Опубліковано 05. 10. 1999
ЗАСІДАННЯ ШІСТНАДЦЯТЕ
С е с і й н и й з а л В е р х о в н о ї Р а д и
У к р а ї н и. 5 ж о в т н я 1999 р о к у.
10 г о д и н а.
Веде засідання Голова Верховної Ради України ТКАЧЕНКО О.М.
ГОЛОВА. Доброго ранку, шановні народні депутати! Доброго ранку гості і запрошені! Прошу депутатів підготуватися до реєстрації. Філенко, сідайте, реєструйтеся, ми вас так рідко бачимо. Прохання увімкнути систему.
Зареєструвалися 349 народних депутатів. Ранкове засідання оголошується відкритим.
Шановні народні депутати! Сьогодні народному депутату України Сіньку Василю Даниловичу виповнилося 60 років. Дозвольте від вашого імені сердечно поздоровити Василя Даниловича, побажати йому добра і здоров'я (Оплески).
Дозвольте оголосити запити народних депутатів.
Кочерга Віктор Герасимович звертається до Президента України стосовно систематичної невиплати заробітної плати та стипендій у системі профтехосвіти шахтарських міст Красноармійськ, Добропілля та Димитров Донецької області.
Прошу визначитися.
"За" - 232.
Про направлення запиту. Прошу підтримати.
"За" - 217.
Шановні друзі, що тут незрозуміло, чому не підтримуєте? Прошу: проголосуйте, будь ласка, про направлення. Голосуємо.
"За" - 237.
Спасибі. Прийнято.
Група народних депутатів (Мазур, Марченко, Чародєєв) звертається до Голови Конституційного Суду України: про затримку розгляду конституційного подання щодо Указу Президента України про зміни в системі центральних органів виконавчої влади України.
Прошу підтримати.
"За" - 224.
Рішення прийнято.
Друзюк Світлана Олександрівна звертається до Прем'єр-міністра України щодо газифікації Білгород-Дністровського, Саратського та Татарбунарського районів Одеської області.
Головатий Сергій Петрович звертається до Прем'єр-міністра України у зв'язку з невдоволенням відповіддю на звернення з приводу приватизації та подальшої купівліпродажу гуртожитку по вулиці Салютній, місто Київ.
Гуцол Михайло Васильович звертається до Прем'єр-міністра України щодо ліквідації кредиторської заборгованості та заборгованості із заробітної плати по Чернівецькій обласній психіатричній лікарні.
Матвєєв Володимир Йосипович звертається до Прем'єр-міністра України: про катастрофічний стан з виплатою заборгованості із заробітної плати працівникам профтехосвіти та допомог дітямсиротам у Миколаївській області.
Хмельовий Анатолій Петрович звертається до Прем'єр-міністра України стосовно відсутності реагування на звернення депутата про проведення доперевірки фактів щодо порушень законодавства при скасуванні державної реєстрації авіакомпанії "Екопатруль".
Голосуємо.
"За" - 217.
Рішення прийнято.
Омельченко Григорій Омелянович звертається до голови Державної податкової адміністрації України у зв'язку з порушенням головою Державної податкової адміністрації України Азаровим законів про боротьбу з корупцією і про статус народного депутата України - ненаданням на звернення депутата копій декларацій про доходи радника Президента України Волкова; до глави Адміністрації Президента України стосовно порушень главою Адміністрації Президента України Білоблоцьким законів про боротьбу з корупцією і про статус народного депутата України у зв'язку з ненаданням на звернення депутата інформації та матеріалів щодо радника Президента України Волкова.
Будь ласка, голосуємо.
"За" - 225.
Рішення прийнято.
Мазур Олена Анатоліївна, Зубов Анатолій Сергійович звертаються до начальника Головного управління Державного казначейства України у зв'язку з початком з 27 липня цього року протиправної реалізації Угоди про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, оскільки дана угода не ратифікована Верховною Радою.
Прошу проголосувати.
"За" - 212.
Рішення прийнято.
----------
Оголошення. Відповідно до статті 4.2.2 Регламенту Верховної Ради України інформую про вихід народного депутата України Кондратевського Сергія Михайловича зі складу депутатської фракції "Батьківщина" та входження його до складу депутатської фракції Трудової партії України. З чим ми його і поздоровляємо.
----------
Шановні колеги, вчора на засіданні Погоджувальної ради було домовлено, що ми сьогодні повинні розглянути п'ять законів, щодо яких прийняти рішення про подолання вето. Я хотів би, щоб ми зараз і виконали цю роботу.
Першим розглядається Закон України про внесення змін до Закону України про вибори Президента України з пропозиціями Президента від 25 вересня 1999 року.
Стичинський Броніслав Станіславович є? Будь ласка.
Поки Броніслав Станіславович іде до трибуни, слово надається депутату Єльяшкевичу. З процедури.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С., голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань забезпечення виборчих прав громадян України під час підготовки і проведення виборів Президента України (виборчий округ 182, Херсонська область). Уважаемые коллеги! Я вчера предлагал провести заседание в закрытом режиме. Это связано с теми событиями, которые у нас происходят. Впервые в истории нашего государства избирательная кампания проходит под аккомпанемент взрывов. Покушаются на кандидатов в Президенты, на депутатов, просто на рядовых граждан Украины. И поэтому при рассмотрении этого вопроса необходимо, чтобы депутаты были максимально откровенны, чтобы на них не было никакого давления извне сессионного зала, и самое главное - чтобы рассмотрение этого вопроса не нарушило нормы избирательного законодательства для создания неравных условий для кандидатов в Президенты Украины. Поэтому я просил бы всех коллег депутатов поддержать то, что я высказал вчера на совещании у Председателя Верховной Рады, и проголосовать за то, чтобы сегодняшнее утреннее заседание мы проводили в закрытом режиме.
Спасибо.
ГОЛОВА. Шановні колеги! Справді, вчора була внесена пропозиція проводити засідання в закритому режимі. Проте була й друга пропозиція - нам нічого приховувати щодо тих питань, які вносяться. Але пропозиція внесена, тому я ставлю її на голосування.
Хто за те, щоб підтримати пропозицію, внесену народним депутатом Єльяшкевичем, розгляд питань про подолання вето щодо 5 законів і розгляд питань, пов'язаних із терактом, який вчинено 2 жовтня проти народного депутата Вітренко Наталії Михайлівни - кандидата в Президенти, проводити в закритому режимі, прошу проголосувати.
"За" - 179.
Працюємо у відкритому режимі.
Будь ласка, доповідайте, Броніславе Станіславовичу.
СТИЧИНСЬКИЙ Б.С., перший заступник міністра юстиції України. Шановний Голово! Шановні народні депутати! Верховною Радою 8 вересня 1999 року прийнято Закон України про внесення змін до Закону України про вибори Президента України, який надійшов на підпис Президентові України.
Зазначений закон викликає зауваження, тому Президент України відповідно до частини другої статті 94 Конституції України повертає його для повторного розгляду Верховною Радою з пропозиціями, які зводяться до такого. Цим законом вносяться зміни, які стосуються протоколів виборчих комісій про підсумки голосування та мають на меті забезпечити гласність, відкритість та об'єктивність під час підрахунку голосів. Однак, на думку Президента України, зазначені питання повною мірою вже врегульовані чинним Законом України про вибори Президента України. Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 43 згаданого закону перший і другий примірники протоколу разом із пакетами виборчих бюлетенів та контрольних талонів негайно надсилаються до територіальної виборчої комісії, третій - зберігається у секретаря дільничної виборчої комісії, четвертий - відразу обов'язково вивішується для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії. Усе це і без додаткових заходів дозволить забезпечити гласність та об'єктивність підрахунку голосів під час проведення виборів Президента України.
Крім того, доповнення Закону України про вибори Президента України статтями 431 і 441, які стосуються бланків протоколів виборчих комісій про підсумки голосування, не узгоджується із Законом України про Центральну виборчу комісію. Зазначеними статтями встановлюються, зокрема, кількість сторінок, графи протоколу тощо, чим фактично визначається його форма. Проте пунктом 9 статті 13 Закону України про Центральну виборчу комісію встановлення форми виборчих документів по виборах Президента України віднесено до повноважень Центральної виборчої комісії.
Щодо закону, який надійшов на підпис, слід також наголосити, що його проект було подано на розгляд Верховної Ради без економічного обгрунтування. Однак цим законом передбачається значно (щонайменше в 3-4 рази) збільшити кількість оригіналів протоколів виборчих комісій про підсумки голосування. Виготовлення бланків цих протоколів призведе до додаткових витрат бюджетних коштів, що матиме наслідком збільшення передбачених Законом України про Державний бюджет України на 1999 рік видатків на вибори Президента України.
Крім того, на думку Президента, будь-яка зміна правил проведення виборів Президента України вже фактично на останній стадії виборчої кампанії, у той час, коли до дня її проведення залишилося менше місяця, ускладнить роботу виборчих комісій, що призведе до дестабілізації їх діяльності, а також до збільшення політичної напруги у суспільстві.
У зв'язку з викладеним Президент України пропонує скасувати Закон України про внесення змін до Закону України про вибори Президента України як такий, що не узгоджується із Законом України про Центральну виборчу комісію, потребує додаткових витрат з Державного бюджету України та може привнести у виборчий процес певні негативні риси.
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Будуть запитання до Броніслава Станіславовича? Тоді, будь ласка, запишіться. Висвітіть список. П'ять хвилин.
Депутат Лісогорський. За ним - депутат Сахно.
ЛІСОГОРСЬКИЙ О.І., член Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ
177, Харківська область). Прошу передать слово Пономаренко.
ГОЛОВА. Будь ласка.
ПОНОМАРЕНКО Г.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності рад (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Броніславе Станіславовичу, я прошу вас підтвердити, що додаткові фінансові витрати на виготовлення протоколів становлять 12,5 тисячі гривень для дільничних комісій і 220 гривень для територіальних комісій. До того ж, Центрвиборчком уже виготовив для кожної територіальної і дільничної комісії по 20 примірників бланків протоколів. І прошу роз'яснити заяву Президента, що прийняття цих поправок призведе до збільшення політичного напруження у суспільстві.
СТИЧИНСЬКИЙ Б.С. Я дякую за запитання. Президент у своєму зверненні до Верховної Ради не говорив про те, що буде збільшена політична напруга у суспільстві. Ішлося тільки про те, що це може привнести у виборчий процес певні негативні риси і дестабілізувати роботу виборчих комісій (Шум у залі).
Що стосується першого запитання щодо коштів і щодо того, що Центральна виборча комісія вже надрукувала бланки протоколів, у мене такої інформації немає.
ГОЛОВА. Депутат Сахно. За ним - депутат Плютинський.
САХНО Ю.П., член Комітету Верховної Ради України у закордонних справах і зв'язках з СНД (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Прошу передати слово депутату Беспалому.
ГОЛОВА. Будь ласка.
БЕСПАЛИЙ Б.Я., член Комітету Верховної Ради України з питань правової реформи (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). "Реформи-Конгрес". Шановний Броніславе Станіславовичу, ваші аргументи, звичайно, не переконали і мене, і, я думаю, більшу частину депутатів. І у зв'язку з цим запитання: ви ознайомилися з висновками науково-експертного управління Верховної Ради, які спростовують, скажімо так, ваші аргументи? Це перше запитання.
І друге запитання. Вибори в окрузі 221 міста Києва (і це вже встановлено) якраз фальсифікувалися шляхом підтасовки протоколів, і саме цим була породжена позиція Верховної Ради. Скажіть, будь ласка, чому так уперто Адміністрація Президента і в даному разі ви як його представник боїтесь чесних виборів?
Дякую.
СТИЧИНСЬКИЙ Б.С. Я дякую за запитання. Президент України, звертаючись до вас із проханням скасувати цей закон, якраз і мав на увазі те, що сьогодні чинне законодавство абсолютно прозоре і повністю врегульовує всі питання, які пов'язані з виборчим процесом. І тому, на думку Президента України, внесення змін саме до частини п'ятнадцятої статті 43 Закону про вибори Президента України зовсім не потрібне у зв'язку з тим, що це питання врегульовано чинним законодавством достатньою мірою.
Дякую.
ГОЛОВА. Депутат Плютинський.
ПЛЮТИНСЬКИЙ В.А., член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, Всеукраїнське об'єднання "Громада"). Прошу передати слово депутату Косаківському.
ГОЛОВА. Будь ласка.
КОСАКІВСЬКИЙ Л.Г., член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (виборчий округ 223, м.Київ). Шановний доповідачу! Ваше посилання на те, що це питання врегульовано чинним законодавством, не витримує жодної критики, тому що і Президент, і уряд постійно посилаються на відсутність необхідних законів для того, щоб щось зробити в державі.
Президент не один раз заявляв, що він хоче чесних виборів і все зробить для того, щоб це було саме так. Але водночас своїми практичними діями він ставить перепони на шляху до вдосконалення нормативної бази під чесні вибори. Розмірковування про те, що нібито бракує грошей, також не витримують критики, тому що буде набагато дорожче для держави, якщо вибори будуть сфальсифіковані і буде результат, який не відповідає вибору народу.
У мене запитання таке: чому все-таки ви вважаєте, що це не можна сьогодні зробити, тому що голосування буде 31 жовтня і це стосується тільки дня голосування? Мій досвід в окрузі 223 (тут говорили про округ
221) показує, що підміна результатів голосування відбувається саме на шляху від дільничної виборчої комісії до окружної виборчої комісії. І це підтверджено багатьма слідчими комісіями і висновками судів. Я прошу все-таки сказати: чому ви так вперто не хочете ввести норму, яка буде коштувати небагато для держави, і таким чином дати можливість цим людям включитися в контроль за чесними виборами?
СТИЧИНСЬКИЙ Б.С. Дякую за запитання. Я ще раз хочу нагадати, що частиною п'ятнадцятою статті 43 Закону про вибори Президента України передбачено чотири примірники протоколу. Перший і другий примірники разом із пакетами виборчих бюлетенів та контрольних талонів негайно надсилаються до територіальної виборчої комісії, третій - зберігається в секретаря дільничної виборчої комісії, четвертий - відразу обов'язково вивішується для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії. І виходячи саме з цієї норми, Президент України і говорить про те, що вона достатня для того, щоб вибори були чесними і прозорими.
Дякую.
ГОЛОВА. Сідайте, будь ласка.
СТИЧИНСЬКИЙ Б.С. Дякую.
ГОЛОВА. Депутат Єльяшкевич.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! Сегодня состоялось заседание Временной специальной комиссии по вопросам обеспечения избирательных прав граждан Украины во время подготовки и проведения выборов Президента Украины. На заседании комиссии присутствовало 15 человек, члены комиссии единогласно проголосовали за то, чтобы рекомендовать сессионному залу преодолеть президентское вето.
О чем идет речь? Я ответственно с этой трибуны заявляю: в случае непреодоления президентского вето Украину ожидает широкомасштабная фальсификация результатов президентских выборов. Эта широкомасштабная фальсификация будет осуществлена с помощью подмены данных протоколов участковых и территориальных комиссий по пути в вышестоящие комиссии: соответственно с участковой - в территориальную и с территориальной - в Центральную избирательную комиссию.
Все кандидаты в Президенты Украины, кроме одного, поддерживают эту идею. Как вы знаете, 12 кандидатов в Президенты Украины подписали соглашение, по которому они будут принимать активное участие в проведении общественного контроля за подсчетом голосов - так называемом параллельном подсчете голосов.
Три кандидата в Президенты Украины не присоединились к этому соглашению. Но если Геннадий Иосифович Удовенко полностью поддерживает идею параллельного подсчета голосов и поддерживает идею, связанную с тем, чтобы все без исключения члены территориальных и участковых комиссий получали протоколы сразу же после окончания подсчета голосов, если Наталия Михайловна Витренко, которой, к сожалению, сейчас в силу известных обстоятельств нет в зале, поддерживает эту идею, то только один кандидат эту идею не поддерживает. К сожалению, этим кандидатом является действующий Президент Украины.
Смехотворны просто аргументы, другого я не могу сказать, действующего Президента по поводу того, почему нельзя принимать данный закон. В замечаниях Президента, которые у вас есть на руках, сказано, что принятие этого положения (я цитирую): "ускладнить роботу виборчих комісій, що призведе до дестабілізації їх діяльності, а також до збільшення політичної напруги у суспільстві".
Если действующий Президент Украины считает, что профилактика фальсификации выборов означает увеличение политического напряжения в обществе, то что-то не так в нашей стране. Последние события убедительно продемонстрировали, к сожалению, что те структуры, которые обязаны обеспечить соблюдение избирательных прав граждан, их безопасность, в том числе и безопасность народных депутатов и конкретно кандидатов в Президенты Украины, не могут этого сделать. Точно так же не смогут обеспечить соответствующие структуры, если не будет преодолено президентское вето, защиту от фальсификации.
Сегодня перед нами, уважаемые коллеги, стоит серьезный выбор. Хотим ли мы проведения честных президентских, а в последствии и парламентских выборов, или мы просто говорим о том, что больше никогда Украина не будет иметь право на народное волеизявление. Если мы не преодолеваем сегодня президентское вето, то тогда те люди, которые работают в избирательных комиссиях, к сожалению, будут иметь серьезный соблазн (я имею в виду прежде всего руководство избирательных комиссий) на изменение результатов голосования наших сограждан.
Уважаемые коллеги, я хочу вам привести информацию о том, как сформировалось руководство территориальных и участковых комиссий. К сожалению, в нарушение требований части второй статьи 1 Закона о выборах Президента Украины осуществлен серьезный перекос в сторону представителей одного из кандидатов в Президенты Украины. Имеется в виду действующий Президент Украины Леонид Данилович Кучма. Его представители заняли 36 процентов должностей председателей территориальных избирательных комиссий. По участковым комиссиям ситуация еще хуже. Хотя у нас нет полных данных по всей Украине, но есть данные уже по одиннадцати областям: в одиннадцати областях председателями 42 процентов участковых комиссий стали представителями все того же кандидата - действующего Президента Украины Леонида Даниловича Кучмы.
Уважаемые коллеги, я прошу всех серьезно отнестись к тому, что президентские выборы - это важнейший конституционный механизм. И мы не должны превращать их в фарс, мы не должны подменять результаты народного волеизявления теми результатами, которые желательны либо для конкретного кандидата в Президенты, либо для его окружения.
Опыт избирательного округа 221 по выборам народного депутата Украины свидетельствует, что именно такая технология и не позволила трижды провести нормально выборы народного депутата Украины. До сих пор народный депутат по этому округу не избран, а те расходы, которые понесло государство, к сожалению, никем не компенсируются.
Поэтому те незначительные расходы (максимум это составит 15 тысяч гривень по печатанию бюллетеней) не идут ни в какое соизмерение с тем, что мы достигаем в результате того, чтобы это положение начало реализовываться. В результате реализации этого положения все члены избирательных комиссий будут понимать - фальсификация на пути от нижестоящих в вышестоящие избирательные комиссии попросту невозможна.
