні фуршети - це бокал шампанського, а не ті оргії і п'янки, які влаштовуються у всіх органах влади від району і аж до президентського кабінету, які охопили всю країну. І в цьому відношенні, звичайно, що цей законопроект треба підтримати.

І в той же час не можна не звертати увагу на деякі недоліки цього законопроекту, які викладені у багатьох зауваженнях і виступах моїх попередників.

Я хочу сказати, що сам закон не вирішить проблему. Потрібна ціла система заходів і в першу чергу моральних. Мені смішно, коли представники Компартії говорять про якусь аморальність помаранчової революції. Та згадайте: чи були п'яні і яка атмосфера була у дні помаранчової революції, коли міліція не мала ніякої роботи, і що собою являли матроси, які робили революцію так звану і перевороти в 17-му році?

Враховуючи актуальність теми пропоную все-таки прийняти цей закон за основу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, з мотивів Шевчук, хвилина. Черняк.

 

11:25:59

ШЕВЧУК С.В.

Спасибі, Адам Іванович. Шановні колеги, ви знаєте, ми обговорюємо надзвичайно серйозне питання і незрозуміло, коли окремі люди, які як завжди записалися першими на його обговорення переводяться в якусь легковажну тему. Питання, яке обговорюється і законопроект є надзвичайно важливий. І не треба говорити лише про медичні аспекти. Якщо подивитися про питання, історію України, Росії ще Радянського Союзу, то завжди там, де здійснювалися протиалкогольні заходи чи, так званий, сухий закон, завжди це приводило до певних зміни в суспільстві. Можна нагадати НЕП, можна нагадати індустріалізацію, перебудову. І навпаки,  там, де є застій, там, де є пияцтво. І, якщо, шановні колеги, з фракції "Наша Україна" критикують цей законопроект, вони просто-на просто проти змін в українському суспільстві. Треба з повною серйозністю віднестися до цього законопроекту, дійсно, підправляти його, вдосконалювати, але не ставитися так легковажно як вони сьогодні обговорюють цей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Будь ласка, Черняк. Шановні колеги, я надаю слово тим, хто записався на виступи.

 

11:27:16

ЧЕРНЯК В.К.

Шановні колеги!  Алкоголізм - соціальна хвороба. Вона зараз охопила наше суспільство, суспільство спивається, особливо, село і потрібні радикальні заходи, щоб зупинити деградацію суспільства на основі алкоголізму.

Тому я також підтримую  позицію тих, хто за серйозне ставлення до цієї проблеми і до цього законопроекту. Звичайно, він недосконалий, але існує проблема, її треба вирішувати законодавчо, закон не все вирішить, але це хоть щось.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, такого не може бути. ..

 

ЧЕРНЯК В.К. Це крок в потрібному напрямку. Я за те, щоб цей закон підтримати. Я як любитель вживати, а не зловживати, за те, щоб підтримати в першому читанні цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тут є постанова про неприйнятність. Постанова про неприйнятність, будь ласка, одна хвилина Цушко.

 

11:28:29

ЦУШКО В.П.

Уважаемые коллеги! Наш комитет  не против, я докладываю от комитета, не против принятия закона по борьбе с алкоголизмом, по борьбе с табакокурением.

Но мы - комитет, который отвечает за доходную часть бюджета, и последнее время получается, что мы с гуманными целями начинаем бороться с этим производством. А я хочу вам напомнить, что часто мы шутим, смеемся, что тут рассматриваем акцизы и так далее. Но благодаря вам и нашему комитету, который подавал эти законопроекты, в прошлом году за то, что мы вывели из тени, заставили алкогольную продукцию, было дополнительно получено миллиард акцизного сбора. Это то, что идет на потребы державы.

Поэтому у меня предложение к авторам такое: в принципе, мы можем поддержать этот законопроект, но есть два направления - есть закон про оборот алкоголя, производство и оборот алкоголя и табака, и в этом законе, в 15-й статье, эти все, половина норм, которые в этом законе, есть. Можно было бы, если бы коллега Сятыня поддал бы законопроект на то, чтобы эту статью расширить.

Можно по-другому: принять его в первом чтении, но при одном условии, что он во втором чтении скоррелирует с нашим комитетом, чтобы...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую.

Так, будь ласка, від Міністерства охорони здоров'я перший заступник міністра Педченко.

 

ПЕДЧЕНКО Т.В.

Шановний Адаме Івановичу, шановні народні депутати!

Міністерство охорони здоров'я України підтримує необхідність прийняття даного  законопроекту. Є в ньому, як ви і висловлювали, дуже суттєві зауваження. Тому ми погодилися з автором законопроекту народним депутатом Сятинею Михайлом Луковичем, що ми спільно їх опрацюємо до другого читання на профільному комітеті Верховної Ради, і сподіваємося на вашу підтримку.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, заключне слово Сятиня, одна хвилина, мікрофон.

 

11:30:23

СЯТИНЯ М.Л.

Дякую, Адам Іванович.

Шановні народні депутати!  Я в першу чергу хочу подякувати вам за обговорення і за ті пропозиції, які прозвучали сьогодні в адресу цього законопроекту. І я погоджуюсь з народним депутатом Цушко і Комітетом по банкам і банківській діяльності, я погоджуюсь із тими пропозиціями, які запропоновані Міністерством охороні здоров'я. І я впевнений, що ми врахуємо на доопрацювання, коли ми будемо... якщо прийметься в першому читанні, коли ми будемо доопрацьовувати даний законопроект. Я прошу вас підтримати даний законопроект.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Обговорення питання завершилося. Давайте будемо визначатися.

Першою я ставлю постанову народного депутата Буряка: про неприйнятність законопроекту "Про основні засади державної політики запобігання алкоголізму в України". Реєстраційний номер постанови 3731- п1. Прошу визначатися.

 

11:31:35

За-25

Рішення не прийнято.

Я ставлю на голосування: про прийняття за основу в першому читанні проекту Закону "Про основні засади державної політики запобігання алкоголізму в Україні". Реєстраційний номер 3731.

 

11:32:05

За-342

Да, 342... Закон прийнято в першому читанні. По фракціях? Будь ласка.

"Наша Україна" - 80, комуністи - 59, "Регіони України" - 51, Народна аграрна партія - 20, соціал-демократи (об'єднані) - 25, "Єдина Україна" - 21, соціалісти - 9, Блок Тимошенко - 14, "Союз" - 7, "Трудова Україна", НДП - 11, "Демократичні ініціативи" - 5, "Центр" - 12, "Демократична Україна" - 12, "Позафракційні" - 16.

Шановні колеги, переходимо до розділу "Про включення до порядку денного та прийняття рішення за скороченою процедурою".

Я ставлю на голосування: про включення до порядку денного проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (щодо перерахунку пенсій військових пенсіонерів). Реєстраційні номери: 6497, 6497-1. Прошу голосувати про включення до порядку денного.

 

11:33:25

За-233

Рішення прийнято.

По фракціях, будь ласка. Наша Україна - 13, комуністів - 59, Регіони України - 30, Народна аграрна партія  - 14, соціал-демократи (об'єднані) - 25, Єдина Україна - 20, соціалісти - 9, Блок Тимошенко - 10,  Союз - 13, Трудова Україна, НДП - 10, Демократичні ініціативи -5, Центр - 0, Демократичні... Україна - 12, позафракційні - 13.

Так, будь ласка, я запрошую до слова автора законопроекту 6497 народного депутата Воюш Володимира Дмитровича.

Так, будь ласка, перед тим Порошенко від комітету, поки Воюш іде. 1 хвилина Порошенко з мотивів.

 

11:34:18

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановний Адаме Івановичу! Шановні колеги! Я дякую всім за голосування за включення в порядок денний цього законопроекту. Ця проблема дійсно існує, і ми повинні її дуже уважно розглянути, але є норма закону України про комітети. Цей законопроект не був розглянутий  в  Комітеті України з питань бюджету, не пройшло навіть 2 тижнів з моменту  реєстрації остаточної редакції цього  законопроекту. Надійшли  альтернативні  законопроекти, які ми маємо розглянути, з цього приводу обов'язково, відповідно до статті Бюджетного кодексу має надійти заключення   офіційне  Міністерства фінансів, має бути офіційно  представлена позиція уряду, яка також не надійшла в комітет, тому у мене буде прохання. Оскільки мова йдеться про надзвичайно важливу соціальну статтю, яка має бути в  повному обсязі забезпечена ресурсами  бюджету, має бути визначені чіткі і погоджені джерела фінансування для того, щоб не утворилося таке ганебне явище як заборгованість по виплаті пенсій, у тому  числі військовослужбовців. Адаме Івановичу, у мене буде до вас прохання зробити зауваження секретаріату......

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити, будь ласка.

 

ПОРОШЕНКО П.О. За те, що виноситься на розгляд питання, законопроекти, які не пройшли процедуру розгляду в комітеті і перенести розгляд включеного до

порядку денного законопроекту на наступне засідання Верховної Ради, дати можливість зробити висновок комітету. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. будь ласка, ще 2 комітети в цьому зацікавлені. Крючков Георгій Корнійович, хвилина. І Цибенко.

 

11:36:01

КРЮЧКОВ Г.К.

Шановний  Адаме Івановичу! Шановні  товариші! Ми  маємо ситуацію у державі, яка співставлена з тим, що зараз відбувається у Росії.  Якщо ми сьогодні не скажемо позицію Верховної  Ради про ту дискримінацію і вертеп потурання прав пенсіонерів, ми будемо мати такі ж виступи, які зараз відбуваються у наших сусідів. При  чому ми маємо справу з організованою силою, над якою насміялися, якій пообіцяли поетапно  ліквідувати несправедливість допущену за останні роки,  калачем поманили, а тепер сказали: ми цього робити не будемо. 

Я згоден з тим, що потрібно додатково це питання ще вивчити. Але я просив би  розглянути це питання, прийняти у першому читанні постанову. Процедура є, висновок наукових експертів, дійсно, він вимагає додаткового вивчення. Все це зрозуміло. Я хотів би  сказати, шановні ветерани, знайте, що це ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.

 

КРЮЧКОВ Г.К. ...це роблять ті сили, які  хочуть над вами потуратися, які вас використали і зараз об вас витирають ноги, знайте про це.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цибенко, Комітет з питань ветеранів та інвалідів.

Шановні колеги!  Петро Цибенко, фракція  комуністів, голова Комітету у справа пенсіонерів, ветеранів та інвалідів.

 

11:37:27

ЦИБЕНКО П.С.

Шановні колеги! Я думаю, що ситуація непроста. І тим не менше ми маємо просуватися по шляху до її вирішень.

Найперше, з чого я хотів би почати,  то це з того, що у мене  на руках заключення бюджетного комітету, яке  починається словами: "Бюджетний комітет розглянув законопроекти і висловлює певні міркування". Вибачте, так розглянув чи не розглянув. Бо зараз пан  Порошенко заявляв про те, що  не  розглядав бюджетний комітет.

І, по-друге. Шановні колеги! Якщо ми хочемо мати на вулицях Києва, на вулицях обласних центрів у міста і селях шеренги вчорашніх військовослужбовців, то то давайте їх до цього штовхати. Якщо ми хочемо, не хочемо цього, то ми маємо сьогодні розглянути цю проблему, прийняти документ в першому читанні і таким чином, якщо хочете, дати домашнє завдання  і Бюджетному комітету і Уряду  по вирішенню цієї проблеми. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Шановні колеги, будьте уважні. У вас, якщо є вони під рукою, то є рішення Комітету з питань бюджету, датоване  20 січня цього року. Реєстраційний номер тут є підпис Петра Олексійовича Порошенка, про те, що вони дійсно розглянули цей законопроект і доповідачем по цьому законопроекту визначили Голову Комітету. Вони, вони, вони прийняли рішення, розглянули. Давайте  поступимо таким чином: зараз приступимо до розгляду, можливо, вдасться прийняти в першому читанні, приймемо, до другого будемо працювати Петро Олексійович, ну, є Ваше ж рішення, є Ваше рішення.

Шановні колеги, проблема зрозуміла, проблема - досить складна. Тому давайте, будь ласка, я запрошую до слова Воюша, підготуватися по наступному законопроекту Цибенко, а потім від Комітету - Порошенко.

 

11:39:51

ВОЮШ В.Д.

Уважаемые коллеги, вашему вниманию представлен законопроект 6497 об  изменении, внесении изменений в Закон Украины о государственном бюджете на 2005 год. Законопроект этот внесен на рассмотрение народными депутатами, членами Фракции Социал-демократической партии (объединенная).

Поводом для внесения этого законопроекта послужили многочисленные обращения военных пенсионеров, возмущенных введением статьи 39-ой Закона Украины о бюджете. Которая ввела противоречие между Законом о пенсионном обеспечении военнослужащих, который мы приняли летом этого года и Законом, который в бюджете ограничил сумму перерасчета пенсий только одной цифрой, только одной составляющей - выслугой лет и то на 50 процентов.

Положения в статье 39-й  Закона о бюджете на 2005 год создают правовую коллизию, которую необходимо срочно устранить. Для этого в нашем законопроекте предусмотрено редакционная правка статьи 39-й, суть которой состоит в устранении ограничения на пересчет пенсий и установлении, что пересчеты выплаты пенсий будут осуществляться согласно, строго согласно положениям закона.

Есть другое предложение, когда мы обсуждали в Комитете по обороне  и национальной безопасности, предложение ряда депутатов возникло о том, чтобы просто скасувать эту статью 39-ю. Я считаю, что такое решение не есть нормальным решением вопроса по ряду причин.

Во-первых, положение статьи 39 уже некоторыми чиновниками было истолковано, как включение в пересчет пенсии лишь надбавки за выслугу лет. Поэтому необходимо не исключить эту статью, а дать ей четкую формулировку.

Во-вторых, отсутствие упоминания о пересчете пенсий в бюджете может повторить ситуацию со статьей 57-й Закона об образовании, которую, как вы помните, тоже в бюджете не предусматривались средства. Закон был, но закон этот  не работал, и  к каким   напряженным социальным последствиям это привело, всем известно.

Кроме того, во время рассмотрения нашего законопроекта в Комитете по обороне и национальной безопасности выяснилось, что предусмотренных на оплату, пересчитанных пенсий средств в бюджете заложено недостаточно. Поэтому если мы просто скасуем статью 39-ю, то мы примем явно декларативное решение. Мною предлагается не только изменение редакционной правки этой статьи, но и предусмотрено дополнительные средства, бюджетные средства, которые будут выделены для реального решения этого вопроса для того, чтобы закон действительно работал.

Я прошу дать мне еще немного, потому что я должен закончить. Я еще не закончил немного.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте, але...

 

ВОЮШ В.Д. Для этого предусмотрено выдел...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте можливість завершити.

 

ВОЮШ В.Д.  ...выделение дополнительных средств из Государственного бюджета, поскольку финансирование пенсий военным пенсионерам осуществляется исключительно из Государственного бюджета. Для этого предусмотрены источники. Я понимаю, что и источник средств, который предусмотрен у меня, и цифра та, которая необходима для того, чтобы решить этот вопрос, может быть спорной. Поэтому я предлагаю сегодня принять этот закон за основу, то есть в первом чтении, и далее в бюджетном комитете доработать, поскольку он действительно в бюджетном комитете не рассматривался, доработать этот закон, рассмотреть все абсолютно цифровые данные по этому закону, согласовать это с правительством. И таким образом решить вопрос.

