Опубліковано 03. 09. 2024
ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ
(продовження)
Зал засідань Верховної Ради України
3 вересня 2024 року, 12 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
12:10:38
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!
Шановні народні депутати України, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.
Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.
Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.
Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочнемо роботу з виконання Державного Гімну України.
(Лунає Державний Гімн України)
Шановні колеги, триває вже 923-й день повномасштабної загарбницької агресії Російської Федерації проти українського народу. Рашисти продовжують вчиняти воєнні злочини, грубо та цинічно порушуючи норми міжнародного гуманітарного права. Використовуючи безпрецедентну кількість ракет та ударних безпілотників, вони навмисно атакують об'єкти цивільної, критичної інфраструктури, прагнучи позбавити нас світла і води, безжально обстрілюють житлові та дитячі будинки, готелі та торгові центри. На жаль, від цих всіх варварських атак гинуть та зазнають поранення наші співвітчизники, а найстрашніше – діти. Висловлюємо підтримку та співчуття постраждалим, поділяємо біль кожного українця від втрати близьких і рідних. Всі винні у вчиненні злочинів проти українського народу обов'язково будуть притягнуті до відповідальності.
Я прошу вшанувати хвилиною мовчання пам'ять полеглих захисників і захисниць, які боролися за мирне і щасливе майбутнє нашої держави, та всіх мирних громадян, невинних дітей, які стали жертвами агресії російської держави-терориста.
(Хвилина мовчання)
Прошу сідати.
Шановні народні депутати, на Погоджувальній раді ми домовилися, перед початком розгляду питань порядку денного надати час по 3 хвилини для виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп. Тому я прошу представників фракцій і груп записатися на виступи. Будь ласка.
Будь ласка, слово надається народному депутату Гнатенку Валерію Сергійовичу, депутатська група "Відновлення України" у Верховній Раді. Будь ласка.
12:16:09
ГНАТЕНКО В.С.
Добрий день, шановний пане Голово, шановні колеги, старт нової сесії парламенту відбувається на тлі рекордних масових атак на українську енергетику. Особливу тривогу викликає ситуація на Донеччині, де агресор продовжує наступальну компанію, також наші міста мільйонники – Харків, Київ, Дніпро та інші відчувають на собі серйозні удари. Історичний момент вимагає від всіх нас продемонструвати єдність, злагодженість та витримку. Разом з тим, кожен з нас відчуває справжню ганьбу, коли у тому ж Покровську на відстані менше ніж 10 кілометрів від фронту засаджують і досі все квітами та займаються візуальним благоустроєм, враження, ніби немає війни, немає реальних потреб.
Інший приклад, коли місто Дружківка, на околиці селища Олексієво-Дружківка, під канонадою місцеві дорожники кладуть асфальт на дорозі, не знаючи для чого. Щоб ці дороги потім перевіряв окупант? Кошти місцевих бюджетів витрачаються на другорядні питання. Натомість основні потреби мешканців прифронтових громад ігноруються. Народна мудрість це називає не інакше як банкет під час чуми.
У питанні коштів Верховна Рада теж має виконувати діюче законодавство. Ми чекаємо від уряду реєстрацію проекту Державного бюджету на наступний рік до 15 вересня. Сподіваюся, що ми сьогодні вже його розглянемо у першому читанні. Уряд публічно заявив, що на наступний рік досі немає відповіді, де брати 15 мільярдів доларів для компенсації дефіциту державного бюджету. Також ключове завдання – це виділення Україні до кінця року 50 мільярдів кредиту. Ми закликаємо Велику сімку щодо прискорення цього питання в цьому напрямку, аби зберегти фінансово-економічну стабільність у наступному році.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Заремському Максиму Валентиновичу, фракція політичної партії "Слуга народу".
12:18:18
ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.
Доброго дня! Прохання передати слово Мезенцевій Марії.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Марія Сергіївна Мезенцева, будь ласка.
12:18:31
МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО М.С.
Пане спікере, шановні колеги, шановний український народе! Минулий тиждень був досить потужним в сенсі виконання наших цілей і стратегій в рамках мирного плану Президента Зеленського. Українські парламентарі, працівники ДСНС, служб розмінування і також різних посольств змогли відвідати один із найбільших безпекових форумів Європи, який називається GLOBSEC, і проходив він в Чеській Республіці в місті Прага. Друзі, саме під час його проведення російські ракети безпощадно обстрілювали нашу землю з заходу на схід, з півночі на південь, лишаючи вбитих і також поранених не тільки людей, а, звісно, нашу енергетичну і, дуже важливо, освітню інфраструктуру.
Другого вересня розпочався новий академічний сезон, і ми намагалися донести колегам, що абсолютно всі червоні лінії давно перетнуті, немає про що думати. І ми вдячні, що наша делегація також відвідала паралельно форум і високі кабінети у місті Вашингтон, представники Офісу Президента, а саме голова, міністерка економіки і інші колеги, міністр оборони, звісно, показуючи конкретні точки і плани по ліквідації воєнних стратегічних об'єктів, які використовуються в Росії для фінансування цієї брутальної війни. Саме по ним має намір працювати Україна, саме по ним українські дрони на далеку дистанцію вже працюють, а інколи ця дистанція досягає більше тисячі кілометрів.
Саме про це ми говорили і в Празі, і на форумі в Альпбаху. Тобто ми маємо чіткий план лобіювання українських інтересів: а) це дозвіл на далекобійну зброю; б) це потенційна співпраця в авіаційному просторі, який знаходиться біля західних кордонів нашої держави, для захисту неба і використання західних систем ППО з метою збереження спокою не тільки на території нашої держави, але і в прикордонні – Румунії, Польщі і інших держав, де вже як факт воєнних злочинів були встановлені уламки російських збитих ракет.
Дуже важливо, колеги, говорити і про виконання справедливості. Ми піднімали питання і пункту 4 Плану миру як на форумі в Альпбаху в Австрії – найстарішому форумі дипломатії, так і в Празі. Це питання повернення всіх цивільних з полону, які не мають права, Росія, брати в полон, військовополонених і наших дітей.
І дякую всім, хто підтримує тих, хто знаходиться під будівлею Верховної Ради. Ми ніколи не повинні забувати, що поки ми тут, вони страждають і їх катують. Ми повинні повернути їх всіх додому.
Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Люшняку Миколі Володимировичу, депутатська група "Довіра".
Павло Андрійович.
12:21:50
БАКУНЕЦЬ П.А.
Шановна президія, прошу хвилину вашої уваги, будь ласка.
Шановний пане Голово, шановна президія, шановні народні депутати! Дорогі українці! Вже одинадцятий рік війни, третій рік повномасштабного вторгнення і, незважаючи на регулярні терористичні атаки на всі українські міста і села, незважаючи на розбиття великої кількості інфраструктури, все ж таки українські діти пішли у школу, українська молодь пішла до університетів. І це велика заслуга далеко не нас разом з вами, це велика заслуга відважних українських воїнів, щоб було реально українським дітям розпочинати і продовжувати навчання безпосередньо у школах.
І сьогодні з цієї великої трибуни я хотів би подякувати насамперед легендарній 24-й королівській бригаді з її комбригом Сергієм Мазорчуком, який в родині бригади вже багато років. Бригада, котра 1 вересня, власне, відзначає день свого створення, котра відзначає в ці дні також присвоєння їй титулу бригади імені короля Данила.
Я дякую й іншим, усім Збройним Силам України: і 42-й, 44-й, 45-й, 63-й, 80-й бригаді, яка робить неймовірні речі сьогодні на далекій-далекій Курщині. Ми дякуємо і бригадам територіальної оборони, 103-й, яка тепер отримала назву митрополита Андрея Шептицького. Ми дякуємо 105-й, усім нашим відважним захисникам і захисницям за те, що ми можемо жити, ми з вами можемо працювати, а українська молодь може здобувати освіту тут в Україні для того, аби продовжувати тут життя.
Ми хочемо вірити, що наші з вами разом кроки в цьому залі цими днями будуть назустріч нашим військовим, будуть для того, аби забезпечити відповідну хоча б цю мінімальну заробітну оплату для наших військових, забезпечити можливість для їхніх сімей і родин проживати по різних селах і містах, де вони проживають, а відтак трішки підтримати дух українського війська і наблизити нас до нашої спільної перемоги.
Слава нашим Збройним Силам! Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Павло Андрійович.
Будь ласка, Скороход Анна Костянтинівна, депутатська група "Партія "За майбутнє".
12:24:44
СКОРОХОД А.К.
Шановні колеги, у вас не виникає питання, а що там з Покровськом? В нас тут ейфорія з Курськом, а що з Покровськом? Як так стається, що наш ворог заходить на майже пусті позиції і на майже пусті бліндажі? Хтось задається цим питання? Ні, ейфорія по Курську, зрозуміло, такий бросок, так мощно виступили, молодці, ніяких питань, але ми втрачаємо свої території. Хто за це відповідатиме? Можливо, там є якийсь план, в який нас не посвящають? То давайте попросимо щоб нам розказали: який план, що відповідати людям по цій ситуації.
Я на минулому тижні майже весь тиждень провела на фронті. Я вам скажу, ситуація надважка. Ви знаєте, що хлопців передають по актах прийому-передачі? Я такого просто, ну в мене волосся сивіє, вже посивівши. Я не знаю, як на це реагувати. Що їм відповідати за це, що відповідати за фортифікації без жодної обладнаної позиції, що за це відповідати? Що відповідати за фортифікації, які не дивляться в сторону ворога, а йдуть паралельно дорозі? Для чого ці фортифікації робляться? На що витрачаються кошти? Поїдьте подивітьсь по лінії фронту фортифікації. Рови. Я їх пішки переходжу. Ну, ви думаєте, що це зупинить ворога? Хто відповідатиме на ці питання?
Чи давно ви були в селі? Людей майже немає. Так, я кажу неприємні і непопулярні речі, але якщо про це не казати, то ми далеко не заїдемо, колеги. По селах людей немає, всіх вигребли. В мене, здається, таке відчуття, що ця війна стала війною бідних. Тому що ми бачимо, якщо ти не можеш купити собі "білий" квиток, якщо ти не можеш купити собі МСЕК, якщо ти не можеш купити собі ВЛК, якщо ти не можеш визнати себе непридатним чи майже непридатним, то все, ти йдеш воювати. А воєнкоми стають мультимільярдерами. Ми щодня це спостерігаємо. Ми щодня спостерігаємо, як хапають людей на вулиці.
Ви знаєте, що ВЛК можна пройти за 2 години. Коли нарешті влада зрозуміє, що жива людина обходиться державі набагато дешевше ніж мертва. Ми по 15 мільйонів на всіх не наберемо, треба змінити підхід і якісно підходити до набору кадрів і в тому числі мобілізації. Не можна так робити. Не може бути так, що командир мені каже: "Аня, та він заходить, я боюсь, щоб він від дверей до дверей дійшов". Який же з нього воїн? Можливо, треба змінити це? Колеги, це дуже...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, слово надається Кубіву Степану Івановичу, фракція "Європейська солідарність".
12:27:55
КУБІВ С.І.
Шановний пане Голово, слово прошу надати Петру Олексійовичу Порошенку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Петро Порошенко.
12:28:17
ПОРОШЕНКО П.О.
Шановні друзі! Шановні колеги! Ми єдиний парламент за всю історію існування Верховної Ради, який працює шостий рік, хоча на виборах ми отримали конституційний мандат Верховної Ради від українського народу працювати 5 років. І чому ми працюємо шостий рік? Тому що війна і тому що ми не проводимо вибори, а маємо організувати оборону держави. І тому ніякими іншими питаннями ніж оборона держави парламенту займатися не потрібно.
Я хочу наголосити, що і в питаннях бюджету, і в питаннях податків ключовим словом має бути справедливість, прозорість, обґрунтованість видатків. Скажіть, будь ласка, а хіба підвищення податків, які сьогодні будуть намагатися протягнути через цю залу, це для фінансування армії? А як же кешбеки на 3 мільярди? А як індустріальні парки? А як "інвестиційні няні", які порушують конкурентоздатність економіки? А як інші податки, які роблять з української економіки випалену землю і вичавлену ситуацію? І тому я вимагаю, щоб ми мали прозору і ефективну дискусію з урядом щодо обґрунтованості видатків.
А ще сюрреалістична картина, коли навіть в прифронтових, а ті, хто з вас їздив так само, як і я, довозячи на сотні мільйонів власних грошей забезпечення армії замість бюджету, бачив будівництво доріг на відстані 15-20 кілометрів від лінії зіткнення, що це як не божевілля? Скорочуйте видатки! Не вбивайте економіку! Не обтяжуйте тих, хто платить податки "в білу". А ще поверніть ПДФО військовим на рахунки бригад, бо ви 60 відсотків коштів, які ви вилучили в листопаді, не використали.
І ще одне. Армія потребує не лише грошей, а шани і поваги. І коли одна неадекватна народна депутатка паплюжить армію, Верховна Рада повинна мати політичну волю сказати це і захистити Збройні Сили України і кожного військовослужбовця. Впевнений, що сьогодні для цього у нас вистачить сили і мудрості.
Слава Збройним Силам України і слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Лозинському Роману Михайловичу, фракція "Голос".
Совсун Інна Романівна, будь ласка.
12:31:41
СОВСУН І.Р.
Інна Совсун, фракція "Голос". Шановні колеги, впродовж останнього тижня українці з острахом читали новини про Покровськ. Мені дуже зрезонувало те, про що казала Анна Скороход, розповідаючи про жахи того, що там відбувається. Це страшні новини, на які необхідно реагувати, про які треба говорити. Але ми як парламент повинні забезпечувати в першу чергу адекватний тил і бути мірилом адекватності в суспільстві.
За останній тиждень у нас відбулося дві події, які дуже збурили українців. Перше: наш з вами колега народний депутат Дмитрук якимось чином втік з України, втік перед оголошенням йому підозри. Я дуже сподіваюся, що буде належна оцінка і буде чітке розуміння, як саме це сталось, тому що виявляється, що всім депутатам виїжджати не можна, але якщо дуже треба і якщо комусь загрожує підозра, то тоді раптово виїхати можна. Виїхати можна, коли за тобою слідкують всі правоохоронні органи країни. Така несправедливість, порушення всіх можливих процедур не може не обурювати.
Друга новина з'явилася вчора ввечері після 10-ї, коли в телеграм-каналах, а потім з офіційних джерел ми прочитали новину про те, що Наглядова рада Укренерго звільнила очільника Укренерго Володимира Кудрицького. Немає нічого страшного в тому, щоб міняти очільників державних підприємств.
Ніхто не вічний, всіх можна змінювати. Питання в процедурі, якою була процедура цього звільнення, процедура звільнення державної компанії, в якої є незалежна наглядова рада? Спочатку два дні до того Ставка під керівництвом Президента приймає рішення, що бажано би звільнити, а потім начебто незалежна наглядова рада приймає рішення про те, що треба звільнити. Приймає це рішення, до слова, після того, як очільники ключових донорів української економіки сьогодні відкрито звернулися до українського уряду, до Прем'єр-міністра, до віце-прем'єр-міністра, до пана Єрмака з проханням не робити цього.
Я зацитую дещо з цього листа від наших ключових партнерів. "У випадку, якщо таке звільнення відбудеться, то це може поставити під загрозу нашу спільну спроможність підтримувати Укренерго та інші заходи з підтримки енергетики", – це пряма цитата з цього листа, після якого все рівно приймається рішення, яке вже було прийнято на вищому політичному рівні.
Друзі, по-перше, будь-який Закон про корпоративне управління після цього можна просто скасовувати. Друге, питання залишається: а хто ж приймає ці рішення в такому випадку, хто ці ефективні менеджери, які дозволяють Дмитруку втекти, які мають можливість натиснути на незалежну наглядову раду? І хто буде нести відповідальність у випадку, якщо після цього українська держава не зможе отримувати підтримку від міжнародних партнерів?
Це, друзі, дуже серйозно, і ми повинні про це говорити тут, у залі парламенту і розглядати ці питання, інакше ми поставимо під загрозу енергетичну безпеку країни. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Макаренку Михайлу Васильовичу, депутатська група "Платформа за життя та мир".
Будь ласка, передає Михайлу Михайловичу.
12:34:55
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Шановні народні депутати України, шановні колеги, почну з того, що ми вдячні Президенту України Володимиру Олександровичу Зеленському, Збройним Силам України за ту мужність, за той героїзм, які наближують перемогу України.
І перш за все, шановні колеги, мені хотілося б нагадати всім, що Україна є соціальною державою. Подивіться статтю 1 Конституції України. Я от зараз, перебуваючи на окрузі, спілкувався з громадянами. Вони всі чули, що Верховна Рада України, і так вони подають інформацію, хоче відмінити прожитковий мінімум. Я їм пояснював, що, шановні колеги, у нас є Основний Закон – Конституція України. Народні депутати України, складаючи присягу, чітко і ясно брали зобов'язання дотримуватися Конституції і законів України. В Конституції України є частина третя статті 46, яка чітко говорить і однозначно, що пенсії, інші види соціальних виплат, допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижче ніж прожитковий мінімум, встановлений законом. Прочитайте цю норму, шановні колеги.
Тобто є основа основ – це прожитковий мінімум, від якого все відходить. Є прожитковий мінімум для різних соціально-демографічних груп: для дітей віком від 0 до 6 років, від 6 до 18 років, для працездатних осіб і непрацездатних осіб і не можна так довільно маніпулювати цим показником. Він існує в усіх країнах, це об'єктивний показник.
І ще одне. Шановні колеги, формування майбутнього України, бо у нас вся система соціальних виплат і пенсій збудована на солідарній системі. Вона залежить від того, хто буде працювати в майбутньому. От зверніть увагу, сьогодні 3 вересня і я жодного виступу не чув взагалі про освіту в Україні. Вчора розпочався учбовий рік, от хтось може дати відповідь, шановні колеги, перше, скільки в нас учнів пішло у школи? Скільки у нас педагогічного складу залишилося в школах, в скільки шкіл пішли учні?
Я взяв зараз показник 2021 року, в 2021 році до шкіл пішло 4 мільйони 230 тисяч українських дітей, їх навчало 435 тисяч педпрацівників. Вони пішли в 13 тисяч 991 школу. В мене питання. Я хотів би, щоби в п'ятницю на дні уряду наш міністр освіти сказав, скільки зараз учнів пішло в школу в Україні, скільки знаходяться за межами України, як планують повертати їх в освітній простір України, як планують...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.
І я так розумію, Юлія Володимирівна, щось знову з кнопочками у вас, ви не встигли записатись. Будь ласка. Шановні колеги, зараз Юлія Володимирівна Тимошенко і після цього прошу народних депутатів зайняти свої місця, ми мусимо закрити одну сесію, відкрити іншу сесію.
Будь ласка, Юлія Володимирівна.
12:38:19
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Шановні колеги, ви сьогодні всі йшли на роботу, на своє робоче місце і бачили, що біля Верховної Ради зібралися родини наших полонених героїв, тих, хто захищали Маріуполь, тих, хто стояли за Україну, тих, хто йшли і готові були віддати своє життя. Біля парламенту стоять дружини, матері, маленькі дітки, вони прийшли з фотокартками своїх рідних людей, які сьогодні в полоні і в катуванні у ворога. Скажіть, будь ласка, невже наш парламент і наша влада повністю втратили взагалі почуття емпатії, почуття відповідальності, почуття необхідності захистити таких людей або хоча би вислухати? Скажіть, будь ласка, який раз вони вже стоять під цим парламентом, скільки годин вони оббивають тут пороги? Але ніхто з керівників Верховної Ради не організував з ними зустріч для того, щоб їх вислухати, почути їх біду, послухати від них пропозиції, як діяти владі.
І я зараз хочу звернутися до Голови Верховної Ради, до заступників, до всієї президії, до лідерів фракцій: поки вони там стоять, люди, які віддали найдорожче – своїх близьких людей захищати нас з вами, наші родини, давайте їх запросимо до Верховної Ради, давайте дамо їм чаю, кави, подивимося їм в очі і запитаємо, чим ми можемо допомогти. Не може бути такого, щоб у влади не було ні розуму, ні інтелекту і в той же час серця теж. Хоч серце в собі знайдіть.
І тому я пропоную, щоб саме сьогодні цих людей запросили, зібрали лідерів фракцій, керівництво Верховної Ради, давайте запросимо відповідних керівників центральних органів влади, і ми їх послухаємо. Тому що їх біль – це біль сотень тисяч родин в Україні, це біль, який наніс ворог, а ми не можемо з вами його зняти.
Мені дуже шкода, що сьогодні в цьому парламенті і у цієї влади немає серця, немає часу для таких людей, немає просто звичайного співчуття, але я дуже хочу, щоб воно знайшлося і щоб ми саме сьогодні цих людей прийняли, обійняли і знайшли разом з ними шлях, як вистояти в цей тяжкий період і врятувати їх рідних людей.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, час для виступів вичерпано.
Шановні друзі, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Колеги, будь ласка, швидше це робимо, займаємо свої місця.
Шановні колеги, відповідно до Конституції України, Регламенту Верховної Ради України, Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні завершується робота одинадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.
ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ
(дванадцята сесія)
Зал засідань Верховної Ради України
3 вересня 2024 року, 12 година 40 хвилин
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
12:42:13
ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідно до частини першої статті 26 Регламенту Верховної Ради України перед відкриттям пленарного засідання дванадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання нам необхідно здійснити реєстрацію за допомогою електронної системи. Я прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації.
Нагадую, після початку реєстрації необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути на зелену кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно до кінця реєстрації.
Шановні колеги, я прошу народних депутатів зареєструватися. Прошу реєструватись, колеги.
12:42:58
У залі 281 депутат зареєструвався. Вітаю, колеги.
Шановні народні депутати, відповідно до Конституції України, Регламенту Верховної Ради України, Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" одинадцяту сесію Верховної Ради України дев'ятого скликання та її пленарне засідання Верховної Ради України оголошую закритим. І одночасно відповідно до статті 83 Конституції України дванадцяту сесію Верховної Ради України дев'ятого скликання та її пленарне засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.
Шановні колеги, запрошую всіх до виконання Державного Гімну України.
(Лунає Державний Гімн України)
Шановні народні депутати, ще раз звертаюсь до всіх колег із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.
Шановні народні депутати, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду.
Шановні колеги, і так перше питання – це проект Постанови про порядок денний дванадцятої сесії Верховної Ради України. Погоджувальною радою депутатських фракцій і груп було обговорено і схвалено проект порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.
Відповідно до частини першої статті 21 та частини першої статті 22 Регламенту Верховної Ради України вношу проект порядку денного дванадцятої сесії на затвердження Верховної Ради України, проект Постанови реєстраційний номер 11544. На Погоджувальній раді ми ухвалили пропозицію про обговорення цього питання. Відповідно до положень Регламенту Верховної Ради дане питання обговорюється за скороченою процедурою.
Шановні колеги, я прошу два – за, два – проти записатися і голосуємо за порядок денний сесії. Прошу далеко не розходитися, бо це дуже важливий проект, який нам потрібно прийняти. Прошу записатися.
Слово надається народному депутату Галайчуку Вадиму Сергійовичу, фракція "Слуга народу".
12:46:49
ГАЛАЙЧУК В.С.
Прошу підтримати, дорогі колеги.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Вадим Сергійович.
Кубів Степан Іванович, "Європейська солідарність".
12:47:06
КУБІВ С.І.
Прошу слово надати Ірині Геращенко, пане Голово.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ірина Володимирівна Геращенко.
12:47:19
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні колеги, 29 серпня цього року виповнилося п'ять… п'ятирічка роботи нинішнього парламенту і, аби не воєнний стан, ми б мали вже.., країна мала б новий парламент. Якщо не проводяться вибори під час воєнного стану, то бодай дотримуйтеся традицій і законів, не руйнуйте їх. Початок роботи нової сесії, а де уряд в парламентсько-президентській республіці? Ви перший парламент, який зруйнували підзвітність уряду і незалежність українського парламенту.
Друге. Завжди постанова про нову сесію приймалась паралельно з постановою про порядок денний плюс висвітлення діяльності Верховної Ради України. Ви той парламент, який 2 мільярди уже два роки під час війни віддаєте на пропагандистський марафон. Ви той парламент, який збільшили фінансування каналу "Рада" в чотири рази під час війни і віддали канал "Рада" в аутсорсинг Офісу Президента, там немає парламенту, і ми вимагаємо вас це змінити.
Третя дуже важлива річ. Парламент воюючої країни має мати пріоритети дуже чіткі. Перше – підтримка Збройних Сил України; друге – підтримка євроатлантичного курсу України, адаптація українського законодавства до ЄС і НАТО.
І четверте – час звітувати. Єдина фракція, яка звітувала за 5 років нашої роботи, це "Європейська солідарність". Наша команда за ці 5 років підготувала більше 1 тисячі 100 законопроектів, левова частина яких стосувалися саме підтримки Збройних Сил України. І це ви не ставили їх у сесійну залу, забираючи в армії, починаючи з 2021 року, гроші на фінансування, ПДФО, невідомо де дрони зараз.
Тому ми вимагаємо пріоритетом цієї сесії – підтримка територіальної цілісності, суверенітету, армії, серйозна розмова, що під Покровським, а не піар-акція до Дня незалежності в іншому напрямку. Канал "Рада"...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Івченко Вадим Євгенович, фракція "Батьківщина".
12:49:28
ІВЧЕНКО В.Є.
Вадим Івченко, "Батьківщина". Шановні колеги, вкрай важливо, щоб ми в порядок денний вкладали саме ті речі, які сьогодні потрібні військовим, які сьогодні потребує Генеральний штаб разом з Міністерством оборони. Але, разом з тим, колеги, важка ситуація на покровському напрямку. Ми як комітет сьогодні не можемо запросити керівництво Генерального штаба в комітет, оскільки є певні люди, які дискредитують системно Збройні Сили України. І я прошу, колеги, Постанова 11432, хоч вона і не розглянута комітетом, але Верховна Рада має сьогодні, і я звертаюся до Голови Верховної Ради, пане Руслане, до вас, Верховна Рада має право своїм голосуванням визначитись щодо цієї постанови. Давайте рахуватися з тим, що ми з вами йдемо в європейські інституції, і парламентаризм – це голос парламенту. Давайте покажемо всім, що ми, парламентарі, поставимо постанову і ми вимагаємо 11432. І ми побачимо по фракціях, по людях, хто підтримує, і це буде голос кожного.
Колеги, важливо, щоб ця постанова теж була включена безпосередньо в цей проект постанови, і важливо, щоб найперше, що ми сьогодні зробили, проголосували за відповідну постанову. Комітет одностайно, хто був на комітеті, визначився щодо відповідної постанови. Тому, колеги, і пане Руслане пане Голово, прошу вас відповідну постанову з голосу включити, і побачимо, чи буде 226 для її розгляду.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Вадим Євгенович. За це скликання жодна постанова, яка не пройшла комітет, не була внесена. Давайте йти по процедурі, я нічого не маю проти.
Шановні колеги, будь ласка, Макаренко. Замість нього Колтунович, будь ласка.
12:52:02
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Дякую. Шановний пане Голово, шановні колеги, у проект постанови дванадцятої сесії ми включаємо 2 тисячі 513 проектів законів і 138 проектів постанов. Але чого немає і що я хотів порадити нашому уряду, і монобільшості.
Перше. Це новий макроекономічний монетарний концепт. Ми бачимо, в якому плачевному стані знаходиться економіка України, ми бачимо ті стратегічні пріоритети, які мають бути враховані в найближчій перспективі. І тому з цієї точки зору має бути повністю змінений економічний курс розвитку країни.
Другий момент, який дуже важливий, також ще один пріоритет, він, безумовно, сьогодні десь частково розглядатися, це подолання боргової і бюджетної кризи. Ви бачите, який у нас шалений дефіцит бюджету, він покривається на дві третини за рахунок зовнішніх запозичень, частково за рахунок внутрішніх, і подолання бюджетної кризи всередині країни – це безумовним є стратегічним пріоритетом для проходження цього бюджетного року і 2025 бюджетного року.
Ще один важливий момент – промисловість. Ми маємо, починаючи із 2019 року, постійну системну деіндустріалізацію. Створення і підтримка високотехнологічних секторів економіки, ті інструменти, які є по індустріальним паркам, вони недостатні. І тому уряду необхідно сконцентрувати увагу на підтримці реального сектору економіки, який генерує: нові робочі місця, заробітні плати, внутрішній споживчій ринок і так далі, і так далі.
Ще один дуже важливий момент – зовнішньоекономічна діяльність. У зовнішньоекономічній діяльності маємо серйозні втрати: падіння експорту, ембарго по відношенню окремих країн, заборону по транзитним перевезенням і так далі, і так далі, і так далі. Тому ці речі необхідно враховувати.
Ну і, безумовно, подолання енергетичної кризи. Ми неодноразово звертали на це увагу. Відновлення енергетичної інфраструктури – ключовий пріоритет, який на сьогоднішній день має бути для того, щоб ми гідно пройшли опалювальний сезон.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, переходимо до прийняття рішення, тому що обговорення питання завершено.
А, ще буде Лозинський, будь ласка. Я перепрошую. Лозинський, фракція "Голос", і голосуємо, шановні колеги.
12:54:15
ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.
Шановні колеги, відкриваємо нову сесію, дуже святково співаємо гімн, але знову, в черговий раз декілька ключових пріоритетних рішень, які би мали бути в порядку денному, ми не бачимо.
Перше – це гроші на ЗСУ. Але реальні, системні ініціативи, а не просто зміни до бюджету. Шановні колеги, прийнятий нами законопроект 9559-д, який, ми очікуємо, Президент підпише найближчим часом, має бути підсилений законопроектом 9560 або будь-якими альтернативними, і цього досі нема в порядку денному.
Шановні колеги, Постанова про деколонізацію 11188. Закон про деколонізацію встановлює нам, законотворцям, чіткий дедлайн. І вже два місяці, як ми мали проголосувати цю постанову. Де вона? Чому вона не в порядку денному?
3195 – повернення справжнього парламентаризму і контролю уряду. Чотири роки ми цього не голосуємо і заходимо в чергову сесію, і знову уряд не підконтрольний парламенту...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займіть місця. Обговорення питання завершено, переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, будь ласка, займіть місця.
Я ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 11544) про порядок денний дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання.
Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
12:56:12
За-268
Рішення прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка. Дякую, колеги. Рухаємось далі.
Наступний це проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до парламентарів та урядів держав - членів Групи Семи (11537).
Я ставлю пропозицію включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати.
12:56:47
За-315
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
12:57:09
За-261
Рішення прийнято.
Шановні колеги, на Погоджувальній раді ми домовлялись, виступ один фракції "ЄС" і голосуємо. Правильно? Давайте, будь ласка, з фракції "ЄС" хто виступає? 2 хвилини і голосуємо за цю постанову.
Геращенко Ірина Володимирівна, будь ласка. Через 2 хвилини голосуємо, шановні колеги.
12:57:32
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні колеги, це той випадок, коли постанова і позиція об’єднує всю сесійну залу, і ми дякуємо всім ініціаторам цієї постанови, до якої належить і керівництво Верховної Ради України, і лідери всіх фракцій і груп. Дуже важливо в цей час, коли ми щодня бачимо страшні трагедії українського народу, коли Росія цинічно розстрілює цивільні міста і села, ще й ще раз не тільки звернути особливу увагу на необхідність посилити українське ВПК, тому що ми теж несемо відповідальність за збільшення випуску дальнобійних ракет, аби стріляти по російських територіях, але і звернутися до наших міжнародних партнерів щодо дозволу використовувати надану нам військову допомогу для знищення законних військових цілей на території країни-окупанта. А це військові аеропорти, це нафтобази і інші об'єкти. Немає такої міжнародної зустрічі, такого відрядження, якщо нас випускають кудись, де б ми не піднімали від нашої команди ці вимоги.
Але дуже важливо також, колеги, об'єднатися і посилити нашу міжпарламентську дипломатію для того, аби донести партнерам інший наступний меседж - ми зацікавлені в тому, ми критично сьогодні потребуємо того, аби наші партнери, наші сусіди, члени ЄС і НАТО зі своєї території допомагали Україні знищувати російські ракети, які летять вбивати українців.
І третя дуже важлива річ, її немає в цій постанові, але ми з вами маємо послати сигнал, в тому числі групі дружби з Монголією, і взагалі зреагувати на те, що Монголія, країна, яка ратифікувала Римський статут, не заарештувала воєнного злочинця Путіна. Вибачте, будь ласка, він має бути заарештований.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію, будь ласка, приготуйтеся, прийняти в цілому, з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів держав - членів Групи Семи (реєстраційний номер 11537). Прошу народних депутатів голосувати.
13:00:13
За-317
Рішення прийнято.
Дякую, колеги, за підтримку. Буквально ближчими днями цю постанову я доведу до всіх спікерів парламентів Групи Семи.
Шановні колеги, наступний законопроект 11417, це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони.
Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скорочено процедуро. Прошу народних депутатів голосувати.
13:00:55
За-257
Рішення прийнято.
Будь ласка, я запрошую до слова першого заступника Міністра фінансів України Улютіна Дениса Валерійовича. Будь ласка, Денис Валерійович.
13:01:12
УЛЮТІН Д.В.
Шановний пане Голово, шановні народні депутати, до вашої уваги представляється законопроект, дуже важливий законопроект: це збільшення видатків на сектор безпеки і оборони. При плануванні бюджету 24-го року ми планували прогноз завершення активної фази бойових дій в 24-му році. Ми розуміємо, що це по тим чи іншим причинам не виконано, і наразі постало питання саме необхідності додаткового ресурсу, і цей додатковий ресурс ми подали в даному законопроекті. Загалом це 495 мільярдів видатків сектору безпеки і оборони. Я хочу звернути увагу: виключно сектору безпеки і оборони. У нашому базовому законопроекті це було балансування за рахунок в тому числі ресурсного законопроектного Податкового кодексу. Зрозуміло, що дизайн Податкового кодексу дещо змінився, Міністерство фінансів також переструктурувало цей проект закону. І тепер основна частина цього бюджету буде фінансуватись за рахунок внутрішніх запозичень, а також за рахунок перевиконання доходів по податкам і неподатковим платежам, в тому числі від доходів Національного банку.
Загалом це надзвичайно важливий проект закону. Знову ж таки більшість коштів буде спрямовано на виплату грошового забезпечення і бойових виплат для сектору безпеки і оборони. Тому просимо підтримати даний законопроект.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Денисе Валерійовичу.
Будь ласка, я запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань бюджету Забуранну Лесю Валентинівну. Будь ласка, Леся Валентинівна.
13:02:45
ЗАБУРАННА Л.В.
Шановний Руслане Олексійовичу, колеги! У Комітеті з питань бюджету було розглянуто законопроект 11417 про зміни до Закону про державний бюджет на цей рік щодо додаткового ресурсу для сектору нацбезпеки і оборони.
Що хочу зазначити, прошу всіх звернути на це увагу, що, мабуть, сьогодні це один із найбільш вагомих і найбільш чутливих законопроектів, оскільки мова йде про збільшення цього ресурсу видаткової частини на 495,3 мільярда гривень, який необхідно терміново, враховуючи поточний стан і ситуацію на фронті, для забезпечення всіх необхідних потреб наших військовослужбовців.
Відповідно за інформацією ключових органів сил оборони додаткові кошти передусім необхідні для здійснення вже у вересні розрахунків з військовослужбовцями щодо грошового забезпечення бойових та одноразових виплат, закупівлі озброєння. Зважаючи на необхідність негайного вирішення питання фінансового забезпечення сектору нацбезпеки і оборони і збереження мотивації військовослужбовців і… оперативного виконання бойових завдань, Комітет з питань бюджету на своєму засіданні 2 вересня за наслідками розгляду цього питання рекомендує Верховній Раді України включити законопроект до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради, за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу і в цілому як закон з урахуванням пропозицій комітету, ініційованих і підтриманих Мінфіном і викладених у висновку комітету, які стосуються уточнення тексту, викладення додатків…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, займайте своє місце.
Шановні колеги, ми завершили доповідь по закону. Переходимо до обговорення: два – за, два – проти. Прошу народних депутатів, фракції і групи записатися на обговорення цього законопроекту, будь ласка.
Будь ласка, Фріз Ірина Василівна, фракція "Європейська солідарність".
13:05:26
ФРІЗ І.В.
Прошу передати слово Порошенко Петру Олексійовичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Порошенко Петро Олексійович.
13:05:41
ПОРОШЕНКО П.О.
Шановні колеги, прийняття бюджету як головного фінансового документу країни на наступний і на цей рік є однією з основних конституційних функцій Верховної Ради України. Бюджет має бути справедливий, бюджет має бути прозорий, бюджет має бути реальний і бюджет має бути обґрунтований.
Подивіться, що зараз уряд пропонує нам. Бюджет, який прорахований на неіснуючій податковій базі. Ніколи за всю історію України бюджет не ставав попереду закону про зміну податків. Уявіть собі, а якщо закон не буде прийнятий, це означає, що бюджет нереальний, в ньому брехня і видатки не будуть фінансуватися. Скажіть, будь ласка, а навіщо подібна провокація?
Хочу наголосити, що нам говорять, що у нас інфляція під контролем. Понад 200 мільярдів ОГВЗ лише різниця позитивна. Це є грошова емісія. Грошова емісія означає, що витік такого обсягу коштів – це кардинальна і швидка зміна курсу. Це означає, що в цих умовах ціни стрибнуть і це є податок, від якого не можна ухилитися. Пропозиції по податках, які ми будемо обговорювати, левовий тягар лягає на бідних. І саме головне – армії від цього нічого не залишається.
Тому наша вимога: поверніть ПДФО бригадам, дайте можливість фінансувати армію і робить реальний бюджет. Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Крулько Іван Іванович, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
13:08:05
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Я хотів би звернутися до наших захисників, тому що цей законопроект про зміни до бюджету на 2024 рік стосуються прямо наших захисників, наших воїнів, які служать в Збройних Силах України, які служать в Нацгвардії, в прикордонних військах. І треба зазначити, що, на жаль, формуючи бюджет на 2024 рік, необхідної суми для того, щоб забезпечити виплати по заробітних платах військових, а також їхні так звані бойові 100 тисяч і 30 тисяч гривень не були закладені в бюджет в достатній кількості. І станом на сьогодні, ми маємо це розуміти, кошти для цих виплат закінчилися. З вересня місяця у разі неухвалення відповідних змін наші захисники опиняться в ситуації без їхньої заробітної плати. Голодна армія – це найкращий подарунок ворогу.
Я хотів би зазначити, що фракція "Батьківщина" послідовно голосувала за всі законопроекти в цій сесійній залі, які стосуються підтримки Збройних Сил України, в тому числі їх фінансового забезпечення. І ми вважаємо, що тільки мотивація фінансового ресурсу може забезпечити рекрутинг Збройних Сил додаткових солдат, які будуть стояти на захисті України. Цей законопроект треба приймати у першому читанні навіть враховуючи те, що він є незбалансований і те, що ми приймаємо зміни в бюджеті без податкової бази, яка буде голосуватися після змін до бюджету. Це, безумовно, не може не тривожити нас, народних депутатів, але ми також як фракція "Батьківщина" вважаємо, що треба наводити лад на митниці, треба боротися з скрутками з ПДВ.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лозинський Роман Михайлович, фракція "Голос". Я так розумію, передає Володимиру Володимировичу. Будь ласка. Цабаль Володимир Володимирович.
13:10:20
ЦАБАЛЬ В.В.
Шановні колеги, звичайно, що нам потрібно підтримати ті рішення, які збільшують фінансування сектору безпеки і оборони. Але я хочу звернути увагу на процедуру, як ті рішення ми приймаємо. Я нагадаю, що проект цього законопроекту, як і податкового, на якому базується фінансування бюджету, були подані ще півтора місяці тому. І ми розуміємо, наскільки критично прийняти ці законопроекти швидко. Але у мене тоді питання, а чому ми їх розглядаємо тільки через півтора місяці? Чому ми їх два тижні тому не розглянули для того, щоб ми спокійно могли вже сьогодні розглядати в другому читанні цей законопроект, щоб його швидко підписав Президент і щоб ми швидко могли збільшити фінансування армії? Це перше.
А друге в мене питання. А чому ми наступаємо на ті граблі, де ми замість того, щоб один раз прийняти непопулярне рішення, я про збільшення податкової бази, ми їх будемо двічі приймати? Тому що тиждень тому частина надходжень, додаткових надходжень, непопулярних надходжень за рахунок збільшення податків, які мали піти на 25-й рік, це було відмінено в податковому законі. І це звучить, що це ніби добре, ми не будемо збільшувати настільки багато податків, наскільки планували. Але, колеги, ті, хто вміє рахувати, вони порахують, яка в нас нестача на 25-й рік, і вони розуміють, що нам до цього рішення доведеться вертатися, або в грудні, або в січні. Ми фактично зараз зробили те, що ми це рішення розбиваємо на два, і замість того, щоб один раз приймати непопулярне рішення, ми його будемо приймати двічі.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кузбит. Але він передає, я так розумію, Підласій. Правильно? Будь ласка, Підласа Роксолана Андріївна.
13:12:27
ПІДЛАСА Р.А.
Доброго дня, шановні колеги! Я сьогодні прошу вас підтримати зміни до державного бюджету з пропозиціями комітету, тому що ми з вами маємо відповідальність перед військовослужбовцями, які захищають нас і нашу країну на фронті. Ми маємо обов'язок і відповідальність виплачувати їм грошове забезпечення і бойові. Ми маємо обов'язок забезпечити їх боєприпасами та зброєю, і ми маємо обов'язок робити це вчасно.
20 вересня Міністерство оборони вже не зможе здійснювати проплати в повній мірі на військові видатки, якщо зміни до державного бюджету до цього часу не набудуть чинності. Тут багато сьогодні говорять про бюджет 2024 року і якість планування бюджету. Я хочу сказати, що ми з вами все спланували добре і вам не має бути соромно за те, що ви голосували за бюджет 2024 року. Ми не могли восени 2023 року передбачити, що три місяці Україна не буде отримувати військову допомогу від нашого найближчого союзника. Ми не могли передбачити, що 5 мільярдів доларів уряд змушений буде перерозподілити із зарплат військових на закупівлю зброї та боєприпасів. Але тоді для уряду це було єдине можливе і єдине правильне рішення.
Сьогодні єдино правильне рішення для нас – збільшити бюджет на потреби оборони. Тому я прошу вас натиснути кнопку "За" сьогодні і прийти в цей зал наступного тижня, щоб підтримати зміни до бюджету в другому читанні.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ще по одній хвилині Бакунець і Колтунович, і голосуємо. Будь ласка, Бакунець, Колтунович, і потім голосуємо за цей законопроект.
13:14:40
БАКУНЕЦЬ П.А.
Шановний пане Голово, шановні колеги! Звичайно, що це неприпустимо розділяти ці кошти, яких ще немає в бюджеті. Це ненормально, коли голосувати бюджет перед тим, як голосувати податкову базу під нього. Ми з вами в цьому винні. Ми з вами винні через те, що уряд, і насамперед винен уряд, який приніс це півтора місяці тому, але хтось зробив велику паузу в серпні, ми не розглядали цього важливого документа, а сьогодні в пришвидшеному варіанті ми розглядаємо для того, аби уряд зміг виплатити заробітну плату.
Так, ми голосуємо в першому читанні, віримо, що до другого читання ми хоча б зможемо проголосувати податкову базу під ці видатки, які закладені в цьому законопроекті.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Колтунович Олександр Сергійович, і після цього голосуємо, шановні колеги.
13:15:39
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Дякую. Шановний пане Голово, от ви знаєте, я абсолютно повністю не погоджуюся з тими тезами, які озвучили представники бюджетного комітету. Дивіться, вони не могли… Ви ганебно взагалі спланували і макроекономічний прогноз, і Бюджетну декларацію, і взагалі все те, що пов'язано з оборонним бюджетом. І ви пов'язуєте це з тим, що вам зменшено надходження. Да, у нас зменшилися запозичення, було 42 мільярди в минулому році доларів – в цьому 24, можливо, ви десь під 40 чи на 35 вийдете на кінець цього року. Да, дійсно зменшилися кошти.
Але чому ж ви мовчите, що у вас збільшується суттєво знову запозичення, знову зростатиме держборг? Реалізувати таку примітивну економічну політику, обкладаючи додатковими податками громадян України, збільшуючи внутрішні і зовнішні запозичення, тут багато мізків не потрібно. Ви запустіть економіку нормально для того, щоб у нас росла реальна база оподаткування, щоб у нас йшли реальні відрахування заробітних плат, і тоді ви зможете наповнювати коштами бюджет, і здійснювати відповідні…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги! Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання, переходимо до прийняття рішень. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Колеги, будь ласка, займіть свої місця.
Рішення комітету було за основу і в цілому. Але сьогодні на Погоджувальній раді ми домовилися за основу, плюс скорочення строків. Саме в такому порядку, як було на Погоджувальній раді, я буду ставити. Будь ласка, займіть свої місця, колеги.
Я ставлю пропозицію, відповідно до рішення Погоджувальної ради прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони (реєстраційний номер 11417).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
13:17:54
За-301
Рішення прийнято.
Покажіть по фракціях, будь ласка.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію скоротити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання проекту Закону 11417. Прошу народних депутатів голосувати.
13:18:29
За-271
Рішення прийнято.
Дякую, шановні колеги. Рухаємося далі. Наступний законопроект...
З процедури Железняк. Я попереджую, з процедури, наслідки знаєте. Будь ласка.
13:18:43
ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.
Пане Голово, в цьому парламенті в багатьох скликаннях є одна непорушна, я б не сказав, традиція, але справді процедура, що будь-який бюджет має бути підкріплений податками. От ви тільки що проголосували бюджет, в якому в цих змінах 125 мільярдів надходять з податків. І наступний законопроект нашого комітету, який ви будете голосувати, буде давати в бюджет тільки 30 мільярдів. Діра – в 95. Це називається не збалансований ресурсом бюджет. Тому я би вам радив би провести додаткові консультації перед тим, як виносити це на голосування.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович, дякую. Але я вас прошу все-таки з процедури, там частково було з процедури, але все-таки тримайтесь процедури. Тому, 11... Шановні колеги, давайте переходимо до проекту.
11416 і альтернативні до нього – 11416-1, 11416-2 і 11416-д. Я ставлю пропозицію розглянути ці законопроекти за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
13:20:09
За-230
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я запрошую до слова першого заступника Міністра фінансів України Улютіна Дениса Валерійовича. Будь ласка, Денисе Валерійовичу.
13:20:29
УЛЮТІН Д.В.
Шановний пане Голово! Дійсно, разом з бюджетом урядом було підготовлено також зміни до Податкового кодексу, які збалансували би ті видатки, які були запропоновані в бюджеті. Зокрема, в податковому законодавстві… у змінах, які вийшли від уряд, було ряд збільшень по податках. Зокрема, це військовий збір, це і розширення бази оподаткування і запровадження ставок для тих, хто не платив до того військовий збір, це і оподаткування прибутку… надприбутку… товарів розкоші, як то золото, автомобілі і решта речей, так і багато інших новацій, які ми запровадили від уряду для збалансування бюджету.
Я ще раз хочу сказати, що я вдячний за голосування за бюджет, за військовий бюджет на 495 мільярдів гривень. Я сподіваюсь, що ми зможемо його проголосувати до того часу, коли у підрозділі безпеки і оборони закінчаться видатки для можливості здійснення виплат.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, там є альтернативні законопроекти, я запрошую автора альтернативного законопроекту Разумкова Дмитра Олександровича. Будь ласка. Він автор двох альтернативних, тому 4 хвилини, будь ласка.
13:21:56
РАЗУМКОВ Д.О.
Тут зараз сидить перший заступник міністра фінансів, але й сидить голова профільного комітету Підласа, на жаль, немає міністра. Почали розповідати про те, що з 1 вересня немає чим платити зарплати військовим. Ми про це говорили чотири місяці тому. Прем'єр, сидячи там, розповідав, що це брехня. Рік тому Підласа з цієї трибуни розповідала, що бюджет порахований до кінця року, їй вторив міністр фінансів, і ви за це проголосували. Сьогодні ви розповідаєте, що немає зарплат для захисників. Але про що зараз йде мова: давайте знову забирати останнє у людей, давайте знову піднімати податки.
А скажіть мені, будь ласка, вчора було 2 вересня, діти в школу пішли, вони краще вас рахують, тому що ніколи 30 мільярдів не закриють дірку в 600. Ви намагаєтеся закрити підняттям податків 5 відсотків, 5. Скажіть мені, будь ласка, як 5 відсотків повпливає на виплату нашим захисникам? І ви знову за це проголосуєте?
А давайте пригадаємо початок війни, коли бізнес, на відміну від тих самих чиновників, яких сьогодні немає в ложі уряду, не повтікав ні на Західну Україну, ні за межі нашої держави, а сплатив податків більше, аніж платив на початку повномасштабного вторгнення. І їм пообіцяв Президент, ви ж монобільшість, ви ж Президента підтримуєте, Президент пообіцяв зменшення податків до кінця війни, плюс щонайменше один рік після завершення війни. Так а що з цією обіцянкою? Я не бачив заяви Президента, що це вже неправда і ми це анулюємо.
А що це за заяви Міністерства фінансів: ми думали, що гаряча фаза війни завершиться всередині 2024 року. А на підставі чого, можна і всім це дізнатися – і українському народу, і парламенту, і людям? Як так вийшли, що вони так порахували? А ще як так вийшло, що на наступні три роки вони зменшують видатки на сектор безпеки і оборони? А знаєте, на що збільшують? На дороги. І в 2027 році планують витратити 233 мільярди гривень, 233 мільярди – на дороги, на будівництво доріг, знову на "Велике будівництво".
А скажіть мені, будь ласка, а що ж у вас відбувається із зарплатами захисникам, ви ж тридцятку не повернули? А що у вас відбувається з тими 70 тисячами, які обіцяв Президент і які нібито мають виплачувати на передовій? Поспілкуйтеся з тими, хто захищає нашу державу, скільки з них реально отримують ці 70 тисяч.
А скажіть мені, будь ласка, і міністр фінансів, і профільний комітет, який за це голосує, а що в нас з ПДФО, яке ви забрали? Забрали все ПДФО у місцевих влад, все. Вони частину цього ПДФО передавали на частини, на армію, дійсно їй допомагаючи, ви віддали Міністерству фінансів. Куди пішли гроші? Хто за це несе відповідальність? Вийдіть поспілкуйтеся із військовими, скільки вони реально зараз отримують від держави – рівно стільки, скільки було раніше. А пішли величезні суми.
А поїдьте поспілкуйтесь у прифронтових містах, що ж відбувається з будівництвом фортифікацій. Тут, я дивлюсь, багато кому в залі смішно, а ви на Покровськ поїдьте. Де там фортифікації? Знову прорвало, так як на Харкові було, і зараз котиться фронт? Так ви тоді вийдіть і скажіть, куди пішли ці гроші, чому гроші не пішли на захист Батьківщини, чому у підрозділів немає чим стріляти і чому дрони не літають, куди поділись люди, де ваша мобілізація, де ваші податки, якими ви мали забезпечити цей бюджет і хто понесе відповідальність. Нагадую, з цієї трибуни брали персональну відповідальність міністр фінансів, Підласа і Прем’єр. Тоді військові підуть до вас.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається автору альтернативного ще одного законопроекту Гетманцеву Данилу Олександровичу – 2 хвилини і 2 хвилини від комітету. Тому, будь ласка, 4 хвилини.
Будь ласка, Данило Олександрович.
13:26:09
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Шановні друзі, є важкі часи, коли держава вимушена прийти до суспільства, до народу і попросити про додаткові кошти, про додаткові кошти, які повинні бути використані на єдину і найголовнішу мету – захист життя, суверенітету і територіальної цілісності громадян і держави. І саме ця пропозиція повинна бути такою, щоб забезпечити загальність і рівність цього додаткового платежу, загальність і рівність, щоб цей платіж сплачував кожний незалежно від професії, незалежно від віку, незалежно від місця проживання, адже ніхто не може бути зобов’язаний сплачувати за іншого його долю на утримання і фінансування армії.
Саме тому до другого читання, вірніше, вибачте, в доопрацьованому законопроекті комітет запропонував концепцію збільшення оподаткування щодо військового збору, і це збільшення стосується всіх: і вчителів, і медиків, і чиновників, і нас із вами, і підприємців – всіх тих фізичних осіб, які в цій державі отримують доходи.
Власне, до другого читання дійсно, порівнявши з запропонованим Кабінетом Міністрів законопроектом, фіскальний ефект зменшився зі 125 мільярдів до 30 мільярдів. І це та межа, нижче якої ми не можемо впасти. Це та межа, з урахуванням якої Міністерство фінансів може збалансувати той бюджет, який в першому читанні ви щойно проголосували. І це ті гроші, які ми зобов'язані з вами зібрати з усього суспільства. І ми не маємо права з вами тут, в цьому залі, одночасно говорити про Покровськ, те, що відбувається в Покровську, і про те, що податки не можна піднімати. Ми не можемо з вами говорити про те, що це є додатковим обтяженням для громадян, бо це обтяження йде на те, аби забезпечити їх безпеку, аби забезпечити їх життя. І воно є на сьогодні безальтернативним. І тільки ворог, тільки ворог може піддавати сумніву те, що гроші, які ми витрачаємо на армію, не повинні стягуватися з кожного, повторюю, з кожного громадянина нашої держави.
Власне ми чуємо дискусію про податок на банки, це дійсно питання дискусійне, і ми готові повернутися до цього питання у другому читанні, будемо подавати такі правки і будемо їх розглядати разом. Я особисто підтримую це рішення, однак є аргументи за і проти. Я думаю, що ми з вами ними обміняємося і приймемо рішення правильно. Як і щодо інших пропозицій, які можуть бути подані до другого читання.
Водночас принциповим є, аби сьогодні зала продемонструвала єдність у питанні фінансування армії. Не займалася дешевим популізмом, не намагалася заробити на рейтинги вечірні або наступного ранку, а думала про країну, думала про державу, думала про її армію і про її безпеку. І тоді будуть перемоги. І тоді будуть перемоги не в рейтингах, а в територіях, перемоги над ворогом, перемоги суверенітету нашого і ствердження держави.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили представлення законопроектів. Переходимо до обговорення. Я прошу фракції і групи записатися для обговорення всіх цих законопроектів. Будь ласка.
Данило Олександрович, дивіться, я ще раз вас прошу, 4 хвилин дається для того в тому числі, щоб представити рішення комітету. І я розумію, що рішення комітету позитивне по законопроекту 416-д, частина перша 116-ї, правильно? Дякую.
Будь ласка, слово надається Ковальчуку Олександру Володимировичу, фракція Політичної партії "Слуга народу".
13:30:58
КОВАЛЬЧУК О.В.
Шановні колеги, шановна президія, шановний український народ, бізнес, шановні представники Міністерства фінансів! Про цей складний контраверсійний і в той же час важливий законопроект можна і потрібно говорити дуже довго. Ідея, як показали перемовини нашого комітету з практично всіма асоціаціями України, які представляють весь бізнес України, всі сектори бізнесу в Україні, які ми провели протягом останніх трьох тижнів, показали, що бізнес погоджується з тим, що в такі складні часи, особливо з точки зору гострої нестачі грошей в бюджеті, податки піднімати можна і потрібно.
Але, шановні представники Міністерства фінансів, в першу чергу звертаюсь до вас, як я говорив на засіданнях комітету: гроші для поповнення бюджету є не тільки у білого бізнесу, куди був націлений перший текст законопроекту і, власне, другий, і не тільки у людей, які сплачують податки зі своєї білої зарплати. Гроші потрібно, можна і потрібно, шукати також там, де є тіньова економіка, там, де є зловживання на митниці, там, де є зловживання в армії, в Фонді держмайна, в "Лісах України", в "Надрах України" і в багатьох-багатьох сферах інших, там, де грошей достатньо, і ці гроші потрібно шукати також там.
Нам з вами, колеги, приймати це складне рішення і нам з вами пам'ятати, що реформа митниці, яка зараз триває, і ми вже проголосували один із шести законопроектів, буде мати продовження. І буде другий законопроект, який я дуже прошу Міністерство фінансів підтримати і сконцентрувати увагу на ньому – 6490. Цей законопроект дивним чином не потрапив у перший день сьогоднішнього засідання і вже переїхав у завтрашній. Я дуже сподіваюсь, що ми проведемо цю реформу і наповнимо бюджет необхідними коштами за рахунок, ще раз, інших учасників, а не тільки білого бізнесу і білих зарплат.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цабаль Володимир Володимирович, фракція "Голос".
13:33:13
ЦАБАЛЬ В.В.
Прошу передати слово Галині Іванівні Васильченко. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Галина Іванівна Васильченко. З місця, будь ласка.
13:33:23
ВАСИЛЬЧЕНКО Г.І.
Шановні колеги, цей законопроект – це величезне шахрайство і обман людей. Бо коли спочатку приходять до нас на комітет представники Мінфіну й інші урядовці і озвучують дуже голосно, які великі проблеми бюджету і наскільки їм багато потрібно грошей для того, щоб закрити всі видатки, а в кінцевому результаті за тієї ж ініціативи Міністерства фінансів дивним чином пропадає з цього законопроекту надходжень на суму майже 30 мільярдів через те, що забирають норму про банки, – це ганебно і жодним чином не можна голосувати.
Я нагадаю, що в цьому законопроекті податки піднімаються тільки для тих людей, які працюють офіційно: для білого бізнесу, для найманих працівників, які отримують білу зарплату. Бо все те, що знаходиться в країні в тіні, а недавно в комітеті була озвучена цифра у приблизно 3 трильйони гривень, вдумайтесь у цю цифру, це така частка економіки в тіні. Тобто на інших всіх громадян це абсолютним чином не пошириться. І банки, які не завдяки тому, що почали видавати кредитів, стали більше заробляти, а отримують надприбутки лише завдяки тому, що вони користуються таким інструментом, як ОВДП, під гарантії держави після 2 днів реєстрації законопроекту цю норму прибирають. Звісно, що це обурило суспільство, і будь-які дискусії про те, що якщо вже піднімати податки, то потрібно запроваджувати і підняття таких податків, які будуть стосуватися рівномірно всіх громадян України і будуть справедливими, то очевидно, що наша фракція буде тиснути червону і в жодному разі не підтримувати цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кулініч Олег Іванович, група "Довіра".
13:35:34
КУЛІНІЧ О.І.
Прошу передати слово Павлу Бакунцю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бакунець, будь ласка.
13:35:42
БАКУНЕЦЬ П.А.
Шановний пане Голово, шановні народні депутати, звичайно, що забезпечення заробітних плат українському війську залежить лише від наших внутрішніх грошей, бо партнери на це коштів не дають. Звичайно, що збільшення кількості українського війська, відповідних його потреб потребує і збільшення надходжень до бюджету. І збільшувати податкову базу є завжди надзвичайно складним і надзвичайним відповідальним рішенням для кожного, хто його приймає.
Але збільшувати податки лише за рахунок всіх українців, лише за рахунок усіх, хто офіційно зареєстровані фізичними особами-підприємцями і так сплачують податки – це абсолютно несправедливо. Тому сьогодні, коли йде мова про те, що кожен ФОП першої, другої групи повинен буде сплачувати ще додаткових майже 800 гривень щомісяця, кожна людина, хто має мінімальну заробітну плату, це переважна більшість наших вчителів, медперсоналу, 8-10 тисяч гривень, будуть сплачувати ще додаткових майже 500 гривень, звичайно, є несправедливим тоді, коли ми забуваємо заглянути до фінансових установ.
Ми закликаємо і будемо подавати правки, аби податки збільшили для наших банків. Так, НБУ говорить, що це неможливо, бо не зможуть купляти ОВДП. Але це неправда, будуть трішки менше заробляти банки, але податки повинні платити. І ПДВ ми повинні підняти для підприємств усіх для того, щоб наповнювати бюджет і подивитись однозначно на митницю нашим органам, там потрібно працювати до другого читання, щоб були гроші для забезпечення української армії.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кириленко Іван Григорович. Передає Юлії Володимирівні. Я правильно розумію? Будь ласка, Юлія Володимирівна.
13:38:03
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Шановні друзі, ви всі знаєте суть цього податкового закону, тобто насправді дефіцит, який оголошений в бюджеті для забезпечення армії, більше 500 мільярдів гривень. Законопроект, який пропонується по збільшенню податків, покриває 30 мільярдів гривень. За рахунок чого? За рахунок того, що знову обрушують податки на ФОПи - фізичні особи-підприємці. Скажіть, будь ласка, це свідомо? Ви ж розумієте, що 30 мільярдів ніякий дефіцит в 500 мільярдів не покриє, це утопія повна. Що робиться, коли ФОПи реально ставлять під удар? Вони знищують середній клас остаточно. За останній час більше 100 тисяч ФОПів ліквідовано з робочими місцями, з людьми, які отримують зарплату, з родинами, які залишилися без існування засобів для існування. Скажіть, будь ласка, кому це потрібно? Це не для покриття дефіциту бюджету, це для зачистки України від середнього класу і для того, щоб добити українців ще додатково 5-відсотковим податком.
А тепер я хочу вам сказати, де у нас ресурс знаходиться. Ви знаєте, наприклад, що за законом України Національний банк України зобов'язаний всі доходи, які він отримає в тому числі кредитуючи бюджет України, це кредитні гроші і потім відсотки по ним, повернути в бюджет назад. Ви знаєте, що побудована корумпована, мегакорумпована система, коли Національний банк, який збирає гроші з державного бюджету під 15 відсотків річних, 18-19, потім віддає це певним комерційним банкам. 150 мільярдів можна взяти от так...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Колтунович, Южаніна, Скороход, після цього по одній хвилині.
Будь ласка, Колтунович.
13:40:21
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Дякую, шановний пане Голово.
Не погоджуюсь з головою комітету в тому, що точно не для всіх цей проект закону. Це більше, знаєте... він точно не для всіх, це скоріше більше нагадує мені податкову сегрегацію, ніж коли ми говоримо, що ми з усіх збираємо. Це дуже вибірковий підхід. Чого не вистачає і що я вам пропоную, щоб ви зібрали?
Перше. У нас не оподатковуються операції з облігаціями внутрішньо державної позики, депозитні сертифікати, вся ця історія, ви ж всі це знаєте. Не оподатковується ОВДП – це раз.
Друге. Потрібно переглянути і збільшити ренту на високодохідні природні ресурси, експорт на руду і так далі. Це ж суттєві надходження, ви ж колись навіть деолігархізацію голосували. Це важлива стаття, яка також наповнить бюджет.
Так само експортне мито на сировинні товари. Ви ж знаєте, що відбувається, зерноїди і так далі.
Ще один дуже важливий момент. Так само у нас відшкодовується ПДВ аграріям. На період воєнного стану також можна переглянути.
Ну, і скорочення віп-видатків. Це важливий момент, який необхідно також буде врахувати...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна, потім Скороход Анна Костянтинівна. І переходимо до голосування. Прошу народних депутатів запросити до зали.
Будь ласка, Ніна Петрівна.
13:41:40
ЮЖАНІНА Н.П.
На жаль, такі доленосні законопроекти треба обговорювати по повній процедурі, але ж не про те. Тільки що було сказано, що наступив момент, коли треба попросити гроші. Звісно, ви звикли заглядати в кишені громадян, ви звикли красти з бюджету і зараз, навіть не каючись, не хочете класти туди їх назад, і знову пропонуєте антисправедливий розподіл податкового тягаря.
Нічого справедливого в цьому немає. Тому що не можна просити лише за рахунок тих "білих" доходів громадян, які офіційно декларуються, з яких сплачуються податки, ще більше у той час, коли велика частина не може заплатити ці податки з різних причин. При цьому зверніть увагу, будь ласка, всі ініціативи, що стосуються додаткового оподаткування банківської сфери, а додаткового оподаткування "ігорки" ви не хочете 50 відсотків встановити податок на прибуток чи GGR? Ви не хочете 90 відсотків встановити для них податки, для тих справді галузей, які мають зараз…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Скороход Анна Костянтинівна. Шановні колеги, після цього голосуємо.
13:42:54
СКОРОХОД А.К.
Я пам'ятаю, як Президент казав, що він не лох. А чого лохами роблять людей, які офіційно працюють і сплачують податки? Скільки бізнесу в тіні? Не знаєте, де знайти гроші – митниця, податкова, БЕБ, СБУ. Всі трясуть малий бізнес, великий бізнес і знімають з них "чорний" кеш. Чого там не попрацюємо? Де результати? Чого все покладається на звичайного громадянина? Що це за відношення до людей? Зараз просто ще більше бізнесу позакривається, ще більше ФОПів підуть "в чорну" і ніхто не буде офіційно працювати і платити податки. Середня вартість того, щоб отримати "білий" білет, 25 тисяч доларів. Ви знаєте, нормальну суму можна зібрати "чорного" кешу по Україні. Подивіться туди. Чого ми обдираємо корову, яка вже не доїться, замість того, щоб перерозподілити бюджетні статті?
Я вважаю, підтримати неможливо такі закони.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги! Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця.
Дуже непросте рішення, я погоджуюсь з усіма виступаючими, але це перше читання, і якщо воно буде підтримано за основу, і кожен з вас матиме можливість вдосконалити його до другого читання. Я прошу тут проявіть всі ті ідеї, про які ви тут зазначали. Але істина проста, і вона вже не один раз звучала з цієї трибуни: хто не годує свою армію, годує армію чужу, і тоді вже ніхто не буде запитувати, на скільки відсотків підвищувати. Тому, шановні колеги, непросте рішення, але прошу державницького підходу. Перше читання за основу.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану (реєстраційний номер 11416-д).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
13:45:31
За-224
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть.
Шановні колеги, є пропозиція відправити цей законопроект на повторне перше читання. Прошу народних депутатів голосувати.
13:46:06
За-236
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію скоротити строки підготовки до повторного першого читання. Прошу народних депутатів голосувати.
13:46:29
За-226
Рішення прийнято.
Дякую, колеги. Наступне. З мотивів? З мотивів після голосування. Немає з мотивів, шановні колеги.
Наступний законопроект 11507: проект Закону про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України".
Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу голосувати.
13:47:10
За-306
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію визначити законопроект невідкладним та скоротити строк внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання. Прошу народних депутатів голосувати.
13:47:35
За-266
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
13:47:56
За-262
Рішення прийнято.
Будь ласка, я запрошую до слова заступницю Міністра оборони України Калмикову Наталію Фернандівну, будь ласка.
Наталія Фернандівна, будь ласка.
13:48:14
КАЛМИКОВА Н.Ф.
Шановний Руслан Олексійович і шановні народні депутати України, законопроект розроблено Міноборони на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони з метою внесення змін до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України" стосовно визначення місця Сил безпілотних систем у загальній структурі Збройних Сил України та їх правового статусу як окремого роду сил. Заходи щодо створення та забезпечення функціонування Cил безпілотних систем планується здійснити у межах чисельності Збройних Сил та видатків, передбачених Міноборони у державному бюджеті на відповідний рік. Прийняття законопроекту забезпечить нарощення спроможності сил оборони, зокрема Збройних Сил України, щодо використання безпілотних і роботизованих повітряних, морських та наземних систем, забезпечення їх готовності до застосування. Не потребує додаткових витрат з бюджету. Прошу підтримати.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, голова підкомітету Комітету з національної безпеки, оборони та розвідки Веніславський Федір Володимирович.
13:49:19
ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.
Шановний пане Голово, шановні колеги! Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки за дорученням Голови Верховної Ради України 2 вересня 2024 року на своєму засіданні розглянув законопроект про внесення змін до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України" (реєстраційний номер 11507), внесений Кабінетом Міністрів.
За результатами розгляду цього законопроекту комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України:
Перше. Включити законопроект (реєстраційний номер 11507) до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.
Друге. Відповідно до статті 101 Регламенту Верховної Ради України визначити законопроект про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України" невідкладним та скоротити строки внесення альтернативних законопроектів до моменту розгляду його в залі.
Третє. За результатами розгляду законопроекту в першому читанні прийняти законопроект за основу і в цілому.
Четверте. Запропонувати Верховній Раді України в разі прийняття законопроекту в цілому доручити комітетові під час підготовки тексту прийнятого закону для підпису Головою Верховної Ради України здійснити спільно з Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради його техніко-юридичне доопрацювання.
Зі свого боку хочу сказати, що цей законопроект є логічним продовженням рішення про створення нового роду Збройних Сил України – роду безпілотних систем, започаткованих Президентом України і підтриманих Радою національної безпеки і оборони України.
Тому прохання підтримати цей законопроект, він дуже є важливим для асиметричного ведення нашої оборонної війни. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти.
В'ятрович Володимир Михайлович, фракція "Європейська солідарність".
13:51:46
В’ЯТРОВИЧ В.М.
Передайте Фріз Ірині.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Василівна Фріз, будь ласка.
13:52:03
ФРІЗ І.В.
Пане Голово, шановні колеги! Дійсно, є вкрай важливим сьогодні ухвалення цього законопроекту за основу та в цілому. Але я хочу наголосити, шановні народні депутати, що це лише перший крок. І якщо в лютому місяці було указом Президента оголошено про створення Сил безпілотних систем та призначено на посаду першого командувача Героя України Сухаревського Вадима, то ми з вами отримали рамковий законопроект, який є лише перший крок для здійснення законодавчого забезпечення діяльності цих Сил безпілотних систем, отримали з вами у вересні. Це є вкрай довга процедура, тому я закликаю вас як людина, яка була керівником робочої групи щодо створення законодавства для Сил спецоперацій, я закликаю створити на базі Комітету нацбезпеки робочу групу із залученням представників Міністерства оборони, представників Генерального штабу, представників РНБО для розробки законодавства, яке забезпечить функціонал та можливості діяти Силам безпілотних систем без будь-яких парашутистів, яких на них будуть спускати. Давайте припинимо можливості використання імен наших героїв-захисників таких, яким є Сухаревський Вадим, для того, щоб не надавати їм юридичної спроможності. Сили безпілотних систем мають отримати можливість бути розпорядниками другого рівня бюджету, мають отримати строку в бюджеті і мають бути... мають отримати соціальні гарантії та гарантії своєї діяльності на рівні закону.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Костенко Руслан Васильович... Роман Васильович, фракція "Голос".
13:53:57
КОСТЕНКО Р.В.
Прошу передати Соломії Бобровській.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Соломія Бобровська.
13:54:10
БОБРОВСЬКА С.А.
Соломія Бобровська, фракція "Голос". Ви знаєте, шановні колеги, цим голосуванням ми будемо фактично приймати історичне рішення, тому що сьогодні створюється новий рід сил – Сили безпілотних систем. Ми такі є унікальними в світі, ніхто не відокремлював до нас першими в рамках Збройних Сил новий рід сил – той, який ми сьогодні з вами будемо створювати.
Ви знаєте, мені також було дуже прикро бачити цей термін, створення цього законопроекту, який насправді містить в собі декілька слів, і чомусь якісь люди в коридорах сусідніх вулиць носили цей законопроект протягом фактично шести-семи місяців після указу Президента. Я вдячна Президенту за такий крок, насправді сміливий крок для того, щоб почати внутрішню, таку юридичну боротьбу, більше того, не лише внутрішню юридичну, але і військову в тому числі.
Я погоджуюсь зі своєю колежанкою з пані Іриною Фріз, яка говорить про те, що наша задача всім, попри рішення окремі політичних органів, допомогти максимально стати на ноги в юридичному плані в функціональному забезпеченні новому роду сил, для того щоб потім, як це не було з Силами спеціальних операцій, не було між собою міжусобиці і сварок про застосування цих сил, про застосування людей, про виведення, введення в штат, забезпечення особливо соціальними гарантіями. В нас до сих пір лежить законопроект, який не підписаний, який стосується руху опору Сил спеціальних операцій з березня 22-го року. Тому моє прохання також підтримати звернення до комітету, створити робочу групу з Генеральним штабом і Міністерством оборони для того, щоб закрити питання і повністю підтримати Сили безпілотних систем.
Окреме звернення йде до Служби безпеки щодо перевірки кадрового складу на вищих посадових посадах з приводу їхніх зв’язків з Російською Федерацією. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".
13:56:10
ЦИМБАЛЮК М.М.
Прошу передати слово Вадиму Івченку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Івченко Вадим Євгенович.
13:56:22
ІВЧЕНКО В.Є.
Івченко, "Батьківщина". Шановні колеги, цей законопроект дійсно історичний. Ми вперше з вами почали використовувати морські дрони, і сьогодні наші партнери вивчають їхні можливості. Ми вперше ефективно почали використовувати дрони за декілька тисяч, щоби знищувати російську техніку в мільйони доларів. Ми були перші. Тому зовсім важливо для Збройних Сил України щоб такий рід військ існував. Це перше.
Друге, колеги, багато нормативно-правових актів, які мають забезпечити ефективне оперативне управління. Що для цього потрібно? Для цього потрібно, щоб Міністерство оборони якнайшвидше внесло відповідні зміни до проектів законів і я звертаюсь до Міністерства оборони це зробити.
І наостанок, колеги. В нас війна, от скажіть, будь ласка, чи це здоровий глузд, коли Указ Президента України 6 лютого? 5 місяців не було Головнокомандувача… командувача Сил безпілотних систем. 5 місяців! Потім, коли він з'явився, через 3 місяці закон внесли в зал Верховної Ради. У нас що, немає війни, колеги? І ще незрозуміло, коли Міністерство оборони внесе відповідні зміни до інших проектів законів. У нас немає війни? У нас війна, колеги. І на сьогоднішній день важка ситуація на деяких напрямках.
Тому я вважаю, що за основу, в цілому зі зверненням до Міністерства оборони якнайшвидше принести у Верховну Раду зміни до проектів законів, щоб оперативно і ефективно могли діяти нові роди військ. І я дякую Президенту, що він все ж таки зміг це зробити, і Герой України Вадим Сухаревський…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Чорний Дмитро Сергійович, фракція Політичної партії "Слуга народу".
13:58:30
ЧОРНИЙ Д.С.
Прошу передати слово Олександру Федієнку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Федієнко.
13:58:39
ФЕДІЄНКО О.П.
Колеги, я хочу звернутись до всіх присутніх. Колеги, хвилиночку уваги! Дивіться, на фронті кожного практично місяця відбувається технологічна зміна війни. Зараз це не тільки ракети, снаряди, зараз в більшій частині це саме дрони, це саме безпілотні літальні системи, колеги. І тому звісно ми повинні підтримати цей законопроект, колеги мої, бо ми не просто змінимо військову парадигму, не просто наблизимо нашу перемогу, не просто запровадимо відповідний рід сил, ми відкриємо новітні сучасні робочі місця, ми вийдемо на міжнародний світ з нашою новою зброєю безпілотних літальних систем. Тому, шановні колеги, друзі мої, я вкотре звертаюсь до вас з проханням, зверніть, будь ласка, на це увагу. Нам вкрай важливий цей законопроект. Нам вкрай важливо підтримати військових. Так, нам потрібно буде ще працювати далі з наступними законопроектами, які будуть далі допомагати впроваджувати відповідні безпілотні літальні системи, розширювати діяльність відповідних військових сил. Але, шановні колеги, закликаю вас підтримати цей законопроект. Я сподіваюсь, що незабаром ми будемо приймати не тільки цей законопроект, а і майбутній законопроект про кіберсили, бо, як кажуть фахівці-військові, п'ята ітерація війни, вона буде вже відбуватися у відповідному кібердомені.
Дякую за увагу. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займіть місця. Ми переходимо до голосування щодо цього законопроекту. Шановні друзі, рішення комітету – за основу і в цілому Погоджувальна рада підтримала, але будемо почергово ставити за основу, тоді в цілому. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України" (реєстраційний номер 11507).
Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
14:01:16
За-291
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України" (реєстраційний номер 11507). Прошу народних депутатів голосувати.
14:01:49
За-294
Рішення прийнято.
Шановні колеги, наступний законопроект… Рішення прийнято, закон прийнятий в цілому.
Наступний законопроект 11379, це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо розширення кола військовозобов'язаних до 25-річного віку та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. А також альтернативні до нього: 11379-1, 11379-2, 11379-д.
Я ставлю пропозицію розглянути ці законопроекти за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
14:02:36
За-229
Рішення прийнято.
Шановні колеги, запрошуємо спочатку авторів усіх законопроектів, потім два – за, два – проти і голосуємо.
Будь ласка, першим запрошую народного депутата України Олексія Гончаренка. Будь ласка.
14:02:57
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Шановні колеги, надзвичайно важливе рішення, але я хочу пояснити і хочу зрозуміти, чого ми так тягнемо з його прийняттям. Мова йде про те, щоб зупинити несправедливість, яка відбувається сьогодні, коли мобілізують молодих хлопців 18-25 років, тих, які хворі і колись були визнані обмежено придатними. Після прийняття мобілізаційного закону в нього понаприймали купу дурні, і одна з речей: створилася колізія, коли хворого хлопця 18-25 років можна мобілізувати. Здорового – не можна, хворого – можна і це почали робити. Це божевілля, це несправедливо, це нищення України і нашого майбутнього, і ми маємо негайно це з вами зупинити.
Я дякую всім колегам, які підтримали, і ми подали цей законопроект перший. Далі колеги подали альтернативні, але далі він не розглядався, аж поки тут у Верховній Раді ми не проголосували процедурно, щоб Комітет з питань національної безпеки і оборони обов'язково розглянув, тільки тоді розглянули. Далі тягнули, тягнули і зараз хочуть тільки в першому читанні. Я закликаю, колеги, давайте швидше приймати цей законопроект. Там є законопроект, притриманий комітетом, одразу за основу і в цілому, але навіть якщо сьогодні буде прийнято, тільки в першому читанні.
Я звертаюсь до всіх ТЦК в країні, подивіться мені в очі, я звертаюсь до вас. Не дай боже, ви торкнетеся пальцем цих хлопців 18-25 років обмежено придатних хворих і спробуєте скористатися цією колізією, знайдемо обов'язково, руки-ноги повідриваємо! Це не можна робити, цей закон буде обов'язково прийнятий, ми маємо зберегти майбутнє нашої держави, хто б там що собі не думав. Тому не дай боже це робити! Я звертаюсь до нас, колеги, швидше прийняти цей закон, поставити в цьому крапку і захистити майбутнє України, і відновити справедливість.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, я запрошую авторку альтернативного законопроекту Скороход Анну Костянтинівну.
14:05:14
СКОРОХОД А.К.
Шановні колеги, ми неодноразово розглядали це питання на засіданні тимчасової слідчої комісії і цей закон має прийматися за основу і в цілому. Там немає чого доповнювати, там немає чого виправляти. В "дешному" законопроекті виписано все дотошно, там немає чого змінювати. І єдина причина, чому ми його зараз голосуємо тільки в першому читанні – це те, що проти нього виступає ЗСУ та Міноборони.
Можливо, ми все-таки будемо виконувати свої зобов'язання перед нашими громадянами, і все-таки ми захистимо хлопців від 18 до 25 років, які є обмежено придатними у воєнний час і непридатними в мирний час.
Я хочу ще раз повторити те, що не подобається чути всім. Ми нарешті всі маємо зрозуміти, що жива людина коштує державі дешевше ніж мертва, 15 мільйонів на всіх не наберешся, генофонд нації знищується. Давайте хоча б не будемо призивати і мобілізовувати тих хлопців, які є за станом здоров'я непридатні до військової служби, що відбувається зараз. Дійсно, ті, хто здорові, вони не призиваються, не мобілізуються до 25 років, ті, які отримали приписне і стали на облік, призиваються після школи. Ви, я думаю, всі пам'ятаєте, коли проходили медичний огляд у школі і ставали на облік.
Тому цей закон треба голосувати одразу за основу і в цілому, повторюю ще раз, і ще раз вважаю, що необхідно переглянути підходи до мобілізації і переглянути взагалі підходи по відношенню до військовослужбовців: краще готувати і краще захищати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, я запрошую Мазурашу Георгія Георгійовича, автора ще одного закону альтернативного. Будь ласка, Мазурашу.
14:07:25
МАЗУРАШУ Г.Г.
Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203 округ. Я, звісно, що теж підтримую ініціативу колег щодо того, що варто проголосувати одразу і за основу, і в цілому запропонований законопроект. Але хочу звернути увагу на те, що я в своєму альтернативному запропонував взагалі просто до 25 років лише за згодою призивати на військову службу під час мобілізації. Взагалі тема ТЦК – це надзвичайно чутлива і важлива зараз, в цей час, тому що ці шкідники у військовій формі, вони надзвичайно завдають великої шкоди і громадянам, і економіці, армії і країні в цілому в цей час. Вони не дбають про зміцнення обороноздатності від слова зовсім і ними чомусь не хочуть займатись в Міністерстві оборони, які просто закривають очі на ці всі проблеми, і інші органи. Я мовчу про те, що вони просто знущаються з громадян України, і на це і правоохоронці бояться уже звертати увагу, тому що їм кажуть, якщо ви не допоможете загнати когось для кількості в армію, ви підете воювати, а не хочуть іти воювати і правоохоронці теж.
Я вам можу показати, колеги, довідку громадянина, це в Чернівцях було, з діагнозом шизоафективний розлад, якого хапанули на вулиці і тримали закритим, як і інших громадян, у відстійнику в Чернівцях, навпроти парку, і возили по підрозділам, намагалися здати кудись, а за наказом Міноборони ці громадяни підлягають зняттю з обліку просто. І я звернувся до командувача Сухопутних військ, а замість того, щоб відповісти на звернення, він доручив тим же шкідникам з Чернівців, щоб надати брехливу відписку. Цього не можна робити, треба нарешті дбати про зміцнення армії тими, які спроможні захищати вітчизну, а не заганяти для кількості ганебно всіх підряд в армію, тому що це...
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України
КОРНІЄНКО О.С.
14:09:52
ГОЛОВУЮЧИЙ. Лозинський, одна... Ні? Всі висловились. Від комітету?
А, будь ласка, да, Веніславський презентує законопроект 11379-д.
14:10:01
ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.
Шановні колеги, Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні 5 серпня 2024 року розглянув проекти законів: про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо розширення кола військовозобов'язаних до 25-річного віку для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (реєстраційний номер 11379), поданий народним депутатом України Гончаренком та іншими народними депутатами України; про внесення змін до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для всіх категорій військовозобов'язаних, яким не виповнилось 25 років (реєстраційний номер 11379-1), поданий народним депутатом України Скороход та іншими народними депутатами України; про внесення змін до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо забезпечення виконання норми про призов військовозобов'язаних до 25-річного віку на військову службу під час мобілізації виключно за їх згодою (реєстраційний номер 11379-2), поданий народним депутатом України Мазурашу, а також доопрацьований комітетом відповідно до частини другої статті 110 Регламенту Верховної Ради України – про внесення змін до деяких законів України щодо проходження військової служби під час мобілізації особами, які не досягли 25-річного віку.
Комітет ухвалив: підтримати доопрацьований комітетом проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо проходження військової служби під час мобілізації особами, які не досягли 25-річного віку та внести його на розгляд Верховної Ради України.
Друге. Рекомендувати Верховній Раді України:
включити доопрацьований проект та проекти законів до порядку денного одинадцятої сесії... дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання;
за наслідками розгляду в першому читанні доопрацьований проект № 11379-д відповідно до пункту 1 частини першої та частини другої статті 114 Регламенту прийняти за основу і в цілому...
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
14:12:07
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
А, ви ще й від цього... Будь ласка, ще 2 хвилини від комітету. Ознайомте з рішенням комітету, вже завершайте.
14:12:15
ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.
Рекомендувати Верховній Раді України включити доопрацьований проект Закону та проекти законів (реєстраційні номери 11379, 11379-1, 11379-2) до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання. За наслідками розгляду у першому читанні доопрацьований проект Закону (номер 11739-д) відповідно до пункту першого частини першої та частини другої статті 114 Регламенту прийняти за основу і в цілому. Проекти законів (реєстраційні номери 11379, 11379-1, 11379-2) відповідно до пункту другого частини першої статті 114 Регламенту відхилити.
Третє. Запропонувати Верховній Раді України у разі прийняття законопроекту (номер 11379-д) в цілому доручити комітету під час підготовки тексту прийнятого закону до підпису Головою Верховної Ради України здійснити спільно з Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради України його техніко-юридичне доопрацювання.
І кільки слів про те, чому Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки доопрацював подані законопроекти. Тому що у тих законопроектах, які подавали наші шановні колеги, не вирішувалася комплексно проблема мобілізації і проходження військово-лікарської комісії усіма військовозобов'язаними громадянами України, яким не виповнилося 25-річного віку. Комітет ухвалив окрім Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" також внести зміни до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", де передбачити право на звільнення з військової служби тих громадян України, які були мобілізовані до досягнення ними 25-річного віку.
Тому, колеги, прохання підтримати за основу і в цілому доопрацьований Комітетом Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки законопроект і дійсно відновити ту соціальну справедливість, яка була порушена, давши можливість всім громадянам, яким не виповнилося 25 років, не бути мобілізованими.
Дякую. Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!
Будь ласка, прошу два – за, два – проти записатися.
Будь ласка, Саврасов Максим, фракція "Європейська солідарність".
14:14:54
САВРАСОВ М.В.
Добрий день! Прошу передати слово Олексію Гончаренку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Гончаренко Олексій Олексійович.
14:15:09
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Шановні колеги, дуже важливо, я звертаю вашу увагу, тільки що виступав представник комітету, комітет підтримав рішення за основу і в цілому 11379-д. Давайте сьогодні голосувати і ставити крапку, не треба нічого далі тягнути.
Я хочу далі звернути вашу увагу, що у нас є купа інших питань по справедливій мобілізації, які треба вирішувати. У Верховній Раді є законопроекти, давайте вирішимо питання сьогодні. Якщо у людини є дитина-інвалід, ця людина має відстрочку, але якщо ця людина вже військовослужбовець, то права на звільнення нема. Це нечесно, це несправедливо, вони мають абсолютно відповідати один одному: є право на відстрочку – є право на звільнення. Але зараз це не вирішено.
Будь ласка, наступне, ми з вами нарешті вирішили проблему неповнорідних братів. Дякую всім, хто це підтримав, надзвичайно важливий законопроект був прийнятий на минулому пленарному тижні. Але знову ж таки, ми дали право на відстрочку, тепер нам треба дати право на звільнення тим, чиї неповнорідні брати чи сестри як військовослужбовці загинули під час відсічі російської агресії, дуже важливо.
І саме головне, друзі, ми маємо повернутися до питання встановлення терміну служби. Ну не можуть наші військові воювати безкінечно, це неможливо. Ми маємо встановити термін служби, щоб це був конкретний термін, після якого людина отримає право на звільнення, не обов'язок – право. Якщо людина готова далі воювати – честь, респект, подяка, але якщо людина втомилася, виснажилася – дайте можливість людині повернутися додому. Купа таких законопроектів в Раді. Мій 18 місяців… і багато різних, будь-який давайте розглянемо. Внесіть свій, але давайте голосувати. Нам потрібна реально справедлива мобілізація, а не ганьба над українським суспільством.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ковальчук Олександр, фракція "Слуга народу".
14:17:19
КОВАЛЬЧУК О.В.
Федір Веніславський, будь ласка, передайте.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Федір Володимирович.
14:17:31
ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.
Шановний пане Голово, шановні колеги! Як я вже сказав, коли презентував від Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки цей законопроект, комітет його суттєво доопрацював порівняно з тими законодавчими ініціативами, які внесли наші колеги, і запропонував комплексне, системне вирішення питання відновлення справедливості щодо неможливості мобілізації молодих людей, яким не виповнилося 25 років, на військову службу під час мобілізації під час дії правового режиму воєнного стану. На це звертав увагу Президент України і Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки, я вважаю, достатньо системно попрацював і вирішив проблеми не лише неможливості призову тих громадян України, які стали військовозобов'язаними, тому що їх було відповідно до старого законодавства визнано обмеженими придатними в мирний час… непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, під час внесення змін вони всі повторно пройшли військово-лікарські комісії, або мали пройти, і у випадку визнання їх придатними до військової служби могли бути мобілізовані. Частина з таких людей, їх не дуже багато, були мобілізовані. Але я закликав би колег під час публічних виступів не маніпулювати, тому що не було випадків мобілізації 18-річних громадян України, які були визнані обмежено придатними, тому що вони не могли бути визнані обмежено придатними, фактично це могло бути з 20-річного віку.
Тому, колеги, безперечно, треба цей законопроект підтримати, ухвалити його за основу і в цілому, і відновити соціальну справедливість. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Скороход Анна Костянтинівна, група "За майбутнє".
14:19:17
СКОРОХОД А.К.
Руслан Олексійович, я, як і всі колеги, ще раз прошу і наголошую поставити законопроект виключно за основу і в цілому. А якщо якась фракція проти, нехай вона публічно про це заявить і пояснить, чому вона проти того, щоб хворі хлопці до 25 років були мобілізовані. Тоді ми будемо розуміти причину і підстави, чого таке рішення приймається і виноситься до сесійної зали.
Також ви знаєте, правильно Олексій сказав, ми обіцяли демобілізацію, я думаю, всі пам'ятають, скільки часу обговорювався цей законопроект. А законопроект про демобілізацію поданий мною, Юлією Яцик, колегами з ТСК. Ми його подали, тільки він валяється, як і дуже багато гарних законопроектів, у комітеті не розглядається. Чому не розглядається? Хлопці питають, що ми тут маємо зробити, вони повигорали. Ми маємо робити ротацію, хлопці повигорали.
Ви знаєте, що в 99 відсотках військовослужбовців, які повертаються з фронту, у них психічні розлади. А що ми з ними робимо? Нічого. Багато програм, багато розмов, багато всього. А що робиться? Нічого.
Якщо ви кажете, що у вас проблема з мобілізацією, чому не розглядаються ті пропозиції, які були надані по тому, щоб у нас служило більше іноземців, чого цього не робиться? Чого ніхто не переглядає питання по бронюванню? Ви знаєте, що у нас 1 мільйон 100 тисяч заброньовано? У нас зараз на одного робітника заброньованого 10 начальників заброньованих. Можливо, це треба переглянути. Можливо, підходи пора змінювати. 10 років війни, колеги. Я думаю, що нам треба гарніше працювати і дійсно реформувати наші ЗСУ для того, щоб вони були більш ефективними і більш захищеними. Законопроект за основу і в цілому.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бобровська Соломія Анатоліївна, фракція "Голос".
14:21:18
БОБРОВСЬКА С.А.
Соломія Бобровська, фракція "Голос". Я, відверто кажучи, вже не хочу повторювати про те, що ми виправляємо колізію і ці речі були не проговорені на комітеті. Більше того, до них не було заперечень від Генерального штабу і Міністерства оборони. І мені дуже дивно чути зараз в залі, що ми законопроект, який зареєстрували в липні місяці, у серпні місяці комітет пропонує залу приймати цей законопроект за основу і в цілому. Чому у нас у залі йдуть дискусії, що в когось є якісь зауваження, коли на комітет прийшло і Міністерство оборони, і Генеральний штаб і не висловив жодного зауваження. Ми вже просто вилизали повністю правильно текст для того, щоб він був адекватний, сприйнятий і ми виправили колізію, і врешті встановили справедливість.
Якщо чесно, я не можу зрозуміти, чому постійно, коли ми просимо військове командування прийти і пояснити свою позицію, ми дуже часто не чуємо математику, а дуже часто чуємо лише художні вирази, чому можна, а чому не можна.
Я все ж таки пропоную і наполягає наша фракція на тому, щоб ми за основу і в цілому голосували цей законопроект, тому що врешті за п'ять місяців становить одну чітку ланку справедливості для тих, кому є до 25 років.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Тимошенко Юлія Володимирівна – одна хвилина. І Бакунець – одна хвилина, да? Хто? Я бачу, Білозір ще, одна хвилина потім буде і потім голосуємо. Будь ласка.
14:22:56
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Юлія Тимошенко, "Батьківщина". Шановні друзі, я думаю, що ні у кого з вас немає сумнівів, що невипадково в Закон про мобілізацію потрапила така двозначна норма, що можна забирати зараз на фронт дітей від 18 років, тобто це не випадковість. Це означає, що хтось взяв і своїми ручками вписав.
Зараз нам треба виправити це, тому що це пов'язано із існуванням взагалі української нації. І от зараз буде тест, тест на те, навмисно наших дітей з 18 років кидають непідготовленими в окопи чи це була помилка. А тест цей буде навколо того, чи готові зараз ви проголосувати в цілому за цей законопроект. Якщо зараз хтось заявить, що в цілому неготовий, це означає, що ця в лапках "помилка", яка була допущена, не помилка, а свідоме знищення нашої молоді.
Я закликаю всіх одностайно проголосувати за і в першому, і в цілому.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Білозір Лариса Миколаївна.
14:24:06
БІЛОЗІР Л.М.
Пропоную голосувати теж за основу і в цілому. Тому що ця ганебна помилка має бути виправлена зараз. Давайте не будемо осоромлюватися перед всім нашим народом. Якщо ми прийняли таке політичне рішення, якщо ми пообіцяли – ми повинні бути чесними перед суспільством і робити це зараз.
Звичайно, ця війна не закінчиться завтра і, можливо, нам прийдеться приймати такі політичні рішення і голосувати, і понижувати цей вік. Але не може бути такого, що хворі ідуть воювати, а здорові – ні, є таких купа випадків. Так, можливо, їх на фронт не кидають, але вони потрапляють на полігони, їх забирають ТЦК, знущаються над цими хворими хлопцями. Є такий випадок, двійнята, одного здорового відпустили, а той, який має проблеми з серцем, уже відправили на полігон.
Колеги, пропоную за основу і в цілому. Я не бачу жодної фракції чи депутатської групи, яка проти.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займіть місця. Переходимо до голосування.
Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо проходження військової служби під час мобілізації особами, які не досягли 25-річного віку (реєстраційний номер 11379-д). Прошу народних депутатів голосувати.
14:25:48
За-295
Рішення прийнято.
Шановні колеги, рішення Погоджувальної ради було за основу. Шановні колеги, я… (Шум у залі) Заспокойтесь, рішення було за основу. Крапка. (Шум у залі)
Шановні колеги, на вимогу двох депутатських фракцій, керуючись пунктом 15 частини першої статті 27 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" дві фракції звернулись з перервою із заміною на виступ. Прошу, Федина Софія Романівна. (Шум у залі)
Я дав слово Софії Романівні Федині. Будь ласка, Софіє Романівно. Ми завершили вже це питання, ми перейшли далі, будь ласка.
Софіє Романівно, будь ласка. Вона з місця. З місця, будь ласка, Софіє Романівно.
14:26:42
ФЕДИНА С.Р.
Для початку я дуже би просила, оскільки зараз вся зала і представники всіх фракцій просять поставити голосування цього законопроекту в цілому, ми маємо це зробити.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Софіє Романівно, ми завершили розгляд попереднього питання.
ФЕДИНА С.Р. Ні, вас просять колеги депутати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, давайте ми не будемо ризикувати.
ФЕДИНА С.Р. Вас просять колеги депутати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми оголосили перерву із заміною на виступ. Вона здійснюється тільки після того, як питання завершено. Питання попереднє завершено і я надаю перерву із заміною на виступ. Будь ласка.
ФЕДИНА С.Р. Насправді ви просто не дали слово колегам депутатам, які просять. І це не є правильно. Це зовсім неправильно, пане Руслане, і ви це добре знаєте.
А друге я хотіла би сказати, колеги, що ми маємо сьогодні страшну трагедію: два "іскандери" прилетіли по Полтаві. І я би просила український парламент зараз піднятися і вшанувати тих, хто постраждав, хто загинув, бо вже на десятки іде лічба.
(Хвилина мовчання)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, наступний законопроект 11407. (Шум у залі) Що ви з процедури хочете? Будь ласка, Разумков. Що з процедури?
Секундочку, друзі, ще раз кажу, рішення Погоджувальної ради я змінювати не буду.
Будь ласка, Разумков.
14:28:32
РАЗУМКОВ Д.О.
Руслане Олексійовичу, ви вкотре порушуєте Регламент Верховної Ради. З процедури.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
РАЗУМКОВ Д.О. Минулий закон, який був проголосований, законопроект, байдуже, що вважає комітет, можна поставити пропозицію проголосувати в цілому. Якщо є народні депутати, які проти, хай скажуть, і зніметься це питання. Все інше це маніпуляція. Якщо хтось проти, хай підніме руку і дасть можливість мобілізувати з 18 років. Якщо ні, то давайте проголосуємо в цілому. Ми не завершили його, не пройшли, ми маємо право повернутися. І неодноразово це було в цій залі, ми поверталися і голосували в цілому законопроекти.
Тому, будь ласка, не порушуйте закон і Конституцію. Я погоджуюсь, якщо підніметься рука народного депутата, який скаже – ми проти, питань нема, піде на друге читання, а ні – давайте голосувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Така рука була на Погоджувальній раді, саме тому він рухався за основу. Шановні колеги, далі. (Шум у залі)
За основу було підтримано цей законопроект, внесення, всіма.
Все, колеги.
Будь ласка, є ще заява від двох фракцій, перерва із заміною на виступ. (Шум у залі) Що-що? Реальна перерва? Ні, ну тоді дивіться, ви хочете перерву оголосити? Це право фракцій. Або перерва, або перерва із заміною на виступ. Юлія Володимирівна, як ви скажете.
З процедури, будь ласка. Юлія Володимирівна.
14:30:13
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Шановні колеги, це питання мега, мега зараз ключове. Якщо зараз наш парламент не проголосує в цілому цей законопроект, це означає, що хтось з 18-річних хлопців загине за цей час. Ви розумієте, що ви маніпулюєте життям людей? І тому ми вимагаємо, наша фракція, зараз запитати у залу, хто заперечує, щоб поставити в цілому цей законопроект. Якщо ні, то тоді ми подали зараз заяву, давайте на перерву збирати на 5 хвилин всю Погоджувальну раду, і нам треба подивитися, хто з лідерів фракцій штовхає зараз на смерть з 18 років хлопців. Ми категорично будемо зараз наполягати аж до блокування трибуни. Ми не допустимо зараз, щоб Верховна Рада пішла і не проголосувала Закон про звільнення від мобілізації від 18 до 20 років в цілому.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ще раз, на Погоджувальній раді було прийнято саме таке рішення, про яке я вас проінформував: голосувати за основу.
Скажіть, будь ласка, є хтось, хто заперечує приймати в цілому? Шановні колеги, є хтось? Дякую, є. Одна рука. Спасибі. (Шум у залі)
Будь ласка, шановні колеги... Підняв руку Мотовиловець. Будь ласка.
Шановні колеги, рухаємося далі. (Шум у залі) Шановні колеги, наступний законопроект… (Шум у залі)
Будь ласка, Мотовиловець, слово.
14:32:13
МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.
Друзі, я не розумію вашої логіки, коли ми просимо для сил оборони підтримати загалом бюджет України 11417, ви кажете – тільки перше читання. На Погоджувальній раді ми зв'язувались з Генеральним штабом, нас просили проголосувати перше читання, подивитися до другого читання. Проголосувала вся Погоджувальна рада. Те, що ви зараз робите в залі, це неповага до сил оборони. Будь ласка, закон проголосований в першому читанні, наступне засідання через тиждень, ми будемо голосувати це в другому читанні. Зараз ми готові пропустити цей закон виключно в першому читанні.
Дякую.
14:33:08
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, наступний 11407: проект Закону про внесення зміни до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Шановні… (Шум у залі) Тобто ви берете перерву все-таки? Дивіться, бо тільки що сказали, що якщо і буде рука, ніхто не бере, все по процедурі.
Будь ласка, шановні колеги, я оголошую перерву. Прошу керівників фракцій і груп підійти сюди, ми поговоримо.
(Після перерви)
15:02:55
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, перерву завершено. І я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку. Продовжуємо наполегливо працювати на благо України. Слава Україні!