Засідання N11 (вечірнє)

Опубліковано 06. 07. 2006

ЗАСІДАННЯ  ОДИНАДЦЯТЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

6 липня 2006 року, 16.00 година

Веде засідання  БОКИЙ І.С.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, продовжуємо нашу роботу. Прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації. Ввімкніть систему „Рада”.

 

16:02:14

Зареєструвалося у залі 424 народних депутати.

Вечірнє засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.

Шановні народні депутати, продовжуємо розгляд питань, визначених на період до сформування персонального складу комітетів Верховної Ради України. Хто у нас по цьому?

Шановні народні депутати, оскільки у нас, як ви знаєте, ми вирішили перенести на завтра питання про комітети Верховної Ради і предмет їхнього відання, ми переходимо до чергового питання порядку денного – вибори Голови Верховної Ради України.

Я прошу записатися депутатів із процедури.

Прошу висвітлити. Так, записалося 42 народних депутати. Відведемо 5 хвилин на обговорення цього питання з процедури. Давайте 10. Добре. Є пропозиція 10, нехай буде 10. Так, перший у нас депутат Смітюх. Прошу.

 

16:04:09

СМІТЮХ Г.Є.

Смітюх, Партія регіонів.

Прошу передати слово Пеклушенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу, Олександр Миколайович Пеклушенко.

 

16:04:23

ПЕКЛУШЕНКО О.М.

Уважаемые коллеги, уважаемые избиратели, я поздравляю страну и всех нас с мудрым и правильным решением, но это решение нужно довести до логического конца. И я подал проект постановления, в котором говорится, что предлагается сегодня продолжить работу Верховного Совета до тех пор, пока мы не изберем председателя.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Справді, такий проект зареєстрований за № 1113, зареєстрований сьогодні. Я думаю, ми повернемося до нього після того, як пройдемо з процедури.

Так, наступний Григорович, народний депутат Григорович Лілія Степанівна.

 

16:05:13

ГРИГОРОВИЧ Л.С.

Вибирати – це добре, головне, щоб не купляти.

Прошу передати слово Роману Безсмертному.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу включити депутата Безсмертного.

 

16:05:27

БЕЗСМЕРТНИЙ Р.П.

Безсмертний, „Наша Україна”.

Шановний Іване Сидоровичу, шановні колеги!  Я вже на Погоджувальній раді говорив про те, що ми маємо одну дуже  важливу проблему – це голосування, з одного боку, за Голову Верховної Ради як представника більшості. З іншого боку – за голосування заступника як представника меншості, що погоджено і про це сьогодні говорила Юлія Володимирівна і про це говорив Віктор Федорович. Тому наша пропозиція така, голосувати, зробити висунення Голови, першого  заступника і заступника і голосувати їх спільно, тому що ніяких гарантій про те, що буде обраний заступник немає. Тому прохання, відповідно до статті 70 пункту 8 поставити на голосування списком. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ясно. Народний депутат Князевич Руслан Петрович.

 

16:06:22

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Прошу передати слово Заричу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Передайте слово, включить депутата Зварила.

 

16:06:29

ЗВАРИЧ Р.М.

Шановний Іване Сидоровичу, я так розумію, що ми вже перейшли до питання в порядку денному щодо обрання Голови Верховної Ради. Але я би просив, щоб дали від тимчасової президії пояснення, яким чином ми перескочили питання, яке ще не було вичерпане, мається на увазі, стосовно визначення переліку комітетів та предмети їхнього відання. Я хочу нагадати, що незалежно від того, що відповідні постанови в множині не набрали відповідної кількості голосів, це ще далеко не означає, що питання вичерпане, а в Регламенті є одна єдина можливість перейти до наступного пункту порядку денного, це вимагає постанова Верховної Ради України. То у такому випадку, оскільки ви уже перейшли, я вас… питаюся вас, чи є така постанова, бо нам потрібно прийняти постанову, щоб перейти до іншого питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пояснюю, Романе Михайловичу. Ви знаєте, що ми вже тричі розглядали це питання у сесійній залі і ви знаєте, що це питання сьогодні розглядалося на Погоджувальній раді. І на цій Погоджувальній раді дійшли висновку і про це було повідомлено в сесійній залі про те, що це питання переноситься на завтра за згодою усіх п’яти фракцій. Ну ясно, я вас зрозумів. Так. Повертаємось далі. Депутат Костенко.

 

16:08:19

КОСТЕНКО П.І.

Прошу передати слово Юлії Тимошенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. Слово Юлії Володимирівні Тимошенко.

 

16:08:27

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, ми дійсно і в коаліційній угоді наших сил, і в угоді з опозицією, ми домовилися про те, що посада заступника Голови Верховної Ради віддається опозиційним силам. І було б абсолютно логічно для того, щоб гармонію витримати, бо за опозиційного кандидата на заступника голосувати також потрібно 226 голосами. Ми свою добру волю абсолютно демонструємо для того, щоб підтримати на посаду заступника кандидатуру від опозиції. І я думаю, щоб цю гармонію практично продемонструвати, потрібно проголосувати одночасно Голову Верховної Ради, Першого заступника і заступника. Проголосувати таємним голосуванням, бюлетенями. І таким чином просто..

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я зрозумів. Так. Депутат Шкіль Андрій Васильович.

 

16:09:36

ШКІЛЬ А.В.

Дякую. Шкіль Андрій, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

Я хотів би підтримати Юлію Володимирівну в тому, що коли ми говоримо про логіку подій, то ці події мають відбуватись логічно. Коли ми тут будемо голосувати в залі роздільно, це не означає там довіра чи недовіра, ми все чудово розумієм і всім довіряєм, і парламентарі ми є всеукраїнськими, то ми мусимо продемонструвати і таку ж саму добру волю. Тобто я вважаю, що проголосувати всім, всіх одночасно, тобто і  Голову Верховної Ради, і заступника і Першого заступника. І мені сподобалася пропозиція від Партії регіонів, вони тут сказали, що поки ми питання не вичерпаєм, ми не розійдемся. Я розумію, що вони тут навчилися працювати цілодобово, це добра наука для опозиції. Тому я пропоную голосувати пакетом до тих пір, поки не оберемо Голову Верховної Ради, Першого заступника, мається на увазі і другого, тобто голосування одночасне. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Депутат Яворівський Володимир Олександрович.

 

16:10:40

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Володимир Яворівський, „Блок Юлії Тимошенко”.

Шановні колеги, я дуже хотів би, щоб ми в пристрастях зупинилися і справді зрозуміли, що ну, сьогодні прекрасний день, відновилася робота Верховної Ради, я наших колег по парламенту і з Регіонів просто хочу попросити, щоб дуже обережно виходити з голодування, бо це процес набагато важчий, ніж саме голодування.

Але я переконаний, що… і  хотів би дуже підтримати мого колегу Шкіля про те, щоб продовжити до переможного кінця день. Але Андрію, шановний мій, такі рішення приймаються згідно нашого Регламенту  лише вранці. Через те, на жаль, вони неможливі.

Я хочу звернутися до  опозиції, до могутньої фракції „Регіонів”. Ви ж самі прекрасно мусите зрозуміти. Ми вам віддали все, що могли, крім души, звичайно. Через те ви не зможете проголосувати ніколи, якщо ви не погодитесь на цю пропозицію, ви ніколи не проголосуєте за свого заступника.  Давайте приймемо це і  поставимо на голосування зараз, пане Іване.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, народний депутат Сухий Ярослав Михайлович.

 

16:11:52

СУХИЙ Я.М.

Дякую. Ярослав Сухий, Запоріжжя, Партія регіонів.

Перше. Фракція підтримує пропозицію нашого колеги Олександра Пеклушенко стосовно постанови номер 1113 про роботу до тих пір, поки ми не отримаємо   якийсь  результат.

Друге. Шановні колеги з коаліції! В нас немає навіть крихти недовіри  до вашої якоїсь фракції. Але звертаю вашу увагу на те, що за новою пропозицією нового пакета криється звичайнісіньке лукавство. Ми тільки щойно розблокували роботу Верховної Ради України. І всі нібито з цієї справи мали яке задоволення, у тому числі наші виборці. Тому, таку пропозицію про новий пакет ми вважаємо відверто провокативною.

 І ще одне зауваження стосовно зубоскальства, яке час від часу дозволяє собі фракція „Блоку Юлії Тимошенко”. Та ви нам нічого не дали. Ми від вас нічого не просили.  А відносно душі, то ви свою чорну продажу залиште, будь ласка,  при собі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, я все-таки закликаю до коректності всі сторони і всі фракції, і всіх народних депутатів.

Слово має депутат Бондаренко, фракція Партія регіонів.

 

16:13:05

БОНДАРЕНКО В.В.

Прошу передать слово Азарову Николаю Яновичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть, будь ласка,  депутата Азарова.

 

16:13:13

АЗАРОВ М.Я.

Уважаемый Иван Сидорович, уважаемый Президиум, уважаемые народные депутаты.

Я хотел бы напомнить Юлии Владимировне и  другим участникам  Согласительной комиссии, а так же участникам от фракций, которые принимали участие в создании соглашения о разблокировании Верховной Рады, о тех условиях, которые мы там записали, в частности мы там предусмотрели раздельное голосование по Председателю Верховного Совета, и по заместителю, и Первому заместителю, откройте эти странички, освежите память и вы убедить, что об этом мы уже договорились, и не следует отступать от договоренности. Точно так же, я напоминаю, вчера вечером и сегодня утром мы тоже    договорились и о структуре Верховной Рады, однако это не помешало нам отступить от этих договоренностей. Так давайте сейчас будем соблюдать эти договоренности.  (Оплески).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат Чубаров Рефат Абдурахманович і на цьому будемо закінчувати з  процедури.

 

16:14:23

ЧУБАРОВ Р.А.

Дуже дякую. Я хотів би також звернути увагу членів тимчасової робочої Президії і всіх своїх колег на те, що, дійсно, Регламент вимагає від нас обирати Голову тільки після того, як буде вирішене питання про перелік комітетів. Отже, вирішення питання і розгляд питання це дуже різні речі. Дійсно, ми декілька разів розглядали питання про перелік комітетів, але ми не спромоглися прийняти рішення. Можна переходити до обрання Голови Верховної Ради, але для того, до того нам треба все-таки прийняти окреме рішення щодо того, що ми переходимо до обрання Голови Верховної Ради …через рішення  про перелік комітету – це одне зауваження.

І, друге, я хотів би, тут знаєте такі оплески  щодо пакетного голосування щодо Голови, Першого заступника і заступника Голови Верховної Ради, Регламент цьому не заперечує є відповідна норма, і ми могли б і задля того, щоб вирішити це питання позитивно, і для того, що ефективність булла з першого разу, ми могли б це зробити в пакеті. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, обговорення з процедури закінчено. Були сьогодні пропозиції різні, пропозиції були, перша, про продовження вечірнього пленарного засідання до обрання Голови Верховної Ради України. Це постанова за номером 1113, вона       зареєстрована, вона є, тут, правда, один регламентний момент. Таке рішення  треба приймати вранці. Але, оскільки ми вранці, ви знаєте, працювали у якому режимі, то, я думаю, що  сьогодні абсолютно нормально буде поставити на голосування це питання і вирішити його так, як вирішить сесійний зал.

Я думаю, що мотивація про те, що нам треба  все-таки  працювати сьогодні оперативно, вона має рацію.

Я прошу з процедури, будь ласка, депутат Шкіль.

 

16:16:55

ШКІЛЬ А.В.

Дякую, Іване Сидоровичу.

Для того, по-перше, якщо ми хочемо триматися норми і букви Регламенту, то спочатку  мусимо проголосувати постанову ad hoc, тобто проголосувати за те, щоби розглядати це питання поза Регламентом, тільки тоді ми можемо голосувати за цю постанову. Не ні, а це  стосовно Регламенту. Тому, будь ласка, згідно з Регламентом треба  проголосувати спочатку постанову про  голосування ad hoc, тобто спеціально з відступом від Регламенту.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ще є хтось? Немає. Гаразд. Добре. Давайте ми проголосуємо тоді процедуру ad hoc відносно цього питання. Я ставлю на  голосування…

(Ш у м  у  з а л і)

Хвилиночку. Давайте, не шуміть.  Я хочу запитати: „Депутатам  роздано цей проект постанови?”

(Ш у м  у  з а л і)

Не розданий, да? Ясно. Я зрозумів. Добре. Я все-таки беру на себе сміливість, хоча мене, я розумію тут, дехто може оголосити і порушником Регламенту, але у нас такий уже прецедент був. Я ставлю на голосування Постанову про продовження вечірнього пленарного засідання до обрання Голови Верховної Ради України. Прошу голосувати.

 

16:19:12

За-233

(О п л е с к и)

Прошу по фракціях. 233 голоси „за”. По фракціях: Партія регіонів – 184, „Блок Юлії Тимошенко” – 0, "Наша Україна" – 0, Соціалістична партія – 28, комуністів – 21.

Отже, шановні колеги, переходимо до процедури висування кандидатів на посаду Голови Верховної Ради України. З процедури? Будь ласка. Я прошу записатися на виступи. Зараз, зараз, зараз. Зараз запишуться, а потім поставимо.   

Так, записалося 75 народних депутатів. На процедуру висунення ми, я думаю, відведемо  15 хвилин. Так?  15 хвилин. Я думаю, для висунення цього достатньо. Поки зараз народні депутати будуть думати над тим кого будуть висувати, я ставлю на голосування пропозицію, яка тут прозвучала, про пакетне голосування за Голову Верховної Ради, першого заступники і заступника.

Прошу включити.  Прошу голосувати.

 

16:21:46

За-204

(Ш у м   у   з а л і)

Так, прошу висвітлити фракції.  Партія регіонів – 0, Блок Тимошенко – 127, „Наша  Україна” - 76,  Соціалістична партія  – 1, комуністів – 0.

Так, прошу народних депутатів підготуватися до виступів для висунення кандидатів на посаду Голови Верховної Ради України.

Слово надається депутату Стасів, „Блок Юлії Тимошенко”.

 

16:22:43

СТАСІВ Л.В.

Прошу передати слово Олександру Турчинову.

 

16:23:04

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановні колеги, наша фракція „Блоку Юлії Тимошенко”  завжди дотримується  вимог, які підписує, і документів притримується, які парафує. За угодою, яку ми підписали, право на висунення Голови  Верховної Ради належить фракції „Наша Україна”. Ми підтримуємо будь-яку кандидатуру, яку вони висунуть.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Від фракції „Наша Україна” слово має народний депутат Стретович.

 

16:23:36

СТРЕТОВИЧ В.М.

Володимир Стретович, „Наша Україна”.

Шановний Іван Сидорович, ви порушили Регламент, не роздавши проект постанови на руки депутатам. Хочу сказати, що Вищий адміністративний суд тепер приймає до провадження такі справи, і вона може бути скасована. А тепер прошу передати слово Петру Порошенку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу включити мікрофон народного депутата Порошенка.

 

16:24:02

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні друзі, я впевнений, що зараз проходить на випробування угода про створення коаліції. Проходять на випробування політичні сили, які поставили свої підписи під коаліційною угодою. Я впевнений, що це є момент істини і для долі України, і для демократії України, і для долі політичних партій.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, слово має народний депутат Коваль, фракція „Наша Україна”.

 

16:24:43

КОВАЛЬ В.С.

Шановний Іван Сидорович, шановні народні депутати, відповідно до домовленостей, які існують в коаліції, поки що існуючій де-юре на папері, але існуючої, я пропоную на посаду Голови Верховної Ради України від фракції „Наша Україна” кандидатуру Петра Олексійовича Порошенка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Перша кандидатура названа.

Слово має депутат Сулковський, фракція Партії регіонів.

 

16:25:29

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.

Прошу слово передати Євгену Петровичу Кушнарьову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть, будь ласка, депутата Кушнарьова.

 

16:25:40

КУШНАРЬОВ Є.П.

Шановні народні депутати, шановні наші виборці! Фракція Партії регіонів висуває кандидатом на посаду Голови Верховної Ради України Азарова Миколу Яновича. (О п л е с к и)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Чечетов, фракция Партии регионов.

 

16:26:14

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый председательствующий, уважаемые коллеги, я еще раз подтверждаю позицию Партии регионов, фракции Партии регионов о выдвижении на должность спикера парламента Азарова Николая Яновича.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат Князевич Руслан Петрович.

 

16:26:47

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Дякую. В мене, на скільки я розумію, для того, щоб ми приступили до процедури організації проведення голосування за голову Верховної Ради, точніше обрання його, нам треба перевірити легітимність того органу, який буде проводити таке  голосування, а саме лічильної комісії.

Відповідно до регламенту цей орган повинен бути  гласно і відкрито на засіданні обрати голову, заступника і секретаря. Я, принаймні, про таке засідання не знаю, принаймні, тому  що не брав участь в такому засіданні, а із задоволенням би взяв, оскільки, відповідно до регламенту саме лічильна комісія, перед тим як проводити голосування повинна перевірити присутність народних депутатів на пленарному засіданні.

Очевидно, що зараз в залі далеко не всі народні депутати знаходяться. В звязку з тим в мене запитання: чи розпочали роботу формально лічильна комісія, чи вона провела своє засідання? Якщо ні, то коли воно буде проведено це  засідання? І чи можна взяти в  ньому участь? Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ясно. Слово має народний депутат Герман Ганна, Партія регіонів.

 

16:27:45

ГЕРМАН Г.М.

Ганна Герман, Партія регіонів України.

Шановні колеги, дорогі виборці, ми зараз з вами переживаємо, справді, момент утвердження демократії в Україні. І ми всі дуже дякуємо народу за підтримку цього. Я підтримую кандидатуру Миколи Яновича Азарова на посаду голови Верховної Ради України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло. Шкіль Андрій Васильович, народний депутат, „Блок Юлії Тимошенко”.

 

16:28:19

ШКІЛЬ А.В.

Дякую.  Я прошу передати слово Олександру Турчинову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу, включіть Олександра Валентиновича Турчинова.

 

16:28:29

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановні колеги! Я, користуючись можливістю виступити, хочу висловити заперечення Головуючому, який веде сьогодні засідання, тому що, фактично, порушивши Регламент, порушивши процедуру продовження засідання, яке можливе тільки на ранковому засіданні, не проголосувавши ad hoc, ми зараз з вами ставимо під сумнів обрання будь-кого на посаду Голови Верховної  Ради.

Тому, шановні колеги, для того, щоб у нас був легітимний Голова Верховної  Ради і не було  підстав висловити йому недовіру, я пропоную все ж таки повернутися до процедури, яка передбачена Регламентом.

Дякую.  (Ш у м   у   з а л і) 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ясно, Олександр Валентинович. Я думаю, після висунення ми повернемося до цього.

Наступний – народний депутат Прокопович, фракція „Наша Україна”.

 

16:29:28

ПРОКОПОВИЧ Н.В.

Прокопович Наталія Володимирівна. 

Прошу передати слово пані  Григорович.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть, будь ласка, мікрофон Лілії Степанівни Григорович.

 

16:29:43

ГРИГОРОВИЧ Л.С.