Если сегодня говорят, что этот вопрос - это мина под новое правительство, то это совершенно не так. Вот мои коллеги выступали сегодня. Миной будет как раз то, если мы устранимся от решения этого вопроса. Мы сегодня за то, чтобы разминировать ситуацию, чтобы военные пенсионеры сегодня не вышли на улицы с требованиями удовлетворения их законных прав.

Поэтому я предлагаю сегодня принять этот проект закона за основу в первом чтении. Спасибо.

 

ГОЛОВА. Сідайте будь ласка, Володимире Дмитровичу.

Петро Степанович Цибенко, будь ласка. Законопроект 6497-1.

 

11:44:48

ЦИБЕНКО П.С.

Шановні колеги, шановні громадяни України! Петро Цибенко, фракція комуністів, голова комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів.

Винесена на розгляд Верховної Ради надзвичайно  гостра соціальна проблема. Я думаю, що і мої колеги в залі, і радіослухачі дуже добре знають відоме прислів'я, що країна, яка не хоче або не може утримувати власну армію, приречена годувати чужу армію. Час від часу ми отримуємо певні підтвердження цьому. І підтвердженням цьому є поява у проекті, у Державному бюджеті України на 2005 рік 39-тої статті, яка значно звужує можливості для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.

Ось чому група народних депутатів, а саме: Каденюк, Бульба, Цибенко і Рудьковський виступили з пропозицією про розгляд цієї проблеми і цього питання.

Одна фраза, буквально, про історію питання. Вона полягає в тому, що багато хто знає наскільки гостра проблема, але багато, хто не розуміє звідки вона з'явилася. Я розумію, що це не всім сподобається, але і маю це сказати, що створили цю проблему міністри і силовики, керівники силових відомств і Президент України. Одні носили проекти указів, а інший видавав укази для того, щоб підтримати сьогоднішніх військовослужбовців і кинути на призволяще вчорашніх військовослужбовців.

Тому це, те звідки з'явилася ця проблема. Ми з вами в минулому році прийняли зміни до базового закону до 43 статті, які практично  вирішували цю проблему, проблему пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Президент України не погодився з змінами до 43 статті і наклав вето. Ми з вами, шановні колеги, ось тут, в цьому залі, вето Президента подолали. Здавалося, що проблема вирішена, але не так сталося як гадалося, бо в державному бюджеті з'явилася 39 стаття, яка, ще раз підкреслюю, значно звужує можливості перерахунку пенсій тим людям, які вийшли на пенсію дещо раніше.

Ось чому ми пропонуємо вилучити статтю 39 з Закону "Про Державний бюджет України на 2005 рік". Що означатиме вилучення 39 статті?

Воно означатиме, що Закон "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців", не називаю його повну назву, а саме, його 43 стаття буде діяти в повному обсязі, тобто ми робимо дуже суттєвий крок на шляху вирішення зазначеної проблеми.

Тому, шановні колеги, я закликаю всіх, незалежно від партійної, фракційної приналежності, регіону і так далі, підтримати цей документ, принаймні, в першому читанні.

Ще раз...

 

ГОЛОВА. Дайте можливість закінчити.

 

ЦИБЕНКО П.С. Ще раз підкреслюю, шановні колеги, цим самим ми даємо домашнє завдання, так би мовити, і Бюджетному комітету, і новому уряду щодо вирішення цієї проблеми.

Ще раз застерігаю всіх. проблема надзвичайно серйозна і, якщо ми не хочемо додаткового збурення в країні, то ми маємо почати її вирішувати.  Дякую.

 

ГОЛОВА. Петро Степанович!

Очевидно, нам треба, якщо приймати, то приймати одразу. Тому... Нам тягнути не потрібно ці законопроекти, бо збурення ж відбувається в суспільстві з цього приводу.  Так, шановні колеги, від комітету. Петро Олексійович, ви будете чи Асадчев?

Голова бюджетного комітету з питань бюджету Порошенко Петро Олексійович.  Будь ласка, Петро Олексійович.

 

11:48:48

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги!

В залі зараз відбувається підміна понять. По-перше, я хочу наголосити, включаючи шановним колегам, які зараз машуть руками і керують, що 23 грудня був проголосований Закону України "Про Державний бюджет". В цьому бюджеті була 39-та стаття, і ви за неї голосували - і ви, і ви, хто зараз намагаються розігрувати цю карту.

Я хотів би зараз сказати, що це призведе, навпаки, до обурення, оскільки ми зараз цим рішенням без, я наголошую, рішення бюджетного комітету, заключення науково-фінансового управління, яке категорично заперечує прийняття цього закону, стверджує про те, що ми породжуємо несправедливість, тому що обрахунок пенсій, який зараз відбувається, відбувається на підставі надбавок, які були встановлені указами Президента. І один і той самий майор чи підполковник в одному гарнізоні будуть отримувати 10 відсотків надбавок, в другому гарнізоні - 90, за ту саму службу.

Оце до цього це призведе, якщо зараз поспіль буде прийнято таке рішення.

То я хотів би до всіх звернутися, тому що "благими намерениями" вимощена дорога в пекло, щоб ми зараз уважно розглянули, можливо, на спільному засіданні комітетів, у нас була така практика, Георгій Корнійович, і ми завжди знаходили порозуміння, визначили принципи, за якими ми врегулюємо питання пенсій військовослужбовцям, визначили питання пенсійного забезпечення інших категорій громадян, тому що сьогодні пенсії військовослужбовця від пенсії вчителя інколи відрізняються в 10-12 разів. Жодна країна світу не знає такого.

Давайте порівняємо сільського вчителя і давайте порівняємо полковника, і побачите, що в 15 разів відмінність. А як хто працює? Тому, шановні, цю проблему треба вирішувати в комплексі.

І тому я наголошую, щоб зараз - Володимире Михайловичу, ми порушуємо процедуру, порушуємо Бюджетний кодекс, ми порушуємо Регламент і порушуємо закони про комітети, - щоб ми зняли його з розгляду, дали можливість опрацювати його в комітеті, винести узгоджене рішення, проголосувати, і лише таким чином ми знімемо обурення.

Дякую вам за увагу.

 

ГОЛОВА. Дякую.

Шановні колеги, я хотів би сказати, що Комітет з питань бюджету дав відповідний матеріал, який розглянув, і написав таким чином: "Враховуючи викладене, пропонується зазначені законопроекти розглянути при підготовці змін до Закону України "Про Державний бюджет" відповідно до статті 110 цього закону". Отже, якщо є такий висновок, то це означає, що Бюджетний комітет це питання розглядав. Але... (Одну хвилиночку! Одну хвилиночку, Петро Олексійович!) Але в Бюджетного комітету є пропозиція відхилити в даному разі законопроект і розглянути його при внесенні змін. То треба, щоб Верховна Рада визначилася: прислухається вона до позиції комітету чи ні. Але документ же є у вас, Петро Олексійович. Є і відповідне заключення, яке ви правильно назвали, Головного науково-експертного управління, яке пропонує направити на доопрацювання. І перед тим, як ставити на голосування, до відома депутатів буде ще раз закцентована, доведена ця думка. Так що тут ніякого порушення Регламенту я не бачу, Петро Олексійович. Ви хоча б мене підтримували!

Переходимо до обговорення законопроекту. Та табло прізвища народних депутатів, що записалися для обговорення. Юрій Анатолійович Кармазін, фракція "Наша Україна". Підготуватися Андрію Шкілю.

 

11:52:27

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Солідарність", "Наша Україна".

Шановні народні депутати, що пропонується, в який спосіб пропонується і щодо кого пропонується. Я зараз, в останній час отримую багато звернень громадян з числа пенсіонерів-військовослужбовців, осіб начальницького, рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб щодо допущеної несправедливості, коли одним платять в рази порівняно з іншими більше, а інші отримують менше.  Така ситуація сталася внаслідок того, що кількома указами Президента Кучми з метою підкупу фактично багатьох військовослужбовців, а особливо їх керівників,  видавалися укази, які називалися "про надбавки військовослужбовцям чи працівникам Служби безпеки" і так далі, і так далі. Дійшло до анекдоту. Щойно мені повідомили, що  міністру Внутрішніх  справ нарахували пенсію 15 тисяч гривень. Я вас запитую, ми що, в нормальній державі живемо, коли там ставимо 280 гривень, а там 15 тисяч?!! Чи щось ненормальне, коли в 65 разів пенсія відрізняється? Це мабуть щось не те. І тому, грунтовно вивчивши всі пропозиції, які є до бюджету, я хочу зрозуміти і всім треба зрозуміти з яких заробітних плат, якими нормативними  актами встановлювалися і як це відбувалося. Я хочу, щоб не було антагонізму в суспільстві, яке сьогодні відбувається між тими, хто отримує  надзвичайно велику пенсію і також тими, хто передбачений обмеження  в статті 39 Закону "Про Державний бюджет на  2005 рік". А ми з вами, приймаючи бюджет, давали наказ новому уряду, який ще буде, щоб там вилучили антиконституційні речі щодо вчителів, пенсіонерів, чорнобильців, суддів, прокурорів і всіх-всіх категорій людей. Тому давайте не будемо висмикувати одну окремо категорію, в даному випадку тих людей,  яких стосується  сьогодні закон. Треба вирішувати питання і про приведенню бюджету до військових пенсіонерів і до пенсіонерів-вчителів і до лікарів, і інших пенсіонерів, і до  всього українського народу. Тому явно законопроект сьогодні не  підготовлений, не обгрунтований, нема нового уряду, тому абсолютно слушна була пропозиція, включивши його до порядку денного, не приймати зараз рішення, щоб не завалити його з тим, щоб потім не сталося так, що  навмисне  завалили. А .....

 

ГОЛОВА. Дякую, Юрій Анатолійович. Андрій Шкіль, фракція Блоку Юлії Тимошенко. Підготуватися Олександру Масенку.

 

11:55:44

ШКІЛЬ А.В.

Дякую. Я хотів би, в першу чергу, сказати декілька слів з приводу,  чому, властиво, зараз з'являється цей законопроект і  його розглядають. Звичайно, тому що  назріло  питання, є проблема, є проблема в армії, є проблема, у першу чергу, неспівмірності пенсій у військовослужбовців і  представників міліції. Для того, щоб всіх не перераховувати, я тільки скажу одну цифру: генерал армії в армії отримує пенсію 4 тисячі гривень, генерал армії в міліції отримує пенсію 8 тисяч гривень.  Тобто і так іде практично  по всьому спектру військових звань така неспівмірність. І, звичайно,  що треба узгоджувати і робити однаково і починати, звичайно, треба з армії, тому що міліція отримувала таку підвищену пенсію тільки з одної причини: тому що  вона обслуговували  тодішній режим. Зараз  вона має перейти на службу народові, а не  окремих олігархічних груп, кланів чи політичних партій, які хотіли приватизувати собі  міністерство  внутрішніх справ. Тут потрібно шукати справедливість.

Але, відверто кажучи,  ось так втручатися у бюджетний процес можна тільки тоді, коли ти хочеш нашкодити і самому питанню, і  військовим, з приводу котрих це питання піднято,  і  держави в цілому.

Тому я наголосив би таким чином, що у будь-якому випадку закон може вступити в силу тільки з 2006 року, коли почнеться формуватися бюджет. Чи це добре? Ні, я думаю, що це не найкращий варіант. Кращим варіантом було би, звичайно,  розглянути зміни у бюджеті і бюджетом закріпити постійно  залежність пенсій від зарплат, тобто постійне  підвищення пенсій і вирівняння пенсій військовим, тому що, справді,  не може бути  така домінуюча несправедливість.

І, з іншого боку, є ще один варіант - це перше читання, і поступає цей закон проект у відання комітету. Але все одно це законопроект, тобто це певна концепція. І тут  вийти з цієї колізії дуже і дуже складно. Вирішення питання потрібно, але чи це робити через закон, чи через зміни у бюджеті, це все ж таки  питання, яке треба розглянути, тому що не завжди швидше виходить краще, не завжди.

Лютий місяць. Тобто тут лишилося, буквально, декілька днів, тиждень, із лютого місяця вже мусять бути внесені поправки в бюджет. Принаймні так  нам обіцяв Голова Бюджетного комітету і я схилен, що він слово дотримає.

Наступна ситуація: несформований Уряд і потрібно дати Уряду можливість сформувати свої пропозиції до змін в бюджеті - це  також нормальна концепція. Тому в даній ситуації складно, дуже складно, тут певний дуалізм. Хочеться і потрібно вирішити ситуацію, але  я, наприклад, особисто не переконаний, що це можна зробити, власне, через цей Закон. Дякую.

 

ГОЛОВА.  Шановні колеги, якщо ви не заперечуєте, може поступимо таким чином: закінчимо розгляд цього законопроекту, а тоді будемо перерву оголошувати. Я розумію, що виголошений, я просто ж раджусь з Верховною Радою.

Олександр Масенко, Фракція комуністів, будь ласка, підготуватися Герасимову.

 

11:59:05

МАСЕНКО О.М.

Дякую. Шановні депутати, шановні виборці, справа в тому, що  необхідність прийняття  цього законопроекту для  всіх уже очевидна. Дійсно, існує зраз диспропорція і несправедливість у  пенсійному забезпеченні між пенсіонерами-військовослужбовцями, які вийшли у різні роки на пенсію. І от що стосується конкретно законопроектів,  можна було б погодитися із законопроектом, який  представляв Воюш, але давайте всі звернемо увагу, що якщо піти таким шляхом, це затягне вирішення цього  питання в  часі. Поки ми приймемо в першому  читанні, поки ми роздивимося, поки проаналізуємо. І коли цьому буде кінець? Ніхто сказати не може.

А той законопроект який представляв Цибенко, він вирішує проблему надзвичайно швидко. Вилучаємо 39 Статтю із Бюджету і діємо по Закону про пенсійне забезпечення військовослужбовців. Дуже просто і, я думаю, що всім зрозуміло. І коли виступав тут  Голова Бюджетного комітету, по-перше, я хотів би звернути  увагу, що він же ще не Прем'єр-міністр, а яким тоном виступав вже в приказовому порядку, мабуть би на це потрібно звернути увагу, і все мотивував тим, що не вистачатиме коштів. А ми ж усі і ваша і наша Україна голосували всі за прийняття Закону цього, коли про пенсійне забезпечення, коли ви були ще на стадії передвиборчого процесу, ви тоді голосували. А як уже вибори відбулися, як уже треба вирішувати безпосередньо питання покращання життя людей, так ви тут починаєте тоді бойкотувати. Незрозуміла позиція. При чому тут вести мову про пенсійне забезпечення вчителя і військовослужбовця. Так є диспропорція, ненормальна пенсія для вчителя чи медика, і я теж з цим погоджуюся. Але ж ми сьогодні ведемо мову про справедливість, чому одні військовослужбовці отримують таку пенсію, а інші такого ж самого звання чи такої ж самої посади отримують значно меншу. Ось у чому вся суть.

