Комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект щодо забезпечення прозорості діяльності Національного банку України

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
27 грудня 2016, 09:45

 
Члени Комітету розглянули проект Закону «Про забезпечення прозорості діяльності Національного банку України та підвищення його відповідальності перед суспільством» №5257.

Ініціатор законопроекту, голова Комітету Сергій Рибалка, повідомив, що за основу цього проекту взята робота європейських центробанків. Авторами законопроекту є група депутатів, які представляють більшість парламентських фракцій та груп.

«В нашому законопроекті ми пропонуємо встановити механізми реалізації конституційних повноважень Ради НБУ. Ми не зменшуємо незалежність Національного банку, як дехто стверджує. Ми навпаки збільшуємо його інституційну спроможність. Оскільки Рада НБУ - це частина регулятора. Тобто ми виконуємо настанови, які дають Україні експерти Міжнародного валютного фонду», - зауважив Сергій Рибалка.

За його словами, відповідальність керівника Нацбанку та підзвітність перед Президентом і Парламентом залишаються в чинній редакції закону звичайною декларацією. Він переконаний, що керівництво НБУ має нести відповідальність за результати роботи Центробанку. «Голову НБУ неможливо звільнити за негативну роботу. Пропонуємо це виправити. Наш проект встановлює чіткий порядок звільнення керівництва Нацбанку, незалежно від прізвищ. Голова НБУ має нести персональну відповідальність за результати діяльності Національного банку», - наголосив Сергій Рибалка.

Голова Комітету також зауважив, що виходячи з досвіду європейських країн, пропонується зобов’язати Національний банк публікувати докладно всі рішення про визнання банку неплатоспроможним з детальною мотивацією, що робив НБУ, аби врятувати банк, а також трирічну звітність такого банку. «Також повинні повністю публікуватися всі нормативні акти Нацбанку, а не тільки сухі прес-релізи. Щокварталу, а в кризові періоди - щомісячно, повинні публікуватися всі показники стійкості банківської системи, обсягів кредитування і заборгованості по кредитах», - підкреслив Сергій Рибалка.

Законопроект розроблено в рамках реалізації Стратегії розвитку банківської системи до 2020 року, яку було ухвалено профільним парламентським комітетом наприкінці травня цього року.