ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

9 травня  2024 року, 10 година

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

10:13:15

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, слава Україні!

Шановні народні депутати, сьогодні ми вдруге разом з європейськими країнами відзначаємо День Європи. Це свято, не дивлячись на різноманіття європейських народів, ознаменовує єдність у захисті прав людини, демократії, рівності та верховенства права. Бути державою-членом Європейського Союзу одна з наших головних стратегічних цілей, яка закріплена в Конституції України. І ми для цього докладаємо максимальних зусиль. З моменту отримання Україною статусу кандидата на членство в ЄС Верховна Рада України вже прийняла понад 70 євроінтеграційних законів. Давайте подякуємо всім колегам, всім комітетам, які робили цю роботу і продовжують робити. Вітаємо всіх зі святом! Продовжуємо наполегливо рухатись в цьому ж напрямку.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження наших колег народних депутатів України Максима Юрійовича Березіна та Олега Вікторовича Колєва, "Слуга народу". (Оплески) Вітаємо! Бажаємо здоров'я, натхнення, нових досягнень та здобутків на благо України.

Шановні колеги, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Звертаю вашу увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні колеги, за парламентською традицією я пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, триває 27 місяць героїчного протистояння української держави в повномасштабній злочинній збройній агресії Російської Федерації. Щодня в запеклих кровопролитних боях сили оборони самовіддано захищають одностайний європейський вибір українського народу, відстоюють принципи і цінності, які ми сповідуємо і поділяємо разом з усім демократичним світом. На всіх міжнародних майданчиках ми наголошуємо, що в цій жорстокій боротьбі Україна втрачає найдорожче – мужніх, відважних патріотів, справжніх велетнів українського духу, які могли б змінювати і розбудовувати нашу демократичну державу.

Давайте вшануємо хвилиною мовчання світлу пам'ять захисників і захисниць, які віддали своє життя за Україну та її європейське майбутнє, а також усіх мирних громадян, які загинули внаслідок російської агресії.

 (Хвилина мовчання)

Шановні колеги, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України пропоную перед початком розгляду питань порядку денного провести сигнальне голосування. Нагадую, необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно, до звершення голосування,  тобто до появи результатів на табло. Прошу взяти участь в сигнальному голосуванні.

 

10:19:25

За-202

Проти? Утримались?

Дякую.

Ще раз звертаюся до всіх із закликом неухильно дотримуватися безпекових правил у Верховній Раді і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж  через годину після завершення нашої роботи.

Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою  вам наданий, переходимо до його розгляду. І ми продовжуємо розгляд питання законопроекту за реєстраційним номером 10379. Ми домовлялися, що 3 хвилини замість правок на підтвердження бере "Європейська солідарність" і переходимо до голосування. Немає? Можемо відразу голосувати?

Запросіть депутатів до зали, будь ласка, переходимо до голосування. Займіть свої місця, будь ласка, колеги. 

У нас є Дмитро Олександрович, він хотів поставити правки на підтвердження, але замінив це на виступ.

Будь ласка, з трибуни 4 хвилини – Разумков.

 

10:21:31

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, вчора ми проходили по цьому закону, пропонували багато різних механізмів і наша команда "Розумної політики" і інші, як дійсно зробити так, щоб наповнити армію тих, хто захищає Батьківщину на фронті, і тих, хто допомагає в тилу. Але знову ми з вами чуємо безглузді пропозиції влади про, так зване, "економічне бронювання".

Вчора лунала заява про те, що бронювання отримають ті, хто буде сплачувати до бюджету 35 тисяч податку. А ви розумієте про яку зарплату ми з вами говоримо? От мені не було чим зайнятися зранку, то я порахував. Ми з вами говоримо про зарплату 84 тисяч 337 гривень. Скажіть, будь ласка, у кого в цій державі сьогодні є така зарплата? У людини, яка працює на полі, у людини, яка працює на державну службу, у бізнесу, у ФОПу? Ні в кого.

А давайте порахуємо, а скільки ж буде загальний фонд разом з видатками підприємства, які будуть сплачувати за таку людину, знаєте? 102 тисячі 891 гривня – це разом з ЄСВ. 102 тисячі, тепер помножте на 12 місяців і отримаєте скільки підприємство має сплачувати за одну людину, яка буде заброньована, це ж ваша пропозиція, це пропозиція влади. Хто хоче, можемо подискутувати окремо, я взяв сьогодні і порахував.

Наша з вами різниця в тому, що ви пропонуєте те, що навіть не рахуєте і не розумієте. Добре, я в інші цифри вам переведу, скажіть, будь ласка,  а ви знаєте скільки людина буде отримувати на руки, виходячи з того, яка має бути зарплата, знаєте? 67 тисяч 891 гривня. Народні депутати стільки не отримують, керівники підприємств не отримують, міністри, президент і саме страшне військові. Такі цифри не отримують навіть наші захисники, які кожного дня 24 на 7 боронять нашу країну.

Для кого ваша ініціатива? Для "золотої" молоді, яка сидить по ресторанам, для власників підприємств, чи для ключових підприємств, які наповнюють бюджет, які дійсно допомагають армії, для ФОПів, для малого бізнесу, для середнього бізнесу, чи для топменеджерів крутих компаній? Чи для наглядових рад, які у вас отримують по 300 тисяч? Чи директорів і керівників державних підприємств, які мають по 500, 600, 700 тисяч гривень на місяць? Кого ви хочете бронювати? Тих, хто заробляє шалені кошти або дійсно тих, хто працює на користь нашої  держави?

Ви голосуєте знову все те, що не буде працювати, кидаючи людям пилюку в очі замість того, щоб працювати на державу, на армію і на перемогу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування, шановні колеги.

Ставлю на голосування пропозицію, Давид Георгійович, прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками законопроект за реєстраційним номером 10379: проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення.

Прошу голосувати.

 

10:26:05

За-256

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Переходимо до наступного пункту питання порядку денного. Шановні колеги, наступна у нас Постанова за реєстраційним номером 11248: проект Постанови про звільнення Кубракова Олександра Миколайовича з посади Віце-прем'єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Шановні колеги, відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить вирішення питань про звільнення членів Кабінету Міністрів України.

За ініціативою народних депутатів України було зареєстровано проект Постанови за реєстраційним номером 11248 про звільнення Кубракова Олександра Миколайовича з посади Віце-прем'єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. Згідно з частиною четвертої статті 20 Регламенту Верховної Ради України питання включається до порядку денного сесії позачергово без голосування.

Ставлю на голосування пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

10:27:32

За-224

Рішення прийнято.

Переходимо до розгляду питання. До слова для доповіді від авторів запрошується народний депутат України Віталій Юрійович Безгін, 2 хвилини,  будь ласка.

 

10:27:55

БЕЗГІН В.Ю.

Доброго дня, шановні колеги. Я думаю, це більше буде не доповідь, а розмова. Ні для кого не таємниця, що ми з вами разом пройшли тривалий час з точки зору і реформи децентралізації, і реформи регіонального розвитку. Ні для кого не таємниця, що ця зала мала успіхи і безпосередньо особливо в 20-21-му році ми вийшли на пік, ми ухвалили нову мапу України, ми завершили бюджетну децентралізацію зі змінами до Бюджетного кодексу. Потім ми пізніше ухвалювали законодавство щодо того, як громади працюють під час повномасштабної війни.

Чи можна сказати, що це успіх винятково нашої команди? Ні, це не так, давайте будемо чесними і поточна опозиція, коли вони були владою, створили успішний фундамент для того, щоб ця реформа розвивалася. Але якщо ми свідомі політики, я думаю, нам варто визнавати і наші помилки. Трошки більше року назад ми здійснили помилку, коли ліквідували Міністерство регіонального розвитку. Всі країни, які вступають в Європейський Союз і отримують статус кандидата, створювали Міністерство регіонального розвитку, європейських фондів. Ми пішли зворотним шляхом і фактично розвалили регіональну політику в Україні.

Тому дана пропозиція, дана постанова, вона не про персоналії, вона конкретно про те, щоб відновити повноцінну роботу виконавчої влади з регіонами і місцевим самоврядуванням, про захист якого багато хто говорить з трибуни. Про те, щоб у нас відновилося міністерство, яке буде обійматися саморозвитком громад та територій.

Тому, колеги, я думаю, що зараз це має поєднати залу. І якщо люди хочуть займатися інфраструктурою, нехай займаються, а Міністерство регіонального розвитку має бути відновлено. Прошу всіх підтримати дану постанову.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Шановні колеги, для співдоповіді запрошуються представники комітету. Чи вони ще оформлюють документ? Напевно, тоді переходимо: два – за, два – проти.

Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти, на виступи.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Слуга народу" Аліксійчук.

 

10:30:38

АЛІКСІЙЧУК О.В.

Доброго дня, колеги! Олександр Аліксійчук, 154-й виборчий округ, Рівненщина.

Переді мною мій колега Віталій Безгін сказав стосовно того, що півтора року об'єднаного міністерства і регіональна політика в великій структурі Мінвідновлення якось втратилася. Мова справді не про персоналії і не про прізвища, мова про те, що той напрямок, величезний напрямок євроінтеграційної роботи: підготовки документів, синхронізація законодавства України  з законодавством Європейського Союзу в частині регіональної політики – сьогодні топчеться на місці.

Ми з вами за цей період проголосували величезну кількість законопроектів, які стали законами, на жаль, підзаконки немає, підзаконки немає через скорочення штату, який займався в Міністерстві розвитку громад і  регіонів цією роботою. Тому сьогодні треба визнати, що бувають помилки, це була наша помилка спільна і ми маємо повернути регіональну політику на порядок денний в нашій країні і створити структуру, яка справді буде опікуватись регіонами, буде опікуватись громадами і буде опікуватися місцевим  самоврядуванням в частині координації, в частині інформування, в частині поєднання її з європейськими інституціями і з директоратами, що дасть можливість нашим громадам і регіонам повноцінно брати участь в програмах і в фондах Європейського Союзу. Що дасть можливість нашим регіонам поступово але впевнено вливатися в єдину європейську родину регіонів і  ставати тими самими сильними учасниками Європейського Союзу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

"Європейська солідарність", Кубів Степан Іванович.

 

10:32:41

КУБІВ С.І.

Прошу передати слово Ніні Южаніній.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ніна Петрівна Южаніна, будь ласка.

 

10:32:54

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, шановні українці, насправді ви точно хотіли би бачити зараз перед собою пана Кубракова і було би нам набагато простіше, якби ми почули його звіт за його роботу. І це ви винні в тому, що ваші міністри не звітують. Ви зараз говорите про якісь загальні речі, а треба говорити про конкретну роботу цієї людини, результатів якої ми не бачимо. А якби він представив свій звіт, хоча би трошки почули про те, що він робив.

Насамперед треба говорити про те, що в розпорядженні міністерства, яке очолював Кубраков, 100 мільярдів гривень за минулий рік. Я поцікавилася зараз, які програми, якими програмами опікувався даний міністр. І мене просто вразило, любов до будівництва, крадівництва на дорогах просто його переслідувала всі роки перебування, цієї особи, на високих посадах.

Чому так? Насправді спеціальний фонд, дорожній фонд України почав працювати з 20-го року і про те, щоб він наповнювався – це робота попереднього парламенту, нічого ви тут не приймали. Але коли відчули величезні гроші в цьому фонді, ви відразу знайшли можливість як ними розпоряджатися – закатувати в асфальт. Про це говорила вся Україна, але ви не зупинилися навіть в 2023 році, в 2023 році декілька десятків мільярдів знову закатували в асфальт.

Мені здається, що ті провали, які відбулися останніми місяцями на захисті енергетичної інфраструктури – це теж в ту ж саму копилочку, коли дуже зручно витрачати кошти, які ніхто не може перевірити, тим паче зараз, коли злетіли в повітря ТЕС і інші об'єкти. Мені здається, що вам треба всім подумати про звітність хоча би перед вами в закритому режимі, щоб ви розуміли і знали, куди витрачаються бюджетні кошти. Точно не на армію. І припиніть, будь ласка…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина", будь ласка, Кабаченко.

 

10:35:13

КАБАЧЕНКО В.В.  (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А, Кучеренко, будь ласка, будь ласка, з трибуни. Будь ласка, Олексій Юрійович.

 

10:35:22

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, "Батьківщина". Вам нагадати відомий анекдот про те, що треба робити в одному закладі, коли туди перестали клієнти ходити? Нагадувати чи ні? Чи самі зрозумієте?

Півтора роки тому ви щось об'єднували, ви робили тектонічний такий реформаторський рух, об'єднували міністерства, до речі, у роботі яких тут мало хто взагалі щось розуміє, бо ці об'єднані міністерства, воно ж не тільки для того, щоб закопувати в землю бетон, цемент, пісок, воно ж не міністерство будівництва укриттів та доріг, воно ще проблемами житлово-комунального господарства опікується, проблемами тарифів, енергозбереженням воно опікується, регіональної політики. Де це все? Воно є чи ні? Апріорі ця вся авантюра була приречена, бо щоб управляти таким потужним міністерством, яке ви зробили, треба бути, по-перше, фігурою надзвичайно високого масштабу і треба, щоб працював бездоганно і апарат, щоб працювали закони України, щоб працювала вся система державного управління, чого на сьогодні в Україні немає аж ніяк.

У мене особисто до пана Кубракова фахово є, безумовно, претензії по основній моїй сфері, по житлово-комунальній сфері, безліч того, що не було зроблено: Житловий кодекс, програми енергозбереження у житлі, водоканалах, у теплі, інші речі – цього всього немає. Проблема боргів, різниці у тарифах, які очікують органи місцевого самоврядування, 36 мільярдів, нічого не зроблено за півтора роки. У нас є питання, безумовно, по програмі укриттів, і саме тому ми вимагаємо створення тимчасової слідчої комісії. Але поясніть мені, як ви збираєтеся приймати рішення? Де уряд? Чому немає обґрунтування цього звільнення? Тому ми не будемо вам заважати, але, на жаль, це трагікомедія України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Голос", Інна Романівна Совсун.

 

10:37:35

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". Шановні колеги, а скажіть, будь ласка, а як ми знімаємо віце-прем'єр-міністра без присутнього прем'єр-міністра. А як ви знімаєте чинного віце-прем'єр-міністра, кажете про важливість роз'єднання двох міністерств, кажете про важливість інфраструктури, про важливість регіональної політики, і ви не пропонуєте кандидатів на посади відповідних міністрів. Якщо це так важливо, то де люди, які будуть цим займатися? Хто буде за це відповідальний? Де зрештою прем'єр-міністр, який оголосить і скаже: ось наша нова візія, ми помилися, ми зробили помилку, але зараз ми розуміємо, як зробити краще.

Слухайте, це все виглядає як дуже поганий жарт. І продовження вже існуючої традиції в цьому уряді, де міністрів знімають, а нових не призначають. Колеги, вам нагадати, скільки міністрів у нас зараз відсутні? Де у нас міністр культури та інформаційної політики? Де міністр молоді та спорту? Де міністр ветеранів? Зараз ще двох міністрів не вистачатиме. А кого ви будете туди призначати? Якщо це так важливо, то чому немає цих кандидатів? Якщо це так важливо, якщо ви визнаєте помилки, якщо ви визнаєте провали, які безперечно були, то не логічно, що в такому випадку у вас є рішення, і рішення це не просто звільнити чинного віцепрем'єра, це запропонувати когось нового. Але натомість ми бачимо просто звільнення без якоїсь візії, що буде відбуватися надалі. Це все не серйозно, це все абсолютно знущання з управління країною і абсолютно несерйозний підхід, який не можливий в мирний час і точно не той, який потрібен країні в час війни. Давайте вже серйозно говорити про те, що і як відбувається в уряді, і давайте зрештою уряд буде з'являтися і пояснювати, що вони планують роботи.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Хтось ще буде одну хвилину брати з тих, хто не виступали, фракції і групи? Тоді переходимо до голосування, шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. (Шум у залі)

 Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови за реєстраційним номером 11248 про звільнення Кубракова Олександра Миколайовича з посади Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. Прошу голосувати.

 

10:40:57

За-272

Рішення прийнято. Постанову прийнято.

Переходимо до наступного пункту питання порядку денного.

По фракціях покажіть.

Шановні колеги, відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить вирішення питання про відставку членів Кабінету Міністрів України. 25 квітня 2024 року згідно з частиною першою статті 18 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Сольський Микола Тарасович подав до Верховної Ради України заяву з проханням прийняти його відставку з посади міністра аграрної політики та продовольства України. Відповідні матеріали вам надано. Згідно з частиною четвертою статті 20 Регламенту Верховної Ради України питання включається до порядку денного сесії позачергово без голосування.

Шановні колеги, на Погоджувальній ми обговорили наступну процедуру розгляду цього питання. Виступ міністра – до 15 хвилин, доповідь від головного комітету – до 2 хвилин, виступи від депутатських фракцій і груп – по 2 хвилини на виступ, всього – до 16 хвилин, прийняття рішення. Всього регламент – до 35 хвилин. Пропоную затвердити таку процедуру. Ставлю на голосування питання затвердження цієї процедури. Прошу голосувати. Процедуру.

 

10:42:35

За-282

Рішення прийнято.

Будь ласка, переходимо до розгляду питання. До слова запрошується міністр аграрної політики та продовольства України Микола Тарасович Сольський. (Оплески)

 Прошу Апарат увімкнути презентацію.

 

10:42:54

СОЛЬСЬКИЙ М.Т.

Дякую, пане головуючий.

Доброго дня, шановні колеги! Ці два роки і два місяці були надскладними для сільського господарства України. Я зразу приступаю до звіту. Разом з тим, я в цьому абсолютно впевнений, аграрний ринок, фермери, аграрний бізнес показали надзвичайну витривалість і здатність адаптації до складних умов та здатність до розвитку навіть у таких умовах.

Перше питання, про яке я хочу доповісти, – фінансування аграрного сектору в умовах війни. В перші місяці війни була запущена програма пільгового кредитування "5-7-9" для аграріїв. Понад 50 процентів кредитування по цій програмі – це кредитування агровиробників. Важливо, що аграрії отримали в 1,5 разу більший максимальний розмір пільгового кредиту, а саме: 90 мільйонів гривень. За два роки 14 тисяч 639 с/г виробників майже у всіх регіонах країни отримали пільгові кредити. Загальна сума цих кредитів понад 67 мільярдів гривень. Звертаю увагу на високий процент повернення аграріями кредитів цих, 99 процентів.

Останні зміни до програми: продовження до 31 березня 25-го року кредитування аграріїв за укладеними раніше кредитними договорами; підвищення пільгового кредитного ліміту для аграріїв, які займаються тваринництвом; пролонгація кредитів агропідприємствами, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 22-го року були на території активних бойових дій або тимчасово окупованих. Завдяки роботі міністерства із Світовим банком було залучено 580 мільйонів доларів для компенсації процентів по цій програмі, щоб вона працювала.

Крім того, протягом 22-24-х років була проведена робота із запуску Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві. Це фонд для фермерів із земельними ділянками у розмірі до 500 га. Фонд гарантує до 50 процентів непогашеної суми основного боргу. У лютому розпочалася видача перших гарантій.

З додаткових фінансових інструментів варто відзначити електронні аграрні розписки. Дякую податковому комітету і всім вам за прийняття відповідного закону. Підзаконка по ньому готується. Вже цього року аграрні ноти будуть одним із способів завдяки яким аграрії зможуть отримати додаткові кошти. Особливо хочу відзначити роботу, яка була проведена для підтримки найменших фермерів – це дотації на гектар та корову в 22-му та 24-му роках, в 22-му році виділено на це понад 1 мільярд 600 мільйонів гривень, допомогу отримали понад 31 тисяча аграріїв. Цього року програма розширена на додаткові види тваринництва, збільшено розмір виплат для аграрій з деокупованих територій. В липні 22-го року була запущена програма грантів на сади і теплиці. Ми отримали значний розвиток цих галузей під час війни. Хочеться особливо відмітити, що за два роки повномасштабної війни в Україні висадили більше промислових садів ніж за десять попередніх. Впевнений, що на це вплинули два фактора – зрозумілий і прозорий ринок землі, коли можна вкладати в свою землю суттєві інвестиції, та сама грантова програма по садах і теплицях, де держава компенсує до 70 процентів затрат. Звертаю увагу на за цифри. За час дії програми площа нових садів, теплиць склала біля 2,5 тисяч гектар, видано 215 грантів, створено майже 1400 постійних робочих місць і понад 23 тисячі сезонних.

Треба відзначити таку ж суттєву роботу, яка проводилась по реформі зрошення. 7 травня 22-го року набрав прийнятий нами з вами Закон про організацію водокористувачів. За майже два роки створено 35 організацій водокористувачів. У нас також організовано підтримку ОВК від USA виплачена допомога першим ОВК і планується виплатити ще 14 ОВК. Крім того, вже другий рік працює програма державної підтримки меліорації. Вона полягає в компенсації аграріям витрат на реконструкцію існуючих або будівництво нових зрошувальних систем, у 24-му році на ці цілі передбачено 200 мільйонів гривень. При цьому планується збільшити розмір компенсацій з 25 до 50 процентів вартості відповідних робіт.