Шановні народні депутати, шановні виборці!

Що відбувається сьогодні в залі? Власне, можна це проілюструвати словами „за що вранці боролися ще вчора і позавчора, за те після обіду напоролися”. Боролися за дотримання Регламенту, за конституційність, за легітимність, і почали процедуру обрання голови Верховної  Ради  з нелегітимних норм. Я це говорю з тривогою, тому що багато людей щойно сьогодні почали виходити з голодування.

А тепер, якщо серйозно, безумовно, ми підтримуємо кандидатуру Петра Порошенка від нашого блоку і від нашої коаліції. Але сьогодні ми всі разом, я апелюю знову ж таки до пристального ока нашого виборця, який сукупно дав більшість голосів за демократичну коаліцію, проходимо не торжество демократії, а іспит на вірність демократії.

Ми пройшли …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі.

Народний депутат Корж, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

16:30:46

КОРЖ В.Т.

Дякую.

Прошу передати слово народному депутату Андрію Шкілю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка,  включіть Андрія Шкіля.

 

16:30:57

ШКІЛЬ А.В.

Дякую. Я хотів би, по-перше, наголосити, якщо вже ми говоримо про Регламент, оскільки тут висіли плакати, що не порушимо, не дамо, встанемо на захист Конституції і Регламенту, то, власне, згідно Регламенту була проголосована норма ad hoc, тобто ми проголосували можливість проголосувати за продовження сесії. То хоча б тут, коли ви вже якось петляєте, то петляйте згідно дорожніх знаків, вже, якщо вже пішли в ті хащі, то вже йдіть хоча би з видимістю дотримання правил.

Тому принаймні, якщо ви хочете продовжити сесію і надалі, то треба ще раз за це проголосувати, щоб ще раз вся … ну, так вимагає Регламент. Ви можете зараз взагалі проголосувати картками за те, щоб Україна перестала існувати як держава, але ж це не вийде.

Тому я хочу наголосити, будь ласка, пане головуючий, треба ще раз поставити це на голосування і проголосувати. Ви ж маєте …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі за урок дорожньої грамоти.

Так, депутат Бондаренко, фракція Партії регіонів.

 

16:31:58

БОНДАРЕНКО В.В.

Прошу передать слово Сулковскому Павлу Гнатовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть депутата Сулковського.

 

16:32:10

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.

Шановні народні депутати, давайте заспокоїмось, спокійно поведемо вперед процедуру, за ту, яку ми тільки що проголосували. І тому український народ вже втомився і чекає від нас конкретних кроків. Давайте зробимо зараз цей крок, оберемо Голову Верховної Ради Миколу Яновича Азарова. Це людина, яку знає весь світ як фінансиста, як економіста, який, дійсно, політичний діяч, якого любить весь український народ. І треба повірити йому, що тільки під його керівництвом спікером буде в парламенті стабільність, порядок і краще майбутнє життя українського народу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має, слово має депутат Сас Сергій Володимирович, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

16:33:13

САС С.В.

Дякую, Іван Сидорович!

Шановний Іван Сидорович, все-таки Регламент у Верховній Раді є тим нормативним актом, якого треба дотримуватись.

У зв’язку з тим, що питання про продовження засідання Верховної Ради, проект Постанови не був включений до порядку денного, питання не обговорювалося і не розглядалося, рішення з цього приводу не зовсім є чинним, тому всі інші рішення, які будуть прийняті після обговорення теж будуть не зовсім легітимні, я пропоную повернутися до процедури, яка передбачена Регламентом і тільки в такому випадку ми зможемо приймати нормальне рішення.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло.  Народний депутат Кравцов, фракція Партії регіонів.

 

16:34:08

КРАВЦОВ О.О.

Прошу слово передати Кушнарьову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу включити депутата Кушнарьова.

 

16:34:17

КУШНАРЬОВ Є.П.

Шановні колеги! У нас, як в тій пісні:  наша пєсня хороша начинай сначала.

Как только все идет по вашему сценарию, так все у нас правильно, все у нас ладно. Как только, что-то не входит в ваши планы, а мы предлагаем, так сразу же вы вспоминаете любые нормы и любые крючки.

Мы все вопросы сегодня решаем здесь в сессионном  зале и только путем голосования. И если на табло большинство «за», значит мы будем поступать так как хочет большинство, а большинство определилось, мы работаем пока не изберем Председателя Верховной Рады.

Думаю и уверен это будет Николай Янович Азаров.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово депутат Воропаєв, фракція Партія регіонів.

 

16:35:12

ВОРОПАЄВ Ю.М.

Прошу передать слово Азарову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, включіть Миколу Яновича Азарова.

 

16:35:20

АЗАРОВ М.Я.

Уважаемые народные депутаты! Я еще раз хочу сказать, что никакого нарушения Регламента нет. Это я к господину Сасу обращаюсь, который составлял на мой взгляд Регламент и должен очень хорошо знать.

Повестка сегодняшнего дня утверждена, более того  сегодня на согласительной комиссии, когда Виктор Федорович спросил у своих коллег: «Так что мы, из-за того, что у нас не готова постанова по перечню комитетов, не будем утверждать председателя?!». Абсолютно все единогласно сказали: «Будем утверждать председателя». Мы разблокировали работу и будем избирать председателя Верховного Совета. Так спрашивается, в чем же нарушение регламента?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Біба, фракція Партії регіонів.

 

16:36:19

БІБА В.Т.

Депутат Биба, фракция Партии регионов.

Прошу слово передать Сулковскому Павлу Гнатовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу включити депутата Пулковського.

 

16:36:33

СУЛКОВСЬКИЙ П.Г.

Народний депутат України, Рівненщина.

Шановні народні депутати! Я думаю, що нам треба завершувати дискусії, треба давати можливість кандидатам на Голову Верховної Ради виступати із своєю програмою і приступити до обговорення. Ще раз закликаю всіх народних депутатів України, не дивлячись від якої політичної сили, і буде правильний вибір, якщо ми зосередимось і оберемо через годину Голову Верховної Ради, мужнього, ділового політика – Миколу Яновича Азарова. І побажаємо йому здоров’я, щастя і успіхів на цій не легкій посаді.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Піскун Святослав Михайлович, фракція Партії регіонів.

 

16:37:36

ПІСКУН С.М.

Шановні колеги, мені, наприклад, дуже приємно, що ми визначилися з кандидатурою людини, яка на протязі вже більше 20 років, працюючи декілька скликань народним депутатом, працюючи головою Бюджетного комітету, працюючи першим віце-прем’єром, працюючи на великих посадах в державі України, принесла цій державі величезну користь. Це мудре рішення. Давайте ми його підтримаємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Народний депутат Бондарчук, фракція соціалістів, передає слово мені.

 

16:38:29

БОКИЙ І.С.

Я вношу пропозицію від власного імені і від імені народного депутата України Барановського, який звернувся теж з таким проханням, висунути на посаду Голови Верховної Ради України кандидатуру Олександра Олександровича Мороза.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Таким чином, ми закінчили 15 хвилин відведених на висунення кандидатур ми закінчили. Але можливо в когось ще є якісь пропозиції? Я маю на увазі щодо кандидатур. Немає? Немає.

Володимир Олександрович Яворівський. Володимир Олександрович, у вас нова кандидатура? Будь ласка.

 

16:39:43

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні колеги, Володимир Яворівський, „Блок Юлії Тимошенко”.

Якщо все вже пішло в такий прекрасний рознос, то дозвольте мені запропонувати ще одну кандидатуру Івана Бокого на Голову Верховної Ради.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Олександрович, я заявляю офіційний самовідвід. Так, немає більше?

Значить, у нас залишається для списку підвести риску під трьома кандидатурами, це кандидатури Порошенка Петра Олексійовича, Азарова Микола Яновича і Мороза Олександра Олександровича. Хто за те, що підвести риску під цими трьома кандидатурами і внести ці кандидатури для голосування на посаду  Голови Верховної Ради України прошу голосувати.

 

16:40:57

За-252

Прошу по фракціях: Партія регіонів – 184, „Блок Юлії Тимошенко” – 0, „Наша Україна” – 19, Соціалістична партія України – 30, комуністів – 19.

Так. Я хочу повернутись до питання про ad hoc, оскільки під час обговорення питання про по висуненню кандидатур на посаду Голови Верховної Ради України прозвучали пропозиції про те, що все-таки треба проголосувати цю процедуру. Я прошу, ставлю на голосування все-таки, як підтвердження продовження нашої роботи до кінця, до проведення голосування, прошу проголосувати за процедуру ad hoc, щоб ми могли працювати сьогодні до обрання Голови Верховної Ради. Навпаки.

 

16:42:17

За-237

По фракціях прошу. Значить, 186 – Партія регіонів, 0 – „Блок Юлії Тимошенко” і „Наша Україна”, Соціалістична партія – 30, комуністів – 21.

Таким чином, я хочу сказати, тут різні є, значить, зауваження. Таким чином, ми підтвердили своє право працювати сьогодні до обрання Голови Верховної Ради України.

Так. Шановні колеги, ми можемо з вами сьогодні приступити уже до обговорення висунутих кандидатур. Я пропоную  таку процедуру. Кандидату на посаду Голови Верховної Ради надати скільки? П’ять хвилин чи десять? Скільки? Двадцять хвилин. І на обговорення скільки? Ясно, я зрозумів.

Значить, процедура така: кожному кандидатові на посаду Голови Верховної Ради  даємо 20 хвилин і на обговорення всіх даємо одну годину. Це за Регламентом так.

І я дуже просив би, щоб Секретаріат розповсюдив необхідні документи по кандидатах у, на посаду Голови Верховної Ради України, поки йтиме у нас обговорення.

Першим у нас висунуто на посаду кандидата на Голову Верховної Ради України Петра Олексійовича Порошенка. Слово має кандидат на посаду Голови Верховної Ради України Порошенко Петро Олексійович. 20 хвилин.

 

16:44:35

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні народні депутати, шановний народе України!

Я дуже хвилювався і готувався до цього історичного, без перебільшення, виступу. Я впевнений в тому, що зараз і саме зараз в цьому залі вирішується майбутнє нашої держави.

22 червня у Верховній Раді України була підписана коаліційна угода. Під цією коаліційною угодою стоять підписи  239 народних депутатів. Ця коаліційна угода містить сотні сторінок і місяць напруженої роботи представників трьох політичних сил, які публічно перед всією країною взяли на себе, саме на себе зобов’язання за долю України.

Станом на 16.46, станом на сьогодні, жоден підпис з цієї коаліційної угоди не є відкликаний. Ця коаліційна угода передбачає чіткі політичні, а не приватні чи комерційні зобов’язання кожного народного депутата голосувати, дотримуватись процедури і нести політичну відповідальність за дотримання взятих на себе зобов’язань.  І саме зараз в цьому залі ця коаліційна угода проходе перше випробування.

Представники фракції коаліції стверджують, що зараз голосування і  обговорення кандидатури Голови Верховної Ради відбувається з порушенням Регламенту.  Я хочу додати, що це відбувається      в порушення коаліційної угоди, оскільки від політичних сил коаліційної угоди висунуто два кандидати. Я не буду використовувати 20 хвилин і я не буду читати чи проголошувати текст свого виступу. Я впевнений, що я буду мати можливість це зробити пізніше.

 Я закликаю з цієї трибуни, я звертаюсь до вас безпосередньо,  пане Олександре Олександровичу Морозу, послідувати моєму прикладу і зняти зараз кандидатуру з виборів Голови Верховної Ради. Дати можливість Партії регіонів і  Миколі Яновичу Азарову пройти цей тест, побачити скільки наберуть голосів і  лише після цього провести в форматі коаліції,  коаліційної угоди, в форматі тих зобов’язань, які ми взяли не лише в цьому залі один перед одним, а перед українським народом, після цього провести  голосування результативне по Голові Верховної Ради  коаліції.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я закликаю до  коректної поведінки. Давайте не будемо  піднімати шум. З процедури після того, як заслухаємо  виступи кандидатів на посаду Голови Верховної Ради.

Слово  має кандидат  на посаду Голови Верховної Ради  України Азаров Микола Янович.

 

16:49:17

АЗАРОВ М.Я.

Уважаемые народные депутаты!  Уважаемый президиум!

( Ш у м  у  з а л і)

Уважаемые депутаты! Уважаемый народ Украины! Вот в этом зале, вот эта часть, которая претендует на название  демократической  коалиции, своим примером показывает примеры нетерпимости, примеры того, что она хочет построить в нашей стране.

Если бы вы видели их лица – лица ненависти, злобы, вы бы ужаснулись! Я вас призываю напротив осмыслить те проблемы, те риски, которые стоят перед нашей страной, и именно осознание ответственности этого момента побудило меня в частности выйти на эту трибуну.

Украина имеет не только угрозы и риски. Перед нашей страной есть многообещающие перспективы, есть возможность выйти наконец на европейский путь развития…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Янович, я вибачаюсь, що я перебиваю вас. Прошу, народні депутати, сядьте на місця, сядьте на місця. З обох сторін. Я прошу, сядьте на місця! Микола Янович, продовжуйте, будь ласка.

 

АЗАРОВ М.Я. Но для того, чтобы выйти на этот путь и занять достойное место в европейской семье народов, нам предстоит пройти непростой путь и, прежде всего, это путь к примирению, взаимопониманию, компромісам, к способности слышать друг друга не зависимо от того, на каком языке говорит твой политический оппонент.  

Мы должны прийти к пониманию того простого и абсолютно очевидного факта, что мы все разные по своим взглядам и убеждениям, но это может быть либо источником и причиной раздора, разногласий и, в конечном итоге, гибели нашей страны или напротив – к колоссальному умножению наших сил и возможностей, наших интеллектуальных способностей и к небувалому рывку в экономическом и социальном развитии.

Умение найти компромисы  - это важное качество   политика. И кто бы ни был избран на пост Председателя Верховного Совета в этом будет заключаться  его главное призвание - услышать все стороны, услышать все фракции и найти оптимальный путь к решению сложных задач, стоящих перед нашей страной. Я очень рад, что сегодня утром   мы сделали первый шаг к поиску компромисса  и многие лидеры здесь присутствующие убеждали нас в том, что они  готовы  работать с нами вместе ради того, чтобы создать сбалансированную систему власти и оппозиции. Однако как только события стали  развиваться не по тому сценарию, который они наметили для страны,   сразу же пошла истерика. Успокойтесь! Здесь мы только начинаем с вами вместе работать, и нам предстоит пройти очень долгий и непростой путь. Какие же проблемы и какие основные направления в работе Верховного Совета достаточно отчетливо и ясно представляются  нам сейчас? Это прежде всего совершенствование конституционного устройства Украины. Ни для кого ни секрет, что наша Конституция противоречива. Ни для кого ни секрет, что наше законодательство  противоречиво. Многие законы написаны достаточно путано и неясно, допускают двузначные толкования. Многие законы не соответствуют  нашей Конституции, а многие положения Конституции не продолжены в нашем законодательстве.

Особо несколько слов хочется сказать о нашей нормативной базе.   Наша нормативная база – это предмет постоянного совершенствования  и причина многих трудностей, которые стоят перед нашим бизнесом, поэтому мы несем ответственность за то, чтобы наша Конституция и наше законодательство давало возможность создать современную рыночную инфраструктуру нашей страны и обеспечить свободное развитие  бизнеса в нашей стране.

Значительным направлением нашей работы является совершенствование законодательства, обеспечивающего создание эффективной системы управления страны как на центральном, так и на местном уровне.

Ясно, что та реформа конституционная, которую мы начали, привела колеги определенному дисбалансу. Поэтому если перед нами не поставить эту задачу и не решить ее в ближайший год-два, то мы этот дисбаланс только усугубим.

Нам необходимо в течение двух – трех лет реализовать реформу административно-территориального устройства Украины. Мы должны завершить в нашей каденции реформу судебной системы страны. Мы должны реформировать наши правоохранительные органы, которые, действительно, должны заниматься охраной прав наших граждан, а не быть карательной системой над нашими людьми и над нашим бизнесом. Мы должны создать серьезную законодательную основу, и оппозиция должна приложить очень много усилий, чтобы наконец борьба с коррупцией перестала быть просто лозунгом, а честный чиновник должен стать синонимом государственной власти. Мы должны много сделать для того, чтобы создать гражданское общество, создание которого декларировалось во всех программах наших партий, у нас сейчас с вами есть возможность за эти несколько лет заложить законодательные основы этого гражданского общества.

Я не могу не сказать, что на Верховном Совете лежит ответственность за выработку оптимального внешнеэкономического курса. В этом плане в последние годы наша страна допустила очень серьезные просчеты, и нам необходимо проводить или заложить основы сбалансированной внешней политики.

И наконец, последнее, а по своей значимости, наверное, самое главное. Эти 5 лет, которые нам предстоит прожить вместе должны заложить базу  для перехода к экономике технологического прорыва, к  экономике знаний. Нам  надо не просто задекларировать это  в наших программах, в наших намерениях. Мы должны кропотливым трудом каждый день создавать такую атмосферу в стране, которая способствовала бы постепенному выходу нашей науки, наших технологий, нашей техники из состояния отсталости в состояние современных технологий,  соответствующих ХХI веку.

Если мы такой экономики не создадим, то у Украины не будет будущего и не будет будущего у наших граждан. Громадные, колоссальные по трудности задачи стоят перед  Верховным Советом. Я чрезвычайно благодарен нашим, моим коллегам по Партии регионов за это выдвижение. И я вижу в этом зале немало достойных кандидатур, которые способны вести наш парламент по тому курсу, который я сейчас изложил. Я думаю, что этот курс, если наши коллеги, оппоненты вдумаются, он, безусловно, соответствует тому, что нам необходимо делать.

Поэтому я глубоко убежден, что все эти трудные задачи наша Верховна Рада  решит и что мы с вами находимся на правильном пути. Благодарю за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Янович, я думаю ви зекономили десь 9 хвилин, да? Давайте цей час відведемо на відповіді на запитання.  Прошу записатися. Народний депутат Скудар, фракція Партії регіонів.

 

17:00:51

СКУДАР Г.М.

Уважаемый Николай Янович!

Мы, безусловно, будем поддерживать вашу кандидатуру, и ваша работа на посту  первого вице-премьера показала на то, что вы способны заниматься экономикой государства. Ну, не буду больше об этом говорить.

Вы знаете, что промышленность  нашей страны  полтора года назад получила сокрушительный удар в связи с тем, что были ликвидированы все мотивационные   механизмы развития экономики государства, в результате чего промышленность резко сократила свои объемы, и мы начали стагнировать. Дошли до того, что отрицательный баланс, платежный баланс в торговле с другими странами превысил 2 миллиарда долларов.

Мне хотелось  бы, чтобы вы ответили на такой вопрос: будете ли вы поддерживать мотивационные механизмы, связанные с созданием зон приоритетного развития и свободных экономических зон для того, чтобы развить экономику нашей страны?  Спасибо.

 

АЗАРОВ М.Я. Спасибо за вопрос.

Однозначно, все то, что будет способствовать технологическому прорыву нашей страны, а именно создание зон приоритетного развития, технопарков и других инструментов внедрения современных технологий, должно не просто поддерживаться нашим Верховным Советом и проводиться, реализовываться нашим правительством, но должны быть приняты законы, обеспечивающие стабильность такой поддержки на долгий промежуток времени, минимум на 20-25 лет.

Только при наличии таких серьезных гарантий мы вправе рассчитывать на то, что серьезные инвестиции придут в такую сложную капиталоемкую сферу, как  современные высокие технологии.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, депутат Смітюх, фракція Партії регіонів.

 

17:03:04

СМІТЮХ Г.Є.

Шановний Николай Янович, я як людина, яка вперше прийшов у парламент з бізнесу, хотів би вам задати питання, яке хвилює, думаю, багатьох бізнесменів у країні. Яким чином створити умови для роботи бізнесу, щоб економіка України була не в тіні, а була, як мінімум, на 90% легальна на Україні? І що для цього треба зробити парламенту в першу чергу?

 

АЗАРОВ М.Я. Ну, прежде всего, чем меньше мы будем вмешиваться в дела бизнеса, тем будет лучше. Чем стабильнее будет наше законодательство и чем реже мы его будем менять, тем лучше. Чем меньше регуляторных актов мы буде принимать, тем лучше.

Если мы серьезно, не на словах, а на деле, займемся борьбой с коррупцией, то мы отменим так называемый, или, по крайней мере, уменьшим так называемый налог на коррупцию. Если мы снизим налоговое давление, тем самым мы создадим нормальные условия для развития нашего бизнеса.

Я думаю, что все возможности выйти на 12-15, а может быть и выше, процентов темпов роста нашего валового внутреннего продукта в стане есть. Когда я говорю о рисках, о вызовах, то я подразумевал те серьезные испытания, через которые нам возможно пройти, но, и в этом залог оптимизма нашего, Украина располагает колоссальными возможностями для экономического роста и эти возможности содержатся как раз в том, что несмотря на неблагоприятные условия, наш бизнес сумел обеспечить такие высокие темпы развития.

Поэтому я думаю, что та политика, которая заложена в стратегии экономического развития Партии регионов, позволит создать благоприятные условия для развития бизнеса.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Шибко Віталій Якович, фракція соціалістів.

 

17:05:22

ШИБКО В.Я.

Дякую Іван Сидорович.  Шибко, фракція соціалістів.

Шановний Микола Янович! Я хотів би більш почути від вас того, що стосується вашого бачення подальшого розвитку політичної реформи.

По-перше. Які треба на сьогоднішній день застосувати організаційні міри для того, щоб перша частина політичної реформи, яка вже є нормою Конституції була втілена і що стосується другого питання, тобто другої частини  Конституції, яка тільки що проголосована, знаходиться в Конституційному Суду, яку ви вбачаєте роль місцевих органів самоврядування, яка залежність їх від центральної ради. Чи є можливість сьогодні більш автономно розвиток цих місцевих органів самоврядування і як ви будете намагатися, якщо ви за цей принцип провести це через парламент будучи Головою Верховної Ради. Дякую.

 

АЗАРОВ М.Я. Совершенно очевидно, я об этом говорил в своем  выступлении, что углубление конституционной реформы и ее логическое завершение главная наша с вами вместе задача. Нам нельзя останавливаться на полпути, на той половине  пути, которую мы прошли в декабре 2004 года нам необходимо логически завершить эту реформу. То есть,  прежде всего сбалансировать взаимоотношения в треугольнике власти – Президент, парламент и правительство.

И совершенно очевидно, что необходимо принять несколько основополагающих базовых законов, которые бы унормировали этот баланс сил. Если мы этого не сделаем, то мы будем постоянно спотыкаться о противоречия имеющие место сейчас между этим властным треугольником.

Второе. Продолжение конституционной реформы я вижу безусловно в принятии Закона «О местном самоуправлении» и наделении местных рад, местных советов значительно большими полномочиями.

Работая в правительстве я убедился в неоправданно высокой концентрации властных полномочий и отсутствии в регионов, местных советов возможности решать значительное количество задач на местах. Поэтому децентрализация власти и сосредоточение центральной власти на, действительно, стратегических задачах развития, позволит Кабинету Министров и парламенту действительно работать на стратегическое развитие страны. В то же время, усилив работу по усилению или, точнее сказать, развитию благосостояния наших людей на местах.

Поэтому мне совершенно очевидно, что мы должны последовательно работать в этом направлении, предложение Партии регионов как раз и заключалось в том, чтобы создать специализированный комитет в Верховном Совете, который бы занимался конституционной реформой.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання має Кириченко Людмила Федорівна, народний депутат фракції Партії регіонів.

 

17:08:53

КИРИЧЕНКО Л.Ф.

Уважаемый Николай Янович, полтора года, как вы знаете, на Украине практически заморожены вопросы приватизации. Очень актуально стоят вопросы приватизации стратегически важных объектов, объектов предприятий монополий, естественный монополий. Вы знаете, что с 2000 года, страна живет по программе приватизации еще 2000 года, мы не разу не меняли законодательство. Скажите, пожалуйста, как вы относитесь к этим процессам, как в дальнейшем видите решение этих проблем? И как вы относитесь к тому, что в действительности нам нужен Закон о Фонде Державного майна, это очень важный законопроект? Пожалуйста, ответьте.

 

АЗАРОВ Н.Я.Однозначно, такой закон необходим. Что касается приватизации, то мы всегда рассматривали приватизацию не как самоцель, не как отчет перед кем-то, о процентах приватизированных предприятий. А прежде всего, реализация планов стратегического инвестирования в наши предприятия. Надо признать самокритично, что к сожалению ни при нас, ни после нас, приватизация не являлась инструментом инвестиционного развития. Поэтому, если нам с вами вместе удастся создать такую законодательную базу, которая позволит, оставив в руках государство, контроль за стратегически важными предприятиями и осуществление оперативного управления за той часткой, частиной, частью корпоративных прав, которая принадлежит государству уже приватизированных предприятиях, то мы сумеем решить эту задачу. Вот коротко ответ на ваш вопрос.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі, Микола Янович, час відведений для відповіді на запитання закінчився.

(О п л е с к и)

Слово надається кандидатові на посаду Голови Верховної Ради України Морозу Олександру Олександровичу, народному депутату України.

(О п л е с к и)

 

17:11:27

МОРОЗ О.О.

Шановні  депутати! І ті хто дивиться чи слухає нас. Я попросив би  поки що не кричати ні „Ганьба”, ні слова, бо ще не знаєте, що я буду говорити – по-перше.

А, по-друге, я би не хотів, щоб коли-небудь в парламенті дискусія розв’язувалися за допомогою мегафонів, свистків, забивання можливості тому хто на трибуні стоїть, що висловлювати – це не красить нікого. І давайте ми мимо цього пройдемо.

Тепер. Сьогодні Петро Олексійович, сказав про те, що підписана Угода, я щиро кажу „так” я підписав цю угоду сподіваючись на те, що коаліція буде працювати і працювати надійно. І вже  три тижні в розмовах і з Президентом, із суб’єктами коаліції, я веду розмову про те, що треба відійти від тієї конструкції, яка веде до розвалу коаліції з  відомими наслідками.  В мене є багато аргументів з цього приводу, я їх не буду використовувати, я використовую тільки один аргумент.

Сьогодні все суспільство пам’ятаєте добре колізію вересневу минулого року і знаєте з чим це було зв’язано? І зв’язано було з якими фігурами? Тому тут цілком в мене є не те, що припущення, а навіть докази, які я не буду тут використовувати, аби сказати, що на вищих посадових місцях в Україні. Знаходження таких харизматичних людей як Петро Олексійович і Юлія Володимирівна обов’язково приведе до створення гримучої суміші. Я прошу, не треба. І це означатиме розвал коаліції через декілька місяців з усіма наслідками, які з цього випливають. Як технологія для цього, яка технологія передбачена, можна говорити багато, але я прошу вас, я висловлю те, що сподіваюсь, що хочу сказати все одно. Так от мова йде про те, ми підписали угоду, але у мене на столі лежить ще одна угода, парафована двома фракціями в сумі депутатів, яких більше 270 чоловік. І вона була б підписана і було б це мабуть логічно, ви знаєте, ми б спокійно пішли в опозицію і знали би, що це буде продовжуватися, бо в кінці кінців треба розв’язати хоч би одне важливе питання, яке сьогодні визріло в Україні, штучно визріло під час президентської і нинішньої парламентської кампанії, коли Україну навмисно розкололи навпіл по Дніпру для того, щоб доводити якісь свої політичні перспективи замість того, щоб об’єднувати суспільство. Тому я ще раз повторюю, треба дотримуватися угоди і я стільки разів сьогодні в розмові з Петром Олексійовичем і з представниками фракції говорив, дайте будь-яку кандидатуру від „Нашої України”, а у вас багато достойних людей. Я вам гарантую, що 33 депутати нашої фракції проголосують. Але вся справа в тому, що та конструкція, про котру я сказав, із самого початку очевидно, спланована. Я не знаю ким вона спланована, я не хочу робити з цього приводу ніяких припущень, це буде катастрофа, повторення всього того, що було, тільки з гіршими наслідками. Була ситуація сьогодні набагато складніша. І так виникло, що це мова йде не стільки про Петра Олексійовича, скільки про імовірного Прем’єр-міністра.

Таким чином, я можу сказати про, я ще не закінчив. Так от, я ще хочу сказати про таке, як робити, як організувати роботу Верховної Ради,  я думаю, багато з вас або більшість не сумнівається, що я знаю.

Нам, моєю, якби я став Головою, хоч це абсолютно сьогодні навряд чи станеться, я вважаю, що було би найбільшим щастям для Голови парламенту, аби ці люди, що сидять по різні боки через п’ять років розішлися звідси друзями, а населення про них сказало добре слово. Бо те, щоб розробити треба сьогодні для суспільства, вирішуючи колосальні проблеми для України, полягає в такій послідовності, треба спочатку завершити політичну реформу, дати змогу органам самоврядування на місцях вирішувати питання і проблеми, які турбують сьогодні людей, треба відновити систему законотворчої роботи, а не роботи за принципом лобістським, тут у Верховній Раді ми це не один раз спостерігали як тут все відбувається. Треба вирішити цілу низку питань, які пов’язані із нормами повноваженнями місцевого самоврядування, це означає реформа податкової системи, реформа бюджетної системи, реформа системи місцевого самоврядування, нові функції місцевих державних адміністрацій тощо.

Ми в угоді, яка, до речі, текстом абсолютно одна, що одні підписали, що інші передбачаємо колосально серйозну роботу по Земельному законодавству. Розуміючись трохи на цій справі хочу сказати, що це приблизно десь до 20 законів, які треба прийняти, аби в кінці-кінців люди, що проживають у селі не відчували, що їх покинули і забули і вони там не спивалися, не тікали із села і шукали місця, аби врятуватися десь. Ми повинні створити законодавчі основи для того, щоб вирішити ці проблеми.

Я можу говорити ще багато речей, бо програма нашої партії на виборах, бо зміст коаліційної угоди, над якою наші представники працювали вже декілька місяців, дає відповідь на питання, який вибір для України ми бачимо, звичайно, це європейський вибір з однією особливістю, нас ніхто не чекає ніде в Європі чи десь інше, ми Європу повинні збудувати в себе самі. Якщо ми здатні це зробити, якщо ми сконсолідуємо зусилля парламенту і суспільства, то це станеться, якщо ми цього не зробимо, то це будуть балачки про хорошу долю, про перспективу і все інше, про вибір і так дальше, але толку від цього не буде.

І, нарешті, за конституційною нормою, обрання Голови Верховної Ради – це справа парламенту. За цією ж конституційною нормою, обрання Прем’єр-міністра – це справа коаліції. Тому не треба змішувати одне з іншим. Це перше.

А, по-друге, а по-друге, я пояснюю ще раз. Я не буду знімати свою кандидатуру, бо я знаю, що за мене моя фракція проголосує. А значить, - не проголосує за когось іншого. Тому будь ласка, наберіться терпіння. Якщо у вас є до мене запитання, я з задоволенням відповім на них. Але ще раз хочу сказати, робіть вибір самостійно. Спасибі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі, Олександр Олександрович.

У вас є 13 хвилин, залишилося для відповідей. Прошу записатися на запитання доповідачеві – кандидатові на посаду Голови Верховної Ради України. Слово має депутат Радовець, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

17:19:07

РАДОВЕЦЬ А.А.

Радовець. Прошу передати слово Турчинову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, включіть Олександра Турчинова.

 

17:19:15

ТУРЧИНОВ О.В.

Шановні колеги, справа в тому, що депутат Радовець, він в кінці залу сидить, він побачив, що просить слова Олег Білорус, я прошу йому передати слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Включіть будь ласка, мікрофон Олега Григоровича Білоруса.

 

17:19:30

БІЛОРУС О.Г.

Дякую, Олександр.

Олександр Олександрович, у мене до вас дуже просте і дуже важливе питання. Чи буде, будуть члени фракції Соціалістичної партії голосувати за кандидатуру Юлії Володимирівни Тимошенко на пост Прем’єр-міністра, і скільки голосів вони віддадуть відповідно до коаліційної угоди?

 

МОРОЗ О. О. Відповідаю на запитання таким чином. Я прошу уваги.

Я сьогодні на це питання давав відповідь Юлії Володимирівні на нараді керівників трьох фракцій. Я гарантую тридцять два з половиною голоси на її кандидатуру, звичайно, якщо коаліція буде існувати і Голова  парламенту буде від коаліції.  Бо за інших умов зміниться конфігурація.  Це треба думати, про це Петро Олексійович чітко  заявив.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, народний депутат Сухий фракція Партія регіонів.

 

17:20:34

СУХИЙ Я.М.

Дякую. Ярослав Сухий, Запоріжжя, фракція „Регіонів України”.

Шановний Олександре Олександровичу, ви знаєте, що вас по праву називають і ви уже увійшли в новітню історію нашої держави, як один  з творців Конституції України.

Ви були найбільш послідовним політиком в попередньому скликанні в боротьбі за втілення в життя  завдань політичної реформи, до речі, на відміну від ваших нинішніх деяких соратників по коаліції, які в той час біснувалися, ламали мікрофони  і  жбурляли сміття в    Голову Верховної Ради України.

Скажіть, будь ласка, бачите ви можливість і ресурси  нинішньої Верховної Ради України на шляхах подальшого вдосконалення політичної реформи і  політичного реформування нашого  суспільства.  Це перше питання.

 І друге питання.  Олександре Олександровичу,  надзвичайно важка ситуація в економіці.  Надзвичайно тяжкі наслідки  погрому, які допущені непрофесійною діяльністю. Скажіть, будь ласка, ваше ставлення до проблематики захисту вітчизняного товаровиробника? Ця проблема, яка мабуть проблемою номер один  діяльності і Верховної Ради, і Кабінету Міністрів України,  незалежно від кольорів. Дякую. Два питання.

 

МОРОЗ О.О.  Я відповім таким чином.

Шановний Ярославе Михайловичу, я не бачив, щоби тут хтось сміттям кидався. Біснувався абощо.  Була звичайна робота в парламенті.  Дискусії були гострі, були. Голосували інколи по  різному, але все це в межах дипломатичної етики чи парламентської етики, я не бачив чогось іншого.

Відносно політреформи.

Я глибоко переконаний, багато років із свого життя і позиції фракції, партії віддано на здійснення політреформи, боротьби  проти авторитаризму. Я можу по етапах говорите про це все, але люди бачили, бо це все на очах робилося. 

 Якщо ми зробимо політреформу гармонійною, зміни в центрі і  зміни на місцях   в місцевому самоврядуванні нам ніколи не добитися ні демократії, ні змін позитивних в економіці в тому числі. І я вже не кажу про соціальну сферу, духовну і тому подібне.  Людина  повинна  відчути, що вона чогось  варта, що з нею рахуються, що  місцева влада, зокрема, і центральна влада  прислухаються до її позиції.

Відносно ж наступного питання. Ви знаєте, як на минулому скликанні Верховної Ради у нас  гостро йшли дискусії про  захист товаровиробника особливо під час підписання  комплексу законів по СОТ  і вступу у світову організацію торгівлі. Я залишаюся  переконаним прибічником того,  що у Світову Організацію  Торгівлі треба вступати обовязково, але при цьому  так  само  обовязково треба захистити  можливості для нашого  товаровиробника.

Тому треба думати, треба відстоювати кожну позицію, робити так, до речі, як  борються росіяни, відстоюючи свої пріоритети, як борються  турки, заставляючи  нас вивозити металолом без  всіляких обмежень і так далі  і через це блокують підписання  відповідних протоколів. Тому давайте по кожному конкретному питанню розглядати  так, як слід цю проблему.

А  хочу сказати,  що наша партія під час виборів  розробили конкретну програму промислового  відродження України. Я би хотів, щоб промисловці, які  є у вашій фракції, так само, як у нашій, так само, як  в інших, бралися за реалізацію цієї  програми і  тим самим створювали робочі місця і наводили лад в економіці України.

 

БОКИЙ І.С. Народний депутат  Кравцов, фракція Партії регіонів.

 

17:24:07

КРАВЦОВ О.О.

Александр Александрович,  в своем выступлении вы перечислили различные реформы, очень важные реформы, но, к сожалению,  вы не упомянули ни словом об административной реформе.

Партия регионов шла под лозунгом  «Заможні регіони, заможня Україна». Я хотел бы услышать, как вы будете поддерживать  эту реформу, и как вы будете поддерживать  то, чтобы регионы Украины  дійсно стали заможніми. Дякую.

 

МОРОЗ О.О. Вчора на засіданні Погоджувальної ради, розглядаючи перелік комітетів і їх відання, а також віднесення  до тієї чи іншої фракції ми пропонували, щоб  Партія регіонів очолила Комітет з місцевого самоврядування і розвитку регіонів. От так , як ви запропонуєте, так і будемо робити. Тому давайте, це все предмет конкретного законодавства, конкретних норм законів. Я гадаю, що тут ніяка халтура чи з того, чи з іншого боку не пройде, будуть прийняті такі рішення, які потрібні для  суспільства, для розвитку регіонів.

До речі,  реформа місцевого самоврядування  - це перший крок у цьому напрямку. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання має народний депутат Вінський Йосип Вікентійович, фракція Соціалістичної партії України.

 

17:25:17

ВІНСЬКИЙ Й.В.

Вінський, фракція Соціалістичної партії України.

Олександр Олександрович, я з сумом хочу сказати, що ви зрадили партію, ви зрадили мільйони виборців, які за вас голосували. Я хочу задати одне питання, одне питання хочу задати: як ви цим людям будете дивитись в очі і чи не стидно вам за те, що вам аплодує Партія регіонів?

 

МОРОЗ О.О. Я відповім на запитання. Ну дозвольте я відповім на питання. Гарно аплодуєте, тепер побачите інше.

Йосип Вікентійовичу, я розумію, тут Іван Сидорович таку обмовку зробив про те, що мені 13 хвилин лишилося на відповіді. Мені ще відповідати доведеться багато, я це добре розумію. Але повірте мені, у мене є, що сказати людям і, можливо, на відміну від декого з тих, хто задає запитання, я передивився в очі людям вже на більш як 2,5 тис. зустрічей в різних форматах по всій Україні і за 16 років.

І в зв'язку з тим, що прикро, ми, очевидно, не справились із політичною кон'юнктурою, яка виникала під час входження в владу, до вас, до речі, не прислухалися тоді, це була помилка – не треба було входить у владу або вийти тоді, коли колізія була розіграна штучно, аби розправитися із конкретними суб'єктами у владі. Це не було зроблено. А ми тому пожинаємо такі плоди.

Відносно там довіри, проценти абощо. Той, хто вигукує з цього приводу, порахуйте свою партію. І ви тоді скажете, що це таке. За владу голосує суспільство при будь-яких мовах на рівні десь 11-13 процентів завжди. А решта, то вже здобуток партії. Тому, будь ласка, без докорів. Одне.

(О п л е с к и)         

І тут часто виникають питання, бо мені часто задавали їх, про мораль, про совість, про все інше. У мене совість чиста перед виборцями, перед Україною. Я розумію, на що я йду, я розумію, що ви, Йосип Вікентійовичу, за мене проголосуєте, щоб не голосувати за „Регіони” і цього буде досить для результату.

Я так само  розумію, що якби був  хоч один технолог толковий, а я думаю, що вони є серед Партії регіонів, то вони подумають як голосувати, бо Микола Янович не пройде, хоч би тому, що він не зовсім твердо розуміє українську мову чи користується українською мовою.

Але це  все питання, знаєте, технологічні. Як буде – подивимося. Тим часом я не знімаю свою кандидатуру, я прошу визначатися шляхом голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання має народний депутат Беспалий Борис Якович, "Наша Україна".

 

17:28:14

БЕСПАЛИЙ Б.Я.

Прошу передати слово Анатолію Матвієнку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу передати слово Анатолію Матвієнку.

 

17:28:18

МАТВІЄНКО А.С.

Олександр Олександрович, скажіть, будь ласка, хоч один раз з цієї трибуни чесно, як ви домовилися з „Регіонами”, щоб сьогодні вони вас обрали спікером парламенту. І чого це вам коштує або чого це їм коштує? Це перше питання.

Питання друге. Якщо ви такий солідний і моральний політик, то очевидно не слухами варто було б користуватися, а офіційно прийняти рішення своєї фракції і звернутися до нашої фракції з тим, щоб ми розглянули питання кандидатури на посаду спікера. Ви нічого подібного не зробили, а відтак ви і цим самим зраджуєте дійсно своїм ідеалам, які так декларуєте, тому ви сьогодні демонструєте хто ви є насправді, а не тим за кого ви себе видаєте.

І нарешті третє. Олександр Олександрович, багато людей вірили у вашу моральність як політика чесного і українського. Сьогодні ви  вбрали костюм жалюгідного політика. Я вас благаю, не розчаровуйте ні нас…

(Ш у м  у  з а л і ) …не розчаровуйте… 

 

МОРОЗ О.О. Я прошу, хто протестує проти таких слів, не протестуйте. Кожен використовує аргументи в міру своєї підготовки і своєї власної моралі. Так що тут немає  ніяких новацій.

Я би міг сказати про те, скажімо, Анатолій Сергійовичу, згадавши вашу біографію, де ви були і до кого ходили, де ви працювали або що…

(Ш у м   у   з а л і) 

Нема про що говорити.

(О п л е с к и)

Але знову ж таки і ви, і я, і інші тут такі, як є. Оцінку людям, які при владі  знаходяться, чи депутатами будучи особливо дають впродовж певного часу і ця оцінка вже зроблена, і вона буде зроблена ще інша. 

І якщо ми разом з вами, Анатолію Сергійовичу, подолавши оці аргументи, які ви зараз використовуєте, будемо робити краще щось для України, то люди скажуть „спасибі, добре, що так роблять”. А про мораль, моральність, ну, знаєте, у нас така побутує чомусь традиція: от якщо чоловік женився пять разів чи, наприклад, дитину десь придбав на стороні, тоді вже можна говорити про мораль, йому можна говорити про мораль; а коли ти свою позицію відстоюєш переконливо, обєктивно… Вашій фракції я три тижні щодня кажу про те ж саме. Якщо ви не вірите, то послухайте, що я сьогодні виступав. Так як ви не чули, бо ви ж не представник фракції, не повноважний представник, то я шкодую, що ваші керівники фракції вам про це не донесли. Якщо ви не вірите, то підтвердіть у колег. Я прошу! Ну заспокойтеся, будь ласка! Заспокойтеся відносно моралі. І від того, як хто виглядає, давайте залишимо на пізніше. Пройде час – і я не один раз в цьому переконувався, - коли ви ще скажете: „А ви були праві”.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для запитання має народний депутат Шкіль Андрій Васильович, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

17:31:25

ШКІЛЬ А.В.

Олександре Олександровичу, звичайно, я тут міг би дискутувати на рахунок того, чи вартує будувати Європу в Україні, тому що Україна – європейська держава, але вона розташована в євро-азійському  просторі, і треба вибрати, де ми живемо: чи в Євразії, чи в Європі – і прописатися. Тут можна будувати що завгодно, але якщо це європейська держава, то вона має бути європейською.

І тому я хотів би, щоб просто ви відповіли мені: от коли за вас проголосує Партія регіонів, ви зможете виконувати функцію спікера Верховної Ради цілої? Дякую.

 

МОРОЗ О.О. У звязку з тим, що ми сьогодні проголосували (я прошу вибачення, Андрій, ну, я ж хочу відповісти на ваше питання! Ну, я не знав, то він раніше був у нашій фракції, а тепер у вашій)… Тому я прошу уваги! Андрій, ви розумієте, у мене з географії були відмінні оцінки в школі, як і, до речі, з інших предметів. Я знаю, де ми живемо. І я знаю, що ми живемо не в Азії, і не в Європі – ми сьогодні живемо там, де стидно людям сказати, де, ми живемо. Я прошу, я думаю, що  ви добре розумієте, про що ідеться. Тому давайте не будемо говорити на ці теми. До речі, у угоді, котра підписана і підписана ще одною фракцією із Партії регіонів, теж саме записано, до речі, там вибудовується саме оця модель побудови Європи в Україні, побудови стандартів життя, і демократії, і добробуту людей, і так дальше.

Потім моя аргументація, котру я кажу, вами повністю підтримується відносно конструкції, котра розвалить коаліцію. І багато хто із „Нашої України”, із вашої фракції, з інших розуміють, що це так. Тільки вся особливість в тому, це відносно моралі, яку, на яку посилався Анатолій Сергійович, що я говорю про це, кажу про це, а ви думаєте і мовчите, от в чому відмінність. Я хотів би, щоб ми це розуміли.

(О п л е с к и) 

І нарешті, ми сьогодні проголосували процедуру виборів. Я знаю, що на мою кандидатуру голосів не вистачить. Я на це все спокійно дивлюсь. Але хочу сказати інше: обирає не коаліція чи фракція або що, обирають, обирає парламент. Тим більше таємне голосування, звідки я знаю,  хто як голосує. Якщо оберуть, буду довіряти всьому парламенту.  Спасибі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі, Олександр Олександрович.

Шановні колеги, згідно  зі статтею 70 Регламенту Верховної Ради, після заслуховування доповідей кандидатів на посаду голови Верховної Ради, проводиться обговорення цих кандидатур. Регламент рекомендує загальний час для обговорення кандидатур, визначає взагалі Верховна Рада , але має становити не менше  однієї години, не менше однієї години.

Я думаю, що давайте, ви зараз запишіться на обговорення, от, а регламентну норму ми виконаємо, якщо ораторів виявиться достатньо для того, щоб обговорити це надзвичайно складне і надзвичайно важливе для нас питання. Прошу записатися на виступ.

Так, 70 чоловік.  А що таке, я не бачу записів? Записаних…  А, є. Дякую.  Регламент, як ви знаєте, 3 хвилини у парламенті для виступів.

Слово надається  народному депутату Артеменку Юрію Анатолійовичу, фракція „Наша Україна”.

Година. Для виступів година, я сказав.

Артеменко Юрій Анатолійович, ви записалися на виступ. Прошу вийти на трибуну.  Так, Артеменко не хоче виступати.  А, Терен?..  Так, я зрозумів, Артеменко Юрій Анатолійович відмовляється від виступу. 

Слово має народний депутат  Терен, йому передає Артеменко слово.  Ну, будь ласка, я прошу…

 

17:36:50

ТАРАН В.В.

Дякую.  Віктор Терен, „Блок Юлії Тимошенко”.

Шановні колеги, шановний український народ!

Я давно знаю пана Азарова – не одне скликання у Верховній  Раді.

Люди добрі, до якої степені треба зневажати цю державу, до якої степені треба зневажати цих людей, аби на протязі багатьох років принципово не вивчити мову цієї держави?

Шановні товариші комуністи! Шановні товариші комуністи, ви сьогодні підтримуєте цю кандидатуру. Дозвольте вам процитувати Карла Маркса – вашого кумира і вашого вчителя. Карл Маркс казав, що у вільній,  незалежній державі не державною мовою може говорити лише окупант, лише окупант, гість або зрадник. Я хочу запитати, пан Азаров, хто він для цієї держави? Чи він є окупант? Чи він є гість? Чи він є зрадник? І чи можемо ми цій людині доручити керувати вищим законодавчим органом держави? І назвіть мені, будь ласка, хоч одну країну в світі, чи-то Польщу, чи-то Росію, чи-то Китай, чи-то Німеччину, будь-яку, де би людина, яка претендувала на голову вищого законодавчого органу країни, принципово, я підкреслюю, принципово, бо не може ж людина бути настільки неосвіченою, настільки, ну до Азарова це не відноситься, настільки тупою, щоби не вивчити рідної мови.

Я знаю, що він би це міг зробити в силу його інтелекту, але це є принципова позиція. І тому сьогодні діло честі, діло честі кожного з нас, і діло честі українського народу таку кандидатуру не підтримувати, якщо ми не хочемо мати ганьбу для всієї держави, якщо не хочемо мати ганьбу для всієї України.

І я хочу сказати буквально останнє. Я є депутат чотирьох скликань Верховної Ради України. Кожного разу от-такі, розумієте, стички, кожного разу якісь непорозуміння, але, коли закінчує каденція Верховної Ради, ми всі обіймаємо один одного, ми згадуємо минулі баталії і ми говоримо, що ми добре робили для цього народу.

Але жодного разу, кого ми не обирали Головою Верховної Ради, чи Ткаченка, чи Мороза, чи будь-кого, у нас не було ще такої ганьби. Це вперше ганьба, коли людина принципово не хоче знати рідної мови. І тому я би хотів, щоб він тут покаявся, тим більше, тим більше він давав слово, він давав слово, що він вивчить цю мову.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, шановні колеги, я прошу реагувати спокійно. Ну, ви ж розумієте. Людина має право і агітувати, і за, і проти. Володимир Васильович, Володимир Васильович, ну чого ви переживаєте? Значить я прошу  заспокоїтися.

Слово має Сивульський Микола Іванович, фракція „Блоку Юлії  Тимошенко”.

 

17:40:16

СИВУЛЬСЬКИЙ М.І.

Шановні народні депутати! Я закликаю вас всіх суворо дотримуватися тих домовленостей, які були досягнуті. І оскільки у зв’язку з тим, що представник коаліції Петро Олексійович Порошенко зняв свою кандидатуру для нас немає сенсу далі приймати участь в обговоренні висунутих кандидатур. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат Волга Василь Олександрович, фракція соціалістів.

 

17:40:59

ВОЛГА В.О.

Шановний народе України! Шановні народні депутати!

Я по відношенню кандидатури Олександра Олександровича Мороза, я  хочу звернутися зараз до телеглядачів, які дивляться на те, що твориться зараз у сесійній залі.

Зверніть увагу на одну дуже важливу річ, зала замовкла тільки тоді, коли на цю трибуну вийшов Мороз Олександр Олександрович. Не можливо в даній ситуації поєднати цю сторону і цю сторону іншою кандидатурою.

Я  прийшов у Соціалістичну партію України і разом із собою привів 25 тисяч чоловік. Політична партія „Громадський контроль”, яка влилася в Соціалістичну партію, я тоді використовував певну  аргументацію, ця аргументація вона абсолютно не помінялася.

Півтора роки тому, я не буду тикати пальцем в ту чи іншу сторону хто почав цю риторику по розколу України, так от півтора року тому почали Україну колоти, і колоти надзвичайно сильно. В даній  ситуацію я проїздив всю цю виборчу кампанію разом із Олександром Олександровичем у всіх регіонах. У всіх регіонах повторювалася одна і та ж сама теза – єдина політична сила – це Соціалістична партія України, яка зараз здатна  об’єднати Україну. Єдиний лідер, який може сидіти за цим кріслом – це Мороз Олександр Олександрович.

Звичайно, зараз будуть якісь домовленості, якісь торги, зараз почнемо про щось говорити, але дуже важливо, що цю мою промову чує народ, який нас дивиться по телебаченню. Дуже важливо, що народ  бачив, як Олександр Олександрович  взяв цю сесійну залу в руки, це дуже важливо. І я думаю, що поступово і згодом, ми знайдемо, я про це говорив протягом всього переговорного процесу. Мороз Олександр Олександрович буде Головою Верховної Ради. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат України Чорновіл Тарас В’ячеславович, фракція Партії регіонів.

 

17:43:08

ЧОРНОВІЛ Т.В.

Шановні колеги народні депутати, я дуже надіюся, що сьогоднішнім днем закінчиться цей, неймовірно, довгий марафон, яким ми йшли до формування органів Верховної Ради України. І що завтра ми зможемо приступити і дуже швидко завершити подання і формування виконавчої влади в Україні.

Я бачу два прізвища, які будуть в бюлетені і обидві кандидатури є дійсно гідними. Олександр Олександрович Мороз працював на посаді Голови Верховної Ради і ніхто не зможе закинути йому, що в цей період Верховна Рада не була дійсно успішним органом, не відвойовувала свої права в українській державі.

Микола Янович Азаров – є одним з архітекторів підняття України після руйнування, після важкого знищення української економіки і він є тим, хто забезпечував колосальний ривок, коли Україну називали „центральноєвропейським тигром”, яка дійсно потужно, масивно розвивалася. Мені б дуже хотілося, щоб можливо в ході цих виборів, подальшого перетрансформування, могла сформуватися саме така система влади, коли б ті люди обоє один одного доповнювали, один на посаді спікера, другий на посаді прем’єр-міністра, першого віце-прем’єра на будь яких з цих посад.

На даний момент, висунуті кандидатури. Я підтримую кандидатуру Миколи Яновича Азарова, як людину, яка дійсно має колосальний авторитет в світі, яка має авторитет в Україні, яка доказала, як вона, як цей чоловік вміє працювати і як вміє розуміти ту суть саме і законодавство України, і принципів того справжнього, а не фальшивого, підробленого і брехливого псевдо патріотизму. Так от, на превеликий жаль найбільшу шкоду, найбільший удар Україні завдавали якраз от так у вишиванках і найбрутальнішу зраду держави, на превеликий жаль, робили під красивими патріотичними гаслами.

Я хочу  нагадати, що в період, коли Микола Янович Азаров був одним із керівників Кабінету Міністрів, очолюваним Віктором Федоровичем Януковичем, лідером нашої партії, Україна ніколи не ставала на коліна ні перед ким з сусідів, ні на Заході, ні на Сході.

Я хочу нагадати, що саме тоді, коли прийшли люди, які, для мене це дуже сумно і дуже болісно, але гарною українською мовою робили красиві заяви, Україна стала на коліна і перед Росією, і перед Заходом. І сьогодні нам ставлять умови, як молодшому приниженому брату, і тому я би дуже хотів, щоб красиві слова про патріотизм, нарешті, були замінені реальним, справжнім патріотизмом. І я на це дуже надіюся, що розуму у Верховної Ради на це вистачить.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат України Григорович Ліля Степанівна, фракція „Наша Україна”.

 

17:46:23

ГРИГОРОВИЧ Л.С.

Шановні народні депутати! Шановні виборці! Шановна українська громада!

Я не  буду настільки оптимістичною і думаю, що сьогодні ми не будемо мати результативного голосування. Чому? Тому що одного, дійсно, не підтримають, а другий буде змушений  пройти ще одне або і друге коло для того, щоб утвердитися в тій істині, яку він проголошує з трибуни.

Миколо Яновичу, дійсно, Україна вас таки знає, але Ви не знаєте України, можливо,  в географічному, геологічному сенсі так. Але Ви не знаєте душу цього народу, його вподобань, його мрій…

І я маю до того яскраве підтвердження, наш старійшина нашого парламенту, шановний депутат Герасимов зміг, буквально, за короткий термін виголосити Присягу народного депутата так через те, що може йому ще раз за це по аплодувати, вам 15 років, на жаль, на це не вистачило. Але суть не в тому, суть в іншому. Я впевнена, дійсно, ваша кандидатура не буде підтримана бо не вистачить голосів. Тому я     хочу повернутися до другої кандидатури, до Олександра Олександровича Мороза. Ви знаєте, нарешті хочу запитати з цієї трибуни, ми з вами депутати чотирьох скликань. Хто ви, Олександре Олександровичу? Я дуже добре пам’ятаю як ми голосували Конституцію і після того сказала покійному В’ячеславу Максимовичу Чорноволу, ви знаєте, він зробив дуже добру річ. А Чорновіл сказав: „Так, Ліля, але йому все одно не вірю”. І коли йшла політреформа медведчуківсько-гавршивеського варіанту, Блок Юлії Тимошенко і „Наша Україна” дійсно боролися проти того, а ви були „за”.   І коли буквально два чи три тижні тому ви сказали, що я ладен підтримати і чорта, аби була демократична помаранчева коаліція і соціалісти вийдуть останніми з цієї угоди нашої трійки, бо уже коаліція підтримала кандидатуру на Голову Верховної Ради, висунуту від Блоку "Нашої України", ви порушили своє слово. Ви знаєте, Олександре Олександровичу, йдуть роки. Ми з вами змінилися в цьому парламенті, але в житті кожної людини, а ви пишете вірші і це знаєте, я їх пишу. Буває така мить десь о пів четвертої ранку, коли зостанешся сам-на-сам  з отим небом, яке над тобою, з своїм сумлінням і запитаєшся, хто я? Якщо ви робите правильно, Олександре Олександровичу, нехай Бог вас благословить. Але якщо не правильно, то великий гріх.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат  Сідельник, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

17:49:14

СІДЕЛЬНИК І.І.

Уважаемые товарищи, в связи с тем, что на сегодняшний час у нас нет коалиции, я считаю нецелесообразным обсуждать сегодня кандидатуры.  И скажу одно такое, товарищи, считаю, что сегодня мы должны вызвать презрение предателям. Ганьба!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат України від Соціалістичної партії України Семенюк Валентина Петрівна.

 

17:49:56

СЕМЕНЮК В.П.

Шановні колеги! Шановні друзі! Шановні виборці! Я четверте скликання в парламенті. За 12 років, а це вже 13 мені довелося пройти разом з моїми колегами не один період випробувань. За цей період я бачила і Конституційний договір, і важкий період конституційної ночі, коли ми, представники „лівих” інколи, а в більшості наступали на своє навіть інколи „Я” і голосували заради одного - заради України.

Я пам’ятаю бюджетну революцію, податкову революцію, коли приносилися 68 законів, за одну ніч потрібно було приймати. Але ми знаходили між собою спільну мову, різні політично, різні матеріально, з різних округів і починали навіть з того, що ми були представники мажоритарних округів. Але ми розуміли одне, у нас Україна одна.

Я бачила як представники політичних партій на початку своєї каденції гостро стояли один проти одного. Закінчувалась каденція, ставали друзями, розуміли, що потрібно сьогодні думати про одне, про Україну. І бачила іншу, коли будучи в одній фракції один одного страшенно ненавиділи, навіть будучи в одній політичній партії.

Тому я хотіла б звернутись до вас. Шановні друзі, майже третій місяць йде боротьба, ми виписали принципи, у нас є, що об’єднує – це наша Україна, є наша Конституція, є наші виборці, які нас сюди делегували і нехай ми різні, але ми повинні об’єднатися.

Я пам’ятаю всі гострі моменти і Конституційної угоди, і те, що я говорила, Конституції, але ту конституційну ніч ми виграли тільки, тому що об’єдналися різні і об’єдналися навколо одного – Мороза, саме він тоді зумів провести Конституцію на з нами, вами разом. Тому давайте ми все ж таки підемо і зрозуміємо, що сьогодні ця фігура, саме може  об’єднати і лівих, і правих. І ми повинні зрозуміти: Україна у нас одна і Мороз один!  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат Майборода, фракція Партії регіонів. Є в залі народний депутат Майборода? Немає, да? Слово має народний депутат Стретович, фракція „Наша Україна”.

 

17:53:10

СТРЕТОВИЧ В.М.

Володимир Стретович, Партія Християнсько-Демократичний Союз, фракція „Наша Україна”.

Шановна президія, шановні колеги! Всі ми – діти. Ми – діти своїх батьків, ми діти своєї епохи, ми діти молодої демократії. Сьогодні я хочу сказати, що демократія знову випробовується на міцність. Я не можу змиритися з подвійними підходами. Коли в цій залі, коли потрібно регламент непотрібний, а коли треба досягти політичної мети – всі згадують про регламент і вимагають пропорційного розподілу комітетів.

Я хочу запитати Головуючого. Скажіть будь ласка, а що, коаліція, як того вимагає регламент, вже розпалась? Підписи вже відкликані, уже її немає? Тоді ми приступаємо до формування нової коаліції? Якщо ні, то давайте діяти по закону. Римляни казали: „Не знаєш як діяти – дій по закону”.

На превеликий жаль, у нас доцільність, політична доцільність підмінює вимоги закону. І ми будемо спотикатися. І ще довго буде Олександру Олександровичу не подобатись там, де жити, як він сказав, що ми живемо там, де не подобається сказати, де, доки ми не згадаєм, що закон – понад усе. Він дає алгоритм правильної дії.

Я звертаюсь до Олександра Олександровича. Я вітаю ваше гасло: „Збудуймо Європу в Україні”. Але я не можу в європейській новітній історії згадати, коли члени коаліції, і я як суб’єкт цієї коаліції, взнаю про ваші наміри з голосування про продовження дня. Чому це не робиться до того, чому не говорите відкрито, чесно і прозоро, як це притаманно європейській політиці? Ви ж прогнозуєте європейський вибір. Чому подвійний стандарт знову черв’яком  залазить в нашу душу для того, щоб зруйнувати те, що ми так важко, важко  вибудовуємо.

Мені чогось здавалось, що після помаранчової  революції, після  того, що ми сказали, що одна епоха пішла, а друга приходить, ми будемо діяти абсолютно так, як того вимагає закон, те, що зробили наші попередники. Тому що я не знаю, що чекає наших дітей, якщо  ми не будемо тих принципів дотримуватися.

І саме  останнє, вірніше, передостаннє. Іване Сидоровичу, ви  сидите в центрі. Ми грудневого вечора, у грудневу ніч з вами чергували на Майдані.  Ми багато  з вами  говорили про те, якою буде наша Україна, наша нова держава.

 То скажіть, будь ласка, чи сьогоднішньою процедурою, сьогоднішніми підходами ми закладаємо підходи, щоб наша держава була такою, як ми її бачили,  як ми її малювали?

Скажу технологічно. Ви скористалися тим, що сьогодні головує представник  Соціалістичної партії, ви порушили Регламент, ви проводите своє рішення. А чи варто це, оце порушення, щоб потім в майбутньому згадували, що це ненормально.     

І останнє.  Оскільки кандидат від нашої фракції, по суті, від коаліції свою кандидатуру зняв, я закликаю всіх прихильників коаліції не брати  бюлетені і участь в голосуванні.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, слово має народний депутат України  Бульба Степан Степанович від фракції Соціалістичної партії України.

Як мені повідомили тільки що, народні депутати із „Блоку  Юлії Тимошенко” від виступів відмовляються.

 

17:56:26

БУЛЬБА С.С.

Шановні колеги, народний депутат Степан Бульба, фракція Соціалістичної партії України.

Я хотів би нагадати  тому, хто говорить про подвійні стандарти. Згадайте, як паралельно три місяці поспіль, проводячи консультації про створення і переговори про створення коаліції  у складі трьох, окрема політична сила в  той же час домовлялася з іншою про інший формат коаліції.  Давайте не будемо про подвійні стандарти. Давайте про інше.

Ми що зібралися у Верховній Раді для того, щоб створити коаліцію на три тижні, на три місяці, до Нового року? Це завдання    Верховної Ради? Давайте будемо щирими хоч перед собою, що ті, хто пропонував на посаду Голови Верховної Ради   Петра Олексійовича Порошенка, я з усією повагою до нього ставлюся, але вже тоді закладали причину  знищення  демократичної коаліції.

І тому, говорячи про мораль, говорячи  про аморальність  того чи іншого політика, давайте все-таки  починати кожен з себе. Я, звичайно, підтримую кандидатуру Олександра Мороза, тому що  я говорив відверто і завжди, що це той кандидат, це того Голова Верховної Ради, який сьогодні потрібен Україні демократичній коаліції,  потрібен всій Україні.  Тільки він здатний сьогодні примирити оці два, здавалось би, непримиримих табори. І, порівнюючи будь кого, давайте згадаємо, що ті, хто зраджував Мороза, ніколи не вивищувалися. Це я тим кажу попереджаю, що зрадою Мороза ви кинете себе у небуття.

Я звертаюся до всіх абсолютно і перш за все, на жаль, до товаришів, яких я щиро досі поважав. Звертаюся до всіх вас. Шановні колеги! Перед совістю своєю, перед відповідальністю за Україну проголосуємо за єдиного кандидата - за кандидатуру  Олександра Олександровича Мороза.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Народний депутат Галуненко передає  слово народному депутату Мельнику, фракція Партії Регіонів.

 

17:59:49

МЕЛЬНИК П.В.

Шановна президія! Шановні колеги! 

Петро Мельник, фракція Партії регіонів.

Мені сьогодні дуже приємно, що день історичний  він увійде в історію України, як день примирення, як день Партії регіонів і фракції Віктора Януковича, яка, дійсно, разом з колегами  зуміла об'єднати цю залу. І мені не зрозуміло, чому зараз наші опоненти так активно критикують Олександра Олександровича Мороза, які його хвалили декілька днів буквально декілька днів тому назад? Я думаю, що стабільність для України – це найважливіше. І треба бути стабільним і віддати належне Морозу.

Дехто з депутатів може спитатися у дзеркала: „А хто я?” А всі знають, що Олександр Олександрович є Мороз просто і всім це відомо і зрозуміло. Ви знаєте, я народився на Західній Україні на поліському краї. А я очолюю Київську обласну організацію столичну Партії регіонів. І повірте мені як людині праці, дуже приємно, що та пісня, коли кажуть: „Только тот любит солнце и высокое небо, кто с рассветом поднялся на гора.» Той, хто трудиться для України, а не той, хто просто носить вишиванку. Хоча, хто хоче зі мною позмагатися з ансамблем   „Сузір'я” академії в вишиванках красивих дівчат і хлопців, наших талановитих дітей, я вас запрошую на змагання.

І ви знаєте, коли говорять про кавалера трьох орденів шахтарської слави нашого Миколу Яновича Азарова, повірте, мого і старшого брата, і товариша, і порадника, і я маю честь, як каже наш відомий на весь світ артист, я маю честь, що я 10 років працюю під керівництвом цієї людини. Я вас запевняю, що більшість парламенту через п'ять років скаже: „Я маю честь, що я працював з цією людиною – людиною державницького мислення, випускником, дійсно, Університету імені Ломоносова”.

Ломоносов створив в Москві університет, а Микола Янович Азаров створив Національну академію податкової служби в Ірпені, в Україні, яку зараз руйнують, яку зараз… насміхаються над нею. Вперше в історії України є постанова, розпорядження, вірніше, Кабінету Міністрів про знищення національного вузу. Хіба це не позор? Хіба це не ганьба? Припиниться руйнація, я в це вірю, припиниться знущання над ……………….. колективом. Ми будемо всі з вами свідками прийняття Податкового кодексу – економічної конституції.

Микола Янович Азаров знає, як зробити людей заможними, а головне,           як створити дійсно громадянське суспільство, де будуть шанувати людину, її цінності, де будуть поважати цю людину. Європа буде в Україні, свята правда. Не будем ми, як то кажуть, на чужині, тільки дивитися і… до нас. Бо як зараз приїжджають в Ірпінь, будуть дивуватися які ми працьовиті і талановиті люди, тому що Микола Азаров є керівником групи стратегії економічного розвитку України, тому що ми збудуєм з вами разом дійсно суспільство загального добробуту, ми зробим… Регламент?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую.

Слово має народний депутат України від фракції "Наша Україна" Матвієнко  Анатолій Сергійович.

 

18:03:15

МАТВІЄНКО А.С. Матвієнко,  Українська республіканська  партія  „Собор”, блок "Наша Україна".

Шановні колеги, я вірю, що всіми нами керує правда. Я вірю в ту правду, якою керуються сьогодні Регіони, я вірю в ту правду, якою керується сьогодні Соціалістична фракція, я вірю в ту правду, якою керується сьогодні кожний хто сидить в цьому залі, але це не істина. І я думаю, що ми маємо сьогодні зрозуміти і я звертаюся до нашого рішення, тому що Верховна Рада обирає сьогодні Голову Верховної Ради як до відповідального рішення. Відоме соломонове „все пройде і це також”, Олександре Олександровичу. Але що ми робимо сьогодні і що ми маємо робити з вами як вищий  законодавчий орган? Ми маємо демонструвати суспільству якісь чесноти кожним своїм днем, кожним своїм вчинком. І не важливо чи будете ви, чи не будете або будь-хто з нас Головою Верховної Ради, а важливо який урок ми сьогодні даємо нашому суспільству, і через те, що ми з цієї трибуни як і з цієї зали так часто сіяли не моральне, не правдиве, ми сьогодні пожинаємо в цьому суспільстві такі результати. Я закликаю сьогодні кожного керуватися відповідальністю не кому хочеться влади, а тому що  за нас будуть думати і які ми сьогодні народжуємо з вами враження від нашої дії.

Тепер стосовно того, що в цьому залі сьогодні відбувається  зрада, і ми даємо сигнал суспільству – сигнал зради.

Олександр Олександрович, я задавав вам запитання. Я був на зборах коаліції, коли вона народжувалася. Я був на зборах коаліції, коли обговорювалися рішення щодо Прем'єра і щодо Голови Верховної Ради. Якби ви були чесним і правдивим, очевидно, вам треба було б там говорити, всій коаліції, а не тихо мовчати і говорити тільки в раді коаліції.

Я не маю по сьогоднішній день вашого офіційного звершення, Олександре Олександровичу, як депутат, як член коаліції, від імені фракції. Я готовий його розглядати, я думаю, що ми могли б знайти в такий спосіб рішення. Очевидно, в цьому є проблема.

І стосовно біографії, яку ви зачепили, Олександре Олександровичу. Я свою біографію знаю, я жодним рядком сьогодні від неї не відмовляюся. Але я ніколи не зраджував домовленостей. І тому я вас запитую: чому ви це робите? І відповідайте за свій вчинок.

І нарешті останнє. Я думаю, що голосувати сьогодні „Регіонам” за Азарова – це морально. Голосувати в інший спосіб неправдиво. І тому я закликаю кожного, хто сидить в цьому залі, думати про те, що той, хто зрадив, зрадить не один раз. І не обнімайте зрадника в ситуації, бо він вас зрадить ще не менше, а більше, той зрадник, хто сьогодні на цю дорогу став. І тому закликаю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат України Вінський Йосип Вікентійович, фракція Соціалістичної партії України.

 

18:06:45

ВІНСЬКИЙ Й.В.

Шановні народні депутати, я сьогодні виступаю як представник партії, вірніше, фракції, яка покрила себе ганьбою зради. Тому перше, що хочу сказати, я вибачаюся від імені Соціалістичної партії, в якій я сьогодні ще поки що перший секретар, за те, що група народних депутатів зрадила партію і зрадила своїх виборців. І ця ганьба ніколи не може бути змитою.

Мені ще більше прикро, що  очолив цю зраду Олександр Олександрович Мороз, з яким я провів 15 років свого життя. І я ніколи не міг подумати, що під впливом двох, чи трьох людей специфічного механізму впливу, да, Олександр Олександрович зрадить тих людей, які з ним йшли 15 років. Він зрадить ту партію, яка йому безоговорочно довіряла 15 років. Він  зрадить мільйони виборців, які за нього голосували і вірили йому. І я не знаю: як дальше буде діяти ця партія? Завтра у нас політрада – будемо визначатися, але, Олександр Олександрович, я за зрадників не голосую!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат України Удовенко Геннадій Йосипович передає слово Ярославу Кендзьору.

 

18:08:22

КЕНДЗЬОР Я.М.

Шановні колеги – народні депутати, тут згадували багато тих, хто був на трибуні. Скільки каденцій вони провели у цій сесійній залі, я також хочу нагадати, щоб авторитетніше було, так би мовити дещо згадувати, я народний депутат України усіх пяти каденцій. І такого фарисейства, такого жалюгідного, принизливого, зрадливого дійства. Яке ми, яке твориться на наших очах, ось уже, принаймні, останнім часом мені, на щастя не довелося бачити, але, на гіркоту. Це твориться на  15-ому році незалежності української держави.

Я, два кандидати на голову Верховної Ради. Микола Янович – без сумніву достойний чоловік, але я думаю, що Миколі Яновичу треба було би дочекатися наступної, наступних виборів голови Верховної Ради. За пять років він, напевно, вивчить таки уже українську, державну мову. Бо гірко, коли такий людині, достойній, неодмінно, коли чуєш його на трибуні Верховної Ради,  неодмінно згадуєш мудрість одного великого француза, який казав, Терен нагадував ті слова, він тільки помилився: або загарбник, або тимчасовий гість або дебіл. Я не хотів би, щоб до якоїсь категорії належав Микола Янович.

Що стосується другої кандидатури. Шановні друзі, пророцтво Олександра Олександровича, тут він на трибуні стояв, що він уже заздалегідь знав, що така коаліція розвалиться, але перед тим він 22-го він підписав коаліційну угоду… Олександр Олександрович, як би ви себе і поетичними рядками не показували, який ви достойний і поважний чоловік, але людина, котра ще й по сьогоднішній день ходить з трояндою чи з гвоздикою до Леніна, людина, яка зрадила „канівську четвірку”, людина, яка, до речі, в час „конституційної ночі” за одну ніч могла змінити кардинально  свою позицію, коли Олександр Олександрович зрозумів, що в разі неприйняття Конституції, яку він не дуже хотів приймати, а коли після півночі уже зрозумів, що може бути закрита і розпущена Верховна Рада і референдум Кучми, він почав просити, проголосуйте, я розумію, це мені не вигідно, але проголосуйте, бо з мене нічого на ранок не останеться.

Україна не має…

(Ш у м   у   з а л і)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат Кунченко Олексій Петрович, фракція Соціалістичної партії України.

 

18:11:50

КУНЧЕНКО О.П.

Уважаемые коллеги, уважаемые избиратели!

Я последние 10-15 лет отработал на крупнейшем предприятии в Украине и в Европе – на северодонецком  производственном объединении «Азот» коммерческим директором, генеральным директором председателем наблюдательного совета. Мне стыдно перед избирателями, чем я занимаюсь четвертый месяц в Верховном Совете, куда я избран.

На сегодняшний день столько экономических проблем в стране и никто сегодня не говорит о том, что есть угроза - интервенция газовая, сегодня предприятия химического комплекса, металлургии через 3-6 месяцев будут поставлены на колени, как работать будет дальше «Азот», за 2005 год заплатил 400 миллионов налогов во все бюджеты, по итогам 2006 года этих налогов нет. За счет чего будет формироваться бюджет? За счет чего, так сказать, будут идти выплаты нашим категориям трудящихся, которые сидят на бюджетном финансировании?

Почему никто не говорит о том, что сегодня подорожали тарифы? Вспомните о тех наказах избирателей, ради которых вы, коллеги, пришли в этот зал? И я пришел сюда для того, чтобы передать свой опыт. Я поднял этот завод. Завод лежал на грани порезки в металлолом. Сегодня завод работает на 100% мощность и, я думаю, что чем быстрее закончатся эти коллизии, тем, так сказать, только начнется стабилизация в стране.

Каждые сутки, я говорю, прожитые в этой стране без парламента, без правительства – это преступление против нашего народа. И я считаю, что кандидатура Александра Александровича Мороза – это опытнейший политик, мудрейший политик, достойный быть спикером. И, когда все это, так сказать, стабилизируется, и он способен объединить Украину, потому что она действительно разная. И только с его, так сказать, избранием, я просил бы коллег и депутатов поддержать эту кандидатуру. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має Народний депутат Калашніков Олег Іванович, фракція Партії регіонів. Будь ласка, будь ласка, на трибуну.

 

18:14:40

КАЛАШНІКОВ О.І.

Шановні співвітчизники, шановна президія, шановні  колеги! 

Олег Калашников, фракція Партії регіонів.

Я хочу вам сказати, шановні колеги, що сьогодні дійсно історична дата. Ми маємо можливість продемонструвати не тільки українському суспільству, а дійсно світовій спільноті, що в Україні є Верховна Рада.  Є Верховна Рада, яка представляє найкращих представників українського народу.

Я пишаюся тим, що я народився в Західній Україні, в славетному партизанському краї на Рівненщині. Но в тоже время я горжусь, что рядом со мной сидят мужественные люди представляющие Донбасс, Луганщину, Харьковщину, Крым. Патриоты Украины не должны разделяться по мовной ознаке. Сегодня настоящими зрадниками держави є саме ті, хто зраджуючи країну продають її тим хто сьогодні втягує в Україну іноземні війська. Тих хто порушуючи Конституцію України вже майже знищив нафтогазову галузь України. Саме тим хто сьогодні спекулюючи на тому, що наш народ такий вже  терплячий очікує   від нас рішень знову вводить його в оману. В оману, яка сьогодні спрямована на те, щоб зірвати  реальну, фахову і послідовну роботу Верховної Ради України.

Я горд тем, что я представляю партию победительницу. Я  горд тем, что эту партию возглавляет Виктор Федорович Янукович и я имею право здесь с этой трибуны сказать, да, да – нашему кандидату Николаю Яновичу Азарову – личности, человеку, гражданину и патриоту Украины. Мы вам никогда не дадим монополизировать слово «патриот» и «патриотизм». Вы, уважаемые господа, нащадки тех кто служили в дивизии  СС  «Галичина», тех кто расстреливали свой народ служа фашистам и гитлеровцам сегодня не навяжете мудрому народу Украины возможность сделать правильный выбор. А выбор у нас один – дать возможность управлять в стране профессионалам. И Николай Янович Азаров есть представителем  высшего эшелона элиты государственного управления страны.

Уважаемые соотечественники! Я обращаюсь, прежде всего, к вам, потому что вы сегодня нуждаетесь в том, чтобы Украину объединили, сохранили и возродили. И я уверен, что только «вельмошановна людина», патриот Украины – Микола Янович Азаров зможе це зробити саме тут, об’єднавши Верховну Раду Україну. А ми всі з вами разом, як команда однодумців, команда професіоналів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат України Лук’яненко Левко Григорович, фракція „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

18:18:11

ЛУК’ЯНЕНКО Л.Г.

Лук’яненко, фракція Юлії Тимошенко.

Шановна президія, шановні депутати і шановні виборці, які нас слухають. Я вітаю Партію регіонів з тим, що вона зараз мала представника, який говорив українською мовою. Отже, не треба думати, що вся Партія регіонів – це представники Росії і говорять тільки російською мовою, і зневажають Україну. Є серед них люди, які шанують українську мову, радуймося.

Я хотів би тепер звернутися до шановного Мороза Олександра Олександровича. Я думаю, що три місяці, які в нас тягнулися, ця волокита, з вашої вини, Олександре Олександровичу, тому що якби ви дотримувалися тієї угоди, яку давно вже досягнули, то можна було б давно обрати керівництво Верховної Ради і не було б цієї „катавасії”. Тому що з вами „Наша Україна”, Блок Юлії Тимошенко, мали нормальну більшість, яку обрав народі і яка тут представляла помаранчеві сили. Так що це не вашій совісті, Олександре Олександровичу.

І, нарешті, хотів би я висловити пару слів про кандидатуру від Партії регіонів. Чи знають шановні регіонами самого Азарова Миколу Яновичу, чи знаєте ви, що він є член Ордену  „Святого Станіслава”, він став під шпагу і під тією шпагою поклявся, що він буде виконувати статут ордена „Святого Станіслава”. Орден „Святого Станіслава” находиться в Лондоні, центр його знаходиться в Лондоні, він має свій статут і статут зобов’язує виконувати ці всі правила, які передбачені в цьому статуті.

Отже, із двох клятв кожний із нас депутатів Верховної Ради поклявся з цієї трибуни, що він буде служити Україні, Азаров поклявся перед керівництвом ордену „Святого Станіслава”, що він буде виконувати настанови і вказівки Капітула із Лондону. Цю Присягу не можна скасувати, тому, шановні Партія регіонів, знайте, кого ви пропонуєте і Верховній Раді, і всій Україні. Я дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Ілляшов передає слово народному депутату Кушнарьову Євгену Петровичу, Партія регіонів. Ой! Я вибачаюся, я надам слово, Олександр Петрович…я передам слово потім вам…

 

18:21:20

КУШНАРЬОВ Є.П.

Шановні співвітчизники! Шановні колеги! Дивлюся я на цей сектор зали і думаю, що ж воно було б, якщо б, дійсно, „ви сообразили на троих вашу Помаранчеву коалицию, якщо ви враз можете вилити стільки бруду на людину, яку ще вчора тримали в обіймах, якій казали найгарніші слова, де ж ваша людська гідність, якщо ви можете так паплюжити свого прибічника”. Я не належу до лав Соціалістичної партії це відомо, я запропонував кандидатуру Миколи Яновича Азарова, і, безумовно, я буду її підтримувати, але я хочу бути щирим і я не можу не сказати, що в ті роки,   1997-98, коли мені доля випала працювати Главою Адміністрації Президента, а Олександр Олександрович був Головою Верховної Ради, я це визнаю публічно, він в першу чергу був захисником українського парламентаризму. (О п л е с к и)  І я хочу з цієї трибуни висловити йому за це слова подяки. Тому що і у нього і я навчався тому, як треба боронити демократію в Україні.

Но я вышел на эту трибуну для того, чтобы сказать вам, что более всего сегодня Украина нуждается в объединении нашего народа.  Но объединить наш народ может только объединенная политическая элита, а не элита, которая соревнуется в оскорблениях по отношению друг к другу. Я хочу  обратить ваше внимание, что Николай Янович Азаров в силу своих личных человеческих качеств является человеком, который способен искать и находить, и проводить в жизнь компромиссы, которые так необходимы нам всем для того, чтобы мы сообща, консолидировано работали ради Украины и украинского народа. Он пришел в 1994 году в этот зал, подготовленный профессионально, подготовленный с точки зрения жизненного опыта, но за эти годы он приобрел колоссальный политический и государственный опыт. Он умеет слушать, он умеет слышать любого оппонента. Он умеет разумно менять свою точку зрения, приближая ее к той черте, где наступает согласие. Именно такой человек нужен сегодня во главе нашего президиума. Я не сомневаюсь, что если мы все вместе поддержим кандидатуру Никола Яновича Азарова, мы сделаем исключительно правильный выбор, выбор в интересах Украины и украинского народа.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат України Баранівський Олександр Петрович, фракція Соціалістичної партії України.

 

18:24:35

БАРАНІВСЬКИЙ О.П.

Шановні виборці, шановні народні депутати!

Наша партія пройшла досить складний шлях свого розвитку. Ви знаєте. Партія одна із перших після незалежності України, яка була утворена на теренах нашої країни.

Ніколи партія за ці всі роки не лягали під будь-які бажання певних політиків, президентів, інших, ми завжди мали своє обличчя і вели свою незалежну політику.

Ми одні з тих, коли ми говоримо про завоювання Майдану, а вони надзвичайно великі, але хотів би сказати, якби не партія соціалістів, не було б і Майдану, тому що 12 років, 12 років будили людей, 12 років розказували про той режим, який діяв. Я один із тих, хто йшов пішки з Житомира на Київ взимку і вів 120 чоловік в акціях непокори і ми всі разом багатьма з вами стояли на Хрещатику, ви добре це все пам’ятаєте. Але хочу сказати, що ті, хто сьогодні в партії тут дещо давали іншу характеристику про зрадників, вони тоді були на курортах і десь їздили іначе. І тому давати сьогодні комусь моральну оцінку, як це робить Вінський, я думаю, воно тут, йому треба було б подумати про себе.

Хочу сказати, шановні друзі, що сьогодні звучить критика моральності Олександра Олександровича Мороза. Але найбільше ця критика чую від тих, хто неодноразово, багаторазово міняли партії, міняли фракції, входили по десятку разів і виходили з тієї чи іншої влади. І тому. мабуть, перед тим як перекликати когось до совісті треба кожному глянути на себе.

Я хочу сказати, що коли хтось когось називає зрадником, то це якраз той, коли всіх він називав такими, тільки один хороший, так то, йде рота не в ногу, тільки він один в ногу. Тому це наші партійні внутрішні питання і ми їх розв’яжемо.

Хочу сказати слідуюче, наука спостереження відмічають те, що в природі, в світі має циклічність і ця циклічність складається, дає 12-на циклічність.

В 1994 році, як пам’ять не зраджує, Мороза було обрано Головою Верховної Ради і він успішно тоді справився, прийнята була Конституція, він об’єднав той складний зал. Я переконаний, що якраз його фігура може  сьогодні об’єднати всіх нас на тому, щоби все-таки і Схід, і Захід, щоб наше все населення України накінець заспокоїлося, щоб все-таки і той сигнал, що лідер соціалістів, а партія входить до Соцінтерну, це і для світової спільноти сигнал. Адже більшість в країнах світу соціалісти при власті. Що ми продовжуємо ринкові всі наші реформи.

Миколі Яновичу я тоже бажаю успіху, але, думаю, Микола Янович, ну, ви же молодий, ще, може, встигнете, може, уступіть місце Олександру Олександровичу?  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, слово має народний депутат України Беспалий Борис Якович, фракція „Наша Україна”.

 

18:27:54

БЕСПАЛИЙ Б.Я.

Борис Беспалий, „Наша Україна”.

Шановні колеги, тут вже сказано багато цікавого і повчального, і згустилася така димова завіса, що час, мабуть, уже з неї викристалізувати сухий залишок. А він полягає в наступному. Менше, ніж за передбачений Конституцією і її розвиток Регламентом Верховної Ради термін - місячний термін, була складена коаліційна угода, чудова програма дій для України, який, я переконаний, буде реалізовано за будь-якого сценарію. Бо це дійсно ми напрацювали хороший документ для України.

Друге. Ще не просохли чорнила під цією угодою, іще не проспівали треті півні, а Олександр Олександрович і його соратники фактично розірвали цю угоду, сплюндрували її і спаплюжили.

Третє. Фактично вони увійшли сьогодні і про це свідчать голосування, і це, я думаю, скоро стане зовсім ясно, але це вже зрозуміло і зараз, увійшли в союз з Партією регіонів. Чесно кажучи, я не знаю, за яким сценарієм буде розіграно фарс їхнього подальшого братання. Цілком очевидно, що цей сценарій є, я не знаю, буде один акт, буде два акти, одне голосування, друге голосування. Сьогодні уклали таку цікаву, значить, постанову про те, що будуть голосувати, поки не оберуть Голову Верховної Ради. Ну, це все одно, що копати траншею від забору до обіду, звичайно. Але зрештою якось вони посади поділять і нас це менш за все турбує. Тому що нічого у них з цього доброго не вийде. Я вітаю, як і Левко Григорович Лук’яненко, шановних героїв, справжніх героїв України, Партію регіонів з тим, що вони придбали надійного і принципового союзника, що, правда, Україну тут вітати ні з чим.  Я думаю, що в  цьому фарсі нам брати участь не личить. І  тому фракція „Наша Україна” в  ньому участі і  не братиме. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, слово має народний депутат України  Садовий Микола  Ілліч, фракція  Соціалістичної партії України.

 

18:30:22

САДОВИЙ М.І.

Шановні депутати, шановні теле і радіоглядачі і слухачі!

Ми сьогодні повинні обрати Голову Верховної Ради і припинити оті непотрібні дискусії, які ми говоримо.  Дехто говорить за зраду. Подивіться самі собі під ноги, подивіться на ту дорогу, яку пройшли і ви побачите, хто є хто.

Олександра Олександровича Мороза я знаю з 1991 року.  У ті зламні періоди історії, коли потрібно було вирішувати питання, що буде з Україною, і Олександр Олександрович побачив той шлях, по якому потрібно іти для того, щоб дійсно можна було створити умови, щоб можна було будувати      оте життя європейське, про яке в більшості ми лише говоримо, але мало робимо для того, щоб можна   було таке життя будувати. Люди в селах, люди у містах вже заморилися від тої балаканини, яка проводиться у стінах Верховної Ради.

Тому досить нам оцієї балаканини, досить нам обіцянок, досить нам закулісних ігор, потрібно обирати Голову Верховної Ради  і  цією особою може бути  єдина людина, яка знаюча справу, людина, яку знають  у всьому світі,  людина, яка може консолідувати будь-які політичні сили, і  він це показав своїм життєвим прикладом тоді, коли був Головою Верховної Ради, і не лише тоді, коли був Головою Верховної Ради.  Це людина, яка доведе до кінця справу із конституційною реформою для того, щоб  можна було  і економічне життя пожвавити, щоб можна було  і сільське життя пожвавити, і  вийти на більш-менш нормальне життя.

Тому   фракція соціалістів, безумовно, буде голосувати за Олександра Олександровича. І я звертаюся до всіх депутатів, які  просто-на-просто  тверезо мислять. Якщо тверезо мислити, то потрібно голосувати за Олександра Олександровича Мороза. Якщо просто  свої амбіції ставити  попереду воза, то, безумовно, тоді є  інший шлях, інший вихід.

Що стосується заяв і  мого поки що  однопартійця Вінського, то, якщо маєш совість, то так ніколи не виступаєш. Спасибі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Слово має народний депутат Кравцов, фракція Партії регіонів. Немає? Він далеко просто.

 

18:33:44

КРАВЦОВ О.О.

Шановні виборці! Шановна президія! Шановні колеги!

Дійсно, тут казали, що потрібно припинити ці балачки, потрібно вже зрозуміти, що сталося,  а сталося обєднання, обєднання  розумних сил, обєднання України.

Я прошу всіх це зрозуміти і  проголосувати за кандидатуру Партії регіонів Миколу Яновича Азарова. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має народний депутат України Гірник Євген Олексійович, фракція „Наша Україна”.

 

18:34:27

ГІРНИК Є.О.

Шановні депутати” шановні виборці! Сьогодні під час  дискусії не раз наводився приклад вишиванки майже як приклад антипатріотизму. Я з цього приводу хочу навести Шевченко: „Вам тільки сакля в очі коле, не чіпайте вишиванку, не  вами вона дана.” Вона є і буде в українському народі. А тепер щодо конкретної виборчої ситуації.

Тут нав'язується тема щодо об'єднання України кандидатами, які запропоновані. Но мені не хочеться більше мусувати тему чудової української мови Миколи Яновича Азарова. Невже ви думаєте, що таким способом можна об'єднати Україну? Більше того, щодо його економічних досягнень.

Микола Янович, невже ви забули бюджет 2004 року, коли інвестиції для Тернопільської області складали аж 100 тис. гривень тоді як для подібних з такою ж кількістю населення кілько мільйонні? Це що було об'єднання України? Чи, може, продаж „Криворіжсталі” для того, щоб вибрати Януковича Президентом України і купити голоси, це що об'єднання України? І ви таким способом хочете її об'єднати?          

Більше того, говориться про те, що об'єднає Україну Мороз. Ну, Олександр Олександрович, ваші виборці, абсолютна їх більшість стояли на Майдані і зараз голосували за вас не за те, щоб до влади повернулися куч місти і створилася знову комуно-більшовицька більшість з соціалістичним відтінком. Повірте! Ну треба ж входити з здорового глузду, здорового глузду нашого народу, який, незважаючи на всі невдачі помаранчевої команди, дав їй другий шанс! І це є більшість українського народу, що би там не говорили ті, хто хочуть називати себе більшовиками.

32 відсотки це ніколи не було більшістю. А якщо порахувати тих, хто брали участь в голосуванні, 22 відсотки, 22 відсотки не мають права претендувати і нав'язувати Україні свою волю! Ми з вами робили політичну реформу. Смисл політичної реформи в політичній коаліції. Зараз нав'язується думка без політичної коаліції вибрати Голову Верховної Ради. Це є черговий обман українського народу і якщо дехто в цій залі  це зробить, український народ йому цього не простить. Я надіюся, що все-таки у депутатів стане мудрості провалити всі кандидатури, бо вони не є  компромісними для України і вибрати кандидатуру об`єднуючу для України і коаліції, яка об`єднає Україну.  Дякую.  Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, час відведений для обговорення  кандидатур вичерпано. Слово для репліки просять два народні депутати – Олександр Олександрович… Я вибачаюсь. Йосип Вінський і… і все, да.

Прошу включити мікрофон народного депутата Вінського.

 

18:37:53

ВІНСЬКИЙ Й.В.

Шановні народні депутати! Виступав мій однопартієць і тут попробував перенести на мене відповідальність за свою зраду. Я це не сприймаю, хочу сказати, що дійсно був такий період, коли я змушений був після  того як простудився на Майдані лікуватися, це факт, який відбувався. Але я горжусь тим, що першу палатку на Майдані розбивав Вінський. Я горжусь тим, що всі колони акції „Україна без Кучми!” я водив і це можна підняти зйомки ВМД і  в цьому переконатися…

(Ш у м   у   з а л і)

Я горжусь тим, що я цій  компанії був в партії достойній. Я цим горжусь. Але я як Баранівський не бігав за посадами за плечима в партії і не випрошував їх у того ж Порошенка. Я на відміну від Баранівського ніколи не дозволяв собі займатися тими непристойностями на посадах, якими він займався…

(Ш у м   у   з а л і)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, я звертаюся до кандидатів на посаду Голови Верховної Ради України. Вам може бути надано 3 хвилини для заключного слова.

Микола Янович, ви хочете мати заключне слово?

Будь ласка, Микола Янович, я прошу на трибуну. Підготуватися Олександру Олександровичу Морозу.

 

18:39:49

АЗАРОВ М.Я.

Уважаемые народные депутаты, спасибо всем тем, кто сказал добрые слова в мой адрес. Я спокойно отношусь и к тем, кто высказал критические замечания в мой адрес. Кажется, Григорий Сковорода сказал такую мысль: что человек искренне и правдиво говорит только на родном языке. Я хочу, особенно в этом зале, говорить всегда искренне и правдиво. Я адресуюсь к тем, кто высказывал откровенно злобные слова в мой адрес, вспомнить, что Тарас Григорьевич Шевченко, вообще-то говоря, большую часть жизни прожил в России и был русскоговорящим человеком. Он написал свои дневники на русском языке и большую часть своей прозы написал тоже на русском языке. Так вы хотите исключить его из нашей общей, самой великой в мире культуры?! Вы хотите исключить из этой культуры Гоголя, вы хотите исключить из этой культуры Глинку и многих других! А мы хотим воспользоваться плодами, я еще раз подчеркиваю, самой великой в мире культуры, она у нас с вами общая. И я все сделаю, чтобы десятки миллионов людей, которые говорят на моем родном языке, имели право в Украине говорить на этом языке.

Поэтому я призываю вас всех вместе, не зависимо от того, на каком языке мы разговариваем, сделать все, чтобы наша Украина процветала.

Спасибо вам за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово має кандидат на посаду голови Верховної Ради України Олександр Олександрович Мороз.

 

18:42:11

МОРОЗ О.О.

Шановні колеги, шановні телеглядачі, радіослухачі, я б нікому не побажав бути сьогодні на моєму місці при такій дискусії. В чому справа?

Коли ми говоримо про подвійні стандарти, про різні речі, коли ми чуємо слова. Які ганьблять інших, бо, бачите, ми будуємо демократію, ми за неї боролися. То я хочу запитати: а хто створював той режим, проти якого ми боролися? Хто ходив у 2000 році у палац, у будинок Український дім і робив те, що не мож…, що не годне було, що не треба було робити? Коли не давали мені там слова виступити, я добився таки, говорив: „Ідіть у сесійний зал, добивайтесь того, що потрібно. Робить те…”. Ви тоді прислужували попередньому режиму, тепер мене повчаєте, що так робить не слід.

Я нікому нічого не буду відповідати на образи особисті. Я буду вище цього. Але я хочу сказати, що ви всі, особливо із Блоку Юлії Тимошенко, знаєте, що я говорив правду. Я вихований так, що я мушу говорити те, що думаю. Я можу в чомусь помилятися, життя поправить.

Але я кажу правду і ви знали, що конструкція зроблена для того, щоб з ганьбою зруйнувати цю коаліцію через декілька місяців. І в мене досить аргументів для того, тільки  що я їх використовувати не буду, не хочу. Я багато років попрацював в високій політиці, будучи завжди не сприйнятим вищим керівництвом держави. Я розумію, що моє рішення сьогоднішнє: балатуватися, не сприйняте буде, можливо, президентом, але він повинен знати, що опора його. стабільна влада його  - у  позиції  і моїй, і нашої партії, і всього депутатського корпусу.

Я думаю, що…

Я хочу  сказати так: повірте мені, я не хочу бути керівником такого парламенту, де сектори його ворогують між собою, але я знаю, що крім мене  ніхто ці два сектори не обєднає. Думайте, як це робити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, дискусія по висуненню і обговоренню кандидатур на  посаду Голови Верховної  Ради України завершена. Ми маємо зараз вирішити питання про занесення до бюлетеня до голосування, для таємного голосування за Голову Верховної  Ради України, я хочу запитати перед цим Петра Олексійовича Порошенка, чи правильно я зрозумів і Президія зрозуміла, що він зняв свою кандидатуру для балотування на посаду Голови Верховної  Ради України?

Його немає, так?  Петро Олексійович, будь ласка, на трибуну.

 

18:45:53

ПОРОШЕНКО П.О.

Вельмишановна президія, шановні народні депутати, шановні телеглядачі і радіослухачі!

Мені дуже шкода, що мене не почув не тільки Іван Сидорович Бокий, але і Олександр Олександрович Мороз про те, що коаліція і підписи, які кожен народний депутат поставив і цим засвідчив свою політичну волю, станом на зараз ще існує, не почули мій заклик, що для того, щоб реалізувати абсолютно природне право Партії  регіонів висунути свого кандидата і обговорити і дати можливість в  прозорій демократичній процедурі проголосувати – це є їх право, і ми їх поважаємо. І треба  було обовязково дати їм це право. 

І після цього продемонструвати дієздатність, ефективність і реальність коаліції, яка створена не на 2, не на 3 місяці, а на 5 років, і якою ми всі мали засвідчити, що ми реально, не словом, а ділом обіцяли робити під час передвиборчої кампанії.

Я переконаний, що це голосування не призведе до результату. Я переконаний, що з цієї самої трибуни через години буде наступна процедура обрання Голови Верховної Ради. І я сподіваюся, що це відбудеться в форматі нашої коаліції, незважаючи на все, що сьогодні було образливо сказано з цієї трибуни. Не закриваємо книгу нашої коаліції і збережемо ці 239 підписів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Олексійович, Петро Олексійович, так ви знімаєте?

 

ПОРОШЕНКО П.О. Я сказав про зняття в своєму першому виступі

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все зрозуміло. Все зрозуміло. Значить залишається для занесення в бюлетень для таємного голосування дві кандидатури, два прізвища – Микола Янович Азаров і Олександр Олександрович Мороз.

Значить, прошу, прошу. Яка процедура? Ну, будь ласка. Будь ласка, Анатолій Сергійович Матвієнко, включіть. Мікрофон Матвієнка включіть, будь ласка, я просив.

 

18:48:48

МАТВІЄНКО А.С.

Українська республіканська партія „Собор”, Блок „Наша Україна”.

Іван Сидорович, в мене до вас запитання як до ведучого. Я хотів би, щоб ви мені, бо я так і не розумію, що за постанову ми проголосували, оскільки під час її голосування я не мав жодної букви цієї постанови написаної. Це, до речі, я хочу, щоб ви запам’ятали як ведучий. Що ми після голосування маємо робити? Зайти в зал? Почути результати голосування і голосувати далі до ранку, поки аж е оберемо, чи ми робимо перерву? Я хотів би, щоб  до голосування ви нам сказали чітко, як ми маємо розраховувати свій час. Більше того, ви знаєте, що після обіду ми не можемо змінювати Регламент, ви порушення цього зробили – це друге за що ми вам дякуємо. Дайте хоч зараз внятну відповідь на запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Сергійович, я не Касандра і я не знаю результатів голосування. Ми побачимо, які будуть результати голосування і будемо працювати далі.

Прошу. Я сказав, по-моєму абсолютно зрозумілу річ, я не Касандра тому я не можу вам дати відповіді які будуть результати голосування. А за результатами голосування ми будемо і бачити, як ми будемо працювати далі.

Рефат Абдурахманович, будь ласка.

 

18:50:16

ЧУБАРОВ Р.А.

Шановний Іван Сидорович, шановні колеги!

Як ви пам’ятаєте на одному із перших наших засідань на початку роботи ми намагалися обрати Лічильну комісію, ми нарешті із вашою участю, шановний Іван Сидорович, тоді обрали Лічильну комісію, але ми не послухали результати по обранню керівника і взагалі щодо Лічильної комісії, оскільки тоді частина наших колег, які сьогодні дуже хочуть проголосувати вони бойкотували роботу Лічильної комісії. Отже я зараз пропоную послухати Лічильну комісію, дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! На засіданні цієї комісії головою комісії обрано Євгена Петровича Шаго. Ми маємо можливість сьогодні його послухати і він нам розкаже, як буде організовано голосування за Голову Верховної Ради України.

Народний депутат Шаго,  я прошу на трибуну.

Євген Петрович, я прошу повідомити перш за все, як було обрано, кого головою, заступником, секретарем, а  потім будемо вже говорити на тему про…

 

18:51:34

ШАГО Є.П.

Шановна президія, шановні присутні! Шановні виборці! Шановні народні депутати! Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 25 травня Лічильна комісія була обрана у складі 22 народних депутатів, з урахуванням пропорційного представництва депутатських фракцій у Верховній Раді, в тому числі: Партія регіонів – 9 народних депутатів, Блок Юлії Тимошенко – 6 народних депутатів, Блок „Наша Україна” – 4 народних депутати, Соціалістична партія України – 2 народних депутатів, Комуністична партія України – 1 народний депутат.

Відповідно до частини 3 Статті 19 Регламенту, лічильна комісія на своєму засіданні обирає Голову, заступника голови і секретаря лічильної комісії. Перше організаційне засідання відбулося 25 травня, вів це засідання голова Тимчасової депутатської групи народний депутат Бокий Іван Сидорович. На засіданні лічильної комісії були присутні тільки 12 народних депутатів з 22-х, це в повному складі Блок Юлії Тимошенко, „Наша Україна” і Соціалістична партія України. Керівником лічильної комісії був обраний Шаго Євген Петрович, я перед вами, Блок Юлії Тимошенко, заступник голови лічильної комісії був обраний Чубаров Рефат Абдурахманович, секретар лічильної комісії був обраний Філіндаш Євген Васильович.

Дякую. Зазначені особи були обрані одноголосно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євген Петрович, тепер розкажіть, як ми будемо організовувати сьогодні процедуру голосування і скільки потрібно часу для комісії, щоб можна було підготувати бюлетені і потім вже тут з трибуни ви повідомили.

 

ШАГО Є.П. Іван Сидоровичу, по-перше, треба внести кандидатури до бюлетеня, потім збереться лічильна комісія, визначиться по часу голосування, по формі бюлетенів, я і доповім вам перед народними депутатами.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євген Петрович, півгодини вам вистачить для цього чи ні?

 

ШАГО Є.П. Ні. Я поясню чому, нам не менше, чи півгодини, а то хвилин 40 потрібно для виготовлення бюлетенів. А я кажу, ми зробимо форму, да, дійсно це так.

Але в формі вже потрібні бути прізвища кандидатів на Голову Верховної Ради України.

 

МАРТИНЮК А.І. Євген Петрович! Шановні колеги! Будьте уважні, відповідно до Регламенту потрібно, щоб зараз Лічильна комісія запропонувала нам форму бюлетеня після того, коли не збереться на своє засідання, щоб вона зібралася на засідання і я прошу, щоб всі члени комісії пішли зібралися вони запропонують цю форму бюлетеня. Для того, щоб запропонувати форму бюлетеня треба не більше 3 – 5 хвилин. Після того, коли вони запропонують форму бюлетеня, де будуть записані прізвища Азарова і Мороза прийшли до сесійної зали, і сесійна зала затвердила форму бюлетеня. Ми затвердимо форму бюлетеня тоді вони ідуть на виготовлення цих бюлетенів там уже абсолютно правильно треба може бути і 30, і 40 хвилин. Ми будемо чекати поки вони не виготують бюлетені прийдуть до зали і скажуть, як ми маємо ними голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Євген Петрович, де ви будете збиратися?

 

ШАГО Є.П. Я скажу, де ми будемо збиратися, але ми потрібно, перше, проголосувати за прізвище які ми внесемо в бюлетень.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так ми уже обговорили,  у нас їх два тільки.

 

ШАГО Є.П. Проголосуємо і все ніяких питань немає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так не потрібні голосування. Євген Петрович.

 

МАРТИНЮК А.І. Шановні колеги! Ніяких голосувань не треба, ми будемо голосувати за кандидатуру Голови, а внесені в бюлетені кандидатури, які не відмовилися. На будь-якому моменті будь-хто з кандидатів має право зняти свою кандидатуру. Петро Олексійович зняв свою кандидатуру, значить її немає. В бюлетенях буде ніяких голосувань не треба.

Не треба. Самовідвід без голосування приймається. Тому в бюлетені два прізвища Азаров і Мороз без голосування ми їх уже обговорили не путайте.

 

ШАГО Є.П. Тому я прошу тоді, нагадую склад Лічильної  комісії. Від Партії регіонів: Козуб Олександр Андрійович, Комар Микола Степанович, Корсаков Олексій Якович, Наконечний Володимир Леонтійович, Пеклушенко Олександр Миколайович, Римарук Олександр Іванович, Стоян Олександр Миколайович, Сулковський Павло Гнатович, Сухий Ярослав Михайлович. Від Блоку політичних партій Юлії Тимошенко: Абдуллін Олександр Рафкатович, Бірюк Лев Васильович, Бондаренко Олена Федорівна, Кирильчук Євген Іванович, Стасів Любов Володимирівна, Шаго. Від Блоку "Наша Україна": Гнатенко Лев Миколайович,  Жебрівський Павло Іванович, Оробець Юрій Миколайович, Чубаров Рефат Абдурахманович. Від Соціалістичної партії України: Тарасов Володимир Володимирович, Філіндаш Євген Васильович. Від Комуністичної партії України: Цибенко Петро Степанович.

Я прошу вас через десть хвилин зібратися в фойє на третьому поверсі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, що вистачить і п’яти хвилин, Євген Борисович. Євген Борисович, і п’яти хвилин вистачить зібратися. Да.

 Оголошується перерва на 15 хвилин. Потім ми збираємося тут у залі і Лічильна комісія розкаже як ми будемо. 

Слово має кандидат на посаду голови Верховної Ради України Олександр Олександрович Мороз.

 

18:42:11

МОРОЗ О.О.

Шановні колеги, шановні телеглядачі, радіослухачі, я б нікому не побажав бути сьогодні на моєму місці при такій дискусії. В чому справа?

Коли ми говоримо про подвійні стандарти, про різні речі, коли ми чуємо слова. Які ганьблять інших, бо, бачите, ми будуємо демократію, ми за неї боролися. То я хочу запитати: а хто створював той режим, проти якого ми боролися? Хто ходив у 2000 році у палац, у будинок Український дім і робив те, що не мож…, що не годне було, що не треба було робити? Коли не давали мені там слова виступити, я добився таки, говорив: „Ідіть у сесійний зал, добивайтесь того, що потрібно. Робить те…”. Ви тоді прислужували попередньому режиму, тепер мене повчаєте, що так робить не слід.

Я нікому нічого не буду відповідати на образи особисті. Я буду вище цього. Але я хочу сказати, що ви всі, особливо із Блоку Юлії Тимошенко, знаєте, що я говорив правду. Я вихований так, що я мушу говорити те, що думаю. Я можу в чомусь помилятися, життя поправить.

Але я кажу правду і ви знали, що конструкція зроблена для того, щоб з ганьбою зруйнувати цю коаліцію через декілька місяців. І в мене досить аргументів для того, тільки  що я їх використовувати не буду, не хочу. Я багато років попрацював в високій політиці, будучи завжди не сприйнятим вищим керівництвом держави. Я розумію, що моє рішення сьогоднішнє: балатуватися, не сприйняте буде, можливо, президентом, але він повинен знати, що опора його. стабільна влада його  - у  позиції  і моїй, і нашої партії, і всього депутатського корпусу.

Я думаю, що…

Я хочу  сказати так: повірте мені, я не хочу бути керівником такого парламенту, де сектори його ворогують між собою, але я знаю, що крім мене  ніхто ці два сектори не обєднає. Думайте, як це робити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, дискусія по висуненню і обговоренню кандидатур на  посаду Голови Верховної  Ради України завершена. Ми маємо зараз вирішити питання про занесення до бюлетеня до голосування, для таємного голосування за Голову Верховної  Ради України, я хочу запитати перед цим Петра Олексійовича Порошенка, чи правильно я зрозумів і Президія зрозуміла, що він зняв свою кандидатуру для балотування на посаду Голови Верховної  Ради України?

Його немає, так?  Петро Олексійович, будь ласка, на трибуну.

 

18:45:53

ПОРОШЕНКО П.О.

Вельмишановна президія, шановні народні депутати, шановні телеглядачі і радіослухачі!

Мені дуже шкода, що мене не почув не тільки Іван Сидорович Бокий, але і Олександр Олександрович Мороз про те, що коаліція і підписи, які кожен народний депутат поставив і цим засвідчив свою політичну волю, станом на зараз ще існує, не почули мій заклик, що для того, щоб реалізувати абсолютно природне право Партії  регіонів висунути свого кандидата і обговорити і дати можливість в  прозорій демократичній процедурі проголосувати – це є їх право, і ми їх поважаємо. І треба  було обовязково дати їм це право. 

І після цього продемонструвати дієздатність, ефективність і реальність коаліції, яка створена не на 2, не на 3 місяці, а на 5 років, і якою ми всі мали засвідчити, що ми реально, не словом, а ділом обіцяли робити під час передвиборчої кампанії.

Я переконаний, що це голосування не призведе до результату. Я переконаний, що з цієї самої трибуни через години буде наступна процедура обрання Голови Верховної Ради. І я сподіваюся, що це відбудеться в форматі нашої коаліції, незважаючи на все, що сьогодні було образливо сказано з цієї трибуни. Не закриваємо книгу нашої коаліції і збережемо ці 239 підписів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Олексійович, Петро Олексійович, так ви знімаєте?

 

ПОРОШЕНКО П.О. Я сказав про зняття в своєму першому виступі

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все зрозуміло. Все зрозуміло. Значить залишається для занесення в бюлетень для таємного голосування дві кандидатури, два прізвища – Микола Янович Азаров і Олександр Олександрович Мороз.

Значить, прошу, прошу. Яка процедура? Ну, будь ласка. Будь ласка, Анатолій Сергійович Матвієнко, включіть. Мікрофон Матвієнка включіть, будь ласка, я просив.

 

18:48:48

МАТВІЄНКО А.С.

Українська республіканська партія „Собор”, Блок „Наша Україна”.

Іван Сидорович, в мене до вас запитання як до ведучого. Я хотів би, щоб ви мені, бо я так і не розумію, що за постанову ми проголосували, оскільки під час її голосування я не мав жодної букви цієї постанови написаної. Це, до речі, я хочу, щоб ви запам’ятали як ведучий. Що ми після голосування маємо робити? Зайти в зал? Почути результати голосування і голосувати далі до ранку, поки аж е оберемо, чи ми робимо перерву? Я хотів би, щоб  до голосування ви нам сказали чітко, як ми маємо розраховувати свій час. Більше того, ви знаєте, що після обіду ми не можемо змінювати Регламент, ви порушення цього зробили – це друге за що ми вам дякуємо. Дайте хоч зараз внятну відповідь на запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Сергійович, я не Касандра і я не знаю результатів голосування. Ми побачимо, які будуть результати голосування і будемо працювати далі.

Прошу. Я сказав, по-моєму абсолютно зрозумілу річ, я не Касандра тому я не можу вам дати відповіді які будуть результати голосування. А за результатами голосування ми будемо і бачити, як ми будемо працювати далі.

Рефат Абдурахманович, будь ласка.

 

18:50:16

ЧУБАРОВ Р.А.

Шановний Іван Сидорович, шановні колеги!

Як ви пам’ятаєте на одному із перших наших засідань на початку роботи ми намагалися обрати Лічильну комісію, ми нарешті із вашою участю, шановний Іван Сидорович, тоді обрали Лічильну комісію, але ми не послухали результати по обранню керівника і взагалі щодо Лічильної комісії, оскільки тоді частина наших колег, які сьогодні дуже хочуть проголосувати вони бойкотували роботу Лічильної комісії. Отже я зараз пропоную послухати Лічильну комісію, дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! На засіданні цієї комісії головою комісії обрано Євгена Петровича Шаго. Ми маємо можливість сьогодні його послухати і він нам розкаже, як буде організовано голосування за Голову Верховної Ради України.

Народний депутат Шаго,  я прошу на трибуну.

Євген Петрович, я прошу повідомити перш за все, як було обрано, кого головою, заступником, секретарем, а  потім будемо вже говорити на тему про…

 

18:51:34

ШАГО Є.П.

Шановна президія, шановні присутні! Шановні виборці! Шановні народні депутати! Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 25 травня Лічильна комісія була обрана у складі 22 народних депутатів, з урахуванням пропорційного представництва депутатських фракцій у Верховній Раді, в тому числі: Партія регіонів – 9 народних депутатів, Блок Юлії Тимошенко – 6 народних депутатів, Блок „Наша Україна” – 4 народних депутати, Соціалістична партія України – 2 народних депутатів, Комуністична партія України – 1 народний депутат.

Відповідно до частини 3 Статті 19 Регламенту, лічильна комісія на своєму засіданні обирає Голову, заступника голови і секретаря лічильної комісії. Перше організаційне засідання відбулося 25 травня, вів це засідання голова Тимчасової депутатської групи народний депутат Бокий Іван Сидорович. На засіданні лічильної комісії були присутні тільки 12 народних депутатів з 22-х, це в повному складі Блок Юлії Тимошенко, „Наша Україна” і Соціалістична партія України. Керівником лічильної комісії був обраний Шаго Євген Петрович, я перед вами, Блок Юлії Тимошенко, заступник голови лічильної комісії був обраний Чубаров Рефат Абдурахманович, секретар лічильної комісії був обраний Філіндаш Євген Васильович.

Дякую. Зазначені особи були обрані одноголосно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євген Петрович, тепер розкажіть, як ми будемо організовувати сьогодні процедуру голосування і скільки потрібно часу для комісії, щоб можна було підготувати бюлетені і потім вже тут з трибуни ви повідомили.

 

ШАГО Є.П. Іван Сидоровичу, по-перше, треба внести кандидатури до бюлетеня, потім збереться лічильна комісія, визначиться по часу голосування, по формі бюлетенів, я і доповім вам перед народними депутатами.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євген Петрович, півгодини вам вистачить для цього чи ні?

 

ШАГО Є.П. Ні. Я поясню чому, нам не менше, чи півгодини, а то хвилин 40 потрібно для виготовлення бюлетенів. А я кажу, ми зробимо форму, да, дійсно це так.

Але в формі вже потрібні бути прізвища кандидатів на Голову Верховної Ради України.

 

МАРТИНЮК А.І. Євген Петрович! Шановні колеги! Будьте уважні, відповідно до Регламенту потрібно, щоб зараз Лічильна комісія запропонувала нам форму бюлетеня після того, коли не збереться на своє засідання, щоб вона зібралася на засідання і я прошу, щоб всі члени комісії пішли зібралися вони запропонують цю форму бюлетеня. Для того, щоб запропонувати форму бюлетеня треба не більше 3 – 5 хвилин. Після того, коли вони запропонують форму бюлетеня, де будуть записані прізвища Азарова і Мороза прийшли до сесійної зали, і сесійна зала затвердила форму бюлетеня. Ми затвердимо форму бюлетеня тоді вони ідуть на виготовлення цих бюлетенів там уже абсолютно правильно треба може бути і 30, і 40 хвилин. Ми будемо чекати поки вони не виготують бюлетені прийдуть до зали і скажуть, як ми маємо ними голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Євген Петрович, де ви будете збиратися?

 

ШАГО Є.П. Я скажу, де ми будемо збиратися, але ми потрібно, перше, проголосувати за прізвище які ми внесемо в бюлетень.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так ми уже обговорили,  у нас їх два тільки.

 

ШАГО Є.П. Проголосуємо і все ніяких питань немає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так не потрібні голосування. Євген Петрович.

 

МАРТИНЮК А.І. Шановні колеги! Ніяких голосувань не треба, ми будемо голосувати за кандидатуру Голови, а внесені в бюлетені кандидатури, які не відмовилися. На будь-якому моменті будь-хто з кандидатів має право зняти свою кандидатуру. Петро Олексійович зняв свою кандидатуру, значить її немає. В бюлетенях буде ніяких голосувань не треба.

Не треба. Самовідвід без голосування приймається. Тому в бюлетені два прізвища Азаров і Мороз без голосування ми їх уже обговорили не путайте.

 

ШАГО Є.П. Тому я прошу тоді, нагадую склад Лічильної  комісії. Від Партії регіонів: Козуб Олександр Андрійович, Комар Микола Степанович, Корсаков Олексій Якович, Наконечний Володимир Леонтійович, Пеклушенко Олександр Миколайович, Римарук Олександр Іванович, Стоян Олександр Миколайович, Сулковський Павло Гнатович, Сухий Ярослав Михайлович. Від Блоку політичних партій Юлії Тимошенко: Абдуллін Олександр Рафкатович, Бірюк Лев Васильович, Бондаренко Олена Федорівна, Кирильчук Євген Іванович, Стасів Любов Володимирівна, Шаго. Від Блоку "Наша Україна": Гнатенко Лев Миколайович,  Жебрівський Павло Іванович, Оробець Юрій Миколайович, Чубаров Рефат Абдурахманович. Від Соціалістичної партії України: Тарасов Володимир Володимирович, Філіндаш Євген Васильович. Від Комуністичної партії України: Цибенко Петро Степанович.

Я прошу вас через десть хвилин зібратися в фойє на третьому поверсі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, що вистачить і п’яти хвилин, Євген Борисович. Євген Борисович, і п’яти хвилин вистачить зібратися. Да.

 Оголошується перерва на 15 хвилин. Потім ми збираємося тут у залі і Лічильна комісія розкаже як ми будемо. 

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Займайте місця в залі. Комісія вже готова нам доповідати, я так розумію. Євген Петрович Шаго. Будь ласка.

 

19:26:25

ШАГО Є.П.

Шановні народні депутати! Лічильна комісія в присутності голови Лічильної комісії Шаго, заступника Чубарова, секретаріат комісії Філіндаша і 18 членів Лічильної комісії затвердила таку форму бюлетеня для таємного голосування про обрання Голови Верховної Ради України. Бюлетень на білому папері в формі чотирикутника з написом чорного кольору для кожного варіанта.

Бюлетень для таємного голосування про обрання Голови Верховної Ради України 5 скликання 6 липня 2006 року. Азаров Микола Янович, Мороз Олександр Олександрович, не підтримую жодного кандидата. Тут квадратик, в цьому квадратику ви робите любу позначку: галочку, хрестик, обводите, люба позначка за ту кандидатуру, за яку віддаєте голос.

Підписують цей бюлетень, щоб ви знали, ми як домовилися, голова комісії, секретар комісії і члени Лічильної комісії: це Пеклушенко, Цибенко і Чубаров. То есть, є підписи від представників всіх політичних партій. Зрозуміло.

На виготовлення бюлетеній, підписати їх нам - треба півтори години. Півтори години. Голосування відбудеться о 21 годині, за столами там, де ми реєструємося, … столами, бюлетені будуть видаватися за пред’явленням посвідчення обов’язково проходити через кабіни і покласти бюлетені в урни.

На голосування відводиться одна година, то есть з 21 по 22 годину, о 22 годині голосування припиняється.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якісь запитання є до Євгена Петровича? Будь ласка, запишіться.

Так, три хвилини на відповіді. Народний депутат Смітюх.

 

19:28:39

СМІТЮХ Г.Є.

Народний депутат Смітюх, Партія регіонів.

Будь ласка уточніть, які ще є знаки, які захищають бюлетень від можливої підробки?

 

ШАГО Є.П.  Бюлетені не можуть буть підроблені тому, що кожен бюлетень підписує кожен представник фракції. Від фракції БЮТу підписую я, від фракції „Нашої України” підписує Чубаров, від Партії регіонів – Пеклушенко, від Комуністичної партії підписує Чубенко і під Соціалістичною партією …. підписує Філіндаш. Не буде ніякої підробки бюлетенів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Шибко.

 

19:29:30

ШИБКО В.Я.

Я дякую. Народний депутат Шибко, Соціалістична партія.

Євген Петрович, а чому у нас півтори години? Там що, який папер, друк офсетний там, водяні знаки чи чому це воно там так довго це буде?

 

ШАГО Є.П. Мені так повідомили, що на виготовлення бюлетенів потрібно 40 хвилин. Це ж не в цьому приміщенні. Поки поставимо підписи під ті, це ж на 450 бюлетенів підписи, воно так і вийде. Якщо ми будем готові раніше, з вашого дозволу, я повернуся на цю трибуну і попрошу вирішити інший термін голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, народний депутат Стоян.

 

19:30:18

СТОЯН О.М.

Шановний доповідачу, я хоч і є членом лічильної комісії, але я хочу, щоб ви всім роз’яснили в якому випадку бюлетень буде визнаний недійсним, щоб всі депутати зрозуміли, як голосувати ще раз.  Дякую.

 

ШАГО Є.П. Дякую за заповідь. Недійсним буде в тому випадку, коли він буде перекреснутий, пожмаканий і так далі. А …тут є…

 

МАРТИНЮК А. І. Євген Петрович, шановні колеги!

Шановні колеги, в статті, де говориться про таємне голосування, чітко в регламенті виписано, які бюлетені будуть недійсними. Те, що, вибачте, я від Президії хочу пояснити. Пожмаканий бюлетень – це не зіпсутий бюлетень. Головне, щоб у ньому були правильні відмітки.  Якщо проти двох прізвищ обидва прізвища будуть відзначені – це бюлетень недійсний.

Якщо будуть, так би мовити, нічого не відзначене, просто він дійсний, але не відбулося.  Якщо буде дописане прізвище  - воно не враховується. Все у регламенті… Олександр Миколайович, читайте регламент, там все написано.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, народний депутат  Хара.

 

19:31:39

ХАРА В.Г.

Уважаемый председатель, нам все понятно. Есть просто пожелание такое, чтобы комиссия, она первый раз сегодня работает,   а будет 5 лет работать, чтобы  очень оперативно, очень быстро и  четко подготовили, чтобы мы все проголосовали и услышали сегодня результаты и с  чистой совестью и спокойной душой ушли домой.

 

ШАГО Є.П.  Дякую за побажання. Ми так і будемо це робити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, спасибі. Все. Запитання вичерпані.  Час до запитань вичерпаний.

 О 21-ій годині всі організовано голосуємо.

 

МАРТИНЮК А.І.  Шановні колеги,  о 21-ій годині в залі, бо Голова комісії розкаже, як ми маємо голосувати.  Не до урн, а до зали треба зайти о 21-ій годині. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  На комісії.  Ні, ні, комісія. Тут трошки простіше.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, я прошу сідати,  нам зовсім, зовсім  кілька хвилин роботи і потім будемо працювати по-іншому.

 

Шановні колеги! Євген Петрович Шаго   на трибуні, от.  І нам з вами треба вирішити  одне завдання. Нам треба затвердити  зразок бюлетеня, який вам показано, так? А все інше щодо процедури голосування  і так далі вам розповість голова Лічильної комісії Євген Петрович Шаго.

Немає заперечень проти того, щоб..? Немає.

 

21:08:41

ШАГО Є.П.

Шановні депутати! Ще раз нагадую  про зразок бюлетеня для таємного голосування про обрання Голови Верховної Ради України  пятого скликання 6 липня цього  року: Азаров Микола Янович, Мороз Олександр Олександрович, не підтримую жодного депутата, підписи, голова Лічильної комісії, секретар Лічильної комісії, члени Лічильної комісії Пеклушенко, Цибенко, Чубаров.  От такі підписи.

Ми у цих квадратах, де прізвища, ставимо  любу позначку: або галочку, або крестик, або обводимо. Всім видно, да?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто за те, щоб затвердити  такий зразок виборчого бюлетеня, прошу голосувати.

 

ШАГО Є. П. Лічильна комісія готова для  проведення таємного голосування.

 

21:09:54

За-234

(О п л е с к и)

234 голоси.

По фракціях?  Давайте по фракціях. Партія регіонів – 186, „Блок Юлії Тимошенко” – 0, „Наша Україна” – 0, соціалісти – 27, комуністи – 21.

Євгене Петровичу, там ми готові починати голосувати?

 

ШАГО Є.П. Так, ми готові до голосування і попереджую, що голосування закінчується  о 22 годині.

 

МАРТИНЮК А.І. Євгене Петровичу, вибачте о 22.10.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, слово надається Голові Лічильної комісії, народному депутату Шагу Євгену Петровичу. Він оголосить результати голосування.

 

23:14:53

ШАГО Є.П.

Шановна президія, шановні присутні, шановні виборці, шановні народні депутати. (О п л е с к и)

Будь ласка, присядьте, будь ласка. Протокол №2 засідання Лічильної комісії Верховної Ради України від 6 липня. Слухали про підсумки таємного голосування про обрання Голови Верховної Ради України. В бюлетень для таємного голосування про обрання голови Верховної Ради були включені кандидатури: Азаров Микола Янович, Мороз Олександр Олександрович.

На підставі результатів таємного голосування Лічильна комісія встановила: кількість народних депутатів, повноваження яких визнані – 449.

Кількість народних депутатів, які одержали бюлетенів для таємного голосування, - 238.   Кількість народних депутатів, які взяли участь в голосуванні, - 238.  Кількість бюлетенів, визнаних недійсними, немає. 

Прізвища та ім’я по-батькові Мороз Олександр Олександрович отримав 238 голосів.  (О п л е с к и)

Азаров Микола Янович не отримав ні одного голосу.  (О п л е с к и)

Таким чином, відповідно до частини 1 статті 88 Конституції України глави 7 та статті 70, 74 Регламенту Верховної Ради України Лічильна комісія вирішила вважати обраним Головою Верховної Ради України Мороза Олександра Олександровича.  (О п л е с к и)

Але в Лічильну комісію поступила заява від народного депутата Шевчука. Він просить надати слово з приводу голосування. Не буде заперечення?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Євген Петрович, ви можете самі зачитати.

 

ШАГО Є.П.  Голові Лічильної комісії, Шаго Євгену Петровичу від народного депутата Шевчука. Заява. Доводжу до вашого відома, що мною виявлено факт фальсифікації таємного голосування. Замість мене видано бюлетень для голосування іншому депутату, який поставив підпис   напроти мого прізвища. Оскільки я не брав участі в голосуванні, цей факт є свідченням спроби членів фракції партії регіонів незаконно вирішити результати голосування, підпис народного депутата.

Дозвольте мені зробити пояснення. Дійсно, такий факт мав місто. Цю помилку помітили самі члени Лічильної комісії. Рядом з народним депутатом Шевчуком стояв підпис Шенцева. Він був запрошений в Лічильну комісію, який підтвердив, що, дійсно, він помилився, він розписався там. Де його прізвище стоїть, координатор, який був за цим столом – Стоян, зробив помітку в списках, що помилково був зроблений підпис, це засвідчили члени Лічильної комісії, які були за цим столом. Таке пояснення. Ну я вас дуже прошу надати слово самому народному депутату. Я вас дуже прошу!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Прошу включити мікрофон депутата Шевчука. А ви на трибуну хочете? Ну, будь ласка. На трибуну, будь ласка.

 

23:20:56

ШЕВЧУК С.В.

Дякую. Я виступаю з трибуни, бо немає карточок. Я чув тут вигуки: „Провокатор”. Я хочу сказати, що я в двух попередніх скликаннях був в складі лічильної комісії і добре знаю правила таємного голосування. Але я вперше побачив дійсно факт грубої фальсифікації, коли замість мене бюлетень був виданий іншому народному депутату з фракції регіонів. Він же поставив підпис навпроти мого прізвища. Я вважаю, що члени лічильної комісії, які працювали за цим столом, не виявили цього факту, я сам це помітив і звернувся до лічильної комісії. Я вперше зустрічаюсь з таким фактом грубого і цинічного порушення. Окрім цього, окрім цього, доводжу до вашого відома, шановні колеги народні депутати, про порушення процедури так званого таємного голосування. Оскільки перед кабінами до голосування стояли два депутати: депутат Рудьковський, от він стоїть зараз, і депутат Семенюк, яким, як школярі вчителькам показували бюлетні, лідер фракції регіонів, лідер фракції комуністів і інші чинники. Це порушення процедури таємного голосування.

Як член української делегації в Парламентський асамблеї ОБСЄ, я залишаю за собою право повідомити міжнародну парламентську спільноту про такий початок, початок із брехні і  фальші нової більшості. Куди заведе така дорога усім відомо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, спасибі.  Євген Петрович, у вас все. Добре. Дякую. Євген Петрович, дякую.

Шановні народні депутати, отже за результатами голосування  Головою Верховної Ради України обраний Олександр Олександрович Мороз.

Дозвольте запросити його за стіл Президії і  повідомити вам, що на цьому Тимчасова  Президія складає свої повноваження.

(О п л е с к и ).

 

МОРОЗ О.О. Спасибі. Я прошу сісти всіх.

Шановні народні депутати, шановні телеглядачі, радіослухачі, виборці, взагалі громадяни України!

Я не можу сказати, що це для мене неочікуваний результат.

(Шум у залі)

Очевидно, так повинно було статися. І я відчуваю сьогодні  моральне зобовязання перед тими, хто голосував за мене, відчуваю моральне зобовязання перед тими, хто голосував проти або не голосував. І хочу сказати, що для мене всі депутати рівні хоча б тому,  що у мене інших зобовязань ні перед ким немає. І це дає мені можливість говорити те, що я думаю, у чому переконаний, що відповідає тим засадам, з якими я йшов до людей під час виборів.

Я хочу сказати, що, провівши близько 200 зустрічей з виборцями в усіх регіонах України я скрізь говорив про те, що ми повинні зняти напругу, яка створена штучно, щоби не було розколу України, який сьогодні спостерігається.

Я переконаний, що ми владнаємо цю проблему, обов’язково владнаємо і, більш ніж впевнений, що підуть на співпрацю ті, хто сьогодні вважаються переможцем чи хто вважає себе переможеним. В парламенті не може бути переможців і переможених. У парламенті можуть бути опоненти, можуть бути суперники, які мають різні підходи, різне бачення розвитку України, але, якщо ми будемо грати за принципами „один виграв, а другий програв”, то програє тоді вся держава, програє Україна, цього допускати не можна.

Я сподіваюся, що дуже швидко ті, хто сьогодні вдається до якихось некоректних реплік або що, вони зрозуміють, що негоже так робити, що практика нашої діяльності у парламенті і в цілому в державі сприяє задоволенню інтересів кожного конкретного громадянина і  це буде найповніша  і найпотрібніша відповідь на очікування людей, які вони покладають  сьогодні на Верховну Раду і на владу взагалі.

Багато можна говорити з цього приводу, я не хотів би, щоб ми зараз користуючись моментом займалися пропагандою, рекламою абощо. Зараз пізній час, до речі, ніч на Івана Купала, хто не пам’ятаєте. Я хотів би, щоб ми завтра вранці зібрали Погоджувальну раду, визначилися, як рухатися будемо далі. Я би  пропонував на 9.30 зібрати Погоджувальну раду, щоб визначити процедуру роботи завтра, врахувати деякі нюанси, котрі випливли з нинішньої ситуації. І ви  тимчасом подумайте, як це робити, я би хотів, щоб ми не сварилися дальше, хоча я розумію, що у Верховній Раді дискусія завжди відбувається такою, як є і іншою вона не буває. Але я думаю з допомогою всіх вас ми знімемо штучні напруження і непотрібні конфлікти у сесійному залі. Це дуже важливо, це потрібно робити. І це буде зроблено, в будь-якому разі я докладу для того всіх зусиль і буду робити все те, що від мене належить.   

Ну, і, нарешті, як Голова українського парламенту, парламенту держави, яка одна з найбільших у світі і в Європі я хотів би, щоб ми демонстрували для суспільства свого і для міжнародного співтовариства здатність працювати так, як належить законодавчому органу. Я хотів би, щоб ми сьогодні закінчили наше засідання. Я ще раз, щиро вдячний всім, хто голосував „за”, хто голосував чи не голосував зовсім. І вдячний, Сергій Володимирович, за те, що він мав змогу виступити на трибуні парламенту висловити свою думку, це теж ознака демократії, так і повинно бути. Я би хотів, щоб ми навчилися слухати один одного, бо досвід мій 16-річний діяльності парламенту свідчить, що ми багато маємо розумних людей в парламенті. Ми багато висловлюємо розумних, мудрих думок, але ми ще навчилися як слід слухати один одного. Давайте будемо слухати і тоді перемога буде спільна за всіма нами. Я на це сподіваюся, ще раз дякую вам усім за те, що ви такі є і що ви вирішили питання, яке треба було вирішити на сьогоднішній день. Попереду багато справ і я сподіваюся на те, що у нас в усіх вистачить сили, здоров’я і мудрості їх вирішувати. Спасибі вам усім.