Та й сама стаття 39, якщо ви всі пам'ятаєте,  вона ж появилася вже  у другому варіанті. У першому варіанті законопроекту про бюджет  її ж не було, а потім хтось, і це потрібно встановити, яким  чином ця 39-та стаття потрапила до Закону про бюджет і постатейного голосування не було, отак скопом все проголосували, а тепер, як казав чоловік, якого  я не поважаю дуже, маємо те, що маємо. Так оце треба виключити нам цю практику, щоб Законом про Державний бюджет ми ліквідовували норму...

 

ГОЛОВА. Дякую вам. Іван Олександрович Герасимов, фракція комуністів, запрошується до виступу.

 

12:02:28

ГЕРАСИМОВ І.О.

Благодарю вас. Герасимов, Партия коммунистов.

Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые народные депутаты.

Я выступаю перед вами и как народный депутат, и как председатель Совета организации ветеранов войны, труда и военной службы Украины, в составе которой  14 миллионов ветеранов. Это те люди, которые в период Великой Отечественной войны отстояли честь, свободу, независимость своей родины, которые защитили народы Европы от  коричневой чумы ХХ века, фашизма, освободили ..., которые  в послевоенный период в самые кратчайшие сроки восстановили народное хозяйство страны. И вот сегодня я выступаю в год 60-летия нашей великой победы, осталось менее полугода до этого величайшего праздника. Этот год объявлен вами, уважаемые народные депутаты, годом ветеранов.

И сегодня я выступаю, и хочу вас спросить, чем же провинились перед вами, перед народом, перед Отечеством, перед государством ветераны? Почему в последнее время для них, все время на военнослужащих, ветеранов идет последовательное наступление?!

Начнем с того, что сегодня более 40 тысяч  военнослужащих семей не живут, а буквально мучаются без квартир! И им никто не строит квартиры, и никаких обещаний даже не дают! И этот год ветерана!

Начнем с того, что ветеранов войны, военной службы, ветеранов труда, в составе которых тоже есть ветераны войны, их поделили на своих и чужих, одним пенсия одна, которые уволены после 1992 года, а те, которые уволены до 1992 года, в три-четыре раза пенсия меньше!

Наши военнослужащие, ветераны пошли в суды. Тысячи судов, дел провели суды и приняли позитивные решения. Однако эти решения не выполняются!

И вот, наконец,  последнее. Это уже, как говорится, довело до ручки ветеранов - статья 39-я в бюджете, где нельзя дальше соглашаться с этим делом! Я думаю, что те, кто выступает, что это нарушение, да, это - грубейшее нарушение! Это невыполнение закона!

Я прошу вас, народные депутаты, принять позитивное решение в год ветеранов, помогите ветеранам получить то, что они заработали. Спасибо.

 

ГОЛОВА. Шановні колеги, обговорення проекту закону України  про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік щодо перерахунку пенсій військових пенсіонерів" завершено. Якщо немає жодних застережень, зараз перейдемо до голосування.

Перед голосуванням я хочу ще раз сказати, шановні колеги, нагадати вам, що Бюджетний комітет, розглянувши проекти законів, прийшов до висновку і про це говорив голова Бюджетного комітету, що, враховуючи, пропонується зазначені законопроекти розглянути при підготовці змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2005 рік". Відповідні застереження висловило і Науково-експертне управлення, яке пропонує направити на доопрацювання. Але, відповідно до процедури, відповідно до процедури, я буду ставити на голосування проекти для прийняття за основу.

Першим ставиться для голосування, для прийняття за основу проект 6497, який роздано на заміну. Автори - народні депутати України Воюш і Фікс. Це проект закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік щодо перерахунку пенсій військових пенсіонерів".

 

12:07:08

За-213

По фракціях? Будь ласка.  Так, "Наша Україна" - 2, комуністів - 56, "Регіони України" - 39, Народна аграрна - 4, СДПУ(о) - 27, "Єдина Україна" - 7, СПУ - 18, Блок Тимошенко - 2, "Союз" - 14, "Трудова Україна" та НДП - 12, "Демократичні ініціативи" - 4, "Центр" - 0, "Демократична Україна" - 13, позафракційні - 15.

Ставиться на голосування для прийняття за основу проект закону, реєстраційний  номер - 6497-1 про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік". Автори - народні депутати України Каденюк, Цибенко, Рудьковський. За основу. Прошу голосувати.

 

12:08:08

За-254

Рішення прийнято. По фракціях, будь ласка.

“Наша Україна" -  1, Фракція комуністів - 59, "Регіони України" - 49, Народна аграрна партія - 25, СДПУ(о)  - 25, "Єдина Україна" - 2, СПУ - 20, Блок Тимошенко - 16,  "Союз" - 12, "Трудова Україна та НДП" - 10, "Демініціативи" - 3, "Центр" - 0, Позафракційні - 20.

Так, є пропозиція в цілому.  Одну хвилинку, є застереження? Шановні колеги, прошу уваги. Є застереження. Цибенко Петро Степанович, Мікрофон.

Давайте ж йти по процедурі. Ми ж з вами домовилися, якщо є застереження, ми не...

 

12:08:57

ЦИБЕНКО П.С.

Спасибі, Володимир Михайлович.

Шановні колеги, ну, можна висловити застереження, і вони будуть, мабуть, правомірні. Але я хотів би просити шановних своїх колег діяти ось яким чином.

Бюджетний комітет, майбутній уряд України збираються у лютому місяці переглядати Державний бюджет України на 2005 рік.

Я просив би вас підтримати цей документ в цілому, і в лютому місяці він при опрацюванні комплексному, буде врахований бюджетним комітетом і урядом.  Я прошу вас підтримати в цілому документ.

 

ГОЛОВА. Так.  Шановні народні депутати, я ще раз запитую: є пропозиція проголосувати в цілому, чи є в когось застереження?

Ну, от застереження.

(Ш у м   у   з а л і)

Ну, шановні колеги! Ну, я розумію, але ви ж прекрасно зрозумійте, що якщо є застереження, ми не можемо ставити на голосування, при всьому бажанні.  По процедурі Масенко Олександр, будь ласка.

(Ш у м   у   з а л і)

Гаразд, по процедурі.

 

12:10:08

МАСЕНКО О.М.

Дякую, Володимир Михайлович.

Шановні народні депутати і Володимир Михайлович!

Ну, якби ми писали якийсь текст статті, щоб це було вносити тоді якісь зміни, доповнення, я ще можу зрозуміти. Ми нічого в текстовій частині не пишемо, ми вилучаємо 39-ту статтю. Які тут можуть бути ще заперечення? Вилучається 39-та стаття, і далі діємо по закону про пенсійне забезпечення військовослужбовців. Які тут можуть бути ще застереження  зміни. Це ви спеціально робите, щоб бойкотувати прийняття цього закону і влаштовувати волокиту з цього, а тоді будете казати, що ви боретеся за щастя народу.

Оце звертаюся до військових пенсіонерів, щоб ви зрозуміли: оце ті борці за щастя народу, за яких і ви в якійсь мірі проголосували, щоб вони далі з вас знущалися.

 

ГОЛОВА. Дякую. Розгляд законопроекту завершено, шановні колеги.

З мотивів? Запишіться, три хвилини з мотивів. Три хвилини з мотивів. Але розгляд законопроекту завершено. Ну, першого числа приймемо, хай подивиться комітет. У нас першого ж буде засідання, шановні колеги!

Ярослав Кендзьор, будь ласка. Потім Михайло Родіонов.

 

12:11:26

КЕНДЗЬОР Я.М.

Ярослав Кендзьор, Народний рух України, Блок Віктора Ющенка.

Володимире Михайловичу, шановні колеги народні депутати! Знаєте, от збоку спостерігаєш за нашими правдолюбцями, як би вони сьогодні хотіли збудувати світле майбутнє для українського народу, свідомо спочатку обкрадаючи Україну до нитки, а сьогодні впроваджуючи відповідні законопроекти, щоб забезпечити в законодавчому плані, ну, максимальні зарплати. До речі, зарплата сьогодні нижча, ніж мінімальний рівень пенсії. Оце абсурд колишнього уряду, і оце абсурд, на котрий пішла Верховна Рада.

Так що я просив би, щоб, справді, дати можливість сьогодні Верховній Раді, Бюджетному комітету серйозно переглянути всі ці показники - і потім в комплексі визначити, врегулювати пенсійні питання для всіх категорій.

 

ГОЛОВА. Михайло Родіонов, фракція комуністів, будь ласка.

 

12:12:41

РОДІОНОВ М.К.

Фракция коммунистов, Родионов.

Уважаемые коллеги, вот это вот спор, который возник относительно ветеранов, это позорный спор. Что касается вот выступлений коллег, вы уже сегодня у власти, и завтра будете тоже. Надо привыкать к тому, что к вам именно люди обращаются, а вы сейчас шли на выборы, действительно обещали самое светлое для простых людей. Ведь простые люди проголосовали за вас, сейчас вы отказываете от светлого майбутнього. Ну так же просто нельзя!

И последнее. Бюджетный комитет и новое правительство будет возможность иметь скорректировать все-таки и посмотреть этот бюджет. Уже согласились, что это будет в феврале месяце. Давайте проголосуем и все  это просто не стоит, как говорится, выеденного яйца.

 

ГОЛОВА. Ігор Шурма, будь ласка. Фракція Соціал-демократичної партії України (об'єднаної).

 

12:13:54

ШУРМА І.М.

Прошу передати слово Володимиру Воюшу.

 

ГОЛОВА. Володимир Воюш, будь ласка.

 

12:14:01

ВОЮШ В.Д.

Уважаемые коллеги! Тот законопроект, который предлагался мной, предусматривал как раз такую процедуру, что он принимается в первом чтении и затем  в бюджетном комитете детально рассматриваются все необходимые средства, которые нужны для реализации  этого законопроекта. Однако, поскольку мы приняли второй законопроект, который просто устраняет эту 39 статью, то сегодня совершенно необходимо принимать его в целому для того, чтобы  он являлся заданием бюджетному комитету и новому уряду для решения этого вопроса. Поэтому Социал-демократическая  партия (объединенная) поддерживает предложение принять сегодня этот закон в целому. Это значит, что мы действительно реально решим проблему, когда будем корректировать  бюджет.

 

ГОЛОВА. Дякую, шановні колеги. Розгляд законопроекту завершено, ми його прийняли за основу. Я прошу комітет підготувати його на 1 лютого, і ми  розглянемо в другому читанні. Ну і... є застереження, що ж  можна робити, шановні колеги?

(Ш у м  у  з а л і)

Ну справа в тім, що ми зараз записали, що 1 лютого включити в розклад засідання на 1 лютого да й усе. Ні, ну на 1 лютого ми розглядаємо цей законопроект. Немає застережень?

Ну, все. Тоді в це рішення я прошу секретаріат підготувати відповідне доручення і передбачити  у розкладі на 1 лютого це питання.

Шановні колеги! Є така пропозиція, якщо ви  пристанете на неї, що нам розглянути зараз проект Закону про  внесення змін до статті  9 Закону України  "Про Державний бюджет на 2005 рік" , включити до порядку денного це питання спочатку. Одну хвилиночку, зараз.  Зараз не робити перерви, а тоді  би безчетверті, коли ми  завершимо розгляд цього питання, перейти до "різного". Це перше.

І друге. Я просив би, шановні колеги, вас після закінчення нашого ранкового засідання почистити всі ваші робочі міста, підготувати його до урочисто  засідання 23 січня. І також просив би вас, шановні колеги,  враховуючи  напружені транспортну проблему, яка буде існувати 23-го, завчасно прибути до Верховної Ради України, тобто із відповідним запасом розраховуйте пересування ваше по місту Києву.

Тепер з процедури щодо того, щоб включити це питання, 3 хвилини, будь ласка., запишіться, 3 хвилини. На табло прізвища народних депутатів, що записалися. Михайло Косів, будь ласка. Мікрофон Михайла Косіва.

 

12:17:10

КОСІВ М.В.

Михайло Косів, фракція Віктора Ющенка "Наша Україна".

Шановний Володимире Михайловичу! Шановні колеги народні депутати! Бюджет все-одно треба буде  відкоригувати, тому що у залі Верховної Ради немає жодного представника жодної фракції, який би не розумів, що бюджет складений волюнтаристськи, що він постійно розсипається, і дохідна, і витратна  частина складені абсолютно суб'єктивно. Отже, ми можемо ввести це питання у порядок денний, бо  від його вирішення залежить, зокрема, і вирішення того питання, яке ми щойно прийняли у першому читанні. Якщо ми не наведемо порядок у тому, як буде формуватися дохідна частина бюджету, то не вирішимо таким чином і її розхідну частину.

 

ГОЛОВА. Юрій Соломатін, Фракція комуністів. Потім Комар.

 

12:18:22

СОЛОМАТІН Ю.П.

Прошу передати слово Цибенку Петру Степановичу.

 

ГОЛОВА. Цибенок Петро Степанович, будь ласка, мікрофон.

 

12:18:28

ЦИБЕНКО П.С.

Спасибі. Шановні колеги, шановний Володимире Михайловичу, власне кажучи, включення до порядку денного цього питання - це продовження тієї полеміки, яка розгорілася тільки що в залі по питанню пенсійного забезпечення військовослужбовців. Тільки що пан Порошенко з трибуни Верховної Ради говорив про те, що вчитель отримає малу пенсію. Що пропонується цим? Ми з вами, шановні колеги, 23 грудня прийняли Закон, яким підняли рівень мінімальної пенсії до  прожиткового мінімуму. Пан Порошенко, Фракція Наша Україна" пропонує призупинити цей Закон, тобто відкинути пенсійне забезпечення наших громадян: 11 мільйонів найбільш знедолених громадян  України на рівень, який вона отримувала до цього. Ось вам слова і діла. Те, що обіцялося і те, робиться реально, ще ставши до кормила державної влади. Я дякую, я прошу не голосувати.

 

ГОЛОВА. Комар, Фракція "Регіони  України", будь ласка.

 

12:19:35

КОМАР М.С.

Дякую. Володимире Михайловичу, я хотів би наголосити на тому, що застереження до  вилучення 39-ої Статті. Та які можуть бути застереження? Або ми її вилучаємо, або не  вилучаємо - треба голосувати сьогодні. І навіщо її включати ще колись там до порядку денного?

Ну, а щодо бюджету, то хотів би висловити думку, що ця Верховна Рада відправила у  відставку Уряд, який виконав бюджет. Нас тоді не пустили в зал, я не знаю: таємне голосування, може й моя картка голосувала? Бо в зал нас не  пустили. Це щодо бюджету, бюджет, звичайно, цей  не буде виконаний. Його треба буде переглядати, але це зовсім інша, інша, інше питання. Зараз  нам треба вилучити 39 Статтю. Які застереження можуть бути щодо цього? Ніяких. Дякую.

 

ГОЛОВА. Шановні колеги, ми вже зараз розглядаємо законопроект 6475. Я з вами повністю згоден, що там не має, що перерозглядати. Але такий регламент, така процедура.

Шановні колеги, прошу уваги. Я ставлю на голосування пропозицію про включення... Що, що? Час закінчився, нулі, ну що ви пропонуєте мені. Одну хвилиночку. Я прошу вас, не керуйте. Нестор Іванович, ну нулі вже все по часу, не керуйте мною, я прошу вас. Заспокойтеся. Все, шановні колеги, ми  обмінялися процедурами, на табло нулі. Все. Прошу уваги.

