Комітет у закордонних справах Верховної Ради України звертається до комітетів у закордонних справах демократичних країн та до міжнародних організацій світу з закликом терміново адресувати вимогу уряду Російської Федерації звільнити політичного дисидента та одного з лідерів кримськотатарського народу пана Ільмі Умерова з метою порятунку його життя.

18 серпня 2016 р. перший заступник голови Меджлісу пан Ільмі Умеров, що потерпає від політично-упередженого кримінального переслідування з боку Російської держави, був силою переведений з кардіологічного відділу, де він проходив обстеження до психіатричної клініки №1 у місті Сімферополь. Його утримуватимуть там проти його волі впродовж 28 днів. Незважаючи на заяви рідних про те, що пан Умеров страждає від цукрового діабету та хвороби Паркінсона, у нього відібрали усі ліки, а спочатку навіть не допускали до нього адвоката (дозвіл на візити адвоката таки був виданий в наступні дні). Стан пана Умерова в останні дні є критичним, і його донька заявила, що батько може померти в будь-який час. Використання репресивної психіатрії проти Ільмі Умерова явно іде урозріз з Європейською Конвенцією  про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню.

Пана Умерова переслідують за думку, висловлену під час інтерв’ю на телебаченні: «Росію необхідно змусити покинути Крим та Донбас».

Саме за цю думку Умерову інкримінують «публічні заклики до посягання на територіальну цілісність  Росії», що в разі доведення вини може означати 5 років ув’язнення.

Комітет у закордонних справах Верховної Ради України розцінює такі дії Кремля як знак повернення Росії до репресивної психіатрії, політично-мотивованих судів над дисидентами, порушення основних прав людини та небезпечної пропаганди радянських зразків. 

Утримання пана Умерова є лише останнім прикладом систематичного придушення свободи корінного населення півострова кримських татарів. Попередньо Росія вже оголосила "терористичною організацією" Меджліс Кримськотатарського народу – виконавчий орган найвищого представницького органу кримських татарів  Курултай. Меджліс був і є офіційно визнаним у своєму статусі Верховною Радою України. 

Об’єднані зусилля демократичних держав вже довели свою впливовість у переговорах з керівництвом Росії щодо звільнення незаконно утриманих політв’язнів. З початку військових дій у 2014 р. вже було відпущено 3080 в’язнів (до цього числа входять як політв’язні, так і військовополонені, що утримувались як на території Росії,так і на території Окремих районів Донецької та Луганської областей), не в останню чергу завдяки постійним вимогам з боку урядів, парламентів та дипломатів демократичних  країн. Звільнення члена делегації України до Парламентської Асамблеї Ради Європи — Надії Савченко — стало найбільш відомим успішним прикладом дипломатичного тиску на Росію. Тим часом, згідно з останніми підрахунками українського уряду ще 107 українських громадян незаконно утримуються на території Окремих районів Донецької та Луганської областей, 13 українських громадян утримуються в Росії (ще 16 громадян незаконно утримуються на території тимчасово окупованої АР Крим). Тому ми покладаємо особливу надію на постійний дипломатичний тиск демократичних країн на російське керівництво з метою визволення усіх політичних в’язнів.

Комітет у закордонних справах Верховної Ради України усвідомлює, що це термінове прохання про допомогу надходить у період, коли багато політиків та державних службовців проводять свої літні канікули. Проте,  це питання потребує невідкладної реакції, адже життя пана Умерова перебуває у справжній небезпеці. Комітет у закордонних справах Верховної Ради України високо цінує будь-які додаткові зусилля, що можуть бути необхідними для вчасного реагування на це звернення.

З повагою

Голова Комітету

Ганна Гопко

 

Адресати:

-          Парламентські комітети у закордонних справах низки демократичних країн

-          Європарламент

-          Парламентські асамблеї міжнародних організацій

-          Іван Шимонович, помічник Генерального секретаря ООН в галузі прав людини

-          Комітет ООН проти катувань

-          Amnesty International

  

 

 

 
Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини”

24 квітня 2024 14:54
23 квітня 2024 18:12
21 квітня 2024 12:12
18 квітня 2024 10:12
17 квітня 2024 19:05
17 квітня 2024 18:51
17 квітня 2024 17:23
17 квітня 2024 11:54
16 квітня 2024 20:18
16 квітня 2024 18:50