24 квітня за підтримки Комітету відбулася третя Національна платформа "Діалог про мир та безпечну реінтеграцію".

"Це вже третя наша зустріч в рамках платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію", яка забезпечує неупереджений та відкритий діалог з використанням парламентського елементу (Комітет ВРУ, як співорганізатор Платформи), виконавчого елементу (Міністерство з питань тимчасово окупованих територій, як співорганізатор Платформи) та громадського елементу (громадські організації, як співорганізатори Платформи) для розробки спільного підходу з постконфліктного врегулювання на Сході», - наголосив голова Комітету Григорій Немиря.

"Від політики, яку ми розробляємо зараз, буде залежати коли і як буде встановлено стійкий всеохоплюючий мир в Україні", - додав він.

Г.Немиря поінформував учасників про результати комітетських слухань на тему: «Стан реалізації Національної стратегії у сфері прав людини щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, звільнення заручників та відновлення їхніх прав», які відбулися минулого тижня. Він окреслив проблеми щодо захисту прав і свобод цих категорій громадян України та зауважив, що Уряд усунувся від вирішення проблем ВПО на законодавчому рівні та проводить дискриміційну політику по відношенню до цих людей. У цьому зв’язку Г.Немиря нагадав про постанови КМУ №365, 505, 136 та інші, що не відповідають національному законодавству і є відверто дискримінаційними по відношенню до вимушених переселенців та громадян України, які залишилися на тимчасово окупованій території.

Голова Комітету заявив про блокування розгляду у парламенті законопроектів про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян, №6692, та про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян), №6240.

«Зусилля, які ми робимо сьогодні, наближають час встановлення миру в Україні та відновлення її територіальної цілісності. Головне, щоб інструменти і механізми, які ми використовуватимо у постконфліктному врегулюванні, були підтримані усім населенням України - і на Сході, і на Заході»,- сказав перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Юсуф Куркчі.

Перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова звернула увагу присутніх на «невдалу та нечітку державну політику по відношенню до громадян України, які залишилися в Криму та на окупованій частині території Донбасу, і по відношенню до вимушених переселенців».

За словами експерта Платформи соціальних та гуманітарних інновацій “Єдиний координаційний центр” Володимира Лупацького, агресія і окупація на території України стали можливими внаслідок політики реінтеграції, яка існувала на той час.

«В умовах неоголошеної війни без комплексної політики реінтеграції ми приречені на повторення того, що вже сталося. Політика реінтеграції - це як повітря, яке має використовуватися кожен день; вона повинна бути компонентом національної безпеки», - сказав він.

За словами Надзвичайного і Повноважного посла України Романа Безсмертного, «найважливішим елементом в процесі реінтеграції є міжлюдська комунікація». Він закликав до політичного розв‘язання конфлікту на Сході України, без військових дій.

Політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені І.Кучеріва Марія Золкіна повідомила, що згідно з останніми опитуваннями у населення сформувалося уявлення про те, що відновлення Донбасу, його реінтеграція та повернення окупованих територій не є пріоритетами для центральної влади України.

«Наша держава кинула напризволяще усіх цивільних, які постраждали внаслідок конфлікту. Мова йде про загиблих, поранених, зниклих без вісті та громадян, які втратили житло і майно. На державному рівні навіть не ведеться статистичний облік зазначених категорій наших громадян. Така політика має бути негайно змінена»,- сказав Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Так, за даними Міністерства регіонального розвитку лише 63 родини, які постраждали внаслідок конфлікту, отримали нове житло.

У заході брали участь народні депутати, політики, дипломати, експерти та представники громадських організацій.

Довідково: метою проекту «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію» є створення позапартійної, професійної та інклюзивної платформи, відкритою для тих, хто виступає за досягнення сталого миру в Україні. В рамках платформи обговорюються ефективна політика реінтеграції та забезпечення національної єдності в Україні, методи деокупації окремих районів Донецької та Луганської області, а також міжнародний досвід побудови заходів довіри і стійкого миру.

На базі Платформи проходять щомісячні публічні заходи за участі представників українських органів влади, народних депутатів, представників місцевих громад та регіонів, громадських організацій та міжнародних експертів, дипломатичних організацій і місій.

Ініціаторами Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію» є незалежні українські громадські організації, серед них Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД), Центр з проблем безпеки та розвитку, Платформа соціальних та гуманітарних інновацій «Єдиний координаційний центр», громадський марафон «Навіщо нам бути разом?» в партнерстві з Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міністерствами закордонних справ Швейцарії, Фінляндії та Німеччини.

* * *

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини”

18 квітня 2024 10:12
17 квітня 2024 19:05
17 квітня 2024 18:51
17 квітня 2024 17:23
17 квітня 2024 11:54
16 квітня 2024 20:18
16 квітня 2024 18:50
16 квітня 2024 17:31
16 квітня 2024 16:15
16 квітня 2024 14:00