Вноситься на голосування пропозиція про включення до порядку денного проекту Закону про внесення змін, тут написано, до статті 9. Я  пропоную просто проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік". Правильне коригування? Це реєстраційний номер 6475. Про включення до порядку денного.

 

12:21:52

За-238

Питання до порядку денного включено.

По фракціях, будь ласка.

"Наша Україна" - 100; комуністів -  0; "Регіони України" -  2; Народна аграрна  - 26; СДПУ(о) - 0; "Єдина Україна" - 19; СПУ - 11; Блок Тимошенко -  17; "Союз" - 13; "Трудова Україна", НДП - 8; "Демініціативи" - 4; "Центр" - 13; "Демократична ініціатива" 12; позафракційні - 13.

Так, переходимо до розгляду. Голова бюджетного комітету, Валерій Асадчев - заступник голови бюджетного.

Шановні колеги, ми з вами домовилися, що  ми розглянемо це питання і потім раніше приступо до розгляду "Різного". Перерву не будемо робити. Ви ж погодилися.

 

12:22:47

АСАДЧЕВ В.М.

Шановні друзі,  Валерій Асадчев, бюджетний комітет.

Ви знаєте, я вже не перший рік у комітеті, не перший рік ми витримуємо ці баталії з шановними популістами з Комуністичної партії. Ми повинні абсолютно  чітко зрозуміти, чим більше ми будемо ламати економічний баланс,  чим більше ми будемо ламати бюджетний баланс, тим більше ми обдурюємо наших громадян, в тому числі і пенсіонерів, в тому числі і військовослужбовців.

Ви, шановні пане комуністи, сказали, що треба одну статтю поміняти, скасувати, але ви не сказали, що вона коштує 900 мільйонів. І де взяти 900 мільйонів теж ніхто не сказав. А це є баланс бюджету.

Те ж саме у нас відбувається і зараз. Ми, коли формували бюджет, ми в цьому бюджеті якраз і підвели рівень до прожиткового, це  я кажу пану Цибенко, ми намагалися  зробити і ми це зробили, ми довели його до 284, і до речі, комітет дуже наполегливо над цим працював. Але новий прожитковий мінімум уже був проголосований після нового року і після того, як був прийнятий бюджет.

Згідно Бюджетного кодексу такі законопроекти мають набувати чинності тільки з нового бюджетного року. Тому що від того, що ми проголосували новий прожитковий мінімум, 15 мільярдів, які він коштує, у нас з неба не впало. І новий уряд ще до роботи не приступив. А, якщо ми залишимо це в такому вигляді, нам виплачувати треба їх вже зараз. То давайте ми не будемо займатися, шановні друзі, популізмом.

Ми абсолютно підтверджуємо те, що не тільки пенсії мають дорівнювати прожитковому мінімуму, а й заробітні плати повинні дорівнювати прожитковому мінімуму. Але за один день і за одне голосування такого не робиться. Тому що такий дисбаланс створювався десять років в Україні. І давайте ми не будемо обдурювати наших громадян.

Тому наша пропозиція, цього законопроекту, його зараз проголосувати. Сутність його полягає в тому, що ми залишаємо пенсії на рівні прожиткового мінімуму, але того, який діяв на момент прийняття закону про бюджет. Новий прожитковий мінімум ми пропонуємо ввести з 1 січня 2006 року. І так передбачає Бюджетний кодекс, і так воно має бути.

І тому у мене пропозиція цей законопроект проголосувати  і проголосувати вцілому. До речі, ми в ньому пропонуємо і збільшення доходної частини за рахунок скасування нульових ставок ввізного мита на окремі товари. Дякую.

 

ГОЛОВА. Так. Шановні колеги! Підождіть! Це ж ми як ідемо? За скороченою процедурою. У нас питань немає, так? Сідайте. Репліка зараз буде! Ну. хай, ми ж попросимо. Так, Цибенко репліка, а потім переходимо до обговорення.

 

12:26:07

ЦИБЕНКО П.С.

Спасибі, Володимире Михайловичу. Шановні колеги! Зараз.

 

ГОЛОВА. Ну, прізвище називалося! Ну, він має право ...

 

ЦИБЕНКО П.С. Один із панів "Нашої України" намагався дорікнути мені про те, що прийнято популістське рішення. Відповідаючи йому, я хотів би сказати, по-перше, за подолання вето Президента щодо нового розміру прожиткового мінімуму голосувала і, в тому числі, фракція "Наша Україна", якщо він забув, я йому нагадаю. Це перше.

А, друге. Серед авторів документу, який було прийнято 23 грудня, про встановлення розміру мінімальної пенсії на рівні прожиткового мінімуму були: депутат Цибенко, який представляв фракцію комуністів, депутат Кульчинський, який представляв фракцію "Наша Україна" і депутат Турчинов, який представляв фракцію БЮТ.

Шановні колеги! Це наше з вами рішення. Якщо ми з вами передумали і вважаємо, що після виборів злігши на трон уже можна відмовитися від нього, то це ваше рішення. Я прошу не голосувати за цей документ. Дякую.

 

ГОЛОВА. Юрій Кармазін, будь ласка. На табло прізвища народних депутатів, прошу дати, які записалися для виступів обговорення. Підготуватися Володимиру Черняку. Юрій Анатолійович? Ну, тоді Володимир Черняк. Поки не підійшов Юрій Анатолійович Кармазін.

 

12:27:36

ЧЕРНЯК В.К.

Володимир Черняк, фракція "Наша Україна".

Шановні народні депутати! В стані важких роздумів я вийшов на цю трибуну. Депутат - це популіст за визначенням, якщо депутат непопуліст, то, який же він депутат? Але, якщо він тільки популіст, то, який же він професіонал? От ми завжди стоїмо перед такою  дилемою, коли виходимо за цю високу трибуну.  Звичайно, треба пам'ятати, що парламент виник історично як орган, що розподіляє кошти. З'явилися  суспільні потреби, треба було мати кошти на суспільні потреби, і повинен був виникнути представницький орган народу, який розподіляє кошти на ці суспільні потреби. А уряд виник як орган, який забезпечує наповнення бюджету коштами, які розподіляє парламент. І ми повинні цю особливість пам'ятати постійно.

Звичайно, всі ми за те, щоб мінімальна заробітна плата і мінімальна пенсія були на рівні прожиткового мінімуму. це аксіома, від якої ніхто в цьому залі не має права як представник народу відмовитися, в тому числі і представники фракції "Наша Україна" не відмовляються від цього.

Виникає запитання: яким чином діяти, яким чином забезпечити новий прожитковий мінімум чи з першого січня 2005 року чи з 1 січня 2006 року. І бюджетний комітет як профільний комітет, він нам каже: треба забезпечити баланс. Проти цього ми заперечити не можемо.

Звичайно, краще було б ввести з 1 січня 2005 року, і в мене так рука і тягнеться, щоб натиснути на кнопку за те, щоб за це проголосувати. Краще, раньше та більше - цього хоче від нас народ.

Але при цьому треба забезпечити баланс. Я за те, якщо профільний комітет, якщо Верховна Рада, якщо уряд забезпечить баланс бюджету і знайде кошти для того, щоб ввести мінімальну заробітну плату і мінімальну пенсію на рівні прожиткового мінімуму  з першого січня цього року, треба голосувати, але при цьому треба забезпечити баланс, тому що бюджет не може бути розбалансованим. Дякую.

 

ГОЛОВА. Юрій... Так, Кармазіна не бачу. Юрій Соломатін передає право на виступ Георгію Пономаренку. Будь ласка. (Ваше прізвище згадане? Буде право на репліку, добре) Підготуватися Зайцю.

 

12:31:00

ПОНОМАРЕНКО Г.Г.

Я хочу ще раз сказати те, що говорив Петро Цибенко, в тому числі і для соціалістів, що ми проголосували. Мова йде про те, щоб призупинити дію закону, який ми проголосували 23 грудня, щоб прожитковий мінімум, мінімальна пенсія повинна дорівнювати прожитковому мінімуму. Дуже хитро поданий цей закон, Володимире Михайловичу, зверніть увагу: перша частина - призупинення статті дев'ятої (це в какао боби, маргарин і інше), і друга - чисто соціальна. Я запитую господ демократов и других, кто подал: так де ж ті обіцянки, що ви на майдані обіцяли? Ви там за народ, а сьогодні народ цей мордою об асфальт.

Я думаю, що при перегляді бюджету можна знати не один десяток мільярдів, якщо зібрати все поруч те, я кажу, якщо зібрати те, що ви обіцяли, що обіцяв новий Президент. І, я думаю, новий уряд, який ви сформуєте, знайде ці мільярди. Ми категорично виступаємо проти. Ми вперше за 10 років голосували за бюджет 2005 року, тільки тому щоб зберегти оті 284 - мінімальну пенсію.

Я думаю, що цей проект треба відхилити, а ті мільярди, що ви обіцяли на площі, знайдемо при розгляді бюджету, змін до бюджету 2005 року. За нього не можна голосувати.

 

ГОЛОВА. Володимир Заєць, фракція Соціал-демократичної партії України (об'єднаної). Підготуватися Хомутиннику.

 

12:33:03

ЗАЄЦЬ В.В.

Шановні колеги! Володимир Заєць, фракція СДПУ(о).

Я тепер сиджу в залі і думаю, яка це приємна річ - бути в опозиції, коли не треба перейматися питаннями можливостей бюджету, його балансу, а говорити про те, наскільки можна захищати  інтереси українського народу. Але конкретно по суті цього питання. Я хочу привернути вашу увагу, що від 23 грудня по сьогоднішній день, якби відбулися зміни, норма цього закону уже діяла, яка  стосувалася нульової ставки мита на здійснення операцій на ввезення деяких груп і товарів на Україну. Так от, серед тих товарів були і паста какао. Я хочу зараз запитати, а хто користувався цією нормою впродовж всього часу, і, щоб не було питань у представників "Нашої України" хто  предав народ, я зараз звертаюся до Державного комітету України митного, щоб нам надали інформацію які групи товарів і хто ввозив ці товари на  територію України і скільки втратив Державний бюджет. Бо  якщо ця норма буде сьогодні введена, не дай Бог, це буде означати, що  буде здійснено розправу із конкурентами таки, хто скористався цією нормою.

І друга позиція. Я хочу запитати тих людей, хто сьогодні пропонує внесення цих змін до Закону про бюджет України, чи можуть вони визнати той факт, що вони не збираються виконувати тих обіцянок, які були дані новою владою, новим Президентом з приводу пенсіонерів, бо якщо ми порахуємо розмір  пенсій українського пенсіонера від 132 мінімальної пенсії до тієї доплати, плюс індексація, це біля 300 гривень,  плюс 1 відсоток за кожен рік,......... за мінімальний трудовий стаж, який складає, відповідно, 20 років - для жінок і 25 років - для чоловіків. З урахуванням того, що відповідним законом про прожитковий мінімум на 2005 рік для цієї категорії людей непрацюючих мінімальний прожитковий мінімум становить 332 гривні. Цей закон був проголосований у Верховній Раді конституційною більшістю народних депутатів. Він відписаний уже Президентом України. Тепер нам пропонують відстрочити цю позицію на цілий рік, хоча  він має вступити в дію уже з поточного року. Якщо ми готові підтримати цю позицію, це означає, що від кожного українського  пенсіонера ми забираємо сьогодні біля 10 гривень до пенсії. Хоча, якщо мені пам'ятається, один із перших указів нового Президента був саме про те, що він готовий підписати прожитковий мінімум на поточний рік значно  вищий, ніж той, який є сьогодні у законі.

Тому я стверджую,  що і перша норма, про яку я сказав, і друга є абсолютним злочином. Якщо парламент сьогодні за це проголосує, я нічого не маю проти, але це буде  зроблено руками нової влади, і що буде .............. сьогодні. Дякую.

 

ГОЛОВА. Хомутинник, будь ласка, фракція "Регіони України", останній  виступаючий. Прошу заспокойтеся, прошу уваги.

 

12:36:06

ХОМУТИННІК В.Ю.

Уважаемые коллеги! Законопроект состоит из двух блоков по своей сути не до конца совместимых и разных.

Что касается первого блока, о котором уже говорилось, о  пролонгировании срока приведения минимальный пенсий  к прожиточному минимуму, то, я считаю, если мы принимаем решение,  за которое голосует большинство   в верховном зале, и в том числе те фракции, которые  инициируют сейчас пролонгирование, я думаю, что мы должны эти решения исполнять, даже если исполнять их приходится уже другому правительству.

Что касается второго блока, изменение таможенных тарифов, то  относительно регламента и процедуры в наш профильный Комитет по финансам и банковской деятельности не было ни одного письма или же поправки, или же согласования по изменениям этих ставок, и, к сожалению, мы не принимали в этом участие. Однако,  согласно статьи 1 и 7 Закона Украины "О системе налогообложения" ставки, механизмы, взымания налоговых сборов, а также изменения налоговых ставок должны регулироваться исключительно налоговым законодательством. Поэтому в этом отношении мы бы поддерживали эту норму, но эта норма должна проходить отдельным  законопроектом не в пакете  с социальным блоком. Это во-первых.

Во-вторых. Нам поступила информация о том, что некоторые  компании, производители кондитерских изделий, успели воспользоваться этой льготой, а льгота составляет 30 процентов льготная и 60 в полном объеме. Буквально за это время и мы оставляем за собой право  обратится с депутатском запросом от Комитета в таможенные органы для того, чтобы  узнать, понять для себя и для парлламентариев: какие именно компании воспользовались  этой льготой? И не были ли они близки к тем или иным политическим группам? Спасибо за внимание. И мое мнение, что законопроект в таком объеме поддерживать нет необходимости. Спасибо.

 

ГОЛОВА. Рудьковський з мотивів, одна хвилина, будь ласка, бо був записаний Рудьковський. Одну хвилиночку,  мікрофон - одну хвилину, будь ласка.

 

12:38:47

РУДЬКОВСЬКИЙ М.М.

Шановні народні депутати, Фракція соціалістів не буде підтримувати цей Закон. Ми голосували для того, щоб ми його розглянули і обмінялися думками. Справа в тому, що соціалісти у своїй програмі, ідучи на вибори, заявляли, що ми вважаємо, що мінімальна заробітна плата і пенсії повинні бути на рівні прожиткового мінімуму. Це принципова позиція нас - соціалістів. Ішов Олександр Олександрович Мороз на  вибори Президента із такою вимогою і ми вважаємо, що коаліційний Уряд здатний забезпечити мінімальну пенсію і  мінімальну заробітну плату на рівні прожиткового мінімуму. Ми повинні примусити олігархів, які зараз  володіють 80% власності  в Україні, платити податки. І це наше спільне завдання, і "Нашої України", і Соціалістів, Блоку Юлії Тимошенко. Спільно ми цю, це завдання подолаємо. А люди повинні  отримати 332 пенсії уже слідуючого місяця. Дякую.

