ЗАСІДАННЯ   ТРИДЦЯТЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

6   листопада  2003 року, 10.10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України ЛИТВИН В.М.

 

ГОЛОВА. Шановні народні депутати,  доброго ранку вам. Доброго ранку запрошеним  та гостям Верховної Ради, журналістам.

Я просив би народних депутатів сісти на місце, бо нам зараз доведеться голосувати. Якщо ви не підтримаєте, не  проголосуєте за ту пропозицію, то рішення ж ніякого не буде.

Прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації. Ввімкніть систему "Рада".

10:14:25

Зареєструвалося -407

зареєстровано у сесійній залі 407 народних депутатів. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.

Шановні колеги, сьогодні день народження народних депутатів  України Беспалого Олега Павловича і Гладія Михайла Васильовича. Давайте привітаємо  їх і побажаємо  всіляких успіхів, головне здоров'я. А поки народні депутати цілують іменинників, я хотів би виголосити інформацію.

Перша інформація.  Ми отримали уже рішення Конституційного Суду, щодо законопроекту, першого законопроекту про внесення змін до Конституції. Ми ще офіційно не отримали. Найближчим часом  буде висновок Конституційного Суду по другому законопроекту. Відтак у нас  є необхідність організувати роботу над доопрацюванням цих документів для того, щоб винести на розгляд Верховної Ради України. З цією метою керівники депутатських груп і фракцій у понеділок порадяться. І ми приймемо рішення, хто буде допрацьовувати ці законопроекти, чи ця комісія, яка у нас є, чи можливо буде потреба доповнювати, уточнювати склад цієї комісії. Я просив би керівників депутатських груп і фракцій напрацювати свої пропозиції до такої зустрічі, яку ми орієнтовно проведемо в понеділок.

Наступне. Шановні колеги, всі ці дні ми обговорювали пропозицію для того і побажання керівників депутатських груп і фракцій для того, щоб розблокувати роботу Верховної Ради. Обговорювалося правило чотири питання у цьому зв'язку. Перше. Заслухати інформацію міністра внутрішніх справ, а також міністра освіти і науки. Другий момент - створити слідчу комісію, запропонувавши до складу її одного народного депутата від тридцяти плюс по одному від фракції. Питання виникло в тому, що в останньому проекті, який внесла фракція "Наша Україна" і підтримали інші фракції, пропонується одразу обрати голову комісії - народного депутата Катеринчука. Ми обговорювали сьогодні це питання і дійшли до того висновку, що можливо, щоб не було апріорних звинувачень в упередженості цієї комісії, то очевидно треба створити комісію, а хай вони визначать уже власне собі керівника.

Друга була пропозиція. Я прошу уважно, я поставлю ці пропозиції зараз на голосування, просив би, щоб ви підтримали і проголосували. Послухайте. Ще один момент. Доручити робочій, створити робочу групу, послухайте, будь ласка. Створити робочу групу у складі трьох комітетів, які очолять народні депутати Мойсик, Стретович, а також Матвієнко, які попрацювали тут, а також на місці і дали висновки для того, щоб ми співставили всю інформацію і мали з чого зробити відповідні висновки, рекомендації і пропозиції.

І нарешті четверта пропозиція. Провести у вівторок, у наступний вівторок, після Дня уряду, коли послухаємо інформацію двох міністрів закрите засідання - збори Верховної Ради України, де принципово, відкрито, прозоро, чесно, дивлячись один одному в очі сказати про організацію роботи Верховної Ради, про наші взаємини, про те, що ми маємо робити, що ми повинні робити, що ми будемо робити, щоб Верховна Рада була Верховною Радою, щоб вона сама не працювала на применшення свого авторитету. Нормальні пропозиції? То тепер сядьте, будемо голосувати за них.

 

ГОЛОС З МІСЦЯ. У пакеті за них.

 

ГОЛОВА. У пакеті, тільки сядьте, будь ласка, ви ж не зможете проголосувати. Ну як не проголосують, тоді прибіжите знову сюди, ну ради Бога! Я почекаю, поки ви підійдете. Я прошу народних депутатів, що ще запропонувати в пакеті проголосувати? Давайте, можливо, вибори, що ще проголосувати треба? Бюджет? Давайте проголосуємо в пакеті ще зараз, давайте остаточно, давайте все.

Так, шановні колеги, прошу уваги. Я зараз поставлю на голосування у пакеті такі пропозиції:

1) у вівторок після Дня уряду заслухати інформацію, ми домовились попередньо про формат заслуховування і про регламент заслуховування...

 

ГОЛОС З МІСЦЯ. Сьогодні!

 

ГОЛОВА. Заспокойтесь! Ну треба все, все і зараз. Давайте іти, бо нічого не отримаєте тоді. Заспокойтеся, я вас прошу. Я прошу керівників фракцій або вгамувати своїх керівників, щоб вони виконували домовленості. Так я ж хочу сформулювати. У вівторок, наступний вівторок після Дня уряду заслухати інформацію міністра внутрішніх справ, міністра освіти і науки, після цього провести закрите засідання Верховної Ради, а також прийняти рішення про утворення слідчої комісії у тому процентному співвідношенні, яке я щойно сказав, як то один від тридцяти народних депутатів і плюс по одному від фракції.

Я ставлю ці три пропозиції в пакеті на голосування. Прошу голосувати. Прошу голосувати!

 

10:20:33

За-219

Будь ласка, по фракціях.

Шановні колеги, запишіться. 10 хвилин обмінятися з мотивів і з процедури цього питання, будь ласка. Зачитаємо. Зараз роздрукуйте і кожному народному депутату дайте результати, будь ласка.

 

ІЗ ЗАЛУ. Ми і самі знаємо, народу дайте. Скажіть по радіо.

 

ГОЛОВА. І народу дамо. Не кричіть. Будь ласка, на табло прізвища депутатів, що записалися. Валерій Коновалюк. Фракція "Регіони України".

 

10:21:36

КОНОВАЛЮК В.І.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги!

Я хотів би звернутись і до шановних народних депутатів. Вчора відбулись парламентські слухання з порядком денним "Криза моральна, духовна в суспільстві".

От ми спостерігаємо цю кризу, на жаль, і в Верховній Раді.

Я вважаю, що ті підстави, з яких зараз блокують трибуну окремими політичними силами, ми можемо підтримати любе рішення. Але це ні до чого не приведе. Тому що буде виступ. Це когось влаштовує, когось не влаштовує. І будуть блокувати трибуну постійно.

Тому ми вимагаємо дати нам можливість спокійно працювати, працювати над тими законопроектами, які зараз очікують наші виборці.

Я дуже прошу, Володимире Михайловичу, щоб і регламентний комітет дав з цього приводу своє ставлення, свою позицію - про порушення регламенту. Тому я прошу і тих, хто блокує зараз трибуну: дайте можливість нам працювати, давайте вирішувати питання таким чином, щоб це влаштовувало не тільки вас особисто, а всю Верховну Раду. Дякую.

 

ГОЛОВА. Народний депутат Гаврилюк, Василь Гаврилюк, група "Народовладдя".

 

10:22:55

ГАВРИЛЮК В.В.

Дякую, Володимире Михайловичу.

Уважаемый Владимир Михайлович, коллеги, я бы настоятельно просил не нарушать Регламент. Сегодня у нас с вами есть Регламент, по которому мы живем и работаем, где четко написано, что народный депутат должен голосовать самостоятельно, "особисто". А вы находитесь в Президиуме и показываете, что нужно голосовать там товарищам за вас.

Разблокируйте, пожалуйста, трибуну. Давайте начнем нормально голосовать за тот пакет, который предлагает Голова Верховной Рады. И принимать будем важнейшие законопроекты, которые стоят сегодня на повестке дня. И тогда будет нормальная работа вестись Верховной Рады.

Спасибо.

 

ГОЛОВА. Олег Зарубінський, фракція Народно-демократичної партії України.

 

10:23:39

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Прошу слово передати Валерію Павловичу Пустовойтенку.

 

ГОЛОВА. Валерій Пустовойтенко.

 

10:23:46

ПУСТОВОЙТЕНКО В.П.

Я дякую.

Володимире Михайловичу, ми забираємо і восьму позицію, і цю теж.

Шановні співвітчизники і шановні колеги народні депутати! Протягом кількох тижнів триває безпрецедентне блокування роботи Верховної Ради. Парламентська трибуна перетворилась на місце для оголошення взаємних звинувачень та політичних промов з явним прицілом на вибори і на інструмент ідеологічних маніпуляцій.

Причини цього стану речей для мене є очевидними. По-перше, тіньовий вплив на роботу парламенту, що призводить до посилення напруги в стосунках більшості та опозиційних фракцій, дезорганізує роботу самої більшості, перетворює більшість і весь парламент на публічний придаток бюрократичної системи.

По-друге, надмірні амбіції тих політиків, які вже сьогодні ведуть неприкриту виборчу кампанію і використовують публічну політику, парламент, інформаційні ресурси не лише як засоби для власних виборів.

За таких обставин Верховна Рада не може працювати і фактично приречена на поступову самодискредитацію, за якою неминуче буде слідувати її дострокове переобрання.

Але я хочу запитати: кому вигідно сьогодні дискредитація парламенту і хто бажає дострокових виборів? Адже за такого сценарію програють всі, які б рейтинги не малювали соціологи.

В той же час заявляю, що ні я, ні ви, ні хто інший не мають ніякого права блокувати роботу парламенту, нівелюючи її статус, перетворюючи єдиний законодавчий орган держави на політичну барикаду.

Я хочу назвати третю причину, яка обумовлює нинішню парламентську кризу. Не гальмування політичної реформи, а фактично її ігнорування. 

І хочу заявити, що я переконаний, що є єдиний шлях -  відповідально потрібно зібратися всім керівникам депутатських груп і фракцій і прийняти рішення щодо прискорення підписання...

 

ГОЛОВА. Грязєв, будь ласка.

 

10:25:57

ГРЯЗЄВ А.Д.

Уважаемые коллеги, во-первых я хочу от имени социалистов поздравить вас  с праздником - 60-летием осовобождения города Киева и с наступающим завтра праздником Великого октября.

А слово прошу передать Александру Морозу.

 

ГОЛОВА. Олександр Мороз.

 

10:26:17

МОРОЗ О.О.

Спасибі, Анатолій Дмитрович.

Олександр Мороз, фракція Соціалістів.

Валерій Пустовойтенко сказав правду: тіньовий вплив на роботу парламенту є і адреса цього тіньового впливу - вулиця Банкова, Адміністрація Президента.

Хто блокує зараз роботу Верховної Ради? Давайте з’ясуємо.

Ми внесли пропозицію, яку оголосив зараз Голова Верховної Ради. Як розблокувати роботу Верховної Ради? Почути інформацію силовиків, які збиткуються сьогодні над парламентом за вказівкою Адміністрації Президента.

У день несесійного засідання, наступного вівторка після Дня Уряду. Кому це заважає, чому сьогодні  більшість не голосує, тим самим  провокуючи наступну розправу з Урядом, який частина фракцій ніби відстоює.

Ви дивіться, хто вас веде сьогодні, люди добрі!

Тому я пропоную ще раз поставити на голосування пропозицію Голови Верховної Ради підтримати цю пропозицію і розпочати роботу, бо опозиція, яка голсує одностайно за цю пропозицію, а блокує роботу Верховної Ради більшість, Валерій Павлович, я вам нагадую, щоб ви звернули увагу на цю обставину.

 

ГОЛОВА. Валентин Матвєєв, депутатська фракція комуністів.

 

10:27:39

МАТВЄЄВ В.Г.

Дякую, Володимире Михайловичу.

Шановні колеги! Я  сьогодні вимушений був із лікарні прибути на це  засідання. Ви розумієте самі чому. Регламентний комітет, якщо  буде на це  доручення Верховної Ради,  буде розглядати ситуацію, яка склалася у залі пленарних засідань. Але ви добре розумієте, що виходити з цієї ситуації необхідно нам всім, тобто  Верховній Раді, всім колегам народним депутатам України. А тому можна вийти із цієї колізії тільки узгодженими діями.

І я думаю, що та пропозиція, яка була внесена ще вчора фракцією комуністів, розібратися глибоко і всебічно у тому, що сталося, і щоб не повторилося надалі те, що твориться сьогодні у Верховній Раді України. Необхідно створити тимчасову комісію, а тому я просив би всіх народних депутатів, всі парламентські фракції, депутатські групи проголосувати за створення тимчасової комісії і зняти  напругу. Комісія визначиться хто винен, хто які дії спричинив для того, щоб заблокувати роботу Верховної Ради України. Дякую.

 

ГОЛОВА. Олександр Турчинов, фракція Блоку Юлії Тимошенко.

 

10:29:20

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановні колеги! Те, що відбувалося і продовжує відбуватися у  регіонах, свідчить, що сьогодні під загрозою сам конституційний лад. На окремих територіях України Конституція не діє. Ось у чому проблема, шановні колеги. І саме тому  необхідно викликати сюди тих, хто за це відповідає, хто реалізує антиконституційний  заколот.

Саме тому, шановні колеги, мені не зрозуміло, чому представники більшості, які погоджуються на нарадах, не дають команду на голосування своїм фракціям.

Тому я звертаюся, шановні колеги, до вас,  народні депутати більшості, давайте, виходьте з цієї більшості і формуємо разом демократичну більшість, розблокуємо роботу парламенту і приймемо всі закони, які врятують нашу країну. Слава Україні!

 

ГОЛОВА. Борис Беспалий. Фракція "Наша Україна".

 

10:30:15

БЕСПАЛИЙ Б.Я.

Борис Беспалий. Блок Віктора Ющенка "Наша Україна".

Перше. На жаль, Володимир Михайлович не оголосив хто блокує засідання Верховної Ради тоді б уся Україна почула, що за компромісні пропозиції не проголосувала саме, на жаль, Президентська більшість.

По-друге. Я приєднуюся і наша фракція до привітань Визволителям Києва і тим більш неприпустимо, коли б ці урочисті дні ми приїжджаємо в Донецьк і там або при потуранні влади, або її спиранні є фашистська символіка.

То звичайно нічого дивного, що ми наполягаємо на негайному звіті керівників  всіх силових структур і міністра освіти і науки, які цьому сприяли на створенні слідчої комісії.

Третє. До колег з більшості. От ви нормальні хлопці і дівчата, нормальні депутати і я підтримую значить звернення, і Пустовойтенка, і Турчинова підніміться, на решті, з колін і перестаньте витирати коліньми пилюку на вулиці Банковій.

Станьте самі собою, станьте народними депутатами України і я думаю, що  тоді  разом ми виконаємо те, що ми всі обіцяли виборцями, перестанете бути холуями. Дякую.

 

ГОЛОВА. Юрій Крук. Фракція Народно-демократичної партії України.

 

10:31:34

КРУК Ю.Б.

Уважемый Владимир Михайлович! Уважаемые коллеги!

Мы фракция. Валерий Павлович Пустовойтенко выступил и полностью осветил мнение фракции мы его абсолютно поддерживаем, мы настаиваем на том, что нужно все-таки работу разблокировать. И начать нормально работать в Верховном Совете. Спасибо.

 

ГОЛОВА. Так, що у нас там за часом? Час вичерпаний. Шановні колеги, час вичерпаний, я прошу вас, час вичерпаний.

Шановні колеги, давайте  зараз я таким чином, ще раз повторю пропозиції. Якщо ви рішення не приймаєте, я закриваю засідання Верховної Ради на сьогоднішній день. Не треба декілька, я в останній раз ставлю.  Слухайте уважно ще пропозиції.

Перша пропозиція. У вівторок, тобто у наступний вівторок після дня уряду  заслухати інформацію  міністрів внутрішніх справ, освіти і науки.

Друге. Утворити тимчасову слідчу комісію для вивчення ситуації, пов'язаної із обставинами проведення форуму демократичних сил у Донецьку. Це документ за номером  4326. Пропонується один депутат до комісії від 30 народних депутатів, плюс  по одному чоловіку від  депутатських груп і фракцій.

І нарешті третє. У вівторок після заслуховування інформації відповідних  міністрів  провести  закрите засідання Верховної Ради з порядком денним, про який я вам уже говорив.

Я ставлю на голосування ці три пропозиції у пакеті. Прошу голосувати.

 

10:33:29

За-195

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ.  Оголосіть, хто блокує.

 

ГОЛОВА.  За - 195. Оголошується... Одну хвилинку. Оголошується...

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ.  По фракціях...

 

ГОЛОВА. Шановні колеги, як би  ви не блокували, не кричали, все оголосив би. Не перегинайте мене до  коліна. Ви порушуєте регламент, і я буду його також порушувати.

Я оголошую  перерву до 11 годин, прошу слухати, 11 годин 30 хвилин. Керівникам депутатських  груп і фракцій прошу зібратися...

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. ...більшість президентська блокує Верховну Раду...

 

ГОЛОВА. Прошу зібратися  у кабінеті голови. Не гвалтуйте мене, не вдасться. Я багато  що зобов'язаний.

 

ПІСЛЯ   ПЕРЕРВИ

 

ЗІНЧЕНКО О.О. Зараз іде засідання узгоджувальної ради. Мені запропонували повідомити всім депутатам, що ще 30 хвилин необхідно для продовження засідання Узгоджувальної ради. Продовження буде за розрахунком о 12.30.

 

ПІСЛЯ  ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВА. Так, шановні колеги, ми домовились таким чином, що зараз, і керівники фракцій це підтримали, що зараз всі сядуть на місця, я викладу пропозицію, яка була. Якщо вона не буде у нас прийнята, ми тоді продовжимо консультації. Сядьте, я вас прошу, ніхто не буде нічого не голосування... Я прошу, шановні колеги, я ще раз прошу, сядьте, будь ласка, на свої місця, ніхто не буде продовжувати роботу Верховної Ради, коли у нас не буде тут якогось погодження, коли ми не найдемо компромісу. І ніхто нічого не буде ставити на голосування, ви повірити можете мені на слово. Я прошу! Мені неприємно, коли стоять в потилицю дихають. Ну я прошу вас, сядьте, будь ласка, на свої місця. Ну залишить декілька людей і сядьте всі. Ну що ви, ради Бога?! Я проінформую, потім закрию засідання. Була така пропозиція... Ну можна послухати? Можна послухати, шановні колеги?!

Багато було пропозицій, обговорювалось в тому числі і питання, пов'язане з заслуховуванням інформації керівників силових структур, створення слідчої комісії, створення робочої групи в складі трьох комітетів, проведення закритого засідання.

Я запропонував компромісний варіант рішення, бо були різні, як чотири питання розглянути, так просто провести закрите засідання у вівторок і цим обмежити ці питання. І я запропонував такий алгоритм наших дій. Прошу уважно вислухати. Але я розумію, що він  знімає всі питання і приводи для блокування.

Перше. Зараз терміново створити у складі трьох комітетів Анатолія Матвієнка, Володимира Стретовича,  Романа Мойсика створити робочу групу, Володимира Романовича Мойсика, вибачте, створити робочу групу, яка б терміново дослідила всі обставини, пов'язані з процесами і проблемами, які мали місце в Донецьку.

Підготувати на вівторок розгляд цього питання у Верховній Раді України, наступний вівторок, таким чином, щоб визначити процедуру, порядок розгляду цього питання, осіб, яких потрібно, посадових осіб запросити. І ця робоча група має визначитись в міру участі кожного із запрошених осіб, в тому числі і керівників силових структур, в розгляді цього питання.

Після того, коли ми розглянемо це питання, також записати доручення цій робочій групі опрацювати проекти рішень як то: створення слідчої комісії, якщо це буде потрібно, можливо, ми вичерпаємо цю проблему розглядом, або прийняття проектом постанови, там вносились пропозиції передбачити заходи, які б унеможливили щось подібне на подальший період у зв'язку з активізацією передвиборної кампанії.

Ми дійшли того, що оскільки це питання погоджене щодо розгляду на Верховній Раді, то, якщо постане питання про створення слідчої комісії, нам достатньо буде лише 150 голосів, бо це як наслідок розгляду питання. Тобто не потрібно буде включати в порядок денний створення слідчої комісії і створити слідчу комісію.

Тобто я максимально пропоную компромісне рішення для того, щоб ми розблокували роботу Верховної Ради і заслухати всіх інформацію, кому це потрібно, і дати відповідні оцінки, і поставити необхідні запитання.

Після того перейти до роботи в режимі закритого засідання Верховної Ради, де обговорити головну і нагальну проблему: що ми будемо робити далі, щоб Верховна Рада не втрачала свій авторитет, щоб вона була працездатною, щоб ми були консолідовані, щоб ми могли посилатися на те, що хтось нами керує, щоб ми приймали рішення тут, в сесійній залі, і, прийнявши рішення, забезпечили їх неухильне виконання, щоб авторитет, недоторканність народного депутата при виконанні ним своїх обов'язків народного депутата були неухильно дотримані.

Або інакше ми цим самим, шановні колеги, демонструємо, як ми себе ведемо в сесійній залі, як ми ставимося один до одного, як ми слухаємо аргументацію один одного, так будуть ставитися загалом до Верховної Ради і до кожного персонально народного депутата. Ми самі принижуємо свій авторитет, ми самі втрачаємо свої позиції. З нами будуть поводитись так, як ми того заслуговуємо, так, як поводяться з Україною як з державою, так, як вона того заслуговує. Ми є дзеркальним відображенням цього. Ми не можемо слухати один одного, а хочемо, щоб поважали вас у якомусь окремо взятому регіоні. Да не будуть поважати вас! І мене в тому числі.

Я не виховую. Я прошу заспокоїтись! Я просто розказую, яка є ситуація, і пропоную максимально компромісний варіант. Влаштовує вас це?

Та ви послухайте, я ще раз хочу пояснити для народних депутатів.

 

ІЗ ЗАЛУ. Голосуємо!

 

ГОЛОВА. Та голосувати для цього не потрібно. Якщо є погодження, ми приймаємо рішення, розблокуємо, йдемо далі працювати.

Я ще раз, шановні народні депутати, пропоную максимально компромісну пропозицію, яка враховує всі наполягання, у тому числі фракції "Наша Україна". Ще раз розповідаю.

Перше. Протягом години створюється робоча група на базі трьох комітетів: з питань державного будівництва, з питань... Ну, заспокойтеся, ну, ради Бога! Ну, у вас є якась повага і витримка? На базі трьох комітетів: з питань державного будівництва, з питань боротьби з організованою злочинністю, з питань правового забезпечення правоохоронної діяльності. Ця комісія отримає повноваження дослідити всі аспекти цієї проблеми, підготувати відповідну інформацію і матеріали на  засідання Верховної Ради України на вівторок після Дня Уряду, вона визначає порядок, процедуру, регламент і час розгляду цього питання. Коло осіб, яких потрібно запросити на засідання Верховної Ради і інформацію яких потрібно заслухати, про які ми тут говорили.

Після того вона вносить пропозиції щодо рішень. Якщо це стосується необхідності далі продовжити роботу, то тоді ми приймаємо рішення про створення слідчої комісії і для цього потрібно буде 150 голосів, бо рішення ми будемо приймати за наслідками обговорення питання. Якщо потрібно буде прийняти постанови і визначити заходи, які б передбачали запобіжчики для недопущення чогось подібного, гарантування прав, повноважень народних депутатів, давайте ми їх чітко випишемо і проголосуємо, а після того перейдемо до закритої частини засідання Верховної Ради для того, щоб обговорити наші внутрішні проблеми організації подальшої роботи Верховної Ради.

Відтак я ще раз наголошую - це не виховний момент, а просто констатація того, що я пропоную зробити. Якщо ви погоджуєтеся, нам тоді непотрібно буде голосувати це питання. Я беру на себе таку відповідальність, що ми будемо розглядати в такому режимі це питання.

Скажіть, будь ласка, які ще є потреби для того, щоб блокувати трибуну?

(Шум у залі).

Ми не переходимо до обговорення і давайте будемо триматися толерантно. Заспокойтеся, шановні колеги. Сядьте всі на місця, а тоді буде слово. Якщо не підтримується ця пропозиція, тоді  давайте проголосуємо, що зараз проведемо обговорення.

Я не можу, Вікторе Андрійовичу. Будь ласка, пропозицію.

 

ЮЩЕНКО В.А.

Шановні народні депутати, те, що відбулося у Донецьку - це є нахабство і порушення закону і Конституції.

Тому, чотири фракції українського парламенту:  комуністи, соціаліста, "Наша Україна" і БЮТ наполягають на тому, щоб  це питання, конфлікт, який виник, був врегульований трьома послідовними кроками.

Крок перший. Заслухати інформацію силових міністрів і освіти.

Другий крок.  Створити спеціальну слідчу комісію.

Третій крок. Провести закрите засідання Верховної Ради по  політичній ситуації.

Володимире Михайловичу, я звертаюся до вас. Якщо ми вірно вас розуміємо, ваша пропозиція на вівторок, якщо передбачає, що у цьому залі будуть звітувати силові міністри і міністр освіти  поряд з інформацією по процедурі СБУ, поряд з інформацією робочої групи, яку ви назвали, давайте за це питання будемо голосувати. Але ви тільки скажіть,  що це буде інформація силових міністрів, звіт силових міністрів з правом задати запитання по суті питання. Оце і пропозиція, шановні. І давайте не лукавити. Одна сторона каже: силові міністри у парламенті не появляться, це є позиція, і все решта ініціюється тільки для того, щоб заколисати це питання. Тому я ставлю чітко  формулювання: звіт силових міністрів, міністра охорони здоров'я, освіти, вибачте,  і все, що ви сказали далі.

 

ГОЛОВА. Дякую.

Будь ласка, Валерій Павлович Пустовойтенко.

Потім від більшості Степан Богданович позицію, будь ласка.

 

13:04:00

ПУСТОВОЙТЕНКО В.П.

Я дякую.  Шановні народні депутати! Я  висловив з цього приводу тут, у сесійній залі,  і висловлювався за засіданні депутатських груп і фракцій. Наша принципова позиція: ми можемо проголосувати, але умова єдина -  ви користуєтеся постійно методом тиску  на більшість, на окремих депутатів і на Верховну Раду взагалі. Зніміть блокування, і ми підтримаємо  вашу пропозицію. Поки не буде блокування знято,  ми не будемо  підтримувати ту пропозицію, крім іншої, тільки пропозицію Голови Верховної Ради.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВА. Будь ласка, Степан Гавриш. Позиція більшості.

 

13:04:42

ГАВРИШ С.Б.

Шановні колеги!  Ми ведемо в котрий день дискусію, яка по своїй суті не є регламентною, оскільки  парламентська більшість визначилася піти на зустріч вимогам Блоку "Наша Україна" і на міжкомітетському відповідно до Регламенту і Конституції рівні створити робочу групу, яка б мала вивчити це питання і доповісти нам.

Що стосується негайного і термінового  виклику міністрів для дачі інформації парламенту - ми вважаємо, що для цього  підстав немає ніяких. Оскільки в такому випадку силові міністри будуть поставлені під контроль політичних сил і змушені будуть діяти не відповідно до закону і до своїх професійних обов'язків, а  керуватися виключно  емоціями і політичними вимогами з боку  політичних сил.

Для цього ми пропонуємо провести обговорення  через вивчення цього питання спеціальною робочою групою на міжфракційні  основи на базі трьох комітетів, провести це слухання на закритому засіданні або зборах парламенту і визначитися тоді про необхідність такої інформації в парламенті. Ми не заперечуємо, і навпаки вважаємо за те, щоб представники уряду були на парламентській трибуні і давали нам відповідну інформацію. Але тільки тоді, коли вона буде достатньо аргументована, для цього будуть відповідні підстави, виходячи із традицій і Регламенту, який є в українському парламенті. Дякую.

 

ГОЛОВА. Заспокойтеся.

Олександр Мороз. Два буде від опозиції, два від більшості і будемо закривати засідання.

 

13:06:23

МОРОЗ О.О.

Олександр Мороз. Фракція Соціалістів.

Я би хотів аби хто-небудь міг привести приклад, що в американському чи в будь-якому іншому парламенті 210 депутатів звернулися до міністра прийти на зустріч і пояснити свою позицію, а він проігнорував це запрошення. Його і близько б завтра не було на роботі і це розпорядження прийняв би Президент, якби не було таких повноважень у парламенту.

Сьогодні чітко демонструється нехтування авторитетом вищого законодавчого органу. І ми не вимагаємо крові не від кого, ми хочемо, щоб діяв порядок, передбачений Конституцією. Кабінет Міністрів і його структури підзвітні Верховній Раді за Конституцією. І тому мусить бути тут той, хто відповідає за правопорядок у державі, щоб йому не кортіло говорити, що він є представником політичної сили, що він буде брати участь у виборах наступних президентських, тим паче, що ми знаємо, що  Президент уже прийняв рішення  іти на третій строк, нехтуючи Конституцією. Тому це не просто блокування. І сьогодні блокує Верховну Раду не опозиція, а  те, що сказав сьогодні від більшості Степан Гавриш, що вони вважають, що непотрібно, щоб  йшли сюди  силовики, бо вони сьогодні їм  підконтрольні, він ще думає, що  вони йому підконтрольні. Ні.  Він завтра побачить, як  вони будуть бить його, і тоді він буде інакше думати, але буде пізно. Щоб цього не було, треба сьогодні приймати рішення.

 

ГОЛОВА. Шановні... Репліка - Гавриш. Прошу прізвища не називати.

 

13:08:07

ГАВРИШ С.Б.

Шановний Олександр Олександрович, можливо, треба більш точно вивчати  чужу історію для того, щоб не робити помилок у своїй. Коли ви робите такі заяви, треба дуже уважно керуватися традиціями, які  є в тому числі і в американському Конгресі, де опозиція, пробачте мені, не сидить на голові Верховної Ради і не блокує роботу свого Конгресу.

З іншого боку, хотів би вас застерегти відносно таких образливих виступів до своїх колег, бо не дай Боже, щоб били не тільки мене, але і вас також.

 

ГОЛОВА. Шановні народні депутати,  дозвольте... Я прошу уваги. Дозвольте узагальнено. Я хочу почати з того, що сказав Олександр Олександрович. Шановний Олександр Олександрович, ми щойно домовилися на дещо іншому, ніж ви сказали. Давайте ж будемо виконувати домовленість. Ви мені сказали, якщо ви скажете оці свої пропозиції і наголосите, що будуть запрошені, і ми заслухаємо інформацію відповідних, ну, я прошу вас, ми говорили про інформацію,  завтра... Ну, заспокойтеся, я прошу вас. Ну, у вас є совість чи ні? Я бачу ви її на роботу не берете, коли йдете. Так ви сказали:  тоді це питання буде розблоковане, ми рішення приймемо. Зараз ви дещо інше почали говорити. Тому, шановні колеги, у нас склалася  така ситуація, що те, що ми домовляємося з керівниками група і фракцій не спрацьовуємо. Давайте голосуванням визначимося. Або давайте будемо щось робити, уповноважити людей, тих, які приходять і за свої рішення відповідають. Бо я скажу, переламати я намагався ситуацію, переламати більшість і запропонувати таке рішення, яке б розблокувало роботу Верховної Ради. Прийшли до сесійної зали, з'явилися дещо інші позиції. Я ще раз хочу їх повторити, і ви зрозумієте. Про те, що говорив зараз Віктор Андрійович, про те, що говорив Олександр Олександрович, воно фактично є, але яка тільки послідовність. Ще раз уважно прослухайте, одну хвилинку. Та, ну, послухайте. Ви можете послухати, ще раз я хочу сказати. Можливо, я не точно висловився, може ви зараз більш чітко зрозумієте.

Розглядати питання потрібно? Потрібно. Всі зійшлися на цьому, да? Далі. Але що пропонується? Заспокойтеся, Йосип Вікентійович, ви ж розумна людина. Я прошу вас. Але шановні колеги, але для того, щоб будь-яке питання розглядати, очевидно треба його підготувати. Ми домовилися, що це питання треба розглядати у вівторок. Домовилися? Домовилися. Але пропонується порядок підготовки цього питання. Що зараз три комітети, вдумайтеся, які находяться в руках опозиції, якими керують керівники опозиції, Анатолій Матвієнко, Володимир Романович Мойсик, Володимир Миколайович Стретович, вони забезпечують підготовку цього питання у вівторок до розгляду.

 

ІЗ ЗАЛУ. Його немає у порядку дня.

 

ГОЛОВА. При чому тут немає? Я ще хочу пояснити для Бондаренка, який би заглянув би у Регламент.

 

БОНДАРЕНКО В.Д. Мені не треба заглядати. Якщо не буде у порядку дня, ми не зможемо прийняти 150 голосами рішення.

 

ГОЛОВА. Я ще хочу йому раз пояснити. Що питання про включення до порядку денного того чи іншого питання визначає Погоджувальна рада. Ми його визначили. Якщо ми його визначили і є...

 

БОНДАРЕНКО В.Д. ...... проголосують.

 

ГОЛОВА. Ну, знову за рибу гроші. Я просто... Скажете, проголосуємо. Дайте я поясню. І сказав, сказав Бондаренку і всім іншим народним депутатам, що якщо це питання ми у вівторок розглядаємо, обговорюємо, то рішення, які ми будемо приймати, вони будуть прийматися як наслідок обговорення. І для прийняття рішення по слідчій комісії нам не потрібно буде 226 голосів. Якщо я кажу, я за ці слова відповідаю. Достатньо 150 голосів, і приймається рішення про слідчу комісію.

Але коли питання готується, шановні колеги, питання, яке готується на розгляд, будь-яке питання, комітет, який є профільний, він визначає, що доповідачем з цього питання виступає такий-то міністр, співдоповідачем з такого питання виступає такий-то член комітету або керівник комітету, стільки-то часу відводиться на запитання, на відповіді, стільки-то часу відводиться на обговорення. А коли більше 45 хвилин, тоді питання це голосується для того, щоб було погодження залу, або ж потрібно, щоб не було заперечень в залі.

Відтак ми фактично зняли всі застереження, ми фактично домовилися про те, що будуть і силовики, і буде такий формат розгляду питання і така процедура, як це запропонують голови комітетів.

Але я, шановні колеги, хочу з усією відповідальністю сказати, що я можу проголосувати, зараз поставлю, але питання в іншому, і блокування іде зовсім з іншого приводу, і знають ті, хто блокують, чому воно йде. Я не хочу говорити.

 

ІЗ ЗАЛУ. Кажіть, кажіть!

 

ГОЛОВА. Шановні колеги! Наступне питання дивіться в наступному, яке стоїть першим на розгляді порядку денного нашої сесії. І ви цього не хочете приймати, розглядати рішення.

Тому, шановні колеги, я ту пропозицію, яку я запропонував, якщо хочете, ще поставлю на голосування. Ну я ще раз українською мовою... Ми зараз голосуємо в пакеті... Якщо ви елементарну логіку маєте, дайте можливість сказати.

 

ГОЛОС З МІСЦЯ. Логіку маю.

 

ГОЛОВА. Зараз я ставлю на голосування такі пропозиції: у вівторок...

 

ГОЛОС З МІСЦЯ. Звіт.

 

ГОЛОВА. Одну хвилиночку, дайте я закінчу. У вівторок ми розглядаємо інформацію з приводу ситуації. Друге, одну хвилиночку, друге. Одну хвилинку. Друге. Приймаємо відповідні рішення про створення слідчої комісії, приймаємо інші постанови за результатами обговорення, за результатами обговорення, що не потребує включення до порядку денного, оскільки питання буде включене до порядку денного.

 

ГОЛОС З МІСЦЯ. Не буде.

 

ГОЛОВА. Ну слухайте! І третє, що ми після того проводимо закриту частину засідання Верховної Ради. Я цю пропозицію ставлю на голосування, прошу всіх проголосувати.

 

13:14:34

За-96

Шановні народні депутати, засідання, шановні колеги, давайте по фракціям.

Шановні колеги, зараз я скажу, хто голосував за цю пропозицію.

"Наша Україна" - 0; Комуністична партія України  - 58; "Регіони України" -4;  Партія промисловців, підприємців і "Трудової України" - 0;  Соціал-Демократична партія України - 0; "Народовладдя" - 3; Соціалістична партія України - 0; Блок Юлії Тимошенко - 0; "Демініціативи" - 0; "Європейський вибір" - 9;  Аграрна партія - 0; НДП - 0; "Народний вибір" - 0; Позафракційні - 3.

Я думаю, одну хвилинку, про звіт ми не домовлялись, я не буду ставити взагалі.

Не кричіть.

Шановні народні депутати, отже, цікава склалась картина, що  більшість солідаризувалась з "Нашою Україною", очевидно, виникли якісь таємні домовленості. Для того, щоб їх прояснити, я оголошую засідання Верховної Ради на сьогоднішній день закритим.

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку