Під час заходу відбулося обговорення впровадження норм Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», який прийнятий Верховною Радою України 22 вересня 2016 року.

Як наголошувалося під час обговорення, принциповою характеристикою оновленої Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) є сфера її функціонування. Якщо чинна Комісія регулює істотно монополізований сектор енергетики, то реформований Регулятор покликаний в першу чергу забезпечити ефективне функціонування та розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг, сприяти відкриттю таких ринків для всіх споживачів і постачальників, забезпечити недискримінаційний доступ до мереж/трубопроводів.

Загальна філософія реформування НКРЕКП достатньо чітко відповідає меті перетворення Комісії на сучасний, в першу чергу моніторинговий орган у розумінні норм Третього енергетичного пакету (директива 2009/73/ЕС  про спільні правила внутрішнього ринку природного газу). Хоча Законом передбачаються значні зміни в багатьох аспектах, головним принципом є надання високого рівня незалежності НКРЕКП одночасно з суттєвим підвищенням як вимог до її складу, так і персональної відповідальності кожного члена Комісії.

Як зазначив перший заступник голови Комітету Олександр Домбровський, «все, що стосується реформування енергетичного ринку в Україні, просувається вкрай важко. Попереду на нас чекає ще багато викликів, однак ми змогли прийняти цей законопроект – і це означає, що перший, найважливіший, крок вже зроблено».

Заступник голови Комітету Ольга Бєлькова додала, що саме цей Закон є одним із фундаментальних на 2016 рік взагалі. «Наразі жодних колізій з приводу цього документу між урядом, Верховною Радою та НКРЕКП нема, тому у нас всіх попереду багато роботи. Особливо багато доведеться зробити Комісії, і робити перші кроки в цьому напрямі потрібно вже сьогодні»

Голова Газового відділу Секретаріату Енергетичного Співтовариства Кароліна Чегір подякувала всім, хто долучився до роботи над таким вкрай важливим для України Законом: «В першу чергу я дякую Комітету з питань ПЕК та аналітичному центру DiXi Group за ту важку роботу, яка вже була зроблена та яка ще буде попереду. Хочу зауважити, що новий Регулятор має стати фінансово незалежним, а також незалежним від впливу окремих гравців ринку і політичної ситуації. Тільки за таких умов можливі реальні зрушення на енергоринку України. У мене нема інших меседжів, окрім головного – давайте імплементовувати Закон».

Президент аналітичного центру DiXi Group, Олена Павленко, зазначила, що є низка критичних моментів впровадження цього Закону. Потрібно виконати велику кількість першочергових і важливих кроків за дуже короткий час. Це своєчасне формування Конкурсної комісії, забезпечення Апаратом Верховної Ради роботи Конкурсної комісії, а також формування бюджету НКРЕКП. Тому всі стейкхолдери якнайшвидше мають розпочати свою роботу.

Голова НКРЕКП Дмитро Вовк, у свою чергу, додав, що перші кроки щодо втілення Закону вже зроблені й на цьому Регулятор не планує зупинятися: «Зміни будуть продовжені, і це однозначно».

Представник Посольства Великої Британії в Україні Андрій Буквич, зазначив, що Британський уряд вітає прийняття Закону про Регулятора, адже це є наочним свідченням наявності політичної волі у реформуванні законодавства України. Уряд Великої Британії підтримував і підтримуватиме усіх зацікавлених учасників у прийнятті потрібного вторинного законодавства.

Керівник групи «Енергетика та навколишнє середовище» Групи підтримки України Європейської Комісії Торстен Веллерт, а також керівник Проекту USAID «Муніціипальна енергетична реформа в Україні» Діана Корсакайте, акцентували увагу учасників заходу на тому, що Європа та США готові допомагати Україні в подальшій імплементації Закону (зокрема, в роботі над якісним вторинним законодавством), оскільки він є вкрай важливим і відповідає тим викликам, які стоять перед Україною.

Учасники заходу зазначали, що в результаті імплементації цього Закону основними завданнями Регулятора має стати впровадження прозорих та чесних правил для бізнесу в українській енергетиці, сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками Європейського Союзу.

Захід було організовано за сприяння Уряду Великобританії.

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини”

18 квітня 2024 10:12
17 квітня 2024 19:05
17 квітня 2024 18:51
17 квітня 2024 17:23
17 квітня 2024 11:54
16 квітня 2024 20:18
16 квітня 2024 18:50
16 квітня 2024 17:31
16 квітня 2024 16:15
16 квітня 2024 14:00