Уважаемые коллеги! Я прошу проявить сегодня акт гражданского мужества, несмотря на запугивание, несмотря на ту серьезную работу, которая проведена со стороны одного из кандидатов в Президенты Украины, и все-таки доказать, что Верховная Рада Украины - это тот законодательный орган, который защищает интересы всех без исключения граждан Украины. Потому что, когда мы говорим о результатах выборов, мы говорим о результатах всенародного волеизявления. И это волеизявление никто не вправе поменять.
Спасибо.
ГОЛОВА. Запитання будуть до Олександра Сергійовича? Сідайте, будь ласка. Спасибі.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Александр Николаевич, я прошу голосование провести в непоименном режиме в связи с тем, что существует серьезное давление на депутатский корпус со стороны одного из кандидатов в Президенты Украины.
ГОЛОВА. Одну хвилинку, Олександре Сергійовичу! Кармазін хоче задати вам запитання. I Донченко.
Депутат Кармазін. Будь ласка.
КАРМАЗІН Ю.А., голова Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ
134, Одеська область). Місто-герой Одеса. Шановний доповідачу! Скажіть, будь ласка, коли ви поінформуєте зал щодо тої фальсифікації, яка відбулася в Законі про вибори Президента України, де було чітко записано, що Президентом не може бути обрана людина, якій виповнилося 60 років? Правильніше, там - не може бути зареєстрована кандидатом у Президенти. Чому ви до цих пір мовчите про це? І чому ваша комісія в цьому плані нічого не хоче робити?
Я ще з січня подавав ці документи (з січня!), зараз знову подав регламентний комітет. Чому до цих пір це не зроблено? І ми працюємо фактично за сфальсифікованим законом. І навіть народ України не знає, що закон сфальсифіковано.
Дякую.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемый Юрий Анатольевич! Наша комиссия работает с мая этого года. Тот вопрос, который вы подняли месяц назад - официально обратились в комиссию, находится на изучении комиссии.
Действительно, состоялась подмена того текста, который был принят Верховной Радой. Президентом Украины подписан другой текст. Но до того момента, пока комиссия не примет официальное решение, я не могу ничего сказать о том, каким образом это произошло. К сожалению, Верховная Рада голосовала за один текст, а Президент Украины подписал другой. Почему это произошло - изучает комиссия.
ГОЛОВА. Депутат Донченко.
ДОНЧЕНКО Ю.Г., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці (виборчий округ 113, Луганська область). Фракция коммунистов. Уважаемый Александр Сергеевич! Я ни от первого замминистра, ни от вас не услышал, что данный закон нарушает Конституцию Украины. Как вы знаете, если есть нарушение Конституции, тогда идет прямое вето. Это первое.
Второе. Я хотел бы от вас услышать - улучшает ли данная поправка сам закон? Потому что мы как народные депутаты, принимая любой документ, должны или улучшать действующее законодательное поле, или не нарушать существующее согласно статье 22 Конституции.
Я бы хотел услышать от вас комментарий в этой связи и обратиться к народным депутатам, чтобы они не забывали, что у нас есть статья 22 Конституции, согласно которой мы должны работать только на улучшение действующего законодательного поля.
Спасибо.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Спасибо за вопрос. Я четко заявляю с этой трибуны о том, что поправка к Закону о выборах Президента Украины направлена исключительно на соблюдение реализации конституционных прав граждан на народное волеизявление.
Для того чтобы избежать механизма фальсификации - того механизма, который сейчас усиленно разрабатывается в одном из штабов и, к сожалению, может быть реализован (о чем я говорил), и принимается эта поправка. Эта поправка ни в коей мере не затрагивает сам избирательный процесс. После того, как мы с вами преодолеем вето Президента (а я надеюсь, что мы сегодня все-таки сможем его преодолеть), закон вступит в силу. Центральная избирательная комиссия отпечатает бланки протоколов, передаст их соответственно в территориальные избирательные комиссии. Затем территориальные избирательные комиссии передадут участковым избирательным комиссиям не позднее чем за день до голосования. Эти бланки будут заполняться сразу же после организации окончания подсчета голосов избирателей и сразу же туда будут заноситься данные, ставиться подписи и печати. После этого каждый из членов участковой избирательной комиссии, соответственной территориальной избирательной комиссии получит эти экземпляры оригиналов протоколов. Это необходимо еще и для защиты конкретных членов участковых комиссий, потому что в соответствии с уголовным законодательством у нас есть нормы, которые предусматривают уголовную ответственность за фальсификацию результатов выборов. Для того чтобы тот же гражданин - член участковой комиссии мог потом ответить за то, что действительно было или чего не было во время подсчета голосов, он должен иметь на руках соответствующий документ. Он несет персональную ответственность уголовного характера.
ГОЛОВА. Сідайте, будь ласка. Увімкніть, будь ласка, мікрофон депутата Кириченка.
КИРИЧЕНКО С.О., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (виборчий округ
183, Херсонська область). Християнськодемократична партія України. Будь ласка, пане Єльяшкевич, станьте на своє місце. Я вам задаю запитання. Будь ласка, скажіть нам, хто саме, в якій формі, за яких обставин, на кого саме, яким чином давить, як ви сказали, і яка шкода при цьому може бути завдана? Це перше запитання.
І друге. Якщо парламентом, Верховною Радою, приймаються закони і постанови, то вони є загальнообов'язковими, так би мовити, правилами гри. Яке ви маєте моральне право пропонувати голосувати непоіменно, коли у статті 6.10.2 (частина 4) Регламенту (це наші правила гри, яких Верховна Рада повинна дотримуватися) зазначено, що подолання вето здійснюється поіменним голосуванням? Будь ласка, поясніть, чому ви пропонуєте порушити встановлені правила гри?
Дякую.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Я хочу сказать депутату, который задавал данный вопрос, что в том же Регламенте предусмотрены и иные процедуры (внимательно изучайте нормы Регламента), и для этого я и ставлю этот вопрос, чтобы мы голосовали в ином режиме. И связано это с тем давлением, которое оказывается и на депутатов, и на граждан Украины. Я сегодня просил, чтобы заседание проходило в закрытом режиме. Это неслучайно. Поэтому конкретные факты я буду приводить только в закрытом режиме, но могу сказать, что формы этого давления различны. Это давление финансового характера (вы о нем прекрасно знаете), это давление с помощью преследований, возбуждения уголовных дел, с помощью так называемого ошибочного ареста одного из народных депутатов и так далее. Я сейчас говорить об этом с этой трибуны в открытом режиме не хочу, потому что граждане Украины должны знать: несмотря на давление и на граждан, и на народных депутатов Украины, 31 октября все-таки они смогут выбрать Президента Украины и результаты голосования не будут сфальсифицированы. И мы являемся гарантами того, что фальсификация будет невозможна.
Поэтому я сейчас обращаюсь к вам с просьбой набраться гражданского мужества и проголосовать за тот элемент демократизма, который должен присутствовать у нас в государстве.
Спасибо.
ГОЛОВА. Спасибі. Сідайте, будь ласка.
Шановні колеги! Я прошу, займіть робочі місця і приступимо до голосування.
Пропозиція, яку вносить Президент, - це скасувати закон про внесення змін. Цю пропозицію Президента я ставлю на голосування. Будь ласка.
"За" - 70.
Ставлю на голосування в звичайному режимі пропозицію про подолання вето. Голосуємо.
"За" - 287.
Одну хвилинку! Дмитро Володимирович Табачник, сядьте і голосуйте, будь ласка. Займіть робочі місця. Табачник не захотів голосувати - то його справа, він депутат, він по телебаченню вже затіняє всіх, щоденно виступає.
Я прошу, голосуємо в звичайному режимі на подолання вето. Голосуємо.
"За" - 294.
Одну хвилинку! Шановні друзі! 31 депутат не голосує. Або так, або так, але голосуйте. Голосуйте проти, але голосуйте, будь ласка.
Слово надається депутату Чижу.
ЧИЖ І.С., голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (виборчий округ 190, Хмельницька область). Дякую, Олександре Миколайовичу. Шановні колеги! Звертаю вашу увагу, що цей закон потрібен суспільству. Він абсолютно вигідний усім кандидатам і всім політичним силам, які є в цій залі, всім людям, тому що ми цим забезпечуємо конституційне право людини вільно обирати і щоб вибори були чесними, справедливими. То вже справа народу, кого він обере. Це вигідно передусім і діючому Президенту, який є кандидатом, й іншим кандидатам. Тобто сьогоднішнє голосування - це голосування на те, щоб держава стала правовою, конституційною, як це і має бути.
Тому я прошу проголосувати. Будь ласка. Це є політична воля Верховної Ради, і вона такою повинна бути.
ГОЛОВА. Шановні колеги! Я прошу голосувати. Учора на прес-конференції було заявлено: на зміну попереднім 60 консультантам з Росії приїхали нові люди, які консультують, як сфальсифікувати вибори в Україні. Усі кандидати від Верховної Ради (12 чоловік) підтримують закон. Я прошу і фракції: підтримайте, будь ласка. I подолаємо вето. Ставлю на голосування ще раз у звичайному режимі пропозицію про подолання вето. Голосуємо.
"За" - 301 (Оплески).
----------
Ставлю на голосування пропозицію про подолання вето на Закон України про тимчасові слідчі та спеціальні комісії Верховної Ради України. Голосуємо. Я прошу підтримати. Комісії повинні працювати.
"За" - 278.
Шановні колеги! Те, що відбулося в Кривому Розі, ви розумієте, органи СБУ, МВД розслідують так, як їм потрібно. Нам потрібно, щоб розслідували кваліфіковані народні депутати, які мають відповідну професійну приналежність. Тому прошу проголосувати і подолати вето. Нам цю комісію потрібно зараз створити. Те, що це було замовлено, усім зрозуміло на 110 відсотків.
Я просив би підтримати подолання вето на Закон про тимчасові слідчі та спеціальні комісії Верховної Ради України. Голосуємо в звичайному режимі.
"За" - 279.
Будь ласка, слово надається депутату Морозу.
МОРОЗ О.О., голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (виборчий округ 92, Київська область). Шановні депутати! Шановний Олександре Миколайовичу! Я звертаюся до тих, хто голосував проти. Шановні друзі, колеги! Через три тижні в Україні буде інший Президент. Я вас прошу, щоб контролювати роботу всіх органів, і правоохоронних у тому числі, коли порушуються права людини, треба дати змогу Верховній Раді створювати тимчасові слідчі комісії і забезпечувати об'єктивний розгляд питань, як це передбачено Конституцією. Не годіть нинішньому Президенту, це все тимчасове. Робіть так, як передбачено в Конституції, і на користь людям.
Прошу, підтримайте цю пропозицію. Подолати вето Президента треба обов'язково.
ГОЛОВА. Я ставлю на голосування цю пропозицію. Голосуємо.
"За" - 280.
Депутат Лавринович. Будь ласка.
ЛАВРИНОВИЧ О.В., секретар Комітету Верховної Ради України з питань правової реформи (виборчий округ 121, Львівська область). Шановні колеги! Я хочу нагадати, що Конституцією України визначено функції Верховної Ради. I одна з дуже важливих цих функцій - контрольна функція. Ми маємо можливість відповідно до діючого Закону про комітети Верховної Ради створювати ці комісії. Але для того, щоб результати їхньої діяльності були дієвими, і для того, щоб вони могли працювати відповідно до поставлених завдань, необхідно, щоб була внормована вся їх діяльність. Верховна Рада не може зректися контрольної функції, оскільки це одна з головних функцій представницького органу. Тому вона має бути обов'язково внормована в законі.
Я просив би підтримати пропозицію про те, щоб цей закон набрав чинності в тому вигляді, в якому його прийняла Верховна Рада України.
ГОЛОВА. Голосуємо за пропозицію депутата Лавриновича.
"За" - 271.
Депутат Сіренко.
СІРЕНКО В.Ф., голова Комітету Верховної Ради України з питань правової реформи (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Шановні колеги! У нашому Комітеті з питань правової реформи представлені практично всі фракції, і ми одноголосно проголосували за те, щоб подолати вето Президента.
Шановні колеги! Якщо ми сьогодні не проголосуємо, то ми відмовляємося від парламентського контролю. Кожен депутат має право, щоб розслідували ту чи іншу діяльність або поводження з конкретним депутатом. Створення спеціальної комісії - це прерогатива парламенту. Я прошу підтримати цей закон.
ГОЛОВА. Я думаю, шановні колеги, що Василь Федорович як доктор юридичних наук, академік має не просто підстави, а повне право звертатися до всіх нас з таким проханням. Підтримайте цей закон, подолайте вето.
"За" - 277.
Будь ласка, слово надається Ємцю Олександру Івановичу.
ЄМЕЦЬ О.І., член Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, транспорту і зв'язку (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Фракція "РеформиКонгрес". Я звертаю увагу колег депутатів на те, що цей закон -один із тих законів, які передбачені Конституцією України та які зобов'язана прийняти Верховна Рада. Ми пропонуємо проголосувати поіменно, зокрема для того, щоб знати, як голосує фракція одніє з партій, яка займається правовим вихованням населення України. Ми хочемо знати всіх героїв поіменно. Тому прошу поставити на поіменне голосування.
ГОЛОВА. Шановні колеги! Я не хотів би, щоб хтось на когось тиснув. Давайте ми проголосуємо в звичайному режимі, а якщо не пройде, тоді я поставлю на голосування пропозицію, яку вніс Олександр Іванович.
Голосуємо в звичайному режимі на подолання вето.
"За" - 272.
Була внесена пропозиція поіменно проголосувати. Хто за дану пропозицію, прошу проголосувати. Я вибачаюсь, не треба. Ми в поіменному режимі голосуємо - це ж подолання вето. Голосуємо.
"За" - 264.
Будь ласка, висвітіть по фракціях.
Комуністи - 121; НДП - лише 1; Рух - 23 з 24; "Відродження регіонів" - 0 з 18; "Батьківщина" - 16; соціал-демократи - 1 із 16; соцфракція - 23 з 23; зелені - 3 з 10; "Реформи-Конгрес" - 18 з 18; Трудова партія... (Шум у залi); "Незалежні" - 1 з 11; Рух - 7 із 12; "Громада" - 13 із 14; селяни
- 9 з 11; прогресивні соціалісти - 1 з 11; позафракційні - 7 з 11.
Слово надається депутату Єльяшкевичу.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! Я прошу всех успокоиться. Александр Николаевич! Учитывая ту ситуацию, которая сложилась в стране, учитывая, что сейчас никто не гарантирует безопасность ни гражданину, ни народному депутату, ни кандидату в Президенты Украины, прошу еще раз поставить на голосование этот вопрос и опубликовать в газете "Голос Украины" результаты поименного голосования.
Пусть люди знают, кто не хочет, чтобы разбирались со счетами определенных должностных лиц, кто не хочет, чтобы знали правду о событиях в Кривом Роге и кто является истинным заказчиком террористического акта. Чтобы люди знали, кто говорит одно, думает другое, а делает третье, и у кого руки нечисты.
Спасибо.
ГОЛОВА. Депутат Чиж.
ЧИЖ І.С. Дякую, Олександре Миколайовичу. Шановні колеги! Я звертаюся до всіх народних депутатів. Будь ласка, послухайте. При подоланні вето не можна пікіруватися, не можна переводити все в площину політичної сварки чи суперництва. Ми повинні об'єднатися.
Нас у цьому випадку об'єднує те, що Верховна Рада має дві найвідповідальніші конституційні функції: перша - законотворення, друга - контрольна функція. І в цьому випадку абсолютно немає підтекстів - "хто не голосує". Той, хто не голосує, очевидно, зважає на те, що ми нібито часом підміняємо слідчі органи, що, мовляв, це не наша функція. Я переконаний, що це неправильний підхід.
Якраз конституційна функція Верховної Ради - забезпечити законність проведення законів. І є ситуації часом, коли Верховна Рада в цьому випадку допомагає, стає в певному розумінні арбітром. Тому я просив би ще раз проголосувати.
Олександре Миколайовичу, багато депутатів зрозуміли це голосування так, що ми голосуємо за поіменний режим. І тому я прошу проголосувати ще раз, але вже в поіменному режимі. Тобто ті фракції, які голосували проти, вони просто висловилися проти поіменного режиму. Але зараз вони, я переконаний, в поіменному режимі проголосують так, як треба.
Дякую.
ГОЛОВА. Депутат Чародєєв від прогресивних соціалістів.
ЧАРОДЄЄВ О.В., член Комітету Верховної Ради України у закордонних справах і зв'язках з СНД (багатомандатний загальнодержавний виборий округ, ПСПУ). Спасибо, Александр Николаевич. Александр Николаевич, совершенно правильно было сказано депутатом Лавриновичем о важности контрольной функции. Действительно, это у нас в Украине навязана мысль, что парламент существует сугубо для законодательного творчества. Сейчас я просил бы вас не прекращать рассмотрение этого вопроса, а, наоборот, дать высказаться по порядку представителю от каждой фракции. Нельзя допустить, чтобы осталась неясной позиция... Называть себя Трудовой партией Украины и голосовать против - это, как минимум, подло. Даже если мы не наберем 300 голосов, то в стратегическом плане Украина выиграет от того, что станет ясной позиция всех политических сил. Но я думаю, что при нормальном обсуждении мы добьемся положительного результата.
ГОЛОВА. Депутат Косів.
КОСІВ М.В., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності (виборчий округ 116, Львівська область). Народний рух України. Шановні народні депутати! Шановний Олександре Миколайовичу! Я не знаю, чи ви пам'ятаєте, але попереднього разу, коли ми голосували це питання, я вніс пропозицію, щоб ми проголосували його після президентських виборів.
Ви, Олександре Миколайовичу, поставили дещо в іншій редакції мою пропозицію на голосування, і вона пройшла. Ваша пропозиція, за яку проголосували депутати, зводилась до того, що ми повернемось до розгляду цього питання у жовтні. Сьогодні 5 жовтня, так що ми, так би мовити, від прийнятого рішення не відходимо. Це перше.
І друге. Справді, Іван Сергійович Чиж правий, багато депутатів не зрозуміли, чи ми голосуємо за поіменний режим голосування, чи ми вже голосуємо за прийняття позитивного рішення. Тому я пропоную поставити ще раз на поіменне голосування, і я думаю, що всі проголосують за.
ГОЛОВА. Спасибі. Шановні колеги! Голосуємо в поіменному режимі за подолання вето. Голосуємо.
"За" - 272.
Будь ласка, висвітіть по фракціях.
Комуністи - за стопроцентно; НДП - і перший раз не голосувала; Рух - майже стопроцентно; "Відродження регіонів" - не голосує 20 депутатів; "Батьківщина" - стопроцентно; соціал-демократи не голосують; соціалісти - майже стопроцентно; зелені - на 30 процентів; "Реформи-Конгрес" - стопроцентно за; "Трудова Україна" - 1 з 15; "Незалежні" - стопроцентно за; Рух - стопроцентно за; "Громада" - стопроцентно за; селяни - 9 з 11; прогресивні соціалісти - 10 з 11; позафракційні - 7 з 11.
Шановні колеги! Ми надрукуємо цей матеріал в газеті, але спочатку я хотів би, щоб ми ще раз у звичайному режимі проголосували, якщо не заперечуєте.
Голосуємо в звичайному режимі на подолання вето. Підтримайте, будь ласка!
"За" - 283.
Будь ласка, слово надається депутату Морозу. За ним - депутат Єльяшкевич. І завершуємо розгляд цього питання.
МОРОЗ О.О. Шановні депутати! Олександре Миколайовичу, я прошу 5 хвилин... (Шум у залі). Я прошу хвилину уваги!
ГОЛОВА. Я прошу уваги, шановні друзі! Не потрібно цього.
МОРОЗ О.О. Будь ласка, увага! Сьогодні 5 жовтня. Якщо ми проголосуємо сьогодні цей закон, то до його підписання пройде ще два тижні, може, трохи більше. Цей закон не працюватиме проти нинішнього Президента, він захищатиме демократію в Україні після обрання нового Президента, захищатиме права Верховної Ради і Конституцію. Треба голосувати!
Ще раз наголошую: нехай не бояться ті, хто залежний від Президента, закон проти нього працювати не буде. Йому залишилося всього три тижні працювати!
ГОЛОВА. Депутат Єльяшкевич. Будь ласка.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! К сожалению, к нашему залу сегодня можно применить аллегорию "волки и овцы". Здесь стоит представитель хищников. Я думаю, что наше общество рано или поздно очистится.
Уважаемые коллеги! Мы должны голосовать. Давайте вернемся к этому вопросу после рассмотрения информации, что было в Кривом Роге, и тогда многое всем станет ясно. Поэтому я прошу перенести голосование и проголосовать после рассмотрения информации по Кривому Рогу.
Еще один вопрос. Александр Николаевич, многие депутаты (я передаю именно от них), которые боятся за результаты голосования, просят голосовать в непоименном режиме, чтобы результаты, если будет проголосовано, не публиковались. Поэтому я прошу сначала проголосовать в непоименном режиме, обяснив депутатам, что таким образом результаты поименного голосования не будут опубликованы. Если мы не проголосуем, то должны проголосовать за перенесение голосования после рассмотрения информации о том, что было в Кривом Роге.
И давайте прекратим жить по закону джунглей. А дирижеры рано или поздно плохо заканчивают, если они плохие дирижеры.
ГОЛОВА. Слово надається депутату Гавришу. Будь ласка.
ГАВРИШ С.Б., член Комітету Верховної Ради України з питань паливноенергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (виборчий округ 176, Харківська область). Шановні колеги! Мені здається, що у нас сьогодні склалася ситуація, яку можна назвати ситуацією певної істерії, коли п'ятий раз виходить на трибуну один депутат і залякує сесійний зал. Не допустімо ж такої помилки, яку ми допустили з перенесенням за його пропозицією Конституційного Суду в місто Харків.
Що стосується слідчої комісії, то я хочу сказати, що контрольні функції не означають слідчі функції. Ми перетворюємо парламент у суцільну слідчу комісію і втрачаємо парламентаризм як такий. Нам закон потрібен, але не такий, щоб знищувати існуючі правоохоронні системи: прокуратуру, СБУ, міліцію. І щоб ми цього не зробили, давайте відкладемо прийняття рішення до виборів Президента і приймемо його у звичайному нормальному режимі нової демократії, про яку так багато говорять кандидати в цьому залі.
Дякую.
ГОЛОВА. Таким чином, шановні друзі, Гавриш теж підтримує те, щоб ми проголосували у звичайному режимі. І я просив би: давайте проголосуємо і знімемо те недовір'я до нас, яке сьогодні є. Тому що бояться слідчих комісій Верховної Ради ті, хто виступає проти цих слідчих комісій.
I щоб не повторювалося те, що відбулося в Кривому Розі... А воно, не виключено, ще повториться, але в гіршому вигляді, і ми це знаємо. Тому що наймитів з інших держав беруть не для того, щоб вони приїхали і допомагали відроджувати економіку. Їх беруть для зовсім інших цілей.
І сьогодні ми бачимо, що на розгляд питання по Кривому Рогу прийшов лише Генеральний прокурор. Усі решта у відрядженні, прийшли їх заступники. Вони розуміють, що їм доведеться відповідати, але доведеться відповідати вже в листопаді. Тому ми їх більше запрошувати сюди не будемо, безперечно. Але нам потрібно подолати вето, щоб слідчі комісії Верховної Ради працювали і виконували свої контрольні функції. У нас достатньо депутатів-спеціалістів, які можуть виконувати цю роботу на високому професійному рівні. Я просив би підтримати подолання вето. Будь ласка.
"За" - 274.
Була пропозиція повернутися до цього питання після розгляду питання по Кривому Рогу. Не заперечуєте? Приймається.
----------
Я ставлю на голосування пропозицію про подолання вето на Закон України про статус депутатів місцевих рад. Голосуємо у звичайному режимі.
"За" - 220.
Шановні колеги! Мені незрозуміло, чому таке ставлення до депутатів місцевих рад. Ви подивіться, що роблять представники Адміністрації Президента. Їздять сьогодні по всіх областях, примушують депутатів збиратися на сесії, щоб вони голосували, що будуть підтримувати нинішнього Президента. Коли таке було, щоб депутату говорили, як голосувати? До чого ж ми дожилися з вами! Давайте захистимо цих депутатів.
Я просив би підтримати і проголосувати у звичайному режимі. Голосуємо.
"За" - 213.
Хто за те, щоб проголосувати в поіменному режимі, прошу визначитися.
"За" - 221.
Голосуємо в поіменному режимі за подолання вето. І результати опублікуємо в газеті "Голос України".
"За" - 206.
Будь ласка, висвітіть по фракціях.
Комуністи - за; НДП - проти; Рух - проти; "Громада" - за; соціалісти - за; соціалдемократи - проти; "Батьківщина" - за; зелені - проти; "Реформи-Конгрес" - проти; "Відродження регіонів"
- проти; Трудова партія - проти; "Незалежні" - за; селяни - за; прогресивні соціалісти - проти; Рух (перший) - проти; позафракційні - за.
Надрукуємо в газеті "Голос України".
----------
Я ставлю на голосування пропозицію про подолання вето на Закон України про внесення змін до Закону України про Верховну Раду Автономної Республіки Крим. У звичайному режимі голосуємо.
"За" - 192.
----------
Я ставлю на голосування пропозицію про подолання вето на Закон України про внесення змін до Закону України про місцеве самоврядування в Україні. Будь ласка, голосуємо у звичайному режимі.
"За" - 226.
----------
Розглядається проект Закону про внесення змін до статей 42 і 43 Закону України про вибори Президента України (друге читання). Доповідає член Комітету з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності рад Пономаренко Георгій Григорович. Будь ласка.
ПОНОМАРЕНКО Г.Г. Шановні народні депутати! Я хочу вам нагадати, що 22 вересня ми прийняли поправки до Закону про вибори Президента України. Це поправки депутатів Косаківського, Александровської, Пономаренка, Райковського. Вони стосуються в основному посилення контролю в день проведення виборів, а конкретно мова йде про контрольні талони і про те, що на опечатаних скриньках розписуються всі члени дільничних виборчих комісій.
Якщо говорити про матеріальний бік, то виготовлення контрольних талонів для 32819 виборчих дільниць обійдеться Центрвиборчкому в 3280 гривень. Усе решта ніяких матеріальних затрат не потребує.
Олександре Миколайовичу, прошу перейти до постатейного розгляду проекту закону.
ГОЛОВА. Шановні колеги! Поправка 1 депутата Александровської врахована.
Поправка 2 депутата Александровської врахована.
ПОНОМАРЕНКО Г.Г. Александр Николаевич! Учитывая то, что сегодня 5 число, Президент может подписать этот закон 22-го, мы с 24-го в пленарном режиме не работаем, все авторы поправок к статьям 16 и 18 (они дадут возможность Президенту наложить вето, потому что у нас уже начали работать участковые избирательные комиссии) - и Ельяшкевич, и Александровская, и Пономаренко, и Бронислав Станиславович снимают эти поправки.
ГОЛОВА. Георгію Григоровичу, а поправка 10 депутатів Александровської і Райковського? Вона відхилена.
ПОНОМАРЕНКО Г.Г. Александр Николаевич, мы обобщили. Эта норма лучше выписана в поправке Косаковского. Поэтому мы отклонили поправку Александровской, Пономаренко и Райковского и взяли поправку Косаковского.
ГОЛОВА. Зрозуміло. Є пропозиція проголосувати з урахуванням цих поправок. Депутат Єльяшкевич. Будь ласка.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! Я так понял, что статью 16 и статью 18 мы вообще не рассматриваем.
Пономаренко Г.Г. Да.
Єльяшкевич О.С. Так надо говорить, что без них. И сейчас в зале розданы, и вам, Георгий Григорьевич, еще две поправки: об исключении статьи 29 из текста и о дополнении статьи 30 новой частью. Речь идет о чем? О снятии с регистрации кандидата в Президенты за нарушение закона. Об этом просил и председатель Центральной избирательной комиссии, и мы говорили о том, что кандидат, который грубо нарушает законы Украины, касающиеся выборов, должен сниматься с регистрации.
Уважаемые коллеги, это то, что просит Центральная избирательная комиссия и о чем мы все время с вами говорили. Я прошу проголосовать. К сожалению, по техническим причинам эта поправка не вошла в таблицу, она сейчас вам роздана.
Спасибо.
ПОНОМАРЕНКО Г.Г. Александр Николаевич! Я предлагаю сначала проголосовать во втором чтении вот эти поправки, а потом в первом и во втором чтениях поправку Ельяшкевича в отношении снятия с регистрации.
ГОЛОВА. Я ставлю на голосування статті 42 і 43.
ПОНОМАРЕНКО Г.Г. Статті 20, 42 і 43.
ГОЛОВА. Голосуємо статті 20, 42 і 43.
"За" - 214.
Є запитання? Голосуйте, будь ласка, не розслабляйтеся. Статті 20, 42 і 43.
ПОНОМАРЕНКО Г.Г. І статті 45 та 46, Олександре Миколайовичу.
ГОЛОВА. І статті 45, 46. Ну, в порядку денному ви написали... Я потім...
"За" - 234.
Прийнято.
Поправка депутата Єльяшкевича. Є запитання до Єльяшкевича? Немає. Я ставлю на голосування поправку депутата Єльяшкевича. До статті 30, так, Олександре Сергійовичу? Так, до статті 30.
"За" - 218.
Голосуємо поправку депутата Єльяшкевича до статті 30.
"За" - 239.
Прийнято.
Голосуємо в цілому з усіма поправками.
"За" - 247.
Прийнято.
Спасибі, Георгію Григоровичу. Сідайте, будь ласка.
----------
Розглядається питання про ситуацію, що склалася в Україні у зв'язку з наступними виборами Президента України та терористичним актом, який вчинено 2 жовтня 1999 року в місті Кривому Розі.
Слово надається Генеральному прокурору Потебеньку Михайлу Олексійовичу.
ПОТЕБЕНЬКО М.О., Генеральний прокурор України. Шановні народні депутати! Перш за все я просив би вас уважно вислухати інформацію про розслідування обставин щодо посягань на життя народного депутата, а також життя двох і більше осіб, не перетворюючи дане питання в політичне шоу, якщо хочете мати справді об'єктивне розуміння даного питання.
Як вам відомо, 2 жовтня 1999 року о 17 годині 30 хвилин у приміщенні будинку культури відкритого акціонерного товариства "ИнГОК" міста Кривого Рогу проходила зустріч народного депутата України, кандидата в Президенти України Вітренко з виборцями.
На зустрічі було близько 500 чоловік. Присутні в приміщенні члени групи підтримки іншого кандидата в Президенти України - Мороза Олександра Олександровича поводилися непристойно, виставляли транспаранти з лозунгами, ображаючими честь і гідність Вітренко, яких, як встановлено слідством, організовував Іванченко Сергій.
Після закінчення зустрічі, коли Вітренко в супроводі народних депутатів України Марченка і Лимар, а також інших осіб виходила з приміщення будинку культури, в її бік було кинуто дві гранати типу РГД-5. Внаслідок вибуху постраждало 29 осіб (у тому числі народні депутати України Вітренко, Марченко, Лимар, яким у лікарні була надана медична допомога), з них 15 госпіталізовано до лікарні: четверо госпіталізованих перебувають у тяжкому стані, одній потерпілій ампутовано ліву гомілку.
Після отримання медичної допомоги народні депутати, у тому числі Вітренко, залишили Інгулецьку лікарню в задовільному стані, заявивши, що мають намір далі лікуватися в місті Києві.
Внаслідок вжитих заходів працівниками міліції і громадськістю затримано двох громадян Російської Федерації. Один із них - Іванченко Володимир, рідний брат Іванченка Сергія - довіреної особи кандидата в Президенти України Мороза Олександра Олександровича, начальник Криворізького міського штабу по підготовці виборів кандидата в Президенти України Мороза, а другий
- Самойлов, його товариш. Обидва уродженці Сальського району Ростовської області і є громадянами Росії.
Добуті докази підтверджують злочинні дії Іванченка Володимира і Самойлова Олександра, котрі заарештовані, а також Іванченка Сергія, який, як видно із показань співучасників, є організатором злочину. Він доставив свого брата і Самойлова легковим автомобілем на місце події, передав їм гранати для скоєння злочину, вимагаючи кинути їх у групу людей, серед яких виходитиме з приміщення будинку культури Вітренко (з показань видно, що це було націлено перш за все на Вітренко), що ними і було зроблено. Сам же Іванченко Сергій після цього зник і в даний час знаходиться в розшуку. При проведенні обшуку у Самойленка знайдено пістолет.
Повинен сказати, що права заарештованих повністю дотримані. Вони були допитані в денний час у присутності адвокатів, їх показання з їх згоди записані на відеоплівку. Кримінальна справа порушена прокуратурою за ознаками злочину, передбаченого статтями 58, 17, 93 (пункти "г", "є") Кримінального кодексу. Для розслідування злочину створена слідчооперативна група з працівників прокуратури, міліції, СБУ.
Після виконання всіх першочергових слідчих дій, призначення експертиз і арешту Самойлова та Іванченка справу за підсудністю 4 жовтня передано в провадження слідчого управління СБУ. Нагляд за законністю проведення слідства по цій справі здійснює Генеральна прокуратура України.
Завершуючи, хотів би звернутися до вас з проханням, товариші народні депутати: у подальшому, коли справа знаходиться в розслідуванні, все-таки утримуватися від подібних інформацій, оскільки ми частково розголошуємо слідчі дані, що забороняється законом.
ГОЛОВА. Ви завершили, Михайле Олексійовичу?
ПОТЕБЕНЬКО М.О. Так.
ГОЛОВА. Є запитання до Михайла Олексійовича? Будь ласка, запишіться. Відведемо 5 хвилин.
Шановні колеги, не можна 20 хвилин. Тут присутні представники СБУ, МВД... А потім ще хтось захоче висловити свою думку. Питання непросте.
Депутат Марченко, Черкаси. Будь ласка. За ним - депутат Станков.
МАРЧЕНКО О.А., член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин (виборчий округ 201, Черкаська область). Дякую. Прошу передати слово депутату Гавришу.
ГОЛОВА. Будь ласка.
ГАВРИШ С.Б. Шановний Михайле Олексійовичу! Скажіть, будь ласка, яка була роль Сергія Іванченка в замаху на народних депутатів і громадян України? Це перше запитання.
І друге. В якому стані знаходиться слідство і чи можна сьогодні вже сказати про попередні висновки цього слідства стосовно того, хто організував цю акцію проти кандидата в Президенти Вітренко, народного депутата Марченка та інших громадян України?
Дякую.
ПОТЕБЕНЬКО М.О. Ця ситуація зафіксована і закріплена доказами. Коли вони кинули гранати, люди бачили, є свідки, і їх затримали, коли вони почали втікати.
Що стосується організуючої ролі Іванченка Сергія. Іванченко Сергій запросив Самойлова і свого брата. Була домовленість, що відвезуть плакати, я сказав, якого змісту. I він же взяв гранати, які потім (була раніше домовленість з цими особами) вони повинні кинути під ноги Вітренко, коли вона буде виходити в групі осіб. І це було виконано. Коли він під'їхав, брат узяв гранату. А Самойлову він сам сказав: "Візьми в машині гранату". Опісля на машині від'їхав і зник, коли побачив, мабуть, що ці товариші затримані. За даними, якими ми сьогодні володіємо, була домовленість, щоб їх забрати, але в хаосі це не вдалося.
Самойлов прямо говорить: я це виконував, тому що мені натякнули, що за це буде заплачено.
ГОЛОВА. Депутат Станков. За ним - депутат Крючков.
СТАНКОВ А.К., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Прошу передать слово депутату Николаенко.
ГОЛОВА. Будь ласка.
НІКОЛАЄНКО С.М., секретар Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (виборчий округ 185, Херсонська область). Шановний Михайле Олексійовичу! У тому, що ви фахівець, я ніколи не сумнівався, і ви маєте величезний досвід. У мене таке запитання.
Ви абсолютно праві, коли стверджуєте, що ми не повинні вас тут примушувати розголошувати таємницю слідства. Але ще не встигла висохнути на асфальті кров, пролита внаслідок цього ганебного вчинку, як уже вся Україна знала, що член штабу Мороза дав команду на вчинення цього замаху. І вже сьогодні (ще не допитали того чоловіка, якого звинувачують, ще ніхто ні в чому не розібрався) всі причепили цей ярлик Морозу. Чому прокуратура не вживає заходів до телебачення і до тих, хто причепив ярлик? Міністр внутрішніх справ збирається злодіїв, вину яких ще ніхто не довів, навіть привезти в Київ для прес-конференції. Оцей Вандервельде, який кидав гранату... Вибачте, Іванченко, бо Вандервельде, ви знаєте, підпалював Рейхстаг, і ви теж знаєте, чим це закінчилося у Німеччині. Чи не закінчиться це у нас в Україні тим же?
Дякую.
ПОТЕБЕНЬКО М.О. Я не знаю, хто кого обіцяв привезти... Я думаю, що ви не звинуватите прокуратуру в тому, що вона розголошує. Але я ще раз повторюю: якщо буде порушуватися процесуальний закон у цьому залі, де його приймали, то, пробачте, важко боротися за межами цього залу з порушниками законів. Так, я з вами згоден, що поки ведеться слідство, його не можна розголошувати. Але давайте будемо говорити прямо. От у нас є безліч запитів мною шанованого (але я не можу не сказати цього зауваження) Омельченка. До нас постійно надходять, як говориться, кілограми паперів, і постійно у пресі йде інформація по справах, щодо яких проводяться розслідування. Це порядок чи ні? То що ж ви мені задаєте запитання, коли ви тут, у цьому парламенті, порушуєте процесуальний закон щодо розголошення?
Я вам конкретно відповів. Що стосується цієї справи, то ніхто з працівників прокуратури не розголошує, я за це несу відповідальність (Шум у залі).
Якщо є такий сигнал, ми будемо розбиратися. Я не зрозумів, ви чого хочете від мене, щоб я зараз Кравченка арештував чи що? (Шум у залі).
Я прошу тільки базар не влаштовувати, усе-таки ми культурні люди (Шум у залі). Я відповідаю вам на це запитання: розголошення слідчих даних - це порушення. Розголошення слідчих даних можливе лише з дозволу прокурора або слідчого.
ГОЛОВА. Спасибі. Шановні друзі! Ми запрошуємо Генерального прокурора для того, щоб він вніс нам об'єктивну ясність з даного питання. Прокурор завжди до нас приходить. Ви бачите, хто сюди не приходить і хто патронує, щоб вони сюди не приходили. Давайте чемно поводитися. Я думаю, що Михайло Олексійович просто не хоче сказати, що першим порушив закон щодо розголошення міністр внутрішніх справ. Я так розумію, що депутати хотіли почути від вас таку відповідь, і більше нічого.
Крючков Георгій Корнійович. Будь ласка.
КРЮЧКОВ Г.К., голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Власне кажучи, запитання, яке я хотів поставити, поставив депутат Ніколаєнко. Але оскільки я незадоволений відповіддю, то хотів би звернути увагу ще на деякі моменти.
Учора міністр внутрішніх справ по телебаченню з великим якимось задоволенням повідомив про те, що він готовий сьогодні в Києві провести пресконференцію за участю оцих нелюдів, які здійснили цей ганебний вчинок, і що вони повідомлять дуже цікаві подробиці.
Михайле Олексійовичу, я вас глибоко поважаю. Ну дайте правову оцінку таким діям. Адже у вашій щирості, у вашій відданості справі, у вашій кваліфікації немає ніякого сумніву. Ви - Генеральний прокурор, людина, яка має ставити крапки над "і" в кожній такій ситуації. Ми маємо справу, коли високопоставлений державний чиновник робить отакі заяви. Дайте цьому правову оцінку. І як ви збираєтеся реагувати на ці дії?
Дякую за відповідь.
ПОТЕБЕНЬКО М.О. Я вам відповів щодо мого ставлення до конкретного випадку. Що стосується моєї реакції, то ви повинні мене зрозуміти. Мабуть, я повинен зустрітися з Кравченком, з'ясувати всі ці обставини, а потім уже реагувати, а не тут, у залі, реагувати.
ГОЛОВА. Михайле Олексійовичу, ви не відповідаєте на запитання. Георгій Корнійович зробив наголос, що ви Генеральний прокурор, а не помічник. Розумієте? І ви повинні так і відповідати. Якщо людина виступає і дає таку інформацію, то вона, мабуть, має для цього підстави. І в той же час говоримо, що ми наперед розголошуємо таємницю слідства. Як же розуміти?
ПОТЕБЕНЬКО М.О. А розуміти так, що якщо розголошується без дозволу слідчого або прокурора - значить, порушення. Хіба це незрозуміло? Чи треба, щоб я повторив декілька разів? У політичне шоу я втягуватися не буду, Олександре Миколайовичу.
ГОЛОВА. Михайле Олексійовичу, сідайте, будь ласка. Політичне шоу, по-моєму, замовлене, і ми є його свідками. Інша справа, що ви як Генеральний прокурор берете участь у такому шоу, як кажуть, не в тому ранзі, якого вам потрібно дотримуватися.
Хто в нас з Міністерства внутрішніх справ є? Бородич Леонід Васильович - перший заступник. Будь ласка.
А ми, шановні друзі, дивуємося, чому депутатів так тиснуть на місцях, керівників знімають і так далі. Ви бачите, Генеральний прокурор не хоче відповісти так, як йому належить відповісти.
БОРОДИЧ Л.В., перший заступник міністра внутрішніх справ України. Шановний головуючий! Шановні народні депутати, присутні! 2 жовтня о 17 годині 35 хвилин у місті Кривому Розі Дніпропетровської області в будинку культури Інгулецького гірничозбагачувального комбінату проходила зустріч народного депутата України, кандидата в Президенти України Наталії Вітренко з виборцями. О 19.50, коли вона вийшла з приміщення будинку культури в супроводі охорони та близько 50 громадян і направилася в бік автомобілів, на неї було вчинено замах із застосуванням двох гранат РГД-5.
У результаті вибухів Вітренко отримала осколочні поранення передньої поверхні черевної стінки, у лівій здухвинній ділянці, середньої третини правої гомілки, нижньої третини лівого стегна, лівої гомілки і ступні. Три поранення від 0,3 до 0,5 сантиметра у лівій здухвинній ділянці, ліве і праве стегна - по одній рані від 0,3 до 0,5 сантиметра.
Разом з нею поранення різного ступеня отримали близько 30 осіб, 18 з них госпіталізовано.
Злочинці, користуючись темрявою та панікою, що виникла, намагалися втекти, але були затримані командиром взводу роти патрульно-постової служби Інгулецького райвідділу міліції молодшим лейтенантом міліції Долею і начальником штабу ДНД гірничо-збагачувального комбінату Ткаченком. Ними виявилися громадяни Російської Федерації Іванченко Володимир Володимирович, 1970 року народження, уродженець Ростовської області, непрацюючий, несудимий, проживав у місті Сальськ Ростовської області, виписаний 3 лютого 1998 року до Дніпропетровської області, та Самойлов Андрій Сергійович, 1971 року народження, уродженець і житель міста Гукове Ростовської області, непрацюючий, раніше судимий за статтею 224 Кримінального кодексу Російської Федерації (зберігання наркотиків).
На їх причетність до злочину вказали шість свідків, які бачили, що вони, знаходячись за деревами, з відстані 20 метрів кинули невстановлені предмети у бік Вітренко, після чого сталися вибухи.
На місці події виявлено два поглиблення в асфальті та вилучено спусковий важіль запалу гранати з маркуванням, ударник запалу, два запобіжні кільця запалів, втулка уповільнювача запалів, втулка корпусу гранати, шайба ударника запалу і фрагмент корпусу гранати.
У результаті вжитих оперативнорозшукових заходів попередньо встановлено, що з метою організації замаху на кандидата в Президенти Вітренко і зриву її зустрічі з виборцями Інгулецького району було створено групу, до складу якої увійшли, як я вже сказав, ці затримані. Організатором цієї групи, зі слів затриманих, є житель села Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області Іванченко Сергій Володимирович, 1956 року народження, уродженець Ростовської області, раніше судимий за статтею 222, частина 1, Кримінального кодексу (це незаконне зберігання зброї), голова міської організації Партії економічного відродження, керівник міського об'єднання "Правда проти сили", засновник або посадова особа ряду комерційних структур у місті Кривому Розі. Він за рішенням Центральної виборчої комісії України є довіреною особою кандидата в Президенти України Олександра Олександровича Мороза.
Як з'ясовано, згідно з раніше досягнутою домовленістю Самойлов та Іванченко 24 вересня прибули до міста Кривого Рогу з Ростовської області, привезли з собою дві гранати РГД-5, які останній придбав у 1990 році під час проходження строкової служби в Осетії.
2 жовтня брати Іванченки і Самойлов прибули до будинку культури гірничозбагачувального комбінату на автомобілі ГАЗ24, котрий належить Іванченку Сергію. У зв'язку з тим, що на місці проведення зустрічі була значна кількість працівників міліції, задіяних на охорону громадського порядку, намір зірвати зустріч не вдався. Тому Іванченко і Самойлов взяли з автомобіля по одній гранаті кожен, сховалися за деревами неподалік від виходу з будинку культури і, коли Вітренко в супроводі оточуючих вийшла з приміщення, по черзі кинули гранати.
За цим фактом прокурором міста Кривого Рогу порушена кримінальна справа за ознаками статей 58, 17, 93 Кримінального кодексу України (посягання на життя державного діяча і замах на вбивство).
Затриманих у порядку статті 115 КПК України Іванченка і Самойлова у скоєнні злочину викрито і допитано як підозрюваних. З ними проведено відтворення обстановки і обставин подій із застосуванням відеозйомки. Запобіжним заходом щодо них прокурором санкціоновано тримання під вартою.
Кримінальна справа зараз знаходиться у провадженні (там знаходилися відповідальні працівники Генеральної прокуратури) і, наскільки мені відомо, буде передана до Служби безпеки України в подальше провадження.
Стосовно заходів, які вживаються органами внутрішніх справ для попередження таких надзвичайних подій, враховуючи цю ситуацію. На місця направлено додаткові вказівки щодо посилення охорони громадського порядку, кандидатів у Президенти, супроводу і попереднього відпрацювання місць зустрічей, де вони будуть зустрічатися.
Іванченко Сергій, якого, до речі, поки що не затримано, оголошений у розшук. Вживаються заходи щодо встановлення його місцезнаходження і затримання.
У мене все.
ГОЛОВА. Спасибі, Леоніде Васильовичу. Запитання будуть? Відведемо 5 хвилин на запитання.
Депутат Петренко. За ним - депутат Бандурка.
ПЕТРЕНКО Д.Д., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (виборчий округ
107, Луганська область). У меня два конкретных вопроса. Первый: закончено ли следствие по этому делу?
И второй вопрос. Был ли в Украине прецедент, когда задержанный преступник, который находится под следствием, дает интервью по центральному телевидению?
БОРОДИЧ Л.В. Слідство продовжується, воно ще не закінчене. Розслідування проводить Генеральна прокуратура України.
Щодо тих моментів слідства, які турбують, то, мабуть, запитання більше до прокуратури.
ГОЛОВА. Депутат Бандурка. За ним - депутат Жир.
БАНДУРКА О.М., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ
175, Харківська область). Леоніде Васильовичу, у мене суто професійні запитання. Чи призначені всі експертизи: криміналістична, судово-психіатрична? Ви кажете, що застосовувалися гранати РГД-5. Це експертиза вже встановила, так?
БОРОДИЧ Л.В. Дякую. Наскільки мені відомо, експертизи призначені. Але, можливо, більш детально щодо кількості цих експертиз відповів би слідчий або той, хто займається цими питаннями.
Стосовно гранати РГД-5. Чому йде інформація про те, що використовувалася граната РГД-5? З місця події, як я вже сказав, вилучено ударники запалу, два запобіжні кільця гранати, втулки корпусу гранати і фрагменти корпусу гранати. Виходячи з даних огляду місця події і цих вилучених фрагментів слід констатувати, що використовувалася саме ця граната.
ГОЛОВА. Депутат Жир. За ним - депутат Алексєєв.
ЖИР О.О., член Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ 35, Дніпропетровська область). Дякую. Шановний Леоніде Васильовичу! Інформацію стосовно подій, про які йде мова, усі ми мали змогу черпати із засобів масової інформації: телебачення, газет і так далі.
Засоби масової інформації посилаються на інформацію, яку вони отримали від співробітників, у тому числі керівництва, Міністерства внутрішніх справ, а також Служби безпеки України. Тому в мене запитання: були офіційні заяви від названих відомств чи не було? Чи надавалася згода керівництвом Міністерства внутрішніх справ у даному випадку на надання такої інформації до закінчення перевірки? Чи це були самовільні дії працівників, які потребують певної оцінки з боку керівництва Міністерства внутрішніх справ?
Дякую.
БОРОДИЧ Л.В. Дякую. Щодо інформації, яка надавалася. Центр громадських зв'язків Міністерства внутрішніх справ прокоментував ситуацію, яка склалася безпосередньо на той момент. У подальшому хід розслідування або протоколи допиту тих, хто підозрюється в скоєнні цього злочину, ми не коментували, і ніяких таких команд не було.
ГОЛОВА. Депутат Алексєєв.
АЛЕКСЄЄВ В.Г., заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (виборчий округ
172, Харківська область). Уважаемый Леонид Васильевич! В этой ситуации успокаивает только то, что нет смертных случаев, ибо, как говорится, могло быть хуже. Какую вероятность смертных случаев дает применение данных взрывных устройств и каков был бы результат, если бы были применены другие известные вам взрывные устройства?
БОРОДИЧ Л.В. На це запитання конкретнішу відповідь отримаємо з висновків експертиз - щодо використання, щодо пошкодження, щодо наслідків.
А стосовно конкретних наслідків, то я вже сказав: постраждало 30 чоловік, 18 відправлено до лікарні. Надано медичну допомогу, деяких прооперовано.
ГОЛОВА. Депутат Пустовойтов.
ПУСТОВОЙТОВ В.С., член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (виборчий округ
33, Дніпропетровська область). Місто Кривий Ріг - там, де це сталося. Леоніде Васильовичу! Скажіть, будь ласка, чи знали правоохоронні органи про те, що 1 жовтня в Ростовській області сталася аварія, в якій батько Іванченка дістав значні травми? Учора в Кривому Розі були депутати з фракції соціалістів. В інтерв'ю соціалістів було сказано, що на той час, коли стався цей вибух, Іванченка в Кривому Розі не було. Це одне.
Друге. Чи знаєте ви про те, що проти цього штабу "Правда проти сили" в місті Кривому Розі правоохоронні органи кілька разів заводили кримінальну справу, що "Беркут" кілька разів захоплював цей штаб?
Я не був там, я у цей час був у Чернігівській області, але в мене закралася підозра, чи не спровоковано це для того, щоб знову-таки кинути тінь на цей штаб? Я знаю цю людину, маю про неї свою думку, але всетаки така підозра особисто в мене є.
БОРОДИЧ Л.В. Почну з останнього. Якщо є підозра, будь ласка, подавайте офіційний запит, будемо перевіряти разом із вами. Ми теж зацікавлені в тому, щоб ні в кого не виникало ніяких підозр.
Щодо подій у Ростові з рідними Іванченка, то нам вони невідомі. Я не знаю, що там сталося.
Про перебування Іванченка в місті Кривому Розі під час цього вибуху стверджують затримані. Вони дають пояснення, що він їх сюди підвіз. Вони дають такі пояснення. Цю інформацію ми коментуємо зі слів затриманих.
ГОЛОВА. Спасибі. Сідайте, будь ласка, Леоніде Васильовичу.
Шановні друзі! По телебаченню, по радіо і в пресі говорять, що представники штабу Мороза пікетували ці збори і так далі. Ми знаємо, хто переодягнутий, ми знаємо, з якими паспортами і від чийого імені ці люди пікетують. Вони вдають із себе тих, кого хочуть скомпрометувати. Тому в засобах масової інформації так швидко й оголошують. 250 працівників, переодягнутих, із чужими паспортами і мене супроводжують, і Мороза, і Марчука, і інших. Одні й ті самі. Але ми їх у кадрі всіх зафіксували, і думаю, ми тоді з'ясуємо їхні біографії і де вони служать. Це буде відомо, але трошки пізніше.
Слово надається першому заступнику голови Служби безпеки Землянському Юрію Володимировичу. Будь ласка.
ЗЕМЛЯНСЬКИЙ Ю.В., перший заступник голови Служби безпеки України. Уважаемый Александр Николаевич! Уважаемые народные депутаты. Я подтверждаю обективность информации, которую сообщили вам мои коллеги (Шум у залі).
Я искренне выражаю соболезнование Наталии Михайловне, Владимиру Романовичу и всем потерпевшим в результате этого варварского преступления. Уверяю вас, что расследование ведется обективно, все возможные обвинения в причастности Службы безопасности к данному происшествию я категорически отвергаю.
У меня все, Александр Николаевич.
ГОЛОВА.Запитання до Юрія Володимировича є? Будь ласка, запишіться. П'ять хвилин. Висвітіть.
Депутат Кіяшко. За ним - депутат Удовенко.
КІЯШКО С.І., член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Слово передаю Морозу.
ГОЛОВА. Будь ласка.
МОРОЗ О.О. Шановний доповідачу! Скажіть, будь ласка, чи відомо вам, що в центральному апараті Служби безпеки створено спеціальні групи для відслідковування кандидатів у Президенти, прослуховування їхніх телефонів, зокрема моїх телефонів, зовнішнього спостереження, відеозйомки на місцях і тому подібного? У мене є безліч фактів з місць і є свідчення людей із вашого ж оточення, теж переконливі, у тому числі заяви офіцерів Служби безпеки. Що ви з цього приводу можете сказати як людина, відповідальна за політичний терор стосовно кандидатів у Президенти в Службі безпеки?
Будь ласка.
ЗЕМЛЯНСЬКИЙ Ю.В. Уважаемый Александр Александрович! Я категорически отвергаю все ваши обвинения в прослушивании народных депутатов, в проведении визуального наблюдения (Шум у залі). Категорически отвергаю. Если у вас есть такие факты, будьте добры, предявите, я готов за них отвечать.
ГОЛОВА. Депутат Удовенко. Будь ласка. За ним - депутат Матвієнков.
УДОВЕНКО Г.Й., голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Стало відомо, що цей терористичний акт вчинили громадяни Росії. У мене запитання: чи не розглядає Служба безпеки можливу причетність російських спецслужб до цього замаху?
Дякую.
ЗЕМЛЯНСЬКИЙ Ю.В. Уважаемый Геннадий Иосифович! О причастности российских спецслужб я не имею информации и отвергаю это, а причастность Иванченко и то, что он это организовал, я подтверждаю. Это действительно обективно (Шум у залі).
ГОЛОВА. Депутат Матвієнков. За ним - депутат Савенко.
МАТВІЄНКОВ С.А., голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики (виборчий округ 55, Донецька область). Мы получили информацию о том, что эти два человека без определенного места жительства, без определенного занятия 3 марта выписались из России и выехали в Украину (так я понял). Чем они занимались на протяжении всего этого времени в Украине? Располагаете ли вы такими данными? Это первый вопрос.
И второй. Были ли эти люди на момент задержания в состоянии наркотического, алкогольного опьянения?
Спасибо.
ЗЕМЛЯНСЬКИЙ Ю.В. Чем занимались эти лица у нас в Днепропетровской области. Они временами торговали овощами на рынках города Кривого Рога. Это по первому вопросу.
Информации о том, были ли они в состоянии алкогольного опьянения или под воздействием наркотиков, на сегодня у меня нет (Шум у залi). То, что они относятся к категории людей, которые употребляют наркотики, - это, действительно, так. Но чтобы утверждать, что они находились под воздействием наркотиков, надо провести экспертизу (Шум у залi). Назначено 30 экспертиз, Генеральный прокурор подтвердит.
ГОЛОВА. Депутат Савенко.
САВЕНКО М.М., член Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Спасибо. Я прошу передать слово Сидорчуку.
ГОЛОВА. Будь ласка.
СИДОРЧУК М.Ю., секретар Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності рад (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Уважаемый докладчик! Не считаете ли вы, что террористический акт стал логическим завершением цепочки грязных действий против Витренко, предпринятых в ряде регионов Украины ее оппонентами, и бездействия органов СБУ и прокуратуры?
Так, в Чернигове было установлено место, откуда распространялись грязные, лживые листовки. И это место - штаб одного из кандидатов в Президенты из "каневской четверки".
Было направлено официальное представление в органы СБУ и прокуратуру. Никакой реакции! Человек с полной сумкой таких листовок, которые он распространял на базаре в Чернигове, был задержан членами ПСПУ и отправлен в милицию. Никакой реакции! Это бездействие СБУ и прокуратуры привело к тому, что был совершен террористический акт.
Передо мной говорили о том, что "Беркут" захватывал штаб Мороза в Кривом Роге. У меня возникает вопрос: почему бандитская "малина" не была закрыта? Почему это произошло?
ЗЕМЛЯНСЬКИЙ Ю.В. Что касается распространения оппонентами листовок, порочащих своих конкурентов, - это прерогатива Центральной избирательной комиссии, а не Службы безопасности. Мы этим заниматься не будем!
ГОЛОВА. Депутат Сінько.
СІНЬКО В.Д., член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Прошу передать слово Ніколаенко.
ГОЛОВА. Будь ласка.
НІКОЛАЄНКО С.М. Шановний керівнику Служби безпеки України! Те, що представники Російської Федерації були на території нашої України, те, що вони брали участь у злочині, те, що вчора ГРТ оперативно звинуватило в цьому Олександра Олександровича Мороза і його штаб, свідчить, що без участі спецслужб ваших і Росії не обійшлося.
За одним разом я хочу сказати ще й прогресивним соціалістам: ми глибоко сумуємо з того, що сталася ця трагедія. Але хочу вам сказати: одна справа - один з одним пікіруватися словами, а друга
- кидати в нас із вами гранату для того, щоб ми один з одним "цапалися". Невже ви цього не розумієте?!
ЗЕМЛЯНСЬКИЙ Ю.В. Уверяю вас, обвинения в том, что, как вы говорите, без участия Службы безопасности такого быть не могло... Я еще раз повторяю: служба никакого отношения к этому не имеет. Мы такие же люди, и мы не можем пойти на такое варварское преступление (Шум у залi). Что мне делать, я знаю.
ГОЛОВА. Спасибі, Юрію Володимировичу. Сідайте, будь ласка.
Слово надається заступнику начальника Управління державної охорони Вячеславу Михайловичу Калмикову.
КАЛМИКОВ В.М., заступник начальника Управління державної охорони України. Шановний Голово! Шановні народні депутати! Хочу коротко повідомити вам про те, як організована і здійснюється державна охорона щодо органів державної влади, посадових осіб, а також кандидатів у Президенти.
Згідно із законом, який був прийнятий Верховною Радою, управління здійснює охорону органів державної влади, а також посадових осіб, у тому числі кандидатів у Президенти. Але, на жаль, у законі не визначено кількості охоронців, потрібних для забезпечення безпеки кандидатів у Президенти.
Стосовно кандидата у Президенти Вітренко Наталії Михайлівни. З нею були два наших співробітники, які зробили все можливе, щоб звести до мінімуму загрозу, яка була для неї. Вони також отримали поранення: один - чотири осколочних поранення, другий (це дівчина)
- два поранення. Тому тепер до неї приставлені інші охоронці.
Щодо забезпечення безпеки всіх кандидатів, то ми взаємодіємо з органами внутрішніх справ і Службою безпеки, іншими силовими структурами. Організація охорони, на наш погляд, є сьогодні певною засторогою для тих, хто має замір скоїти злочинні дії.
Але я хотів би сказати вам, що стопроцентної гарантії забезпечення безпеки будь-якої особи у нас, як і у всьому світі, немає. По можливості ми намагаємося зменшити загрозу для осіб, яких охороняємо, це я вам з упевненістю, професійно доповідаю.
І тепер, беручи до уваги цей злочин, який було скоєно, і згідно з вказівкою Президента, яка надійшла керівникам усіх силових структур, ми посилюємо охорону на всіх місцях перебування, проживання і пересування всіх кандидатів у Президенти і всіх осіб, які охороняються. Та, на жаль, через скрутне фінансове становище в державі для фінансування безпосередньо нашого управління в повному обсязі, як це, на наш погляд, потрібно, у нас можливості немає.
У мене все.
ГОЛОВА. Запитання до Вячеслава Миколайовича є? Запишіться, будь ласка. П'ять хвилин на запитання. Висвітіть.
Депутат Лісогорський. За ним - депутат Подгорний.
ЛІСОГОРСЬКИЙ О. І. Фракция коммунистов. Я хотел бы задать вам следующий вопрос. В результате случившегося теракта, о котором мы, конечно, очень сожалеем, министр внутренних дел поспешил дать информацию по телевидению. Не кажется ли вам, что он должен был бы написать рапорт и с честью уйти с этой должности, если не умеет обеспечить защиту депутатов? Я не случайно говорю об этом. Я работаю в Комитете по вопросам законодательного обеспечения правоохранительной деятельности и борьбы с организованной преступностью и коррупцией и два раза обращался к этому министру с запросом по поводу того, что согласно Закону Украины о статусе народного депутата депутату положено выдать оружие. Реакция была нулевая. Рассказывает, как это дорого: забрать у одного сержанта пистолет и выдать народному депутату.
Это умышленное беззаконие, которое вытворяет министр. А давать интервью и красоваться на телеэкране - это у него красиво получается.
Спасибо.
КАЛМИКОВ В.М. Вибачте, але це запитання не за адресою, мені здається.
ГОЛОВА. Абсолютно правильно. Депутат Подгорний.
ПОДГОРНИЙ С.П., член Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НДП). Луганська область, фракція партії "Реформи і порядок" - "Реформи-Конгрес". Шановний доповідачу! У мене таке запитання. Після цього інциденту ми всі чули, що наш Президент дав наказ чи доручення посилити охорону кандидатів у Президенти. Чи був наказ Президента України до цього інциденту?
КАЛМИКОВ В.М. Наказів не було. Є закон України, де йдеться про охорону кандидатів у Президенти. З урахуванням конкретної ситуації для охорони кожного кандидата в Президенти ми залучали відповідні сили у взаємодії з органами Служби безпеки і Міністерства внутрішніх справ.
ГОЛОВА. Депутат Петренко. За ним - депутат Потімков.
ПЕТРЕНКО Д.Д. Прошу передать слово депутату Охрименко.
ГОЛОВА. Будь ласка.
ОХРІМЕНКО К.О., член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Уважаемый докладчик! Вы профессионал в деле охраны, но у меня вопрос такого характера. Может, он покажется несколько циничным, но, к сожалению, живем, как говорил классик, во времена, которых не было подлее. Допустим, хотели физического устранения кандидата в Президенты. Вы не задумывались, какие методы при этом используют? Что здесь было: провокация, попытка запугать кандидата в Президенты и избирателей?
И еще один вопрос: эти люди, которые бросали гранаты и знали, что их сейчас же задержат, нормальные? Какая цель у них была?
КАЛМИКОВ В.М. Наша службова діяльність - забезпечити безпеку, а не проводити розслідування. Згідно з законом ми займаємося охороною, безпекою, а не розслідуванням, що це було і як це було. На це є відповідні органи.
ГОЛОВА. Шановні колеги! Я просив би не ставити такі запитання Вячеславу Миколайовичу. Вони захистили кандидата, зробили все можливе. І якби не вони, то не знаємо, чим би там закінчилося взагалі. Я думаю, до цього треба обов'язково повернутись і цих людей відзначити.
Слово надається депутату Потімкову. За ним - депутат Кунєв.
ПОТІМКОВ С.Ю., член Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (виборчий округ 170, Харківська область). Я хочу заметить, что в истории современной Украины это единственное преступление, которое так быстро было раскрыто, так быстро нашли заговорщиков и так быстро поделились этой информацией с прессой.
А для вопроса прошу, пожалуйста, передать слово Александру Морозу.
ГОЛОВА. Будь ласка.
МОРОЗ О.О. Шановний Вячеславе Миколайовичу! Хочу сказати, що у вас працюють класні спеціалісти, це я знаю з власного досвіду. Проте три коротких запитання.
Перше. Як ви вважаєте, чи достатньо двох офіцерів, щоб забезпечити охорону кандидата в Президенти? Чиє це було розпорядження - обмежитися такою їх кількістю, адже функціонально вони не здатні забезпечити охорону?
Друге. За чиєю вказівкою ці офіцери їдуть у відрядження і їм дають завдання: "Нехай вам гроші на відрядження платить кандидат у Президенти"?
Третє. Вашого керівника генераллейтенанта Юрія Миколайовича висвячував, виволочку робив, на початку червня керівник Київської обласної держадміністрації Засуха. На якій підставі? Що, бачите, поряд зі мною знаходилися ваші офіцери, які в той час були у відпустці? Як ви це розцінюєте? Хто має право творити насильство над вашим керівництвом?
КАЛМИКОВ В.М. Щодо останнього запитання, то мені це невідомо, тому я не можу дати відповідь.
Стосовно кількості охоронців і стосовно вказівки про оплату за відрядження і таке інше, то я можу відповісти таким чином. Ще в березні ми звернулися до голови Центральної виборчої комісії з тим, що в кошторисі на утримання нашого управління в 1999 році не передбачено коштів на забезпечення безпеки кандидатів у Президенти.
І, до речі, минулого року, коли в комітетах Верховної Ради розглядався проект бюджету, ми звертали на це увагу. Тоді нам казали, що до виборів Президента ще далеко, і тому навіть не взяли до уваги наші пропозиції щодо кошторису й фінансування управління.
У березні цього року у зверненні до голови Центральної виборчої комісії ми зробили розрахунки: скільки необхідно додатково залучити коштів для забезпечення безпеки кандидатів у Президенти. Голова Центральної виборчої комісії згодився з цією пропозицією, але поки що ніяких кроків для фінансування не зроблено.
А щодо кількості, то штатну кількість управління не збільшували. Ми просили, щоб це врахували, бо для професійного забезпечення безпеки, особистої охорони треба професійно підготувати людей. А нам відповіли, що до того ще далеко і свого часу будемо вирішувати.
ГОЛОВА. Спасибі. Сідайте, будь ласка.
Шановні колеги! Шестеро депутатів хочуть виступити. По три хвилини. Я просив би, щоб ми їх вислухали, прийняли постанову і на цьому завершили. Потім зробимо перерву на 30 хвилин.
Слово надається депутату Малолітку. Ви подали заяву, і я надаю вам слово. За ним буде виступати депутат Бондаренко від Руху.
МАЛОЛІТКО І.Ф., член Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, ПСПУ). Заява фракції Прогресивної соціалістичної партії України про замах на життя кандидата в Президенти України Наталії Михайлівни Вітренко.
"2 жовтня 1999 року о 19 годині 50 хвилин біля будинку культури Інгулецького ГЗК міста Кривий Ріг був здійснений замах на життя кандидата в Президенти України Наталії Вітренко.
Біля будинку після закінчення зустрічі в Наталію Вітренко було кинуто дві бойові гранати. Завдяки винятковій випадковості та рішучим діям оточення Наталії Вітренко вона залишилася живою, отримавши осколочні поранення. Також поранені народні депутати України Володимир Марченко та Наталія Лимар. Серед тяжко поранених
- секретар Дніпропетровського обкому ПСПУ Бацких, помічник-консультант народного депутата України Володимир Овчаренко. Загалом 44 чоловіки звернулися за допомогою до лікарів у зв'язку з пораненнями, серед яких люди, що отримали каліцтво та тяжкі пошкодження. Поранена також довірена особа Наталії Вітренко по виборчому округу 33 Наталія Сокуренко.
Світ не знав таких жорстоких дій проти політичного діяча і з такими наслідками для мирного населення. Тим більше що замах був на жінку - першого в історії України кандидата в Президенти країни. Цей день чорною сторінкою увійде в історію України.
Сам характер проведення передвиборної кампанії - застосування брудних листівок, наклепів з боку політичних опонентів, бездіяльність правоохоронних органів та блокування від засобів масової інформації Наталії Вітренко - не тільки свідчить про грубе порушення законодавства України, а ще й сприяє свавіллю та нарощуванню агресивних дій політичних партій. Такі дії ніхто і не збирається обмежувати. Наші численні звернення щодо наклепницьких листівок до правоохоронних органів, передача їм конкретних розповсюджувачів залишилися без дієвих заходів.
Кожна зустріч із Наталією Вітренко збирала переповнені аудиторії, тисячі людей приходили на зустрічі, щоб почути її оцінки стану суспільства та її пропозиції щодо врятування України. Завжди на зустрічах люди підтримували Наталію Вітренко, що страшенно дратувало опонентів.
Замах, що відбувся, має чисто політичний характер. Його замовники й виконавці мали своєю метою прибрати з передвиборної кампанії та політичного життя найпопулярнішого політика.
Саме те, що замах відбувся, свідчить, що правоохоронні органи не виконують покладеного на них обов'язку - забезпечення демократичних виборів в Україні.
Неспроможність виконавчої влади тотожна неспроможності законодавчої влади. Викликає великий сумнів, що Верховна Рада України створить комісію і спрямує її роботу на ефективне розслідування. Голова Верховної Ради України кандидат у Президенти України Олександр Ткаченко (Селянська партія), Перший заступник Голови Верховної Ради України Адам Мартинюк (Комуністична партія), заступник Голови Верховної Ради України Віктор Медведчук (Соціал-демократична партія (об'єднана)), голова Комітету з питань Регламенту і депутатської етики Омеліч (партія "Громада") навіть не поцікавилися не тільки тим, що відбулося, у самих постраждалих, а й станом здоров'я трьох народних депутатів, у тому числі й кандидата в Президенти України Наталії Михайлівни Вітренко.
Олександр Мороз (Соціалістична партія), відмежовуючись від Сергія Іванченка, керівника його штабу в Кривому Розі, замовчує, що саме за його заявою Сергій Іванченко є довіреною особою Мороза по виборчому округу 33, призначений за особистою заявою Мороза до Центрвиборчкому. Саме Сергій Іванченко керував найманцями, що прийшли зривати зустріч виборців із Наталією Вітренко, саме його підозрюють у причетності до організації замаху. Відразу після зустрічі він зник і не з'являється для дачі свідчень.
Хто в нашій країні може провести неупереджене розслідування трагедії? До представників діючої виконавчої влади та політичних партій, які увійшли до складу парламенту і стали складовими частинами діючого режиму, - довіри ми не маємо ні до кого. Більше того, кандидати в Президенти Мороз, Ткаченко, Марчук та партії, що їх висунули, розгорнули політичні спекуляції, намагаючись використати трагедію у власних корисливих цілях.
Ось чому фракція ПСПУ відмовляється від участі в слідчій парламентській комісії. Ми знайдемо змогу провести розслідування по суті і знайти як замовників, так і виконавців замаху.
Фракція протестує проти розгляду цього питання без присутності на засіданні Наталії Вітренко і Володимира Марченка та без з'ясування з ними всіх обставин трагедії, що відбулася".
Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Це треба було сказати з самого початку. Можливо, ми б це врахували. Я думаю, що вам надали б слово.
Слово надається депутату Бондаренко від фракції Руху. За нею буде виступати депутат Мороз.
БОНДАРЕНКО О.Ф., член Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Народний рух України. Шановні колеги народні депутати! Терористичний акт, вчинений 2 жовтня 1999 року проти кандидата в Президенти України Наталії Вітренко, Народний рух України розцінює як прояв політичного тероризму, котрий дедалі більше охоплює Україну. Зрештою, це не поодинокий випадок.
Напередодні парламентських виборів 1994 року загадково зник голова Секретаріату Народного руху України Михайло Бойчишин, у чиїх руках перебували практично всі фінансові і організаційні важелі рухівської виборчої кампанії. Доля Бойчишина залишилася невідомою досі.
Напередодні виборів Президента 1999 року трагічно загинув голова Руху В'ячеслав Чорновіл. Слідство, скероване міністром внутрішніх справ Кравченком від самого початку лише в одному напрямі (дорожньотранспортна пригода), тупцюється на місці.
Відомі також випадки з Вадимом Бойком, з Вадимом Гетьманом, з Петром Шевченком, котрий був повішений тоді, коли товариш Землянський якраз керував Луганським обласним управлінням СБУ. У всіх випадках було багато зацікавлених у тому, щоб замовники політичних злочинів залишилися в тіні.
Так само знайшлося чимало політичних сил, охочих до спекуляції на трагедіях, аби отримати бодай якийсь політичний дивіденд - навіть у такий ганебний спосіб. Переконані, що такі сили знайдуться і у випадку з Вітренко.
Утім головне, на нашу думку, полягає в іншому. Нам болять фізичні і моральні страждання безневинно потерпілих внаслідок теракту 2 жовтня. Найімовірніше, що ними не буде кому опікуватися.
Нас тревожить те, що в Україну попри зусилля національно-демократичних сил і патріотично налаштованих українських дипломатів починається експорт міжнародного тероризму, адже стало відомо, що теракт проти Вітренко вчинили громадяни Росії.
Нарешті, нас глибоко непокоїть те, що політичний терор стає практично легальним способом розв'язання проблем міжкланового розподілу політичної й економічної влади в державі. Головна жертва таких політичних ігрищ завжди одна, ця жертва - український народ.
Народний рух України як партія, що послідовно відстоює права українського народу, його свободу і честь, заявляє: в Україні триває наступ на демократію, на державність, на права і свободи людини і нації.
Ми вимагаємо від Президента України зробити все для недопущення вступу України в політичний чи військовий союз із Росією - лише так можна гарантувати національну безпеку нашої держави; забезпечити зміцнення державних кордонів України для запобігання проникненню міжнародного тероризму на її територію; узяти під справжній, а не декларативний контроль хід слідства у справі політичного вбивства Вячеслава Чорновола; домогтися результативного завершення слідства у справі зникнення Михайла Бойчишина; гарантувати народові, що силові структури виконуватимуть свої безпосередні обов'язки, а не перетворюватимуться на опричників у боротьбі влади з народом.
Закликаємо всі національно-демократичні, патріотичні сили до єднання, щоб захистити демократію, права і свободи українського народу, Українську державу.
Закликаємо народних депутатів України повернутися до розгляду питання про подолання вето щодо Закону про тимчасові слідчі та спеціальні комісії Верховної Ради і проголосувати за подолання вето.
Дякую.
ГОЛОВА. Спасибі. Депутат Мороз. За ним
- депутат Кармазін.
МОРОЗ О.О. Шановний Олександре Миколайовичу! Шановні депутати! Трагічна провокація в Інгульці - тяжка мітка правлячого режиму в сучасній історії України.
Перш за все хочу висловити співчуття всім, хто постраждав від рук терористів, особливо жінкам, у тому числі Вітренко.
Сьогодні ще невідомо, хто, з якою метою і які кидав вибухові пристрої в людей, але проти кого і ким ведеться тепер відстріл - відомо, досить увімкнути телевізор чи радіо, щоб одержати вичерпну відповідь.
Брудні натяки на причетність терористів до виборчого штабу Олександра Мороза красномовні. Звинувачений без суду і слідства Іванченко. До речі, сказав Землянський, що йому точно відомо, що він - організатор. Якщо точно відомо, то це може сказати той, хто призначив. Або інформація від того, хто призначав (Оплески).
Він - один із понад 700 моїх представників на місцях. Якщо в результаті слідства він виявиться винним, я перший буду вимагати для нього найсуворішого покарання. Поки що на нього заочно списують усе два ростовських наркомани. Слідство покаже, ким є насправді Іванченко, виявить його роль у подіях. Та поза всяким сумнівом, вибухівку, інструкції і гроші терористи одержували в інших штабах: з тих, що тепер пускають сльозу через українські й російські засоби масової інформації.
Не згадуватиму про тупе замовчування терористичних актів проти мого виборчого активу: убивство у Великій Лепетисі Херсонської області, стрілянину в Харкові, каліцтво у Львові чи в Луганську. Подвійна мораль стала ознакою правоохоронних органів під патронатом Леоніда Кучми. Тому нічого дивного не бачу в історії, що нагнітається тепер на радіо, телебаченні, в деяких газетах. Тепер треба чекати, очевидно, провокації проти нинішнього Президента із зрозумілими наслідками для суспільства.
Усе це вже було, згадується ще в Еклезіасті, почерк дуже знайомий. Для того щоб розправитися з лівою опозицією, у Німеччині 30-х років фашисти організували підпалення рейхстагу, звинувативши в цьому лівих. Увесь світ тоді розгледів головного організатора провокації - режим Гітлера. Самі ж німці повірили демагогії Гебельса і в результаті перенесли ще понад десять років фашистської диктатури.
Не думаю, що українське громадянство виявиться таким легковірним, піддасться пропаганді з боку бандократії та криміналітету. Вірю, що наш народ здатен побачити, кому вигідні криворізькі вибухи, хто хоче ще на п'ять років зберегти нині правлячий режим. Саме для того, щоб допомогти слідству, суспільству, щоб застерегти його від сповзання в напрямі, близькому до визначеного в президентській директиві, щоб встановити істину, і потрібно створити спеціальну слідчу комісію Верховної Ради. Сподіваюсь, що хоча б її роботі Кучма не буде перешкоджати, як це робиться щодо попередніх парламентських комісій.
Істина повинна і буде встановлена! Режим не врятують провокації, йому не допоможуть ні політичні холуї, ні людська кров, ні крокодилячі сльози! (Оплески).
ГОЛОВА. Спасибі. Депутат Кармазін. За ним - депутат Єльяшкевич.
КАРМАЗІН Ю.А. Місто-герой Одеса, Партія захисників Вітчизни. Шановні колеги! Те, що відбулося, вперше змушує нас щиро поспівчувати і Вітренко, і Марченку, і ні в чому не винним мешканцям міста Кривого Рогу, які постраждали. Те, що відбулося, змушує нас по-іншому подивитися на засоби масової інформації України, які спочатку повідомили про двох людей, які постраждали, потім повідомили про тридцятьох. Насправді ж (принаймні, я у той же вечір знав) тільки в лікарню 17 Кривого Рогу було доставлено 47 чоловік. Частина людей відмовилася від госпіталізації, вони були обстежені пізніше. Ніхто сьогодні нам про це не сказав - ні Генеральний прокурор, ні виконуючий обов'язки міністра внутрішніх справ.
Я щиро обурений (як фахівець у розслідуванні вбивств я займався цим більшу частину життя) тим, що міністр внутрішніх справ, який і у справі Чорновола поставив діагноз у той же день (і таким чином дав можливість своїм підлеглим навіть машину відпустити, і КАМАЗ, який не міг розвернутися жодного разу, поїхав, а потім після ремонту шість разів розвернувся), і тепер каже: "Особи затримані. Іншої версії взагалі розглядати немає чого" - і знову дає команду своїм підлеглим не розглядати жодних версій. Це вже злочин з боку Кравченка. Пане Генеральний прокурор, це так називається.
Тому я вважаю, що розслідувати справу треба до кінця, до логічного завершення. І коли я зараз щось вчиню, а потім скажу, що це мене Кучма надоумив, то це ще не означає, що це справді зробив Кучма. Ще треба перевірити алібі Кучми, ще треба його допитати, провести очну ставку зі мною, і ще багато чого перевірити.
І коли тут говорять, що нам відкрили якусь слідчу таємницю... Усі ці слідчі таємниці в перший же день прозвучали по радіо, по телебаченню, про них писали в газетах. Це по-перше.
По-друге, шановні, як вам не соромно - я звертаюся до Землянського, я звертаюся до представників служби охорони: ви ж весь час користуєтесь подвійною мораллю. 17 серпня я зі своїми товаришами по партії повертався з Центрвиборчкому. Мене переслідували дві машини, номер однієї я вам повідомив того ж дня. Ми сховалися в парку, вони їхали парком прямо за нами. Вийшли з машини - покинули. Того ж дня повідомив - нічого ніде, усе нормально! І з машиною незрозуміло: то номер був на "Судзукі", потім - на "Мазді". Усе нормально. Тільки через тиждень вийшли на мене з Управління служби охорони і кажуть: "То ми, може, вам охорону приставимо, за законом належить".
Скільки чоловік сьогодні супроводжує Кучму за державні кошти! А ви мені кажете, що треба оплачувати їм відрядження, платити за готель. Я не можу платити. До сьогодні я ніким ніколи не охоронявся. Я не можу платити, я не накрався. А з фонду соцзахисту... Міг би Кучму охороняти фонд соцзахисту. То ви вкрали в усього народу... Фонд соцзахисту!
Тепер я хочу звернутися до засобів масової інформації: прошу вас, відкиньте подвійну мораль, не бійтеся (не всіх же купили, як деякі газети, надавши дешевий папір), розкрийте правду людям про цей інцидент, про цей початок політичного терору в Україні.
Що спочатку було? А спочатку в залі, де зібралися, висів лозунг: "Отдадим свои голоса за Кучму!". Його повісили бритоголові молодчики. Так було чи ні, Малолітко? Так було. Чому ж ви не кажете правду?
А далі що було? А далі почали знімати цей лозунг. Міліція почала втручатися, щоб не знімали, тобто сприяла провокації.
Висіли ще інші провокаційні лозунги. Я не хочу про них казати. Чому сьогодні не говорять про Жовті Води, де вже була висловлена погроза підірвати Вітренко? У Жовтих Водах була перша погроза, там підкинули записку. І все. Знову відкинули. Чому не говорять, що на управління охорони хотіли фактично нацькувати цих людей і міліціонерів, потім сказавши, що це управління охорони? Хоча управління охорони саме кваліфіковано спрацювало б.
Нам, законодавцям, треба зробити так, щоб Управління державної охорони зовсім по-іншому працювало. Воно працює тільки в Києві, воно не має своїх підрозділів на місцях. Туди можуть відрядити людину - і все.
Справа в тому, що ми, розірвавши колишнє дев'яте управління, зробили величезну дурницю і навіть тепер ще не розуміємо, що ми зробили. Вони приїжджають туди, але без транспорту, без нічого, а Служба безпеки собі існує окремо тільки для того, щоб потім записати касету на телебаченні, переписати, викликати з телевійних каналів.
Юрію Володимировичу, я кажу вам, як це в Одесі роблять, як в інших місцях. Тільки виступив політик по телебаченню - Служба безпеки забирає касету. Для чого ви це робите? Це ви щиро відповіли Морозу на запитання? Ви не щиро відповіли.
Тому, шановні друзі, поки ми не подолаємо вето на Закон про тимчасові слідчі та спеціальні комісії, поки ми тут не розберемося (в мене повністю все відслідковано щодо Кривого Рогу, кожний крок: що було перед цим і що передувало провокації, як вона готувалася), ми не відповімо на запитання, що хотіли зробити люди, які вчинили замах. Вони відразу сказали: "Ми хотіли вбити". Я у своєму житті ще з таким не зустрічався. Можливо, це буде перший випадок, який мене навчить.
Я закликаю народ України, закликаю всіх народних депутатів бути пильними. В Україні розпочато і продовжується кримінальний терор - просто на іншому вже злеті.
Дякую за увагу (Оплески).
ГОЛОВА. Депутат Єльяшкевич.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! До сих пор работники силовых структур до конца не осознали, что все-таки произошло в Кривом Роге. Возбуждены уголовные дела. Да, по тем статьям, по которым они действительно должны быть возбуждены. Но покушались не только на кандидата в Президенты, на народных депутатов, государственных деятелей. Покушались на украинский народ. Хотели запугать граждан, чтобы они больше не посещали мероприятий, связанных с избирательной кампанией. Кто после того, когда стало ясно, что силовые структуры никому не в состоянии обеспечить безопасность, пойдет на встречи с кандидатами в Президенты Украины? Понятно, кому это выгодно.
После того что произошло, здесь, в этом зале, должен был сидеть человек, который отвечает за все, что происходит в стране, и который руководит непосредственно силовыми структурами, - гарант Конституции. Совершен не просто террористический акт. Это не простая диверсия, это начало террора против собственного народа.
Руководителей силовых структур тоже нет на месте. Они давным-давно должны были бы уйти в отставку - после первых же убийств народных депутатов, после нераскрытых преступлений, о которых говорит вся страна. Но они, люди, отвечающие за безопасность (а это и Горбулин, и председатель СБУ Деркач, и руководитель МВД Кравченко), получают только ордена. И если Верховная Рада рекомендовала Президенту снять их с занимаемых должностей, ответ на рекомендацию Верховной Рады был немедленным: их наградили, их повысили в званиях.
Уважаемые коллеги! Что же у нас происходит? Если ищут преступника, так называемого Иванченко, то, по крайней мере, должны были бы показать его портрет по всем телевизионным каналам, чтобы его можно было найти. А если его нет в живых или если он куплен теми же хищниками, о которых сегодня шла речь... А они и мне предлагают, и другим предлагают все, что у них есть и заработано нечестным путем.
Поэтому, уважаемые коллеги, давайте наберемся гражданской смелости, давайте наберемся гражданского мужества. Мы должны обеспечить конституционные права граждан.
И мне совершенно непонятна сегодняшняя позиция, о которой мы услышали из уст представителя прогрессивных социалистов. То, что случилось, - это только начало. Необходима следственная комиссия. Она необходима потому, что угроза кандидатам в Президенты еще существует, и еще неизвестно, кто является реальным заказчиком произошедшего.
Я обращаюсь к прогрессивным социалистам. Покушались не только на кандидата в Президенты и на ваших коллег. Покушались на избирателей, покушались на украинский народ, покушались на демократию. И поэтому мы сегодня должны рассматривать этот вопрос вне зависимости от того, присутствуют в зале все пострадавшие или нет. Потому что мы - Верховная Рада, мы - законодательный орган и мы отвечаем перед избирателями за то, чтобы они могли спокойно жить, спокойно трудиться и выбирать себе руководство страны.
Сегодня мы увидели очередной фарс наших силовых структур. И если в ближайшие дни не услышим об уходе с занимаемых должностей руководителей силовых структур, то, я убежден, это значит, что заказчики оттуда. Потому что иначе невозможно обяснить присутствие там людей, которые по меньшей мере не могут справиться с элементарным выполнением своих обязанностей. Чем они занимаются, кого находят, кого сажают в тюрьмы? Они боятся создания следственной комиссии, потому что как только она будет создана, как только ей предоставят соответствующие права (мы должны преодолеть вето), то станет ясно, кто же является истинным заказчиком произошедшего в Кривом Роге.
Уважаемые коллеги! Я еще и еще раз прошу проголосовать за преодоление президентского вето на Закон о временных следственных и специальных комиссиях Верховной Рады. Мы должны добиться того, чтобы каждый гражданин Украины чувствовал себя защищенным.
Уважаемые поборники Регламента! Речь идет о серьезных вещах. В нашей стране бросают гранаты в собственный народ! Уважаемые коллеги! Никто иной, кроме нас, не в состоянии защитить наших сограждан. Не для того они нас избирали, чтобы потом у них были оторваны ноги, чтобы потом страдало их здоровье, чтобы они боялись.
Уважаемые коллеги! Я еще и еще раз взываю к вашей совести, к вашему гражданскому мужеству: мы - тот бастион, который является последним, и давайте принимать решения, которые могут не нравиться правящему клану, но решения, которые необходимы нашему народу.
Спасибо (Оплески).
ГОЛОВА. Шановні колеги! У нас записано ще сім депутатів. Ми домовлялися за шістьох. Тому є пропозиція надати слово депутату Омельченку і на цьому завершити.
Будь ласка.
ОМЕЛЬЧЕНКО Г.О., член Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю і корупцією (виборчий округ
146, Полтавська область). Шановний Олександре Миколайовичу! Шановні колеги! Я зачитаю вам декілька слів із того, що було надруковано мною ще 3 червня 1997 року в газеті "Голос України": "Як засвідчує історія, правителі, які не спроможні керувати державою, вивести з соціально-економічної і політичної кризи та забезпечити народу нормальне життя, заради свого врятування і збереження влади, як правило, ідуть на прямі порушення Конституції та встановлення різноманітних форм диктаторських авторитарних режимів". Це було надруковано ще 3 червня 1997 року.
Те, що відбувається тепер, навіть важко уявити у найстрашнішому сні. Учора на нараді керівників депутатських груп і фракцій я сказав: "Так, ми володіємо інформацією (на неї повинні відреагувати силові структури, представники яких присутні тут, але не реагують!), що після цього терористичного акту може статися ще один терористичний акт з людськими жертвами. Після цього в порушення Конституції указом Президента буде введений надзвичайний стан, перенесені вибори, а за цей час буде зроблено все, щоб знищити в Україні демократію і парламентаризм".
Я нагадаю по пам'яті вчорашню фразу, сказану Президентом України Кучмою: "Цей терористичний акт направлений на політичну дестабілізацію і, можливо, зрив виборів". Це слова Президента Кучми.
Як працюють наші правоохоронні органи, як захищають конституційні права громадян, народних депутатів, кандидатів у Президенти, ви вже всі переконалися.
Тут виступав (боляче говорити це слово) мій колега перший заступник голови Служби безпеки Юрій Володимирович Землянський. Пане Юрію! Коли курсанти першого курсу прочитали ваше інтерв'ю про ці таємні ваші довідки, то вони хотіли написати заяви й піти з Академії Служби безпеки. А ви пояснюєте, що це була перевірка "на предмет утечки информации". То я вам подарую ще одну таку "утечку информации", яка підписана заступником керівника оперативно-технічного відділу (прізвище не наводиться), з резолюціями. Це той технічний відділ, який здійснює таємні прослуховування, аудіо- і відеозаписи. Одна фраза: "У ході пошуку отримано інформацію щодо ставлення Соціал-демократичного союзу України до політичної та економічної діяльності Президента України та його команди". Під грифом уже не "цілком таємно", як перший документ, а "для службового користування".
Юрію Володимировичу, давайте організуємо "круглий стіл" у прямому ефірі, і група депутатів-офіцерів сяде з вами і з деякими такими ж горе-керівниками, як ви, і ми поговоримо, у що перетворена Служба безпеки України окремими керівниками. Ви покриваєте злочинну діяльність високих посадових осіб типу Лазаренка і йому подібних.
Шановні колеги! Я не бачу тут Генерального прокурора, тому прошу... А, є, слава Богу.
Михайле Олексійовичу, я прошу вас вивчити напам'ять статтю 121 Кримінальнопроцесуального кодексу України (ви недавно говорили про таємницю слідства), щоб, вибачте, не вводити в оману депутатів і журналістів, які не є юристами. Не можуть розголошувати таємницю слідства і несуть відповідальність лише свідок, потерпілий, цивільний відповідач, позивач, експерт і так далі, тобто особи, які брали участь у виконанні слідчих дій і які письмово попереджені слідчим про нерозголошення таємниці розслідування. А коли депутат у своєму депутатському зверненні і запиті викладає конкретні факти, інформацію про неправомірну діяльність високих посадових осіб і говорить про це публічно, то він не розголошує таємницю слідства. Вам як Генеральному прокуророві це потрібно знати.
І на завершення. Шановні колеги! Сьогодні Верховна Рада України - це останній острівець свободи і демократії в Україні, острівець збереження української державності. Правильно сказав Єльяшкевич: гранати кидали не в кандидата у Президенти чи в депутатів, гранати кидали в український народ, в українську державність і в нашу народну демократію. І тому лише Верховна Рада повинна дати цьому відсіч і політичну оцінку. А відправляти їх, цих горе-керівників правоохоронних органів, черговий раз у відставку не потрібно. Після 31 жовтня на лаві підсудних будуть сидіти не ті, хто розікрав Українську державу, а ті, хто покривав,
- шановні керівники і МВС, і Служби безпеки, і Генеральної прокуратури.
Дякую за увагу (Оплески).
ГОЛОВА. Шановні колеги! Від фракцій ще хочуть виступити сім депутатів. Давайте завершимо питання і зробимо перерву. Надамо цим людям по три хвилини - і завершуємо.
Депутат Сирота. За ним - депутат Кириленко.
А потім нам треба проголосувати за подолання вето на Закон про тимчасові слідчі та спеціальні комісії.
Будь ласка.
СИРОТА М.Д., член Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (виборчий округ
200, Черкаська область). Шановні народні депутати! Шановний Голово! Перш за все наша фракція хотіла б висловити співчуття і Наталії Вітренко, і Володимирові Марченку. Ми зовсім не поділяємо їх позицій, але вважаємо недопустимим розправлятися з політичною опозицією гранатами.
Ви всі знаєте, що це не перший випадок терористичних дій, згадайте вбитих народних депутатів Гетьмана, Щербаня, згадайте смерть Чорновола, журналістів, інших. І ми тоді обмежилися тільки співчуттями. Це питання сьогодні треба було розглядати в присутності Вітренко й Марченка, якщо ми хочемо з'ясувати істину. Чому ми не розглядаємо його в їхній присутності? Тому, що нам не цікава боротьба з тероризмом, нам цікаво використати ідеї тероризму і його результати у своїх політичних передвиборних кампаніях.
Але тероризм сьогодні є більшою загрозою для України, ніж економічна криза. І ми не повинні розпалювати все це й остаточно розколювати суспільство. Ми повинні, дорогі наші колеги, спробувати перший раз знайти - у нас є унікальна можливість - не тільки виконавців, а й замовників.
Давайте, дорогі друзі, не вказувати однозначно пальцем, що для вас уже і без суду і слідства зрозуміло, хто винен, і для інших зрозуміло, хто винен. А якщо ми будуємо, намагаємося з паном Моісеєнком побудувати правову державу, то давайте разом із правоохоронними органами доведемо справу до суду, а самі оголосимо мораторій на антилюдські методи спекуляції на результатах тероризму і проведення своїх кандидатів у Президенти з допомогою "чорних" технологій.
Одумайтеся! Давайте створимо спеціальну комісію і разом із правоохоронними органами доведемо справу до суду і за результатами суду скажемо, хто винен чи ні.
Якщо ж ви проти цього, то ваші, вибачайте, блюзнірські розмови на теми про захист депутатів місцевих органів самоврядування ніц не варті. Тому що ні їх, ні вас, ні нас гранати не захистять. Потрібна побудова правової держави і правового громадянського суспільства. А вона йде не через звинувачення, вона може йти тільки через суд - так, як це робиться.
Тому, пане Моісеєнко, я закликаю вас не влаштовувати тут протистояння, а довести справу до суду, бо ви хочете використати слідчі комісії для політичних розборок, а не для побудови демократичного суспільства. І ніде слідчі комісії не приводили до побудови демократичної держави.
Дякую за увагу (Шум у залі).
ГОЛОВА. Шановні колеги, одну хвилиночку! Михайле Дмитровичу, не треба такого натиску. Антилюдський терор ведеться проти виборців командою нинішнього Президента й тими, хто вперше прийшов сьогодні на засідання. Людей тероризують сьогодні. Зібралася група мародерів (і ви серед них сидите), які вас фінансують.
Слово надається депутату Кириленку. За ним - депутат Ніколаєнко. Будь ласка.
КИРИЛЕНКО В.А., секретар Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, НРУ). Фракція Народного руху України. Фракція Народного руху України так само зробила для себе декілька важливих висновків із цих подій.
Перший висновок полягає в тому, що ця подія для теперішньої України є закономірною. Справді, якщо подивитися весь розвиток нашої країни за останні п'ять років, та й не тільки п'ять, останні вісім років узяти, то ми побачимо, що теракт проти кандидата в Президенти - це закономірний результат нашого тупцювання на місці, нашої нездатності зробити вибір між Європою і Азією, між конкурентною економікою і клановим капіталізмом, між справжньою європейською демократією і натяками на демократію, які межують із авторитаризмом. Тобто хотіли Латинської Америки - ми її всі з вами і отримали. Ось вам уже теракти проти кандидата в Президенти, ось вам результати тієї політики, яка має місце останнім часом. І дай Боже, щоб цей теракт був останній. Тому, обговорюючи такі справи, треба називати речі своїми іменами.
Другий висновок полягає в тому, що протистояння, яке є всередині лівого табору, неминуче позначається на загальнополітичній ситуації в країні. Оскільки внаслідок таких дій, як теракт у Кривому Розі, страждають невинні люди, які приходять на зустрічі, ми повинні говорити про ці речі і вважаємо це своїм обов'язком.
Неминуче протистояння, яке культивувалося і в цьому залі, і поза цим залом між Морозом і Вітренко, між Симоненком і Вітренко та іншими лівими кандидатами і вийшло за межі, не могло не призвести саме до таких подій, які мали місце 2 жовтня. Тобто ліва опозиція, незважаючи на всі її заяви, розпочала самопоїдання, яке відбивається на абсолютно невинних виборцях. Мороз поїдає Вітренко, Вітренко поїдає Мороза.
Навіть якщо припустити, що до цього теракту причетні люди з оточення Кучми, то це коло просто розширюється. І тоді колишні комуністи, які тепер сидять під синьо-жовтим прапором, поїдають тих, які поки що носять на лацканах червоні прапори. І від цього знову страждають виборці й ті люди, які не можуть зробити правильний вибір.
І висновок третій, найбільш важливий для фракції Руху. Обидва так звані виконавці є громадянами Російської Федерації. Гранату, яку вони купили, виявляється, ще в 1992 році, теж привезли з Російської Федерації через кордон незалежної України, незважаючи на те, що на Кавказі почалася нова війна і гранат там дуже багато, і не тільки РГД-5, і на те, що кандидатів у нас не один, а аж п'ятнадцять.
Тому висновком обговорення цієї справи, на думку нашої фракції, повинно бути також і те, що силові міністри - не заступники, а силові міністри - зберуться разом з усіма кандидатами в Президенти і опрацюють заходи, необхідні для забезпечення безпеки не тільки кандидатів (зрештою, це справа десята), а всіх виборців, які протягом останнього місяця будуть ходити на зустрічі з кандидатами. І тоді це наше обговорення дасть хоч якийсь позитивний результат.
Дякую.
ГОЛОВА. Депутат Ніколаєнко.
Шановні колеги! Я розумію, що ви втомилися. Ми на цьому будемо завершувати. Це - останній виступ.
НІКОЛАЄНКО С.М. Шановні народні депутати! Шановний Олександре Миколайовичу! Минулого суботнього вечора мені довелося в колі друзів відзначати ювілей одного чоловіка. І коли я подивився інформацію про ту ганебну подію, яка сталася в Кривому Розі, де було підірвано багато людей, в тому числі нашого товариша Вітренко, це, звичайно, мене вразило. Але я там сказав: завтра скажуть, що це організував Мороз або Симоненко. Мені не повірили. Ми навіть заспорили. І коли вранці я почув... (Шум у залі).
Я просив би рухівців... Я ж не можу виступати. Василю! Олександре!
І коли я почув про це... Я вам скажу, люди були просто шоковані, бо я як у воду дивився. До цього вела проста логіка подій, постійні "наїзди" з боку партії влади на всіх непокірних кандидатів, в тому числі й Олександра Мороза за його рішучість у боротьбі з мафіозними кланами.
Згадайте: навіть горезвісного Рабиновича притягнули в Україну для того, щоб він тут судився з Морозом. І "сім'я" йому вже пробачила всі гріхи, тільки б він попрацював тут на партію влади.
Згадайте скільки бруду вилито з телеекранів на всіх тут присутніх, мільйонні тиражі підлих анонімних листівок на чесних людей! Але це не спрацьовує. Люди навчилися розрізняти брехню - і популярність лівих кандидатів зростає, в тому числі і Мороза. Тим більше "канівська четвірка" мусила визначитися, потрібно було щось робити.
Наступного дня після замаху таке закрутилося! "Інтер", а затим долганівські "Сім днів" винесли суровий вердикт - Мороз організував замах на вбивство, його довірена особа з Кривого Рогу дала гранати терористам.
Я розмовляв з працівниками Служби безпеки. Вони чітко кажуть: ця довірена особа або вже зарита метрів на тридцять, щоб ніхто не знайшов, або сидить десь у сусідній країні і чекає, чим це закінчиться. Навіщо Морозу був цей замах?! Навіщо було кидати бомбу у Вітренко?! Навіщо було калічити людей?! Вітренко - не конкурент! Вона має свій електорат, у Мороза є свій електорат. Але груба, примітивна провокація все-таки відбулася. Навіть діти звернули увагу, як бомбомети спокійно, з охотою здалися міліції; як швидко дали відомості про керівника операції.
Вас не здивувало те, що терористи сидять у міліцейському слідчому ізоляторі? Де вони мусять сидіти? СБУ мусила з ними працювати.
Сьогодні адвокати поїхали до Кривого Рогу. Слідчого, який має дати дозвіл на спілкування з потерпілими, немає.
Кому вигідна ця провокація? Я вважаю, перш за все вона вигідна штабу Кучми. (Лунає дзвінок головуючого). Олександре Миколайовичу! У мене 20 секунд забрали ці люди.
Я хочу сказати, що тупості цих провокаторів дивуються навіть представники ОБСЄ, кореспонденти Бі-бі-сі, "Свободи", не кажучи вже про наших людей.
Ще одна красномовна деталь. За кілька тижнів до провокації до Києва прибула спецгрупа російських політологівіміджмейкерів з політичних скандалів, спеціалістів провокацій. Я назву товаришу Землянському адресу: місто Київ, вулиця Паньківська. Поцікавтеся, може, і вони бомби привезли. Те, що терористи, які кидали гранати у Вітренко, приїхали з Росії... (Шум у залі). Не треба шуміти! Я не проти Росії, я проти тих, хто сьогодні об'єднався на мафіозних кримінальних засадах інтернаціональної мафії. І те, що вже вчора канал ГРТ встиг винести вердикт, хто винуватий, свідчить про причетність спецслужб до цієї провокації.
Є один висновок, який найбільше тривожить мене: влада, спецслужби, керовані мафіозними кланами, зробили крок до масового терору, до громадянської війни, продемонстрували, що не зупиняться ні перед чим, аби лише залишитися при владі.
На двох кандидатів уже зробили замах. Постраждала Вітренко, морально постраждав Мороз. Але ж хто наступний? Наступний постріл може бути прицільним, і я думаю, що сьогодні під загрозою всі кандидати. Якщо всі чесні люди, незалежно від того, чи праві вони, чи ліві, не об'єднаються, і ми не зупинимо те, що діється в нашій Україні, народ нам цього не простить! (Оплески).
ГОЛОВА. Шановні друзі! Я думаю, що питання абсолютно зрозуміле. Думаю, що всі - і доповідачі, і ті, хто ставив запитання, і ті, хто виступав, - сходяться на одному: сьогодні в країні, дійсно, чиняться протиправні дії з боку правоохоронних органів, органів безпеки. А конкретних результатів, заходів протидії не видно.
Ні одна справа, пов'язана з убивствами народних депутатів, із різними терактами, не розкрита. Недавно Олійника і його водія вбили - і сьогодні про нього вже ніхто не говорить. Загинули начальник ПівденноЗахідної залізниці та його водій - і наче не було цього випадку! Тут затьмарило очі одне - Мороза впіймали, розумієте, - і давайте терзати.
Ви подивіться, будь ласка, хто в тій команді зібрався! Ми всіх їх знаємо поіменно! Ви подивіться, хто зараз з'явився новий на телебаченні і як поливають брудом Верховну Раду - вищий законодавчий орган, хто звинувачує Верховну Раду кожного дня з ранку до вечора!
Верховна Рада дванадцятого скликання була не така; тринадцятого скликання Верховна Рада не така і керівництво не таке; чотирнадцяте скликання - знову не така Верховна Рада! Та звідки ж нам привезуть нову Верховну Раду?! З кого її обирати?!
Шановні друзі! Я думаю, сьогодні ми розглядаємо питання далеко не просте. Ми розглядаємо це питання сьогодні, коли на нашу елементарну демократію дійсно вже зроблено наїзд, і наїзд абсолютно свідомий. Свідомий, тому що розуміють, що ту "четвірку" і тих кандидатів у Президенти, які з цього залу, народ висунув і хоче обрати одного з них. Безперечно, це не влаштовує. Не влаштовує і те керівництво, яке сьогодні очолює державу в особі Президента, і, мабуть, тих силовиків, які є зброєносцями.
Що це таке? Верховна Рада розглядає таке питання - питання тероризму. Приходить одна людина - Генеральний прокурор. Він розуміє це! Де ж міністр внутрішніх справ, де голова СБУ, де керівник служби охорони, де інші? Міністра охорони здоров'я було запрошено. Богатирьова, що, прийшла? А, може, є питання щодо стану здоров'я наших колег депутатів. Теж вона проводить великий захід і дає відповідь: у мене о 9.30 захід, буде мій перший заступник. Хто дає право цим міністрам не з'являтися в сесійному залі, коли депутати цього вимагають?! Це відгомін того, що коли три тижні тому я з дозволу Погоджувальної ради запросив керівників силових структур, з'явився один Генеральний прокурор. Ні міністр оборони, ні міністр внутрішніх справ, ні голова СБУ не прийшли. Навіть Азаров уже не з'являється. Він теж став великим генералом.
Шановні друзі! Я думаю, що тут білими нитками по чорному шиється все. І нам це зрозуміло. Сьогодні хочуть залякати не Вітренко чи Мороза, чи Ткаченка. Сьогодні залякують тих людей, які повинні прийти на вибори. Сьогодні хочуть вбити їм у голову: як ви не голосуйте, а ми його переоберемо. Та не може цього бути!
Коли я виступав у Кіровограді в залі, де були присутні півтори тисячі людей, пролунав простенький лозунг: "Жодного голосу за Кучму - і ніякої фальсифікації!" Зал вибухнув аплодисментами.
Сьогодні ми з вами повинні зрозуміти цих людей. Вони аплодують демократії, нам з вами. Вони хочуть аплодувати правді, а не насильству. Ви подивіться, хто сьогодні вперше з'явився в цьому залі. Раніше тут вони не з'являлися. Вони зайняті. З яким апломбом виступив сьогодні Сирота, керівник фракції! Мені жаль Михайла Дмитровича. Він розумна людина, і мені жаль, що його використовують не за призначенням, не за його розумом.
Шановні друзі! Сьогодні ми розглядаємо складне питання. Сьогодні - відповідальний дзвінок на адресу кожного з нас як народного депутата, на адресу всього українського народу. І якщо Верховна Рада не вживе рішучих заходів, повірте мені, це стане початком того, про що говорили багато з вас з цієї трибуни.
Тому я просив би, щоб ми з вами затвердили склад тимчасової слідчої комісії і подолали вето на Закон про тимчасові слідчі та спеціальні комісії стосовно функціональних обов'язків тимчасових комісій, які утворює Верховна Рада.
У вас на руках є проект постанови. Я просив би, шановні друзі, прийняти його за основу. Прошу підтримати. Голосуємо за основу проект Постанови про створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для розслідування обставин здійснення замаху на життя народного депутата України, кандидата в Президенти України Вітренко, народного депутата Марченка та інших громадян України. Голосуємо за основу!
"За" - 301.
Прийнято. Спасибі.
Вноситься пропозиція від фракції Руху замість депутата Іщенка ввести до складу комісії депутата Червонія. Ще є пропозиції? Слово надається Олександру Івановичу Ємцю. Будь ласка.
ЄМЕЦЬ О.І. Мене, правда, трошки зацікавило, чому саме колега Гавриш, який виступає проти прийняття Закону про тимчасові слідчі та спеціальні комісії, вносить пропозицію про створення спеціальної слідчої комісії?
А що стосується самого тексту проекту постанови, то оскільки у нас є депутат, який обраний від цього округу, ми пропонуємо замість Біласа включити до списку депутата Олександра Жира.
ГОЛОВА. Депутати не заперечують. Замість Саса - Ющика від соцфракції. Депутат Єльяшкевич. Будь ласка.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! Я предлагаю ввести в состав комиссии депутата Пустовойтова. Это депутат от этого конкретного округа. Он знает реальную ситуацию, является заместителем председателя нашей Временной специальной комиссии по вопросам обеспечения избирательных прав граждан. Таким образом мы будем рассматривать эти проблемы в комплексе.
ГОЛОВА. Приймається. Депутат Чиж. Будь ласка.
ЧИЖ І.С. Дякую. Олександре Миколайовичу! Шановні колеги! У мене є така пропозиція. Оскільки Президент свого часу заявив, що він дав вказівку всім міністерствам ніяких слідчих комісій Верховної Ради не визнавати, з ними не співпрацювати, то я просив би після списку, який подається в проекті постанови, записати: "Звернутися до Президента України з пропозицією дати спеціальні доручення силовим структурам, відомствам, міністерствам щодо повного і всебічного сприяння діяльності тимчасової слідчої комісії Верховної Ради". І пропоную головою цієї комісії обрати Олександра Жира.
ГОЛОВА. Немає інших думок? Є. Депутат Удовенко. Будь ласка.
УДОВЕНКО Г.Й. Шановний Олександре Миколайовичу! У нас, у фракції Руху, у справах тероризму спеціалізується Олена Бондаренко. То ми пропонуємо замість депутата Григорович, яка займається виключно дитячими і сімейними питаннями, ввести її до складу комісії.
ГОЛОВА. А проти кого в Бондаренко тероризм? Вона така мила жінка... Приймається.
Депутат Савенко. Будь ласка.
САВЕНКО М.М. Спасибо. Александр Николаевич! Есть заявление фракции, которое мы зачитали. Я не понимаю, кто включил Стоженко в этот список? Решение фракции было однозначным: наша фракция в этой комиссии не участвует, и мы просим исключить Стоженко из состава этой комиссии.
ГОЛОВА. Заперечень немає. Ще є зауваження? У цілому голосуємо? З поправками і пропозиціями Чижа і з пропозицією Єльяшкевича стосовно Пустовойтова голосуємо проект постанови в цілому.
"За" - 299.
Спасибі.
----------
Тепер голосуємо за подолання вето на Закон про тимчасові слідчі та спеціальні комісії Верховної Ради. Прошу підтримати. Голосуємо у звичайному режимі. Ми повинні дати можливість, щоб ця комісія й інші працювали.
"За" - 283.
Шановні колеги! 35 депутатів не голосують. Я прошу проголосувати у звичайному режимі. Ну давайте дамо можливість комісії повноцінно працювати. У сінях гуляють люди... Голосуємо за подолання вето. Голосуємо. Романе Петровичу, підтримуйте!
"За" - 285.
Оголошується перерва на 30 хвилин.
(П і с л я п е р е р в и)
ГОЛОВА. Запросіть депутатів до залу. Розглядається проект Звернення Верховної Ради України до українського народу.
Слово надається голові комітету Чижу Івану Сергійовичу.
ЧИЖ І.С. Дякую, Олександре Миколайовичу. Фракція соціалістів і селян (Лівий центр). Шановні колеги! Щойно в цій сесійній залі ми розглядали надзвичайно важливі питання. Це лише фрагмент системи загального беззаконня, яке, на жаль, чиниться в нашій державі в період виборчої кампанії.
Я щойно мав зустріч із членами Моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи Тюно Келеном і Ханною Северенсон, які є одночасно і доповідачами по Україні. Я передав їм усі матеріали, що стосуються порушень чинного законодавства щодо інформаційної сфери. I мене просто вразив такий факт (він вразив і наших колег з Ради Європи). Я нагадав їм, що 16 червня Верховна Рада прийняла звернення до європейських парламентських структур з приводу деяких тривожних тенденцій у політичній ситуації як застереження, яке я їм передав. А вони не мають цього документа! Це свідчить, що заблокована навіть передача дипломатичними каналами документів - рішень Верховної Ради, і вони не доходять до адресатів - до європейських чи світових структур, якщо Верховна Рада звертається до них. Це теж свідчення того, що, як мовиться, явочним порядком чинна влада (поки що чинна влада) творить в Україні закрите суспільство, за моделлю якого стоїть намагання зробити режим особистої влади конкретних людей.
Я завжди порівнюю нинішню передвиборну ситуацію з ситуацією перед виборами 1994 року. Тут у залі присутній Леонід Макарович Кравчук. I як би хто не ставився до його політичних переконань (я є опонент, особливо стосовно псевдоринкових моделей), але ті методи, які застосовувалися тоді, і сьогоднішні не йдуть ні в яке порівняння.
Ми за ознаками так званого демократизму відкинуті на багато-багато літ назад. Я вже один раз казав і сьогодні повторю: нинішня влада по відношенню до демократії чинить злочин стократ більший навіть у порівнянні з тими часами, які дуже критикуються й вважаються породженням пекла, коли була монопартійна система. Чому? Та тому, що тоді керівна і спрямовуюча роль конкретної партії була зафіксована конституційно, й інститути влади діяли в рамках чинної Конституції.
Сьогодні ж Конституція і закони України виписують прямо протилежні напрями, ніж те, що вчиняє чинна влада. В Конституції записано: свобода слова, свобода використовувати і поширювати інформацію на свій вибір. Реально ж конкретна ситуація і конкретні дії влади - застосування силових методів, залучення всіх виконавчих структур, підпорядкування їх, обмеження прав і свобод - це прямо суперечить Конституції і законам України. Це злочинно, за це хтось має нести відповідальність.
У зв'язку з цим я дякую Голові Верховної Ради та керівникам фракцій і комітетів, які на нараді підтримали мою пропозицію про те, що Верховна Рада в цей дуже серйозний час дуже непростого й іноді навіть небезпечного розвитку подій, особливо пов'язаних з терактом з використанням піротехніки щодо людей у Кривому Розі, має прийняти звернення до українського народу.
Я його зачитаю, це звернення порівняно недовге, і конкретний, короткий проект постанови до нього додається.
"Шановні співвітчизники!
Верховна Рада України в цей відповідальний час, коли вирішується майбутнє держави, доля України, доля кожного громадянина, звертається до вас, до вашого розуму, до вашої свідомості, до вашого серця.
Політична ситуація в країні свідчить: майбутнє України як суверенної правової держави - під загрозою.
Сьогодні як ніколи необхідно відключитися від теле-, радіо- і газетних картинок про маревні здобутки і відверто подивитися на наші реалії.
Протягом п'яти років під гаслами проведення реформ підступно знищуються соціально-економічні надбання народу, згортаються гарантовані Конституцією України права і свободи, грабується і руйнується держава.
Практично зупинено промислове виробництво, розвалюється сільське господарство, гинуть наука і культура, навально наступає кримінальна злочинність. За рівнем валового національного продукту на душу населення Україна впритул наблизилася до групи країн з найнижчими у світі доходами, а більшість наших громадян опустилася нижче межі бідності.
Маючи багатомільярдну заборгованість з виплати й так принизливо мізерних зарплат і пенсій, керівництво держави випрохало за рубежем та розтринькало таку суму кредитів, що проведення власної внутрішньої і зовнішньої політики стає просто проблематичним. Борговий зашморг, який накинули на Україну нинішні правителі, душить злиднями, серйозно загрожує національній безпеці. Вже зараз державний внутрішній та зовнішній борг України становить половину всього валового внутрішнього продукту і у 2,6 раза перевищує розмір Державного бюджету України на 1999 рік. Проте ніхто переконливо так і не сказав людям, куди поділися ці запозичення і яка доля чекає Україну, її народ уже найближчим часом.
Така ситуація не виникла сама собою. Насамперед - це наслідок фактичного самоусунення Президента України Кучми і керованих ним органів виконавчої влади від управління соціально-економічними процесами, відсутності в їх діях розпорядливості та загальноусвідомлених орієнтирів, які б відповідали інтересам усього народу України. Невипадково Кучма в інтерв'ю газеті "Комсомольская правда" заявив, що він - противник концепції вироблення Україною власної економічної політики.
Погляньте на наші міста і навіть села: маркети, супермаркети, інофірми, макдональдси, нічні клуби, жах-кіно, коледжі - скрізь засилля чужого. Де ж наше, українське?
Натомість - безпідставні політичні амбіції, тотальне приниження гідності нації і народу, наполегливі спроби радикалізації суспільства за принципом "розподіляй і володарюй", культивування середовища, сприятливого для авантюрних, жадібних до влади політиків, для адміністративної сваволі і корумпованості, інших руйнівних явищ.
Прикриваючись словами турботи про народ, Кучма та його найближче оточення, по суті, воюють з народом задля власних вузькокорисливих цілей, прирікаючи його на злидні та вимирання. У жодній країні світу немає прикладів, коли б гарант Конституції постійно порушував її, примітивно виправдовуючи правомірність таких порушень.
З наближенням президентських виборів олігархічно- чиновницький авантюризм, спрямований на повернення тоталітарного режиму при встановленні безконтрольної влади виконавчих органів, набрав особливо цинічних форм. Зухвало ігнорується чинне законодавство, нерідко безпідставними вето блокуються нові закони, особливо соціальноекономічного спрямування. Кабінет Міністрів України фактично самоусунувся від своїх прямих обов'язків і все більше перетворюється в орган політичного забезпечення особистої влади нинішнього Президента та незаконного збагачення окремих осіб. Ряд керівників виконавчих структур розгорнули боротьбу проти представницьких органів, перенацілюючи на них негативні емоції суспільства, аби приховати свою вину перед співвітчизниками.
Діючий Президент і одночасно кандидат у Президенти України та його оточення, по суті, розв'язали неоголошену війну проти Верховної Ради України. І це теж невипадково. Адже парламент - це представники всіх верств населення України. І хоча Верховна Рада не колектив політичних однодумців, але за самою природою парламентаризму є фактично єдиним серед державних органів, який прагне зупинити розруху і зловживання. Чи не тому кожний публічний виступ Президента, крім самовихвалянь, нині містить безпідставно грубі звинувачення, а то й погрози на адресу Верховної Ради України?
Оскільки народні депутати сьогодні чи не єдині, хто має можливість говорити правду, тому не випадково так зухвало організована інформаційна блокада Верховної Ради України. Узурпувавши більшість засобів масової інформації, в тому числі й загальнодержавні радіо- та телеканали, здійснюючи нечувано брудний тиск на незаангажовані видання, залякуючи і шантажуючи журналістів, владні виконавчі структури примушують їх зводити наклепи на вищий законодавчий орган і безпідставно вихваляти лише нинішнього Президента України.
Усе це - перші кроки до державного перевороту, мета якого, зробивши ставку на страх, покірливість та необізнаність знедолених людей, будь-яким чином добитися повторного обрання Кучми на пост Президента України, встановити його одноосібне правління, а отже, диктатуру кланово-олігархічної бюрократії, освятивши це ще й зміною Конституції України.
У державі йдуть такі процеси, які прямо ведуть до диктатури. Це стосується, зокрема, провокації у Кривому Розі, де застосовано зброю, потерпіли невинні люди і кандидат у Президенти України Вітренко. Ця провокація, цілком очевидно, спрямована і проти кандидата у Президенти України Мороза.
Якщо зважити, що до цього часу не розкриті десятки кримінальних злочинів щодо політичних і державних діячів, народних депутатів України М'ясковського, Драгомарецького, Гетьмана, Чорновола, Щербаня та багатьох інших, видається цілком очевидним політичне замовлення провокації в Кривому Розі. Комусь дуже хочеться усунути конкурентів і зробити так, аби під час виборів страх переміг совість.
Верховна Рада України звертається до громадян України із закликом не піддаватися на провокації і погрози, сказати "ні!" будьякому тиску і 31 жовтня на виборчих дільницях рішуче висловитися проти продовження політики розорення держави, злидарювання народу.
Дорогі співвітчизники! Ті, хто вас залякує, самі бояться завтрашнього дня. Мужньо, свідомо, гідно, за велінням совісті зробіть вибір свого народного Президента.
Віримо, що народ України, який заслуговує кращого життя, користуючись своїм невід'ємним правом єдиного джерела влади і носія суверенітету, ніколи і нікому не дозволить маніпулювати його волею і долею країни".
Пропонується такий текст звернення. І короткий проект постанови. Він зводиться до такого. Перше - прийняти Звернення Верховної Ради до Українського народу: друге -Голові Верховної Ради Ткаченку виступити з текстом звернення у прямому ефірі в програмі "УТН. Панорама" Національної телекомпанії України о 21 годині 5 жовтня (тобто сьогодні); третє - пресслужбі Верховної Ради України забезпечити опублікування цього звернення у друкованих засобах масової інформації та поширення його каналами українських і зарубіжних інформаційних агентств, електронних засобів масової інформації, а також комп'ютерними мережами.
Я доповів, прошу підтримати.
ГОЛОВА. Спасибі. Шановні колеги, є пропозиція прийняти даний текст за основу. Які виступи щодо звернення? За основу, а потім я надам вам слово.
Будь ласка, підтримайте даний текст за основу.
ЧИЖ І.С. Прошу підтримати, шановні колеги.
"За" - 166.
ГОЛОВА. Запросіть депутатів до залу. Голосуємо текст звернення за основу.
"За" - 192.
Будь ласка, увімкніть мікрофон Косіва Михайла Васильовича. За ним - депутат Ємець.
КОСІВ М.В. Народний рух України. Насамперед я хотів би звернутися до Івана Сергійовича. Іване Сергійовичу, сам текст явно задовгий, якщо це звернення Верховної Ради. Це ціла публіцистична стаття. Він мусив би бути принаймні в чотири рази коротшим і викладена мала б бути тільки суть.
Друге. Якщо ви наполягаєте саме на такому тексті, він міг би мати поширення, в тому числі і в цьому залі, як звернення від вашої фракції і тих фракцій, які до вас пристануть. Там є такі оцінки і такі формулювання, за які я нізащо не можу проголосувати, бо вони розходяться із суттю ідеології, яку сповідуємо ми. Я вважав би, що це звернення не повинне бути аж настільки заполітизоване, а відбивати тільки суть справи.
Третє. Для того, щоб не провокувати поляризацію в цьому залі, бо вона нам перед виборами абсолютно не потрібна, я просив би вас, Олександре Миколайовичу, не голосувати це навіть за основу. Або нехай це буде звернення від тих фракцій, які до нього приєднаються, або його треба буде переробити абсолютно по-інакшому з залученням представників усіх фракцій.
Дякую.
ГОЛОВА. Депутат Ємець. Будь ласка.
ЄМЕЦЬ О.І. Фракція "Реформи-Конгрес". По-перше, підтримую думку, що звернення потрібно скоротити. По-друге, з точки зору принципових підходів, мені здається, воно має стосуватися зовсім інших питань. Якщо це звернення Верховної Ради, то воно має стосуватися порушень Конституції, які є, з боку Президента, порушення принципу поділу влади, порушення свободи слова.
Те, що тут написано, містить багато дискусійних питань. Я можу сказати, що винуваті деякі закони, прийняті Верховною Радою, які вплинули на ті чи інші події, про які тут говориться. Цитувати "Комсомольскую правду" чи будь-яку іншу газету у зверненні Верховної Ради взагалі непристойно.
Тому я вважаю, що текст звернення треба доопрацювати і з точки зору концептуальної, і з точки зору текстуальної. Мабуть, є потреба створити для цього групу з представників різних фракцій, щоб було зрозуміло, що це все-таки звернення Верховної Ради, а не представників якогось конкретного ідеологічного напряму у Верховній Раді.
Дякую.
ГОЛОВА. Ще є зауваження? Є. Депутат Савенко. Будь ласка.
САВЕНКО М.М. Большое спасибо. Наша фракция будет голосовать за данный проект постановления только в том случае, если из текста обращения будет исключено предложение: "Ця провокація, цілком очевидно, спрямована і проти кандидата у Президенти України Мороза". Мы сейчас не можем сказать, кто именно заказчик планированного убийства Витренко. Мы об этом не знаем, и поэтому мы будем настаивать на исключении этого предложения из текста обращения.
Спасибо.
ГОЛОВА. Депутат Черненко. Будь ласка.
ЧЕРНЕНКО В.Г., перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства (виборчий округ 48, Донецька область). Уважаемые товарищи депутаты! Большинство выступающих, в том числе и Чиж, разделяют мнение, что принимать такое обращение надо. Я бы хотел, чтобы мы за него сегодня проголосовали. Давайте тогда пойдем таким путем: создадим согласительную комиссию, которая подготовит приемлемый вариант текста. Действительно, можно согласиться, что этот вариант текста несколько перегружен. Но оценки здесь даются, на мой взгляд, правильные, и акценты расставляются абсолютно правильно. И сегодня в контексте тех выступлений, которые были в первой половине дня нашей работы, мы должны, действительно, серьезно задуматься. Каждое промедление и оттяжка с таким заявлением опасны.
Вы посмотрите, во что превратилась сегодня президентская избирательная кампания! Практически - это затаптывание устоев демократии, которая у нас только начала зарождаться, это попытка раздавить Верховную Раду как одну из ветвей власти.
Спасибо.
ГОЛОВА. Депутат Косаківський. Будь ласка.
КОСАКІВСЬКИЙ Л.Г. Шановний Олександре Миколайовичу! З урахуванням реальності голосування в мене є така пропозиція. Ми, безумовно, підтримуємо цей текст і виступаємо за те, щоб він був прийнятий з деяким доопрацюванням. І є пропозиція включити в проект постанови, що Голова Верховної Ради має виступити не тільки в програмі УТН, але й по першому каналу загальнонаціонального радіо. I, може, не треба вказувати, що це програма "Панорама", тому що цю передачу сьогодні можуть просто перенести на наступний день і скажуть, що вона не планувалася до ефіру. Просто вказати, у який час і на якому каналі.
А для того, щоб зрушити ситуацію з місця й прийняти сьогодні це звернення, я пропоную вчинити так: зараз проголосувати проект постанови за основу. Представникам усіх фракцій, які мають якісь зауваження, разом з Іваном Сергійовичем доопрацювати і через годину проголосувати в цілому це звернення.
ГОЛОВА. Спасибі. Шановні колеги! Я думаю, що перша пропозиція абсолютно прийнятна. Давайте приймемо за основу. Після 14 години ми працюємо в комітетах. Доопрацюєте, скоротите, дещо скоригуєте, викладете думки так, як вважать за потрібне інші фракції, а завтра на ранковому засіданні просто проголосуємо в цілому. Не заперечуєте?
Я прошу: проголосуємо за основу і завтра доопрацюємо.
"За" - 189.
Депутату Чижу надається слово.
ЧИЖ І.С. Дякую, Олександре Миколайовичу. Шановні колеги! Я звертаюсь і до тих, хто критикував, і до тих, хто підтримував. Для того, щоб документ став документом, звичайно, треба взяти його за основу і доопрацювати. Тому прохання - підтримати.
Я можу погодитися з тим, щоб його і скоротити, і, можливо, акценти якісь пом'якшити, а якісь загострити. Але по суті тут сказано правду. На жаль, зловживань у державі стільки, що Верховна Рада не може не бачити їх і не може закривати на них очі.
Я не торкався тут якихось національноетнічних проблем чи регіональних, чи ще якихось - не про це йдеться. Сьогодні грубо порушуються норми чинного законодавства, Конституції. Увесь режим влади зорієнтований на неправові дії, і Верховна Рада висловлюється з цього приводу. Зауважень по суті, принципових не може бути, бо насправді це є так. Інакше нам треба довести в дискусії, що я в чомусь неправий, що це, так би мовити, пересмикування.
Але я готовий поступитися і своїм, так би мовити, баченням заради того, щоб ми прийняли погоджений документ. Верховна Рада робить це завжди компромісно. Тому, будь ласка, давайте підтримаємо його за основу, одразу ж створимо робочу групу. Я навіть пропонував би створити її у складі колег, які виступали. Це
- Олександр Іванович Ємець, Михайло Васильович Косів. Щойно виступали Черненко, Косаківський - от вам і робоча група. Та ще я. I ми готові проект доопрацювати. I завтра голосувати. Підтримайте, будь ласка.
Дякую.
ГОЛОВА. Депутат Ємець. Будь ласка.
ЄМЕЦЬ О.І. Шановні колеги! Є одне принципове питання, яке пропонується відобразити у проекті постанови. Ми підігруємо тій концепції, яку вже давно розігрує Президент. От є Президент і є Верховна Рада. Є різниця тут. Президент - це одна особа, він має якісь конкретні погляди. Верховна Рада має різні погляди. І не може Верховна Рада закликати голосувати чи не голосувати за конкретного Президента. Ми можемо сказати, що робиться в державі, ми можемо дати оцінку ситуації з Конституцією і так далі. Якщо ж ми тільки зробимо так, як пропонується, завтра всі телеканали будуть продовжувати цю гру: ось є вони, які подивіться, понаписували, що не люблять макдональдсів і таке інше, і ось є Президент, який поводиться по-іншому.
Такого не існує. Є тут люди, які поділяють різні погляди, і є Президент, який конкретно порушує Конституцію і душить демократію в державі. І це те, про що може сказати Верховна Рада.
Тому я пропоную текст звернення переробити концептуально і тільки після цього вносити цей документ до залу.
ГОЛОВА. Депутат Єльяшкевич. Будь ласка.
ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! Все-таки я думаю, что текст этого документа сейчас необходимо принять за основу, потому что в противном случае мы, Александр Иванович, невольно будем подыгрывать действующей власти, которая, к сожалению, уже перешла всякие мыслимые и немыслимые границы. Поэтому документ надо проголосовать за основу.
В этом тексте есть положения, которые лично меня не устраивают. Я думаю, что рабочая группа могла бы поработать, и потом мы бы проголосовали. Но делать это надо оперативно.
Поэтому, Александр Николаевич, я прошу вас поставить на голосование, а всех депутатов прошу поддержать предложение принять проект за основу. Верховная Рада не может не отреагировать на ситуацию, в которой сейчас находится и страна, и ее граждане.
ГОЛОВА. Я ставлю на голосування пропозицію прийняти документ за основу.
Шановні друзі! Я прошу, підтримайте. Доопрацюємо, а завтра приймемо виважене рішення з урахуванням ваших пропозицій.
"За" - 201.
Голосуємо! Депутат Гуцол не встиг.
"За" - 208.
Хто за те, щоб проголосувати поіменно, будь ласка, проголосуйте.
"За" - 180.
Голосуємо в поіменному режимі про прийняття проекту за основу.
"За" - 198.
Будь ласка, висвітіть по фракціях.
Комуністи - за; НДП - проти; Рух - наполовину; "Відродження регіонів" - проти; "Батьківщина" - за; соціал-демократи - проти; соціалісти - за; зелені - проти; "Реформи-Конгрес" - проти; Трудова партія - проти; "Незалежні" - 40 процентів; Рух - проти; "Громада" - за; селяни - за; прогресивні соціалісти - проти; позафракційні - за. Зрозуміло.
Я просив би, шановні друзі, вас, Іване Сергійовичу, Єльяшкевича, Ємця, Косіва, всіх тих, хто зацікавлений: будь ласка, зберіться з Іваном Сергійовичем Чижем як з головою комітету. Будь ласка, доопрацюйте текст звернення, а завтра ми внесемо його на розгляд на ранковому засіданні і проголосуємо. Немає заперечень? Приймається.
Шановні колеги! Сьогодні ми з вами працюємо до 14 години. З 16 години працюємо в комітетах. Є інші думки? Немає. На цьому ми пленарне засідання сьогодні завершуємо. Завтра розпочнемо роботу о 10 годині.