Засідання 1 (продовження)

Опубліковано 10. 10. 2024

 

ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

10 жовтня 2024 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватись прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитись до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України Антона Івановича Кіссе, "Довіра", а також Арсенія Михайловича Пушкаренка, "Слуга народу". Вітаємо іменинників, бажаємо доброго здоров'я, плідної роботи і нових досягнень в ім'я України.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати, минає 960-а доба повномасштабної збройної агресії російської держави-терориста проти нашої держави. Український народ щодня демонструє неймовірну мужність та незламність, відстоюючи свою свободу, незалежність і гідність перед навалою загарбника. Неоціненна роль наших захисників і захисниць, які на передовій, ризикуючи всім, боронять кожен сантиметр рідної землі. Кожна втрата в цій жорсткій боротьбі стає глибоким болем для нашого народу.

Згадаймо і вшануймо в хвилині мовчання усіх воїнів, які поклали своє життя за незалежність України і свободу її народу. Вшануймо також пам'ять всіх безневинних жертв, які загинули внаслідок злочинних дій російських терористів.

(Хвилина мовчання)

Секундочку, ми ще не почали. Дмитро Олександрович з процедури, після цього Железняк ще з процедури, так.

Будь ласка, тільки з процедури. Дмитро Олександрович, будь ласка.

 

10:15:59

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Руслан Олексійович, вчора знайшлась правка 988, яка забирала 5 відсотків у наших захисників військового збору. Зверталися до вас як  Голови Верховної Ради, щоб опрацювати це разом з  юридичним управлінням Верховної Ради України, щоб сьогодні всі народні депутати розуміли, яка там ситуація. Я хотів би, щоб ви дали відповідь, чи розібралися, тому що Гетманцеву віри немає…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я зрозумів. Даю відповідь.

 

РАЗУМКОВ Д.О. І чи дійсно 988-а, я завершую, 988 правка забирає 5 відсотків військового збору у наших захисників, так, як вчора про це говорили представники різних фракцій?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Дивіться, я одразу дам вам відповідь і на це питання. Ми зранку збирали Погоджувальну… Зараз ми, секундочку, Ірина Володимирівна, ми ще ж не почали процедури, ми ще не увійшли.

Ми збиралися і вчора, і зранку Погоджувальна рада була в нас, ми, як і попередній раз, говорили, ми сьогодні збалансуємо це чотирма поправками, три Фріса і одна Павлюка, про яку ми говорили, вони… Я вам пояснюю, що ми збалансуємо оці всі речі для того, щоб воно було в тому варіанті, в якому убезпечить від цих рішень. Будь ласка.

Дмитро Олександрович, ще раз, я ж не на допиті, так чи ні, я вас інформую, правда? Правда ж чи ні? Ну, Дмитро Олександрович, ну ніколи не зарікайтеся теж. Добре, дякую.

Будь ласка, Железняк.

 

10:17:37

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, моє питання рівно таке ж саме, як вчора піднімав колега Демченко. Ми сьогодні знову отримали порядок денний о 9:52. Це ненормально, неприпустимо, і далі така практика не має повторюватися.

Пане Голово, з великою повагою до вас, тут є ваш колега, теж голова парламенту минулого скликання Андрій Парубій. При всій складності минулого скликання було чітке правило, якого завжди дотримувалися, що порядок денний до шостої вечора має бути розданий для того, щоб депутати  його вивчили.

 Шановні представники Погоджувальної ради, ну зробіть якось так, щоб ви збиралися трошки раніше і давали нам всім іншим порядок денний, по якому ми можемо підготуватися і професійно виконувати свої завдання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Також ми проговорювали це питання після  вчорашніх всіх речей. Я просто поінформую. Проект порядку денного пересилається всім за 5 днів так, як це передбачено постановою. Просто ми тепер будемо цей проект прядку денного, я попрошу пересилати всім, а після Погоджувальної ради буде пересилатися кінцевий затверджений порядок денний. Домовилися, так.

Що ще? Железняк, що у вас? Тож домовилися чи ні?

 

10:19:02

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане голово, дивіться, мені не потрібен проект порядку денного…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я зрозумів. Тому я сказав, що порядок денний буде пересилатися, я ж сказав.

 

10:19:43

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

В якому перемішані коні, люди і атомні блоки. Можна нам давати заздалегідь, до шостої вечора, документ, по якому ми будемо голосувати? Я не знаю, що у вас за магія ранку відбувається саме на ранкових погоджувальних радах, я впевнений, що вечором ви так само можете ефективно проводити час. Раз.

Друге…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, дякую. Все зрозуміло.

 

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. У мене друге питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, дайте завершити Железняку. Включіть мікрофон Железняку.

 

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. І, пане Голово, друге питання –  ТСК, звіти. Тут є, як мінімум, три ТСК, які заздалегідь зробили свою роботу, згідно закону подали свої звіти, і чотири пленарних тижні ми чекаємо по нормі, коли звіт ТСК має бути поставлений в той самий пленарний тиждень.

Дивіться, я не хочу зараз займатися, які звіти були проголосовані, які ні, байдуже. Але, якщо ви хочете від нас, голів ТСК, виконання законів і Регламенту, то, будь ласка, допоможіть нам забезпечити свою роботу згідно законів і Регламенту. Я дуже прошу, це неприпустимо, четвертий тиждень ми очікуємо, я, пані Мезенцева, Володимир Цабаль, я впевнений, інші колеги розгляду ТСК. Колеги, нам якимось поправочним тероризмом займатися чи чим, для того щоб була почута регламентна норма?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Сьогодні також на Погоджувальній раді ми домовилися, що всі звіти ТСК ми поставимо одразу на наступний блок наших засідань. Це те, що ми сьогодні затвердили і воно там буде. Добре.

Шановні колеги, відповідно до статті 28 Регламенту давайте все-таки підемо по цьому, по Регламенту Верховної Ради України. Перед початком розгляду питань пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую, необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" і утримувати ці дві кнопки одночасно до завершення голосування, тобто до появи результатів на табло.

Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні.

 

10:21:35

За-250

Проти – 8, утрималися – 2.

Шановні колеги, будь ласка, Ірина Володимирівна...

Ще раз звертаюсь до всіх колег із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень не раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.

Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду. І я нагадую, що ми з вами знаходимося в розгляді питання 11416-д. Сьогодні на Погоджувальній раді ми говорили, що дамо ще 2 хвилини виступу "ЄС" замість тих залишкових правок, які в них були. Після цього ставитися три поправки Фріса, одна поправка Павлюка, після цього Гетманцев ставить комітетські поправки на підтвердження, і голосуємо закон.

Будь ласка, починаємо. Порошенко Петро Олексійович, 2 хвилини, будь ласка.

 

10:22:37

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні колеги, я все ще не втратив надії для того, щоби достукатися до вас і зупинити від дуже ганебного рішення, яке не допомагає армії, але знищує українську економіку.

Перше. Уявіть собі, якби вчора фракція "Європейської солідарності" не знайшла норму, яка закладається в цей проект і якою ви грабуєте українських військових, якою ви намагаєтесь дати гроші військовим, а тут же витягаєте гроші з їх кишень.

Хочу нагадати, що безпека і оборона держави забезпечується в першу чергу Збройними Силами, але без фінансування, яке генерується українською економікою і суб'єктами господарювання, утримати армію неможливо.

Уявіть собі, що 55 відсотків українського бізнесу заявили про те, що вони не здатні компенсувати зростання військового збору, і це точно призводить до зубожіння найманих працівників, не лише медсестер, санітарок, прибиральниць – найбідніших, з кишень яких ви збираєтесь витягнути  гроші, а й усіх найманих працівників.

Цим законом ви створюєте пустелю замість створення бізнес-клімату. А ще ви порушуєте Конституцію, коли ви намагаєтесь хоча б запровадити після прийняття закону, а не з 1 жовтня, це заборонено Конституцією. І я наголошую, я закликаю, є ресурси, за рахунок яких ми профінансуємо армію, і я як людина, яка віддає свої гроші, знаю, наскільки це важливо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу Данила Гетманцева зайняти своє місце, будь ласка.

Шановні колеги, я прошу народних депутатів… Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця, тому що зараз всі ті поправки, які будуть ставитись, будуть потребувати великої кількості голосів, і от добігаючи, оце в польоті натискати зелену кнопку – це не найприємніше видовище. Будь ласка, займіть свої місця, давайте попрацюємо врешті-решт.

Данило Олександрович, ви зайняли своє місце. Дякую.

Шановні колеги, три правки Фріса –  553-я, 563-я, 580-а. Ігор, може, ви коротко доповісте по них, там хвилину, вистачить? Одна хвилина – і одразу голосуємо їх. Ці правки були комітетом відхилені. Але Ігор… Будь ласка, виступіть.

 

10:25:37

ФРІС І.П.

Дякую, пане Голово. Три правки, номери: 553, 563 і 580. Ці правки стосуються звітування нотаріусами по операціях з купівлі-продажу, міни дарування і спадкування. Ми обговорювали з головою комітету, в принципі, дійшли згоди, що таке формулювання може бути. Воно не буде порушувати прав нотаріусів, не буде визнавати нотаріусів як податковими агентами, але одночасно з цим забезпечить звітування перед податковими органами, щоби вони могли контролювати правильність нарахування та сплати відповідних податків.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.

 

10:26:20

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Комітет відхилив ці правки. Але від себе хочу попросити зараз їх підтримати в залі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, зрозуміли, так? Три поправки ми зараз ставимо. Вони були відхилені, але Ігор просить підтримати їх, голова комітету не проти. Тому я почергово буду ставити ці поправки.

Я ставлю поправку 553. Прошу голосувати. 

 

10:27:01

За-284

Рішення прийнято.

Я ставлю поправку 563. Прошу голосувати.

 

10:27:24

За-300

Рішення прийнято.

Я ставлю поправку 580. Прошу голосувати.

 

10:27:48

За-303

Рішення прийнято.

Далі, будь ласка, Павлюк Максим.

 

10:27:56

ПАВЛЮК М.В.

Доброго дня, шановні колеги. Наразі в законопроекті міститься норма, якою ми можемо в наших військових стягнути додатково 3,5 відсотка заробітної плати. Я вважаю, що ця норма є ганебною, тому подав поправку номер 1149. Прошу її підтримати та не стягувати додатково з зарплатні наших сил оборони 3,5 відсотка.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.

 

10:28:27

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, комітет відхилив цю поправку з урахуванням того, що військовий збір був введений в 2014 році і не було жодних виключень для військових щодо сплати чи несплати цього збору. Водночас дослухавшись до позиції пана Павлюка і інших народних депутатів, наших колег, ми погодились, я особисто погоджуюся з тим, що цю поправку треба підтримати в залі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.

Поправка номер 1149. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:29:19

За-293

Рішення прийнято.

Шановні колеги, далі в мене лист Данила Гетманцева про те, що він просить поставити поправки, які були враховані комітетом, на підтвердження. Там щось 20 з копійками поправок. Данило просить 5 хвилин для обґрунтування. І я одразу почергово буду їх ставити.

Гетманцев, будь ласка.

 

10:29:46

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, я довго думав, яким чином до вас звернутися і про що говорити. І спочатку думав говорити про ті аргументи та контраргументи, які звучали вчора, які абсолютно були безпідставні, але їх якимось чином ще раз підняти, але врешті вирішив, що це зайве.

І хочу розповісти вам одну історію. Історію з нашої історії. В червні 1917 року Українська Народна Республіка була без грошей. Взагалі без грошей. Без джерел для фінансування. І Генеральний секретар з фінансів Барановський запропонував встановити дуже простий, дуже примітивний, можливо, зі своїми недоліками, але податок у 3 рублі з кожної родини. Він би був швидко стягнутий і дав можливість для існування молодої держави.

А зараз те, яким чином обговорювався цей податок. Член Центральної Ради Любинський   заявив, що проектований сімейний податок є гіршим за той, про який говорилося в універсалі, бо сімейний налог ляже тягарем на селян переважно, бо сім'ї поміщика заплатити 3 карбованці не трудно.

Есер Рубас заявив, що по сімейному податок не треба приймати, і нехай бути залишається податок на землі.

Коваленко зауважив, що "сім'я буває різна, бачимо нерівність: для одних податок буде легким, для других тяжким, повернення його викличе неприхильність населення. Можна погодитися на стягнення 3 рублі з сім'ї, але лише з заробітку від 1 тисячі рублів на рік".

Соцдек Огородній заявив, що "система оподаткування з сім'ї не витримує критики, бо сім'ї неоднакові, заробітки їх також. Для потреб переведення автономії України треба багато грошей, але нехай той більше платить, хто більше має".

Селянин Пилипенко зазначив, що "коли сказати нам в селі, що кожну сім'ю обложити на 3 карбованці, то це внесе велике незадоволення".

Член Центральної Ради Томашевський зазначив, що посімейний податок буде непопулярним, непопулярним буде. Разом з тим, виступаючий вказав про необхідність винайдення нової системи, проте жодних пропозицій не запропонував.

Думку попередника про непопулярність підтримав соцдемократ Єремієв, наголошуючи, що його запровадження є небезпечним і може призвести до втрати популярності і самої Центральної Ради.

Генеральний секретар фінансів Барановський, податковий проект якого так і не знайшов прихильників серед учасників, був змушений поступитися, і, не досить впевнено виправдовуючись, запропонував взагалі не виносити рішення  з цього питання. "Справа з оподаткування – казав він, - завше і скрізь викликала найбільше дебатів і непорозумінь, так і у нас". А через пів року, тільки через пів року Українська Народна Республіка дізналася, що є таке "військовий комунізм", що таке є "продрозкладка" і що таке є "червоний терор". А через 15 років українці, кожен українець, кожна українська сім'я, для якої непопулярними були 3 карбованці, дізналися про ціну "трьох колосків". Позбавлені були українці своєї держави внаслідок цих розмов, внаслідок цього популізму втратили історичний шанс на початку ХХ століття.

І зараз я хочу звернутися до всіх присутніх. Я вірю щиро, чесно кажу, вірю, що більшість, переважна більшість у цьому залі – патріоти держави, патріоти України. Патріотизм не в красивих гаслах, патріотизм не в тих срачах, які відбуваються в цьому залі з приводу будь-чого, що ми виносимо до зали. Патріотизм у справах і патріотизм у прийнятті непопулярних важких рішень, але таких рішень, які збережуть нашу з вами державу – найвищу нашу з вами цінність, і яка вартує набагато більше ніж три карбованці, або 3,5 відсотка податку на доходи, який ми зараз просимо всіх сплатити на користь виключно нашої армії.

Прошу підтримати всі ті поправки, які я зараз ставлю на підтвердження, і підтримати закон в цілому. Давайте думати про майбутнє, давайте думати про нашу з вами державу! Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Данило Олександрович. Данило Олександрович, я дякую вам за цей історичний екскурс. Безумовно, важливо знати історію нашої держави, але, будь ласка, але я все-таки просив би і вас, і всіх інших, якщо ви берете по поправках, виступайте по поправках. Я маю це сказати для кожного і буду це говорити завжди. Дякую, шановні колеги.

Тепер переходимо до голосування. Перша поправка, вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:35:38

За-281

Рішення прийнято. Поправка залишається врахованою.

Поправка 28, вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:36:01

За-263

Рішення прийнято.

По фракціях.

Поправка 45. Вона врахована частково. Я ставлю у тій редакції, в якій вона врахована комітетом, на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:36:26

За-264

Рішення прийнято.

Поправка 129. Вона комітетом врахована. Я ставлю її на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:36:49

За-260

Рішення прийнято.

Поправка 179. Вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:37:12

За-255

Рішення прийнято.

Поправка 181. Вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:37:36

За-262

Рішення прийнято.

Поправка 593. Вона комітетом врахована. Ставлю у редакції, в якій вона врахована комітетом, на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:37:59

За-261

Рішення прийнято.

Поправка 594. Вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження.

 

10:38:21

За-288

Рішення прийнято.

Поправка 596. Вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження.

 

10:38:43

За-288

Рішення прийнято.

Поправка 597. Вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження.

 

10:39:05

За-249

Рішення прийнято.

Далі поправка 833. Вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження. Прошу голосувати.

 

10:39:27

За-287

Рішення прийнято.

Далі поправка 834. Комітетом врахована. Ставлю на підтвердження.

 

10:39:49

За-247

Рішення прийнято.

Далі поправка 839. Вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження.

 

10:40:10

За-243

Рішення прийнято.

Далі поправка 901. Комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження.

 

10:40:32

За-272

Рішення прийнято.

Далі поправка 988. Вона комітетом врахована. Ставлю її на підтвердження. 988-а, будь ласка. Прошу голосувати.

 

10:40:59

За-219

Рішення не прийнято.

Далі поправка 989. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

10:41:23

За-258

Рішення прийнято.

Наступна поправка 990. Врахована комітетом. Прошу голосувати.

 

10:41:45

За-285

Рішення прийнято.

Далі поправка 991. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

10:42:06

За-256

Рішення прийнято.

Далі поправка 1207. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

10:42:28

За-261

Рішення прийнято.

Далі поправка 1212. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

10:42:50

За-256

Рішення прийнято.

Далі поправка 1233. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

10:43:13

За-254

Рішення прийнято.

Далі поправка 1240. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

10:43:35

За-283

Рішення прийнято.

Далі поправка 1241. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

10:43:56

За-286

Рішення прийнято.

І завершальна поправка 1368. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

10:44:19

За-259

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану (реєстраційний номер 11416-д). Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:44:56

За-247

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. По фракціях покажіть.

Шановні колеги, далі у мене дві заяви від двох... від чотирьох фракцій і груп щодо перерви з заміною на виступ. Будь ласка, спочатку Тимошенко Юлія Володимирівна, після цього Порошенко Петро Олексійович – по 3 хвилини. Шановні колеги, і далі будемо рухатись, бо далі багато питань без обговорення. Будь ласка, не розходьтесь.

 

10:46:17

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, фракція  "Батьківщина". Зараз я хочу звернутися до країни. Щойно проголосований законопроект 11416-д, який збільшив податки на найбідніших людей, ввівши податок на заробітну плату 5 відсотків, і збільшили на найбідніших найдрібніших підприємців – на ФОПи. 

Дорогі друзі, наша фракція проголосувала категорично проти. Ми, безумовно, підтримуємо, що для нашої армії, для Збройних Сил України, потрібні фінансові ресурси, щоб вигравати війну, потрібні гроші. Але, коли країна збирає гроші для того, щоби перемогти в цій війні, саме головне, що мусить бути – це справедливість, розумієте, справедливість. І коли сьогодні обкладають податком в цьому законі найдрібніші підприємства - ФОПи, які не просто скорочуються у нас разом з середнім класом, а практично більше 100 тисяч ФОПів за останній рік ліквідовано. І в той же час залишають податкові пільги для олігархії. Це  закон про "інвестнянь", де  вся олігархія не платить жодного податку, залишають "блатних" своїх, які в індустріальних зонах не платять жодного податку, і залишають ще і в системі Дія спеціальні підприємства, які теж не платять податки. Скажіть, будь ласка, де справедливість? 

І коли говорять про гроші на армію, чому немає податку на розкіш? Чому немає детінівізації? А знову на тих, хто працює "в білу", забирають останню копійку. Скажіть, де справедливість, коли з вчителя, науковця, бібліотекаря, освітянина, медика забирають останні 5 відсотків заробітної плати, останні копійки, а в той же час в бюджеті на наступний рік у 1,5 разу піднімають заробітну плату всім чиновникам, коли в наглядових радах платять по 400-500 тисяч заробітні плати в місяць. І коли корупція, яка захлинула країну, в тому числі в Міністерстві оборони, просто перевищує мільярди доларів. Чому така несправедливість: не наводиться порядок, не оподатковуються розкіш і олігархія, а покладаються податки на найбідніших?

Саме тому наша команда запропонувала альтернативні гроші для армії. А за цей законопроект ми проголосували проти, проти насилля такого.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Порошенко Петро Олексійович, теж перерва з заміною на виступ. Будь ласка.

 

10:49:42

ПОРОШЕНКО П.О.

Дорогі друзі, поразка країни, включно з поразкою країни у війні, починається з приниження військових. В цьому залі одна ваша представниця ганебна ходила і принижувала керівництво Збройних Сил, керівництво бригад. І чим це закінчилося? Хіба лінія фронту була відкинута до кордонів 1991 року? Ні, з точністю до навпаки. Ви послабили армію. Сьогодні ви робите другий крок. І лише ефективна робота команди "Європейська солідарність" протягом 8 годин вчора ввечері і вночі дозволила захистити військових. Уявіть собі, що 219 голосів проголосували за те, щоб грабувати військових і лише 7 голосів відділило нас від катастрофи.

Ви прийняли закон, яким податки ви запроваджуєте заднім числом. Так прийміть це, як казав голова комітету, і стягніть їх заднім числом за 5 років, бо грошей же більше.

Вам брешуть, коли кажуть, що ці гроші для армії, бо ви не підтримали спецфонд для фінансування сектору оборони. Замість цього ви всі ці гроші, які вам продали і обдурили, збираєте для "інвестнянь", збираєте для кешбеку, збираєте для індустріальних парків, все не нажеретесь, крадучи гроші в оборони країни. Ви нищите бізнес. І бізнес, коли закривається, він релокується і ніколи не повернеться, бо тут на нього тиснуть силовики, яким ви цим бюджетом будете підвищувати кошти на 80 відсотків, бо тиснуть на них відсутність судів, бо тиснуть на них, бо ви не нажеретесь, підвищенням податків, це дестабілізує. І врешті-решт це завершиться тим, що  буде втома від України у наших партнерів, а власна економіка, власний бізнес фінансувати власні Збройні Сили будуть не в змозі. І не в змозі вони будуть із-за вас, із-за цього голосування, яке ви щойно зробили, не почувши позицію "Європейської солідарності".

Голосування некомпетентне, голосування корупційне, голосування ганебне для України, яке буде мати руйнівні наслідки. Ганьба!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу народних депутатів запросити до зали, зайняти свої місця, тому що далі у нас буде декілька голосувань, які ми здійснюємо без обговорення, тому потрібна максимальна консолідація в залі. Будь ласка, шановні колеги.

Шановні колеги, займайте місця. А наступний наш законопроект це 11153. Це проект Закону про внесення змін до статті 15 Закону України "Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста" щодо приведення її положень у відповідність із Законом України "Про страхування". Це друге читання. Ми домовилися голосувати за цей законопроект, що ніхто не буде ставити своїх поправок.

Тому, будь ласка, приготуйтесь до голосування. Приготуйтесь до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до статті 15 Закону України "Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста" щодо приведення її положень у відповідність із Законом України "Про страхування" (реєстраційний номер 11153).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:54:47

За-275

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.

Шановні колеги, далі у нас просто буде шість підряд голосувань, це так зване усунення неузгодженостей, тому прошу теж залишатися на місцях.

Шановні народні депутати, до мене звернувся Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики з пропозицією усунути неузгодженості та неточності у прийнятому Верховною Радою України 4 вересня 2024 року Законі України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення якості харчових продуктів, у тому числі тих, що споживаються…". (Шум у залі) Я перепрошу, я вже в цьому… Що у вас з процедури?

Юля Володимирівна, що у вас з процедури?

 

10:55:27

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, не можна розглядати ці правки, які реально внесли як уточнення, не можна як усунення неузгоджень – це абсолютно проти законно. Тому що там введено абсолютно нові норми в цей законопроект. Ці норми стосуються тих речей, які тут взагалі не розглядалися. Наприклад, дається якесь послаблення для того, що  в шоколаді у нас були трансжири, там 2 грами, ще там щось. Ну, дорогі друзі, а що це таке? Тобто 2 грами можна...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна,  можна я поясню вам?

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. …в дитячому харчуванні можна. Цього  в законі не було, в першому читанні і в другому такого не було. і тому це не усунення  неузгодженостей, а це реально новий закон подається. І я просто просила би, щоб ми ніколи більше такого не робили. Знімайте  цей законопроект з голосування, його треба виносити знову в зал і знову переголосовувати друге читання. Так не...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Юлія Володимирівна, дивіться, ви мені про це сказали, ви ж знаєте, що я дуже уважно до всього ставлюся. Ми його зняли з вівторка. Я уважно передивився, всі ті речі, які мені запропонував комітет – це виключно техніко-юридичні поправки. Тому що закон був прийнятий і розроблений давно, і поки він приймався, деякі норми, в які вносяться зміни, вони просто  вже змінили свою нумерацію, було 8.1 прим., а вже стало 8.2 прим., тому що вже такий пункт був внесений. Ці речі по 131-й я вношу як Голова Верховної Ради, за пропозицією комітету, виключно техніко-юридичного призначення.

Тому, шановні колеги, Комітет з питань аграрної політики... аграрної та земельної політики запропонував шість пропозицій з метою усунення неузгодженостей та неточностей у прийнятому законі. Відповідно до статті 131 Регламенту Верховної Ради України ці пропозиції вносяться мною на розгляд Верховної Ради. Необхідні матеріали були  надані. Згідно із частиною четвертою статті 131 Регламенту Верховної Ради України обговорення питання не проводиться. Зараз я буду почергово ставити кожну пропозицію окремо.

Шановні колеги, ставиться  на голосування пропозиція номер 1. Прошу голосувати. 

 

10:57:51

За-255

Ставиться на голосування пропозиція під номером 2. Прошу голосувати.

 

10:58:08

За-267

Ставиться на голосування пропозиція під номером  3. Прошу голосувати.

 

10:58:26

За-266

Рішення прийнято.

Ставиться на голосування пропозиція під номером 4. Прошу голосувати.

 

10:58:43

За-265

Ставиться на голосування пропозиція під номером 5. Прошу голосувати.

 

10:59:00

За-270

Шановні колеги, ставиться на голосування пропозиція під номером 6. Прошу голосувати.

 

10:59:17

За-268

Шановні народні депутати, розгляд питання завершено. Дякую.

Шановні колеги, наступний законопроект у нас 10161. Ми погодили на Погоджувальній раді, що буде 113 поправка, не 131-а. Так, 113-а. І буде Крулько. І ще буде виступ Дмитра Разумкова замість… у нього там 20 з копійками поправок, 5 хвилин. І після цього одразу голосуємо.

Тому, будь ласка... Шановні колеги, одну секундочку. Шановні колеги, залишайтесь, будь ласка, в залі. Нам цю поправку треба буде підтримати. Правильно я розумію?

Будь ласка, Крулько. Ставте 113 поправку.

 

11:00:15

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, є пропозиція підтримати поправку номер 113 авторства Тимошенко, Крулька, Наливайченка, Євтушка: виключити пункт 32 розділу I. Чому? Тому що положення проекту щодо внесення змін до Закону "Про професійні спілки, їх права і гарантії" не пов'язані з Законом "Про адміністративну процедуру", оскільки вони стосуються не адміністративної процедури у вигляді реєстрації профспілок та їх об'єднань як юридичних осіб. Відповідно до передбачених проектом змін до Закону "Про професійні спілки, їх права та гарантії" пропонується виключити процедуру легалізації профспілок.

Давайте повернемося в даному випадку обличчям до наших профспілок, захистимо їх у такий спосіб і виключимо це положення з відповідного законопроекту про адміністративну процедуру, врахувавши поправку 113.

Дякую. Прошу, колеги, підтримати нашу пропозицію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, позиція комітету. 113-а.

 

11:01:16

БІЛОЗІР Л.М.

Комітет не підтримав цю правку. Але погоджуюся, я думаю, що як компроміс прошу врахувати цю правку і залишити, як є, що профспілки набувають статусу юридичних осіб з моменту створення, а не з моменту їх державної реєстрації. Тому прошу підтримати правку номер 113 Тимошенко Юлії Володимирівни.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, поправка 113. Будь ласка, займіть місця. Поправка 113, пояснили все, авторство Юлії Володимирівни Тимошенко і колег. Вона комітетом відхилена. Позицію комітету ви почули і обґрунтування того, що можна змінити цю думку і позицію в залі.

Тому я прошу, підтримуємо 113 поправку. Прошу голосувати.

 

11:02:16

За-270

Рішення прийнято. Поправка прийнята.

5 хвилин – Разумков, і після цього голосуємо одразу. Колеги, будь ласка, прошу не розходитись. Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

11:02:32

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, а давайте поговоримо трошки про цинізм. Вчора в цій залі не було людей, не було, коли розглядалися правки. Правки про податок на розкіш, правки про дорогі машини, правки про мораторій на підняття податків, який ви обіцяли на початку повномасштабного вторгнення. Сьогодні дали голоси за підняття податків для всіх українців і для знищення українського бізнесу: 192 голоси дала "Слуга народу", 18 – "Платформа за життя та мир", "Голос" – 1 людина, "Відновлення України" – 13, партія "За майбутнє" – 4, "Довіра" – 15 і 4 – позафракційні. Просто підніміть список і подивіться, хто як голосував.

А чому я про це говорю? Тому що сьогодні з трибуни знову виступають ті, хто розповідають вам про патріотизм, про патріотизм, це ті, які 22.02.22-го розповідали, що між патріотизмом і торгівлею з Росією треба обрати математику. І вони вам з цієї трибуни розповідають про історію. Це ті професори, які вчора, коли вас не було в цій залі, з цієї трибуни слиною бризкали в зал і розповідали, що бреше опозиція, що не забирають 5 відсотків у військових, що з кожної двадцятки, яку вони отримують, тисячу ніхто не забере. Це вони вчора казали у цій залі. І лише завдяки тому, що вчора цілий вечір і цілу ніч розбиралися з цією правкою і стояв на вухах весь офіс, сьогодні її прибрали. А хто ж автор 988-ї? Голова комітету. А як так? Чи це абсолютний непрофесіоналізм, чи це намагання зробити так, щоб забрати останнє з наших з вами захисників.

А що у нас відбувається з бізнесом? Хто з вас буде нести, з тих, хто проголосував, нести відповідальність, якщо ви не назбираєте навіть тих 58 мільярдів, за які сьогодні проголосували? А це дірка в бюджеті залишається ще на 90 відсотків. Звідки ви їх будете брати? А що буде наступним кроком? Це останнє підняття податків чи завтра ви знову занесете то на посилки, то на ПДВ, то ще на щось. Давайте вже тоді голосуйте за податок на повітря, податок на кроки, податок ще на щось, просто на існування українців. Ви сьогодні робите все для того, щоб український бізнес, якому треба подякувати, який не втік на відміну від українського уряду на початку повномасштабного вторгнення у західні області, який не ховався в бункерах, який забезпечував українські Збройні Сили першим необхідним, в яких не було броніків, касок, не було окопів, які рили приватним транспортом і приватними екскаваторами, які стояли на кордоні міста Києва, де перша лінія оборони пролягала по річці Ірпінь. Той бізнес, який сплатив на початку повномасштабного вторгнення грошей більше, аніж сплачував до цього.

Чому це відбулося? Тому що не було таких патріотів, які розповідають про 17-й рік. Саме вони сьогодні проводять продразверстку, саме вони сьогодні фактично проводять червоний терор, тому що все у всіх забрати і все поділити по відношенню до українців – це стратегія податкового комітету. Але вона абсолютно не корелюється з тим, що відбувається у владі. Навіть ваші міжнародні партнери, наші міжнародні партнери, розповідали вам про те, що не треба піднімати податки, Пріцкер приїжджала сказала: перестаньте красти. Перестаньте красти на податковій, де сидять ваші помічники, перестаньте красти на БЕБі, який "кришує" Офіс Президента, перестаньте красти на всьому, на чому можна, і на дорогах, на які ви, до речі, заклали гроші в наступні роки.

 Протягом наступних років ви хочете витратити пів трильйона гривень на дороги і зменшити видатки на Збройні Сили України. Ви хочете збільшити видатки на Офіс Президента на 20 відсотків, ви хочете збільшити видатки на прокурорів, ви збільшили зарплати податківцям, які із завтрашнього дня знову будуть "кошмарити" український бізнес. Ви робите все для того, щоб бізнес закрився і поїхав за кордон або в білу, або тікав через Тису. Ви робите все для того, щоб держава Україна перестала існувати, перестала, на жаль, ви робите те саме, що і роблять фашистські орки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення, переходимо до прийняття закону в цілому. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, я прошу вас зайняти свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру" (реєстраційний номер  10161). 

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:08:41

За-277

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Дякую, колеги.

Наступний законопроект без обговорення, без поправок, вірніше, 9665.

Тому я одразу ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:09:31

За-242

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. По фракціях покажіть.

Шановні колеги, наступний законопроект 12023. Я запрошую Веніславського за трибуну. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Ми домовилися про такий порядок розгляду цього законопроекту: 5 хвилин – виступ Гончаренка, 3 хвилини – виступ Геращенко, 2 хвилини – виступ Івченка, виступ Костенка, я не знаю, буде чи не буде, бо нам не сказали ще цього; і буде чотири поправки Фріз. Тому почнемо з виступів.

Будь ласка, 5 хвилин Гончаренко.  Спочатку Геращенко буде, да?

3 хвилини Геращенко, будь ласка.

 

11:10:29

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, наша фракція, безумовно, підтримає залучення іноземних спеціалістів для Збройних Сил України, особливо для нашої авіації. І дуже важливо тільки, аби і тут гарантувався закон. Тому ми пропонували, аби спецперевірки проводила не спеціально створена нова контора, а Служба безпеки України.

Українці, зверніть увагу, ми говоримо знову по поправкам до військового закону, і подивіться, що відбувається в залі: "слуги" ходять, вони не розуміють, за що вони потім голосують. І буде все те саме, як було по Закону про збільшення податків, коли саме "Європейська солідарність", Ніна Южаніна, вся наша команда, вичитала ці поправки, побачила, що до другого читання цей закон ганебний стає ще цинічнішим, що Гетманцев туди вкладає ще новий податок – общипування військових, до 5 відсотків піднімаючи військовий збір.

Ми дякуємо всім колегам, які збили цю поправку. Але ми хочемо нагадати, що те, що ви зараз проголосували, начебто збільшення фінансування армії – це повна брехня. Тому що ви не створили спецфонд. Ці податки не підуть на армію. Навіть військовий збір буде йти в загальний оцей котел, ваш "общак", який ви витрачаєте на "велике крадівництво", на дороги, на марафон, де немає армії, де немає парламенту, де немає опозиції, ви залишаєте там кешбек. Ви не підняли податки на гральний бізнес, за яким стоїть російський кримінал і самі деякі "слуги".

І от, власне, все це викликає величезне обурення військових. Військових перевіряють весь час спецслужби за все. А в цьому законі ми наполягали, наша колега Ірина Фріз, що має бути спецпроцедура Служби безпеки України. І перестаньте "кошмарити" військових. Насправді… (Шум у залі) Не заважайте мені, будь ласка! Подивіться, от подивіться, що відбувається. Я говорю поправки зараз. Я прошу звернути… Пане Голово, я прошу звернути увагу на те, що відбувається. (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що сталося, шановні колеги?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Ви знаєте, сталося наступне. Я говорю нашу позицію по поправках. Мало того, що "слуги" ходять туди-сюди, вони влаштували поряд скандал якийсь свій, междусобойчик, і вони просто заважають мені говорити. Я прошу дати мені мої 2 хвилини. Я прошу дати мені мої 2 хвилини виступу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так ви ж говорите, Ірина Володимирівна.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Ні, я  не говорю. Я прошу дати мені…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. Це найкраща відповідь на оці всі речі.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я прошу час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна, я можу ще одну хвилину додати вам. Будь ласка. Бо у вас вже 3 хвилини майже вийшло.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я прошу… Ви знаєте, коли тобі над вухом кричать…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна, я дуже добре розумію, бо я постійно під  криком з вашої сторони. Я це дуже добре розумію, що це таке.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Ви знаєте, крики з нашої сторони, тому що спереду у вас в партері не вміють себе поводити нормально по-парламентськи, тому нам треба донести позицію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна, дивіться... Дайте ще одну хвилину Ірині Володимирівні для того, щоб вона завершила думку свою. Будь ласка.

 

11:13:31

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дайте мені мою одну хвилину, так. Шановні колеги, шановні українці дуже важко в цьому залі нашій команді професійно відстоювати права українців. Але ми робимо це і будемо робити. От зверніть увагу, що продовжується, і на це Голова Верховної Ради ніякої уваги не звертає, що коли ти доносиш свою поправку, перед тобою бродять "слуги", ніхто нікого не слухає, а потім голосують чорти що.

А ви тільки що проголосували те, що військовий збір не піде на підтримку Збройних Сил України, він піде на "общаки", він піде на кешбек, він піде, вибачте будь ласка, на ваші індустріальні парки, він піде на дороги, він піде на марафон, він піде на що завгодно. І це абсолютна ганьба. А ми вимагаємо, щоб армія була захищена, а в цьому законі, щоб у нас була врахована наша поправка, що всі спеціалісти, кого б вони не представляли, проходили спеціальну перевірку Служби безпеки України. Бо надто багато в цій владі кротів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 5 хвилин –  Гончаренко. Гончаренко у мене написаний. А немає Олексія? Ай-ай-ай. Що тікток десь веде замість парламенту?

Будь ласка, тоді, звичайно, Артур Володимирович Герасимов. Дуже шкода, що немає Олексія Олексійовича.

 

11:14:53

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, що стосується цього законопроекту, "Європейська солідарність", звичайно, буде його підтримувати, це важлива історія. Але я би також хотів звернутися до тих, хто мене зараз слухає, особливо колег з монобільшості, щоб ви підтримали також правки Ірини Василівни Фріз, які вона буде зараз ставити на врахування, це реально дуже важливо.

Окрім цього, шановні колеги, давайте не забувати, що сьогодні пріоритет номер один – це підтримка Збройних Сил України. Саме тому я хотів би щиро подякувати всім, хто сьогодні підтримав правку, яка знімає підвищення військового збору з наших військових, яку вчора "Європейська солідарність" знайшла під час ретельного опрацювання законопроекту по підвищенню податків і під час ретельного проходження всіх поправок по цьому законопроекту.

Також хочу подякувати всім, хто також не підтримав правку, яка все ж таки могла підняти цей військовий збір для наших військових. Таким чином можемо одразу сказати, що завдяки тиску "Європейської солідарності" з законопроекту про підвищення податків виключено норми, якими могли  підняти військовий збір для військових. Але, на жаль, на жаль, багато норм інших було прийнято і, на жаль, багато поганих речей було прийнято.

В тому, що стосується законопроекту про підвищення податків, ви знаєте, чомусь, чомусь влада цієї країни не чіпає ігорний бізнес. "Чомусь", я ставлю в лапки, тому що я думаю, кожен громадянин України одразу здогадається, чому це вони його не чіпають. "Чомусь", знов-таки, я ставлю це в лапки, влада країни не чіпає тютюновий бізнес. Я думаю, громадяни України здогадатися, чому. "Чомусь", знов-таки в лапках, влада країни не чіпає ювелірний бізнес. Я думаю, "чомусь", знов в лапках, громадяни  України здогадаються, чому це сталося. Але, на жаль, підвищили податки і вирішили взяти це з найбідніших – з лікарів, вчителів, санітарок, прибиральниць, із тих, хто сьогодні буде сплачувати набагато більше  на утримання армії. Багатих не хочуть чіпати, хочуть чіпати бідних.

І ви знаєте, що найцинічніше? Навіть сьогодні з цієї трибуни лунала брехня під час представлення закону про підвищення податків. І "слуги", і представники заборонених партій, на жаль, послухалися і підтримали цей законопроект. Дивіться, вам сказали з трибуни, що всі гроші без виключення підуть на підтримку Збройних Сил. І це брехня. Тому що "Європейська солідарність" жорстко вимагала створити спеціальний фонд виключно для військового збору, з якого було б дозволено витрачати кошти виключно і тільки на підтримку Збройних Сил і сектору безпеки і оборони. Ви знаєте, на жаль, на жаль, цього не те, що не було створено, а навіть поправки "Європейської солідарності", які пропонували ці гроші витрачати виключно на Збройні Сили, були провалені.

І що відбувається зараз? Військовий збір насправді – це тільки назва. Тому що гроші підуть на дороги – 42,2 мільярда гривень, гроші підуть на ремонти Офісу Президента і Кабінету Міністрів України – 3 мільярди, гроші підуть на телемарафон, які успішно заміняють відеотрансляції Ірини Геращенко і Олексія Гончаренка, підкреслюю, безкоштовно, гроші підуть на підтримку "інвестнянь", я маю на увазі розподілу для своїх, і таких статей я можу назвати ще багато. Але ще одну статтю я виділю окремо, гроші також підуть, замість Збройних Сил, з військового збору, підкреслюю, на підвищення заробітних плат в Офісі Президента, в Кабінеті Міністрів, в прокуратурі, в БЕБ і митниці. От скажіть мені, будь ласка, і це сума 9 мільярдів 900 мільйонів гривень. Так що, коли вам кажуть, що військовий збір піде на оборону тільки – це, на жаль, брехня.

Але ми, ми дотиснули історію з тим, щоб військовим не підвищували військовий збір, і ми дотиснемо історію з тим, щоб ці гроші йшли виключно на потреби безпеки і оборони, зробимо все для цього.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Одразу перейдемо до поправок Ірини Фріз, щоб вже з фракцією "Європейська солідарність".

Будь ласка, Ірина Василівна. Номери мені тільки скажіть, будь ласка.

 

11:20:10

ФРІЗ І.В.

Дякую, пане Голово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Там ще залишився Івченко і все.

Просто дивіться, ми ж по фракціях йдемо, Артур Володимирович. Артур, є по фракціях. От фракція одна, потім фракція друга…

Добре. Давайте тоді спочатку виступи: Івченко – 2 хвилини. І після цього чотири поправки Фріз і голосуємо. Прошу запрошувати народних депутатів до зали. Костенко не буде виступати, бо, мені казали, що… Не буде. Все, тоді я викреслюю.

Будь ласка,  Ірина.

 

11:20:51

ІВЧЕНКО В.Є.

Івченко, фракція "Батьківщина". Колеги, знаєте, дивно, коли розглядається підняття податків для українців, Верховна Рада повна, а колеги розглядаються військові закони від Комітету нацбезпеки, які запропоновані Міністерством оборони, в залі мало людей. Тому я хочу звернути увагу на важливість відповідного законопроекту.

Ми всі неузгодженості, які були щодо спецперевірки, щодо того, яким чином будемо залучати, в тому числі давати доступ до державної таємниці, військових, спеціалістів, ті, які іноземного громадянства або без громадянства, які дадуть згоду служити в Збройних Силах, зробили.

Я дякую комітету за таку фахову роботу, ми двічі збиралися задля того, щоб цей закон швидше пройшли. І сьогодні ми маємо дати максимально голосів, бо це підтримка, це підтримка Збройним Силам України.

Ми з вами постійно говоримо про мобілізацію людей. Це одна із форм мобілізації тих, хто вже сьогодні погоджується йти в Збройні Сили. Хто вже сьогодні захищає нашу з вами територіальну цілісність зі зброєю в руках. Хто вже сьогодні готовий приїжджати безпосередньо як інструктори і працювати з Збройних Силами України.

Але, разом з тим, колеги, хочу наголосити на проблеми, які мають в тому числі вирішуватися в Міноборони. Мені здається, що тиск на керівника Агентства оборонних закупівель, він невиправданий. Це  раз.

І друге, колеги, це моя особиста думка, на сьогоднішній день реформи в харчуванні для військових так і не відбулося. Те м'ясо, яке на сьогоднішній день роздають нашим військовим, воно навіть не має марки, хто виробник. Колеги, ми з цим маємо працювати і постійно показувати Міністерству оборони, і контролювати як парламентський  контроль, що зроблено.

Тому хочу, щоб ви, пане замміністра, зважили на ці зауваження. А закон прошу всіх підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка,  Фріз.

 

11:23:14

ФРІЗ І.В.

Дякую, пане Голово. Я б просила дати мені 2 хвилини, я буду ставити три правки на врахування замість виступів по кожній з правок.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Але скажіть мені номери, щоб я їх вже знайшов.

 

ФРІЗ І.В. Номери правок: 111, 163 та 167.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, дайте 2 хвилини.

 

11:23:36

ФРІЗ І.В.

Шановні колеги, слід наголосити, що, дійсно, цей законопроект значно набув покращення до другого читання. Дійсно, комітет відпрацював на всі сто. Але є декілька але, які були не враховані під час підготовки до другого читання, і я б хотіла звернути вашу увагу на це.

Крім того, я б хотіла звернути увагу на те, що частково законопроект суперечить Конституції в статті 116, 90 і 19. Адже я вважаю, прошу уваги, центр рекрутингу для іноземнців, який ми запроваджуємо, його статус і повноваження мали б бути виписані безпосередньо в законі, а не віддавати це в формування на Кабмін. Ми з вами знаємо, наскільки "якісні" (в лапках) документи і порядки готує Кабмін, тому такий важливий центр рекрутингу саме для іноземців бажано було б прописати в законі.

Що стосується правки 111. Правка 111 стосується того, щоб іноземці, які обіймають відповідні офіцерські посади в Збройних Силах України, в Службі транспорту або в Національній гвардії, обіймали лише ті посади, які не мають доступу до державної таємниці. Ані Міністерство оборони, ані Міністерство внутрішніх справ не зробило домашню роботу для того, щоб підготувати перелік офіцерських посад, які будуть обіймати іноземці.

Друге. 163 і 167 стосуються того, що у законодавче поле додатково вводиться поліграф як експертиза, яку будуть застосовувати до іноземців. Я вважаю, що це питання не потрібно врегульовувати на законодавчому рівні, адже якість, ефективність та результативність здійснення експертиз на поліграфі доведена науковцями як недосконала. Відповідно вводити поліграф на рівень…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по цих поправках: 111, 163, 167-а. Будь ласка, Федір Володимирович.

 

11:25:47

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Дякую, пане Голово. Шановні колеги, ті поправки, які пропонує пані Ірина Фріз на врахування, вони ламають філософію і концепцію законопроекту.

111 поправка передбачає, що іноземці, які мають можливість бути призначеними на офіцерські посади, можуть бути призначені лише на посади, які не передбачають доступу до державної таємниці. Це фактично руйнує саму ідею залучення іноземців на офіцерські посади.

Що стосується психофізіологічного дослідження з проходженням поліграфу. Це не введення нових дефініцій в законодавство, оскільки в Законі "Про Державне бюро розслідувань" і так передбачена можливість застосування поліграфу.

Тому ці дві поправки, вони не запроваджують щось нове, а вони фактично руйнують ту ідеологію, яка закладена в  законопроекті.

І для пані  Ірини Геращенко. Жодних виключень щодо перевірки Служби безпеки в цьому законі нема. Тому не потрібно вводити в оману громадян.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я ставлю ці поправки. Шановні колеги, будь ласка, приготуйтеся. Позицію ви почули.

111 поправка авторства Ірини Фріз і колег. Будь ласка, я ставлю цю поправку. Вона відхилена комітетом. Прошу голосувати.

 

11:27:18

За-94

Поправка 163 Ірини Фріз. Вона теж комітетом відхилена. Позицію ви почули. Прошу голосувати.

 

11:27:41

За-80

Рішення не прийнято.

І поправка 167 авторства Ірини Фріз. Вона комітетом відхилена. Позицію  почули. Прошу голосувати.

 

11:28:06

За-74

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України" (реєстраційний номер 12023).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:28:53

За-276

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.

Наступний 12099. Це проект Постанови… (Шум у залі)

Що-що? Що сталося? З процедури чи що? А, з порядку ведення.

Будь ласка, Геращенко.

 

11:29:17

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановний головуючий, я хочу звернути увагу президії на те, що відбувається в залі. Нам дійсно приходиться іноді кричати, аби докричатися, аби хоча би виступаючий на трибуні почув зміст поправки. Коли ми презентуємо наші поправки, тут масово люди виходять, кричать, застосовують лайку, вибачте. У нас деяких військових  сьогодні штрафують. От подивіться, зараз те саме відбувається.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури, Ірино Володимирівно?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я з процедури хочу звернути вашу увагу як головуючого, що ваша задача – це забезпечити нормальну роботу Верховної Ради України для того, аби ми, коли могли презентувати наші поправки, щоб в залі була тиша, щоб нам не перекривали екрани, щоб ми бачили трибуну, щоб нам не приходилося кричати, коли ви не чуєте. Я дуже вас прошу звертати увагу на те, що відбувається в залі. І саме через те, що такий був безлад в залі, пан Веніславський навіть не почув наше питання. Ми не говорили про обмеження щодо Служби безпеки України…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую,  Ірино Володимирівно. Дякую.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. А те, що Служба безпеки України має проводити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дивіться, парламент – це справді місце для дискусій, інколи вони відбуваються дуже гучно. Дуже гучно відбуваються. І я теж прошу всіх, хто сьогодні  знаходиться в залі, повірте, ви кажете, що вам складно говорити, інколи мені складно говорити, тому що десь в мене на правому фланзі від мене постійно спалахує якийсь емоційний фон. Я до цього ставлюся абсолютно нормально, бо це парламент. Але я абсолютно погоджуюсь з вами: чим уважніше ми будемо слухати один одного, тим більш розумні рішення ми будемо приймати.

Шановні колеги, крім цього, якщо хтось не чує за трибуною чи ще десь, отака річ є. Як би ви не кричали, мені завжди вголос йде чарівний шепіт доповідача.

Шановні колеги, дякую. Тому будемо рухатися далі. 12099 – проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев'ятого скликання".

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:31:36

За-206

Рішення прийнято.

Шановні колеги, два – за, два – проти запишемося? Ні?

Будь ласка, народний депутат Арахамія, автор постанови. Будь ласка, запросіть народного депутата Арахамію Давида Георгійовича для представлення цієї постанови.

Шановні колеги, хто підписав цю постанову? Іонушас, будь ласка, представте постанову. А, Радіна є. Будь ласка. Але все рівно знайдіть десь старика Арахамію, слухайте.

Будь ласка, Анастасія Олегівна.

 

11:32:43

РАДІНА А.О.

Шановні колеги, проект постанови дуже простий. Пропонується виключити двох народних депутатів, двох наших з вами колег, які, на жаль, своїми діями спричинили велику ганьбу комітетам, членами яких вони були обрані, із відповідних комітетів. Йдеться про пана Дмитрука і про пана Одарченка.

Іронія долі полягає в тому, що пан Дмитрук є членом Комітету з питань правоохоронної політики, пан Одарченко є членом Комітету з питань антикорупційної політики.

Я прошу, колеги, підтримати Постанову про виключення цих двох колег, які незаконно втекли з країни, які є фігурантами відповідних розслідувань по корупційному злочину і по злочину, пов'язаному із правоохоронною системою. Неприйнятно, колеги, я вважаю, що неприйнятно залишати цих колег членами відповідних комітетів. І прошу таку постанову підтримати і припинити ганьбу для нас усіх із вами.

Дякую дуже.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Анастасія Олегівна.

Я запрошую до слова першого заступника голови Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Євтушка Сергія Миколайовича.

Будь ласка, Сергій Миколайович.

 

11:34:05

ЄВТУШОК С.М.

Шановні народні депутати України, комітет на засіданні 8 жовтня 2024 року розглянув проект Постанови Верховної Ради України про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання", внесені народними депутатами України і головою депутатської фракції політичної партії "Слуга народу" Арахамією та народними депутатами України Радіною, Іонушасом (реєстраційний номер 12099, від 07.10.2024 року), щодо відкликання народних депутатів України Одарченка Андрія Миколайовича, члена депутатської фракції політичної партії "Слуга народу" з посади члена Комітету з питань антикорупційної політики, та Дмитрука Артема Геннадійовича, члена депутатської групи "Відновлення України" з посади члена Комітету з питань правоохоронної діяльності, які були обрані до складу відповідних комітетів Верховної Ради України за пропозицією депутатської фракції політичної партії "Слуга народу".

Згідно з частиною другою статті 7 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" та частиною четвертою статті 84 Регламенту Верховної Ради України при вирішенні питань про зміну персонального складу комітетів приймається Постанова про внесення змін до Постанови Верховної Ради України про обрання членів комітетів. Комітет рекомендує Верховній Раді України розглянути зазначений проект постанови та прийняти рішення відповідно до частини третьої статті 138 Регламенту Верховної Ради України.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, я прошу фракції і групи записатися для обговорення цього питання.

Будь ласка, Бакумов Олександр Сергійович, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

11:36:01

БАКУМОВ О.С.

Прошу передати слово Сергію Іонушасу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Костянтинович Іонушас.

 

11:36:09

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, доброго дня. Це певна дискреція фракції "Слуга народу" щодо делегування народного депутата до Комітету у тому числі з питань правоохоронної діяльності чи ні. Пан Дмитрук був делегований до Комітету з питань правоохоронної діяльності, перебуваючи у фракції "Слуга народу". Зараз він перебуває в іншій фракції. То відповідно голова фракції використав свою дискрецію і відкликав народного депутата Дмитрука з Комітету з питань правоохоронної діяльності.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Фріз Ірина Василівна.

Геращенко Ірина Володимирівна, будь ласка.

 

11:37:02

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні українці, п'ять з половиною років тому ви повірили в нові обличчя, які обіцяли вам боротьбу з корупцією, вільну економіку, нові правила гри, але трапилося те, що оці антикорупціонери так звані, вони очолили тепер корупцію. Як правильно зазначив Олексій Гончаренко, найбільше МФО в цьому парламенті, який зі "слуг" в основному складається, це МФО Монако і МФО СІЗО. І сьогодні ми розглядаємо представництва МФО Монако. Їх виганяють з комітетів, тому що вони десь там з інших країн включаються в комітет, більше того, вони гадять ще Україні, тому що за кордоном, а для них вихід якось був відкритий, ці ворота з України, вони продовжують нести абсолютно кремлівські наративи про московську церкву, і про це, до речі, немає жодної кримінальної справи. Кримінальна справа стосується побиття військового, а те, що люди просувають кремлівські наративи, зраджуючи Україну, на це ніхто і уваги не звертає.

Я хочу ще звернути увагу, що у вас же є МФО СІЗО. І з СІЗО у вас деякі люди, я подивовуюся, як вони досі на комітет не включаються, але вони залишаються членами комітету. Більше того, у всього цього МФО СІЗО і МФО Монако залишаються помічники, які отримують щомісяця по 140 тисяч гривень, це депутатський фонд на помічників, і ідуть замість того, щоб іти на підтримку армії на оплату цих помічників. Може, варто їх уже з парламенту попросити. А до виборців ми звертаємося: думайте, треба думати і про відповідальність власну, за кого проголосували. І цікавий виступ "слуг" був, їм соромно за своїх колег, а хто привів цих колег? Привів їх Зеленський. Зеленський привів оце все кодло в парламент. Тому думайте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вибачаюсь, а як це зрозуміти, як воно корелюється з тим, що ви перед тим дуже так м'яко говорили про повагу один до одного, можете пояснити про кодло і про все інше? Я мовчу про ваше кодло. Ще раз, будь ласка, з повагою один до одного. Не можна, я не назвав нікого, але добре, що ви зрозуміли.

Будь ласка, Железняк Ярослав Іванович. Ярослав Іванович Железняк, будь ласка.

 

11:39:52

БОБРОВСЬКА С.А.

Соломія Бобровська, фракція "Голос". А ви знаєте, мені здається, що іронія долі полягає в тому, що наші чоловіки, які тут є представлені в парламенті і захищені фактично найбільшим захистом в цій державі, поступають насправді як сцикуни, тому що жінки поскладали мандат, а чоловіки повалили. І ті, хто поїхав на Мальдіви, тепер через них ніхто з нас не має права, можливості нормально виїхати за кордон, в тому числі з органів місцевого  самоврядування, жінками і головами громад, проти яких порушують просто численні кримінальні справи за порушення правил виїзду за кордон. І це люди, які впахують на свої маленькі сільські, міські громади прикордонні або поза межами великих міст. А за це несоромно? Чи ніхто не знав, хто такий  Дмитрук? Чи ніхто не знав, де була Служба безпеки, власне, не знали, чим він промишляв, чим займався, яку позицію він тримав і особливо в останні свої місяці? Хто поніс за це відповідальність і де тепер ці справи? Чи дійсно про це не знав Офіс Президента? Знали дуже добре. Мені насправді дуже соромно мати таких чоловіків колег. Я надіюся, що вони складуть свої мандати і чесно покладуть їх хоча би перед кимось із своїх тих, хто заводив їх в парламент.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Власенко Сергій Володимирович, фракція "Батьківщина".

 

11:41:03

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане Голово. Я хочу нагадати цій залі, коли ви аплодували Дмитруку, який робив спробу перешкодити фракції "Батьківщина" блокувати антиконституційний закон про розпродаж землі. Пам'ятаєте, як ви аплодували йому, коли він тут в цій сесійній залі порушував права інших народних депутатів? Так насправді те, що відбувається сьогодні, – це наслідок ваших тодішніх аплодисментів. Це ви спонукали Дмитрука робити те, що він робив. Це ви спонукали Дмитрука здійснювати ті дії, які він здійснював. Ви його стимулювали для цього. Я просто ще раз… Я дуже добре пам'ятаю це, як тоді стояли аплодисменти, всі раділи, всі хлопали. Я не буду говорити про те, що Закон про землю зараз перебуває в Конституційному Суді, я все-таки, незважаючи на те, що Конституційний Суд по факту паралізований, я сподіваюся, що він прийме конституційне рішення і визнає цей закон неконституційним. Але давайте робити роботу над помилками. Давайте розуміти причинно-наслідковий зв'язок. Давайте розуміти, що сьогоднішні дії Дмитрука – це наслідок того, що монобільшість йому аплодувала тоді. І насправді це питання одного рівня.

І, що саме головне, давайте теж не робити вигляд, що ми просто монобільшість вирішила відкликати якихось колишніх двох своїх членів. Ну, це теж неправда. Бо один із виступаючих від монобільшості сказав, що, ну, просто це ми відкликаємо. Це ми не просто відкликаємо. Насправді це величезний клубок проблем і пов'язаний із статусом народного депутата, пов'язаний з можливістю перебувати чи не перебувати в сесійній залі і так далі. Давайте про це говорити серйозно. Менше гасел, більше серйозності, але розуміти, що аплодуючи Дмитрукам, ми потім отримуємо Дмитруків.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до прийняття рішення.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання" (реєстраційний номер 12099).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:43:43

За-245

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Наступний законопроект... У вас що, Ірина Володимирівна, з процедури? Тільки з процедури, будь ласка.

 

11:43:57

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, ми дякуємо всім 247 депутатам, які підтримали зараз голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, що у вас Ірина Володимирівна?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В.  Це саме з процедури. Тому що дійсно кодло, яке виїхало, воно має понести отаке-от покарання. В цій залі є дуже багато достойних хороших людей в різних фракціях, і ми дякуємо всім, хто об'єднаний навколо державницьких рішень.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, давайте ще раз, я дуже добре пам'ятаю 24 лютого 2022 року. І те засідання я завершив словами: "Хто поїхав –  той зрадник". Люди деякі цього не зрозуміли. Я дякую цій залі, що ми демонструємо, що ми завжди будемо підтримувати інституцію українського парламенту, але вона починається з поваги один до одного. Давайте тримати повагу один до одного, це те, що цементує нас і не дасть можливість ніколи роз'єднати. По одному нас розберуть і не буде парламенту. Не питання в особистостях, не питання в одиницях – питання в одній одиниці, ім'я якої Верховна Рада України. Дякую і рухаємося далі, шановні колеги. (Шум у залі) Я думаю, що здивуються всі, да. 

Будь ласка, наступний 11389 проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення регулювання виробництва та обігу харчових доповнювачів.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:45:46

За-214

Рішення прийнято. 

Я запрошую до слова міністра охорони здоров'я України Ляшка Віктора Кириловича.

 

11:46:03

ЛЯШКО В.К.

Бажаю всім здоров'я. Нещодавно Антимонопольний комітет України оштрафував виробника БАДів на 450 тисяч гривень за недобросовісну конкуренцію і введення в оману споживача. Зокрема, виробник приписував дієтичній добавці лікувальні властивості, доказів яких немає, і казав, що воно допомагає при таких захворюваннях, які спричиняються вірусом папіломи людини, допомагає при онкозахворюваннях, лікує герпес і інші речі. Це означає, що  людина, яка купувала цей препарат, просто викинула свої гроші на вітер, ще й з ризиком для власного здоров'я. Так не має бути. Пацієнти, купуючи той чи інший засіб, мають чітко розуміти, що саме він купує, а не ризикувати своїм здоров'ям і гаманцем.

Саме для того, аби запобігти подібним випадкам в подальшому, уряд розробив законопроект, який сьогодні запропоновано вам для  голосування. Він дозволяє усунути наявні прогалини в законодавстві, щоб реєстрація і обіг лікарських засобів, які проходять клінічні випробування і мають доведену ефективність, а також  харчових доповнювачів, які доведеної ефективності не мають, був чітко урегульований і виключав можливі маніпуляції, коли БАД продають як лікарський засіб.

Законопроект визначає чіткі механізми введення в обіг харчових доповнювачів, а також вимоги до речовин, що можуть використовуватися для їхнього виробництва, вітамінів, мінеральних речовин, а також інших речових з поживним або фізіологічним ефектом. Також закон дозволяє, щоб Міністерство охорони здоров'я затвердило перелік таких речовин і максимально допустимі дози, дозволені до застосування у харчових продуктах, щоб не було таке, що лікарська доза була в харчовій добавці. Також документ посилює відповідальність за виробництво і реалізацію харчових добавок, що не відповідають вимогам законодавства.

Крім того, норми законопроекту унормовують процедуру подання повідомлень про введення в обіг харчових доповнювачів, введення…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається голові Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування  Радуцькому Михайлу Борисовичу. Будь ласка, Михайло Борисович.

 

11:48:20

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Шановні колеги, Комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування розглянув внесений урядом проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення регулювання виробництва та обігу харчових доповнювачів. Розробка законопроекту передбачена планом законопроектної роботи Верховної Ради на 2024 рік.

Законопроектом пропонується внести зміни до низки законів України та усунути прогалини в законодавстві, що дають можливість недобросовісним суб'єктам господарювання реалізувати під виглядом дієтичних добавок лікарські засоби без реєстрації. Наразі під виглядом дієтичних добавок реалізуються продукти, до складу яких входять активні фармацевтичні інгредієнти.

Прийняття законопроекту сприятиме гармонізації положень національного законодавства у цій сфері з відповідним положенням ЄС 2002/46/ЄС про наближення законодавства держав-членів стосовно харчових добавок, а також забезпечить захист прав та інтересів суб'єктів господарювання громадян держави шляхом запровадження прозорих, дієвих механізмів, регулювання виробництва та обігу харчових доповнювачів.

За результатами розгляду законопроекту комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняття проекту Закону номер 11389 за основу з урахуванням необхідності внесення змін до інших структурних частин законів та/або інших законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Колеги, я прошу підтримати, це здоров'я нас з вами і наших громадян.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайло Борисович.

Шановні колеги, фракції і групи прошу записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту.

Будь ласка, Швачко Антон Олексійович, фракція "Слуга народу".

 

11:50:20

ШВАЧКО А.О.

Прошу передати Радуцькому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Борисович, вам фракція передала.

 

11:50:31

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Колеги, я майже все сказав у своєму виступі. Давайте не витрачати час, давайте підтримаємо необхідний для здоров'я громадян законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, В'ятрович Володимир Михайлович, фракція "Європейська солідарність".

 

11:50:46

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу передати Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Олексій Гончаренко.

 

11:50:55

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, ви знаєте, ми можемо говорити з вами про харчові продукти зараз, приймати якісь законопроекти, може, навіть вигнати нарешті цих депутатів-зрадників. До речі, у Верховній Раді знайшлося дев'ять депутатів, які не проголосували за те, щоб корупціонера викинути з антикорупційного комітету,  щоб людину, яка виїхала нелегально за кордон і в Лондоні з келехом пива, виходячи з пабу і покладаючи на нас всіх Біг-Бен, знаходиться там. Та ви вирішили, що не треба, хай він далі буде в Комітеті з правоохоронної діяльності. Дев'ять депутатів.

Але це важливі речі, хоч щось, да, зробили. Але що зробили ви, ви перед цим? Ви забрали гроші у кожного українця. Ви не просто підняли податки, оце підняли податки може... У кожного працюючого українця ви особисто забрали гроші. Чи це енергетик, чи це вчитель, чи це лікар – ви забрали гроші. І коли у людини зарплата 10 тисяч гривень, на яку не можна прожити, ви проголосували, що ще 500 гривень з неї забрати. Ще 500. Як цим людям жити? Може, для вас 300, 500, 600 гривень, може, не гроші, це останнє на що вони живуть. А зараз всі, знаєте, ходять, сміються, хтось вже пішов, вчора тут було 12 депутатів на завершення. Що ви робите? Ви розумієте, що українці на межі, на межі? І своїми голосуваннями, коли ви даєте на дитину 860 гривень на місяць, а сьогодні з її батьків забираєте гроші, коли ви даєте пенсіонеру 2600, а з його дітей сьогодні забираєте гроші, щоб, може, хоч вони свою маму прокормили. Отямтеся! Тут не до сміху.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Рахманін Сергій Іванович.

 

11:53:05

РАХМАНІН С.І.

Прошу передати слово Наталці Піпі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Наталія Романівна Піпа.

 

11:53:14

ПІПА Н.Р.

Шановні колеги, дорогі українці! Цей законопроект фракція "Голос" буде підтримувати. У нас в Комітеті охорони здоров'я працює Ольга Стефанишина, вона дуже активно за цим дивиться. Питання дієтичних добавок, харчових добавок є дуже важливим для здоров'я і для безпеки життя.

Але є ще одна дуже важлива тема для безпеки кожного з нас і безпеки країни. Кожний з нас тут більше або менше любить Україну, кожний з нас, крім, звісно,  колаборантів, про яких якраз і була попередня постанова, і 24 лютого кожний в Україні зрозумів, що Росія – ворог. До того 400 років в декого були сумніви, чи ворог Росія, чи ні. Нарешті це зрозуміли. Але сьогодні ще є дискусії, чи мова – це питання безпеки? Так, це питання безпеки, це питання ідентичності, це питання свободи. І українське мовне середовище всюди –  це також питання безпеки.

Коли я чую російську мову в кулуарах тут чи за кордоном, в мене питання: а яку державу ви представляєте? Яку? От серйозно. Хто говорить в той момент – друг чи ворог, ДРГ чи колаборант? І коли хтось говорить про статтю 10 Конституції України, то я її нагадаю: "Державною мовою в Україні є українська мова", і через абзац: "В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської та інших мов нацменшин". Тобто кожний, хто говорить про статтю 10, говорить, що російська – це мова нацменшини, тобто говорить, я росіянин, я тут живу в Україні і я росіянин – ті самі, що вас вбивають.

У 2001 році за переписом населення у нас було 17 відсотків російськомовна нацменшина, у травні 24-го тільки 1,9 відсотка громадян України вважають себе росіянами...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Папієв Михайло Миколайович, "Платформа за життя та мир".

 

11:55:23

ПАПІЄВ М.М.

Дякую. Прошу слово народному депутату Колтуновичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колтунович Олександр Сергійович, будь ласка.

 

11:55:29

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую, шановний пане Голово. Шановні колеги, хвилиночку уваги, це дуже важливо. БАДи, дієтичні добавки, харчові доповнювачі. І це в умовах воєнного стану, в умовах ситуації із МСЕК по всій країні і так далі. Ви знаєте, от зважаючи  на те, що це урядовий законопроект, я хотів би сказати, що взагалі, якщо скомпелювати всі ті законодавчі ініціативи, які уряд продукує, то вони, м'яко кажучи, не відповідають: а) викликам часу, реаліям,  які є на фронті, вони не відповідають тим  викликам, які у нас є зовні, всередині країни, в бюджетній, фінансовій і в борговій сфері.

Ну, і дивіться, я от повторюся, взагалі такі законодавчі ініціативи, вони ставлять під сумнів взагалі адекватність оцінки ситуації в країні,  критичної ситуації в країні,  ми ж аналізуємо постійно: фінансові показники, бюджетні і так далі, сьогодні проголосували надзвичайно складний закон. І взагалі-то такі процеси і таке законодавче підґрунтя, яке формує парламент і Кабмін нам пропонує, воно, на мій погляд, якщо трансформувати Другий закон термодинаміки,  посилює соціальну ентропію у суспільстві. Воно не йде на користь і взагалі такі ініціативи, на мій погляд, повинні... другорядні ініціативи повинні все-таки іти окремим блоком,

Що найголовніше ще хотілося би ще звернути увагу, що поки ми розглядаємо в залі такі ініціативи, Україна втрачає час, у нас відбувається виснаження фінансових, людських, бюджетних ресурсів, виснаження це і у наших партнерів, які є за межами країни. І як наслідок ми маємо весь той колапс, який на сьогоднішній день сформований.

У нас далі ще будуть іти такі законодавчі ініціативи. Я хотів би все-таки запропонувати Кабінету Міністрів України, і завтра ми це будемо казати уряду, для того, щоб ми все-таки посилювали економічний бюджетний потенціал для того, щоб гідно вийти з тієї критичної ситуації,  в якій ми знаходимося, а не  займатися БАДами.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми обговорили цей законопроект, переходимо до прийняття рішення. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Я ставлю пропозицію, колеги, прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради  України проект Закону про внесення змін до деяких законів  України щодо удосконалення регулювання виробництва та обігу харчових доповнювачів, реєстраційний номер 11389.

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:58:30

За-262

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Наступний законопроект 11… З процедури?

Будь ласка, Бобровська. Що у вас?

 

11:58:43

БОБРОВСЬКА С.А.

Пане спікер, у нас величезне прохання. Оскільки у нас була раніше домовленість про розгляд пріоритетний законопроектів, які стосуються оборони і безпеки, підняти все ж таки в розгляді законопроект 11423, який стосується догоспітальної медичної тактичної допомоги, це військова медицина для наших бійців і хлопців. Тому що насправді це неповага, ми перекидаємо цей законопроект вже не перший день. І було б добре, щоб ми разом консолідовано врешті його проголосували, тим паче є абсолютна консолідація і спільна позиція всіх фракцій.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Не буде заперечень, колеги?

Я ставлю тоді пропозицію зараз змінити черговість розгляду  питань порядку денного на сьогодні і перейти до розгляду питання 11423. Прошу голосувати.

 

11:59:46

За-231

Рішення прийнято.

Шановні колеги, тоді я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Ми зараз заходимо в законопроект  11423. Прошу голосувати.

 

12:00:15

За-227

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

КОНДРАТЮК О.К.

 

12:00:29

ГОЛОВУЮЧА. Так, до слова запрошується ініціаторка цього законопроекту народна депутатка України Совсун Інна Романівна. Будь ласка, пані Інно.

 

12:00:41

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". Шановні колеги, по-перше, вдячна всім, хто щойно проголосував за те, аби ми підняли це питання в розгляді сьогоднішнього засідання парламенту.

Про що цей законопроект? Цей законопроект про те, аби нарешті створити юридичний простір для унормування поняття, хто є бойовими медиками. В українському законодавстві прописано, що медичну допомогу можуть надавати тільки люди з медичною освітою. Але, разом з тим, бойові медики, які знаходяться безпосередньо на полі бою, так само надають якісь елементи медичної допомоги, проте вони не врегульовані законодавчо, який обсяг допомоги можуть надавати бойові медики. Вочевидь, що вони не є лікарями, вони є тими, хто першими надає критично необхідну допомогу. Але ось цей обсяг допомоги адекватно не врегульований, статус бойових медиків до сьогодні, на 11-му році війни, залишається не визначеним.

Саме для цього розроблений цей законопроект разом з Міністерством оборони, за підтримки Міністерства охорони здоров'я України, які розуміють цю проблему і хочуть адекватно визначити, яким має бути статус бойових медиків. Тому я дуже сподіваюсь на те, що ви підтримаєте це і ми надамо належне юридичне визначення бойовим медикам.

І, раз уже я стою на цій трибуні, я би попросила вас всіх згадати всіх тих бойових медиків, які, на превеликий жаль, не повернулися з війни. Їх, на жаль, дуже багато. Я назву тільки декілька прізвищ.

Бойовий медик Кучерявенко Олександр з позитивним "Кузьма".

Сержант Михайло Димицький.

Бойовий медик Олег Сютрик.

І бойова медикиня Ірина, "Чека", Цибух.

Давайте згадаємо їх всіх і подякуємо за те, що вони зробили. Дякую.

(Хвилина мовчання)

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пані Ніно, дякую. Це дуже важливо, пам'ять про них має бути завжди.

До співдоповіді запрошую голову Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Завітневича Олександра Михайловича. Будь ласка, пане Олександре.

 

12:03:27

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановні колеги, Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері національної безпеки і оборони щодо надання допомоги на догоспітальному етапі та здійснення цивільно-військового співробітництва (реєстраційний номер 11423, від 22.07.2024 року), поданий народним депутатом України Совсун та іншими народний депутатами України.

Комітет рекомендує Верховній Раді України проект Закону (реєстраційний номер 11423) відповідно до пункту 1 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України за результатами його розгляду в першому читанні прийняти його за основу, доручивши комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням поправок і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

Дякую. Прошу підтримати, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Олександре.

Прошу всіх, хто хоче і бажає виступити з цього питання, записатися: два – за, два – проти, будь ласка.

Будь ласка, Єгор Чернєв, "Слуга народу".

 

12:05:03

ЧЕРНЄВ Є.В.

Шановні колеги, всі ми, я думаю, що розуміємо, що при відбитті, відсічі російської агресії одною з основних задач наших є збереження життів наших воїнів. І цей закон якраз таки про це.

Ми знаємо про ту золоту годину, яку потрібно використати максимально задля того, щоб зберегти життя наших воїнів, поки їх довезуть до госпіталю і нададуть першу медичну допомогу. Зараз в умовах того, що нам не вистачає людей з медичною освітою на полі бою, і це є правовим невизначенням, люди, які зараз допомагають нашим військовим і довозять їх до госпіталю, не маючи медичної освіти, якраз таки перебувають у правовій невизначеності. Цим законопроектом ми якраз і намагаємося дати цю правову визначеність, намагаємося розширити коло осіб і дати право Міністерству оборони розширювати таке коло осіб, які можуть допомагати, надавати медичну допомогу нашим пораненим військовим і зберігати їхні життя. Повірте мені, зараз проходять, багато людей проходять курси такмеду за натівськими стандартами і це допомагає зберігати життя наших воїнів. Давайте просто дамо тепер їм правове визначення, поставимо їх у правові рамки.

Прошу підтримати цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую.

Будь ласка, Максим Саврасов, "Європейська солідарність".

 

12:06:30

САВРАСОВ М.В.

Прошу передати слово Михайлу Бондарю.

 

ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, пане Михайло.

 

12:06:43

БОНДАР М.Л.

Дякую. Бондар Михайло, "Європейська солідарність". Ви знаєте, зразу згадалося: 14-й рік, Слов'янськ, отримав поранення. І дійсно, хто надавав першу медичну допомогу, це якраз бойові медики. Це вони якраз мене доставляли в Ізюм. Це вони везли, надавали все можливе для того, щоб врятувати життя.

У нашій фракції Яна Зінкевич, батальйон "Госпітальєри", бойові медики, також має дуже багато втрат, спасли більше 10 тисяч життів. Велика честь і хвала їм. Тому "Європейська солідарність" буде за це голосувати. І ми низько вклоняємося тим медикам, які спасають життя нашим хлопцям.

Але, користуючись можливістю, бачу, пан міністр охорони здоров'я ще тут, якраз тим, кому спасають вони життя, пане міністре, не раз говорили про надання допомоги в протезуванні для наших хлопців і дуже зараз велика проблема з новими і старими посвідченнями учасника бойових дій…

(Шум у залі)

 

12:08:04

ГОЛОВУЮЧА. Шановні колеги, є пропозиція просто перервати обговорення і проголосувати, бо почалася повітряна тривога. Тільки давайте всі займемо свої місця. щоб були голоси, бо я бачу, що люди розбіглися. Буде погано, якщо ми провалимо зараз цей закон. Давайте, я ставлю, я бачу, що люди є. Будь ласка, займіть свої місця і голосуємо. Давайте бігом. Прискортесь на свої місця. Я чую, Ірочка. Я чую.

Давайте зробимо сигнальне голосування, хто готовий голосувати "за" за законопроект номер 11423. Сигнальне голосування. Сигнальне. Прошу голосувати.

 

12:09:11

За-215

Всі йдемо в укриття, повітряна тривога.

Ще раз нагадаю, що ми збираємося через 15 хвилин після завершення повітряної тривоги.

 

(Після перерви)

 

12:53:35

ГОЛОВУЮЧА. Шановні колеги, завершилася повітряна тривога. І ми відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" продовжуємо наше пленарне засідання.

Відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед розглядом питань пропоную провести сигнальне голосування. Будь ласка, шановні колеги, ще раз робимо сигнальне голосування. Шановні колеги, прошу зайняти свої місця, ми робимо сигнальне голосування.

Колеги, готові голосувати? Будь ласка, голосуємо.

Зараз спробуємо. Робимо сигнальне голосування. Будь ласка, голосуємо. Побачимо на активність.

 

12:54:34

За-187

Так, шановні друзі, ми можемо продовжити обговорення. У нас ще є два виступи. І подивимось, чи ще підійдуть люди, щоб розуміти далі, що робимо з цим питанням, з цим законом.

Будь ласка, Соломія Бобровська, "Голос", від фракції "Голос".

Будь ласка, будь ласка, Соломія.

 

12:55:09

БОБРОВСЬКА С.А.

Соломія Бобровська, фракція "Голос". Шановні колеги, дивіться, про що йде мова. Хтось, можливо, з вас не знав, тоді поясню. Є таке поняття, як бойові медики, вони є на посадах, але не всі бойові медики мають і мали медичну освіту. Більше того, ті люди, які не мають медичної освіти, вони не мають право робити певні медичні інтервенції і втручання, додаткову медичну допомогу на шляху догоспітальному. Попри те, що люди пройшли курси і можуть повноцінно надавати, і, власне, що і дуже часто робиться, навіть в менший час, ніж в цю саму "золоту" годину, яка в Україні не діє, вона є набагато меншою, надають цю медичну допомогу, щоб людей довезти і далі надати повноцінну вже госпітальну допомогу.

Ми, нарешті, вводимо це, ми, по-перше, про них говоримо, їх  визнаємо в цьому законі і говоримо про догоспітальну допомогу, яка їм розширює ці можливості. Ми просто даємо цим бойовим медикам, які без освіти, але які вже роки, роки, роки на службі і не мають можливості, в тому числі свого професійного розвитку, ані в системі цивільної медичної освіти, ані військової розвиватися, надавати і рятувати хлопців і дівчат. Про це цей законопроект.

У мене прохання давайте підтримаємо. І поверніть цих колег своїх, які десь в периметрі Верховної Ради, щоб вони повернулися і проголосували, бо це справді буде дуже ганебно.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую. Будь ласка, Михайло Цимбалюк, фракція "Батьківщина".

Будь ласка, пане Михайле.

 

12:56:39

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, фракція "Батьківщина" однозначно буде підтримувати цей важливий законопроект, ми є співавторами. І як сказали колеги, які виступали до мене, справді, сьогодні на полі бою вирішується доля наших поранених в залежності, як якісно і вчасно надають їм медичну допомогу. І ті  люди, які на сьогодні чи на посадах, чи без посад, але пройшли курси, вони також мають мати право професійно робити цю роботу. І в подальшому, ви знаєте, у разі втрати здоров'я, вони несуть відповідальність, якщо надали цю допомогу нефахово.

Це більше технічний законопроект. Але я, шановні колеги, хотів би ще говорити про те, що не тільки від фаховості людей, які надають домедичну допомогу на полі бою або під час транспортування, ще велика доля людини залежить від якості тих медичних аптечок і всієї тієї наповнюваності, що мають люди, які надають на болі бою домедичну першу допомогу. Через те ми маємо казати, що Збройні Сили України Медичні сили мають фахово бути обладнані тими сучасними і препаратами, і тими технічними і технологічними приладами, що мають мати на полі бою. Тобто це і завдання Міністерства оборони, яке закуповує це обладнання, і в тому числі ми знаємо скільки нових виробів вітчизняного вже виробництва постачається в ЗСУ, щоб це розглядалося в комплексі.

За цей законопроект голосуємо за. І слава нашим воїнам! І Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧА.  Героям Слава! Дякуємо.

Михайло Бондар є? Він  не завершив, в нього хвилина була. Не наполягає на завершенні свого виступу. 

Будь ласка, може, хтось ще хоче виступити, хто не виступав з груп? Ми знаємо, пане Олексію, що ви завжди готові виступати, але ваша фракція вже виступала. З груп, можливо, хтось хоче ще виступити? Немає, так? Немає охочих.

Будь ласка, Руслан Стефанчук. Будь ласка.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:59:11

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вельмишановні колеги, "Слуга народу", Чернєв виступав, написано.

 

КОНДРАТЮК О.К. Виступав. Виступав Чернєв.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дивіться, ми тільки що переговорили, ну така ситуація склалася: ми перенесли законопроект, хотіли його пошвидше розглянути – повітряна тривога, яка суттєво вплинула на кількість людей в залі. Ми тільки що переговорили з авторами законопроекту, я мушу поставити, і ми маємо визначитися. Але, якщо навіть він провалиться, ми домовилися, що сьогодні ж авторка буде переподавати і просить підпису у всіх фракцій і груп для того, щоб на наступне засідання ми зробили це за основу і в цілому, якщо не буде заперечень.

Ну давайте попробуємо, шановні колеги. Займіть місця, зараз проведемо… Зараз дам, сигнальне проведемо, займіть місця, ми подивимося сигнальне голосування. (Шум у залі) А "Батьківщина" виступала, Цимбалюк виступав вже. Друзі, я розумію, ну вже по цьому, ми ж в законі зараз.

Шановні колеги, будь ласка, займіть місця, давайте, я ставлю пропозицію провести сигнальне голосування. Будь ласка, займіть свої місця, сигнальне голосування. Будь ласка, давайте попробуємо провести сигнальне голосування.

Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:00:50

За-205

Ну дивіться, 2 утримались знову, друзі.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

КОНДРАТЮК О.К.

 

13:01:00

ГОЛОВУЮЧА. Давайте тоді, у нас іншого виходу немає, я мушу ставити прийняти… 

Прошу, з процедури Разумков. Разумков.

 

13:01:08

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, у вас, коли немає голосів або по правках треба йти, ви взяли закрили засідання. Так закрийте засідання і завтра чи післязавтра проголосуєте. Завтра "година запитань до Уряду", будуть колеги в залі, всі проголосують.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

13:01:34

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Дмитро Олександрович. Дякую за чергову цікаву саркастичну пропозицію.

Але, вельмишановні колеги, у нас справді далі засідання… "година запитань до Уряду". Після цього, хочу нагадати, на наступний день, який ми запланували, у нас великий гість, і там також можемо голосувати якісь речі. Нам треба це питання закрити. Я ще раз сказав, ми знайшли вихід разом з нашими колегами, навіть якщо зараз буде провалено, ми не можемо залишити зависше зараз. Шановні колеги...

 

КОНДРАТЮК О.К. Тимошенко, з процедури, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, Юлія Володимирівна.

 

13:02:03

ТИМОШЕНКО Ю.В.

З процедури якщо говорити, то якщо немає сигнального голосування, після цього ви не маєте права жодного питання ставити на голосування. Тому що Конституційний Суд чітко визначає, що якщо в залі немає 226, ви не маєте права на голосування ставити. Тому зараз не можна ставити на голосування цей закон, не можна. Тому переносити треба, просто закривати зараз сесію і на цьому крапка.

А як? Закривати зараз засідання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Железняк.

 

13:02:45

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, я щиро надіюся, що у нас зараз буде достатня кількість голосів. Але раптом якщо ні. Дивіться, наскільки я розумію, ви хочете залишити можливість скасувати блокуючу постанову по податках. Але я б до цього проконсультувався би з нашим комітетом. В чому проблема? Коли ми сьогодні збили цю велику 988 правку, там весь текст поїхав. Я вам чесно скажу, від того, що ви розблокуєте, переблокуєте цей закон, його все одно або по 131-й, або по вето треба переголосовувати. Воно так не їде, воно зробить гірше. Тому я б, чесно говорячи, зараз не робив би героїчні проблеми, які ми потім будемо героїчно так само вирішувати, хоча б проконсультувався би з комітетом, чи справді там буде заважати постанова. Тому що моя особиста професійна думка, що до наступного пленарного тижня нам доведеться по 131-й все одно переголосовувати, і від того, що ми це зробимо на наступному тижні, розблокуємо, немає жодного сенсу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Будь ласка, зрозуміла позиція.

Гончаренко.

 

13:03:48

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тільки ми так скажемо, друзі, з процедури, бо ми вже починаємо знову перетворювати... Будь ласка.  

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. З процедури, з процедури.

По-перше, колеги, я виграю ще якийсь час, сподівання є, ви бачили п'ять, шість, сім колег зайшли. Я буду просити після завершення мого виступу ще одне сигнальне голосування зробити, я думаю, руки не відпадуть від цього.

По-друге, хочу звернутися до керівників фракцій і груп. Шановні колеги, може, ви проведете роботу у своїх фракціях і групах. Вчора в кінці засідання 12 депутатів...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олексій, будь ласка.

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. Дванадцять. Зараз не вистачає. Ну скільки це буде тривати?

Тому давайте, будь ласка,  ще, може, якісь колеги зайдуть...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Да, да зараз ми очікуємо, я бачу, що люди підходять.    

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. І ще одне сигнальне. Ну це ж ганьба, скільки це буде...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій, зрозуміло.

Давайте, поки ще декілька колег висловляться, я бачу, що люди… не уходять люди, а підходять. 

Будь ласка, Іван Григорович, і потім Герасимов.

 

13:04:44

КИРИЛЕНКО І.Г.

Дякую, Руслане Олексійовичу. Звертаюсь до вас особисто. Руслане Олексійовичу, була практика, я не знаю, наскільки вона відповідає Регламенту, це ви можете сказати. В попередніх скликаннях, коли була така ситуація, зал обговорював законопроекти, а голосування переносив на наступні дні. Якщо неможливо, то... Але можна було б скористатися ad hoc і обговорити, а потім проголосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, я розумію це все, тому я даю багатьом людям виступити з процедури.

Артур Володимирович, з процедури, будь ласка. А я прошу лідерів фракцій і груп постаратися попрацювати, щоб ці декілька людей ще підійшли.   

Будь ласка,  Артур Володимирович.

 

13:05:18

ГЕРАСИМОВ А.В.

А можна час обнулити, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  обнуліть час.

 

13:05:28

ГЕРАСИМОВ А.В.

Дякую. Шановний Руслан Олексійович, шановні колеги! Я думаю, ми всі з вами неодноразово було свідками, коли не вистачало у монобільшості голосів на голосування, то шановний Руслан Олексійович зупиняв засідання. Я прошу тільки одного: однакового підходу до законопроектів, як монобільшості, так і опозиції. Тому зараз, будь ласка, я звертаюсь до вас, шановний Руслан Олексійович, через те, що, на жаль, немає голосів у монобільшості, перервати засідання, оголосити перерву і проголосувати на наступному засіданні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ця пропозиція вже вносилася. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги… Боже, хто у нас? Мамка. Я обіцяв Мамці. Мамка. Після цього Івченко і після цього Рахманін. Так, все. І після цього зробимо ще раз голосування.

Будь ласка, Григорій Миколайович.

 

13:06:27

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, дійсно, коли говорять у залі про те, що назріло питання щодо зміни процедури…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, не виходять з залу! Зайдіть сюди, будь ласка. Немає терміновості виходити з залу, я борюся за кожну дупцю, яка сидить на стільчику. Сядьте, будь ласка, в залі.

Будь ласка, Григорій Миколайович.

 

13:06:49

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, я думаю, що все-таки в залі уже багато висловів, і питання назріло змінити все-таки процедуру попадання законопроектів до розгляду на Погоджувальній раді. Ми говоримо про те, що якщо від фракцій і груп будуть попадати законопроекти у відсотковому відношенні, не у відсотковому, в кількісному показнику, то фракції і групи будуть перші зацікавлені, щоб залишитись у залі, обговорювати і голосувати за них. Це перше.

Друге питання. Якщо у нас ненормований робочий день, то народні депутати повинні розуміти, коли в них початок голосування, коли кінець, тому що крім роботи в залі є основна робота – робота в комітетах, в тому числі підготовка до законопроектів. Доки цієї норми не буде, а будуть по правках йти сьогодні до 12 ночі, а завтра до 2 годин, такий хаос і бардак буде продовжуватися. Необхідно все-таки вносити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Григорію Миколайовичу.

Якраз оцей законопроект, який поданий опозицією, я бачу, що дуже мало представників опозиції в тому числі знаходиться у залі для того, щоб підтримати своїх колег.

Шановні колеги, дивіться, я бачу, що підходять люди, Це добрий сигнал. Будь ласка, Івченко і Рахманін, і після цього зробимо ще раз голосування.

 

13:08:18

ІВЧЕНКО В.Є.

Івченко, "Батьківщина". Шановний головуючий. я дякую, що ви, по-перше, повертаєте депутатів. І, колеги, я прошу кожного,  давайте поважати один одного. Ми сидимо тут ради того, щоби зараз цей  закон був проголосований.

І прохання, пане головуючий, крім сигнального голосування, давайте подивимося, що буде, ну, за фінальне голосування за відповідний  законопроект. Якщо там буде з натяжкою, нам же інші законопроекти потрібно розглядати. Тут правильна пропозиція: якщо тривога перервала фактично роботу Верховної Ради, то, можливо, варто завершити розгляд інших законопроектів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Рахманін Сергій Іванович. В мене вже настрій кращий, я бачу, колеги повертаються до зали. Будь ласка, Сергій Іванович.

 

13:09:06

РАХМАНІН С.І.

Дякую, пане Руслане. Шановні колеги, стаття 50 Регламенту передбачає, що навіть під час розгляду питання ухвалення остаточного рішення може бути перенесено до настання певних обставин. Тому, да, є такий нюанс. А тепер уточнення. У нас були випадки, коли виникало питання: як саме тлумачити ту чи іншу норму Регламенту. І для цього переривалося засідання, терміново збирався регламентний комітет, який виносив рішення: підпадає чи не підпадає під дію певної статті Регламенту та чи інша ситуація. Ми можемо поки що зібрати регламентний комітет, який розбере, чи підпадає  під певні обставини ситуація, яка у нас склалася.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, в мене інша пропозиція. Давайте, користуючись 28 статтею Регламенту, але я дуже прошу натисніть... Ви не всі розумієте, що 28-а означає? Це сигнальне голосування.

Шановні колеги, я дуже прошу не починайте це – жовті, червоні, не голосував, давайте натиснемо всі зелені кнопки, щоб ми побачили реальний  результат на табло. Я запрошую шановних колеги до сигнального голосування.

Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:10:44

За-225

Шановні колеги, було 226, хтось відпустив руку. Давайте ще раз, будь ласка. Ще раз для тих, хто не розуміє – тримати до кінця.

Як у житті, як нашу перемогу. Шановні колеги, ще раз сигнальне голосування! Не відпускайте руку, будь ласка. Було 226. Я прошу, шановні колеги. Я ще раз оголошую голосування сигнальне.

Прошу голосувати. Не відпускайте ні пальці, нічого. Тримайте.

 

13:11:32

За-226

Шановні колеги, я вас прошу, ще раз те саме. Ще раз те саме.

Я ставлю пропозицію, будь ласка, шановні колеги, не відпускайте руки, не відпускайте руки. Я ставлю пропозицію прийняти за… Куди пішов?

(Шум у залі) 

Шановні колеги! Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері національної безпеки і оборони щодо надання допомоги  на    догоспітальному етапі та здійснення цивільно-військового співробітництва (реєстраційний номер  11423). Друзі, голосуємо! Голосуємо! Бігом!

Стоп! Зупиніть голосування! Владлен, ви з нами. Голосуємо! Тепер голосуємо. Голосуємо!

 

13:12:59

За-228

Рішення прийнято, колеги!

Шановні народні депутати, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за результативну роботу.

Зараз я оголошую перерву у нашому  пленарному засіданні. Про час і місце його продовження буде повідомлено завчасно.

Разом до перемоги! І слава Україні!