У лютому 2008 року закінчується перший десятирічний термін дії Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС і його державами-членами, яка є базою для розвитку відносин між Україною та ЄС на основі принципу партнерства та співробітництва. У цьому ж році завершується трьохрічний термін дії Плану дій Україна - ЄС.
Подальші договірно-правові засади відносин між Україною та ЄС визначатимуться новим договором, який має охоплювати майже всі галузі і передбачати більш глибокий рівень співпраці між Україною та ЄС, а також забезпечити трансформацію відносин Україна – ЄС з формату партнерства та співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції.
Ухвалення Радою Міністрів ЄС 22 січня 2007 року Директив Європейської Комісії на переговори щодо укладення нового рамкового договору між Україною та ЄС на заміну Угоди про партнерство та співробітництво є безумовно позитивним моментом, водночас відповідно до оприлюдненої інформації, Директиви не передбачають включення до тексту майбутньої угоди положень про перспективу членства для України.
Відповідно до Конституції України Верховна Рада України відповідає за формування засад внутрішньої і зовнішньої політики держави, і тому в цій ситуації саме Верховна Рада України повинна визначити пріоритети переговорного процесу для делегації України.
Відповідний проект постанови (реєстр. №3112) підтримав Комітет з питань європейської інтеграції.