По реформі в рибній галузі прийнято один закон, 18 підзаконних актів, декілька законів у Верховній Раді на розгляді. Розподіл квот на вилов вже другий рік повністю проводиться через ProZorro. За цей час надходження податків збільшилось майже у 8 разів. До GPS-моніторингу підключено понад тисячу риболовних суден. По земельній реформі ми бачимо позитивну динаміку ринку землі абсолютно. В 2022 році було укладено понад 23 тисячі угод, не зважаючи на те, що ринок землі в 2022 році не працював кілька місяці. В 2023 році більше 40 тисяч, а вже цього року, лише за 4 місяці, 34  тисячі угод. Зросла на 30 процентів середня вартість гектару і складає понад 45 тисяч гривень.

Хочу окремо відзначити, що 5 місяців тому вступив в дію другий етап земельної реформи, який дозволяє купувати землю юридичним особам. Не дивлячись на певні емоції, які були пов'язані з цим, зараз абсолютна більшість агроасоціацій вважає  цей етап необхідним.

По прозорій оренді землі. Запровадження прозорої оренди землі відбулося завдяки закону прийнятому вами, він писався за участю Мінагрополітики. Підзаконні акти також прийняті і відповідно тепер землі усіх підприємств аграрної академії, пенітенціарної служби та інші, підуть через аукціони ProZorro. Важливою його реформою на мою думку є спрощення зміни призначення земельних ділянок за межами населених пунктів.

Дякую Дмитру Кисилевському і всім вам за прийняття цього закону. Він спростив процедуру для бізнесу, для людей і зробив економіку більш мобільною, процедура раніше  тривала роками, а зараз до 14 днів.

По підвищенню ефективності державної реєстрації земельних ділянок. Станом на зараз, послуга робиться за принципом екстериторіальності і процент відмов не більше 3 процентів – найменше за історію Держгеокадастру.

Важливою роботою також є запуск національної  інфраструктури геопросторових даних. У нас  це вже запущено, понад  3 з половиною тисячі зареєстрованих користувачів, понад 37 тисяч метаданих – це по суті 3D-модель країни, де вся інформацію про територію, від землі до  комунікацій. Це все буде відкрито після війни і я впевнений, буде як і в інших країнах основним інформативним інструментом для прийняття  рішення бізнесом та органами держвлади.

В 2022 році був запущений Державний аграрний реєстр, дотації і міжнародна допомога йдуть через цей реєстр. Сьогодні у електронному ДАРі відбувається і верифікації експортерів. Там  зареєстровано 150  тисяч агровиробників, в обробітку яких майже 12 мільйонів гектар – це половина земель діючих.

Залучення агровиробників продовжується. Останні 2 роки була також активна робота разом з Мінекономіки та колегами з інших міністерств про розмінування земель. Правильна пріоритизація, планування, визначення об'ємів, результат –  майже 250 тисяч гектар земель повернено у обробіток. Розвиток та диверсифікація внутрішнього виробництва.

У 2023 році ми досягли найбільшої середньої урожайності зернових на гектар за всю історію України. Очевидно це спричинило величезну роботу, пов'язану з пошуком нових ринків, про це чуть пізніше.

Наступне. В кінці 2020 року Європа вперше за роки незалежності, 2022 року, дозволила нам експортувати насіння. Після врегулювання нормативних питань міністерством українські виробники вже в період великої війни перейшли до масового експорту насіння в країни ЄС. Зараз вже 2 мільйони гектар кукурудзи вирощується у Європі з українського насіння і, я впевнений, що буде більше від року до року.

Цього року ми очікуємо дозволу на експорт насіння олійних. Ми зробили всю роботу і, сподіваємося, що це питання буде поставлено на голосування в Європарламенті цієї осені. В Україні нарешті врегульовано питання ГМО. Уряд може ухвалювати рішення про заборону вирощування певних генномодифікованих культур, не зареєстроване ГМО вилучається з обігу та знищується. Додатково хочеться зазначити про відновлення виробництва бавовнику. Маємо тепер спрощену процедуру реєстрації та ввезення в обіг сортів бавовнику, який потрібен в тому числі і для виробництва пороху. Вже цього року будуть перші посіви вперше з 60 років бавовник на півдні України. Також дерегульовано вирощування промислових конопель, дякуємо вам за прийняті відповідні норми закону, вже є відповідні підзаконні акти. Впевнений, що цей ринок також буде розвиватися в Україні.

Окремо хочу подякувати вам за прийняття Закону про розвиток виробництва виноробної галузі та спрощення господарської діяльності малих виробництв. Зокрема, Ігорю Марчуку, вам і всім решта депутатам. Цього року вперше українські виробники підписали за історію України контракти про експорт виноматеріалів в Молдову та Італію.

Важливою роботою була боротьба з тіньовим обігом продукції.  З осені минулого року була запроваджена верифікація експортерів разом з низкою інших заходів. Це призвело до того, що повернення валютної виручки з осені 2023 року зросло. Якщо до цих заходів поверталося близько 50 процентів вчасно, то зараз 85 процентів повертаються вчасно. З цих же причин зменшено обіг тіньового зерна з 52 у липні 2023 року до 18 процентів у квітні 2024. Минулого року вперше запрацювало мінімальне податкове зобов'язання, дякую всім вам і особливо Данилу Гетманцеву, податковому комітету.

З податковою проводяться регулярні наради, вони налагодили цей механізм, кожен гектар в Україні тепер підлягає оподаткуванню, в 2023 році площа з якої задекларована сплата МПЗ зросла в порівнянні з 2022 роком на 4,6 мільйона гектар.

Окремо хочу зупинитися на міжнародній співпраці, їх за останні роки було багато. По-перше, в рамках започаткованої Президентом України програми Grain from Ukraine нами була проведена значна робота з World food programme триває постійно робота з Міністерством закордонних справ.  210 тисяч тонн пшениці, борошна були відправлені нужденним країнам, залучено понад 230 мільйонів доларів.

Загалом вдалося залучити понад 1 мільярд 318 доларів США, з них 805 мільйонів було отримано від Світового банку, Кореї, Японії, ЄБРР, FAO та ЄС, а також понад 513 мільйонів доларів вдалося залучити через реалізацію проектів міжнародної технічної допомоги, зараз в процесі реалізації 18 проектів.

Були відкриті нові ринки у 14 країнах для різної української продукції, спільна робота МінАПК, Мінекономіки, Держпродспоживслужби. Минулого року відновлена робота китайсько-української торгової комісії, очікуємо цього  року позитивні рішення від Китаю про відкриття борошна, м'яса, рибної продукції.

Великий об'єм роботи був зроблений в рамках виконання Угоди про асоціацією з ЄС. МінАПК відповідає за найбільший блок нормативних документів. Загалом у період з 2023 року було прийнято вісім євроінтеграційних законів та 76  нормативно-правових актів у агросфері.

25 квітня почалися безпосередні переговори про вступ в ЄС, в рамках якого Україна розпочала процес скрінінгу, що є одним з ключових етапів переговорного процесу.

Величезним досягненням було відкриття вільного ринку з ЄС. Кожного року це складні переговори. На мою думку міністерство і уряд вели себе правильно і виважено. Хочу окремо подякувати полякам за розблокування кордону, яке відбулося минулого тижня, цьому передувало кілька місяців складних переговорів. Вдячний польському  міністерству, що погодились на формат переговорів за участю асоціацій. Було декілька їх раундів, ми розділили товари і почали ці проблеми окремо вирішувати, асоціації у спірних питаннях взяли на себе зобов'язання. Врешті 29 квітня останній фермер польський пішов з кордону, і ми домовилися щомісяця проводити роботу по контролю за виконанням домовленостей.

Абсолютно впевнений, що висока конкурентність аграрного ринку та правильні кроки міністерства, законодавча база, яка вами була побудована за останні кілька років, а також уряду і в першу чергу аграріїв привела до того, що, не дивлячись на війну, ми залишаємося сильною аграрною країною. Це можна подивитися на прикладі динаміки аграрного експорту. Як ви бачите, за останні три місяці, ми маємо найбільші цифри експорту за всю історію України. Також інфографіка роль України у світі показує, за даними Міністерства сільського господарства США, яке місце ми займали у світовому рейтингу експортерів продукції минулого року. Деякі позиції ми навіть покращили. Також важливо в контексті нашої інтеграції та співпраці з ЄС відзначити, що ми переважно лідируємо у рейтингу постачальника агропродукції до країн ЄС.

Тепер, колеги, окремо хотів зупинитися на справі, по якій мені висунуто підозру. Відповідно до інформації НАБУ в 17-х, 18-х, 19-х роках за рахунок земель, якими користувалось підприємство аграрної академії було виділено землю учасникам бойових дій, чим порушено закон. Я не згідний з цими звинуваченнями з декількох причин.

Перше. Я абсолютно, що в цих підприємств не було права користування, і це підтверджують суди, які цими підприємствами програні, в тому числі Верховний. Я вважаю, що юридична допомога учасникам бойових дій в оформленні землі – це річ, яка заслуговує не осудження, а схвалення. Ні я, ні мої родичі, ніхто, наскільки я розумію з підозрюваних у справі, не отримав ні одного гектара цієї землі.

Третє. Я абсолютно впевнений тоді і зараз, що аграрна академія в тому форматі, який існував і існує зараз має припинити свою діяльність, землі мають бути або надані людям, або виставлені на ProZorro і всі ми були неодноразово свідками такого мого підходу. Я з розумінням ставлюсь до НАБУ, вони роблять свою роботу, попереду довгий процес і кожний має довести свою позицію.

Колеги, останнє. Дякую президенту, прем'єр-міністру, колегам по уряду, аграрному комітету особливо, кожному з вас.

Велике дякую опозиції за увагу до законів, завдяки яким вони ставали кращі, яка була у нас протягом цього всього часу, та прошу прийняти мою відставку.

Дякую. (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Микола Тарасович, за такий докладний виступ.

До слова для доповіді запрошується голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Васильович Гайду. Доповідь від комітету. Є Гайду? Будь ласка, Олександр Васильович.

 

10:58:36

ГАЙДУ О.В.

Доброго дня, шановні колеги, шановна президія. Комітет Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики на своєму засіданні 9 травня 24-го року розглянув заяву Сольського Миколи Тарасовича про його відставку з посади Міністра аграрної політики та продовольства України. За результатами розгляду, керуючись положенням пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України, комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України визначити шляхом голосування щодо відставки Міністра аграрної політики та продовольства Сольського Миколи Тарасовича.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Прошу записатися на виступи від депутатських фракцій і груп по 2 хвилини.

Будь ласка, "Голос", Рахманін.

Железняк Ярослав Іванович? Будь ласка, Железняк.

 

11:00:01

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Доброго дня, шановні колеги.

І напевно це один із небагатьох, якщо мені не зраджує пам'ять, другий випадок, коли міністр  перед звільненням робить нормальний звіт. І хоча б за це йому велика дяка.

Я нагадаю, що відповідний законопроект, який зобов'язує кожного міністра відзвітувати, як він попрацював на своїй посаді, був поданий моїм колегою Романом Лозинським, 3195, прийнятий в першому читанні і чомусь у нас не дійшли досі руки, а може спеціально не дійшли, для того, щоб його прийняти.

Микола Сольський, пане Сольський, я вам скажу таке, у цієї коаліції не завжди виходить з міністрами. Але є одна позитивна тенденція або виключення – це міністри аграрної політики. Кожен з них був достойною людиною на своїй посаді і багато зробив.

Мені дуже шкода, що при таких обставинах у нас відбувається відставка. Але це ще раз робить честь пану міністру, який не тримався за свою посаду і при отриманні підозри, згоден  він з нею чи ні, іде  у відставку. Я вдячний міністру за те, що, на відміну від багатьох, він залишався міністром від парламенту: піднімав трубки, приходив і захищав свої законопроекти, наскільки я знаю, спілкувався з комітетами всіма, був особисто присутній на наших засіданнях комітету, хоча ми не є профільними. І зробив одну із найважливіших змін, яку прийняло наше скликання, а саме відкрив ринок землі.

Тому дякую міністру за роботу. Ще раз, за відставку будемо голосувати. Дякую, що не тримаєтесь за посади, а так достатньо з великим достоїнством покидаєте це крісло.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Мирослав Іванович.

Будь ласка, "Платформа за життя та мир", Німченко, будь ласка.

 

11:02:10

НІМЧЕНКО В.І.

Німченко Василь Іванович.

Шановні колеги, по-перше, я хотів би сказати, що в повістці денній на сьогоднішній день стоїть питання про звільнення і ми повинні дивитись  були на предмет звільнення.

Ми чули з вами звіт. Так-от стосовно звіту, я хотів би повернутись до Закону від 19 жовтня 2022 року, коли введені були обмеження прав громадян на їх конституційне право одержання безкоштовно державних земель і земель комунальної власності. Лише за це ми можемо говорити про те, що, якщо ідеологія є міністра аграрного сектору, це велика ганьба. Це друге.

Я хочу сказати, що було обмежене право всіх, в тому числі людей, які пішли захищати землю і ведуть бойові дії більше двох років, але їм ніхто землю не надав і не думає надавати. Це друге.

І третє. Я хотів би почути від міністра аграрної політики про те, як він вважає, чи не є якась вагома частка того рішення про введення інституту приватизації землі через референдум для іноземців і що це фактично зробило дію…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Батьківщина", Кучеренко Олексій Юрійович.

Юлія Володимирівна Тимошенко, будь ласка.

 

11:04:50

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, "Батьківщина". Шановні колеги, після такої зустрічі  в залі цього міністра і після таких звітів я пропоную наступним голосуванням орден дати.

Ну, орден "За заслуги", тому що, чесно кажучи, ну абсурд уже доходить до крайньої межі. Знаєте, ви дві речі виберіть, знаєте, з двох: або НАЗК і НАБУ розпускайте, які довели, що у цієї людини є конфлікт інтересів, або звільняйте людину, яка по суті всю законодавчу роботу у Верховній Раді, а потім урядову роботу підпорядковує виключно своїм земельним інтересам.

Тут треба вибирати, якщо ви НАБУ не довіряєте, тоді, да, розпускайте НАБУ, ну якщо НАБУ виявило, що ця людина робила махінації з землею, знаходячись на посаді керівника комітету, ця людина, яка вночі у порушення всіх регламентних норм протягувала закон про розпродаж сільськогосподарської землі, це людина, яка під час війни продовжує практично підтримувати оцей хаотичний, абсолютно корупційний розпродаж сільськогосподарської землі, замість того, щоб творити фермерські сімейні господарства, мале і середнє підприємництво в аграрному секторі. Просто дивує це. Ну давайте тоді так: хто будує дороги з откатами, призначати міністром інфраструктурами, хто торгує землею і скуповує землю, міністром аграрної політики. Прекрасно, все по інтересах. Ну так, я думаю, і влаштована ця влада.

Тому, дорогі друзі, я думаю, що треба не просто звільнити цього міністра, а я переконана, що після того, як запрацює нормальний Конституційний Суд, нормальна судова система, таких людей треба притягувати до кримінальної відповідальності. Ми будемо голосувати "за", "Батьківщина".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Слуги народу", будь ласка, Маріковський.

 

11:07:04

МАРІКОВСЬКИЙ О.В.

Шановні колеги, а що ми робимо з вами сьогодні в цьому залі? Нам ще НАБУ не вказувало, що нам, парламентарям, робити в цьому залі. НАБУ робить свою справу, а ми маємо зробити як депутати свою справу. Ми маємо згадати, хто перший героїчно відстояв для українців ринок землі, хто стояв тут біля трибуни два місяці кожного дня, коли опозиція блокувала трибуну. Ми маємо це з вами згадати для того, щоб бути відповідальними  перед своїми виборцями. Перший, хто оголосив війну аграрній академії, корупційному клондайку, який роками годував певні політичні сили. Ця аграрна академія зараз передала всю землю куди? У Фонд держмайна, прозорі механізми. Ми маємо про це згадати. Першим, хто подав у відставку одразу після оголошення підозри, для того щоб зберегти репутацію, бо це достойна людина – хто перший зробив доповідь отут біля трибуни, подаючи у відставку, бо це достойна людина, і ми, парламентарі, не маємо цю достойну людину відпускати, бо якщо ми відпустимо такого міністра ефективного, то кого ми наступного будемо призначати?!

Вибачте, будь ласка, але ми не можемо підтримувати цю відставку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Європейська солідарність. Ар'єв. Федина Софія Романівна?

Будь ласка, Софія Романівна Федина.

 

11:08:51

ФЕДИНА С.Р.

Мені так подобаються ці всі вистави, які  тут влаштовує монобільшість в контексті звільняємо, не звільняємо, кого звільняємо, тому аплодуємо, мало тут овації не влаштовуються – дивно воно все виглядає.

Але в цьому контексті хотіла б відзначити одну річ – порушена справа, підозра, заява, звільнення і звіт чи не вперше взагалі в цій сесійній залі. Тому напевне хотілось би просити від усіх урядовців чи чиновників, яких звільняють тут у Верховній Раді, приходити зі звітами і відповідати на запитання народних депутатів, а не уникати хоча б цієї відповідальності.

Але в цьому контексті я хотіла б нагадати, що у нас взагалі є дивна ситуація з НАБУ, тому що вони порушують справи, якщо це стосується топнаближених до влади, то ці справи тихенько собі затихають. Я нагадаю справу Татарова, який зараз керує силовиками чомусь. Є справи про корупцію і все тихо-мирно. Є справа Шурми, який по суті дотичний до передачі продажу електроенергії на окуповану територію, отримуючи компенсації з держави. Теж все тихо-мирно. У нас є Тимошенко, який, мало того, що їздив на переданій для України гуманітарній допомозі без відповідальності, так само і махінації з дорогами вздовж і поперек, по суті, відмивання грошей на дорогах. І так само все тихо-мирно. Ми маємо близько 50 протоколів по наближених до влади і все тихо-мирно. Мовчу вже про 100-500 радників ОП, які не декларуються, не звітуються, але впливають на всі рішення в нашій державі. І так само мені дуже цікава сума 75 мільйонів застави, яка легко знайшлася, легко ці гроші були виділені в той час, коли розвідник Червінський понад рік сидить за гратами без права на заставу, без права на адвокатів і, по суті, йому мститься ОП за справу по "вагнерівцях".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я так розумію, інші фракції і групи не висловили бажання виступати, тому переходимо до прийняття рішення. Обговорення завершено, запросіть депутатів  до зали.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України, частини першої статті 18 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування питання про відставку Сольського Миколи Тарасовича з посади Міністра аграрної політики та продовольства України. Прошу голосувати.

 

11:11:47

За-273

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Прошу профільний комітет разом з Апаратом оформити постанову за наслідками прийнятого нами рішення.

Рухаємось далі, шановні колеги, до наступних пунктів порядку денного.

Ми переходимо до розгляду законопроекту за реєстраційним номером 8423. Це пропозиції Президента України до Закону "Про внесення змін до Закону України "Про поштовий зв'язок" щодо дії міжнародних договорів і порядку використання зброї персоналом операторів поштового зв'язку".

Ми домовились розглянути це без обговорення. Відповідні матеріали вам надані. Шановні колеги, тому переходимо до голосування пропозицій, запропонованих Президентом України.

Шановні колеги, ставиться на голосування пропозиція номер 1. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:13:16

За-316

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію номер 2. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:13:40

За-320

Рішення прийнято.

Шановні народні депутати України, отже, всі пропозиції Президента України прийнято. Переходимо до голосування закону в цілому.

Відповідно до статті 135 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про прийняття в цілому з врахуванням пропозицій Президента України Закону "Про внесення змін до Закону України "Про поштовий зв'язок" щодо дії міжнародних договорів і порядку використання зброї персоналом операторів поштового зв'язку".

Прошу голосувати.

 

11:14:22

За-319

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому з пропозиціями Президента.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Переходимо до наступного пункту питання порядку денного. Законопроект за реєстраційним номером 11074 та альтернативні до нього. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні" щодо удосконалення порядку звітування політичних партій.

Ми домовлялись без обговорення розглянути цей законопроект. Спочатку його треба включити до порядку денного сесії. Ставлю на голосування пропозицію про включення до порядку денного сесії згаданого законопроекту. Прошу голосувати.

 

11:15:10

За-305

Рішення прийнято. Законопроект включено до порядку денного сесії.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 законопроект за реєстраційним номером 11074: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні" щодо удосконалення порядку звітування політичних партій.

Прошу голосувати.

 

11:15:50

За-303

Рішення прийнято.

Пропоную скоротити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого… В цілому? "Голос" – проти. "Голос", Разумков – проти.

Пропоную скоротити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання.

Прошу голосувати.

 

11:16:25

За-261

Рішення прийнято.

Наступне питання порядку денного також з невеликим обговоренням. Це законопроект за реєстраційним номером 5473-д: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" щодо врегулювання деяких питань здійснення ринкового нагляду та відповідальності суб'єктів господарювання. Це друге читання. Ми домовлялись з "Батьківщиною" невеликий виступ якщо треба. Без виступу. Тоді переходимо до голосування, шановні колеги.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 5473-д: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" щодо врегулювання деяких питань здійснення ринкового нагляду та відповідальності суб'єктів господарювання.

Прошу голосувати, в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками.

 

11:17:37

За-313

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Наступний законопроект теж без обговорення, друге читання, 9390 – проект Закону про внесення змін до статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо усунення законодавчого недоліку (прогалини) відносно адміністративної відповідальності батьків або осіб, які їх замінюють, за ухилення від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей. 9390. Якщо ніхто не наполягає на правках, переходимо до голосування тоді.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 9390: проект Закону про внесення змін до статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо усунення законодавчого недоліку (прогалини) відносно адміністративної відповідальності батьків або осіб, які їх замінюють, за ухилення від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей. Прошу голосувати, в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками.

 

11:18:54

За-324

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Наступний законопроект, теж друге читання, 7283 – проект Закону про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування. Ніхто не наполягає. Переходимо до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (реєстраційний номер 7283). Прошу голосувати.

 

11:19:45

За-317

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Далі, наступний законопроект за реєстраційним номером 9630: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань. Це перше читання. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

11:20:21

За-257

Рішення прийнято.

Будь ласка, для доповіді запрошується голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьякова Галина Миколаївна. Будь ласка.

 

11:20:36

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Шановні народні депутати, законопроект хоча і не великий, але він достатньо впливає на кожного українця, який сьогодні з нами. Він передбачає довгострокові вигоди для наших громадян, які шукають роботу, і довгострокові вигоди для роботодавців, які зможуть дуже швидко знайти кваліфіковану робочу силу на конкретні робочі місця.

Що отримає держава і суспільство після прийняття цього законопроекту? Швидкий, прозорий, зрозумілий доступ до інформації щодо кожної кваліфікації і професійних стандартів, і заробітної плати, яка сьогодні сплачується на тій чи іншій посаді, а також  про вакансії, які є сьогодні на ринку праці.  Школярі, які стикаються з вибором професії, зможуть після об'єднання, а сьогодні три реєстри, після об'єднання цих трьох реєстрів в один класифікатор зможуть дуже швидко знайти собі робоче місце, яке відповідає тим знанням,  які вони отримали по своїй спеціалізації.

Завдяки цифровізації, яка передбачена в цьому законопроекті, можна використовувати штучний інтелект для пошуку робочого місця як з боку людини, яка шукає таке робоче місце, і школяра, який шукає собі професію, а також роботодавця. Безпосередньо законопроект передбачає отакий матчинг,  перехрещення вимог від роботодавця з тим, хто шукає і хто знаходиться у пошуку роботи.

Після того, як класифікатор професій буде оновлений, можна робити точні прогнози, а від цього шукати і робити державне замовлення на спеціалізацію. Тому що на сьогоднішній день  ми не вивчаємо або погано вивчаємо ринок праці і погано розуміємо, які робочі місця знадобляться Україні через три, чотири, п'ять, шість  років. Вивчення не тільки державних замовників, але і приватних замовників наступних робочих місць – це теж мета, яку переслідує цей законопроект. Законопроект передбачає, що цим…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Будь ласка, запишіться: два – за, два – проти, будь ласка.

Цабаль.

 

11:23:10

ЦАБАЛЬ В.В.

Третьяковій передайте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Галина Миколаївна, вам передає слово інша фракція навіть. Галина Миколаївна, у вас тут, я думаю, буде два слова, може, тоді… З місця давайте, давайте з місця.

Будь ласка, Третьякова.

 

11:23:25

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Дякую. Дякую іншій фракції. Дякую "Голосу" за передачу слова.

І я не договорила щодо того, що законопроект передбачає, що цей безпосередньо класифікатор, ним буде займатися Національне агентство кваліфікацій. Власне, ми створюємо систему профтехосвіти, яка набагато швидше готує людину до конкретного робочого місця, тому що сьогодні система національних кваліфікацій за рахунок грошей роботодавців готує курси, коли людина із своєю спеціалізацією базовою… може дотягнути її по тих кваліфікаційних вимогах, які потрібні сьогодні роботодавцю.

Законопроект передбачає, що веденням реєстру займеться це наше Національне агентство кваліфікацій як орган, який уповноважений сьогодні державою провадити державну політику у сфері кваліфікацій. Перевагою є те, що у складі агентства присутні не тільки представники влади, але і профспілки, і роботодавці, там реально відбувається соціальний діалог щодо того, яким чином знайти систему найбільш швидкого працевлаштування людини і найбільш швидкої не дворічної профтехосвіти, а можна за місяць, за два, за три тижні, за три місяці відповідно до вимог кваліфікаційних підготувати людину до робочого місця, робочі місця під які вже створені. Це означає, що ми кваліфікацію будемо точково надавати тим, хто буде працювати на конкретному робочому місці, яку потребує роботодавець.

Законопроект широко підтримується і роботодавцями, і профспілковим рухом, тому що, ще раз нагадаю, що він і для суспільства, і для державної влади, і заміщує три державних реєстри, і впроваджує нові підходи  до так званої 3-ПН форми, яку сьогодні складають роботодавці, водночас вона не надає ніякої доданої вартості для того, щоб спрогнозувати ринок праці на майбутнє. Законопроект, ще раз нагадаю, коротенький, але в ньому закладена велика реформа національних кваліфікацій. Прошу всіх підтримати так само, як нас підтримують всі СПО…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

"Слуга народну", Чорний Дмитро Сергійович.

Третьякова, будь ласка. Галина Миколаївна, у вас сьогодні карт-бланш.

 

11:25:38

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Я дякую всім за передачу слова. І ще хочу декілька добрих слів сказати Комітету освіти, який впроваджує міжнародну систему спеціальностей. Ще раз може тим, хто не займається дуже щільно ринком праці, нагадаю, що спеціальність – це набір знань і навичок, які надає вища освіта або профтехосвіта людині, і коли у людини є спеціальність у дипломі, який він отримує, не завжди ця спеціальність відповідає тим вимогам, які висуває роботодавець. Приведення сьогодні реєстру професій і вимог до спеціальності до європейських стандартів надасть можливість наші кваліфікації конвертувати в тому числі і на міжнародному ринку праці. Таким чином українець буде вільний обирати робоче місце по своїх навичках і знаннях, які надасть йому і система вищої освіти, і система кваліфікацій. Він зможе знаходити таке робоче місце в Україні, може аналізувати рівень заробітних плат по цій спеціальності у нас, на території України, і за кордоном. І тут надзвичайно важливо, щоб ми створювали умови, щоб заробітна плата на таких самих робочих місцях, як і європейські, була схожою або прирівняна до тієї заробітної плати, яка є за кордоном. Те, про що каже нам Президент, і просив у своєму зверненні зробити так, щоб українець оплачувався на рівні європейському і навіть більше, це теж підвалини, які ми закладаємо цим законопроектом. Він надзвичайно важливий. Шановні колеги народні депутати, прошу дуже щільно прийняти участь, надати правки, якщо у вас такі є, при підготовці цього законопроекту на друге читання. Це така само реформа, яку Німеччина провадила після Другої світової війни, впроваджуючи профтехосвіту. Неоцінена ще реформа, хоча вона вже дає свої результати.

Прошу голосувати "за". Комітет повністю за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Європейська солідарність. Артур Володимирович Герасимов.

 

11:27:50

ГЕРАСИМОВ А.В. Прошу передати слово Степану Івановичу Кубіву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Степан Іванович Кубів, будь ласка.

 

11:27:58

КУБІВ С.І.

Шановний головуючий, шановні колеги, метою цього законопроекту є регулювання суспільних відносин, пов'язаних із створенням функціонуванням, розглядом національної системи кваліфікацій в Україні. Перше, це реформа, тому що є вимога Європейського Союзу, і це дозволить гармонізувати національну систему кваліфікацій відповідно за стандартом. Функціонування НСК як сукупності інституції правових норм, які регулюють процеси регулювання і формування освітніх професійних вимог до осіб відповідно до потреб суспільства і ринку праці, разом з тим удосконалюють систему. І відбулася зустріч відповідно із роботодавцями, і з профспілками, які підтримують даний законопроект.

Законопроектом визначено принципи побудови і призначення національної системи кваліфікацій, запропоновано структуру і посилення відповідальності національної системи кваліфікацій, рамок кваліфікацій, професійних стандартів.

Прийняття даного закону сприятиме становленню розвитку національної системи кваліфікацій як частини реформ регулювання, формування сучасних кваліфікацій. Міністерство фінансів, Міністерство освіти і науки, Міністерство економіки  в дискусії вважають, що потрібно приймати даний законопроект.

Разом з тим хочу сказати, що створення єдиного реєстру кваліфікацій, класифікатор професій шляхом об'єднання Національного класифікатора професій, довідника кваліфікованих характеристик професій працівників реєстру кваліфікацій, їх діджиталізації і синхронізації з іншими базами даних. Законопроектом також пропонується  скасувати зобов'язання роботодавця подавати територіальним органам...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

І "Батьківщина", будь ласка,  Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

11:30:13

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане головуючий, шановні колеги! Насамперед дякую Сергію Євтушку за передане слово. Законопроект, який пропонується нам для схвалення в першому читанні, надзвичайно є цікавий і важливий. І справді система кваліфікацій сьогодні... і за її систематизацію відповідають органами центральної виконавчої влади. Але, крім того, у нас є Національне агентство з питань кваліфікацій і насправді пропонується передати їм всі повноваження щодо систематизації цього процесу.

Фракція "Батьківщина" уважно вивчила цей законопроект, який насправді є не дуже обширним, але він стосується системи підготовки кадрів і профтехосвіти, і інших спеціальностей. Міністерство освіти до першого читання подало свої пропозиції, я думаю, ми будемо це враховувати до другого читання. Фракція "Батьківщина" має застереження, бо в основній зараз версії пропонується, що роботодавець уже не зобов'язаний в центри зайнятості необхідний перелік вакансій, а просто він може подавати. Тобто це не обов'язок.

І виникає питання: а як будуть формувати центри зайнятості перелік підготовки тих чи інших кваліфікацій? Тому що центри працевлаштування або зайнятості зараз це сервісна служба, яка уже надає послуги конкретні, а не просто виплачує кошти по безробіттю. Ми в першому читанні утримаємося, а до другого будемо подавати  фахові правки і думаємо, що знайдемо спільну позицію, щоб підтримати в другому читанні і в цілому.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хтось... Закінчили виступи, да?  Тоді переходимо до голосування за законопроект.

Ставлю на голосування пропозицію щодо прийняття в першому читанні за основу законопроект за реєстраційним номером 9630: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань.

Прошу голосувати.

 

11:33:20

За-276

Рішення прийнято. Закон ухвалено за основу.

Наступний законопроект за реєстраційним номером 9665: проект Закону про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини.

Ставлю на голосування пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. 9665.

 

11:34:04

За-243

Рішення прийнято.

Будь ласка, до доповіді запрошується народний депутат України Сергій Іонушас. Ви будете і від авторів, і від комітету?

 

ІОНУШАС С.К. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді спочатку від авторів Павлюк, будь ласка. Максим Васильович Павлюк від авторів, будь ласка, 2 хвилини.

 

11:34:30

ПАВЛЮК М.В.

Доброго дня, шановні колеги! Незаконна вирубка деревини в Україні була і продовжує залишатися серйозною проблемою, яка має негативний вплив, як на довкілля, так і на економіку держави. Незаконна вирубка призводить до знищення лісів, які відіграють важливу роль у збережені біорозмаїття та балансу екосистеми. На сьогоднішній день недосконалість чинного кримінального та адміністративного законодавства призводить до того, що ми не можемо притягнути до відповідальності тих, хто знищує наші ліси. Внаслідок недосконалості статті 246 Кримінального кодексу у частині відповідальності за незаконне перевезення, зберігання, збут лісу, наразі достатньо встановити факт, що дерева або чагарники перевозяться без будь-яких документів, які підтверджують законність і їх походження, і необхідно попередньо довести, що їх було вироблено на конкретному місті і прив'язати до конкретного пенька.

Шановні колеги, мізерні адміністративні санкції, які набагато нижчі за заподіяну в природі шкоду, також не сприяють превентивній функції та попередженню вчинення адміністративних правопорушень в цій сфері. Поєднання існуючих не суворих санкцій та можливості уникнути відповідальності через недосконалість законодавства призводить до того, що більшість із виявлених кримінальних правопорушень проти довкілля складають кримінальні правопорушення, пов'язані із вирубкою лісів. Більше того, кожна десята особа, яка вчиняє це кримінальне правопорушення, раніше вже вчиняла кримінальне правопорушення.

Шановні колеги, прошу зробити перший крок до виправлення до цієї ганебної ситуації та проголосувати за даний законопроект в першому читанні. Під час розгляду даного законопроекту в комітеті піднімалось питання доцільності запровадження норми щодо незаконної вирубки чагарників. Також піднімалось питання щодо застарілої норми в КУпАП щодо…

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України КОНДРАТЮК О.К.

 

11:36:42

ГОЛОВУЮЧА. Дякуємо.

До слова запрошується голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас. Будь ласка.

 

11:36:45

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, Комітетом з питань правоохоронної діяльності підготовлено проект закону в першому читанні до вашого розгляду. Законопроект розроблено з метою удосконалення кримінальної та адміністративної відповідальності за незаконну порубку, що дозволить більш ефективно застосовувати відповідні положення законодавства на практиці, в тому числі, забезпечити дотримання принципу диференціації покарань за правопорушення різної тяжкості.

Шановні колеги, комітет ухвалив рішення 17.10.23 рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект в першому читанні за основу.

Шановні колеги, прохання підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякуємо.

Прошу записатися: два – за,  два – проти, будь ласка.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

11:37:46

ГОЛОВУЮЧИЙ. Неклюдов, будь ласка, Владлен Михайлович, "Слуга народу".  

 

11:37:48

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Олександр Сергійович. Ви завжди вчасно бачите бажаючих, хто хоче свою парламентську думку висловити.  Завжди…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У мене на екрані написано просто.

 

НЕКЛЮДОВ В.М. Да-да, дякую.

Важливий законопроект і я думаю, що треба відповісти на запит суспільства, бо вирубка лісів, очерету, вона відбувається кожного дня, а не внормована наприклад заготівля очерету. І це спричиняє великі  проблеми у правоохоронців під час юридичної оцінки тих фактів, коли це здійснюється.

Тому я думаю, що щоб допомогти правоохоронцям і допомогти зберегти наші лісові ресурси, я думаю, що цей законопроект дуже важливий. Ми пам'ятаємо ту велику роботу, яку проводив наш  колега Микола Тищенко, про лісову мафію і я думаю, що у більшості випадків він був правий, бо дійсно, те що відбувається з нашими лісовими ресурсами, потребує нашої реакції.

І цей законопроект дуже важливий, повірте. Мінекології це підтримує повністю, Офіс Генерального прокурора  навіть наполягає на цьому, тому ми не можемо не чути і наших колег і тих працівників, які відповідно до своєї компетенції з цим працюють.

Також давайте і збережемо ліс і додамо всі необхідні  ресурси і важелі, як компетентним органам і органам прокуратури і органам Національної поліції дамо можливість ефективно і правильно працювати. Ну і також людям буде цікаво знати про те, що ми робимо все, щоб зберегти наші  лісові ресурси.

Дякую, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Степан Іванович Кубів, будь ласка. Артур Володимирович Герасимов.

 

11:39:43

КУБІВ С.І.

Прошу слово передати Гончаренку Олексію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка.

 

11:39:54

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Шановні друзі, ми зараз з вами розглядаємо закон про очерет, а мали б говорити про Очеретино, мали б говорити де фортифікації, мали б говорити, як підтримувати військо, мали б говорити про демобілізацію, мали б говорити про ротацію, мали б говорити про грошове забезпечення військових, от що ми мали б зараз розглядати. Бо зараз наше майбутнє, наше життя в Очеретиному, а не в очереті. Але я, ви знаєте, це ж у нас питання тут про ліси, захист лісів, ви бачите цей закон і мені згадалося, і хочеться прочитати.

Я розповім вам про Україну своєї мрії. Колеги, класика, будь ласка, "Слуги народу", ваш лідер. Я розповім вам про Україну своєї мрії. Україну, де стріляють лише салюти на весіллях та днях народження, да. Україну, де відкрити бізнес можна за годину, отримати закордонний паспорт за 15 хвилин, да, а проголосувати на виборах за одну секунду. Де немає оголошень "Робота в Польщі", а в Польщі є оголошення "Робота в Україні", да. Де у молодої сім'ї є один клопіт – обрати квартиру в місті чи заміський будинок. Де лікарі та вчителі отримують реальну заробітну плату, а корупціонери реальні строки, да. Де недоторканними є карпатські ліси, а не депутати. Це слова Володимира Зеленського, що в нас хто недоторканний, ми можемо тут же комітет якийсь в СІЗО НАБУ провести, але потім швидко випускають, це ми бачимо. Хто залишився недоторканними? Депутати, правда зараз тільки провладні, чи карпатські ліси. Самі себе…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Батьківщина". Цимбалюк? Цимбалюк Михайло Михайлович і будемо переходити до голосування. Запросіть депутатів до зали.

 

11:42:16

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Бережіть ліс, він ще нам пригодиться, це слова одного із класиків української національної ідеї актуальні сьогодні як ніколи. І я дякую авторам законопроекту, які роблять спробу, підкреслюю, спробу, посилити відповідальність за масову незаконну вирубку лісів, чагарників, посадок. Все те, що сьогодні мій колега Гончаренко говорив, сьогодні і захищає наших бійців, де є насадження. Це одне із того, де можна сьогодні захиститися від ворога і вести активний наступ.

Шановні колеги, справді законопроект носить норми щодо посилення кримінальної і адміністративної відповідальності за незаконні вирубки лісів, парків і інших лісових насаджень, крім того, справді, і чагарників.  Є деякі речі, які потребують доопрацювання і фракція "Батьківщина" буде брати активну участь у підготовці конкретних пропозицій, щоби після другого читання цей документ став збалансований.  

Але, ще раз підкреслюю, це перший крок до наведення порядку щодо збереження не тільки українських Карпат, а лісів Полісся, Покуття і там, де сьогодні є лісонасадження. І це ще один той крок щодо не тільки збереження для нашого покоління і використання, а і  для майбутніх поколінь.

Фракція  "Батьківщина" буде голосувати за і просить підтримати інших колег.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування, шановні колеги. Григорій Миколайович, добре, одна хвилина тоді "Платформа за життя і мир", Мамка і будемо голосувати.

 

11:44:13

МАМКА Г.М.

Шановні народні депутати, хотів би звернути увагу про те, що робота Верховної Ради не зупиняється на тому, що тільки збільшувати відповідальність за якісь певні дії. Нам все-таки необхідно до другого читання було б подивитися, на той стан лісів, той стан лісів, які підходять до доріг, до смуг всьому іншому, а скільки там неприбраних старих лісів валяється, але і за його прибирання вводиться відповідальність, то необхідно все-таки визначати і держліси, і відповідальних осіб за неналежне утримання лісів. Тоді було б це вірно. А так ми покладаємо відповідальність, збільшуємо штрафи за незаконні дії з лісами, а самі лісники не роблять нічого з лісом. Необхідно вводити їм відповідальність, тоді це було б вірно.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Переходимо до голосування. Ставлю…Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект за реєстраційним номером 9665: проект Закону про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини.

Прошу голосувати.

 

11:46:16

За-278

Рішення прийнято. Законопроект ухвалено за основу.

Переходимо до наступного пункту питання порядку денного законопроект  за реєстраційним номером 10168-2: проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту деяких товарів. Це друге читання. Правки на врахування.

Да, з процедури Железняк.

Будь ласка, Железняк, з процедури.

 

11:46:47

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Колеги, ми зараз будемо розглядати важливий законопроект. Я не знаю, там слідкували ви за іноземною пресою чи ні? Але вийшла дуже погана публікація в "The Economist" про наше "чорне" зерно. І це не позитивно для України, це мільярди гривень і мільярди доларів, які вивозяться через "чорне" зерно. І вчора вийшло розслідування "Громадського" по одному такому діячу – пан  Кіпер є такий голова ОДА, і там є Одеський БЕБ. І чому у мене питання з процедури? Скажіть, будь ласка, там вчора було рішення парламенту викликати чергового виконуючого обов'язки голови БЕБ до зали парламенту. Тут проблемою є те, що вони звільняються швидше, ніж за тиждень зазвичай, тому треба якомога швидше викликати, тому що знову звільниться. А як ситуація: чи є він сьогодні, чи немає, там привели нам сьогодні, хто там головний в четвер в БЕБ, чи ні?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми зараз запитаємо Апарат, вони вчора мали доручення від Голови Верховної Ради. Зараз поцікавимось станом виконання цього доручення.

Будь ласка, правки на врахування. У нас Ковальчук є і поки, ага, і Ніна Петрівна Южаніна, Гончаренко. Добре. А, йдемо по правках? Добре, да.

Так, значить, 2-а. Грищенко. Не наполягає.

Воронько. Не наполягає. 3-я, 4-а.

5-а, Гетманцев. Не наполягаєте?

6-а, Гетманцев. Не наполягаєте.

7-а, Василевська-Смаглюк. Не наполягаєте.

8-а. Так, врахована.

9-а. Врахована.

10-а. Гетманцев. Не наполягаєте.

11-а, Железняк. Не наполягаєте.

12-а, Гетманцев. Не наполягає. Вони просять по правках іти.

13-а, Гетманцев. Не наполягає.

Будь ласка, 14 правка, Геращенко, Іонова, Климпуш-Цинцадзе, Павленко, Фріз. Не ці? Добре.

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Так дайте номери.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Скажіть номери, може, ваші. З 26-ї.

Добре, тоді Южаніна, 26-а, будь ласка.

 

11:49:08

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, ми маємо дуже добре усвідомлювати, про що цей проект закону. Тому що це така новела, яка на думку влади, має побороти ринок "чорного" зерна, але коли ми вчора прочитали, що вони вважають "чорним" зерном, так це схеми, які самі й утворили.

Але я зараз хочу по поправці конкретно говорити по своїй. Я пропоную реєстрацію податкових накладних, на яких зараз наполягають у цьому законі і це буде, якщо проголосуєте за цей проект закону, – прибрати із Податкового кодексу, що було запропоновано в редакції в першому читанні, оскільки всі податкові накладні будуть проходи через систему блокування.

На жаль, пан Сольський не змін відстояти, щоб все ж таки його інформація була ключовою через систему ДАР про те, чи вирощено реально зерно в Україні і чи є цей виробник реальним в Україні. І тому поборов його звісно пан Гетманцев.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Данило Олександрович, будете репліку використовувати?

 

11:50:19

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Комітет відхилив цю поправку. Просимо не підтримувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ніни Петрівни Южаніної врахувати правку № 26, відхилену комітетом, її авторства та колег. Прошу  голосувати.

 

11:50:45

За-92

Рішення не прийнято. Правка не врахована.

Який наступний номер, Ніна Петрівна?

 

11:50:51

ЮЖАНІНА Н.П.

28.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 28, будь ласка.

 

ЮЖАНІНА Н.П.

Тобто, шановні колеги, ви усвідомлюєте, що та складна проблема, яка зараз є у бізнесу з реєстрації податкових накладних, тепер і перейде на експорт, на експорт сільськогосподарської продукції? Тобто тепер не Міністерство аграрної політики, а саме податкова, Державна податкова служба через систему СМКОР буде визначати, а чи реально вирощено зерно в Україні і зернові, а чи воно не, на яку компанію воно реєструється, яким чином воно далі буде реалізовуватися і чи надійде експортна виручка в Україну. Тобто абсолютно аграрне питання передається у відання саме податкової служби.

Я саме проти такого підходу! Якщо ви сумніваєтеся в тому, що наші аграрії вирощують дану продукцію в Україні і легально її показують як виробники, то давайте тоді включати нові механізми саме в аграрному, через аграрне законодавство, а не через податкове. Тому що…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ніни Петрівни Южаніної врахувати правку № 28, її та колег авторства. Комітетом  вона відхилена.  Прошу  голосувати.

 

11:52:20

За-82

Рішення не прийнято. Правка не врахована.

Далі. Ніна Петрівна, у вас все, я так розумію, да? Чи наступна? Южаніній дайте, включіть мікрофон.

 

11:52:33

ЮЖАНІНА Н.П.

Наступна 31 поправка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

ЮЖАНІНА Н.П. Шановні колеги, цей проект закону насправді глобально з двох таких великих підсистем – це блокування податкових накладних через реєстрацію, тому що і не вперше говорю, що блокування буде йти поперед паровоза, це саме так, тому що через блокування буде реально відбуватися фізичне відвантаження, бо потім при змінах в Митний кодекс, якщо в декларації митній не вказано номер реєстрації податкової накладної, то фізично така продукція не може експортуватися, не може бути складена митна декларація. Митниця не пропустить цей вантаж.

Тобто ви розумієте, що ви фізично зупиняєте експорт через реєстрацію чи нереєстрацію податкової накладної. А якщо платник буде оскаржувати і виясняти з податковою, ви уявляєте на скільки місяців може затягнутися цей процес?

Я прошу викинути з…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідь комітету.

 

11:53:43

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, дуже проста система, система відслідковує походження зерна, аби зерно було вирощене і сплачений податок на всьому ланцюгу його постачання перед експортом. В цьому є сутність цієї системи. Або ми її вводимо, або ми продовжуємо з вами стикатися з цим явищем, яке ми з вами позавчора читали в The Economist а вчора бачили на "Громадському".

Система пропонує припинити ручне регулювання цього питання і відслідковувати лише, вірніше, відпускати на експорт лише те зерно, з якого сплачені податки. Абсолютно правильна система. Прошу не голосувати, не підтримувати цю поправку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ніни Петрівни Южаніної врахувати правку номер 31, її та колег авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати.

 

11:54:48

За-78

Рішення не прийнято. Правка не врахована.

Далі у нас 33 правка. Олександр Ковальчук, будь ласка.

Колеги, уважно послухайте Олександра, будь ласка.

 

11:54:58

КОВАЛЬЧУК О.В.

Шановні колеги, 33 правка, це та правка, яка встановлює справедливі правила для всіх учасників ринку, для всіх аграріїв без винятку. Вона комітетом була не врахована, але комітет мав достатньо часу з останнього засідання до сьогоднішнього дня, щоб змінити свою думку і прийняти правильне рішення. Ми поспілкувалися з абсолютно всіма фракціями у цій залі, отримали підтвердження того, що ця правка буде підтримана. Отож для того, щоб були всі наші агровиробники в однакових умовах, просимо підтримати правку номер 33.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідь комітету.

 

11:55:46

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, у нас відбулася дискусія з усіма фракціями у парламенті, дискусія відбулася всередині монобільшості і ми вирішили з вами підтримати 33 поправку і потім за неї збити 32-у. Тому я підтверджую те, що говорив тільки що Ковальчук. Весь закликаю зеленою проголосувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію народного депутата… Так. А це не ваша правка, Ковальчук.

 

ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Ні. Це комітетська правка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А! Комітетська.

 

ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Він член комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так-так. Все. Вибачте.

Будь ласка, ставлю на голосування пропозицію народного депутата Ковальчука врахувати правку номер 33 авторства народних депутатів членів комітету. Прошу голосувати.

 

11:56:49

За-266

Рішення прийнято. Правка номер 33 врахована.

Будь ласка, Ніна Петрівна, яка наступна у вас правка?

 

11:56:59

ЮЖАНІНА Н.П.

У мене наступна 40 поправка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 40-а. Будь ласка.

 

ЮЖАНІНА Н.П. Але я зараз замість 20 поправок візьму до 7 хвилин виступу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прекрасно.

 

ЮЖАНІНА Н.П. Потім по нашому співавторству теж 20  поправок у Олексія, але теж до 7 хвилин виступу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто 7 хвилин Южаніна, 7 хвилин Гончаренко і "Батьківщина", 19 правок, 5 хвилин. Правильно я розумію? І далі нам треба буде зібратися збити, поставити на підтвердження 32 правку і переходимо до голосування. Добре, колеги.

Будь ласка, Ніна Петрівна Южаніна, 7 хвилин. Будь ласка.

 

11:57:34

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, як ви щойно почули, з трибуни було сказано про статтю у "The Economist" про чорний ринок зерна в Україні. Я не хотіла про це згадувати, але, як вияснилося, ми самі піддаємо інформацію, яка обурює наших партнерів, яка обурює найближчих сусідів, яка дає можливість їм сумніватися в нашій спроможності експортувати, сплачуючи податки і бути рівними, на рівних умовах з ними. Вони так і будуть продовжувати, що ви в Україні не платите податки, тому ви абсолютно конкуруєте в нерівних умовах з європейським виробником. І коли, якщо б ви розібралися, а про які саме схеми "чорного" зерна там йшла мова, про це сказав, конкретизував один із заступників міністра економік, то ви побачите, що це ті, які завжди в аграрному секторі були. Аграрні, якісь дрібні оборудки за готівку. Насправді нове, що з'явилося, це урожай, вирощений нібито на забруднених територіях, і вони справді забруднені, але аграрії, не маючи інших способів вижити, продовжують вирощувати якусь продукцію. І чомусь влада вирішила, що ці аграрії завжди нелегально і за готівку продають великим трейдерам своє вирощене зерно.

Це фальсифікація документів була названа, і компанії-посередники за кордоном, які концентрують весь дохід, а не українські компанії.

Так давайте тепер звернемося до найбільшого справді чинника, який можна проаналізувати звідки він взявся. Це компанії-посередники або компанії-одноденки. Чи не соромно владі, коли в липні, серпні 2022 року умовами "зернового коридору", участі в "зерновому коридорі", можливості через "зерновий коридор" працювати саме була оця корупційна рента, яка сплачувалася всіма тими, хто туди потрапляв. Вони платили, як говорять розслідувачі-журналісти, від 1,5 відсотка від митної вартості і більше. Це була корупційна рента, встановлена державними інституціями, при тому, що все це покривалося правоохоронними органами, які також були учасниками цього процесу. І це все виплило тому, що виявилася велика кількість, більше 300 компаній-одноденок, які перекупали юридичні особи, оформлювали потім експорт, навіть не будучи платниками ПДВ. А ви зараз хочете, щоб ті платники, ті аграрії, яких залишилося не так багато в Україні, тому що у нас немає мілкого і середнього аграрія, ви їх хочете повністю витіснити із України.

Натомість такі країни, як наша сусідня, наприклад, Польща, для них є основною політикою держави розвивати мілкого аграрія, бо саме він є основою державності, люди, які пов'язані з землею, які працюють на землі. І скільки б ми тут не вибудовували схем, вони завжди будуть відноситися з величезною повагою і економічною підтримкою до аграрія, бо це основа держави, вони так вважають. Але чомусь українці так не вважають. І влада вирішила все ж таки не виправляти свої помилки, не спрацювати, не притягувати до відповідальності тих, хто дозволив оцій великій кількості, сотням компаніям вивести зернові і не повернути валютну виручку, і взагалі більше не з'явитися в полі зору податкової, бо це компанії-одноденки, вирішили, щоб всі решта платників відповідали за тих шахраїв, за тих недобросовісних, хто з подачі влади зміг це зробити. Мене це найбільше обурює.

І якщо говорити зараз про те, що справді вибудовуються нові схеми, шукаються нові шляхи обходу оподаткування, то це ж робиться не тому, що все добре, а ми шукаємо щось для себе, щоб попадати під тиск правоохоронних органів. Звісно, що такі схеми породжуються саме тими корупційними скандальними схемами, які самі народжуються в оцих державних органах, самі органи ці пропонують, а потім шукають винних. Мене найбільше обурює, що саме достовірність вирощеної продукції намагаються тепер удосконалити через блокування податкових накладних.

Я розумію, що пан голова говорить, що ця система мала би автоматично працювати для того, щоб було підтверджено походження зерна. І це може зробити тепер виключно платник податку на додану вартість. Але ж якби сама система СМКОР була ефективною, якби вона не дозволяла в ручному режимі блокувати. А так цей "ручняк" переходить повністю, уявіть собі, не на внутрішні українські операції, а на експорт.

Я підготувала дуже багато матеріалу щодо нашого експортного потенціалу. І якщо він у кількісному виразі збільшується, ви подивіться на 2023 рік, це мінус декілька десятків мільярдів у вартісному виразі. У нас дефіцит зовнішньоторговельного балансу збільшується катастрофічно. То чи потрібно зараз зменшувати фізичний вивіз зернових і інших товарів саме заборонами, які зараз тут будуть прийматися?

Мені здається, що після цього, коли і Національний банк, і інші інституції оговтаються і опомняться, не говоріть, будь ласка, про шкідливі наслідки на економіку і на наші валютні резерви. Ви не досягнете цими ініціативами саме збільшення валютних надходжень, бо значно зменшиться сам експортний потенціал у кількісному виразі. Тому ви абсолютно зараз не державницьку політику сповідуєте, а точково шукаєте, як не дати можливості правоохоронцям саме сидіти разом з деякими владними інституціями на цих всіх корупційних рентах.

Припиніть, будь ласка, це, і ви побачите, що ситуація зміниться. І експерт ми маємо забезпечувати підтримкою, в не зупинкою. А саме зупинка експорту передбачена цим проектом закону.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко, 7 хвилин.

 

12:04:40

ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую.

Шановні друзі, дійсно дуже важливий зараз, знаєте, концептуальний розгляд. Це реально дуже важливий законопроект, бо він демонструє справжні наміри уряду, влади. Бо на словах ми за лібералізацію, ми за підтримку вітчизняного виробника, ми за прозорі правила, ми за все це.

Насправді абсолютно протилежна економічна політика на знищення тих підприємців, які ще працюють в державі. І ми бачимо це по роботі БЕБ, і ми бачимо це, що цей БЕБ навіть не може сюди доповзти. Де він там? Куди він зник? Ми, до речі, пане Олександре, чекаємо відповіді від Апарату, де БЕБ, який ми чекали і хотіли, щоб послухати його, що він робить, як він ганьбиться перед світом, як він знищує бізнес, як він рекетує? А тепер до рекету, який робить БЕБ долучається і Верховна Рада України, намагаючись протиснути цей закон, який вдарить по аграріях, по тих, хто реально сьогодні працює ще, слава богу, незважаючи ні на що, незважаючи ні на російські ракети, незважаючи ні на божевільну політику уряду, незважаючи ні на податкову, ні на БЕБ, незважаючи ні на що продовжує працювати, витягує міни з землі.

Ви, до речі, знаєте, що зараз відбувається на півдні України? Це просто божевілля. От ми скільки казали, нам потрібні фортифікації. Їх почали будувати, але ви знаєте де? Не біля Очеретиного, не біля Авдіївки, не біля Куп'янська. Їх почали будувати в полях Одещини, в полях Миколаївщини. Для цього просто знищуються сотні гектарів вже посівів, вже пшениця, ячмінь, інші культури, які вже ось, стоять колосяться, а їх зносять, зносять, знищують. За там півтора-два місяці до збору врожаю знищуються сьогодні врожаї на полях в Україні, щоб встановити "зуби дракона". Так де ви їх встановлюєте ці "зуби дракона"? Їх треба встановлювати зовсім в інших місцях. Вони потрібні, дуже потрібні на Запорізькому напрямку, на  Донецькому, на Харківському, на Лиманському, а ви знищуєте поля для того, щоби вкрасти і черговий раз, на якихось "зубах дракона",   ще вкрасти грошей. Ну це вже, "Саша-стоматолог" відпочиває у порівняння з тим, як ви заробляєте на "зубах дракона"  і ще й при цьому знищуючи аграрне  виробництво. Ну це просто божевілля.

Так мало того, що ви фізично нищите зараз поля, фізично, поля. Тобто фермери вже в таких складних умовах щось виростили, от зараз буде продукт, піде в світ, заробимо якусь копійчину, прийде вона в державний бюджет, в податки. Ні, нищимо це, паралельно вкрадаючи кошти на черговому великому крадівництві, тепер це "стоматологічне крадівництво" через "зуби дракона" відбувається, не там, де вони реально потрібні. А щоб добити вже, контрольний, контрольний в голову аграріям оцей закон, який фактично ну заважає експортувати українське зерно, а без експорту українського зерна наші аграрії ляжуть. Ну просто.

У нас що, якась є підтримка від держави? Очевидно, що її немає і очевидно, що в держави немає сьогодні на це сил, тому що держава має сьогодні підтримувати військових, ВПО. До речі, скільки будемо знущатися над внутрішньо переміщеними  особами? На мільярди вже скоротили їм допомогу, на мільярди і продовжують намагатися  скоротити. Це що, самі багаті люди? Ну це люди, які втратили все.

Де програми тим людям, які втратили житло в Маріуполі, в Бахмуті, в Сєверодонецьку, де вони? Ніяких немає, ніякої підтримки немає. Так  ми не підтримуємо навіть цих людей, тому очевидно, що нема грошей на підтримку аграріїв і  аграрного бізнесу, так хоч не заважайте йому. Ну хоч не заважайте, не вже це так складно?

Ні, ні, ручки так і тягнуться, бо треба ще тут з когось витрусити грошенят, ще мало вілл, ще мало незаконного збагачення. Та вже я не знаю, тут вже ходять по Верховній Раді люди, яким дали підозри за незаконне збагачення, а вони такі задоволені ходять, веселі, посміхаються. Іншим дали за хабарництво, вони теж посміхаються, всі на місці, всі в Раді. Посиділи в СІЗО, повернулися, все добре. Так не може бути! Урядової політики немає, в уряді у нас сьогодні п'ять дірок не від орденів за класну економічну політику, а тому, що вже міністрів нема. Міністра культури нема, культури та інформаційної політики, міністра аграрної політики вже теж нема, міністра молоді і спорту нема, міністра у справах ветеранів нема, міністра з інфраструктури і розвитку територій тепер вже теж нема. П'ять, п'ять дірок! Це не уряд, це отака діра. І це, друзі, нікуди не годиться, бо в цю діру летить вся держава, економічна політика, будь-яка підтримка, все те, що має бути зроблено. Уряд, який має будувати фортифікації, забезпечувати соціальний захист військовослужбовців, грошове забезпечення, лікувати військовослужбовців, реабілітувати, допомагати внутрішньо переміщеним особам. Замість всього цього уряд разом з БЕБ, податковою, а тепер ще давайте Верховна Рада допоможе їм, нищать бізнес, нищать підприємців, все те, що ще живе в країні і ледве-ледве жевріє, треба затоптати, вкрасти, пограбувати, а потім будемо бачити чергові новини про чергове незаконне збагачення депутатів монобільшості, урядовців і тих, хто їх обслуговує. Це ганьба, що зараз відбувається в країні.

Не голосуйте за цей закон, не голосуйте за наступний закон. Да, добре, що хоча б 32, 33 правками саме божевільні норми і договорняки, які в ньому були для певних олігархів, прибираються. Але нищити аграріїв в такий момент – це просто божевілля.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Олексій Олексійович.

І у нас виступ Юлії Володимирівни Тимошенко 5 хвилин, і далі будемо переходити до голосувань.

 

12:11:56

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". В принципі, автори проекту пропонують запровадити механізми, якби-то, які мінімізують можливість для зловживань при експорті аграрної продукції, що забезпечить більше валютних надходжень до держави. Нібито мета благородна, але, на жаль, що ж цього виходить законопроекту?

По-перше, абсолютно корумпований режим експортного забезпечення проти якого наша фракція досить системно і чітко виступала. Тепер замінюється на особливий режим оподаткування ПДВ експорту окремої агропродукції. Але у спосіб, який не тільки не призведе до досягнення заявленої мети, але і в черговий раз дискримінує українських аграріїв, які і без того потерпають сьогодні від шаленої вартості страховок при експорті морем та наземних блокад різними проросійськими фермерами.

Шановні друзі, в підсумку, що в цьому законопроекті? Давайте  просто для себе визначимо. Перше, цей законопроект хоче, щоб експортер був платником ПДВ. Дорогі друзі, в усьому світі для експортерів створюється зелена вулиця, намагаються зробити все для того, щоби експортери мали можливість безперешкодно освоювати світові ринки. Але, коли ми для експортерів започатковуємо порядок, коли вони будуть платниками ПДВ, це абсурдні речі, тому що ми самі по своїм аграріям б'ємо і б'ємо досить предметно.

Крім того, ми ж всі з вами  знаємо, що кожна країна розумна підтримує своїх малих, середніх аграрних виробників, свої сімейні ферми, щоб вони нормально могли продавати свою продукцію на експорт, а в результаті цього законопроекту, фермери на єдиному податку 4-ї групи будуть змушені продавати власну продукцію великим експортним компаніям, експортерам великим, бо прямий експорт для них практично буде закритий, заборонений. Зрозуміло, продавати вони будуть за внутрішніми цінами, що буде призводити до їх абсолютно  великих, не обґрунтованих збитків.

І сподіваюсь, що  власне, вам також зрозуміло, хто буде отримувати від цього маржу, скуповувати на внутрішньому ринку в тих фермерів, які на єдиному податку IV групи, а  потім перепродавати. Між іншим ця норма протирічить не тільки правилам Світової організації торгівлі, але ця норма протирічить 112 Директиві Європейського Союзу, а отже Угоді про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Друге, що в цьому законі передбачається. Щоб мінімальна ціна на експорт встановлювалась на підставі біржових котирувань.

Дорогі друзі, наприклад, коли експорт занижує ціну зерна для імпортного перекупника, який потім ділиться виручкою з експортером від перепродажу кудись в офшор, в результаті падають валютні надходження.

Однак не всі товари зазначені в проекті є біржовими, дорогі друзі, перевірте.

Крім того, агротовари з Чорноморського регіону взагалі не допускаються до  біржових котирувань. Нарешті, нам математично незрозуміло, як можна біржові котирування застосовувати до вартості експорту українських агротоварів, встановлених за правилами КМУ (Кабінету Міністрів України), коли під час війни незрозумілі вартості перевезення, страховки, гарантування тощо, згідно з Інкотермс, а також правила валютного регулювання, зокрема, правила авансування розподілу валютної виручки або строків її повернення.

Дорогі друзі, все це не дає можливість об'єктивно застосовувати біржові котирування, навіщо тоді це пропонувати.

Нашою фракцією було подано 15 змістовних поправок. Всі абсолютно відхилені без пояснень. Ну і симптоматично те, що наші правки співпадають з висновками Головного юридичного управління парламенту. І тому цей закон не можна приймати, тому що він вдарить по малим фермерським, середнім господарствам аграрним, і в  принципі уповільнить нормальний розвиток аграрного сектору.

Тому наша фракція, безумовно, не буде підтримувати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, будь ласка, відповідь комітету. Запросіть депутатів до зали, будемо голосувати. Займіть свої місця, будь ласка.

 

12:17:10

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, про розробку цього законопроекту до нас звернувся бізнес. Не Кабінет Міністрів, не правоохоронці, ніхто інший, а саме бізнес – бізнес, який хоче працювати в однакових умовах і хоче працювати "вбілу". І цей законопроект розроблений і приймається нами сьогодні в інтересах і великих, і середніх, і малих аграріїв, але тих аграріїв, які хочуть і планують працювати "вбілу", не роздаючи нікому хабарі і не живлячи корупцію.

Так, цей  законопроект не подобається "чорним" експортерам, які без будь-яких документів вирощують зерно, придбають це зерно "вчорну" за кеш, вивозять через фіктивні фірми його за кордон і не повертають валютну виручку. Для них це смерть, але їх підтримка ніколи не була у планах нашої влади і Верховної Ради також, я переконаний.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, правки на підтвердження тепер. Давайте ми розпочнемо з Ковальчука, 32-у, і потім Ніна Петрівна Южаніна – 2 правки. А, ви – всі 3? Добре, тоді Ніна Петрівна – всі 3, добре.

Южаніна, будь ласка.

 

12:18:30

ЮЖАНІНА Н.П.

Я буду ставити на підтвердження 1-у, 24-у, 32-у і 147-у.

Почну з 1-ї спеціально для того, щоби відповісти на отакі гарячі слова, які тільки що були із трибуни. До речі, бізнес не підтримує ці підходи. У вас у кожного на пошті лист Європейської Бізнес Асоціації, в якому акцентують на тому, що починаючи від маленького, закінчуючи великим виробником, всі будуть потерпати від реєстрації податкової накладної, вірніше, від блокування податкових накладних. І саме проти цієї частини проекту закону вони виступали.

Тому це справді рішення виключно влади, виключно людей, які представляють не монобільшість, а вже відсутність монобільшості, але вони продовжують закручувати отаку економічну політику, яка буде шкодити.

Першу, будь ласка, поставте на…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію народного депутата Южаніної підтвердити враховану комітетом правку № 1, авторства народних депутатів членів комітету. Прошу голосувати.

 

12:20:05

За-232

Рішення прийнято. Правка підтверджена.

Наступна  24 правка. Ніна Петрівна Южаніна.

 

12:20:10

ЮЖАНІНА Н.П.

Колеги, давайте не обманювати себе і людей. 24 поправка. Ви вчора тут підтримали внесення змін до Бюджетного кодексу, де вже із оренди 12 відсотків  забрали 90 відсотків в загальний фонд державного бюджету, а норми ще в Податковому кодексі немає! От хто приймав учора ту норму, він вообще думав про що-небудь чи ні?

І ще, це якраз земля аграрної академії наук і ще плюс декількох державних підприємств, які вилучені з постійного користування. Тут встановлюється насправді не нижче 12 відсотків оплати орендних платежів. Але ж підприємство, яке новостворене, буде передавати в оренду, як казав Сольський, за 24 відсотки і ті решту не будуть надходити в бюджет. Пропишіть цю норму, щоб все, що буде від суборенди в такого державного підприємства, спрямовувалося виключно в бюджет і розподілялося вже по тій нормі, яку ви вчора проголосували.

Це норма виключно корупційна! Я прошу звернути увагу всі органи антикорупційні на цю поправку і аналізувати її, хто…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію народного депутата Южаніної підтвердити враховану комітетом правку № 24, авторства народних депутатів членів комітету. Прошу голосувати.

 

12:21:41

За-236

Рішення прийнято. Правка підтверджена.

Наступна 32 правка. Ніна Петрівна.

 

12:21:46

ЮЖАНІНА Н.П.

32 поправка. Я, по-перше, дякую тим колегам, які змогли домовитися між усіма і зробити так, щоб хоча би оце знущання над аграріями було рівним не по групах вирощеної продукції, а для всіх, а то взагалі вже в ручному режимі запропонував, до речі, один із менеджерів Офісу Президента. Навіщо він втрутився в цей процес я взагалі не розумію, але я прошу цю поправку провалити, оскільки вже підтримали 33-ю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію народного депутата Южаніної підтвердити враховану комітетом правку номер 32 авторства членів комітету. Будь ласка, позиція комітету.

 

12:22:35

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Так, ми погоджуємося з такою позицією. З урахуванням підтримки 33 правки ця правка суперечить 33 правці, тому підлягає відхиленню.

Дякую. Жовтою, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ніни Петрівни Южаніної підтвердити цю правку. Прошу голосувати. 32 правка.

 

12:23:03

За-8

Рішення не прийнято. Правка не підтверджена.

І завершальна правка, Ніна Петрівна, 147-а, да?

 

12:23:09

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, я прошу, зверніть увагу і зараз так точно ж не підтримайте 147 поправку. Тут пропонується звільнення засновників іноземних компаній від штрафів за неподання, несвоєчасне подання звітів по контрольованих іноземних компаніях. Тобто великі товстосуми, які мають величезні гроші, суми і мають за межами України контрольовані компанії, тобто вони повністю впливають на прийняття рішення, бо володіють стовідсотково ними і отримують там пасивні доходи, тобто це точно з чого треба платити податки в Україні, тепер за неподання або несвоєчасне подання звітів по таких компаніях ми не будемо нараховувати їм штрафи.

Скажіть, будь ласка, а на сьогоднішній день 9 мільярдів гривень нараховано штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у 22-му році українським платникам ПДВ – це чесно? Тобто звичайному платнику 9 мільярдів штрафів, а людині спроможній…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію… Комітет, позиція комітету.

 

12:24:21

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, мова йде про підтримку наших співгромадян, які виїхали за кордон, відкрили там невеликі компанії і повинні за нашим законом звітувати про те, що вони їх відкрили. Ми не звільняємо їх від обов'язку, але звільняємо від штрафів. Ці люди повинні повернутися в Україну і саме на це спрямована ця поправка. Прошу підтримати зеленою.

Дякую.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ніни Петрівни Южаніної підтвердити правку номер 147 авторства народних депутатів членів комітету. Прошу голосувати.

 

12:25:05

За-232

Рішення прийнято. Правка врахована.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Можемо переходити до голосування за закон в цілому?

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 10168-2: проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту деяких товарів. Прошу голосувати.

 

12:25:52

За-236

Рішення прийнято. Закон увалено в цілому.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Переходимо відразу до наступного законопроекту. Він пов'язаний. Реєстраційний номер 10169-2, проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо вдосконалення здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту деяких товарів.

Можемо переходити до голосування?

Переходимо до…

Ніна Петрівна, будь ласка. У вас на врахування?

 

12:26:20

ЮЖАНІНА Н.П.

Замість моїх поправок на врахування я буквально 2 хвилиночки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дві хвилини – Южаніна. І будемо голосувати. Будь ласка, спочатку.

 

12:26:30

ЮЖАНІНА Н.П.

Я просто не можу погодитися з цією брехнею, яка лунає в залі і яка купує ваші голоси. Щойно проголосований проект закону вперше, ми перша країна, яка обмежила своїх експортерів, бо не навчилися через систему контролюючих органів боротися з чорними схемами по зерну. Вам не соромно самим?

Тобто ми фізично, зараз переходячи  в Митний кодекс, говоримо, що якщо ви не підете по оцій процедурі щойно проголосованій по внесеним змінам до Податкового кодексу, ви не зможете фізично експортувати продукцію.

Подивіться, будь ласка, на цифри. Підніміть Держстат, що зараз відбувається, які зараз світові ціни на наші зернові і скільки у нас компаній зараз у збитках. Ви що зробили для того, щоб компанії налагодили свою логістику? Нічого. У той час, коли ви з "зернового коридору" брали корупційну ренту, в цей час хтось навчився вивозити іншими шляхами, ви зараз зупиняєте їх, вам здається, що таким чином ви щось поборете. Не буде експортної виручки, ви погіршите умови і багатьох зупините навіть в тих роботах літніх, які вони зараз проводять, аграрії.

Мені здається, те, що ви напряму зараз забороняєте без зареєстрованої податкової накладної здійснювати експорт, це уже мало би викликати у вас настороження. Чи є хоч один в одній країні такий механізм? Немає. Тому я категорично проти таких підходів. Давайте починати з того, що ми можемо зробити і не примушувати підлаштовуватися під ваші побажання аграрних виробників.

Прошу не підтримувати Митний кодекс, внесення змін у Митний кодекс, бо це суперечить взагалі здоровому глузду, який...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Одна хвилина, Артур Герасимов, будь ласка.

Потім Юлія Володимирівна 5 хвилин. І будемо голосувати.

 

12:28:42

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, я б хотів зараз до вас звернутися, до представників всіх фракцій і груп. Чи знаєте ви, що в деякі місяці зараз частка сільськогосподарської і пов'язаної з нею продукції в українському експорті інколи досягає 60 відсотків. І таким чином, якщо зараз не підтримувати, а навпаки заважати нашому сільському господарству, то це напряму, підкреслюю, напряму, бо від експорту ми отримуємо гроші, впливає на нашу обороноздатність. Просто я хочу, щоб коли ви будете голосувати, ви потім не казали, що ви не чули ці цифри, що ви не знали, що це впливає на надходження грошей в державний бюджет, з яких сплачуються зарплати наших військових. Це я хотів вам сказати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.

 

12:29:40

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, безумовно, "чорний" аграрний ринок і "чорні" експортери зерна дуже потужні і ми знаємо про це, але ніколи не могли уявити, що настільки потужна підтримка у них є у Верховній Раді. І так, дійсно, ми підтримуємо експорт, і повинні підтримувати експорт, і будемо це робити, але ніколи не будемо підтримувати тих експортерів, які, крадучи гроші у держави, що воює, вивозять за кордон зерно, не повертаючи валютної виручки цій же державі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Юлія Володимирівна Тимошенко – 5 хвилин.

 

12:30:21

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, насправді я думаю, що в кожній країні, в кожній країні є проблеми і з поверненням валютної виручки, і з тим, щоб "чорним" чином не вивозилися експортні товари, але ніхто в світі не бореться такими інструментами, які масово для всіх експортерів ускладнюють процес торгівлі. І ще раз підкреслюю, що ці обмежувальні і додаткові фінансові навантаження, і обмежувальні заходи, вони призводять в кінці кінців до того, що ми будемо зменшувати обсяг експорту, розумієте. Замість того, щоб проконтролювати якісь відхилення від норми, дійсно, щоб почали працювати правильно і митні служби, і податкові, ми зараз для всіх експортерів вводимо абсолютно драконівські методи, по суті, стріляючи самим собі просто в скроню. Навіщо?

Кожна країна, коли підписує певні домовленості з Світовою організацією торгівлі, вибачте, обдираючи кулаки до крові, вибиває для своїх експортерів зелену вулицю, то це суть переговорних процесів. Коли ми ставали членами СОТ, коли ми підписували Угоду про асоціацію з ЄС, ви розумієте, що ми виривали кожний елемент свободи експорту, а зараз ми самі   для себе створюємо не просто обмеження для своїх експортерів, а іноді і заборонні речі. І ви очікуєте, що ви від цього отримаєте більше валютної виручки? Ви очікуєте, що якісь посередники, які будуть скуповувати на внутрішньому ринку і будуть продавати за реальну ринкову світову ціну, будуть якісь відкати робити? Ну, не можна на цьому будувати політику держави. Не можна на монополізмі експортному будувати політику держави.

Саме головне, що є в аграрному секторі, це як квітку виростити кожне аграрне підприємство, дати можливість просто їй набратися сил, прокредитувати, дати можливість виростити врожай і продати за самими високими, самими ринковими цінами. А те, що ми зараз створюємо, ми по суті дискримінуємо своїх власних аграріїв. Невже таким чином держава продовжує боротися за те, щоб український аграрій відмовлявся від своєї землі на користь тих, хто сьогодні буде по 10 тисяч гектарів скуповувати? Ви просто багато малих і середніх підприємств доведете до банкрутства.

І тому законопроект 10169-2 про зміни до Митного кодексу, там взагалі безумні норми. Безумні! І тому, я не знаю, шукати якусь інтелектуальність у цьому залі дуже важко. Шукати якусь адекватну оцінку законопроектів, хоча б рівняючись на досвід країн Європейського Союзу та й всього світу, дуже важко. Тут працює якась, я не знаю, якийсь стадний рефлекс, коли кнопку тиснуть, не розуміючи про наслідки. А потім, як в гральному бізнесі, посипають голову попелом і щось поправляють. І так само з багатьма податками, ви знаєте. І так само міністерства, то ліквідуються, то поновлюються, то об'єднуються, то роз'єднуються.

Дорогі друзі, я просто закликаю якийсь здоровий глузд повернути в цей зал, повернути слідування якимось нормальним стандартам, правилам досвіду країн, які підтримують своїх виробників. Ну, не можна так діяти проти самих себе. І тому наша команда, безумовно, буде голосувати проти цього законопроекту. Ми не підтримуємо такі речі. Ми, навпаки, вважаємо, щоб аграріям ми зробили всі можливі системи сприяння підтримки експорту всіх навіть тих, хто працює сьогодні на пільгових моделях, які не сплачують ПДВ сьогодні за законом. Щоб всі працювали на рівних. Щоб у нас не було чорних і білих, от за що ми.

Дякую дуже. Ми голосувати за це не будемо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович Железняк – 2 хвилини, і будемо голосувати замість підтвердження.

 

12:35:14

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, я виступлю в підтримку законопроекту. Давайте я поясню, чому ми зараз його розглядаємо, пробачте, не в вакуумі. Як відбувається зараз. У нас достатньо вузький коридор експорту. Якщо хтось експортує "чорне" зерно, він не тільки не повертає валютну виручку, він не тільки не платить податку, він забирає місце у компанії, яка платить податки і повертає валютну виручку. Саме тому з'явилось спочатку, виглядало воно як адекватна ініціатива, а потім ми вже в розслідуванні "Громадського" побачили як це насправді, історія з обмеженням всього експорту. І зараз, я тут підтверджую слова голови комітету, бізнес попросив врегулювати це законом. Не рішенням Одеської ОДА, не передаючи це в корупційні руки Одеського БЕБ, не покладаючись на митників, а врегулювати це законом.

Якщо б ми з вами розглядали би цю ініціативу в вакуумі або хоча б в мирний час, багато з цих аргументів вони б мали би, напевно, якусь приналежність до реалій. А так ви, залишаючи ситуацію як є, штовхаєте бізнес на те, що він буде домовлятися і з головою ОДА, і з БЕБ, і з СБУ, і з іншими правоохоронцями. Замість цього ми впроваджуємо нормальну, зрозумілу систему, по якій, якщо ти чесний бізнес, якщо ти заплатив податки, якщо ти повертаєш валютну виручку і ти спокійно, безперешкодно експортуєш. Якщо ні, то ну, пробач, заплати податки.

І прибравши корупційну правку 32 в минулому законі, ми зараз підтримали ту редакцію, за яку виступає бізнес. Тому я закликаю колег і цей законопроект проголосувати – це справді нормальне врегулювання процесу, точно краще, ніж передавати бізнес в руки правоохоронців.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування за законопроект.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 10169-2: проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо вдосконалення здійснення зовнішньоекономічних операцій   з експорту деяких товарів.

Прошу голосувати.  

 

12:38:00

За-235

Рішення прийнято. Закон  ухвалено в цілому.

По фракціям покажіть, будь ласка.

Переходимо до наступного питання порядку денного, без обговорення воно, тому не розходьтеся, будь ласка. 

Проект Закону за реєстраційним номером 10409 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо уточнення повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту та інших державних органів у сфері захисту критичної інфраструктури. 

Пропоную включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

12:38:47

За-269

Рішення прийнято. 

Пропоную прийняти за основу з доопрацюванням… В мене написано без обговорення. З обговоренням? Без обговорення.

Пропоную прийняти за  основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 законопроект за реєстраційним номером 10409: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо уточнення повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту та інших державних органів у сфері захисту критичної інфраструктури. Прошу голосувати.

 

12:39:51

За-274

Рішення прийнято. Законопроект ухвалено в першому читанні за основу.

Наступний законопроект за реєстраційним номером 10143: проект Закону про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації.

Зараз, секундочку. Вибачте, ми пропустили два законопроекти.

Інший законопроект 11017: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо надання окремих адміністративних послуг громадянам України, у тому числі за кордоном. Пропоную включити це питання до порядку денного сесії.

 

12:41:17

За-259

Рішення прийнято.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

12:41:36

За-233

Рішення прийнято.

Треба обговорення? Треба. Добре.

Тоді для доповіді запрошую голову комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Андрія Вікторовича Задорожного, будь ласка. Від авторів та від комітету чотири хвилини дайте.

 

12:42:00

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Шановні колеги,  шановна президія! Я думаю, що під час підготовки  і розробки цього законопроекту ми всі зрозуміли наскільки він, як такий важливий з огляду на те, що кількість наших громадян вкотре опинилися за кордоном після початку повномасштабного вторгнення досить велика. І намагання отримати адміністративні послуги за кордоном повністю перевантажують наші консульські заклади, створюються черги і це треба в якийсь спосіб вирішувати, а саме ДП "Документ", котре надавало такі послуги, діяло за кордоном на основі експерименту, котрий почався в 2022 році і ось в червні витікає термін дії цього експерименту, тому треба, щось з цим робити. Ми ж розуміємо, що не можемо дати можливість дати нашим громадянам потерпати від незручностей.

Також цей законопроект встановлює новелу певну, безстроковий термін дії паспорта громадянина України у формі картки для осіб, які досягли 65 років.

Тобто досить прогресивний і потрібний законопроект. Він підтримується: Державною міграційною службою України, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством економіки, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово-окупованих територій, Міністерством цифрової трансформації, Мінсоцполітики, ДПС України. І, до речі, авторами законопроекту є представники "Слуги народу", "Європейської солідарності"  та "Відновлення України".

Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України законопроект №11017 включити до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради  дев'ятого скликання та за наслідками розгляду прийняти за основу та в цілому.

Дякую.

Прошу підтримки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

"Європейська солідарність", Павленко Ростислав.

 

12:44:54

ПАВЛЕНКО Р.М. Дякую.

Прошу передати слово Софії Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Софія Федина.

Будь ласка, Софія Романівна.

 

12:45:03

ФЕДИНА С.Р.

"Європейська солідарність" буде підтримувати цей законопроект, оскільки він порушує цілу низку надзвичайно важливих питань щодо надання адміністративних послуг для громадян України, і в Україні, і за кордоном. Але в цьому контексті хотілось би нагадати кілька моментів. А що там у нас з обмеженням консульських послуг? Тому що, коли був здійснений цей абсолютно незаконний акт заступника міністра закордонних справ, обмежили надання консульських послуг, зокрема, і надання виробництву документів не тільки для чоловіків, але для жінок і для дітей. Із тим всім стикнулися, зокрема, родини героїв Небесної Сотні, для яких склалася абсолютно дика ситуація, що немає документів поїхати в Україну, немає можливості повернутися з України, оскільки дітям (хлопцям) 18 років заборонено вже потім виїхати з України навіть, якщо вони не підлягають мобілізації, оскільки це діти героїв Небесної Сотні. Але, що більше, склалася ситуація, коли дитина героя Небесної Сотні у 18 років прийшла в ТЦК, щоб поновити свої дані, то йому дали відстрочку на пів року – притому, що у нас мобілізація з 25 років. До речі, в цьому контексті є абсолютно дурнувата постанова Кабміну, зокрема, в контексті, кому з студентів можна виїжджати з України, бо там обмежили можливості виїхати з України студентам тільки віком 18-22 роки поза тим, що мобілізація з 25 років. Але також, що вони не можуть виїхати більше ніж один семестр, я взагалі не розумію, яким чином от приймаються окремі рішення, а потім воно все виходить через не туди, тому що що урядовці, що депутати не читають законопроектів, не читають текстів постанов. І в результаті виходять такі правові колізії, від яких дуже страждають…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  "Слуга народу", будь ласка, Заремський.

 

12:47:13

ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.

Прохання передати слово Андрію Задорожному.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Андрій Задорожний.

 

12:47:21

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Колеги, прошу все ж таки зважити на те, що нам дуже потрібно вирішення питання про надання окремих адміністративних послуг саме нашим громадянам за кордоном. Це дуже важливо на сьогоднішній день. Звичайно, є певні помилки, напевно, певні листи якось впливали на те, що громадяни не отримували відповідних послуг, але по великому рахунку, це і буде вирішення тих самих проблем. І ми набагато ширший обсяг цих послуг зможемо надати як держава тим громадянам, котрі потребують цих послуг, отримують паспорт громадянина України, отримують паспорт громадянина України для виїзду за кордон в набагато більшій кількості локацій, ніж на сьогоднішній день. Бо консульська служба, по великому рахунку, не справляється з тими завданнями, котрі на неї покладені. Величезні черги стоять там і люди не отримують базових послуг з цього приводу.

Так що прошу підтримати і буду дуже вдячний. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Голос", будь ласка, Клименко Юлія? Будь ласка, Юлія Клименко.

 

12:48:47

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Шановні колеги, це верх цинізму, коли Міністерство зовнішніх справ з одної сторони забороняє видачу паспортів і документів нашим громадянам за кордоном, посилаючись на законопроект, який ще не почав діяти, а буде починатися з 18 травня, обмежуючи фактично конституційні права наших громадян. Це верх цинізму, коли в нас не призначено 50 відсотків послів за кордоном, коли в багатьох посольствах і консульствах відсутні співробітники, коли, наприклад, в Канаді взагалі не видаються паспорти українцям, не дивлячись на те, що там знаходиться величезна українська громада.

Скажіть, будь ласка, навіщо ви робите таких хаос в наданні послуг, публічних послуг? Безумовно, ми будемо підтримувати в першому читанні цей законопроект. Але цей законопроект нічого не вирішить в ситуації, коли МЗС не виконує свої базові функції, не призначає, а також президентська вертикаль не призначає послів, не призначає консулів, не розширює надання публічних послуг через державні інструменти. У нас в кінці кінців є ЦНАПи, які можна зробити за кордоном. А також абсолютно порушуючи законодавство і конституційні права громадян, залишає їх за кордоном – 6 мільйонів, які виїхали з 2022 року, і 5 мільйонів, які виїхали до цього, тому що Україна не може їм надати робочі місця. Наші гастарбайтери, які завжди нам передавали 15-17 мільярдів доларів в наш бюджет. У нас інколи допомога від  гастарбайтерів перевищувала в 10 раз допомогу міжнародних партнерів.

Скажіть, за що ви так ненавидите власних громадян? Чому ви подаєте, чому ви так ставитеся до українців, які можуть стати нашою рушійною силою після закінчення війни? Чому ви абсолютно ігноруєте їх права і обов'язки? Що ви хочете, щоб українці здали громадянство..?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина", будь ласка, Кабаченко.

 

12:50:57

КАБАЧЕНКО В.В. Крульку Івану Івановичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Крулько Іван Іванович, будь ласка.

 

12:51:06

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина".

Безумовно цей законопроект  треба підтримувати в першому читанні,  бо, по суті, цей експеримент уже працює, але у вигляді експерименту. А зараз ми на рівні закону встановимо правила, по яким розширяться можливості для громадян України, які в тому числі перебувають  за кордоном, для того щоб мати можливість оформлювати паспорти громадян України і паспорти для виїзду за кордон. Тому це є правильна річ. Це зменшить навантаження на консульства. Це зменшить черги. І це для тої багатомільйонної української громади, яка вимушено перебуває за кордоном через російську агресію проти України, трошечки зробить їм полегшення. Але в той же час я вважаю, що до другого читання цей законопроект потребуватиме доопрацювання і ми як фракція "Батьківщина" будемо подавати до нього поправки.

Але для всієї держави зараз надзвичайно важливо розробити чітку програму, щоби наші громадяни поверталися з-за кордону на Батьківщину, бо немає нічого важливішого і більш цінного ресурсу ніж людський ресурс. Це люди, які здебільшого молодого віку, які можуть створювати бізнес, які можуть робити додану вартість, платити податки тут в Україні і піднімати економіку нашої держави, а не економіку інших країн. Тому наше завдання як України, щоб всі українці повернулися до Батьківщини, працювали тут, їм були створені належні умови і були вмотивовані повертатися додому.

Ми як фракція "Батьківщина" вважаємо, що ключовою задачею для нас усіх, особливо в повоєнній Україні, буде боротися за людський ресурс, за те, хто здатен піднімати Україну з колін. В першому читанні ми голосуємо за цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прохання запросити депутатів до зали, будемо переходити до голосування. Одна хвилина Білозір, "Довіра", і будемо голосувати.

 

12:53:23

БІЛОЗІР Л.М.

Колеги, дійсно, в першому читанні пропоную підтримати цей законопроект, але хочу підняти ще одну проблему, пов'язану з ДП "Документ".  Це державне підприємство, яке в сфері ДМС України і, на жаль, є системним порушником законодавства про адміністративні послуги, адже в Україні це ДП незаконно бере з кожної послуги 540 гривень, а за кордоном від 80 до 100 євро. І тут порушуються три норми Закону "Про адміністративні послуги". В той же час ми маємо такі розцінки в громадах, в ЦНАПах, коли деякі послуги коштують 50 копійок, 34 копійки. І я тепер розумію, хто блокує цей Закон про адмінзбір, тому що взагалі-то ви маєте розуміти, що це порушує взагалі Конституцію України. Збори має визначати Верховна Рада України. Тому я закликаю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування.

Шановні колеги, ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект за реєстраційним номером 11017: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо надання окремих адміністративних послуг громадянам України, у тому числі за кордоном. Прошу голосувати.

 

12:55:07

За-254

Рішення прийнято.

Є пропозиція прийняти в цілому. Немає заперечень?

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 11017: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо надання окремих адміністративних послуг громадянам України, у тому числі за кордоном. Прошу голосувати.

 

12:55:46

За-236

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Наступний законопроект за реєстраційним номером 9585: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

12:56:20

За-231

Рішення прийнято.

Два – за, два – проти?

Запрошую для доповіді заступника міністра внутрішніх справ України Павліченко Катерину Володимирівну. Будь ласка.

 

12:56:49

ПАВЛІЧЕНКО К.В.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, вашій увазі пропонується розглянути урядовий проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які зокрема беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності нашої держави (реєстраційний номер 9585).

Метою проекту є законодавче врегулювання прав іноземців та осіб без громадянства, які захищають територіальну цілісність України, а також членів їх сімей на отримання посвідок на тимчасове проживання, дозволів не еміграцію або набуття громадянства України.

Зокрема даним законопроектом передбачається, пропонується, по-перше, надати можливість отримання дозволів на еміграцію або набуття громадянства України саме на підставі паспортних документів, строк дії яких закінчився.

По-друге, надати право на отримання посвідки на тимчасове проживання членам сім'ї осіб, які уклали контракт про проходження служби в Силах оборони України.

І по-третє, дозволити особам, які набули громадянства України під час воєнного стану і подали зобов'язання про складання іспитів з основ Конституції, історії України, на рівень володіння державною мовою, проходять військову службу за контрактом, виконати вказане зобов'язання протягом двох років з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Прийняття зазначеного проекту закону, на нашу думку, сприятиме утвердженню принципу справедливості в частині реалізації міжнародної міграційної політики відносно осіб, які захищають суверенітет, територіальну цілісність, незалежність нашої держави. Тому просимо підтримати даний законопроект. В разі наявності зауважень чи пропозицій...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Катерино Володимирівно, займайте, будь ласка, своє місце.

Для співдоповіді від комітету запрошується голова Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Задорожний Андрій Вікторович.

 

12:59:14

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Шановні колеги, хотів би наголосити, що це довгоочікуваний законопроект, котрий неодноразово був підтриманий і на погоджувальних радах, але до нього якось не доходило. По великому рахунку це борг держави Україна перед тими людьми, котрі приїхали, взяли зброю до рук і захищають нашу територіальну цілісність і свободу. Тому це довгоочікуване питання. Вони не можуть уже певний час легалізуватися практично на території України, оскільки консульські установи держав-агресорів закрилися і вони не можуть ні вийти з громадянства, ні заявити про це, ні отримати нові документи. Тому важливий законопроект. Прошу всіх підтримати. Підтримати. Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді прийняти вказаний проект закону за основу.

Дякую дуже за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти. Будь ласка, "Слуга народу", Бакумов Олександр Сергійович.

 

13:01:00

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, добрий день. Я хотів би закцентувати вашу увагу на цьому законопроекті, назва його – проект Закону про внесення змін до деяких законів щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України. В цілому в проекті закону є слушні речі, які варто підтримати, які заслуговують підтримку в першому читанні. Але до чого тут встановлення додаткових підстав для втрати громадянства України? Кому це? Тобто уряд сьогодні подає законодавчу ініціативу, яка протирічить  політиці Президента України щодо біпатризму, щодо можливості наявності двох громадянств – громадянства України і громадянства, наприклад, країни Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки. Незрозуміла позиція щодо того, що зараз у Конституційному Суді розглядається питання про тлумачення статті 4 Конституції України щодо єдиного громадянства в державі. А уряд запропоновує нам такі ініціативи і шкурнячок тут, чи незрозумілу річ, закладає, створюючи вже потенційний конфлікт, який зараз перебуває на розгляді в Конституційному Суді.

Я до голови профільного комітету і до членів цього комітету. Можливо, і варто зараз цей урядовий проект підтримати. Але те, що робиться от так, в таких законодавчих ініціативах, до нормальних, позитивних і продуктивних речей не призведе.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

"Європейська солідарність", Бондар.

 

13:02:43

БОНДАР М.Л.

Прошу передати слово Софії Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Софія Федина. Будь ласка, Софіє Романівно.

 

13:02:52

ФЕДИНА С.Р.

Сама ідея законопроекту є правильною і, направду, її очікують дуже багато добровольців із інших країн, які сьогодні в рамках різних формувань захищають Українську державу. Проте мушу зауважити, що поряд з тим,  що сказав колега переді мною, дуже багато в цьому законопроекті положень, які не є чіткими і зрозумілими. Вони допускають різні інтерпретації і в результаті виходять... вони порушують принцип правової визначеності і в результаті доходить до величезних колізій і незрозумілості, що і як трактувати в цьому законопроекті. Тому просимо уряд попрацювати із комітетом і забрати ці ганебні положення, зокрема ті, які були згадані колегою Бакумовим.

Але хотіла би також наголосити, що ми маємо зараз критичну ситуацію з іноземними добровольцями, які навіть в рамках Іноземного легіону воюють, тому що багато з них змушені були повернутися додому, оскільки їм не продовжили права перебування в Україні. Ви шукаєте серед ув'язнених, ви тут розказуєте про ухилянтів українців, але чому відправляти додому тих, хто сьогодні із закордонних наших громадян допомагає Україні боронитися від московської агресії.

І також я хотіла б наголосити щодо неприйнятності роботи багатьох наших державних інституцій.

Ситуація. Громадянин московської федерації з 14-го року захищає Україну, під час повномасштабки знов пішов захищати Україну. Жінка, діти виїхали до Швеції і тікають від війни. І жінку, і дітей депортує Швеція до московської федерації, бо щось там закінчилося у них з документами, а українське посольство сказало, що то не їхня справа, вони не збираються в те все втручатися. Хоча чоловік на території України згідно з контрактом захищає українську державу. І наші відомства дуже часто не звертають увагу на те, що вони мають втручатися і мають оперативно відпрацьовувати ті чи інші речі. Тому би хотілося більше відповідальності від державних структур.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Довіра", Лариса Миколаївна Білозір, будь ласка.

 

13:05:10

БІЛОЗІР Л.М.

Шановні колеги, по-перше, хочу подякувати першому віцеспікеру і віцеспікерці і кожній депутатській групі і фракції за те, що підтримали винесення цього законопроекту на порядок денний. Урядовий проект, чому він лежить пів року, а насправді цей закон треба було приймати ще на початку повномасштабного вторгнення. Ми вже на десятому році війни, і сьогодні добровольці-іноземці, які стали на захист нашої країни просто безправні бомжі, вибачте. Вони мало того, що не мають ніяких соціальних виплат, їхні родини не отримують по смерті виплат. Вони не мають виплат по пораненню. Мало того, особливо ті, які з Білорусі, з Росії, з Казахстану, вони можуть отримати строки вдома, і взагалі навіть смертна кара передбачена. І от на десятому році війни до мене зверталися на протязі там трьох років вже добровольці, люди які підписали контракт з ЗСУ, казахи, узбеки, і вони (ми просто роками цим займаємося) не можуть отримати громадянство, бо у нас прописано дуже чітко, закінчилась дія паспорту, вертайся додому і його поновлять. Ну куди в Росію, з якою у нас війна, може доброволець повернутися? Куди в Казахстан, коли його посадять на десять років?

До мене звернувся там один з, такий кейс, Жасулан, ми з ним підготували 20 звернень. І все впирається у відсутність законодавчого регулювання.

Так що я вас дуже прошу підтримати в першому читанні, доопрацювати для того, щоб ті люди, які стали на захист України, їхні родини були захищені.

Ще один кейс наведу. Звернулася дружина загиблого громадянина Узбекистану і вона не може, вже другий рік перевіряють її документи, не може отримати  громадянство. Або той самий  Жасулан, казах, який  має тут дружину, який має тут дітей, живе тут з 2018 року, захищає Україну з початку повномасштабного вторгнення, має дуже багато нагород від  Президента…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.     

 "Батьківщина", Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

13:07:24

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк,  "Батьківщина".

Шановний пане головуючий, президія, колеги, насамперед хочу сказати, що законодавчого врегулювання отримання посвідки тимчасового перебування або громадянства очікують тисячі громадян, особливо тих, які захищають нашу державу на рівні з громадянами України. І, насправді, потрібно було ще 2 роки назад негайно врегулювати цю проблему.

Те, що є певні запитання до техніки написання цього законопроекту – це однозначно. Але не повинні люди, які очікують вирішення своєї долі, страждати із-за того, що хтось нефахово підготував проект до першого читання.

Військовослужбовці різних держав звертаються до нас як до  законодавців, що вони хочуть стати громадянами України, вони вже ними є де-факто, коли захищають державу Україна і сьогодні немає законодавчого регулювання.

До другого читання потрібно буде  попрацювати і тут питання велике до МВС, до Міграційної служби, щоб вони нарешті подали, виходячи з конкретних звернень громадян, що потрібно чіткіше виписати, ніж це запропоновано. Там стосується людей, які захищають нашу державу і є особами без громадянства або мають посвідки, які закінчилися. Це стосується і дітей, які мають право стати громадянами України. Це тих, які вийшли з громадянства або подали заяви громадянства Білорусі, Росії і інших держав. Потрібно підтримати в першому читанні, а до другого спільно доопрацювати цей документ.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дирдін з мотивів. Ні? Окей.

Переходимо до голосування, шановні колеги.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект за реєстраційним номером 9585: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України. Прошу голосувати.

 

13:10:13

За-263

Рішення прийнято.

Наступний законопроект за реєстраційним номером 10143: проект Закону про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

13:10:53

За-224

Рішення прийнято.

Для доповіді запрошується заступник голови комітету, голова підкомітету з питань економічного розвитку Мовчан Олексій Васильович, будь ласка. Від комітету теж ви? Будь ласка.

Чи буде представник Комітету євроінтеграції виступати з цього законопроекту? Не бачу бажаючих. Добре.

Будь ласка, Олексій Мовчан.

 

13:11:17

МОВЧАН О.В.

Доброго дня, шановні колеги! Законопроект про внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства та інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження превентивної реструктуризації. Дуже важливий для нашого європейського майбутнього.

Шановні колеги, цей законопроект є частиною DPL Світового банку. DPL Світового банку – це півтора мільярди доларів вже в цьому році для нашого державного бюджету. Цей законопроект є частиною Ukraine Facility, який вже впроваджується нашим урядом.

Що таке превентивна реструктуризація? Для бізнесу, який має проблеми із  ліквідністю, який має проблеми під час війни, які очевидні, це, як сімейний лікар, це ще не стаціонар, не хірург, а просто такий собі санаторій. Превентивна реструктуризація вводиться для того, щоб зберегти бізнес від банкрутства, тому що більшість підприємств в процедурі банкрутства закінчуються в ліквідації, тобто їх просто ліквідують, ріжуть і продають з молотка.

Цей законопроект націлений на те, щоб зберегти діючі робочі місця, щоб зберегти підприємство, якщо підприємство зазнало певної кризи під час війни. Превентивна реструктуризація вводиться на 4 місяці без мораторію на виконавче стягнення, але із певними обмеженнями і також не може бути відкрито провадження у справі про банкрутство, зупиняється нарахування штрафних санкцій і процентів.

Наразі директиву про врегулювання питань реструктуризації вже ратифікували, вже імплементували кілька країн, зокрема, Німеччина, Австрія, Франція, Нідерланди, Бельгія, Італія, Іспанія та Люксембург.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Додайте ще дві хвилини від комітету.

 

13:13:27

МОВЧАН О.В.

Законопроект був розглянутий на засіданні Комітету з питань економічного розвитку, законопроект №10143. І комітет рекомендував Верховній Раді включити його до порядку денного сесії Верховної Ради,  та за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу, скоротивши строк подання пропозицій та поправок суб'єктів права законодавчої ініціативи наполовину.

Також відповідно до частини першої статті 116 Регламенту під час розгляду даного законопроекту зазначаємо про необхідність внесення пропозицій і поправок щодо виправлень, уточнень, усунення помилок та суперечності у тексті законопроекту.

Шановні колеги, я прошу всіх повернутися на свої місця і підтримати в першому читанні законопроект, який важливий для нашої європейської інтеграції.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Будь ласка, "Слуга народу" Чорний Дмитро Сергійович.

Мовчану?

 

13:14:51

ЧОРНИЙ Д.С.

Прошу  передати слово Олексію Мовчану.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Мовчан, будь ласка.

 

13:15:01

МОВЧАН О.В.

Шановні колеги, законопроект і процедура превентивної реструктуризації є сучасною технологією в процедурі банкрутства. Це такий собі 15 IPhone для багатьох юрисдикцій, він ще не в усіх є, але багато, хто його хоче, я сказав про це під час свого попереднього виступу.  Ми з вами, шановні колеги, випереджаємо певні тренди і імплементуємо європейське сучасне законодавство в національне законодавство. Це дуже яскравий і якісний крок назустріч європейському майбутньому України, і якісне сприйняття нас як парламенту, який відповідально ставиться до взятих на себе обов'язків.

Шановні колеги, ще раз дуже прошу вас підтримати за основу цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність" Фріз Ірина Василівна.

 

13:15:54

ФРІЗ І.В.

Прошу передати слово Степану Івановичу Кубіву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Степан Іванович Кубів, будь ласка.

 

13:16:04

КУБІВ С.І.

Шановна президія, шановні колеги! Даний законопроект є дуже важливий. Це уніфікація українських правил з недопущення банкрутства і реструктуризації заборгованості з європейськими правилами.

Друге. Це здешевлення процедури превентивної реструктуризації порівняно з процедурою банкрутства.

Третя позиція – це стрімке скорочення строків надання бізнесу другого шансу процедури превентивної реструктуризації описується ряд правил і поетапних операційних рішень. Саме концепція повинна містити інформацію про боржника, фінансовий стан і всі інші показники важливі згідно того закону і процедури, яку ми зараз приймаємо.

Після звернення боржника до суду та відкриття процедури превентивної реструктуризації стосовно нього не може бути відкрито провадження у справі про банкрутство за заявою залученого кредитора. І припиняється нарахування штрафів, що є дуже важливим, й інші фінансові санкції не можуть бути застосовані абсолютно. Крім того, заявою боржника господарським судом можуть бути вжиті заходи правил такі як заборона примусового стягнення з боржника коштів чи майна.

Разом з тим хочу сказати, що цей законопроект пропонує в частині вдосконалення Кодексу України з процедур банкрутства, запобігання банкрутства превентивної процедури відповідно до основних принципів Директиви ЄС 2019/1023 і внесені похідні редакційні зміни. Разом з тим змінює законодавство і окремі статті більше 20 законів України. Поняття санкції доцільно чіткіше відмежувати від…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Відновлення", Мороз.

 

13:18:16

МОРОЗ В.В.

Передайте, будь ласка, Бурмічу Анатолію Петровичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бурміч Анатолій Петрович, будь ласка.

 

13:18:22

БУРМІЧ А.П.

Шановна президія, шановні колеги, зазначений закон дуже важливий сьогодні для України. Крім тих бід, які сьогодні у нас є, а це війна і корупція, до речі, вони багато в чому і породили третю проблему – це проблеми функціонування бізнесу, який сьогодні дуже важливий для країни і щодо податків і робочих місць, і виживання взагалі України. Зазначений законопроект дає процедуру зменшення ризиків банкрутства бізнесу. Він допомагає по багатьох питаннях: це і додаткові збори кредиторів, це і введення адміністратора.

Сьогодні держава в нинішніх умовах зробити повинна все для того, щоб допомогти бізнесу. Сьогодні цей закон дуже необхідний. Тому група "Відновлення України" вітає цей закон, авторів також і ми будемо голосувати "за".

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо.

Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка, "Батьківщина". І будемо переходити до голосування.

 

13:19:32

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина".

Шановний головуючий, президія, колеги, насправді цей законопроект за номером 10143 – це один із кроків гармонізації українського законодавства до законодавства Європейського Союзу. Прошу підтримати його у першому читанні. Фракція "Батьківщина" буде голосувати "за" і до другого допрацьовувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування, шановні колеги.

А, і Железняк хотів 1 хвилину. Ярослав Іванович, ви є? Хвилина вам треба? Железняк, ви хотіли одну хвилину.

 

13:20:10

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Дякую, пане головуючий.

Шановні колеги, мені сподобалась алегорія з 15 Афоном, але знайду більш, напевно, не таку переконливу, але важливу. Це одна із важливих рекомендацій і по Світовому банку і Ukraine Facility. Це справді необхідні зміни, справді ті, які у нас ідуть попереду багатьох законодавств.

Тому прошу проголосувати за цей законопроект, хоча б його пропустити в першому читанні, це справді важливі зміни. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до голосування. Шановні колеги, пропоную прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 законопроект  з  реєстраційний номером 10143: проект Закону про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації. Законопроект євроінтеграційний з переліку "В".

Прошу голосувати.

 

13:21:35

За-269

Рішення прийнято.