 

ГОЛОВА. Так. Шановні колеги, обговорення проекту Закону про внесення змін до Закону України про державний бюджет України на 2005 рік завершено. Я просив би звернути увагу, я там пропоную вилучити слова: "Статті 9". Бо ідеться про зміни до бюджету. Що, що? У назві, назві, я маю на увазі. Я в назві маю на увазі.

Шановні колеги, тому я ставлю на голосування пропозицію Комітету про прийняття  за основу проекту Закону про внесення змін до Статті 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (реєстраційний номер 6475). Прошу визначатися.

 

12:40:48

За-172

Рішення не прийнято.

По фракціях, будь ласка. "Наша Україна" - 97; комуністів - 0; "Регіони України" - 2; Народна аграрна - 9; СДПУ(о) - 1; "Єдина Україна" - 14; СПУ - 0; Блок Тимошенко -  7; "Союз" - 1; "Трудова Україна" та НДП - 3; "Демократичні ініціативи" - 3; "Центр" - 12; "Демократична  Україна" - 11; позафракційні -  12.

Законопроект тоді не пройшов, відхилений.

Шановні колеги, питання завершилося. З мотивів чого?  Ще зараз наступне буде питання, тоді можна... Кульчинський право на репліку мав, його прізвище називалося. Микола Кульчинський, будь ласка.

 

12:41:35

КУЛЬЧИНСЬКИЙ М.Г.

Я хочу відповісти на слова Петра Степановича. І я розумію, що  колегам комуністам не терпиться покритикувати уряд, якого ще немає. І хочу запевнити, що ні як автор законопроекту, ні фракція не збирається відмовляти від ідеї, що і пенсії, і заробітні плати мають бути менші прожиткового мінімуму. Але шановні колеги, ви критикуєте уряд, якого ще немає. Дайте попрацювати і витягнути ті всі гроші. Не треба спекулювати на цьому. Бо ви, захищаючи провладного кандидата і працюючи на нього, тепер вам дуже хочеться звинуватити іншу сторону, яка принесе той добробут українському народові. Я розумію, що вам боляче програвати, але хай люди знають, що нам рік треба працювати, щоб наповнити той бюджет. І не треба на цьому спекулювати.

 

ГОЛОВА. Дякую. Шановні народні депутати, народний депутат, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Геннадій Руденко наполягає на тому, щоб Верховна Рада визначилася щодо його заяви про звільнення з посади голови комітету.

Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради  розглянув це питання і рекомендував голові Верховної Ради відповідно до вимог пункту першого частини другої статті 4.4.6 Регламенту Верховної Ради внести пропозицію про відкликання голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Руденка Генадія Борисовича на розгляд Верховної Ради, відповідно до його письмової заяви.

Тому відповідно до процедури нам потрібно це питання включати до порядку денного. Я ставлю на голосування пропозицію про включення до порядку денного проекту постанови Верховної Ради України про відкликання Голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи до порядку денного. Реєстраційний номер 6509-д.  Прошу визначатися.

 

12:44:01

За-91

Рішення не прийнято.

Верховна Рада хоче, щоб Геннадій Борисович працював на цій посаді. Все.

Я прошу народних депутатів записатися на різне. На табло прізвища народних депутатів, що записалися для виступів у "Різному".

Євген Кирильчук, будь ласка. Поставте, будь ласка, 60 хвилин, час виділіть. Всього 30 народних депутатів, що записалися. Всім, хто не бажає виступати в різному і всіх народних депутатів прошу уважно подивитися на свої робочі місця і забрати всі матеріали на цих робочих місцях.

 

12:45:01

КИРИЛЬЧУК Є.І.

Шановний Володимир Михайлович, шановні народні депутати!

Думаю, що я не буду оригінальним, коли скажу, що дерибан іде зараз по всій Україні великими темпами. Я одержав декілька дзвінків з Волинської області, і думаю, що такі дзвінки поступають зі всіх районів, де ті, хто останні дні виконує обов'язки голів райдержадміністрацій, облдержадміністрацій, заступники сьогодні вмішуються у місцеві бюджети, у перерозподіл коштів на свою користь, на користь своїх підлеглих, вивозять власність державну, приватизують квартири, в яких вони жили. Тобто, йде страшний процес.

Я вважаю, що нам би негайно треба було б видати негайно указ про звільнення всієї цієї категорії з роботи для того, щоб вони хоть не мали права розкрадати власність, перш за все, державну.  Вдруге - комунальну.

Ми сьогодні бачили останніх два дні як Президент Кучма хотів ще двох віддячити за вірну службу і вставити їх, я не кажуть, навіть обрати, у Конституційний Суд, яких звідти не можна було б мінімуму 5 років, яким чином вивезти. При тому: люди, які  абсолютно себе не зарекомендували у судах; люди, які зловживали службовим становищем на попередніх посадах, є страшна інформація про цих людей. І тільки принципова позиція фракції Блоку Юлії Тимошенко не дозволила, щоб ці люди при Президенті, який допрацьовує останній день ввійшли в Конституційний Суд. Таким речам сьогодні потрібно давати серйозну оцінку.

На завершення. Я хотів би сказати щодо останніх двох питань, які, розгорілися в цьому залі дискусія страшна.

Ми подивимося як буде голосуватися, коли ми будемо обмежувати вільні економічні зони, коли ми будемо обмежувати пільги для кланів, олігархів, коли ми будемо ліквідовувати нульові ставки для того, щоб наповнити дохідну частину бюджету, бо, якщо буде різко збільшена дохідна частина, то буде, що у Верховній Раді розподілять на соціальні проблеми.

Але я впевнений, що ми дуже швидко...

 

Засідання веде МАРТИНЮК А.І.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Пузаков, фракція комуністів. Підготуватися Терену (Тарану).

 

12:48:17

ПУЗАКОВ В.Т.

Володимир Пузаков, фракція Комуністичної партії України, Кіровоградщина.

Шановні народні депутати, до нас звертаються жителі кіровоградської області. Нещодавно ви розглядали закон  про міліцію, місцеве самоврядування, при обговоренні якого ви говорили, що демократія неможлива без  створення розвиненого місцевого самоврядування, де одним із головних завдань місцевого самоврядування є забезпечення прав і свобод  людини і громадянина, що включає захист їх життя, здоров'я, честі та гідності.

Але, будь ласка, скажіть, чи це можливо сьогодні в нашій країні, де основним критерієм роботи правоохоронців беруться не професійні та моральні якості, а особиста відданість і готовність виконувати будь-які, в тому числі і незаконні накази та вказівки. Так діяли "правоохоронці", в лапках, Новоукраїнсього району Кіровоградської  області, де за наказом голови райдержадміністрації Балана треба було знищити одне із самих на цей час багатих господарств не тільки району, а й України - КСП "Нива" та його керівника - вмілого, розумного господаря комуніста Огіря Володимира Івановича. На очах людей, застосовуючи брудні і бандитські методи, ці "захисники", в лапках, під козирок виконували команди Балана.

Такими ж методами правоохоронці працюють повсюдно в суверенній, незалежній і демократичній Україні. Тому й не дивно, що зміни, які відбуваються в правоохоронних органах, лише частково можуть бути визнані їх реальним реформуванням відповідно до вимог, пов'язаних з розвитком демократичної правової держави, реалізацією конституційних прав та свобод людини і громадянина.

Отож, реформування правоохоронної системи - це потреба часу. Як зазначив керівник фракції комуністів Петро Миколайович Симоненко, радикальних змін в діяльності правоохоронних структур не можливо зробити без внесення змін до Конституції України, але внесення  цих змін відволікається.

Сьогодення вимагає, що в оперативному порядку потрібно розробити концепцію реформування всієї правоохоронної системи, а не дробити її на внутрівідомчі. Більшість пропонованих адміністративно-управлінських новацій недостатньо впливає на реформування правоохоронної системи, про що свідчить відсутність якісних зрушень. Наслідком цього є численні звернення громадян зі скаргами на незаконні дії або бездіяльність правоохоронців, їх свавілля, грубощі і неповагу до людини, а то й з проханням захистити їх від самих правоохоронців. То чи є надія, що міліція місцевого самоврядування зможе виконувати функцію правоохоронця? Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Терен, фракція Блоку Тимошенко. Підготуватися Бартківу.

 

12:51:35

ТАРАН В.В.

Віктор Терен, Блок Юлії Тимошенко, партія "Батьківщина".

Шановні громадяни України, шановні колеги! Нарешті "кучмізм" іде в небуття, йде ця влада, яка закривавила себе вбивствами Гії Гонгадзе й тисячами безіменних вбивств, йде ця влада корупціонерів, і сьогодні, в останні, так би мовити, хвилини агонізації цієї влади, я хочу сказати те, про що говорив тут шановний депутат Кирильчук. Справді, йде масова "прихватизація" того, що ще не встигли "приватизувати", йде спроба в останні хвилини призначити Кучмою своїх людей скрізь, де тільки можна, зокрема, це було вчора верхом цинізму - спроба протягти двох членів Конституційного Суду, і ми цього не дозволили.

Закінчується епоха Кучми, і я вітаю з цим громадян України, епоха, яка характерна була, крім усього іншого, тим, що Кучма намагався усіх з усіма пересварити, і наостанок пересварити Захід, Південь, Північ і Схід. І я хочу сказати, що дуже символічно.

Дуже символічно і дуже  прикметно, що  інавгурація нового Президента України відбудеться саме 22 січня - в день злуки, історичний день, коли Україна заявила про себе як єдина держава, яка впевнено націлювала свої кроки в майбутнє. На жаль, тоді Україна не встояла. Але вона мусить встояти зараз, встояти на віки і ствердити себе як держава  могутня, демократична,  цивілізована і передусім демократична, бо правильно говорив свого часу Симон Петлюра, що без демократичної України не може бути вільної, демократичної Європи. А якщо Україна демократична і по-справжньому незалежна, то це значить, Президент повинен негайно  дати заяву і про вступ в ЄС, і в НАТО, бо лише НАТО і ЄС можуть бути альтернативою до російських амбіцій і  переглянути негайно треба все те, що наробили із реверсним нафтопроводом і переглянути це членство в ЄЕП, де Україні не може бути місця. Ми за нормальне співробітництво, за конкретні договори, але не за наднаціональні структури, бо незалежність для нас надто дорогою ціною дісталася для того, аби ми потім............... нею. І звичайно ж  реальне утвердження української державної мови, бо це ганьбище, коли в українському парламенті до сьогодні ми чуємо мову сусідньої держави і передусім ми впевнені, що буде піднята на нормальні європейські рівні життєвий рівень населення. Але ми не хочемо помсти. Але по закону мають відповідати Ківалов, а не те, що він сьогодні ректор  Юридичної академії в Одесі; ті, хто бив студентів; ті, хто віддавав злочинні накази, вони мають нести  відповідальність по закону. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Бартків. Підготуватися... Зубанов передає Корсакову.

 

12:54:49

БАРТКІВ В.П.

Шановні колеги народні депутати! Шановні радіослухачі! Василь Бартків, Українська народна партія, депутатська група "Центр". Ситуація, що склалася, в Державному комітеті України з державного матеріального резерву протягом останніх 2 років яскраво свідчить  про злочинний підхід окремих вищих посадових  осіб держави  до виконання ними своїх службових  повноважень та нанесення шкоди інтересам держави в обсягах, що можуть призвести до повного знищення та псування запасів товарно-матеріальних цінностей державного резерву. Зокрема. в першу чергу  необхідно звернути увагу на наступне. Під час проведень засідань тендерних комітетів та  засідань конкурсних комісій у Державному комітеті з державного матеріального резерву  масово відбуваються порушення чинного законодавства.

Це проявляється у наступному. Переможців тендерів та конкурсів визначає особисто голова Держкомрезерву  Пєсоцький. Як правило,  переможцями цих процедур стають  звужені кола комерційних структур, не враховуються інтереси вітчизняних товаровиробників та підприємств, відповідальних зберігачів  товарно-матеріальних цінностей, державного та мобілізаційного резервів. Масово  відбуваються фальсифікації та підробки з документами, що стосуються проведення тендерів  та конкурсів. Так у серпні 2004 року  участь у тендерах та закупівлі продовольчого зерна до Державного резерву приймали комерційні структури, які не є вітчизняними товаровиробниками. Також підприємства системи  Державного  резерву, які приймали участь  у тендерах, хлібні бази та хлібокомбінати та були акцептовані за прямою вказівкою Пєсоцького, здійснювала приймальна продовольчого зерна  від посередницьких комерційних структур в порушення чинного законодавства за завищеними цінами.

Під час зернової кризи керівником Держкомрезерву приймалося рішення про закупівлю продовольчого зерна іноземного походження по ціні щонайменше на 50 відсотків перевищували реальні ринкові ціни, та за своїми якісними показниками  не відповідало вимогам Держкомстандарту або  підмінялася якість.  Непоодинокі   випадки закладання до державного матеріального резерву зараженого зерна та пророслого зерна.

Без врахування економічних раціональних чинників одноосібно приймається рішення стосовно переміщення товарно-матеріальних цінностей  Держрезерву з одного підприємства на інше, що у свою чергу призводить до економічних втрат в особливо великих розмірах, при цьому використовуються бюджетні кошти.

Подібна злочинна схема напрацьована також і в інших групах товарно-матеріальних цінностей державного резерву, на які за браком часу я не маю можливості зосередити вашу увагу.

Хотілося б звернути вашу увагу на ті тенденції, які сьогодні відбуваються в Україні, особливо  пов'язано з керівниками, які  оббивають пороги, ходять, перефарбовуються за п'ять хвилин до свого кінця в інший колір, це стосується таких керівників, які  зловживали, повертали ПДВ і у Харківській області. Також стосується керівника Держкомрезерву.

Шановні колеги! Найближчим часом вашим співрозмовником  буде Генеральний прокурор. Ми знаємо, якщо не все, то дуже багато. Так, що не тратьте сили і ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Будь ласка, Зубанов передає слово Корсакову. Підготуватися Шкілю.

 

12:58:07

КОРСАКОВ О.Я.

Уважаемые коллеги, Фракция "Регионов Украины", 50-ый виборчий округ.

На данный момент в Украине идет расправа над  неугодными СМИ. При чем преследуются не только отдельные журналисты и руководители телекомпаний, но и непосредственно теле- радиоорганзации. Хроника событий. Журналисты телекомпании "Украина" в выборный период неоднократно получали  угрозы в свой адрес и по телефону, и по электронной почте, и даже  на улицах. Это подтверждается не только докладными записками сотрудников ТРК и электронными письмами в их адрес, но и обращением в Ворошиловский районный отдел милиции города Донецка. Угрозы личного характера от имени организации "Пора" и сайта "Майдан" получили по почте  в фирменном конверте "Поры" и руководитель Макеевской ТРК "Юнион" - Наталия Захарченко и главный редактор Одесской ТРК "Реал-информ" - Светлана Фабрикан.

В именных письмах сказано: "Сообщаем Вам, что сайт "Майдан" и гражданская компания "Пора" продолжают работу над проектом "Черная книга выборов". В результате мониторинга нарушений по 1-ому и 2-ому туру мы вынуждены констатировать, что ваше имя попало в список предполагаемых нарушителей Закона Украины о выборах Президента Украины и занесено в электронную базу данных самых активных нарушителей. В связи с этим считаем нужным Вас предупредить, что с помощью наших активистов намерено усилить наблюдение персонально за всеми Вашими действиями, как со дня, до дня голосования, также непосредственно в день выборов. Хотим сообщить Вам, что в случае поступления новой информации о Ваших нарушениях, Ваше имя навсегда будет вписано в базу данных - "Черная книга украинских выборов" и Вы будете привлечены к уголовной ответственности".

Это только те факты, которые стали известны. А сколько журналистам угрожали еще? Эта организация позволяет  себе подменять суды. Далее, член Национального совета по вопросам телевидения и радиовещания - Виталий Шевченко забыл не только об этике человеческих отношений, но и о Законе  позволяет себе без суда и следствия публично обвинять ТРК "Украину" в преступлениях, которая та не совершала.

Более того, не соблюдая правила оформления запросов от Нацсовета на бланке правительственной телеграммы, а не на бланке Нацсовета за подписью  народный депутат Шевченко от 28 ноября требовал у ТРК представить видеозаписи эфира 28 и 29 ноября.

По нашему мнению, действие выше указанных сотрудников Нацсовета содержат все признаки коррупционных действий и признаки цензуры. 20 января на  заседании  Нацсовета по вопросам телевидения и радиовещания  ТРК "Украина" получила предупреждение, что можно расценивать не иначе, как преследование за объективное освещение политических событий, происходящих в Украине.

Сейчас в странах Западной  Европы появляется специальный термин...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Шкіль. Підготуватися, так Сятиня передає Кармазіну.

 

13:01:29

ШКІЛЬ А.В.

Дякую.  Шкіль Андрій, фракція Блоку Юлії Тимошенко.

Ви знаєте, от........... наша тема виступу, але я не можу хоча б дві  хвилини, півхвилини не зупинитися на виступі попередника.

Це от зараз  така компанія розгортається. Бізнесмени, олігархи, злочинці, які накрали за весь період перебування при владі, які використовували державу як власну кишеню, липкими своїми пальцями залазили постійно у Державний бюджет, зараз  із себе мнять, ви розумієте, нову опозицію. Оце подивишся на цю опозицію, яка сумарно важить десь стільки, скільки важить одна частина населення  України, яку вона розкрадала, і віриш, дійсно, хлопці страждали і зараз ще продовжують страждати.

Це ж скільки треба мати наглості, щоб зараз переконувати когось, що їх переслідують. У страху очі великі, але  не треба вважати, що ми будемо діяти такими ж самими методами, як ви діяли проти нас. Не переживайте, вам не доведеться страждати так, як змушували ви страждати нас. Ваших рідних  не будуть переслідувати, у ваші вікна не будуть летіти пляшки із  запалювальними сумішами. І ваших журналістів не будуть відвозити у Таращанський ліс. Тому що так поступали ви і ваш режим. А вами буде займатися об'єктивно, абсолютно виважено відповідні судові органи, слідчі органи, якщо хтось на це заслужив. Все решта - побрехеньки про те, що хтось когось переслідує, я думаю, мало сумнівна. "ТРК Україна" я думаю, хіба це тільки її реклама зайва і так цей канал ніхто не дивиться крім тих, хто його створює. То в принципі, я думаю, що це було тільки як засіб реклами.

Хотів би сказати про інше, що суспільство потребує, суспільство потребує очищення. Ми справді зараз маємо зрозуміти, що дуже багато буде слів і словесів з приводу того, що хто є опозицією, хто нею не є. Я думаю, що взагалі поняття "опозиція" - це коли певна група людей, яка в опозиції до влади перебуває говорить, що на 75 відсотків ми не поділяємо те, що вони роблять, а на 25 ми поділяємо. Нинішня так звана в лапках "опозиція" , яка зараз намагається терти кулаком по щоках, стираючи крокодилячі сльози на сто відсотків не збирається поділяти те, що робить народ і робив , і буде робити народний президент, то про яку опозицію можна говорити. Ви стоїте на позиції ворогів , ворогів українськості і української державності, це ваші члени ваших партій розривали Україну і намагалися федералізувати її і федералізовують до цього часу. А я переконаний, що шлях України все одно прямий і простий. Ми все одно будемо в НАТО, ми все одно будемо в ЄС, ми все одно будемо квітучою, великою, потужною, могутньою державою не дивлячись на ваші кволі потуги зупинити прогрес і суспільство. Не можна, вказуючи там на те, що у когось розв’язались шнурівки, зупинити поступ, ні вам цього не вдасться і нікому це зробити не вдавалося. Ніколи ще ніхто не вигравав у власного народу. Народ завжди перемагав, він переміг цього разу і доведе, що переміг назавжди.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Замість Сятині слово має Кармазін. Заєць Іван передає слово Мовчану.

 

13:04:42

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, "Солідарність", Блоку Віктора Ющенка  "Наша Україна".

Шановні народні депутати, шановні громадяни України! Причиною створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування причин незадовільного стану системи державних закупівель і перевірки фактів можливого зловживання службовим становищем посадових осіб стали ті неподобства, які були в системі ряду міністерств. Ми хочемо, щоб все суспільство знало, які питання зараз ставляться комісією, скажімо, до Міністерства охорони здоров'я. І нехай усі дізнаються як відповість потім на них керівництво Мінздраву.

Чи правда, що держслужбовець Мінздраву Хоромушко була одним з керівників комерційного банку Чорноморської банк "Реконструкції і розвитку", що став у період 2003-2004 років одним з головних фінансових партнерів Міністерства охорони здоров'я.

Глава наглядової ради пан Клименко Володимир Миколайович був одним з керівників окритого акціонерного товариства "Кримський депозитарій", що виступав засновником цього банку.

Чи правда, що в період 2003-2004 років він працював одним з помічників міністра Підаєва?

Неодноразово порушувалися питання про монопольний статус Чорноморського банку "Реконструкції і розвитку" як Страхового банку  більшої частини фінансових операцій. Природно такий статус не міг бути легімітизований внутрішньовідомчими нормативними документами.

Однак, він міг де-факто .... по корупційних технологіях. Поставити в цій справі крапку можуть тільки повна вичерпна інформація про тих, хто перемагав у тендерах проведених МОЗ за останні 2 роки. Адже, не може бути такого, що переважна більшість переможців випадково застрокувала свої угоди в одному і при цьому мало кому відомому банку, що не входить, навіть у 20 ведучих банків України, а саме, і ЧБРР.

В контексті цього питання ми хочемо ознайомитися зі списком переможців у тендерах за 2003-2004 роки.

Один з актів перевірок КРУ містить інформацію про те, що в 2003 році через порушення термінів проведення бюджетні кошти тендерів, бюджетні кошти тривалий час знаходилися в комерційних банках на рахунок комерційних підприємств.

Чи правда, що співвласником одного з таких банків було керівництво Міністерства охорони здоров?

Хто конкретно з чиновників МОЗу ініціював відставку професора Кримського медичного університету Бабаніна?

Хто конкретно був ініціатором і організатором відкриття тендерних торгів в грудні 2004 року на весь бюджетний 2005 рік? Коли, ..Мінекономіки недвозначно забороняв проводити будь-які дії щодо закупівля, не говорячи вже про те, що на момент цих тендерних процесів  не був прийнятий бюджет 2005 року.

Хто конкретно з фахівців МОЗ вніс до списку закупівлі лікарських засобів для лікування дітей з онко і гматологічними захворюваннями препарат левофлоксоцин? Затвердження рішенням постійного тендерного комітету, що очолює пан Загородній. Якщо він абсолютно протипоказаний для лікування дітей. Погодьтеся, що тут дуже багато питань для Генеральної прокуратури України. І ми чекаємо  на них відповідей, щоб повідомити про них ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Павло Мовчан замість Івана Зайця.

Підготуватися Зубову.

 

13:07:59

МОВЧАН П.М.

Шановний Адам Іванович, шановні колеги!

кілька дів тому до сесійної зали занесли законопроект, ініціатором якого, автором є Олександр  Олександрович Мороз. Це закон за номером 3410/8  - про внесення змін до Закону України "Про мови в Українській РСР".

На трибуну цю мене змусила вийти безпрецедентна спекуляція навколо цієї теми тієї людини, яка претендує сьогодні на левову частку у виконавчій владі, зокрема, у сфері ідеологічній.

Я знаю, що фракція соціалістів запропонувала цілу низку депутатів на відповідальні посади у сфері гуманітарній саме - освітній, культурній, гуманітарній. І я думаю, що весь спектр вони хотіли б охопити з підходом таким, яким сьогодні можна називати антиукраїнським і антиконституційним. Цей законопроект, фактично, узаконює стан російської мови, яка стала предметом спекуляцій під час виборчих перегонів.

Закінчилися вибори, треба говорити про той кричущий стан, в якому перебуває українська мова. Конституційний суд поставив крапку 14 грудня в 1999 році, який сказав про те, що положення частини першої статті 10, за яким державною мовою в Україні є українська мова, треба розуміти так, що українська мова як державна, я нагадую всім, і в тому числі і соціалістам, є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органам державної влади та органами місцевого самоврядування - мова актів, роботи, діловодства, документації, печаток тощо і інші, а також в інших публічних сферах суспільного життя, який визначається законом і Конституцією, бо 10 стаття - це норма прямої дії.

Чому пропонує Олександр Олександрович все зробити навпаки, все всупереч рішенню Конституційного Суду, яке є остаточним і не може бути оскарженим, як було написано в цьому, я сказав би, вироці, для того щоб ця тема не порушувалася ніколи і не давала нагод для того, щоб спекулювати саме на цій проблемі. Я хотів би, щоб ми зрозуміли: при таких речах не можна рідну матінку продавати, аби для того щоб відвоювати якийсь відсоток на сході України.

Шановні мої друзі, ми стояли з вами пліч-о-пліч задля чого? Задля того, щоб допомогти реалізувати програму Януковича? Цього недопустимо робити. І ми будемо все робити для того, щоб покласти край цим спекуляціям.

А принагідно хотів сьогодні усіх запросити до Будинку вчителя, де о 18 годині ми вшануємо...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово має народний депутат Зубов. Грязєв - не бачу. Цушко передає. Гапочці підготуватися.

 

13:11:21

ЗУБОВ В.С.

Валентин Зубов, фракция Блока Юлии Тимошенко, партия "Батьківщина".

Дорогие друзья, уважаемые коллеги, никогда еще не приходилось мне с таким удовольствием выступать по завершению работы сессии Верховного Совета, как сегодня.

Пользуясь такой уникальной возможностью, я хочу поздравить всех нас, присутствующих в зале, всех наших радиослушателей, всех наших избирателей с победой, великой победой действительно народного Президента Виктора Андреевича Ющенко. Еще раз, пользуясь такой уникальной возможностью, хочу искренне поблагодарить, ну, от своего имени как руководителя одного из окружных штабов, людей, простых людей, которые работали, и под час работали в невероятно тяжелых условиях политического и физического прессинга на местах, особенно в восточных районах нашей страны. Благодарю членов своей команды по 58-му избирательному округу, город Славянск, Славянский район, и всех тех, кто, не взирая на огромнейшие трудности, приближал эту великую победу.

Вместе с тем, хочу обратить внимание и ваше, и всех, кто нас слушает, на то, что от нового Президента, от нового правительства ждут, люди простые ждут уже реальных, конкретных дел, и они не хотят ожидать улучшения жизни где-то в далеком будущем, они ждут непосредственно  сегодня, завтра уже улучшение качества жизни. И это правильно. Поэтому, новому Президенту, новому правительству, всей его команде прийдется работать очень серьезно, напряженно, в невероятно тяжелых условиях, потому что наследство оставлено действительно очень тяжелое.

Хотел бы обратить, уважаемые коллеги, ваше внимание на ту особенность нынешней президентской избирательной кампании, которая состоит в том, что впервые в новейшей истории Украины она сопровождалась не только развитием идей, но и действий сепаратистского характера. Я русский человек, прожил всю жизнь на Украине, но я очень люблю эту страну, люблю украинский народ и считаю, что те силы, которые осмелились вбросить в общество идеи сепаратизма, должны нести полную ответственность в соответствии с действующим законодательством. Скажу больше. Люди, которые призывали к сепаратизму и  которые осуществляли конкретные действия, должны быть привлечены к уголовной  ответственности и по очень тяжелой статье за измену Родины. Если мы не положим конец этим сепаратистским настроениям, нас ждут очень тяжелые  испытания, очень тяжелые испытания и мы допустить этого не можем.

И последнее, что бы мне хотелось сказать. Обращаясь к тем, кто, как для них кажется, неожиданно проиграли, хочу сказать: "Друзья мои! Это нормально. Вы проиграли и учитесь не только жить в условиях плюрализма мнений, учитесь проигрывать. Украина у нас одна, и мы все должны работать во благо...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Грязев відсутній. Цушко віддає слово Гапочці. Підготуватися Бондаренку.

 

13:14:39

ГАПОЧКА М.М.

Шановний Адаме Івановичу! Шановні народні депутати! Всім відомо, що зараз під час процесу формування нового уряду, розкладу  всіляких політичних пасьянсів звісно вже нічому не можна дивуватися. Для того, щоб зайняти теплі крісла  самим або  поставити в них своїх людей і деякі наші колеги нічим не нехтують, дозволяючи  собі озвучувати з цієї високої трибуни різні нісенітниці, яких їм надають зацікавлені особи мабуть перед самим виходом на трибуну, стиль роботи яких... робота цих депутатів збігається з стилем роботи всім відомого доктора Геббельса, який говорив, що  чим "невероятнее ложь, тем охотнее  в нее верится".

Така біда спіткала одного із наших колег, колегу Бартківа, яка вже двічі підряд з цієї трибуни озвучує системно чиїсь замовлення і веде наклеп на Державний комітет з матеріальних резервів,  особисто на голову Пєсоцького, голову цього комітету. В оприлюднених даних настільки  перекручені реальні факти, що зупинятися на їх спростування немає потреби і даремно гаяти час.

У депутатській групі "Союз" немає жодних сумнівів стосовно того,  що виконуючи певне замовлення на підрив позитивного іміджу  Державного резерву і його керівництва, на жаль, замовлення має під собою не тільки  політичне, а й економічне підгрунтя. Справа у тому, що  у багатьох з цих питань  прикриває свою особисту  комерційну зацікавленість депутатським мандатом, наклепами на голову державного комітету, як  персонально відповідаючого за цю роботу. Незадоволені та ображені  стали багато тих, хто  по колишньому керівництву комітету використовували  державні засіки, як свої особисті. Вочевидь, що багатьом сьогодні не  подобається стабільна та ефективна робота Державного комітету України, у них вже давно своє бажання розподілити  омріяні портфелі.

Сьогодні, на превеликий даль, слід заявити, що  поруч з депутатами, які є дійсно патріотами  держави, є і такі, що  виконують замовлення відповідних комерційних структур, намагаються нашкодити роботі державного комітету.

У мене у руках документи, в яких зафіксовані  відповідні звернення до всіх структур  влади: і Ради НБО, і Генеральної прокуратури, і МВД, і уряду і всіх відповідних структур, які протягом півроку, зафіксовано тут перелік  документів, де зверталася, ініціювала держкомітет цю роботу. І я, підтверджуючи конкретними документами, хочу передати, Адаме Івановичу, ці документи для протоколу, що ця робота велася комітетом, з ініціативи   боролися до того, як ці ще факти тільки народжувалися, але їм не було дано відповідної оцінки. Тому я прошу  Комітет по депутатській етиці і Регламенту застосувати відповідні чинники до нашого колеги відповідно наклепу і поведінки на нашого колегу депутата, який працював двічі в Парламенті і сьогодні працює у Уряді.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Володимир Бондаренко, "Наша Україна". Підготуватися Бокому.

 

13:18:03

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, Блок Віктора Ющенка, "Наша Україна", місто Київ.

Шановні колеги, шановні радіослухачі, я хотів сьогодні оприлюднити відкритий лист групи народних депутатів України, обраних у  місти Києві до Київського міського голови, депутатів Київської міської ради та  громадян міста Києва. В ньому ми пишемо, що правління режиму Кучми увійде у історію України сторінкою найганебнійшого пограбування народного добра та дискредитації державної влади і місцевого самоврядування. На жаль, ці процеси торкнулися і міста Києва. Зокрема мова іде, про незаконне і аморальне вилучення міських земель з Пущі Водиці, Кончі-Заспи, Феофанії та  з інших загальноміських рекреаційних зон та передачі їх різноманітним юридичним та  фізичним особам, здебільше із структур, що обслуговували збанкрутілу владу.

Нам відомо, що Київрада ухвалила це рішення , передбачивши забезпечення великими  земельними ділянками через державне управління  справами таких видатних діячів в лапках, як Гавриш, Шуфрич, Задорожний, та багатьох інших. Серед бажаючих отримати ділянки площею біля одного гектара, більшість депутатів Київради та керівників міста. Вважаємо, що такі дії не відповідають  інтересам киян і вимагаємо негайно скасувати всі рішення Київради, що стосуються передачі у власність, чи довготривалу оренду земельних ділянок в  зоні Пуща Водиці, які були ухвалені в 2004 році та переглянуте таке ж рішення по іншим зонах. Після цього вважаємо за необхідне оголосити конкурс на створення  загальноміських центрів відпочинку для дорослих і дітей з водопарками, кінноспортивними базами, спортивними туристичними зонами та інше.

В разі скасування зазначених рішень, відпаде необхідність в оголошенні місцевого референдуму з цих питань, який ми маємо намір ініціювати у місті Києві, як  народні депутати, обрані киянами. Цей лист підписали: Володимир Бондренко, Борис Безпалий, Микола Томенко, Микола Поліщук, Сергій Терьохін, Леонід Черновецький, Валерій Лебедівський та Юрій Оробець.

Я хотів би звернутися і до багатьох депутатів Верховної Ради, будь-якої фракції  мене це сьогодні не цікавить. Зробіть добровільний крок на повернення тих ділянок, які сьогодні вже намітили, і хтось  почав городити паркан  великий навколо них. Я думаю, що кияни ніколи не погодяться з тим, щоб перлини Пущі-Водиці, а також Феофанії, яка перепахана сьогодні структурами колишнього Прем'єр-міністра для створення власного гнізда, а також Кончі-Заспі  надійшли у розпорядження і були за парканами тих, хто, тимчасово дорвавшись до влади, використав їх лише для власного збагачення. Ми вважаємо, що вартість ринкова одного гектара землі і Кончі-Заспі і Пущі-Водиці не менше одного мільйона доларів. І це дало б можливість поповнити ті дірки у бюджеті, які залишив уряд Януковича для нового уряду. Цей уряд, розкравши країну, розбазаривши її, сьогодні протягує нові і нові законопроекти соціального значення, розповідаючи про те, як йому добре живеться в опозиції. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бокий. Підготуватися Рудьковському.

 

13:21:18

БОКИЙ І.С.

Іван Бокий, фракція соціалістів.

Я думаю, всі ми відчуваємо, що суспільство в Україні насичено негативом. Цей негатив сіє політика. І серед цих негативних тенденцій на першому місці ідуть провокації. Провокації служать одній меті: розколу суспільства. Ми, соціалісти, вже виступали із заявою  з цього приводу. Приводом для розколу стали мовні проблеми, релігійні, регіональні  і так далі. Ідуть спекуляції на національних почуттях. Я вчора дивився мітинг у Донецьку і дуже прикро було слухати людське обурення навколо питань, яких фактично  не існує. Не було  і не має в опозиції, яка зараз іде до влади, ні ненавісти, ні злих намірів до жодного регіону, до жодної нації. Вас добрі люди просто вводять в оману. Зараз ідуть спекуляції із цієї трибуни зокрема навколо проекту Закону про мови в Україні, автором якого є Олександр Мороз.

Хочу з усією відповідальністю заявити, що він прийнятий якраз з турботою про долю української мови і водночас про долю мов усіх мовних груп в Україні. І якщо він  пропонує статус офіційної мови для мовних груп у регіонах чи містах за рішенням місцевих представницьких органів з обов'язковим дотриманням статусу державної української мови, то тут треба зрозуміти, що це загрози мові державній не становить, але це створює сприятливий клімат для всіх мов і заспокоює громадську думку, усуває різного роду спекуляції навколо мовного питання і долі російської мови в Україні зокрема. Не більш і не менш, і не треба політичної істерії і провокації навколо цього. Стаття 6 цього проекту у новій редакції цілком узгоджується з Конституцією і відомим рішенням Конституційного Суду. І не творіть образ ворога там, де його нема із того, хто зробив для України більше, ніж ті, хто сьогодні на цьому спекулює.

Треба зупинити і провокації і іншого роду вже від прихильників нової влади. Я вважаю справжньою провокацією проти нового Президента України ініціативу групи близьких йому осіб про висунення його на Нобелевську премію миру за помаранчову революцію. Такі ініціативи може лоскочуть комусь п'яти, але вони тільки дискредитують і Україну, і Президента, і саму революцію. Та й досвід у цій справі вже є, згадаймо Горбачова, згадаймо наміри Кравчука одержати цю премію і знамениту фразу Олеся Гончара, який заявив, що він не дав би йому і картопляної медалі.

Навіщо і кому потрібні такі аванси щодо інавгурації і взагалі до реальних результатів? Навіщо взагалі ця істерія  навколо політичної біжутерії? Треба звільнити суспільну атмосферу від провокацій як з одного, так і з супротивного боку. Не підставляймо Україну і не створюймо їй образ такої собі незрілої пані, яка любить гризтися і ганятися за нагородами.

Україна і кожен її громадянин мають бути гідними своєї історії і свого майбутнього уже сьогодні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Рудьковський. Підготуватись Баранівському.

 

13:24:32

РУДЬКОВСЬКИЙ М.М.

Рудьковский, фракция социалистов.

Уважаемые народные депутаты, уважаемые слушатели! Действительно, вопрос, который разделяет западную и восточную Украину - это вопрос языка. Он искусственно внесен в наше общество. Во время избирательной кампании один из кандидатов от власти обещал клятвенно, что он будет проводить и принимать этот закон. Но как только закончилась избирательная кампания, о нем забыли.

Фракция социалистов и Социалистическая партия в своей программе имеет одним из основных положении принятие русского языка как официального языка в Украине.

Это никакое не посягательство на статус государственного языка украинского. Мы считаем, что русские граждане, граждане, которые говорят на русском языке, особенно, старшего возраста, в Восточной Украине должны получить возможность общаться в государственных органах и чувствовать себя полноценными гражданами нашей страны.

Будучи кандидатом Александр Александрович Мороз не подымал этот вопрос для того, чтобы не было политических спекуляций. Но, сразу же после окончания избирательной компании и выступил инициатором этого закона.

Я обращаюсь к вам, народные депутаты, принять этот закон, не откладывая, максимум в марте. И таким образом дать сигнал гражданам Украины восточной, что те, кто победили вовремя избирательной компании. Они не отделяет, не хотят сказать, что восточная Украина - это второй сорт. Должны проголосовать все, ы социалисты, и коммунисты, и "Наша Украина", этот закон должен подписать Виктор Ющенко и показать, что он Президент всей страны, всего украинского народа.

Мы сегодня должны обязательно, принимая такие законы, принимать законы социальные для того, чтобы показать, что новая власть пришла не для того, чтобы делить, распределять, а для того, чтобы защищать интересы простых людей. И то, что мы сегодня отбросили предложение опять уменьшить минимальную пенсию, мы сделали правильно, новое правительство, если обеспечит наполнение бюджета. сможет повышать пенсии еще в этом году и минимальную заработную плату.

Мы должны  пересмотреть прихватизацию, которая осуществлена в нарушении законодательства. Мы должны вернуть "Криворожсталь" в государственную собственность, Облэнерго в государственную собственность, все объекты, которые приватизированы в нарушение законодательства. И тогда будут деньги для выполнения социальных задач.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат Баранівський, підготуватися Нощенку.

 

13:27:45

БАРАНІВСЬКИЙ О.П.

Фракція соціалістів, Олександр Баранівський.

Шановні народні депутати, шановні наші виборці!

Мене дуже радує те, що останнім часом великі чиновники і група народних депутатів стали надзвичайно любити рідну українську землю. На жаль, ця любов появилася тільки до тих земель, які знаходяться в межах міста Києва чи на особливих, так сказати, курортах України, яким, практично, немає ціни.

Коли мої колеги говорили сьогодні про те, що земля біля Києва, у Конча-Заспі коштує один гектар біля мільйона доларів, і якої побрали хто 13 гектарів, хто п'ять, хто три, заплативши там, відповідно, копійки, то виникає у мене сьогодні питання. Недавно у пресі пройшла інформація, що в Криму куплений був санаторій "Гурзуф", куплений за 4,5 мільйони гривень, коли за минулі два роки  з Державного бюджету не ремонт цього ж санаторію було витрачено 21 мільйон державних грошей. Запитується: а як так могло статися в Україні? Це були господарі чи це були тимчасові люди, які тільки і бачать Україну в тому, як її розтягнути?

Слідуюче питання, 28 грудня готель "Україна", в якому багато проживали народні депутати, отримуючи відповідно... чекаючи на отримання житла, люди, які працюють в цьому готелі 28 грудня отримали повідомлення, що вони всі вже звільняються із своїх посад, так...... цей готель вже, практично, вкрадено і вже на його місці утворено закрите акціонерне товариство. Скажіть, як це можна було зробити за такі лічені дні під час виборчої кампанії?

Це все веде до того, що є в Україні, діє така злополучна "дуся" - Державне управління справами, і що кому хотілося вкрасти, все проходило через цю злочинну організацію. Бакай, як кажуть, давно вже втік за межі України, який керував цією ж ДУСею, але справа, як ми його бачимо, живе і сьогодні.

Не зрозуміло, чому веде себе так Генеральна прокуратура, адже є всі засоби, щоб зупинити цей вал розкрадання, чому себе веде так пан Чечетов. Не боїшся закону, то боявся б уже Бога, побоявся б своїх би виборців України.

Чому сьогодні так безславно закінчує свій другий президентський термін Леонід Данилович Кучма, в якого ще й були, ще й сьогодні діють певні важелі, щоб зупинити цю всю навалу.

І питання - не можу не зупинитися на мовному. Той, хто хоче звинуватити фракцію, зокрема Мороза, що ми десь щось підігруємо комусь, в Україні склалися такі реалії, що половина населення розмовляє українською мовою, половина - російською. І за один день ніхто не вивчить українську мову, якщо він все життя розмовляв російською. І нічого не заважає нам, коли буде російська мова мати статус офіційної. Це зовсім не ущемляє нашої державної мови. Тому давайте на цьому спекуляцій робити не будемо. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Нощенко Микола, "Демократична України". Підготуватися Зайцю Володимиру.

 

13:31:01

НОЩЕНКО М.П.

Нощенко Микола Петрович, 160 Глухівський виборчий округ, Сумщина, депутатська група "Демократична ініціатива".

Шановний головуючий, народні депутати, виборці! Виконуючи депутатські повноваження, я неодноразово для захисту прав своїх виборців використовував цю трибуну для депутатських запитів, і зокрема до Кабінету Міністрів, вищих посадових осіб. Це і питання збереження сталих цін на найголовніші товари та послуги для населення, питання роботи залізничного транспорту, надання послуг державними установами та інше. І належне реагування і вичерпні відповіді я одержував лише від першого віце-прем'єра Миколи Яновича Азарова. Проте це приємні виключення, а не система в роботі уряду, урядового апарату. Конструктивної роботи, наприклад, з віце-прем'єром Кириленком, на жаль, не склалося. Глибоко шануючи, я повинен говорити правду. Розгляд останніх запитів народних депутатів передоручалося відповідним міністерствам. І як результат - відписки.

Конкретно по проблемі. У жовтні 2004 року я за наполяганням органів місцевої державної влади, представників громадських організацій, громадян .................району Сумської області звернувся до уряду щодо сприяння у вирішенні питання утилізації тисячі тонн отрутохімікатів, які в 1975 році із усієї області зведені на прирейковий склад залізничної станції побіля .......................району. Склад непридатних і заборонених пестицидів розташований на кордоні із Росією у поймі річки Десна.

До речі, подібні склади є і в Ямпільському районі мого округу, селищі міського типу ..........,  інших районах округу.

Відповіді від уряду я не одержав. У відповіді ж міністр охорони навколишнього природного середовища підтвердив наявність цього лиха. Приміщення, де зберігаються ядохімікати 30 років знаходяться в аварійному стані, частина отрутохімікатів взагалі  під відкритим небом без охорони. І жодного слова про перспективу ліквідації цього екологічного лиха, небезпеки для довкілля та жителів прикордонних населених пунктів. Що будемо чекати? Вибуху, масових отруєнь населення чи ноти протесту від росіян?

Шановний Іване Григоровичу, я звертаюся до уряду вдруге із тією проблемою. Ви, як найвища посадова особа, можете доручити розгляд депутатського запиту міністерству, але рішення по ньому ви повинні  приймати особисто. Уряд не є поштовий ящик. Прошу повернутися до проблем утилізації ядохімікатів як  в конкретному випадку, так і в цілому по Україні. І останнє. Перемагати як і програвати треба гідно. Тому  Адам Миколайович, прошу робити зауваження народним депутатам, які використовують цю трибуну для збурення суспільства, закликаючи розправлятися за політичні переконання. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. На жаль, у "Різному" депутат може говорити що хоче. Так, заєць передає слово Шурмі, будь ласка. І там ще 1 хвилина. 4 хвилини, будь ласка.

 

13:34:14

ШУРМА І.М.

Ігор Шурма, фракція Соціал-демократичної партії України (Об'єднаної). Депутатська фракція  Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) звертається з офіційною заявою до нової влади щодо припинення жорсткого політичного терору, який з нечуваним розмахом розгорнуто проти громадян України за те, що вони проголосували чи відкрито підтримали іншого кандидата в Президенти. Численні факти цькування, залякування і розправ над людьми стали, на жаль, страшною ознакою виборчої кампанії. На революційному Майдані лунали промови про вільне життя для кожної людини,  незалежно від її політичних поглядів, а поза Майданом панувало гоніння і  шельмування. Особливо потерпала від цього і в тому числі і Львівська область. Львівська обласна організація Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) ... постійно надходили повідомлення про дії прихильників ідей, які належать до  "Нашої України".

Численні пікетування помешкань членів партії, а надто секретарів райкомів та міськкомів з настійливою вимогою вийти з партії, розпустити парторганізації наносили масовий, системний, а отже, стверджуємо, організований характер. Пікетування зазнали і ті голови  районних державних адміністрацій, які не є членами СДПУ(о), які є позапартійними, але мали свою позицію. Чого вартує тільки  опломбування кабінету, а пізніше і автомобіля голови районної державної адміністрації Кам’янкобузької районної державної адміністрації. І це той округ, по якому вибиралися два депутати від Блоку   "Нашої України" Петро Олійник і Олег Тягнибок.

З особливим занепокоєнням  сприймаються  нами факти погроз фізичної розправи  над однопартійцями. З таким проявом нової демократії зіткнулися наші секретарі Городоцької і Дрогобицької та Бориславської міських організацій.

Мабуть, як "демократичні" , суспільство має сприйняти і наступні факти. Оприлюднення на  зсіданні сесії Львівської обласної ради звернення  коаліції, так званих, національно-демократичних сил  Львівщини із закликом до членів СДПУ(о) залишити ряди і розпустити фракції у рай- і міськрадах. Масова  організація збору  підписів за відкликання депутатів всіх рад обраних від СДПУ(о). З обуренням ми сприймаємо  факти втягування у політичне протистояння дітей. До образ від ровесників додалися ще й дуже розумні вчинки дорослих. В одному із сіл Перемишлянського району дітей, чиї родичі проголосували за Януковича,  заставляли по годині стояти на колінах  і відмолювати гріхи батьків. Опозиційність до місцевих "Наших українців" не пробачається ніде. Саме таким чином, а не звичайним хуліганством  ми пояснюємо  спалювання автомобілів першого заступника секретаря Мукачівської СДПУ(о) Івана Чубірка та його брата.  Правоохоронці і на подію  просто не реагують, вони ігнорують і заяву секретаря Закарпатського обкому   СДПУ(о) Різака про   спробу незаконного проникнення до його помешкання. Справу по цей день не відкрито.

Я би хотів звернутися до свого земляка Андрія Шкіля, який  перед тим виступав і сказав, що ті гоніння продовжують тривати. Чого тільки  вартує інтерв'ю голови Львівської обласної Ради Михайла Синдака, на шпальтах газети "Галицька зоря". Півтори сторінки з закликами заборонити  одну з політичних сил, так як, з прикладом, так як це було зроблено свого  часу з "Комуністом".

Це не є поодинокі випадки. І якщо ми тут не називаємо фамілії, адреси, то тільки по одній причині, що завтра до тих людей будуть чергове постукування і запитання: чи Ви зробили вірні кроки?

 Я сьогодні з цієї трибуни акцентую питання по тій причині, що під час помаранчевої революції Віктор Ющенко завізував проект Указу про права опозиції. Цей  проект має бути зреалізований зразу, з  перших днів, коли він стане Президентом. Я надіюся,  що як Ющенко стане Президентом, то  ті люди, які належать до його оточення  не будуть брати приклад з тих репресій, яких пережив український народ на початку 900-их років. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Поліщук - відсутній. Будь ласка, Пхиденко. Підготуватися Оржаховському.

 

13:38:47

ПХИДЕНКО С.С.

Станіслав Пхиденко, Фракція компартії України.

Я предметом сьогоднішньої розмови хочу зробити соціальні програми, соціальних захист трудящих, а в тому числі моїх виборців. Я упереджую докір тих, які мені скажуть, що з початку треба економіку поставити на належний рівень, а потім заробити гроші, а потім здійснювати соціальні програми. Я це добре знаю. І дотримуюсь такого принципу. Всі ми добре бачимо і розуміємо, що соціальні програми - це завжди буде, є і будуть обличчям всіх Урядів і Президентів. Сьогодні в залі сесійній розгорілося гострі суперечки, щодо як раз виконання обіцяних соціальних програм, тим Урядом, якого ще немає і  тим Президентом, якого ще немає, ось.

Що ж виходить? Виходить, що на помаранчевому Майдані було наобіцяло, та і в програмі Віктора Ющенка дуже багато обіцяно в плані соціального захисту. Люди, чесно кажучи, а їх відверто, треба сказати, немало було і не тільки в Києві, а в інших містах, повірили в те, що дійсно сьогодні і, як сказав Віктор Андрійович, оберіть мене, і ви завтра проснетеся в іншій  державі. Так от, шановні друзі, вибори вже відбулися, ще інавгурації правда не було Президента, у неділю вона відбудеться. І в неділю вже в 12 годин дня ми будемо мати справжнього законного Президента в Україні. І слід думати, що він буде все це виконувати те, що наобіцяв.

На превеликий жаль, те, що ми сьогодні почули у сесійній залі, навіває великий смуток і позбавляє нас у впевненості у тому, що ці соціальні програми будуть виконані. Ну скажімо, мінімальна пенсія, 284 маємо. Уже робиться все, щоб цієї пенсії не було. А ми шановні виборці, я хочу сказати вам, що на 2005 рік прожитковий мінімум затвердили 423 гривні. Отже, у цьому бюджеті вже ваша пенсія повинна була б бути не 284, а 423. І на цій цифрі стояли у свій час навіть і представники "Нашої України". Вони, поки ще вибори не відбулися, вони голосували, при  чому активно. Зараз вони категорично так же активно відмовляються від цієї цифри, мовляв, у бюджеті грошей для цього немає.

Те ж саме можемо сказати про військові пенсії, про які сьогодні говорили. Ну що,  лише один член  "Нашої України" проголосував  за законопроект Цибенка і таке інше.

Що ж нам обіцяють взамін? Обіцяють взамін... Оце професор Черняк, він, я його поважаю за те, що  він завжди має свою думку, дуже правильно зробив.  Що ж нам обіцяють взамін твердо те, що буде виконано, це люстрація. Розумієте? Ну, для виборців, які можливо не зовсім знають це слово, це відсторонення, значить, після певної перевірки тих людей, чиновників державних, які в апаратах державних працюють...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Оржаховський, за ним - Соломатін.

 

13:42:03

ОРЖАХОВСЬКИЙ А.В.

Анатолій Оржаховський, фракція Компартії України.

Шановний Голово, колеги, виборці.

Кілька разів через виступи з трибуни, депутатські запити мені доводилося порушувати проблему збереження та охорони історичної пам'ятки на честь воїнів визволителів міста  Цюрюпинська, що на Херсонщині. Уряд, що відходить з політичної арени,  23 грудня минулого року, без врахування думки ветеранів, місцевого суду, не зважаючи на  те, що країна готується відзначити 60-ті роковини великої  перемоги, прийняв рішення  та дозволив Херсонській облдержадміністрації перемістити пам'ятник "Гармата" з центру міста до паркової зони.

Таким рішенням урядові чиновники глибоко образили учасників війни та пішли на поступки правим силам і їх духовним послідовникам, не інакше як бажаючи прислужитись.

Без дозволу на демонтаж пам'ятника місцевої влади 15 січня нинішнього року було самочинно скоєно акт вандалізму відносно історичної пам'ятки, котра засвідчувала світлу пам'ять трьох з половиною тисяч загиблих радянських воїнів, котрі звільняли в роки війни таврійське місто. Організатором руйнації пам'ятника став настоятель місцевої автокефальної православної церкви. Користуючись вихідним днем разом із спільниками, окремими депутатами міської ради та членами козацького леськівського коша було розбито металеву огорожу та якірний цеп, піднято краном символ визволення, встановлений на честь 40-річчя визволення міста від німецько-фашистських загарбників. Зі сльозами на очах сприйняли таку новину ветерани. На адресу керівництва парламенту,  Херсонської обласної та республіканської ветеранської організації, народних депутатів йдуть численні телеграми обурення з вимогою зробити все, аби антиветеранське рішення уряду було відмінено. Інакше наші батьки мають намір проявити громадську непокору.

Звертаються ветерани і до пана Ющенка, аби він приструнив своїх однодумців, радять не починати перші президентські кроки з неповаги до символів війни. Слід пам'ятати, що кожен день війни для її учасників був часом випробувань, героїзму задля майбутнього держави.

Підписи мешканців Цюрупинська, а їх декілька тисяч, свідчать про вимогу відновити пам'ятник у початковому виді за рахунок тих, хто його зруйнував. В іншому разі розвіюється міф запевнень Ющенка щодо політичного та релігійного єднання заходу і півдня України. На черзі слід чекати, мабуть, і інші безчинства помаранчової влади.

Справедливою є і вимога до Генеральної прокуратури встановити правомірність прийняття вищезазначеного рішення виконавчою владою, фактичною приналежністю земельної ділянки, навколо котрої розгорілись суперечки, відкриття карної справи щодо виконавців злочинного акту.

На моє переконання, перспектива України невтішна. Замість поваги до своїх батьків та матерів, відродження економіки моралі нищиться спокій у суспільстві, його історичне минуле. Це, мабуть, і є  дійсне лице влади, що прийшла, розуміння...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Соломатін.

 

13:45:22

СОЛОМАТІН Ю.П.

Юрій Соломатін, фракція комуністів.

Шановний Адам Іванович, шановні колеги, шановні співвітчизники!

Відповідно до вимог пункту 8.3.3 Регламенту діяльності Верховної Ради України я був змушений звернутися до Голови Верховної Ради України Литвина Володимира Михайловича з проханням про надання мені слова для позачергового виступу на ранковому засіданні 21 січня 2005 року у зв'язку з незадоволеннями відповідями Генеральної прокуратури України від 18 січня, Служби безпеки України від 31 грудня і Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування обставин отруєння кандидата на пост Президента України народного депутата України Ющенка Віктора Андрійовича від 12 січня.

На мій депутатський запит щодо умов та обставин забору крові та інших біологічних речовин у хворого Ющенка Віктора Андрійовича, умов збереження та транспортування зазначених зразків з австрійської приватної клініки "Рудольффінерхауз" до аналітичних центрів  в Нідерландах та інших країнах, достовірності вимірювань в названих зразках вмісту отруйних речовин відповідей я отримав нуль.

Отримані мною відповіді свідчать про наступне. Перше, в перелічених вітчизняних державних інституціях до цього часу відсутні будь-які офіційні документи про факт отруєння Ющенка Віктора Андрійовича, хоча належні запити на міждержавному рівні до австрійської приватної клініки "Рудольффінерхауз" та готландської аналітичної лабораторії з діоксинів було зроблено.

Друге, хворий Ющенко Віктор Андрійович та його політична команда до цього часу де-факто уникають співпраці з переліченими вітчизняними державними інституціями України, тобто саботують таку співпрацю.

Тому я прошу хворого у зв'язку з отруєнням Президента України Ющенка Віктора Андрійовича виконати свою передвиборну обіцянку перед українською громадою про те, що після перемоги на президентських виборах він оголосить всі  відомі йому обставини його отруєння та назве прізвища замовників та виконавців цієї ганебної акції.

Більш того, я вимагаю від Президента України Ющенка Віктора Андрійовича наголосити зазначені відомості до акту інавгурації 23 січня цього року. В іншому випадку, будуть піддані обгрунтованому сумніву його моральні чесноти та право говорити від усього українського народу, тим більше що на цю посаду Віктор Андрійович був обраний лише 40 відсотками голосів громадян України, які мають право виборчого голосу.

Прошу вважати цей мій виступ до Голови Верховної Ради України Литвина Володимира Михайловича депутатським запитом для здійснення ним від імені Верховної Ради України контролю за ситуацією, яка склалася навколо отруєння Президента України Ющенка Віктора Андрійовича.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідно до Конституції Президентом стає людина, та, яка обрана, після прийняття присяги. До того він ще не Президент.

Так, по дві хвилини, будь ласка, Черняк і Каденюк.

 

13:48:53

ЧЕРНЯК В.К.

Володимир Черняк, фракція "Наша Україна".

Шановні народні депутати, шановні виборці! Вибори закінчено, забудьте. Ми всі українці, і всі повинні працювати на Україну. Ми всі українці як політична нація. Новий Президент України - це Президент усієї України, а не окремої її частини. Хіба Буш став президентом тільки тих штатів, в яких він переміг Керрі? Ющенко переміг Януковича із значно більшим відривом, ніж Буш Керрі. Як відомо, Керрі наступного після виборів ранку, не очікуючи остаточних результатів до десятої відсотка, привітав з перемогою Буша. І це є проявом високої політичної культури, якої нам не вистачає. З іншого боку, проявом низької політичної культури є акти помсти переможців над переможеними. Немає переможців і немає переможених. Перемогла демократія, переміг український  народ. Є влада і є опозиція. Опозиція - це найбільш надійна опора влади. Нам потрібно подолати ставлення до опозиції як до ворожої сили, це також буде проявом високої політичної культури.

Не можуть не дратувати спекуляції стосовно двох Україн - Сходу і Заходу. Дійсно, існує дві України, але це не Схід і Захід, а національно-демократична і кримінально-олігархічна Україна. Зараз вирішується питання, хто кого переможе?

Найбільшою проблемою для нової влади буде завдання опинитися на рівні тих високих соціальних очікувань, які існують в суспільстві. Це найбільш випробування для Президента, для уряду і для парламенту. І все залежить вирішальною мірою від того чи вдасться сформувати нову якість влади не просто нову владу, нових людей туди ввести, а, це повинна бути нова якість влади. І тільки таким шляхом йдучи, можна буде вирішити ті складні економічні, соціальні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Леонід Каденюк і завершуємо. 2 хвилини.

 

13:51:26

КАДЕНЮК Л.К.

Дякую, Адаме Івановичу.

Шановні друзі, останнім часом загострилися проблеми пенсійного забезпечення військових пенсіонерів, що викликали звичайно справедливе обурення з їхнього боку. Ну, в зв'язку з цим я вважаю, за доречним нагадати військовим пенсіонерам, що на розв'язання цієї гострої соціальної проблеми 15 червня 2004 року за ініціативою нашого комітету прийнятий закон України про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, яким встановлюється новий порядок обчислення військових пенсій.

Згідно з новою нормою закону пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення з останньої штатної посадою, перезвільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах  встановлених законодавством. Закон  набув чинності з 1 січня 2005 року. Цим законом встановлено, що особи, яким раніше призначені пенсії відповідно до цього закону, пенсії з 1 січня 2005 року  вони  приймаються за 50 відсотків, будуть  видаватися, а з 1 січня 2006 року   100 відсотків перерахованої пенсії.

Але, на жаль, на бюджет 2005 року статтею 39 Закону України "Про Державний  бюджет" встановлена обмежена база перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького, рядового складу  органів внутрішніх справ та деяких інших осіб на відміну від вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка передбачає перерахунки пенсії раніше звільненим особам, виходячи  з  розширеної бази обчислення пенсій з врахуванням фактичного рівня виплат всіх ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги! Питання "різне" завернене так, як і завершене ранкове засідання Верховної Ради, яке  я оголошую закритим.

Завтра ми відповідно до прийнятих змін до календарного плану роботу на цій сесії працюємо у фракціях, комітетах і групах. У неділю 23 січня о 12 годині розпочнеться урочисте засідання Верховної Ради України. На все добре.

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку