ЗАСІДАННЯ  ШОСТЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

6 грудня  2007 року, 16:10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України ЯЦЕНЮК А.П.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Шановні народні депутати,  я вітаю всіх в цій залі. Продовжуємо засідання Верховної Ради. Хотів би розпочати з інформації. Щойно у нас відбулася Погоджувальна рада.

 Зареєструватися? Зареєструйтеся, хоча реєстрація проходить один раз, але добре. Відкриваю вечірнє засідання, реєструйтеся. 

16:11:27

Зареєструвалося -246

Вечірнє засідання Верховної Ради  оголошується відкритим.

Шановні народні депутати, я хотів би вас поінформувати про результати засідання Погоджувальної ради, яка щойно відбулася.

Перше і саме основне – що той принцип, який був задекларований мною, як Головою Верховної Ради щодо невідступності від норм Регламенту як ключового документу діяльності Верховної Ради, збережений.

Пункт другий.  Ми зараз не будемо розглядати жодних питань, аніж тих, які передбачені статтею 16  Регламенту Верховної Ради, а саме: обрання Першого заступника Голови Верховної Ради та заступника Голови Верховної Ради. При цьому, хотів би наголосити на  значному обсязі роботи, який потрібно провести для формування  всіх керівних органів Верховної Ради, а саме: комітетів Верховної Ради, призначення голів, кількісний склад, перші заступники і заступники.

Хотів би зазначити наступне, що за інформацією, яка була надана відповідно депутатською більшістю, а саме „Блоком Юлії Тимошенко” та „Наша Україна – Народна самооборона” пост Першого заступника Голови Верховної Ради України чітко і виключно пропонується тим фракціям, які не ввійшли до складу більшості. (О п л е с к и)

З огляду на це і на регламентні вимоги, є велике прохання до всіх народних депутатів, в першу чергу до фракцій, нам необхідно провести нормальний підхід щодо обрання таких кандидатур, звичайно, це повинні визначатися виключно ті фракції, які не ввійшли до складу коаліції, які не ввійшли до складу більшості. Задля цього такі фракції попросили взяти півторигодинну перерву з метою: перше - провести засідання фракцій; друге – провести внутрішні консультації і третє – вийти з відповідними узгодженими кандидатурами на розгляд Верховної Ради України.

Зараз, півхвилиночки, дозвольте. З огляду на це, я просив би вас підтримати узгоджені всіма членами Погоджувальної ради пропозиції щодо перерви на півтори години, дати можливість підготувати відповідні кандидатури і, щоб ми сьогодні провели таємне голосування по Першому заступнику Голови Верховної Ради та заступнику Голови Верховної Ради.

Пункт другий – це те, що стосується внесення кандидатури на пост Прем’єр-міністра України. Як я вже повідомляв, така кандидатура внесена. Тому ми просили би, всі депутатські фракції, передати інформацію, і відповідно апарат Верховної Ради, задля того, щоб сформувати графік консультацій Тимошенко Юлії Володимирівни як кандидата на пост Прем’єр-міністра України з усіма фракціями.

І пункт третій, який стосується підходів щодо комітетів Верховної Ради. На Погоджувальній раді було запропоновано надзвичайно багато різних схем і підходів щодо формування комітетів. При цьому я хотів би зазначити, що доки ми не визначимо кількісний склад комітетів нам надзвичайно, практично неможливо пропорційно ділити ці комітети задля того, щоб була узгоджена позиція в стінах Верховної Ради і, щоб не було того, що щойно зараз відбувається і я прошу всіх заспокоїтися і ще раз зрозуміти, що все буде тільки в межах Регламенту і не провокувати на нерегламентні дії, в тому числі і Голову Верховної Ради. (О п л е с к и)

Я прошу, в нас було декілька пропозицій з цього приводу. Одна з пропозицій. І нас була і діє до сьогоднішній день юридично легітимна підготовнича депутатська група. Як один з варіантів вона може напрацювати варіанти і запропонувати нам яким чином ділити комітети. Проте, думаю, що взаємоприйнятне, думаю, що взаємоприйнятне рішення ми виголосимо через півтора години перерви. Коли проведемо консультації по номінантам на дві важливі посади. Це Перший віце-спікер і віце-спікер, і після цього будемо переходити до процедури таємного голосування. Якщо є бажання виступів і обговорення, будь ласка. Матвієнко – по процедурі.

 

16:16:23

МАТВІЄНКО А.С.

Українська Республіканська Партія „Собор”, Блок „Наша Україна – Народна Самооборона”.

Арсеній Петрович, я щиросердечно вітаю вашу позицію стосовно бажання рухатися в організації роботи Верховної Ради виключно у відповідності з Конституцією і регламентом. І я думаю, що це є правильно. Але я хотів би вас просити, якщо ми маємо сьогодні продовжити роботу, то проголосувати зараз за продовження роботи Верховної Ради, поскільки в сімнадцять тридцять, це вже буде пізно.

А друге. Я хотів би запитати вас, Арсеній Петрович. Оце, що діється навколо сьогодні трибуни і в президії, як називається ця вакханалія? Я звертаюсь до Партії регіонів, до комуністів, майте совість, на вас дивиться вся Україна. Що ви творите, скажіть будь ласка, у цьому залі? Я хотів би вас запитати, пане Яценюк, чи знаєте ви чого вони там стоять і як це пояснюється? Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вельмишановні народні депутати! Є пропозиція проголосувати за продовження роботи Верховної Ради, засідань. Якщо по процедурі.

 

ІЗ ЗАЛУ. Ні, ні, не можна голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хвилинку, товариші, півсекунди, я вас прошу. Якщо ви дозволите, без консультантів. Я буду щиро вдячний.

Депутат Зарубінський, будь ласка. Давайте тоді обговорим, щоб все було спокійно. Я прошу по одному виступу від фракції. Будь ласка, депутат Зарубінський.

 

16:17:48

ЗАРУБІНСЬКИЙ О. О.

 Дякую, Арсеній Петрович. Шановні колеги, я хотів би дещо зауважити колезі Матвієнко, що засідання Верховної Ради України може бути продовжено головуючим самостійно або автономно від рішення лише на 15 хвилин. Тобто до 18.15.

Анатолій Сергійович, якщо мова йде про голосування щодо  продовження засідання у другій половині дня після 16 години, то це не важливо, зараз голосувати о 16.18 чи в 17.30 бо і те, і те є нелегітимним, а оскільки продовжувати засідання Верховної Ради можна тільки на утрішньому засіданні Верховної Ради. Якщо ми всі регламентники і законники давайте дотримуватися. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Симоненко Петро Миколайович.

 

16:18:51

СИМОНЕНКО П.М.

Симоненко, фракція комуністів.

Ми пропонуємо зробити перерву і під час цієї перерви узгодити ті питання, які були предметом обговорення на Погоджувальній Раді – це перше.

А по-друге, я хотів би нагадати деяким політикам, у кого  дуже коротка пам'ять, як щитові закривалися, як туалети закривалися, де ви бігали, що ви репетували тут, що  робили. Тому я дуже прошу, не робіть висновки, бо ви якраз цю вакханалію спровокували. 8 місяців Верховна Рада не працювала завдяки цій вакханалії, яку  задіяли ті хто якраз про це зараз і говоре.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Валентинович Турчинов.

З місця - Турчинов.

 

16:19:40

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановні колеги,   я  невеличку репліку зроблю на останній виступ.

 Справа в тому, що Верховна Рада не працювала, тому що вона зганьбила себе корупцією і саме тому вона була розпущена. І подякуйте своїй більшості, яка досить знущається над країною, створює енергетичну кризу на майбутнє і  нашому уряду прийдеться це розв’язувати за те, що, фактично зганьбили український парламентаризм. Але ж я сподіваюсь, шановні колеги, що разом ми поновимо авторитет нашого парламенту.

Що стосується блокування трибуни, чи як це називається. Чесно кажу, мені це не зрозуміло. Ми проводили дискусію під час Погоджувальної ради. Жодна фракція не заявила про  намір блокувати  трибуну, даже погроз таких не було. Або керівники фракції „Регіонів” не контролюють свою фракцію, і просто емоційні депутати розминаються біля трибуни, або я прошу керівників фракцій контролювати своїх депутатів. Це перше.

Друге питання. Арсеній Петрович, я  до вас звертаюся, мені здається, що зараз попросили три фракції комуністи, „Регіони” і Блок „Литвина”  перерву, давайте зробимо і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вже дві фракції просили, тому фактично якщо приєднався „Блок Литвина”, вони скористалися своїм правом. Вони у ранковому засіданні просили перерву.

Да, будь ласка,  для Олександра Валентиновича Турчинова, щоб він закінчив.

 

16:21:09

ТУРЧИНОВ О.В. 

Арсеній Петрович,  у випадку, коли після цієї перерви  ми на  Погоджувальній раді приймемо рішення, що треба продовжити роботу до обрання, ми це встигнемо зробити. Але щоб це не  було спекуляцією треба буде зробити за консенсусом рішенням всіх фракцій. Тому пропозиція це голосувати або не голосувати після того, як  закінчиться консультація протягом  цієї перерви. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Литвин Володимир Михайлович.

 

16:21:36

ЛИТВИН В.М. 

Шановний головуючий, шановні колеги. Ми  ж домовилися з вами,  що ми будемо працювати відповідно до Регламенту і це буде якраз підтримка Голові Верховної Ради. Так от  у Регламенті чітко зафіксовано, якщо є потреба і необхідність продовжити вечірнє засідання, таке рішення можна прийняти на ранковому  засіданні. Але я хочу сказати, що під час засідання Погоджувальної ради ми домовилися, що  зараз протягом півтори години проведемо консультації. Якщо  вони будуть  результативні, тоді цілком зрозуміло, що ми зберемося пів на шосту і відступимо від   Регламенту, проголосувавши двічі: відступити  від Регламенту і друге, прийняти рішення  щодо продовження роботи Верховної Ради України. І я переконаний, що  це нам дозволить  дотримуватися чистоти у наших діях.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні народні депутати,   я хотів би ще раз повторити ту пропозицію, яка висловлена була не тільки Головою Верховної Ради  і не стільки Головою Верховної Ради, а всіма членами Погоджувальної ради. Мова іде про півторагодинну перерву для проведення консультацій щодо номінації на пост Першого  заступника Голови Верховної Ради   і заступника Голови Верховної Ради. Я прошу поставити на голосування питання щодо півторагодинної перерви для проведення відповідних консультацій. Після цього ми проведемо відповідні консультації.

 (Ш у м   у   з а л і)

Дві фракції? Дайте мені тоді письмову заяву двох фракцій про те, що ви просите технічну перерву. При цьому я зазначаю, що відповідно за Регламентом вже дві фракції скористалися цим правом, і вони не мають права повторно ним скористатися. При цьому така перерва не може бути довше 30 хвилин.

Будь ласка, хто хоче слова, хто хоче висловитись? Будь ласка, Богословська.

 

16:23:46

БОГОСЛОВСЬКА І.Г.

Шановні колеги, я хочу нагадати, чому наші колеги зараз стоять біля трибуни. Тому що на ранковому засіданні була зроблена попитка порушити Регламент і створити спеціальний орган для розробки законів, який не передбачений ні законами, ні Регламентом України. Якщо ми зараз дійсно повертаємось в законодавче русло, це нормально. І ми хочемо сказати від Партії регіонів, ми ще раз повторюємо: ми не дамо порушити в цьому парламенті жодної букви Регламенту і будемо завжди вимагати від всіх підтримувати нас.

А щодо пана спікера. Шановний пан спікер, я хочу вам сказати, що на ранковому засіданні було використано право на перерву, на вечірньому не було. Тому, будь ласка, надайте ту перерву, на якій ми наполягаємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Зарубінський. Чи ви з того самого приводу, пане Зарубінський? Депутат Зарубінський, будь ласка.

 

16:24:51

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Шановний Арсеній Петрович, шановні колеги! Ну давайте будемо об'єктивними. Якщо на засіданні Погоджувальної ради, і ніхто не може це спростувати, була досягнута згода, консенсусна згода на півторагодинну перерву, ви, Арсеній Петрович, маєте повне право її оголосити. І в принципі, тут навіть не потрібне голосування. Я ще раз хочу сказати, що після півторагодинної перерви шляхом голосування ad hoc ми можемо змінити процедуру і продовжити засідання. Зараз можна оголошувати перерву відповідно до рішення Погоджувальної ради, яке  було досягнуто шляхом консенсусу. Це нормальна справа. Дякую.

 

ЯЦЕНЮК А.П. Вельмишановні народні депутати, от тепер я абсолютно спокійно  у звязку з тим, що  до мене поступила  письмова заява двох фракцій про перерву на 30 хвилин, оголошую про відповідну перерву для проведення консультацій щодо номінантів на Першого заступника і  заступника Голови Верховної Ради. Дякую.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, дозвольте коротку інформацію.