Пропоную скоротити наполовину строки подачі правок і пропозицій для підготовки до другого читання. Прошу голосувати.

 

13:21:59

За-226

Рішення прийнято.

Рухаємося далі. Наступний законопроект теж євроінтеграційний з переліку "А". Проект Закону за реєстраційним номером 10249: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі. На виконання Стамбульської конвенції.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

13:22:47

За-215

Рішення прийнято. 215 – за.

Запрошую на доповідь заступницю міністра соціальної політики України Уляну Дмитрівну Токарєву. Прошу Апарат враховувати фемінітиви при написанні текстів.

 

13:23:27

ТОКАРЄВА У.Д.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, законопроект 10249 розроблений у відповідь на ратифіковану влітку 22-го року Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок, домашньому насильству з метою зміцнення національної системи реагування на домашнє насильство.

Законопроект важливий, тому що дозволить збільшити на рівні громади кількість уповноважених служб, які можуть надати допомогу постраждалим від насильства, також надати доступ до спеціалізованих послуг тим людям, які постраждали від насильства, пов'язаного з війною, в тому числі з (Нерозбірливо), а також закріпити зобов'язання проведення моніторингу та контролю надання допомоги.

Просимо підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Для співдоповіді запрошується голова підкомітету Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Тетяна Василівна Скрипка. Будь ласка.

Чи буде виступ від Комітету європейської інтеграції? Знову не бачу бажаючих. Добре.

 

13:24:17

СКРИПКА Т.В.

Шановні народні депутати, Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики розглянув законопроект 10249 на своєму засіданні 12 березня поточного року і, безумовно, підтримує основну ідею законопроекту, направлену на вдосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі у зв'язку із ратифікацією Стамбульської конвенції. Водночас окремі положення законопроекту викликають застереження. На думку комітету, є недопустимим пропозиція законопроекту щодо заміни функціонування державної установи "Кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей" на спеціалізовану "гарячу лінію" з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, зокрема сексуальному насильству, пов'язаному зі збройним конфліктом, та насильству стосовно дітей. Ми глибоко переконані, що питання забезпечення належного реагування на звернення громадян про факти торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей має вирішуватися шляхом більшої конкретизації і повноваженнях в законах, зокрема і функціоналу кол-центру. Тому ми це питання на комітеті розглянути і прийняли зняти його, виключити ці норми вже у першому читанні.

Також комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді за результатами розгляду прийняти законопроект 10249 за основу і з вилученням з його тексту положень щодо перейменування "Кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей", про що зазначено у висновку комітету…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Записуємося, будь ласка: два – за, два – проти.

Будь ласка, "Слуга народу", Циба Тетяна  Василівна.

 

13:26:57

ЦИБА Т.В. Прошу передати слово Марині Бардіній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Марина Бардіна.

 

13:27:06

БАРДІНА М.О.

Добрий день, шановні колеги! Насправді тематика протидії домашньому насильству об'єднує наш зал. І хоча питання таке сенситивне і складне, але приємно, що ми всі з вами спільної думки. Я закликаю вас проголосувати і цей законопроект. Дійсно, його ключова мета – це розмежувати повноваження між Міністерством соціальної політики і Держслужбою в частині опікування питаннями протидії домашньому насильству і гендерно зумовленому насильству. Ми розуміємо, що у зв'язку з ратифікацією Україною Конвенції Ради Європи з питань запобігання домашньому насильству, насильству над жінками, ми як країна рухаємося все більше до того, щоб система протидії, система надання соціальної допомоги була дуже чіткою, виваженою і правильно визначеною і постраждалі особи мали дійсно підтримку і розуміли, що вони не сам-на-сам з цією проблемою.

Національною поліцією все ще реєструється велика кількість проваджень, відкривається велика кількість кримінальних проваджень у зв'язку з домашнім насильством. Це для нас є правильний показник, тому що свідчить про те, що насильство не замовчується і не толерується нашим суспільством.

Даний законопроект покликаний також і працювати над питаннями збройної агресії в частині вчинення ворогом сексуального насильства відносно наших громадян. Ми знаємо, що в парламенті зареєстрований ще один законопроект, я маю надію, що ми його також з вами розглянемо і приймемо і будемо допомагати постраждалим особам від сексуального насильства також.

В законопроекті даному приділяється увага і дітям, зокрема пропонується нова служба, яка б підтримувала дітей, що постраждали від домашнього насильства, також безпосередня можливість для дітей звертатися на "гарячу лінію", я думаю, що вона пропонується Мінсоцполітики у зв'язку з тим, що "гаряча лінія" 15-47, про яку іде мова, про яку доповідав комітет, вона є робочою і такою, що дійсно має практику в питанні надання допомоги. Прошу вас голосувати за цей законопроект у вигляді...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

"Європейська солідарність", Бондар.

 

13:29:26

БОНДАР М.Л.

Дякую.

Прошу передати слово Миколі Княжицькому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Княжицький, будь ласка.

 

13:29:37

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л.

Дякую.

Загалом підтримую те, що говорила колега Скрипка, деякі негативи законопроекту, хоча загалом міжнародним зобов'язанням і Стамбульській конвенції він відповідає. Уряд фактично пропонує приховати свою бездіяльність шляхом внесення змін до закону і підміною одних понять іншими. У нас ще з 2017 року мала бути створена державна установа "Кол-центр з питань запобігання і протидії домашньому насильству" і натомість замість цього цю функцію виконує урядова "гаряча лінія" з питань протидії торгівлі людьми, домашньому насильству і насильству стосовно дітей на базі державної установи "Урядовий контактний центр". Така урядова "гаряча лінія" ніяким чином не підпорядковується центральним органам виконавчої влади, що формують та реалізовують державну політику в цій сфері, її функції зводяться, по суті, до приймання звернень громадян та передачу їх на розгляду у відповідні державні органи  відповідно до їх компетенцій щодо порушених питань. Саме тому ми і пропонували вилучити цю норму в комітеті.

Потребує конкретизації і використання поняття "сексуальне насильство, пов'язане зі збройним конфліктом", оскільки в законодавстві воно не визначається і незрозуміло, як воно буде застосовуватися на практиці. Норми щодо розлучення потребують узгодження з відповідними положеннями Цивільного кодексу. Зі інформацією віцепрем'єрки – міністерки  з питань євроінтеграції, цей законопроект є таким, що спрямований на виконання рекомендацій Європейської комісії, представлених у звіті про прогрес України в рамках пакета розширення  Європейського Союзу 23-го року. На жаль, робота уряду по підготовці законопроекту в черговий раз є проваленою, як і державна політика  щодо захисту дітей. Його треба було б на доопрацювання повернути. Але разом з тим, враховуючи, що законопроект є євроінтеграційним, можна його підтримати за основу, але обов'язково доопрацювати на базі комітету до другого читання.

Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

"Голос". Будь ласка, Інна Романівна Совсун.

 

13:31:40

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". У 2023 році Національна поліція України зареєструвала понад 291 тисячу фактів домашнього насильства –  це на 20 відсотків більше, ніж у 22-му році. Ця цифра не відображає усього масштабу трагедії, тому що, на превеликий жаль, у дуже багатьох випадках постраждалі, найчастіше це жінки та діти, але не тільки, чоловіки теж трапляються, не звертаються до правоохоронних органів, тому що вони бояться, тому що вони не знають, як захистити себе, тому що вони не впевнені, що їх захистить держава, поліція, соціальні органи. Тому, звичайно, будь-які кроки, які скеровані на те, аби надати кращий захист жертвам домашнього насильства, треба підтримувати і вітати.

Одна норма цього законопроекту, яку я хотіла б, щоб комітет уважно розглянув до другого читання, це норма, яка стосується чинної норми закону про заборону на розлучення під час вагітності та першого року життя дитини.

Якщо ви пам'ятаєте, ми вже голосували в першому читанні законопроект, який пропонував вилучити цю норму. Ця норма досі залишається чинною. Тепер уявіть, що чоловік і жінка перестали кохати один одного, але жінка вагітна, і ми півтора-два роки продовжуємо забороняти їм офіційно оформити розлучення. Друзі, це дикість у ХХІ столітті. Давайте це виправимо, давайте не прикриватись якимись патріархальними нормами з XVI століття про захист прав жінок.

Жінки потребують того захисту, про який вони просять. Можливість оформляти шлюб і розлучатися – це їхнє право. І ніхто не має права це право обмежувати. Тому я би сподівалася, щоб це право, ця норма була врегульована в підготовці до другого читання, аби ми визнали, що люди вільні кохати один одного і переставати кохати один одного без рішення Верховної Ради.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Не на всі процеси Верховна Рада дає добро.

Сергій Володимирович, будь ласка, Власенко, "Батьківщина". Потім Олена Костівна і будемо голосувати.

 

13:33:50

ВЛАСЕНКО С.В.

Шановні колеги, окрім тої великої кількості зауважень до цього законопроекту, про які говорили всі попередні виступаючі, я хочу звернути увагу на іще одну річ, яка, на мій погляд, є більш глобальною. Я хочу зацетувати зараз частину Стамбульської конвенції: "Гендер означає соціально закріплені ролі, поведінка, діяльність і характерні ознаки, які певне суспільство вважає належним для жінок та чоловіків". Я хочу вам сказати, що ваш законопроект називається не про гендер. Ваш законопроект називається "Насильство за ознакою статі". Так-от, це дві різних теорії, які не пересікаються. Теорія статі – це теорія фізіологічна. А теорія гендеру – це теорія соціальна. І вони не можуть бути поєднанні.

Тому, колеги, якщо ви не розбираєтеся в цьому, не треба пхати в гарний законопроект гендер і тоді все буде добре, і тоді ми посилимо законодавство щодо захисту від насильства за ознакою статі і все у нас буде добре. А як тільки ми починаємо змішувати гендер і стать, дуже часто плутаючи ці поняття, підмінюючи одне одним, у нас з'являється каша в головах, у нас з'являються законопроекти, які незрозуміло що регулюють і так далі, і так далі. Тому цьому залу треба визначитись, ми залишаємось на конституційній концепції статті, концепція, яка закріплена в українській Конституції, чи ми приймаємо концепцію гендеру – це абсолютно інша концепція. І наскільки я обізнаний, в європейських країнах до 60 гендерів існує, не лише чоловіки, жінки і так далі. Я захищаю дельфінів в цій ситуації.

Тому, колеги, я ще раз закликаю всіх чітко визначитись. "Батьківщина" підтримує захист від насильства за ознакою статі. Але інше – це велике питання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Олена Костівна, будь ласка.

 

13:35:57

КОНДРАТЮК О.К.

Дякую, Олександр Сергійович.

Шановні колеги, дійсно я погоджуюся із рішенням комітету про те, що даний законопроект є актуальний і важливий. Він дійсно визначений як європейський та наближує нас до європейської інтеграції. Позатим він має теж недоліки. Але я в свою чергу хочу зауважити про дуже важливу тему, яку порушує саме цей законопроект. І хочу підтримати дуже багатьох правозахисників і правозахисниць, які займаються якраз питанням, порушеним від сексуального насильства, пов'язаних  з конфліктом.

Вперше в нашому законодавстві з'являється такий термін і я погоджуюся з нашим юридичним управлінням, що його треба просто визначити і доопрацювати і це є шанс якраз доопрацювати його саме в цьому законопроекті.

Тому що  для довідки хочу вам  сказати і для вашого розуміння, що за 2 роки повномасштабної агресії Росії українські прокурори зафіксували 284 факти сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом. Це звісно відбулося особливо після звільнених наших  територій, це питання є дуже  сенситивне, не всі постраждали звертаються з цим питанням далі до правоохоронних органів.

І хочу вам сказати, що з цих всіх фактів зафіксованих є дві третини щодо жінок, в тому числі неповнолітніх і одна третина проти чоловіків, реальна кількість таких злочинів є на багато десятків разів більша. Тому ця тема потребує доопрацювання, звісно. Прокуратура лише повідомила про підозру 40 військовослужбовцям Росії, а щоб ви розуміли, засуджених є тільки двоє.

Тому, перш за все, я хотіла би звернутися до комітету допрацювати і звернути особливу увагу на тему сексуального насильства пов'язаного з конфліктом, для нас це буде першочергове завдання зараз.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Олена Костівна.

В День Європи справжня європейська дискусія в залі Верховної Ради відбувається про цінності. Далі у нас 7 законопроектів про ратифікації угод з Європейським Союзом, тому дуже символічні голосування. Отже, колеги, переходимо до голосування. 

Пропоную прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету, та з доопрацюванням положень відповідно, до частини першої статті 116 законопроект за реєстраційним номером 10249: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення  механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за  ознакою статі.

Прошу голосувати.

 

13:38:52

За-250

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, далі у нас буде низка ратифікацій, ми дві з них будемо обговорювати, але будемо багато голосувати без обговорення. Наступну ратифікацію ми будемо обговорювати. Але для початку я ставлю на голосування процедурну пропозицію. Давайте зайдемо в розгляд питання. Законопроект за реєстраційним номером 0250: проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України в Програмі ЄС у сфері юстиції.

Ставлю на голосування процедурну пропозицію, об'єднати обговорення ратифікації за номером 0250 та 0249, проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України у Програмі ЄС "Громадяни, рівність, права та цінності" в одне обговорення за скороченою процедурою. Прошу голосувати. Процедурне рішення – об'єднати обговорення.

 

13:39:57

За-264

Рішення прийнято.

Отже, переходимо до розгляду питання 0250: проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України в Програмі ЄС у сфері юстиції.

Для доповіді запрошую заступника Міністра юстиції України  Банчука Олександра Анатолійовича, будь ласка.

 

13:40:26

БАНЧУК О.А.

Шановний пан головуючий, шановні народні депутати, вашій увазі пропонується два законопроекти, які подані Президентом України, щодо ратифікації двох Угод України, щодо приєднання України до двох програм Європейського Союзу. Одна програма стосується співробітництва у сфері юстиції, інша стосується співробітництва у сфері захисту прав людини. У випадку приєднання до цих програм, до 2027 року Україна буде частиною цих програм і ці програми розраховані для держав-членів лише Європейського Союзу. Але Європейський Союз, зважаючи на статус кандидата України, кандидатом у члени Європейського Союзу, як виняток, вирішив доєднати Україну до цієї програми. І це буде означати, що мільйони євро будуть також розподілені і буде можливість Україні, українським інституціям використовувати ці кошти Європейського Союзу для того, щоби співпрацювати з інституціями Європейського Союзу у сферах юстиції і захисту прав людини. Стосується можливості цифровізації і правосуддя, можливості співробітництва у навчанні суддів, у більшому захисту прав громадян у цивільних і кримінальних провадженнях, і ці програми передбачена їх реалізація до 2027 року. Тому пропоную підтримати ці угоди, вони також додадуть можливість Україні співпрацювати з європейськими інституціями, а також нашими колегами в інших державах-членах  Європейського Союзу не тільки в горизонтальному порядку і бути, можна сказати, на одній хвилі з нашими європейськими партнерами у сфері юстиції і захисту прав людини.

Дякую. І прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, пане Олександре.

Від комітету запрошуємо для співдоповіді першого заступника голови Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Галайчука Вадима Сергійовича.

 

13:42:34

ГАЛАЙЧУК В.С.

Колеги, пан заступник міністра детально пояснив наскільки важливим є прийняття цього законопроекту по ратифікації. Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу на своєму засіданні вирішив рекомендувати Верховній Раді прийняти за основу і в цілому цей законопроект. Надзвичайно важливим він є і для органів юстиції, і для судових органів, і для громадянського українського суспільства. Є багато дуже цікавих і корисних грантових програм, по яких, я впевнений, будуть багато організацій долучені і до такої надважливої для нашого суспільства справи євроінтеграції.

І, звичайно, не можу не згадати символізм сьогоднішнього дня – Дня Європи, для того, аби ми всі разом з вами підтримали цей законопроект. Тому закликаю всіх підтримати цю ратифікацію.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка,  на виступи: два – за, два – проти.

Будь ласка,  "Слуга народу", Швачко Антон.

   

13:43:57

ШВАЧКО А.О.

Прошу переходити до голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прекрасна пропозиція. "Європейська солідарність", будь ласка, Бондар.

 

13:44:04

БОНДАР М.Л.

Будь ласка, передайте слово Ірині Никорак.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Никорак.

Будь ласка, Ірино.

 

13:44:21

НИКОРАК І.П.

Шановні колеги, дорогі українці! Никорак Ірина, фракція "Європейської солідарності".

Ці дві угоди є кроком не тільки до євроінтеграції, але і у напрямку створення справедливого інклюзивного і рівного суспільства для всіх. Це свого роду зміна парадигми і переосмислення в прийнятті управлінських рішень на всіх рівнях.

Але сьогодні в День Європи я звертаюся до вас із важливою темою саме гендерної рівності, зокрема, у секторі безпеки та оборони. Це питання не лише актуальне, але і стратегічно важливе для обороноздатності нашої країни. Нині в Україні безпрецедентно висока кількість жінок у силах оборони, одна з найвищих серед країн-членів НАТО. Але досі залишається багато стереотипів та упереджень, які до кінця не подолані. Це стосується можливості жінок на рівних засадах з чоловіками обіймати керівні посади в Збройних Силах України, очолювати батальйони чи бригади, професійно та ефективно несучи службу. І ми повинні говорити не тільки про число та роль жінок у секторі безпеки та оборони, скільки про їхній реальний вплив на прийняття рішень суспільно важливих. Недопущення гендерної дискримінації і залучення більшої кількості жінок до подолання наслідків війни і досягнення миру.

Ратифікуючи ці важливі угоди нам у подальшому потрібно створити ефективні механізми, які забезпечать участь жінок у сфері безпеки та оборони  на всіх рівнях, враховуючи урядові структури, громадські організації, і на міжнародних платформах, розширюючи права і можливості жінок, враховуючи їх досвід у період військового стану та після його завершення ми зможемо мінімізувати наслідки конфліктів або і взагалі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування.

Хвилину, Наливайченко, будь ласка. Валентин Наливайченко, "Батьківщина".

 

13:46:43

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Дякую, пане головуючий.

Пані та панове, дорогі наші захисники! Наливайченко, фракція "Батьківщина". Ми вважаємо, що ратифікація цієї програми з Європейським Союзом до 2027 року, тобто на роки вперед, дозволить і має бути профінансована нашими європейськими партнерами для однієї важливої мети: доступ громадян України та українського бізнесу до правосуддя, до українських судів. В цьому зміст цієї програми.

І ми як фракція "Батьківщина" звертаємо увагу і Міністерства юстиції, і інших членів уряду, що це ваш обов'язок використати гроші наших європейських партнерів для наших громадян, для того, щоб суди нарешті без черг, без корупції, без зайвої тяганини розглядали і захищали інтереси громадян України та українського бізнесу.

Підтримуємо, голосуємо, слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України в Програмі ЄС у сфері юстиції (реєстраційний номер 0250). Прошу голосувати.

 

13:48:19

За-247

Рішення прийнято. Законопроект прийнятий в цілому.

І ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України у Програмі ЄС "Громадяни, рівність, права та цінності" (реєстраційний номер 0249). Прошу голосувати.

 

13:48:52

За-249

Рішення прийнято. Законопроект ухвалено в цілому.

Колеги, далі у нас є 5 ратифікацій схожих Interreg, реєстраційні номера:  0259, 0260, 0261, 0262, 0263. Ставлю на голосування пропозицію процедурну про об'єднання обговорення цих законопроектів та розгляд їх за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:49:31

За-226

Рішення прийнято.

Для доповіді запрошується Марія Мезенцева від комітету і від авторів. Не від авторів, від комітету. Заступник голови комітету, голова підкомітету Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Мезенцева Марія Сергіївна, будь ласка.

 

13:49:48

МЕЗЕНЦЕВА М.С.

Дякую, шановний віцеспікер.  Шановні колеги, нарешті ми дожили до того дня, коли ратифікуємо чотири важливі угоди. Не всі знають, що означає слово Interreg. Сьогодні в день Європи мені би хотілося дуже коротко, колеги, вам розказати про ці програми, оскільки ви представляєте регіони, громади, міста і села, які з 2024 року всі, не тільки прикордонні території, але вся територія України може долучатися до цих важливих проектів.

Що це означає? Сьогодні ми маємо доступ до ресурсів, тобто це кошти, до фінансування програм міжрегіонального співробітництва з усіма країнами-членкинями ЄС, а також зі Швейцарією та Норвегією. Я хочу відзначити, що потрапляння цих документів до ратифікації були опрацьовані на спеціальній комісії № 6 з питань євроінтеграції, яка щоденно працює на базі Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України.

Дуже важливо, колеги, проінформувати громади про наше рішення. І тому вже завтра в онлайн-режимі всі громади і території, вся Україна може долучитися до спеціального тренінгу по програмам Interreg. А з якими країнами-партнерами ми ратифікуємо ці угоди, ви могли бачити в переліку наших ратифікацій.

Також ми дякуємо Кабінету Міністрів за цю важливу змогу і, звісно, це додасть можливості для продовження самої успішної реформи децентралізації, яка крокує Україною вже більше десяти років. З Днем Європи, з днем демократії і дякуємо силам оборони, що ми дожили до цього дня.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Переходимо до обговорення. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Будь ласка, Бакумов, "Слуга народу".

 

13:52:21

БАКУМОВ О.С.

Передаю слово Аліксійчуку, будь ласка, Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Аліксійчук Олександр Васильович.

 

13:52:30

АЛІКСІЙЧУК О.В.

Колеги, доброго дня ще раз. Олександр Аліксійчук, 154 виборчий округ, Рівненщина. Дуже приємно сьогодні бачити ці ратифікації, дякуємо комітету, який опрацював і подав на розгляд парламенту ратифікацію вищезгаданих постанов.

Ми нещодавно проголосували законопроект 9450, очікуємо найближчим часом підпис Президента, закон вступить в силу. І сьогодні ратифікація цих угод посилить і запустить процес, де наші громади, регіони будуть мати відкритий доступ і користуватися інструментом, в тому числі 9450, про міжнародне, міжмуніципальне співробітництво для оформлення таких співробітництв з муніципалітетами і регіонами країн, зазначених в наших постановах. Це Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія.

І це дасть можливість інституційно підсилити наші громади і наші регіони для залучення коштів. Це дасть можливість сьогодні вже нашим регіонам вчитися і готувати проектних менеджерів, готувати проектні офіси, готувати фахівців, навчати їх англійської і французької мови, бо це дуже важливо, на жаль, у нас величезна проблема з цим є. Але це дасть в той самий час можливість їх підготувати до моменту вступу України в Європейський Союз, де кошти будуть, але ними треба вміти буде користуватися. І це якраз ті інструменти, які дозволять навчити наші регіони, наші органи місцевого самоврядування ними користуватися.

Тому, колеги, прохання підтримати наше місцеве самоврядування, прохання підтримати громади і регіони.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

"Батьківщина", будь ласка. Валентин Наливайченко, будь ласка.

 

13:54:33

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановний головуючий, пані та панове, дорогі наші захисники! Наливайченко, фракція "Батьківщина". Щиро вітаємо всіх, всіх українців, всіх нас з Днем Європи у нас на рідній землі. Бажаємо і прагнемо того, щоб всі 365 днів на рік були європейськими і ми, Україна, справді стали повноправним, справжнім членом Європейського Союзу. Свідченням того, ще один крок для того, щоб це сталося на нашій землі, ця програма. І "Батьківщина" закликає і пропонує її ратифікувати і ухвалити. Чому? Відповідь: 54 мільйони євро. Для кого? Відповідь: 5 областей нашої рідної України - Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Донецька і всі ті області якраз, які потребують допомоги і грошей для чого? Для захисту навколишнього середовища. Простіше, сміттєпереробні заводи потрібні? Так, вам скаже кожний, хто живе у Миколаєві чи у Запоріжжі, чи в Донецькій області. І давайте, і можемо робити це тут і зараз, тому що ця програма діє з 21-го по 27-1 рік. І Україна повномасштабно заходить в цю програму, як і в інші 5 програм, які ми сьогодні символічно і щиро ратифікуємо у День Європи!

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

"Європейська солідарність", Федина Софія Романівна.

 

13:56:08

ФЕДИНА С.Р.

Звісно, що "Європейська солідарність" буде однозначно підтримувати можливості фінансування для наших регіонів і ратифікацію цих програм Interreg. Але питання. Колеги, ви не розумієте, що це є тотальна ганьба, що до ратифікації дійшло у 2024 році, в той час, коли програма діє з 2021-й по 2027 роки. Тобто вже 3 роки взято і викинуто на смітник, з яким могли користуватися наші регіони тільки тому, що Верховної Ради тільки на "шкурники" передовсім доходили руки, але не доходили до ратифікації того, чого потрібно.

Але в контексті цих ратифікацій також є кілька запитань, які треба вирішити, і це зрештою до Кабінету Міністрів, але Кабінету Міністрів традиційно тут немає, їм не цікаві наші запитання. Наскільки ефективно ми можемо використати ці кошти? Наскільки в цих регіонах, які ідуть щодо цих програм, є підготовлені фахівці, які зможуть подати заявки, які зможуть підготувати усі необхідні документи на фінансування цих програм? Уряд мав би мати уже розроблену програму допомоги регіонам, дати їм можливість скористатися цими можливостями сповна.

Відтак абсолютно хотілося б підкреслити, що в контексті Interreg "Басейн Чорного моря", то ідеться саме про можливості для Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької областей, які критично потребують допомоги, які критично потребують фінансування. І це мав би бути інтерес держави як найшвидше допомогти отримати ці кошти. ми всі розуміємо, що кошти із фондів Європейського Союзу, вони мають дуже велику кількість бюрократичних документів, щоб це було прозорі процедури, і держава мала б уже мати готові ці папери, оскільки 3 роки невідомо чим займалася, замість того, щоб зразу допомагати цим регіонам.

Тому хотілося б, щоб на майбутнє відповідальніше ставилися до таких питань і не підтягали їх тільки під якісь конкретні дати...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз у нас Бакунець Павло Андрійович, 1 хвилина.

Потім з мотивів Антоняк, і будемо голосувати.

 

13:58:23

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, звичайно, що вітаю всіх у День Європи і закликаю проголосувати ратифікацію – це зближення відносин з Європою, але водночас я наголошую вас, особливо нашому уряду, на цій проблемі, з якою реально стикаються сьогодні українці, які живуть на території, яка є прямо суміжною з тією Європою, до якої ми рухаємося. Іде мова про безглузду постанову Кабміну про п'ятикілометрову зону, в якій людям всупереч Конституції забороняють рухатися між селами. Я звертаюся до нашого уряду внести зміни до цієї постанови, виключити звідти західні регіони, які межують з Європою, і дати людям  нормально жити, особливо на при кордоні з Польщею і з Європою. Хочу, аби мій, власне, усний запит зарахували як запит до Прем'єр-міністра України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Вінтоняк – з мотивів і будемо переходити до голосування.

 

13:59:34

ВІНТОНЯК О.В.

Доброго дня, шановні колеги. Доброго дня, шановні колеги. Я у своєму виступі, власне, хотіла сказати про те, що програми Interreg діяли весь цей час, тобто щороку певні регіони мали можливість користуватися, вигравати гранти від цієї програми. Починаючи після ратифікації зможуть користуватися умовами цієї програми абсолютно всі регіони України.

І що я хотіла ще додати, це про те, що Програма Interreg "Румунія — Україна" і "Польща – Україна", вони ще будуть направлені на те, щоб можна було залучати кошти для розвитку прикордонних пунктів пропуску, що особливо важливо на сьогоднішній день для нашої держави та суміжних з нею держав.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до голосування, шановні колеги, п'ять голосувань підряд буде. Отже, пропоную прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Угоди про фінансування Програми Interreg (Interreg VI-B) NEXT “Басейн Чорного моря” (реєстраційний номер 0259), прийняти за основу в цілому з необхідними технікою-юридичними поправками. Прошу голосувати.

 

14:01:12

За-251

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Пропоную прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону за реєстраційним номером 0260 про ратифікацію Угоди про фінансування Програми Interreg (Interreg VI-А) NEXT "Румунія — Україна".

Прошу голосувати.

 

14:01:46

За-252

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Пропоную прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону за реєстраційним номером 0261 про ратифікацію Угоди про фінансування програми (Interreg VI-А) NEXT Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна.

Прошу голосувати.

 

14:02:19

За-251

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Пропоную прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону за реєстраційним номером 0262 про ратифікацію Угоди про фінансування Дунайської регіональної програми (Interreg VI B).

Прошу голосувати.

 

14:02:50

За-254

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Пропоную прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 0263: проект Закону про ратифікацію Угоди про фінансування програми Interreg (Interreg VI-A) NEXT Польща — Україна.

Прошу голосувати.

 

14:03:22

За-250

Рішення прийнято. Законопроект ухвалено в цілому.

З процедури Гончаренко Олексій Олексійович.

 

14:03:30

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую.

Шановні друзі, у нас наступний пункт порядку денного – це законопроект 11195. Хочу нагадати головуючому, що якщо раптом немає бажання його зараз розглядати, то треба поставити на голосування питання про виключення його з порядку денного, бо в порядку денному він є, тож переходимо до його розгляду. Якщо інше рішення не прийме 226 голосами Верховна Рада України, то, будь ласка, чекаємо на розгляд. Це ганебний закон. Його треба провалювати, але робити це треба прямо зараз, а не робити, що його зараз тихенько хочуть сховати під шухляду. Не треба так. Він є в порядку денному. Або набирайте 226, щоб його зняти, або переходимо до розгляду, провалюємо його з ганьбою, і щоб більше ні в кого не було ідей займатись таким рейдерством.

Дякую.

 

14:04:35

ГОЛОВУЮЧИЙ.

Дякую, Олексій Олексійович.

Але я скористаюсь іншим своїм повноваженням, яке у мене є відповідно до Постанови про особливості організації роботи Верховної Ради у воєнний час, я оголошу зараз перерву в нашому триваючому пленарному засіданні. Про час і місце зустрічі оголошу додатково. Але це буде протягом 15 хвилин.

 

(Після перерви)

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

15:43:56

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні колеги, ми продовжуємо наше пленарне засідання, після повітряної тривоги ми знову повертаємося до зали. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, сьогодні ми маємо честь вітати у залі засідань Верховної Ради України вельмишановну пані Президентку Європейського парламенту Роберту Мецолу. Прошу привітати. (Оплески)

 Вельмишановна пані Президентко, дозвольте від імені Верховної Ради України висловити слова глибокої вдячності Європейському парламенту і особисто вам за солідарність, а також непохитну і дієву підтримку України у протистоянні російській збройній агресії.

Ви вперше виступили  у цьому залі засідань українського парламенту 1 квітня 2022 року, коли окупаційна армія ще залишалася на околицях столиці. Тоді у своєму виступі ви наголосили, що це обов'язок європейського політика бути з Україною в ці дні і це були слова справжнього європейського лідера, відповідального та рішучого лідера, який у найтемніші часи керується принципами і цінностями.

Ви завжди наголошували, що Європейський Союз є і залишатиметься з Україною в цій боротьбі. Ви не раз підтверджували, що Україна – це невід'ємна частина Європи і наше законне місце у Європейському Союзі. Я радий, що свій другий візит до української столиці ви здійснюєте у День Європи.

Шановна пані Президентко, ваші слова завжди були підкріплені діями, справжніми і предметним. Ці два роки Європейський парламент під вашим керівництвом знаходиться на передовій підтримці України та українців. Європарламент був першою інституцією в ЄС, хто виступив за надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС, завжди мав сильний голос, коли йшлося про створення міжнародної коаліції на підтримку нашої боротьби за свободу та європейські цінності, коли йшлося про постачання зброї в Україну та посилення санкційного тиску проти Росії.

Я не можу не згадати і не подякувати за ваші практичні, і дуже цінні ініціативи, одна з них – це генератори надії, яка допомогла українцям пережити зиму. (Оплески) Також це виділення приміщень Європарламенту на потреби українського хабу громадянського суспільства в Брюсселі, що сприяло кращому доведенню інформації про ситуацію в Україні.

Ви виступили ініціатором та координували спільні зусилля національних парламентів держав-членів ЄС. Зрештою, ви сприяли виділенню технічної допомоги, що дало нам можливість забезпечити безперервну і сталу роботу українського парламенту.

Від себе особисто, від імені Верховної Ради хочу подякувати вам, дорога пані Роберта Мецола, та у вашій особі усьому Європейському парламенту за ваше справжнє лідерство, віру в Україну та її народ, за всю підтримку, яку ми відчуваємо, яка сповнює нас вірою в перемогу.

Шановні народні депутати України, до слова на трибуну Верховної Ради України запрошується пані Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола. Прошу привітати. (Оплески)

 

15:47:54

РОБЕРТА МЕЦОЛА. (Синхронний переклад)

Шановний пане Голово, дорогий Руслане, дорогі народні депутати, дорогі друзі, дорогі європейці! Європейський Союз – це політичний проект, який гартується у кризах, це проект надії, свободи, демократії. Саме ці цінності Україна захищає на полі бою. Це проект, частиною якого має стати Україна. Проект, який буде міцнішим, якщо Україна буде його частиною. І саме ця мета, яку Європейський Парламент буде підтримувати надалі.

Пані і панове, коли я вперше зверталася до цього величного парламенту героїв, я наголосила, що майбутнє України в Європейському Союзі і я повторю це сьогодні. Ми були з вами тоді, ми є з вами зараз, і ми будемо з вами стільки скільки це буде потрібно. (Оплески)

 Це найкраща відповідь, яку світ може дати на тривалу російську агресію. Україна зробила свій європейський вибір і Європа зробила свій український вибір. І це є справжньою перемогою, яку ми будемо спільно святкувати кожного 9 травня. У цей день ми святкуємо Європу і немає кращого або важливішого місця робити це ніж тут. Тут, де дух Європи живе  у ваших містах, у ваших селах, які відкарбовані у сміливості ваших людей. Опір України, ваша сміливість, ваша сила, уособлює, що означає бути європейцем. І я така вдячна знову бути з вами в Києві.

806 днів тому Росія розпочала свою незаконну, невиправдану і жорстоку війну проти вашої країни. Те, що ми бачили, все руйнування, втрачені невинні життя, все це надзвичайно складно сприймати. Але це також були 806 днів, коли Європа і весь світ стали свідками вашої сміливості, стійкості і рішучості у стримуванні агресора, і, як кажуть, часто у найтемніші моменти наша справжня сила світить найясніше.

Дорогі друзі, коли Європа і світ думають про Україну, вони думають про героїв, які б'ються проти нерівних шансів, вони згадують Давида і Голіафа. І моє завдання – допомогти вам відновити цю рівновагу проти цих нерівних шансів і Європа надалі відіграватиме тут свою роль. Вперше, коли я приїхала в Київ,  було 1 квітня 2022 року – у день, коли ви звільнили місто Буча. Я ніколи не забуду цей образ, усе те жахіття, яке ми побачили там разом. Але я також ніколи не забуду усіх звичайних громадян, які перетворилися на героїв, які ризикували своїм життям, щоб допомогти тим, хто це потребував, щоб відновити те, що було зруйноване, і, щоб захищати цінності, які нас усіх роблять європейцями. Ось чому в останнє, коли я була тут в цій залі, я зробила три обіцянки – обіцянки, які я, уже пишаюся, можу сказати, що Європейський Союз, Європейський парламент виконав.

Протягом минулих двох років ми зберігали рішучість і міцність проти тактики залякування Путіна, і ми відмовились від нашої залежності від Росії, ми прийняли тринадцять пакетів жорстких санкцій проти Путіна і його союзників, і ми працюємо над чотирнадцятим пакетом, який означає, що сотні мільйонів євро російських активів тепер заморожені у Європейському Союзі. (Оплески)

Я обіцяла, що Європа відкриє свої кордони, свої доми і свої серця вашим сім'ям, вашим дітям, вашим близьким, які були змушені покинути Україну.

Сьогодні українці будують життя із доступом до  працевлаштування, проживання, охорони здоров'я, соціальної підтримки та освіти у Європейському Союзі, а чимало із них повертаються додому.

Ми сказали, що допоможемо вам відбудувати ваші міста, містечка і села. Прийняття Українського фонду вартістю 50 мільярдів євро – це наш останній відчутний прояв такої підтримки. Я також сказала вам, що ви можете розраховувати на мене, на Європейський Парламент, щоби визнати європейські мрії України і підтримати вас на шляху до інтеграції вашої країни у Європейський Союз.

І тут дозвольте мені сказати, ми дуже пишаємося, що саме Європейський Парламент був першою інституцією ЄС, який підтримав статус кандидата для України і підтримав розпочинання переговорів про вступ минулого року. (Оплески)

 Ми зрозуміли відразу, що це ідеться не тільки про стабільність для України, як і про зміцнення усього Європейському Союзу, і це має сенс політично, економічно, соціально, географічно та стратегічно. І ось чому Європейський Парламент ніколи не стомиться повторювати, що місце України в Європейському Союзі, у власному темпі на основі власного шляху, але з дуже чітким пунктом призначення.

Пане Голово, дорогий Руслане, востаннє, коли ми зустрілися, ми підписали оновлений меморандум про взаєморозуміння, який підтверджує міцні і унікальні зв'язки, я пишаюся цим, унікальні зв'язки між нашими двома парламентами. В такий спосіб Європейський Парламент продовжив надання відчутної підтримки вам, Верховній Раді в тому числі через постійне представництво Європейського Парламенту в Києві, яке невдовзі відкриється. Дев'ять днів тому ми відмічали 20-у річницю найбільшого розширення одномоментного ЄС в історії Європейського Союзу.

Як жінка із однієї із тих 10-и країн, яка чітко пам'ятає усі болісні реформи і тривалий процес інтеграції,  я можу сказати вам, що це не буде легко. Але я впевнена, що з відданістю, яку  ви демонструєте, і з рекордним темпом, який ви показуєте, я знаю, що ми будемо святкувати цей віховий ювілей повного членства ЄС в Україні разом. (Оплески)

Дорогі друзі, це правда, що інституції ЄС і країни-члени уже надали чимало політичної, фінансової, військової та гуманітарної підтримки. Але також є правдою і те, що потрібно зробити  набагато більше. Під час цієї критичної фази війни міжнародна підтримка України має продовжуватися і має збільшитись. Росія не демонструє будь-яких ознак сповільнення і ми не можемо теж це демонструвати. Росія надалі робитиме те, що вона робить. І Європа повинна бути готовою відповідати на рівні загрози Кремля, і ми це зробимо.

Кремль хоче інше майбутнє, в якому України немає в Європі. Вони бачать світ, де історію можна переписати, де знову існують сфери впливу, де закрито залізну завісу, де право є за силою і де персональна свобода і гідність заперечується. Своїми діями, зрозуміло, що Росія хоче повернення до минулого, яке ми уже закрили в підручниках історії. Минулого, де географічна цілісність Європи і свобода обирати з ким співпрацювати, як інтегрувати ставиться під сумнів. Для Росії справжнім ворогом є демократія, свобода і правда. І це є минуле, до якого ми не можемо ніколи повернутися. Ніколи.

І водночас, і водночас саме це стоїть на кону, ось чому нам потрібно поглиблювати нашу рішучість для того, щоб повернути кожну українську дитину їхнім сім'ям назад у їхні домівки. Чому нам потрібно зробити більше? Щоб зруйнувати військову машину Путіна, закривши лазівки у нашому режимі санкцій, і ось чому нам потрібно зміцнити, підсилити надання обладнання і оборонних систем, які вам необхідні, тому що одна тільки доблесть недостатня і сміливість не може бути нашою єдиною стратегією захисту.

Щоб бути… сказати чітко, Європа завжди підтримуватиме мир, завжди. Справжній мир із гідністю, доброчесністю і свободою, із суверенітетом територіальним. І ми знаємо, що ніколи не може бути нічого про Україну без України.

Я вже говорила про повернення українських дітей і також нам потрібно зосередитись на продовольчій безпеці і на безпеці атомних електростанцій – це є структурні елементи людяності. Але нам також потрібно  чітко сказати, про який ми говоримо мир. Як канцлер Шольц сказав, мир без свободи називається пригнобленням, мир без справедливості називається диктаторством. Це заклик Європи захищати справжній мир на цьому континенті і ми повинні відповісти на цей виклик.

Дорогі друзі, за місяць відбуватиметься оновлення інституції, якою я керую, у міру того як останні із 400 мільйонів громадян Європейського Союзу будуть обирати новий Європейський парламент.

Протягом останніх місяців я відвідала чимало країн-членів разом з моїми колегами, щоб поговорити з людьми, особливо з молоддю, щоб переконати їх не сприймати демократію як належне і заохотити їх взяти участь у голосуванні. Це непросте завдання. І його роблять ще набагато тяжчим у багатьох країнах-членах через дезінформацію, фейки, пропаганду від ворогів, прихованих або відкритих ворогів європейського проекту і вони конкретно націлюються на різні сектори нашого суспільства, наших громад і продають фальшиві наративи про Європу у такий спосіб, якого ми раніше ніколи не бачили під час європейських виборів. Це явище, яке добре знає ваша країна і ваш парламент, і я впевнена, що наш парламент і всі парламенти в ЄС, вони можуть багато чому навчитися від вас в тому, як боротися з цією загрозою. Усе це зробило наше завдання, завдання повідомити те, що ми маємо сказати, ще важливішим, але важливо говорити про те, що дійсно відбувається. Я можу сказати вам, що у кожному місті, у кожному містечку, у кожному селі, яке я відвідувала, молоді і старші люди, вони всі запитували мене про реакцію Європи на ситуацію в Україні. І в останньому опитуванні, яке було проведено Європейським парламентом, громадяни надалі свідчать про свою дуже міцну підтримку. Ось чому я переконана, надалі переконана, що громадяни Європейського Союзу оберуть міцний парламент наступного місяця, який надалі буде рішуче вас підтримувати. (Оплески)

Як говориться, співається у вашому гімні: "Ще не вмерла України і слава, і воля!" (Оплески)

 Хай живе демократія! Хай живе свобода! Хай живе Європа!

 

16:04:15

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, давайте ще раз подякуємо вельмишановній пані Президентці Європейського парламенту за участь у пленарному засіданні Верховної Ради України та за потужну і непохитну підтримку України.

Дякуємо!

Шановні народні депутати, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено.

Дякую всім за плідну роботу.

Зараз я оголошую перерву у нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.

Разом до перемоги! Слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку