БЮЛЕТЕНЬ N 2

Опубліковано 24. 08. 1991

 

                    ЗАСІДАННЯ ДРУГЕ, вечірнє

 

                  /Субота, 24 серпня 1991 року/

 

     Сесійний зал Верховної Ради Української РСР. 15 година.

     Веде засідання Голова Верховної Ради Української РСР КРАВЧУК Л.М.

     ГОЛОВА. Прошу  депутатів  займати місця.  Будемо розпочинати роботу.  Прошу  зареєструватися,   іде   реєстрація.

     Присутні 347 народних депутатів. Можна працювати.

     Я прошу всіх  народних  депутатів  зайняти  свої  місця.  Ми порядок  денний  визначили.  На  початку  сесії  усі,  хто хотів, виступили,  внесли пропозиції.  За них проголосували,  і я прошу, щоб  нам не зривати роботу сесії,  зайняти свої місця.  Тому що я буду  надавати  слово  для   виступів.   Зараз   порадимось,   як організувати  виступи.  Вони  будуть  тільки  за списком,  ніяких мікрофонів.  Я ніяких винятків робити нікому не  буду,  майте  на увазі.  Якщо  я  відкрию зараз дебати біля мікрофонів,  то нічого доброго не вийде.

     Я хочу  порадитися з вами.  Після виступу народного депутата Юхновського,  який  навів  тут  конкретні  факти  з  областей,  я працювати  під  час  перерви не міг.  Тому що приходили керівники багатьох областей, заявляли ультиматуми, що це є, м'яко кажучи,

     3

     неправда, що ці факти  не  перевірені,  погрожують  залишити зал.   Якщо  ми  хочемо  прийняти  сьогодні  рішення,  які  мають принципове значення для життя України,  то я хотів  би,  щоб  пан Юхновський послався на конкретні факти,  дав письмові факти, тому що  ми  так  уже  надалі  працювати  не  зможемо.  Ви  розумієте, наскільки  це серйозні речі,  про які йдеться.  Нас слухає народ, слухає Україна і світ слухає.  І  такі  звинувачення  надзвичайно важкі.

     Я прошу,  щоб це все було або підтверджено, або спростовано. Якщо є, я прошу дати їх. Але для цього потрібно утворити комісію.

     Я прошу під час  наступної  перерви  зібратися  депутатським групам,  зібратися партіям, які тут присутні, і внести пропозиції щодо складу погоджувальної комісії, щоб ми тут з голосу рішень не приймали.

     Але одне спростування,  оскільки воно стосується персонально Голови  Верховної  Ради,  це  комісії  вже  не  потрібно.  Я хочу сказати,  що,  відкриваючи засідання Президії,  я  сказав,  що  я комітету цього не визнаю. Член Президії Пилипчук каже: давайте це запишемо в постанову.  А  Ігор  Рафаїлович  каже,  що  він  своєї позиції не визначив. Ось навіть Володимир Борисович каже, що було так.

     Усе, закінчили  це  питання.  Але  я  тепер  хочу,  щоб Ігор Рафаїлович /дуель у нас відмінена,  і слава богу, тому що з нашою культурою,  толерантністю  і  гречністю  ми вже давно один одного перестріляли б/ сказав,  було це, чи не було цього. Але це буде в кінці. Я це сказав, щоб зняти це питання зараз.

     Від Народної ради, будь ласка. Пропозиція.

     4

     ФІЛЕНКО В.П.,  секретар Комісії Верховної  Ради  Української РСР  у  правах  людини  /Зміївський  виборчий  округ,  Харківська область/.  Народна рада,  порадившись,  наполягає на тому, аби ви повернулися  до питання,  до якого ми практично підійшли впритул. Ми маємо на увазі ту пропозицію,  яку з самого ранку вніс депутат Воробйов, і потім по тій пропозиції депутат Гриньов подав готовий проект постанови.  Ми з цього приводу  вирішили:  по-перше,  дати змогу закінчити доповіді, виступи, точніше, зробити співдоповіді. Ми домовились також /і провели голосування/,  що цю постанову  ми не  обговорюємо.  Ми  підтвердили,  що  цю  постанову  ми  будемо голосувати так,  як і всі,  - поіменно.  І ми не  зробили  однієї дрібнички - ми за це не проголосували. І головуючий нас запевнив, що ми до цієї постанови повернемося відразу після виступів.

     ГОЛОВА. До якої постанови ?

     ФІЛЕНКО В.П.  У зв'язку з тим,  що і зараз Леонід  Макарович каже, буцімто депутат Юхновський назвав якісь неперевірені факти, і треба створити комісію,  яка колись перевірить  -  це  ще  один аргумент  на  користь  того,  що  приміщення і ЦК,  і обкомів,  і райкомів необхідно опечатати, тому що поки цей парламент створить комісію, там уже робити буде нічого.

     По-друге. Я  закликаю  всіх  не   наслідувати   нашу   мудру Президію,  яка  три дні зважувала,  збирала інформацію,  ганьбила народ, а

     5

     насправді, давайте назвемо речі своїми іменами,  чекала, чим воно закінчиться: як ото у зграї шакалів, які сидять і ждуть, хто кого загризе, щоб потім загризти переможця.

     ГОЛОВА. Я   прошу   вибачитися  перед  депутатами.  Вимкніть мікрофон на трибуні. /Шум у залі/. Народний депутат Філенко, якщо ви не вибачитеся перед депутатами і членами Президії, назвавши їх зграєю шакалів,  я  позбавлю  вас  слова.  Я  наполягаю,  щоб  ви вибачилися перед членами Президії.

     ФІЛЕНКО В.П.  Дмитре Васильовичу,  можливо, вибачте... Прошу на мене не тиснути ні Народну раду, ні більшість. Я теж втомлений так, як і всі ви.

     ГОЛОВА. Я   прошу,  щоб  ви  вибачилися  і  продовжуватимемо розмову.

     ФІЛЕНКО В.П.   Я   вибачаюсь   за  те,  що  вжив  не  зовсім літературний,  скажімо,  не парламентський  вислів.  Але  я  хочу сказати, що це голосування мусить бути таким лакмусовим папірцем, який  засвідчить,  чи  здатна  ця   Верховна   Рада   забезпечити демократизацію, початок демократизації нашого суспільства. Дякую.

     ГОЛОВА. Одну  хвилиночку.  Дмитро  Васильович  Павличко  від мікрофона вніс пропозицію. Послухайте уважно.

     6

     Ми можемо тут говорити ще тиждень,  і емоцій, і запалу у нас вистачить.  Але нам потрібно  приймати  рішення,  обговорювати  і голосувати  за  нього.  Це  буде  позиція парламенту,  і народ це оцінить /Оплески/.

     Враховуючи те,  що  я  сам змінив рішення,  яке ми прийняли, ставлю  на  голосування  таку  пропозицію.  Хто  за  те,  щоб  не обговорювати  співдоповіді,  а  безпосередньо  почати обговорення документів.  Можна домовитися щодо регламенту - скільки  часу  на кожне речення,  на пункт або на постанову. Обговорити - і зразу ж голосувати. Одну хвилиночку. Не з Гриньова починати, а з того, що в  нас  є  проект  постанови  "Про політичну ситуацію"...  /Шум у залі/. Немає?  Тоді вибачте,  як кажуть,  на слові.  За що  ж  ми будемо голосувати тоді? Перший мікрофон.

     НОВІКОВ В.Я.,  директор Слов'янського  арматурноізоляторного заводу   імені   Артема  /Слов'янський  міський  виборчий  округ, Донецька  область/.  Леонид  Макарович!  Мы   прослушали   проект постановления. Чтобы не было сейчас вот тех героев, которые хотят высвятиться и оправдаться,  и чтобы не  устраивать  в  парламенте вообще неразбериху, вношу следующее предложение.

     ГОЛОВА. Вибачте.  Я прошу,  шановні депутати. Я працюю тут з людьми, а ви мені весь час заважаєте... Я ж не можу відштовхувати кожного від себе,  не звик до цього,  але  ж  я  нічого  не  чую. Вибачте, будь-ласка, і продовжуйте.

     7

     НОВІКОВ В.Я.   Леонид   Макарович,   мы   выслушали   проект постановления.  Я  предлагаю  дать  слово  только  авторам   этих проектов - пусть они объясняют позицию,  то или иное предложение, и потом голосовать.  Иначе мы втянемся в такие дебаты, из которых не выберемся.

     ГОЛОВА. Я погоджуюся.  Згодні з  такою  пропозицією?  Але  ж треба,   щоб   депутати   щось   мали   на  руках.  За  що  ж  ми голосуватимемо?

     Нам треба  зараз  заспокоїтися,  бо  ми  маємо голосувати за досить серйозні речі.  Народ України може не підтримати нас, якщо зробимо це з якимись порушеннями. Якщо у депутатів на руках немає документів, значить є одна постанова, ота, яку я читав. Немає її?

     Тоді я  попрошу  Миколу  Григоровича  Хоменка,  щоб  він дав інформацію. Запросіть, будь ласка, Миколу Григоровича.

     Третій мікрофон.

     ЧЕРВОНІЙ В.М., апаратник Рівненського виробничого об'єднання "Азот" /Ленінський виборчий округ,  Рівненська область/.  Шановні народні депутати!  Всім зрозуміло, що сьогодні ми зібралися в той день, який стане історичним для України, і я хотів би кілька слів сказати з процедури,  як, на мій погляд, нам краще зараз вчинити. Я пропоную

     8

     спочатку прийняти  Акт  про  державну незалежність України і денонсацію союзного договору 1922 року,  потім  зробити  перерву, під  час  якої  депутати  візьмуть  проекти документів,  постанов Верховної Ради.  Під час перерви підняти над  будинком  Верховної Ради   наш   український  національний  прапор  -  як  державний, затвердивши його  перед  цим,  і  лише  після  цього  перейти  до прийняття   конкретних   постанов:   про   підпорядкування  трьох військових  округів,  Чорноморського   флоту,   повітряних   сил, прикордонних  сил,  про  власність  всіх підприємств на території України і таке інше. І звичайно, про звільнення депутата Хмари.

     Я пропоную   саме  такий  порядок.  Прошу  це  поставити  на голосування.

     ГОЛОВА. Питання  про  народного  депутата  Хмару  внесено  в порядок денний і доручено комісіям.  Це вже вирішене питання. Вже раз  голосували,  що  ж  ми  двічі голосуватимемо?  /Шум у залі/. Почекайте.  Я поясню депутатам,  про що йдеться.  Йдеться про те, щоб до всіх постанов,  які ми прийматимемо потім, які розмножують і які будуть роздані, прийняти Акт Верховної Ради Української РСР про проголошення незалежності України. /Шум у залі/. Є цей акт на руках?  /Шум у залі/. Отже, є. /Шум у залі/. Не поспішайте. Такий документ роздано.

     Другий мікрофон.

     9

     ШЕВЧЕНКО О.Є., член Комісії Верховної Ради Української РСР з питань    державного    суверенітету,    міжреспубліканських    і міжнаціональних відносин /Голосіївський виборчий округ, м. Київ/. Леоніде Макаровичу,  Народна рада просить нагадати про те,  що ми вручили вам підготовлений пакет проектів постанов, і ми просили б разом з цим актом розглядати весь оцей пакет.

     ГОЛОВА. Де ви мені їх вручали?

     ШЕВЧЕНКО О.Є.  Він  вручений  вам  Народною радою і розданий сьогодні всім депутатам.

     ГОЛОВА. Коли? Я цих документів не бачив.

     ШЕВЧЕНКО О.Є.  Їх  вам  вручив  Юхновський.  Він  назвав  по пунктах,  коли  закінчував  свою  доповідь.  Крім  того,  Леоніде Макаровичу,  я хочу для розрядки,  як казав  Президент  сусідньої держави.  Сьогодні,  на  цей  історичний день,  - так Господь Бог розпорядився,  -  на  час  скликання   надзвичайної   сесії,   де вирішуються  історичні питання,  припав день народження видатного борця за незалежність України, майбутнього кандидата в Президента Левка Лук'яненка. Прошу поздоровити його.

     10

     ГОЛОВА. Ну от,  ви і поздоровили його. Я надаю слово Першому заступникові,  який працював з комісією  по  підготовці  проектів постанов.

     ПЛЮЩ І.С.,   Перший   заступник   Голови   Верховної    Ради Української РСР /Макарівський виборчий округ,  Київська область/. Шановні товариші депутати, прошу уваги!

     Позавчора о першій годині дня було прийнято рішення Президії про скликання надзвичайної сесії 24 серпня о 10 годині  ранку.  Я підкреслюю,  що  це  було  у  четвер,  о  першій годині дня.  Був підписаний указ, запросили депутатів.

     Для того,  щоб  сьогодні  щось  напрацювати,  Президією була створене робоча  група,  в  яку  рекомендувалося  6  депутатів  - Юхновський,  Ємець,  Кондратьєв,  Дурдинець,  Матвієнко,  Коцюба. Очолити цю групу було доручено депутату  Плющу.  Депутата  Мороза тоді не було.  Я попросив депутатів Коцюбу, Кондратьєва, Дурдинця знайти депутата Мороза,  щоб він взяв участь у роботі цієї групи. Учора з   11   години   ця   група  з  участю  депутатів  Мороза, Кондратьєва,  Дурдинця, Танюка, Крижанівського та інших /членів і не  членів  Президії/  працювала.  У  депутата  Танюка  був пакет проектів постанов,  у депутатів Юхновського та Ємця - також.  Але група депутатів поїхала, як ви знаєте, до Москви.

     11

     Ми сказали,  що  таких  проектів постанов роздати не можемо, оскільки їх дуже багато.  Тому була створена погоджувальна  група від  більшості,  від  Народної  ради  та  від нейтральних сил.  У першому варіанті було 30 пунктів, учора ввечері залишилося 7. Але цей  документ  був  створений  і завізований депутатами.  Тому ми вирішили заслухати доповідь і співдоповідь,  а  потім  у  перерві розмножити  цей варіант на 4 сторінки і роздати депутатам.  Щойно депутат   Хоменко   Микола   Григорович   сказав,   що   документ розмножується і буде розданий.

     Але, крім цього документа,  сьогодні співдоповідачі і окремі депутати  вносили  конкретні  пропозиції.  Так,  заступник Голови Верховної  Ради  депутат   Гриньов   Володимир   Борисович   вніс пропозицію  і сказав,  що з їх ініціативи цей документ роздано на одній сторінці постанови.

