Засідання N 09 (ранкове)

Опубліковано 13. 12. 2007

ЗАСІДАННЯ  ДЕВ’ЯТЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

13 грудня  2007 року, 11:00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України ЯЦЕНЮК А.П.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Треба відкрити трибуну, дайте команду, будь ласка, апарату Верховної Ради відкрити місце Голови Верховної Ради.

Шановні народні депутати! Зараз підійдуть всі народні депутати, півсекунди, товариші, не радьте мені, я вас дуже прошу, півсекунди.

Зараз підійдуть всі народні депутати, ми тільки що закінчили засідання Погоджувальної ради, я прошу підготуватися до реєстрації. Зараз дадуть Голові Верховної Ради місце його законне, і ми продовжимо процедуру. Тобто запросіть всіх колег в зал, щоб ми підготувались до реєстрації, ми зараз дійдемо до порядку денного.

Всім доброго ранку, шановні народні депутати! Я прошу зареєструватися в системі „Рада”. Прошу включити процедуру реєстрації.

11:05:33

В залі зареєструвалося 228 народних депутатів України. Ранкове засідання Верховної Ради оголошую відкритим.

В першу чергу, шановні народні депутати, я хотів би принести вибачення за фракції, які блокували роботу Верховної Ради. На превеликий жаль, це моя вже виходить місія і функція вибачатися за тих, які не зовсім, як на мене, себе правильно і адекватно поводять в стінах Верховної Ради України. Це не та Верховна Рада, яку ми хотіли побачити і це не та Верховна Рада, яку хоче побачити українське суспільство. І коли розповідають про те, що так колись було раніше, я особисто не хочу, щоб так, як було раніше. Те, що було добре раніше, нехай залишається в стінах Верховної Ради, а те, що поганого, то йому тут немає чого робити.

Друге, шановні народні депутати, я хотів вас проінформувати про засідання, багатогодинні засідання Погоджувальної ради, які відбувалися вчора і які відбувалися сьогодні. Вчора ми до обіду пропрацювали, якщо можна так сказати і, на превеликий жаль, ні до чого не прийшли. І вчора мною, як Головою Верховної Ради, була дана вказівка апарату Верховної Ради підготувати два проекти Постанови Верховної Ради.

Перший проект постанови - це про розподіл посад голів перших заступників, заступників голів та секретарів у комітетах Верховної Ради Шостого скликання. І другий проект постанови - це про внесення змін до Постанови Верховної Ради України про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів. Вчора це було роздано нашим шановним колегам керівникам фракцій і, в принципі, є одне позитивне зрушення, це те що ми щойно прийшли до згоди щодо внесення змін до Постанови про перелік, кількісний склад і предмети відання відповідних комітетів. Я думаю, що якщо ми приймемо рішення щодо включення до порядку денного цього питання, то власне кажучи, воно пройде як єдине узгоджувальне, єдине, яке пройшло відповідно сприйняття Погоджувальною радою, яка у нас сьогодні функціонує.

Шановні народні депутати! Я хотів би, з вашого дозволу, повернутися до голосування, яке у нас відбулося позавчора щодо кандидатури на пост Прем’єр-міністра України. І хотів би чітко ще раз зазначити про те, що всі голосування, які відбувалися, а саме постановка на голосування,  знаходилися виключно в межах регламентних процедур.

 І я собі дозволю прокоментувати Регламент той, який знаходиться у кожного із вас як народних депутатів, на столі. Саме ключове – це  стаття 48 частина четверта Регламенту Верховної Ради.  Не право, а обов’язок Голови Верховної Ради  в тому випадку, якщо під час процедури голосування виникли будь-які підстави, які можуть прямо або опосередковано свідчити про те, що голосування технічно не вдалося, поставити дане питання знову – я хочу підкреслити – через процедуру щодо повернення до голосування на відповідне голосування.

Якщо ви уважно прочитаєте стенограму Верховної Ради, ви там побачите чіткі слова Голови Верховної Ради: прошу повернутися до розгляду  питання, - не про призначення, а щодо повернення до голосування. Зайдіть, будь ласка, на сайт Верховної Ради .

Пункт другий. Шановні народні депутати! Я дав вказівку апарату Верховної Ради з’ясувати, а чи взагалі було в історії Верховної Ради  повернення до голосування? В цій вузенькій папочці 184 рази, при яких Верховна Рада поверталася  до питання щодо голосування. Дана інформація вивішена на сайті Верховної Ради України, вона доступна для широких ЗМІ, і я прошу вивчити, і проаналізувати її.

Пункт третій. Голова Верховної Ради відповідно до статті 29 пункту 1-го і статті 50 має право, також, поставити це питання.

І пункт четвертий – найбільш важливіший. Це не є свавілля Голови Верховної Ради, це є виключно колегіальне рішення, яке приймається 226 голосами. Таким чином, перше, я виконав свій конституційний обов’язок щодо забезпечення права народного депутата України  на голосування.

(О п л е с к и) 

Пункт другий. Щодо Регламенту Верховної Ради. Я думаю, що ні для кого не таємниця, що на превеликий жаль, у нас  Регламент є не конституційною процедурою. За Конституцією України, а саме стаття 19 Конституції України, стаття 92 Конституції України чітко визначає, що Верховна Рада України може діяти тільки у спосіб та у межах, визначених Законом України.

Тому я думаю, що на нашому порядку денному повинен бути не документ, який повний правових колізій, контрадекційних норм та дисбалансів, а закон, за порушення якого кожен народний депутат повинен нести відповідальність. На превеликий жаль, Регламент Верховної Ради є підзаконним нормативно-правовим актом, який в системі нормативно-правових актів знаходиться на рівні інструкцій тих чи інших міністерств. Хіба це той документ, яким може керуватися Верховна Рада України?

З огляду на це, шановні народні депутати, я просив би припинити будь-які спекуляції, щодо зловживання Головою Верховної Ради своїм правом - це мій обов’язок, ставити це питання.

А якщо є відповідне бачення, Регламент чітко передбачає, якщо Голова Верховної Ради порушує відповідні регламентні  процедури, все написано. Є Регламентний комітет, він збирається, збираються відповідні підписи і треба тоді висловлювати Голові Верховної Ради недовіру. Але я готовий з кожним посперечатися,  по кожній статті Регламенту і  української Конституції.

Шановні народні депутати, я вас прошу, дозвольте, я ще не закінчив, ще до процедури дійдемо, почекайте.

Тепер  щодо  того, що відбулося  в стінах Верховної Ради в частині голосування, а точніше відібрання права Голови Верховної Ради на голосування в стінах Верховної Ради. Це жахливий факт! Тут є два підходи. Підхід перший, щоб зараз Голова  Верховної Ради робив там собі піар, чи депутату Лук’янову піар, значить  писав в прокуратуру і так далі.

Я хочу діяти виключно в межах цієї книжки, до якої ви всі мене спонукаєте – це Регламент Верховної Ради. Як тільки буде створений Регламентний комітет, я передам повністю всі матеріали до Регламентного комітету, він прийме відповідне колегіальне рішення і передасть дані матеріали на розгляд правоохоронних органів України. (О п л е с к и). Мова не йде про Яценюка. Мова іде сьогодні про авторитет однієї з найбільш важливих гілок української влади – законодавчої гілки влади. Який ми приклад показуємо сорока семи мільйонам українців? Про те, що депутати один у одного право голосу відбирає?

Тому, виключно, шановні народні депутати, все по регламенту. Тепер, шановні народні депутати, я хотів би звернутися до сьогоднішнього порядку денного. Я ще раз хотів повернутися про наступні процедури. Ітак. Ітак, шановні народні депутати, після прийняття рішення щодо порядку денного ви отримаєте право на репліку, шановний народний депутат Лук’янов. Погоджувальна рада прийняла наступне рішення. Воно прийнято одностайно, тому я думаю, що народні депутати, які представляють ту чи іншу фракцію, його підтримають.

Ітак, ми не завершили розгляд питання щодо функціонування системи „Рада”. Тому пропонується зараз обговорити питання щодо функціонування системи „Рада”. Задля цього вчора, на прохання багатьох фракцій, а фактично всіх фракцій, я попросив Голову Служби безпеки, Генерального прокурора України, розробника системи „Рада” та технічний персонал, який відповідає у Верховній Раді за обслуговування системи „Рада”, виступити в залі Верховної Ради з відповідного обговорюваного питання. Я пропоную кожному дати право на виступ по п’ять хвилин і п’ять хвилин на запитання і відповіді. В тому випадку, якщо часу буде не вистачати і ви не будете заперечувати, я буду продовжувати час як на запитання-відповіді, так і на виступи відповідних народних депутатів. Після цього виступи по фракціям. По п’ять хвилин виступ кожної фракції. Після цього, шановні народні депутати, в нас є проект постанови, зараз я дав команду апарату Верховної Ради множити, я ще раз повторюсь, це проект Постанови „Про внесеня змін до Постанови Верховної Ради України „Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України”.

Після цього ми завершимо ранішнє засідання Верховної Ради. І я думаю, що о шістнадцятій годині, коли ми відкриємо вечірнє засідання Верховної Ради, сподіваюсь на те, що у нас буде вже друга постанова, яку я вніс на розгляд Погоджувальної ради, і все-таки вона, напевно, буде узгоджувана. Це щодо формування персонального складу тих чи інших комітетів Верховної Ради. Такий порядок денний пропонується.

Для того, щоб ні в чому не звинувачували, я прошу поставити на голосування порядок денний. Перше. Обговорення питання щодо функціонування системи „Рада”. Друге. Про Постанову про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради шостого скликання.

Прошу голосувати про відповідний порядок денний.

Пів секунди зупиніть голосування. З процедури, будь ласка,  вибачте, я … Депутат Александровська.

Вибачте тоді, добре. Якщо з процедури хочуть виступити. 5 хвилин з процедури по одній хвилині. Будь ласка, на запис виступ з місця.

Слово надається Сироті Михайло Дмитровичу „Блок Литвина”, будь ласка, з процедури.

Товариші, увага, я прошу, колега  наш виступає.

 

11:15:41

СИРОТА М.Д.

Шановні колеги, „Блок Литвина” підтримує те, що запропонував головуючий і, на наш погляд, зараз треба  переходити до конструктивної роботи. Дякую.

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Щиро дякую, Михайло Дмитровичу.

Фракція Партія регіонів, Вечерко Володимир Миколайович.

 

11:16:01

ВЕЧЕРКО В.М.

Слово передаю депутату Стояну.

 

СТОЯН О.М.

Шановні колеги, в мене питання до головуючого.

Пане головуючий, прошу уваги. Коли було 225 голосів, коли голосували за Премєра, скажіть, будь ласка, звідки ви зразу узнали, що це технічна помилка, а що не голосували депутати? Не було ж офіційних заяв, не було нічого іншого? Тому  після першого голосування, 225, треба було припинити голосування, зясувати причини. А потім повернутияся, а ви порушили Регламент і зразу поставили на повторне голосування. Ми не знали чи це технічно, чи це люди свідомо не голосували.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ще раз попрошу, народних депутатів, не звинувачувати в порушенні Регламенту. Підніміть, будь ласка,  стенограму Верховної Ради. Після голосування виступає два депутата з „Нашої України” і з БЮТа,  і приходе депутат Омельченко, який криком, вибачте, кричить  і  каже: „Моя карточка не спрацювала”.  Що мені робити, як Голові Верховної Ради? Що ще треба? І на стіл лягає три відповідних заяви.

Вінський Йосип Вікентійович.

Передається слово Турчинову.

 

11:17:18

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановний   Голово, шановні   колеги.

Ми, безумовно, підтримуємо те, що  в кінці кінців Верховна Рада  почала  свою діяльність. І єдине, Арсеній Петрович,  після виступу представників, які ведуть питання, хоча для мене не зрозуміло, чому виступають всі, крім тої служби, яка безпосередньо відповідає за захист інформації, зокрема Державна служба захисту інформації. Чому їх не запросили на виступ? Це перше питання.

І друге, що стосується процедурних речей. Мені здається, щоб ні в кого не виникало ніяких сумнівів, необхідно надати також слово  депутатам, картки яких були під час голосування заблоковані. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Самойлик Катерина Семенівна, Комуністична партія України.

Зараз я вам дам право на репліку.

 

11:18:11

САМОЙЛИК К.С.

Прошу передати слово  Александровській Аллі  Олександрівні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Александровська  депутат.

 

11:18:17

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Александровская, фракция коммунистов, город Харьков.

Арсений Петрович, я бы хотела лично к вам обратиться, но вы увлечены другим разговором. Дело в том, что вот когда мы обсуждали вашу кандидатуру на должность Председателя Верховной Рады, я как раз и высказывала озабоченность тем, что вы должны  в первую очередь опираться на Регламент. Да, действительно, закона нет о Регламенте, но это проблема всей Верховной Рады, это не проблема какого-то  конкретного депутата. В том числе это и ваша проблема сделать так, чтобы был Закон о Регламенте. Но  нельзя  с таким неуважением отзываться о  Регламенте и тем более нельзя попирать. В Регламенте нет такого права у вас читать мораль  народным депутатам, а сегодня  вы именно в таком тоне и таким способом выступили здесь в зале.

Второе. Я хочу вам подсказать, что в Регламенте есть норма по мотивам голосования. И  то что произошло при голосовании за Премьер-министра попадает  под это определение. Те депутаты, которые проголосовали  и оказа…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зварич Роман Михайлович.  Блок „Наша Україна – Народна самооборона”.

 

11:19:24

ЗВАРИЧ Р.М.

Шановні народні депутати,   шановний Арсеній Петрович. Звичайно, я хотів би засудити дій, приєднатися до тих  ваших слів і засудити дій народний  депутатів, які фактично проявляють таке вперте  бажання бути хуліганами, а не народними депутатами у цьому сесійному залі. І хотів би також  нагадати народним депутатам, що відповідно до 344  статті Кримінального кодексу будь-хто із нас, у тому числі і Голова Верховної Ради,  має можливість звернутися до Генерального прокурора з вимогою порушення кримінальної справи. Ми, звичайно, підтримуємо запропоновані вами пропозиції щодо порядку денного, пане Голово. Хотів би також тільки відмітити, що уповноваженим органом у сфері захисту  інформації це все ж таки  державна служба захисту інформації,  і фракція вважає, що  представник чи, принаймні, можливо, навіть  голова цієї  служби мав би також бути присутнім на  цьому сесійному засіданні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зарубінський Олег Олександрович, „Блок Литвина”.

 

11:20:35

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Шановний Арсенію Петровичу, шановні колеги,  фракції Блоку Литвина здається, що сьогодні і зараз є всі підстави   для того, щоб  Верховна Рада почала конструктивно працювати.

Перша підстава. З’ясувалося, слава Богу,   що система „Рада” невинна, невістка невинна. І, до речі, я думаю, що взагалі не треба педалювати це питання, тому що  з  23 листопада можна оголосити всі голосування нечинними і сфальсифікованими, так можна дійти до абсурду.

Друга позитивна підстава, що Президент України скористався  конституційним правом і  подав вдруге кандидатуру на посаду Прем`єр-міністра.

Третя позитивна  підстава  полягає у тому, що фактично  з’ясувалося, що весь зал погоджується з процедурою, яка виписана у Регламенті, і ніякого спротиву немає. Тому, мені здається, що є всі підстави, і фракція Блоку  Литвина готова конструктивно працювати, як це   робила і раніше.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую. Шановні народні депутати, я повинен дати слово  на  репліку депутату Лук’янову.

Депутат Лук’янов, ви просили слово на репліку, я вам даю слово на репліку.  Взагалі-то репліка з місця, але включіть, будь ласка,  депутату Лук’янову з трибуни репліку, я думаю, що він щось вагоме. З трибуни, будь ласка, включіть.

 

11:22:05

ЛУК’ЯНОВ В.В.

Уважаемый Арсений Петрович,  уважаемые коллеги депутаты, я хочу сказать, что Верховная Рада в своей работе пользуется Регламентом, Конституцией и законами Украины. Не только Регламент был нарушен, но и был нарушен Закон о Кабинете Министров.

8 статья часть восьмая Закона «О Кабинете Министров Украины» четко говорит: В случае непринятия сессионным залом решения по кандидатуре Премьер-министра Украины, повторная процедура происходит в строгом соответствии со статьей… с пунктом вторым  статьи 8.

В данном случае был нарушен и Закон „О Кабинете Министров”, и Регламент. Тот факт, что… Тот факт, что спикер неоднократно нарушал Регламент, позволяет мне ставить  вопрос…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, депутат Лук`янов. Дякую. Ваша позиція зрозуміла. Дякую. 

Шановні народні депутати, я хотів би, щоби ми…

Дайте  депутату Лук`янову закінчити. Дайте. Будь ласка. Хай закінчить, хай. Хай закінчить! (Ш  у м  у  з а л і)

Дайте депутату Лук`янову закінчити! Я прошу…

 

11:23:31

ЛУК’ЯНОВ В.В.

Я так понимаю, что «Блок Юлии Тимошенко» понимает, что у них нету 226 голосов в этом зале и поэтому провокатор Ляшко сразу полез, чтобы сорвать работу и не дать голосовать.

И не нужно в одностороннем порядке обвинять Партию регионов в каких-то нерегламентных действиях.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Депутат Лук`янов, дякуєм за репліку.

Шановні народні депутати, я прошу приступити до процедури голосування щодо формування порядку денного сьогоднішньої сесії. Я хотів би ще раз нагадати. У нас декілька пунктів.

Пункт перший – інформація.

Перше. Управління комп`ютеризованих систем апарату Верховної Ради.

Друге. Інституту проблем математичних машин і систем НАН України.

Третє. Служби безпеки України.

Четверте. Генеральної прокуратури України.

І п`яте. Я почув пропозиції народних депутатів щодо Державного департаменту спецзв`язку та телекомунікацій. Ми їх зараз включимо в інформацію і запросимо, кого пришле ДС ТЗІ.

Заслуховування    їхньої інформації.

Друге – обговорення цього питання.

Пункт третій – це розгляд постанови про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України шостого скликання. Я прошу народних депутатів голосувати за даний порядок денний.  Прошу.

 

11:25:21

За-272

Дякую. Рішення прийнято. За – 272 голоси. По фракціям.

Шановні народні депутати… Я дам право на репліку. Ну, я вас прошу! Шановні народні депутати, я просив би розпочати з інформації заступника голови Служби безпеки України Герасименка Миколи Михайловича. Прошу на трибуну, Миколо Михайловичу.

Шановні колеги, я прошу, щоб був спокій, щоб ми дуже добре почули, що нам Служба безпеки інформує. Прошу.

 

ГЕРАСИМЕНКО М.М. Дякую.  Шановний пане Голово Верховної Ради, шановні народні депутати України! У відповідності до доручення Президента України, а також звернень ряду народних депутатів України, Службою безпеки 11 грудня 2007 року створена оперативно-слідча група і розпочато перевірку фактів за зверненням народних депутатів щодо нібито втручання в систему голосування „Рада”.

Одинадцятого грудня в 19 годин ці дві групи і спеціальна група, яка була створена із спеціалістів Верховної Ради України, Служби безпеки і Академії наук, прибули до Верховної Ради і, з дозволу апарату, Голови Верховної Ради, провели попередню перевірку.

Служба безпеки України інформувала вже про результати цієї роботи, тому що перевірку ми робили прозоро, відкрито, і в подальшому цю роботу будемо завершувати тільки в цьому напрямку.

У залі парламенту, коли працювала спеціальна міжвідомча комісія, були перевірені місця  робочі народних депутатів України, картки яких не спрацювали. Це Омельченка Олександр Олександровича, Федорчука Ярослава Петровича, Деньковича Івана Васильовича. Це робочі місця, які є складовими програмно-технічного комплексу „Рада”.

У відповідному протоколі комісії, який був розданий  всім учасникам, які приймали в цьому участь, і в тому числі, був обнародуваний на Верховній  Раді, на сайтах обнародуваний, все відкрито було… Були підведені підсумки, і на даний час ми констатували, що даних про зовнішнє втручання в систему ”Рада” не було  отримано.

Оскільки система голосування „Рада” не має  атестату відповідності за результатами державної експертизи, Служба безпеки України звернулася з цього питання до Державної служби спеціального звязку та захисту інформації, яка відповідно до Закону "Про Державну службу” відповідає за безпеку телекомунікацій у державі.

За результатами розпочатої перевірки вже 12 грудня цього року Служба безпеки проінформувала Президента України, Голову Верховної  Ради, а також народних депутатів України, які звернулися до Служби безпеки України.

Я до цієї інформації можу добавити те, що ця робота продовжується. Вчора ці матеріали вивчалися у Генеральній прокуратурі України. Ми спільно намітили плани подальшої роботи. Генеральна прокуратура України констатувала, що перевірка триває у вірному напрямку. Крім того, було підкреслено, ми отримали матеріали, що ще у 2002-2005 роках Служба безпеки України офіційно зверталася до Верховної  Ради з питань  виявлених недоліків у системі голосування  „Рада”.

У 2005 році на Голову Верховної  Ради України було підготовлено листа, де було чітко вказано на ті недоліки, які в даний час є в системі голосування Верховної Ради. Всього їх пять. Я не буду тут озвучувати, з цими питаннями… (Ш у м  у  з а л і)

Будь ласка, будь ласка.  Ні, ні, я озвучу. Будь ласка.

По-перше, система голосування Верховної  Ради визначає результат голосування  депутата як „не голосував” при наступних помилках: по-перше, це натискання кнопки до початку звукового сигналу про розпочате голосування; по-друге, натискання кнопки після дев’ятої секунди тривалого звукового сигналу; по-третє, короткочасне натискання кнопки кілька разів; четверте – натискання кнопки після закінчення звукового сигналу; п’яте - одночасне  натискання двох кнопок.

Крім того, на думку окремих фахівців, такий результат може бути отриманий і при натисканні кнопки на першій секунді. З цього питання...   (Ш у м  у  з а л і).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я прошу не перебивати доповідача. Будь ласка, доповідайте, потім будуть відповіді на запитання. Ви, будь ласка, доповідь робіть.

 

ГЕРАСИМЕНКО М.М. Служба безпеки України не є, у даний час у відповідності до Закону „Про Державну службу спеціально зв’язку та захисту інформації” у даний час не відповідає за цей напрямок роботи. Ви всі це добре знаєте. З 2006 року цю роботу відповідає Державна служба спеціального зв’язку.

Ми звернулися з офіційними листами до Державної служби спеціального зв’язку з метою перевірити цю інформацію. Після отримання результатів у нас є ще вісім днів для проведення цієї роботи. Буде прийнято відповідне процесуальне рішення, і буде відповідно проінформована і Верховна Рада, і депутати, які до нас звернулися.

Я дуже дякую за доповідь.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Шановні народні депутати,  я прошу записатися на раунд „запитання-відповіді, виступи з місця”.

Вечерко Володимир Миколайович, Фракція Партії регіонів.

 

11:31:36

ВЕЧЕРКО В.М.

Слово передаю депутату Стояну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Депутат Стоян.

 

11:31:45

СТОЯН О.М.

Шановний доповідачу, ви визнали, що ніхто не втручався у систему голосування. Це, по-перше.

По-друге. Наші колеги – Омельченко і, не знаю, хто там, прізвище з БЮТу – відразу підійшли і сказали, що вони технічно не змогли проголосувати. То чи можуть бути... А якщо вони не визнали, що це технічно, то тоді звідки знав шановний пан Яценюк, що це була технічна помилка.

Вони визначили, що технічно не проголосували. Це означає, що втручання не було. Після цього були заяви лідера БЮТ, лідера нашої України, який претендує на посаду міністра МВС про те, що він усіх пересадить, якщо стане міністром, що він з усіма розбереться, що це знову, бачте, бандити з регіонів це натворили. Тому, перше, підтвердіть ще раз, що не було втручання. Друге. Пане Яценюк! Ми наполягаємо, щоби ті, хто публічно образив Партію регіонів, вибачилися, тільки після цього буде нормальна робота. Бо ми не втручалися...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу відповідайте. Далі – репліка Луценка.

(Ш у м  у  з а л і). Вибачте, не було прізвища. Вибачте. Все нормально. Прошу відповідь.

 

ГЕРАСИМЕНКО М.М. Шановний  народний депутат,Служба безпеки України офіційно оприлюднила свою позицію під час перевірки, яка тривала 11, 12 грудня цього року. Іншої інформації на даний час у нас немає. Ця робота продовжується. Після отримання будь-яких нових даних ви будете поінформовані одразу ж.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Вінський Йосип Вяікентійович, „Блок Юлії Тимошенко”. Будь ласка.

 

11:33:23

ВІНСЬКИЙ Й.В.

Вінський, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

Я б хотів, щоб ви чітко сказали про те, чи є фактом, що вся повнота інформації щодо цього прикладу вами вивчена до кінця. Ви сказали тільки, що немає зовнішнього втручання. Що таке зовнішнє втручання? Це за межами Верховної Ради чи всередині Верховної Ради? І я хотів би сказати, чи Служба безпеки України встановила, що контроль за системою „Рада” здійснюється так, щоб це можна було проконтролювати або бачити сьогодні, що робилося вчора. Простими словами скажіть, будь ласка, не технічною мовою, а простими словами. Чи є контроль за роботою системи „Рада” сьогодні за тим, що голосували вчора?

 

ГЕРАСИМЕНКО М.М. По-перше, я ще раз хочу підкреслити, що на це питання може відповісти тільки представник Служби спеціального зв’язку захисту інформації. Тому що в державі ця сама служба відповідає за інформацію, яка є власністю держави. Це однозначно.

Крім того, Служба безпеки України тісно співпрацює з державною службою і після того, як її фахівці нададуть нам свої висновки, ми можемо зробити остаточний  висновок. На сьогоднішній день я не можу нічого сказати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Симоненко Петро Миколайович, Комуністична партія України.

 

11:34:49

СИМОНЕНКО П.М.

Симоненко, фракція комуністів.

Я хотів би почути конкретну все ж таки відповідь, чи було втручання в систему чи ні. Це  перше.

По-друге, конкретна відповідь на інформацію публічну, яка була на телебаченні представлена керівником фракції "Наша Україна – Народна самооборона", що у них є факти. Таким чином я роблю висновок, що вони повинні були  передати ці свідчення,  факти втручання в систему.

По-третє, мені здається, шановні колеги, нам зрозуміло, що Служба безпеки України, яка б захищала національні інтереси, була професійно підготовлена і знала, як це робити в державі немає. Держава сьогодні, сьогодні має Службу безпеки, яка тільки слідкує, і працює на  замовлення, і кришує, а це  ми точно знаємо, що вона кришує, а не займається безпекою держави.

І останнє. Я все ж таки хотів би почути від вас нормальну відповідь, бо ви  зачитали листа, коли давали характеристику системі, вона не може в іншому режимі забезпечити голосування. Ви показали свою професійну…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу відповідайте.

 

ГЕРАСИМЕНКО М.М. Да. По-перше. На три запита.

Чи було втручання чи ні, я ще раз хочу…

 

СИМОНЕНКО П.М. Була заява голови фракції, вона …

 

ГЕРАСИМЕНКО М.М. Це третє питання, ви сказали, по порядку.

Давайте з цього почнемо. Чи була заява? До Служби безпеки офіційно надійшло тільки два звернення народних депутатів України, з цього питання ще не надходило. Це по-перше, я скажу.

По-друге, у Служби безпеки України є доручення Президента  України на сьогоднішній день. Все. Крім цих трьох документів у нас нічого немає.

Це по-перше. По-друге, чи було втручання чи ні, я не можу зараз відповісти, поки фахівці не відпрацюють систему „Рада”

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Катеринчук Микола Дмитрович.

 

11:36:49

КАТЕРИНЧУК М.Д.

Микола Катеринчук, фракція "Наша Україна - Народна самооборона", Європейська партія України.

Шановний доповідачу, у мене до вас декілька запитань. Перше запитання: чи уповноважена Служба Безпеки України втілювати захист щодо інформації? Чи це є ваша природна функція?

Друге питання: чи вивчали ви підтвердження голосування народними депутатами візуальне, яке відбулося, тому що коли було 226 голосів, то на екрані було 226 голосів, а карточки не спрацьовували. Цього факту вам було б достатньо для того, щоб зробити висновки, що дійсно, напевно зовнішнього втручання не було, а чи було воно внутрішньо в системі. Тому хотів, щоб ви перевірили цей факт, провели необхідні дослідження і доповідали вже ситуацію після цих досліджень, і вивчення ситуації.

І останнє. Ми всі чітко пам’ятаємо фальсифікацію виборів 2004 року, тому я хотів би, щоб ви не дивувалися, що в нас є певні підозри...

 

ГЕРАСИМЕНКО М.М. Добре. Дякую.

По-перше, це не є... на перше питання відповідь. Захист інформаційних ресурсів в державі – це не є складовою діяльності Служби Безпеки України в даний час. Це було до 2006 року, це однозначно і в статті 1 Закону „Про державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації”, це чітко викладено.

По-друге, ми ще не вивчали питання як... Я думаю, що у ході роботи щодо фізичного, хто був, хто не був на місці і хто, як голосував, ми запросили і народних депутатів України до себе. І коли вони нам дадуть пояснення, в нас будуть матеріали, щоб подальше опрацювати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо доповідачу.

Переходимо до наступного доповідача. Я попросив би заступника Генерального прокурора України Кудрявцева Віктора Вікторовича виступити з короткою інформацією із згаданого приводу. Слово має заступник Генерального прокурора України Кудрявцев Віктор Вікторович.

 

КУДРЯВЦЕВ В.В.

Шановний Голово! Шановні народні депутати! Перевірка заяви групи народних депутатів України шостого скликання щодо стороннього втручання в роботу електронної системи „Рада” під час голосування за кандидатуру Прем’єр-міністра України  11 грудня цього року  відповідно до встановленої законом компетенції займається на даний час Служба безпеки України.

Генеральна прокуратура України у відповідності до чинного законодавства здійснює наглядові функції – наглядає за законністю здійснення перевірки законності прийнятого рішення.

На даний час спеціально створено міжвідомчою комісією у складі  співробітників Служба безпеки України, Інституту проблем математичних машин та систем (Національна Академія Наук України), апарату Верховної Ради України встановлено, що даних про зовнішнє втручання в систему „Рада” не отримано.

На даний час до перевірки долучено фахівців Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, яка за законодавством України відповідає за безпеку телекомунікації в державі. На даний час перевірка триває. Матеріали перевірки вчора були вивчені в Генеральній прокуратурі, розроблений спільний план дій по перевірці повного, всебічного та об’єктивного характеру здійснення перевірочних дій. Після прийняття рішення у відповідності до вимог статті 97 на предмет законності та обґрунтованості це рішення буде перевірено в Генеральні прокуратурі.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Вікторе Вікторовичу.

Я прошу записатися на запитання.

Самойлик Катерина Семенівна, Комуністична партія України.

 

11:41:21

САМОЙЛИК К.С.

Дякую за надане слово. Я хочу сказати, що у нас ми під цим посміховиськом сьогодні ніколи в житті не займалися, якщо б діяли згідно Регламенту, якщо б у нас були і працювали комітети Верховної Ради України, і з цим би питанням розібрався Регламентний комітет. Сьогодні ми, начеб-то, в державі немає інших питань, займаємося дурницями. Хтось ткнув не в ту секунду, коли потрібно було, і ми підняли всю країну заради цього.    

Тож  у мене питання. Шановний доповідачу, скажіть, будь ласка, як ви відчуваєте себе на цій трибуні, чи ви займаєтеся притаманними і наданими  законом вами питаннями, чи це надумане питання, яке абсолютно не стосується сьогодні Генеральної прокуратури України?

 

КУДРЯВЦЕВ В.В. Як би там не було, а у відповідності…

Заява, щодо скоєння злочину, в якій ставиться питання про притягнення до відповідальності винних осіб за статтею  361 Кримінального кодексу України, це за несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин, до органів прокуратури надійшла. Перевірка з цього приводу організована, цю перевірку доручено, проведення, органам безпеки України, цю заяву написали  народні депутати України Омельченко і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Мірошниченко Юрій Романович, фракція Партії регіонів.

 

11:43:20

МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.

Юрій Мірошниченко,  фракція Партії регіонів.

Я хотів би поставити таке просте запитання, яке випливає з позиції Партії регіонів. А саме, дуже важливо для нас, для всіх народних обранців, для Верховної Ради, для фракції Партії регіонів, щоб в цьому питанні була встановлена істина. Адже це надзвичайно важливо, щоб всі голосування, які відбуваються у Верховній Раді, відбивали волю народних обранців.

І в мене до вас запитання. Скажіть, будь ласка, виходячи з вашого виступу, ви засвідчили, що у вас немає  підстав стверджувати про те, що було втручання в електронну систему „Рада”.

Чи можна зараз робити політичні заяви, звинувачувати когось в тому, що було таке втручання до того, як буде офіційно оприлюднено результати розслідування. Тим біліше, що до вас жодного факту не надійшло про те, що таке втручання мало місце. Дякую за відповідь.

 

КУДРЯВЦЕВ В.В.  Я лише можу повторити, що на даний час перевіркою не встановлено фактів зовнішнього втручання. Але перевірка така на даний час триває. До перевірки залучено фахівців, спеціальних технічних фахівців, які і здійснюють перевірку щодо можливості такого втручання. На даний час немає даних, безумовно, говорити про якісь висновки, які б підтверджували або втручання, або невтручання в цю систему на даний час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Зарубінський Олег Олександрович.

 

11:45:00

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дякую. Шановний Арсенію Петровичу, шановний доповідачу! В засобах масової інформації була інформація про назву комісії, створеної. От я записав, така назва: „Міжвідомча комісія з питань з’ясування обставин збою у роботі системи „Рада”. Скажіть будь ласка як дипломований юрист, в самій назві вже є апріорі висновок, що був збій. Чи були факти на момент створення цієї комісії, формулювання її назви, що результатом того конфузу, який виник, був саме збій в системі „Рада”? Це ж фактично вже заангажована апріорі позиція.

І другий момент. Скажіть будь ласка, от тут є представники різних фракцій різних скликань. Коли виникають такі проблеми, створюється спеціальна комісія Верховної Ради і вона залучає спеціалістів і СБУ, прокуратури, кого завгодно. А не фактично нав’язується перевірка із зовні. Чи це є, відповідає нормам парламентаризму? Дякую.

 

КУДРЯВЦЕВ В.В. Щодо назви комісії. Ну, можна говорити як якісь коректність або некоректність формуліровок. На мій погляд, можна було б назвати комісію по-іншому, щодо проблемних питань чи проблемного питання, чи ситуації, яка трапилась під час голосування. На даний час але говорити про те, про якийсь суб’єктивізм чи упередженість при щодо назви цієї комісії, я думаю, що тут говорити неможливо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Депутат Мовчан Павло Михайлович, фракція "Блоку Юлії Тимошенко" .

 

11:46:50

МОВЧАН П.М.

Дякую. Прошу передати  слово Олександру Турчинову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово передається Турчинову Олександру.

 

11:46:58

ТУРЧИНОВ О.В.

Дякую. Шановний доповідачу, ви сказали, що цими питаннями повинна перейматися Служба безпеки України. І, дійсно, закон „Про захист інформації говорить про те, що ДС ТЗІ, тобто Департамент служби безпеки відповідає за це питання. Але ж в 2006 році на базі цього Департаменту створена окрема державна служба і, безумовно, саме їм відійшло відповідно до цього закону це питання. Це по-перше.

 І друге. Ви знаєте ми бачили, що дійсно є протокол підписаний членами комісії, є попередні висновки, які свідчать про те, що система незахищена і може з неї апарат робити, що заманеться. Але ж у мене питання таке. Чому комісія все ж таки не запитала у  депутатів картки яких були заблоковані, як відбувався цей процес під час їхнього голосування. Ну це з цього треба мабуть починати. І жодного питання цим депутатам не було задано.  Дякую.

 

КУДРЯВЦЕВ В.В. Що стосується перевірки Служби безпеки, то Служба безпеки проводить перевірку з заяви  в порядку вимог статті 97. В цих заявах ставиться питання про притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 361 Кримінального кодексу України, яка у відповідності до статті 112 Кримінально-процесуального кодексу відноситься до компетенції органів досудового слідства, яке... органів Служби безпеки України.

 А що стосується другого запитання, то повторюсь. Перевірка на даний час триває. І в ході перевірки в обовязковому порядку будуть викликанні народні депутати, і з’ясована процедура, порядок з голосування дотримання усіх цих норм, нюансів, які, про які ви на даний час говорили.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Вікторе Вікторовичу. Щиро дякуємо вам.

Шановні народні депутати,  я попросив би генерального конструктора системи „Рада”, директора Інституту проблем математичних машин і систем НАН України  Морозова Анатолія Олексійовича.

Анатолію Олексійовичу, будь ласка,  вам слово. 5 хвилин.

 

МОРОЗОВ А.О.

 Шановний Голово,  шановні народні депутати,  шановні присутні! Я – головний  конструктор системи „Рада”. І коротко  хотів би відповісти на ті питання, які будуть підняті.

Перше. Можливе лі зовнішнє посягання на  систему „Рада”? Система „Рада” є локальною системою, вона  розташована у цьому залі, до неї немає доступу із  Інтернету, тобто ніхто ззовні  не може  мати доступ до системи. Це перший тезис, який є.

Другий тезис.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, я прошу бути  коректними до доповідача. Будь ласка,  зробіть  п’ятихвилинну доповідь, потім у нас буде   раунд  запитань і відповідей.

 

МОРОЗОВ А.О. По-друге, систему побудована таким чином, що коли починається пленарне  засідання,  вона загружається і  ніхто з  обслуговуючого персоналу  не може мати доступу до системи. Для того щоб  він отримав туди доступ, він повинен зупинити систему, тобто погасло табло, погасли робочі місця - і системи немає. І це добре знає Олександр Олександрович, який  багато  років працював із цією системою і у якого  є такі запитання.

По-третє, система має чіткий регламент, як треба працювати.  Ви хвилюєтесь, у вас є свої проблеми, ви… можна нажати кнопку і тримати її, але до звукового сигналу. Все, система не прийме ваш голос, бо вона не приймає  ті  голоси, які нажи… після звуко… тільки після звукового сигналу.

Я хотів би сказати, це відповідь на ті питання… І четверте, що я хотів би сказати, що  в такій піковій  нагрузці системи працюють декілька операторів, які страхують друг друга, щоб не було  яких-небудь  нерозумінь. Таким чином, це не одна людина, яка сидить і відповідає за… а декілька  людей, які сидять і працюють з вами разом.

Тепер відносно системи „Рада”. Система „Рада” – це  одна з найкращих розробок  нашої України, вона  розроблена і виготовлена тут, система „Рада” – повністю українська, система „Рада” має  20… зараз працює  20 таких систем.  Найбільше напруження наше  як розробників було під час ставлення України  на початку  90-х років. Ви пам’ятаєте, що тоді було у залі, створювалися комісії за комісією, були десятки комісій, які працювали над системою „Рада”. Жодна комісія не змогла показати, що винна у якихось питаннях система „Рада”, і це, слава Богу.  Аби таке було, мабуть, не було такого широкого розповсюдження  цієї системи. Система „Рада” працює і тут, і  за кордоном, і у місті Києві, і в інших містах.

Тому не виключено, що під час хвилювання чи   під час  якихось інших причин,  кнопка була нажата не у тому режимі,  як це заплановано. Но з вас же ніхто не буде  пинати автомобіль за те, що  поки ви не завели мотор, так,  він не їде, поки ви не зняли  тормоз, він не іде. ( О п л е с к и)

Я хотів би, шановні депутати, звернутися  до вас з великим проханням. Система „Рада” – це  не тільки те, що  ви нажимаєте кнопки, це велика наука, це  здобуття нашої України. І я, судячи з того, як  наука отримує бюджетні гроші,  розумію, що відношення до науки не зовсім добре, але система „Рада” працює на вас буде  добре.

Дякую за увагу. ( О п л е с к и)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Дякуємо, Анатолію Олексійовичу.

Прошу  записатися на запитання до доповідача.

Терьохін Сергій Анатолійович, фракція „Блок Юлії Тимошенко”.

 

11:53:13

ТЕРЬОХІН С.А.

Турчинову, передайте, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово Турчинову, будь ласка.

 

11:53:18

ТУРЧИНОВ О.В.

 Шановний доповідачу, я з повагою ставлюся до наших вітчизняних розробників. Але ж вам як керівнику проекту, мабуть, відомо, що всі інформаційні системи, які обслуговують державні органи,  і тим паче така система, як „Рада”, повинна  проходити відповідну  атестацію на захищеність і мати відповідний сертифікат.

Тому перше питання. Чому досі система „Рада” не пройшла атестацію на захист інформації і не  отримала відповідний сертифікат?

І друге питання до вас. Я не знаю, але ж ви повинні знати як розробник,   що оператор системи або інші працівники апарату у будь-яку мить можуть блокувати картку будь-якого народного депутата. Не вважаєте ви, що таким чином можна впливати на результат голосування? Дякую.

 

МОРОЗОВ А.О. Дякую за запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, я прошу  спокою в залі. Будь ласка, відповідайте на запитання.

 

МОРОЗОВ А.О. Перше. По першому запитанню. Так, система, відповідно до Закону „Про інформацію”, повинна мати сертифікат…….. закону. Але це справа Верховної Ради. Система, яка працює… Верховна Рада  працює з прозорою інформацією і, наприклад, коли ми запросили в Крим службу… відповідну службу, щоб вони провели сертифікацію, вони сказали: „Сертифікацію не можна проводити, бо ви працюєте з відкритою інформацією”. Може зараз сертифікувати треба всю система „Рада”, тоді дійсно може бути сертифікована вся система „Рада”. Згоден, але це справа не розробника, а справа апарату Верховної Ради.

По другому питанню. Є такий режим, який, як ви кажете, але  він тільки по тому як дає Голова Верховної Ради, і він фіксується в системі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Наступне запитання. Зарубінський Олег Олександрович, „Блок Литвина”.

 

11:55:21

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дякую. Прошу передати слово Володимиру Михайловичу Литвину.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Литвин Володимир Михайлович.

 

11:55:31

ЛИТВИН В.М.

Я насамперед хочу звернутися до доповідача, сказати: „Шановний колего, я вас підтримую”, оскільки наукове співтовариство воно не дозволяє собі такого ставлення до результатів наукової роботи, і хотів би ще раз сказати, що доповіді, які тут щойно прозвучали, вони засвідчили, що  Верховна Рада, фракції мають розібратися в собі, а не шукати винних в інших, як це  робить поганий танцюрист. (О п л е с к и) 

І я дуже просив би, щоб винним не стали… або не знайшли винних в стрілочника. Система „Рада” працює бездоганно. Нарікань, коли вона влаштовувала ту чи іншу політичну силу, не було, тому я переконаний, що треба припинити це посміховисько  на всю країну і почати працювати нам… А якщо потрібно що вдосконалити в системі „Рада”…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу дати закінчити.

 

11:56:36

ЛИТВИН В.М.

Я дякую, шановний Голово, за те, що дали можливість закінчити думку. Хочу сказати більше. Що вчені-розробники пропонують встановити систему, яка буде дозволяти  виключно голосувати тому депутату, який є власником картки для голосування. Для цього не потрібно величезних коштів, але для цього потрібно подолати опір серед депутатського корпусу, бо треба шість разів на місяць прийти у Верховну Раду і виконати своє повноваження.

І нарешті, користуючись нагодою, я хотів би застерегти від спокуси, від сверблячки повернути стару практику, коли буде голосування один день – в  четвер, коли буде головуючий мати можливість спілкуватися виключно із доповідачем. Треба припинити цю ганебну практику і розібратися в собі.

Дякую за увагу. (О п л е с к и)

 

МОРОЗОВ А.О. Дякую.

Я хотів би сказати, що ми зараз працюємо над новим поколінням системи „Рада” – „Рада-4”, яка знову-таки весь той досвід, який ми отримуємо, буде в собі мати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вечерко Володимир Миколайович, фракція Партії регіонів.

 

11:57:51

ВЕЧЕРКО В.М.

Прошу передати слово народному депутату Стояну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Стоян.

 

11:58:00

СТОЯН О.М.

Шановні колеги, ось я.

Стало зрозуміло, що два народних депутати дуже хотіли першими засвідчити свою любов до Премєра і дещо помилилися, тобто технічна помилка. Тобто, пане Яценюк, я ще раз кажу, вам треба було зупинити голосування, розібратися, що це технічна помилка. Це перше.

Друге. Я не встиг задати питання зампрокурора, чи порушено кримінальну справу проти номера один з „Нашої України”, який звинуватив у злочинах працівників апарату?

І друге. Виступаючи, заступник СБУ сказав, що ще треба вісім днів на розслідування. Я пропоную, оскільки є сумніви у наших колег з коаліції, ще на вісім днів продовжити розслідування. Після того, як зясуємо, що система працює нормально, перейти до голосування на посаду Премєра і іншої роботи, припинити на цьому засідання і провести розслідування ще вісім днів. І потім будемо йти…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я щойно порушив Регламент, надавши слово фракції Партії регіонів. Тому що тільки я зараз побачив, що не Вечерко передавав слово Стояну. Я прошу народних депутатів, які записуються на виступ, знаходитися в залі.

Стець Юрій Ярославович, Блок "Наша Україна-Народна самооборона”.

 

11:59:19

СТЕЦЬ Ю.Я.

Передайте, будь ласка, слово народному депутату Зваричу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Зварич.

 

11:59:26

ЗВАРИЧ Р.М.

Дякую.  Шановний доповідачу, три питання.

По-перше, ви бачите, що у цьому залі знаходиться урядовий звязок, тому я вам ставлю конкретне питання: яким чином система „Рада” захищена?

Друге питання, ви говорили, що через „Раду” немає доступу до Інтернету. Тепер відповідайте, будь ласка, чи „Рада” повязана  з сервером Верховної  Ради, який  забезпечує вихід в Інтернет?

І третє запитання: чи використовується в системі „Рада” технічне обладнання іноземного виробництва, на яке відсутні експертні висновки чи атестати відповідності уповноваженим органом по лінії захисту інформації?

 

МОРОЗОВ А.О. Перше питання. Інтернет повязаний з „Радою” через механічне… тобто диск переноситься з одного сервера до іншого, він прямого звязку не має.

Друге питання. Ми, коли робили систему „Рада”, всі елементи були сертифіковані, які використовуються.

Третє питання. Система „Рада” повністю виготовлена в нашому інституті і ніяких, крім комплектуючих нічого немає того, що іноземного походження.  (Ш у м  у  з а л і)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу, прошу, відповідайте.

 

МОРОЗОВ А.О. По звязку, відносно звязку, то захищати потрібно державний звязок від „Ради”, а не „Раду” від державного звязку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я просив би надати слово керівнику Управління компютеризованих систем апарату Верховної  Ради України Сидоренку Олексію Олексійовичу.

Олексій Олексійович, будь ласка, на трибуну. Це людина, яка безпосередньо відповідальна за функціонування системи „Рада”.

 

СИДОРЕНКО О.О.

Шановні народні депутати України! Я представляю Управління компютеризованих систем апарату, і, зокрема, відділ спеціалізованих інформаційно-технічних комплексів, який власне і адмініструє систему „Рада-3”.

Я можу додати до всього сказаного  переді мною і додати до того протоколу, який підписали всі члени комісії, що працювала 11 грудня тут, лише одне, що система „Рада-3” захищена і говорити про відсутність будь-якого захисту цієї системи – це необ’єктивно і до певної міри і некоректно.

Система має кілька рівнів захисту. Захист і програмного забезпечення, захист баз даних, захист серверів, захист активного мережевого обладнання і інші види захисту, які, як ви розумієте, є службовою або технологічною інформацією. І я у відкритий ефір не маю права розповідати про ці всі види захисту.

Відносно того, що сталося під час голосування 11 грудня. Я можу висловити жаль, шкоду, що ми, Управління комп’ютеризованих систем, на превеликий жаль, мали мало часу, змоги попрацювати під час того навчання, яке було перед відкриттям Верховної Ради (о п л е с к и) шостого скликання із усіма народними депутатами.

Але весь наш персонал знаходиться постійно і в сесійній залі, ось наша ложа, і адміністратори знаходяться на балконі. І при найменшому випадку якихось чи збоїв, чи відмови, чи якихось технічних неполадок система відразу повідомляє про це адміністратора, і технічний персонал у ту ж секунду підходить до кожного народного депутата, у якого на пульті виявлені ті чи інші складнощі, і надаємо оперативну технічну консультативну допомогу.

Я хочу запевнити усіх присутніх народних депутатів, що наявність чи відсутність експертного висновку Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, вона на сьогодні, ця наявність чи відсутність, жодним  чином не позначається на захищеності самої системи і на об’єктивності її роботи. Це пояснюється тим, що ми як державні службовці також у своїх діях чітко керуємося чинним законодавством, Положенням про апарат і чітко прописаними посадовими інструкціями. І програмне забезпечення системи «Рада», апаратна платформа системи «Рада» не конфліктують з природою політичної карти сесійної зали. Це було при всіх скликаннях.

І хочу ще повідомити, що Державна служба спеціального зв’язку і захисту інформації повідомлена ще на початку 2007 року про те, що за ініціативою апарату Верховної Ради України ведеться розробка комплексної системи захисту інформації всіх, підкреслюю всіх 23 діючих автоматизованих систем Верховної Ради, в тому числі і системи „Рада”. На цьому етапі ми підготували і передаємо через два дні, точніше через один день, завтра, до Держспецзв’язку технічне завдання на розробку і створення… А отримання експертного висновку, отримання атестату відповідності це досить тривалий в часі процес, який потребує спеціальних заходів впровадження, перевірок і досліджень. Я дуже вдячний за увагу і готовий відповісти на запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, запис на запитання.

Литвин Юрій Олексійович,  "Блок Литвина".

 

12:06:29

ЛИТВИН Ю.О.

Спасибі Арсеній Петрович, за надане слово. Я прошу передати депутату Зарубінському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Зарубінський, будь ласка.

 

12:06:36

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дуже дякую. Шановний доповідачу, чи є у вас інформація чи були народні депутати, у яких трапилось нещастя з карткою 22 листопада, коли тут, ви в тому числі організовували  навчання для народних депутатів, яким чином користуватися системою „Рада”. Перше.

Формальна логіка, шановний доповідачу, підказує, що в ситуації повної недовіри з боку частини народних депутатів до системи „Рада” до моменту повної сертифікації, виникає  тоді сумнів, а як взагалі, чи будуть легітимними голосування. Тоді виникає питання, що очевидно треба чекати до повної сертифікації.

І третє. Чи не здається вам, що якщо сертифікація буде проведена відомством на Володимирський, зрозумілим, то з’явиться, можливо небезпека, що результати голосування у Верховній Раді і будуть вже, навіть технологічно визначатися, а чи на Володимирський, а чи на Банковій.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

СИДОРЕНКО О.О. З першого питання, інформація така є, у нас було всього 38 народних депутатів шостого скликання під час цього навчання.

З другого питання. Я ще раз наголошую, що, незважаючи на наявність чи відсутність на цей час експертного висновку, ми керуємося чинними, нормативними документами з технічного захисту інформації.

І хоча у нас у Верховній Раді в автоматизованих системах всі інформація є відкритою, але ми забезпечимо її і цілісність, тобто неможливість несанкціонованої модифікації тих інформаційних ресурсів, які є власністю держави. І  доступність і конфіденційність.

Відносно третього питання. Верховна Рада просто отримує атестат відповідності на... в КСЗІ в автоматизованих системах. Але як власник інформаційних ресурсів вона сама визначає політику…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Задирко Геннадій Олександрович, "Блок Юлії Тимошенко" .

 

12:08:54

ЗАДИРКО Г.О.

Прошу передати слово Олександру Валентиновичу Турчинову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово Турчинову Олександру Валентиновичу.

 

12:08:59

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановний доповідач, ви мабуть знаєте, що видно до українського законодавства ні ви, як експлуататор системи, тобто людини, яка експлуатує систему, да, технічну, ви визначаєте захищена вона чи не захищена, це може визначити тільки відповідний сертифікат після атестації. Протягом 10 років ви це не зробили і це є злочин відповідно до українського законодавства. Це перше питання вам.

Друге питання, скільки адміністраторів, які вам підпорядковані, мають ключі доступу до системи?

Третє питання, скільки ваших підлеглих мають право блокувати картки народних депутатів, а потім їх розблоковувати? Будь ласка, дайте відповідь конкретну.

 

СИДОРЕНКО О.О. Конкретна відповідь така. Перші і закони, і нормативні документи з технічного захисту інформації вони з’явилися в 1999 році, може трішки раніше, тобто не 10 років, як ви говорите, і всі вимоги по створенню КСЗІ в органах державної влади, вони з’явилися теж 5-7 років тому назад.

По другому питанню. Дев’ять чоловік працюють у складі відділу спеціалізованих інформаційно-технічних комплексів. Жоден з них не має право, і це прописано діючими посадовими інструкціями, відключати, не санкціоновано відключати, картку народного депутата.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Катеринчук Микола Дмитрович, Блок „Наша Україна -  Народна самооборона”.

 

12:10:42

КАТЕРИНЧУК М.Д.

Ну ви не відповідаєте на запитання, але просили передати для наступного запитання Роману Зваричу слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зварич Роман Михайлович.

 

12:10:52

ЗВАРИЧ Р.М.

Шановний доповідачу, оскільки ви виявилися експертом не тільки по інформації, а також по законодавству, я тоді вас тільки запитати, хто є уповноважений орган, який має виключне право встановити, чи ця система захищена, ви чи назвіть той другий орган, якщо ви його знаєте?

Друге питання, чи використовується в системі „Рада”, оскільки я не почув від попереднього доповідача відповідь на моє запитання, технічні засоби іноземного виробництва, на яких відсутні експертні висновки уповноваженого органу в цій сфері.

І третє. Чи пов’язана система „Рада” із сервером, який надає можливість виходу на Інтернет? Три конкретні запитання, я просив би три конкретні відповіді.

 

СИДОРЕНКО О.О.  Тоді з вашого дозволу, трошки більше часу мені відведіть.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Я прошу до звершення обговорення цього питання, будь ласка, говоріть.

 

СИДОРЕНКО О.О. Перше питання. Я не піддавав сумніву те, що таким уповноваженим органом є Державна служба спеціального зв’язку і захисту інформації України. Але Верховна Рада як власник інформаційних ресурсів, які оброблюються в автоматизованих системах Верховної Ради, вправі визначати самостійно політику захисту цих інформаційних ресурсів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тишина товариші, я прошу дати…

 

СИДОРЕНКО О.О. Закон „Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”  чітко прописує всі необхідні вимоги, норми, порядок, захисту державних інформаційних ресурсів в будь-якому органі державної влади.

По-третьому питанню, щоб встигнути. Сервер, наш сервер, який, власне, розміщений тут в системі „Рада”, він є захищений, він має два інтерфейси і через зовнішній інтерфейс відбувається передача даних на...  фактично веб-портал те все, що світ бачить на веб-сайті.

І більше того, я хочу підтвердити, якщо буде така добра воля народних депутатів України і відповідних органів, уповноважених, проводити перевірку, ми можемо підтвердити, що  журнальні записи обміну інформації за 11-те, за попередні дні вони підтверджують – це ж об’єктивні записи, -  де ніхто з персоналу не може втрутитися, внести якісь свавільні там зміни, модифікації, записи. Вони свідчать, що жодного втручання, спроб, навіть, втручання в систему „Рада” не було.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні народні депутати!     У нас сплив термін. Якщо дозволите, Олексій Олексійович, у мене запитання: у нас серверна екранована чи ні? Одне запитання тільки, технічне.

 

СИДОРЕНКО О.О. Серверна буде екранована…

  у м  у  з а л і)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Тишина, колеги, я прошу.

 

СИДОРЕНКО О.О. Йдеться, знову,  ж таки про…  От що таке екранована – не екранована? Тобто …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я вас прошу, тільки відповідь на запитання: так, чи ні?

СИДОРЕНКО О.О. Я коротко відповідаю. Технічним завданням на створенні КЗІ передбачено створення екранованих серверних і взагалі  всіх приміщень, у яких буде розміщено технічні засоби і обладнання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Олексій Олексійович.

Шановні народні депутати, на вашу вимогу і на моє прохання, прибув  Голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Чеботаренко Юрій Борисович.

Юрій Борисович, ми би просили вас коротко висловити власну позицію, тому що ваш департамент залучався, але не безпосередньо, а через Службу безпеки, наскільки мені відомо.

Слово має голова служби  Чеботаренко  Юрій Борисович.

 

ЧЕБОТАРЕНКО Ю.Б. 

Дякую. Шановний Арсеній Петрович, шановні народні депутати! Хочу вас повідомити, що фахівці Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України не залучалися до роботи в міжвідомчі групи, хоча формально позавчора таке звернення надійшло до служби і ми надали відповідних фахівців, які були готові прийняти участь в роботі цієї групи.

Але ж, хочу вам повідомити, що в січні   місяці поточного року фахівці Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації приймали участь в роботі у Верховній Раді з приводу  перевірки відповідності вимогам чинного законодавства системи захисту інформації, яка циркулює у Верховній Раді. Про це в лютому місяці було повідомлено апарат Верховної Ради і  з того моменту ми разом з Верховною Радою, з її апаратом працювали над вирішенням цього питання.

Рекомендації було надано на виконання статті 5 Закону України „Про захист інформації в інформаційних телекомунікаційних системах”, яким визначено, що власник системи забезпечує захист інформації в системі. Не зважаючи на рекомендації, необхідні документи для проведення експертизи автоматизованих систем Верховної Ради надані не були. Але ж треба розуміти, що повинен пройти певний час для того, щоб сформувати технічне завдання, технічні вимоги і надати нам на експертизу. Повинен пройти певний час для того, щоб створити комплексну систему захисту інформації. Це дуже тривалий час. Наприклад, для створення системи, повноцінної системи захисту інформації потребується от двух до шести місяців. Ці співробітники державних установ, банків, які займаються цим питанням, розуміють, що це, цей термін потрібен для того, для того, щоб здійснити певні процедури закупівлі необхідного обладнання, розміщення замовлення в інституті, який візьметься за створення цієї системи, підготовки відповідного проекту, тощо.

Зважаючи на те, що в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України на сьогодні немає ніяких документів відповідно згаданої системи, наші дії сьогодні обмежені. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуєм, Юрій Борисович. Шановні народні депутати, я прошу записаться п’ять хвилин на запитання-відповіді. Гордієнко Сергій Володимирович, Комуністична партія України.

 

12:18:39

ГОРДІЄНКО С.В.

Шановний доповідач, а особливо головуючий, я повинен би сказати таке, що ми сьогодні повинні подякувати, стати на коліна і подякувати всім розробникам цієї системи і апарату який її обслуговує. І все, що затіяно навколо цього, все ведеться до того, щоб змінити спосіб  голосування у залі.

 У мене запитання. Хто взагалі ініціював створення цієї міжвідомчої комісії, яким документом вона утворена і хто дав право усувати від участі в роботі цієї міжвідомчої комісії представників Лічильної комісії, законно обраних Верховною Радою?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Задирко Геннадій Олександрович. Тому що це не запитання до Чеботаренка.

Будь ласка, „Блок Юлії Тимошенко”.

 

12:19:32

ЗАДИРКО Г.О.

Будь ласка, Олександру Валентиновичу Турчинову слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Турчинов Олександр Валентинович.

 

12:19:39

ТУРЧИНОВ О.В.

Ви знаєте попередній тут оратор виступав і для нас зрозуміло, що, дійсно,  і у комуністів, і у регіоналів є підстави дякувати апарату Верховної Ради, який  обслуговує цю систему.  Це перше.

Друге питання. Я хочу безпосередньо задати шановному доповідачу.

Ви знаєте у вас дуже відповідальний напрямок роботи і з тої інформації, яку ми почули зрозуміло, що ні документів, ні матеріалів, які б давали можливість вам сертифікувати систему у вас немає.

У мене дуже конкретне питання. Скільки вам треба часу для того, щоб провести атестацію системи „Рада” на питання захисту інформації, не втручання, і коли такий сертифікат може бути у Верховній Раді? Дякую.

 

ЧЕБОТАРЕНКО Ю.Б. Дякую за запитання.

Шановний Олександре Валентиновичу,  для того, щоб проводити роботи сертифікації необхідно спочатку построїти цю систему, а потім проводити. Для того, щоб зробити цю систему потрібно від двох до шести місяців, як я казав попередньо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Бондик Валерій Анатолійович, Партія регіонів.

 

12:20:52

БОНДИК В.А.

Шановний Юрій Борисович,  скажіть, будь ласка,  хто надає дозвіл на проведення сертифікації та атестації комп’ютерних мереж і обладнання. І чи є в системі оцих ось  фірм, бо це підприємницька діяльність,  чи є комерційні структури,  власники яких знаходяться у цьому залі?

Дякую  за відповідь.

 

ЧЕБОТАРЕНКО Ю.В. Дякую  за запитання. Значить, власників… це не моя компетенція, я не володію такою інформацією.

Відповідно до чинного законодавства, так, ліцензіати мають право виконувати заходи щодо створення комплексної системи захисту  інформації. Тому що на сьогоднішній день у державі не існує таких можливостей по створенню, це дуже великий об’єм. Після створення  комлпексної системи державної інформації Державна служба спеціального зв'язку  та захисту інформації проводить відповідні  заходи і надає сертифікат відповідності.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кармазін Юрій Анатолійович,  Блок „Наша Україна – Народна самооборона”.

 

12:22:14

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія  захисників Вітчизни, „Наша Україна – Самооборона”.

Шановний доповідачу, у мене два дуже конкретних питання, які б, на мій погляд,  розкрили, чи можливо щось сталося чи нічого не ставалося.

Перше. Як учасник комісії ви можете сказати, чи велися електронні протоколи кожного голосування чи ні? Перше питання.

І друге питання. Під час голосування у нас висвітлюються квадратики і ми  їх бачимо, і кожен пульт зв'язаний  з квадратиком. Так от, квадратиків висвітилося 226, хоча результат був 225.  Тому у мене питання, чи може бути таке і чи можлива якась ситуація, при якій таке може бути?  Тому що тут приблизно зразу видно  по кубикам, по квадратикам видно, скільки є голосів, коли вони висвітлюються, бо кожен депутат, кожен пультик – це один квадратик. Хочу почути ці дві відповіді. Дякую.

 

ЧЕБОТАРЕНКО Ю.В. Дякую  за запитання.

По-перше, я не  є член міжвідомчої комісії. Повторюю, 11 грудня  поточного року Служба безпеки України  звернулася до Державної служби спеціального зв'язку  та захисту інформації з проханням надати кандидатури. Ми кандидатури надали, але ж нас не залучали до  роботи  цієї комісії.

Відповідно квадратиків я не можу сказати, тому що відповідної інформації у нас немає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо, Юрію Борисовичу.

Шановні народні депутати, час на виступ голови  Дерспецзв’язку та запитання, відповіді закінчився.

Дякуємо, Юрію Борисовичу.

Є наступна пропозиція. Запитання перше, шановні народні депутати. У нас через шість хвилин фактично  закінчується відведений час на ранкове пленарне засідання. Чи дозволяєте ви, щоб ми завершили розгляд питання, обговорили його (у мене ще є 15 хвилин на технічне продовження) і встигли потім проголосувати постанову? Якщо так, то без  голосування продовжуємо, якщо ні, то з голосуванням.  Чи продовжуємо ми роботу до завершення обговорення питання та завершення прийняття рішення щодо проекту Постанови про перелік комітетів? Я  прошу поставити питання на голосування.

 

12:25:05

За-280

Рішення  прийнято.

Таким чином  продовжуємо розгляд цього питання. Я прошу записатися на виступи у частині обговорення питання  щодо функціонування системи „Рада”, виступи з трибуни від фракцій.

Я прошу, Куликов Кирило Борисович,  блок „Наша Україна – Народна самооборона”. Слово передається Зваричу Роману Михайловичу.

 

12:26:00

ЗВАРИЧ Р.М.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати України!  Я буду говорити дуже лаконічно і буду говорити також у строгій відповідності  до закону України, який  регламентує цю сферу. Я би хотів нагадати, що  у нас в Україні є Закон, який називається  „Про захист інформації, інформаційного… телекомунікаційної системи”. Цей закон чітко визначає, що є один уповноважений орган у нашій державі, який має виключне право встановити чи система у цій сфері є захищена чи не є захищена. Цей орган називається Державна служба захисту інформації. Ми щойно чули виступ голови цієї служби. За результатами цього виступу не підлягає сумніву, що система „Рада” не захищена.

Я би також хотів, пане голово, щоб ви звернули увагу відповідному керівнику служби Верховної Ради України, який не мав права говорити про те, що система захищена. Не залишає жодного сумніву, що ми сьогодні працюємо в режимі, який є незахищений і це є ситуація, яка абсолютно неприйнятна. Тому я би також просив, пане Голово, щоб ви використали всі необхідні заходи для того, щоб забезпечити захищеність цієї системи.

Крім того, я став…. конкретне  запитання двом доповідачам на предмет того чи в системі „Рада” використовуються обладнання, технічне обладнання іноземного виробництва, на яке є відсутні експертні висновки  чи атестати відповідності єдиного уповноваженого органу. Я не почув відповіді на мої конкретні запитання,  що дає мені тоді всі підстави вважати, що в системі „Рада” якраз використовуються прилади, які мають… іноземного  виробництва, на які відсутні… – я  зараз назву їх – на які відсутні експертні висновки державної служби. Зокрема,  мова йде про те, що в системі „Рада” використовується прилад американсько-російського виробництва „CISCO-24”, на який немає, я підкреслюю, немає атестату відповідності. Це дає підстави вважати, що система не захищена.

Я би просив, щоб ми абстрагувалися зараз від того, що відбулося, коли було голосування кандидатури на Прем'єр-міністра. Ми маємо серйозну проблему з нашою системою. Система є повязана з сервером Верховної Ради України, який дає можливість доступу народним депутатам України в системі Інтернет. Це дає усі підставі вважати, що у відсутності захисту цієї системи будь-хто може зовнішньо дистанційно втрутитися в нашу систему.

Тому я би просив, щоб ми більш серйозно до цього питання поставилися. Зокрема, таки наголошую на тому, що мають бути негайно задіяні відповідні заходи, щоб забезпечити повний захист нашої системи. У відсутності атестату відповідності на предмет захищеності нашої системи ми завжди будемо мати підстави вважати, що будь-яке голосування в сесійному залі могло б відбутися з порушенням чинного законодавства.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шаров Ігор Федорович, „Блок Литвина”. Слово передається Сироті.

 

12:30:43

СИРОТА М.Д.

Дякую, пане Голово.  Шановні народні депутати, ми вислухали думку фахівців із цього приводу, і, здавалося б, питання уже повністю вичерпано. Але ми сьогодні максимально політизуємо це рішення. Пройшло вже два з половиною місяці після обрання парламенту України, а, виявляється, у нас не працює система „Рада” і невідомо, коли вона запрацює, а, отже, роботу парламенту можна заблокувати ще на дуже-дуже невизначений час.

Якщо ми зараз поставимо під сумніви працездатність роботи системи „Рада”, то ми тоді поставимо під сумнів також і формування коаліції, за яку було проголосовано системою „Рада” 227 голосів, і ми поставимо під сумнів  вибори Голови Верховної  Ради України, оскільки Лічильна комісія голосувалася системою „Рада”. Навіщо це робити?

(О п л е с к и)

 По-друге, шановні колеги, щоб ми переходили  до конструктивної роботи, я не хотів би, щоб ми розкидалися звинуваченнями. Конституція чітко передбачає, що злочинцем будь-яку людину можна назвати  тільки за рішенням суду і не інакше. Тому не потрібно, на мій погляд, на наш погляд, створювати додаткові напруги. Система „Рада” нормально функціонує, давайте переходити до порядку денного, обирати Прем'єр-міністра, формувати  керівні  органи Верховної  Ради і комітети, і врешті-решт, починати виконувати основну функцію парламенту – законодавчу: бюджет, зміни до Конституції і всі  інші закони, яких уже вісім місяців чекає українське суспільство. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо щиро.

Стоян Олександр Миколайович. Але в мене була заява фракції Партії регіонів, щоб передати слово Мірошниченку Юрію Романовичу. Прошу, Мірошниченко.

 

12:32:45

МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.

Дякую.  Шановні виборці, шановні колеги!

Юрій Мірошниченко, фракція Партії регіонів.

Знаєте, те, що відбувається в залі зараз, викликає  у мене сум, тому що, як на  мене, відбувається не намагання розібратися у проблемі, проблемі надзвичайно чутливій, проблемі, принциповій для українського парламенту, а йдеться намагання займатися політичним піаром і вимагати витиснути, вичавити з  експертів, які стояли  на цій трибуні, необхідну… необєктивну інформацію, адже подивіться, всі експерти з різних  служб, підвідомчих різним органам влади, сказали, що немає підстав стверджувати про те, що в електронну систему „Рада” було втручання. З чого я можу зробити висновок, що не має ніяких підстав говорити про фальсифікацію голосування по тому питанню, яке ми обговорюємо. І це принциповий висновок, і це є факт. Про це повинна знати вся українська громада.

Крім того, я би хотів  запросити представників коаліції бути чесними і принциповими, і моральними, про що ви дуже багато говорите. Адже у мене є лист, підписаний трьома народними депутатами (Сивульським, Кондратюком, Семиногою), скерований на Голову Верховної Ради і виконуючого обов’язки Служби безпеки України, де йдеться про те, що депутата Федорчука на момент голосування у залі не було. (Ш у м  у  з а л і). І це є фактом також . А ви знаєте, що не можна говорити про голосування і зарахування голосів, якщо депутат особисто не здійснював це голосування. Якщо бути чесними, моральними і принциповими.

Я хотів би сказати і власне продовжити думку пана Сироти, поглибити її. Адже недовіра до системи „Рада” матиме наслідком фактично заперечення існування і легітимності всіх правових актів, які ухвалила Верховна Рада за допомогою цієї системи. Це колапс правової системи, панове. Це неможливо допустити.

І, я вважаю, що до моменту, поки не буде доведено зворотнього, тобто факт не лише втручання, але і фальсифікації цього голосування, говорити про зворотнє ми просто не маємо права як народні депутати.

Я хотів би зараз висловити позицію нашої політичної сили – Партії регіонів. І вона є принциповою. Адже з вуст лідерів коаліції помаранчевої на всю країну прозвучали звинувачення на адресу нашої партії. Необґрунтовані звинувачення, які ми сьогодні спростували за допомогою експертів. Я хотів би сказати, що це оборює Партію регіонів, і це є підставою для блокування трибуни і щоб усі громадяни знали, чому Партія регіонів домагається, принципово домагається, щоб моральність повернулася в стіни Верховної Ради. Це те, панове, що про що  ви завжди говорили, але, на жаль, не робите.  І ми вимагаємо публічних, так само публічних перед пресою, перед Верховною Радою вибачень перед Партією регіонів з боку тих осіб, які не обґрунтовано звинувачували нашу політичну силу. Я би сказав більше, я би сказав, що сьогодні відбувається дуже і дуже неприємний як для коаліції, яка назвала себе демократичною, процес. Іде намагання перекласти відповідальність з хворої голови на здорову, неспроможність організувати свою роботу, внутрішні суперечки, ідеологічні розбіжності, а як наслідок – неконсолідовані голосування дають вам сьогодні єдиний вихід – звинувачувати  когось ззовні в тому, що ви не спроможні створити коаліцію. Шановні колеги! Я вас запрошую, на майбутнє зробити висновок. А висновок може бути один – треба шукати спільного, треба не ставити питання ультиматумами, треба намагатися те, що нас обєднує, покласти в основу, не перетискати опозицію, а намагатися через консультації виходити на консолідовані рішення. Лише тоді ми повернемо довіру до Верховної Ради, лише тоді коаліція зможе продуктивно працювати. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Депутат Федорчук має право на репліку. Користується депутат Федорчук правом на репліку? Ні.

Наступний доповідач Симоненко Петро Миколайович, Комуністична партія Україна. Будь ласка.

 

12:38:09

СИМОНЕНКО П.М.

Шановні радіослухачі, телеглядачі, шановні колеги! Як свідчать доповіді, які ми з вами щойно прослухали, вчергове опозорили на весь світ Верховну Раду України і державу Україна. Чому це сталося? Я думаю, кожному вже давно зрозуміло, бо ж на жаль, за 16 років в Україні займаються не розбудовою незалежності, а організували торгівлю всім. Торгують технікою, торгують людьми, совістю, честю - всім, що сьогодні є, на жаль, в Україні.

Роблять це ті, хто не соромлячись купував місця у списках партійних, а сьогодні говорять про честь і совість. Вони її давно вже забули, бо виставили на ринок сатани, яким сьогодні, на жаль, і окутана вся Україна.

Верховна Рада намагається Верховну Раду   перетворити у біржу, де сьогодні  відбувається торгівля посадами, майном, заводами, землею, лісами. А в цілому, якщо відверто говорити, то державою торгують сьогодні у  Верховній Раді України.

А форма закону – це якраз і є форма домовленості, тобто укладається договір між тими хто торгує державою.

Що ми  маємо сьогодні, і чому ми маємо це? А тому, що з самого початку політичні сили, які підтримались Президентом і є його прибічниками, протестували проти реєстру виборців, і якраз під час виборчої кампанії все зробили, щоб „мертвими душами” обирати  Верховну Раду.

Все зробили для того, щоб використовувати той же самий сумнозвісний сервер, про який ми неодноразового говорили, а один з екс-голів якраз  СБУ,  свого часу про це і говорив, коли порушував кримінальну справу чомусь забув про те, що у нас сьогодні і  сервер той же в Центральній виборчій комісії, якраз використовувався з цією ж самою метою.

Які можна зробити висновки з того, що ми сьогодні слухали. СБУ у нас працює на замовлення і це  вже відомо. Під загрозу поставлено майбутнє держави. Чому? А тому, що СБУ не займалося сьогодні тим, що у  Верховній Раді купувалися місця у  партійному списку, це ж загроза національних інтересів і національної безпеки.

По-друге. Контрабанда, яка реалізується у нас в Україні понад 50 процентів побутових товарів. У  нас сьогодні ці комп’ютери, про які зараз говоримо, стоять у кожному кабінеті Кабінету Міністрів, у кожному кабінеті Адміністрації чи  Секретаріату Президента, і звідти вся ця інформація йде відповідним чином тим, хто сьогодні контрабанду і завозить в Україну. А про що можна сьогодні говорити, коли весь центральний апарат СБУ це хлопці, вихідці із Закарпатської області, там же лейтенанти сьогодні командують полковниками. Про що ми взагалі сьогодні говоримо, шановні народні депутати?

Я не випадково сказав тут, коли задавав запитання, що СБУ у нас перетворилося на „кришу” і ми знаємо чиїм „дахом” вони являються сьогодні. Тому Україна і є сьогодні територією контрабанди, тих же наркотиків, незаконної торгівлі зброєю, торгівлі людьми і таке інше. Оце сьогодні треба робити як висновок. Коли говорили ми про хуліганів, я хотів би нагадати, хуліганські дії, які тут були, коли бензовоз під Верховну Раду привозили, коли обливалися тут водою і запальничкою, так скажемо, намагалися підпалити себе, говорячи про те, що начебто це патріотизм. Коли кров проливалася Голови Верховної Ради, коли втікали у будинок „Український дім” і там робили все те, що є зрадою національних інтересів. Початок роботи такої коаліції свідчить тільки про одне – про швидкий її кінець.

Ми маємо сьогодні дійсно серйозні проблеми з системою, але якою системою. На мій погляд, не з системою „Рада”, а політичною системою держави, яка зробила Україну жебрачкою і її треба сьогодні міняти докорінно. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Лукашук Олег Григорович передає слово Турчинову Олександру Валентиновичу. Турчинов Олександр Валентинович, будь ласка.

 

12:42:49

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановні колеги, я можу погодитися з частиною виступу пана Симоненко, що дійсно в країні свавілля, контрабанда, злочинність тощо. І саме тому, ми вимагаємо відсторонити від влади уряд Януковича, в тому числі до якого входять і представники Компартії, які винні в тому, що країна сьогодні перетвориться на злочинне поле. Саме тому, ми хочемо обрати демократичний уряд, щоб навести лад в нашій Батьківщині.

Більше того, шановні колеги, ми б це зробили у вівторок, коли б не виривали картки у Голови Верховної Ради, коли б не заважали спокійно голосувати, ми б це зробили вчора, ми це зробимо сьогодні. Але ж страх перед тим, що Юлія Тимошенко очоле уряд і новий уряд наведе порядок у країні, не дасть вам воровати, займатися бандитизмом, контрабандою в тому числі, саме цей страх змушує вас блокувати трибуну і не давати нам нормально, спокійно проголосувати за обрання голови уряду і за весь склад майбутнього демократичного уряду. 

Що стосується тими, яка сьогодні обговорюється. Я хочу сказати тим виступаючим, які говорили і від фракції Регіонів, і від фракції комуністів, що от йде ганьба з трибуни Верховної Ради. Шановні колеги! Я вам нагадаю, може пам'ять має вади, що саме за вашою ініціативою і вимогою сьогодні це питання обговорюється вже фактично другу годину. Саме це була вимога фракції Регіонів, щоб вони розблокували трибуну, і ми пішли на те, щоб публічно проговорити про ті проблеми, які сьогодні ми маємо в парламенті, в тому числі з системою „Рада”.

Тепер дуже конкретно щодо питань, які сьогодні обговорювалися і відповідно до яких виступали шановні фахівці.

Перше питання. Робота системи „Рада”. В мене протокол, я його, до речі, демонстрував у пресі. Протокол підписаний як представниками Інституту проблем математичних машин, який є розробниками система „Рада”, так і представниками апарату Верховної Ради, так і представниками СБУ, що констатує: за інформацією розробників системного адміністратора  ПТК „Рада” технологією функціонування системи „Рада” не передбачено протоколювання на машинному носії даних процесу сканування стану працездатності пультів народних депутатів. Про що це говорить, цей пункт? Про те, що система „Рада” взагалі не передбачає електронної пам’яті щодо втручання самого апарату, який керує цією системою. І безконтрольно можна входити в систему „Рада”, можна блокувати картки народних депутатів тощо.

Наступне питання. В 2005 році, працюючи на посаді голови Служби безпеки України, я особисто підписав лист на Голову Верховної Ради, в якому вимагав негайно провести сертифікацію, атестацію системи „Рада”. Тому що дуже багато було виявлено  вад, тому що система не захищена, тому що вона... можлива для маніпуляції і, більше того, це є вимога закону. На жаль, Служба безпеки отримала лист за підписом керівника апарату пана Зайчука, що є інші проблеми, а до цього ми повернемося пізніше.

І ось сьогодні ми маємо наслідки, що протягом останніх 5-7 років нічого не зроблено для захисту системи, починаючи від екранування серверних і закінчуючи нормальним обладнанням самої системи „Рада”.

І  головна проблема, шановні колеги, щодо втручання.  Я також погоджуюся з тим, що з космосу втручання не було. Але ж виступав тут керівник апарату, який відповідає за діяльність системи „Рада” і він дав відповідь, що вісім його підлеглих мають ключі доступу до системи.  Я думаю, що він також має ключ  доступу ... дев’ять чоловік може в будь-яку мить заблокувати картку народного депутата, в будь-яку мить розблокувати цю картку і ви знаєте, як це робиться. І саме під час голосування була заблокована картка Федорчука, була заблокована картка депутата Денькевича.

І що стосується заяви Сивульського, я думаю, що він сам може пояснити, яку брехливо коментував колега від фракції Регіонів. В цій заяві написано, що коли Федорчук побачив на екрані, що висвітилося, що він не голосував, а він особисто тиснув, і в присутності колег, на кнопку, він пішов розбиратися до технічних працівників, і Сивульський попрацював з його пультом у його відсутність і засвідчив, що картка була заблокована і пульт не працював.

Саме тому, шановні колеги,  ми повинні з вами констатувати наступне. Безумовно,  для авторитету і впевненості   в результативності голосування ми повинні мати атестовану систему „Рада”. І поки система „Рада” не буде атестована, я вважаю, що такі відповідальні голосування як за прем’єр-міністра, за склад уряду, поки не буде атестації, повинні проводитися в такому режимі, який передбачає Регламент і який засвідчує волевиявлення кожного народного депутата без втручання і без маніпуляцій.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні народні депутати, під час постановочних питань щодо  порядку денного, я хотів би нагадати. По-перше, було прохання, фактично вимога, трьох народних депутатів України -   це Омельченко, Федоручук та Денькович про те, щоб  виступити коротко з приводу голосування, чи не голосування. Це буде коректно, якщо ми дамо слово цим народним депутатам.

Друге. Під час того, коли виступав народний депутат Мірошниченко, я щойно перевірив стенограму, було посилання на трьох народних депутатів. Це депутат Сивульський, це депутат Семинога і депутат Кондратюк. З огляду на це, ці депутати мають право на репліку.

І депутат Сивульський підійшов до мене за правом на репліку.

І пункт третій. Депутат Ляшко особисто настоює на тому, щоб виступити. Я думаю, що ми не будем заперечувати проти того, щоб дати йому одну хвилину виступу з місця. Якщо це заперечуєте, то тоді я прошу 5 хвилин на виступи депутатів. П’ять хвилин на виступи депутатів, із застосуванням генератору випадкових чисел.

Я прошу, Олександр Олександрович Омельченко. Одна хвилина. Чи з трибуни, чи з місця. Будь ласка, Олександр Олександрович.

 

12:48:56

ОМЕЛЬЧЕНКО О.О.

Доброго дня, шановні депутати. Я прошу до уваги. Я не ставлю ціль давати оцінку електронній системі „Київ-Рада”. Я не ставлю ціль давати оцінку технічній характеристиці, виступали достатньо поважні люди. Я не зустрічався з депутатами від іншого блоку, яких картки не проголосували. Я знаю і вірю в те, що картка депутата Олександра Омельченка голосувала не до звонка і не після звонка, а вона голосувала своєчасно, де я отримав значок пальця руки, а голосував мій палець півтори секунди чи дві секунди...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте завершити.

 

ОМЕЛЬЧЕНКО О.О. Я вибачаюсь, я не брав слова.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Десять секунд на завершення.

 

ОМЕЛЬЧЕНКО О.О. Я завершую. Тому я даю оцінку тому, що відбулося, позитивну. Нєт худа без добра. Ми переконались, що це питання політичне, не етичне тих депутатів, які не вірять порядності один одного, які заблокували трибуну, не повіривши мені як народному депутату, що я зразу звернувся, бо мені підказав сусід один і другий, які бачили, що у мене проголосувала карточка.

 І я хочу вас спитати, шановні колеги й друзі,  якби кандидатура була Тимошенко від вашого блоку і відбулося те, що відбулося 11-го…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу завершувати, Олександре Олександровичу.

 

ОМЕЛЬЧЕНКО О.О.  Я завершу. Я призиваю вас до спільної плідної роботи. І голова уряду буде вибраний …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу виключити мікрофон депутату Омельченко.

Шановні народні депутати, для того щоби знову не звинувачували  в Регламенті, я ставлю на голосування питання щодо надання слова  депутату Федорчуку і  Деньковичу. І ставлю на голосування (хвилинку), і ставлю на голосування питання щодо надання  додаткових 5 хвилин на запис виступ з місця народними депутатами України. Я прошу голосувати.

 

12:52:08

За-219

Рішення не прийнято.

З огляду на це, я надаю тільки право на репліку, яка передбачена Регламентом народному депутату Сивульському.

Вас там нема. Покажіть стенограму.

Прошу дати слово на репліку депутату Сивульському.

 

12:52:22

СИВУЛЬСЬКИЙ М.І.

Дякую. Шановні колеги,  мені дуже шкода щодо досягнення певних політичних цілей використовуються негідні методи. В нашому запиті чітко сказано, що Федорчук був на місці, що він голосував  „за”.  І ми свідчимо, як сусіди, що він це робив. Єдине, що перевірив Сивульський – після того, як Федорчук, який проголосував „за”, пішов виясняти чому не зарахували його голос,  я перевірив його пульт. І що встановилось? Натискання кнопки меню – не горить екран – це означає картка не працює в системі. Витягую картку, вставляю її в гніздо – система не працює. Я кидаюсь до працівників системи чому заблокували картку Федорчука під час голосування. І тільки після  того, коли Кондратюк п’ять чи шість разів, повторюючи процедуру витягнення і вставлення карточки, лише після цього вона запрацювала. Це  негідні методи.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні народні депутати, право на репліку депутату Симоненко.

 

12:53:48

СИМОНЕНКО П.М.

Симоненко, фракція комуністів.

Шановні колеги,  я хочу ще і ще раз до вас звернутися, а для наших виборців, шановних  радіослухачів, телеглядачів сказати, що так, дійсно, і під час виборів піарили і зараз піарите. Бо спочатку, так скажемо,  ви списки здавали у ЦВК і щось  у вас якісь проблеми там були  із списками. Два тижні людям голову морочили про те, що, так скажемо, начебто хтось вас утискає в чомусь, якісь, так скажемо, проблеми у вас виникли. Потім організовували  ви автомобільні аварії і розбитий „жигуль”, так скажемо, броньований „мерседес” там начебто, так скажемо, перевернув. Все це ми вже проходили. Ну досить це, ну ганьба тим, хто от так, скажемо,  використовує наш народ України, піарячи ось  подібні, так скажемо,  речі.

Тому  я пропоную, Арсеній Петрович,  по-перше,  не  порушуйте Регламент.  Бо ви як раз не мали права без дозволу Верховної Ради  давати виступати тим чи іншим народним депутатам. Ми це   з вами рішення прийняли на Погоджувальній раді: від фракції.

І останнє. Шановні, я пропоную сьогодні поставити крапку і переходити  до вирішення тих проблем, які конче…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Право на репліку  депутат Федорчук. Прошу.

 

12:55:02

ФЕДОРЧУК Я.П.

Шановні колеги, у виступі пана Мірошниченка прозвучало те, що мене не було на місці. Ну, коли подивишся виступи чи  послухаєш цього депутата, то, звичайно, солідна людина, вродє обґрунтовано говорить, але коли приходиться  до істини – це все неправда, як було  на самому ділі. Справа була так: ми от втрьох проголосували, повністю так, як треба було, я не  буду називати всі механічні  дії. І я побачив Зайчука пана і швидко вийшов, щоб перед Зайчуком поставити питання про неголосування  карткою Деньковича. Отак була  справа.

Тому, товариш Мірошниченко, прошу коли ви робите заяви, будьте більш солідним.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Право на репліку депутату Мірошниченко.

Ви сядьте, будь ласка, з місця, депутат Мірошниченко.  Некоректно, репліка   все-таки  з місця за Регламентом, я просив би.  Я прошу, депутат Мірошниченко, право на репліку.

 

12:56:15

МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.

Юрий Мірошниченко, фракція Партії регіонів.

Шановні виборці, шановні колеги, це питання принципове, тому що ми шукаємо істину, і мені дуже приємно, що у такий спосіб пішла наша дискусія. Ось, будь ласка, у мене у руках ця копія листа, я готовий її продемонструвати. І я цитую, як там записано, абзац раз, два, три, четвертий абзац: „Депутат Сивульський М.І., встановивши з огляду результатів  голосування, що начебто  Федорчук не голосував, обернувся і побачив, що Федорчук Я.П. на місці відсутній”. Я процитував лише лист. Підписи трьох депутатів Сивульський, Кондратюк, Семинога.

Шановні колеги, я нічого не видумую і ніколи ви не побачите, щоби я фальсифікував інформацію  або маніпулював нею.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Депутат Лук’янов згадував депутата Ляшко. Прошу право на репліку депутату Ляшко.

 

12:57:16

ЛЯШКО О.В.

Олег Ляшко, „Блок Юлії Тимошенко”.

Шановний Арсенію Петровичу, дякую вам за можливість надати мені слово. Згаданий депутат, не буду називати його прізвище, щоб не перетворювати у цирк Верховну Раду, назвав мене політичним екстремістом. Можливо, це і так, я справді  людина, яка досить гостро сприймаю несправедливість. Але я хочу сказати, що наші опоненти не  політичні екстремісти, а елементарні бандюгани. Наприклад, один депутат, який сидить от там у президії, 20 хвилин мені в обличчя, той, що от там сидить, підперся, погрожував нападом, фізичною розправою. Оце такі депутати політичні опоненти. Біля президії, уточнюю, біля президії, який не дає кілька днів працювати Верховній Раді. Навчіться, будь ласка, дотримуватися прав депутатів. Дякую.

 

ІЗ ЗАЛУ.  Можно мне слово?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Він же тебе не згадував, заспокойся. 

 

ІЗ ЗАЛУ.  Можно мне взять слово?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Він не згадував твоє прізвище. Не кричи, будь ласка.

 

ІЗ ЗАЛУ. А что это такое!? Что это, бандитом называет!?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Він мав на увазі мене, не переживайте. Я тут у президії сиджу. Він мене мав на увазі. Тихо!

Шановні народні депутати! Ми з вами завершили пункт 1-ий, і з огляду  на це чи міг би я внести наступну пропозицію? На столі у народних депутатів, власне кажучи, у кожного на руках є роздані матеріали: це офіційний лист Генеральної прокуратури України і офіційний лист від Служби безпеки України, яка має два пункти. Перший пункт про те, що в роботі міжвідомчої комісії даних про зовнішнє втручання в систему „Рада” не отримана. А другий пункт, який вказує на те, що система не сертифікована і таким чином  фактично  чіткої відповіді з цього питання немає.

Я би хотів зараз… Хвилиночку, колеги! Я би хотів зараз запропонувати наступне. Мова сьогодні йде вже не стільки про минуле, а стільки про майбутнє – яким чином система „Рада” повинна функціонувати в майбутньому. До складу міжвідомчої комісії не був включений Державний департамент Чеботаренка, що є спецзв`язку і телекомунікацій. Як ви давитесь на те, шановні народні депутати, щоб ми прийняли  наступне рішення.

Пункт перший. Створити робочу групу з: перше, Служба безпеки України. Це ті особи, які вже були причетні до перевірки.

Друге. Генеральна прокуратура України.

Третє. Державний департамент спецзв`язку та телекомунікацій.

Четверте. Лічильна комісія, яка у нас сьогодні, яка за Регламентом відповідає за ці речі.

П`яте. Представники від фракцій. По одному представнику від фракцій.

Шосте. Розробник.  

І сьоме. Апарат Верховної Ради.

Для того, щоб робоча група нам,  перше, провела тестування даної системи; друге, ще раз роздала народним депутатам Правила користування системою „Рада”; і третє, дала нам чітку відповідь на те, чи система „Рада” є функціональною чи ні. Ми нею постійно користуємся.

Якщо вона функціональна, нехай поставлять всі підписи під відповідним протоколом, якщо ні, нехай також поставлять всі підписи під відповідним протоколом. Я ставлю це питання на обговорення. Хвилинку! Ну, не кричіть! Та не кричіть! Я ставлю питання на обговорення, чого ж ви кричите?

Будь ласка, я прошу з процедури записатися на виступи з місця. Будь ласка. Чого ви кричите?

Будь ласка, Ляшко Олег Валерійович, „Блок Юлії Тимошенко”. Турчинов Олександр Валентинович.

 

13:01:31

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановний Арсеній Петрович! Мені здається, що ті питання, які сьогодні були поставлені, вони не мають за Регламентом рішень у вигляді постанови або чогось іншого.

Ми внесли пропозицію щодо створення слідчої комісії. Це відповідає Регламенту. Слідча комісія може залучити і працівників Служби безпеки, і кого завгодно: і Департамент захисту звязку тощо, в тому числі і представників апарату. Оце є процедурна норма, яка передбачена нашим з вами Регламентом. Саме тому я думаю, що можна поставити цю постанову. Але ж я пропоную це зробити після того, як ми уже оберемо і керівництво Верховної Ради, і інших наших представників, і в першу чергу Кабінет Міністрів. Тому що постанову треба доповідати, за постанову треба окремо голосувати.

Саме тому, Арсеній Петрович, є пропозиція: коли постанова ця не роздана депутатам, то відкласти її, коли роздана – проголосувати її зараз.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Зарубінський Олег Олександрович, „Блок Литвина”.

 

13:02:33

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Прошу передати слово Володимиру Михайловичу Литвину.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Литвин Володимир Михайлович.

 

13:02:39

ЛИТВИН В.М.

Шановний головуючий, шановні колеги, ми хочемо конструктивної роботи чи з голосу хочемо проштовхнути ту чи іншу постанову? Такої не було домовленості на Погоджувальній раді – приймати якесь рішення. Це перше.

Друге. Якщо є таке бажання – прийняти таку постанову з голосу, то давайте одночасно проголосуємо, що ми створимо комісію для перевірки інформаційної системи, скажімо, Кабінету Міністрів України, і включимо депутатів України. Якщо хтось дуже сильно хоче, щоб система „Рада” була керованою ззовні, давайте приймемо відповідне рішення. І давайте хай проведуть тестування.

Я переконаний, що треба доручити цю справу, якщо доручати, виключно Верховній  Раді України за участю представників розробників, які займалися цією проблемою. Все інше – це від лукавого. І давайте не будемо шукати на голому місці збурення.

І це одне, якщо пропонується прийняти таку  постанову…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте закінчити.

 

ЛИТВИН В.М. … якщо пропонується прийняти таку  постанову, давайте зупинимо роботу Верховної  Ради, поки не буде протестована система, і після того  проведемо переголосування, як це робила коаліція, приймаючи рішення разом з опозицією з приводу законів  у Верховній  Раді попереднього скликання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ландік Володимир Іванович, Партія регіонів.

 

13:04:09

ЛАНДІК В.І.

Дякую.  Партія регіонів, Ландік.

Я пропоную всім нам голосувати щас, мабуть, за Прем'єра. Ви знаєте, їх там половини немає, а вони нам комісії кожен день будуть видумувати, ще щось!

Давайте… ви просите, пропонуєте голосувати? Давайте голосувать. Давайте щас будемо голосувать, але вас половини немає, а ми за все відповідаємо.  Коли ж це закінчиться?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кармазін Юрій Анатолійович, Блок "Наша Україна-Народна самооборона".

Наступна Александровська Алла Олександрівна, Комуністична партія України.

 

13:04:39

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін…

 

13:04:49

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Надо по существу, Петр Николаевич.

Александровськая. Прошу передать слово Симоненко.

 

13:04:57

СИМОНЕНКО П.М.

Симоненко, фракция коммунистов.

Уважаемые коллеги, мы стоим  с вами перед новым испытанием: либо у нас Верховная Рада вообще забудет о Регламенте, забудет о том, что с голоса у нас решение не принимается в парламенте, тем более, готовится проект всегда письменно, распространяется среди народных депутатов. Мы знакомимся, обсуждается, вносятся поправки, отправляется снова на доработку в комитет комсо…в комитет конкретно, так скажем…

(С м і х  у  з а л і)

… комитет тот или иной.

Далее, статья 43 предусматривает, что прежде всего работает над вопросами, которые имеют отношение к Счетной… к технике…к «Раде» прежде всего, Счетная комиссия.  

И последнее. Уважаемый Арсений Петрович, я хотел бы защитить вас, потому что представитель БЮТа вас обозвал бандюком, который сидит в президиуме. Я считаю, что это неправильно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Петро Миколайовичу.

Кармазін. Тому що депутат Кармазін, його не встигли увімкнути. Прошу, депутат Кармазін.

 

13:06:05

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін.

Шановні народні депутати. Зараз, під час останнього голосування, від нашої фракції п’ять чоловік нажимали – Катеринчук, Гриценко, Герасим’юк, Карпук, Довгий – вони не змогли проголосувати, написано, що не голосували. Але вони ось зараз, ви бачите, Катеринчук викликав спеціаліста до системи „Рада”.

І це було, і раніше такі речі були, траплялися такі речі. Тому те, що треба дивитися. І, якщо такий фактор стався, то це можна відразу прийняти рішення і тут же поправити, сказати головуючому, - це абсолютно нормально.

Тому треба зараз зробити все для того, щоб електронні протоколи велися по кожному голосуванню, по-перше. І, по-друге, треба приймати голосуванням те, що запропонував Арсеній Петрович. Я вважаю, що це потрібно.

І третє. Те, що...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні народні депутати,  у нас закінчилося відведених п’ять хвилин.

З огляду на ту пропозицію, яку я вніс. На превеликий жаль, ця пропозиція не була ніким підтримана. Хоча у мене дуже просте прохання було. Щоб ми провели тестування системи „Рада”. Щоб ми зрозуміли, вона працює чи не працює. Щоб люди відповідальні нам за це відрапортували. Якщо такого бажання немає – будь ласка, тоді ви в загально установленому порядку, була ідея щодо створення спеціальної слідчої комісії, на Погоджувальній раді ми обговоримо це питання. Якщо не підтримується пропозиція Голови Верховної Ради, встановити істину хоча би у майбутньому, як функціонує ця система „Рада”, не потрібно. Тоді на Погоджувальній раді, шановні народні депутати,  я прошу обговорити це питання.

Я хотів би перейти до заключного питання порядку денного сьогоднішнього засідання – це внесена і завізована всіма фракціями, підкреслюю ще раз, всіма фракціями постанова Верховної Ради, а точніше проект Постанови Верховної Ради „Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України „Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України шостого скликання”, реєстраційний №1008. Чи наполягаєте ви на доповіді з приводу цієї постанови? Не наполягаєте. Прошу поставити питання на голосування.

Ну, з мотивів же пішло.

 

13:08:52

За - 395

Шановні народні депутати! За - 395. Рішення прийнято. Прошу показати по фракціях.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні народні депутати, з огляду на нашу з вами домовленість я прошу вважати, а точніше, оголошую ранкове засідання Верховної Ради України закритим. Ми збираємося о 16 годині на вечірнє пленарне засідання Верховної Ради. А зараз я прошу всіх керівників фракцій піднятися на третій поверх на засідання Погоджувальної ради. Голосувати не потрібно, оскільки ми за це проголосували під час формування