На превеликий жаль, чи на щастя, консультації в депутатських фракціях не завершилися. Я сподіваюся, що ми все-таки прийдемо обовязково до взаємно прийнятних кандидатур першого заступника Голови Верховної Ради та заступника. Тому давайте можливість надати продовжити відповідні консультації всередині фракцій. І задля цього поступила заява двох фракцій ще на 30 хвилин на перерву. Тому я змушений ще раз продовжити на 30 хвилин перерву.  Дякую.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, дозвольте продовжити вечірнє засідання Верховної Ради. Відповідно до Регламенту Голова Верховної Ради  має право продовжити на 15 хвилин самостійно вечірнє засідання. Ми не  завершили консультації на погоджувальній раді. Проте, хотів би вам повідомити, процес іде і вже те, що почали говорити, це вже дуже позитивно.

Дозвольте коротко вас поінформувати про ті попередні результати переговорів,  тому що їх важко назвати домовленістю, які зараз  досягнуті.

І так, перше, ще раз зазначаю, що більшість в Верховній Раді запропонувала тим фракціям, які не ввійшли до більшості, посаду Першого заступника Голови Верховної Ради. На даний момент немає відповідного подання від фракцій, які не ввійшли до  більшості.

Я хотів би зазначити, що фракції, які не ввійшли до більшості, не обєднані єдиним документом. Тому подання єдиного кандидата не передбачено жодним документом, одначе це предмет їхніх внутрішніх домовленостей.

З огляду на це, ми пропонуємо і просимо керівників всіх фракцій ще раз провести консультації за для того, щоб завтра вранці ми вже мали номінантів на керівні органи Верховної Ради, а саме на Президію, на  Першого заступника та на заступника Голови Верховної Ради.

Друге - те, що стосується комітетів, проходе надзвичайно складна дискусія щодо принципу розподілу комітетів. І тут, відповідно до Регламенту, чітка норма щодо так званої пропорційності. З огляду на це, є декілька підходів, які полягають в наступному, перший підхід – арифметична пропорційність щодо поділу комітетів в залежності від представлення в  Верховній Раді України. Тобто більшість – 14, ті фракції, які не ввійшли до складу більшості – 13. Я маю на увазі, з урахуванням спеціальної комісії з питань приватизації.

Другий підхід – це підхід, який передбачає так звану ймовірну  коефіцієнтну квоту. Такий підхід застосовувався в 2002 році. Але моя особиста позиція, що це було до змін до Конституції, що це було до того, коли, власне кажучи, передбачалося формування коаліції.

І тому буде сумнівним пояснити, з якого підходу, наприклад, Голова Верховної Ради  має 5 балів, чи чотири, чи три. А чому не 250 в розподілі того чи іншого комітету?

Одначе, це ми віддаємо на остаточне погодження, і зараз, після закриття засідання Верховної  Ради, ми не завершили Погоджувальну раду, і сподіваємося, що будемо працювати доволі тривалий час.

Третє, що стосується Прем'єр-міністра України, а точніше, кандидатури на пост Прем'єр-міністра України, я звертаюся з проханням до всіх депутатських  фракцій провести в найкоротші терміни консультації з Тимошенко Юлією Володимирівною на пост Прем'єр-міністра України.

За Регламент у нас чіткий присічний термін розгляду даного питання –  це пятиденний термін. Тому на протязі пяти днів ми повинні  відповідно до Закону "Про Кабінет  Міністрів” провести відповідні консультації і винести дане питання на голосування і прийняти відповідне рішення.

Завершуючи коротке інформаційне повідомлення, хотів би ще раз звернутися до всіх керівників фракцій і до всіх народних депутатів: ми повинні запустити нормальну роботу Верховної  Ради, сформувати комітети, сформувати Президію Верховної  Ради, забезпечити в обовязковому порядку права опозиції у Верховній  Раді і накінець-то розпочати законодавчу і законотворчу роботу, тому що зволікання кожний  день дуже багато вартує для країни. Ми заходимо в рік – у нас немає Закону „Про Державний бюджет”, ми заходимо, фактично, в катастрофічну ситуацію, якщо Верховна Рада не почне активно і нормально працювати.

Вечірнє  засідання Верховної  Ради вважається закритим, наступне засідання  завтра о 10-й годині ранку. Дякую.

 

 

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку