Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування впродовж восьмої сесії розглянув 18 контрольних питань

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
23 липня 2018, 10:49

 

Так, на засіданні Комітету 7 лютого 2018 р. було заслухано інформацію члена Комітету О.Березюка щодо проблеми неможливості здійснення об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами розрахунків з оплати за електроенергію та житлово-комунальні послуги внаслідок відсутності належного механізму використання коштів субвенції з надання пільг та субсидій, наданих населенню на оплату житлово-комунальних послуг. За наслідками обговорення Комітет підтримав пропозицію звернутися до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерства фінансів щодо надання інформації про заходи, які плануються міністерствами.

14 березня 2018 року Комітет заслухав та обговорив інформацію Координатора з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Програма «U-LEAD з Європою») про результати моніторингу процесу реформування місцевого самоврядування у 2017 році (у частині фінансової децентралізації та результатів проведеної оцінки фінансової спроможності 366 об’єднаних територіальних громад). Згідно з інформацією, з 2014 до 2017 року власні доходи місцевих бюджетів України зросли на 124 млрд грн. і ця тенденція зберігається у поточному році. При цьому частка фінансових ресурсів, які перебувають у розпорядженні органів місцевого самоврядування, в 2017 році вперше перевищила половину обсягу всього зведеного бюджету України та склала 51,2%.

Серед проблемних питань сфери місцевих фінансів, відзначених на засіданні Комітету, вказувалося на зменшення розміру субвенції з державного бюджету на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад із розрахунку на 1-го сільського жителя: із 1107 грн. у 2016 році до 535 грн. у 2018 році.

На засіданні Комітету 16 квітня відбулася Презентація Shadow report (тіньовий звіт) щодо створення об’єднаних територіальних громад в Україні у період 2015-2017 років, підготовлену експертами Лабораторії законодавчих ініціатив. Відзначалося, що об’єднання територіальних громад насправді є процесом умовно-добровільним і досить часто фактор добровільності перешкоджає реформі. Особливо це стосується перспективних громад, в яких налічуються 2-3 рівнозначних за своїми можливостями населених пунктів, які можуть бути адміністративними центрами.  

Під час презентації наголошувалося, що 2018 рік має стати крайнім строком добровільного об'єднання територіальних громад. Перехід з 2019 року до адміністративного способу формування об'єднаних територіальних громад, з одного боку, має підштовхувати тих, хто раніше вагався, поквапитися із добровільним об'єднанням до кінця поточного року, а з іншого  вирішити проблеми з утворенням міських об’єднаних територіальних громад.

У рамках здійснення Комітетом контрольної функції, на його спеціальному засіданні 16 травня 2018 року, присвяченому поточному стану впровадження реформи державної служби та державного управління, народним депутатам України - членам Комітету було представлено інформацію Національного агентства України з питань державної служби щодо стану впровадження Закону України «Про державну службу» з моменту набрання ним чинності 1 травня 2016 року. На цьому ж засіданні було презентовано Тіньовий звіт (Shadow Report) «Реформа державної служби та державного управління в Україні у 2017 році», підготовлений експертами Лабораторії законодавчих ініціатив, та заслухано інформацію головного експерта групи Реформа публічної адміністрації Реанімаційного пакету реформ, Голови правління Центру політико-правових реформ І.Коліушка про аналіз виконання Кабінетом Міністрів України Стратегії реформування державного управління України на 2016-2020 роки. За наслідками розгляду надану інформацію було взято Комітетом до відома та скеровано звернення до Кабінету Міністрів України з проханням поінформувати Комітет впродовж дев’ятої сесії Верховної Ради України VIII скликання щодо проблемних питань та поточного стану виконання Стратегії реформування державного управління України на 2016-2020 роки з метою наступного комплексного обговорення даного питання.

На засіданні Комітету 6 червня 2018 року було заслухано та взято до відома інформацію Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України щодо стану виконання Рекомендацій парламентських слухань на тему: «Стратегія реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь: проблемні питання, шляхи, методи та способи», що відбулися 15 червня 2016 року. Зважаючи на необхідність продовження зусиль органів державної влади щодо деокупації та реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, враховуючи актуальність виконання завдань, передбачених у вищевказаних Рекомендаціях, Комітет вирішив вважати за доцільне продовження моніторингу стану виконання даних Рекомендацій Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.

Комітет також під час засідання заслухав інформацію Рахункової палати щодо результатів аудиту використання коштів державного бюджету, виділених Національному агентству України з питань державної служби на професійне навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, за період з 2016 по 2017 рік. Під час розгляду інформації Комітетом було встановлено, що на сьогодні окремі питання щодо професійного навчання державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування нормативно не врегульовані та рекомендовано Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо такого врегулювання.

На засіданні Комітету, яке відбулося 20 червня 2018 року, було розглянуто інформацію Рахункової палати про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на створення і забезпечення функціонування центрів надання адміністративних послуг.

Постійність характеру співпраці Комітету і Рахункової палати підтвердив і розгляд Комітетом інформації Рахункової палати щодо результатів аналізу формування та використання міжбюджетних трансфертів з Державного бюджету України місцевим бюджетам у 2016-2017 роках, що відбувся 11 липня 2018 року. Предметом аналізу були кошти зазначених трансфертів, показники, що впливають на визначення їх обсягів, дані статистичної і фінансової звітності щодо надання, перерахування та використання вказаних кошті; нормативно-правові і розпорядчі акти та інші документи, які регламентують правові засади організації та функціонування системи міжбюджетних відносин, визначають механізми планування та розподілу трансфертів між місцевими бюджетами, їх перерахування та використання органами місцевого самоврядування.

Комітет взяв інформацію Рахункової палати до відома, рекомендувавши Кабінету Міністрів та Міністерству фінансів вжити заходів щодо нормативного регулювання порушених у звіті питань та вирішив продовжити контроль за використанням коштів трансфертів з державного до місцевих бюджетів.

 

Більш детально з інформацією про здійснення Комітетом контрольної функції можна ознайомитися за посиланням http://komsamovr.rada.gov.ua/news/main_news/80242.html.