Комітет з прав людини: Омбудсмен має призначатися шляхом таємного голосування відповідно до Паризьких принципів ООН

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
12 жовтня 2017, 12:07

 Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин наголошує, що призначення  Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини має відбуватися шляхом таємного голосування та відповідно до Паризьких принципів ООН.

Про цей йдеться у листі голови Комітету до Голови Верховної Ради України.

«Відкрите голосування при призначенні на посаду Уповноваженого суперечить Паризьким принципам ООН щодо національних інституцій з прав людини, та призведе до  руйнування конституційного статусу незалежності Уповноваженого з прав людини. Прийняті рішення на основі політичних угод можуть не тільки негативно вплинути на статус акредитації українського Уповноваженого, а й підірвати суспільну довіру до найвищого незалежного органу з прав людини», - наголосив голова Комітету.

Він зауважив, що «неузгодженість норм в чинному законодавстві України щодо процедури обрання та звільнення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ставить під сумнів легітимність його обрання. Про це неодноразово наголошувалось у зверненнях на адресу Верховної Ради України і Комету, зокрема від міжнародних та  правозахисних неурядових організацій».

У листі повідомляється, що «Комітет з прав людини, на своєму засіданні 4 жовтня ц. р. розглянув  законопроекти (р.№№7018 та 7018-1), про внесення змін до Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» щодо порядку призначення  на посаду та звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і пропонує Головному Комітету внести їх на розгляд Верховної Ради України для ухвалення з метою виправлення невідповідності норм у Законах України щодо призначення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини таємним голосування шляхом подачі бюлетенів, як це передбачено у спеціальному Законі».

Довідково. 6 червня 2017 року розгляд питання про призначення Уповноваженого під час пленарного засідання Верховної Ради України не відбувся. 13.07 2017 року Верховною Радою України було ухвалено Закон України «Про Конституційний Суд України», у перехідних положеннях якого змінено порядок призначення та звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з таємного голосування бюлетенями на відкрите голосування (в редакції ст.208 Регламенту Верховної Ради України).