     Ми з вами визначались,  як з ним бути.  Проголосували перший раз "за" - 166,  другий раз - 199,  щоб приймати без обговорення. Але  потім  ми  згодились  дати  можливість  Голові відповісти на запитання, виступити співдоповідачам і розпочати обговорення цієї постанови.  Голова Верховної Ради готовий був уже розпочати,  але ви закричали,  що постанови немає на руках.  Я не знаю, є вона чи її нема.  Володимир Борисович підтверджує,  що він її роздавав... Зараз принесли пакет постанов  від  Верховної  Ради.  Я  пропоную такий  порядок.  Поки  будуть розмножувати і роздавати цей проект від названої мною групи...  він носить такий же характер, включає майже  всі  пункти  постанови.  Але й над постановою працювали не всі. Не працювали постійні комісії, не

     12

     працював Кабінет Міністрів  та  інші  підрозділи.  Тому  наш проект   постанови,   можна  сказати,  приблизний.  Є  цілий  ряд документів,  які сьогодні,  як би  ми  не  хотіли,  все  одно  не приймемо.  Але для того,  щоб розробити всі ті документи, які тут записані,  треба  прийняти  основні.  Насамперед  -  це  Акт  про незалежність  України  -  тоді  ми  зможемо або прийняти,  або не приймати цілий пакет,  що з цим пов'язано.  Далі - про  створення Ради безпеки, про обрання голови цієї Ради, щоб тоді не приїжджав генерал  армії  Варенников  і  не  диктував,  що  робити  Голові, Головнокомандуючому України.  Тут також є доручення про створення республіканської  гвардії  та  ціла  низка  інших  пакетів.  Тому давайте  ми  спокійно  й  виважено  приймемо з вами сьогодні такі документи,  які б дозволили розробити ряд пакетів.  Але для цього потрібна плідна робота,  щоб ми проголосували, хочемо ми цього чи не хочемо.  Від себе хочу додати:  я глибоко переконаний, що коли ми  не  приймемо  таких  документів  і  коли  поруч  з державними органами влади будуть працювати паралельно партійні структури, то ні  ми,  ні  інші  не  позбавлені таких ситуацій,  таких бунтів і переворотів /Оплески/.

     ГОЛОВА. Перший мікрофон.

     ВОРОБЙОВ О.М.,  заступник  голови  Сумської   міської   Ради народних депутатів   /Ковпаківський   виборчий   округ,   Сумська область/. Я хочу вам немножко тоже раскрыть некоторые детали.

     13

     Первое. Когда я вносил предложение об изменениях  в  вопрос, который  мы  обсуждаем,  то  специально  акцентировал внимание на действиях  Верховного  Совета.  Мы,  Народна  рада,   разработали проекты постановления, обратились в Секретариат, чтобы их раздали официально,  но их не раздали.  Мы раздали по столам,  частично у депутатов есть.  Многие депутаты с другими взглядами, почитав эти постановления,  сейчас кричат, что их нет. Пусть посмотрят - есть 15 проектов постановлений, они найдут любой. Это - первое.

     Второе. Уважаемые  коллеги!  Мы  отказались  от  обсуждения, потому что в данном случае действительно было предложение /передо мной депутат вносил/,  чтобы предоставить слово для представления проекта  авторам,  обосновать  их.  И в данном случае - какое нам нужно обсуждение?  О департизации,  о переподчинении  Вооруженных Сил  и  так  далее.  Эти  вопросы  уже обсуждались неоднократно в парламенте в течение года.

     И относительно  денежной  единицы.  Насколько  я знаю,  этот проект  был  согласован  с  Кабинетом  Министров.  Все  остальные проекты носят сугубо политическую волю Верховного Совета, то есть волю народа,  потому что мы можем заявлять  ее  только  от  имени народа.  Это  не  нормативные  документы,  и  они сейчас не могут сказаться  непосредственно  на   экономических   проблемах,   они развязывают руки  Кабинету  Министров.  Поэтому я считаю,  что мы должны поступить, как и россияне: зачитывать, обсуждать

     14

     и принимать.  Иначе,  если мы сейчас пойдем туда-сюда, у нас ничего не выйдет. Мое конкретное предложение: предоставлять слово авторам проектов.  Представители "більшості" -  согласны  или  не согласны, - по мотивам голосования могут высказать свое отношение к этому проекту. И таким образом двигаться поступательно вперед.

     ГОЛОВА. Другий мікрофон.

     ТАРАСЕНКО О.Г.,  перший  секретар  Знам'янського   міськкому Компартії  України  /Знам'янський виборчий округ,  Кіровоградська область/. Шановний Леоніде Макаровичу! Я думаю, що всі депутати в залі,  які  уважно  слухали  вашу  доповідь,  особливо  в  другій частині,  де були запропоновані цінні заходи,  відгукнулись уже в серцях  і  думках.  І  треба робити те,  що запропоновано.  Але я вважаю,  що для того, щоб ми більш плідно працювали по процедурі, треба   зараз   створити   погоджувальну  комісію,  швидко  взяти документи і доручити від більшості та меншості, скажімо, депутату Коцюбі, а потім працювати далі.  Тому що з коліна,  приймати такі важливі документи ми просто не можемо.

     ГОЛОВА. Третій мікрофон.

     МАТВЄЄВ В.Й.,   перший   секретар   Миколаївського    обкому Компартії України /Центральний виборчий округ,

     15

     Миколаївська область/.  Леонид  Макарович!  Здесь  вносилось очень много предложений,  в  том  числе  и  устных.  У  нас  есть порядок,  чтобы  мы  на  слух  ничего  не принимали.  Множить их, раздавать,  потом обсуждать по комиссиям,  по президиумам  -  это слишком долгая процедура. Предлагается следующее - сделать сейчас перерыв, собрать большинство и Народную раду, обсудить выдвинутые здесь  проекты    том числе и с голоса/ паном Юхновским и паном Морозом,  обсудить  их  в  этих  группах,  создать  после   этого согласительную   комиссию   и   не   заболтать,  а  конструктивно подходить. Это - первое.

     Второе. По   Акту   о  независимости  Украины.  У  нас  есть Декларация, но у нас есть еще Закон о референдуме, где говорится, что  прерогативой  всеукраинского  референдума  является вопрос о выходе Украины из СССР. Это - второй вопрос.

     ГОЛОВА. Володимире Олександровичу, будь ласка.

     ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.,  голова Комісії Верховної Ради Української РСР  з  питань Чорнобильської катастрофи /Світловодський виборчий округ,  Кіровоградська область/. Шановні депутати, шановні гості, дорогий наш український народе!  Давайте ми скажемо,  що сьогодні не момент помсти, а момент істини. Давайте скажемо про те, що тут зібралися не переможці і переможені,  а,  власне кажучи, всі ми з вами переможені.  У нас є момент вийти із цих чвар, приступити до тієї роботи, щоб можливо, навіть і закінчити сьогодні

     16

     сесію. Це єдиний наш варіант.

     Були підготовлені   документи,   які   опрацьовані    нашими юристами.  Дехто їх,  правда,  взяв,  дехто не взяв. Через кілька хвилин вам роздадуть цей документ, найголовніший документ, заради якого  ми  тут зібралися.  Тут кілька рядків.  Я його зачитаю,  і давайте почнемо працювати.

     Отже, читаю:   "Акт   Верховної  Ради  Української  РСР  про проголошення незалежності України.

     Виражаючи волю народу України до життя в незалежній державі,

     продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні,

     виходячи з  права  націй  на  самовизначення,  передбаченого Статутом    Організації    Об'єднаних     Націй     та     іншими міжнародноправовими документами,

     здійснюючи Декларацію  про  державний  суверенітет  України, Верховна Рада урочисто

     ПРОГОЛОШУЄ

     НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ  та  створення  самостійної української держави - Республіка Україна.

     Територія Республіки Україна є цілісна і недоторканна.

     Віднині на  території  України   мають   чинність   виключно Конституція  і  закони  України,  а  Конституція і закони СРСР не діють.

     Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення".

     Якщо ми приймемо цей акт, підтвердимо його іншими актами, це буде  момент  нашої покути перед народом,  над яким пронеслася ця страшенна хмара. Починаймо працювати.

     17

     ГОЛОВА. Перший мікрофон.

     ДЕПУТАТ /не представився/ Шановні товариші!  Я вважаю, що ми сьогодні повинні приймати  надзвичайно  важливі  документи.  І  з голосу,  і  з  того,  що  представили різні групи,  я думаю,  що, мабуть, так це недоцільно робити. Я вважаю, що ми повинні мати на руках   кожну  постанову.  Після  цього  повинні  і  меншість,  і більшість узгодити, а тоді перейти до голосування.

     ГОЛОВА. Другий мікрофон.

     БАГРОВ М.В.,   голова   Верховної   Ради   Кримської    АРСР /Нижньогірський виборчий округ, Кримська АРСР/. Леонид Макарович! Я хотел бы обратиться лично к вам по  порядку  ведения.  Я  прошу всех помолчать немножко.

     Товарищи, я прошу тишины. Вы мешаете работать.

     Леонид Макарович,   вы   сегодня  ведете  не  просто  сессию Верховного Совета Украины.  Вы сегодня ведете чрезвычайную сессию Верховного  Совета  Украины,  и  я  бы  очень  просил,  чтобы  вы понимали,  какую ответственность  взяли  на  себя  ведением  этой сессии.  Поэтому  мне  лично  по порядку ведения принципиально не понятно,  как можно принимать то или иное  решение,  не  обсуждая его.

     И я хочу сказать, здесь я нисколько не хочу как-то выделить особо Крым, но поймите, дорогие товарищи, то, что

     18

     произошло, - произошло не только на Украине, но и в Крыму, и если сегодня вы не услышите  выступления  Крыма,  то  это  просто будет неправильно.  Прежде  всего  потому,  что  эта  центральная трибуна стала уже  источником  дезинформации  по  этому  вопросу, несмотря на четкий ответ Председателя Верховного Совета Украины.

     И второе.  Я не понимаю тех,  кто сегодня  говорит,  что  мы должны   эту   чрезвычайную  сессию  закончить  сегодня.  Слишком судьбоносные вопросы были обозначены и в  вашем  докладе,  Леонид Макарович,   и  в  тех  предложениях,  которые  сформулированы  в проектах,  которые  вот  сейчас  впопыхах  раздаются.   Если   мы действительно  хотим  выражать  волю народа,  давайте возьмем эти документы,  внимательно изучим,  поедем  посоветуемся  со  своими избирателями...

     Да, я еще раз говорю:  я не могу здесь, не посоветовавшись с избирателями, решать этот вопрос. Вы не мешайте мне говорить!

     Я прошу - наведите порядок в зале, товарищ Председатель.

     Я не   могу   здесь   голосовать  и  принципиально  не  буду голосовать по этим вопросам, потому что речь идет о независимости Украины.  Это  значит о выходе из Советского Союза и т.д.  Это не такие вещи,  которыми надо  играться.  Это  вопросы  референдума. Должен народ решать, а не я здесь.

     19

     ГОЛОВА. Одну хвилиночку,  третій мікрофон,  і ще трибуна,  і все. Третій мікрофон.

     ДЕМИДОВ Г.В.,   голова  підкомісії  Комісії  Верховної  Ради Української РСР у питаннях законодавства і законності /Ленінський виборчий    округ,   Кримська   АРСР/.   Товарищи,   мы   сегодня действительно внесли на сессию очень серьезные  вопросы,  которые нельзя  решать  с  листа  и даже на слух.  Их нужно решать только взвешенно, все проанализировав.

     И, тем более, нельзя нарушать собственные законы.

     Я обращаю ваше внимание на одно из предложений о том,  чтобы сегодня  нашим  решением  объявить  о выходе Украины из Союза.  Я хотел бы обратить ваше внимание на статью 5 Закона о референдуме, в   которой   говорится,   что  решение  этого  вопроса  является исключительной компетенцией народа  Украины  и  подлежит  решению путем референдума.

     Следующее. В  одном   из   пунктов   проекта   постановления Верховного   Совета   указано,  что  "Міністерству  оборони  УРСР підпорядкувати   військові   округи,   частини   та   підрозділи, розташовані на території республіки".  Я,  в принципе, согласен с этим решением,  за исключением одного момента.  Если в  войсковых частях  на территории Украины имеется ядерное оружие,  то мы сами должны согласовать этот вопрос с союзными республиками. Иначе это вызовет конфликт между союзными республиками.

     И третье. Я предлагаю по поводу антиконституционных действий на территории Украины, которые допустили участники путча,

     20

     создать парламентскую   комиссию   по   расследованию  этого случая, подчинить ей следственную группу Прокуратуры, КГБ и МВД с правом   опечатывать  любые  объекты,  изымать  любые  документы, арестовывать любых лиц и т.д.  и объективно  разобраться  в  этом вопросе. Спасибо за внимание.

     ГОЛОВА. Будь ласка,  трибуна  -  і  все,  завершуємо.  Прошу займати місця.

     ЗАЄЦЬ І.О.,  голова  підкомісії   Комісії   Верховної   Ради Української   РСР  з  питань  економічної  реформи  і  управління народним господарством /Святошинський виборчий округ, м. Київ/. Я думаю,   що   ми   мусимо  перестати  зараз  грати  тут  у  всяку еквілібристику,  що ми не можемо проголосувати за  той  чи  інший акт. Ми все це можемо, товариші депутати Демидов і Багров, ми все це можемо.  Тому я пропоную вам  таку  юридичну  послідовність  у прийнятті цих документів.  Ви пам'ятаєте, що депутат Юхновський у своєму  виступі  запропонував  постанову.  І  це  було  абсолютно справедливо.

     І у  розвиток  другого  пункту  цієї  постанови,   де   було написано:  "Проголосити,  що  від сьогодні,  24 серпня 1991 року, Україна стає повністю незалежною демократичною державою"  і  т.д. Так от,  у розвиток цього другого пункту ми і мусимо додати пункт про незалежність, той, що вже оголошувався.

     Тому я  пропоную  зараз  проголосувати за постанову депутата Юхновського.  Можна обмежитися двома  пунктами.  Я  пропоную  вам навіть  такий компроміс.  Першими двома пунктами у пакеті із цією постановою додаємо Акт про незалежність.  Таким чином,  ми будемо мати два документи в одному пакеті.

     У мене лише одне зауваження до тексту Акту про незалежність. Там,   де  написано  "цілісна  територія",  написати  "неподільна територія".  Це так написано у  всіх  конституціях  і  у  текстах конституції Франції й інших конституціях.

     21

     Отже, шановні депутати,  Леоніде Макаровичу,  я думаю, що ви зараз повинні припинити оці всі розмови,  сказати народу України, що  ми  або  дійсно  пройнялися  уроками  цього  путчу,  або далі затягуємо і ставимо цілісність і незалежність України під  велику небезпеку. Тому приймаємо постанову з двома пунктами без третього пункту.

     ГОЛОВА. Шановні  народні депутати!  Зараз головне не в тому, щоб сперечатися,  а головне в тому,  щоб прийняти документ. А для того,  щоб його прийняти, треба йти за порядком. Народні депутати вважають,  що  потрібно  подумати  і  вивчити,  а  не  так  зразу поставити  на голосування і не проголосувати.  Це їхнє право.  Це серйозні речі,  ви розумієте?  Ми тим самим себе  скомпрометуємо. Якщо хтось думає,  що він проголосує і стане героєм,  а тому, хто не проголосує,  будуть говорити "ганьба", то від цього Україні не легше.  Україні потрібно прийняти документ розумний, тоді вона до нас поставиться  з  повагою.  А  для  того,  щоб  прийняти  такий документ,  потрібно  порадитись  і  подумати.  Тому  я вношу таку пропозицію.  Оголосити на одну годину перерву,  зібратися разом в різних групах,  більшості і меншості,  потім почитати,  подумати, повивчати і о 17 годині повернутися до залу /Шум у залі/.

     Оголошую перерву.

     22

     /Після перерви/

     ГОЛОВА. Я  звертаюся  до  всіх   народних   депутатів,   які проводять   засідання  і  консультації.  Ми  уже  призначали  час розпочинати сесію - о 17 годині; зараз 17 година 15 хвилин. Прошу зайняти  місця  в  залі.  /Шум  у  залі/.  У  залі 227 депутатів. Реєструйтеся, будь ласка. Сідайте на свої місця.

     Вибачте, будь ласка,  але доведеться почекати.  Представники деяких  груп  просять ще 5 хвилин.  Шановні народні депутати,  ми оголошували перерву,  під час якої домовились між собою більшість і  опозиція,  дійшли  якихось  спільностей.  У  всякому разі,  як поінформував тільки що народний депутат  Павличко,  домовились  в основному з головного питання - про Акт проголошення незалежності України і постанову з цього питання.  Тут уже спільність є. У вас є ці документи на руках? Немає ще?

     Тоді я  прочитаю спочатку постанову,  потім будемо радитись: "Постанова Верховної Ради Української РСР.

     Проголосити 24   серпня   1991   року   Україну   незалежною демократичною державою /Оплески/.

     З моменту   проголошення   чинними   в   Україні   є  тільки Конституція  України,  її  закони,  урядові  постанови  та   інші законодавчі   акти   республіки.

     1 грудня 1991 року провести республіканський  референдум  на підтвердження Акта проголошення незалежності".

     Акт проголошення незалежності тут читував  народний  депутат Яворівський. Я повторюю, є потреба обговорювати? /Шум у залі/. Ми проголосуємо, але людина

     23

     наполягає, хоче виступити. Хай скаже, а ми проголосуємо, від цього нічого не зміниться.

     ГРИНЬОВ В.Б.,  заступник Голови Верховної  Ради  Української РСР   /Індустріальний   виборчий   округ,   Харківська  область/. Проголосовать - это вопрос быстрый,  но прежде я  хочу  высказать мнение  большой группы депутатов по поводу этого процесса.  Когда мы пережили этот путь,  то стали ясны две позиции - нас, Украину, разоряют: первое - система тоталитарная в самой Украине; второе - бесправное положение Украины в Союзе.

     Сейчас этим  актом  мы  пробуем  решить проблему бесправного положения Украины в Союзе.  Я обращаюсь в зал, к людям, которых я знаю уже год,  которые знают мои убеждения. Я думаю, что никто из вас не может сказать,  что я против независимости Украины.  Но  я вижу  грозную опасность сегодня в том,  что мы принимаем этот акт изолированно. Без тушения проблем декоммунизации Украины этот акт станет  пустым местом.  Мы сотворим тоталитарное коммунистическое общество на Украине.  Я предлагаю этот  акт  принимать  только  в пакете  с  вопросами,  в  которых  будет разрушаться тоталитарное общество на Украине. Иначе история нам этого не простит. Если те, кто   сотворил   путч,   не  читали  работы  Ленина  "Марксизм  и восстание",  то завтра тоталитарной Украине их прочитают. И тогда те, кто голосует за это, будут отвечать перед собой.

     Я предлагаю принимать только в  пакете.  Иначе  мы  сотворим тоталитарную Украину. /Оплески/.

     ГОЛОВА. Третій мікрофон.

     24

     ТАБУРЯНСЬКИЙ Л.І.,  голова виробничого кооперативу  "Олімп", м.Дніпропетровськ /Петровський  виборчий округ,  Дніпропетровська область/.  Уважаемые депутаты!  В июле прошлого года  мы  приняли Декларацию.  Прошел  год,  и  нас  здесь  в  зале обманули.  И мы обманули,  в свою очередь,  народ Украины. Если мы сегодня примем не в пакете,  а отдельно один Акт о независимости,  без того, что сейчас перечислил уважаемый депутат Гринев, нас ожидает то, о чем говорил Владимир Борисович. И кроме того, у нас сегодня во второй половине дня  работы  сессии  началась  ползучая  контрреволюция. Спускается сессия на тормозах. Я как председатель Народной партии хочу сделать официальное предупреждение:  если мы закончим сессию так,  как некоторым хочется,  мы призовем народ Украины и сюда, в Киев,  и по всей Украине мы поднимем народ, как это сделал Ельцин в России. Об этом заявляю как председатель партии.

     ГОЛОВА. Другий мікрофон.

     ЮХНОВСЬКИЙ І.Р.,  голова  Комісії Верховної Ради Української РСР з питань народної освіти і науки /Червоноармійський  виборчий округ,   Львівська   область/.  Шановні  депутати!  Я  вас  прошу заспокоїтися.  Я хочу вам уважно представити ситуацію,  в якій ми знаходимося.  Народна  рада  і  більшість узгодили повністю текст Акта проголошення незалежності України. Це - перше.

     25

     Друге. Недостатньо проголосити незалежність України, важливо її  мати.  Що  для  цього потрібно,  щоб нас визнали наші сусіди? Більше всього це стосується нашої сусідки - Росії.  Вона прийняла акт  про  припинення  діяльності  Компартії на території Росії до з'ясування її участі у державному перевороті.  Я вважаю,  що  для того, щоб  ми  могли прийняти Акт проголошення незалежності і щоб ця незалежність була прийнята Росією,  ми повинні повторити вслід за  Росією  абсолютно аналогічне формулювання відносно припинення діяльності партії.

     Я тепер  поясню,  чому це так.  Зараз почнеться накручування проблем,  досліджування участі людей у тому самому перевороті. Ви всі знаєте, як це робилося в інший час. І тому дуже багато зовсім порядних,  ні  в  чому  не  винних  людей-комуністів  безперервно перебуватиме   під  зовсім  дурним  обстрілом.  Департизація  чи, скажімо, припинення діяльності означає захист цих людей.

     Інше. Якщо  ми  не  приймемо цього пункту,  то зразу ж Росія оголосить нас як державу,  в якій перемогла комуністична тиранія. Це   нам   непотрібно.  Значить,  прийнявши  таку  постанову  про припинення дії  Компартії  до  з'ясування  її  участі,  ми  зразу захищаємося  по  відношенню  до Росії.  Наш Акт незалежності стає дуже міцним актом.

     І тому  я глибоко переконаний,  що треба це робити в пакеті. Послухайте мене,  я недавно був комуністом, тепер я безпартійний. Це саме стосується і вас /Шум у залі/.

     ГОЛОВА. Я припиняю ваш виступ. Другий мікрофон.

     26

     БАНДУРКА О.М.,   начальник   управління   внутрішніх   справ виконавчого комітету Харківської обласної Ради народних депутатів /Дергачівський  виборчий  округ,  Харківська  область/.   Шановні депутати!  Ми три години працювали.  Окремо - більшість, окремо - меншість.  Потім  працювала  погоджувальна  комісія  певний  час. Україна  повинна  жити власним розумом,  і Росія тут нам не указ. Давайте робити власні кроки.  Шановні народні  депутати,  Леоніде Макаровичу,  Дмитре Васильовичу,  ми з вами тільки що погоджували всі позиції.  Я прошу сьогодні вирішити два кардинальні  питання: прийняти   Акт  проголошення  незалежності  України  і  постанову Верховної Ради про політичну ситуацію.  А все інше -  це  те,  що виходить  з цього.  І про департизацію органів.  І ці всі питання будуть внесені потім у робочому порядку до порядку денного.

     ГОЛОВА. Надзвичайно складні питання,  і я розумію, що тут не все так просто.  Я хочу сказати,  які постанови  ми  маємо  зараз прийняти.   Це   постанова  про  незалежність,  Акт  проголошення незалежності, про департизацію, про збройні сили, все, що з цього випливає. Потім ще три документи. Далі прийматимемо постанову про політичну  ситуацію,  і  тоді   все   те,   що   ви   пропонуєте, записуватимемо  і  голосуватимемо  пунктами.  Тому  я  ставлю  на голосування   постанову.   Читаю:   "Постанова   Верховної   Ради Української РСР.

     Проголосити 24   серпня   1991   року   Україну   незалежною демократичною державою.

     27

     З моменту   проголошення   чинними   в   Україні   є  тільки Конституція  України,  її  закони,  урядові  постанови  та   інші законодавчі акти Республіки,

     1 грудня 1991 року провести республіканський  референдум  на підтвердження Акта проголошення незалежності".

     Голосування поіменне.

     "За" - 321. Постанова прийнята /Оплески/.

     Шановні народні  депутати!  Хто  не   встиг   проголосувати, напишіть до Секретаріату письмові заяви і висловтесь.

     Наступний документ: "Акт проголошення незалежності України.

     Виходячи із  смертельної  небезпеки,  яка  нависла  була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня  1991 року,

     - продовжуючи   тисячолітню   традицію   державотворення   в Україні,

     - виходячи з права націй  на  самовизначення,  передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,

     - здійснюючи Декларацію про державний  суверенітет  України, Верховна  Рада  Української  РСР урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави - України.

     Територія України є неподільною і недоторканною.

     Віднині на  території  України   мають   чинність   виключно Конституція і закони України.

     Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення".

     Прошу проголосувати. Про референдум є у постанові.

     28

     "За" - 346. Прийнято /Оплески/.

     Таким чином,  постанова  і  Акт  проголошення   незалежності України прийняті конституційною більшістю /Оплески/.

     Я хочу поздоровити вас і  народ  України  з  прийняттям  цих важливих доленосних історичних документів.

     Тепер ми можемо переходити до розгляду інших питань.  Третій мікрофон.

     ШКАРБАН М.І.,  член Комісії Верховної Ради України з  питань державного  суверенітету,  міжреспубліканських  і міжнаціональних відносин /Кобеляцький виборчий округ,  Полтавська  область/.  Щоб перейти до інших питань,  потрібно денонсувати Договір 1922 року. Ми повинні проголосувати за денонсацію цього акта.

     ГОЛОВА. Проект  Закону є,  він називається "Про денонсацію в односторонньому порядку Договору 1922 року "Про  створення  Союзу Радянських  Соціалістичних Республік".  Я хочу запитати:  ви його обговорювали? Ні? Щодо порядку ведення?

     Другий мікрофон.

     ДЕПУТАТ /не  представився/.  Шановні  народні  депутати!  Ми прийняли історичне рішення.  До того часу, поки ми визначимося із державною символікою,  є пропозиція:  над Верховною Радою підняти національний синьо-жовтий прапор, який принесли люди до Верховної Ради /Оплески/ /Шум у залі/.

     29

     ГОЛОВА. Я хочу поставити перед  вами  запитання.  Послухайте уважно.  Спочатку  я  назву вам наступну проблему,  а тоді будемо вирішувати.  У  пункті  5  основної  постанови  є  така  позиція: "Комісіям Верховної Ради Української РСР у питаннях законодавства і законності і з питань правопорядку та боротьби із  злочинністю, з  питань  оборони  і  державної  безпеки  внести пропозиції до 1 жовтня 1991 року про департизацію  Прокуратури  Української  РСР, Міністерства внутрішніх справ Української РСР, Комітету державної безпеки Української РСР,  військових формувань,  розташованих  на території України" /Шум у залі/.  Давайте сьогодні...  Почекайте, треба ж це обговорити, це ж не так просто /Шум у залі/.

     МОРОЗ О.О., секретар Комісії Верховної Ради України з питань агропромислового комплексу /Таращанський виборчий округ, Київська область/.  Шановний депутате,  я прошу вас.  Справа в тому, що ми тільки що на засіданні більшості та Народної ради домовились  про те,  що  пункт  5  цієї постанови вводиться з сьогоднішнього дня. Тому  треба  просто  відредагувати  його  і  прийняти.  Не  треба розводити навколо цього суперечок /Шум у залі/.

     ІВАСЮК В.П.,  член Комісії Верховної Ради України  з  питань здоров'я людини /Ленінградський виборчий округ, м. Київ/. Шановна суверенна Верховна Радо!  Шановний  Голово!  Шановні  бандерівці! Чому бандерівці? Бо ще півроку тому в цьому залі тих, хто

     30

     закликав до незалежної України, називали бандерівцями.

     Щойно ми прийняли Акт проголошення незалежності України. Але вона не буде незалежною,  якщо ми не приймемо постанову,  про яку говорив  ще  на  початку  дня  заступник  Голови  Верховної  Ради Гриньов.

     Це - постанова про  недопущення  приховування  або  знищення документів  державних органів та Компартії України,  які свідчать про їх причетність до спроби військово-партійного перевороту.  Це перше.

     Друге. Потрібно    провести    легальну    департизацію    і декомунізацію України. Без цього вона не буде незалежною, не буде демократичною.

     Шановні депутати!  Якщо ми з вами цього не проведемо,  то це зроблять люди на вулиці. Будьмо мудрими, захистімо людей.

     Шановний Леоніде    Макаровичу,   я   прошу   поставити   на голосування   постанови   про   департизацію   і    декомунізацію українського суспільства.

     ГОЛОВА. Ви знаете,  що робити? Слід вибачитись перед нами  і перед тими, хто нас слухає, за деякі висловлювання. Будь ласка.

     ЛІСОВЕНКО В.Т.,  секретар ЦК Компартії  України  /Прилуцький виборчий   округ,  Чернігівська  область/.  Шановні  депутати!  Я розумію, що всі збуджені, радісні. Дійсно, ми щойно прийняли

     31

     історичні рішення для нашого народу.  І я вітаю нас з  таким одностайним схваленням цих постанов.  Тому що ми дійшли згоди - і більшість, і меншість.

     Шановні депутати,  ми  дійсно  сьогодні вже маємо самостійну суверенну державу.  Ми проголосили незалежною, демократичною нашу республіку, але благородну ціль - побудувати правову державу - не можна розпочинати з насилля.  І у цьому ми вже упевнились не один раз  у  цьому  залі.  І  я хотів би звернути вашу увагу,  шановні товариші,  на ту постанову,  яку тут вносять  -  про  закриття  і опечатування державних установ і громадських об'єднань.

     Я вам наведу приклад,  до чого це призвело  вже  сьогодні  і вчора.  Сьогодні  йдуть  незаконні  обшуки людей,  які входять до Центрального Комітету. Це - насилля, це - образа, це - приниження людської гідності, це попирания прав людини.

     Учора закрили   і   опечатали   Львівський   обком   партії, Тернопільський, Івано-Франківський,    Волинський,    цілий   ряд райкомів.  Людей звідти викинули.  Може,  хтось і радіє,  але,  я думаю,  дорогі  наші  депутати,  так  ми  не  побудуємо  правової держави.  Якщо ми сьогодні розпочнемо з  того,  що  закриємо  всі установи, то прийдемо до голоду, до нового надзвичайного стану.

     Я вношу  конкретну  пропозицію  -  прийняти  таке   рішення: доручити  Прокурору  республіки  порушити кримінальну справу щодо насильників, які чинять насильство над людьми.

     32

     Друге. Зобов'язати Міністерство внутрішніх  справ,  особисто міністра вжити зараз негайних заходів для припинення насильства і приниження людської гідності.

     Дякую за увагу і прошу поставити на голосування це питання.

     ГОЛОВА. Дайте,  будь ласка,  письмово, тому що я ж не можу з голосу.  Така постанова ставиться на голосування. Послухайте, яка постанова ставиться на голосування? Назва постанови? Займіть свої місця,  будь  ласка.  Я  не  розумію  -  вам хочеться говорити чи приймати документ?

     Від того,  що ви будете говорити сильними словами, абсолютно нічого не зміниться,  коли ми не  приймемо  документів.  Я  прошу зайняти  свої  місця,  заспокоїтися.  Прийняли важливий документ, дуже  важливий.  Здається,  має  бути  в   нас   якась   єдність, спільність, толерантність. Я не знаю, які вже слова тут знайти.

     Ось така постанова,  зачитую: "Постанова Верховної Ради УРСР про департизацію органів Прокуратури УРСР, МВС та КДБ УРСР.

     У відповідності з ч. 2 ст. 49 Конституції Української РСР Верховна Рада постановляє:

     1. Припинити  діяльність  організацій  політичних  партій  в структурах Прокуратури УРСР, МВС УРСР, КДБ УРСР.

     2. Співробітники  Прокуратури  УРСР,   МВС   та   КДБ   УРСР зобов'язані   припинити  своє  членство  в  будь-якій  політичній партії".

     33

     Ставлю на голосування.

     "За" - 331. Приймається /Оплески/.

     Тут було таке зауваження  -  написати,  з  якого  часу  вона набирає чинності. З часу її підписання, з часу її прийняття.

     МОРОЗ О.О.  Шановні депутати!  Щодо процедури.  Ми тільки що погодили з вами по окремих групах, а потім разом порядок розгляду цього питання.  Всі  ці  моменти  відображені  у  постанові  "Про політичну ситуацію",  і треба її пройти, взяти за основу, а потім пройтися по пунктах і окремі  пункти  голосувати.  Там  є  і  про армію, і про це все, що ми тут говоримо. Це якраз те, що зв'язано з нашою роботою по підготовці цієї сесії із вчорашньою комісією і продовженням сьогоднішньої роботи при підготовці цього рішення.

     ГОЛОВА. Всі документи,  я вам з самого початку  сказав,  які роздавались,  будемо  ставити на голосування.  Але ми ж і так уже відійшли від того  порядку,  який  з  вами  схвалили.  Адже  була доповідь,   були  співдоповіді.  А  ми  вже  забули  про  основну постанову. Тепер, я підтримую, давайте проголосуємо, щоб прийняти її  за  основу.  Хто  "за",  прошу проголосувати,  а потім будемо доповнювати.

     34

     "За" - 319.  Постанова прийнята за основу.

     Яка  пропозиція? Другий мікрофон.

     ЗАЄЦЬ І.О.  Шановні  депутати!  Ми  прийняли  постанову  про департизацію органів КДБ,  МВС, Прокуратури. Це означає, що в тих органах жодна із партій не буде мати  собі  місце,  і  члени  цих організацій  не  можуть  бути  членами  будь-яких партій.  Але ми сьогодні знаємо,  що організатором путчу була Комуністична партія Радянського Союзу і Комуністична партія України.  Тому ми повинні зараз обов'язково прийняти постанову або пункт /як ви хочете/  до цієї  постанови,  про  що говорив депутат Юхновський,  - зупинити діяльність Комуністичної партії на території України.  Я даю свої доповнення,  і  майте  на  увазі...  Я не граюся з вами,  шановні депутати,  я  не  збираюся  гратися.   Леоніде   Макаровичу,   не кривляйтеся,  це ще не концерт.  Концерт буде потім, ви розумієте чи ні?

     КРАВЧУК Л.М. Ви це й робите.

     ЗАЄЦЬ І.О. Я доповнюю цю постанову іншими. Я думаю, сміється той,   хто   сміється   останнім.  І  доповнюю  цю  постанову  ще постановою,  яку вніс депутат Гриньов.  Тобто ми сьогодні  мусимо опечатати  та  взяти  під охорону документацію та архіви Кабінету Міністрів  УРСР  та  Кабінету  міністрів  Кримської   АРСР,   ЦК, Кримського  обкому,  міськкомів  та  райкомів.  Я  прошу  ці  два доповнення проголосувати.

     ГОЛОВА. Третій мікрофон.

     35

     РЕВА В.М.,  перший заступник Міністра транспорту Української РСР /Феодосійський  виборчий  округ,  Кримська  АРСР/.  Уважаемый Леонид    Макарович,    уважаемые    народные   депутаты!   Когда рассматривался вопрос на  собрании  и  большинства,  и  оппозиции принципиально  и  мудро,  я  считаю,  мы  взвесили свои позиции и определились   по   двум   документам,   которые    мы    приняли конституционным большинством.

     В документе,   который   принят   вторым    /это    основное постановление   по  первому  вопросу/,  в  седьмом  пункте  четко записано,  что  надо  поручить  компетентным  органам  определить причастность  тех  или иных лиц или партий к перевороту,  принять соответствующие  решения,  внести  на   рассмотрение   Верховного Совета.  Сегодня храбрый депутат Заец вносит предложения, не имея юридически   никаких   оснований   на    то,    чтобы    обвинить Коммунистическую  партию  Украины  в  том,  что  она  причастна к заговору, учинить  суд.  Это  неконституционно,  этот  вопрос  не рассматривался,  и мнение большинства было отрицательным. Поэтому вношу предложение:  этот вопрос сейчас не рассматривать /если уже на  то  пошло,  то,  наверное,  основные  вопросы  мы  на  сессии рассмотрели/ и сделать перерыв в работе.

     ГОЛОВА. Я  пропоную  йти  по  постанові.  Тут до преамбули є зауваження? Немає. Є? Перший мікрофон.

     ВЕРЕТЕННИКОВ В.О.,    генеральний    директор   колективного акціонерного підприємства молочного комбінату  "Придніпровський", м.     Дніпропетровськ     /Індустріальний     виборчий    округ, Дніпропетровська

     36

     область/. У меня к преамбуле предложение.  Здесь есть  также слова:  "Стабілізації  ситуації на Україні сприяла позиція Голови Верховної Ради Української РСР, Президії Верховної Ради УРСР, які визнали... "и так далее.

     То есть мы с вами сегодня очень четко определились,  что как раз  именно  два  дня  не  принимались  решения  ни Председателем Верховного Совета,  ни  нашим  Президиумом,  мы  даже  предлагали переизбрать Президиум.  А сейчас мы говорим, что это Председатель и наш Президиум "способствовали".

     Я предлагаю  эту фразу исключить,  чтобы быть перед совестью своей и перед народом чистыми /Шум у залі/.

     ГОЛОВА. Вносилася  пропозиція останнє речення другого абзацу вилучити /Шум у залі/.  Так.  Але я  це  не  просто  вилучаю.  Це пропозиція, ми будемо ставити її на голосування. Пропозиція така: не записувати другого речення в другому абзаці. Вилучити.

     Ставлю на голосування.  Хто за те, щоб підтримати пропозицію народного депутата - вилучити друге речення другого абзаца. Прошу проголосувати.

     Пропозиція не приймається. Речення залишається.

     Більше немає  зауважень  до преамбули?  Немає.  Тепер перший пункт.  Я його прочитаю, а потім надам слово Прем'єрові. Не треба читати,  текст  у  вас  є,  так?  Є зауваження до першого пункту? Перший мікрофон.

     37

     ДЕПУТАТ /не представився/. У цей час ЦК не збирався, Леоніде Макаровичу. У тексті має бути не ЦК КПРС, а членів ЦК КПРС.

     ГОЛОВА. Де воно?

     ДЕПУТАТ /не представився/. У преамбулі:"... внутрішніх справ СРСР і членів ЦК КПРС... "Ось у першому абзаці.

     ГОЛОВА. І що ви хочете?

     ДЕПУТАТ /не  представився/.  Пленум  не  збирався,  тому  не правильно писати "ЦК", а треба "члени ЦК КПРС".

     ГОЛОВА. А,  зрозуміло  /Шум у залі/.  Преамбула прийнята. Є зауваження до першого пункту? Є у Вітольда Павловича. Будь ласка.

     ФОКІН В.П.,  Прем'єр-міністр  України  /Дарницький  виборчий округ,  м.  Київ/.  Шановний Леоніде Макаровичу,  шановні народні депутати!  Я прошу вашого дозволу,  щоб скористатися з того, що я отримав  можливість  вийти  на  цю  трибуну,  і буквально за одну хвилину  відповісти  на  запит  депутата  Головатого.  Це  треба. Оскільки  навколо  моєї  особи  останнім  часом  з'являється дуже багато питань. Де був, що робив Фокін у ці дні.

     Я хочу відповісти вам, шановні народні депутати. Після того, як Леонід Макарович повернувся з Криму, я 17 серпня

     38

     відбув у відпустку. 20 серпня, тобто 19 серпня пізно ввечері мене  знайшли  біля  гори  Білуха  на  порогах  річки Катунь.  На вертольоті   прилетів   голова   виконавчої    Ради    Усть-Кокса Горноалтайської  республіки,  який  повідомив  мене  про  те,  що відбувся переворот.

     Я негайно  прийняв  рішення  і цілу добу добирався до Києва. Але вночі 20 був уже в Києві  і  21  на  ранок  зібрав  засідання Кабінету Міністрів.

     Хочу сказати на честь нашого складу,  що одностайно прийняли рішення вважати    дії   "ГКЧП"   юридично   не   обгрунтованими, підкорятися тільки   законам   України   і   керуватися    нашими постановами.

     Тепер стосовно цієї постанови. Шановні товариші, у мене дуже велике прохання до вас.  Щоб більше не виходити сюди,  послухайте мене.

     Відносно окремих  пунктів.  Перший пункт.  У мене і у членів Кабінету Міністрів він не викликає  заперечень,  але  ми  просимо зважити  на  те,  що  таку кількість таких важливих документів за один місяць підготувати не можна. Тому я пропоную залишити термін 1   жовтня   тільки  для  первого  питання  "Про  правовий  режим надзвичайного стану",  бо без цього ми жити не можемо.  А на інші документи дати строк до 1 листопада цього року.

     Тепер я прошу вас  глянути  на  шостий  пункт.  До  нього  я пропоную  зробити  таке  доповнення:  "Приймаючи до уваги гострий характер ситуації,  що  склалася,  та  зважаючи  на  необхідність дотримання порядку та дисципліни у виконанні Програми

     39

     надзвичайних заходів, схваленої Верховною Радою УРСР, надати Кабінетові Міністрів УРСР та органам виконавчої влади  на  місцях право притягати до суворої адміністративної відповідальності,  аж до звільнення з посад,  керівників  господарств,  організацій  та виконавчих комітетів.  Утворити єдину структуру виконавчої влади, підпорядковану  Кабінету  Міністрів,  та  встановити   відповідну підлеглість  виконавчих  органів  у  цих рівнях".  Дуже прошу вас підтримати.

     ГОЛОВА. Ще є зауваження? Перший мікрофон.

     ГЕТЬМАН В.П.,     голова     правління     республіканського акціонерно-комерційного    агропромбанку   "Україна"   /Уманський виборчий округ,  Черкаська область/.  Шановні депутати! В другому абзаці  пункту 1 мова йде про створення республіканської гвардії, а  також  підрозділу  для  охорони  Верховної  Ради  та  Кабінету Міністрів.   Зараз  Національний  банк  охороняється  підрозділом Міністерства фінансів СРСР.  Є пропозиція включити туди "а  також Національного банку України".  Цю пропозицію я погодив із головою правління Національного банку.

     ГОЛОВА. Третій мікрофон.

     ЧЕРВОНІЙ В.М. Шановні народні депутати! Я пропоную з  пункту 1  цієї  постанови,  де  йдеться про перелік законопроектів,  які потрібно комісіям,  вилучити законопроект "Про статус  військових частин,  які дислокуються на території Української РСР". У нас не повинно  дислокуватися  жодних  військових  частин.  Ми  сьогодні негайно   і  терміново  повинні  прийняти  окрему  постанову  про підпорядкування трьох військових округів,  Чорноморського  флоту, повітряних сил,  залізничних,  прикордонних військ уряду України, Верховній Раді України.  Інакше ось цей заколот може бути до 1-го жовтня.

     40

     Я пропоную  комісіям  внести  не в жовтні,  а у вересні 1991 року інші законопроекти,  крім того,  про який я  говорив.

     Далі. Визнати  за  доцільне  створити  не  Раду  оборони,  а Міністерство  оборони.  В  постанові,  яку  я  запропонував,  про перехід  підпорядкування  збройних сил,  потрібно окремим пунктом обумовити   призначення   командуючих    військовими    округами, командуючих арміями. Дякую за увагу.

     ГОЛОВА. Є ще доповнення до пункту 1? Другий мікрофон.

     ГОРОХІВСЬКИЙ Л.Т.,  член  Комісії  Верховної  Ради України з питань    державного    суверенітету,    міжреспубліканських    і міжнаціональних    відносин    /Залізничний    виборчий    округ, Тернопільська область/. Це зауваження, яке я вніс, стосується цих пунктів.  Я прошу уваги.  Ми проголосили Акт незалежності, і наша держава називається Україна.  Тому я вважаю,  що "Українська РСР" має бути замінена на слово "Україна".

     ГОЛОВА. Третій мікрофон.

     ДЕПУТАТ /не   представився/.   Я   относительно  предложения депутата Червония.  Чтобы мы не бросались с  головой  в  омут,  я предлагаю заслушать все-таки информацию правительства.  Хватит ли у нас средств содержать три военных округа и  Черноморский  флот? Это очень дорогое удовольствие.

     ГОЛОВА. Прошу вас.

     41

     ПИЛИПЧУК В.М.,  голова  Комісії  Верховної  Ради  України  з питань  економічної  реформи  і управління народним господарством /Жовтневий виборчий округ,  Рівненська область/.  Шановні колеги! Пропоную в пункті 1 замість закону "Про статус військових частин, які дислокуються на території Української  РСР"  розробити  Закон про Збройні Сили України.

     ГОЛОВА. Немає більше  пропозицій?  Таким  чином,  послухайте уважно,  що  змінюється.  Тільки одне питання "Про правовий режим надзвичайного стану"   Вітольд Павлович просить  записати  "до  1 грудня".  Замість "Про статус військових частин, які дислокуються на території України" записати "Закон про Збройні Сили  України", "Про  обов'язки  і  права  внутрішніх  військ  Української РСР по охороні громадського  порядку",  "Про  органи  державної  безпеки України". І внести все це на розгляд до 1 листопада?

     Народний депутат  Гетьман  пропонує,  щоб  у  кінці  другого абзацу  дописати    також  Національного  банку України" Більше пропозицій до цього пункту не надійшло.  Все враховано? Ставлю на голосування. Прошу проголосувати за пункт 1.

     "За" - 308. Приймається.

     До пункту 2 є зауваження? Перший мікрофон.

     КОЦЮБА О.П.,  голова  Комісії  Верховної  Ради   України   у питаннях  законодавства  і законності /Радянський виборчий округ, м.  Київ/.  Шановні депутати! У зв'язку з тим, що ми прийняли Акт проголошення незалежності України, нам потрібно

     42

     зробити два   документи,  тому  що  виникне  питання  "війни законів"...

     ГОЛОВА. До пункту 2 зауваження є?

     КОЦЮБА О.П. Так, я з доповненням.

     Перше. Доручити   Кабінету   Міністрів,   Комісії  з  питань законодавства і законності внести на розгляд сесії постанову  про порядок  тимчасової  дії  окремих  законів Союзу РСР на території республіки до прийняття відповідних  законів  України.  І  другий момент  -  підготувати  Звернення до Організації Об'єднаних Націй виступити гарантом реалізації здійснення незалежності України  як суб'єкта міжнародного права і члена Організації Об'єднаних Націй.

     ГОЛОВА. Пропозиції дуже суттєві.

     Народний депутате Коцюба,  оскільки доповнення таке важливе, зачитайте доповнення до пункту 1 ще раз.

     КОЦЮБА О.П.  "Доручити  Кабінету Міністрів Української РСР і Комісії з питань законодавства і  законності  внести  на  розгляд сесії  постанову про порядок тимчасової дії окремих законів Союзу РСР на території  республіки  до  прийняття  відповідних  законів України".

     43

     ГОЛОВА. Все  ясно,  ставлю  на  голосування.  Будь ласка,  і другу, щоб зразу проголосувати.

     КОЦЮБА О.П. "Підготувати Звернення до Організації Об'єднаних Націй  виступити  гарантом  реалізації  здійснення   незалежності України  як  суб'єкта  міжнародного  права  і  члена  Організації Об'єднаних Націй".

     ГОЛОВА. Ставлю на голосування.

     "За" - 335. Доповнення приймається.

     Ще які  доповнення  до  пункту 2?  Немає?  Ставлю пункт 2 на голосування в цілому з доповненням, за яке вже проголосували.

     "За" - 307. Приймається пункт 2.

     Пункт 3, які доповнення?

     Третій мікрофон.

     ВОЛКОВЕЦЬКИЙ С.В.,  член  Комісії  Верховної  Ради   України мандатної  і  з  питань  депутатської  етики /Долинський виборчий округ,  Івано-Франківська область/.  Я прошу шановних депутатів і Президію звернути увагу на те,  що в пункті 3 не сказано,  в який час внести проекти правових актів. Можна вносити протягом місяця, можна  протягом  року.  Я  вношу пропозицію:  "Кабінету Міністрів Української РСР у жовтні внести проекти правових актів" - і  далі за текстом.

     ГОЛОВА. Погоджуюся.  Отже,  Кабінету Міністрів вже в  жовтні цього року... /Шум у залі/. Почекайте,

     44

     послухайте Прем'єра  /Шум  у  залі/.  Ще  які  доповнення до пункту 3?

     Третій мікрофон.

     ПОРОВСЬКИЙ М.І.,  заступник голови Народного  руху  України, голова   координаційної   ради   /Рівненський   виборчий   округ, Рівненська область/. Шановні депутати! Зараз іде розподіл союзної власності.  Кожна  хвилина  дорога,  тому що цієї власності у нас стає менше.  Тому я пропоную  в  пункті  3  записати:  "Перевести підприємства союзного підпорядкування в повну власність України з моменту прийняття постанови".

     ФОКІН В.П.   Шановні   народні   депутати,  я  підтримую  цю пропозицію.

     ГОЛОВА. Ще які доповнення? /Шум у залі/. Немає. Голосуємо за пункт  3  постанови.

     "За"  -  322.  Прийнято.

     Пункт 4. Які є зауваження? Другий мікрофон.

     ГЕТЬМАН В.П. Леоніде Макаровичу! Під час перерви ми радились з головою Національного банку і вирішили,  що термін 1 жовтня для того, щоб визначити і впровадження, і забезпечення конвертування, абсолютно нереальний. Принаймні - 1 січня. Це повинна бути окрема постанова. Конвертування - ви розумієте, що це таке?

     45

     ГОЛОВА. А яка, Вадиме Петровичу, є пропозиція?

     ГЕТЬМАН В.П. 1 січня /Шум у залі/.

     ГОЛОВА. Перший мікрофон.

     ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.  Шановний   Леоніде   Макаровичу!   Шановні депутати,   шановні   керівники,  шановний  товаришу  Гетьман!  Я прекрасно розумію,  що це дуже важкий період, як важко розробляти документи.  Але зрозумійте,  що ми пережили,  Кабінет просить, не встигає.

     Вітольде Павловичу,  коли було заявлено,  що провідні юристи довели  те,  що  цей  акт  правочинний?  Що,   невже   не   можна попрацювати? Історія твориться сьогодні.

     Ні - до 1 січня.  Попрацюйте,  люди добрі, засукайте рукави, совість же майте. Залишимо дати які є, вони реальні, ми програємо на цих дрібницях потім.

     ГОЛОВА. Ще які є пропозиції? Другий мікрофон.

     ДЕПУТАТ /не представився/.  Шановні колеги!  Те, які повинні бути  гроші,  їх  зовнішній  вигляд  та  інше  ми  розробляли  на аматорських засадах вже давно.  Все це було готове у  нас  ще  15 серпня.  Отже,  строк  до  1  жовтня  -  це довго.  Я вважаю,  що оптимальний термін - до 15 вересня.  Хоча у нас була вже  готова, підписана  і  комісією,  і  Кабінетом  Міністрів,  і Національним банком постанова Верховної Ради про впровадження

     46

     республіканської грошової   одиниці,   де   відповідно    до Декларації   про   державний   суверенітет   України   та  Закону Української РСР про банки і банківську діяльність  Верховна  Рада постановляє...  Я можу зачитати, вона маленька і всіма підписана. Ми можемо її прийняти зараз.

     ГОЛОВА. Та ми зараз цю постанову приймемо, почекайте.

     ДЕПУТАТ /не представився/.  Я роздав її,  так:  "В інтересах захисту  споживчого  ринку  та  стабілізації економіки республіки визнати  за  необхідне  запровадити  власну  грошову  систему  та грошову одиницю". Це перше.

     Друге. Як хочете, тут все є.

     ГОЛОВА. Третій мікрофон.

     ЄМЕЛЬЯНОВ О.С.,  перший  заступник  голови  Державної   ради України  з  питань  економічної  політики  /Соснівський  виборчий округ,  Черкаська область/.  Я не знаю,  почему коллегу  Гетьмана волнует вопрос,  которым он не занимается.  И поэтому сроки здесь абсолютно реальны.  Правительство этим занимается  всерьез,  речь идет  о  подготовке  предложений,  создана специальная комиссия в правительстве,  занимается  экономический  совет.  Я  думаю,  что реально обоснованные предложения будут подготовлены к 1 октября.

     47

     ГОЛОВА. З   урахуванням   всього,   що  говорилось,  я  хочу запропонувати...  Послухайте уважно про зміни: Кабінету Міністрів України,   правлінню   Національного   банку   України,  комісіям Верховної Ради України з питань економічної реформи і  управління народним господарством, у питаннях планування і бюджету, фінансів і цін  внести  пропозиції  та  приступити  до  введення  грошової одиниці і забезпечення конвертування. Ставлю на голосування.

     "За" - 328. Приймається.

     До пункту 5.

     Перший мікрофон.

     ДЕПУТАТ /не  представився/.  Шановні  колеги,  до пункту 5 у мене є доповнення.

     ГОЛОВА. До п'ятого вилучається все, немає.

     ДЕПУТАТ /не представився/. Леоніде Макаровичу, послухайте, в мене   є   доповнення.   Погоджувальна  комісія  домовлялась  про департизацію  органів  державних  установ  і  підприємств.  І   я пропоную  це  включити.  Ось  текст:  "Припинити  діяльність всіх політичних партій та рухів у структурі та на території  державних органів, установ,  підприємств,  організацій,  незалежно  від  їх нинішнього підпорядкування". Це перше.

     Друге: "Приміщення,  що досі були зайняті партіями та рухами в державних органах,  підприємствах,  організаціях та  установах, підлягають  поверненню  їх  трудовим  колективам до 1 жовтня 1991 року. Реалізацію свого конституційного права

     48

     на об'єднання   в   політичні   партії   громадяни   України здійснюють    поза   межами   державних   органів,   підприємств, організацій, установ".

     ГОЛОВА. Другий мікрофон.

     ДЕПУТАТ /не представився/.  Леонид Макарович,  мы только что приняли  по этому вопросу постановление,  и сейчас нам предлагают принимать все это на слух. Я считаю, что это не...

     ГОЛОВА. Для чого ми робили перерву? Щоб узгодити постанови в більшості  і  в  Народній  раді.  Ось  постанова  про  припинення діяльності організаційних  структур  політичних партій та рухів у державних органах, на підприємствах, в організаціях та установах. Узгоджували чи ні? Я прошу. Де депутат Мороз?

     Перший мікрофон.

     МОРОЗ О.О. Зміст погодженого пункту ми проголосували, іншого нічого не обговорювали. /Шум у залі/.

     ГОЛОВА. А з ким ви домовлялися?

     ПЛЮЩ І.С.  Шановні  депутати!   Дійсно,   під   час   роботи погоджувальної  комісії була досягнути така домовленість,  що всі ці питання необхідно розглядати в одному пакеті. Ми так і робимо. Але не я готував,  а всі ви готували ці постанови.  Ми одну з них розглянули за винятком

     49

     третього пункту про те,  що ті,  хто не хоче...  Два  пункти щодо  правоохоронних  органів ми прийняли.  У п'ятому пункті було записано і про військові підрозділи,  які  знаходяться  у  нас  у республіці,  але  ми  з  вами прийняли постанову про необхідність Закону про Збройні Сили і  цілого  пакету  документів.  Там  буде вирішено  це  питання.  Сьогодні  військові  підрозділи ще нам не підпорядковані.   Реальність   є   реальність.   Почекайте,    не поспішайте, я вам просто доповідаю.

     Я прошу депутата Червонія не кричати,  бо ви не  перекричите мене!

     Тепер друге.  Виступаючи сьогодні,  я сказав, що я висловлюю свою точку зору,  вона викладена у цьому проекті постанови,  який тільки що  оголосив  Леонід  Макарович.  Якщо  будуть  паралельно існувати поряд з державними установами структури партійні,  ми не застраховані  від  будь-яких  інших   заколотів.   Тому   давайте вирішувати - або ми припиняємо діяльність партійних структур, або ми не припиняємо. Ставте на голосування - і вам вирішувати.

     ГОЛОВА. Що ставити на голосування?  Де постанова?  Де?  Я її поставлю на голосування,  оскільки вона є на  руках,  і  оскільки вноситься  пропозиція.  Є  потреба  її  обговорювати?  Дайте я її прочитаю,  може,  не всі її мають.  Але я це зроблю тільки  тоді, коли ви всі займете свої місця. Я не можу у цьому залі працювати. Поки всі не займуть свої місця,  я не буду оголошувати тексту.  Я також маю право на ультиматуми, а то ви мені весь час їх ставите. Усі займають свої місця, всі без винятку!

     50

     І в президії  всі  сідайте  і  спокійно  слухайте.  Депутата Кендзьора це також стосується.

     Читаю: "Постанова  Верховної  Ради   УРСР   про   припинення діяльності  організаційних  структур політичних партій та рухів у державних органах, на підприємствах, в організаціях та установах.

     У зв'язку  з  розвитком демократичних процесів в Україні,  з метою  надання   рівних   можливостей   у   громадсько-політичній діяльності партій та рухів, створення сприятливих умов для роботи керівників,    адміністрації    державних    органів,    установ, підприємств,  організацій,  дотримання ними чинного законодавства включно з реалізацією  нових  законодавчих  актів  Верховна  Рада України постановляє:

     1. Припинити діяльність всіх політичних партій  та  рухів  у структурі   та   на   території   державних   органів,   установ, підприємств,   організацій   незалежно    від    їх    нинішнього підпорядкування.

     2. Приміщення,  що досі були зайняті партіями  та  рухами  в державних  органах,  підприємствах,  організаціях  та  установах, підлягають поверненню їх трудовим колективам  до  1  жовтня  1991 року". Реалізацію  свого  конституційного  права  на об'єднання в політичні партії громадяни УРСР здійснюють поза межами  державних органів, підприємств, організацій, установ.

     Постанова вступає в силу з моменту її прийняття".

     Ставлю на     голосування.     Третій     мікрофон.    Зараз проголосуємо...

     51

     МАТВЄЄВ В.Й.,   перший   секретар   Миколаївського    обкому Компартії   України  /Центральний  виборчий  округ,  Миколаївська область/.  Товарищи! В этом проекте постановления заложено прямое противоречие.  Мы говорим о демократизации и в то же время лишаем людей,   работающих   на    государственных    предприятиях,    в государственных  учреждениях политических свобод.  Каждый человек имеет право исповедовать свои политические  убеждения.  Этот  акт будет антиконституционным.

     ГОЛОВА. Ставлю на голосування. Прошу проголосувати.

     "За" - 217. Рішення не прийнято.

     Ми ж уже проголосували! Другий мікрофон.

     ЧОРНОВІЛ В.М.,  голова  Львівської  обласної  Ради  народних депутатів,  голова виконавчого комітету /Шевченківський  виборчий округ,  Львівська область/.  Леоніде Макаровичу,  а дарма. Просто люди не зрозуміли, в чому справа. У нас, Леоніде Макаровичу, таку ухвалу  прийнято рік тому.  Жодного парткому ні рухівського /хіба наш Рух більший  за  Компартію?/,  ні  Демократичної  партії,  ні Партії  демократичного  відродження  України немає на заводах,  і прекрасно  працюємо.  Люди  думають,  що  це  стосується   тільки Комуністичної партії.  Торкається всіх. Ось побачите, що буде, як почнеться департизація ширша.  Ви ще пожалкуєте за цим пунктом. Я пропоную переголосувати.  Подумайте про те,  як сприйме це народ, дуже  прошу  вас  подумати,  давайте  виступимо  всі   разом   за громадянську згоду.

     52

     ГОЛОВА. Абзац пропущений тому, що на погоджувальній комісії, на якій був присутній Іван Степанович,  цей абзац було викреслено /Шум у залі/.

     Перший мікрофон.

     ВОРОБЙОВ О.М.  Уважаемые коллеги!  Уже одна минута восьмого. Мы с вами сегодня, к сожалению, нарушили Регламент, мы, наверное, устали,  поэтому  голосуем  необдуманно  в  какой-то  степени.  Я напоминаю вам,  что вопрос звучит так:  о политической обстановке на   Украине   и   немедленных  действиях  Верховного  Совета  по предотвращению любых  попыток  военного  переворота.  Именно  так звучит.  Как  мы с вами сегодня ни крутили,  но все вопросы лежат лишь в плоскости политической.  А какая политическая плоскость? Я не говорю о запрете Коммунистической партии,  я говорю о том, что нужно опечатать их помещения  до  проведения  расследования.  Это один аспект.

     И второе.  Вооруженные Силы,   которые   дислоцированы   на территории  республики,  нужно  перевести под юрисдикцию Украины. Поэтому я призываю сейчас немножко передохнуть, перекурить.

     ГОЛОВА. Давайте завершимо.

     ВОРОБЙОВ О.М.  Леонид Макарович! В перерыве те, кто работал, пускай еще раз поговорят,  потому что не весь пакет рассмотрен. В пакете от Народной рады было 16 постановлений. Они не в комплексе шли,  и не все предложения были учтены.  Мы с вами упираемся,  не решая проблемы. Суверенитет провозгласили, но я не хочу,

     53

     чтобы через месяц был принят закон о чрезвычайном  положении и  было сделано то,  что сделано в Азербайджане,  где вооруженные силы  направлены  против  демократов.  Я  этого  очень  боюсь.  Я призываю  вас,  Леонид Макарович,  проявить хотя бы в этот момент свою позицию как Председатель Верховного Совета и пойти  по  пути принятия незамедлительных мер.

     ГОЛОВА. Які є зауваження до пункту 6?

     Глава Кабінету  Міністрів  зачитав свої зауваження,  можу їх повторити. Можна голосувати пункт 6? Перший мікрофон.

     МАКЕДОНСЬКИЙ І.І.,   голова   Болградської   районної   Ради народних депутатів,  голова виконавчого комітету, перший секретар Болградського  райкому  Компартії  України /Болградський виборчий округ,  Одеська  область/.  Леонид  Макарович,  сложилось   очень серьезное положение с бюджетами местных Советов: в сентябре нечем будет платить зарплату в местных Советах.  Причина: не определены и  не отнесены формы коммунальной собственности по разным уровням Советов.  Было такое поручение, однако до сегодняшнего дня оно не выполнено.  Поэтому  предлагаю:  первое  - оперативно решить этот вопрос, включив его в постановление.

     Второе -   по  заготовке  зерна.  Я  очень  уважаю  Витольда Павловича и я понимаю  ситуацию  с  зерном  на  Украине  сегодня. Однако.

     54

     товарищи, сегодня  10 тонн зерна надо продать,  чтобы купить одни кроссовки.  И надо продать 150 тонн зерна, чтобы купить один комбайн.

     Давайте рассмотрим  еще  раз  цены   и   взаимную   торговлю хозяйства и государства.

     ГОЛОВА. Давайте  доручимо  протокольно  уряду   це   питання внести;  ми  зараз  не  можемо  за  нього голосувати,  бо воно не сформульоване.

     Голосується пункт 6 з доповненням Прем'єра.  Хто "за", прошу проголосувати. Приймається.

     По пункту 7 є зауваження? Є. Другий мікрофон.

     СКОРИК Л.П.,   доцент   кафедри    архітектури    Київського державного художнього інституту /Артемівський виборчий округ,  м. Київ/.  Леоніде  Макаровичу,  ви   сказали   такі   слова,   коли розглядався  пункт  5    все-таки  до  нього  повертаюсь/:  про департизацію державних установ буде далі, буде постанова. Так от, я  хочу  сказати  ще  одне.  Я звертаюсь не тільки до присутніх у цьому залі,  а до всіх,  хто нас слухає і бачить. Ми вже один раз дуже  дружньо  обнімались,  аплодували і вставали,  коли приймали Декларацію про державний суверенітет України.

     Сьогодні відбулась   та  сама  історія,  і  боюсь,  що  вона обернеться на фарс,  якщо ми не приймемо  головного  -  суцільної департизації нашого суспільства.  Я маю на увазі - усіх державних органів. Пункт,  який   запропонував   після   закінчення   своєї співдоповіді Ігор Рафаїлович

     55

     Юхновський, в   якому   було  сказано:  зупинити  діяльність Комуністичної партії до розгляду,  - це є  єдино  вірне  рішення. Зараз,  шановні панове комуністи,  ви показуєте,  що ви навіть не хочете подивитись правді в очі і  проголосувати  за  департизацію усіх державних установ.  Це означає, що ви хочете надалі зберегти комуністичний лад,  комуністичний режим на Україні,  назвавши  її облудно самостійною і незалежною.  Я хочу, щоб люди, всі, хто нас слухає,  знали,  що відбувається. Я маю пропозицію повернутись до цього питання.

     І, по-друге,  якщо  ви  вже  не  можете  без  погоджувальних комісій,   то  пропоную  протягом  20  хвилин  -  години  ще  раз відправитись на погодження і внести цей документ,  якщо вам конче треба, щоб він був внесений.

     Сьогодні це рішення має  бути  прийняте.  Департизація  усіх державних установ. Інакше це є обман народу, України і світу.

     ГОЛОВА. До пункту 7 є зауваження?

     ДЕМИДОВ Г.В.  В седьмом пункте мы создаем временную комиссию по   расследованию   действий   участников   антигосударственного переворота.  И  если  мы  действительно хотим привлечь к судебной ответственности  виновных,  то  мы  должны  в   суд   представить доказательства,       оформленные      в      соответствии      с Уголовно-процессуальным кодексом.  А иначе вся эта работа  пойдет прахом,  и  мы  никого не привлечем.  Я предлагаю короткой фразой дополнить  пункт  7.  Я  ее  излагал  от  третьего  микрофона.  В частности:   наделить   комиссию   процессуальными   правами   по производству следственных действий, а также правом на привлечение по своему усмотрению следственных органов - Прокуратуры, КГБ, МВД УССР.

     56

     Если мы не наделим ее этими процессуальными правами,  то все материалы,  которые будут нужны, не будут доказательствами, и суд их не примет.

     ГОЛОВА. Це річ небезпечна.  У нас є органи і комісія працює. В такому разі ми вже ВЧК будемо створювати у Верховній Раді.

     Другий мікрофон.

     ГОПЕЙ І.О.,  голова  Полтавської  обласної   Ради   народних депутатів,  голова  виконавчого  комітету  /Карлівський  виборчий округ,  Полтавська  область/. Я  шкодою  з  такого   приводу.  Ми домовились  /група  більшості  разом  із  представниками Народної ради/ про те,  що розглядаємо тільки два документи, а тепер знову іде  дискусія.  Я вважаю,  коли ми домовились з вами,  ми повинні діяти так, як домовились, і не вносити більше ніяких пропозицій.

     Щодо пункту  7  у  мене є конкретні зауваження.  У зв'язку з тим, що надзвичайний стан на  Україні  не  вводився,  я  пропоную вилучити слова   "створити   тимчасову   комісію  Верховної  Ради Української РСР для...  ",  а записати так: "Перевірку діяльності посадових осіб органів влади і управління,  громадських об'єднань і  організацій,  які  вчинили  протизаконні  дії   на   підтримку заколотників  в період антиконституційного державного перевороту, провести  відповідним  компетентним   органам.   "Не   створювати комісію.

     57

     ГОЛОВА. Було це питання, кажуть, погоджене спільно більшістю і  опозицією.  Я   ставлю   на   голосування   пункт   7.   Прошу проголосувати.

     "За" - 255. Пункт 7 приймається.

     ТАНЮК Л.С.,  голова  Комісії Верховної Ради України з питань культури та духовного відродження /Ватутінський  виборчий  округ, м.  Київ/.  Шановні депутати! У нас, на жаль, у зв'язку з якимись технічними обставинами випав один  дуже  важливий  пункт.  Як  ви знаєте,  діяльність  органів  масової інформації під час заколоту була антиконституційна,  і ми мусимо неодмінно це відзначити.  Ви знаєте,  в  Росії  з  посади  знятий  той  самий Кравченко,  який написав,  що прийшов виконувати волю Президента і дуже  добре  її виконав.

     У нас  на  телебаченні  також  був  такий  моральний  терор, закриття цілих  програм  і  допуск лише однобокої інформації.  Ми одержали декілька листів на ім'я Леоніда Макаровича Кравчука,  на ім'я Комісії з питань гласності та засобів масової інформації, на ім'я нашої комісії.  Дві наші комісії - Комісія з питань культури та  духовного відродження і Комісія з питань гласності та засобів масової інформації  -  засідали  з  цього  приводу.  Я  вам  хочу зачитати проект постанови.

     "Верховна Рада постановляє"...

     ГОЛОВА. Лесю Степановичу! Ви що, окрему постанову чи пункт 8 до цієї постанови?

     ТАНЮК Л.С. Пункт 8, підпункти а, б, в.

     ГОЛОВА. До цієї постанови?

     58

     ТАНЮК Л.С.  Так. "У зв'язку з паралічем діяльності більшості засобів   масової   інформації,   каналів   телебачення  і  радіо Держтелерадіокомпанії    України    і    здійснення    в     СРСР антиконституційного  перевороту  19-21 серпня,  що було фактичним сприянням   здійсненню   намірів   і   організаторів   державного перевороту в Українській РСР, Верховна Рада України постановляє:

     Припинити чинність постанови Кабінету Міністрів  Української РСР  N 144 від 16 серпня 1991 року про призначення т.  Охмакевича М.Ф.  президентом Державної телерадіомовної компанії України з 24 серпня  цього  року.  Доручити  комісіям  з  питань  гласності та засобів  масової  інформації,  з  питань  культури  та  духовного відродження,  з  питань  законодавства  і  законності  розглянути питання  про  діяльність  створеної  Кабінетом   Міністрів   УРСР Державної   телерадіомовної   компанії   України   та  діяльність республіканських газет протягом останнього тижня  і  внести  свої висновки на розгляд Верховної Ради України.

     Тимчасово припинити вихід газет органів Комуністичної партії України,  в  яких  в  дні перевороту подавалася дезінформація про становище в країні.

     Кабінету Міністрів  УРСР  протягом  трьох  днів  забезпечити виконання цього пункту постанови".

     Я прошу внести і проголосувати. Нагадую, що це буде відкрите поіменне голосування.

     ГОЛОВА. Я  хочу  дати інформацію.  Іван Степанович каже,  що коли на погоджувальній комісії це питання розглядалося, то

     59

     малося на увазі записати в пункті 7  про  утворення  комісії для  перевірки.  Туди  входило  також  і  питання  про діяльність засобів масової інформації,  телерадіомовлення,  тобто все разом, щоб окремо не виділяти цього питання. Так ставилося на комісії. Я розумію,  Лесю Степановичу, ви ставили так питання, але більшість ставила по-іншому.

     Народний депутат Батіг  вносить  поправку:  "органів  влади, управління,   громадських  об'єднань  і  організацій  та  засобів масової інформації, які вчинили... "- і далі за текстом.

     Комісія визначить,  щоб  ми  тут  зразу  не  розправлялися з кадрами. Можна голосувати з цим доповненням?

     Другий мікрофон.

     СКОРИК Л.П.  Я  прошу  до   цього   пункту   7,   який   вже проголосований,  зробити доповнення,  можливо, окремим пунктом, в якому має бути  зазначено,  що  всяка  перевірка  діяльності  має проводитись обов'язково спільно з прокуратурою України, спільно з прокуратурою  РРФСР,  і  спільно  з  прокуратурою  СРСР,  і   під міжнародним наглядом. Справа надзвичайно важлива.

     Я прошу цю поправку включити.  І ще раз  звертаюсь  до  вас, якщо  у  вас  хоч  трішки  є залишок сумління й здорового глузду, панове активісти,  які зараз так протестують  тут.  Майте  якийсь глузд хоча б для того,  як закликав вас Юхновський,  щоб зберегти себе  у  цьому  суспільстві.  Подумайте,  що  ви  робите,  і   не протестуйте.  І я ще хочу закликати тих,  у кого є сумління: якщо не будуть внесені подібні поправки і не буде проголошена,

     60

     справжня департизація у цій постанові,  не голосувати за неї в  цілому  і  пояснити людям,  що відбувається фальсифікація,  що зараз у нас тут,  у Верховній Раді,  відбувається малий локальний реакційний переворот.

     ГОЛОВА. Третій мікрофон.

     СУГОНЯКО О.А.,  голова  підкомісії  Комісії  Верховної  Ради України  з  питань  економічної  реформи  і  управління  народним господарством    /Корольовський   виборчий   округ,   Житомирська область/.  Шановні  депутати,  Леоніде  Макаровичу!  Ми  сьогодні зібралися тут позачергово для того, щоб більше ніяких переворотів у нас не було.  І питання про те,  щоб розслідувати, як вели себе посадові особи на Україні під час путчу,  ми ставимо пунктом 7. Я хочу сказати,  що багато учасників цього  путчу  присутні  тут  у залі.  Є такі люди.  Наприклад, ми в Житомирі створили комісію по розслідуванню діяльності місцевих державних структур,  військових і  КДБ.  Ми  запросили генералів до себе в міськраду,  слухали їх там.  Стоїть питання про те,  щоб зробити не  якусь  комісію  при Верховній  Раді,  а  загальнодержавну  на  всіх рівнях.  Щоб було проведено розслідування.  А щоб більше на Україні ніяких і ніколи переворотів  не  було,  треба  обов'язково  повернутися  до цього пункту і записати: "створити загальнодержавну комісію".

     61

     Далі. Вранці депутат Гриньов вніс пропозицію,  і ми прийняли рішення  її  не  обговорювати.  Чому  досі  її  не  поставили  на голосування?

     ГОЛОВА. Зараз поставимо, але спочатку проголосуємо за проект постанови "Про політичну ситуацію".  Хто від неї відходив? Хіба я не ставив її на голосування? /Шум у залі/.

     ЮХНОВСЬКИЙ І.Р. Шановні депутати...

     ГОЛОВА. Займіть,  будь  ласка,  свої місця.  Інакше я зроблю перерву,  або змушений буду закрити сесію.  Ігоре Рафаїловичу, ви не будете проголошувати,  тому що ніхто не слухає. Прошу, шановні депутати, займіть місця, інакше я не надаватиму нікому слова.

     ЮХНОВСЬКИЙ І.Р.  Шановні депутати!  Я вважаю,  що при всьому цьому ми  повинні  прийняти  два  важливі  рішення.  Одне  -  про департизацію  установ  і організацій,  друге - про засоби масової інформації.  Без цих рішень наше засідання Верховної Ради не  має ніякого сенсу і в прийнятті постанови Народна рада не зможе взяти участі, вона просто відійде.

     Я прошу  Голову  Верховної  Ради  закрити  зараз засідання і почати його завтра.

     ГОЛОВА. Другий мікрофон.

     62

     ГАВРИЛОВ А.В.,  секретар  Комісії  Верховної  Ради України з питань правопорядку та боротьби із  злочинністю  /Роздольненський виборчий   округ,  Кримська  АРСР/.  Леонид  Макарович!  Из  этой ситуации  я  вижу  такой  выход.  Вначале  у  нас  была  какая-то договоренность,     потом     наступило     смятение,    началось противоборство. Поэтому предлагаю: дать возможность большинству и меньшинству  опять  обсудить  этот  вопрос  и выработать какой-то определенный документ. Ничего страшного в этом нет. Чего бояться? Надо сесть, поговорить открыто и прийти к консенсусу.

     ГОЛОВА. Шановні депутати,  прошу зайняти свої місця.  Я хочу сказати, що цю постанову, можливо, дехто просто не зрозумів, вона не має абсолютно ніяких антиконституційних дій.  Ви послухайте ще раз.

     "Припинити діяльність всіх  політичних  партій  та  рухів  у структурі   та   на   території   державних   органів,   установ, підприємств,   організацій   незалежно    від    їх    нинішнього підпорядкування".   Це   реально?  Реально.  Приміщення  передати колективам.  Яке  ж  тут  перебільшення?  Це  ж  не  райкоми,   а приміщення, які мають на своїй території колективи.

     І третє:   "Реалізацію   свого    конституційного    права... громадяни України здійснюють"... У чому проблема?

     Народні депутати весь  час  підходять  і  просять  зняти  цю ситуацію,  повторити  голосування   /Шум  у  залі/.  Я  ставлю на голосування повторно. Як проголосуєте, так і буде.

     63

     МОВЧАН П.М.,   письменник,   секретар    правління    Спілки письменників     України    та    Київської    організації    СПУ /Березняківський  виборчий  округ,  м.  Київ/.  Шановний  Голово, шановні народні депутати! Ви забули, що наша сесія - надзвичайна, про те,  що нас сьогодні сюди покликало. Ви поводитеся інерційно, так,  ніби ця сесія абсолютно не має ніякого значення,  ніби вона не зумовлена нашою ситуацією - політичною і загальнодержавною.  Я думаю,  що  сьогодні  Хусейн  може  прислати  нам поздоровлення в зв'язку з прийняттям незалежності.  Хусейн та інші. У чому ж річ? Якщо ми не зробимо найважливішого, до чого покликані сьогодні, то нам  треба  переголосувати  і  завтра.  Інакше,  я  вважаю,  слід закликати населення самим провести цю департизацію та позакривати повсюди парткоми.

     ГОЛОВА. Давайте ми проголосуємо за постанову в цілому.  Будь ласка.

     СМЕТАНІН В.І.,   заступник  голови  Комісії  Верховної  Ради України   у   правах   людини   /Кіровський    виборчий    округ, Дніпропетровська  область/.  Уважаемые  депутаты!  Что мы сегодня делаем?  Россия  приняла  решение,  сегодня  втягивает  нас.   За независимость   проголосовало   большинство  -  и  коммунисты,  и беспартийные.  Но хочу подчеркнуть: сегодня противопоставить себя России, не решив внутри главных вопросов,  из-за которых поднялся путч, не департизировав предприятий, -

     64

     завтра мы останемся один на один.  Нас не  признают  мировые страны - ни Франция,  ни Америка,  ни другие, потому что мы будем единственной  республикой,  которая   против   договора,   против демократических преобразований.

     Товарищи! Такая   независимость,   когда   так    называемых демократов будут потихоньку вылавливать,  наверное, на Украине не нужна.  Давайте этот вопрос переголосуем. Я призываю людей решать этот вопрос независимо от Верховного Совета /Шум у залі/.

     ГУРЕНКО С.І.,   перший   секретар   ЦК   Компартії   України /Іванківський виборчий округ,  Київська область/. Шановні народні депутати!  Я прошу  хвилинку  послухати,  я  не  збираюсь  нікого агітувати,  я хочу звернути увагу ось на що. Події на нашій сесії прийняли досить надзвичайний перебіг. Сьогодні ми прийняли дійсно акт  величезної  ваги.  Чия це заслуга - визначить історія.  Але, товариші, це загальна заслуга. Тож давайте хоч трішки один одного поважати,  в  тому числі й народних депутатів.  Тепер же робиться все для того,  щоб принизити цей акт.  Мені здається,  що  комусь хочеться  сконцентрувати  увагу  на одному питанні:  якщо не буде знищена на цій сесії Комуністична партія, то не може бути мови ні про незалежність,   ні   про   демократію   /Оплески/.  Товариші! Постійно, через 30-40 хвилин,  нав'язується питання про  заборону діяльності  партії  на  території  України.  Якби  ви  хоч  трохи цікавились діяльністю партії,

     65

     то ви б знали,  що у нас вже давно нема  ніяких  паралельних структур, вони поховані в минулому.

     Далі. Сьогодні Комуністична  партія  України  вже  практично стоїть на порозі визначення як самостійної Комуністичної партії - це справа днів. І я закликаю всіх до поміркованості. Ми не за те, щоб  на  кожному  підприємстві  були  партійні комітети.  Трудові колективи  самі  визначаються  в  цьому.  Ми  прийняли   сьогодні документи,   що   диктувалися   вимогою   часу   -   департизація правоохоронних органів, армії, прокуратури. Все це зроблено.

     Депутати не сприйняли подальшого розвитку цього процесу,  то чого ж силкувати і при цьому висувати вимоги нібито  про  те,  що хтось  зіштовхує  з інтересами Росії?  Я вважаю,  що це просто не гідно.

     Закликаю всіх проголосувати за постанову в цілому і прийняти постанову про надання  додаткових  повноважень  Голові  Верховної Ради, а тоді завершити сесію.

     БОЙКО І.Г.,  заступник голови Комісії Верховної Ради України у справах   ветеранів,   пенсіонерів,   інвалідів,  репресованих, малозабезпечених і                      воїнів-інтернаціоналістів /Кам'янсько-Дніпровський виборчий    округ    N192,    Запорізька область/.  Шановні товариші!  Дозвольте мені зачитати  заяву  від імені групи народних депутатів.  Ви прекрасно знаєте, що ні я, ні ті

     66

     товариші, прізвища яких ви почуєте,  не є крайніми лівими чи крайніми правими.  Ми - люди,  які займали,  дійсно, центристську позицію, люди, які керувалися здоровим глуздом.

     Ми сподівалися,  що  пакет законопроектів,  який ми сьогодні одержали,  є нормальним.  На жаль,  так сталося,  що цей пакет ми розірвали. І чому ми його розірвали, тут причини набагато глибші, ніж ми думаємо у цьому залі. Тому дозвольте зачитати цю заяву. Ми написали  її  російською  мовою,  щоб  було  зрозуміло  усім  без винятку:

     "Как свидетельствуют  трагические события 19-20 августа 1991 года,   когда   в   Союзе   ССР    была    предпринята    попытка антиконституционного   переворота  и  установления  диктатуры,  в котором главную роль исполняли руководящие функционеры КПСС,  тем самым   бросив  тень  на  честь  всех  честных  коммунистов, это повторение  истории  в  сталинские,  брежневские  периоды   жизни страны.  Путч 19-20 августа 1991 года свидетельствует о том,  что дело не в личностях,  а в организационных формах  КПСС,  которые, прикрываясь   именем  честных  коммунистов,  позволяют  насаждать монопольный тоталитаризм.

     Мы считаем,   что   департизация   государственных   органов управления,  предприятий, колхозов, совхозов, организаций явилась бы   логическим   продолжением  принятых  актов  о  независимости Украины.  Но сегодня еще значительная часть депутатов-коммунистов принятие  данных законопроектов блокирует,  а поэтому мы,  группа народных депутатов Украины,  в знак  протеста  заявляем  о  своем прекращении членства в КПСС.

     Бойко Иван Григорьевич, 192 округ; Кельман Дмитрий Иванович, 172 округ;  Данчевский Владимир Акимович, 168 округ; Щепа Василий Васильевич, 169 округ; Елиашевич Игорь

     67

     Владимирович, 167 округ;  Сальниченко Виталий Николаевич, 62 округ;  Баталов Валерий Гаязович,  338 округ; Виноградский Максим Павлович,  282 округ;  Куницын Сергей  Владимирович,  247  округ; Гаврилов   Анатолий   Васильевич,  256  округ;  Новиков  Владимир Яковлевич,  141 округ;  Макаренко Сергей Михайлович,  134  округ; Следнев  Владимир  Петрович,  108  округ".  Еще семь человек.  Мы просто не успели сейчас собрать фамилии в связи с тем,  что  надо было читать заявление.  Мы хотим убедить вас в том,  что это надо делать. Это диктует жизнь.

     Спасибо за внимание /Оплески/.

     САНДУЛЯК Л.І.,  народний  депутат  СРСР.   Шановні   колеги! Даруйте,  що  втручаюся  в  сесію  вашу,  бо  я не маю честі бути народним  депутатом  українського  парламенту.  Але  як   союзний депутат від України я несу таку ж відповідальність, як і ви.

     Давайте подумаємо: якщо ми не приймемо рішення про виведення партійних  структур,  будь-яких структур,  з виробництва,  чим це обернеться для нас? Чи зніме це політичну напругу, яка зараз є на Україні? А якщо ми приймемо рішення про департизацію чи виведення партійних  структур  з  виробництва,  то   чи   знайдуться   такі виробництва,  де  робітники почнуть страйки і вийдуть на мітинги, на демонстрації?  Ми сьогодні приймаємо рішення  щодо  політичної ситуації в Україні, і треба політичну напругу зняти.

     68

     Я прошу  ще  раз  дуже  добре подумати перед тим,  як ще раз проголосувати це питання.  Тільки поставивши всі політичні партії в  однакове  становище,  ми  вчинимо  мудро  і  знімемо політичну напругу в Україні. Якщо хтось скаже, в тому числі і пан Станіслав Гуренко,  що він знайде бодай один колектив,  який він підніме на страйк у зв'язку з тим,  що там закрили партійний  комітет,  тоді можна це рішення і прийняти після того окремо.

     ГОЛОВА. Шановні  товариші,  ви  ж  бачите,  що   ми   просто вмовляємо  людей.  Ми,  мабуть,  не  закінчимо сьогодні сесію,  з усього видно, що це справа нереальна. До ночі людей мордувати тут я не буду.  Я хочу,  щоб ще раз це питання обговорили більшість і опозиція.

     Я роблю перерву на 30 хвилин для з'ясування ситуації.

     /Після перерви/

     ГОЛОВА. Я  запрошую  всіх народних депутатів до залу,  прошу зайняти місця, бо зараз треба буде голосувати, і важливо, щоб зал був готовий до цього.

     Погоджувальна комісія  провела  своє  засідання.  Слово  має депутат Мороз.

     69

     МОРОЗ О.О.  Ми  працювали  над цим дуже важливим і непростим пунктом.  І пропонуємо доповнити п'ятий пункт нашої постанови, де підкреслена   необхідність   департизації   Прокуратури  й  інших правоохоронних органів.  І треба,  щоб так було записано,  щоб ми визначилися,  щонайперше, що через ці структури повинна наша воля здійснюватися.  А  далі  доповнити  такими   словами:   "Провести департизацію    всіх    державних    установ    і   структур   та республіканського радіо і телебачення. Питання про функціонування партійних  організацій  на  виробництві  вирішують  самі  трудові колективи".

     ГОЛОВА. Нормально.   Я   вважаю,   що   це   дуже  правильне формулювання.  Ми забезпечуємо демократизм і надаємо  право  його реалізовувати. Ставлю на голосування.

     "За" - 321. Рішення приймається.

     Тепер я  прошу  проголосувати  за  ту  постанову,  за яку ми голосували по кожному пункту, в цілому. Ставлю на голосування.

     "За"-278. Постанова      приймається      з      доповненням Прем'єрміністра.

     Тепер ще одне є у нас. Ми говорили про те, щоб надати Голові Верховної  Ради  додаткові  повноваження  на   час   до   обрання Президента.  Ось до чого вони зводяться.  У вас є проект.  Читати потрібно? Обговорювати потрібно?

     Перший мікрофон.

     ВОРОБЙОВ О.М.  Уважаемые коллеги, я в данном случае хотел бы просто   обратить   ваше  внимание,  что  возникнет  противоречие Конституции измененной и закону, потому что здесь написано

     70

     "... до розгляду цих актів Верховною Радою Української РСР".

     В данном  случае,  наверное,  должны  рассматривать судебные органы, иначе мы не будем успевать рассматривать приостановленные акты. Это одна поправка.

     Леонид Макарович!  Относительно предыдущего постановления: в той   формулировке,  которую  предложил  Александр  Александрович Мороз,  следует написать,  что трудовые коллективы  рассматривают вопрос департизации в месячный срок,  иначе это просто повиснет в воздухе.

     ГОЛОВА. Другий мікрофон.

     ЗАЄЦЬ І.О. Якби ми сьогодні, шановні депутати, перебрали під своє керівництво військові частини,  які дислоковані на території України,  якби на сьогодні ми прийняли  рішення  про  те,  щоб  1 грудня,  разом  із  виборами  президента,  здійснити прямі вибори сільських, селищних,  міських голів,  якби ми  сьогодні  прийняли рішення  про  запровадження  інституту  віце-президентства /Росія показала,   що   таке   справжню   президентську   форму    влади запровадити/ і  якби  ми  сьогодні  прийняли рішення про підняття синьо-жовтого прапора над нашим куполом,  -  тоді  можна  було  б надавати  Голові  Верховної  Ради  надзвичайні  повноваження.  Ми запровадили інститут  громадянства.  Одначе,  коли  в  нас  немає фактично   справжніх   атрибутів   державності,  наділяти  Голову Верховної Ради надзвичайними  повноваженнями  я  не  бачу  ніякої необхідності.

     Або ми будуємо державу  з  усіма  інституціями  державності, демократичну державу,  або ми будуємо тоталітаризм.  Вибирайте. Я будую демократичну державу і незалежну Україну. Дякую.

     71

     ГОЛОВА. По-перше,  тут ніхто  не  пропонує  надавати  Голові надзвичайні  повноваження.  Мова  йде  про додаткові.  Це ж різні речі.  Загалом, ми тут ні до чого не домовимося, я не хочу більше це питання порушувати,  тому що ви знаєте добре, що діється зараз в країні,  в республіці,  і до чого це  може  призвести.  Тому  я ставлю на голосування, як буде, так і буде.

     "За" - 272. Рішення прийнято.

     ГОЛОВАТИЙ С.П.,   член  Комісії  Верховної  Ради  України  у закордонних справах /Сирецький виборчий округ,  м.  Київ/.  Я  не можу сказати,  шановні, вибачте, що я сказав "шановні", тому що я публіку, яка не допускає департизації, декомунізації України, цих комуністів  не  можу  назвати шановними.  Але повноваження Голови Верховної Ради визначаються Конституцією,  і бодай найменша якась дрібничка, яка їх доповнює, мусить прийматися окремим законом про зміни та доповнення  до  Конституції  у  частині,  що  стосується повноважень Голови Верховної Ради. Так що це рішення не є чинним.

     ГОЛОВА. Все, домовилися про це. Третій мікрофон.

     72

     ПОРОВСЬКИЙ М.І.  Шановні депутати!  Якщо ми зараз прийняли б під  юрисдикцію  Верховної Ради збройні сили,  які знаходяться на Україні,  то це було б підставою  надати  Голові  Верховної  Ради додаткові  повноваження,  тому  що  ці повноваження не є сьогодні йому приналежні. Таким чином, це була б належна підстава і надати йому  ці  повноваження,  і внести необхідні зміни до Конституції. Тоді ми мали б конституційну більшість.

     Отож я   пропоную:  давайте  зараз  приймемо  постанову  про переведення всіх збройних сил,  які є на Україні, у розпорядження Президії  Верховної Ради і надамо Голові Верховної Ради додаткові повноваження.

     ГОЛОВА. Тут є проект такої постанови.

     Давайте прочитаємо спочатку, а потім вирішимо, голосувати чи не голосувати.

     "Постанова Верховної Ради України.

     Підпорядкувати всі   військові  формування,  дислоковані  на території України,  Президії Верховної  Ради  України".  /Мабуть, треба "Верховній Раді"/

     Відновити в Україні Міністерство оборони /воно колись було/. Урядові  України  приступити  до  створення збройних сил України, республіканської гвардії та  підрозділу  охорони  Верховної  Ради України".

     Я ставлю цю постанову на голосування. Вона абсолютно ясна.

     "За" - 256. Приймається /Оплески/.

     Перший мікрофон.

     73

     СУГОНЯКО О.А.  Я знову нагадую,  про що  я  говорив.  Проект постанови, який запропонував ваш заступник Гриньов, ми маємо таки проголосувати.  Я  другий  раз  підходжу  до  мікрофона.   Ми   ж проголосували під вашим керівництвом.

     ГОЛОВА. Спочатку будемо про це голосувати, потім про те.

     СУГОНЯКО О.А. Ми закінчили, а один документ залишився.

     ГОЛОВА. Нічого ми не закінчили. Ми голосуємо і йдемо далі. Я підкреслюю,  була така взаємна залежність,  яку висловив народний депутат  Поровський:  колі  збройні  сили  будуть  підпорядковані Верховній  Раді,  то  Голові Верховної Ради до обрання Президента мають бути надані додаткові повноваження.  Ставлю на голосування, прошу проголосувати.

     "За" - 289. Рішення прийнято.

     СМЕТАНІН В.І.  Уважаемые  народные  депутаты!  Я  согласен с Головатым,  что это вопрос конституционный. Однако то решение, за которое   проголосовала   часть   депутатов,   о   предоставлении дополнительных полномочий Председателю  Верховного  Совета,  надо считать законным.  Единственное нужно добавить: поручить Комиссии по вопросам законодательства и законности подготовить изменения в Конституцию.   Когда   мы   будем   голосовать   за  изменения  в Конституцию,  тогда  потребуется   конституционное   большинство. Спасибо.

     74

     ПОРОВСЬКИЙ М.І.  Шановні депутати,  шановні колеги! Щойно ми прийняли рішення про переведення збройних сил, які перебувають на території  України,  під керівництво Верховної Ради України.  Для того,  щоб наші збройні  сили,  які  є  на  Україні  зараз,  були керовані,  щоб  цей  процес  можна  було  розвивати і привести до відповідних юридичних норм,  нам потрібна конституційна більшість для  того,  щоб  внести  цю  поправку  і  до Конституції.  Інакше прийняте нами рішення зависне в  повітрі.  Тому  я  прошу  вас  і закликаю: для того, щоб створення збройних сил України можна було довершити,  поставити ще раз на голосування питання  про  надання додаткових повноважень Голові Верховної Ради України.

     ГОЛОВА. Пропозиція, яку вніс депутат Сметанін, правильна.

     Розглядатимемо зміни   і  доповнення  до  Конституції,  тоді внесемо і проголосуємо.

     Одну хвилиночку. Тепер стосовно пропозиції, яку вніс депутат Гриньов.  Депутати наполягають на  голосуванні.  Всі  читали  цей проект постанови? Прочитати ще раз? Будь ласка.

     "Про заходи  по  недопущенню   приховування   або   знищення документів  державних органів та Компартії України,  які свідчать про їх причетність до спроби військово-партійного перевороту.

     Верховна Рада України постановляє:

     1. КДБ та МВС УРСР негайно опечатати та  взяти  під  охорону документацію  та архіви Кабінету Міністрів УРСР та Ради Міністрів Кримської  АРСР,   республіканських   міністерств   і   відомств, виконкомів обласних Рад народних депутатів, ЦК, Кримського

     75

     обкому, міськкомів, райкомів та парткомів на правах райкомів Компартії України /Йдеться про документацію і архіви/.

     2. Попередити  всіх посадових осіб,  усіх громадян УРСР,  що винні у  приховуванні  чи  знищенні  документів,  які  прямо  або посередньо   стосуються  спроби  серпневого  військово-партійного перевороту,  а також особи,  які дають вказівки здійснювати  таке знищення   чи   приховування,  розглядатимуться  як  співучасники злочину.

     Постанова вступає в силу з моменту прийняття".

     ГРИНЬОВ В.Б.  І ще доповнення депутата Матвієнка про те,  що не тільки Компартії, а й інші партії та рухи...

     ГОЛОВА. Ми   домовилися   і   проголосували,   щоб   її   не обговорювати.  Не будемо переголосовувати:  чи обговорювати чи не обговорювати.  Було  доповнення  депутата   Матвієнка,   з   яким погоджується автор постанови,  щоб дописати після слів "Компартії України".  Ставлю  це  на  голосування.  Прошу  проголосувати   з поправкою.

     "За" - 177. Рішення не прийняте.

     Підкреслюю, була внесена поправка, з якою автор погодився, я поставив на голосування. /Шум у залі/.

     Надаю слово народному депутату Лубківському.

     76

     ЛУБКІВСЬКИЙ Р.М.,  член  Комісії  Верховної  Ради  України у закордонних  справах  /Яворівський  виборчий   округ,   Львівська область/.  Шановні народні депутати,  український народ! Сьогодні завершується торжество історичної справедливості. Ми повертаємося в лоно цивілізованих держав,  опираючись на багатовікову традицію нашої державності - демократичної,  миролюбивої і  відкритої  для всього  світу.  Виходячи  з  цієї традиції і з традиції пошани до національних святинь,  а також  традицій  боротьби  за  незалежну Українську   соборну   демократичну   державу,   пропоную  внести національний  український  жовто-синій  прапор  і  встановити   в приміщенні і на куполі Верховної Ради України. Дякую.

     ГОЛОВА. Шановні народні депутати, будь ласка, доповнення.

     ЧОРНОВІЛ В.М. Шановні колеги! Я хочу запропонувати невеличке доповнення.  Мені сказали,  що на вулиці є  той  прапор,  з  яким українці стояли на барикадах біля Верховної Ради Росії.  Я прошу, щоб саме цей прапор був  встановлений  у  нашому  залі.  І  ще  я пропоную,  щоб  до  того,  коли  приймемо рішення про національну символіку,  про національний прапор,  наш прапор був піднятий над куполом Верховної Ради. Дякую за увагу.

     ГОЛОВА. Шановні народні депутати!  Пропозиція  зводиться  до того, що мова йде про пам'ятний прапор, який був на танкові, який захищав Верховну Раду РРФСР.  Ви бачили його  по  телебаченню.  Я вважаю, що він завоював право бути в цьому залі /Оплески/.

     77

     А коли приймемо постанову і внесемо до Конституції зміни про символіку і  приймемо  це  рішення,  тоді  піднімемо  прапор  над куполом /Шум у залі/.  Я думаю, за це голосувати не потрібно /Шум у залі/. Потрібно?..

     Ніяких інсинуацій    не   потрібно.   Пропозиція   депутатів Лубківського і Чорновола  нормальна.  Пам'ятний  прапор  завоював право стояти тут.

     ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Національний прапор просимо внести.

     ГОЛОВА. Якщо  він є,  нехай внесуть,  будь ласка.  Тепер,  я думаю, в нас є всі підстави завершити роботу нашої сесії  /Шум  у залі/. Шановні народні депутата! Я прошу зайняти місця.

     Будь ласка.

     РЯБЧЕНКО С.М., народний депутат СРСР. Шановні друзі, шановні колеги! Я прошу хвилину уваги.

     Вважаю, що  в  цей  урочистий день ми повинні звернутися від парламенту України  із  зверненням  до  парламенту  і  Президента Росії.  Саме  їхня заслуга у нашому святі демократії дуже велика. Дружба і культурні зв'язки,  які ми  маємо  з  передовими  людьми Росії, також незаперечні, і тож гадаю, що сьогодні таку резолюцію ми маємо прийняти.

     78

     Я хочу зачитати текст, - якщо на це ваша згода, - який можна прийняти  і  направити.  Зачитаю  російською  мовою,  адже  це  - звернення до парламенту і Президента Росії.

     "Обращение Верховного  Совета  Украины к Верховному Совету и Президенту РСФСР.

     Сегодня, 24  августа  1991,  года  Верховный  Совет  Украины торжественно принял Акт  о  провозглашении  Украины  независимым, самостоятельным демократическим государством.

     Акт вступил в законную силу с момента его одобрения Верховным Советом Украины.

     В этот судьбоносный для наших народов и государств  день  мы обращаемся  к  Верховному  Совету РСФСР и Президенту РСФСР Борису Николаевичу Ельцину со словами искренней  признательности  за  их героические  действия  по  защите  свободы  и демократии во время путча 19-21 августа 1991 года.

     Обращаемся с  выражением  твердой  уверенности,  что вековые традиции взаимоподдержки прогрессивных сил Украины и России будут и  далее  укрепляться,  гарантируя  политическое,  экономическое, научное  и  культурное  сотрудничество  наших  братских  народов. Подтверждаем   свои   обязательства  -  неуклонно  соблюдать  все положения  Договора  об  основах   межгосударственных   отношений Украины  и  РСФСР,  развивать взаимовыгодные связи на благо наших народов. За вашу и нашу свободу!" /Оплески/.

     ГОЛОВА. Схвалюємо цей текст? Приймається. Прошу вас.

     79

     ЛУБКІВСЬКИЙ Р.М.   Шановні  депутати!  Ми  ще  не  вичерпали порядку денного сесії.  У нас є два важливі питання.  Перше -  це створення комісії по розслідуванню злочинної діяльності осіб, які взялися співпрацювати із "ГКЧП".  Це дуже важливо, тож ми повинні цю комісію створити сьогодні, щоб вона приступила до роботи. Слід дати їй короткий строк, за який би вона все те зробила.

     Друге. Ми  повинні  сьогодні розглянути справу політв'язнів, зокрема Хмари, і позбутися нарешті цієї болячки, яка давно мучить сумління всієї України.  Без цього ми не можемо залишити цей зал. Лише   розв'язавши   ці   проблеми,   ми   можемо   внести   сюди жовто-блакитний   прапор   і   урочисто   закінчити   сьогоднішнє засідання.

     Дякую.

     ГОЛОВА. Ми вирішили передати ці питання  в  комісії.  Ніяких документів  ще  немає.  Ми  маємо  не  лише  проголосувати,  а  й послухати Прокурора та інших керівників.  Тому це питання  ми  не можемо вносити на голосування.

     Щодо другої  комісії,  то  її  взагалі  немає.  Треба,   щоб зібралися комісії,  групи,  внесли свої пропозиції, склали список депутатів. Я  повторюю,  що  немає  документів...  /Шум  у  залі, оплески/.

     Сесія завершується.  Документи подадуть,  зберемось і будемо ці питання розглядати. Але не можна ж за один день все

     80

     вирішити. Ці питання розгляне Президія. Оголошую позачергову сесію закритою.

     Бажаю вам усім творчих успіхів!

     81